Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER 'Rheumeitiek Kloosterbalsem TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Toetreding van Nederland tot het Kellogg-pact Dr. C. J. K. van Aalst Gaslevering door de Staats mijnen De Reeuwijksche en Sluip- wijksche plassen De. Staaitsbegrooting 1929 De economische toestand van Nederland Alg. College van advies voor de Lichamelijke Opvoeding De verplichte vaccinatie De uiterste grens is bereikt UIT ONZE OOST De 9e Jaarbeurs te Bandoeng Ruim twee millioen verreisd ONDERWIJS Prof. Nolst Trenité O Door een auto aangereden en gedood Het gevecht met de leeuwen Het buitengewoon congres der R.K. Volkspartij Canisius-federatie Brutale dieven Van een schuit gestolen Inbraak te Bussum T oepen „Geen goud zoo goed" Verloren moeite De „feestarrangeur", die niet verscheen Belangrijke malversaties bij een suikerfabriek te Standdaarbuiten Thuiskomst Een wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu- .ng van het voorbehoud tot toetreding tot net verdrag van Parijs van 27 Augustus 1928 tot Uitbanning van den oorlog. In de memorie van toelichting merkt de Minister op, dat het verdrag, dat, zooals de heer Briand het uitdrukte, gewijd is aan de instelling zelve van den vrede, te be schouwen is als een element van beteekenis ter verzekering daarvan. De moreele betee kenis van deze collectieve daad van verwer ping van den oorlog als politiek middel moet niet worden onderschat. De oorlog, anders dan als verdediging tegen een aanval, wordt bij dit verdrag veroordeeld; het begrip ge oorloofde oorlog, dat onder het licht van het Volkenbondsverdrag alleen, werd beschouwd als een erkend instituut, wordt in het verdrag van Parijs niet meer als zoodanig gehand haafd. Door deri oorlog van zijn legitimiteit te ontdoen is ook een stap vooruit gezet op het gebied der veiligheid. Het verdrag ont leent voorts nog bijzondere beteekems aan het feit dat de Vereenigde Staten van Amerika, niet lid van den Volkenbond, van het nieuwe verdrag partij zijn en met hun autoriteit in deze nieuwe gemeenschap z"n getreden. De mogendheden, die origineele ondertee kenaars zijn van het verdrag, hebben begre pen, dat de groote politieke en moreele betee kenis van het verdrag niet meest worden be dolven onder juridische analyses. Verder wordt opgemerkt,dat volgens art. 3 van het verdrag de mogendheden, die niet oorspronkelijk onderteekenaars waren, tot het verdrag zullen kunnen toetreden, nadat dit in werking is getreden, hetgeen het geval zal zijn, zoodra deze oorspronkelijke onderteeke naars hun ratificaties te Washington hebben neergelegd. Vermits het inderdaad bij een verdrag van groote moreele beteekenis als het onderhavige van belang is te achten, dat zoo spoedig mogelijk alle mogendheden' zich bij het verdrag aansluiten, zoodat dit wordt een gezamenlijke Staten-gemeenschap, heeft de Regeering gemeend met de indiening van het onderhavige goedkeuringsontwerp niet te moeten wachten tot de inwerkingtreding van het verdrag tvjsschen de oorspronkelijke onderteekenaars, maar aanstonds tot In diening van het wetsontwerp te moeten overgaan. Daar toetreding eerst kan plaats hebben, indien en nadat het verdrag door de oorspronkelijke onderteekenaars is geratifi ceerd is in art. 1 van het ontwerp de vorm gekozen van het voorbehoud der toetreding. aantal geladen en geloste tonnen was in September ook iets beneden dat van Sep tember 1927. Met het binnenvloeien der Rijksmiddelen gaat het vrij goed Toch zal het voor Minister de Geer moeilijk zijn, zonder 'n zoo streng mogelijk toegepaste zuinigheid de twee ein den van de Staatsbeurs bijeen te brengen. Het aantal faillisementen vertoont de laat ste maanden eenige stijging, doch blijft nog ies beneden dat van verleden jaar. De loop der bevolking blijft gunstig, door dien het geboortecijfer stijgt en dat der sterf gevallen daalt. Minder gunstig zijn de cijfers voor de ge houden aanbestedingen voor fabrieksbouw in September. Toch werd tot dusver in dit jaar nog voor ruim 2 millioen meer aanbesteed dan in dezelfde periode van verleden jaar. Het indexcijfer der werkloosheid is dit jaar gunstiger dan verleden jaar, waarmede ook verband houdt de toeneming van het aantal plaatsingen