Stadsnieuws FILM-NIEUWS UIT DER OMTREK rWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Haarlemsche Reddingsbrigade Haarl. Hengelaarsbond „De Nederlanden" De fietspaden langs den Zeeweg Verkeersregeling Poëzie aan den wand kantongerecht. Uitvoering Rederijkerskamer „Alberdingh Thym" Ontheffing Winkelsluiting J^assakamp Haarlemsche Damclub- Gezellig Samenzijn Verkeersongevallen OVERVEEN. HEEMSTEDE Cultuur en Wildernis HiUe&omsche Brieven De nieuwe Burgemeester SPORT EN WEDSTRIJDEN D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken UITHOORN Vergadering der R.K.S.V. „H.B.C." Sfofzuigerhms MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. No. 10766 Hobby Vloer wrij vers i 125.— D.H.S. contra K.E.T.S. Naar men ons meldt, zullen de medische cursussen der Haarlemsche Reddingsbrigade dit jaar wederom onder leiding staan van dr. H. Veen. De eerste les heeft plaats a.s. Vrijdagavond 9 yt uur in de achterzaal van hotel „Central", Groote Houtstraat. De Haarlemsche Hengelaarsbond heeft den llen November een onderlingen wed strijd gehouden op baars in gepacht water. De vangst was niet schitterend. De prijzen werden als volgt behaald: 1. Loerakker; 2. v. Stade; 3. Morcst; 4. Baas, 5. Bertelen. In de Maandagmiddag gehouden bui tengewone vergadering van deelnemers van de Onderl. Mij. van Verz. „De Nederlan den", alhier, Ged. Oude Gracht 29, werd in de bestaande, vacature als commissaris gekozen de heer A. J Bos, oud-hoofdadmi nistrateur in Ned. Oost-Xndië, van de Han. deisvereeniging „Amsterdam", thans te Teemstede. Zooals we dezer dagen reeds meld'den, is men thans bezig éen proef-rüwielpad aan te leggen op den Zeeweg en wel op het mid dengedeelte, tusschen de belds rijwegen. Vol doet dit proefstuk, m.a.w. blijkt het bestand tegen de verwoestende werking van vorst en dooi, dan wordt het fietspad doorgetrokken tot zee. 't Had eenigszins onze verwondering ge wekt, dat dit proefstuk op het middenge deelte wordt aangelegd, 't Kwam ons wel zoo economisch voor, een gedeelte van 't be staande fietspad te sloopen en dit als proef stuk te gebruiken. Immers voldoet de proef, dan zou dit gedeelte reeds gereed zijn en behoefde men het middengedeelte niet weer te ontruimen als de tram haar baan komt opvragen. In dezen geest spraken we over deze zaak met een der ambtenaren van P. W. Zijn ant woord was als volgt: „Zeg, in welke eeuw leef je nou eigenlijk? Een tram? Wie wil nu nog een tram met z'n kostbare exploi tatie? Waar ze een tram hebben, wilden ze, dat ze 'm kwijt waren. De autobussen zijn immers veel practischer! 't Zal met die zoo genaamde trambaan in 't midden gaan ais met de voetpaden; zij zullen niet gebruikt worden, waarvoor ze oorspronkelijk zijn aan gelegd. Daarom zal het fietspad in het mid den komen. En de vrij komende rijwielpaden langs de kanten kunnen dan gebruikt wor den, om de rijwegen te verbreeden." de Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam om de zilveren wissel-plaquette. Voor „Gezellig Samenzijn" spelen o.m. nede de meesters J. H. Vos, A. K. W. Damme 'kampioen van Nederland en van Amster dam) P. J. van Dartelen', Willem Rusten burg en C. J. Lochtenberg, zoodat den Haar lemmers dus een zeer zwaren strijd te wach ten staat. Deze massakamp vangt te 11 uur v.m. aan; belangstellenden, die dezen wed strijd wenschen bij te wonen, hebben vrijen toegang tot het wedstrijdlokaal. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, overwegende, dat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk is voor de hieronder vermelde wegen voor het berijden met motorrijtui gen en rijwielen regelen vast te stellen; -Gelet op het raadsbesluit d.d. 7 Maart 1928 No. 23 B en art. 8 van het Motor- en Rijwielreglement Besluiten: I. De Sluissteeg te Spaarndam, de steeg gelegen tussclvsn het Kerkplein en de Westkolk, de Balkbrug en de steeg gelegen tusschen de Westkolk en de Taanplaat.s, geheel gesloten te verklaren voor het be rijden met alle motorrijtuigen en rijwie len; II. De Paulinalaan, de Helenalaan, de Hendriklaan, de Oranjelaan en de Hilde. brandtlaan, alsmede de Middenlaan voor zooveel betreft het gedeelte ten zuiden van het wachthuisje van de tram tusschen de Blauwebrug en de Craenesterlaan, geheel gesloten te verklaren voor het berijden met motorrijtuigen; en III. Te bepalen, dat het in sub. I en II beslotene op de door den Minister van Waterstaat bepaalde wijze ter kennis van de weggebruikers zal worden gebracht. Verschenen is „Van op ü'e hooge brug" van Richard Minne, in de serie rijmprenten, wel ke de firma Joh. Enschedé en Zonen uitgeeft en waarmede deze firma weder den