TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 AFDEELING II V.S.V.—Z.F.C. 1—1 Excelsior—E.D.O. 1—5 't GooiH.B.S. 31 H.V.V.-D.F.C. 5-3 Blauw WitFeyenoord 23 Reserve le klasse A.F.C. II—H.F.C. II 4-2 E.D.O. II—Ajax II 1—7 Stormvogels II—Blauw Wit II 40 Tweede Klasse Haarlem—Zandvoort 11 Reserve 2e klasse Hollandïa II—Haarlem II1-5 Eerste Klasse Assendelft-de Kennemers 1-3 Uit de Italiaansche Sportwereld R. K. F. Uitslagen van Zondag L. en S.H.B.C. 00 V.V.Z. I—T.Y.B.B. I 1-0 Lisse ID.H.L. I 30 ZWEMMEN Groot nationaal zwemfeest H. V. G. B. op den bal om een schot te kunnen lossen. Eindelijk krijgt hij het leer even vrij, draait om eenige tegenstanders heen en van dicht bij hoewel naast het doel, weet hij het langs Kos in het R. C. H.-doel te wurmen. De strijd wordt er even vinniger door en Muller krijgt eenige vrije trappen tegen zich door al te hardhandig optreden. Verkerk kopt dan kort na elkaar tweemaal den bal uit een voorzet van Hanse in den doelmond. doch Quax redt meesterlijk. Uit een scrim mage ontstaat het handsgeval voor het Haagsche doel, doch het wordt niet gezien. Zoo verstrijkt in groote spanning de eerste helft. De tweede helft pakt R. C. H. de zaken direct weer flink aan doch het ziet er naar uit of ook nu weer niets wil lukken. De voorhoede doet heftige pogingen om gelijk te maken. Hanse lost een hard schot, doch Quax is onverbiddelijk. A. D. O. speelt even eens alsof er nog maar net begonnen is en vliegensvlug verhuist de bal van het eene naar het andere doel. Beide keepers spelen echter uitstekend en zijn niet te passeeren. De achterhoede van de Hagenaars heeft vooral in deze periode het geluk wel aan haar zijde. Een vrije trap op het A. D. O- doel schiet Ruis hard in, doch de bal springt van den doelpaal weer terug. Bij een hoo- gen voorzet van Brugman grijpt Quax mis, komt te vallen en weer wordt de bal tegen den paal geschoten. Een hooge voorzet van Hanse valt op de deklat zonder verder ge vaar op te leveren. Inmiddels zitten natuur lijk de Tappen ook niet stil en na een prachtige rush langs de linkerzijlijn geeft hij een pracht-voorzetje, dat Van Eembergen weet te benutten. Met dezen twee-nul voorsprong is A. D. O. tamelijk veilig, al hoewel R. C. H. zich tot het laatste mo ment blijft inspannen om ten minste een te- genpuntje te maken. Al is de kans daarvoor wel geweest, het lukt hen niet en als de scheidsrechter einde aankondigt, heeft A. D. O. een zwaar bevochte overwinning behaald. Voor de tweede maal bekampten deze ploegen elkaar in de loopende competitie. Volgens de verwachtingen werd het een spannende, in snel tempo spelende strijd met een wisselend overwicht. In taktiek schoten de partijen niets tegen elkaar te kort De achterhoeden waren aan beide kanten het slechtste deel met dien ver stande, dat keeper V. d. Wind een uitzonde ring maakte en op een uitstekenden dag kan terugzien. Zijn collega was niet minder en dat deze niet meerdere malen gepasseerd is, heeft Z. F. C. zeker niet aan hem te danken. De middenlinies waren tamelijk op dreef, voor al die van V. S. V. speelde stukken beter dan gewoonlijk. De spil Horeman was hier de man die vele malen zijn voorhoede een goede gelegenheid gaf, al kon men natuur lijk nog wel aan zijn spel en opstelling zien, dat hij op een voor hem vreemds plaats stond. In de V. S. V.-voorhoede ontbrak Koning, waarvoor de Bakker de rechtsbui tenplaats innam en niet onvoldoende debu teerde. De goalzetter van Z.F.C., Breeuwer kreeg in 't geheel geen gelegenheid zijn talenten te toonen, was trouwens niet de beste van de bezoekende voorhoede. Om 2 uur wordt onder leiding van arbiter Bosch begonnen met de volgende .opstelling V. S. V.: V. d. Wind, V d. Pieterman, V. d. Griend, Bruidsehaar, Horeman, Demmers, de Bakker, de Wolf, Heyermans, de Koning, Hellekamp. Z. F. C.: Kuiper. Rep, Van Kaas den Boer, Klopper, Bakker, ï.ust, Hoogmoed, Breeuwer, Steens, v. Me- lick. Met zon en wind mee trapt Z. F. C. af en stormt op het vijanderelijk doel, waar Van de Wind alras handelend moet optreden. Het backstel van de thuisclub kan den bal niet naar behooren wegwerken en zien de Z. F. C.'ers steeds weer terugkomen. Groote opluchting komt er dan ook wanneer Hore man den bal meeneemt en zijn voorhoede aan het werk zet, waar het binnentrio goed op dreef blijkt te zijn. De Koning en De Wolf passeeren gemakkelijk verschillende teenstanders. Schitterend werk verricht keeper V. d. Wind door een keihard schot van den linksbuiten van Z. F. C. over te stompen. De hierdoor ontstane corner levert niets ot>. Bij een der V.S.V.