Kerknieuws 'iLs ANTHRACIET EIERKOLEN HUIS MET TUIN EEN NETTE JONGEN NOORD-HOLLAND BANKETBAKKERIJ PLAATSING GEZOCHT! net r. k. meisje Pleijel pianino Voor Vraag-en Aanbod ADVERTENTIËN ^NÈt DAGMEISJE 8 een nette R. K. Bi sust ode EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 De telefoonverbinding in de bollenstreek Wenschen van Bloembollencultuur Het contract In het Visscherijbedrijf De forensenkwestie van Wormer Geen verontreiniging van het Noordzeekanaal meer FINANCIËN American Cities Power and Light Corporation De kleeding der R. K, Geestelijkheid gesloten en met kleine knoopjes Het College der Jezuïeten te Oudenbosch De Aartsbisschop van Birmingham treedt af ONDERWIJS R.K.-H.B.S. te Rotterdam VERKEER EN POSTERIJEN Personeelsbeoordeling bij de.Posteryen en Telegrafie Kerst- en Nieuwjaars telegrammen RECHTSZAKEN Inbraak op de Keïzergracht te Amsterdam Uitspraak Haagsche Rechtbank ADVERTENTIËN. JacBoekweit Aaltje Boekweit- Ooteman PLISSEEREN - AJ0UREN WINTERPROVISIE R. K. DIENSTBODE ma/èsquincre/ne een owhearlijlai bonbon. KEUKENMEISJE EN TWEEDE MEISJE 110 afgehaald sdhnit K^mpersïng-el (1.30 franc huis) vóór perceel 42 Amsterdamsche Anthraciet Mij. Groot* Houtstraat 187 Telefoon 12504 FLINKE WERKSTER Gevraagd te Haarlem tegen 1 Mei of eerder een bevattende ongeveer 3 grootere en 6 H kleinere kamers te huur of te koop, Brieven onder no. S. 10 Boekhandel J. M. STAP, Gr. Houtstraat 63, Haarlem Net Burgermeisje Dagmeisje gevraagd NET DAGMEISJE Klooster of Gesticht Jongen gevraagd HUWELIJK NET KOSTHUIS R. K. KOSTHUIS VRIJ BOVENHUIS Vrij Huisje met Tuin ZIT-SLAAPKAMER f 210- door biuiling vsrkre- a, prii? instrument mooie volle toon en beslist son er gebre ken, zwarte kast. v. Wouw's Pianohandel KRUISSTRAAT 41 Werkmanswoning MIDDEN STAD Overland Touring '26 NOORD-H0LLANDSCH DAGBLAD HOFPLEIN 6 - AL MAAR TELEFOON 433 en 633 Door Bloembollencultuur is, daartoe uit- genoocrigd door hgfc Hoofdbestuur der P. T,. T. een brief verzonden over de voor stellen tot herziening der locale en inter- locale tarieven. Daarin wordt o.a. geschre ven: „In de eerste plaats merken wij op, dat het telefoonverkeer tussehen de uitoefena ren van het Woembollenvak levendig is en nog levendiger zou zijn. wanneer verschil lende omstandigheden bevorderlijk waren aan uitbreiding van het aantal aangeslote nen. Uit de invoering van locaal streeknet- verkeer wyor de aangeslotenen op het net Lisse en de in 1927 ingestelde gelegenheid voor locna.1 -spreken voor beoegenaren van hf4, bloembollenvak, niet op genoemd net, msrar op nevennetten (Noordwtjk, Haar lem em Leiden) aangesloten is gebleken welk^ behoeften dienaangaande door ge noemde categorie van telefoongebruikers wotaden gevoeld. Uit meerdere maatregelen ten gunste van het verkeer in het streekr.et- Tdsse in den loop der jaren genomen, blijkt 'ten duidelilkste, dat maatregelen ter ver ruiming van de telefoongelegenheid voor deze categorie van groot belang zijn. De waarde van een telefoonaansluiting op een klein plattelandsnet voor een bloem- bollenkweeker blijft gering, wanneer hem daarnaast niet tevens gelegenheid wordt ge opend door bijbetaling op het naburige «treeknet te worden doorverbonden. Bij de versehilende besprekingen, die ted zake van de in 1927 ingevoerde regeling voor locaai- spreken door aangeslotenen op naburige netten en het net-Lisse zijn gevoerd, is de bovenstaande zienswijze naar voren ge bracht en ongetwijfeld zal de verlaging van het grondbedrag, waarvoor deze kleine net- ten natuurlijk jn aanmerking komen, be- •vordelijk zijn dan het spoediger bereiken