iHÉZWSki 1 mm...m O DO,L I mim m wê m uRÈM TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 4 H. V. B. D. H. V. B. H.B.C. IIIndia I 5-2 R.K.V. „Zwaluwen" R.K.S.V. „Santpoort" Uit het Berkenrode-kamp R. K. V. V. Alliance Geel-Wit IConcordia 12—5 Uit het Geel Zwart-kamp R.K.V.V. Geel-Wit R.K.S.V. Victrix R. K. Voetbal vereeniging „Door Samenspel Sterk" J. H. R.K. Voetbalvereen. „V.V.F." GYMNASTIEK WIELRENNEN Haarlemsche Sportvereen. „De Kampioen" SCHAAKRUBRIEK Xt3<tJ3Ln£e, uxzuxieerzij cfepaard gaat: met een. Cbnaangenmnen reu,& uit den mevtd. inwtiert dit eciv-et doet at tiet ê-eftocr£y&e en cu^ntrakAe"' der -uiterBüAe vteyi, tt niet. Sen fCüvfce nunidUpcrSlüui met Waarêotxft een ouden*. WM WM m 0 wm.wm BINNENLANDSCH NIEUWS Ned. Centr. Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. RECHTSZAKEN Ze proefden samen van de smokkelwaar LAATSTE NIEUWS Een kerkgewelf ingestort Het nieuwe Fransche kabinet Christelijke werkgevers vereniging Uitslagen van Zondag. 1 A Stormvogels 3Bennebroek R.C.K. 4H.F.C. 3 RipperdaHaarlem 4 D.I.O.Aurora 1 B R.C.H. 3—V.S.V. 2 Bloemendaal 2Haarlem Vet. E.D.O. 3—I.V.O. 2 A Haarlem 6Zandvoort 2 Hillinen 2Bloemendaal 4 2 B Bloemendaal 3D.I.O. 2 Schoten 3D.O.A. H.F.C. 6D.W.O. 2 2 C V.V.H. 2—I.V.O. 2 D.W.O.—H.F.C. 2 D R.C.H. 5Kennemers 3, 3 A E.H.S.Ripperda 2 A.S.V.—D.I.O. 4 3 C D.O.A. 3—A.S.V. 2 Aurora 3Spaarndam Damiate 3D.O.A. 2 3 F Zeemeeuwen 5V.S.V. 4 Haarlem 7Stormvogels 4 4—2 1—7 4—0 1—2 6—3 4—2 3—5 1—5 5—2 1—3 1—3 2—3 1—4 2—1 2—0 0—5 2—1 0—6 gest. 2—8 4—1 4—4 0—7 District Haarlem en Omstreken JUNIOREN-COMPETITIE Programma 18 November ie klasse O. Gezellen 3R.K.V.Z. 3, 2 uur Santpoort 5T.Y.B.B. 5, 12.30 Alliance 3Geel-Wit 4, 12.30 2e klasse V.V.F. 2Alliance 4, 2 uur. T.Y.B.B. 6—Concordia 3, 2 uur. H.B.C. 5B.S.M. 4, 12.30 T.Z.B. I—R.K.V.Z. 4, 1 uur. De indeeling Doordat geen bezwaren bij mij zijn in- jebracht, is de vereeniging T.Z.B. I van ie ie klasse naar de tweede klasse verhuisd. De reeds door die vereeniging gespeelde wedstrijden komen hiermede te vervallen. HET JUNIOREN-ELFTAL Verschillende vereenigingen hebben nog rerzuimd, hun beste junioren op te geven. Wat is het toch jammer, dat zulks altijd ;enige malen herhaald moet worden. Be- jrijp dan toch, dat zulks stagneerend werkt. De competitieleider SMIT, Verbindingsweg 55, Bloemendaal. De H. B. C.'ers komen compleet uit, en hoewel tegen den wind in spelend, gaan zij direct bij de Amsterdammers op bezoek, en Houtje (dit is zijn sportnaam) klein maar dapper glijdt door de verdediging heen en na 2 minuten hebben onze jon gens de leiding, 10. Spoedig volgde een tweede doelpunt, 20. Dit schudt de Amsterdammers even uit hun dommel, ze gaan opKobus af en geven hem geen kans, trots zijn keeperstalenten, 21. Er ontstaat een vlug open spel. Na een half uur een goede H. B. C.-aanval, een goede voorzet van links en Drayer kogelt langs eenige Indiabeenen in het hoekje, 3 1. Rust 31. Na de thee eenige goede India-aanvallen, maar Vester toont zich een uitstekend back. Intusschen zit de H. B. C.-voorhoede ook niet stil, goed combineerend komen zij voor doel, waar de verdediger even talmt en De- lissen zorgt voor no. 4. Dan hebben zij den smaak er weer van te pakken. Drayer krijgt den bal toegespeeld, stormt alleen op den keeper aan en scoort via de bovenlat 5—1. De laatste 10 minuten verzwakt de H. B. C.