Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON De Schadevergoedingskwestie RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCUE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Hervatting der onderhandelingen De ramp van de „Vestris" en de draadlooze GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN De Volkenbondzender MARKTNIEUWS RADIQ-NIEUWS Internationale radio-besluiten STOOMVAARTLIJNEN MARCIA DE LAUBLY De onderhandelingen over de definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk die tijdens de Fransche ministercrisis varen gestaakt, werden Dinsdag zoowel door den Franschen minister van buitenlandscne zaken Briand als door den premier Poincaré hervat. Briand ontving in de eerste plaats den Duitschen ambassadeur von Hoesch. De „Matin" acht het waarschijnlijk, dat de besprekingen heden of Vrijdag zullen worden voortgezet Volgens het blad is het eenige punt, waarop nog geen overeenstemming werd 'bereikt, dat betreffende de instructies, welke aan de deskundigen zullen worden gegeven Ook de plaats van samenkomst is nog niet vastgesteld. Poincaré ontving Dinsdag in het ministerie van financiën opnieuw den Britschen ambas sadeur Sir Willfam Tyrrel, met wien hij be sprekingen hield over de samenstelling var. de commissie van deskundigen en de vast stelling van haar taak. Na deze besprekingen had Poincaré een bespreking met den nieuwen minister van financiën Cherond en den gouverneur van de Fransche Bank Moreau en met den directeur voor de algemeene fondsenbeweging Moret. De officieuze „Petit Parisien" meldt, dat in de eerstvolgende dagen verdere besprekingen zullen volgen om een basis vast te stellen voor de onderhandelingen, waardoor de taak van de commissie van deskundigen zal worden vergemakkelijkt. Elk der belangheb bende regeeringen heeft haar standpunt in een memorandum neergelegd, welke memo- randi aan de verschillende geallieerde regee ringen zijn voorgelegd. De „Petit Parisien" meent verder te weten dat zoodra tussehen de geallieerde regeerin gen volledige overeenstemming zal zijn be reikt, hetgeen binnen vier of vijf dagen het geval zal zijn, de Duitsche regeering op de hoogte zal worden gesteld van het standpunt der geallieerden. De „Echo de Paris" meent te weten, dat de besprekingen tussehen den Britschen ambas sadeur en Poincaré betrekking hadden op de nota wisseling van 2 en 5 November tus sehen Churchill en Poincaré, waarin schrif telijk het standpunt werd vastgelegd, waar over de beide staatslieden het op 19 Octo ber j.l, eens geworden zijn. Het blad meent te kunnen verklaren, dat de beide staatslieden zijn overeengekomen, dat moet worden vastgehouden aan de ver- deelingsschaal voor de van Duitschland te ontvangen schadevergoeding, zooals deze te Spa is vastgesteld. AMERIKAANSCHE FINANCIEELE DESKUNDIGE TE MOSKOU MOSKOU, 14 Nov. Dinsdagavond is de Amerikaansche financieele adviseur in Polen Dewey te Moskou aangekomen. Dewey werd reeds aan de grens door ver tegenwoordigers van de Sovjet-regeering ont vangen. De Sovjet-bladen melden, dat zijn reis ten doel heeft zich op de hoogte te stellen van de economische toestanden in Rusland. Heden wordt Dewey door Rykow, Litwinow en den commissaris van financiën Mikojam ontvangen. De Sovjetregeering zal te zijner eere een diner aanbieden- Dewey zal waarschijnlijk vier dagen te Moskou bMiven. In Rusïische politieke kringen wordt groote beteekenis gehecht aan het bezoek var Dewey in verband met de Russisch-Ameri- kaansche handelsbetrekkingen. DE MEENING TE WARSCHAU WARSCHAU, 14 Nov. In officieele Poolsche kringen wordt verklaard, dat de reis van den Amerikaansche n financieele adviseur Dewey naar Moskou een particulier karakter draagt. Het verluidt echter, dat Dewey in opdracht van Borah naar Moskou is gegaan om in lichtingen ir te winnen over een eventueele economische toenadering tussehen Rusland en Amerika. De ramp van de „Vestris" doet ons weer eens opnieuw beseffen welk een wonder wij in de uitvinding van de draadlooze telegrafie bezitten en zal er misschien tevens toe bij dragen menigen vijand van de radio te ver zoenen met een vinding, waardoor men- schenlevens kunnen worden gered, die an ders hopeloos verloren zouden zijn gegaan. In volle zee, eenige honderden mijlen uit óe kust, vergaat een schip en dank zij de radio grafie snellen van verren afstand van alle kanten sohepen te hulpNieuwe helden zijn door de radio op den voorgrond geko men: de marconisten, die tot het laatst op hun post blijven met den dood voor oogen De 1ste marconist Laughlin van de „Ves- tris" (er waren in het geheel 'drie marco nisten aan boord, die allen hun tweede reis met het schip maakten; de jongste was pas 18 jaar) zond, terwijl het schip al zinkende was, een reeks S.O.S.