DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 - De Rijkscommissie voor de wegenverbetering Vernietiging van natuur schoon Schadeloosstelling voor beroepsziekten Gaat de directeur-generaal der Zuiderzeewerken heen UIT ONZE OOST Toen aardbevingen en vloedgolven Paloe-Weh teisterden KUNST EN KENNIS Aethermuziek Een ongeluk komt zelden alleen Een kloek besluit Opgepast Bond van Nederlandsche architecten M. P. Voute t VERKEER EN POSTERIJEN De draadlooze transatlan tische telefoonverbinding Een vechtersbaas Een onbetrouwbaar knecht Drie centen en een lommerdbriefje De „zinkens" Ongeval te Groningen Kreeg hij berouw Een ontstellende ontdekking Een frissche boel goed afgeloopen Petersen weer voor de leeuwen L0U15 DODBELSIANNROTTERDAM De Hesselbergh te Arnhem Een pluimpje voor de beambten der Ned. Spoorwegen Aan 'n wissen dood ontsnapt Botsing op den Rotteraamschen weg Een onbetrouwbaar Administrateur Aanrijding mef 'tragisch gevolg LEGER EN VLOOT Hr. Ms. Kruiser „Java" Generaal de Blocq De „Hertog Hendrik" en de „Kortenaar" RECHTSZAKEN Een kerkdief Een rariteit Een aanrijding met doodelijken afloop nummers), 4 films, lengte 7109 M. Toegela ten B (boven 14 jaar). Kleine films (1 i 2 acten), 6 films, lengte 2818 M. Groote films (hoofdnummers). 6 films, lengte 10586 M. Toegelaten C (boven 18 jaar): Kleine films (14 2 acten), 3 films, lengte 1558 M. Groote films (hoofdnummers), 9 films, lengte 19038 meter. Reclame gekeurd: Vele duizenden photo's en litho's. Naar van bevoegde zijde aan het Hbld. wordt medegedeeld, zullen in de Rijkscom missie van overleg voor de wegenverbetering, waarvan de instelling door den minister van Waterstaat binnenkort kan worden ver wacht, de volgende heeren zitting nemen: Lid en voorzitter: Edo Bergsma, te En schedé. voorzitter van den A. N. W. B.. Toeristenbond voor Nederland; leden: ir. E. L. C. Schiff, te Voorburg, voorzitter van de K.N.A.C.; A. J. ten Hope. te Rotterdam, voorzitter van den B.B.N.; C. Sormanie, te Rotterdam, voorzitter van de Unie van Chauffeurs en overig automobielpersoneel te Rotterdam; H. W. O. de Bruyn, 's-Gra- venhage. secretaris van de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres"; dr. H. Mol- huysen, te Den Haag. secretaris van het K. N. Landbouwcomité; J. J. Talsma, burge meester van Kamerik en Zegveld; J. Blom- jous, te Den Haag, lid van den Nijverheids- raad; lr. Jos. Th. J. Cu5'pers, technisch ad viseur der sociaal-hygiënische commissie voor Z.-Limburg; J. van der Molen Tzn., te Renkum. voorzitter van de Ver. Automobiel wegen; W. A. Kruysdijk, te Arnhem, inspec teur van het Verkeer in Gelderland. Het lid van de Eerste Kamer de heer Polak heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het bericht, dat het in de bedoeling ligt den Molenweg te Diepenveen te maken tot een groot en verkeersweg, juist? Zoo ja, is het den minister dan bekend, dat alsdan een van de schoonste land- en boschwegen des lands zal verloren gaan? Is het naar de meening des ministers niet eveneens te duchten, dat alsdan verschil - lende boschcomplexen, aan dien weg gele gen, verkaveld zullen worden en aldus als natuurmonumenten verloren zullen gaan? Indien het antwoord op de beide laatste vragen, toestemmend is, wil de minister dan bevorderen, dat, indien al verlegging van den weg Deventer-Zwolle noodig is, een tracé gekozen wordt, dat geen verwoesting van natuurschoon veroorzaken zal? Is de minister in staat en bereid mede te deelen, welke plannen zijn departement heeft ten opzichte van den weg bij de Grebbe, en, zoo ja, of daarmede geen verlies van natuurschoon zal gepaard gaan? Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 1 November 1928 te Genève op het secretariaat van den Vol kenbond is nedergelegd de Nederlandsche akt van bekrachtiging van het ontwerp, ver-'-ag van Genève van IC Juni 1925 be- t' schadeloosstelling van beroeps- z: <30 en. Er gaar> geruchten, dat de directeur- generaal der Zu'derzeewerken, de heer H. Wortman, den Staatsdienst met pen sioen zal verlaten. De heer Wortman, heeft op een desbe treffend verzoek om inlichtingen aan het „Hbl." medegedeeld, dat hij nog geen be sluit heeft genomen. Het moordend werk van den vulkaan Rogoe Sengga Bintang Timoer, het Maleische maand blad der Missie, dat in Ndona-Ende op Flores gedrukt wordt, geeft in zijn October- nummer een uittreksel van het verslag van Broeder Franciseus, naar aanleiding van de joneste vulkaan-uitbarsting'op Paloe Weh. Heel groot is de naam van het eiland Paloe Weh aldus vangt het verslag van Broeder Franciseus aan, welken het te danken heeft aan de bedrevenheid van zijn zee-varende bevolking, doch den 4en Augus tus verkreeg Paloe Weh's naam veel grootere bekendheid door de uitbarsting van den vulkaan Rogoe Sengga. geleven aan de Zuid kust van hei eiland en gelegen op een af stand van 14 mijl buiten de kust van Maoe- sambi op Flores. Reeds lang tevoren waren van de zijde der missionarissen, die daar werkzaam wa ren, berichten binnengekomen over buiten gewoon sterke aardbevingen. Volgens deze rapporten werden vanaf den 23sten Juli tot den 4en Augustus da.v., op het eiland da gelijks verscheidene aardbevingen waarge nomen. Op den laatsten datum werden de bewo ners echter hevig opgeschrikt door onge woon zwaar gerommel van den Rogoe Seng ga, alsof er steenen heen en weer werden geworpen De bevolking, gedachtig aan de raadgevingen van de voorvaders, om, wan neer het gerommel van den vulkaan te zwaar werd, allen in de richting van de zee te vluchten, volgde die op, doch alvorens men hieraan toe was diende men tot aan de kust af te dalen en hierbij was de aarde in zulke heftige beweging, dat de menschen bijna omvielen. Ondertusschen begon het rommelen ven den vulkaan te gelijken op het afschieten van een rejsachtig kanon. Ofschoon het tien uur 's avonds was, wer het geheele eiland helder verlicht, terwijl de temperatuur daarbij zelfs hooger was dan overdag. Spoedig waren door het neervallen van de gloeiende steennen alle boomen en woningen, welke zich in de omgeving van den vulkaan bevonden, geheel verbrand. Ondertusschen ging de vulkanische uit barsting aan de kust gepaard met een hooae vloedgolf, welke drie keer terugkwam Deze vloedgolven werden oorzaak van den omvang dezer rarrn, welke zoowel de be woners van Paloe Weh als die van de Flo- reskust heeft getroffen, daar talrijke Heden, lie van den berg de vlucht hadden genomen naar de kust door de vloedgolven werden verrast, opgenomen en neergesmakt op de rotsen in zee Hierdoor kwamen velen om het leven. Bovendien sloegen alle inlandsche vaar tuigen stuk tegen de rotsen. De uitbarsting heeft eveneens verwoes tingen aangericht aan den vlak daar tegen over liggenden Flores-wal. Daar kwamen on geveer lOö lieden om het leven door de vloedgolven, welke 300 meter het land bin nenspoelden. Talrijke prauwen en handelsvaartuigen van de bevolking gingen ook hier verloren Gedurende de uitbarsting was het eiland in voortdurende beweging, terwijl hét ge donder onophoudelijk aanhield. De eiland bewoners werden half krankzinnig van de doorgestane angsten en het naar alle rich tingen heen en weer vluchten. 's Maandags, volgende op den dag der uit barsting, verscheen er een schip van de K.P M. om de aangerichte schade op te ne men. doch de menschen namen daarvoor de vlucht. Langzaam verbreidde zich het bericht van de ramp van Maoesambi naar Fnde en Maoemere, en daar de berichten niet eens luidend en bovendien zeer vaag waren, vreesde men daar het ergste. In alle haast werd hier een „hulp-expeditie" gevormd. Deze „hulp-expeditie" begaf zich naar elk eiland om de getroffenen te helnen en de verschrikte bevolking van Paloe Weh moed 'n te spreken. Vijf kampongs, welke dicht by den vul kaan waren gelegen, met name Nitoeng Awa, Ona, Mali, Tjoea, werden verwoest ioor den regen van gloeiende steenen. In Nitoeng stonden het schoolgebouw en de onderwijzerswoning nog overeind, doch het meubilair was beschadigd. De vulkaan zelf en de naar de Zuidzijde gekeerde helling waren geheel met witte puimsteen bedekt. De menschen barstten in tranen uit, toer zjj, in hun kampong teruggekeerd, de aan gerichte verwoestingen zagen. Nadat