-voorhoede zichtbaar, waardoor de In- dia-verdediging meer de voorhoede kan steunen, waarin vooral de mid-half uit blinkt, voorloopig zonder succes, maar een maal moet Kobus visschen voor een schot van de uiterst rechts, 52. Secretariaat 2e Zuidpolderstraat 16. Santpoort 1—R.K.V.Z. 1 V.V.F. 1—R.K.V.Z. II R.K.V.Z. 3H.B.C. 4 B.S.M. 4R.K.V.Z. 4 5—1 3—6 1—1 01 Alzoo is het eerste elftal weer twee punten armer geworden. Al is het samenspel nog niet wat het wezen kan, kunnen we met dezen eenigszins geflatteerden uitslag tevreden zijn, want er is plezierig gespeeld. Het tweede elftal heeft ook bij V.V.F. we derom geen veertje gelaten en kwam met een overwinning in het nest aangesleept. Het derde heeft zijn zwaarste concurrent ontmoet, ze hebben de punten vriendelijk gedeeld. De benjamins waren dezen kear goed op dreef, en konden een magere overwinning boeken. Jammer dat dezen middag het schie ten niet zoo goed was. Of waren jelui dezen keer een weinig te langzaam. Den moed er in houden hoor JOOP. Santpoort IR.K.V.Z. I 51 Santpoort IID.E.S. I 61 Teijlmgen II—Santpoort III 14 D.S.S. IISantpoort IV 51 Hallo, Santpoort, hallo Goeie dag hè Ja, ja, juist een goeie dag. Als om half één S. 2 aftrapt, stormen zij direct naar den overkant en weten zoowaar den keeper van D.E.S. te verschalken 1o. De partijen wegen aardig tegen elkaar op, zij geven elkaar niet veel toe. Als een half uur gespeeld is weet D.E.S. gelijk te maken. Dat prikkelt S. zoodanig, dat zij even voor rust de leiding nemen. Rust 21. Na de rust weet S. de overhand te behouden en drukt dit uit in nog 4 doelpunten, zoodat einde komt met 61. Om half drie komen S. I en R.K.V. Z.I in 't veld, S. laat zich eenigszins overrom pelen. Z. neemt al spoedig de leiding, ongev. xo min. later maakt S. gelijk. Nu zet S. er alles op om de leiding te krijgen, hetgeen even voor rust gelukt. Rust alzoo 21. Na de rust blijft S. goed aanpakken, gelei delijk weten zij den stand op te voeren tot 51. Hierin komt ondanks het harde werken van R.K.V.Z. geen verandering meer. Ons 3e bracht tot verrassing een 4i-zege op Teijlingen mee, voorwaar een pracht-stukje werk heeren 1 Het 4e moet eerst eens wat aan elkaar wennen, om te winnen. Moed houden maar, jullie komen ook nog eens in de R.K.F. CHRIS L. en S.—H. B. C. 0—0; H. B. C. II—In dia I 5—2; Victrix II—H. B. C. III 2—2; R. K. V. Z. Ill—H. B. C. IV 1—1; H. B. C, V—Alliance IV 3—1. Wél komen de puntjes van het eerste elf tal moeizaam binnen! De uitslag demon streert heel duidelijk én de capaciteiten der achterhoede, én de onmacht der stormlinie. Hoelang nog luidjes? Onze reserves, ja dat zijn eerst manne tjesputters. Die spelen nu al voor St. Nico- laas, en dat gaat hen waarlijk schitterend af. Dat kampioenschap van het vorig jaar is blijkbaar goed bevallen? Aan den Spaamhovenweg wisten Vinken cs., door plotselinge ziekte met zijn tie nen het ongeslagen Victrix een puntje te ontfutselen. Het vierde. Niet langer prijkt hun bla zoen in ongerepte reinheid. Niet langer die hatelijke 0. Wat zij kregen was nog veel meer dan zij verdienden. Het gemis van den goalgetter deed zijn invloed gelden. De mannetjes van Sluyter speelden een zéér prettigen wedstrijd tegen van Essers disci pelen, doch behielden zelf den winst. Zoo ging het goed jongens, goed spel en geen gezeur. Gaat zoo voort. Alles bijeen dus een succesvolle dag. M. T. X. B. B. IV—ALLIANCE II 1—10 Het tweede elftal heeft op meer dan ver dienstelijke wijze beantwoord aan het ver langen dat Zaterdag in de courant stond. Het was een mooie wedstrijd met zoo nu en dan enkele oneffenheden. Om 2 uur laat dh scheidsrechter, Smit, aanvangen. Beide elftallen zijn geheel present. Het spel gaat eerst gelijk op, maar al dadelijk gaat Alliance goed aan het werk. Het duurt dan ook niet lang of A. Klein-Schiphorst geeft met een goed schot zijn club de leiding. 