door de arbeidsbeurzen en de uit breiding van het ledental der vakorganisa ties. Met den woningbouw gaat het minder goed. Het aantal in elke maand gereed ge- kömen woningen is lager dan verleden jaar. In de zeevisscherij worden nog goede prij zen gemaakt. Alles bijeengenomen, ontwikkelt de econo mische toestand van ons land zich in gun- stigen zin. Gevallen en zijn linkerbeen gebroken De president der Ned. Haydel Mij. is gis teren ten kantore der Maatschappij te Am sterdam gevallen. Dr. van Aalst brak daarbij' zijn linkerbeen. Zijn toestand is gunstig. De gemeenteraad van Eindhoven heeft zonder hoofdelijke stemming een voorstel van B. en W. aangenomen, om de eigen gasfabriek te sluiten en het gas van d,e Staatsmijnen te betrekken. In de langdurige discussies werd van alle zijden, na het voor en het tegen te hebben afgewogen, slechts groote ingenomenheid met het voorstel van B. en W. aan den dag gelegd. ontwapening; 13. Regeling van de rechts positie van het Overheidspersoneel; 14. Uit breiding en verbetering van het Nijverheids- en Landbouwonderwijs; 15. Algemeen ver plichtend stellen van het 7e leerjaar; 16. Invoering van een premievrij Staatspen sioen; 17. Herziening van de wetgeving op het Pacbtcontract; 18. Herstel van het par lementair stelsel door samenwerking van die parlementaire groepen, welke een demo cratische meerderheid kunnen vormen met inachtneming van de sub. 1, 2 en 3 ge noemde principieele Kath. desiderata. Met algemeene stemmen werd besloten het onder sub. 18 vermelde aan het geheele programma te doen voorafgaan. 19. Ver- hooging van pensioenen van oud-gepen sioneerden; 20. Het nemen van krachtige maatregelen- voor 'den economischen bloei van Suriname; 21. Invoering Landarbeiders - wet en Ziektewet; 22. Bevordering van den volksinvloed door vertegenwoordiging bij den H. Stoel bij den volkenbond. 23. Ruimere uitvoering van de Zuiderzee Steunwet. Een adres aan de Frov. Staten van Zuid-Holland Het comité tot behoud der Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen, eere-voorzitter Ulbo J. Mijs, oud-burgemeester van Gouda, welks streven gesteund wordt door: de Ver. voor beeldende kunstenaars te Laren Blari- cum, den A. N.W.B. afd. Watertoerisme, de A.N.V.V., Bond Heemschut, de Ver. tot Be houd v. Natuurmonumenten in Nederland, de Ned. Natuur Hist. Vereeniging en de Algem. Ver. v. Natuurbescherming te 's Gravenhage heeft een adres gezonden aan de Prov. Sta ten van Zuid-Holland waarin een dringend beroep op het Ooilege wordt gedaan zich ten opzichte van de droogmaking dier Plassen niet in een motie of anderszins vast te leg- Het comité verzoekt de droogmaking uit, te stellen, of liever nog: uit te spreken dat de droogmaking voor goed van de baan is, zoo dat dit monument van groote schoonheid ein delijk eens voor rationeele exploitatie als recreatie-oord en watersportpark in aanmer king kan komen. Eenige opmerkingen van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Mandel In het adres aan de Tweede Kamer maakt de Centrale Commissie voor Bezuiniging, in- t'gestêld doof de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel eenige opmerkingen, waartoe bestu- deering van de Rijksbegrootipg voor 1929 haar aanleiding gaf. Kort samengevat komen zij op het volgende neer: Een voorzichtig financieel beleid eischt, dat op verdere verhooging Van de in de laatste jaren zop sterk, gestegen opbrengst der Rijksmiddelen niet wordt gerekend Een belangrijk accres der gewone uitgaven is te verwachten Uit de nieuwe regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en ten behoeve van verschil lende andere onderdeelen derStaatsbe- moeiirig -als' uiteengezet in de Nota betref fende dén toestand van 's lands financiën. Een bedrag van ten minste 40 millioen guldèi als opbrengst van de sucessie-rechten wordt ten onrechte onder de gewone midde len verantwoord, terwijl die onder buitenge woon moest worden geboekt. Naar vredere belastingverlaging moet wor den gestreefd. Bovendien moet het totaal der belastingen, geheven ten behoeve van het Leeningfonds. verlaagd worden. Een en ander Is bij behoud van een slui tende begrooting alleen mogelijk, indien door bezuiniging en ingrijpende reorganisatie van alle daarvoor in aanmerking