verschillende werkzaamheden wa ren verricht keerde de hulp-expeditie weer huiswaarts Alleen rector Flinth en pastoor George bleven achter om de zwaargewonden te verzorgen. Later kwam daar ook pastoor Limbrok aan. die een onderzoek op den vul kaan instelde. De klim van den vulkaan zelf ging van wege de vele steenen, heel bezwaarlijk. Van een naburieen bergtop kreeg deze pastoor 't zicht op den krater. Tegen de wanden zag hij horderden gaten en kleine scheuren, ter wijl uit de grootere scheuren de stroom te voorschijn kwam. Dat de luidspreker, die oorspronkelijk slechts in verbinding met een radio-toestel gebruikt werd, het nog eens zou brengen tot onderdeel van een zelfstandig muziek-tnstru- ment, heeft men niet kunnen voorzien. In 1927 bracht een Rus, professor There min. de muziekwereld in beroering door het eerste „aether muziek-instrument". Korten tijd daarna debuteerde professor Maurice Martenot met een aetherklavier, waarmee hij in de hoofdsteden van Europa groote suc cessen oogstte. Thans zijn er reeds twee kwartetten, die op deze wijze muziek ten gehoore brengen. René Bertrand heeft met zijn Dynaphone- kwartet zeer geslaagde uitvoeringen gegeven in Praag en Boedapest en professor Djoun- kovsky's Vibrophone-kwartet brengt In Ber lijn regelmatig jazz-muziek ten gehoore. Dezer dagen wilde de heer K. zijn auto op den Rijksweg DierenGendringen keeren. Toen hij echter met zijn auto op de rails van de Geldersche Stoomtram kwam, storm de plotseling een personentram uit de rich ting Doesburg door de bocht daar ter plaatse en vernielde den wagen. Mist belemmerde het uitzicht. Een vertegenwoordiger van een blad spoed de zich snel per Ford met een fotograaf naar de plaats des onheils om een foto te nemen. Onderwijl de fotograaf kiekte, zou de journalist het Fordje keeren. Toen hij hiermede bezig was, schoot plotseling weer een stoomtram uit den mist te voorschijn, greep het Fordje en vernielde het onherstel baar. In beide gevallen konden de chauffeurs, door uit hun wagen te springen, zich redden. Te Venray is proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer H„ die bij deurwaar- dersexploit uit zijn woning was gezet en niet beter wist te doen dan tachtig boomen uit de gemeentebosschen om te hakken en daarvan een eigen woning te bouwen. Wanneer 't op geldzaken aankomt, moet men zeer voorzichtig zijn; tot die conclusie zal de oude heer J. B. wonende aan de Boezemkade te Rotterdam gekomen zijn na het bezoek van een ongeveer 30-jarige vrouw van het zigeunertype. Toen n.l. de oude heer zelf aan de deur kwam, begon de vrouw 'n merkwaardig ver haal, doorspekt met machtspreuken en Bij belteksten. waarin zij zich als een „uit den Hooge" gezondene voorstelde om, toen zij be merkte, dat de oude baas hierdoor eeniger- mate geïmponeerd werd, hem te vragen of rij zijn portemonnaie even mocht zien. B. haalde toen inderdaad zijn beurs voor den dag, de merkwaardige dame bekeek het ding met rollende oogen, nam er een dub beltje uit, mompelde een spreuk, maakte er drie kruisjes mee over den achterkant van de portemonnaie en deed het er toen weer in. Daama nam zij een gulden, herhaalde daarmee onder het met gesloten oogen lispe len van een andere spreuk dezelfde geheim zinnige handeling en deed toen den gulden weer netjes in de beurs. Toen vroeg zij of B. misschien nog meer geld in huis had, dat zou zij dan graag wil len zien. Toen werd de oude man kwaad, nam de beurs terug uit de bruine hand met een valschen ring er aan, zei een leeiyk woord en sloeg de deur dicht. Achteraf kwam hy tot de ontdekking, dat de zonderlinge dame een bedrag van twee gulden uit zyn beurs had weten weg te nemen. De bond van Nederlandsche architecten beeft te Amsterdam vergaderd. Aan de orde waren de ^-riodieke verkie zingen. Tot lid van het bestuur werden ge kozen de heeren prof. ir. G. Diehl te Delft, W. J. Sandhövel te Maastricht en G. Ver steeg te Amsterdam. In de plaats van den heer P. G. Buskens, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd als voorzitter gekozen, de heer ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk. In