01. Dan is het weer even een verdeeld spel, waarin beide achterhoedes de aanval de baas blijven. Toch zal het zoo niet gaan, want reeds spoedig maakte dezelfde per soon de score hooger. 02. T. Y. B. B. laat zich dit niet direct welgevallen en komt geducht opzetten. Hun aanval heeft succes als de rechsback den bal niet goed behan delt en hem voor een T. Y. B. B.-ers voet neerlegt, die geen moeite heeft den stand op 12 te brengen. Het zou echter een te uitgebreid verslag wezen indien ik al de goals ging vermelden, maar diverse scho ten van G. Lindner en A. Klein-Schiphörst had toch geregeld succes. De rechts- en midhalf scoorde ieder een maal, waarna de rechtsbuiten J. Schutter juist bijtijds de stand op 110 bracht. Het was over het geheel een aardige wedstrijd. De scheids rechter leidde zeer correct. A. S. Concordia I, hetwelk van de 5 competitie wedstrijden er neg geen een gewonnen had, is er in geslaagd Geel-Wit I te kloppen. Beter gezegd, een overwinning te forceeren. De manier, waarop Concordia speelt, kan ons helaas niet bekoren en verschillende spelers moesten dit aan den lijve ondervinden. Wanneer Concordia tegen den wind in aftrapt, neemt het den bal van den aftrap mede, de Geel-Wit-back maait er over ■heen en binnen één minuut heeft Concordia de leiding. Geel-Wit onderneemt dan een resoluten tegenaanval en na 5 minuten is de stand weder gelijk. Concordia onderneemt dan een serie aanvallen, waarbij het eenmaal het doel weten te vinden. Nog voor de rust geeft de scheidsrechter een tamelijk aanvechtbare penalty, welke Concordia be nut. Rust 31 voor Concordia. Na de rust doelpunt Concordia nog 2 maai en doel punt Geel-Wit nog eenmaal uit een penalty. Einde 52 voor Concordia I Uitslagen V.V.Z. 1—T.Y.B.B.B. 1 10 T.Y.B.B. 3Alliance 1 3—6 T.Y.B.B. 4Alliance 2 110 T.Y.B.B. 5Alliance 3 3—3 T.Y.B. I—T.Y.B.B. 6 1—5 behoed. B.S.M. teekende na afloop protest aan. Wint zij dit protest, hetgeen zeer twijfel achtig is, dan wordt de uitslag 43 in het voordeel van B.S.M. I. Er zijn in de gisteren gespeelde wedstrij den heel wat doelpunten gescoord, de meeste echter helaas door onze tegenstanders Het eerste elftal heeft zijn eerste nederlaag te pakken met 1o bleven de Zaandam mers in de meerderheid. De cijfers bewijzen echter wel dar de boys met eere gesneuveld zijn en niet dan na een hevigen tegenstand zegevierden de Zaankanters. i Voor Alliance was het een goeden dag. Zij kwamen, zagen en overwonnen aan den Schoterweg, en niet met zoo'n klein beetje Het derde elftal speelden tegen Alliancefl een goeden wedstrijd en bood meer tegen stand als de cijfers zouden doen vermoeden. De voorhoede der lyccisten was echter ge weldig op dreef en Schouten en van Liemt zijn een paar geweldige goalgetters die Kroon handen vol werk gaven. Alliance is m.i. een der ernstige kampioenspretendenten. Het vierde elftal gaf gisteren een demon stratie hoe je moet voetballen om flink te verliezen. Het rammelde over alle linies ge weldig en de uitstekend spelende Alliance- 1 reserves accepteerden dankbaar de gelegen heid om hun doelgemiddelde wat op te knap pen. Het vijfde elftal is na zijn nederlaag tegen H.B.C. blijkbaar van slag af. Zij konden het tenminste niet verder brengen tegen Alliance 3 dan tot een gelij k spel. Het zesde elftal liet zich door de verleden j week geleden nederlaag niet ontmoedigen en toonde den gedegradeerden