komende takken van overhéidsdienst tal van posten 'dér ,:/S£kstsbogrooting aanmerkelijk worden verlaagd.1' Adr. doet een dringend beroep op de Kamer om de verwezenlijking van deze '.desiderata zooveel mogelijk te bevorderen. j In Amen v men de toekomst gunstig teg'ëmoët. In het laatste Business Bulletin vim de Cleveland Trust Cy. wordt, opgemerkt, .dat- verleden jaar de .grondslagen van het zakenleven blijk gaven van activiteit en ex pansie .en niettegenstaande dit de zaken en de industrie achteruit gingen. Gedurende 1928 veranderde dit aspect geheel, zoodat veywsjghfcwordt, dat het einde van 1928 een période zal zijn van buitengewone industri eelsactiviteit, én algemeene welvaart. Tiet behoeft niet te verwonderen, dat in ons werelddeel oen gelijk ver schijnsel te zien is. De wisselwerking van conjunctuur over de gehgele wereld blijkt aan intensiteit te winnen. Zoo zal de bloei van Amerika niet alleen niet schaden aan de Europeesche verhoudingen, doch een voor deel voor ons werelddeel blijken m zijn. Blijkens de gegevens van bet laatst ver schenen Maandschrift van bet Centraal Bu reau voor de 'Statistiek onderging het in-, dexcijfer van de 'groothandelsprijzen in Sep tember eenige vérhooging, ofschoon daar mede het niveau van September 1927 nog nlet werd bereikt. Gunstig zijn de cijfers van het handels verkeer. Sedert Mei vond een voortdurende stijging van de waarde van' den uitvoer riants, zoodat deze thans' vrij wat hooger is dan verleden jaar. In de eerste 9 maanden vatt- 1927 wërd'voor 'n waarde van 1403 mill, uitgevoerd tegen 1471 millioen in dezelfde période'"' x?ah 'ditjaar. Dë overeenkomstige cijfers van het bruto gewicht zijn 10.5 mil- iioen en 11.3 millioen ton. Eehzelfde toeneming is bij den invoer merkbaar,'-Waarbij de belangrijke stijging in Augustus en September de voorlooper kan zijn van een te verwachten verdere toene ming van den uitvoer. De ontvangsten van de Spoorwegen zijn iets gunstiger dan verleden jaar. Het- scheepvaartverkeer was in September, ;wat..de in-,.en-.uitgeklaarde tonnenmaat be- "tref t," zoo wél 'voor Rotterdam als voor Am sterdam, minder dan in Augustus, daaren tegen kwam die te -Rotterdam iets boven het aantal van September 1027- Ook binnen scheepvaart blijkt vergeleken bij verleden jaar erop té zijn vooruitgegaan. Het havenverkeer ten opzichte van het Bij Kon. besluit is aan mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van het Alge meen College van Advies voor de Lichame lijke Opvoeding, en is als zoodanig benoemd J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag' der Tweede Kamer Over het wets ontwerp tot verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Febr. 1928 (verlenging van den opschortingstermijn' deelt de Minister van Arbeid, H. en N. mede dat de feitelijke gegevens, opgenomen in het rapport der encephabilitis-commissie, gepubli ceerd worden zoodra zij op grond van om standig ondarzoek 'als vaststaande mogen worden aangenomen. Een medcdeeling van den minister van Binnenin ndsche Zaken en Landbouw over de bescherming van vogels In een aanvulling tot de Memorie van Ant woord betreffende de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw merkt de min. op, dat sinds de inwerkingtreding van de nieuwe Vogelwet in 1914 niet langer enkele soorten vogels beschermd worden, maar alle vogels, met uitzondering van en kele in hét bijzonder te noemen te soorten. 3ij algemeenen maatregel van Bestuur wer den toen 60 soorten voor de kool aangewe zen In 1922 is dit aantal teruggebracht tot 03 E11 de onlangs tot stand gekomen wijziging iaat hiervan nog slechts 14 soorten over, waaronder 8 tot de zangvogels behooren, ter wijl bovendien de vangtijd wordt verkort. Hiermede meent de minister, gezien de ad viezen van de deskundigen, voorshands de uiterste grens te hebben bereikt. Een verbod om kooivogels uit te voeren vindt geen steun in de wet. Indien te eeniger tijd tot wijziging van de Vogelwet zou wor den overgegaan, zou dit punt kunnen worden overwogen. Aangezien de musch zeer veel voorkomt en zeer schadelijk kan zijn, kunnen bezwaarlik maatregelen worden genomen om de pogin gen. door het vormen van musschengilden deze schade te beperken, te belemmeren. Verschenen is het