Stadsnieuws I PLAN VOOR EEN STADION TE HAARLEM £L Lan^s de Straal EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE ÜERÏNGA WUTHRÏCH Philtp's Kadko - ïoesteiien Waar bleven zij Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur Agenda 15 November De inbraak aan de Amsterdamsche V aart BURGERLIJKE STAND Verkeersongevallen Het contract in het Visschery bedrijf De forensenkwestie van Wormer De telefoonverbinding in de bollenstreek Wenschen van Bloembollencultuur Beroep Vaals Sam van Deventer tegenover den Haarlemsehen Middenstand Jubileumwedstrijden D.E.S. De gasten hebben den beker dus nu nog BILJARTEN Vriendenkring verliest van H.B.C. I R. K. Sportvereeniging „Leonidas", Haarl. Krachtsport-Vereen. „Haarlem" FAILLISSEMENTEN Poging tot inbraak te Santpoort Verkooping V kan ijs zi.in op dien dag en we hopen het ook voor de vereeniging. Gep. Overste T. L. Wagtendonk, eere-voorzitter der club, was zoo welwillend een en ander over de historie te vertellen. De IJsclub werd in 1869 opgericht, de banen waren destijds op den Kloppersingel. Op den duur waren de banen niet naar den zin van vele liefhebbers, zoodat in 1885 'n plek gekozen werd bij den Zijlweg, aan de spoor' n. Menig Haarlemmer zal zich de mooie baan herinneren en terugdenken aan genotvolle uren. Voorzitter was toen Jhr. C. F. van de Poll. Later werd/Justus Zee- nold benoemd en toen deze naar Den Haag verhuisde volgde de heer T. L. van Wagten donk, gep. Luit kolonel, hem op. Thans is voorzitter Jhr. P. J. Boogaert. terwijl overste Wagtendonk eere-voorzitter van de club is. Op het terrein nabij den Zijlweg zouden huizen gebouwd worden en de club moest maar weer verhuizen. Met behulp van de Bilnenlandsche Exploi tatie Mij., de heeren G. Beccari en Mr. Tuy- melaar was het mogelijk een terrein te hu ren aan de Kleverlaan. De oppervlakte was ongev. la H.A. De kas die aan den Zijl weg stevig gespekt was geworden, werd tot op den bodem leeg geschraapt, doordat de fundamenten van het oude gebouwtje niet meer konden gebruikt worden en alles nieuw moest worden aangeschaft. Alles ging goed. de baan werd bij het pu bliek recht populair. Tot oueens»het schrik aanjagende bericht kwam, dat de baan niet meer gehuurd zou kunnen worden, daar ze verkocht zou worden. De club had echter de voorkeur, maar zat zonder duiten. 60 duizend gulden was de koopsom, geen cent was er voor disponibel. Toch bleef het be stuur vergaderen en besprekingen houden. Het besluit viel, het terrein werd gekocht en de leden garandeerden gezamenlijk de rente. De baan was nu eigendom, elk lid reed op zijn eigen baan. Bij den koop waren 13 huisjes inbegrepen aan de Kleverlaan, deze werden later ver kocht en brachten 35.000 op. Nog 'n klei ne leening, waarvoor de Haarl. Bankver- eeniging zorgde en het bestuui? was het heertje! Thans is alles nog hetzelfde en zal het 60-jarig bestaan gevierd worden. Kwakkelwinters geven vermindering van inkomsten. Weliswaar' ztin er dan geen baanvegers noodig, maar dames- en kin- derkaarten worden dan natuurlijk niet aan gevraagd. De baanvegers kosten veel geld. ze moeten goed gevoed worden,' omdat ze nu juist niet zoo'n erg warm baantje heb ben. Voor dat alles zorgt Jan van Galen, die de club al jaren met veel zorg en toe wijding van dienst is. Ook hoofdcontroleur Jansen moet hier genoemd worden; hij ziet toe of alles wel naar den zin van het bestuur is. Baan-com- missarissen hebben een zware taak. Man nen zooals L. H." Bijvoet, Th. Beccari en N. J. Eldering hebben moeiten nog tijd ontzien om de belangen der leden te behartigen Hier past een pluim op hun hoed. Hoe meer leden de club telt, hoe gemak kelijker het is verbeteringen aan te brengen en het noodige comfort te bieden. TJs is na tuurlijk de grootste factor, zonder ijs kunnen we niet eens over schaatsenrijden praten. Voor schoonrijden