Stadsnieuws AWE1LL-BONT WERKE AMSTERDAMSGHE BEURS CHEQUE-KOERSEN Mga &Wullirich,Raaifetii TNO«MOGbNE Bontmantels en Mantels met bont gevoerd op onze ateliers vervaardigd De Nuttigste St Nicolaas Cadeaux Cenirak Verwarming Stofzui^erhms MAk£RTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Wc. 10756 4pexKlop~Veeg-Sfofzul jers f 175 - EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 uniuiiiii iiiiiitiHiftiiiiiiiiiiiiiiiiiii»^ De jubileerende Speenhoff Barteljorisstraat 26-28 - Telefoon 10604 Repareer en Vermaken - Zuiveren van Mot Dames of automaten De populaire telefoon iÖRAIS^A'vanVALK^IBURQ'S'" Agenda 13 November Gevonden Dieren en Voorweroen Drie expedities naar de Zuidpool Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNSBANK Haarlem - Amsterdam 375% 210 402% 1331/2 84% 82% 95 235 201 184 1 204 4'L MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Brusse, de schrijver van „Onder de Men- schen" in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" heeft Speenhoff geïnterviewd en de jubilaris{25 jaar zanger en 6C jaar oud) vertelde vele interessante bijzonderheden uit zijn leven. Liodjes, aldus de man van Cees, heb ik al gezongen in '95 aan den Kinderdijk, in de Sociëteit en trouwens al eerder, bij de marine, in '89, toen ik in Hellevoet vij jaren 't baadie en de lange ias van machinist leerling heb gedragen, tot ik afgekeurd werd. Maar vader had toen in Krimpen zijn fabriek en aan den Kinderdijk was ik op kostschool geweest bij den Franschen mon sieur. Daar zong ik dan later wel met een paar jonge meisjes. Toen zou Willem van Zuijlen er zijn verjaardag vieren. Die had van vader gehoord dat ik ook weieens zelf 'n mopje maakte. Dan moest ik nu ook eens 'n liedje maken voor hèm. En in mijn kinder lijken eenvoud meende ik, dat ik daar iets kunstzinnigs in moest leggen. En zoo dichtte ik het „Herdersmeisje", dat we zongen met drie jonge dames Ik speelde er bij op 'n herdersfluitje, en ze vonden 't aardig, de menschen van den Dijk. Later, als ik er van hen herkende op mijn avonden, heb ik 't nog dikwijls voor hen over-gezongen. En dan m'n studentenliedjes. Want toen Zou ik ingenieur worden in Delftmaar dat is met doorgegaan. De jongens van den Dijk lieten er mij overkomen nog eens in Eigen Studie. Daar had ik zelfs een rokpak voor ter leen gekregen wat me dood zenuwachtig en verlegen maakteIk schreef een klem tooneelstuk „De Kus", voor de familie Van Eysden, en een tweede, grooter werk, wat meneer Rosier Faassen prachtig vond, al zei hij daarna dat het niet geschikt was om op te voerenEn zoo ben ik van fabrikant en koopman in vaders zaak gestegen of, als je wilt, afgedwaald in de kunst Ja, voor die fabriek van isolatie-materiaal, waarvoor mijn oom, Prof. Oudemans te Delft, de formule had gevonden en dat geheime recept bezit ik nog altijd daar heb ik toen in de dagen van de opkomst van het stoomwezen heel Europa voor bereisd. En dat ging goed, het bedrijf breidde zich enorm uitdrie jaren lang heb ik er in België de klanten voor bezocht in Schot- land heb ik er voor gezeten aan de Clyde Works, in 't zuiden van Spanje, in Egypte, want daar had ik een groote handigheid in. Bovendien, mijn opvoeding in Krimpen had mij naar den stijl van langs de boven-rivier geleerd, dat je een dubbeltje driemaal moest omdraaien vóór je het uitgaf, want als 'n ander 't had, had jij 't niet meer. Dat hield je jong 't heeft mij heel lang verstandig