Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON I Gevaren der Engelsche handels politiek voor de economie van Europa RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMS CHE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 churchill Scheepsramp op de kust van Norfolk GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Wat elke maand te doen geeft STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS MARCIA DE LAUBLY De Brltsche schatkanselier, Churchill, heeft zich dezer dagen uitgelaten over de kwestie van de Britsche economische en douane- politiek. De verklaringen van Churchill zijn er naar, om zorg te wekken omtrent de economisch# politiek, die Engeland op het oogenblik volgt en ook verder volgen zal. De schatkanselier heeft wel verklaard, dat er geen algemeen stelsel van beschermende rechten en geen bescherming voor levens middelen zal worden ingevoerd. Dit wordt een conservatief kabinet ook al verboden door de beloften bij de verkiezingen, waar door het indertijd aan het bewind is geko men. Maar Churchill heeft er nadruk op ge legd- dat het een industrie niet belet kan worden om voor een bijzonder tribunaal be scherming der industrie voor te stellen, du3 hooge douane-muren voor zijn producten. Te gelijk heeft Churchill aangekondigd, dat het uitvoer-crediet-plan, dat tot September van 't volgende jaar loopt, zal worden verlengd voor den tijd van twee jaar. Dit is dus een pro gramma, volgens welk langzamerhand steeds meer economische grenzen zullen worden opgericht, om de Engelsche markt af te sluiten, en tegelijk den uitvoer te vermeer deren met de ondersteunings-middelen van de staats-credieten. Het moet nog worden afgewacht, of de tegenwoordige Engelsche regeering voor de nieuwe verkiezingen den belanghebbenden, die met het goedkoope argument van de werkloosheid opereeren. in de praktijk nog aanmerkelijke maatregelen van protectionistischen aard zal kunnen bieden. Maar niet te miskennen is de hand having en de verdere ontwikkeling van een economische tendenz, die lijnrecht ingaat tegen de vroegere vriihandelstendenz. Ook beantwoordt ze volstrekt niet aan hetjricht- snoer, dat door de economische conferentie in het vorig jaar is opgesteld. van liberale zijde is op laatstgenoemde ver plichting gewezen en ln een bijzondere ver gadering van de conservatieve leden van het Lagerhuis is er in naam van de partij ver zocht, deze niet in verlegenheid te brengen in de strijd-kwestie: vrijhandel of beschermende rechten. Aan den anderen kant is ook de Labour-Partij, hoewel ze de benaming be schermende rechten beslist van de hand wijst, in werkelijkheid voor maatregelen, die van den socialen kant gemotiveerd worden, maar uitloopen op verhoogingen van het douane-niveau. Bij de beteekenis, die Enge land heeft, niet alleen als consument van buitenlandsche waren, maar vooral ook als bemiddelaar tusschen de economie van Europa en van overzee, is deze houding, die met de algemeene grondstellingen van de moderne handelspolitiek niet is te vereeni gen, alles behalve verblijdend of voorbeeldig De tegenwerpingen, die van het standpunt Europeesche economie tegen deze politiek van Engeland moeten worden gemaakt heb ben vooral betrekking op haar onduidelijke lijnen. Ondanks de algemeene erkende Interna tionale noodzakelijkheid, om handels belemmeringen uit den weg te ruimen, en de nationale economieën ineen te vlechten, staat het natuurlijk elke natie vrij, om te beslissen, of het dit moderne standpunt wil erkennen, of zich wil opsluiten achter protectionistische muren. Besluit ze echter tot dit laatste, dan kan men een douane tarief van haar verlangen, dat duidelijk is te overzien en dat den tegen-contrahent