Stadsnieuws moot piano's Instrumenten PLAN VOOR EEN STADION TE HAARLEM Kleuwe Haarlemsche Coaraul Gt*oote sof*teering AAN ONZE LEZERS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE Installatie van Mr. J. D. Pasteur als president van de Rechtbank te Haarlem Geloof en Wetenschap Zijlmeg 57 Haaflem Voor den Politierechter Algemeen Verkooplokaal BERICHTEN UIT ONZE VORIGE_OPLAGE Door een autobus overreden en gedood De „Jacob William Hook" gezonken De toestand van Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Een incident tijdens de zitting van het Permanent Hof van Intern. Justitie Het ss. „J .P. Coen" lek gestooten Geen georganiseerd overleg in het Indische leger Assistent-resident van Billiton Mislukte aanslag op den president van Letland RADIO-NIEUWS Radio in Indië Financieele Beschouwingen DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Passagierslijst Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Gistermorgen had de installatie plaats van den nieuwen president der Haarlemsche Rechtbank, mr. J. D, Pasteur. Aanwezig waren o.m. vele leden van de Rechterlijke Macht en nagenoeg de voltallige balie. Mr. J. D. Pasteur werd bij Koninklijk Be sluit van 25 October 1928 tot president der Rechtbank te Haarlem benoemd. In openbare terechtzitting van het Am- sterdamsche Hof, werd hij Donderdag 8 November beëedigd. De vice-president, mr. W. H. van Nes van Meerkerk, achtte het een eer en genoegen den nieuw benoemden president het eerste te mogen gelukwenschen. In de reeks van jaren, dat spr. mr. Pasteur als lid der Rechtbank heeft leeren kennen, is steeds gebleken met welke nauwgezetheid en goed heid hy zijn taak vervulde. Gü hebt een schoon voorbeeld aan uw voorganger, aldus spr., wij gaan de toekomst met vast vertrouwen tegemoet. Nadat mr. Pasteur officieel geïnstalleerd was, nam hij den voor hem bestemden zetel in. Toen was het woord aan den Deken der Advocaten, jhr. mr. P. W. van Styrum. Groot is mijn voldoening, aldus spr-, dat ik in de gelegenheid ben myn sympathie uit te drukken met uw benoeming. Wij stellen uw benoeming op hoogen jirijs, daar uw op treden in het verleden, als lid der Recht bank, een waarborg is voor de toekomst. Wij behoeven niet te vragen: wat staat ons te wachten ten aanzien van den nieuwen pre sident. Uw verleden is een waarborg, dat u rekening zult houden met de wenschen en verlangens van de Balie. Wij zijn verheugd dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, u in plaats van den betreurden, overleden president als zoodanig te benoemen. Wij weten, dat wij iemand krijgen met grooten werklust. Dat de taak niet zoo licht is, weet niemand beter dan u zelf. U wordt weliswaar bijgestaan door de leden van het college, maar veel hangt toch af van uw rersoonlijk initiatief. Namens de bal.ie venscht de deken mr. Pasteur geluk met rijn benoeming, doch ook de balie dient te worden gelukgewenscht, meende hij. Dankwoord mr. J. D. Pasteur De president betuigt zijn erkentelijkheid aan H. M. de Koningin en den minister van Justitie Dan dankt spr. den vice-president, mor de hartelijke, vriendschappelijke woor- ien tot hem gesproken. Lang heeft spr. de vraag overwogen of hij rich mocht beschikbaar stellen voor een der gelijke verantwoordelijke betrekking, gezien rijn rijperen leeftijd. Op aanhoudend verzoek ran het college heeft hij zich bereid ver- tlaard, daar hij nu kan rekenen op vollen jteun en vertrouwen. Dank bracht spr. aan den deken voor zijn hartelijke woorden Voor een vruchtbare rechtspraak is noodig onderlinge waardeering en vertrouwen. Spr is 24 jaar aan de rechtbank verbon den doch kent de Haarlemsche Balie als een Balie waarop men vertrouwen mag. Daarop bouwt spr. de grondslagen voor een luiste samenwerking in de toekomst. Allen zegt spr. dan dank voor hun tegen- voordigheid. Opvoering