is de gelegenheid open gesteld en ook voor kunstrijden is een ge deelte van het ijs gereserveerd. Laten we hopen, dat er in Januari flink feest gevierd kan worden op onze Haarlem- sche ijsbaan, dat de gemeenschap er nog jarenlang gebruik van kanmaken, tot heil van de echt oud-Holland'sche sport, het schaatsenrijden Zijn er niet 500 R. K. georganiseerde Middenstanders in de stad Haarlem? Doch er was er maar EEN, die hedenmorgen aanwezig was bij het H. Misoffer, opgedra gen voor de overleden leden der R. K. Middenstandsvereeniging RECTOR KOK. In de Hoofdbestuursvergadering van Bloembollencultuur, gehouden op 9 Nov. j.l„ werd besloten tot het verzenden van een brief aan het Hoofdbestuur der P. P. T. met opmerkingen over de herziening van locale en interlocale telefoontarieven. Voor de tentoonstelling te Lisse van 7 tot 15 Februari 1929 en te Heemstede van 24 tot 29 Jan. werd een gouden medaille beschikbaar gesteld. Op Vrijdag 21 Dec. a.s. wordt de 160ste Algemeene Vergadering in het Krelagehuis gehouden. Onder de te behandelen punten zal wor den opgenomen een mededeeling betreffende de uitkomsten der rekening van den bouw van het Krelagehuis der Vereeniging, welke thans is afgesloten. De begrooting voor het jaar 1929 werd behandeld en vastgesteld. In beginsel werd besloten de Algemeene vergadering in de gelegenheid te stellen haar oordeel uit te spreken over het denk beeld om de statuten aldus te wijzigen, dat de verplichtingen voortvloeiend uit de contracten tot bestrijding van den handel in afgesneden bloemen voort zullen vloeien uit en vast zullen zitten aan het lidmaatschap onzer Vereeniging. Tot het houden van voorafgaande be sprekingen over dit punt met de bij de doorvoering van deze eventueele uitbreiding van de verplichtingen, aan het lidmaatschap verbonden, betrokken organisaties werd be sloten. Tot de huishoudelijke zaken, die behan deld werden, behoorde, volgens het verslag in het Weekblad, o. a. de beslissing over het aanvaarden der hudsprekerinstallatie voor de oproeping van de beursbezoekers, die aan de telefoon verlangd worden. Op grond van de overweging, dat de installatie thans niet meer voor verbetering vatbaar schijnt en in de bestaande behoefte voor ziet, zij het dan ook dat er bezwaren aan verbonden zijn, werd tot aanvaarding be sloten. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Propaganda- club R. K. Vrouwenbond, 7 uur Cur sus Banketbakkers 8 uur Esperanto 8 uur Ledenvergadering Bakkers half 9 uur Bestuur R. K. Volksbond 7 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur On derling Genoegen. St. Joseph.Gezellenvereen'ging Jansstraat 59, zaal voor gezellen gesloten. Cinema-Palace, Groote Houtstraat, 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor vol wassenen) Luxor-Theater, Groote Houtstraat, 8 uur. Bioscoopvoorstelling (alleen voor vol wassenen). Remt/rand t-Theater, Groote Markt - 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen. Groote Kerk Van 3 tot 4 uur Orgelbe speling door den heer George Robert. Bloemendaal Raadhuis 10 uur v.m. Vergadering van den gemeenteraad. De dader nog niet gearresteerd Wanneer men alle geruchten, die ten aan- sien van de inbraak aan de Amsterdamsche Vaart de ronde doen. zou gelooven en als waar beschouwen, moesten er op 't oogenbük wel 50 daders in voorloop'ge bewaring zitten. De booze menschentong heeft zich niet ont zien mannen en vrouwen als verdacht aan te wijzen. Dezer dagen reed een juffrouw in de Groote Houtstraat over de oren ie streeo. Zij wenschte zich niet aan het bevel van den verkeersagent te storen en werd naar het bureau in de Smed-straat gebracht! Dat was een prachtig geval voor fantasten Die juffrouw had een massa tientjes bij een winkel'er ingewisseld, die had de politie ge waarschuwd en nu was de juffrouw achter slot en -en'1"! opzet, als