Y.Z.B.'ers dat er ook met de tweede klas-elftallen niet te spotten valt. Met een 51 overwinning keer den zij van het Sportpark terug. HENK. Secr. Lange Margarethastraat Uitslagen 11 Nov. 1928: Geel-Wit IConcordia I 25 Geel-Wit IIB.S.M I (onder prot.) 33 Wat niemand verwacht heeft, is gebeurd. Geel Wit I is wederom thuis door Concordia geslagen. Het was een ontmoeting met talrijke ruwe momenten. De leiding had hier beter kunnen zijn. Geel-Wit 2 wist door kranig verdedigen een gelijk spel te bevechten, ongetwijfeld heeft de keeper het elftal voor een nederlaag Sec. L.H. V. Noort, Rozenprieelstr. 83r. Uitslagen van Zondag n Nov. Onze Gezellen IVitrix I 6o Victrix 2H.B.C. 3 22 Het eerste mocht het niet gelukken, ook maar een puntje in de wacht te slepen, ge- Zien wij sukkelen met een voorhoede, die totaal geen gevaar voor een verdediging is. Men had momenten dat Victrix iets sterker was, maar voor doel was het mis. Kan dat niet veranderen Het tweede moest in eigen huis tevreden zijn met 1 punt. Ik geloof dat hier best ge wonnen had kunnen worden, al viel HlBICi lang niet tegen. Denk erom tweede, jullie mogen er niet veel verspelen, dus volgende keer uit een ander vaatje tappen. LO. 25 12/11. Secr. J. Th. Horn, A. L. Dyserlnckstr. 39 D.S.S. 2—SANTPOORT 4 5—1 Het tweede elftal heeft in een futloozen wedstrijd met 51 van Sanstpoort 4 ge wonnen. Voor de rust scoorde D.S.S. achter elkaar drie goals na goed samenspel. Na de rust onderging het Santpoort-doel een ware bekogeling, doch hardnekkig verdedigen van S deed doelpunten uit blijven. Van een te ver opdringen der D.S.S.- backs profiteerde S., door het eenigste tegenpunt te scoren. D.S.S. voegde nog twee goals aan het totaal toe, zoodat de wedstrijd eindigde met 51 Junioren, welke in ons derde elftal wen- schen te spelen, gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te geven aah bovenstaand adres. V.V.F. I—R.K.V.Z. II 3—6 Concordia III—V.V.F. II 9—1 Een voetbaldag van grandioze nederlaag- cijfers Omstuwd door een vijftal stemvaste siupporters, doch geamputeerd door twee invallers, treedt V.V.F. als gastvrouwe op voor de zw*.e Zwaluwen Wijl V.V.F. nog steeds niet goed in den pas staat bij de gril lige Fortuna, mist zij vóór half-time vier dotten van kansen, terwijl zij geregeld in den aanval tree It. De Zwaluwen fladderen een paar malen succesvol door de achterhoede der wit- hemden en geven, tot driemaal toe, den keeper het nakijken (o3). Na het wisselen der doelen mist V.V.F. een penalty, doch weet evenals de Zwa luwen driemaal te scoren (36). De keeper van V.V.F. toont zich in grootschen vorm Als scheidsrechter van der Zei het einde van dezen, uitstekend geleiden wedstrijd aankondigt, heeft V.V.F. - een prettig ge speelde voetbalpartij vertoond, die wel wat al te geflatteerd voor de Zwaluwen is uit gevallen Intusschen, V.V.F.'ers, 'n volgende maal moet je volledig uitkomen 1 Als je dan speelt, zooals vandaag V.V.F. II ging op transport naar Hille- gom met goede voornemens, die echter smoor lijk sneefden 1 't Is jammer, maar.waar 1 B. O. VIS KENNEMER TURNKRING Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde' van de turnsters en turners, als van het publiek, hebben de jaarlijksche gytn- nastiekwedstrijden van den Kennemer Turnkring plaats gevonden. De wedstrijden voor turnsters werden gehouden te Haarlem in de groote zaal van het dienstgebouw der Lichamelijke Opvoeding aan den Kleinen Houtweg. De hoofdleiding berustte bij den heer W. H. Verkes, lid v. d. Turnkring T. C., bijge staan door