geïllustreerd verslag van de 9e Jaarbeurs en jaarmarkt, met tentoon stelling op het gebied van radio-, sport-, hotel- en reiswezen, van' 23 Juni tot 8 Juli 192C te Bandoeng gehouden. Het typografisch keurig verzorgd verslag is uitgegeven vanwege de vereeniging Ned. Indische Jaarbeurs te Bandoeng. Aneta seint uit Bandoeng: Het „A.I.D. de Preangerbode" maakt mel ding van een rondschrijven van de regee ring, waarin gewezen wordt op de schrikba rende stijging der reiskosten van de lands dienaren gedurende de laatste jaren. De reis kosten voor overplaatsing hebben bedragen,, in 1925 1.896.500, in 1926 2.079.590 en in 1927 2.281.000. Verschillende maatregelen worden ter bezuiniging aanbevolen, zooals ten eerste de grootste omzichtigheid in de han teering der bevoegdheid tot overplaatsing, ten tweede een scherper toezicht op commissie- reizen, enz. enz. Prof. mr. G. J. Nolst Trenité, bijzonder hoogleeraar in het Indisch Strafrecht en Agrarisch Recht aan de Indologische facul teit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zal zich voor eenige maanden naar Indië be geven. Op den Loosduinschenweg te Den Haag is een ernstig ongeluk gebeurd. De 59-jarige nachtwaker J, O. H„ wonende aan de Fahrenheitstraat reed op zijn rijwiel, toen hij achterop gereden werd door een auto, bestuurd door den 21-jarigen H. V-, uit de 's-Gravenzandelaan. Door een nog niet volkomen opgehelderde oorzaak werd de rachtwaker door den auto aangereden. Ten gevolge van deze aanrijding bekwam hij zulke ernstige verwondingen, dat de dood spoedig intrad. Het lijk is naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd en door de Justitie in beslag geno men voor een gerechtelijk onderzoek. Er zijn verschillende getuigenverklaringen, maar geen van de getuigen heeft gezien hoe het ongeluk precies gebeurd is. Wel is komen vast te staan, dat de auto mobilist en de nachtwaker beiden aan den linkerkant van den weg gereden hebben. Wat de dresseur Petersen over het sen sationeel gebeuren van Zaterdagavond vertelde Omtrent het buitengewoon congres der R. K. Volkspartij, dat Zondag te Utrecht is gehouden, kan nog het volgende gemeld worden Goedgekeurd werd, nadat de heer Don ders het had ingeleid en mr. P. Arts het hier en daar had toegelicht, het volgend verkiezingsprogram: 1. Herstel van het ge zantschap by den H. Stoel; 2. Opheffing van het processieverbod; 3. Bevordering van den Missiearbeid, onder meer door schrap ping van art. 177 van het Regeeringsregle- ment voor N. I. 4. Steun aan groote gezin nen, vermindering van indirecte belastingen en opheffing van accijns op levensmiddelen; 5. Herstel van het bezoldigingsbesluit 1920; 6. Reorganisatie van de Arbeidsinspectie. Herstel en utibreiding der sociale wetge ving, waarbij handhaving en doorvoering van de Arbeidswet 1918, ook voor hotel- en cafépersoneel, handels-, kantoor- en win kelbedienden en voor personen, werkzaam in het amusementsbedrijf; 7. Beoordeeling van de medezeggenschap van de werknemers in de bedrijven; 8. Verlaging, van de huren van woningen met overheidssteun gebouwd; 9. Actieve welvaartspolitiek, wettelijke re geling op vacantie; 10. Beschermende maat regelen voor den middenstand; bevordering van de nationale industrie; 11. Bevordering van het verkrijgen in eigendom van woning, land en opstal; 12. Afschaffing van den diens tdwang; bevordering van nationale 1 De salarismeeting Te 's-Hertogenbosch werd Zondag in het Concertgebouw de aangekondigde salaris- meeting gehouden der Canisius-federatie, welke zoo enorm druk bezocht was, dat een parallel-vergadering moest worden belegd en ieder der sprekers tweemaal zijn redevoering heeft gehouden. De meeting wed mede bijgewoond door Pater Van Geelkerken S.J. Nijmegen, geeste lijk adviseur, Jhr. Mr. van Sasse van°Ysselt en Bulten, leden der Tweede Kamer en meerdere geestelijke adviseurs. De voorzitter, de heer H. Wijnen, wees er in zijn openingswoord op, dat minister De Geer tevreden was over de laatste regeling, doch hij zou ondervinden, dat er slechts olie op het vuur geworpen is. Als sprekers voerden het woord de heeren M. v. Poll, J. v. d. Ligt, v. Meegeren en de geestelijke adviseur van de Ver. van R.K. Onderwijzeressen. Ten slotte werd in beide