alouden vorm van poëzie algemeen wil verspreid'en De houtsnede is van A. v. d. Vossen. „Lompie" zonder muilkorf Honden kunnen gevaarlijk zijn en wan- jeer dit feit geconstateerd wordt, eischt de gemeente, dat ze van een muilkorf voorzien worden. Hoe 't komt, dat een hond met een muilkorf meer eerbied afdwingt dan een dergehik beest zonder muilverschansing zul len we hier niet uitmaken. Zekere heer K. bezit drie honden. Ze hebben alle drie een liefeliiken naam, maar de hond. waarover dit verhaal gaat, heette „Lompie". Een tijd gele den was het heele stel wüde huisdieren op een kudde schapen afgestormd. Ze hadden groote herrie gemaakt, zoodat er menig slachtoffer was gevallen en K. door den kantonrechter veroordeeld werd. Nu stond hij terecht voor rekening van „Lomnie", om dat hij een kat had achterna gezeten. De kat sprong in een sloot, „Lomp'e" even later entwee minuten daarna blies de kat den laatsten adem uit. De achtervolging, de overrompeling en de ontijdige dood van het katbeest waren bespied en bemerkt door een juffrouw A. P. De zaak kwam gisteren morgen voor het kantongerecht. De baas van „Lompie" vond dat hij onschuldig was, omdat zijn vrouw, buiten zijn weten, de honden zonder mu'lkorf had laten rond lopen. De kantonrechter vroeg hem, waarom hfj de honden niet afmaakte, als ze onbe trouwbaar bleken te zijn. Dat was juist een prik in dat deel van zijn hart. dat klopte voor zijn lieve, waakzame hondjes. „Hoe kan u zooiets nu van mij denken, edelachtbare", is zijn antwoord, „ik ben veel te v°ei aan mün honden gehecht" Met 10 boete of 10 dagen en de mede- deeling dat hij in *t vervolg ook voor de nattigheid van zijn vrouw aansprakelijk zou zijn, werd de gelukkige hondenbezitter naar huis gezonden. Men schrijft ons Voor de zevende op voerinc van „Het Geheim", a.s. Zondag in de sociëteit St. Eavo, Smedestraat, is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, waarvoor men zich gelieve te vervoegen bij den heer administrateur van St. Bavo, bij wien ook gelegenheid is tot plaatsbespreken. Geconstateerd is, dat sommigen meenen, dat de uitvoering alléén toegankelijk is Voor donateurs en huisgenooten dit is echter niet het geval voor zoover beschikbaar, Worden nog kaarten verkocht tegen den be kenden eenheidsprijs. Burgemeester en Wethouders van Haar- 'em maken bekend, dat zij ten aanzien van ('e winkels op den door de Zeeuwsche Zang- J'Heeniging „Luctor et Emergo" in het ge bouw „Het Blauwe Kruis" aan de Oude groenmarkt te houden bazar, ingevolge de ^ordening op de win kelsluiting ontheffing "ebben verleend van de verbodsbepalingen 'an die verordening in dier voege, dat die kinkels op 16 November 1928 na des na- "hddags 11 uur en op 17 November 1928 des namiddags 10 uur tot des namiddags uur voor het publiek mogen geopend ^"bven, daarin mag worden verkocht en het erkochfe medegenomen. be?0tï,dag a.s. zal te Haarlem in „De Koren- ïeiwde jaarlijksche massakamp plaats vin- tusschen de „Haarlemsche Damclub" en AANRIJDING TE IJMUIDEN Gisterenmldag half vijf heeft te IJmuiden op den hoek van het Willemsplein en de Prins Hendrikstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van den heer S„ bestuurd door J. v. B. en een luxe-auto, bestuurd door H. F. O. uit Assendelft. Beide auto's kregen aan de voorzijde scha de, doch konden haar weg vervolgen. R. K. Mandolineclub „Sancta Maria" Voor een uitverkocht huis heeft de Mando lineclub „Sancta Maria" onderafd. van den R. K. Volksbond in een der zalen,van café restaurant „Roozendaal," Dinsdagavond haar eerste concert in dit winterseizoen gegeven. „Sancta Maria" zal van. deze bijeenkomst ze ker geen spijt hebben, want de belangstelling van de zijde der donateurs en vrienden van de vereeniging was buitengewoon groot. In haar driejarig bestaan heeft deze plec trum-club zich gevormd tot een goed ensem ble en Dinsdagavond was merkbaar, dat bij goede studie veel bereikt kan worden. De stemming was heel goed en het samen spel correct. De directeur, de heer G. v. d Veldt, weet dan ook den juisten toon te raken om met „Sancta Maria" te bereiken, wat hij er van verwacht. De entrée werd gemaakt met een marsch van E. Zellweger. Op Katho lieke wijze werd de avond geopend en in een aardig speechje der presidente, mej. A. Hage- man.' werden de talrijke aanwezigen harte lijk welkom geheeten, inzonderheid de G. A.. de - Weleerw. kapelaan v. Dijk, het bestuur van den R. K. Volksbond en andere onder- afdeelingen, alsmede het bestuur der Mando- 'ineclub „Mignon" uit Zandvoort. Bericht van verhmdering was ingekomen van den heer C. v. d. Bilt, lid van het Cen traal