Verzoek aan onze Adverteerders mmmm Nationale Spaar- en tmissiebank v f125. WAT GEBEURT ER IN CHINA? DE STRIJD IN HET ROERGEBIED :;f750.-; HÉB Tefegrapfoisch Weerbericht 4 pCt. dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928 TWEE EPf VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17012 ofschieden UITERLIJK DPI^^AA! VIER FN TWINTff? URFN NA HET ONGEVAL Toekomstige plannen voor een nieuw, groot rijk DOOR DR. HAN MIN HU Jhr. Ruys de Beerénbrouck De collectie-Marczell de Nemes De Vara contra den A.V.R.O. Locomotief van een zandfrein omgevallen De stoker gedood De H.-NAEN op den terugweg naar Nederland Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag- en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN te willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoering en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertentiën worden aangenomen. DE DIRECTIE. De herstelbetalingen .Voor Eer en Deugd' Deken H. A. Th. van Dam te Den Haag gehuldigd Voornaamste Nieuws Een Broeder-jubilaris J. J. WEBER ZOON Retourbiljetten bij de K.L.M. Het collectief contract in het bakkersbedrijf De autogiro van de La Cierva BUREAUX: NASSAULAAN49, Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT1EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÈN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f onfjjl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fjcn Dij een ongeval met (n n tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 üUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 OU."doodelyken afloop; AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VF»I.!F.S, V4N AF' t rfphtfN. bij verlies van een hand, bij verlies van een f Cf) r; IjlL* ee» roet of een oog; I lbO." duim of wijsvinger; 1 tl Ubeen of bij 'n breuk van f K ft bij verlies v. een n; 1 anderen vinger. [Auteursrecht voor Nederland bij de N. Haarl. Courant). De heele wereld slaat de gebeurtenissen In China gade en de bladen geven hun lezers telegrammen en artikelen omtrent de jntwikkPltr g van dit uitgestrekte land Zeer weinig" lezers intusschen begrijpen, wat ?r omgaat of bevroeden de dieper liggende lorzaken van die voortdurende wisselingen In een land, dat duizenden jaren geleden reeds een hooge beschav'ng kende. Kranten lezers meenen, dat de 400 millioen bewoners -an China het slachtoffer ziin geworden van 3e ongebreidelde eerzucht van enkele mili taire leiders. De waarheid is, dat China al het wee meemaakt van een worsteling om de vrij heid. Het probleem is tweevoudig; intern en »xtern Iet bestaat in het oobouwen van de économische en politieke organisatie van het land en in het afschaffen van de onrecht vaardigheid, voortspruitende uit wat ge- ïaan werd door de Manchu-dynastle betref fende de ongelijke verdragen met de wester- sche mogendheden. Deze verdragen vormen Je kern van de onrust en verwarring. Zij hebben een onhoudbaren toestand gescha- jen, die 't vreemden landen mogelijk maakt de ontwikkeling van China's natuurlijke bronnen te belemmeren. Deze landen zijn onderling; voortdurend in conflict, ook met China zelf, om hun zoogenaamde rechten te verdedigen. De voortdurende onrust in China is het kenteeken van het ontwaken van de nationale bewustheid. De groote pionier in dezen strijd voor de vrijheid was Dr. Sun Yat-Sen, de man, die de hoofdlijnen vaststelde, welke gevolgd moes ten worden, om tot een nationale weder geboorte te geraken, tot een onafhankelijke positie, waarop een van 's werelds grootste volken recht heeft. Sun Yat-Sen begreep maar al te goed, dat de verdragen met de westersche mogendheden en Japan een on- overknm™üiken hinderpaal vormden voor een regeimatlgen vooruitgang en China daar door ver zou achterblijven bij landen, wier. het vele eeuwen vroeger voorgegaan was in beschav'ng. Sun