-seinen uit van ruim tien uur 's morgens tot half twee 's middags toen het schip verlaten werd. Een zijner be richten luidde: „Passagiers gingen het eerst, kapitein en kern van bemanning blijven tot er geen hoop meer is. Marconist heeft voortdurend van 10.05 af geseind ondanks dreigend ge vaar van zinken." Een kwartier nadat aan het draadlooze kuststation te Tuckerton In New Jersey was geseind dat passagiers en bemanning he: schip verlieten, seinde de marconist aan hetzelfde station „Good-bye". Onmiddellijk nadat het bericht van den nood, waarin het schip verkeerde, was op gevangen, werd het bezigen van de radit voor vermaak stopgezet. Alle zendstation.- werden gesloten, opdat zelfs zwakke berich ten uit zee niet zouden worden gemist.' In Amerika zijn honderden stations me; verschillende golflengten; op grond vaneen verordening der regeering moeten ze allt gesloten worden zoodra er een S.O.S.-seir, wordt overgebracht. Op het noodsein volgde een netwerk van draadlooze berichten,die elkaar achter haalden of tegenspraken, van schepen er. landstations die een relaas gaven van het zoeken op den stormachtigen Oceaan. Ter wijl de vrouw en de zoon van den kapiteir te Liverpool in spanning op bericht zaten te wachten, ging het zoeken en het uitzen den van berichten zijn gang. Kapitein Carey liet zijn schip pas in den steektoen hij overtuigd was dat het niet meer drijvende kon worden gehouden. Toen het schip verlaten werd, hetgeen ruim eer half uur duurde, maakte het zware slagzi en zonk de achtersteven langzaam weg. De kapitein van de „American Shipper" Cummings, die zoo'n werkzaam aandeel had in het reddingswerk, heeft reeds twee keei schipbreukelingen gered en heeft onlang.: hiervoor vaif de Amerikaansche regeering een onderscheiding gekregen. Op het kantoor der reedertj Lamport en Holt te Liverpool kwamen vrouwen van le den der bemanning, sommigen met kinde ren op den arm, om te lnformeeren. Maai men kon toen nog geen antwoord geven daar omtrent het lot der opvarenden o\ dat oogenblik niets bekend was. LONDEN, 14 Nov. 106 passagiers en le den van de bemanning der „Vestris" worden nog vermist, 206 opvarenden zijn gered. 16 dooden zijn opgepikt. Eenige te hulp gesnel de schepen zoeken de zee nog af. Twee sche pen, de „American Shipper" en de „Berlin' hebben New-York bereikt met de overleven den. NEW-YORK, 14 Nov. De houding van den kapitein van de „Vestris" wordt in Ame rika scherp becritiseerd. Men verwijt hem dat hij eerst op aandringen van de passa giers S. O. S.-seinen heeft laten geven. De bemanning bestond uit negers, blanken en leden van het gele ras. De reddingsbooten waren voor een deel niet zeewaardig gewees. sn zonder leiding van de officieren in zee gelaten. Men neemt daarom aan dat de ka pitein vrijwillig den dood gezocht heeft. DE MINISTER VAN ARBEID NAAR HET RUHRGEBIED BERLIJN, 14 Nov. Na beëindiging van de besprekingen m den Rijksdag over het conflict in de metaal-industrie in het Ruhrgebied heeft de Rijksminister van arbeid, Wissel, zich hedenavond naar het gebiéd van den strijd begeven, teneinde zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen. In verband met de verdere besprekingen in den Rijksdag zal de minister reeds Vrijdagmorgen vroeg te Berlijn terug- keeren. PARKER GILBERT OP BEZOEK BIJ STRESEMANN BERLIJN, 14 Nov. De minister van bui- tenlandsche zaken heeft hedenmiddag be zoek ontvangen van Parker Gilbert, den agent voor de schadevergoedingen, ter be spreking van verschillende aangelegenhe den betreffende het herstelvraagstub. In politieke kringen is men in afwachting, o£ het nieuwe kabinet-Poincaré hetzelfde standpunt ten opzichte van het vormen van een commissie van deskundigen zal innemen als het Afgetreden kabinet, te meer, wear Poincaré de portefeuille van financiën heeft overgedragen aan Chiron en de politieke partij van Briand een grooteren invloed heeft in de regeering dan tot nu toe het geval was. Omtrent het tijdstip, waarop de vergadering der des. kundigen zal worden gehouden is nog niets met zekerheid bekend, maar er gaan ge ruchten, dat zij miss.hVn reeds in De cember zal plaats vinden. Ook acht men het niet meer noodzakelijk, dat de con ferentie speciaal in Berlijn gehouden moet worden, en noemt men ook Parijs en Rome als plaats van samenkomst. Tevens zou men van plan zijn, den Amerikaansc'nen waarnemer als onpartijdigen deskundige het voorzitterschap van de commissie van deskundigen aan te bieden. NIEUWE UITSLUITINGEN IN DE WESTFAALSCHE METAAL INDUSTRIE ESSEN, 14 Nov. Volgens hier ontvangen berichten hebben de hedenmiddag te Ha gen gehouden onderhandelingen tussehen de werkgeversorganisaties uit de ijzer- oistricten Hagen en Schwelm en de me. taai-arbeidersbonden tot geen resultaat ge- leid. De ondernemers zullen nu, met ingang van 15 November de bedrijven stilleggen. Door dezen maatregel worden 35.000 a 40.000 metaalarbeiders