Een reis Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct. p. rege* WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17011 1; 1 uUUU AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. --.XX xk Voornaamste Nieuws De staking Een onderhoud met Mgr. Kelly, Aarts bisschop van Sydney, over het Katholicisme in Australië Goederentrein ontspoord Groote vertraging in het verkeer De inbraken in de omgeving van Haarlem De mededader Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een locomotief omgeslagen De H.-NAEN op den terugweg naar Nederland Doktor in de Landbouwkunde honoris causa Ondeugdelijke cacao-poeder in beslag genomen IJsclub voor Haarlem en Omstreken Patrones der.... electriciens Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN £usscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflftft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fycfi Dij een ongeval met f O-tft biJ verlies van een hand, 4*4 OC - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 ÜUUU.* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U."doodelijken afloop; 1 óiiU."ee» Toet of een oog; 1 YLii." duim of wijsvinger; 1 uU. been oi arm bij verlies van een fCft r; 1 «JU." bü 'n breuk van f ft bij verlies v. een ;HU.'a anderen vinger. Vl -1. f"* XXIII In de vergadering van de Tweede Kamer zijn gisteren de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting 1929 voortgezet. De Tweede Kamer heeft aan het eind der avondvergadering de begrooting van Buiten- landsche Zaken zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan boord van de „Nieuw Zeeland", v6ór de Oostkust van Australië 27 September 1928 Gistermiddag heb ik eindelijk Australië kunnen verlaten, al was dan ook de bootwer kersstaking" nog niet geëindigd. Wel was al meer dan acht dagen vroeger door de leiders der Labour-Unions besloten de staking op te heffen en was door hen ook aan alle stakenden gelast, Maandag den 17den Sep tember aan het werk te gaan, bang als zij waren dat anders de vrije arbeiders de plaats der watersiders zouden innemen, maar in bijna alle steden weigerden de stakers hun leiders te volgen En, terwijl iedereen dacht en de kranten met vette letters drukten, dat de staking geëindigd was, bleek 's Maandag morgens. dat niemand zich aanmeldde en de staking nog onverminderd voortduurde. Onverminderd, ja, maar zooals de leiders wel gevreesd hadden, het effect ervan was verloren gegaan, doordat de autoriteiten officieel hadden toegestaan, dat de scheep vaartmaatschappijen, wat in gewone omstan digheden niet mag men ziet hieruit, welke macht in Australië de Labour-partij heeft „vrije", d.w.z. niet tot de Labour-Unions behoorende arbeiders in dienst konden ne men. Die meldden zich, eerst bij honderden, al spoedig bi^üuizenden en het lossen en Iaden der booten ging weer beginnen. Dastr was echter altijd nog Sydney, waar helemaal niet gestaakt was en waarop nu de watersiders uit andere steden hun hoop vestigden. Als ze dan al werkten, daar in Sydney, zoo reneerden ze in Fremantle, in Adelaide, in Melbourne, in Brisbane, ze ze zouden toch wel zóó solidair zijn, dat ze geen „besmette" schepen, schepen, die door nlet-Labourmannen in andere plaatsen ge lóst of geladen waren, zouden behandelen. Maar zoo solidair bleken de Syneyers niet; toen het eerste „besmette" schip in de haven aankwam, werd daarop door de bootwerkers, zonder dat zij het minste bezwaar maakten, gewerkt. Zoo was de staking doodgeloopen en, nadat In Melbourne eerst nog een paar werkwil ligen ernstig door Labour-mannen waren mishandeld, en nadat het bestuur der La bour-partij, dat de staking had op touw gezet, wegens het „plegen van een onwettige daad" .door de rechtbank in kort geding tot een boete van duizend pond