van „Leontientje", tooneelspel van Felix Timmer mans en Eduard Veterman, door het Vereenigd Rotterdamse!» Hofstad-Toneel. Het bestuur van G. en W. zal op deze derde bijeenkomst van het seizoen, Maandag avond in den Jansschouwburg gehouden kunnen terugzien als op een uitstekend "ge slaagden enbuitengewoon moeilijk te organiseeren avond. De schouwburg was inderdaad tjokvol en er gaan veel geduldige schapen in een hok dat was aan de schier ondraaglijk hooge temperatuur te merken mar het zou ons niet verwonde ren, als ook hier weer bleek, dat het on mogelijk is, 't allen naar den zin te maken, vooral wanneer zelfs gegronde teleurstelling niet vermeden kan worden. Maar dit mogen we wel als zeker aan nemen: er is op al die dichtgevulde rangen op niet-alledaagsche wijze genoten. Er waren onder het talrijke publiek buiten gewoon veel Heeren Geestelijken en Cor van der Lugt Melsert, die op het tooneel den zoeten pastoor uit den Bloeienden Wijn gaard had voor te stellen, zal zich wel onder den hoogdruk van een ongewoon vakkundige critiek hebben gevoeld! Van eén kant! Want ook is 't waar, dat de opvoering van „Leontientje" 't meest bevrediging zal schenken aan hen, die niet door het veel- vuldig bijwonen van het beroepstooneel verwend zijn. Want al doet het optreden der verschillende personen uitgezonderd dan den speelman en den koster niet bepaald aan dilettantentooneel denken, het stuk zelf geeft er meermalen aanleiding toe. Zeker er valt heel veel moois in te waar- deeren en wel in de eerste plaats de rijke, sappige taal. Deze zou uit den mond van echte Vlamingen veel „natuurlijker" en dus ook veel mooier hebben geklonken (denk maar eens aan 't heerlijke „klappen" van Magda Janssen in „Fientje Beulemans"!), maar dat neemt niet weg, dat we bijna voortdurend genoten van haar bloeiende, kleurige pracht. De dialogen werden er omdat de personages allemaal dichters wil den zijn wel eens 'n beetje gema&kt door, maar anderzijds verborgen die lekkere klanken uitstekend het simpele van het Sebeuren. Met „simpel" is overigens de inhoud van het tooneelspel weer niet juist aangegeven. Ue geschiedenis die zich voor ons afspeelde in drie bedrijven soms wat wonderlijk in tafereelen verdeeld was belangwekkend ontroerend genoeg, al deed ze dikwijls denken aan een wel wat verouderd ver steel uit een lieftallig'-sentimenteelen tijd. £n door het fijn-doordachte en warm- ïcboden spel der hoofdpersonen bleef het de aandacht boeien, vooral in het eerste en tweede bedrijf. Want we durven het rond- üit zeggen omdat alle critiek den indruk van een schoonen avond niet behoeft weg nemen! het derde bedrijf heeft ons v6el minder voldaan. We hebben tot dan toe hoofdpersoon Leontientje leeren kennen als een engelachtig, braaf meisje met een poot kinderhart en een niet scherp, maar toch wel helder verstand. Hoe ze in haar "ePste wezen Is, blijven we maar raden. "adt de talentvolle Timmermans is geen tester in de karakterteekening, zooals ?°k wel de al te zoetelijke pastoor Benedict jjmtoont. We raden den strijd achter de 1 gelijkheid van dat schoone wezen, terwijl tl ze in den kloek gespeelden Isidoor van Jan van Ees duidelijk zien. Maar wij missen toch den opstand van het gekwelde gemoed tegen den hoogen geest, die in zulke levensmomenten een tyran schijnt. Leontientje onderwerpt zich, maar nergens blijkt dat ze ook anders zou kunnen, dat er een felle kamp wordt gestreden tusschen menschenliefde en Godsliefde. Zij offert, maar het is geen offer, dat veredelt en verfijnt en dus gaat ze er op niet bepaald overtuigende wijze aan dood. En dan is er het laatste tafereel van het derde bedrijf dat wij voor ons maar liever gemist hadden. Dat sterfbed van Leon tientje, met daarnaast den poëtischen, maar niet langer bewonderenswaardigen ziele- herder deed