Yat-Sen was geboren in Canton, maar bracht ziin jeugd door in Honoloeloe op de H&wai-eilanden, studeerde in de Ver- eenigde Staten en in Engeland. In een vroege periode zijner intellectueele ontwik- geling ontdekte h'-a gewddige machten werkzaam waren in het schijnbaar rustige China, en, dat een groote uitbarsting onver mijdelijk was, tenzij de juiste politieke mid delen werden aangewend, om de ziekten te Benezen, geboren uit eeuwen van onder drukking BÜ zijn terugkeer in China beo-0n hij zijn revolutionnaire prona- aangepast aan de omstandigheden ver, Jun P;>"e" land. Aanvankelijk was hij genoodzaakt "t geheim te werken. De resultaten vp.i ziin pogingen kwamen aan 't licht in 1911, toen het Chineesche volk, de Manchu-regeering moede, in opstand kwam, de Manchu's verdreef en de Chi neesche renubliek uitriep. Sun-Yat-Sen werd tot president gekozen en toen, niet lang daarna zijn positie door intrigue minder gunstig werd, deed hij belangeloos afstand van zijn hoogen post ten behoeve van Yuan- shi-Kai, d'e later gesteund werd door Japan. Hij zette zijn propaganda als privé persoon voort, -tot hij het geheele Chineesche volk achter zich had. Sun Yat-Sen onderscheidde drie perioden in het herstel van China: de militaire, de opvoedende en ds constitutioneele, zoodat, wanneer het geweld zou wijken voor wet en regelmaat, het volk zou worden voorbereid, zijn rechten als vrije burgers uit te oefenen en ten slotte zou geroepen worden om te beslissen over den aard van zijn grondwet telijk systeem en bestuur. Het programma van Sun-Yat-Sen werd overal in 't land met geestdrift ontvangen. Dit programma wordt in China genoemd; „San-Min-Chu", dat kan vertaald worden als nationalisme of democratie of socialisme, hoewel geen dezer benamingen ten volle de beteekenis van het Chineesche woord weer geeft. Het hoofdbeginsel is .eenvoudig de toepassing van democratische denkbeelden op speciaal Chineesche toestanden; de re geering van het volk, voof het volk, door het volk, zooals Abraham Lincoln het uitdrukte. Het Chineesche socialisme is geen commu nisme, wel is 't tot op zekere hoogte staats socialisme. Het beste bewijs, dat het ver schilt met communisme, is te vinden in het feit, dat de Chineesche nationalisten hun vriendschappelijke betrekkingen met Moskou verbraken, toen de Sov iet-regeering trachtte haar consulaat in Canton te gebruiken voor bo's jewist.ische propaganda. Hoewel de tegenwoordige regeering in China verre van volmaakt is en hoewel wij nog niet de derde periode in onze ontwik keling hebben bereikt, gelooven wij, dat de Kuomintang of Chineesche Nationalistische partij het meest onze idealen benadert Alle partijen en klassen van het Chineesche volk zijn vertegenwoordigd m de Kuomin tang, die meer dan een millioen leden telt. Hoewel de derde periode nadert, hebben wij nog zeer veel te doen. Wij hebben het werk van den wederopbouw aangevangen in de provincies, die onder onze controle staan en nu er niet meer gevochten wordt en de zuivering van het land uit militair oogpunt practisch volte lid is, gaan wü over tot het openen van scholen, met ten minsie ééne universiteit in elke 'provincie. Ik veronder stel, dat zes jaar voldoende zullen zijn om de opvoeding van het volk op eer- zoodanig peil te brengen, dat de vorming van een nationale vergadering gerechtvaardigd is. Deze vergadering zai bestaan uit vertegen woordigers, gekozen door elke provincie, en dus een zuivere afspiegeling zijn van het nationale leven. Het bestuur zal niet zooals in de wester sche landen uit drie atdeelingen bestaan: de uitvoerende, wetgevende en justitieele, maar daarnaast kcmt een afdeeling, die het recht van aanklacht heeft en bovendien een afdeeling binnenlandsch bestuur. Het volk behoort de ambtenaren van het bestuur, op dezelfde wijze