wan het minimum van bestaande aanslui tingen (10) hetwelk door u voor een dusda nige regeling is gesteld. Wij hebben slechts behandeld de vraag in hoeverre de in de bloembollenstreek thans bestaande regeling voor beperkt intencom- munaal verkeer zou worden beïnvloed door de door u aanhangig gemaakte tariefsher ziening en tot zoover meenen wij dat indien met het door ons hierboven opgemerkte wordt rekening gehouden, het principe 'waarop deze vorstellen berusten, bevorder lik is voor het telefoonverkeer in de bloem bollenstreek," Vervolgens worden opmerkingen gemaakt overh et tarief, dat de ongerustheid van de Vereeniging heeft opgewekt. De brief ein digt! „Resumerende meenen wij de door u ont worpen tariefsherziening toetsende aan de belangen van de telefoonverbruikers in de bloembollenstreek, te moeten aandringen op le overweging van een aanmerkelijke veria- gtng der in uw voorstellen vervatte tarie ven, aco dat deg roote gebruikers dardoor niet in ongunstiger conditie komen; 2e: bij invoering van een gesprekkentarief voor in tercommunale gesprekken een grootere dif- ierentieeriog van de kleine afstanden te moeten bepleiten, en 3e: op aanvaarding van het eenig juiste beginsel; alléén de aangevraagde en tot stand gekomen ge sprekken tellen mede voor het berekenen van de kosten der aansluiting, ook voor de i regeling van het locaal spreken met nabu rige neten, ten sterkste te moeen aandrin gen. Door den Chr, Zeeliedenbond en door den Centralen Bond van Transportarbeiders zijn gisteren te iJmuiden vergaderingen gehou den voor de leden, werkzaam in het vissche- rijbedrijf. In deze vergaderingen hadden be sprekingen plaats over het collectief contract dat op 31 December as- eindigt. Bij de Christelijke organistaties was een schrijven Ingekomen van de IJmulder Federatie, waar in medegedeeld werd, dat een.conferentie met de werkgevers was aangevraagd en dat de Christelijke organisaties zich desgewenscht daarbij konden aansluiten. De vergadering besloot echter niet samen te werken, maar zelfstandig een conferentie met de werkgevers aan te vragen. In de vergadering van den Centralen Bond werd ln principe besloten de volgende eischen te stellen: I Algemeene positieverbetering; II. Doorbetaling van 1/4 bij personen boven ƒ4000. m. Een vijfde man aan boord, wanneer ei gevischt wordt. IV. Een vierde man ln de machinekamer; V. Regeling van extra vrije dagen voor die schepelingen, die de Christelijke feestdagen hebben doorgebracht aan boord. Op de rol van de burgerlijke Kamer der Haagsche rechtbank kwam heden weder voor de forensenkwestie der gemeente wormer. Zooals men zich herinneren zal, had de gemeente Wormer tal van personen, die in andere gemeenten woonden, aangeslagen als werkforensen. Deze aanslagen werden echter door den directeur der directe belastingen te Amsterdam ambtshalve vernietigd op grond dat de aangeslagenen ten onrechte deor de gemeente Wormer waren beschouwd als werkforensen. De gemeente Wormer was het daarmede echter niet eens en dagvaardde den Staat voor de Haagsche rechtbank we gens onrechtmatige daad door den directeur der belastingen gepleegd. In de dagvaarding werd o.m. gesteld, dat ten tijde van de vernietiging verschillende der belanghebbende aangeslagenen of ge meenten bezwaren hadden ingediend bij de in art. 265 i der Gemeentewet aangewezen instantie, dat voorts over een aantal dier bezwaren reeds was beslist ten gunste van de gemeente Wormer en ten slotte, dat onder scheidene aanslagen reeds onherroepelijk waren geworden, doordatgeen der aangesla genen of belanghebbende geineenten