gehouden.tot ik in de glorie van de kunst verzeilde, door m'n gedichies en teeke- mngetjes, door m'n omgang in Rotterdam met artisten vooral. En daar wilde ik me toen met geweld voor goed indompelen. Noch hoor ik m'n oude grootmoeder zeggen „Jongen, als je van kantoor komt, 's avonds, kan je toch nog genoeg dichten." En vader vond het verschrikkelijk „Je kent nu 't leven van die kunstenaars," zei hij, „en't is allemaal narigheid." Hoofdzakelijk door toedoen van de „N.R.C.", van Johan de Meester, die zóó vriendelijk over mij schreef, ben ik er toen midden in gedonderd. Toen kwam de tijd van ons Klein Tooneel, waarmee we in Rot terdam de matinees op Zondagmiddag heb ben ingevoerd met van die kleine stukjes. Van Biene was de ondernemer. Bij zoo'n gelegenheid zong ik in Tivoli een paar liedjes, omdat ze zeiden „Je hebt wel geen stem, maar probeer 't maar eens". Zoo duwden ze me de coulissen uit. Wat had ik een plan kenkoorts, al herinnerde ik mij ook den raad van Van Zuijlen „Je meet maar denken, dat er niemand voor je zit," en dat was ook zoo, want de zaal was bijna leeg. Ik zong van 't Herdermeisje, van de Slanke Kawa en Donna Clara meer had ik niet. Van Biene betaalde mij een rijksdaalder, dien ik dadelijk omzette in eten met de vriendjes. Maar beloofde hij als ik meer liedjes maakte om een keelen middag te vullen, dan zou hij mij vijf gulden honorarium geven. Daar werd toen de pers bij gevraagd, en ik kreeg prachtige verslagen, zoodat ik geweldig liedjes ben gaan schrijven en dat is s'edert altijd zoo doorgegaan. Met ups and downs, en in onzen overmoed hebben we ook wei eens liedjes gezongen, die we beter hadden weggelaten. En eens heeft Mengelberg mij trotsch gemaakt als 'n koning, toen hij zei „Jij bent de eenige in Holland, die 'n liedje heeft kunnen componeerenJe hebt een dozijn volmaakte melodieën geschreven...." •In '23 had ik alle vertrouwen verloren, ik wist niet of 't aan mezelf lag of dat 't publiek alle belangstel! ng in mijn werk had verloren, 't Was wel mijn eigen schuld Ik was niet actief meer, ik wilde op m'n lauweren rusten, dacht 't komt best in orde maar zoo doe je niet ongestraft. En dan word je querulant, want dan wind je je al maar erger op over 't publiek, over hun schuld Toen heeft mijn vrouw mij onder handen genomen „Doe nu* één ding, bemoei je nergens anders meer mee dan alleen met je liedjes, en je zult zien...." Daarna ben ik weer ernstig aan 't werk gegaan voor mijn optreden samen met haar, met mijn zoon, mijn dochtertje en al vond ik 't naar, ik Zag in, dat 't publiek na den oorlog veranderd was. Sinds twaalf maanden gaat 't weer heel erg goed. We treden veel op in Katholieke kringen, de pastoor, de kapelaan laat ons komen we zingen veel voor 't volk, voor vereenigingen van politieagenten, postboden, matrozen. Koos zwijgt even. Ja, met die jubilea van hem was dat nu een heele rist. Aan de directie van de Spoorwegen had hij al geschreven om ter viering van d;t feest hem voor de November-maand een gratis-abonnement toe te r :nden maar ze hadden niet geant woord tot heden.... Ook dacht hij al eens over e n lubileumuitgave van zijn belas- tingpajneren met al de supplementen en ver vols nummers van zachten drang tot beta len. Cp 't kantoor van den ontvanger re Haarlem was hij met enkele andere queru lanten trouwens zóó lang reeds habitué, dat de iierken hem vertrouwelijk groetten, Zoodra bij er binnentrad met