Gemengd Nieuws Mavrides' VA cent VOOR DE HUISKAMER DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Een romantisch verhaal Van de gevolgen overleden Ongewenscht bezoek Een onhandig schutter Arme kleine Een nieuw speelhol ontdekt EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten ~Portiers van hotels zijn charmant en attent, I Bedenken voor PRINCE steeds een nieuw compliment. Ernstig verkeersongeval Felle brand te Oss SOCIAAL LEVEN ,St. Raphaël' Ernstige val Voor verwoesting betvaard De staking in Goudsche aardewerk-industrie Het conflict in het Grafisch bedrijf RECHTSZAKEN De populaire Rotterdammertjes Auto-ongeval op den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude Het proces der Hollandsche Kunstzij de-industrie te Breda Een onbarmhartig chauffeur De gefingeerde procedure Met f 35.000 op den loop LUCHTVERKEER In minder dan de helft van den tijd De verkeersvliegtuigen voor Japan Het Rijkstoezicht op het vliegwezen Vijf vliegtuigen voor Polen KUNST EN KENNIS Ned. Historisch Natuur wetenschappelijk Museum De Kurhaus-concerten te Scheveningen De zonderling No. 45 De Hollander, die gratis naar Amerika wilde Aan het bureau van politie te Delft meldde zich dezer dagen een Engelsch sprekende man die opgaf S. genaamd te zijn en om nachtverblijf vroeg. Hij deed het volgende romantische verhaal: Hij was afkomstig uit Florida. Ongeveer vier weken geleden had hij daar in een café den kapitein van een schip ontmoet, bij wien hij toen had geklaagd over slechte verdiensten. De kapitein stelde hem toen voor als kok mede te gaan naar Scandinavië. S. ging hier op in. Het bleek dan, dat het schip, een kleine schoener was, die ongeveer 10 mijl uit de kust lag De bemanning bestond uit slechts 5 personen, terwijl het schip geen naam of kenteeken voerde. De lading bestond uit leege kri'-n. die S zooveel mogelijk klein moest hakken en op moest stoken. Hij begreep al spoedig, dat hij aan boord van een schip was. waarmede drank werd gesmokkeld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. na derde het schin de Hollandsche kust. De ka pitein die blijkbaar genoeg van S had, liet een sloep uitzetten en S. aan de kust bren gen. Bij het uitzetten van de sloep was juist een koffer van S., waarin zijn papieren za ten, overboord gevallen, 's Nachts ongeveer drie uur stond hij met natte kleeren aan de Hollandsche kust. De kapitein had hem 10 dollar meegegeven S ging aan den wandel en kwam ten slotte in Haarlem. Hii kocht daar in 'n tweedehands zaak nieuwe kleeren. Van zijn 10 dollar had hij 4. Hij in formeerde naar den Amerikaanschen consu' en werd naar Den Haag verwezen, waar hr tevergeefs zoent naar het consulaat. Hij hoorde daarna dat dit in Rotterdam was ge vestigd. Met het doel naar Rotterdam te gaan, kwam hij in Delft. Het werd al donker, dus stante hij naar het politiebureau om nachtverblijf, wijl hij nog Slechts 080 in zijn bezit had. Opvallend was, dat de man bijzonder zui ver Engelsch sprak, zooals een Amerikaan doet. Geprobeerd werd hem met trucjes te overrompelen, omdat werd vermoed, dat hij de rol van Amerikaan speelde, maar niets hielp. Zelfs kleine details van zijn reis wist hij te vertellen. Hij bleef in bewaring en werd den volgenden dag naar den Amerikaanschen consul te Rotterdam gebracht. Deze onder vroeg hem nauwkeurig. Toen hij ten slotte om referenties vroeg waar naar de iden titeit van S. geïnformeerd kon worden, bleek hij deze niet te kunnen geven. De consul deelde hem toen mede, dat hij hem niet als Amerikaan kon helpen, zoodat hij in politie- bewaring moest blijven totdat zijn identiteit was vastgesteld Toen kon hij zich niet langer goed houden Blijkbaar opgelucht vertelde hij in onvrvalscht Hollandsch, dat hij Hollander was Het grootste deel van zijn leven had hij in het buitenland s-ewoond Het laatste van 1921 tot dit voorjaar Zijn vrouw en 3 kin deren woonden nog in Amerika. Zijn vrouw wi'dp mots rnppr van hem weten, maar hij wilde toch graag naar zijn kinderen. Zonder