-aanvallen veroorzaakt Van Kaas een free-kick. Deze wordt subliem door Heyerman genomen, maar op even eminente wijze weet één der Z. F. C.'ers het leder uit den doelhoek te koppen. Wederom wordt ingeschoten en thans met succes, doch om onbegrijpelijke redenen kent scheids rechter Bo»ch dit punt niet toe. De thuis club neemt dan het spel in handen en bij een volgende scrimage beleeft de Z. F. C.- aanhang benauwde oogenblikken. Een hard schot van Horeman ketst teeen de bovenlat. Spoedig daarna profiteert De Koning van een verkeerde opstelling der Z. F. C.-backs en plaatst tusschen hen door het leder ach ter Kuiper, 10. Bij de thuisclub treedt nu een verslapping in, terwijl Z. F. C. telkens beter gaat com bineeren en het spel naar de andere helft weet te verplaatsen. In 't bijzonder dreigt van Lust gevaar, die zijn tegenstanders handen vol werk geeft. Van de Wind krijgt 't hard te verantwoorden en het is aan hem te danken, dat Z. F. C. het voor de rust ver diende teeenpunt niet kreeg. Na half-time ondergaat het spel een ge- heele verandering. Aanvankelijk is V. S. V. in het offensief, kan echter het doel niet vinden. Er wordt dikwijls te forsch gespeeld, terwijl scheidsrechter Bosch vele malen goed opgezette aanvallen van de thuisclub onderbreekt wegens vermeende buitenspel- gevallen. Door stug verdedigen van V. S. V. is het spel grootendeels in het middenveld Meer en meer dringen de bezoekers naay voren en het is de Z. F. C.-back Van Kaa;die uit een corner het leder juist over den uitloo penden V. d. Wind in het net kopt. 1—1. Nog een kwartier moet dan gespeeld wor den. Een opgelegde strafschop ziet de arbi ter over het hoofd. Het publiek heft een fluitconcert aan. De bezoekers hebben nog verschillende kansen om te scoren, welke echter worden gemist. Gevoetbald wordt er ten slotte niet meer. Met verre trappen ver huist de bal van het eene naar het andere einde. Met den 11 stand wordt afgefloten en h°bben de clubs leder een kostbaar punt binnen. Het js weer een flinke nederlaag geworden voor E :celsior en zooals het tegen E. D. O. gespeeld heeft, is het absoluut de mindere van H. V. V. en ziet de toekomst er voor Excelsior wel somber uit. Het lijkt wel of er met het vertrek van zijn langen doelman v. d. Bergen, ook het zelfvertdouwen en zijn strijdgeest verdwenen is. Het ls een wedstrijd, geworden, toen de sterd 20 was. alleen met de ge dacht»- me- h»-»-»' mi"»- E. D O.? De doel man Bunt dee« wc..; niet onverdienste lijk; hij redde zelfs menigmaal in een ge vaarlijke situatie. Alleen zijn uittrappen waren slecht, wat hem een keer op een doel punt kwam te staan. De backs v. Rijssel en Bimmel, welke de vorige jaren den meest ge vaarlijken aanval der tegenpartij konden bre ken, geen schijn er nu van. V. Bimmel was wel de minste. In Üe middenlinie was Mout de eenigste die er wat van terecht bracht. Het was bedroevend te zien hoe bijna elke E. D. O.-aanval- gaten in de verdediging sloeg en het zware kleiveld was wel de oor zaak dat er niet meer doelpunten werden ge maakt. In de voorhoede, waarin Bak weer was opgenomen, was het hopeloos. Slechts In het begin leek het er op, door de spelverdeeling van Bak en het opstuwen van de middenlinie, dat het een zware wedstrijd voor E. D. O. zou worden, te meer, daar de E. D. O.-ver dediging in het begin on zeken was. Excelsior wist echter zijn kans riet te benutten. E. D. O. heeft verdiend gewonnen en hoewel het winnen van E. D. O. nu juist niet een sterk staaltje behoort genoemd te wor den, kwam er toch een verrassend element in het E. D. O.-spel naar voren. Er was nu geen sprake van egoïsme in het spel van sommige spelers en tevens werd het spel goed open gehouden. H. Oomen, S. v. a. Laan en De Kiefte waren invallers voor if. v. d. Laan, Kuyl en Meenhoret. Het geheele elftal speel de een goeden wedstrijd. De leiding was in handen van prof. Snapper, welke het niet moeilijk had. De volgende elftallen komen binnen de lijnen: Excelsior: Bunt v. Rijssel Bimme1 Stolk Sr. Grobbe Mout Ernst, Stolk Jr., Bak, Mansen, Huisman E. D. O.: H. Oomen, Perukel Jr., Steffens, Tanis, C. v. d. Hurk C. v. d. Laan Dinkla J. Perukel Boeré S. v. d. Laan De Kiefte Excelsior heeft den toss verloren en mag dus den bal aan het rollen brengen. Het spel heeft begrijpelijk veel te lijden van het vette kleiveld en hetgeen wij in het begin te zien krijgen, is weinig moois. E. D. O. is iets gevaarlijker en nadert .elkens 't doel der tegenpartij, waar men echter voorloopig stand weet te houden. Dan weet Excelsior het spel te verplaatsen en wordt gevaarlijk, daar de E. D. O.