toch heusch dilettanterig aan. Misschien behoort er moed toe, om er eerlijk voor uit te komen want nog zelden woon den wij onder een uitvoering van beroeps tooneel zulk een harmonische uitstorting van smart van de dames en verkoudheid van de heeren bij maar 't is onze indruk, dat in die zeer gerekte scène minder op het schoonheidsgevoel, dan op de zenuwen van het publiek wordt gewerkt. Dat Leon tientje in dat uur vertrouwt op het „mira kel" van Isidoor's bekeering, aanvaarden we graag, maar dat zij in het aangezicht van den dood (dus van het eeuwig leven) en bijna op het moment der vereeniging met God In de H. Eucharistie zinnelijk opgaat In een rardsche liefde, dat is verre van verheffend. Trouwens, geheel het tooneel der „berech ting" is voor ons gevoel hinderlijk, omdat het tooneelmatige de heiligheid der voorge stelde handeling aantast. Maar 't is voor de leden van G. en W. ongetwijfeld een avond van vreugde geweest. Er is genoten en gelachen dit laatste ook wel eens als er alleen Iets typeerends en niets komisch werd vertoond. Er is ook da nig geschreid en dit mogen we wel beschou wen als een overtuigend bewijs van de inni ge ontroering, die stuk en uitvoerders heb ben weten te bewerken. Gaarne denken we nog terug aan den goedhartigen pastoor van Cor van der Lugt Melsert, zóó fijn be- heerscht, zóó mild van warmte. Dat zijn vereering van de „wijnzier' 't in 't boek wel. maar op de planken heelemaal niet doet, is niet de schuld van den knappen acteur. En Leontientje van Annie van Ees blijft ons bij, vooral door haar stem: In dat blonde Vlaam- sche kopje hadden we oogen en wenkbrau wen liéver anders, minder donker en fel ge zien. De actrice kreeg een fraai bouquet en had 't verdiend. Den Isidoor van Jan van Ees roemden we reeds en den onbehouwen vader van Piet Bron, den wijnkooper van Anton Roemer (nomen est omen!) en de meid van Jul. Roos komt evenzeer een pluim toe. Laten we ook niet vergeten, 'n woord van lof te wijden aan de decors van Eduard Veterman. Inzonderheid het tweede bedrijf: in den hof van den bloeienden wijngaard, bracht een tooneel vol landelijke poëzie, als een schoone omlijsting van het dichterlijke gezelschap, dat om het mirakel vroeg. We twijfelen er niet aan, of „Geloof en Wetenschap", dat zich in zoo'n bemoedigen den bloei verheugt, zal nog meermalen zoo'n avond organiseeren het wordt gewaar deerd! v. d. S. gulden, dien ik boete krijg, krijg jij en je buurman M. op je bl De breedsprakerigheid van verd. gaf den politierechter aanleiding het verhaal tel kenmale af te breken. Klaarblijkelijk was de geheele buurt op de publieke tribune vertegenwoordigd, want als verdachte iets vertelde, dat min of meer twijfelachtig was, steeg er een eenparig „Oh! Oh!" op onder de gemeente. Na ein. delooze verhalen gelukte het den officier 20 subs. 10 dagen te eischen. Verd. vond dit te veel, een half jaar is dat gesar en gejudas aan den gang geweest en dat is al een straf, die groot genoeg is. De politierechter merkt op, dat muziek in dit geval geen veredelenden invloed op de buren-verhouding heeft gehad. Verd. is overigens gunstig bekend, Alleen wat prik kelbaar. Met 15 of 10 dagen wordt de zaak gesloten. Het nitstalkastje Op den len Augustus leunde G. L. de Z. 18 jaar tegen een uitstalkastje van de fa. V. D Heel verlokkelijk straalde daar binnen een mooie pet en een pracht van een zijden zelf- binder. Z. meende dat het kastje openstond en haalde er de pet en de das uit. De diefstal was uitgekomen en nu stond hij terecht voor den politierechter. De rech ter vroeg hem, of hij op weg was een boefje te worden en of hij zijn jonge leven er zon der nadenken maar aan durfde wagen. Het rapport van de reclasseering vermeldt, dat bekl. onzindelijk is op lichaam en klee ding en verkeerde vrienden heeft. Geadvi seerd wordt 