zijn opnieuw bezwa irde gemoed „M. ar dat je nu zestig jaar wordt, Speen hoff „Ja, lederen dag meer verbaas tk me er over dat ik 't zoo ver gebracht heb, want ik had ooit gedacht, dat ik zoo oud zu worden. Ea nu ik m rhet eens oud voel, o md M Sao» p- ik Jt daar te druk voor heb Maar nu wéét ik als je zestig jaar bent en gezond, zooals ik, dan lééf je pas. Als ie jong bent, leef je niet. Dan weet je van niets, dan doe je maar mee, draaf je en draai je mee, geef je je geen rekenschap van 't leven. Ja, als je ouder wordt, komt er ook meer van ie plannen terecht, werk je meer, omdat je beter kunt zittenEn wat daarbij zoo'n gezegende rust is toen ik de eerste jonge lingsjaren achter den rug had, had ik een geweldige huivering voor den dood. Die angst is heelemaal verdwenen. Ik heb sedert eemge malen op het randje verkeerd, en daar geen berouw van gehad als alleen voor m'n kinderen. Want je leeft op je zestigste jaar eigenlijk vooral voor anderen.... Ik ben Katholiek, 't vorig jaar zijn mijn vrouw en ik voor de kerk getrouwd dat was eerst alleen op 't stadhuis gebeurd. En ik ben graag in de kerk, al ga ik er thuis in Haarlem of Rotterdam ook nooit heen (Hm Red. „N. H. Crt.") Maar zoo buiten in het Zui den van ons land vooral is 't in de kerk troostend voor mij, geruststellend ik laat er veel voor na. Ja, en zoo leef ik nu maar in zoete verwachting, en houd er den moed in, O, en als 't werken wat slagen mag dan gooi ik me erop als 'n tijger en weken aaneen schrijf en teeken ik door. Dit doe ik liever nog dan uit zingen gaan, met al dat reizen en trekken, dat leven in hotels, eten aan andermans tafels.... en dan die hotelmeiden, niet te vergeten. Er komt zooveel bij om liedjes-zanger te zijn, wat je al schrijvende bespaard wordt." Meer dan een rotatiepers en een stoom, machine, een stofzuiger of een electro-mo tor, meer zelfs dan een radio-toestel is net tegenwoordige telefoontoestel een raadsel voor den leek, het telefoontoestel n.l. dat volgens het volautomatische systeem werkt. Men draalt op de voorgeschreven wijze de vijf cijfers van het verlangde num mer op het cijfer.bordje en moppert reeds als men niet bintien een minuut gehoor krijgt, maar denkt er meestal niet aan, welk buitengewoon ingewikkelde toestellen en installaties tn werking moeten worden ge steld om de telefonische aansluiting te be werkstelligen. Voor den leek moet het wel een ondoordringbaar geheim schijnen, hoe, alleen door vijfmaal de schijf van zijn tele foontoestel te draaien, hij juist verbonden wordt met een anderen abonné. met wien hij spreken wil. zonder dat een mensch op het telefoonkantoor de beide nummers ver. bindt. En het geheim schijnt nog minder op te lossen, wanneer men de installatie in het gebouw van de telefooncentrale ziet. Het is nu bijna vier jaar geleden, op 1 Januari 1925 dat het vol-automatische systeem voor Haarlem werd ingevoerd. Vroeger, toen dames op het telefoonkantoor de aansluitingen tot stand brachten, waren klachten over verkeerde verbindingen geen zeldzaamheden. Iedere telefoonbezitter zal zich wel herinneren, hoe vaak hij gemop perd heeft en een nijdig „totaal verkeerd, juffrouw" naar het telefoonkantoor heeft geroepen. De klachten kwamen dagelijks binnen Het vol-automatische systeem be loofde het einde der misère van verkeerde aansluitingen. Toch werd het niet met een stemmige vreugde begroet; een ded van het publiek stond er sceptisch