vergaderingen de volgende motie aangenomen; Motie De Canisius-Federatie van R.K. Onder wijzersbonden in massa-vergadering bijeen in het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch op Zondag 11 November 1928, gehoord de besprekingen betreffende de laatste technische herziening van het B.B., ingeleid door de heeren Max van Pol te Hel mond en J. G. v. d. Ligt te Boxtel, overwegende, dat deze herziening voor groote groepen onmogelijk de rust kan brengen door ambtenaren en onderwijzers niet minder dan door de Regeering ge- wenscht, daar van ein noemenswaardig herstel der zoo geschokte salarispositie geen sprake is; overwegende, dat vooral de gehuwden, en in 't bijzonder de groote gezinnen, zoo goed als met leege handen worden weggezonden; overwegende, dat deze herziening vooral daardoor in strijd wordt geacht met de in Katholieke kringen algemeen gehuldigde joonprincipes en met de verdeelende recht vaardigheid; dringt er bij de R.K. Kamerfractie met klem op aan, boven en behalve wat aan de Centrale Commissie is toegewezen, van de Regeering te helpen verkrijgen, dat door verhooging van den kindertoeslag en zoo mogelijk tevens door het toekennen vaneen huwelijkstoelage, daar verbetering in sala- rieering wordt gebracht, waar die het meest noodig is, besluit deze motie ter kennis te brengen van de leden der R.K. Kamerfractie en van de Pers, en gaat over tot de orde van den dag. Een gevaarlijk beroep Naar aanleiding van het gevecht dat Za terdagavond in circus Strassburger te Den Haag ontstond tusschen een der leeuwen en den dresseur Petersen, heeft de „Telegraaf" een onderhoud met den dresseur gehad, waaraan wij het volgende ontleenen; ...„Dat is nu kinderliefde," zegt bitter de leeuwentemmer Petersen, als wij met hem staan voor de nauwe kooien in het circus Strassburger. „Hoe dan?" vragen wij verrast. „Wel, die knaap daar, die zoo onrustig achter de tralies heen en Weer loopt, heb ik als een schoothondje op mijn arm gedragen en vertroeteld met de melkflesch toen hij nog een baby was. Deze vaderlijke zorg heeft hij Zaterdagavond beloond, door mij met zijn klauw mijn rechterhand tot het been open halen." Met groote stappen wandelt de enorme leeuw „Lux," de boosdoener, in zijn kleine gevangenis heen en weer, terwijl' hij af en toe zijn vervaarlijke manen schudt en zijn loerende oogen niets goeds voorspellen. „Was het een gevaarlijke situatie voor u," is onze vraag aan Petersen, die zijn rechter arm in verband draagt. „Och, ik ben gewend aan het gevaar, maar het was toch een geluk voor mij, dat op het moment dat „Lux" mij aanviel,, de twee andere mannetjes juist met elkaar aan het vechten waren. Want als dat niet het geval was geweest, dan zouden zij met zijn drieën op mij aangevallen zijn. Dat is zoo hun gewoonte. En dan had ik thans „unter der Erde" gelegen, laat hij er nuchter op volgen. Duizend maal gaat het goed, maar dan eenmaal niet, dat is het risico." „Is u tegen dergelijke gevaren verzekerd?" ,,Geen enkele verzekeringsmaatschappij wil mij hebben! Zet u dat maar in de krant, i'ltegenicrs, Zeppelin-luchtvaarders en wat al niet voor andere beroepen die gevaarlijk zijn, kunnen toch bij een verzekeringsmaat schappij terecht, maarleeuwentemmers niet. "ons risico is haar te groot! Maar de directie van Strassburger heeft voor het ge heele personeel een algemeene risico-verze kering, zoodat bij ongevallen de gages toch doorbetaald worden. Maar persoonlijk kan ik nergens terecht. Een geweldig gebrul van een aantal jonge levenslustige leeuwen leidt eensklaps onze aandacht af, „Honger?" „Misschien, maar het brullen is voor hen een even noodige bezigheid als voor een vroolijk mensch het zingen. Het is vandaag een vleeschlooze dag voor ze. 