getroffen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN GENERAAL BOOTH LONDEN, 14 Nov. Naar verluidt, is de ge zondheidstoestand van Generaal Booth in de afgeloopen week ten zeerste verbeterd, doch was aan het einde van de week weer minder goed. Sinds gisteren is zijn toestand echter weer vooruitgaande, hoewel er nog steeds grond tot ongerustheid bestaat. DE CENTRUM-FRACTIE EN DE PANTSERKRUISER BERLIJN, 14 Nov. In een hedenavond gehouden vergadering hield de Centrum fractie van den Rijksdag zich bezag met de kwestie van den pantserkruiser. Reeds he denmiddag hadden vertegenwoordigers van het Centrum een bespreking met vertegen woordigers der Sociaal-democraten. Het list zich oorspronkelijk aanzien, dat de nog bestaande moeilijkheden uit den weg zouden worden geruimd, maar nadat de sociaal-de- nocratische Rijksdag-fractie het besluit heeft genomen, dat de soc.-dem. leden van het kabinet, ook Rijkskanselier Mliller, voor 'net voorstel inzake den bouw van den pant serkruiser zullen stemmen, is de Centrum fractie van meening,' dat er een nieuwe situ atie is ontstaan. DE UITBARSTING VAI DEN ETNA fe ROME, 14 Nov. V. D. Ofschoon de Etna nog steeds lava spuwt, schijnt de uitgewor pen massa hedennacht geringer geworden te zijn. De gloed van den vurigen stroom was ook minder fel en veel doffer dan de vorige nachten, terwijl de snelheid, waarmede de stroom de zee nadert, ook geringer is gewor- kunnen worden aan het feit, dat de stroom in dit vlakke terrein de neiging vertoont, in de breedte uit te vloeien. Het verkeer tussehen Messina en Catania is geheel verbroken sinds den vorigen nacht, toen de automobielweg te Carrabba ver nield werd. De trein loopt nu slechts tot Taormina. Men is hier van meening, dat tenzij de nieuwe krater voor de volgende nieuwe maan ophoudt te werken, er opnieuw een geweldig onderaardsch getij kan opkomen, zoodat de gevolgen dan niet te overzien zou den zijn. Voorloopig is het gevaar echter nog niet groot, daar de lava een vrij groote oppervlakte voor zich heeft, waar niets te vernielen valt, en waarlangs haar weg waar schijnlijk zal gaan. Voorspellingen kunnen echter moeilijk gedaan worden. Overal wordt door militairen de wacht gehouden. Niemand wordt in da nabijheid van de gevaarJijke zone toegelaten, ook niet de bewoners, die komen kijken naar wat er nog van hunne bezittingen over is. Speciale passen worden door de overheid uitgereikt, doch uiterst spaarzaam. Ook de controle qp deze passen is bijzonder streng. Het leven in Sicilië begint al reects zijn gewonen gang te hernemen. De uitbarsting van den Etna vormt reeds niet meer het algemeen onderwerp van ge sprek en overal ziet men de bewoners weer hun dagelijksche werk opnemen. Wanneer niet een nieuwe verheviging in de eruptie optreedt, zal ook deze gebeurtenis spoedig vergeten zijn. DE OVERVAL OP DE HSIN-TSJI LONDEN, 14 Nov. De Britsche admi raliteit deelt mede, dat de Hsin-Tsji in den nacht .van 9 op 10 Nov. in den mist op het eiland Tae strandde. Den volgenden dag is een Chineesahe boot gekomen, die het uit zenden van Chineesche kanonneerbooten De. loofde en weer wegvoer. Denzelfden dag echter is de Hsin-Tsji door piraten over vallen en volkomen leeggeplunderd, en tot op de wanden uitgebrand. De Britsche tor pedojager „Serapis" die Dinsdag vroeg op de plaats des onheils arriveerde, slaagde er in een der beide jonken waarin de piraten gepoogd hadden te ontkomen te achterha len. Er werden 10 piraten gevangen en de ge- heele buit hun weder ontnomen. Den torpe dojager is opdracht gegeven den buit en de jong aan een gewaarschuwde Chineeschen kannonneerboot over te geven, wanneer die voor Woensdag mocht aankomen. Mocht dit niet het geval zijn, dan moet alles aan de Chineesche overheid te Futschau uitgeleverd worden. klaarde, eveneens een aanleiding zijn de consequenties te trekken. Naar het blad verder verneemt, heeft Ste- gerwald' zich in een zitting der centrum fractie op het standpunt van Gröner gesteld, dat de rijkskanselier niet aan de stemming zal deelnemen. De Ford-fabrieken Dezer dagen zal te Londen een nieuwe Maatschappij worden opgericht, de Ford Motor Company, Limited, welke in de plaats komt van de bestaande Ford Motor Com pany (Engeland) Ltd., gevestigd te Manches ter en KSnry Fcrd Son, gevestigd te Cork Het bestuur zal bestaan uit de heeren Henry Ford, Edsel B. Ford en C. E. Sorensen en 3 nog te te noemen vooraanstaande En- gelschen, terwijl Sir Percival Perry als pre sident-commissaris zal worden benoemd. Te Dagenham, een voorstad van Londen gelegen aan de Theems, zal een fabriek worden ge vestigd, v/elke na de Ford-fabriek te Detroit, de grootste automobielfabriek van de wereld zal zijn. Alle modellen zullen daar worden vervaar digd, met uitzondering van den Fordson, welke voortaan uitsluitend te Cork zal wor den gefabriceerd. Deze fabriek