de plaats van den heer G. Versteeg werd tot lid in den Eereraad gekozen de heer E. J. Kuipers. De aftredende heeren in de verschillende andere commissies werden allen herkozen. De begrooting voor 1929 werd aangenomen. Benoemd werden tot vertegenwoordigers van den B. N. A, in het Michel de Klerk fonds, de heeren ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk en ir. A. R. Hulshoff, tot lid van het bestuur van de Vereeniging Hooger Bouw kunst Onderricht, de heer ir. G. Friedhoff, tot lid van de Commissie van Onderwijs, de heer G. Versteeg, die tevens als voorzitter van deze Commissie zal optreden. Aan de orde was voorts de behandeling van het rapport van de Commissie Wettelijke bescherming van den Architecten titel, welke commissie bestond uit de volgende heeren: prof. ir. G. Diehl. prof. ir. M. J. Grnnpré Molière en J. C. Meischke. Het ranoort is na een uitvoerige bespreking bij hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aangenomen en er werd een com missie benoemd om de verwezenliiking van de bedoeling van het rapport verder uit te werken. In deze Commissie werden gekozen de heeren P. G. Buskens. prof. ir. G. Diehl. prof. ir. M. J. Granpré Molière en mr. E. H P. Rosenboom. Voorts werd de stichting van een Archi tectuur-Museum besproken, met welke stich ting de vergadering zich kon vereenigen. In den ouderdom van 72 jaar is vrij plot seling overleden de heer M. P. Voute, In 'even voorzitter van de vereeniging „Rem brandt". Voor het transatlant'sche radio-telefoon- verkeer wordt thans reeds met spoed ge wekt aan de uitbreiding der gebouwen en installaties te R.ugbv in Engeland. Op het oogenblik heeft men voor de draadlooze communicatie met Amerika twee golflengten te Rugby in gebruik, terwijl een derde zend-installatie in aanbouw is, waar mee men het vo'gend jaar gereed hoopt te zijn. Bovendien bestaan er ernstige plannen om nog een vierden zender te bouwen, die den de eerste proefzendingen zal doen met de draadlooze verbinding tusschen Enge land en de Dominions. Tusschen de Britsche Posterijen en de regeeringen van Australië, Zu'd-Afrika en Britsch-Indlë zijn op het oogenblik reeds onrio-handpiirgen gaarne omtrent het in bedrijf stellen van een draadlooze telefoon verbinding tusschen Engeland en de ge noemde lande- •- 'k - Te Rotterdam is de 24-jarige varensge zel P. v. S. in een logement aan den Schie. damschen Dijk mishandeld door den 33-ja- rigen zeeman J. B„ die hem met een bier glas op zijn gezicht sloeg, zoodat v. S. een groote wonde aan zijn kin kreeg en in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld moest worden. B. is gearresteerd. In arrest is gesteld een zekere H., werk zaam in de magazijnen van een grossier- in k'doninle waren te Amersfoort, als verdacht van diefstal in die betrekking ge pleegd. Een groote hoeveelheid ontvreem de goederen, als balen rijst, meel, gist, enz. is opgespoord en naar het bureau van oo- litie gebracht. Tegen een kruidenier te dier stede zal proces-verbaal worden op gemaakt wegens heling. Hij is naar Utrecht overgebracht. Op 4 October werd aan den 41-jarigen portier van de Doele te Rotterdam, zekeren v. D„ opgedragen, naar het stadhuis te gaan om straat- en vermakelijkheidsbe- last'ng te betalen en een aantal abonne mentskaarten te laten stempelen. V. D. kreeg briialve de kaarten een be drag van 842 50 mee. De portier achtte zich gelukkig in het bezit van een zoo groot bedrag en liep wel in de richting van het stadhuis, doch ging niet naar binnen. Hij stapte even later heimelijk in een trein en verdween, de di rectie van de Doele gedupeerd achterlaten, de. De man ging naar Den Haag en Am sterdam; vooral in deze laatste stad zette hij de bloemetjes terdege buiten, leefde als een grand seigneur, bezocht danslokalen, bars, enz. Toen het geld langzamerhand opraakte, reisde hij weer naar het Haagje, waar hij het nog eenige dagen uithield. Intusschen was het aan de Haagsche po litie gelukt de abonnementskaarten terug te vinden, zoodat de houders niet gedupeerd werden. Eergisteren is v. D. in zijn woonstad te