's Maandags is de eenige dag in de week, dat ze geen vleesch krijgen. Dan worden ze gevoed met melk. Vandaar dat wij het denblauen Montag noemen," laat hij er lachend op volgen. „Hoe kwam het, dat de dieren Zaterdag avond zoo wild waren?" luidde onze vraag „Dat hebben ze zoowat tweemaal per jaar. De bronstijd is er de schuld van. Als er al leen mannetjes in de kooi waren, zou cr niets gebeuren. Maar de nabijheid der leeuwinnen maakt hen in deze periode wild." „Hebt u van de leeuwinnen dan niets te vreezen?" „Och neen, die zijn gauw bang. Zaterdag avond ook. Toen de leeuwen aan het vechten waren, kropen ze gauw achteraf en toen de hekken naar de hokken opengingen, holden ze weg Zoo wild als de leeuwen thans wa ren, heb ik ze in mijn 20-jarige temmers loopbaan nog niet meegemaakt." „U zult anders in dien tüd ook nog wel eens voor heeté vuren gestaan hebben." ..Hier mijnheer, zegt de stevige Deen, en hij toont ons zijn breede linkerhand. Die kan ik niet meer gebruiken. Acht jaar geleden heeft een andere leeuw mij dat geleverd. De hand is heelemaal stijf geworden." Voor drie jaar in Gent op een, matinée zou ik met een der leeuwen een worsteldemon- stratie geven. Met zijn eenen klauw sloeg de leeuw mü op het achterhoofd en met den anderen had hij mijn voorhoofd vast. Ik denk, wat voel ik? Het lijkt wel of ik zweet in mijn oogen krijg. Ik veeg met mijn hand langs mijn oogen en wat zie ikbloed. Het gutste langs mijn hoofd. De leeuw had mijn geheele hoofd opengetrokken. Hier kunt u nog de litteekens zien. Mijn oog was ook gewond. t „Was u lang buiten gevecht gesteld „Lang? Denzalfden avond trad ik weer op, Ik kon niet gemist worden; het was het hoofdnummer," Onverschokken kerel. Wij piepen bij een klein trapje en wondje. Deze stoere Deen telt het nauwelijks dat zijn hand openligt tot het been. „Zegt u maar aan het publiek, dat ik ver moedelijk Woensdag, maar ..beslist" Donder dag weer zal optreden. Het Haagsche publiek zal mij stellig nog tusschen de leeuwen zien." „Maar ik moet mijn rechterhand eerst vrij hebben, want je kunt beter wat aan het hoofd hebben, dan aan de handen. Mijn linker kan ik niet meer gebruiken en ik moet met de rechter de „gabel" kunnen vasthouden." De „gabel," de vork, is voor den temmer het hoofdwapen. Daarmede alleen kan hij de leeuwen op een afstand houden. Het gevaar voor bloedvergiftiging is al tijd zoo groot bij wonden door leeuwenklau- wen geslagen," vertelt Petersen verder. „Daar zijn al meer temmers het slachtoffer door geworden." Wist u dat Petersen vooral ook beroemd is door zijn chimpansée-dressuur," zegt gezelschap heeft aangesloten en een goed vriend van den leeuwentemmer bleek. „Daar mede heeft hij schitterende resultaten be reikt, die nog niet zijn geëvenaard." „Ja," zegt Petersen bescheiden, „dat is nog wat moeilijker dan leeuwentemmer, omdat je chimpansees net als kleine kinderen nooit alleen kunt laten. Met zachtheid moet men alles bereiken, bij de leeuwen evenzeer als bij de olifanten, of welke dieren dan ook." „Dus de verhalen van wreede dressuur?..." „Zijn gelogen, meneer! Sprookjes! Het zou levensgevaarlijk zijn om als temmer wilde dieren door slaan te dresseeren. Dat verge ten zy nooit. Enkele jaren, geleden heb ik een gevaarlijke situatie met een leeuw wat hard moeten aanpakken. En weet u wat het gevolg was? Dat ik hem langen tijd niet heb kunnen gebruiken, omdat hy mij zou aan vallen uit wraak. Dat siyt slechts na jaren. U begrijpt dus, dat wij met hardheid niets zouden kunnen bereiken." Eeh jaar of wat geleden gebeurde het in een Duitsch circus, dat een oppasser een olifant tegen het verbod sloeg. Na drie jaar zag de olifant, die het geval en den man niet vergeten was, zijn kans schoon en hij ver morzelde den oppasser. Een bewoner van de Jonkerstraat te Am sterdam ontdekte, dat ongewenschte gasten een bezoek hadden gebracht aan zyn kan toor. Het bleek dat de brankast, geen groot exemplaar overigens, was medegenomen. In de kast zat een geldkistje met 432, dat mede is verdwenen. Van een schuit, liggende aan den Zwa nenburgwal te Amsterdam, is 500 ri 600 Kg. oud ijzer gestolen. De politie heeft het ge- stolene opgespoord en in beslag genomen. Als verdacht het misdrijf te hebben gepleegd, is een 28-jarige man aangehouden. Zondagavond is ingebroken in een perceel aan den Singel te Bussum, bewoond door een alleenwonende dame. De dader heeft zich toegang verschaft door verbreking van een ruit uit de achterdeur. Een kast in een der bovenkamers werd opengebroken, een geldkist met 60 werd buit gemaakt. De dame was afwezig. Toen zij om elf uur thuis kwam, bemerkte zij de inbraak. In Limburg, waar op het oogenblik het oude kienspel om wild niet meer mag wor den gespeeld, heeft men een handig middel