te Cork wordt een afdeeling van de groote fabriek te Dagenham. Roofmoord in een boschhut DONAUSCHINGEN, 14 November (V.D.). In een hut in het bosch bij Breunlingen is het lijk gevonden van een 53-jarig bosch wachter. Het gerechtelijk onderzoek heeft uitgemaakt, dat de boschwachter, die voor een mensehenschuwen zonderling gold, met zijn eigen bijl moet zijn vermoord. De opengebroken kast en wanorde in de hut wijzen op een njoord, blijkbaar gepleegd door iemand, die precies op de hoogte was van het doen en laten van den verslagene. Na twintig jaar ontdekt In het plaatsje Pietrafitta bij Cassino is een man gearresteerd, die twintig jaar ge. I leden een reeks gruwelijke moorden pleeg de,, welke destijds groot opzien baarden en door d'Annunzio in een zijner vroegere werken beschreven zijn. Vincenzo Silvestro, zoo heet de man, was verliefd op een jong meisje, Driade di SaiTo, die hem echter van de hand wees j en met een ander huwde. Uit woede hier- over begaf Silvestro zich op den avond na afloop van de bruiloft, naar het huis der jonggehuwden, schoot de bruid, den bruidegom en nog drie andere personen dood en stak het huis in brand. Twee man nen. die het vuur trachtten te blusschen, werden eveneens gedood. I Silvestro wist te ontkomen, men ver. moedde, dat hij naar Amerika was ge. vlucht, en hij werd bij verstek tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Eenige dagen geleden werd echter ont dekt, dat Silvestro onder een aangenomen naam in Pietrafitta woonde. Hij trachtte nog aan de justitie te ontkomen, doch werd na een wilde jacht gevat. Een eigenaardig toeval is, dat Silvestro's straf den 16en December a.s. verjaard zou zijn geweest en hij dus vrijuit had kunnen gaan. Op kinderen geschoten Op een speelplaats van een school te Bismarkshiitte heeft een man op een groep spelende kinderen tweemaal met kruit geschoten, waarbij vijf der kinderen meer of minder ernstige verwondingen' toekwa- j men. De ouders der kinderen waren over o'eze wandaad zoo verontwaardigd, dat de politie moest ingrijpen om te voorkomen, dat men den dader lynchte. Herleving van de weefkunst, Het nijpende gebrek aan weefsels in de geheele Sovjet-Unie heeft de bevolking ge dwongen terug te keeren tot toestanden, die sindif decennia als voorgoed tot het ver leden behoorend werden beschouwd. O.a. is ae vraag naar spinnewielen sterk gestegen. De herleving van de weefkunst vond reeds een'ge jaren geleden plaats maar den laatsten tijd heeft het tekort aanstof I voor ondergoed zulke afmetingen aange- nomen, dat ook de boeren, die niets van l het spinnewiel wilden weten, gedwongen j worden, hun houding te wijzigen. Natuur. I lijk zijn de spinnewielen in geen enkelen rijks, of coöperatieven winkel te krijgen. De particuliere handelaren hebben ze echter wel en ruilen ze voor graan en meel ln. De prijs van een spinnewiel is nu ge lijk aan een poed grof gemalen meel, nl. 3 roebel 25 kopeken (1 poed Is ruim 16 kilo). Volgens de ,,Prawda" is het feit, dat de particuliere handelaren wel spinnewielen hebben, terwijl de bolsjewistische opkoo. pers ze niet kunnen leveren, een van de omstandigheden geworden, waarom de graancampagne mislukt Is. genomen op de Ille Internationale Bijeen komst te Rome, ter bespreking van juridische kwesties op radiogebied, het exploiteeren van de radio-uitzendingen der verschillende zendstations niet geoorloofd is, voorzoover de exploitanten van dergelijke inrichtingen er direct of indirect financieel voordeel bij hebben. Ieder luisteraar is wel vrij om de uitzen dingen voor persoonlijk gebruik op te van gen, doch mag niet hiervan gebruik maken, om er een bedrijf op te baseeren, of in een bedrijf te benutten, zooals het tegenwoordig veelvuldig geschiedt. Het Comité wil trachten een internatio nale regeling in het leven te roepen waar bij de wetgeving in de onderscheidene lan den zoodanig kan worden aangevuld dat iedere op winstbejag gebaseerde, door het zendstation niet geoorloofde gebruikmaking van een radio-uitzending als oneerlijke con currentie wordt geboekstaafd. Onder deze regeling zouden komen te val len: hotels, c'afé's en dergelijke inrichtingen die radiomuziek door middel van luidsprekers weergeven, voorts radiocentrales, alsmede inrichtingen, welke zich ten doel stellen, om nieuwsberichten, welke uitgezonden worden per radio, aan kranten te verkoopen. Ook het vastleggen van radiomuziek op gramo- foonplaten zal verboden zijn. Het Comité deelt tevens mede, dat maat regelen worden getroffen tot het tegengaan van de storingen bij de omroep-ontvangst. Hoewel Jiet den tijd nog niet rijp acht, om wettelijke maatregelen hiertegen te nemen, spreekt het toch den wensch uit, dat de regeeringen der verschillende landen de eigenaren van electrlsche krachtinstallaties, alsmede tramdirecties zal verplichten, om de noodige inrichtingen