Bestuur. Hierna volgde „Phriné" valse v. Gantée dat keurig werd weergegeven, 't Tweede nummer „Sous les ailes du Moullin Grande fantasie, van A. Coulet, hoewel wat zwaar, werd op aardige wijze uitgevoerd. Een der lang verbeide oogenblikken was thans aangebroken, en wel 't verschijnen van de beide humoristen Westerhoven en Toledo. Met hun 1ste nummers „De Piccolo's" had den zij direct contact met het publiek en dat deze beide heeren bijzonder in den smaak vielen bleek wel uit 't luide applaus dat na ieder nummer werd gegeven. Van het begin tot het einde was de lach niet uit de zaal. Gedurende de Pauze werden de loten aan den man gebracht. Hierna liet „Santa Maria" zich opnieuw 'aooren met Pique Nique, een polka brillante, van Olga Delys en Sul Lago Maggiore Valse van Hans Aschlimann, waarin 't spel van Mandola en guitaar voortreffelijk was en dat met Phriné tot de beste nummers van den avond gerekend mag worden. Op verzoek werd de Boerenbruiloft van den heer Hak kenberg van Gaasbeek gespeeld; aan het einde barstte een wolkbreuk van applaus los, waarna tot slot een vlotte Kienberger Marsch. Wederom was het woord aan de humoris ten die in hun creatie van „De samenzweer ders" en „de stille Aanbidder" de zaal deden gieren. Een zeer humoristisch duet,, Voorheen en Thans" ontlokte een buitengewoon dank baar instemmen van alle aanwezigen door het meezingen van het refrein. Na een woord van dank door de Presidente, werd de uitslag der verloting bekend ge maakt. IJsvereeniging „Heemstede" Wegens te weinig belangstelling der leden Is nog geen definitief besluit tot opheffing genomen. De voorzitter, jhr. J. P. Quarles v. Ufford, opende de slecht bezochte vergadering, die volgens hem niet tot de prettigste behoort, gezien de agenda, waarop het voorstel tot opheffing voorkomt. Na voorlezing der notulen geeft de heer Preyde, secretaris der vereeniging, een ver slag over het afgeloopen jaar. De secretaris herinnert aan het besluit om een eigen baan te hebben, toen het niet meer moge lijk was de buitenbanen in orde te maken, met als gevolg, dat de baan met groote kosten in orde is gemaakt, er ook wel leden kwamen, maar de financieele baten daar mede niet in overeenstemming waren. Het financieel verslag van den penning meester, den heer J. M. J. Braam, was pes simistisch gestemd. Was er het vorige jaar een batig saldo van 240,50, dit is nu geslonken tot 6,39, terwijl nog eenige posten moeten betaald worden, zoodat er eigenlijk een klein tekort is, dat echter ruimschoots gedekt wordt door het bestaande materiaal. Als leden der kascommissie werden be noemd de heeren H. P. Ruysenaars en P. Ruysenaars die tijdens een korte pauze de boeken en bescheiden controleerden en, deze in orde bevonden hebbende, voorstelden den penningmeester décharge te verleenen, waar aan de voorzitter onder dankzegging vol deed. Hierna kwam in behandeling het voor stel tot ontbinding der vereeniging. De voorzitter leidde dit punt in. Wij hebben, zei spr. een en ander eerst rijpe lijk overwogen. De ijsclub heeft sinds jaren een noodlijdend bestaan gevoerd. Toen de vereeniging in 1908 werd opgericht was haar hoofddoel de buitenbaan in orde te maken. Wij vormden in den Noordh. IJs bond een noodzakeliiken schakel. Nu echter door het ontzaglijke scheepvaartverkeer door sleepbooten en ijsbrekers het ijs ver nield wordt, is het onderhoud der buiten banen op den achtergrond geraakt; niet alleen in deze omgeving, hierover wordt in heel Noord-Holland geklaagd. Een tweede doel was toen de werkver schaffing, maar nu deze hier zoo goed is geregeld, heeft ook dit geen nut meer. Daar komt nog bij, dat men vroeger ook buiten de vereeniging iets wilde offeren, en een bus aan een brug wel eens 40 op een Zondag opbracht, terwijl dit jaar in tan bus aan een brug, die 50 had gekast aan arbeidsloon e.d., de somma van TA cent was. Hiervan moeten wij dus afzien, f>,ldus de Voorzitter, al voel ik veel voor de buiten banen Zoo kwamen wij tot het stichten van een eigen baan, maar dit is financieel niet vol te houden. In het bestuur is over wogen om een stuk land onder water te zetten, maar dit plan is niet uit te voeren, waar .geschikt) terrein te krijgen, is, dus langs de Ringvaart, omdat die terreinen geen water houden. Dus blijft niets anders over dan opheffing. Daar echter het ver plichte aantal leden, n.l. 1/5 deel niet aan wezig is, kan thans niet tot ontbinding worden overgegaan, maar moet er binnen een maand een nieuwe vergadering plaats hebben, waar van de dan aanwezige le den tot opheffing kunnen besluiten. Eenige leden vonden het jammer, dat tot dit besluit overgegaan