werk en zonder geld. zon hij op middelen om naar Amerika te kunnen gaan, totdat hij ten slotte dit plan smeedde. Hij woonde in Leiden, maar de politie daar kende hem wel, ook in Den Haag was dit het gc'eV d"s trfp" hii near Delft. S. vertelde, dat hij nooit vermoed had, dat het zoo moeilijk was consequent te liegen. Hij is heengezonden, zinnende op andere middelen om den Oceaan over te kunnen steken. Het tweejarig meisje te 's-Gravenhage, dat dezer dagen een pan roet vet over haar lichaampje gekregen had en daardoor eenlae brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis aan de verwondingen overleden. Toen te Amsterdam een bewoner van een huis in het Zeeburgerdorp thuis kwam, bemerkte hij, dat vóór hem reeds een an der 'iet huis was binnengegaan. In de slaapkamer trof hij een 48-jarigen man «u>n die juist bezig was, de linnenkast te inspecteeren en den inhoud er van over den grond had gespreid.Hij liet den in sluiper door de politie arresteeren. Er wordt niets vermist. Te Raalte was zekere B. bezig met het behandelen van een buks, toen de kogel, waarmede ze geladen bleek, door het plot seling afgaan van de buks, hem in het hoofd drong. De geneesheeren Kuttschrut- ter en Van Doeven, die spoedig aanwezig waren, constateerden, dat de kogèl in den slaap was blijven steken en achtten on- middfHijke opname in een ziekenhuis nood. zakelijk. De getroffene werd daarop naar Deventer vervoerd, waar getracht zal wor den den kogel te verwijderen. Toen mevr. K. te Buitenveldert haar eenjarig dochtertje uit het bedje haalde, kwam zij, naar de „Tel." meldt, tot haar schrik tot 'de ontdekking, dat het kind over het gezicht allerlei wonden had, terwijl een oogje geheel opgezwollen was. Onmiddel lijk begaf zij zich per auto naar een der Amsterdamsche klinieken, alwaar gecon stateerd werd, dat ratten de wonden hadden toegebracht. Het oogje was in dier mate beschadigd, dat voor behoud van het gezicht wordt gevreesd. ling oud. archief, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. Door een ambtenaar der secretarie en een bode van het stadhuis is het vuur, waarvan de vlammen reeds flink oplaaiden, met behulp van een minimax.apparaat ge- bluscht. De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. Zooals gemeld, deed de Amsterdamsche politie eenigen tijd geleden een inval in een huis aan het Damrak, waarin een speelhol was gevestigd. Daar het de hee- ren wat lastig was op de vingers te wor den gekeken, zagen zij uit naar een andere gelegenheid om hun bedrijf voort te zetten. Zij vonden deze spoedig in de Dirk vaii Hasselts teeg. Even spoedig was dit echter de politie ter oore gekomen. Deze deed dan ook een inval. Hierbij werd overtre ding der drankwet geconstateerd. Enkele kaarten zijn op een tafel gevonden. Eenige personen werden meegenomen naar het bureau-Warmoesstraat om ge hoord te worden. (Wordt vervolgd) Te Tilburg zijn gistermiddag twee jongens die uit school kwamen, in de Zwijssenstraat, terwijl zij liepen te spelen, door een auto bestuurd door den heer M. overreden. Belden werden gewond. De 10-jarige L. bekwam een ernstige sche delbreuk en andere kwetsuren. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het St. Elisa- bethziekenhuis vervoerd Men vreest voor zijn leven. Zijn kameraadje is er minder erg aan toe en kon na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. Te Oss is een felle brand uitgebroken in een der woningen van de bouwvereeniging St. Willibrordus in de Tulpstraat, bewoond door P. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Het naastgelegen huis, dat ook reeds door het vuur werd aangetast kon door het krachtig optreden der brandweer worden behouden. Verzekering dekt de schade. In verband daarmede zijn de organisaties genegen voor hun leden te verdedigen, dat voor deze groepen een lager minimum wordt vastgesteld. Evenwel zal het daarvoor in aanmerking komend aantal niet hooger dan 10 per groep mogen zijn. Zoowel voor meisjes, jongens als volwasse nen moeten de tarieven zoodanig gesteld zijn, dat 90 het minimumloon kan halen en per groep gemiddeld 15 worde overver- diend". Waar het minimumloon steeds voor 100 was gevraagd, beteekende dit dus een conces sie der arbeidersorganisaties. De Rijksbemid- delaar vond dit een stap in de goede richting. De werkgevers wezen het voorstel echter af, deden zelf geen tegenvoorstel, doch hielden vast aan 75 alleen voor de volwas senen en 50% voor de meisjes en de jeugdige mannen. In een minimum van tijd was toen de con ferentie afgeloopen, want alles wat de Rijksbemiddelaar ook betoogde, de werk gevers gaven niets toe. De organisaties trok ken daarna hun voorstel in. Nu deze goed bedoelde poging van den Rijksbemiddelaar is mislukt, gaat de staking een nieuwe periode in. De 12de stakings- week is thans ingegaan en het zal wel 1929 worden eer er een einde aan komt. Het hoofdbestuur der R. K. organisatie heeft direct met de leden vergaderd en ver slag der conferentie uitgebracht. Krachtig werd aangespoord tot standvastigheid. De mooie houding moet zoowel in zomer- als winterperiode gehandhaafd blijven. Er heerscht een goede stemming onder onze leden. Op het emplacement van het station Weesperpoort te Amsterdam zijn gisteren twee arbeiders, die werkzaam waren op een der gebouwen van het dak gevallen. Een hunner wist zich nog te grijpen en bleef han gen. De ander viel van 'n groote hoogte en werd ernstig gewond. Hij is in ernstigen toe stand naar het OL. Vrouwengasthuis ver voerd en aldaar opgenomen. In het uit de 16de eeuw dateerende raadhuis te Leiden werd gisterenmiddag een sterke brandlucht waargenomen. Bij onderzoek bleek, dat er brand was ontstaan in een kist met oud papier in de afdee- Vergadering van den raad van afgevaardigden De vergadering van den Raad van afge vaardigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" is te Groningen gehouden onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer Hellemons. De heer Hellemons herinnerde er aan, dat St. Raphaël In dit zijn Jubeljaar van alle kanten sympathie heeft mogen ondervinden. De jubelreis naar Rome is uitstekend ge slaagd en niet licht zal men vergeten, het geen Paus en Kardinaal tot de geheele St. Raphaël-familie hebben gesproken. Het jaar 1928 zal ook bekend blijven staan als een jaar van strijd, om te behouden wat bestond en terug te krijgen wat verloren was door het personeel. In het ledental van den bond valt regel matige vooruitgang te bespeuren, zoodat men reeds de 12.000 is gepasseerd. De Herstellingsoord-vereeniging Mgr. Mut- saers zag haar ledental buitengewoon groei en en als het volgend jaar zal zijn verstre ken, dan zal ook zij zeker 9000 leden tellen. Meegedeeld werd, dat het volgende inter nationaal congres van de Internationale van Spoor- en Tramwegpersoneel zal gehouden worden in Anwerpen. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren H. F. P. Donné, Venlo; M. N. de Kunder, Haelen; P. L. D. Nivard, Rotter dam; H. P. Timmermans, bondssecretaris, Utrecht en W. de Waal, Rotterdam. Een voorstel tot verhooging der contributie met 1 cent, werd met slechs enkele afdee- lingen tegen, aangenomen. De vergadering machtigde het hoofdbe stuur borg te blijven voor rente en aflossing eener leening, groot 100.000 k 5 percent, door de R. K. Herstellingsoordvereeniging Mgr. Mutsaers af te sluiten bij de Cenrale Volksbank. Voorts sanctioneerde de vergadering een besluit van het hoofdbestuur, om een be drag van ƒ40.000 te leenen aan de R. K. H. O. V. „Mgr. Mutsaers" tegen een rente van 4 procent. In dit verband vond de voorzitter aanlei ding, eigen Verbondsinstellingen als de Cen trale Volksbank te propageeren. Besloten werd in het volgend jaar den Bondsdag te houden in Arnhem. De vergadering van den Raad van Afge vaardigden zal in 1929 worden gehouden in Maastricht. Aan het eind der vergadering sprak de bondsvoorzitter een woord van lof en dank voor de wijze, waarop de heer Smulders uit Tilburg in zijn stad gewerktheeft en deze -fdeeling van