ruggekeerd, echter geenszins om zijn leven te beteren. Hij bracht n.l. zoo meldt de Msb", nog een bezoek aan een perceel iii de Zwiinensteeg en stal daar een jas, welke hij beleende om voor het geld bier tjes en borreltjes te gaan drinken. Gisteren werd hij op den Schiedamschen Dijk aangehouden. Zijn fortuin was ge slonken tot 3 centen en het lommerdbriefje van de gestolen jas. De man zit nu, na een dikke maand van een leventje van pleizier in de nuchtere cel met weinig kans om er voorloopig uit te komen. Dat er ex-procuratiehouders na een be scheiden belletje de open doende huisvrouw of gedienstige zien te verleiden tot afname van eenige artikelen, is tegenwoordig een veel voorkomend verschijnsel, doch dat magnetiseurs oftewel „slapers" hun diensten uitventen, komt zeldzamer voor, vooral een magnetiseur, die de magnetische gave bezit een portemonnaie met inhoud te doen ver- dwifnen. Het gebeurde dezer dagen, zoo vertelt „De Tijd", dat een bewoonster van Nieuwer- Amstel zich vis a, vis zoo'n mijnheer bevond. die eerst na eenige artikelen ten verkoop te hebben aangeboden aan mevrouw vroeg, of ze van magnetische gaven soms gebruik wenschte te maken. Waar genoemde dame veel last van „zinkens" in het hoofd had, stelde zij zich onder behandeling. Mynheer trad binnen en verzocht mevrouw plaats te nemen op den stoel, welke zich vóór het buffet bevond. Na eenige grimassen te neb ben gemaakt, verzocht hij ten slotte zijn pa tiënt gedurende drie minuten de oogen te sluiten ten einde de „fluïde" te doen inwer ken. Hieraan werd bereidwillig gevolg ge geven. Na afloop van deze behandeling, toonde de magnetiseur een spontane neiging te vertrekken, de verzekering gevende, dat iedere minuut zijner aanwezigheid na de drie minuten voor mevrouw noodlottig kon worden, daar zij dan een te groote portie „fluïde" zou ontvangen. Met groote stel ligheid weigerde hy eenig honorarium. Myn heer verdween als een haas. Toen mevrouw de kamer weer betrad ontwaarde zy een leemte onder de voorwerpen op het buffet en wel een zoodanige, dat de „zinken" met ver nieuwde heftigheid terugkeerden, want haar welgevulde portemonnaie, gedeponeerd naast een schaal kunstvruchten, was spoorloos verdwenen. Het vermoeden bestaat nu, dat geduren de de drie minuten oogensluitery de magne tiseur de portemonnaie met inhoud in zijn zak gestoken heeft. Mevrouw is dan ook voornemens de po litie over deze mogelykheid te consulteeren. Te Groningen was zekere J. R. bezig met bet in stand brengen van de basculebrug aan den Hoomschen dyk, door middel van een handlier. Vermoedelijk door een defect aan de elec- trische inrichting, kreeg hy een klap met den handel tegen het voorhoofd, waardoor hij tegen den muur geslingerd werd. Hy be kwam ernstige wonden aan voor- en achter hoofd en is naar het ziekenhuis overge bracht. Reeds is dezeï dagen melding gemaakt van een inbraak in de zaak van de Wed. Benedictus, aan den Zuidblaak te Rotter dam, waarbij voor een groote waarde aan vulpenhouders en vulpotlooden gestolen was. Hoe groot de waarde van het gestolene is, staat nog steeds niet vast, daar de inven tarisatie blykbaar zeer ingewikkeld is. Intusschen is er door een voorbijganger Dinsdagmorgen vroeg, vlak bij het pand van Benedictus een actetasch gevonden, die daar tegen een boom was neergezet. Deze tasch werd door den eerlijken vinder, die verband had gelegd tusschen de inbraak en deze vondst, by deze zaak bezorgd en bleek onge veer ïoo vulpenhouders en -potlooden, tot een waarde van circa 1000 gulden te be vatten. Het eenigste aannemelijke is, dat de dief, met het gestolene geen raad wetende, of bang ontdekt te worden, de tasch in den vroegen morgen heeft neergezet. Of er echter nóg' meer gestolen is, dan deze voorwerpen, stiat nog niet vast. Wel is thans bekend, dat uit het kasregister een bedrag van 27 gulden is gestolen. Te Nieuwer Amstel was dezer dagen een inwoner in ziin schuur aan het houtzagen toen zijn aandacht werd getrokken door het geweldig tumult dat zijn eenden in de kooi maakten. Hij snelde naar buiten en ontdekte dat midden in de achter