LSSps ss&xa'ssl 'w IN DEN MIST FORMAN Telegraphisch Weerbericht BUREAUX; NASSAU LA AN 49, - ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 13 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17010 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN TEGEN verkoudheid ;- Ggr UITWERKING 7 PRAP^NT! Monseigneur J. D. J. Aengenent en de R.K. Dioc. Land- en Tuin- bouwbond in het Bisdom Haarlem De H.-NAEN op den terug weg naar Nederland Vijf arbeiders door gas bedwelmd Uit de R.K. Staatspartij De ongesteldheid van Jh-r. rsr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Inbraak te Rotterdam De timmerfabriek „Phoenix" te Halfweg Een broedertwist met ernstig gevolg Ned. R.K. Volksbond De „Jacob William Hook" gezonken 92 jaar geleden Uitvoer van fijne zaden Piet Kohier Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Pater A. A. Bergman O.P. t Verkeersongevallen Aanrijding te LIsse Door een brug gezakt Persdelict Plaatsing van aandeelen Koninklijke in Zwitserland Het groot-seminarie Rijsenburg De beteekenis van Kootwijk Uit de Missie De broeders der Katholieke scholen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. RLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij rooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné'e op dit blad zjjn ingevolge de verzexenngsvoorwaaraen tegen ongevallen verzekerd voor een .matheid tot wei-ken door de verzeaenngsvoorwaaraen r 'jfltjjl Levenslange geiiceie onges. der volgende ultkeeringen: 1 GUUU." verlies van beide armen, be r f7 Cf) ou een ongeval met jf 0«f) beide beenen of beide oogen; I üU.""doodelijken afloop; i£uU. t, fine oy verlies van een f Cf] bij 'n breuk van* in b(J verlies v. een 1 lnd.' duim of wijsvinger; I dll," been of arm; I tU." anderen vinger. GESCHIEDEN UITERLIJK bU veriies van een band een voet of een oog; 1 VLd," duim of wijsvinger; 1 till." been of DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De vorige week is in de Tweede Kamer set groote, jaarlljksche politieke steekspel ingezet, ó'at wij „Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting" noemen en dat dit jaar, met het oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1929, van meer dan gewoon belang kon zijn. Zelfs was die belangrijkheid nog grooter dan bi) vroegere gelegenheden van gelijke soort, omdat de kiezer, bü het ontbreken van een parlementair kabinet en van een oppo sitie en een regeeringspartij in de Volksver tegenwoordiging, in den mist staat en zich afvraagt: wat gaat er gebeuren, wanneer ik bij <Je verkiezingen van den as. zomer mijn stem op de lijst van mijn voorkeur heb uit gebracht? De ernstige kiezer heeft de debatten in de afgeloopen week, waarbij alle partijleiders aan het woord waren, met aandacht ge volgd. Om hem een gemakkelijke recapitula tie en daardoor een kijk op den toestand na het groote debat te geven, laten wij uit al die redevoeringen van de fractieleiders hier onder den zin volgen, waarop het voor de teekening van den politieken toestand aan komt. We doen het in volgorde van het de bat en geven den letterlijken tekst uit de inmiddels verschenen Handelingen. Mr. Heemskerk, de leider der anti-revo- lutionnaire Kamerfractie, sprak na uiteenge zet te hebben, dat zijn partij strijdt voor een eigen program en eigen beginselen, als volgt: Die principieele strijd van de. anti-revolu- tionnaire partij is geheel onafhankelijk van de vraag, of er een coalitie komt. De coa litie zal alleen komen, als zij zich duidelijk aanwijst. Wij sturen er niet op aan. Zij moet tot ons komen, zij moet zich vinden op een voor ons aannemelijke basis. Hierin mag men niets forceeren. Dit