sterling was veroordeeld, kwamen achtereenvolgens in Verschillende steden de echte watersiders zich weer voor werk aanmelden. Slechts wei nigen echter werden er aangenomen; de meeste plaatsen waren Ingenomen door „vrijen" en over het werk. door dezen gele verd waren de scheepvaartmaatschappijen zóó tevreden, dat ze die maar niet zoo da delijk weer wilden laten schieten, om in hun plaats weer de langzamer werkende Labour- mannen te stellen, die hen eerst zoo in den steek hadden gelaten. Zoo is de staking feitelijk langzaam geheel verloopen en alle booten konden weer lossen en laden. En zoo is ook de „Nieuw Zeeland" 6 dagen later uit Melbourne In Sydney aangekomen en vandaar zes dagen later, dan het plan was, naar Batavia vertrokken; door Bris bane, dat zU anders ook aandoet, voorbij te stoomen, zal ruim een etmaal ingehaald kunnen worden ik zal dus vijf dagen later in Batavia zijn, dan ik gedacht had. Op den laatsten dag van mijn verblijf in Australië is het mij gelukt. Ik wist, dat de aartsbisschop, die zijn paleis in de voorstad Manley heeft, op een heuvel, vanwaar hij een verrukkelijk uit zicht heeft over de haven, dien morgen in de pastorie van de kathedraal was, waar hij een vergadering moest presideeren. Ik naar de pastorie en gaf daar mijn wensch te kennen om een onderhoud met den aarts bisschop te hebben. Ja, dat zou wel niet gaan, er was op het oogenblik een meeting en men kon het „His Grace" nu niet vragen. Of ik dan kon wachten tot na de verga dering, ik was nu al zoo dikwijls vergeefs geweest, men kon hem dan na afloop vra gen, wanneer hij mij zou kunnen ontvangen. Dus wachtte ik een half uur, een uur, anderhalf uur; eindelijk, na zeven kwartier zag ik de vergaderende heeren het vertrek van den aartsbisschop verlaten. Als ik nu nog langer wachtte, tot iemand mijn ver zoek aan Z^D. H. zou overbrengen, dan liep Een foto van de rechtzaal, genomen bij de installatie van mr. J. D. Pasteur als president der Haarlemsche rechtbank, welke giste ren plaats had. In het midden de nieuwe president (X), geheel links (XX) de Officier van Justitie, mr. W. H. Hoyer. Op den achtergrond de deur naar de raadkamer, op den voorgrond de trap naar de cellen (XXX) waarlangs de verdachten In de zaal komen. Vóór de tafel in het midden het getuigenhekje. Aartsbisschop Kelly ik natuurlijk de kans, dat mij een onderhoud werd toegestaan morgen, overmorgen, of nog later misschien, en dan zou ik niet meer in Sydney zijn. Het moest nu gebeuren of niet. Ik trok dus de stoute schoenen maar aan, wachtteniet, tot er iemand in de wachtkamer kwam, maar klopte eenvoudig aan de deur van Mgr.'s kamer en terwijl ik op het „come in" de deur opende, trad de Australische bisschop juist uit zijn aan grenzend slaapvertrek meermalen toch vertoeft Mgr. niet in zijn paleis, maar dagen achtereen in de pastorie, vandaar dat hij er ook een slaapvertrek heeft in de ontvang kamer. Daar stond hij, een kloeke, vierkante fi guur, met een krachtig, van wilskracht en ondernemingslust sprekend gelaat, en vrien delijke, lachende, maar toch ernstige oogen, een man, in het kort, wien men het niet zou aanzien, dat hij een jaar of vier, vijf geleden, toen hij begon te ijveren voor het congres in Sydney en zich inspande voor den afbouw van zijn prachtige kathedraal, bijna volslagen blind was, een blindheid, waarvan hij later door een operatie werd genezen. Ik stelde mezelf voor, zei, dat ik Australië niet wilde verlaten, alvorens „Your Grace" mijn bewondering te hebben geuit voor zijn schitterende voorbereiding van het congres en werd op de allerinnemendste wijze uitge- noodigd plaats te nemen. „Ja, het congres Is schitterend geweest nietwaar?" aldus begon Z. D. H„ „en bent u voor de Nieuwe Haarl. Crt. ik had hem mijn