'n gevoelige straf op te leggen daar verd. dan misschien tot nadenken zou komen. Daar verd. reeds meerdere malen tot geld boete veroordeeld is en hij steeds voortgaat met kleine diefstallen eischt de officier een gevangenisstraf van 1 maand. De politierechter verminderde de straf tot 3 weken. VAN EEN KLARINET, EEN PIEPERTJE EN TWEE BLOEDNEUZEN De veredelende invloed van muziek Menigeen heeft reeds zijn gezellig huis moeten verlaten om muzikale redenen. Wanneer buurman boven naast of onder lid is van een harmonie of fanfarecorps, moet hij natuurlijk repeteeren en als het toeval nu wil, dat zoo Iemand contra-bas speelt, dringt het diep-klagende brommen de oempa-geluid tot in de huiskamers van vier huizen ver door. Overdag werkt de 'muzikant, dus het blazen moet 's avonds gebeuren. Daar zit 'm nu juist de kneep, want 's avonds slapen de kinderen en deze kunnen het tragisch getoeter niet ver dragen, zoodat ze hun eigen instrument op de hoogste tonen spelen en de contrabas geaccompagneerd wordt door diverse aan minnige kindergeschreien. Hier in Haarlem woonden twee families I naast elkaar, die voortdurend ruzie hadden, j Op een goeden dag kreeg het zoontje van Buur G„ wiens vader vuurwerker was, een klap op z'n gezicht van een knechtje ran buur M. Daar was natuurlijk een rede voor. Buurman G. speelde klarinet, zijn zoontje speelde piston en een andere huisgenoot blies op een piepertje, zoo'n kermisple. pertje, dat je opblaast tot een dikke blaas en dat daarna piepend ineenzijgt. Als tegenprestatie had buurman H. met zijn vrouw een dekselconcert gegeven met behulp van twee pannendeksels. Kortom het was een onhoudbare toestand en de bom moest vandaag of morgei) barsten. Buurman G. was naar beneden gegaan en had in den winkel staan praten, heel gemoedelijk, hoewel een enkel scheldwoord niet achterwege was gebleven. Er werd over gepraat, dat G. zijn kin deren geen goede opvoeding gafDat was te veel; de vuist van buurman G. daalde neer op den neus van buurman M. Drie weken had het slachtoffer met een opgezwollen snuit-instrument geloopen, ook was er bloed gevloeid op dien fatalen avond. Toevallig kwam buurman P. H voorbij; die zag de ruzie en ging er naar toe, om getuige te zijn. Doch de razernij van G. was ontembaar en ook de getuige kreeg een flinke gezouten portie op z'n hoofd. Een aanklacht was natuurlijk het gevolg. Gisteren stonden de buren voor den politierechter, om het gevecht op 2 October uit te vechten. Get. H. beweerde, dat G. weinig berouw toonde, want hy had hem 22 October toe geroepen; „Het spyt me, dat ik je niet meer op je duvel heb gegeven. Voor iederen Veiling-notitie van 12 November 1928, Ten overstaan van Notaris Van Does- burgh. No. 1. Een gebouw, waarin thans een Zeeppoederfabriek is gevestigd, met erf en terrein aan den Ouden weg te Haarlem, Kad. Sectie D No. 407, groot 1 A„ 35 cA. Opbod 3950, op. Ten overstaan van H. M. L. M. Schreurs. Candidaat-Notaris-plaatsvervanger, vvaame- mende het kantoor van wijlen Notaris A. J. C. Daamen, te Haarlem. Nos. 2 en 3. Vier perceelen weiland geschikt voor bouwterrein, gelegen tusschen den Zomerweg en het Slachthuis, onder de gemeente Haarlem. Kadastraal bekend als gemeente Haarlem II. Sectie Q. Nos. 94—96—265 en 321, te sa men groot 6 H.A., 49 A., 75 c.A. Te veilen als volgt: No. 2. Twee perceelen weiland. Kad. ■Sectie Q Nos. 265 en 94 te samen groot 3 H.A., 44 A., 85 C.A. No. 3. Twee perceelen weiland, Kad. Sectie Q Nos. 321 en 96, te samen groot 3 H.A„ 4 A. 90 C.A. Combinatie: Perceelen Nos. 2 en 3, J. W. van Santé q.q. 99.500. DE BILDT, 13 November Gisterenavond werd op den Bildtschen straatweg bij De Bildt het 26-jarige Duitsche dienstmeisje M. L. in betrekking bij een familie te Bildt- hoven door een autobus aangereden. Zij be kwam zoodanige verwondingen, dat