te behandelen als b.v. de aandeelhouders eener maatschappij hun directeuren behandelen. Wanneer zij ge schikt en betrouwbaar zijn, moeten wij hun volledige uitvoerende macht geven. De rech ten van het volk moeten gewaarborgd wor den door kiesrecht, het recht van herroeping het recht om nieuwe wetten voor te stellen, en oude te herzien of af te schaffen. Het Ch'na van morgen zal een absoluut demo cratisch land zijn met een gematigd staats socialisme en staatscontrole op de open bare diensten en natuurlijke hulpbronnen, zooa's spoorwegen, mijnen, wouden, enz. Het land-probleem zal als volgt worden opgelost. Wijl er geen groote landheeren zijn als in de westersche staten, zal het rijk al het land taxeeren of koopen naar zijn waar de. Deze waarde wordt bepaald door de eigenaars en nadat de landeigenaar de waarde van zijn land heeft getaxeerd en daarvan opgave heeft gedaan aan het Rijk, staat elke verdere verhoocing dezer waarde uitsluitend ter beoordeeling van het Rijk. De particuliere onderneming in handel en industrie zal intact worden gelaten, even wel met de beperking, dat kapitaal-ophoo ping in één hand niet veroorloofd is. Wij meenen, dat deze politiek zal gesteund wor den door staatscontrole over de rijkdommen, in den bodem verborgen. Ons grootste en meest voor de hand liggende vraagstuk is niet hef vechten teven bet kapitalisme, maar het ontstaan van toekomstige kapitalisten te veri-iinderen. Om dit probleem op te lossen, ""Hen wij de rijksindustrie ontwikkelen. Waar wij voor dit doel niet voldoende ka pitaal en ervaring bezitten, zal het voor ons no"dig zün een beroep te doen on bui- tenlandsche krachten' en zullen wij in 't buitenland moeten leeren. Het zou totaal verkeerd zijn te meenen. dat het toekoms tige Ohina van het overige deel der wereld zal ziin gescheiden door een n'euwen Chi- neeschen muur. Integendeel, wij zullen dankbaar zijn voor de hulp van westersche ingenieurs en andere deskundigen, die onze welvaartsbronnen tot ontwikkeling helpen brengen. De ontwikkeling van China's na tuurlijke hulpbronnen zou een zegen betee- kenen voor de heele wereld. Wat het voedingsnrob'eem betreft, zijn wij voornemens elk burger ir. voldoende mate goedkoope rijst te verschaffen, door onze boeren vertrouwd te maken met de verbeterde landbouw-methoden, door nieuwe tra"snort-metboden toe" te "aocen. enz. Een ander zeer belangrijk probleem is het klee- dingvraagstuk. Wij moeten onze textiel industrie ontwikkelen, den invoer van grond stoffen uitbre'den en zelf grondstoffen kweeken. De invoer wordt thans belemmerd door de tegenwoordige verdragen, die ons niet toestaan een tarief-autonomie te heb ben. Onze eerste stap, om deze kwestie op te lossen, zou dus moeten zijn de ongelijke verdragen uit den weg te ruimen. China zal vrij zijn. Wij zullen de ketenen afwerpen, die ons zoo lang gekneld hebben en Ch'na zal een nuttig en ondernemend lid worden in de gemeenschap der volken. Ik herhaal, dat het niet onze bedoeling is, ons van de overige wereld af te scheiden Wij willen ons bevrijden uit onze inferieure posi- t'e ten opzichte van andere volken, de onge lijke verdragen afschaffen en de volle vrij heid bezitten, te handelen met andere lan den op gelijke basis. Dit zal niet alleen China, maar de heele wereld ten goede komen. De wereld zal de materieele en moreele voordeelen ondervinden van een vrij China, dat de rechten en plichten van een vriie natie heeft. Is die dag gekomen, dan zullen wij niet aarzelen de vriendschap pelijke hand te reiken aan de andere volken van de wereld. De uitsluiting in de Duitsche IJzerin- dustrie heeft tot nu toe een wü kalm ver loop gehad. De kranten zelfs die in het brandpunt van de actie hebben eenige moeite iederen dag een halve kolom met nieuws over den strijd te vullen. En toch is