tje gevonden om toch de klanten hun ge noeglijken avond met hazen en konijnen te bezorgen. In Roermond n.l. zyn enkele caféhouders o'p het idéé gekomen om thans te „kaarten om wild". Zij liet enhun klanten het bekende „toepe" uitspelen, waarvan hij, die nog de laatste punten had, winnaar werd. Het spel is byna alleen in Limburg bekend en wordt nog veel gespeeld, omdat er harteiyk bij geklopt, gelachen en gepraat kan worden. De gelegenheidgevers zijn natuurlijk weer in afwachting wat onze wetgeving hierop zal De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend; Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker s Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl vertellen, doch voorloopig, aldus meent het „Hbld", zal dit vermaak nog wel niet bij de bepalingen zyn opgenomen. Dezer dagen werd aan de politie te Over- schie telefonisch bericht, dat in het nieuwe kanaal een auto lag, en dat de inzittenden vermoedelük verdronken waren. Het bleek, dat een vrachtauto van Pur- fina in het water was gereden. Toen de politie ter plaatse kwam, was niemand bij den wagen aanwezig. Direct werd met dreg gen begonnen, terwijl de directeur van het kantoor Rotterdam van de Purfina gewaar schuwd werd. Nadat een half uur gedregd was, vertelde de chauffeur van een passee- renden CJV.B.-autobus, dat na het ongeval de bestuurder en een mede-inzittende zich per, autobus naar Rotterdam hadden be geven. Door een kraanwagen is de auto op het droge gebracht. Dezer dagen kwam te Rotterdam een on bekend gebleven man bij den wijnhandelaar J. G. in de Rubroekstraat en bij den si garenhandelaar B. M. daar in de buurt, die aan beiden verteld, dat er op 17 Novem ber feest zou worden gehouden in „Odeon" en dat daarvoor belangrijke hoeveelheden drank en sigaren benoodigd zouden zijn. Om een en ander nader te kunnen regelen, verzocht hij den winkeliers Zaterdag in ver schillende café's in de binnenstad te willen komen. De winkeliers hielden zich aan deze af spraak, doch de klant verscheen in geen der twee café's. Misschien betreft het hier een poging tot oplichting. Foutieve wegingen Uit Oudenbosch wordt aan „De Grond wet" gemeld; Het was den laatsten tyd sommigen boeren opgevallen, dat het gewicht van hun kar bie ten steeds minder was, dan van sommige andere boeren die een even groote kar had den en ook niets meer laadden, 't Is iets dat wel vaker voorkomt 'aan suikerfabrieken, doch waarvan de schuldigen moeilijk te ont dekken zijn. Dezer dagen echter zagen de wachtmeester en 'n marechaussee aan de fabriek te Stand daarbuiten des morgens vroeg eene kleine kar bieten wegen, en zij besloten deze kar eens te doen overwegen, Het bleek alras dat het oorspronkelijk opgeschreven gewicht Op dien Vrijdag einde October kwam Walter Kanters van een zakenreis thuis. Om twee uur 's middags was hij op zijn kantoor. Hij arbeidde koortsachtig. Kanters was een jong industrieel, arbeidzaam, in dit opzicht een voorbeeld voor allen in zyn om geving. Nooit zou hy zich iets hebben ver oorloofd, dat hy aan zijn onderhoorigen zou weigeren. Het was. nu een maand geleden, dat hij Kitty, zijn vrouw had omhelsd, en van Elsje, zijn vierjarig dochtertje, afscheid had genomen, zy woonden in villa bij de zee. Voor dit maal zou hij van zijn gewoonte om direct van de reis naar huis te gaan, afwijken. Tegen den avond zou hij in zyn auto naar zijn familie terug- keeren. Een telegram, dat zijn komst tegen zes uur aankondigde, zou hü dadelijk laten wegbrengen. Noodzakelijke bezigheden even wel hielden hem langer op, dan hij vermoed, gewenscht had. En 't was reeds ruim zeven uur, vóór hy zyn Buiek besteeg. Het had geregend. De eerste bladeren be gonnen te vallen, lagen vertreden en ver- smeurd op de wegen of tooverden de eer ste herfsttinten in het geboomte. De weg was glibberig en hij kon niet zoo snel rij- den, als hij wel gewenscht had. Alleen in zyn wagen piekerde hij over de goed ge slaagde zakenreis. Mooie contracten had hy afgesloten. Hy zag het gezicht van Kitty. Hy zou haar verblijden met. gunstige be richten. Hy zag zijn kleine meid, die hem de handjes zou toesteken bij zyn binnen komen en ondeugend in zijn zakken zou woelen, om de verrassing te vinden, welke hij voor haar had