zijn wo ning gelegen wetering een hand ie boven water stak. Hy begaf zich onmiddelly te water en mocht het genoegen smaken den drenkeling, die tot zijn ontsteltenis zijn vyf- jarig zoontje bleek te zyn, op het droge te brengen. Het kind, dat reeds veel water had bin nengekregen verkeerde in bewusteloozen toestand doch kwam spoedig weer by. De plaatselijke politie te Hengelo is den laatsten tijd het onderwerp van menig ge sprek, zoo meldt het H.V. Het was al lang bekend, dat er politie mannen waren, die hun plicht niet deden en wel voornameiyk niet tegenover de café houders. In plaats van ze te controleeren, ging men na sluitingstyd zelf meedrinken op kosten van de caféhouders. De caféhouders konden dus doen wat zij wilden. De wildste geruchten deden hierover de ronde en wanneer ook maar een tiende waar zal blyken van hetgeen men mede deelde, dan is het nog meer dan schande lijk. Het schijnt in elk geval wel zeker, dat op een tweetal agenten na, alle agenten, onder aanvoering van den hoofdagent, mis bruik maakten van hun functie, en na slui tingsuur in verschillende café's zaten te eten en te drinken, zonder daar ook maar één cent voor te betalen. Een uitgebreid onderzoek moet reeds heb ben plaats gevonden en het resultaat er van is, dat de hoofdagent gedwongen is geweest zijn ontslag aan te vragen. Hij heeft dit ge daan en is sinds een week niet meer in functie. Het meerendeel der agenten is ge straft met inhouding der verlofdagen, Wij vernamen zelfs, dat er by waren, wier ver lof gedurende twee jaar was ingetrokken. Men is ter plaatse bevreesd dat de hou ding der agenten den voorstanders van het aanstellen van een commissaris van politie koren op den molen zal dragen en dat, aan zulk een aanstelling niet meer te ontkomen zai zijn. Ook de inspecteur gaat, naar men 'be weert, niet vry uit, want hij had op de hoogte moeten zyn van het doen en laten der agenten. Het; kleine korps zou ongetwijfeld in staat zijn geweest, gezien de mentaliteit der be volking; naar behooren den dienst .vaar te nomen, indien de leiding niets te wenschen had overgelaten. Éen van een drietal naar het vliegkamp De Kooy" terugkeerende vliegtuigen moes'< Tisjterep een noodlanding maken op een wei land by het Noordhollandsch kanaal, tegen- over de Zaridsteenfabriek onder Schoorldam Dé propeller werd, daar het toestel op zyn %0p neerkwam, ernstig beschadigd. Overi gens bekwam het 'oestel weinig schade. Dc Diloot bleef oneedeerd De eerste proef slaagt goed Zoo druk en levendig het anders 's mor gens in 't circus Strassburger kan zijn, zoo gedrukt en stil was het er gistermorgen in den Haag. Geen paarden in de pistes, geen grappenmakende clowns, geen nieuwsgierig publiek. Alleen de directeuren waren er en de hoogste beambten. Verder waren er een paar huisvrienden, maar alles stond op be hoorlijken afstand van de middenpiste. Daar in was het ijzeren hek geplaatst en stonden de pas geverfde stoeltjes en werktuigen van den leeuwentemmer Petersen. Gisterenmorgen zou hij, aldus het „Vaderland", zich weer eens voor zijn vrienden wagen. Zyn hand gaat goed vooruit maar de wond is nog niet sterk. De dokter raadt hem aan er nog niets mee aan te grypen, want dan zou het nog wel eens kunnen gebeuren, dat de wond openscheurt en dan zou zelfs de openingsvoorstelling m Londen wel eens verzuimd moeten worden en dat zou Herr Petersen niet graag willen. Daarom trad hij gisteravond nog niet op; als alles goed blijft gaan, zal hij vermoeüe- ijk hedenavond weer in den ring verschij nen. De eerste oefening na het ongeval is gis termorgen gelukkig goed verloopen. De aan lacht was gespannen in het circus. Gerust was men er niet op. Pascha en Lux, de aanvallers, hebben voorloopig huisarrest. Vermoedelijk zullen re wel nooit meer in den ring verschijnen want als zij eenmaal wat in hun kop .lebben valt het niet mee het er weer uit té krijgen. Ook de leeuwinnen gaan er uit. Zij zyn meestal de oorzaak van kamplust en harts tocht in den ring. Het is alweer gebleken, dat zoo'n gemengd nummer te riskant is. Met mannen alleen schynt het wel te rooien te