aan te brengen, welke de storingen elimineeren. In het afgeloopen jaar is de kwestie der oprichting van een Volkenbondszender meermalen in de Volkenbondsvergadering aan de orde geweest. Men hoopte nog dit jaar tot een oplossing te komen, doch op het allerlaatste moment kwam aan het licht, dat van een algeheele overeenstemming dit jaar nog niet in het minst sprake kon zijn, zoodat we zeer waarschijnlijk nog wat geduld moeten oefenen, alvorens we ons op een Volken bondszender kunnen beroemen. Zwitserland toonde zich bij de besprekin gen zoo vooruitstrevend, dat het het plan ontwierp den zender op eigen kosten te bouwen in de omgeving van Genève, terwijl de exploitatie dan zou geschieden door „Radio-Suisse", met dien verstande, dat dit alleen in den „stillen tijd" zou gebeuren Bij politieke gebeurtenissen zou de zender dan op verzoek onmiddellijk aan den Volken bond in bruikleen worden afgestaan, Zwitser land schijnt zelfs reeds zoover gegaan te zijn (volgens mededeeling van een Duitsch radio-blad) dat de zender inmiddels besteld is. De Volkenbond gaat evenwel niet over één nacht ijs en er is lang en breed gesproken over de kosten en over het vraagstuk, welke golflengte gebruikt zou moeten worden, Bovendien is nog een bijzondere commissie benoemd, die zich met de technische kwesties bezighoudt. De overzeesche staten schijnen b.v. geen genoegen te willen nemen met een 20 k.w- zender. Zij vreezen, dat in dat geval de reikwijdte niet groot genoeg zal zijn. Door al dergelijke geschillen is het zéér onwaarschijnlijk, dat nog dit jaar een beslis sing in deze aangelegenheid zal worden genomen. DE PANTSERKRUISER Het standpunt van minister Gröner. Naar het „Berl. Tageblatt" meldt, heeft de rijkskanselier Hermann Miiller in een onder houd aan rijkspresident Hindenburg mede gedeeld, dat minister Gröner van hem, Miil ler, had verlangd, dat h(j bij de stemming ir den rijksdag over den pantserkruiser zien van stemmen zou onthouden, daar Gröner' van oordeel was, dat de rijkskanselier als chef van het rjjkskabinet niet tegen he. standpunt van een kabinetslid mocht stem men. Zou de rijkskanselier niettemin vóór stem men, dan zou dit voor Gröner, %naar hij vei- Radio voor hotels verboden. Ook radio centrales moeten verdwijnen Het „Comité Internationale de Télégra- phie sans Fil" te Parijs maakt in een com muniqué bekend, dat volgens de besluiten AMSTERDAM, 14 November. Aardappelen. (Bericht v./d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.25—3.50, blauwen 3.35—3.50, bl. Eigenheimers f 3—3-10 per hl. Juin f 44.30 per 50 kg. Eigenheimers f 2.602.90, blauwe poters f 2.40—2.50, bonte poters f 2.30—2.40, Groninger bravo's f 2.40—2.50, IJpoIder Bevelanders f 2.25—2.50, Noordho'l. Eigenheimers f 2.602.80, blauwe Eigenh. f 3—3.10, Anna Paulowna zand f 3—3.50, Drentsche Eigenheimers f 2.10—3.5Flakkeesche Eigen heimers f 2.702.80, Eigenh. poters f 2.35 2.4°, Spui- sche Eigenheimers f 2.602.80, Eigenh. poters 2.25 2.50. Friesche borgers 2.502.60 p. hl. AMSTERDAM, 14 Nov. Vee. Ter veemarkt waren aangevoerd: 248 vette kalveren ie qual. 1.001.16 c„ 2e id. 90—100, 3e id. 76—90 c. per kg levend gewicht. 36 I nuchtere kalveren f 12—17- 55» varkens, Hollandsche, Overz. en Geldersche ie qual. 8788 c„ 2e id. 8687 c„ vette varkens 85—86 c. per kg slachtgewicht. GRONINGEN,' 13 Nov. Eieren 9.5010.50, kuik- keneieren f 67 per 100 stuks, MAASTRICHT, 14 Nov. Botermijn. Aanvoer 126.875 kg. Hoogste prijs 2.43, middenprijs f 2.37, laagste prijs I WOERDEN, 14 Nov. Kaas. Ter markt waren 317 partijen. Prijzen: Goudsche f 51—56, rijksmerk ie s. j f 5759, 2s. f 5356, zware tot f 59. Hahdel traag. ENKHUIZEN, 13 Nov. Hedenavond hebbed 23 vaar tuigen hier aangevoerd 1650 pond garnalen, 105 manden nest, 195 pond hoekbot en 1310 pond hoekschar. De gar nalen golden f 5 per 55 pond. Nest gold 51 ct. per mand. Voor de bot werd f 20.05—20.45 voor de schar f 13.10— 14.25 per 50 kg. uitbetaald. IJMUIDEN, 13 Nov. Van de haringvisscherij kwamen heden hier binnen 12 Britsche stoomdrifters met_ een totaal aanvoer van 3600 manden versche haring. Voorts arriveerde nog de motorlogger IJM. 263 (Cornell's de Boer Jr.) met 25 last pekelharing. Geveild werden de ladingen van de loggers K.W. 33 (Machiel) met f 278 en IJ.M. 208 (Cornell's de Boer Jr.) met f 5042 (gedeeltelijk) aan besom ming. Nog werden verkocht de vangsten van de Britsche drifters L.T. 375 met t 1613 L.T. 655 met f 1847 L-T.; 668 met f 1953 L.T. 1110 met f 2009 L.T. 552 metf 991 L.T. 746 met 1' 2007 L.T. 740 met 1454 L.T. 1146 met 1117 en Y.H. 167 met f 1455 een opbrengst. IJMUIDEN, 13 Nov. Heden kwamen van de treilvts- scherij alhier binnen de stoomtreilers IJ.M. 51 (Catania) met f 2923 1 SJ.M. 152' (Paris) met f 3020 i IJ.M. 253 (Su matra) met (3182 IJ.M. 39 (SchoorK met f 515' j IJ-A,. 