kaartje gegeven, waarvan hij den naam van het blad las en gebrekkig uitsprak uit Holland naar Sydney gekomen voor ons congres? Maar dat is prachtig! Ja, ik had al van u gehoord, men had mij van uw aan wezigheid hier in Sydney verteld en het deed mij veel genoegen te vernemen, dat ook uit Holland belangstelling voor ons congres uit ging. Voor Sydney was het werkelijk een schitterende demonstratie van ons geloof, dit congres." „Niet alleen voor Sydney, Your Grace, in elke andere stad in de wereld zouden de katholieken er een eer in gesteld hebben, zulk een uitnemend geslaagd Eucharistisch Congres in hun woonplaats gehad te heb ben." „Nu overdrijft u. Chicago was toch ook prachtig en van het congres in uw eigen land, in Amsterdam, nu vier jaar geleden, heb ik ook veel goeds gehoord." „Zeker, Your Grace, van Chicago heb ik dat ook gehoord, maar ik hoorde er bij, dat Daar kwam van de Kon. Paketvaart Mij. i het wel grootscher. wel Amerikaansch kost- het bericht, dat het vertrek der boot min- baarder misschien was, maar zeker in devo- stens zes dagen zou moeten worden uitge- tie, in echte, warme uiting van katholiek steld zes dagen meer dus, om nog eens te geloof, door dit in Sydney was overtroffen, trachten tot „His Grace" te worden toegela- l En wat Amsterdam betreft, waar ik zelf ten' tegenwoordig was, o, zeker, ook daar was Later, toen deze brief al lang geschreven was, vernam Ik uit de draadlooze berichten, die alle dagen aan boord worden ontvangen, dat de staking in Melbourne, waar ze het hardnekkigst werd volgehouden, een ernsti- gen vorm had aangenomen, zoodat er zelfs bommen werden geworpen. Maar ook, dat de Labour-mannen ook dóór toch zoo zoetjes-aan wel zyn gaan inzien, dat hun spel verloren is. De in Australië haast almachtige Labour- parti) 'wij zouden bij ons zeggen S. D. A. P.) beeft door deze staking een gevoeligen klap gekregen, die haar lang zal heugen.) Toen het eerste bericht van het uitstel Tan mijn verdere reis kwam, was me dat niet erg aangenaam; ik had, om particu liere redenen, liever vijf dagen langer op Java doorgebracht, dan in Sydney, waar ik nu wel genoeg gezien had. Toch, één ding vond ik jammer. Hoeveel pogingen ik er ook toe had aangewend, het was me niet mogen gelukken, z. d. h. aarts bisschop Kelly van Sydney te ontmoeten beel begrijpelijk trouwens, want deze krach tige promotor en organisator van het 29ste Eucharistisch Congres, die maar even 60 aartsbisschoppen en bisschoppen op bezoek had, had het gedurende de Congresdagen en ook nog daarna, buitengewoon druk ik zou dus moeten vertrekken zonder hem ge sproken te hebben. groote geestdrift, óók daar sprak vurige ge loofsovertuiging en ik denk niet, dat de Nederlandsche katholieken in geloofsijver voor de Australische behoeven onder te doen. maar toch. wij misten in Amsterdam, wat hier het glanspunt van het heele congres is geworden de openbare processie met het Allerheiligste door de straten der stad. Zeker, we hadden onze processie, binnen de muren van het stadion, en daar werd wer kelijk door tientallen duizenden in vurige I aanbidding neergeknield, hulde gebracht aan de H. Eucharistie, maar dat kan natuurlijk nooit den indruk maken, dien uw processie I hier, door de straten uwer mooie stad en over het water uwer schitterende haven, op iedereen heeft achtergelaten." „Ja, de processie was zeker iets buiten gewoons, maar we waren hier dan ook in buitengewoon gunstige omstandigheden, om een processie te houden. In de eerste plaats hadden we het mooie St. Patrick's College, om haar te beginnen, dan onze eenige, mooie haven, en ten slotte onze pas voltooide kathedraal om haar te beëindigen. Ik had dan ook niet anders verwacht, dan dat de processie pen grootsche demonstratie van het