een staf van juryleden. Van de 149 ingeschreven turnsters bleven er slechts 14 weg, zoodat met de 135 deel neemsters, die in 12 afdeelingen gelijktijdig werkten, de zaal overvol was. De wedstrijd bestond uit een oefening op de plaats, een oefening in het voortbewe gen, een paardsprong en een oefening aan paard, ringen en brug, gn was verdeeld in 3 graden. Voor de eerste maal was dit jaar, naast denpersoneelen wedstrijd,ook 'n vereenigings- wedstrijd verbonden. In eiken graad werden van elke vereeniging van de 5 hoogst ge plaatste de punten samengeteld. De uitslag van dezen vereenigingswedstrijd is aldus le. Graad 1. Concordia Haarlem, met 232 punten 2. Bato Haarlem, met 211 pun ten. 2e Graad 1. Gratia IJmuiden Oost. met 213 punten 2. T. V. IJ. IJmuiden, met 210 punten. 3e Graad 1. Gratia IJmuiden Oost, met 221 punten 2. Olympia IJmuiden, met 209% punt. In den persoonlijken wedstrijd is de uitslag als voigt le Graad 1. Me). Romijn, Turnlust, Beverwijk 52 punten 2. Mej. A. C. Wie- lart, Concordia, Haarlem, 50 p. 3. Mej. S. A. Heiligers, Gratia, IJmuiden Oost; 47 p., benevens Mej. R. Spies, B. G. V Bloemendaal, eveneens met 47 punten 4. Me). J. de Bruin, Concordia, Haarlem, met 46 p. 5. Mevr. Koopen, Concordia, Haar lem en haar clubgenoote, Mej. T. van Halst, met 45% punten. In dezen graad kwamen voor een diploma lsten prijs (48 punten of hooger) slechts 2 turnsters in aanmerking, voor een diploma 2den prijs (4248 punten) 16 deelnemers en voor een diploma 3den prijs (3642 pun ten) 9 turnsters. In den eersten graad streden 29 turnsters, waarvan er een door een klein ongeval uitviel. 2e Graad: In deze af deeling kwamen 63 van de 71ingeschrevenen op. 1. Mej. A. Hofman, T. V. IJ. IJmuiden, 45 p. 2. Mej. R. Heere Gratia, IJmuiden Oost, 44 p. 3. Mej. D Kraak, Olympia, IJmuiden, Mej. J. Groene iveld, Gratia, IJmuiden Oost, Mej. G. Zwar eveneens van Gratia, met 43 puntenj Mej. S. Smit, Concordia, Haarlem en Me M. Berkhout, B. G. V. Bloemendaal, met 42% punt. Het oefenpeil bleek ten opzichte der voorgeschreven oefeningen niet hoog te staan, want een diploma len prijs kon in dezen graad niet worden uitgereikt, voor een diploma, 2den prijs kwamen 12 turnsters en voor een diploma 3den prijs 36 deelneemsters in aanmerking. 3e Graad Van de 49 voor dezen graad ingeschreven turnsters, bleven er 6 weg. 1. Mej. A. Halff, met 46% punt 2. Mej. G. v. Delden, met 45 punten, eveneens Mej. A. Stünkel, allen van T. V. S. Santpoort. Mej. M. Cleeren, Gratia, IJmuiden Oost en haar clubgenoote Mej. L. Keur, behaalden ook 45 punten. Ook hier kon geen der deelneemsters een diploma lsten prijs bemachtigen 14 ont vingen een diploma 2den prijs en 19 een diploma 3den prijs. De wedstrijden voor turners werden in het gymnastieklokaal van de school aan C. H. Moensstraat te Beverwijk gehouden. Hier berustte de leiding bij het T. C.-lid, den heer C. F. Smit, eveneens door een voor haar taak berekende jury bijgestaan. In het geheel hadden 93 turners ingeschreven, waarvan er 82 opgekomen waren. De heeren kregen te verwerken een vrije oefening, een oefening aan rek, brug en paard en een paard sprong. De vereenigingsprijs werd in den lsten graad niet uitgeloofd, tengevolge van te weinig deelname, slechts één vereeniging kwam met een vijftal turners uit. In den 2den graad werd no. 1 T. V. IJ. IJmuiden, met 218 punten 2. Concordia Haarlem, met 208% punt. 3e Graad No. 1, eveneens T. V. IJ. IJmui den, met 212% punt no. 2 B. G. V. Bloe mendaal, met 198% punt. Persoonlijke wedstrijd, le Graad. Ingeschreven 14 turners, opge komen 12. 