zij na enkele oogenblikken overleed, ten huize van den hovenier de Groot, by wien ze was bin nengedragen. Het meisje had langs den Bildtschen straatweg in de richting Utrecht gereden. Een autobus reed haar tegemoet, waarvan de chauffeur opmerkte, dat zij niet op het fietspad, doch er naast reed. De chauffeur, wilde nog iets uithalen, doch kon een botsing niet meer voorkomen, met het reeds bekende gevolg. Hem treft waarschijn lijk geen schuld. Het ïyk is naar Utrecht overgebracht. De politie stelt een onder zoek in. De bemanning (18 personen) vermoeJeiyk verdronken LONDEN, 13 November. De schoener „Jacob William Hook" is ongeveer 150 mh- Ien ten Z.-O. van kaap Hatteran gezonken Het s.s. Huron redde drie matrozen en den kok. Over het lot van de overige op varenden, den kapitein en de andere leden der bemanning, waarschynlük in totaal 18 personen, zijn nog geen berichten oncvan- gen. Zij zijn vermoedeiyk verdronken. 'S-GRAVENHAGE, 13 November. Om trent den toestand van den minister van Staat, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Kamer, kan nog niets naders gemeld worden, dan dat de patiënt zich nog steeds in observatie be vindt. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Voor het Permanent Hof van Internationale Justi tie is heden aangevangen de behandeling van het geschil tusschen de Fransche en Servische rsgeering over de betaling van coupons en aflossingen der tusschen 1895 en 1913 in Frankryk geplaatste leeningen. Nauweiyks had de advocaat der Fransche regeering Zijn pleidooi aangevangen, of de zitting moest tot den volgenden dag worden uitgesteld, daar een der rechters, Negulesco, uit Roemenië, door een duizeling bevan gen werd. Een geneesheer verleende de eerste hulp. Na medische behandeling kon Negulesco zich naar zyn verbiyf begeven. AMSTERDAM, 13 Nov. Het ss. „Jan Pieterszoon Coen" van de Stoomvaart My. „Nederland" is gisterenmorgen lek gestoo ten. Hedenmiddag zal de „Coen" ter reparatie in het dok worden gesleept. Op dén vertrektijd zal het gebeurde geen invloed hebben. BANDOENG, 12 Nov. (Aneta). Volgens het A. I. D. de Preangerbode deelde de Re geering aan de Vereeniging van Onderoffi- EinCOURTOIS CHIT&CT Bovenstaande teekeninr vertoont het bouwplan voor een stadion (annex riiwielbaiii) te H;iar<em naar ontv.erp van den architect Jean Courtois, Duvenvoordest raat 60 alhier, die door eenige Haarlemsche sportliefhebbers voorloopige details hiervoor samen te stellen. Men meent, dat voor een stad als Haarlem, die door hare]fraaiie lieeine zich zoo uitstekend leent voor het beoefenen der verschillende sporten een stadion geuensiht is. De bedoeling is nit de burgerij tehoorenóf^sympathie voor dit b.uwplan bestaat. Het complex is gedacht op een terrein achter de Houtvaart in de kom der gemeente Haarlem (richting Bloemendaal, Het hoofdgebouw, geheel van baksteen en ^ton ^et^kkem vertoont *vn den voorgevel een breeden opgang, welke naar een groote overdekte hal voert, vanwaar binnen een br^e tnvp ™set%£ leidt. Hier groepeeren zich de conversatie-, eet- en recreatie-zalen met aan de achterzijde een groot gans gevende tot de overdekte tribunes. In het geheel .s er plaats voor ruim 15000 bezoekers. Gelijkloers ^vi^den «ch de Lfen-. kleed- en toiletkamers der sporl beoefenaars, voorts de overige d.enstve. trekken en rijwielbergplaats Derijwielbaan bevinden zich de 13 PI p»(*«lVi3 OVf» ZUU« auvvu wv««v..v». O oefen-, kleed- en toiletkamers der sportbeoefenaars, voorts de overige dienstve.trekken en ^schikt voor zelve is berekend op twee ronden per K.M. en heeft dus eene baanlengte van 500 meter Het stwvttericm.s tevcns S<^kt__voo_r de beoefenaars van tennis, golf, korfbal, hockey, voetbal en andere spelen. Achter het stadion bevinden zich de rcinen voor auto's en motorrijwielen. 'parkeerter- cieren van het Ned.