bezwa ren hadden ingediend en de daarvoor ge stelde termijn was verstreken. Op grond hiervan zag de gemeente in de vernietiging 'door den directeur der belas tingen een onrechtmatige daad eit zij vor derde van den Staat betaling van de door haar tengevolge van die onrechtmatige daad geleden schade tot een bedrag van 178.036.56, subsidiair een bedrag, nader op te maken bij staat. Voor de gemeente Wormer treedt op mr. Oppenheimer, en voor den Staat jhr. mr. W. M. de Brauw. De rechtbank heeft thans in deze zaak de pleidooien bepaald op Vrijdag 11 Januari a.s. voor de le kamer van dat college. Door de Tweede Kamer werd in de schrif telijke stukken over de begrooting van Wa terstaat cn Arbeid geklaagd over de ver ontreiniging van het Noordzeekanaal. De Minister van Arbeid merkt nu in zijn Me morie van Antwoord op, dat het toepassen van wettelijke bepalingen om die veront reiniging tegen te gaan, consequent wordt uitgeroerd. Hij deelt echter ook mede, dat de oorzaak van de verontreiniging, van het Noordzeekanaal vóór het eerstvolgende zo merseizoen zal zijn weggenomen. aandeelen A en 10.066 aandeden B De firma H. Oyens en Zonen bericht, dat op Vrijdag 18 November as. door haar ter deurze van Amsterdam geïntroduceerd zullen worden 10.600 cumulatieve converteerbare aandeelen A. k 50 dollar elk, met recht van optie ten opzichte van de betaling van het dividend en 10.000 aandeelen B, zonder no minale waarde van de American Cities Po wer and Light Corporation, in certificaten van de Maatschappij tot Beheer van het admistratie kantoor van Amerlkaansche Fondsen, opgericht door Broes en Gosman cs,. elk certificaat vertegenwoordigende 10 aandeelen A a 50 dollars en 10 aandeelen E zonder nominale waarde en deelende in het dividend van 1 November 1928 af. De eerste koers van afgifte zal 127 pet. be dragen over 500 dollars. De statuten der Maatschappij bepalen, dat de aandeelen A recht hebben op cumulatieve dividenden, op een basis van 3 dollar per jaar, alvorens eenig dividend betaald word- op de aandeelen B en dat daarna op de aan deelen B kunnen uitgekeer worden zulke dividenden als waartoe de directie moge be- sluiten, uit het overblijvende surplus of de netto winsten van de Maatschappij. De Statuten bepalen voorts, dat de Maat schappij geenne dividenden in contanten of in aandeelen zal uitkeeren op de aandeelen B, tenzij na de dividend uitkeering de netto realiseerde activa ten minste 150 pet. zullen bedragen van de gezamenlijke nominale waarde van alle series der aandeelen A en van alle andere aandeelen, die in rang daarmede gelijk staan of eraan voorafgaan en die zich alsdan in omloop bevinden. af De „Lange broek" van i November toegestaan. Er zijn een groot aantal dingen, die ieder een ziet en ook eiken dag gezien kunnen wor den, zoodat het volstrekt overbodig is daar op de aandacht van het publiek te vestigen. Gebeurt zulks wel, dan is dat een bewijs, dat, wat tot heden gewoon of gebruikelijk was, spoedig tot het verleden gaat behooren en dan eerst komt men op het idee, wat meer aandacht te besteden aan dingen, waar men voorheen ternauwernood overdacht. De sim pele mededeeling, dat in het Bisdom Haar lem met ingang van i November de kleeding der R. K. Geestelijkheid verandering zal ondergaan, geeft dan ook, zoo meent de „Rsb", stof tot schrijven, zij het dan ook slechts ter eere van een statiejas en korte broek. Want eerst nu komt bij velen de vraag op, hoe is men eigenlijk aan die kleeding geko men en waarom is zij dan ook zoo gekozen en gehandhaafd Aan de hand van een door Pastoor J. C. van der Loos, thans