1. A. van Zadel, B. G. V., Bloemendaal en C. Th. Smal, Bato, Haarlem, met 48 punt; 2. L. Silvis, Turnlust, Haarlem, en F. Jan sen, Concordia, Haarlem, ieder met 44% punt. Voor een diploma len prijs kwamen in aan merking 2 turners, voor een diploma 2en prijs 3, voor een diploma 3en prijs 4 turners, terwijl 3 deelnemers het niet tot een gemid delde van 6 konden brengen. 2e Graad Ingeschreven 41, opgekomen 36. 1. C. Visman, T. V. IJ., IJmuiden, met 46 punten 2. W. Th. Hoedeman, Olympia, IJmuiden en F. Bischot, Concordia, Haar lem, met 44% punt 5 3. P. v. d. Duijn Schou ten, T. V. IJ., IJmuiden, met 44 punten 4. N. Veenis, T. V. S. Santpoort, met 43% en 5. H. Jongendijk, T. V. IJ., IJmuiden, met 43 punten. Diploma len prijs geen diploma 2en prijs- 9 diploma 3en prijs 19. 8 turners kwamen in dezen graad niet voor een diploma in aan merking. 3e Graad Hiervoor hadden zich opge geven 38 turners, waarvan 34 waren opge komen. Ook in deze afdeeling kon geen diploma len prijs worden uitgereikt. 2en prijs diploma 6, voor een 3ea prijs-diploma 21 en geen diploma 7 turners. 1. D. Hazevoet, T. V. IJ., IJmuiden, 45 punten 2. C. Broek, T. V. IJ., IJmuiden en A. Tabernal, T. V. S., Santpoort, beiden met 44 punten 3. K. H. Leguit van Turn lust Beverwijk, met 43% punt 4. zijn club genoot T. v. d. Wel, met 42% en 5. H. Ste vens van het Haarlemsche Turnlust, met 42 punten. Na het einde der beide wedstrijden deelde de Kringvoorzitter, de heer J. Hop, de uit slagen mede, na vooraf dank te hebben ge bracht aan allen, welke tot het welslagen dezer wedstrijden hebben bijgedragen. Wedstrijd 3 ronden Zeeweg met 3 klassementen, klasse B Aan den start kwamen v. d. Beke, Baak, Fabel, de Groot, Balm, Poelman en Heugera. Uitslag; 1 klassement. 1. Faber; 2. Baak; 3. v. d. Beke; 4. de Groot. 2 Klassement: 1. Fabel; 2. Baak; 3. v. d. Beke;4. De Groot. 3e Klassement: 1. v. d. Beke; 2. Baak; 3. Fabel; 4. De Groot. Eindstand.: 1. Fabel; 2. Baak; 3. v. d. Beke; 4. De Groot. Eerste ronde Zeeweg, aspiranten Aan den start kwamen Moerkerk, De Gruiter; Langeveld en Heiermans. Uitslag; 1. Moerkerk; 2 Langeveld. Heeren renners Dinsdag- en Donderdag avond Home Trainersrijden. Alles betreffende deze rubriek te adres, seeren aan den Schaakredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49, Haarlem. PARTIJ No. 53 Gespeeld te Dortmund, 2 Augustus 1928. E. D. BOGOLJUBOV, Wit A. SEITZ, Zwart (Damepion-opening) Wit Zwart 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 d7d5 4. Lel—g5 Pb8—67 5 e2e3 c7c6 6. Pgl—f3 Dd8a5 Een zet van twijfelachtige waarde. Zwart forceert nu wel den theoretisch voordeeligen uitruil van paard tegen looper, zoodat hij met twee loopers tegen looper en paard overblijft, maar aangezien de dame straks weer terug moet verspeelt hij een belangrijk tempo, wat, vooral tegen een aanvalsspeler als Bogoljubov, nogal gevaar lijk is. 7. Pf3d2! d5:c4 8. Lg5 f6 Pd7 f6 8. Pd2 C4Da5C7 10. g2g3 Zeer sterk, om plaats te maken voor den looper op g2, waar hij uitmuntend staat, voor aanval en verdediging tevens. 10. Lf8e7 11. Lflg2! 0—0 12. 0—0 Lc8d7 13. Tal—cl Tf8d8 14. Ddle2 Dd7e8 15. Tfl—dl Ta8c8 Zwart heeft thans een zeer sterke stelling. Hij heeft echter geen bewegingsvrijheid ge noeg. 16. e3e4! b7—b5 17. Pc4e3 b5b4 Zwart zoekt zich uit Wit's omsingeling los te maken. De tekstzet, hoewel tot moei lijk spel leidend, is vermoedelijk toch de sterkste voortzetting. 