een handjevol menschen ge bracht heeft tot 1400 en haar twintig jaar heeft geleld. Spreker hoopt, dat Smulders steeds de aangenaamste herinneringen aan St. Raphaël zal meedragen. Daarna werd de vergadering gesloten. Wederom een resultaatlooze conferentie Van werknemerszijde deelt men ons het volgende mede: Gistermorgen te 10 'A uur v.m. confereerde de Rijksbemiddelaar, de heer v. IJsselsteyn, te 's-Gravenhage met alle Goudsche aarde werkfabrikanten, het bestuur der A. W. V. en de vertegenwoordigers der 3 Fabrieks- arbeidersbonden. Reeds vanaf het begin der bespreking liet het zich aanzien, dat de werkgevers geen tegemoetkomende houding aouden aanne men. Toen de bespreking op het doode punt kwam, werd door de vertegenwoordigers der arbeiders-organisaties een korte schorsing der onderhandelingen gevraagd. Na hervatting der conferentie werd onge veer de volgende verklaring door de 3 organisaties gedaan: „De organisaties waren reeds eerder be reid voor degenen, die het minimumloon niet kunnen halen, een aparte regeling met de werkgevers te treffen. In zijn tweede buitengewone vergadering gewjjd aan het conflict tusschen de Federatie van Werkge'versorganisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf eenerzijds en de Vereeniging van Papiergroothandelaren en den Bond van Handelaren in Grafische artikelen ander zijds, welke vergadering werd gehouden op 12 November, heeft de Centrale Raad voor Vakbelangen in het Boek- en het Grafisch bedrijf zich vereenigd met de volgende con clusie: „De vergadering van den Centralen Raad enz„ kennis genomen hebbende van het rapport harer commissie, betreurt het ten zeerste, dat de algemeene vergadering der Federatie van 6 November j.l. het besluit nam om de maat regelen, tegen de handelaren genomen, te handhaven, waardoor de toenadering tus schen de Federatie eenerzijds en de Vereeni ging van Nederlandsche Papiergroothande- iaren en den Nederlandschen Bond van Han delaren in Grafische artikelen anderzijds, j ten ernstigste wordt bemoeilijkt. Zij is van oordeel, dat niet alleen de be langen der bij de drie genoemde bonden aan gesloten leden hierdoor ernstig worden ge schaad maar ook die van alle bü den Cen tralen Raad aangesloten buitengewone leden gezien de nauwe samenwerking, die tus schen de beoefenaren van het grafisch be drijf als geheel behoort te worden gehand haafd. In verband hiermede besluit de Centrale Raad aan de Federatie zeer ernstig te ver zieken, alsnog zijn voorstellen in overweging te nemen, daar deze het optreden van een betere verhouding ten spoedigste kunnen be vorderen. Behandeling voor de Rofterdamsehe rechtbank Mevrouw Broekhuis als getuige De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren behandeld de strafzaak tegen den 53-jarigen I. C. M„ redacteur van een weekblad te 's Gravenhage, den 43-jarigen R. W. van V. zonder beroep, uit 's-Gravenhage en den 37- jarigen C. J. C. K zonder beroep te Rotter dam. Zij haden zich te verantwoorden ter zake van oplichting De dagvaarding legde hun ten laste, dat zij in het tijdvak van Mei 1927 tot Januari 1928 te zamen en in vereeniging, althans ieder voor zich personen hebben doen bewegen tot de afgifte van verscheidene bedragen, al thans van een bedrag van 1, zulks door lis tige kunstgrepen. Die listige kunstgrepen bestonden hierin, dat zij door middel van tusschenpersonen voor het publiek deden verkrijgbaar stellen en afleveren tegen betaling van 1, stukken papier vermeldende aan de voorzijde: Popu lair Rotterdamertje uitgegeven onder de be kende voorwaarden door de N. V. Het Oosten gevestigd te Rotterdam, vermeldende een serienummer en een volgnummer en aan de achterzijde; De Populaire Rotterdammert,ies geven toch meer. Voorts vermeldde deze ach terzijde 'n lijst van prijzen als van 15.000, 10.000, 5.000 enz. De koopers van deze bewijzen van deel name hebben verdachten door den Inhoud der stukken en door zoogenaamde uitslag- lijsten en waarop listiglijk in overeenstem ming met de op de achterzijde