tegenover, zooals het meer aan nieuwigheden twijfelt, wanneer het nog niet onomstootelijk vast staat. De meening veranderde spoedig, en nu zal er geen enkele abonné zijn. die wil terugkeeren tot het vroegere "steem cfer telefoonjuffrouwen. Het automatische zysteem heeft ook dit voordeel, dat het geheim blijven van een gesprek beter gewe., een ;h behoeft niet als tusschenpersoon cp te tre den om een verbinding tuschen twee abon. né's tot stand te brengen. Moest men vroeger soms wachten, wan. neer niet dadelijk een telefoniste het kantoor kon beantwoorden, ook dit is thans uitgesloten. Het automatisch systeem geniet dan ook, zooals de directeur van het telefoonkan toor te Hnarlem ons mededeelde en zooals men zelf dagelijks kan constatesren een groote populariteit bij het publiek; D-chten worden zelden gehoord. Wanneer n... ver keerd wordt aangesloten, is de oorzaak, zoo als men dikwijls later zelf -"Het., vaak te zoeken in een verkeerd draaien an de schijf; men draait bijv. 14 inplaats van 41 Of OZ van 3g Nadat het, automatisch systeem in ikele groote stedeft oor d, gemeente-telefoon was ingevoerd, was Haarlem de eerste stad, waar het bij de riikstehdbon werd toe--0""-" Ton de invoering -verden zestig telefonisten c~> het Haarlemsche kantoor overbodig: zij zijn toen naar versch'"" -»e plaatsen o- rge- plaatst. Sinds dit i rr-- is het aantal abonné's sterk vermeerderd. Op 1 j- "5 '-"de men n H"- 1 3219 abonné's; op 1 Januari 1928 was dit ver meerderd tot 5735, en nu zijn er ruim 6100 abonné's. Hieruit iiV*. _i, dat het vol- v -Is propagar.: voor de telefoon werkt. Terug te bekomen bij Kraak, Alianstraat 87, rolletje breiwerk C. Hoogendijk, Reitzstraat 67, groene cein- ;uur Bur. v. Politie, Smedestraat, horloge J. Teistal, Dressestraat ij armband-hcftioge S, Coccoris, Kruisstraat 38, glacé heeren- kandschoen Klinkenberg, van 't Koffstraat 38, hond (lersche setter) Kennel Fauna", Parklaan: Sierde.shond, gebracht door Van teuren van humoristische bladen, die nu geen anecdote's over lastige telefoonjuf frouwen kunnen produceeren. Zoo zal de invoering van dit systeem mis. Kampen, Byzantiumstraat 67, grijswitte kat, schien alleen betreurd worden door redac. gebracht door De Haan, Zijlstraat 100 grijswit katje, gebraclit door Nouwer, Lelie straat 12, Bur. v. Politie, Smedestraat, R K. kerkboekje; W Jochems, Schreveliusstraat 37, koralen halsketting J. Prijs, Gen. Cron- jéstr. 54, blauwe kindermuts Vemler, Westerhoutpark 7, muilkorf ;H. Chiistiaans, Spaarnwouderstr. 91, kinderportemonnaie met inhoud J. Hendriks, Gasthuislaan 97, bruinè kinderportemonnaie met inhoud; P. v. Straaten, Spaanschevaartstr. 68, paraplu, gouden ring H. Dijkman, Gr. Markt, Visch- hal bank 3, porteinonnaie inh. een loterij briefje P. Grijmans, J. v. d. Bergstr. 2, H'stede, kinderportemonnaieDrenth, Fr. Varkenmarkt 20, rijwielpomp J. Valkenier, Dorrèboomstr. llrd„ rijwielbelastingmerk R. v. Spaendonck, Zijlweg 57, zwarte gym nastiekschoen. Terug te bekomen bij H. Posma, Schel- destraat 14, autodop M. v. Kout, A. L. Dyserinckstr. 64, ceintuur; De Vries, Amster damstraat 5, contriebutiekaart Haarl. Zieken fonds (Scheerling); W. Oudhof, Schrevelius- str. 29 zw., eend; Bur. v. Politie, Smedestraat, RÏIRfiFRI IÏKE STAND bruine kinderhandschoen; S. Booms, Bali- Geboren: 7 November, z. van E. M. Reijns- «raai 8. H'stede.,, paar glacé handschoenen;. Scheepmaker. d. van E. C. Janse-Koevoets. j P- Phibppo, Jan Steenstraat 11, grijze .ia - 8 November, z. van A. M. Kersten-Adrian. ,fh°en; W. v. Brederode Donkere Spaarne d. van H. Schuursma-Dekker. z. van,. O. P' X' P'pbjfü? Smede- G. Snethlage-Verkerk. 