het een gevecht van titanen, dat daar in het Roergebied wordt gestreden: vrijwel een millioen georganiseerde arbeiders staan daar tegenover hun werkgevers. De betrekkelijke rust, die er heerscht, be wijst het machtsbewustzijn der strijdende partyen en is 'n groot verschil met de metho des, die eenige tientallen jaren geleden bij dergeiyke conflicten werden toegepast. Sta kingen en uitsluitingen gingen toen niet zel den van geweld vergezeld en bloedige bot singen en vernielingen gingen heel dikwijls in het gevolg van arbeidsconflicten. Voor een goed deel is de kalmte bij het huidige conflict te danken aan de krachtige organi saties en de discipline, die de leiders weten te handhaven. Reeds vroe.ger hebben wij gewezen op dc belangrijkheid van het conflict. Het is be langwekkend om den machtigen tak van in dustrie, waarin het wordt gestreden, oir het belangrijke industriecentrum, waarin de gebeurtenissen zich afspelen, om de pogingen van de communisten, die zich van de lei ding trachten meester te maken, en ten slotte vooral om het object van den strijd: de al of niet erkenning van de arbitrale, de scheidsrechterlijke uitspraken in arbeids conflicten. Wij hebben dit laatste instituut een machtig instrument genoemd voor de rust van onze maatschappelyke samenle ving en zouden het betreuren als daarvoor in de plaats wederom het wapen van de macht werd gesteld. Wij zeggen niet, dat het onmogeiyk is den industrieelen vrede op andere wyze te waarborgen dan door de scheidsrechterlijke uitspraken, maar met belangstelling mag worden afgewacht hoe de samenwerking tusschen machtige partijen als georganiseer de werkgevers en aaneengesloten vakbewe ging zal worden verkregen, wanneer de ar bitrage bij conflicten wordt losgelaten. Oppervlakkig bezien, zou men zeggen, dat de werkgevers in het Roergebied den strüd tegen de machtige vakbeweging, gesteund door een krachtige Duitsche sociale wet geving, moeten verliezen, maar van den anderen kant vraagt men zich af of de Duitsche werkgevers zich aan een te laken kortzichtigheid hebben schuldig gemaakt met het aanbinden van dezen strijd, of dat zij misschien een redeiyk uitzicht hebben op de eindoverwinning. Waarop bouwen zij dan hun kracht? Dat is nog niet gebleken en is 't onbeken de element in den stryd, dat verrassingen kan geven. Onmogelijk is het niet, dat de geldschieters van het Duitsche Rijk invloed zullen oefenen op de Regeering om ten op zichte van de werkgevers een vriendeiyke houding aan te nemen. Voor de ontwikkeling van gezonde maat schappelijke verhoudingen zou het echter te betreuren zijn als de oude liberale opvattin gen weder zouden gaan overheerschen, want dat zou een klassenstrijd ontketenen, feller dan ooit te voren. Aannemende voor een oogenblik, dat de klacht der werkgevers juist is en dat de be slissingen van de scheidsgerechten moordend zijn voor de Duitsche metaalindustrie, om dat zij de concurrentie met het buitenland niet kan volhouden, dan vraagt men zich af of de nu ondernomen stappen wel tot een biyvende oplossing voeren. Aan een machtig en voor de wereldhuis houding zoo onontbeerlijk bedrijf als de ijzerindustrie mag de eisch worden gesteld, dat zij allen beoefenaars van het vak werknemers en werkgevers een mensch- waardig bestaan oplevert. Een doodende concurrentie tusschen de verschillende na ties is uit den booze en leidt tot ellende. wyst in dezen dan de economische conferen tie van Genève geen uitweg aan? In dc jongste vergaderingen heeft men zich daar beziggehouden met de kwestie der in- en uitvoerrechten, dis de verschillende landen op artikelen heffen en daar is, naar wij meenen, voor het oplossen van de moeilijk heden de methode aanvaard, dat de be sprekingen omtrent deze punten vaksgewijze moeten plaats hebben. Zoo zijn o.a. de han delaren