moest worden, maar de voorzitter zeide het tegenover de leden niet te kunnen verantwoorden op dusdanige vrijze en met zulk een slechte kas een nieuw jaar in te gaan. Het punt wordt tenslotte aangehouden tot de volgende vergadering, die binnen een maand zal plaats hebben. Mocht tot ontbinding worden overgegaan, dan zal een commissie tot liquidatie worden gekozen. Hierna volgde de rondvraag, die wernig belangrijks opleverde, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 13 Nov. J. H. v. d. Pols en G. Mostert J. L. Heere mans en D. M, H. v Rooden H. Leuven en A. Redeker. GetrouwdA. E. Zwarter en A. J. Vossë G. Berkhoff en H. M. Besangon. Geborene z- van M. J. L. Helsloot—Burm d. van C. E. Petersenv. Overmeeren. Overleden: W. Wessels, 34 j. G. A. Huender, 55 j.— G. S. v. Krieken, 68 j. Th. F. J. Harm, 66 j. J. M. Wullems, 70 jaar. Een spannende Braziliaansche Jacht en Expeditie-film Brazilië, het land der tegenstellingen, kent zoowel de voortbrengselen der moderne cultuur, prachtige steden en gemechaniseer de. moderne bpdembewerking, als de wilder nis met haar primitieve bevolking en 't on doordringbare oerwoud dat door een ontel baar aantal wilde dieren wordt bevolkt. Bij deze film verschijnt het eerst Rio de Janeiro, de prachtige hofdstad van Brazilië, gebouwd op een der schoonste plaatsen der wereld. Reeds bij het binnenvaren van de haven merken wü het karakteristieke teeken der stad op, de zoogenaamde „Suikerpunt", een hooge eigenaardige gevormde rots, waarvan men den top kan bereiken door middel van •een stout aangelegd kabelspoor. Wij zien het panorama da- stad met haar tuinaanleg, botanischen tuin, van schepen wemelende haven, arsenaal en oorlogsschepen. Daarna wordt de op een na groote stad van Brazilië, Sao Faulo, getoond, de indus triestad en het centrum van den koffiehan del, van welks enorme beteekenis wij een denkbeeld krijgen door de uitgestrekte vel den der koffieplantages. De oogst der vruchten is even interessant als de door de regeering in de nabijheid van Sao Paulo opgerichte slangenfarm, alwaar duizenden van de meest gevaarlijke gifslan gen In gevangenschap leven. Uit het slan gengifdat hun wordt afgenomen, bereidt men het serum, dat jaarlijks een groot aantal menschen voor zekeren dood redt. Aan den rand der in cultuur gebrachte gebieden verheft zich het dichte, bijna on doordringbare oerwoud. De jacht op het tal- looze wild, dat daar zijn woonplaats vindt, is een geliefde bezigheid der rijke grondbe zitters. Wij zien hoe de jachthonden op wa gens worden geladen, terwijl de dragers-in auto's volgen Zware hindernissen, zooals 'n 'josehbrand en rivierovergangen, moeten worden overwonnen, voordat de eigenlijke jacht een aanvang kan nemen, De honden 'lebben de sporen gevonden en jagen het wild naar den waterkant, alwaar het met een lasso wordt gevangen. Dan voert de jacht ons langs den oever van een rivier Een tapir, het grootste wilde dier van Bra zilië, stamgenoot van den olifant wordt ont dekt, door de honden tot staan gebracht, door middel van een lasso in het water ge vangen en aan land getrokken. Op een open plek m het bosch verrast de meute voorts een Coteto, een soort stekelvarken. Prachtige watervallen verbreken de stilte van het woud. Dan zien wij een schitterende Arara Azul bij het broeden, een specht trommelt tegen een boom, een neüsbeer vlucht voor de honden, doch wordt levend gevangen, terwijl een groote gifslang kort daarop met een geweerschot wordt gedood Tegen een helling weiden wilde struis vogels vreedzaam met de kudden mee. Op de groote open vlakte -wordt het vee gevan gen en gebrandmerkt. Al deze bijzonderheden maken deze film niet alleen zeer leerzaam, doch ook hoogst spannend. Op uitnoodiging van de directie van het Luxor-Theater hebben wij de vertooning voor de Haarlemsche Pers bijgewoond. De heer Hartman deelde ons mede, dat het filmwerk Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 19, 20, 21 en 22 November in het Luxor-Theater voor het eerst in Nederland vertoond zal worden. Nu de St. Nicolaasüjd nadert, weerklinkt in den kindermond het bekende: „van ver pachting klopt ons hart!" In zekeren zin geldt dit ook opzichtens den nieuwen burgemeester van Hillegom, die weldra zijn intrede zal doen in onze ge meente. Het is voor Hillegom een gebeurtenis en wel om tweeërlei reden: eerstens heeft nu wijlen burgemeester Wentholt hier circa een menschenleven zijn ambt uitgeoefend en tweedens in Mr. Pont komt de eerste Room- sche burgemeester. Het een is hier even gewichtig als het andere. Sinds het oogenblik waarop burge meester Wentholt in functie trad