verdacht van de inbraak an de Amsterdamsche Vaart. Weer anderen hadden een kerel gez'en met zoo'n onguur uiterlijk, dat het zonder twijfel een inbreker noest zijn. De particuliere speurzin hlijkt in Haarlem zeer groot te zijn, want genoemde personen liepen den armen on schuldige, onguren wandelaar tot dien in Schoten a. Tot een inval in het betrokken perceel n ze echter maar niet overgegaan. Het dort échter co°d. dat men in onze stad zoozeei gehecht is aan een eerlijke samen leving. Misse n'a gelukt het vandaag of moreren wel een partieulier-amateur-detectlve een vermoed: jken dief te arresteeren. De recherr zh echfar ook niet stil. maar kon ons to hedenmiddag nog geen mededeelin- gen ver.trekken. Van een aanhouding is echter nog geen sprake. Intusschen wacht de winkelier K, nog steeds tevergeefs op de terugkomst van zijn ongeveer 4000, die hij er bij de inbraak voorloop op ingeschoten is. T-flBf iARCnlTCC Ondertrouwd: 13 November. F. H. v. d. Molen en R. K. v. Diemen. i Getrouwd; 13 November. H. Giesbers en C. v. d. Willigen. Geboren: 10 November, z. van H. E. Bpnte- koeAntonisse z. van C. P. v. d. Wansem v. d. Berg 11 November z. van F. Pcsma Posma. z. van M. de Vries—Vallentgoed. 12 November d. van S. Wilkes—Does z. van M. A. Bruyn—Ouwehand 13 No vember. d. van W. E. Snoeks—Marselje d. van C. M. Blom—v. Heumen. Overleden; 12 November. P. Kieft, 77 j„ Oosterstraat. Aanrijding'te Halfweg Gisterenmiddag kwam een pulpauto uit de poort van de suikerfabriek „Holland" gere den en maakte zulk een groote bocht in de richting Amsterdam, dat de linkerzijde van c'en weg bereden werd. Een particuliere auto die van de boezembrug in de richting Haar lem reed, kon niet bijtijds meer stoppen zoodat een aanrijding onvermijdelijk was De particuliere auto bekwam materieele schade, doch kon ter plaatse gerepareerd worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door den Chr Zeeliedenbond en door den Centralen Bond van Transportarbeiders zijn gisteren te IJmuiden vergaderingen gehou den voor de leden, werkzaam in het vissche- ij bedrijf. In deze vergaderingen hadden be sprekingen plaats over het collectief contract dat op 31 December a.s. eindigt. Bij de Christelijke organistaties was een schrijven 'n gekomen vah de IJmuider Federatie, waar in medegedeeld werd, dat een conferentie met de werkgevers was aangevraagd en dat de Christelijke organisaties zich desgewenscht daarbij konden aansluiten. De vergadering besloot echter niet samen te werken, maar zelfstandig een conferentie met de werkgevers aan te vragen. In de vergadering van den Centralen Bond werd in principe besloten de volgende eischen te stellen: I Algemeene positieverbetering; II. Doorbetaling van 1/4 bij personen boven 4000. III. Een vijfde man aan boord, wanneer er gevischt wordt. IV. Een vierde man in de machinekamer; V. Regeling van extra vrije dagen voor die schepelingen, die de Christelijke feestdagen hebben doorgebracht aan boord. Op de rol van de burgerlijke Kamer der Haagsche rechtbank kwam heden weder voor de forensenkwestie der gemeente wormer. Zooals men zich herinneren zal, had de gemeente Wormer tal van personen, die in andere gemeenten woonden, aangeslagen als werkforensen. Deze aanslagen werden echter door dert directeur der directe belastingen te Amsterdam ambtshalve vernietigd op grond dat de aangeslagenen ten onrechte door de gemeente Wormer waren beschouwd als werkforensen. De gemeente Wormer was het daarmede echter niet eens en dagvaardde den Staat voor de Haagsche rechtbank we gens onrechtmatige daad door den directeur der belastingen gepleegd. In de dagvaarding werd om. gesteld, dat ten tijde van de vernietiging verschillende der belanghebbende aangeslagenen of ge meenten bezwaren hadden ingediend bij de in art. 265 i der Gemeentewet aangewezen instantie, dat voorts