katholieke leven in Sydney zou worden, maar het doet me niettemin genoegen, uit uw mond te vernemen, dat het de processie geweest is die den meesten indruk op u maakte." „Dat heeft ze, Your Grace, en toch is er iets. dat mij nóg meer getroffen heeft, al maakte het dan ook niet rechtstreeks deel uit van hpt congres; ik bedoel de merkwaar dig yriendelijke, ik zou willen zeggen eer biedige houding, die de niet-katholieken te genover deze toch zoo door-en-door Room- sche demonstratie hebben aangenomen; de meer dan buitengewone wijze, waarop uw niet-lj£,tholieke pers het Eucharistisch Con gres in haar kolommen heeft behandel;}. Vooral dit laatste heeft me getroffen, maar tegelijk ook verbaasd. Bij ons in Holland... „Het heeft ons zelf niet minder verbaasd," viel de Aartsbisschop mij hier in de rede, „en past u toch vooral op, als u er in uw blad in Holland over schrijft, daar geen verkeerde gevolgtrekkingen uit te maken. Heusch, die buitengewone vriendelijkheid der bladen was ook voor ons een, zij het een aangename, verrassing, maar ik vrees, dat het, nu het congres is afgeloopen, wel weer uit zal zijn." „Dus u hebt hier ook van die felle besto kers van ons geloof, van die venijnige spel- deprikkers, zooals wij die in de Hollandsche pers zoo vaak tegenkomen?" „Neen, dét wil ik nu weer niet zeggen, een bepaald anti-papisme ken ik hier niet. Maar het is den kranten hier maar niet uit het hoofd te praten, dat de Paus er voortdurend naar blijft streven, om zijn wereldlijke macht terug te krijgen dat wordt hier bij elke gelegenheid, te pas en te onpas, te berde gebracht en als iets zeer onwenschelijks voorgesteld. En omdat dit waandenkbeeld hen steeds vervolgt, zien ze in elke kleinig heid een bewijs voor de gegrondheid van hun vrees, waardoor ze wel eens zeer onbillijk zijn jegens de katholieken. Neen, biyft u toch niet te veel vasthouden aan den indruk, dien u, ik geef het toe, in de congresweek wel moét gekregen hebben de kranten zijn hier in gewone tijden wel eens het te gendeel van goed voor de katholieken.' Deze woorden vielen mij niet zoo koud op het lijf, als de lezers, die mijn vorige brieven hebben gevolgd, wel zullen moeten denken; een paar dagen te voren had ik n.l. van twee andere vooraanstaande katho lieken, die ik bezocht, een zelfde verklaring gehoord, n.l. van Mgr. Hayden, den reetor van het St. Patrlck-semlnarie, en van den heer Cleary, den hoofdredacteur van het voornaamste hier verschijnende katholieke weekblad „The Catholic Press", die beiden mijn optimisme ai aardig geremd hadden. En nu kwam daar de allerhoogste autoriteit uit het diocees de meening dier beide andere autoriteiten nog eens onderstreepen. „Ik hoop maar," zei ik, „dat ik ook niet in andere opzichten in de congresweek een verkeerden indruk gekregen heb, bijvoorbeeld van de katholieken zelf, die op mij den indruk gemaakt hebben, niet alleen, zooals dat helaas zoo dikwijls het geval is, katholiek te heeten, maar het ook te zijn." „Weest u daaromtrent gerust," antwoordde dadelijk de aartsbisschop vol vuur, „de Australische katholieken kunt u gerust on der de beste rekenen; z(j zijn vol ijver, zijn offervaardig en wanneer het er op aan komt iets tot de verheerlijking van God te doen, zal er niemand onder hen achter blijven. Kijkt u maar eens naar mijn trotsche kathedraal, die zij betaalden, kijkt u maar eens naar de katholieke scholen, waarvoor zij geregeld hun penninkske bijdragen, om dat deze geheel op ons zelf moeten drijven en geen enkel subsidie genieten, zooals dat met de neutrale scholen wel het geval is." En toen ik „His Grace" den toestand van het onderwijs bij ons te lande had uiteenge zet, hoe die vroeger was geweest en nu was geworden, riep hij uit: „Ja, zoover moeten wij hier in