58 (Amplitudo) met f6473; II.M. 22 (Ita) met f2700; IJ.M. 73 (EnAvant) met f 4723 IJ.M. 57 (Friesland) met f2492 IJ.M. 134 (Lewith) met f4984 IJ.M. 130 (Een dracht)! met f 1819; IJ.M. 106 (Reiger) met f 2761 IJM. 32 (Zeemeeuw) met f 3087 IJ.M. 73 (Caroline) met f 2869 aan besomming. VRIJDAG i6 NOVEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Boris Lensky-Trio 6.007.15 Dinermuziek door het Boris Lensky-Trio 7.157.45 Schippersles 8.058.50 Solistenconcert. C. v. Leeuwen-Boomkamp cello. A. v. d. Horst-piano 8.509.35 Nuts-lezing door Dr. N. B. Ten Haeff De Vereenigde Staten 9.30 9.50 (Vervolg) Solistenconcert 9.50 Concert door het Omroep-orkest. Populair programma 10.15 Persber# HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.30 Lunch- muzitk door het K.R.O.-Trio 3.004.00 Vrouwen- uurtje door Mej. D. Twaalfhoven. K. R. O. 4.005.00 N.C.R.V Gramofoonmuziek 5.006.45 N.C.R.V. Concert. Mevr. J. Hekket-v. Eysden-sopraan. L. Abrelli- viool. F. Uyttenboogaard-orgel en piano 7.007.30 K.R.O, Paedagogie door Dr. J. v. Dael 7.40 V.P.R.O. Spr. Prof. Dr. H. T. de Graaf De dwaas in de literatuur (2) 8.45 V.P.R.O. Schubert-cyclus. G. v. 't Sanr- Jonsson-sopraan. T. Goddard-Lingbeek-sopraan. C. Castendijk en S. Gester kamp-mezzo sopraan. J. v. Rosière-v. Emmerik-alt. H. Schouwman-piano 9.35 V.P.R.O. Spr.: R. A. D. Cort v. d. Linden: Frans Schubert. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Sonatenconcert (piano-viool) 12.50 Orgelconcert 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Lezing 3.15 Muziek 3.20 Lezing 3.40 Muziek 3.45 Voorlezing 4.00 Muziek 4.05 Mu ziek voor scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. - 6.50 Muziek - 7.05 Liederen van Schubert voor sopraan 7*20 Bios cooppraatje 7.35 Muziek 7.45 Lezing 8.05 Vaude ville 8.20 Deensch Nationaal programma 8.50 Celloconcert door Suggia 9.20 Nieuwsber - 9.55 Thea tercauserie 9.50 Nieuwsber 9.55 „Tom Jones," radiotooneel met muziek van Taylor en German n.20 „Een verrassing 11.3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.502.10 Orkest concert 4.055.05 Orkestconcert 8.5011.20 Sym- phonie concert. Daarna „Romeo Juliette," van Gounod, Orkest, koor en solisten o. 1. v. Hr. Defosse. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek 12.25 1.50 Orkestconcert 4.205.00 Concert. Koor van een meisjesklasse 5.055.50 Orkestconcert 7.35 Lichte muziek Werag-orkest 8.20 „Het Duitsche Volkslied" (3) 8.50 Vervolg Lichte muziek Daar na tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 M. of 1700 M. c. a. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Orkest- concert 5.20705 Lezingen 7.20 Schubert en zijn werk. Causerie en het Schubert-Kwartet 8.20 Lezing 8.50 Concert voor piano en orkest op 38, Toch. HAMBURG, 395 M. 3.35 Litteraire causerie 5.20 Orkestconcert 6.20 Orkestconcert 7.20 „Olav Trygvason," Grieg (Drama van Bjömstjerne Björnson), soil, koor en orkest. Daarna walsmuziek 9.5011.10 Her-uitz. v. Buitenl. stations. BRUSSEL, 509 M) 5.20 Dansmuziek 6I55 Trioconcert- 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestconcert. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 13/it Algiers. MANOERAN (thuisr.) 14/11 v. Marseille. KON. HOLL. LLOYD GAASTERLAND (thuisr.) pass. 13/n St. Vincent. GELRIA 14/n V. Amst. n. B. Ayres. ZEELAND IA (thuisr.) 13/11 nam. 10 u. v. Lissabon. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ BENNEKOM (thuisr.) 14/11 te Duink. verw. BRIELLE (uitr.) 13/11 te Callao. HERMES 13/11 v. Algiers te Piraeus, MARIE HORN 13/11 v. Constantinopel n. Bourgas. ORPHEUS. 13/11 v. Amst. te Kopenhagen. PERSEUS 13/11 v. Kopenhagen n. Stettin. POLLUX (uitr.) 13/11 te Curasao. SATURNUS 13/11 v. Vigo te Lissabon. TELAMON (uitr.) 13/11 te San Juan de P. Rico. TELLUS 13/11 v. Bari n. Catania. TRITON 14/11 v. Amst. te Rott. ULYSSES 13/11 v. Bremen n. Amst. BOSKOOP (uitr.) 13/11 te Valdeira. HOLLAND—AFRIKA LIJN NIAS 14/n v. Amsterdam te Hamburg. NIJKERK (uitr.) 13/11 te Pt. Natal. RIJPERKERK (uitr.) te Pt. Natal, WAALDIJK 14/n v. Antwerpen te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN BLOMMERSDIJK Quebec n. Rott., pass. 14/n Lizard. DRECHTDIJK Pacifickiist n. Rott., 13/n v. Los Angeles* EDAM New Orleans n. Rott., 15/n nam. 3 u. voor den N. Waterweg verwacht. MAASDAM 13/n v. New-Orleans n. Rott, WESTERDIJK 14/n v. Rott. n. New York. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN KOUDEKERK 13/11 v. Karachi te Bombay. RIDDERKERK (uitr.) 13/n te Bombay. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN MOERDIJK II/II v. Vancouver te Seattle. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OUDERKERK 14/n v. Bremen te Hamburg. S AL ABA N GK A 14/11 Vladiwostock te Rott. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN RIJNLAND (thuisr.) pass. 13/n Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA (uitr.) 13/n v. Port Said. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 14/11 Ouessant. SITOEBONDO (uitr.) 13/n v. Port Said. SOEKABOEMI 14/n v. Rott. te Batavia. TAMBORA (uitr.) 14/n te Sabang. TAPANOELI (uitr.) pass. 13/n Finisterre. TERNATE (uitr.) pass. 13/11 Pantellaria. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJ N ALCOR 14/n v. Rott. te Antwerpen. ALGENIB (uitr.) 13/11 te Rio Janeiro. ALPHACCA (uitr.) pass. 13/n Finisterre. ALPHERAT (thuisr.) 13/n v. B.-Ayres. ALWAKI 13/n V. Hamburg n. Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN SARPEDON 14/n v. Dairen 1. v. Lond. te Rott. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR ms. 13/11 te Londen uitgekl. n. Antw.' ADRIANA Karsies, 13/n v. Kierteminde te Hhmburg. ARY SCHEFFER 13/n v. Rott. te Havre. BATAVIER IV 14/10 v.m. 8 u. 40 v. Rott. te Gravesend. BUSSUMJ7/II North Sydney gep. Montreal n. Bremen. CATHARINA ms.'13/n te Londen uitgekl. n. Antwerpen. DUBBE 13/n Belle Isle gep„ Swansea n. Quebec. DUIVENDRECHT 13/n v. Galveston n. Lands' End v.o, EGBERDINA Alberts io/ii v. Harburg n. Kolding. FLYING DUTCHMAN ms. 13/n te Londen uitgekl. m Rott. GELDERLAND 12/11 v. Hamburg te Elyth. HARDENBERG 13/n v. Antwerpen te Quebec. HAULERWIJK 13/n v. Genua n. Melilla. HELENA 7/11 v. Volo n. Salonica. HELENA Pronk 10/11 v. Ejerslev te Harburg. HOOGLAND n/n v. Delfzijl op de Tyne. INDUS 14/n Perim gep. Singapore n. Rott. KATENDRECHT 13/n v. Londen n. Preston. LARENBERG 14/n Cape Wrath-gep„ Montreal n. Bremen MAAS I3/II Brunsbuttel gep., Suudsvall n. Rott. MARIA ms. I3/II te Lond. uitgekl. r.. Gent. OÏSE ms. io/ll v. Amsterdam te Rouaan. PALLAS ms. 13/n te Londen uitgekl. n. Antw. PARKHAVEN 13/n V. Jacksonville te T»mpa. PROCYON 13/n V. Velsen te Montreal. SCHIELAND ia/n v. d. Tyne te Rouaan. SCHOKLAND 12/11 v. v. Antwerpen n. d. Tyne. SPESMEA ms. 13/n v. Ejerslev te Holtenau. WAAL 14/n v. Kopenhagen n. Gefle. WEAR 13/n v. Aberdeen n. Rott. ZEELAND sleepb. met lichter „Neerlandta 14/n T, Sharpness n. Rott. ZEEMEEUW ms. ,13/11 te Lond. uitgekl. n. Gothenburg (Naar het Fransch) Luc gevoelde, hoe zeer dit alles hemels breed verschilde met de omgeving, waarin hij was opgegroeid, en zijne belangstelling werd nog verhoogd door het geheimzinnige, het onbekende, dat voor alle jonge menschen zulk eene onweerstaanbare aantrekkelijkheid heeft en dat hier in alles van een vroegeren, ver leden tijd sprak, toen hier andere levende wezens leefden en woonden, die ieder hunne eigen geschiedenis hebben waarvan ons nooit iets bekend zal worden. Hij herinnerde zich alles, wat zijn vader hem van 't kasteel „Chêne-Vert" verhaald had, waar deze, als jongeling, zoo menigen dag had doorgebracht. Misschien had hij, na vermoeid van de jacht te zijn teruggekeerd, zijn leden op hetzelfde bed uitgestrekt, waarop Luc zoo diep geslapen had. En wie zouden hier nog vóór zijn vader hebben ge rust? Hoeveel droomen, zoete en bittere, ver schrikkelijke en heerlijke, zijn hier niet onder dezen hemel gedroomd! Hoeveel droefgeestige blikken hebben hier niet door het groene bladerengewelf van den eeuwenouden eik ge- gedwaald, om hoog. aan het uitspansel een ster te ontwaren, om het bloeien der rozen gade te slaan? Uit zijn raam geleund, genoot hij met volle teugen van de frissche morgenlucht en den heerlijken geur der bloemen, die, nog bespren keld door den dauw, fier hunne kelkjes he melwaarts hieven; zijne gedachten eohter verwijlden bij de menschen, die hier in vroe geren tijd leefden, werkten en streden, die denzelfden tuin. denzelfden weg betraden, hier rozen plukten, hier hun lief en leed gedeeld hadden en ook hier hunne oude dagen sleten, om eindelijk plaats te maken voor een Jonger geslacht. Maar hoe hoog zijn verbeelding hem ook had opgevoerd en welke verheven deugden en daden hij ook toeschreef aan de ontelbare heldinnen, die hij hier voor zijne oogen zag voorbijgaan, dat alles werd plotseling ver geten, toen hij Marcia's verschijning ont waarde, die, gevolgd door de twee kinderen, die hij gisterenavond niet meer gezien had, haastig de laan insloeg- Zij droeg haar rose kleedje met een zwart fluweelen lint om de taille. Zonder zich te hekommeren om de zon, die boven haar brandde, had zij haar tuinhoed aan haar neefje in bewaring gegeven en vervolgde nu, af en toe naar de boomen ziende, blijmoedig haren weg. „Ik verzeker je, dat het de groote pruimen boom is!" riep de oudste der kinderen uit. „Er zitten een massa rijpe pruimen aan, om dat hij boven alle andere boomen uitsteekt en hun alzoo de zon ontneemt, ziedaar!" En de jeugdige waarnemer schaterde het uit, innig voldaan over zijn schrander door zicht. Ook Marcia lachte vroolijk met hem mede. „Ja!" antwoordde zij, „men moet trachten groot te worden, niet boven anderen willen uitsteken, maar groot wordenDit zal je later Inzien, wanneer