over een aantal dier bezwaren reeds was beslist ten gunste van de gemeente Wormer en ten slotte, dat onder scheidene aanslagen reeds onherroepelijk waren geworden, doordat geen der aangesla genen of belanghebbende gemeenten bezwa ren hadden ingediend en de daarvoor ge stelde terrhijn was verstreken. Op grond hiervan zag de gemeente in de vernietiging door den directeur der belas tingen een onrechtmatige daad en zij vor derde van den Staat betaling van de door haar tengevolge van die onrechtmatige daad geleden schade tot een bedrag van 178 036.56, subsidiair een bedrag, nader op te maken bij staat. Bovenstaande teekening vertoont het bouwplan voor een stadion (annex rijwieiüa-a!/ te Haarlem naar ontwerp van den architect Jean Courtois, Duvenvoordesf raat 60 alhier, die door eenige Haarlemschcsportliefhebbers was uitgenoodigd, eenige voorloopige details hiervoor samen te stellen. Men meent, dat voor een stad als Haarlem, die door hare fraaie en gezonde ligging zich zoo uitstekend leent voor het beoefenen der verschiliende sporten een stadion gewenscht is. De bedoeling is uit de burgerij te hooren of er sympathie voor dit b-uwplan bestaat. Het complex is gedacht op een terrein achter de Houtvaart in de kom der gemeente Haarlem (richting Bloemendaal) Het hoofdgebouw, geheel van baksteen en beton opgetrokken, vertoont aan den voorgevel een breeden opgang, welke naar een groote overdekte hal voert, vanwaar binnen een breede trap naar de bei-étage leidt. Hier groepeeren zich de conversatie-, eet- en recreatie-zalen, met aan de achterzijde een groot café-restaurant, tevens toe gang gevende tot de overdekte tribunes. In het geheel is er plaats voor ruim 15009 bezoekers. Gelijkvloers bevinden zich de oefen-, kleed- en toiletkamers der sportbeoefenaars, voorts §e overigs dienstveitrekken en rijwieibergplaats. De Tijwielbaan zelve is berekend op twee ronden per K.M. en heeft dus ecne baanlcngte van 500 meter Het sportterrein is tevens geschikt voor de beoefenaars van tennis, golf, korfbal, hockey, voetbal en andere spelen. Achter het stadion bevinden zich de parkeerter reinen voor auto's en motorrijwielen. Voor de gemeente Wormer treedt op mr. Oppenheimer, en voor den Staat jhr. mr. W M. de Brauw. De rechtbank heeft thans in deze zaak de pleidooien bepaald op Vrijdag 11 Januari a.s. voor de le kamer van dat college. Door Bloembollencultuur is, daartoe uit- genocd'igd doort het Hoofdbestuur der P. T. T. een briaf verzonden over de voor stellen tot herziening der locale en inter locale tarieven. Daarin wordt o.a. geschre ven; „In de eerste plaats merken wij op, dat het telefoonverkeer tussafo«n de uitoefena ren van het bloembollenvak levendig is en nog levendiger zou zijn, wanneer verschil- lendh omstandigheden bevorderlijk waren aan uitbreiding van het aantal aangeslote nen. Uit de invoering van locaal streeknet- verkeer voor de aangeslotenen op het net Lisse en de in 1927 ingestelde gelegenheid voor locaal-spreken voor beoefenaren van het bloembollenvak, niet op genoema net, maar op nevennetten (Noordwijk, Haar lem en Leidenj aangesloten is gebleken welke behoeften dienaangaande door ge noemde categorie van telefoongebruikers worden gevoeld Uit meerdere maatregelen ten gunste van het verkeer in het streeknet Lisse m den loop der jaren genomen, blijk! ten duidelijkste, dat maatregelen ter ver ruiming van de telefoongelegenheid voor deze categorie van groot belang zijn. De waarde van een telefoonaansluiting op een klein pla'telandsnet voor een blcem- bollenkweeker blijft gering, wanneer hem daarnaast niet tevens gelegenheid wordt ge opend door bijbetaling op het naburige streeknet te worden doorverbonden. Bij de verschillende besprekingen, die ter zake van de ln 1927 ingevoerde regeling voor locaal- spreken door aangeslotenen op naburig" netten en he