18. Pc3a4 Dc7a5 19. b2b3 c6c5 20. Pe3c4 Da5a6; 21. Pa4 c5 Le7 c5 22. d4 c5 Td8 dit 23. Tel dl Tc8 c5 24. De2—d—2! Wit heeft nu vrij belangrijk positievoor deel. 24. Da6b5 25. Dd2d8h7—h6 26. e4e5 Zeer sterk, daar, in dien Zwart paard f6 wegspeelt, Wit door 27. Pc4d6! enz. wint. 26. Tc5 e5 27. Pc4 e5 Db5 e5 28. Lg2c6Kg8—f8 29. Da8c8 aanval wordt nu ook de witte toren De daar gaat deelnemen. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 36. onweerstaanbaar, aan den strijd Ddl—d8 Lc6 e8 Td8d7 Td7 a7 Dc8b7 Kglg2 Ta7—a8f De5c5 Dc5e7 Pf6 e8 De7g5 Dg5d2 Dd2—dit Pe8d6 Zwart geeft op. Pd6a8 volgt n.l. 37. Op Db7 b4t enz. en daar is geen kruid tegen gewassen. PARTIJ No. 54 Dit levendige partijtje werd eenigen geleden te Parijs gespeeld. tijd M. K. GOLMAYO. Wit. HAVASI, Zwart. (Spaansche partij). Wit Zwart 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lfl—b5 d7-^-d6 4. d2d4 Lc8d7 5. Pbl—c3 Pg8—f6 6. 0—0 Lf8e7 7. b2b3 De gewone voortzetting om b2 vrij te maken voor den damelooper. Maar theore tisch behoorde eerst 7. Tflel, e5 d4; 8. Pf3 d4, 00 enz. te geschieden. Maar veel verschil maakt dit niet. 7. e5 d4 8. Pf3 d4 0—0 9. Pd4 c6 b7 c6 10. Lb5d3 Tf8e8 Een goede zet. De bedoeling er van is, den toren aan de actie in het centrum te doen deelnemen en met looper e7, via f8, het sterke veld g7 te bezetten. 11. Lel—b2! Le7—f8 12. f2—f4! Zeer sterk, daar deze pion gesteund wordt door den koningstoren. Wit behaalt thans voordeel in het centrum. 12. 13. Voorbarig Lf8g7 14. 15. 16. Ddl—f3! gespeeld. f4—f5! e4e5U Pc3e2 Stand na 16: g7—g6 d6d5? Veel sterker Lf8g7 Te8 e5 Te5e7? was De tekstzet is gespeeld, om den f-pion te verdedigen, daar deze, als het paard straks f6 moet verlaten, tweemaal aangevallen wordt. Nu volgt echter een zeer mooi offer. 17. f5 g6 Ld7g4 18. g6 h7t Kg8h8 19. Df3 f6! Zwart geeft op. Op 19. Lg7 f6 volgt n.l. 20. Lb2 f6t en mat. PROBLEEM No. 62 Auteur: A. KLINKE (Eerste prijs „Arbeiter Schachzeitung") zw/////z yy//////// Stand in cijfers: Wit:Kb8, De5, Tb2, Tg4, Pbl, Pg6, Le7, La8, pion e2. Zwart: Kc4, Td4, Pc2, Pe4, Lg3, pionnen a6, d7. Mat in twee zetten De oplossing wordt, met de oplossingen van No. 60 en No. 61 in de volgende rubriek geplaatst. H. L., te Haarlem. De door U aangegeven variant wint niet. Bijv.: 17. De2 b5,Tc6 c2 enz. en ik zie nu geen winst voor Wit. Een nationaal congres Gemeld wordt: Den 27sten September van dit jaar was het 25 jaar geleden, dat het Nederlandsch Centrale Comité tot bestrijding der tubercu lose, waaruit later de Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot bestrijding der tu berculose is ontstaan, werd opgericht. Allerlei omstandigheden, o.a. het inter nationaal tuberculose-congres te Rome, dat juist in die dagen gehouden werd, hebben verhinderd, dat de herdenking van dit feit op den eigenlijken stichtingsdag kon plaats hebben. Dit zal nu op 21 November a.s. ge beuren en het bestuur der Vereeniging meende dit niet beer te kunnen doen dan door het uitschrijven van een nationaal congres, waar door bekende mannen op het gebied der tuberculosebestrijding ge sproken zal worden over het verleden, het heden en de toekomst der beweging; die zich zoo spoedig over hetgeheele land heeft verspreid en zich zoo algemeene bij ons volk heeft ingeburgerd. De regeering heeft de groote verdiensten van de vereeniging wil. len erkennen door de deelnemers aan het congres uit te noodigen tot een receptie op het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. De Bredasche rechtbank heeft behandeld de strafzaak tegen een arbeider uit Tilburg, wien ten laste was gelegd in den nacht van 8 op 9 