9 November, z. van aepepm g Jj4 L 'sJLn,/. n-Hutte-Nijssem 1X v. d. Wal. z. van A. Roo„en Brmkmann. Dniitio ante ociëteit „St. Bavo" 8 uur Bestuur Bouw- vakbond 8 uur Uitvoering Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur St. Caecilia half 9 uur Rechtskundigbureau St. Josephsgezllenvereeniging Jansstraat 59 half 9 uur Installatie van den nieuwen Praeses. uxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voör volwas senen). Cinema Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen) Cembrandt-Theater Proote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Gemeentelijke Concertzaal 8 uur Con-- cert B.-Trio. 10 November, d. van W. M. de Jong-v. cf. Kamp. Overleden: 9 November, G. Wesseldijk, 81 j„ Leidschevaart. O. G. Verpoorten-Kroos- wijk, 74 j., Jansstraat. No. 5. DANSAVOND NIRVA DEL RIO Stadsschouwburg- Voor een zeer bescheiden groepje belang stellenden trad Zondagavond in den Stads schouwburg Nirva del Rio op. Het uitvoerige programma werd geheel alleen door haar afgewerktaan den vleugel zat Lucas Moreno Wij hebben ontegenzeglijk respect voor het uitbeeldende vermogen van deze danseres, die in haar bewegingskunst een prachtige rhythmiek en een zeer gevoelvolle expressie Weet te realiseeren. Het meest muntten daar door uit de dansen uit de eerste groep. In de tweede en derde groep werden onder scheidene nummers uitgevoerd, die in wezen en karakter vrijwel overeenkwamenhet kenmerkende verschil bestond grootendeels in de aankleeding. Daartoe behooren de Spaansch-nationale dansen. Intusschen doet dit aan de talentvolle interpretatie geen af breuk. In de eerste groep getuigden vooral Clair de lune égyptien, Chant Hindou en Danse Mauresque van een gevoelvolle, zuivere weergave v. Politie, Smedestraat, nummerplaat auto G. 39957; C. Verdam, Spaarnwouderstraat 4rd.; gouden oorknopje; J. v. d. Ham. K. Begijnestraat 3, portefeuille (Piët); Harten haag, Cronjéstraat 126, regenjas; J. v. d. Ham, Kinderhuissingel 62. f, rozenkrans; C. J. v. d. Aar, Scheepersstraat 18 schooltasch met inhoud; Bur. v. Politie, Smedestraat, bos sleutels; J. L. Prins, Vrouwensteeg 17, lap stof; B. v. Zon, Rozenhagenstraat 37, teeke- ning. GRONINGSCHE VEREENICING GRTJNO De regie en de vertolking van De Grond, een boerenspel, dat de Groningsche vereeni- ging Grunó Vrijdagavond in den Jansweg- schouwburg opvoerde, was over het alge meen van beter kwaliteit dan het stuk zelfs. Dè schrijver is hier en daar te uitvoerig in de dialogen, om spanning in zijn stuk te leggen. Dat het publiek echter na elk bedrijf gul met applaus was, was niet geheel onver diend. De spelers hadden met grooten ijver hun rollen bestudeerd en gaven zich met liefde aan hun taak. Het resultaat was een goede vertolking over vrijwel de geheele linie, terwijl verschillende keeren goede staaltjes van knappe tooneelkunst te genieten waren. Maar ook deed soms gebrek aan rolkennis den goeden indruk verminderen, benevens te weinig natuurlijkheid in Ipel en zegging: terwijl, zooals gezegd, de spelers gehandi- De „Danse Espagnole" uit het tweede 1 capt werden door den breedvoerigen tekst. De tooneelschikking was te roemen. Het was, op enkele kleinigheden na, een echt boeren-milieu, waarin