ne Lisse zijn gevoerd, is de bovenstaande zienswijze naar voren ge bracht en ongetwijfeld zal de verlaging van het grondbedrag. waarvoor deze kleine net ten natuurlijk in aanmerking komen, be- vordelijk zijn aan het spoediger bereiken van het minimum van bestaande aanslui tingen (10) hetwelk door u voor een dusda nige regeling Is gesteld. Wij hebben slechts behandeld de vraag in hoeverre de in de bloemVgienstreek thans bestaande regeling voor beperkt intercom munaal verkeer zou worden beïnvloed door de door u aanhangig gemaakte tariefsher ziening en tot zoover meenen wij dat indier met het door ons hierboven opgemerkte wordt rekening gehouden, het prte-in" waarop deze voorstellen berusten, bevorder lijk is voor het telefoonverkeer in de bloem bollenstreek." Verve'gens worden opmerkineen gemaakt over het tarief, dat de ongerustheid van de Vereeniging heeft opgewekt. De brief ein digt: „Resumeerende meenen wij, de door u ont worpen tariefsherziening toetsende aan de belanven van de telefoonverbruikers in de bloembollenstreek, le: te moeten aandringen op overweging van een aanmerkelijke verla ging der in uw voorste11"" "«-vat'e tarie ven, zoodat de groote gebruikers daardoor niet in ongunstiger conditie komen; 2e; bi' invoering van een gesnrekkentarief voor in tercommunale gesprekken een grootere dif- ferentieering van de kleine afstanden te moeten bepleiten, en 3e: on aanvaarding van het eenlg juiste beginsel: alléén de aangevraagde en tot si and gekomen ge sprekken tellen mede voor het berekenen van de kosten der aansluiting, ook voor de regeling van bet locaal spreken met nabu rige netten, ten sterkste te moeten aandrin gen. Bij Kon. besluit is het beroep der gemeente Vaals tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Limburg ongegrond verklaard. Genoemd bestuur had zich verzet tegen de verlaging der salarissen van het gemeente- personeel en met toepassing van artikel 212 der Gemeentewet de begrooting voor het dienstjaar 1928 gewijzigd, waartegen het ge- meentebestuur in beroep kwam bij de Kroon, i In de koninklijke beschikking staat onder „Overwegende, dat vermindering van de jaarwedden van eenige gemeente-ambtena ren, terwijl de aan hunne betrekkingen ver bonden werkzaamheden geene verandering hebben ondergaan, als in beginsel schadelijk voor den gemeentedienst, alleen om zeer bijzondere redenen kan worden toegelaten." Dit beroep werd behandeld voor den Raad van State op 12 September j.I., waarbij voor de gemeente Vaals optrad wethouder Crom- bach van Vaals en ten behoeve van het ge- meentepersoneel eenige vertegenwoordigers van publiekrechterlijke organisaties M. L. C. Veen uit Haarlem, voor St. Michael; V. Sas voor den B. v. Gem. Ambt.; Sprokel voor A. R. K. A. zijn voordeel. Het resultaat na 40 beurten j werd: Vriendenkring 200, H. B. C. 152. Na 2 partijen had de H. B. C. zoodoende een nuttigen voorsprong van 49 punten. Met spanning werd daarom de laatste partij te gemoet gezien. I P. Kobus begon voor Vriendenkring ge weldig en maakte in de eerste 5 beurten niet minder dan 76 car., n.l. 17, 18, 20, 12 en 9. Daar J. Metz daarentegen naar zijn vorm liep te zoeken, had eerstgenoemde op de helft der match den achterstand zijner club 1 reeds ingehaald. De H. B. C.'er zorgde daar na weder voor de noodige spanning door in 3 beurten 65 car. te scoren, waaronder een schitterende 37. Een paar minder sterke beurten van Kobus waven voldoende om de overwinning van H. B. C. een voldongen feit te maken. De totaal-uitslag is: H. B. C. IVriendenkring. 