is, zooals alles, aan Gods leiding onderworpen. Indien de coalitie komt, dan moet zij zoo zijn, dat wederzijdsch vertrouwen, weder- zijdsche hartelijkheid haar beziele. Wederl zijds zal men dan moeten gevoelen, dat het vooral in deze ernstige tijden niet verstan dig is, dat de verdeeldheid onder de chris tenen op de spits wordt gedreven, en dat men sterker staat, als men zich zooveel mo gelijk aaneensluit. Wij mogen wenschen, dat, coalitie of niet, na de verkiezingen kome een kabinet, dat zich stelt op een principieel en rechtvaardig standpunt, en een Kamer, die aan zulk een Kabinet het regeeren niet onmogelijk zal maken. Dat wil dus zeggen, een bereidheid, zoo men wil een voorkeur, om tot een parle mentaire regeering, steunend op de drie christelijke groepen, te geraken; maar niet de minste lust om daartoe het initiatief te nemen of er ook maar op aan te sturen. Mr. van Gijn, de leider van de liberalen (van den Vrijheidsbond) ziet in de naaste toekomst in 't geheel nog geen combinatie van partijen mogelijk, waarop een parlemen taire regeering zal kunnen steunen. Die combinatie zal er eerst z.i. komen, wanneer zich in de verre toekomst een nieuwe scheidingslijn zal hebben voltrokken, welke hU aldus teekent: Vraagt men mij nu, waar ik dan geloof, dat die nieuwe, groote scheidingslijn dan zal liggen, dan antwoord ik, dat ik geloof dat zij zal gaan tusschen hen door, die al en niet erkennen de vrijzinnige gedachte op geestelijk gebied en het beginsel der econo mische zelfverantwoordelijkheid op mate rieel gebied Ik meen, dat, zij het dan met verschillen de formuleenng, in verband met verschillen de religieuze opvattingen, dit beginsel van zelfverantwoordelijkheid door zeer velen in verschillende partijen wordt aangehangen, en dat deze aanhangers zich op den duur met behoud van eigen inzicht omtrent den grondslag, waarop die verantwoordelijkheid rust, zullen moeten aaneensluiten tegenover hen, die het beginsel willen loslaten of ern stig willen verzwakken, ten nadeele van de welvaart van de maatschappij. Mijnheer de voorzitter, wij zijn wellicht door ons geloof, dat zich binnen niet te langen tijd op dien grondslag weer een al gemeene scheidingslijn zal ontwikkelen, die de basis van een gezonde parlementaire Regeering kan vormen, in veler oogen buiten de werkelijkheid staande idealisten. Maar dan zeg Ik: gelukkig wie de hoop nog niet verloren heeft. Men zal ons bereid vinden tot samenwerking met elke groep, die ook het hooghouden van de liberale gedachten op geestelijk gebied en van de individueele zelfverantwoordelijkheid op materieel gebied in haar vaandel wil schrijven. Merkwaardiger" wijze wilde het toeval, dat onmiddellijk na dezen liberalen leider de aanvoerder der christelijk-historischen, dr. de Visser, sprak, die ook, evenals de heer Heemskerk, eerst Platonische liefdezangen voor een samengaan der drie christelijke partijen zong, zonder eenig uitzicht te ope nen, hoe en wanneer dit weer zou kunnen geschieden, maar die daarop aanstonds Het volgen: Maar ik voeg er in een adem aan toe, dat wanneer ook andere personen, dan die tot de drie rechtsche groepen behooren, of andere partijen behalve deze, die Christe- Hjk-nationale beginselen, die onder de wer- TPi-rii ilrm/MikuriK king van het christendom eeuwenlang de grondslag zijn geweest onzer nationale sa menleving, op staatkundig gebied willen handhaven, ik voor mij gaarne ook tot sa menwerking met hen bereid ben. Hoe bree der de basis van samenwerking is ter berei king van het door mij geschetste doel, des te betere echt-nationale politiek kan worden gevoerd. Daar kwam dus in den mist een vage omlijning