-Indische Leger „Ons Aller Belang" mede, dat Invoering van ge organiseerd overleg in het leger door haar onnoodig en ongewenscht geacht wordt. Im mers aan billijke verzoeken wordt en werd voldoende aandacht besteed, terwijl even- tueele teleurstelling over het niet opvolgen van adviezen, welke voortgekomen zyn uit dat overleg, den goeden geest nadeelig zou kunnen beïnvloeden. BUITENZORG, 12 Nov. (Aneta). De as sistent-resident der afdeeling Bonthain (Gouv. Celebes en onderhoorigheden) L. E. Noll, is benoemd tot assistent-resident van Billiton. RIGA, 13 Nov. Maandag heeft, naar eerst thans bekend wordt, een mislukte po ging plaats gehad, om den trein, waarmede de staatspresident van Letland Semgal met den voorzitter van het parlement, dr. Kalnin en verscheidene generaals uit Libau van een militair feest terugkeerden, te doen ver ongelukken. Naby het station Mitau was moedwillig een wissel verkeerd gelegd, om den trein te doen ontsporen. Korten tijd voor de aan komst van den trein heeft een politiebe ambte den aanslag ontdekt. Hij vond in den wissel een as vastgeklemd. Door signalen werd de trein van den staatspresident tydig tot stilstand gebracht. In verband met dezen aanslag zijn ver scheidene personen uit links-radicale krin gen gearresteerd. Het is tot nu toe echter nog niet gelukt vast te stellen, wie de daders zij a Belangrüke werkzaamheden Aneta seint uit Bandoeng: Naar Aneta verneemt, heeft het overleg van de heeren Koemans, Boetje en Schotel met den Indi- schen radiodienst zeer vruchtbare gevolgen gehad. Er is volkomen overeenstemming be reikt. Alle technische exploitatievraagstuk- ken zyn nauwkeurig onderzocht en de voor naamste resultaten zyn: de vaststelling van de nieuw te bouwen zend- en ontvang-in- richtingen, de mate van de toe te voeren energie, de keuze van de constructie van de antenne en de toe te passen golflengte. Beide diensten zullen zich zoo spoedig mogelijk voorzien van een zender van onge veer 80 kilo-watt toegevoegde anode-energie, ingericht voor snel-telegrafie, telefonie en beeldtelegrafie, welke installaties, naar ver wacht wordt, in de tweede helft van 1929 in bedrijf genomen zullen worden. Indië bouwt bovendien bij Bajeukolot een zender van 160 kilo-watt, met zes seinkanalen voor Neder land. Het Is de bedoeling, dat twee sneltele- grafen en een beeldtelegraaf tegelük ge bruikt worden, terwijl ook nog drie telefoon gesprekken worden gevoerd. Zoodra dit alles gereed is, zal een zender van 80 kilo-watt voor het verkeer met Amerika en Australië worden gebruikt. Nederland bouwt een even- waardig tegenstation. Besloten is het bednjl voor beeldtelegrafie te openen, om, zoodra geschikte tegenstations aanwezig zyn, ook naar China en Japan te werken, waardoor het mogeiyk zal worden, telegrammen in Chineesche en Japansche karakters te ver zenden. Zoodra de grootere zenders in wer king zijn en de noodige balansen opgesteld, verwacht men, dat het voeren van radio- telefonische gesprekken tusschen Java en Nederland tusschen alle toestellen van abon- né's mogelijk zal worden. Dit zal tegen ge woon tarief slechts mogelijk zijn uit de stu dios te Weltevreden, Bandoeng. Semarang en Soerabaja. Voor gesprekken uit Midden- en Oost-Java zal boven het tarief betaald moeten worden 3 en 4.50 als bijslag. Verder zyn besprekingen gevoerd over de tacheering van hooger technisch bedrijfs- personeel, ten einde de nu ingeleide samen werking zoo goed mogeiyk te handhaven en om regelmatig overleg te kunnen plegen over vraagstukken, die voor de telegrafie van belang zyn. Uiteraard is by het bezoek van de heeren uit Nederland de uitrusting van den radiodienst tot in onderdeelen be studeerd, waarby bewondering werd uitge sproken voor hetgeen hier tot stand is ge bracht. CITIES SERVICE COMPANY. Deze maatschappij, welke