het spel, wanneer de spelers zich boven het tooneelmatige ver hieven, niet naliet het publiek te boeien. deel van het programma gaf bijzonder goed het krachtige en fiere, dat de nationale Spaan- sche dansen kenmerkt. Daarnaast noemen we Farruca en Danse Gitane. Na de pauze werden onder nummer 4 een drietal Spaansche dansen uitgevoerd. De beide slotnummers behoorden tot het beste, wat dit programma bood. In „Danse de la Frayeur" gaf Nirva del Rio door ex pressie en mimiek een innerlijke bewogenheid, DE ZONNESTRAAL-COLLECTEN. Bij Kon. besluit zijn vernietigd de beslui- terwijl in „Fandunguillo de Almenia" be- j ten van B. en W. van Breda, 's-Gravenhage, weging en uitbeelding krachtig geaccentueerd 1 Haarlem, Maastricht, en Princenhage, tot waren f stuiting der in die gemeenten op 30 Juni j.l. De weinige aanwezigen vergoedden door door de bekende vereeniging „Zonnestraal" '8 - voorgenomen coliecte ten bate van de ver- geestcjriftig applaus de geringe opkomst. pleging van t. b. c-patiënten van alle gezind ten en uit heel het land, in de Inrichting voor Arbeidstherapie „Zonnestraal." Ter toelichting diene, dat B. en W. van Breda, Princenhage en Haarlem meenden de t „Zonnestraal"-coilecte te mogen weren, om- Terug te bekomen bij D. A. Baaij, Pla- dat collecten van plaatselijke vereenigingen taanstraat 83, twee duiven G. J. Dijkers, van de „Zonnestraal"-collecte nadeeligen Javastraat 14, fox-terrier W. Kruger, Oli- invloed zouden ondervinden. B. en W. van vierstraat 1, hondje; K. Taalman, Duven- j 's-Gravenhage grondden hun beslissing op voordestr. 79rd„ hondje B. H. Wassenaar,het groote aantal andere collecten, dat reeds t m hun gemeente werd gehouden. Meesstraat 3, gouden armbandhorloge T. Nadg» dg yef> „Zonnestraal"' eerst tever- Roelofs, Hasebroekstraat 2, blauwe jumper D. Schild, Warmoesstraat iird, jumper P. M. de Wilde, Oranjestraat 65, klep vracht auto Kennel „Fauna", Parklaan grijswitte kat, gebracht door F. Rol, Wagenweg 92, A. Visser, Harmenjansweg 82G, obligatie Fortuin M, v. Dalen, Gen. de Wetstr. 74, damesportemonnaie met inhoud G. A. Willemse, De Clercqstraat 153, portemon- naie met inhoud A. Pietersen, Oost Indië- straat 120, rozenkrans^ J. Dekker, iste Vooruitgangstr. 90, rijwielbelastingmerk in etui Bur. v. Politie, Smedestraat, dames- rijwiel M. v. Dalen, Gen. de Wetstr. 74, Lipssleutel A. de Vries, Leidschevaart 38F, kindertaschje met inhoud Kok, L. Heerenstraat 39, bruin taschje W. Siébe- link, Tulpenstraat 31, boodschappentasch G. IJlstra, Slchthuisstraat ioe9, zilverbons. geefs gepoogd had de betrokken colleges van B. en W. van de onjuistheid der stuiting te overtuigen en had aangedrongen, daarop terug te komen, stelde zij beroep in bij de Kroon en ontwikkelde daarbij tal van grie ven. Gelijk bekend is, werd dit beroep op 26 September j.l. voor den Raad van State behan deld, waarbij voor „Zonnestraal" optrad het Kamerlid, de heer W. Drop en voor de gemeente Haarlem de wethouder dier gemeen te, mr. Heerkens Thijssen. en voor de gemeen te 's-Gravenhage de chef van het kabinet van den burgemeester, mr. Rij kens. Thans is, gelijk hierboven gemeld, de ver eeniging „Zonnestraal door PL M. de Konin gin in het gelij k gesteld. In December begint op het Zuidelijk half rond de zomer en dezen tijd willen drie ex pedities," welker programma's elkaar aanvul- 'en, gebruiken om de geweldige vlakten van Antarchië te doorvorschen. Het