DE WAERELD ROND Volksbond HED- R-K- TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE Nog eenige foto's van de Etna-uitbarsting. Een wolk van witten damp hangt boven den lavastroom, die langzaam van de hellingen van den Etna vloeit en alles op zijn weg verwoest. De Eerw. Zuster Katharina, wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis te Mijdrecht, viert 16 Nov. u haar zilveren professie-feest. Zij is dan tevens 25 jaar ziekenverpleegster. Terwijl de verschrikking van de verwoestende lava langzaam nadert, bidt het volk tot den H. Leonardo, wiens beeld men met het gezicht naar den lavastroom heeft geplaatst. De R. K. Bouwvakarbeidersvereeniging te Santpoort die haar tienjarig bestaan herdacht heeft. Links: Moderne religieuze kunst. Door de firma wed. J. R. v. Rossum te Utrecht wordt een geelkoperen godslampje, in den vorm van ten olieschuitje, in den handel gebracht. Het wordt vervaardigd in de werkplaatsen van Berg en Bosch te Apeldoorn, naar ontwerp van den heer Jac. Verzuu, bedrijfsleider aldaar De heer J. Th. Kloosterman, onderwijzer aan de St. Canisiusschool te Haarlem, zal 7 Dec. a.s. zijn zilveren onderwas-jubileum vieren. In Amerika is alles groot en kolossaal, ook ziekenhuizen, getuige dit wolkenkrabbers-complex van ziekenhuizen en artswoningen, onlangs in New-York geopend In Los Angelos wordt voor spelevaarten een nieuw SOOrt boot gebruikt, die geheel rond is. De boot wordt druvende gehouden door een dubbelen met lucht gevulden wand. De voortbeweging geschiedt door een schroef. DE WERELD-BEVOLKING Terwijl men vroeger over het aantal be woners van de aarde op zeer onzekere taxa ties was aangewezen, is het thans mogelijk nauwkeuriger cijfers te geven en tamelijk juist vast te stellen, hoeveel menschen er op aarde leven en hoe de bevolking over de verschillende rassen en volkeren is verdeeld. In een rapport over de bevolking der aarde onderscheidt Alois Muller in het Tijdschrift voor Geopolitiek 18 volkengroepen, die hij naar het aantal van hen, die tot de groep behooren, heeft gerangschikt. Op de eerste plaats staan de Europeesch Amerikaansche volkengroep met 658 millioen menschen, dan volgt de Oost-Aziatische groep met 576 millioen, de Indische met 317. d,e Oosterlingen met 100 en de Maleiers met 67 millioen. De andere groepen zijn minder talrijk. Zoo hebben de Indianen 14 millioen. de Joden 13.2 millioen, de Toengoezen 12, de Mongolen 3.5, de Armeniërs 2.9 millioen. Aan de spits der Europeesch-Amerikaansehe groep, die weder in 12 ondergroepen is ver deeld, staan, wat het aantal betreft, de Germanen met 250 millioen, dan volgen de Romanen met 207 millioen en de Slaven met 165 millioen. Tot de kleinere ondergroepen behooren de Ieren met 12 millioen, de Ma- ghyaren met 10 millioen, de Georgiërs met 6.9 millioen en de Finnen met 4.7 millioen. De talrijkste stam der Germanen zijn de Angel- saksers met 133 millioen, dan komen de Duit- schers met 99 millioen, van wie er 60.2 mil lioen in Duitschland. 8 millioen in Oosten rijk, 3.1 millioen in Tsjecho-Slowakije, 1 mil lioen in Polen wonen. De derde plaats in de Europeesch-Amerikaansehe bevolkingsgroep nemen de Spanjaarden in, van wie er 22 millioen in Spanje en 43 millioen in Zuid- Amerika leven. Dan volgen de Italianen met 46 en de Franschen met 44 millioen. Van de laats ten leven er 35.2 in Frankrijk en 3.25 m België. Onder de Oost-Aziaten zijn de Chineezen verreweg de grootste groep, de Japanners en Koreanen kunnen samen op 80 millioen wij zen, 3 millioen Joden wonen in Polen, 2.8 in Sovjet-Rusland, 2 millioen in de Vereenigde Staten, 820.000 in Roemenië, 600.000 in Duitschland en in Palestina 120.000. De bevolking op de aarde is in de laatste 1 eeuw geweldig toegenomen. Terwijl men in 1800 het aantal menschen als bewoners van de geheele aarde schatte op ongeveer 775 millioen, (een schatting die echter blijkbaar te laag was), waren er in 1900 1564 millioen en in 1925 1864 millioen. Het is wel merkwaardig, dat onder alle volkeren der aarde de Maleiers het meest in aantal zijn toegenomen. Het aantal steeg in bovengenoemd tijdperk van 11 millioen tot 67 millioen. De Europeesch-Amerikaan sehe groep is in dat tijdvak 3.5 maal grooter geworden, n.l. van 185 tot 685 millioen. Europeanen, hetwelk nog in 1800 9/10 pet. bedroeg, in 1925 teruggeloopen tot 2/3 pet. 42 JAREN OP DE HELLING VAN EEN UITGEDOOFDEN VULKAAN „Agentia Fides" meldt uit Oceanië Op het vulcanische miniatuur-eilandje Nioua Fook. heeft Pater Joung 42 jaren op de helling van den uitgedoofden vulcaan doorgebracht. Zijn leven vormt een waren ro man Gedurende een tiental taren professor in de Theologie in Frankrijk, later in dienst van de inlandsche koningin op het eiland Wallis ving