zijn. De vyf leeuwen, die thans nog overgeble ven zijn om te wérken, liepen eerst wat vreemd door de kooi; maar toen Petersen de deur opentrok en resoluut naar binnen trad vooral niet bang zyn, zei hy toen begrepen ze, dat de vacantie voorbij was en ■prongen vanzelf naar hun zitplaatsen Een was er, die niet wou gaan zitten, zooals de mas wilde. Peterse stapte op hem af, tikte den tegenstrevenden poot aan, de leeuw bromde even, maar haastte zich te gehoor zamen, Nog een paar figuren werden ge maakt. Alles ging goed. De gezichten van de heeren achter de loges klaarden op. Fertig! schreeuwde Petersen triomf an- telyk, De deur van de loopkooi werd open getrokken. Met groote sprongen gingén de 'eeuwen naar hun woonwagen terug. Nu het zoo goed gegaan was, besloot Pe tersen het nog eens te herhalen. Feitelijk moet hy zijn heele nummer opnieuw Instu- deeren, want Pascha en Lux speelden er 'n roote rol in. Maar van de tweede repetitie is door om- "tendigheden niets gekomen. Petersen liep eens langs de kooien, praatte tege alle dieren, zelfs de tijgers luisterden naar hem en de jonge leeuwen, die Maandag is. om half twee in den Dierentuin binnen komen (ze komen tusschen de apenkooien te wonen) kwamen naar voren geloopen om rich te laten krauwen. Petersen zoekt het vooral in de gewoonte De dieren moeten de gewoonte hebben om mij in de kooi te zien komen, zegt hy. Daar om is hy altyd zelf by het voederen en daar om praat hij altyd met zijn dieren. Er zit toch nog 'n zekere onrust in den 'roep:' Bij he't uitdeèlen van het eten word' er nog al eens geslagen en gebeten. Opval lend was ook hierbij, dat Petersen elke ruzie met zijn stem probeerde by te leggen. Petersen zelf hoopt het met Lux nog klaar te kunnen spelen. Als aan een afge- dwaalden zoon schenkt hij nu den belhamel extra aandacht. Lux krijgt extra eten en de baas maakt extra praatjes met hem. Oogen- schijnliik is het dier alles al weer vergeten, maar Petersen zegt, dat het nog in zijn kop zit. Dat zie ik aan zijn oogen, zegt hij. is een baaisnee. xoo heerlijk van geuren smaak als 11 nog nooit gerookt heeft Men meldt uit Arnhem aan de „Stand.": Hoog ligt „de Hesselbergh" aan den Apel- doomsehen weg, met het dal en den Braamberg aan zijn voet. Het hooge huis, dat enkele jaren ieeg stond, is thans door den eigenaar, den heer Van Leeuwen, die zich den laatsten tijd buitenslands bevond doch zich nu in Oosterbeek gaat vestigen, aan een particulier te dezer stede verkocht. Het moet in de bedoeling liggen deze be zitting te bestemmen voor een Roomsche in stelling, waaromtrent nog een nadere beslis sing moet worden genomen. Het „Vad." heeft bezoek gehad van een in Den Haag wonenden buitenlander, die in extase was over wat hy noemde Nederland sche degelykheid, eerlykheid en organisatie talent. Wat ik ondervonden heb, zoo zeide hy, is in geen ander land mogelyk. Gisteravond ging ik om 7 uur naar Rot terdam, koop aan de Holl. Spoor een kaar tje en met eenige haast, want ik had niet veel tyd te verliezen, spoed ik" my naar de Electrische, richting Hofplein. Daar aan gekomen, houdt de man aan den ingang, die de kaartjes in ontvangst neemt my staande en zegt: „U moet even met mij mee naar den chef". Ik dacht een oogenblik: lieve hemel, wat is er gebeurd? Reis ik met een valsch biljet, ziet men mij voor een mis. dadiger aan, moet ik worden opgebracht? En als ik hem antwoord: „Maar lieve man, ik heb geen tyd," antwoordt hy: „Nu goed dan, ga dan uw gang". 's Avonds om 11 uur keer ik terug, maar vertrek van de D. P. en kom dus in Den Haag door een anderen uitgang weer op straat. Als ik nay by den controleur aan den ingang bevind, zegt ook deze man tegen my: ,U moet even mee naar den chef". Nu kunt u zich toch myn verwondering voorstellen en, omdat ik nu meer tijd heb, vraag ik den man, wat er aan de hand is, waarop hy my vraagt: „Hebt u niets verloren, is u niets kwyt?" En wat bleek? Toen ik 's avonds j om 7 uur naar Rotterdam ging en myn kaartje kocht, had ik twee bankbiljetten vreemd geld laten vallen. Een Nederland sche dame, die achter my had gestaan, heeft