in 1910 in de staat Delaware werd opgericht, is een van de grootste z.g. „public utility"-ondernemingen van de Vereenigde Staten. Het bedrijf der maatschappij omvat de levering van gas en electriciteit voor verlichtings- en krachtdoel einden, bovendien is zij in belangrijke mate geïnteresseerd bij de petroleumnijverheid, terwijl zij zich tevens occupeert, hoewel in mindere mate, met de ijsfabricage, water voorziening, vcentrale verwarming en tram wegen. Zij bezit direct of indirect de meerderheid van het gewone aandeelen-kapitaal van meer dan 6o „public utility"-ondernemingcn, welke, voor zoover 't de levering van electri- sche energie en gas betreft, hun werkterrein hebben in 17 staten van de „United States," alsmede in Canada, terwijl voor het grootste gedeelte industrie-centra bediend worden. Het gebied, dat door deze maatschappijen van gas en electriciteit voorzien wordt, telt pl. minus 4.000.000 bewoners, verdeeld over 700 steden en gemeenten. Zij distribueerden in 1927 ruim i.3oo.ooo.ooo Kilo Watt Uren electrische energie en meer dan 71 milliard kubieke voet steenkolenen brongas. Ter vergelijking diene, dat de P. E. G. E. M., het prov. en gemeent. electriciteitsbedrijf van N.-Holland, in 't jaar 1927 circa 347.000.000. K. W. uren electrische energie heeft opgewekt. Dat dit bedrijf zeer winstgevend is moge, behalve uit de jaarlijksche winsten, blijken uit het feit, dat in ons land het gas- en elec triciteitsbedrijf voornamelijk wordt uitgeoe fend door Rijk, provincie of gemeente. Het oliebedrijf wordt hoofdzakelijk uitge oefend door de dochtermaatschappij en der Empire Gas Fuel Cy, welke maatschappij op haar beurt weer gecontroleerd wordt door de Cities Service. De werkzaamheden omvat ten de vier noodzakelijke stadia van een vol ledig petroleumbedrijf n. 1. productie, trans port, raffinage en verkoop. De productie beliep in 1927 dagelijks ge middeld meer dan 75000 vaten ruwe olie. Het transport geschiedt vanuit de voornaam ste productie-centra door middel van pijp leidingen,waarvan de dochtermaatschzappijen te zamen meer dan 900 mijl bezitten. De eigen gas- en pijpleidingen beloopen een afstand van ca. 8300 mijl. Bovendien beschik ken zij voor het vervoer over zee en per spoor over een eigen vloot en, hetzij door eigendom of huur, over 3000 tankwagens. De raffinage geschiedt gedeeltelijk eveneens door dochter ondernemingen met een gezamenlijke capa citeit van 36500 vaten per dag. De verkoop der verschillende geraffineerde producten geschiedt door een groot aantal distributie-stations in Amerika en op de Europeesche en Aziatische markten. In het geheel ressorteeren momenteel on der de Cities Service meer dan 100 maatschap pijen, welke zich mogen verheugen in een gunstigen gang van zaken, hetgeen dan ook wel tot uitdrukking komt in de jaarlijksche winstcijfers. Na betaling van de rente op de uitstaande obligatieleeningen en na voldoening van het dividend op de preferente aandeelen bleef er per 31 December van de jaren 19251926 1927 beschikbaar voor gewone aandeelen en reserves respectievelijk (in ronde getallen) 1115 en 22 millioen dollar. Voor het jaar 1927 komt dit neer op een verdienste van ruim 27 over het gemiddeld in dat jaar uitstaande gewone aandeelen-kapitaal. Hiervan werd 12% tot uitkeering gebracht nl. 6% in contanten en 6% in aandeelen. De balans per ultimo 1926 sluit men een bedrag van 663 tnilioen dollar. Het surplus en de reserves bedroegen 87.695.015. Volgens de jongrte berichten boekte de Cities Service per 31 Augustus 1928 een netto winst van 32.315.254 een bedrag, dat sinds het bestaan der Mij. nog nimmer bereikt is. Het vertrouwen in de Cities Service wordt dan ook steeds meer bevestigd, zoodat behalve het beleggend publiek, tegenwoordig groote instellingen, zooals banken, trustmaatschap pijen, gaarne hunne gelden in de diverse waar- den dezer onderneming beleggen. Tot nog toe heeft zij het in haar gestelde vertrouwen nimmer beschaamd, want vanaf 1911 tot en met 1927 werd op de gewone aan deelen in totaal een bedrzg van 90.000.000.