-achterhoede onzeker speelt, maar de Rotterdammers weten hiervan niet te profiteeren en telkens krijgt de achterhoede gelegenheid zich te herstellen. E. D. O. voelt zich nu wat beter thuis op het zware veld, en Dinkla op zijn oude plaats, weert zich geducht en zet telkens de voorhoede aan het werk en na 25 minuten neemt E. D. O. de leiding door Perukel. De E. D. O.-verdediging heeft zich hersteld en heeft nu de Excelsior-voorhoede goed in be dwang. Door goed plaatsen dreigt er telkens gevaar voor het Rotterdamsche doel. Mout weet menigen aanval te breken. Tanis brengt den stand op 2—0. op een wijze, zooals men slechts weinig ziet. De keeper trapt uit en Tanis vangt ineens op en nog voor de kee per zich weer in zijn doel heeft opgesteld, ligt de bal over hem heen in het net. Voor rust heeft E. D. O. nog menige kans, maar slecht schieten en goed verdedigen van den keeper doet de rust met nog steeds 2—0 ingaan. De tweede helft is geheel voor E.D.O. Wel poogt Excelsior het spel te verplaatsen, maar het lukt niet. Treurig is het te zien hoe onnoozel er dikwijls gespeeld wordt. Tanis krijgt drie keer een vooruit-ges peelden bal te pakken. Den eersten keer houdt de keeper het harde schot, den tweeden keer maakt hij er kansloos voor Bunt 30 van en den derden keer gaat de bal net over. Mansen verwisseld met Grobbe van plaats, maar ook dit baat niet. Met'een door Steffens toegespeelder. bal weet Perukel er 4—0 van te maken en dan weet Excelsior door C. Stolk de eer te redden. Even schijnt dit vuur in de gelederen bij Excelsior te brengen. Zij zien echter geen kans meer om De Kiefte voor de tweede maal te passeeren. Bunt xan een ver schot van Dinkla niet verwerken en Steffens maakt van dichtbij er 51 van en met de^en stand komt het einde. In een periode van enthousiaste, maar door slecht schieten gekarakteriseerde aan vallen der Goolsche voorhoede, gelukte het Wentink het eerste te doelpunten, 1—0. Gorel, die een keurige verdedigende partij speelde, ontneemt Smeets c.s. bijna elke kans tot doelpunten, maar als hij eens even te ver uit zijn verdedigende positie loopt, benut Smeets de kans, 11. Na de rust is H.B.S. wel in den aanval, maar Gorel blijft z'n groote struikelblok. Daartegenover schijnt Meilof plotseling een bevlieging te krijgen. In een tijdsverloop van drie minuten passeert hij Zijlstra met twee onhoudbare schoten, zoodat 't Gooi dezen aan spannende momenten rijken kamp met 31 wint. Bij H.B.S. ontbrak Denis, die door Diehl werd vervangen. (N. v. d. D.) Ais scheidsrechter Tetzner laat beginnen, ontbreekt Ruysch nog bij de gasten. In de eerste minuten van den strijd mist Max Jan sen een strafschop voor H.V.V. De. Hage naars toonen zich sterker en hun voorlinie trekt voortdurend ten aanval, gesteund door een snelle en goed samenspelende midden linie. Na 15 minuten doelpunt de midden voor Pasteur onberispelijk uit een voorzet van Jansen, 1—0. Het tweede doelpunt der gastheeren ontstaat uit een door Pasteur genomen strafschop tegen den spil v. Twist, 2—0. Als Abendanon in het strafschopgebied te forsch optreedt, krijgt Ruysch de gelegen heid uit een strafschop het eersffe Dordt- sche doelpunt te scoren, 2—1. Vlak voor rust bewerkt een der backs van D.F.C. voor doel den bal met de hand. Uit den toegekenden strafschop verhoogt Pasteur den voorsprong van H.V.V.3—1. Max Jansen brengt vijf minuten na de hervatting met een prachtig schot den stand op 4—1. D.F.C speelt thans met meer geestdrift, wat echter niet belet, dat H.V.V. het meest in den aanval is. Als Pasteur de score tot 51 heeft verhoogd, verkleint Schleicher den achterstand van zijn club töt 5—2. In de laatste minuut belandt het leder na een hoekschop via de hoofden van eenige spelers In het Haagsche doel, 53. (N. v. d. D.) Niet minder dan ruim 25000 toeschouwers waren getuige van dezen strijd, waarin Feyenoord na een kwartier spelen, het eerste doelpunt scoorde, 01. Onmiddellijk hierop trapte Dijke bij een voorzet van Dorenbos in eigen dcfel en zelfs slaagde dc thuisclub er in nog voor de rust de leiding te nemen. Met 2—1 voor de zebra's werd dus ge draaid. Een doelpunt van Barendrecht met een sterk buitenspelluchtje bracht na de her vatting den gelijkmaker. Niet lang voor tijd plaatste v. Rexoort langs vele beenen het winnende punt voor zijn club in het Ara- slerdamsche doel. Einde 2—3 Het blijft met de H. F. C -reserves berg af gaan! Ditmaal werd met een zeer onvolledig elftal van de A. F. C.