van een nieuwe partjjgroepeering opdoemen van eenerzijds allen, die de na tionale grondslagen van ons volksleven en de zelfwerkzaamheid van het individu zon der staatsreglementeering willen handhaven, anderzijds degenen, die een sociale evolutie, krachtdadig bevorderd door den Staat, stellen boven een nationale politiek. Maar dit vage phantoom deinsde weer te rug, toen daarop de leider van de sociaal democraten, de heer Albarda, en na hem, mgr. Nolens aan het woord kwamen. De heer Albarda ziet nog als van ouds de eenige redding in een samengaan van alle „democraten", wat practisch in ons land beteekent een coalitie van Roomsch en rood. Maar met „koninklijk" gebaar verklaarde hij, dat er eerst wel tien dingen moesten ge beuren, eer hij en zijn partij voor zulk een combinatie te vinden zouden zijn. Het is aldus sprak hij niet voldoen de, als de heer Nolens verklaart, dat hij de „uiten te noodzaak" aanwezig acht; het is niet voldoende, als de heer Nolens bereid is heen te slappen over de groote principieele bezwaren, die hem in 1925 tot samenwerking met de S. D. A. P. weerhielden. Die verkla ringen zouden alleen mogelijk maken, 'dac nader onderzocht wordt, of voor een tijde lijke samenwerking een program overeen te komen is, dat de S. D. A. P. de moeite der verwezenlijking waard acht. Leidt dat onder zoek niet tot 'n bevredigende uitkomst, dan is voor ons de tijd voor deelneming aan een Regeering nog niet gekomen en dan aan vaarden wij desnoods de komst van een ex- tra-parlementair Kabinet als een noodzake lijk kwaad. Voegen wij hiertusschen als vermakelijke noot, wat de Hervormd Gereformeerde do minee Lingbeek als zijn meening ten beste gaf: Wat Ik dan wel wensch, mijnheer de Voor zitter, het is, dat de geprofaneerde over- heidsstoel, dien de revolutie hier heeft opge richt, en dien dr. Kuyper leerstellig heeft bevestigd, teneinde er met Roomscüen en Christelijk-historischen te zamen in te kun nen plaats nemen, weer worde weggezet, en dat daarvoor in de plaats kome de door de Protestantsche rechterzijde onbruikbaar ver klaarde stoel van een Overheid, die, afge zien van de personen, die er in zijn gezeten, rechtstreeks en bij de wet, gebonden is aan den God der vaderen en aan het Woord, dat Hij ons heeft willen geven. Bij dezen dwaas-polltieken praat moest zelfs het spook in den mist grijnslachen. En wat bleef er van over, toen daarop de leider der grootste partij, mgr. Nolens, ge sproken had? De katholieke voorman wees een samengaan van de drie christelijke groe pen met de liberalen als een nauwelijks te noemen onwaarschijnlijkheid af; zag even min èen basis voor een „democratische" groepeering, omdat ieder zijn eigen meening heeft over dat vage begrip „democratie". Blijft alleen de historische figuur der oude, christelijke coalitie, waaromtrent mgr. Nolens zeide: Dan is het ook te begrijpen, dat verklaard kan worden, dat op grond van beginsel van de katholieke partij haar voorkeur ongetwij feld uitgaat naar het optreden van een par lementair kabinet met een program, voortge komen uit de programs der drie rechtsche partijen. Maar even begrijpelijk is het, dat er bijgevoegd wordt, „dat de mogelijkheid daarvan geheel afhangt van de mate van overeenstemming van dat Regeeringsprogram met het program der Katholieke Staats partij." Gezien den eisch, waaronder die voorkeur voor de Katholieken werkelijkheid kan wor den, gezien de werkelooze sympathie, waar mee de heeren Heemskerk en de Visser te genover de herleving der oude coalitie staan, heeft ook deze figuur in den mist nog maar zeer vage trekken gekregen. Wij besluiten met mr. Marchant, den lei der der