in huiden van de geheele wereld in conferentie bijeen geweest om de kwestie der douane-tarieven te bespreken en de voor- loopige resultaten van de conferentie wa ren niet onbevredigend. Zouden cok de besprekingen over de ar beidsvoorwaarden en andere belangen die het vak raken, in andere takken van in dustrie en handel, ook in de Duitsche ijzer- industrie, niet het onderwerp van besprekin gen kunnen zijn, waaraan vertegenwoordi gers uit alle landen der wereld deelnemen? Het zal uiterst moeilijk zijn deze nieuwe banen te betreden, maar onmogelijk lijkt het toch niet, dat op deze wijze vele moei lijkheden kunnen worden opgelost. Nummer één op de lijst van 's-Gravenhage. Het persbureau Vaz Dias deelt mede, dat Jhr. Mr. Ch. Ruys <fe Beerenbrouck by de a.s. Kamerverkiezingen niet meer zal voor komen op de lijst voor Limburg, doch op dien van den Haag, waarop hy dan als nummer één zal voorkomen. Hoewel dit reeds lang vaststond, was ons verzocht, daarvan geen melding te maken vóórdat de besluiten van de "ergadering der Centrale Commissie van de R.K. Staatspar ty, die Zaterdag j.l. vergaderde, zouden ge publiceerd worden. De tweede dag. De veiling van de collectie-Marczell ée Nemes by Frederik Muller te Amsterdam trok ook den tweeden dag veel belangstel ling, vooral uit het buitenland. Goede prij zen werden genoteerd, o.a.; No. 69. Brusselsch tapisserie, eind XVe eeuw, voorstellend rechtspraak door koning- f 230.000. Nos. 70 en 71. Twee Vlaamsche tapisserieën omstreeks 1535, naar cartons van Van Orley, resp. f 40.000 en f 44.000. Np 72. Vlaamsch tapisserie, omstreeks 1550, P®- cor van bloemen en diermotieven, Flor. 19./00. 73. Id. naar carton van Van Orley omstr. 1520, voorstellende de vier Maria's en de Verschyning, f 12.500. 75. Duitsch ta pisserie uit de XVe eeuw, met Heiligen, f 61.000. 76. Antependium, Neurenberg 1490, de kroning van Maria, f 19.000. 74. Dric stukken borduurwerk met. voorstellingen uit het leven van Christus, Siena omstr. 1380 f 12.000. 79. Tapisserie met borduurwerk Rechtsprekende Koning, Bazel 1544, f 11.000. 80. Antependium, voorstellend de Boodschar des Engels en de geboorte van Christus. Zwitserseh werk XVIe eeuw, f 10.000. 81. Aanbidding der Wijzen, Zwitserseh borduur werk, 2e helft XVIe eeuw, f 6000. 82. Zwit serseh borduurwerk omstr. 15G9 met voor stellingen uit een ridderroman, f 13.000. 8b Antependium met Heiligen, Duitsch bor duurwerk van 1588, f 8500. 84. Kaft van een evangelieboek, Xllle eeuw, f 8200. 85. Mees ter van het Atelier van de Triptiek van Orleans, eind XVe eeuw, Maria met Kind' f 3800. 85. Nardon Pénlcaud, H.H. Maria en Joseph het Kind Jezus aanbiddend f 18.000. 87. Meester van het Atelier van de triptiek van Lc-dewijk XII, De Boodschap aan Maria, f 10.500. 88. Jean Ier Pénicaud Triptiek, f 40.000. 89. Id., Herodes Antipas en Herodias met het hoofd van Johannes de Dcoper, f 6600. 90. Jean II Pénicaud De vlucht naar Egypte, naar Alb. Dürer. 12 000. 93. A. Couly Nouailher, Kistje, be kleed met 13 émail-plaques, f 7400. Opheldering gevraagd. De directeur-generaal van de P. P. T„ ir. Damme, heeft, naar het Hlbl. verneemt, het volgende telegram gestuurd aan het bestuur van de V. A. R. A. Uw aanval op A. V. R. O. bij uitzending op" Zondagochtend is in stryd met het uit drukkelijk'verbod beginselen en gedragingen van omroeporganisaties voor de microfoon te behandelen; verzoeke omgaand verkla ring aangaande den aanval en uw houding in het vervolg." Men meldt ons uit Amsterdam: In de Haringvlietstraat achter de Noor der Amstellaan is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Door het losraken van de koppeling tusschen de wagens van een zand- trein zyn 'n 15-tal van deze z.g. kipkarren van 'n helling teruggeloopen en tegen 'n loco motief van een zandtrein met beladen