-reserves verloren. Tot overmaat van ramp moest H. F. C. spoedig na het begin zijn mid-voor mis sen. Een reserve was er niet, zoodat groo tendeels met 10 man is gestreden. A. F. C. 2 heeft al gauw een 2—0-voor- sprong. Hoe de Haarlemmers ook vochten, het wilde niet lukken. Herhaaldelijk had den zij ook veel pech. Rust kwam met 20. Direct na de hervatting vergroot A. F. C. 2 zijn voorsprong. Dan zijn een tijd lang de H. F. C.-ers aan het woord. Van Wijk zet goed vooren Dijkhuizen zorgt voor de rest: 31. Kort hierop maakt Van Wijk een tweede punt: 32. Door buitenspel gaat dan voor H. F. C. 2 een derde verloren. Hoe hard H. F. C. 2 ook werkt de A. F. C.-ers hielden stand en maakten zelfs kort voor het einde er 42 van. A. F. C. 2 won ten slotte verdiend. Het volgende H. F. C.-elftaJ leeddeze nederlaag Chabot Jangeneel, Hoomans. Van Riemsdijk, Van Houten, Hagenaar, Van Wijk, Dijkhuizen, Elias, Van den Berg Van Pareeren De E.D.O.-reserves hebben een grote ne derlaag geleden. In de eerste helft wisten de rood-zwarten goed partij te geven, waar door Ajax het niet verder kon brijgen dan tot twee doelpunten. Met 02 werd van doel verwisseld. De tweede helft domineerde de Ajax-reserves steeds en geleidelijk voer den zij den stand op tot 0—7. Dan weet J. Oome de eer te redden, 17. Maar verder weten zij het niet te brengen. Het E.D.O.-elf- tal had de volgende opstelling: De Waard, Zoet, v. Weere, v. Norde, Pennaerts, Langeveld, J. Steffens, Dernison, J. Oome, Bank, Koene. De lange rust bleek den Stormvogels geen kwaad te hebben gedaan, want ook nu werd wederom een overwinning geboekt, zelfs on danks het feit, dat Effern en v. d. Werff op het appèl ontbraken. Hun plaatsvervan gers, Visman en Struijs voldeden echter lang niet slecht, al konden ze de afwezi gen niet doen vergeten. Bij de Vogels ontdekken we o.a. de ex- eerste elftallers Veuger en Van Pel in de gelederen. Ze speelden resp. midvoor en rechtsbuiten. Met de rust had Stormvogels 'n 3—0-voor- sprong, welke het op alleszins regelmatige wijze had verkregen. Het eerste doelpunt scoorde Tol, het tweede Van Pel en het derde Struys. Voorts werden er nog enkele „dotjes" van kanserx onbenut gelaten en stopt de Bl.Wit-doelman, die soms vreem de dingen deed, eenige mooie schoten. De Bl.-Wit-aanval kreeg tegen de solide Storm vogels-verdediging weinig kans, zoodat de rust met 3—0 inging. Na de thee scoorde Stormvogels slechts èèn doelpunt, een gevolg van het feit, dat de IJmuidensche blauw-witten de zaken kalmpjes opvatten. De Waard, die met Tol een goeden wing vormde, scoorde dit doel punt. Evenals in den openingswedstrijd van het seizoen te Zandvoort, was ook thans een gelijk spel het resultaat van den wedstrijd tusschen de roodbroeken en Zandvoort en over het geheel genomen gaf een verdeeling der punten de krachtsverhouding wel het meest juist weer. Voor Haarlem was het natuurlijk een groote teleurstelling, dat de 10-voorsprong eenige minuten voor het eindsignaal nog verloren ging, maar niemand zal kunnen ontkennen, dat, zandvoort in de tweede helft voor haar enthousiast aanvallend spel niet minstens recht had op één doelpunt. Haar lem had voor den rust den wedstrijd kunnen en feitelijk moeten winnen wanneer 't binnen trio van den aanval niet hardnekkig eenige ongeleerde kansen had gemist. Dat de nieuwe opstelling van het Haarlem-team in alle op zichten een succes was, kunnen wij niet zeggen en vooral de linkervleugel was zwak. Huisman sneelde weer mee na zijn ongeval tegen D. E. C. en zal wel spoedig weer de oude zijn. Van Daalen op de spilplaats was (vooral voor de rust) goed op dreef en ook Iseger en Goedhart speelden een goeden wedstrijd. Toen Z?.r.d«*ort in de tweede helft keer op keer het Haarlem-doel belaagde, voorkwam 'De Vries door uitstekend werk een Haarlem-n^deriaag. Het spel van het Zandvoort-elftal viel, de lage plaats op de ranglijst in aanmerking genomen, mee en nu de rustig en correct leidende Versteeg Meulemans de teugels strak hield, werd het een prettige ontmoeting. De opstelling der elftallen was: Haarlem: De Vries, Torringa, Goedhart. Huisman, Van Daalen, Moolenaars, Oldenburg, De Geus, Iseger, Snooy, Folanen. Zandvoort: G. Paap, Keesman, Houtkamp, Rinkel, Schut, A. Molenaar, J. Paap, Beekhuis, Keur, W. v. d. Mye, V. v. d. Mige. Zandvoort brengt den bal aan het rollen, maar ziet den eersten aanval door hands onderbroken, waarna Haarlem direct op het Zandvoort-doel af gaat, waar de doelver- dediger een goed schot