vrijzinnig-democraten, die zijn hoop op een democratische combinatie ook al heeft opgegeven en niets anders ziet dan dikken mist. Voor parlementair regeeringsbeleid, steu nende op een meerderheid der rechterzijde, is onze medewerking niet noodig. Dan zijn wij, naar parlementairen regel, oppositie. De scherpste veroordeeling van dat parlemen taire experiment geven de organen van de rechterzijde zelf, die ons, de oppositie, ver wijten, dat wij het niet zijn gang lieten gaan; een meerderheid, die zonder den steun van haar oppositie niet kan leven, is geen meer derheid; zij is staatkundig dood. Dit is het wanhopige element in het ge- wurm aan de overzijde: men gevoelt zelf, dat men geen regeeringsmeerderheid kan vormen. Men verbeeldt zich niettemin, dat men te zamen de eenig mogelijke parlemen taire meerderheid kan zijn. Men eischt, dat de oppositie dit zal erkennen. En men zoekt bij de oppositie een verzekering tegen onge vallen. Wij wachten op het inzicht, dat zoo iets niet mogelijk is. Alles te zamen: nooit is duidelijker dan in de afgeloopen week aangetoond', dat wij ook in politicis in een overgangstijd leven, waarin de kiezer geen uitkomst ziet. Zelfs de beste leiders weten geen lijn en geen leiding te geven. Afwachten is de boodschap, totdat de mist optrekt. Want sprongen in het duister zijn de domste dingen, die men doen kan! Het Secretariaat van d.en L. T. B. meldt ens: De buitengewone algemeene vergadering van den Bond, welke gehouden wordt op Zaterdag 17 November a. s., zal vereerd wor den met het hooge bezoek van onzen be minden Bisschop Mgr. J. D. J. Aengenent. Monseigneur stelt zich voor om 12 uur de vergadering te bezoeken. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat vele R. K. boeren en tuinders dien dag op zullen gaan naar de Bisschopsstad. De vergadering vangt aan om half elf in het gebouw Sint Bavo, Smedestraat te Haar lem en is op de eerste plaats natuurlijk toe gankelijk voor ai de Zeereerw. geestel. advi seurs der afdeelingen en voor de besturen, maar voorts ook voor al de R .K. boeren en tuinders in het bisdom Haarlem (lid of niet-lid van den L. T. B.) Het Persbureau Vas Dias meldt: Bij de K. L. M. is van de H.-N.A.E.N. een telegram ontvangen, meldende dat het vliegtuig te 8.45 (pi. tijd) van Karachi is vertrokken en te 13.20 (pi. tijd) te Bender Abbas is aangekomen. Alles is in orde. Naar de K. L. M. mededeelt, zal het vijfde vliegtuig morgen te Constantinopel aanko men. Blijven alle omstandigheden gunstig, dan zal het vliegtuig Vrijdag 16 dezer op Schiphol arriveeren. Gelukkig geen menschenlevens te betreuren. Men meldt ons uit Mijdrecht: Gistermorgen omstreeks half twaalf be gaven vijf arbeiders der biscuitfabriek „De Lindeboom" alhier zich in het generator gebouw. Zij waren daar nog slechts enkele oogenblikken binnen, toen een arbeider, C. den Braven naar buiten kwam strompelen, waarna hij spoedig weer zoover bij kwam, dat hij zijn mede-arbeiders ter hulp kon snellen. Het bleek dat een gaskraan had open gestaan, tengevolge waarvan zich een groote hoeveelheid gas in het gebouw had verzameld. Onmiddellijk werd getracht de levensgeesten der vier andere arbeiders, die geheel bewusteloos waren, weer op te wek ken. Het bleek, dat de ongeveer 40-jarige Oomse (Mijdrecht) er het ergste aan toe was. Langen tijd vreesde men voor zijn le ven, doch na enkele uren gaf de ongeluk kige weer teekenen van leven. Allen konden naar huis -worden vervoerd. Dr. Baart de La Faille verleende de eerste hulp. Een onderzoek naar dit ongeval wordt ingesteld. Vergadering van het Centraal College. Zaterdag j.l. vergaderde te Utrecht onder voorzitterschap van Jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck 't Centraal College, bedoeld in Hoofdstuk III (artt. 7 en 8) van het Kies reglement 1927 der R.K. Staatspartij. Dit Centraal College bestaat uit het Partijbe stuur (21 leden) en de gekwalificeerde ad- viseerende leden van den Partijraad (40 personen). Van deze 61 personen waren er 53 aanwezig. Van het Partijbestuur ontbrak alléén prof. dr. J. a. Veraart, die als üd der Tweede Kamer geen zitting in het Cen traal College heeft (art. 8 lid 6 Kiesregle ment) De werkzaamheden vingen aan des mor gens om half 10 en werden beëindigd des namiddags kwart over zes. Het in art. 9 van het Kiesreglement be doelde beredeneerd verslag dier werkzaam- hden zal binnen eenige dagen aan de Kring- besturen en aan de Katholieke Pers worden toegezonden. In verband met de ongesteldheid van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, zal dr. J. Th. de Visser als voorzitter der Tweede Kamer optreden. In verband hiermede verneemt het Corr.- Bureau, dat tijdens d-en verderen duur der algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting, aan welk algemeen debat dr. De Visser heeft deelgenomen, de heer Schaper het praesidium zal waarnemen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck is Zaterdag nacht ziek gewofden. De behandelende ge neesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis gewenscht met het oog op rust en observatie. Opa het oogenblik is de toe stand niet gevaarlijk. Te Rotterdam hebben dieven zich laten insluiten in het pand van de fa. Benedictus, in kantoorbehoeften, aan de Zuidblaak. Het geheele gebouw is doorzocht en verschalende kasten en lessenaars zijn opengebroken. Er wordt een groote hoeveelheid vulpen houders en vulpotlooden vermist. De waarde, die hoog is, in verband met het feit, dat zich vele gouden en zilveren potlooden onder het gestolene bevinden, is nog niet vastgesteld, doch loopt vermoedelijk in de duizenden. Van de daders tot dusver geen spoor. De opbouw Naar wij vernemen, is de bouw van de nieuwe timmerfabriek „Phoenix", voorheen Kaub, aan den Rijksstraatweg alhier, ge gund aan den heer Van 't Veer te Assen delft voor 79900. De fabriek moet 15 Februari 1929 opge leverd worden. Te Gouda is in de rijwielbewaarplaats der Ned. Spoorwegen twist ontstaan tusschen de gebr. W. en J. v. O., veekoopers, resp. wonende in den Tempel te Reeuwijk en aan den Haastrechtschen Dijk nabij Gouda, ge meente Haastrecht. De ruzie liep zoo hoog, dat J. v. O. plot- 'seling zijn broer met een mes in de hand tegemoet stormde en hem te lijf wilde. W. v. O. trok echter een revolver en schoot daarmede, met het gevolg, dat J. v. O. in zijn linkerbeen werd getroffen, terwijl een kogel in zijn rug drong en een nier raakte. Daar dien dag te Utrecht veemarkt" wordt gehouden, zijn beiden kort daarna in den trein gestapt. De getroffene, J. v. O., zag zich echter genoodzaakt dezen in Woerden te verlaten. Hij heeft zich per auto naar het Van Iterson-Ziekenhuis te Gouda laten ver-^ voeren, waarin hij ter verpleging is opge nomen. De kogel is tot dusverre niet uit het lichaam verwijderd. De toestand van J. v. O. is thans iets beter. Er bestaat geen direct levensgevaar. W. v. O., die gerechtigd was een revolver te dragen, heeft zich bij de politie aange meld. Reeds langen tijd bestond er tusschen de beide broers een gespannen verhoud'ing, welke nu tot een noodlottige uitbarsting is gekomen. Het jaarverslag 1927 „Het jaar 1927 is voor den Bond geen slecht jaar geweest. De teruggang van het leden tal werd in een vooruitgang omgezet, een zeer belangrijk besluit werd genomen door den Centralen Raad met betrekking tot het aantal gesalarieerde bestuurders en de be langstelling in de afdeelingen voor de taak onzer organisaties werd levendiger." Aldus de aanhef van het jaarverslag 1927, waarmede tevens de bloei van den Volksbond belicht wordt. Nadere details van dit verslag kunnen zulks slechts accentueeren. Immers, einde 1926 telde de Volksbond 25388 leden, in Sept. 1927 was reeds een winst van 155 be reikt, tegen een geregeld veriies der onmid dellijk voorgaande jaren. De contributie aan het Centraal Bestuur werd van 0.76 op 1.