wa gens gebotst. Het gevolg hiervan is geweest dat de locomotief kantelde. De machinist wist er nog bijtyds af te springen, doch de stoker, die onder de locomotief terecht kwam, werd doodgedrukt. Omtrent de toedracht van dit ernstig on geval kunnen we het volgende meedeelen: Achter de Noorder Amstellaan ligt een terrein, dat opgehoogd wordt met het oog op den bouw van een nieuwe wyk. Daar voor rijden zandtreinen heen en weer, die het benoodigde zand aanvoeren. Toen nu een geladen zandtrein in de richting Am- stelveensche weg reed, brak plotseling onge veer ter hoogte van de Scheldestraat een koppeling. Dientengevolge zyn een 15-tal kipkarren van de helling teruggeloopen. Met een geweldig geraas, dat tot ver in den omtrek hoorbaar was, botsten de losge raakte wagens tegen de locomotief van een anderen zandtrein, die op den wissel stond. De locomotief, waarop zich drie personen bevonden, kantelde. Twee hunner, de 40- 'arige machinist Walter van Venrooy en diens 17-jarige zoon Willem wisten bijtijds van den wagen te springen. Ongelukkiger was het gesteld met den sto ker, Marinus Swart die onder de locomotief verpletterd en op slag gedood werd. Zijn lijk werd naar het Binnengasthuis vervoerd. De beide v. Venroy's kwamen er vry goed af. Zij klaagden wel is waar over pijnen in verschillende lichaamsdeelen, maar kon den naar huis gaan. De brandweer, die met het oog op het wegsleepen van de locomotief werd gealar meerd, kon echter de plaats niet bereiken, doordat de zware brandweerauto niet over bet drassige terrein kon rijden. Met behulp van personeel en van broeders van den Geneeskundigen Dienst werd de locomotief een weinig opgevyzeld ter be vrijding van het verminkte ïyk. Onder het personeel heeft dit treurig on geval een groote verslagenheid verwekt. Gisteren te Constantinopel aangekomen Het persbureau Vaz Dias meldt: Bij de KL M. Is bericht ingekomen van de bemanning van de H.-NA.EN. op weg naar Nederland, meldende, dat zij gisteren om 6.15 uur plaatselijken tijd vertrokken zyn uit Bagdad. Aankomst in Aleppo 9.30 (plaat selijken tyd). Vertrek Aleppo 11.25 uur (plaatselijken tyd). Te 16.45 uur (plaatse lijken tüd) arriveerde het vliegtuig te Constantinopel. Alles is in orde. heid dan over kuischheid, veel meer over het huwelijksleven dan over de maagdelijk heid gesproken wordt. Derhalve wilde hy een proef nemen om te zien of beide laatste onderwerpen niet zoodanig zyn te behande len, dat zij het publiek dieper en meer gaan Interesseeren. Voorop stelde hy, dat Kerk en kuischheid bij elkander hooren als moeder en dochter. Door al te velen wordt de Kerk beschouwd als een wetgevend lichaam, slechts met 'n atil verzet volgen zy haar wetten op, verge- en dat zij niet eens zich van haar macht bewust is, maar een moeder, die over allen waakt. Zijn voordracht in drieën verdeelend schonk spreker eerst de aandacht aan eenige voorname begrippen, waarop de houding der Kerk is gebaseerd. Vervolgens gaf spreker een overzicht van den strijd welken de Kerk in de eeuwen gevoerd heeft ter bescherming der kuisch heid, welke zy beschouwt als een heilig be zit van onschatbare cultureele waarde. In het derde deel zyner rede beantwoord de snr. de vragen: wat de Kerk te danken heeft aan de kuischheid en welke zege ningen het celibaat aan het menschdom schenkt. Ten slotte weerlegde spr. nog de drogre denen van het Nieuw-Malthusianisme, om eindelijk zyn doorwrochte rede te besluiten met een krachtige peroratie. Benoeming van onafhankelijke deskundigen verzekerd Men meldt ons uit Parijs: Naar de „Matin" verneemt, heeft Polncaré Woensdag den Duitschen ambassadeur, von Hösch, by diens bezoek een memorandum ter hand gesteld, waarin een korte samen vatting van het Fransche standpunt inzaka de taak van de commissie van deskundigen is opgenomen. Daar