— in contanten en aandeelen uitgekeerd. Aan de gewone aandeelen wordt daarom een hooge waarde toegekend. De laatste noteering te Amsterdam was 348 In den loop van dit jaar werden behalve circa 8 millioen gewone aandeelen a 225%, uitgegeven 30.000.000.5 obligatiën met optierecht voor gewone aandeelen. Naar onze meening mogen deze obligatiën, waar van de koersen respectievelijk plm. 92% ea 971/2 noteeren, als goede beleggingswaar den worden aangemerkt. Het aantal obliga tiehouders bedroeg ultimo 1927 350.000 met welk cijfer de Cities Service Cy op de tweede plaats van alle ondernemingen ter wereld staaft. Per 1 November j.l. zijn alle nog uit staande 6 obligatiën der maatschappij (circa 18 millioen dollar) a 104% New-York- sche usance aflosbaar gesteld. O. i. kan herbe legging in 5 obligatiën van dit milioenen- concern als aantrekkelijke belegging met kar op koersavance worden beschouwd. van het s.s. „Prins der Nederlanden," 17 Oct. van Batavia vertrokken en 17 Nov. te Amster dam verwacht, Te Suez is ontscheeptM. der Buy Wenni- ger. Te Port-Said is ontscheeptMohamad bin Aribakar Lajan. Te Genua zijn ontscheept M. v. d. Akker M. E. A. van Baak; Hr. Bartchevsky en echtg. J. Becking en echtg.; fam. K. H. Brem; mevr. L. E. E. Broekman v. tSeenvelt; I. Cohn; J. Colerus; Eerw. Broeder Cyrillus; mevr. C. Dalmeyer; P. C. H. Dijkerman; C. v. d. En gel; fam. J F. F.v. Erpers Royaard; fam. dr. F. H. C. van Ginkel; K. F. Glaser; H. P. Hark Harkema; fam. P. W. van Hiel; A. M. Hil- gartner; C. von Hombracht; F. W. Hugen- holtz; fam. H. de Jong: P. P. v. Kalmthout en echtg.; mej. Ch. Kam; mej. H. Kam; A. Lüdtke; prof. dr. J. Jeswiet; D. W. Kapelle en echtg.; J. Kers; E. W. Kollmann; W. Koppenol; M. de Koe; gam. N. Kruyt; fam. J. P. Kuysten; J. W. v. d. Laag; J. Leeflang; A. D. Loth; B. G. A. Mahieu; fam. Maris; E. Marnati; Ab. Matmon; F. Meisel; fam. L. H. Menke; F. A. P. Molenaar en echtg.; C. D. Muyderman; Th. Muys en echtg.; R. J. Nelemans; K. J. Okon; fam L. P.lazier; ir. L. F. Ravenswaay eb echtg.; H. Reiss; fam» J. H. Reuvekamj Gille; mej. H. Roelofsen; fam. A. E. C. Saarloos; fam. V. J. Schmid; R. muller; B. A. v. d. Sluys en echtg.; fam. A. F. borg; V.. Soriano en echtg.; C. M. Baron Taets v. Amerongen; J. Velt nun en echtg.; fam. M. Vertregt; J. F. Voorwijk en echtg.; H. de Vries; W. v. d. Wal; mevr. de wed. ir. F. O. Wegener Sleeswijk; dr. J. v. d. Werff; fam. L. J. Westerhof; fam. dr. Thj. Wieber- dink; fam C. Woerdenbagoh; J. L. van Wijhe. Te Algiers is ontscheept Miss Yvonne Malot. Te Southampton zullen ontschepen R. H. Batchelor en echtg.; mevr. N. M. Griffiths mevr. Mutkins. Te Amsterdam zullen ontschepenJ. Aben; D. Agenant; A. Bravenboer; L. Bree- man; H. J. Bottelier; A. de Bolster; fam. J. van Dam; L. J. Dekker; J. F. Fens; W. H. Fritz; J. B. Gerdes; J. Hajenius; fam. H. J. Holtkamp; L. J. Hotting; P. Haasdijk; A. Hen nekes; P. Haeser; R. Immig; fam. A. J. Ja cobs; G. H. de Jong; H. C. Jansen; J. Kempe fam. J. Knukt; L. Koek; B. Koersten; W. de Kruyf; W. Koning; F. J. Lelieveld; mevr. C. M. Leygraaf; G. J. Maat; C. J. F. Maas; A. Metaal; G. Meyer; C. van Oosterhout; mr. Peller; C. P. Philipsen; W. van Putten; fam. M. M. Poley; fam. A. S. M. Provilly Ley graaf; fam. Ronchetti; A. Rose; J. Ruiten schild; J. van Santen; fam. J. Strik; W. Taal; A. Veenstra; L. Vanherswynen; A. J. Ver- haert; A. van Vliet;van Vleit; G. E. Vink; A. C. Vromans; H. J. de Werken; E. Weiberl; A. Wink; G. Wolgen; J. J. C. de Witte; L. van Wieringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7