der bewijzen van deelname vermelde geldsbedragen, serie en volgnummers waren vermeld, die de gelds bedragen zouden hebben gewonnen, in den waan gebracht, dat deze gekochte bewijzen van deelname in een loterij, waarin de op die lijsten vermelde geldsbedragen als prijs waren uitgeloofd. Inderdaad was dit niet het geval, was er van een loterij met bedoelde geldprijzen geen sprake en werden naar willekeur door verdachten slechts zeer kleine geldsbedragen toebedeeld. Bij den aanvang van de behandeling dezer strafzaak verzocht een der verdedigers mr. C. Lourens, aan de lijst van getuigen nog toe te voegen mevr. Broekhuis. Men heeft getracht haar te dagvaarden, doch men heeft haar niet kunnen vinden. Thans bleek zjj echter op de publieke tri bune de behandeling bij te wonen. Op verzoek van den president begaf mevr. Broekhuis zich naar de getuigenkamer. Verschillende getuigen werden gehoord, o.m. de inspecteur van politie. J. M. die speciaal belast was met het op sporen van loterijzwendel en verder verschil lende getuigen, die de dupe van de prac- tijken der verdachten waren geworden. Verdachten ontkenden zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Verdachte M. zeide dat de prijzen in dezelfde verhouding waren toegekend als er wedstrijdbewijzen wa- -'n verkocht. De opbrengst ging naar mevr. Visser. Alle drie verdachten gaven toe naar verhouding van de opbrengst te hebben mee gedeeld Het O. M. eischte tegen ieder der ver dachten 6 maanden gevangenisstraf. Na de pleidooien van mr. C. Lourens, die vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordee ling pleitte en van mr. J. Fokma, die even eens tot vrijspraak subs, voorwaardelijke straf concludeerde, werd de uitspraak op 2 November bepaald. Op 18 Augustus j.l. werd op den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude door een auto-on geval een voetganger aan het been gewond. De au to-bestuurd er stond deswege gister middag voor de Haagsche rechtbank terecht. De officier van justitie achtte de schuld van verdachte bewezen. Verdachte had, toen hij den auto zag staan, rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat daarachter iemand vandaan kon komen en had daarop moeten wachten. Hij heeft zulks niet gedaan en het was niet zijn schuld, dat de aange- redene niet meer ernstig werd gewond. Spr. requireerde drie weken gevangenisstraf. Uitspraak 27 dezer. De rechtbank te Breda heeft gisteren in de procedure door Mr. Jürgens, advocaat van wijlen den heer Loewenstein, thans op tredend voor cfe Enka, aanhangig gemaakt tegen de H. II. I. te Breda, vonnis gewezen. De vordering strekkende tot nietigverkla ring van de besluiten der algemeene ver gadering van aandeelhouders, is afgewezen. De rechtbank is van oordeel, dat het gebruik van stroomarmen is bewezen en dat het be stuur gerechtigd was, om deze stroomarmen van de stemming uit te sluiten. De Rechtbank onder presidium van Mr. Bloemarts, thans uitspraak doende, over woog: dat, waar de eischer niet heeft weerspro ken de feiten, door gedaagde gesteld; dat, waar deze feiten vaststaan, de van de stemming uitgeslotenen geen bona-fide aandeelhouders doch slechts stroomannen waren; dat derhalve aan hen geen uitoefening van rechten kon worden toegekend; dat bij de stemming geen rekening kon worden gehouden met deze aandeelen; dat daaraan niet afdoet het feit, dat bij de Amsterdamsche Bank hun aandeelen waren gedeponeerd, zoodat zij terecht van stemming waren uitgesloten, en dat zij mitsdien rechtdoende aan eischer zijn vordering ontzegt en hem veroordeelt in de kosten van het geding, bedragende 173.60. Mr. Jürgens zal vermoedelijk in dit vonnis berusten. De betaalbaarstelling van het dividend zal dan spoedig kunnen geschieden. In den avond van 6 Nov. 1927 werd bij Grave een rijwielhersteller, die op een mo torrijwiel naar zijn woonplaats Nijmegen reed. aangereden door een auto, hoewel hij rechts van den weg reed. Hij kon niet op staan en is naar zijn motor gekropen en daar blijven