te Uitgeest, in 1920 bij de Firma E. J. Nijkamp te Gouda uitgege ven boekje geeft het blad een antwoord op die vraag. Reeds het concilie van Trente hield zich in zijn verschillende zittingen met de kleèding van den priester in het openbaar bezig en bedreigde met straffen de geestelijkheid, die eèn kleed droegen, dat niet met hun ambt en waardigheid overeenkwam. Een bepaald voorschrift werd daarbij evenwel niet ge geven. Later, toen het begrip passend of waardig een nadere aanduiding behoefde, werd dit door den Paus of Bisschop of ook door kerkvergaderingen en synode nader omschreven. Als algemeen onderscheidings- teeken voor den priester werd voorgeschre ven het dragen van de tonsuur, en, wat zijn kleed betreft, het dragen van de toga. Zelf dit eenvoudige voorschrift leverde nog moei lijkheden op. Immers prelaten en andere hoogwaardigheidsbekleeders droegen een to ga met sleep, welke voor iets deftigs gehou den werd en de ijdelheid, welke zelfs geeste lijken niet spaarde was oorzaak, dat ook lage re geestelijken, zooals pastoors en kapelaans niet alleen in, doch ook buiten de kerkelijke diensten Zich vertoonden in toga met sleep. Dit sleepen met toga werd later officieel door de Haarlemsche synode verboden. De toga is derhalve als het officieel priester kleed te beschouwen en was ook hier te lande in zwang, totdat in de zestiende eeuw het dragen daarvan als uitwendig geestelijk kleed door de overheid verboden werd. Dit had tengevolge dat de voorschriften van het Concili evan Trente hier te lande niet konden worden nageleefd en vele priesters, wilden zij niet met het gerecht in aanraking komen, genoodzaakt werden zich te vermom men, hetzij als werkman, hetzij als eenvoudig leek. Het costuum van deze laatsten nu be stond destijds uit een wambuis, tot de kin dichtge- en leekenkleeding afbreuk werd gedaan aan den ernst der geestelijke waardigheid, vooral in openbare gezelschappen. Eerst toen Napo leon hier te lande den scepter zwaaide en de Katholieken in het bezit van verloren rech ten stelde, kwamen de uiterlijke teekenen van geestelijke dracht wederom in eere. Dit ging natuurlijk niet zonder slag of stoot, want ook hier deed de gewoonte wederom haar rech ten gelden en het was hoofdzakelijk aan het goede voorbeeld der Amsterdamsche Gees telijkheid te danken, dat hun collega's elders ertoe konden komen het toenmaals voorge schreven geestelijk kleed in het openbaar te dragen. Was reeds vroeger het dragen van baard en knevel als niet overeenstemmende met de geestelijke waardigheid verboden, voorzoover zulks mogelijk was, sedert het invoeren van de pruikendracht heeft de Kerk zoover het hare geestelijken betrot, hiertegen geageerd, doch zooals Pastoor van der Loos opmerkt tegen dien forsch-voortschrijdenden mode geest, stond zij blijkbaar machteloos. Zelfs de meest kalme en waardige priesters hebben vanaf het einde der 17de eeuw, gedurende de 18de eeuw en zelfs in het begin der 19de eeuw aan deze belachelijke mode meegedaan. Met Pastoor Kokkelink, overleden 30 Oct. 1842, verdween de laatste pruikdragende pas toor. Toen op het einde der 18d: eeuw de natuur lijke haardracht weer in ee. e kwam, moest de overheid tegen nieuwe uitingen van mode op treden, zooals krullende haren en Z. g. Ti- tuskoppen. Het ponney haar was toegestaan mits van voren niet langer dan een duim en van achteren niet meer dan drie vingers breed afhangend. Deze dracht, thans geheel vervallen, werd het langst gehandhaafd, door den bekenden Haagschen Pastoor en Parochie- stichter Wittert van Hoogland. Eindelijk komen wij aan de