— per jaar gebracht; daardoor kon het aantal gesalarieerde be stuurders tot drie worden opgevoerd. Het bijkantoor der Centrale Volksbank werd overgebracht naar Utrecht. Het secretariaat verzond 1773 brieven, 2290 drukwerken, 218 jaarverslag-vragenlijsten, 1138 agenda's enz., in totaal 13.030 stuks. Er werden 23 cursus-avonden, 66 spreekbeurten en 85 dienstreizen gehouden. Tal van diverse adviezen werden verstrekt. Voorts geeft het verslag nauwkeurig re laas van het werk in de gewesten met hun talrijke afdeelingen. Door de 78 afd., welke dienaangaande gegevens verstrekten werden in totaal 491 ledenvergaderingen belegd. Ver slag word uitgebracht van het werk voor godsdienstig-zedelijke verheffing, het ont wikkelingswerk in apologetische en sociale cursussen. In 24 afdeelingen heeft de Volks bond een bibliotheek. De opbrengst der speldjesdagen voor „Her wonnen Levenskracht" in den R. K. Volks bond beliep 1478.76J4- Het bisdom Haarlem telde in totaal 15117 verpleegdagen. Van „Concordia" werden in het bisdom Haarlem zes nieuwe agentschappen opge richt De Spaarbanken werken zelfstandig, Amsterdam had 368 inleggers met gezamen lijk f 58.375.50, waarvan in 1927 ingelegd 14 094 15 en terugbetaald 24 584.87. Schie dam staat bovenaan met de volgende cijfers 1100 460.000 221.420 25 en 182 609.56. Ten slotte volgen de gegevens over Zieken kassen, Woningbouw, Coöperaties, Adres- bureaux (met totaal 1652 adviezen) en de di verse plaatselijke acties. De bemanning (18 personen) vermoedelijk verdronken LONDEN, 13 November. De schoener „Jacob William Hook" is ongeveer 150 mij. Ien ten Z.-O. van kaap Hatteran gezonken. Het s.s. Huron redde drie matrozen en den kok. Over het lot van de overige op varenden, den kapitein en de andere leden der bemanning, waarschijnlijk in totaal 18 personen, zijn nog geen berichten ontvan gen. Zij zijn vermoedelijk verdronken. De eerste luchtpost Vanwege de K.L.M. wordt gemeld: Nu het K.L.M.-vliegtuig al weer met zijn kostbare lading post op den terugweg van Batavia naar Amsterdam is, mag er mis schien gewezen worden op het vrijwel onbe kende feit, dat het gisteren 12 NoVember 92 jaar geleden was, dat de eerste brief door de luchtpost werd overgebracht en dat de ontvanger van dezen eersten brief was Ko ning Willem I der Nederlanden. De heer E. D. Bloom uit New-York heeft door tusschenkomst van het Amerikaansche gezantschap te 's-Gravenhage de K.L.M. hier opmerkzaam op gemaakt. De heer Bloom vond de gegevens in een oud boek, geschre ven door den heer Jon Wise in 1850. Het blijkt, dat op den 7den November 1836 een luchtballon een poging deed om over het kanaal te gaan met 3 man aan boord, waar van de eerste, die tegelijkertijd de expeditie financierde, Robert Holland heette. De beide anderen heetten Monck Manson en Charles Green, The King's Councillor General te Londen, de heer J. W. May gaf den lucht- vaarders een brief mede voor Z. M. den ko ning der Nederlanden. De ballon landde te Weilburg. De brief werd door den postdienst van Koblenz naar 's-Gravenhage overge bracht, en volgens het boek, waarin deze ge gevens