blykbaar het geld overhandigd aan de juffrouw achter het loket. De spoorweg administratie heeft het nummer van myn kaartje doorgegeven, direct aan het Hofplein te Rotterdam en blykbaar ook voor alle zekerheid aan de beide uitgangen van het station in Den Haag. Die beambten dus hebben de moeite genomen om tusschen 1 en 11 uur 's avonds alle kaartjes, die zij in ontvangst namen, op dat nummer even na te zien. Gisteren is op den onbewaakten overweg by Kioetinge een auto van de firma Schou ten uit Dubbeldam door een motorwagen van den locaalspoorwcg aangereden en van voren geheel vernield. De vertegenwoordiger van genoemde firma die den auto bestuur de, kwam er met eenige lichte verwondingen af. Op den Rciterdamschen Weg nabij Delft is een Z H.A.M.-bus, toen deze een anderen auto wilde passeeren en daartoe links van den weg reed, met groote snelheid in bot sing gekomen met den auto van den heer v. R. uit Den Haag. De heer v. R. werd vry ernstig gewond, terwijl ook een passagier van den auto wonden opliep. Nadat zy door de politie waren verbonden, werden zij naar het gasthuis vervoerd. De auto werd totaal vernielde, de autobus daarentegen slechts licht beschadigd. Naar gemeld wordt, heeft de gemeenteraad van Heer Hugowaard besloten den admini strateur van het G E.B. wegens herhaalde fraude in het administratieve beheer te ont slaan en dé bescheiden in handen van het gerecht té stellen. Eenigen tyd geleden werd in den raad een ontslag-voorstel verworpen. Op den weg van Oss naar Heesch (N.-B.) vend de heer P. uit eerstgenoemde plaats toen hij daar met zyn auto passeerde, een wielrijder bewusteloos liggen. Het bleek, dat de man, zekere S, uit Nistelrode, ernstig ge wond was, waarop de heer P. hem in zijn auto naar Nistelrode vervoerde, waar gees telijke en geneeskundige hulp werd verleend. Later is hij naar de Msb. verneemt aan de gevolgen overleden. Als verdacht de aan rijding veroorzaakt te hebben is de automo bilist H. uit Rosmalen aangehouden. Blijkens by het Departement van Defensi* ingekomen bericht is Hr. Ms. kruiser „Java", onder bevel van den kapitein ter zee A. F. H. Dalhuisen en waar aan boord schout bij nacht A. ten Broecke Hoekstra zich bevindt, 11 Nov. te Tarakan aangekomen; het schip heeft 12 November deze haven weder verla ten met bestemming Manilla. De toestand van gep. luitenant-generaal De Blocq, inspecteur der Burgerwachten, is zeer sterk achteruitgaande. By het Departement van Defensie is be richt ontvangen dat Hr. Ms. Hertog Hendrik, op weg naar de Canarische eilanden, 12 No vember van La Luz is vertrokken en dat Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer," op reis naar West-Indië 12 November uit Ponte Delgada is vertrokken. Bij den fokker J. Gerding Pzn. te Gar- minge in Drenthe is een zeldzame big ge boren. Het beestje heeft een olifantskop, sterk ontwikkelde onderkaak, grooten wip neus een paar groote slagtanden en haast niet-zichtbare oogen. Wy vertrouwen bij het weergeven van al dit wonderbaarlijks op de waarheidsliefde van den correspondent van de „Asser Ct.", waarin we het bericht onder 't opschrift „Speling der natuur" aantroffen. Hoewel we niet willen ontkennen, dat we gaan. twyfelen als de correspondent verder nog mededeelt: „Voorts is de staart ingeplant boven den neus" om ten slotte te durven beweren: „Het achterste gedeelte Is normaal". De rechtbank te Maastricht heeft behan deld de zaak tegen H. J- M. Wouters, kleer maker, ter zake van vier d efstallen, gepleegd in de kerk te Lemmel in de school te Einig- hausen bij Lembricht, in de kerken te Oirsbeek en Doenrade en daarna nog eens in cfe kerk te Lemmel. Het O. M eischte tegen verdachte In de eerste zaak vrijspraak, in de drie overige gevallen elk acht maanden gevangenisstraf. Voor de arrond. rechtbank te Maastricht stond terecht J. Aan het Rot, chauffeur te Hoensbroek, ter zake, dat hy op 6 Sept een 4-jarig meisje te Geleen heeft aangereden, waardoor schedelbreuk ontstond, die den dooi tengevolge had. Het O. M. eischt» +TT,n" *™°anden aevan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10