hij later het apostolaat aan op het ei'and Nioua Fook. Door de bewoners uitge- stooten zag hij zich genoodzaakt zich een hutje te bouwen op den krater van een vroege- en vulcaan en moest zijn voedsel op de wijze van Robinson Crusoë zoeken. Thans heeft Pater Joung op 81-jarigen leef tijd het geluk de helft van de bewoners van het eiland tot het katholicisme te hebben be- keerd- t Nioua Fook is een van die verloren plekjes op aarde die men slechts op de groote atlassen vinden kan. Het maakte deel uit van deTonga- of Vriendschaps-archipel, die, hoewel ze een klein koninkrijkje omvat, afhankelijk is van Groot-Brittannië Het behoort tot het aposto lisch vicariaat van centraal Oceanië, dat 7800 katholieken omvat, wat bijna een derde is van de totaal-bevolking van 23.795 zielen. Een eigenaardigheid van het eilandje Nioua Fook is, dat het gewoonlijk de „Blikken doos" wordt genoemd, om het feit dat de Zwemmer die de brieven naar het postschip brengt dat ze meenemen zal, van boord de aangekomen post ontvangt, die hem wordt toegegooid, gesloten in een verzegelde blikken doos, opdat deze zal drijven op den terugweg naar deze gevaarlijke kust. HAAR IDEAAL Julia zal nooit trouwen, of ze moet haar ideaal gevonden hebben. En wat Is haar Ideaal? Een man die haar ten huwelijk vraagt. ZUINIGHEID Schiet dan toch! Daar zit een duif op dien tak, prachtig onder schot P^nk je wel. Dan kunnen we morgen met jagen, want het is al het wild, dat hier uren in den omtrek te vinden Is. DAN GAAT HET NIET Toerist: Hebben ze op dit veld dien slag ge leverd in de tiende eeuw? Gids: Neen, daar op de helling van dien heuvel. Toerist: Daar hadden ze toch beter dit veld voor kunnen kiezen. Gids: Dat kun je denken. Dat is van boer Gijsen, en die wil niet eens hebben, dat de jongens er op voetballen. De vjjfde kolom GALANTERIE Bij een bezoek aan Frankrijk hebben velen geconstateerd, dat de veel geroemde Fransche hoffelijkheid der Franschen niet zoo groot is als men zich voorstelde. Met het geven van fooien bijv., welke niet hoog genoeg worden geacht, blijft de beleefdheid dikwijls achterwege. In een Parijschen schouwburg hoorde o.a. een Nederlander eens van het zaalmeisje, dat de haar toegedachte fooi te gering was. De nuchtere Nederlander nam toen kalm het geldstuk terug en gaf niets, maar den geheelen avond werd door de zaal- meisjes over dat sensationeele geval op een voor hem overduidelijke wijze gesproken en werd de „karige vreemdeling" met den vin ger aangewezen. Uit dergelijke gevallen kan men misschien niet concludeeren dat Frankrijk onhoffelijk is een algemeene deugd schijnt het toch niet te zijn. Ook Franschen uiten dezelfde klacht. Een beroemdheid op het terrein van mode en etiquette ook daarin kan men tegenwoordig beroemd zijn heeft onlangs gezegd, dat de Fransche galanterie verdwijnt. De jongere generatie is niet meer hoffelijk en beleefd tegenover dames. In Amerika was het enkele jaren geleden reeds noodig om een organisatie van oude dames te stich ten, welke vereeniging zou trachten de jonge heeren der schepping beleefd te zijn niet alleen tegenover een meisje met een lief ge zichtje, maar ook tegenover dames die zestig jaar en ouder zijn. Maar ook het optreden tegenover jongere dames laat te wenschen over. Wanneer dames door heeren worden gegroet, aldus de galante autoriteit, ziet men de vreemdste dingen, waarvoor nog enkele jaren geleden iedere jongeman een fikscfc standje zou hebben gekregen. Men groet mei een sigaar in den mond, met de linkerhanc in den zak en meer dergelijke verschrikke lijke houdingen. Men mag echter de heeren om dit grootei gebrek aan galanterie niet al te hard vellen oreert de Franschman verder. Want de vrouw zelf Is hier de schuldige. Zij doet sinds jarer haar best om den man in alles te imiteeren rookt en studeert en oefent alle beroeper uit. Maar intusschen verliezen de vrouwen die de emancipatie op deze wijze opvatten, al haar vrouwelijkheid. Zij ontziet zich bijv niet om tram, café, trein of de wachtkamer van een dokter tot toiletkamer te promovee- ren en overal met stift en poederkwast te werken, en zich een serie uitdrukkingen aan te leeren welke z.g. mannelijk zijn, maar in iederen vrouwenmond ruw klinken. Geen wonder dus, concludeert de Franschman, dat de man zich even „vrij en ongedwongen" beweegt als de vrouw, ook tegenover vrou wen. De ontaarding van het vrouwelijke karak ter, welke men in sommige kringen eman cipatie noemt, heeft echter wel erger gevol gen dan de verruwing der omgangsvormen, waarover de Franschman jammert. DE LUCHT Moeder en zoon voor een schilderij rtk Mesdag. Hij (opgetogen): Wat een lucht, hé? Zij (nuchter)Ik ruik niets.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5