meegebracht. Walter gaf zich over aan deze prettige droomerijen: eenerzijds wenkte het huise lijk geluk, anderzijds dacht hij aan de mooie contracten, die een zoete winst beloofden en welvaart voor zijn gezin. Vóór hij buiten de stad kwam, had hij voor Kitty een mooi halssnoer gekocht en voor Elsje een prach tige pop en een zakje bonbons. Toen hy zijn woning naderde, was het volslagen duister geworden. Nog enkele ki lometers had hij af te leggen, dan zou hij thuis zijn. Hij had sneller willen rijden, maar aangezien zyn lichten weigerden, moest hij zijn vaart verminderen. By het weinige licht der kleine lampen vorderde hy slechts matig. Hij werd ongeduldig, consta teerde, dat het reeds over acht was, toen hij de laan naar zyn woning opreed. Deze laan was omzoomd door kastanjeboomen en kwam uit op een park achter zyn huls. Hij kende deri weg heel precies. Hij reed nu langs een weide, vervolgens langs een boer derij. Hij was zoo gejaagd, dat hij sneller begon te rijden. Hy wist zeker, dat hem geen ongeluk zou overkomen. Plotseling stiet een der voorwielen tegen iets, dat op den weg lag. De zware wagen kwam er overheen. Hy wilde niet onder zoeken, wat het geweest was en reed door Hy hoorde nu het ruischen van de zee en het graaf Van Bylandt, de nieuwe directeur van 1 ritselen van het gebladerte. Tusschen de den Haaeschen Dierentuin, die zich bii ons boomen zag hii licht in ziin woning. Daar lag de oprijweg met grint bestrooid, de groote dubbele deur, die op de gang uit kwam. De deur ging open en op de stoep verscheen Kitty. „Ga gauw naar boven," zei ze, „naar Elsje. Zij wacht je. Zy is te bed gegaan, maar wil niet gaan slapen voor ze je gezien heeft." Met twee treden tegelijk vloog hij de trap op de pop in den arm, zyn vrouw achter hem. Zachtjes deed hij de deur open en trad bin nen. Zy bogen zich beiden over het bed het was leeg. De kleine had zich zeker ach ter het gordijn verborgen, toen zij hem hoor- een kleine de aankomen. Ook daar was ze niet. Ze zoch ten in de kamer, ergens was Elsje te zien. Zij riepen. Maar het kind antwoordde niet. Ver ontrust daalden zij af en informeerden bij de dienstbode. Deze vertelde hun, dat Elsje als naar gewoonte naar beneden was gegaan, om een glas melk te drinken en dat ze erg slaperig was. Het onderzoek werd voortgezet, op de slaapkamer der ouders, in de badkamer, in de kasten Plotseling herinnerde Walter zich nu den schok van den wagen in de laan, by de boerderijEen geweldige angst maakte zich van hem meester. Elsje was hem tege moet geloopen en door het zwakke licht van den auto was zij den wagen te dicht genaderd. Als een dwaas rende hij naar zijn auto, die nog buiten aan de deur stond. Kitty ging naast hem zitten, blootshoofds, klappertandend zij spraken nietwaren als verlamd door den schrik. „Hier is 't geweest," zei Walter,'byna fluis terend, toen hij stilhield. Hij stapte uit den wagen. Er was op deze plek niets te zien, totaal niets. Langzaam, voetje voor voetje, gingen zij verder, zoe kend, de oogen naar den grond gericht, tot Kitty met haar voet tegen een weeke massa stiet. Zij gaf een gil en stond stil. Water boog zich voorover, het was een boomwortel, ver moedelijk van een kar gevallen. Hy liet zijn sigaren-aansteker ontvlammen, zocht naar de sporen der wielen. „Misschien is 't hier toch niet geweest." sprak hij eindelijk. Hy pakte krampachtig de hand van Kitty en om hem gerust te stellen, zeide ze: „La ten we teruggaan; ze moet in huis zyn.Wij hebben niet goed gezocht." Deze woorden ten spüt, bleef Walter onge rust, maakte zich zelf bittere verwijten. Dcor zjjn onvoorzichtigheid was hy de moorde naar van zijn kind geworden. Zij gingen verder. De dienstbode had zich bij hen gevoegd. „Elsje, lieveling, waar ben jeneen, het is niet mogelijk," snikte Kitty, die zich niet langer kon beheerschen. Nauwelijks tien meter verder ontdekt Wal ter een donkere massa op den weg. Opnieuw wil hy licht ontstekende massa be weegtzwakjeshet linker armpje van het kind heft zich en valt dan neerZich vooroverbuigend ziet Walter het vreeselijk verminkte lijk van zyn dochtertje. Met een wanhopig gebaar stort de moeder zich op de inmiddels ontzielde massa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7