statiejas, welke tot het verleden gaat behooren om plaats te maken voor de gekleede jas. In het begin der 19e eeuw droeg men jassen met z.g. voorstuk ken, welke over de geheele borst over elkaar geslagen werden.De geestelijken droegen veel al reeds een statiejas, in het midden met knoo- pen afgezet, een tot aan de kin gesloten rok met opstaanden kraag, waarover dan een los-omhangende mantel werd gedragen. Sómmige geestelijken verkozen evenwel eerstgenoemde jas, welke als gevolg van den revolutionnairen geest in verschillende kleuren voorkwam met afwisselend gekleurde mou wen opslagen. Dit waren evenwel meestal die geestelijken die hun ambt niet uit roeping aanvaard hadden, doch veelal om daardoor van den dienstplicht vrij te komen. Tijdens 'n receptie van Keizer Napoleon te Breda op 6 Mei 1810 gehouden, deed deze den geestelijken die niet in ambtsgewaad versche nen een welverdiend verwijt door hun te vra gen of zij soms ook procureurs of notarissen dan wel boeren waren? Onder aartspriester van Banning werd voor het eerst wederom een officieel voorschrift omtrent de pnester- kleedij gegeven, Vooral in de Missie in Ned-Indié had de geestelijke waardigheid juist door de burger lijke kleeding veel moeten inboeten, zoodat maakt. Naar gelang Van den welstand van strenge maatregelen genomen dienden te den drager was de stof bombazijn, fluweel, laken of satijn. Als overkleed werd de cape gedragen. Hierbij werd steeds de korte broek gedragen; slechts, de schippers uit die dagen droegen lange broeken. Tot hoofddeksel diende de kleine flambard of een groo:e slappe hoed van vilten stof, soms met linten of veeren versierd. De mode zorgde voor de noodige variaties zooals insnijdingen, waardoor kleu rige voering zichtbaar werd, galons, passe menten en borduursels. Odk het schoeisel werd op verschillende wijzen versierd. Aan deze mode-grilllen deden de priesters, op een enkele uitzondering na, niet mede. Wel liepen zij in het openbaar in leekenkleedij, doch deze was teeds zwart van kleur. Daar, waar de kerkelijke overheid maar een zweem van pronkzucht bespeurde, werd -die onmid dellijk onderdrukt. Dit is ook de reden, dat de priesters zich onthielden van het dragen der z. g. Spaansche kragen of andere hals versieringen. Het priesterboord of collaar, tot op heden gehandhaafd, bestond in die dagen uit het hemdsboord, dat om den kraag van het wambuis geslagen was en veelal zonder eenig sieraad of borduursel. Eerst in den patriottentijd zien wij deze plaats maken voor de witte das, twee, soms driemalen om den worden. Het tot heden gehandhaafde costuum dag- leekent van de synode van 1865. Daaraan dan danken wij ook den Z. g. clericalen hoed, welke ook thans voor den z. g. kaasbol of slappen vilthoed het veld moet ruimen Voorheen droegen de priesters wat de mode voorschreef, derhalve na den slappen hoed met grooten of kleinen rand de driepunt of statiehoed, en den kleineren driekanten hoed.Tijdens de Fransche omwenteling kwam de cylinder „hooge zijen" in gebruik, welke ook de schedels der priesters moest versieren. De Haagsche pastoor Schagt, overleden 3 November 1887, wordt in het boekje als laatste hooge-zijen-drager genoemd. Een poging om den Romeinschen hoed als hoofd dracht voor geestelijken in te voeren, kan eerst succes hebben, als het priesterkleed in het openbaar algemeen gedragen wordt. De lange broek, zooals die thans toegestaan is, heeft nimmer tot de priesterlijke dracht be hoord; integendeel zelfs de burgerlijke stand liet het dragen, zooals reeds gezegd, aan de schippers over, totdat de revolutie ook hierin