is 'n gebied, -rrooter dan Europa, dat ruim 11 millioen kwadraat kilometer beslaat. Het gebied van de Zuidpool is nog onher bergzamer dan het Noordelijk Poolgebied. De leider der 19111914 gehouden Australische Zuidnoolexoeditie, prof. Douglas Mauson uit Adelaide, die ver zuidelijk van Australië tegen de Pool oprukte, meldt, dat windsterkten van 40 M. in de seconde geen zeldzaamheid zjin en dat deze geweldige orkanen de tempera tuur van 30 tot 40 graden onder nul in haar uitwerking aanmerkelijk verscherpen. Er wa ren zelfs, meldt Mauson, geweldige orkanen van 90 tot 100 secondenmeters, waarbij voor werpen van drie ton gewicht 50 M, ver door de lucht geslingerd werden. Mauson deed, te laat intusschen de hoogst onaangename intdekking, dat hij zijn hoofdstation op de stormachtigste plek van den aardbol had "ugericht. De gevaren, welke de drie expe dities bedreigen, zijn ongetwijfeld, meent prof. dr. A. Wille, heel veel grooter dan bij Noordpooltochten, te meer daar het zen den van hulpexpedities bij de geweldige af standen onmogelijk zou zijn. Van de drie expedities trekt de meeste be langstelling die van den bekenden Ameri- kaanschen Oceaan- en Noordpoolvlieger Ri chard Byrd, tot welke de Nederlander Jan Buys behoort Het is de breedst opgezette Ppol-expeditiè, welke ooit is vertrokken. Met twee schepen/ de City of New-York en de Chelsea, welke drie vliegtuigen aan boord hebben, wil commander Byrd in December van Nieuw-Zeeland uit op den grooten ijs- muur, welke zich van de Rosszee uit circa 800 K. M. lang in de richting van Zuid- Amerika uitstrekt, afstevenen. De totale kos ten der op twee jaar berekende expeditie, waaraan honderd personen, o w, een uitge lezen wetenschappelijke staf, deelnemen, beloopen 850 000 dollars, waarvan de Anie- rikaansche regeering en groote industrieelen elk 200 000 dollar bijdragen. Groote hoeveel heden bouwmateriaal zijn meegenomen om aan den rand der ijsbarrière een station te bouwen. Een bibliotheek van 1000 deelen talrijke instrumenten, ettelijke radiostations, geweldige massa's proviand, 1000 K.G. tabak 500.000 sigaretten, 150.000 gallons benzine en 100 sledehonden behooren tot de uitrusting. Eerst twee ontdekkingsreizigers is het tot dusver gelukt de Zuidpool te bereiken. Amundsen die 14 December 1911 als eerste het Zuidelijkste punt der aarde bereikte, en de Engelschman Scott, die vijf weken later, 17 Januari 1912 aan het doel kwam, doch op den terugtocht Noordelijk van 80 gr. breedte, 18 K.M. van het Een Tondepot, tragisch ten gronde ging. Kostbaar materiaal leverden ver der de expedities van prof. E. v. Drygalsld (1901), Shackleton (1909), Pilchner (1911) benevens die /an Otto Nordenskiöld en Bruce. Door al deze expedities kon het continan tale karakter der Zuid-Pool-landmassa's on betwistbaar vastgesteld worden, doch het was tot dusver niet mogelijk de begrenzin gen nauwkeuriger te bepalen. Men kent van het binnenland van dit vasteland slechts de streken, welke tusschen de groote ijsbarrière en Victorialand eenerzijds en de Zuidpool anderzijds liggen. Een machtig, circa 3000 M hoog ijsdek breidt zich hier uit, dat door bergketens, welke tot 5000 M. hoogte reiken wordt gebroken Byrds doel nu is, na inrichting van een etappelijn met een vliegtuig naar de Zuid pool te gaan, daar. zoo mogelijk te landen en twee dagen wetenschappelijke waarne mingen en metingen te doen, om dan, als de omstandigheden het