je eenmaal knap en wijs zult zijn geworden. Ondertusschen is deze boom te zwaar om er aan te schudden... Laat ons een anderen zoeken." „Mag ik u niet een handje helpen?" riep een heldere stem, die uit den eikeboom scheen te komen. Marcia en René zagen verwonderd om Maar Luc had het venster reeds gesloten en was ln allerhaast bezig zijn toilet te voltooien. Weldra verscheen hij, nog vuurrood van 't wasschen en de haastige af drogerij. „Zoo, hebt gij dus luistervink gespeeld?" zeide Marcia glimlachend. „Wensch mij liever geluk, dat ik zulk een wijze les mocht vernemen, die wellicht voor mijn kleinen neef verloren ging!" „Een les?" antwoordde het jonge meisje, met de grootste verbazing hare wenkbrauwen samentrekkende. „Ja zeker! dat men moet trachten groot te worden; dat is te zeggen (ik veronderstel uwe bedoeling), dat men op zedelijk en geestelijk gebied zich moet verheffen zoo hoog moge lijk om de goede indrukken, de waarheid de liefde voor het schoone, het grootsche zoo diep mogelijk in zich op te nemenen alzoo vroeger rijp te wordenIk heb een vriend gehad, die de prachtigste geleerde verhan delingen schreef, en ook dit onderwerp droeg altijd zijn hoogste belangstelling weg." Maria kleurde. „Gij houdt mij voor den gek." antwoordde zij verwijtend, „het was niet mooi ons af te luisteren maar om bovendien nog den spot te drijven over iets, in scherts gezegd, vind ik niet aardig van u." „Mag men dan niet schertsenderwijze ern stige, nuttige, ja zelfs hoogere gedachten wisselen? En is het mij niet toegestaan, daaruit mijn voordeel te trekken, juffrouw Marcia?" Hij glimlachte, maar hij sprak in ernst, en Marcia. een weinig verlegen, trachtte het ge sprek een andere wending te geven. „Wel, daar gij toch hier zijt," zeide zij. „zoudt gij zoo goed willen zijn eens aan dezen pruimeboom te schud.den? Gij zelf hebt «er belang bij, want het 'betreft uw dessert." De boom was zwaar, maar Luc trok aan een der laagste takken en schudde hem zoo geweldig, dat de reine-claudes als een regen nedervielen op het groene grastapijt. René had er het grootste plezier in en hij en Georges haastten zich de donker groene vruchten op te rapen. „Zachtjes aan! ze mogen maar eventjes aangeraakt worden, anders gaan de blaad jes eraf!" Zij nam het mandje, dat met frisch groen gevuld was en rangeerde er de pruimen op; en van haar werk opziende, vroeg zij aan Luc, die haar aandachtig gade sloeg: „Hebt gij al ontbeten?" „Neen, nog niet!" „Kom dan maar gauw mede naar de eet kamer; over een half uurtje vertrekken wij reeds!" In eene van de diepe vensternissen stond een tafeltje. Marcia haalde een geborduurd servet uit de kast, spreidde het uit over de tafel, zette er een bordje en schoteltje op en verzocht Luc plaats te willen nemen. „Hier kunt u de koeien zien binnenkomen,' dat is zoo grappig 1" zeide René. „Maar u behoeft mij niet te bedienen, juffrouw!" „De meiden zijn druk aan 't werk, dus u moet maar niet al te veel letten op de be diening, die wel wat te wenschen over laat Zij was de kamer uitgewipt, maar 't was maar voor een oogenblikje, want onmiddel lijk keerde zij terug met René, die haar als trouwe cavalier overal de behulpzame hand bood. In haar hand hield zij eene ouder- wetsche, zilveren koffiekan met ebbenhou ten steel en het kind droeg een bordje, waarop eenige geroosterde boterhammen lagen. „Ziedaar, 't is wel niet veel, maar in de „Feëenfontein" zult gij 't beter hebben René, geef eens de suiker, lieveling»Heeft u nu alles, wat u noodig heeft?" „Ik schaam mij over den last, dien ik u bezorg." „Nu moet ik Lucie gaan helpen. Tot gttï*£lkS De eetkamer, zoo vroolijk door de zonne stralen beschenen, die 't hout der meubels zoo helder deden glimmen en kleuren too- verden op de bladeren der planten, die in de verschillende hoeken van 't vertrek ston den, scheen nu eensklaps den jongen man somber en eenzaam toe. Men zou haast zeg gen, dat Marcia alle leven en alle vroolijk- heid had medegenomen. Hij beproefde te vergeefs eene verstrooiing te vinden in het aandachtig gadeslaan der koeien, die met trage schreden naar den stal wederkeerden en die nu eens met hunnen staart de onbe schaamde vliegen wegjoegen, dan weer halt hielden voor de nog gesloten deur en hun ongeduld te kennen gaven door een luid ge- loei. Eene kloeke boerenmeid opende den stal en nadat alle waren binnengetreden, werd de break voorgebracht en een der staljon gens haastte zich hem in te spannen. Nu ontstond er een oogenblik van grappige druiste. De kinderen, nog pas half gekleed, ontsnapten aan hunne bonne, mevrouw De Laubly gaf hier en daar -rnkele bevelen, Marcia liep af en aan en wilde juist in het rijtuig stappen, om de proviand in de man den te bergen, toen Luc haar vroeg: „Laat mij u helpen, als 't u belieft?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6