van Van Daalen nog juist tot een hoekschop kan verwerken. Haarlem is dan aanvallend en door het uit stekend spel verdeelen van Iseger. komt de bal eenige malen voor het Zandvoort-doel maar De Geus en Snooy schieten voor open doel nog over en naast. Van Daalen voedt den Haarlem-aanval keurig maar de vleugel- halfs blijven te veel achter. De Zandvoort-aanval doet het kalm aan en alleen Houtkamp tracht door eenige goede centers verwarring in de Haarlem achterhoede te brengen. Torringa houdt een maal tactisch Keesman af wanneer deze sneler een der goede aangegeven ballen van Houtkamp wil inschieten. Iseger is steeds zijn tegenstanders te vlug af, maar zijn goede centers blijven onbenut. Eerst 8 minu ten voor de rust heeft hij succes, wanneer hij een Van Daalen geboden kans met een goed schot ziet benut. 1- Rust 10. Na de hervatting begint Zandvoort te forsch te spelen, maar even een kalmeerend woord van den scheidsrechter en de zaak is verder in orde. Zandvoort weet door enthou siast spel het initiatief te némen en de Haarlem-achterhoede moet alle krachten in spannen om de aanvallen af te slaan, waarbij De Vries zich bijzonder onderscheidt. De Haarlem-aanvallen zijn thans minder ge vaarlijk dan voor de rust, maar toch krijgen De Geus en vooral Polanen een goede kans om de overwinning te verzekeren, maar beiden falen. De Vries weert zich intusschen geducht, maar wanneer eenige minuten voor het einde een schot van den links-buiten van de bovenlat terugspringt, is geen enkele Haar lem-speler aanwezig om den toegeloopen Rinkel te beletten den bal kalm in het ver laten doel te plaatsen en daarmede den eindstand op 11 te brengen. Met een invaller voor Onkenhout, trok Haarlem 2 naar Hoorn voor het spelen van den lastigen uitwedstrijd tegen Hol- landia 2. Na een goeden en prettigen wedstrijd, wist Haarlem 2 een flinke overwinning te behalen, waardoor de kans op de eerste plaats behouden bleef. De opstelling was: Hoeben Van Daalen, Buysink Muringer, Van Balen Blanken, v. d. Valk Borghouts, Tuinman, Groeneveld, Verwaal Kammeyer Na den aftrap direct van beide kanten goed voetbal, waarbij Hollandia 2 na 10 mi nuten spelen de leiding neemt: 1—0. Haar lem 2 weet dan door Verwaal gelijk te maken en nog voor de rust geeft Kammeyer Haarlem 2 de leiding. Rust 1—2. Direct na de hervatting goede Haarlem- aanvallen en spoedig kopt Groeneveld den bal uit een voorzet van Kammeyer, fraai in. 13. Haarlem 2 is over het algemeen sterker en Kammeyer en Groeneveld voeren den stand op tot 1—5, terwijl nog 2 doel punten van Groeneveld worden geannu leerd. Met 5i voor Haarlem 2 komt het einde. In een spannend/m wedstrijd is het den Kennemers gelukt ook Assendelft een neder laag toe te brengen. Een talrijk publiek, waaronder een record-aantal Beverwijkers, was aanwezig toen scheidsrechter Kok be ginnen blies. Beide partijen waren compleet en direct zitten beide partijen flink op den bal. De Kennemers zijn iets in de meerder heid en na 20 minuten benut Steeman op keurige wijze een voorzet van Stevens, 0—1. De Kennemers blijven aanvallend do-'- buitenspel staan doet vele kansen te niet gaan. Rust 01. Met rust is v. Essen vervangen door v. 't Hof door een blessure. Direct tijgen de Kennemers fraai combineerend ten aanval, doch voorloopig zonder succes. Met vlugge tegenaanvallen tracht Assendelft den gelijk maker te forceeren doch v. d. Ploeg houdt braaf stand. Dan wederom een vlugge K. aanval en na fraai samenspel tusschen Naberman en Groot doelpunt laatstgenoem de onhoudbaar 0—2. Direct hierna zitten de Kennemers wederom voor 't doel der gast heeren en weer ls het Groot die met een fraai schot den stand op 30 bracht. Dan 10 minuten voor het einde laat v. d. Ploeg door de gladheid den bal in 't doel vallen 3—1. Als dan Naberman ook wegens een blessure moet uitvallen gaat de wedstrijd uit als de bekende nachtkaars. Een welver diende 31 overwinning voor de Kennemers was het einde. Kolossale belangstelling en hooga recettes Ten koste van de provincie Raim-Orsi mag nog niet spelen Een verwend, doch onstuimig publiek Vreemde voetbalma nieren en een vreemd soortig arbiter. De groot kwelgeest van alle couranten het zctduiveltje heeft verleden week ook in deze rubriek onheil gesticht, hetgeen den attenten lezers ongetwijfeld zal opgeval len zijn. Begrijpelijk dankt Italië niet den opbloei van zijn voetbal aan „conservatis me", doch ging die ten koste van het ama teurisme. Om deze bewering te staven, noemden wij gelijktijdig eenige cijfers, welke H.H. ama