veroorloven, over de Pool de vlucht voort te zetten om het ka rakter van de hoogvlakte van het inwendige Antarchië te doorvorschen. De tweede Zuidpoolexpeditie wordt onder nomen door den Amerikaanschen kapitein Wilkins. Hij wil de nauwkeurige kustlijn van de Rcssaee tot Grahamland vaststellen, waarbij hij zich ook van het vliegtuig wil be dienen. Hij zal slechts door een piloot bege leid worder. en in Januari 1929 beginnen aan de uitvoering van de onderneming. In de streken aan de Rosszee zijn, wat heel inte ressant is, kolenlagen van circa 100 K. M- breedte en een 2000 K.M. lengte vastgesteld. Ook de derde expeditie vaart onder Ame- rikaansche vlag. Haar leider is commander Douglas George, die aan de laatste Zuidpool expeditie van Shackleton heeft deelgenomen. Zijn arbeidsgebied grenst aan dat van Wil kins aan de Rosszee. Hij neemt twee vlieg tuigen mede: een groot met een werkings sfeer van zoowat 10 000 K M., waarmede een vlucht over de Zuidpool kan worden uitge voerd, en een klein voor landvluchten. Hij wil trachten met Byrd en Wilkins in draad- ooze verbinding te komen. Juist deze samenwerking der drie expedi ties, welke van verschillende punten in Ant archië trachten vooruit te komen, belooft veel. Het gaat er niet alleen om of het Zuid- poolcontinent één vasteland is of uit twee bestrijdt met sacce» Bij Apotheken en Drogisten heele cloos f0.75, haloe doos fO 45 groote eilanden bestaat, maar een der be langrijkste doeleinden is, aldus het „Vad", de meteorologische omstandigheden in het' Zuidpoolgebied nader te leeren kennen, welke men vermoedt, dat op een of andere wijzc met de periodieke droogtejaren in verband gebracht kunnen worden. AMSTERDAM, Veemarkt 12 November Aangevoerd: 500 vette koeien, le kwali teit 931.08 2e kwaliteit 8090, 3e kwali teit 6880; 150 melk en kalfkoeien 275— 375; 101 vette koeien, le kwaliteit 9098, 2e kwaliteit 80—90; 3e kwaliteit 70—80; 35 nuchere kalveren 12—18; 140 schapen, 32— 39; 790 varkens, Hollandsche le kwaliteit 86—87, enkele hooger, 2e kwaliteit 8586, overzeesche en Geld'ersche, le kwaliteit 86 —87, enkele hooger, 2e kwaliteit 8586, vet te varkens 84—85, 52 paarden 100225. MAANDAG 12 NOVEMBER. Koersen neupn opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 iVa Nederl. 1917 6% N.-indiè 1923 D 4H N.lnd. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel M\j. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips tndnstr. Buitenland Anaconda U S Steel Snia V:seosa üew. Peruvian Handelsondera Comp.comm. du Llège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Bubber. A'dam Rubber Deii Batavia Rub Java Ruober Serbadjadi Silau V I. c. c Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Elg rd Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref. Suiker. H V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paui Kansas City Soutn Erie Railr Prolongatie 100 34 101% 10014 100% 995/16 241% 166% 172% 173i/2 1 239% 145 1 1781/2 207 785 785 194 165% 22% 229 209% 154 236 162 65% 185% 96% 132 72 b 9% 5ls/ie 37% 667 377% 99% 154 133 519% 418% 181% 503% 143 b 214% 78 35% 70%, 60% MAANDAG 12 NOVEMBER. Berlijn 59.30 59.40 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 Londen 12.07% 12.08% 47.90 48.— 13.— 13.10 40.10 40.20 35.— 35.10 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 Kopenhagen 66.35 66.45 OlSO 66.35 66.45 66.55 66.65 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2