ook de andere mogend heden Duitschland een memorandum heb- doen toekomen, moet Duitschland thans weten in welke richting de besprekingen van d'e commissie van deskundigen zich "uilen ontwikkelen. De benoeming van onaf hankelijke deskindigen, die vrij zijn naar algen inzicht het geheele vraagstuk op te lossen kan volgens het blad als verzekerd worden beschouwd. Daar het echter noodzakelijk is, dat offi- cieele of officieuze stapp worden gedaan om de medewerking van Amerikaansche des kundigen te verzekeren, is het niet waar- schünlijk, dat de commissie voor het begin van het volgende jaar 'zal byeenkomen. Jaarvergadering van den Haarlcmschen Diocesanenbond De Haarlemsche Diocesane bond „Voor Ser en Deugd" heeft gisteren te Delft zyn jaarvergadering gehouden. Nadat des morgens in de St. Josephskerk sen H. Mis tot intentie der leden was opge dragen werd in de ochtenduren een huis houdelijke vergadering gehouden, waarin verschillende verslagen werden goedgekeurd. Aangenomen werd het voorstel van het diocesaan bestuur om het hoofdbestuur te vsrzoeken een commissie te willen instellen ten einde te onderzoeken met welke artikelen de zedeliikheidswetten moeten worden aan gevuld, alsmede dat om den afdeelingen te verzoeken zich in het bezit te stellen van sen verslagboek van het R.-K. Diocesaan Congres over het huwelijk, ten einde op hare vergaderingen den zeer belangryken inhoud daarvan te doen behandelen. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. StegerDe Poorter en de heeren mr. J. Her mans ^en S. P. Kaptein, mej. M. Swart was niet, hérkiesbaar. De middags werd de jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van den Zeer- serw. Heer L. Wanna, directeur van den Diocesanen bond. De Zeereerw. pater H. de Greeve S.J. hield sen geestdriftige redevoering met het on derwerp: „In den vollen strijd." Spreker begon met er op te wyzen, dat er beden ten dage veel meer over onkuisch- By gelegenheid van zyn eervolle benoeming tot Kanunnik van het Kathedrag.1 Kapittel van het bisdom Haarlem, is de Hoogeerw. deken H. A. Th. van Dam, deken van 's-Gra- venhage en pastoor der St. Jacobusparoehie aldaar, voor een stampvolle zaal in het ge bouw „de Vereeniging" aan de Willemstraat op hartelijke wyze gehuldigd door zijn pa rochianen. Onder de bekende parochianen bevonden zich Staatsraad mr. dr. D. Kooien, het lid van Ged. Staten, H. J. Borghols, de wet houder F. Quant, de familie Ruysch de Bee renbrouck, eveneens parochiaan, had wegens ongesteldheid van jhr. mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck bericht van verhindering ge zonden. Toen de hoogeerw. deken van Dam door kapelaan L. Brink naar zijn zetel was ge leid, voerde het strykensemble van het St. Aloysius-college onder leiding van pater H. Duurkens S. J. een ouverture uit. De leiding van den avond berustte by den voorzitter van het huldigingscomité, kape laan L. Brink. Z.Eerw. sprak een woord van welkom tot den deken en de autoriteitenen zeide, dat het doel dezer byeenkomst was, de hulde der kinderen van de parochiale scholen en patronaten, te voegen by de tal rijke gelukwenschen die den deken by zijn eervolle benoeming uit alle deelen van 's-Gravenhage waren toegezonden. In het ongekunstelde spel der kinderen zal de groo te luister van dezen avond liggen. Een keurig programma werd uitgevoerd. Aan het slot van den avond sprak De ken van Dam een dankwoord. De Hoogeerw. Deken zeide ten zeerste ver rast te zyn door dezen schitterenden avond, of liever schitterenden dag, want het begon reeds des morgens, toen een groot aantal kinderen de H. Communie voor hem op droegen. Spreker dankte vervolgens allen, die de zen avond zooveel moois hadden te genie ten gegeven en allen, die aan de voorberei ding van dit alles hebben medegewerkt. ln ae