heeft zich Hillegom voortdurend uitgebreid en is thans een gemeente niet alleen met stadsallures maar o.i. ook met stadsbehoeften. De verwachtingen inzake het optreden van Jen nieuwen magistraat zijn dan ook hoog gespannen en geen wonder! Sinds jaren kon diens ambtsvoorganger voor de gemeente niet zijn, wat- toch bij de ontplooiing der plaats nooVig was, omdat zijn gezondheid wankelde. Het zij derhalve verre van ons, een afbrekende critiek op diens beleid te geven, hetgeen niet wegneemt, dat op de schouders der wethouders, die in zekeren zin de bestuurders waren en dit haast moes ten zijn, een berg werk geschoven werd, en dat hun zeker een woord van lof toekomt voor de wijze, waarop zij zich van die ge weldige taak hebben gekweten. Zelfs is er ernstig sprake geweest van het benoemen van een tijdelijken derden wethouder, het geen de situatie typeert. Hieruit volgt logisch, dat er van den nieu wen functionaris heel wat gevraagd zal wor den, doch we kunnen onzen lezers bij voor-, baat verzekeren, dat Mr. Pont voor werken niet bang is. In Uithoorn heeft hij hard gewerkt, maar dit niet alleen, hij heeft dat gedaan in het waarachtig belang der gemeente en tot te vredenheid harer inwoners en wel zoo, dat daar volmondig gezegd wordt: we krijgen nimmer zulk een burgemeester meer hier. Die getuigenis spreekt. En in het voor Uithoorn naburige Aals meer, dat grootendeels niet R. K. is, werd herhaaldelijk de wensch geuit, dat -Mr. Pont daar burgemeester mocht worden. Het laatste getuigenis heeft voor ieder onbevoor oordeelde een zéér hooge beteekenis. Toch zijn den burgemeester daar, in zijn eerste burgemeestersstandplaats ook wel on aangenaamheden overkomen; geen wonder: ieder die aan den weg timmert heeft veel bekijks en een bewindsman als Mr. Pont, die als mensch evenzeer als zakenman weet wat hij wil en doorzet en van geen wankelen weet waar hij naar zijn innige overtuiging handelt overeenkomstig geweten en ten voordeele der gemeente, moest wel eens tegen werking ondervinden. Die tegenwerking kwam, toen Z.E.A. het voor de rust van Uithoorn nuttig oordeelde, dat er des Zondagsmiddags eenig gepast amusement mocht zijn; van verschillende zijden rees verzet, doch de burgemeester liet een goede controle uitoefenen en de maat regel bleek heilzaam. Natuurlijk kan zich Mr. Pont ook hier op een dergelijke roering voorbereiden, indien hij toestemming geeft tot eenige gepaste ver makelijkheid hier, hetzij -op den Zondagmid dag, hetzij op Zondagavond. Als we zeggen, dat Hillegom, bijzonder bij goed weer, Zon dagsmiddags en Zondagsavonds als uitgestor ven is, dat er honderden naar de stad gaan, omdat hier nimmer iets te doen mocht zijn, dan gelooven we, dat het goed gezien zal zijn van den nieuwen Burgemeester, indien hij dat toestaat, mits het gepast zfj. En de zelfstandigheid van karakter, die Mr. Pont kenmerkt garandeert ons, dat hij zich niet zal laten beïnvloeden door wien ook, dat hij zal toonen te zijn een geboren magistraat in den besten zin des woords. Bij het bezoek, dat de burgemeester aan Hillegom bracht, heeft hij al met kenners- oogen de situatie overzien en nadat hij zich hier in de gemeentezaken heeft ingewerkt hetgeen voor hem als noest werker niet zoo veel tijd zal vragen zullen zeker belang rijk^ veranderingen plaats hebben, al kunnen we reeds nu verklaren, dat deze zakenman op de meest economische wijze het gemeen tegeld zal beheeren. Van zijn groote werkkracht en daaraan evenredigën werklust kan Uithoorn getuigen: wat daar met een zeer beperkt gemeente- pegsoneel is en wordt bereikt is eenvoudig overweldigend en vast staat, dat de wethou ders vrij spoedig hun veel omvattende taak zullen zien vereenvoudigd. De verfraaiing van Hillegom en de verbe tering der wegen zullen stellig de algeheele aandacht van Mr. Pont hebben, doch er is nog beduidend meer, dat op reorganisatie wacht. De vraag, waar de nieuwe burgemeester met zijn gezin gaat wonen, is er eene, die op aller lippen Is. Met stelligheid kunnen we mededeelen, dat deze in de ambtswoning „Albion" aan de Van den Endelaan zijn intrek niet zal nemen. Dit verwondert niet. Het huis is veel te klein en beantwoordt niet aan de eischen, die ijen aan een burgemeesterswoning redelij kerwijze stellen mag. Het is een fout, dat voor korte jaren aan dit pand zulke enorme kosten zijn besteed van gemeentewege, het geen het aankoopen van een ambtswoning, gelijk het betaamt ten zeerste be moeilijkt. En daar de burgemeester tot heden niet geslaagd is in het verkrijgen van een voor hem passende woning, zal Z.E.A. na Dinsdag a.s. voorloopig zijn intrek nemen in