Australië ook komen. Wij dringen er wel steeds meer opnieuw op aan, maar ik vrees toch, dat het nog wel een heelen tijd zal duren, eer we het zoover gebracht hebben. Maar," voegde hij er berustend aan toe, „het zal wel ergens goed voor zijn, dat we nu nog zoo moeten strijden; wij hangen in alles af van God wil de Voorzienigheid, blad bestaat in heel Australië niet en kan ook niet bestaan, om de énorme kosten der oprichting, die ik op honderdduizend pond schat, en der exploitatie gedurende het eer ste jaar. De aartsbisschop van Perth in West-Australië heeft het geprobeerd, maar heeft zijn pogingen, na er kapitalen aan opgeofferd te hebben, moeten opgeven. Maar ook dèt zal wel volgen wij zijn nog jong; katholiek Australië bestaat nog maar een eeuw en we mogen werkelijk dankbaar zijn, voor wat in dien tijd reeds is bereikt. Waren er maar meer gelegenheden, die een zoo flinken stoot in de goede richting kon den geven als dit eucharistisch congres, dat dan toch maar oorzaak is geweest, dat we onze prachtige St. Mary's kathedraal hebben kunnen afbouwen. Al vijftien jaar zijn we aan den bouw van het nieuwe gedeelte bezig en voor wè zoover waren, als we nu zijn. zou zonder het congres zeker nog jaren ge duurd hebben. Maar nu hebben we alles er op gezet, we wilden het congres waardig kunnen ontvangen en de laatste twee Jaren is er met bovenmenschelijke krachtsinspan ning gewerkt. Maar we zijn klaar gekomen en al hebben we nu ook nog een schuld van 60.000 ppnd, dat zal voor ons allen een aan sporing zijn om te blijven werken, tot meerdere eer en glorie van God. Steeds houd ik het mijn katholieken voor, dat iedere goede daad, ieder goed woord, zijn verdienste heeft voor Hem, die voor ons aan het kruis is gestorven en zoolang ze dat maar blijven bedenken, gaat alles goed en zal het ka tholicisme in Australië voortdurend in om vang en aanzien toenemen." Nadat we nog even over Nederland gepraat hadden, stond ik op om afscheid te nemen, waarop aartsbisschop Kelly mij als aanden ken een medaille schonk, mij tegelijk vra- ;end, of ik getrouwd was. En opmijnbeves- igend antwoord overhandigde hij mij een tweede medaille met de woorden; „Then here is another one for your good lady." ARTHUR TERVOOREN tl BRUSSEL, 13 Nov. Hedenavond te 1715 uur is nabij den ingang van het goederen station Vurenborg een goederentrein ont spoord, waardoor een seinpaal en een paal der electrische verlichting werden omverge- sleurd. Door den schok viel een machineketel, die op den laatsten wagon geladen was, hiervan af. de straat op, waar allej wat op zijn weg lag verbrijzeld werd. Het gevaarte kwam in de Engelsche Lel terecht te Burgerhout. De buizen der waterleiding sprongen, waardoor de geheele streek onder water liep. De ijzeren hekken aan de spoorbaan werden over een groote lengte vernield. Een voorbijganger werd gekwetst. Alle treinen uit Antwerpen vertrokken met groote vertraging. De internationale trein Amsterdam-Brussel-Parijs moest over Ant werpen Centraal geleid worden. Eerst laat In den avond was alles hersteld. De materieele schade ls buitengewoon groot. AMSTERDAM, 13 Nov. Ten gevolge van de ontsporing van den goederentrein tusschen Je Ned.-Belgische grens en Antwerpen moes ten de treinen van Amsterdam-Parijs en vice-versa evenals de trein uit Bazel naar Amsterdam blijven wachten totdat de beide door de ontsporing versperde hoofdlijnen weer waren vrijgemaakt. Hierdoor is zoowel de Parijsche als de Bazelsche trein met resp. 1 en 2 uur vertraging te Amsterdam aange komen. De laatste trein, uit Brussel, welke omstreeks middernacht moest arriveeren, is eerst om kwart voor 2 aan het Centraal Sta tion aangekomen. Zooals men zich zal herinneren, hebben in den afgeloopen zomer verschillende in braken