1. H. J. Metz—P. Kobus 162—200 2. H. v. RheeW. Verheyde 152—200 3. L. de ZwartH. Boerwinkel 200103 Een eisch om schadeloosstelling De bekende koopman Sam van Deventer beeft een actie om schadevergoeding inge steld tegen een viertal Haarlemsche winke liers, omdat hij zich door hen in zijn eer en goeden naam benadeeld acht. De oorzaak van die actieis de volgende Geruimen tijd geleden is een particulier bij een der vooraanstaande personen in de Haar lemsche middenstandsbeweging gekomen met een staaltje goed, dat bij hem in de brievenbus was geworpen met een 'circulaire, waarin het goed aangegeven werd als te zijn Vlaamsch kloosterlinnen en als zoodanig te koop werd aangeboden De middenstandslei- der stelde zich met iemand in verbinding, die ter zake kimdig geacht kon worden en deze was van oordeel, dat het staaltje ongeveer 40 linnen bevatte. Hij wilde echter niet op ziin eigen oordeel afgaan en vroeg de mee ning van een drietal winkeliers, die allen het goed als Congolinnen bestempelden en het een waarde toekenden van 85 90 cent per rol. Congolinnen is de naam van een stof, waaronder de handel niet het eigenlijke ï-nnen verstaat Van dit feit werd mededeeling gedaan aan den commissaris van politie, die aannam, dat het „Vlaamsch kloosterlinnen" slechts Congolinnen was en een waarschuwing in d- bladen liet plaatsen. Op zijn verzoek werd ook een schriftelijke verklaring opgesteld onderteekend door de vier personen, die het staaltje onderzocht hadden en waarin het als Congolinnen bestempeld werd. Het staaltje is echter opgestuurd geworden naar het Rijkszegelbureau, dat tot de con clusie kwam dat het 50 pCt. linnen bevatte Sam van Deventer nu acht zich door de in de bladen geplaatste waarschuwing in zijn ->er en goeden naam. benadeeld en heeft tegen 'eder der vier winkeliers, die het staaltje -rekeurd hebben, een eisch +"t schadeloos- ste'Hng, groot f 10 000 inEésh In deze zaak zou hedenmiddag het getui genverhoor aan de Haarlemsche Rechtbank nlaats vinden. Voor Sam van Deventer tre'dt nls nroou- reur op mr. R. C. Bakhuizen van den Brink en voor de Haarlemsche winkeliers treedt op mr. J. H. Simons. Totaal 514503 De gastheeren wonnen dus met 11 car. Voor de Afd. C. had de jubileerende ver eeniging Dinsdagavond in „Hof van Hol land" de Zaandamsche B. C. „Ons Genoe gen" op bezoek. Daar vooral de spelers der thuisclub in uitstekende conditie waren, leden de gasten een groote nederlaag en konden slechts 1 partij in de wacht sleepen. Nadat de voorzitters van beide vereenigin- gen nog eenige vriendelijke woorden gespro ken hadden, nam deze geanimeerde wedstrijd een aanvang. Circa 11 uur v/aren de mat ches beëindigd en hadden we de volgende resultaten genoteerd: Ons GenoegenD. E. S. 1. Kalbfleischv. Schie 62100 2. DuyvesTerwisga 84100 3. Hoffman—L. Vlug 39—100 4. Vossen—BDrlj 71—100 5. C. Lammersv. Amstel 6575 6. L. KeyzerBottelier 7075 7. C. ZwaanH. Tuninga 4475 8. K. Koff—H. Kuiper 75— 70 Totaal 510—695 zeif in bezit. meer: De match der nos. 3 is een zeer ongelijke strijd geworden. De Zwart (H. B. C.) begon tamelijk goed en had met goede series van 16, 10, 13 en 15 car. spoedig een totaal van 80 car. Boerwinkel was er geheel „uit" en kwam sporadisch boven de 10. Toen zijn partner daarenboven nog kort na elkaar 19. 18, 10 en 10 car. liet noteeren, bedroeg de voorsprong van de H. B. C.'er reeds 90 pnt. Wel scoorde Boerwinkel daarna een goed- gespeelde 16, doch in de 36e beurt besliste De Zwart de match in zijn voordeel. Het totaal van Boerwinkel werd 103. Zoowel Verheyde (Vriendschap) als v. Rhee (H. B. C.) begonnen uitstekend. Eerst genoemde stond na 3 beurten zelfs op 39! Daarna kwam echter een wederzijdsche in zinking en na 21 beurten bedroegen de res pectievelijke totalen slechts 91 en 65. Ver heyde kwam er toen iets beter in en maakte o.m. 21 en 18, waarop zijn partner echter met 10 en 27 repliceerde. Een uitstekende serie van 17 bracht v. Rhee daarop vlak bij zijn tegenstander. Kort daarop beslechtte Verheyde met een serie van 22 het pleitin Tijd. Secretariaat: Rijksstraatweg 20, alhier Uitslag der trekking, gehouden op 13 de zer, van