Hotel s'istcrmans en blijft zijn gezin den "ersten tijd nog in Uithoorn. Prettig is dit voor Mr. Pont niet en ook niet voor de gemeentenaren van Hillegom en het voornemen van den burgemeester, om aldus te handelen, is uitsluitend aan de om standigheden te wijten en zal zeker niet blijven. Alles te zamen genomen mogen we Hille gom feliciteeren met fcijn a.s. burgemeester, die zich zeer spoedig bemind zal hebben ge maakt in zijn nieuwe standplaats en die eker zooveel als in zijn vermogen is zal medewerken aan den toenemenden bloei der emeente. Man van stoeren wil, onpartijdig en eerlijk, voor ieder toegankelijk en ieders meening en overtuiging eerbiedigend, zal hij hier een rroote werkkracht ontplooien en zeker zul- en de ambtenaren en werklieden hem ter- ïijde staan en het goede voorbeeld volgen. Daarb'i krügt de nieuwe burgemeester in Mr. J. B. Sens als gemeentesecretaris een Jnnioren - compet itie Ingedeeld in de 1ste klasse Concorde, 4. Het is voor het hardwerkende ConcorcUa- bestuur een reuzensucces. Wijziging programma 18 November lsic klasse Concordia 4—H. B. C. 4: 12.30; ingelascht 2de klasse T. V. B. B. 6Concordia 3, wordt 1 uur in plaats van 2 uur. H. B. C. 5B. ri M. 4 vervalt wegens gebrek aan speelterrein bü H. B. C. Bovenstaande wijzigingen zijn noodig ge worden, doordat Zaandan. het programma van de 4de klasse niet had gepubliceerd. Gelieve goed nota te nemen van boven staande wijzigingen. De competitieleider SMIT, Verbindingsweg 55, BloemendaaL Afscheid burgemeester Pont. Te onge veer 2.30 uur n.m. arriveerden burgemeester D. F. Pont en zijn echtgenoote in de raad- "aal. Aanwezig waren daar de heeren wet houders en raadsleden, de ambtenaren en ambtenaressen van de secretarie, de ge- nieénte-ontvanger de gemeentearchitect, de directeur van 't slachtbedrijf, de heeren bur gemeesters der omliggende gemeenten, n 1. burgemeester Colijn van Nw. Amstel, burge meester Straman van O. Amstel en burge meester Patmos van Mijdrecht. De zaal had een eenigszins feestelijk aanzien persfoto grafen waren aanwezig. Burgemeester opende deze raadsvergade ring met gebed Deze vergadering is eigen lek geen bijeenkomst om raadsbesluiten te nemen, aldus spreker, 't is de vergadering, waarin ik na eenige oogenblikken hamer en keten zal overdragen aan mijn Kjdelüken opvolger wethouder Nederland. Burgemees ter hield dan zijn afscheidsrede en heeft ongeveer het navolgende gesproken: 't Past me een terugblik te slaan op de afgeloopen 3 jaar dat ik burgermeester de zer gemeente ben geweest. Het zijn 3 jaar geweest van nieuwe ervaringen, nieuwe din gen, nieuwe herinneringen. En deze doen voor 7 8 deel prettig aan. En dan geeft het schelden eenigen weemoed, gezien de pret tige harmonie,, waarmede ik steeds gewerkt heb.Vóór 3 jaar moest ik mijn woorden wik ken en wegen, nu kan ik wat vrijuit spreken. •Vóór 3 jaar heb ik uw aller medewerking 'ngeroepen. toen was ik geen vakman. Velen hadden toen gewenscht een goed vakman als burgemeester te krijgen. Nu ben ik in gewerkt en met toewijding heb ik de ge meentezaken behartigd. Elk jaar in de maand Januari wordt u in herinnering ge bracht, wat in 't afgeloopen jaar gedaan is In deze drie jaar is een reeks van veror deningen geschapen; een legio brieven ver zonden. De vraag stijgt nu bü mij op, of alles bereikt ls, wat men trachtte te verkregen. Neen. Al was geen bepaald werkprogramma opge maakt, toch werd naar een zeker doel ge streefd. Steeds heb ik getracht geen partij te kie zen. Ik heb getracht de rechtvaardigheid en billijkheid te beoefenen. Nooit is het in mijn bedoeling geweest mijn meening op te dringen. Geen eigenbelang stond bij mij boven of bukte ik onder den wil van en kelen In een punt be ik mij belofte iet na gekomen, n.l. „meeïeving met de burgerij." Of dit goed geweest is of verkeerd, weet ik niet. Dit is zeker, dat de burgemeester zijn prestige daardoor niet verliest. Het burgemeesterstijdvak van mü is een tijdvak geweest van opbouw. Mün opvolger zal moeten medewerken om allen bij elkaar te brengen Op twee punten kan ik trotsch gaan: le. de commerciesle basis van de ge meente behoorlijk geleid; 2e. reorganisatie van alle takken van dienst der gemeente. Dit heb ik niet alleen bereikt zonder mün secretaris, den heer Berkhout, zou ik mün secretaris, de heer Berkhout, zou dit niet tot stand gekomen zijn. Mijnheer Berk hout, gü züt een man van noeste werk zaamheid, van groote intelligentie. Wü wa ren personen van verschillend karakter, maar tüdens onze werkzaamheden op de secretarie bestond er nooit eenige wrijving. En gü. ambtenaressen van de secretarie, vóór 3 