teurs als douceurtje toegedacht worden. On getwijfeld zal men zich hebben afgevraagd, hoe de vereenigingen dergelijke vergoedin gen toch wel kunnen betalen. Het voetbal in Italië is echter de laatste jaren buitenge woon populair geworden. In de groote sport centra als Rome, Genua, Napels, Turijn, Milaan bleken de velden alras te klein om den enormen toeloop te kunnen plaatsen en werd men gedwongen groote stadions te bou wen. Bij de groote competitie-wedstrijden loopt 't dan ook gewoonweg storm en behoo ren recettes van 40 tot 50 duizend gulden niet tot de uitzonderingen. De groote cen tra trachten elkander de loef af te steken, vaak ten koste van het provinciale voetbal. Voortdurend speurt men dan ook het land af om jonge talenten te ontdekken, die mees tentijds voor geld en een aanlokkelijke betrek king zwichten. Hierdoor geven de groote steden dan ook in Italië den toon aan. Doch ook op het buitenland houdt men nog steeds het oog gericht en is de Argentijn, Rai- mondo Orsi, een der nieuwste aanwinsten. Wij weten niet, of de Olympische Spelen hieraan debet zijn, maar een feit is, dat Orsi zich in Turijn bevindt en lid is van de ver- eeniging Juventus, Het eigenaardige is ech ter, dat hij nog geen permissie heeft om voor de competitie uit te komen. Orsi namelijk is uit Italiaansche ouders geboren, meldde zich destijds bij den Italiaanschen consul met het oog op zijn militairen dienst, doch kwam niet temin voor het Argentijnsche elftal uit. Thans wil men dit probleem eerst tot klaarheid brengen, eer toestemming wordt verleend. Ook ten opzichte der competities is de laatste jaren heel wat te doen geweest. De aanvankelijke afdeeling van tien clubs vond men te gering. Langzamerhand is men tot uitbreiding overgegaan, zoodat men momen teel twee afdeelingen van zestien clubs heeft, hetgeen een competitie van dertig wedstrij den beteekent. Als vanzelfsprekend spelen aan het einde de leiders nog tegen elkander voor het Italiaansche kampioenschap. In tusschen hebben de clubs aan deze dertig wedstrijden hun handen ruim vol, vooral als men weet, dat de regelmatige afwerking nog herhaaldelijk door internationale ontmoe tingen wordt onderbroken. Vooral de deel name aan het tournooi om den Middeneuro- peeschen Beker eischt een belangrijk aan deel. Bovendien is de Italiaansche competitie leider zeer vrijgevig met Zondagen, wanneer de clubs afzonderlijk wedstrijden regelen met buitenlanders, waarbij Oostenrij kers, Tsjechen, Hongaren, Spanjaarden zeer in trek zijn, dus het neusje van den zalm. Het spelen op Italiaanschen bodem is ech ter lang geen pretje, vooral niet voor die elf tallen die de daar heerschende toestanden niet kennen. Zoo lang 't den eigen spelers nog voor wind gaat, blijft 't bij een hier on- kende geestdrift, doch ontpopt zich de tegenstander als een overheerschend elftal, dan krijgt men deze zuiderlingen pas in hun ware gedaante te aanschouwen. Een toom- looze horde, die noch gasten, noch gasthee ren ontziet en haar ongeketende hartstoch ten ten volle uit. Onder deze omstandig heden biedt een Italiaansch voetbalveld wel een zonderling schouwspel. Vroeger kwam 't dan ook herhaaldelijk tot uitspattingen, zeer ernstige zelfs, waar de Bond zich genood zaakt zag in te grijpen. Daarom moeten de velden tegenwoordig aan de bondsvoor- schriften voldoen en wordt het publiek heel Zorgvuldig achter barricaden weggestopt, zoodat spelers en scheidsrechter zich onbe lemmerd aan het spel kunnen wijden. Uit het bovenstaande blijkt dus reeds, dat de Italianen niet zoo bijster goed tegen hun verlies kunnen, waarvan het Praagsche D.F. C. u een treffend verhaal zou kunnen doen. In de jaren, dat de Azzuris de details nog niet zoo beheerschten als tegenwoordig, was een 6r voorsprong vlak voor de rust een wat al te gevoelige les. Een Italiaan kon zich niet meer beheerschen en gaf een tegenstander pardoes een géduchten tik. Een Italiaansch scheidsrechter, die den wedstrijd Reggio D.F.C. leidde, vond geen aanleiding zijn, landgenoot weg te zanden, stemde er tenslotte toch in toe. Doch na de rust verscheen de boosdener weer op het tooneel en verklaarde Reggio met veel vijven en zessen niet met xo menschen te willen beginnen. D.F.C. dacht er echter niet aan tegen dezen man te spe len en na veel gemarchandeer kwam men over een, dat een ander speler het elftal zou com- pleteeren. Daarna deden de Tsjechen het kalmpjes aan en stelden zich met een goal tevreden. Intusschen veronderstellen wij niet, dat Holland op 2 December voor een dergelijk probleem zal worden geplaatst, terwijl overi gens de steeds voortschrijdende cultuur ook hier haar arbeid heeft gedaan. OVERGANG B. De Meer—R.K.A.V. 6—2 C.Graaf WillemG D.A 2—2 L. en H.B.C. O—0 V.V.Z.