Augustus een commies met een mes be dreigd te hebben, toen deze met een collega een stel smokkelaars aanhield. De commies als eerste getuige a charge gehoord verklaarde, dat hij in den bewusten nacht zat te wachten op smokkelaars. Tegen vier uur kwamen drie man een praatje ma ken, waarbij verdachte was. Bij het einde van dit vriendschappelijk onderhoud gaven de menschen elkaar de hand, doch bekl. wenschte „een varken" geen hand te geven, Intusschen naderden twee personen over den weg, waarbij een bekend smokkelaar. De commies begreep, dat de eerste als voorloo- per dienst deed, hij ging op nummer twee af en ontlastte dezen van eenige flesschen gedistilleerd. Onderwijl kwam verdachte naar hem toe met ae bedreiging, dat hij hem zou „kapot steken." De commies belichtte met de zaklantaarn zijn aanvaller, zag een blinkend voorwerp in diens hand en wist een aanval te ontwijken na eenige sneden in gezicht en jas. Twee getuigen S, décharge, op verzoek van mr. Hartog gehoord, kwamen toen onder eede verklaren, dat er duchtig door commie zen en smokkelaars gedronken was. De president vroeg aan een der getuigen nu eens geen ontw jkend antwoord te gevpri op de vraag, of de aangename verhouding tusschen smokkelaars en ambtenaren ook zoover gaat, dat zij te zamen een deel van den aangehouden drank opdrinken, waarop get. verklaarde, dat zulks meermalen gebeurt. Na een reprimande aan den getuige door den Off. van Justitie achtte deze, na een uit voerig requisitoir, bekl. toch schuldig en eischte tien maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd over 14 dagen bepaald. PARIJS, 12 November. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het kerkgewelf van de oude Normandische kerk Yvetot, één der klassieke Fransche bouwwerken, ingestort. Gelukkig heeft de instorting des nachts plaats gehad, daar des daags de kerk voort durend bezocht wordt. Een communiqué van het Elysée PARIJS, 12 November. Van het Elysée wordt het volgende officieele communiqué verstrekt: Poincaré begaf zich Zondagavond naar het Elysée, om den president der Republiek de verordeningen te laten teekenen, waarbij de nieuwe ministers werden benoemd. Daarna stelde hij zijn medewerkers aan president Doumergue voor. Hierop volgde een eerste zitting van het nieuwe ministe rie. Omtrent het resultaat van deze eerste zitting van den nieuwen ministerraad wordt gemeld, dat de Regeering zich eerst Don derdag aan de Kamer zal voorstellen, nadat zij tot overeenstemming zal zijn gekomen over alle kwesties, die op de agenda staan. Om tot deze overeenstemming te geraken, zal het ministerie Maandagmiddag te 5 uur in het ministerie van financiën bijeen komen; terwijl ook gedurende de volgend dagen besprekingen zullen plaats vinden. Een nieuw program van actie De Christelijke werkgeversvereniging hield dezer dagen te 's Gravenhage onder voorzitterschap van den heer F. L. v. d. Bom, een buitengewone algemeene leden vergadering ter bespreking en vaststelling van een nieuw program van actie. De voorzitter wees er in zijn openings woord' op, dat het door het bestuur rond gezonden procept-program vergezeld is van een toelichting, waarin uitdrukkelijk wordt verwezen naar de beginsel-verklaring van 1923, het uitgangspunt der vereeniging. Het gaat in dit program thans om de toepassing van ons beginsel, zeide spr. Na de openingsrede werd uitvoerig gedis cussieerd over de voorgestelde program van actie, dat na het aanbrengen van eenige wijzigingen werd vastgesteld. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8