een heillooze verandering bracht. Als eigen aardigheid vestigt Pastoor Loos de aandacht op 't feit, dat in de laatste jaren de korte broek vuldig dragen van den z.g. rijbroek bevestigt deze in 1920 uitgesproken meening. Een groot aantal Nederlandsche geestelijken houdt vast aan de gewoonte, om overal waar zij zich vertoonen, zich ook in geestelijk gewaad te kleeden, n.l. met de toga; het hindert hep niet, dat er nog steeds minder-beschaafde elementen worden gevonden die daarin iets grappigs zien. En met genoegen zij gecon stateerd, dat hun aantal zeer gering is. De nieuwe regeling zooals die thans in het Bis dom Haarlem en eenige jaren terug in de ove rige bisdommen is vastgesteld, is dan ook niet bindend voor die priesters, die er prijs op stelllen, zich ook in het openbare leven als zoodanig te vertoonen. Want even onge hinderd als de zusters zich in het kleed hun ner orde aan de universiteiten op de studen- tenbanken kunnen plaats nemen, kan de R. K. Geestelijke zulks doen in zijn toog in spoor of tram of op de openbare straat, zonder dat ook maar één beschaafd mensch, met of zonder godsdienstige overtuiging, daaraan aanstoot neemt. De overplaatsing van het college der Je zuïeten te Oudenbosch naar Nijmegen zal met ingang van 7 Januari geschieden. Volgens het „D.v.N." zal het klooster te Oudenbosch worden betrokken door de mis sionarissen van Goirle (Nleuwkerk). Mgr. Cronin, vicaris-generaal van het aartsbisdom Birmingham heeft meegedeeld, dat Z. D. H. mgr. John Mc. Intyre, de aarts bisschop, op medisch advies het verlangen heeft te kennen gegeven, het bestuur over zijn aartsbisdom neer te leggen. Mgr. Cronin is reeds met het tijdelijk be stuur belast. De R.-K. H. B. S. te Rotterdam zal per 1 Januari komen onder leiding van de E. E. Paters Jesuieten. Met ingang van genoemden datum is be noemd tot directeur der R.-K. H. B. S. de zeereerwaarde pater R. van Geelkerken S.J., thans leeraar aan het Canisius Col lege te Nijmegen. hals geslagen. Dit alles neemt echter niet weg i meer en meer in zwang komt, aanvankelijk dat door gemis aan onderscheid in geestelijke jbij de jongens en zelfs bij ouderen. Het veel- Een nieuw systeem Tot voor eenige jaren had men bij P- en T. een stelsel van conduitestaten, dat de basis vormde voor de beoordeeling der ambtena ren. Dit stelsel voldeed niet en werd in 1920 losgelaten. Na een aantal jaren van ontbreken van een systeem van personeelsbeoordeeling deelde de directeur-generaal in zijn expccé aan de vakbonden omtrent zijn reorganisatie plannen mede, dat maatregelen in voorberei ding waren, om door middel van systemati sche beoordeeling van ambtenaren zoodanige selectie toe te pasen, dat de meer verant woordelijke functies voor de meest bekwamen in weerwil van het bestaande overcompleet, ln redelijken tijd bereikbaar zouden blijven. Dit stelsel van beoordeeling is dezer dagen gepubliceerd; het essentieele van het systeem is het yolgende: eenmaal per 2 jaar worden «.mbtenaren, behoorende tot het leidend of toezichtspersoneel, beoordeeld. De beoordee ling gesdrtedt door het hoofd van dienst, dat daartoe ee» Hjst met talrijke vragen moet invullen. Tusschentijdsche beoordeeling vindt plaats, wanneer het oordcel van een hoofd van dienst ten aanzien van 'n bepaald amb tenaar tusschentijds in belangrijke mate wij ziging ondergaat en dit, hoofd van dienst aanleiding vindt, og vóór de eerstvolgende gewone beoordeeling van zijn gewijzigd oor deel blijkt te geven. De beoordeeling Is geheim, zoowel tegen over den betrokkene, als tegenover anderen. Wanneer de ambtenaar echter niet