—T.Y.B.B. 1—0 LisseD.H.L. 30 2c klasse F. CondarSemper Avanti 13 G. V.V.A.V.I.O. i_i D.O.S.S.—Z.P.C. 1—7 H. Leiden—Teyllngen 10 Edoh—Graaf Willem II 2—0 Met goede voornemens bezield toog H. B. C. naar den Haag om een van zijn gevaarlijkste tegenstanders te bekampen. Was de voor hoede van H. B. C. wat beter op dreef ge weest en had een van de spelers het juiste schot kunnen lossen, dan hadden er twee puntjes mede naar Heemstede genomen kun nen worden. Kansen zijn er genoeg geweest, maar niet benut. Aanvankelijk een eenigszins zenuwachtig gedoe van beide kanten. Toch komt H. B. C., aangemoedigd door v. d. Vlugt, die voor Jan Duinhoven de spilplaats bezette, er steeds beter in. De Haagsche keeper moet meermalen han delend optreden, waarbij hij keurige staaltjes van keeperstalenten kan toonen. H. B. C. valt steeds aan; v. d. Vlugt is de stuwkracht en zet de voorhoede geregeld aan het werk, maar de schoten gaan naast of over, terwijl enkele goed-gerichte ballen door den keeper verdienstelijk worden weggewekrt. Te 2.55 krijft Nelis zijn eerste harde schot, zuiver ge richt, dat hij vallende stopt. Het smalle ter rein speelt H. B. C. parten; vele ballen voor de voorhoede bestemd, gaan uit. Rust breekt aan met blanken stand. Na rust komt H. B. C. er beter in, maar de Haagsche keeper is op zijn post. Vele kansen gaan verloren door slecht schieten van de voorhoede. Na 25 minuten spelen meenen wij H. B. C. te zien doelpunten. Toledo krijgt den bal toe gespeeld, brengt even op en komt voor een ledigen goal, daar de keeper was uitgeloopen en zich nog niet hersteld had. In plaats dat hij weer doorloopt, lost hij een keihard schot, de bal loopt juist langs de doellijn uit, en ook dit gevaar is voor de gastheeren geweken. De laatste minuten is H. B. G. sterker; schot op schot wordt gelost. L. en S. is geheel inge sloten, maar succes blijft uit. Met 00 eindigt deze in de beste verstand houding gespeelde wedstrijd. L. en S. is een sportieve ploeg met een vlugge voorhoede en uitstekenden keeper. Tegen de achterhoede van H.B.C., dis goed in vorm was, kon zij het echter niet bolwerken. Jammer is het, dat de voorhoede van H. B. C. geen productiever werk kon verrichten. Onze Haarlemsche geel-zwarten hebben 't aan de Zaan niet kunnen bolwerken. Met de kleinst mogelijke nederlaag moesten zij voor V.V.Z. de vlag strijken, wat op zich zelf nog niet zoo'n slechte prestatie is. De Zaandammers behooren oi. tot de sterkste ploegen hunner afdeeling en menige tegen stander zal op het keurig ingerichte, doch zeer effectvolle Zaansche terrein moeten sneven. Onder leiding van scheidsrechter v. Veen stellen de beide elftallen zich om half drie als volgt op: V.V.Z. Goedhart C. v. d. Wardt Th. v. d. Wardt Koedol Beerepoot J. v. d. Wardt Wybenga J. de Lange v. Ouweren Schaar F. de Lange, F. de Laye v. Nieuwenhoven v. Leuven de Vries Honschoten G. Slender? Drayer Kamer A. Slenders Paradijs Bloem T.Y.B.B. Mooren V.V.Z. is volledig terwijl de geel-zwarten een invaller hebben voor Boot. V.V.Z. loopt na den aftrap geweldig hard van stapel en de achterhoede der bezoekers krijgt direct handen vol werk. Doordat het terrein zeer effectvol is, wordt er in het be gin raar geschutterd, doch dank zij Mooren kunnen de Zaandammers het niet tot een doelpunt brengen. Langzamerhand herstellen de boys zich doch de anders zoo gevaarlijke T.Y.B.B.-voor- hoede is vandaag zoo mak als een lammetje en Goedhart krijgt niet veel moeilijk werk. De achterhoede is echter uitstekend op dreef en ondanks hun meerderheid kunnen de V.V.Z.'ers voor rust het net niet vinden. Rust 0—0. De thee schijnt den geel-zwarten goed ge daan te hebben, er wordt althans door hen veel beter gespeeld. Eenige harde schoten van de Vries en Honschoten bezorgen Goedhart handen vol werk. Goed gesteund door de halflinie gaat de voorhoede der boys telkenmale fraai combi neerend op het doel van V.V.Z. af, maar bij het doel gekomen is het beslissend schot steeds zoek. Een snelle uitval van V.V.Z. wordt den geel-zwarten echter noodlottig; de Lange gaat er plotseling snel vandoor. Bloem wil hem aanvallen doch komt op het beslis sende oogcntjlik te vallen en de Lange pas seert Mooren met een hard laag schot. Hoe wel in den resteerenden tijd de boys hardnek kige pogingen in het werk stellen om althans een gelijk spel