liggen. Later heeft een voor bijganger hem op zijn fiets gezet en zoo naar een dokter in Wychen gereden. Het bleek dat de rijwielhersteller een beenbreuk boven den enkel had en bovendien een vinger had gebroken. De 39-jarige chauffeur van den auto stond terecht wegens het aan zijn schuld te wij ten hebben van de aanrijding door niet voldoende naar rechts uit te wijken en bo vendien wegens het in hulpeloczen toestand achterlaten van den gewonden rijwielher steller. De substituut-officier van justitie, jhr. mr. Nahuys eischte 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger jhr. mr. v. d. Goes van Natus pleitte vrijspraak voor het eerste feit en ontslag van rechtsvervolging voor het tweede, subsidair oplegging vrito een geldboete. deren noodig hebben, zal hun wel door God worden bijgebracht. Het Hof bevestigde het vonnis van den Krijgsraad. Eenigen tijd geleden is gemeld, hoe een eenzame landbouwer te Bameveld de dupe is geworden van een paar sluwe oplichters. Zij zouden een zoogenaamd rechtsgeding vóór den boei' „opknappen" en kwamen daarvoor telkens weer geld van hem vra gen, eerst 20, toen 40, daarna nog eens 600, 1200 en ten slotte 2000. Al deze bedragen werden den goedgeloo- vigen landbouwer afhandig gemaakt door een zaakwaarnemer te Ede, terwijl diens medeplichtige, een koopman te Barneveld, van den boer nog een bedrag van 285 wist los te krijgen. Gisteren stonden, naar het „U. D." meldt, de beide verdachten terecht voor de Utrechtsche rechtbank. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte tegen den koopman een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen den zaakwaarnemer een jaar en drie maanden. De Rotterdamsche Rechtbank heeft den molenaar A. K. die indertijd naar het bui tenland gevlucht was, met medeneming van 35.000 uit zijn faillieten boedel, veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De 35e luchtpostverbinding Frankrijk Zuid-Amerika, is tot stand gebracht binnen elf dagen. De post, die 26 October uit Tou louse werd verzonden, kon reeds Maandag 5 November te Santiago in Chili worden ge distribueerd. Per scheeps- en spoorgelegen- heid blijft de post gemiddeld 25 k 30 dagen onderweg. In aansluiting op het bericht over de 12 Fokker-verkeersvliegtuigen voor Japan, deelt het „Hbld." nog mede, dat de toestellen be stemd zijn voor de Luchtvaart-Maatschappij Nihon Kohkuh Yusoh Kaisha Ltd., die op 1 April 1929 verschillende lijnen tusschen de voornaamste plaatsen zal openen. Deze belangrijke order voor de Nederland sche vliegtuigenindustrie kwam tot stand door bemiddeling van de Nederlandsch- Aziatische Handelmaatschappij, Amsterdam —Kobe, die de alleen-vertegenwoordiging heeft van de Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek voor het Keizerrijk Japan. De totstandkoming van den algemeenen maatregel van bestuur, waarin ter uitvoe ring van de Luchtvaartwet 't rijkstoezicht op het vliegwezen zal worden geregeld is thans, naar het „Hbld." verneemt, tegen half De cember te verwachten. Zij zal van veel beteekenis zijn ter voorko ming van gebeurtenissen als te Heerlen zijn voorgekomen, en van kinderspel met ee vliegmachine als In een noordelijke gemeen te van ons land dreigde, die toen een veror dening heeft aangenomen, welke het opstij gen met vliegtuigen binnen die gemeente verbood. Deze verordening zal komen te ver vallen, als de algemeene maatregel van be stuur is afgekondigd in het „Staatsblad." Binnen enkele dagen zullen door Pool- sche vliegers de vijf Fokker F VII ver keersvliegtuigen, die de Poolsehe regeering in Nederland heeft doen bouwen, van Schiphol naar Polen werden overgevlogen. Deze toestellen, die Donderdag jX wer den afgenomen, zijn uitgerust elk met 'n450 paards Lorraine Dietrich motor, welke in Licence vervaardigd zijn door de Skoda- fabrieken. Met ingang van het komende jaar zal het luchtlijnverkeer in Polen, door de re- geering worden overgenomen. Gisteren is in de senaatskamer van de Leidsche Universiteit het bestuur der stich ting het Nederlandsch Historisch Natuur wetenschappelijk Museum geïnstalleerd. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, een der stichters, gaf een uiteenzetting van het doel der stichting en van de redenen, die tot de vorming ervan hadden geleid. Tot voorzitter werd gekozen mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen, president-curator der Leidsche Universiteit en burgemeester van Leiden en tot vicevoorzitter, dr. C. Lely, oud-minister van Waterstaat. Dr. C. A. G Crommelin, adjunct-directeur van het natuurkundig laboratorium te Leiden, verklaarde zich bereid, de functie van secretaris-penningmeester op zich t« nemén. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat naar alle waarschijnlijkheid tot opvolger van Georg Schneevoigt als dirigenten in het Kurhaus te Scheveningen zullen wor den benoemd Carl Schuricht en Hermann Abendroth, leder voor een half seizoen. ïg- naz Neumark blijft belast met de leiding van de concerten op Maandagavond, Dins dagavond en Zondagmiddag. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gis- teren uitspraak gedaan in de zaak tegen den adjudant-onderofficier-instructeur Z. uit Leiden, die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch is veroordeeld tot drie geldboeten van vijf gulden, subs, driemaal tien dagen hechtenis, wegens overtreding van de leerplichtwet, driemaal gepleegd. Beklaagde heeft godsdienstige bezwaren i om zijn kinderen naar de school te zenden j en beweert, dat alle onderwijs buiten den i "ader om onecht is. Alles wat zijn kin- j Zuster Beata was gedurende de Paasch- metten niet goed met haar gedachten bij het gebed. Zelfs toen 't koor met jubelende stemmen het „Resurrexit" zong, was zij nauwelijks in staat om aan den Verrezen Heiland te denken. Altijd maar donker is het in haar ziel, die nog met duizenden banden aan den dood gebonden ligt, óók in een grafMaar in een levendig hopeloosBoven het gejubel der Paasch- klokken en boven het bruisen van het orgel hoort zjj immer de stem in het huis der wraak: „Zij wil geen troost en toch is zij de ongelukkigste van allen!" Troosteloos en ongelukkig op het Hoog feest van vreugde en hoop. De zuster hui vertZij richt een kinderlijk, dringende zucht naar den Christus op het altaar, waar de Heiland met de zegevaan troont, en zij bidt voor de sombere ziel in de donkerste cel. Als de Verrezen Christus dan zelf komt, en haar hart onder den overvloed van Paaschgeluk haast dreigt te bezwijken, sta melt de kleine zuster verschrikt: „Neen Meester, niet voor mij! Ik ben immers nog maar een klein lammetje en ik heb het zoo goed bij U! Maar zie het arme schaapje nu in de doornen! Neem alles!En mijn leven nog daarbij Heer, indien Gij dat wilt!" De zusters gaan naar de eetzaal. Zuster Beata werd door de portierster geroepen: „Daar is een bode, die naar de zuster van de gevangenis vraagt!" zeide zij lachende om dien drastischen eeretitel. U moet dade lijk op no. 45 komen." In het hart der kleine zuster laait een groote vreugde op: No. 45, die haar tot nu toe onverbiddelijk terugstootte? Wier som bere bewoonster toch de ongelukkigste van allen was haar smartenkind? Vlug gaat Zuster Beata door de straten. Zij trekt aan de bel van een hoog somber gebouw. Twee minuten later gaat zij door een smalle lange gang en treedt binnen in een enge, halfdonkere cel. Het is geen cel zooals de hare, ginds in het klooster, deze is niet gewijd En duistere geesten hebben hier hun woningNiet de vriendelijke Engel Gods In een hoek ligt een gestalte op een hou ten brits. Het donkere haar is kort geknipt en het gezicht is met tallooze rimpels door ploegd Zuster Beata treedt op het bed toe en reikt haar de hand: „Zalige Paschen!" Dan richt de andere zich op van hare le gerstede en staart de zuster aan als eene verschijning. Die stem! Werden dan de geesten uit het verleden weer levendig op nieuw? „Ik dank u dat u mij liet roepen", ging de zuster voort. „Ik kwam zeer gaarne." „Weet u dan ook dat ik een zondares