voor nor male bevordering in zang of salaris geschikt wordt geacht, dan wordt hem hiervan schrif telijk kennis gegeven onder mededeeling van de betrekkelijke aanteekeningen op zijn be- oordeelingslijst. Op grond van minder gunstige aanteeke ningen in een beoordeeling worden ten na- deele van den ambtenaar geen maatregelen genomen of nagelaten, dan nadat de betrok kene in de gelegenheid is gesteld tegen die aanteekeningen bezwaren in te brengen. Eenige door den directeur-generaal aan te wijzen ambtenaren brengen hem advies uit in alle zaken, de techniek der beoordeeling betreffende: Zij gaan na of een uitgebrachte beoordeeling naar hunne meening uit hoofde van de techniek behoort te worden herzien. Een beroepsinstituut is in het systeem niet opgenomen. Het hoofdbestuur der P. en T. deelt mede, dat, zooals gebruikelijk is, ook dit jaar ge legenheid zal worden gegeven tot verzending van Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen in het verkeer met Nederl.-ïncUë, Suriname, Curacao en Noord-Amerika. Bij de niéuwe regeling, welke in hoofdzaak met die van verleden jaar overeenkomt, is bereikt, dat voor alle bestemmingen in beide richtingen dezelfde standaardteksten, ten getale van 16, zullen gelden. Behalve in het buiten-Europeesch verkeer ligt het in het voornemen, ditmaal een proef te nemen met de invoering van dergelijke telegrammen in het Europeesch verkeer. Met de Engelsche administratie is hieromtrent in beginsel overeenstemming bereikt. Echter zullen hier geen standaardteksten worden gebruikt, doch wordt de inhoud van Kerst en Nieuwjaarstelegrammen naar Engeland geheel vrij gelaten, mits uitsluitend Kerst-, Nieuwjaars- of gecombineerde Kerst- en Nieuwjaarswensch bevattende. Voor dergelijke telegrammen zal de woord- prijs tot de helft worden teruggebracht. Er zullen nadere bijzonderheden omtrent het tijdvak, gedurende hetwelk dergelijke telegrammen kunnen worden verzonden enz., bekend worden gemaakt. Ter zake van poging tot diefstal met braak, te zamen en in vereeniging gepleegd op de Keizersgracht te Amsterdam, hebben zekere J. G. en S. K., beiden goede bekenden van de politie, zich destijds voor de Vacar- tiekamer der Rechtbank te Amsterdam to verantwoorden gehad. De Rechtbank heeft toen het ten laste gelegde wetüg en overtui gend bewezen verklaard en ieder der be, Ie verdachten één jaar en vijf maanden gevan genisstraf opgelegd. G. berustte in zijn straf; K mam het niet" en teekende hooger be roep aan. Gistermiddag verscheen hü voor het Amsterdamsche Gerechtshof. De procureur-generaal, mr. A. baron Van Harinxma thoe Slooten, was van oordeel dat verd. terecht ais mededader is veroor deeld. De rechercheurs hebben duidelijk ge zien dat ipj het breekijzer' tussehen de spon ning en de deur heeft geduwd. Spr. eischte bevestiging in zijn geheel van het vonnis der Rechtbank. De verdediger, mr. dr. M. Visser, betoogde dat allerminst vaststaat dat K. de deur ge forceerd heeft; hij kan alleen medeplichtig geweest zijn. De daadwerkelijke handelingen moeten van G. als volleerd inbreker zijn uit gegaan PI. wees er voorts op dat verd. uit een goed milieu komt en rich cedurende elf jaren, van 1908—1919, behoorlijk gedragen heeft. Een lichtere straf, als door de Recht bank opgelegd, achtte pl. alleszins op haar plaats. Uitspraak over 14 dagen. Wegens het veroorzaken van dood door schuld (aanrijden onder de gemeente Sas- senheim van een wielrijder met een auto) werd T. M. handelsreiziger, wonende to Overveen, door de Haagsche Rechtbank tot 1 maand gevangeni&traf veroordeeld. Op den 19 November ais. hopen *m». geliefde Ouders en hun 12 "4-jarige Echtvereenlging te herdenken Bovenkarspel, November 1928. rebels p. plaatsing tO.61 Ike regel meer f 0.15 Ril VOORUITBETALING PÜIKBESTE ZAND AARD APPELEN TE KOOP. Te bevragen: Hendrik Roozenlaan 8, Overveen. Biedt zich aan een liel'st omtrek Noordwijkerhout. Br. °°d. No. 15, aan H. v. NOORT, Agent dit Blad te Noordwijkerhout *evr*agd. KAMPERSINGEL 58. r/.p/.V.