plaats gehad in de omgeving van Haarlem, onder meer te Heemstede en Bloe mendaal. Op een Zondag in September 1.1. is een inbreker te Bloemendaal aangehou den. Deze, de Duitscher G. A. M„ zal morgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht staan. De* hoofddader is tot nu toe niet ontdekt geworden. Onmiddellijk na de arrestatie van M. is het onderzoek naar den tot op heden voortvluchtige ingesteld. Dit werd geleid door .den inspecteur van politie te Heem stede, den heer P. Kemper. Het onderzoek wérd echter door vele moeilijkheden belem merd. Welke die moeilijkheden waren, is zelfs nu nog niet te zeggen en daarom is het te betreuren, dat bij het begin der nasporin gen door de Antwerpsche „Gazette," ontij dige mededeelingen zijn gedaan, welke door Hollandsche bladen zijn overgenomen. De hoofddader kon daarmede toen zijn voor deel doen en in hoofdzaak is het aan die ontijdige berichtgeving te wijten, dat de dader nog niet gearresteerd is. Kort na de arrestatie van den Duitscher M. te Bloemendaal kwam bericht uit Ant werpen, dat de hoofddader aangehouden was. Inspecteur Kemper vertrok naar de Belgi sche havenstad, maar de gearresteerde bleek niet de gezochte te zijn. Dat was uit den aard der zaak wel een teleurstelling, doch het verdere onderzoek, hoe moeilijk het ook was, gaf hoop, dat de uiteindelijke uitslag een succesvolle zou zijn. Reeds was uitge- sccht, dat de gezochte Duitscher van ge boorte was en zeer veel op zijn kerfstok had. De te Aerdenhout en Heemstede gepleegde Inbraken zijn niet zijn eenigste euveldaden Het ls een internationale misdadiger, die door de politie in Duitschland en Holland gezocht wordt. O.m. is hij in Holland be trokken bij inbraken, gepleegd te Zeist en Hillegersberg, waarbij dan nog komen die te Aerdenhout en Heemstede. In Rotterdam zijn indertijd eenige agenten betrokken ge weest bij heling van gestolen gouden en zilveren voorwerpen. Degene, die den dief stal er van bedreven had, is de thans ge zochte. Men was hem op het spoor, doch, zooals reeds is opgemerkt, da te haastige berichtgeving heeft zijn aanhouding tot op heden onmogelijk gemaakt. In de vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland zfln gisteren twee nieuwe leden geïnstalleerd. Voor de Rotterdamsche Rechtbank is de strafzaak der „Populaire Rotterdammertjes" behandeld. „SL Raphael" heeft zijn vergadering Tan afgevaardigden te Groningen gehouden. De schilderijen-collectie MarezeQ de Nemes, geveild bij Frederik Muller, heeft anderhalf millioen opgebracht. De ramp van de „Vestris". Het grootste deel der opvarenden in veiligheid. Door ontsporing van een goederentrein nabij het station Vurenborg (België) onder vindt het internationale verkeer groote ver traging. ijs# iiêL De werking van den Etna. Zeven Sovjet-ambtenaren vermoord. De „Hsln Tsji" door piraten uitgeplunderd en in brand gestoken. Barometerstand 9 uur v.m. 7.61, stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN MCHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.36 uur. De machinist ernstig gewond. Gisteravond is de locomotief van den veld-spoorweg te Hulzen omgeslagen. De machinist raakte beklemd tusschen machine en wagen; zijn beide bovenbeenen werden zwaar gekneusd. Hij is opgenomen in het Majella-ziekenhuis. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te La Coruna. Laagste bar.stand 741.6 m.M. te Vestmanör. Verwachting: Matige Z.W. tot Z. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. Bij de K L M. is van de bemanning van het retourviiegtuig H.