de loterij ten bate van onze ver eeniging; Lot 10, prijs 38, lot 34, prijs 19, lot. 47, prijs 41, lot 49, prijs 31; lot 55 prijs 23, lot 61 troostprijs, lot 65 prijs 25, lot 68 prijs 5, lot 74 prijs 27, lot 77 prijs 43, lot 90 prijs 32, lot 94 prijs 50, lot 102 prijs 29, lot 116 prijs 26, lot 120 prijs 8, lot 122 prijs 17, lo. 123 prijs 9, lot 139 prijs 7, lot 140 prijs 36 lot 150 pry's 47, lot 159 troostprijs, lot 167 prijs 12, lot 193 prijs 34, lot 213 prijs 40. lot 219 prijs 35, lot 230 prijs 33, lot 232 prijs 39, lot 240 prijs 3, lot 247 prijs 49, lot 282 prijs 11, lot 308 prijs 1, lot 327 prijs 42, lot 333 prijs 4, lot 337 Troostprijs, lot 349 prijs 6, lot 352 prijs 23, lot 358 prijs 21, lot 361 prijs 45, lot 370 prijs 16, lot 389 prijs 44, lot 402 prijs 20, lot 465 troostprijs, lot 411 prijs 37, lot 425 prijs 30, lot 438 prijs 10, lot 44.5 prijs 14, lot 447 prijs 24, lot 456 prijs 18, lot 463 prijs 43, lot 467 prijs 46, lot 470 prijs 13, lot 471 prijs 2. lot 477 troostprijs, lot 483 prijs 15, lot 5C0 prijs 22. De prijzen kunnen tegen inwisseling van de desbetreffende loten bij d'en heer Th. R. Vreeswijk, Timorstraat 44, Haarlem-N., des avonds tusschen 5 en 8 uur afgehaald wor den. Het Bestuur. Sinterklazen-razzia! Nauwelijks zijn de blaadjes van de boo- men gevallen, nauwelijks branden de kachels en is de winterjas te voorschijn gehaald, of de tijd der Sinterklazen Breekt aan. De kinderen worden reeds op het komende feest gewezen, wanneer ze stout zijn, de groote menschen gaan inkoopen doen voor verre familieleden en vrienden in Indië of elders. Half November kondigen de lunchrooms en de noodige winkeliers aan, dat de H. Man persoonlijk op bezoek zal komen, eiken Woensdag- en Zaterdagmiddag. De costumiers en feestartikelen-handelaars halen de roode kasuifels en gouden bisschop steken uit de kamfer, strijken ze op en ver gulden den sierlijk-gekruiden staf met het duurste goud! Er wörden mannen te huur gevraagd, om twee of meer dagen in de week met een witten baard en paarse handschoenen, of een zwart gezicht met gouden oorringen, door de stad te rijden en strooibiljetten uit te deelen. Vier dagen achter elkaar komen er Sinterklazen kersversch uit Spanje met den trein aan. Een enkele origineele h. Man komt per vliegtuig op Schiphol. Wie heeft in een lunchroom niet eens een H. Man ontmoet, die praatte van „Uwé mot maor es kaike" of iets dergelijks. Onder z'n on bevlekte superplis bengelen twee manches ter-broekspijpen, en stralen twee vetieeren schoenen, beter bekend onder den naam „kistjes". Als Sint zijn handschoenen uit doet, komen vuile nagels te voorschijn en bemerkt men tot zijn grooten schrik, een paars anker! De kleur is wel "in orde en iren zou ook nog als verontschuldiging kunnen zeggen: Sint Nicolaas is veel op zee en leeft met het zeevolk! Pieterman is een opgeschoten Jongen, zwart is zijn facie, rood zijn lippen, maar een echte Hollanasehe „snfbtneus" ver raadt toch zijn afkomst. Meestal is men vergeten zijn nek met Zebra-Kachelglans of schoensmeer te zwarten! Sinterklaas en Pieterman vechten om de fooien en booze tongen verhalen van gevechten tusschen Meester en Knecht om een dubbeltje of vijf heele centen! En thuis prenten de moeders den kinderen in, eerbied voor Sint Nicolaas te hebben, want hij is alwetend, alziend en alom tegenwoordig. In onze Katholieke huishoudens wordt het feest van den H. Nicolaas beter begre pen dan in andere kringen. En onze moeders weten, waarom het feest gevierd wordt en waarom de kinderen ontzag moeten hebben voor den persoon Sint Nicolaas. Wat is het dan toch jammer, dat in de stad tien, twaalf Sinterklazen als reclame middel gebruikt worden. Gebruikte men altijd nette menschen, dan was alvast een kwaad ding verholpen. Beter was het, dat men. afgezien van profaniteit, het Sint Nicolaasfeest