ï, Voor spoedige indiensttreding ge vraagd te Haarlem intern, hoog loon. Schoonmaakster aanwezig. Schriftelijke sollicitaties onder No. 977, Bureau van dit Blad. Persoonlijke aanbieding: 's Avonds tussehen 89 uur, Spaarnela&n 9, Haarlem. DB BESTE gevraagd. Adres: Mevr. VEERMAN, Brederodestraat 42, alhier. WEGENS TELEURSTELLING DIRECT GEVRAAGD voor den dag, of dag en nacht, adres MEVR. KORSTJENS Brouwerskade 33 rood. FLINKE JONGEN GEVRAAGD voor Banketbakkerij en eenig loopwerk. Aanmelden tussehen 6 en 8 uur KOUDENHORN 24 Voor direct gevraagd niet ouder dan 16 jaar. Goed kunnende fietsen. Th. FRENCKEN Spaarnwouderstraat 48 voor jongmensch van 17 jaar, van netten huize, als volontair, opleiding M.U.L.O., in zaak ofkantoor van radio-art(kelen en electriciteiten bereid na eenigen tijd de zaak over te nemen. Brieven onder no. 969 bureau van dit blad. Biedt zich aan leeft. 18 j.( voor winkel en lichte huis houdelijke bezigheden. Brieven ond. No. 967, Bureau van dit Blad. niet ben 17 jr. Aanmelden na 8 uur bij Mevr. SCHNEIDER, Hedastr. 30 (bü Kleverlaan). GEVRAAGD een 84 uur boven 16 Jaar. Loon 6. 's Zondags vrij. Kleverparkweg 216. Er biedt rich aan een Leeftijd 19 jaar van 9 tot 4 Uur. 's Zondags vrij. Loon 8 gulden. Br. onder No. 992, Bureau van dit Blad. B. z. a. net persoon voor goed kunnende melken, v. g. g. v., tegen kost en inwoning. Briever aan P. SCHUITEMAKER, Houtrakpolder Halfweg. voor de ZETTERIJ; niet ouder dan 14 jaar. Aanmelden bij den Portier van N. V. Drukkerij DE SPAARNESTAD. R. K. Weduwnaar, 48 jaar (ge meente-werkman) wenscht kennis making met R. K. Vrouw, liefst een weinig bemiddeld. Br. ond. No. 982, Bureau van dit Blad GEVRAAGD; door werkman bi) R. K. menschen zonder kinderen. Br. aan J. TURN HOUT, Ag. v.d. Blad, Glip, Heemstede. gezocht door net persoon, geen ber., vrije slaapk. en berging voor fiets. Liefst centr. stad. Br. met prijsopg. onder no 991, Bur. van dit blad. te huur, gelegen Gr. Houtstraat, bev. 7 kamers, keuken, kelder en zolder. Huurprijs 700 p. jaar, ook gedeelte of gestoffeerd. Brieven ond. No. 996, Bureau van dit Blad. TE KOOP gevraagd Omtrek Station of Kloppersingel. Voor Klein gezin. Brieven onder No. 964, Bureau van dit Blad. Aangeboden in de omgeving van de Koningmneweg een ruime ongemeubileerd, desgewenscht ook aparte slaapkamer, zonder pension. Br., ond. No. 983, Bur. van dit Blad. te koop gevraagd. Broeven met prijs opgaaf, ond. No. 999, Bur. v. d. Blad: Gebouw, voor garage enz. geschikt, met bov.-won. en achtergelegen werkplaats te kr -o 6500. Ei ..oor bijzondere omstandigheden een HEERENHUIS met voor- en achtertuin, 6 kam. enz. 9300. Te bevr. W. HOEK, J. de Braijstr. 6. te koop, met wlnterkap en boschhoom. Loopt schitterend, prijs 500. Te bevr. Tn. SPRONK, Ridderstr. 7-9, Haarlem Zoekt U een afdoende en succesvolle reclame in Noord-Holland bo ven 't IJ? Plaatst Uwe aanbiedingen, aanvra gen, bekendmakingen, enz. in het bet meest gelezen Dag blad in Noord-Holland boven't IJ, met edities voor Alkmaar, Helder, Hoorn, Purmerend en provincie. Aanvragen voor advertentietarie ven richtc men aan de administratie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3