vergadering oer xweeae Kamer heeft gisteren minister De Geer de aige- meene beschouwingen over de Staats jegroo- ting 1929 beantwoord. De minister-president heeft medegedeeld, dat het kabinet na de verkiezingen in inter mezzo-vorm niet terugkeert. De samenstelling der commissie voor de wegenverbetering is bekend. In den ouderdom van 72 jaar is overleden de heer M. P. Voute, in leven voorzitter der vereeniging „Rembrandt". De vier postbestellingen zullen te Gronin gen weer worden ingevoerd. De Dioc. Bond „Voor Eer en Deugd" in net Bisdom Haarlem, neert zyn jaarver gadering te Delft gebonden. Een wetsontwerp is ingediend strekkende om tandteciuiici die geen visum op nun bewijs van vestiging hebben gekregen, alsnog in de gelegenheid te stellen van hun prac- tische bekwaamheid te doen blijken. Nabij de Amstellaan te Amsterdam is de locomotief van een zandtrein omgevallen. De stoker werd gedood. De H.-N.A.E.N. is gisteren op den terug weg naar Nederland te Constantinopel aan gekomen. Op 22 November e.k. hoopt in 't Missie huis te Uden zijn zilverenkloosterjubilé te vieren de eerw. Broeder Augustianus Leen- ders S. V. D„ geboortig uit Groesbeek. De ijverige Broeder mag dan tegelijk d'e voldoening smaken, van 'n kwarteeuw lang onvermoeid en onversaagd voor de Missie te hebben gewerkt! Aan velen onzer lezers is hij persoonlijk bekend, 't zij van zyn propa- gandatochten voor de „Kath. Missiën", 't zij (vooral!) van de missie-tentoonstellingen, waar hij zoo vaak optrad als explicateur altijd even prettig en boeiend, maar ook al tijd even zakelyk en serieus; in 't bewust- zyn van den ernst zyner roeping en der groote zaak, waarvoor b.y werkt. Zeker zal 't den Broeder op zijn feest niet ontbreken: noch aan dankbetuigingen van den kant der missionarissen, noch aan blijken van waardcering en respect voor zyn werk, van den kant der talrijke missie vrienden. Hoevelen immers onder hen wer den, juist door dezen energieken man en ijverigen religieus, jaren lang geïnspireerd en telkens weer bemoedigd tot soortgelyk: sti:, volhardend en offervaardig missiewerk Barometerstand 9 u. v.m. 750, achteruit. OPTICIENS FA8RIRANTEF Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT'OP De lantaarns moeten mor. gen worden opgestoken om 4,35. Hoogste bar.stand 763.6 m.M. te Zurich. Laagste bar.stand 734.1 m.M. te Stornoway. Verwachting: Stormachtige tot krachtigen, Zuidelyke tot Zuid-westelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt, met tijdelyke op klaring, regenbuien, warmer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt, hedenmorgen te 9 uur, aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-wasten". NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM Zitdagen Ma andags, Woensdag en Vrijdags van 69 uur n.m. Zaterdags van 59 '/2 uur. De K. L. M. heeft met haar retourbiljet ten naar en van Londen en Parys zooveel succes, dat zy deze ook op haar noordeiyke lyn naar en van Kopenhagen en Malmö heeft ingevoerd, zy hoopt daarmede met een het verkeer op deze lyn te bevorderen. By deze retourbiljetten geldt een aanmerke- lyke reductie. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bona van Arbe'd(st)ers in het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingsbedrijf heeft be sloten, de collectieve overeenkomst voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag -en Utrecht op te zeggen om daardoor gelegen heid te krijgen, voorstellen tot wijziging te doen. Vrijdag 23 November zal het eerste overleg tusschen vertegenwoordigers van de werk gevers- en arbeidersorganisaties worden gepleegd. Naar verluidt, zou het den uitvinder van het autogiro-vliegtoestel de la Cierva gelukt zijn met zyn vliegtuig bij een gering ver lies aan hoogte, achteruit te vliegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1