binnen de huiselijke muren lie' annalen. Hoeveel vereenigingen voor arm en rijk organiseeren er geen Sint Nicolaasfeesterv zarbij de H. man met Piet, on hcoek 1"en beetjo goeden wil zou hot armste kind te de gelegenheid, gesteld kunnen worden, den bem'nden kindervriend een er te. r "--en geven. Het gebruik van een kostbare tradi tie, waarvoor w'i eerbied moeten h0bl*en te verlagen tot een straatreolamemiddel voor worst, manufacturen of limonade, eischt toch wel een krachtig protest. Er moest een razzia gehouden worden! Dan komen de kinderen ten minste ni"t meer thuis met de mededeeling, dat zij 3 Sinterklazen gezien hebben en dat er één bij was, die zm rokken optrok en hard naar het politiebureau hen. ^ewmUike ver tooningen zijn misselijk, doch helaas historisch Wanneer men den 7T. Ma" thuis on bezoek laat komen, let er dan op, dat het een geschikt persoon is. die r' au^vr '"'nderziel paedagogisch kan tref en Het vos*- en on- Tikbare vertrouwen ,'at een kind m Sint Nicolaas stelt, mag is...;ue! beschamen. Het korte bezoek van den Sin' kon van grooten invloed zi'n on nef kara' er ran een kind. daar het kinderzieltje bijaender im pulsief is op dit punt! Het is dus de taak van de groote men schen onlettend te ziin. Onze iatholieke ouders dienen vooral het geloofs-element niet te vergeten. Helpt het profane Sint-Nicolaas-gedoe bestr'iden door met uw kinderen weg te blijven bii inrichtingen, waar men de kost bare tradhie als reolame-m'ddel evnlnitoert. Dan wordt het mooie feest van Sint Nico laas weer een heerlijk gebeuren in den huiseliiken kring en dan is het tijdperk rondom het feest een periode van groote paedagogische waarde. De „H. K. V. H." hield' 4 November een algemeene ledenvergadering. De opkomst der leden was zeer bevredigend te noemen, waarvoor de voorzitter, de heer Vierwind, d'en leden een woord van dank bracht. Ons bestuurslid, de heer Harting, stelde voor een propagandafeestavond te organiseeren. wat met algemeene stemmen werd gesteund Het bestuur heeft j.I. Zondag dit punt van bespreking uitgewerkt en is besloten 15 December in gebouw „Olympia" een zoo'n intiem mogelijke propaganeïafeestavond te organiseeren. VAN 13 NOVEMBER 1928 H. Ohr vroeger planter thans kru'denier. voorheen Zeestraat 12 thans Hepmak»rkstraat 5 te Zandvoort; curator Mr Julius Hoog, al hier; H. Smits, klompenmaker te Purmerend. Nieuwstraat; curator Mr. H. H. Riepma te Edam; H. L. M Kuenen. eehtgenoote van A. van Eiik. handelaarster in rmnufa''ren te Haarlem. R"ksstrsatweg 39. curator Mr. R. Bakhui-en van den Brink alhier; H. T clen Blanken, bakker te Wijk aan Duin, Alkmaarscheweg E. 1.11; curator Mr. J. B Sanders te Beverwijk; A Vaneveld. electricien te Lisse. Meer en Houtstraat 17; curator Mr. G. F. Mellema alhier; H. Schrama. chauffeur te Haarlem Kin- derbuiss'nsrel 60 rood; curator Mr. L. J. Ven huizen alhier;; I B. Pennings, ambtenaar Gouvernement te Haarlem, Lange Begilnestraat 22 alhier, curator Mr. L. V. Hoog alhier: H J. Abbenhues groen1* nndelaar te Zand voort* curator Mr. R- C Bakhuizen van den Brink alhier; op 9-11-28 failliet verklaard: Rechter Commissaris Mr. O. Sluis alhier. Opgeheven werden de faillh-"mcnten van: W. G. Engelsman, kantoorbediende te Zaan dam curator Mr W. de R«ke alhier- R. F. Daems (Faems), betonarbelder te Heemstede, curator Mr. A. Bruch, alhier. Bij den slager B te Santpoort heeft men getracht in te breken. Doordat een der klei nen wakker werd door het openschuiven van een raam en alarm maakte, verdween de nachtelijke indringer. Ten overstaan van notarissen L. de Kuj. en G. Kramer te Amsterdam en J. Wilder- vanck de Blécourt te Bloemendaal, is gis teren verkocht de villa Cloverdale met tuin en schuur aan den Jos. Israëlsweg te Bloe mendaal voor 21.500 aan Heuperman q.q.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2