-NAEN bericht ge komen, dat het vliegtuig om 6 uur gister ochtend (pl. tijd) van Bender Abbas is ver trokken en te 9.30 te Bushir is aangekomen Om 10.15 vertrok de Fokker van daar en kwam om 14.30 te Bagdad aan. Alles ls wel aan boord. De vermoedelijke aankomst op Vrydag De directie der K.L.M. deelt het volgende mede: Eere-promotie van prof. J. H. Aberson Gistermiddag had In de hulpaula der Landbouwhoogeschool te Wageningen, In een publieke senaatsvergadering, de pro motie plaats van prof. J. H. Aberson, oud- hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool, tot doctor in de Landbouwkunde, honoris causa. De belangsteling was zeer groot, de aula was geheel gevuld. Nu het postvliegtuig de H.-NAEN giste ren te Bagdad is aangekomen, kan verwacht aues ai van forden, dat het heden te Konstantinopel ar- dat wij nog geruimen tijd blijven voortleven rJYeert en zijn de weersomstandigheden gun- onder dezelfde omstandigheden als nu, dan stl§- dari zal dus het vliegtuig Vrijdagavond Het paleis van den Aartsbisschop in Manly zal zij daarvoor wel haar goede reden heb ben. Maar dat zij werkzaam is, bemerken wij lederen dag weer dag op dag gaan wij vooruit, de katholieke kerk krijgt in Australië meer en meer invloed, en ik hoop en ver trouw, dat het nu pas afgeloopen congres veel goeds voor de toekomst zal uitwerken. Wij zijn ook nog niet zoover als Holland met onze katholieke pers. Een katholiek dag- vermoedelijk na zonsondergang, op Schipho kunnen aankomen. De afstand Konstantino- PelAmsterdam zal echter waarschijnlijk, lr. verband met de weersgesteldheid op deze route, niet in twee dagen kunnen worder afgelegd. Op welken dag en op welk uur echter ook de aankomst op Schiphol za' plaats hebben, het publiek is er welkom en zal van deze aankomst getuige kunnen zijn Wij vernemen, dat door den Provin. cialen Keuringsdienst in de provincie Gro. ningen beslag is gelegd op aanzienlijke voorraden cacao-poeder, dat vermengd bleek te zijn met ijzeroxide. NadeT wordt gemeld, dat zoowel in de stad als in de provincie op verschillende plaatsen groote partijen van deze caeao van ondeugdelijke samenstelling zijn aan getroffen, te zamen vele honderden kilo's. De cacao, die afkomstig moet zijn van de Zaandamsche firma C. K„ bevatte be halve ijzeroxyde, ook schimmel. De club bestaat 12 Januari 60 jaar In ons landje, waar kwakkelwinters het ruimschoots winnen van echte ijsjaren, mag het exploiteeren van eea ijsbaan een ris kante onderneming genoemd worden. Vooral de tegenwoordige jeugd kan maar schaars profiteeren van 't ijsfeest en de schaatsen- fabrikanten hebben een heelen dobber om het hoofd boven water te houden. We zijn uitgelaten van blijdschap, wanneer de ther mometer onder nul daalt en wanneer we hooren van 15, 16 graden vorst, meenen we dat het einde der wereld nabij is. De Hol landsche ijsvreugde, zooals die vroeger hoog tij vierde van November tot Maart, is tot enkele dagen In het jaar gedaald, ja, er zijn meerdere jaren, dat er geen ijs te zien is buiten dat van fabrieken en Usco-onder- nemnigen. Er zijn profeten geweest, die strenge win ters voorspelden, tot grooten schrik van de arme menschen en tot groot vermaak van kolenhandelaars. Doch steeds kwakkelden de winters weer voorbij, zoodat alleen een sloot enkele dagen te berijden was. Het vorig Jaar hebben we het buitenge woon getroffen. Ook thans zijn er weer pro feten, die voorspellen, dat na zulk een mooien zomer een prachtvolle winter moet volgen. We zullen zien Voor de IJsclub voor Haarlem en Omstre ken ware het te wenschen, want de club viert 12 Januari haar 60-jarig bestaan. Er De „Croix" heeft het denkbeeld geopperd om Sint Barbara, patrones tegen de doode- lijke gevolgen van onweer, ook als bescherm ster uit te roepen voor de electriciens. De heilige is ook de patrones der artilleristen. Overste van Wagtendonk, eere-voorzitter van de jubilee rende ijsclub voor Haarlem en Omstreken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1