voorkomen was koning Willem I aan genaam getroffen dezen brief, volgens zulk een nieuwe methode van vervoer te ontvan gen en heeft hij op den brief de aanteeke- ning gemaakt: zorgvuldig te bewaren. Het Centr. Bur. voor de Statistiek deelt mede, dat in October aan fijne zaden werd uitgevoerd: maanzaal papaverzaal 656.033 k.g.: karwljzaad 952.436 k.g.: kanariezaad 212.590 k.g.: bruin mosterdzaad 133.987 k.g; geel mosterdzaad 562.920 k.g. De artist Piet Kohier, die voor eenige jaren de operette verliet en sindsdien optrad bij het Revue-gezelschap Henri ter Hall, heeft dit gezelschap verlaten en ls geëngageerd door den heer Dlfraën, directeur van het theater Flora te Amsterdam. Ingediend is een wetsontwerp, houdende goedkeuring van het voorbehoud tot toetre ding tot het Kellogg-pact. De bescherming van vogels; een mededee- ling van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Aan de suikerfabriek te Standdaarbuiten zijn belangrijke malversaties ontdekt. Het jaarverslag van den Ned. R. K. Yolks- bond over 1927. Dr. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel Maatschappij, is gevallen en heeft zijn linkerhand gebroken. Op 1 Januari a.s. zal het telefoonverkeer met Lithanen worden geopend Een belangwekkende publicatie van Dr. Stre- semann over de ineenstorting en oprichting van het Duitsche Rijk. Het Britsche s.s. „Vestris" gezonken. Om trent het lot der bemanning bestaat nog onzekerheid. Het conflict in de Duitsche metaal-indus trie. De toestand na de uitspraak van het arbeidsgerecht. rot«r»Mi i Barometerstand 9 uur v.m.: 7.62, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.38 uur. In het Dominicaner-klooster te Huissen ls, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden zeer onverwacht overleden de Zeereerw. Pater Albert Alfonsus Bergman, professor in genoemd klooster. Terwijl de heer J. v. d. V. met een paar zoons van hem uthe£pa^m naat kwam, kwam uit de ri^ting Haarlem Aneta seint uit Padang: De luit. der infanterie T. J. J. Vriezenga, op patrouille in de Dairi-landen, is bij Si- dikalang door een brug gezakt, in een ravijn gevallen en verdronken. De procureur-generaal bi) den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van den hoofd redacteur van het Noordhollandsch dag blad te Alkmaar, die ter zake van belee- diging was veroordeeld tot 50 boete. De uitspraak werd op 10 December be paald. De Directie van de Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij deelt mede, dat teneinde aan de aandeelen een ruimere markt te verzekeren, zij er in ge slaagd is op gunstige voorwaarden aandee len tot een bedrag van 1.800.000 nominaal exclaim, doch deelende ln het dividend over het boekjaar 1928, verdeeld ln 18.000 onder- aandeelen van 100.— nummers 494 tot 524 G. tot en met J. 494 tot 525 tot en met 496 tot 323 A. tot en met J. en 494 tot 324 A. tot en met F. te plaatsen aan de beurzen te Zürich, Bazel en Genève, alwaar het geheele aandeelen kapitaal zal worden genoteerd. In verband hiermede is bij de vereeniging voor den ef fectenhandel te Amsterdam een aanvrage ingediend om bovenstaande in Zwitserland geplaatste aandeelen op te nemen in dej prijscourant dier vereeniging. Het totaal «'geplaatste en volgestorte kapi taal bedraagt als nu 413.903.000 gulden no-l minaal, verdeeld in aandeelen 1000.