jaar terug nam ik u met eenige hut vering over. Nu bü het scheiöensuur kan ik verklaren, dat nooit één klacht over uw lip pen is gekomen, ondanks de buitengewone werkzaamheden die er verricht moesten worden. Allen, wie ge ook züt, ge hebt uw plicht gedaan U, directeur van 't slachthuis ken ik nog slechts korten tüd. Maar reeds bü de weinige ervaring, die- ik van u heb, weet ik dat gü een energiek persoon züt. Wat u betreft, münheer v. d. Züden, ge meente-architect, uw ambt brengt mede, dat steeds becritiseerd wordt. Ik ben u er kentelijk voor de medewerking welke ik van u ondervond. Toen ik mijn ambt als burgemeester aan vaardde, waren de inlichtingen omtrent het polltie-personeel niet van de beste. Ik kan verklaren, dat zü hun zware verplichtingen trouw zijn nagekomen. Heeren wethouders, wü weten wat wij aan elkaar gehad hebben in deze drie jaren. Raadsleden dezer ge meente. Gü hebt steeds elkanders meening met voorbeeldi^pn ook al Hepen onze meeningen, vooral den eersten tijd verre uiteen, en dan meer spe ciaal de eerste jaren. Na deze zeer indrukwekkende rede, onder de grootste aandacht uitgesproken, volgde een spontaan appiaus. De verkiezing van een nieuwen voorzitter kon niet plaats vinden, daar trots alle moeite, men voor deze functie niemand had kunnen vinden. Het bestuur besloot nu den vice-voorzitter te candideeren, evenwel wilde de heer Th. van der Horst zulks wel aanvaarden, doch onder uitdrukkeiük beding, dat hij zün man daat onmiddellük ter beschikking stelt, in dien er iemand anders voor gevonden is. De vergadering kiest dan den heer Th. van der Horst met büna algemeene stemmen. In zün vacature wordt vervolgens voorzien door de verkiezing van den den heer H. C. van der Vossen. De nieuwe praeses richt zich nu allereerst tot den afgetreden voorzitter. In hartelijke bewoordingen schetst hü de 10-jarige samen werking en vergeet niet te vermelden dat. al waren de opinies vaak recht over elkan der, men toch altüd de zaken op de juiste wüze wist te beslissen. Hü dankt hem voor alle opofferingen steeds door Van der Lin den voor H. B. C. getroost en stelt voor den. heer Van der Linden tot eere-lid te benoe men. Onder daverend applaus aangenomen. Dan zegt spr. al riet u in de groote op komst ook wel de waardeering, wü hebben gemeend u toch niet zonder herinnering te laten gaan. Hü stelt vervolgens het cadeau van het bestuur aan den scheidenden voor zitter ter hand, n.l. een foto der geheele ver. eeniging in eiken lijst. Dan overhandigt hij het geschenk der leden, n.l. een eiken boekenkast. Van der Linden dankt geroerd voor deze bewüzen van erkentelijkheid. De prestaties dsr diverse elftallen passee- ren nog even de revue en het geringe succes van het eerste wordt nader beschouwd. Ten slotte zegt de voorzitter allen dank en wijst er nog op, dat de clubavonden a.s. Maandag beginnen. Dan sluit hü rond 11 uur deze zeer be langrijke vergadering op de gewone wüze. Eindelijk was het tüdstip dan daar, dat het lang gevreesde gebeuren ging. Andere, hoogere plichten, riepen onzen voorzitter tot schoonere taak. Als Van der Linden de vergadering op de gebruikelüke wijze opent, blijkt dat de animo hiervoor zeer groot is. Het officieel orgaan „De Sport-Hl." is dan het volgend punt der besprekingen. De heer Van der Linden wijst op de groote belangen, die hier mee gemoeid rijn, daar het van niet te onderschatten waarde is, b.v. de hoofdartikelen geregeld door te lezen. Dan toch pas komt men tot de juiste waarde die de R. K. Sport moet worden toegekend. Getracht zal worden een collectief abonne ment af te sluiten. Gegadigden dienen zich op te geven bü den 2en secretaris S. A. Mulders. De voorzitter komt dan tot punt 5, het kardinale punt: Zün aftreden. Hü releveert de pogingen zijnes mede bestuurders om hem op zün besluit te doen terugkomen, doch het nuttelooze hiervan deed spr. het licht zien. Vervolgens houdt Van der Linden zijn af scheidsspeech. Spr. zegt noodgedrongen afscheid te nemen van de vereeniging, waarvan hü 10 jaar de leiding heeft gehad. Scheiden is zwaar, vooral van deze vereeniging, die mij zoo lief was. Spr. wil in herinnering doen opleven den tijd, dat hü de leiding aanvaardde, hoe wü geld moesten leenen om aan de verplichtin gen van den N. V. B. te voldoen. Vervol gens schetste spr. eenige ondervindingen, opgedaan tüdens zijn functie van voorzitter, die hem de taak van scheiden nog moeilijker maakten Andere werkzaamheden echter eischen mü elders, en juist hier, waar het geldt de jeugdleiding, is het noodig iemand de leiding te geven, die zich daarvoor geheel geven kan. Al heb ik, waar