te bewerkstelligen gelukt dit hun niet en als scheidsrechter v. Veen het einde aankondigt zijn de boys voor het eerst van dit seizoen geslagen. Bij V. V. Z. blonken de drie gebroeders v. d. Wardt en de beide buitenspelers uit. Bij de geel-zwarten was de verdediging prima met Mooren als uitblinkers. De voor hoede was minder dan anders. Wanneer de heer Janssen beide elftallen in het veld fluit, heeft Lisse een invaler voor zijn nieuwen doelman, die bij het doelschie- ten een spier verrekt heeft. Van het begin af aan, zitten beide ploegen op den bal met Lisse iets in de meerderheid. Verscheidene aanvallen worden ondernomen, maar het hechte backstel van D.H.L. retour neert alles. De Lisser half-linie is er echter best in en zet de voorhoede geregeld aan het werk. Deze forceert een corner welke, wordt weggewerkt, doch Langelaan brengt den bal weder voor doel en Buschman kopt mooi in. 10 voor Lisse. De wedstrijd blijft spannend Diverse aanvallen worden van weerzijden nog ondernomen, doch de stand blijft tot rust on gewijzigd. Na de thee weer direct een flinke partij voetbal. Eens denken we D.H.L. te zien doel punten, maar de Jeu kopt den bal schitterend uit doel. Voorwaar, een handig staaltje voet bal. De L.-voorhoede neemt den bal meteen mee. v Maris zet keurig voor en Langelaan doelpunt, 2—0. D.H.L. geeft echter niet op, maar de L.-achterhoede is ook onverbiddelijk en retourneert alles. Uit een corner doelpunt van Maris ineens en de stand is 30. Met dezen stand breekt ook het einde aan. Lisse speelde weer eens ouderwetsch. De doelman was goed, de achterhoede safe en de voor hoede benutte de kansen. Zoo door gaan Lisse en we zien nog menigen pittigen wed strijd. Meer dan 275 inschrijvingen. O.a. de Olympische kampioene Zus Braun, Marie Baron, Henk van Essen, Bannenberg, Schouw, v. d. Meer, Vrugt, Rooy en vele andere bekende zwemmers. We mogen in den kop met een gerust hart zetten: groot nationaal zwemfeest, niet min der dan 275 zwemsters en zwemmers doen aan de verschillende nummers mee. Indien we ons niet vergissen, is deze inschrijving voor Haarlem een record, dat niet spoedig verbeterd zal worden. Het ijverige H. V. G. B.-bestuur, dat in samenwerking meteen groote groep leden het zwemfeest voorbe reidt, verdient dit succes ten volle. Onze oudste Haarlemsche vereenigir.g laat zich de laatste jaren weer flink gelden. Onder dit groote aantal inschrijvingen be vindt zich die van het puikje van onze Ne- derlandsche zwemsters en zwemmers. Voor de 100 M. vrije slag heeren, zien we aan den start komen de recordhouder van Nederland H. van Essen [Hilv.], de H. V. G. B.'ers S. v. d. Meer evt G. Schouw, v. Voorst A. Z. en nog diverse andere in to taal ongeveer een 14 stuks. Ook de 200 M. schoolslag is sterk bezet met o.a. Korpershoek, Kooy en Vrugt, dit nummer zal een verbazend spannenden kamp geven. In de damesnummers zullen de dames Braun en Baron wel overwinnen, ofschoon hun clubgenooten Baumeester en Delwel voor de noodige spanning zullen zorg dra gen. Onze Haarlemsche dames zullen wel nog niet tegen deze Rotterdamsche en Am- sterdamsche afdeelingen vele successen kun nen behalen, wij zijn echter benieuwd tot hoever de tegenstand zal gaan. En dat zal best meevallen, daar staan de dames van Spaendonck, Tym, Venema en Roos wel voor zorgen. Ook de estafettes beloven zeer interessant te worden, de 4 x 100 M. estafette brengt de vijf sterkste teams in den lande tegen over elkaar, n.l. A. Z., Het Y, H. V. G. B., H. Z. en P. C. en de Dolfijn. De ploegen zullen elkaar geen centimeter toegeven, het zal wel een van de mooiste races van de zen avond worden. De 4 x 40 M. wisselslagestafette telt ook een groot aantal ploegen, 10 zullen elkaar bestrijden. O.a. A. Z„ Het Y, D. W. R., H. V. G. B., H. P. C. Het grootste gevecht zal geleverd worden tusschen de ploegen van A. Z„ Het Y en H. V. G. B„ waarbij de eerste naar alle waarschijnlijkheid wel overwinnaar zal worden; verrassingen zijn echter zeer goed mogelijk. Het totaal aantal inschrijvingen voorden Dr. Merens-beker is nu reeds gegroeid tot tien, wel een bewijs van de populariteit van deze wedstrijden. Door het overgroote programma is het ffguurzwemmen der Zignea-dames verval len. Er is echter een ander zeer aardig nummer, ingelast geworden, n.l. trickswin- ning of liever gezegd kunstzwemmen, uit te voeren door de dames Braun en Baron. Met de adspirant-nummers zal precies half 8 begonnen worden. Het zal een bijzondere avond worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6