— en onder-aandeelen 100. Een collecte voor de uitbreiding In de kerken en kapellen van het Aarts bisdom werd, Zondag, een schrijven voor gelezen van den Aartsbisschop, Mgr. H. v. d. Wetering, waarin dank werd gebracht aan de geloovigen voor hunne giften, ten behoeve van de uitbreiding van het Groot Seminarie Rijsenburg. De collecten hebben ruim 200.000 op gebracht, zijnde ongeveer 4/5 van de bouwkosten. De Volkenbond heeft, naar het Hbld. ver neemt, 92 rapporten ontvangen over proeven in Mei en Juni j.l. genomen om draadlooze berichten en redevoeringen uit Genève naar overzeesche gebieden over te brengen, waar bij van den zender te Kootwijk gebruik wordt gemaakt. De proeven zijn blijkens de rappor ten, waarvan 32 afkomstig uit Ned.-Indië een succes geweest, dat de voortzetting wettigt. Bij nieuwe proeven zal getracht worden telkens een bepaald werelddeel te bereiken. Hoogste barometerstand 768.7 mm. te Mtlnchen. Laagste barometerstand 731.5 m.m. te Vestmanör. Verwachting: meest matige, zuidelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk enkele regen buien, iets kouder. De hongersnood in China „Agentia Fides" meldt uit Sul Yuan, Shansl: De hongersnood, die ln hevige mate vooral aan de grenzen van Mongolië is uit gebroken, heeft tot resultaat dat mannen en vrouwen als slaven worden verkocht, om uit deze ellende te geraken. De stad Pao l'eou, die in vele courantenartikelen genoemd wordt, die een overzicht geven van de uitge breidheid der algemeene ramp, bevindt zich op den weg dien de uitgehongerde emigranten naar het Westen langs trekken. Het Nationalistische dagblad van Soel Yen van 13 Sept. zegt: Onze correspondent Liou Koel, van Pao l'eou meldt dat de misère in die stad verschrikkelijk ls. Dagelijks komen er verscheidene duizenden hongerigen om voedsel aan de openbare keukens die bij de Oostelijke Haven zijn opgesteld. Hun aan blik is vreeselijk. Wat het weerzinwekkendst is, is de handel ln menschen. De kinderen worden voor een tiental dollars verkocht, de mooie jonge meisjes en vrouwen van 20 jaar voor ongeveer 100 dollars. Telkens als men den weg naar het station opgaat, hoort men daar het gejammer van kinderen en vrou wen die verkocht zijn. Op 7 September zag ik aan het station een meisje van 15 jaar dat door haar ouders was verkocht en dat flauw viel toen ze ln moest stappen. Het „Petit Journal" van Soel Yen van 18 Sept. schrijft: In de stad Pao l'eou kan men dagelijks constateeren dat mannen kleine kinderen in een mandje meedragen en ze te koop aanbieden. Ook kan men geregeld aan het station getrouwde vrouwen zien die ver kocht zijn en die naar het Oosten, dat is naar het binnenland van China, worden ge transporteerd. Op het oogenblik dat ze van hun familie moeten scheiden, snikken ze wanhopig. Hetzelfde dagblad zegt in zijn nummer van 22 September: Sinds Pao l'eou een open bare menschenmarkt is geworden (d.wx. sedert dezen zomer) berekent men dat er meer dan 1000 menschen zijn verkocht. Jonge vrouwen kosten ongeveer 100 dollar, de min der knappe of die van gevorderden leeftijd zijn minder duur; en de weduwen zijn veel hooger genoteerd. De opkoopers komen ge woonlijk uit het binnenland van China. De missionarissen spannen hun uiterste krachten ln om den toestand te verlichten. Sul Yuan is de zetel van Mgr, Louis Van Dijck, van de missionarissen van Scheut De stad zelf bevindt zich ln Shansl, doch de bisschop heeft ook een groot gedeelte van Mongolië onder zijn jurisdictie. Te Lembeek bij Hal ls, naar aan de „Msb." gemeld wordt, een generaal-kapittel gehou den van de broeders der Katholieke scholen, dat door honderd gedelegeerden uit verschil lende deelen van de wereld werd bijge woond. Het doel was de verkiezing van een nieu wen generaal-overste ter vervanging van wijlen broeder Allais Charles. Gekozen werd broeder Adriaan, assistent sedert 1913 van den generaal-overste en broeder van frater Allais Charles.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1