mogelijk, altijd op de bres 'gestaan, zegt spr., niet alles is In vervtilling gegaan wat ik gaarne gewenscht had. Veel stemt mü tot dankbaarheid, op de eerste plaats aan den goeden God, die mü de kracht en den üver schonk, om mijne plichten, mij door de functie van voorzitter van zulk een vereeniging opgelegd, te ver vullen. Dank ook aan u, müne vrienden, voor het vertrouwen en de medewerking. Maar vooral dank aan mijn medebestuur ders, die mü altüd in mün moeilük werk ter züde stonden, ook al ging dit soms wel met strüd gepaard, maar wü allen streden voor ons Roomsche doel, en dan speciaal den tegenwoordigen secretaris, den heer B. Platte, en mün vriend Th. van der Horst, die mü al die jaren trouw ter züde stond, geëerbiedigd. Gü hebt Üver u ingewerkt in de zware taak van een vertegenwoordiger van het volk. Wellicht zün er, die zullen juichen, dat ik vertrekken ga, maar steeds hoop ik, dat gü den weg der verdraagzaamheid op gaat, dat gij eendracht macht maakt, dat scheuring en verdeeldheid niet leiden tot bloei der ge meente. Gü moet elkander weten te waar- deeren, op die wijze, die leidt tot heil en bloei der gemeente. 't Is mün wensch, dat Uithoorn In bloei cal toenemen Hierna werd hamer en keten overgegeven aan wethouder Nederland. De heer Neder land gaf een overzicht in 't kort wat in de laatste drie jaren was geschied. Sedert 30 Sept 1925 uw intredingsdag hebt gü burgemeester, uw krachten, bekwaamheid en liefde gegeven in 't belang der bevolking. De raadsvergaderingen hebben wel eens lang geduurd, wat voor u zeer vermoeiend was. Maar dan kwaamt ge thuis en uw vrouw was dan daar, die u opbeurde. Daarvoor mevrouw Pont, onze dankbaarheid. Hierna bood wethouder Nederland den scheldende een album aan, waarin ver schillende foto's waren opgenomen van ons dorp. Daarna bracht spreker den dank uit voor den arbeid en dat dit nog veel jaren in onze harten moge nawerken. Wethouder Verwoerd ziet met leedwezen den burgemeester heengaan. Slachtbedrijf en waterleiding zullen nog altüd spreken van burgemeester Pont. Anderzijds verheugt het spreker, wül bur gemeester Pqnt een grootere gemeente ver krijgt. Wat het meest hem zal bü blijven is, dat u als burgemeester steeds boven alle :artijen gestaan hebt. Raadslid Blom zegt, dat burgemeester met tevredenheid kan neerzien op zün werk- :a&mheden, De raadszittingen duurden wel "ens lang, waardoor hü „vaak op zün zetel zal te draaien," maar de leiding was aan genaam. De heer Camphuynder sprak dat de be volking niet zoo'n groote spüt zou hebben van burgemeesters heengaan. Knellende ver ordeningen, strafbepalingen enz, te kort aan sociaal besef zün daarvan de oorzaak. Hij wil hiervan den burgemeester geen verwüt maken. Hü is erkentelijk voor alle goed dat hij In 't belang der gemeente gedaan heeft. De heer Bosman zeide, dat hü het princi pieel niet altüd eens was met den burge meester. Hü bracht hulde aan de werkkracht, itoeren werker naast zich, die in zün twee en ."die de burgemeester ontplooid heeft. 'n half-jarige practijk hier getoond heeft.dat de raad zich in ziin keuze niet vergiste, doch die zijn groote talenten naast en met Mr. ?ont ten volle zal ontplooien. Moge deswege Gods onmisbare Zegen rusten op den nieuwen burgemeester tot heil onzer gemeente. HILLEGOMMER. De heer Essenius sprak in denzelfden geest. Hierna sprak nog secretaris Berkhout gn prees den burgemeester, om zün doeltref fende verbeteringen, die deze had aange bracht op administratief gebied. Hierna sloot wethouder Nederland de vergadering. Evenwel werd nog uit naam van de bur- gerü een woord van dank gebracht door den heer Van Zwleten. Burgemeester Colün noemde den heer Pont een „Zondagskind". Burgemeester Straman noemde het ver trek van burgemeester Pont een groot ver lies voor Uithoorn. Hierna ging de vergadering uiteen. Als gevolg van een onlangs gespeelden massakamp tusschen een biljartteam van St. Jozefgezellenvereen. Haarlen I en een dito van de S J. G. V. Haarlem III is door beide vereenigingen een biljartclub opge richt, welke resp. als naam kozen: De Hoogste Serie en Katholiek En Tevens Sportman. Beide vereen'gingen, welke goede levens vatbaarheid bleken te bezitten, zullen elkaar binnenkort weer ontmoeten. De belde eerste en tweede viertallen spe len om een fraaie medaille, terwül ook voor de 3e en 4e ploegen een dergel'jk kle'nood beschikbaar is gesteld. Het eerste treffen vindt plaats op Zater dag 17 November a.s. des avonds te 7 yr uur in het gebouw van de St. Jozefsgezel len Haarlem III. Belangstellende gezellen zün van harte welkom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7