ben wier adem u reeds bezoedelt, zoo klonk 't somber. No. 45 keerde het gezicht naar den muur. De aanblik der reinheid joeg haar de schaamte op haar gezicht. „Weet ge dan niet, dat ik u hierom zoo liefheb, zooals ook onze Heiland digenen het meest liefheeft, wier zielen ziek zijn?' Toen draaide de andere zich weer om en keek haar langdurig aan. En ook zuster Beata keek strak op dit van leed en schuld en ge wetenswroeging verwrongen gelaat. Zij greep naar de tegenstribbelende hand. Lieve hemel, zijt gij het dan werkelijk, Thé- rese? Zij voelde, dat zij bleek werd. No. 45 begon te sidderen. „Ja, Maria Heim, ik ben het, de ijdele Trees- Heb je wel iets anders van mij verwacht? Zuster Beata, als een edele Samaritaan- sche, had zich spoedig hersteld. „Arm menschenkindHad ik het slechts kunnen vermoeden, dat gij het waard, die mij zoo voortdurend den toegang belette!..i Ik zou niet opgehouden hebben... Goddani' "cfatfic' u liög' gevonden Héb Zb!r mti n-u ech ter ter liefde Gods en van ons beider va derland, wat ik voor u doen kan." „Vraag je niet eens waarom ik hier ben? „Waarom zou ik dat? Ik zie immers dat gij ongelukkig zijt. En ik wil u helpen". „Ik kan niet meer geholpen worden. Gi) ziet het. Ik ben naar lichaam en ziel ver loren. Toen ik vanmorgen vroeg de Faasch- klokken hoorde luiden, toen... toen hield ik het eenvoudig niet uit. En toen liet i* u roepen." In het hart van de kleine zuster, die dag in dag uit als een Engel van Barmhartig heid door deze sombere ruimten rond ging, vonkte een groote liefde zooals de Allerzuiverste, de Zondelooze als een Goe de Herder die zoo graag op de wegen def zondaars deed schitteren. Zij nam de hevig schreiende gevangene iri haar armen en sprak zachte, troostende woorden van opbeuring. „Schrei nu maar eens flink uit, mijn arm kind! Deze stroom van berouwvolle tranen wascht uwe ziel zuiver. Daar buiten staan de Engelen Gods gereed met het feestgewaad." Het werd doodstil in de cel. De beide zoo nauw verbonden en toch door de we reld gescheiden menschenkinderen dach ten terug aan het Paaschfeest van jarefl geleden, toen zij in het dorpskerkje, da' omruischt werd door donkere dennen vad het Zwarte Woud, het Alleluja zongen! „Wilt gij dat uwe ziel ook weer spoedig het Paaschalleluja leert zingen?" b Zuster Beata weer. „Gij weet niet wat gij zegt. Ge weet wat zonde is. Maar ik ik weet het." „Ik vraag toch niet naar uwe schuld- Verwacht gij dan van den oneindige® Barmhartigen God minder dan van mi!' zijne arme dienstmaagd? Kent gij d»® niet het woord van groote ontferming- „Zoo ver de hemel van de aarde verwijder1' is, zoo ver wil ik uwe zonden achter nw werpen?" Weer was het stil in de cel. Men hoorde slechts het hartverscheurend snikken zondares: Buiten het gejubel der vogel*' het juichen der kinderen en het gebeier d®r klokken „Eerst was het mijne ijdelheid, behaag' jucht.., lichtzinnigheid, weerspannigheid-' Ik luisterde niet meer naar mijne ouder of zielzorger, spotte met henmaak1® hen verdacht, waar ik slechts kon, om 115 te wrekendat was mijn ongeluk Gij weet hetToen kwam de gro"" stad... en de zonden... zonden... En toen-- o God!" Haar stem stokte: snikkend zocht zielekwelling der zwaargestrafte naar vrijding. - De vrouw, die zoo diep getroffen door de genade vaii den Heer, sprak n' meer tegen, toen Zuster Beata heengi® om den priester Gods aan het harde boe4 leger van deze naar ziel en lichaam do° zieke vrouw te roepen. Toen de gevangenen in de kapel zong ,In uw bloed gereinigd van schuld v® heugen wij ons weder in de goddelijke l'f't de", toen sprak Gods plaatsbekleeder „Ego te absoivo": „Ik ontsla u van zonden", over de rouwmoedige zondares-^, De morgenzon van den tweeden dag verlichtte het vredige gezicht eetlefi stille doode, die boetend genade gevon had Veertien dagen later werd ook uit klooster der Barmhartigheid een een dige witte lijkkist gedragen. De Heiland had het offer der kleine ter aangenomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10