de kans geeft, om zijn eigen economiseh- politieke maatregelen daarnaar m te richten en waar hij door verdragen is gebonden, zich aan te passen aan de gegeven omstandig heden. Zooals de zaken op het oogenblik in Enge land staan, weet de economie der andere landen niet, of waren, die nu nog vrij rijn, binnen een paar maanden niet met prohibi tieve rechten zullen zijn belast en of be-, staande bepalingen niet binnenkort zullen! worden gewijzigd. Hierdoor komt er onze kerheid in de onderlinge betrekkingen, die ook van invloed moet zijn op de Engelsche economie, wat ook inderdaad reeds te mer ken is. Dit kan alleen dan verbeterd worden, wanneer Engeland zelf definitief de situatie opheldert en zijn handelspolitiek vastlegt, waardoor hoe dit ook moge uitvallen de betrekkingen tusschen de overige landen en Engeland voor langen duur worden geregeld. Het gevaar, dat door de tegenwoordige Engelsche handelspolitiek de economie van heel Europa bedreigt, is op den duur niet te verdragen. GROOTE MEERDERHEID VOOR HET KABINET-POINCARé PARIJS, 15 Nov. Hedenavond nam de Fransche Kamer een motie van vertrouwen ln de regeering Poincaré aan met 330 tegen 129 stemmen. BRIAND rv DECEMBER NAAR GENèVF PARIJS, 15 Nov. Naar in welingelichte kringen verluidt, zal de minister van Bui tenlandsche Zaken, Briand, zelf naar de Decemberzitting van den Volkenbond gaan Het gerucht, volgens hetwelk Paul Boncour tljn Volkenbondsmandaat zou nederleggen wordt tegengesproken. In de zitting van Donderdag van de socialistische kamerfractie werd in het geheel niet gesproken over de deelname van Boncour aan de Fransche de legatie bij den Volkenbond. HET CONFLICT IN DE IJZERINDUSTUIE Aangaande de voorbesprekingen der par tijen betrokken bij het ijzerconflict deelt de „Berliner Zeitung a. M." mee, dat de werk gevers een voorstel gedaan hebben om de uitspraak van het scheidsgerecht te wijzigen en wel in dien zin, dat de loonsverhooging per uur met 6 pfennig niet algemeen zou gelden, maar slechts voor een zeker gedeelte der arbeiders. De vakarbeiders, die thans reeds een uurloon van 86 pfennig hadden zouden slechts een toeslag van 3 pfennig krijgen. De arbeiders hebben het voorstel van de hand gewezen en houden aan de uitspraak van het scheidsgerecht vast. Wel zijn zij ech ter bereid om eenige concessies te doen in verband met den arbeidstijd. HAGEN, 15 Nov. (V. D.) De Duitsche me taalarbeidersbond heeft een voorstel tot on derhandelingen ter verzoening in het indu striedistrict Hagen-Schwelm ingediend bij de verzoeningscommissie in Hagen. De voorzitter heeft dit voorstel aanvaard en'de betrokken werkgevers en werknemers voor Zaterdag morgen uitgenoodigd voor onderhandeling. Steun voor gemeenten in het Roergebied BERLIJN, 15 Nov. (V. D.) De Landes- haptmann voor de Rijnprovinoie heeft 200.000 mark beschikbaar gesteld voor de bij het metaal-conflict betrokken gemeend en, die dit geld zullen aanwenden voor kinder voeding. DE CENTRUM-FRACTIE TEGEN HET SOC.-DEMOCRATISCHE VOORSTEL BERLIJN, 15 Nov. (V. D.) Na afloop van ie Rijksdagzitting vergaderde hedenmidda ie Centrum-fractie opnieuw. Algemeen was men zeer ontstemd over de wijze van op treden van het cos.-democratische Rijksdag- lid Wels. Met bijna algemeene stemmen oenige leden onthielden zich van stemming sprak de fractie zich tegen het sociaa' iemocratische voorstel uit. Waarschijnlijk val morgen in den Rijksdag namens het Cen trum het woord gevoerd worden door dr Wirth. Een kabinetszitting na de rede van Wel: BERLIJN, 15 Nov. (V. D.) De scherp: rede, die het soc.-democratische Rijksdaglic .Veis hedenmiddag in den Rijksdag tijdens het pantserkruiser-debat hield, heeft zoo wel bij de burgerlijke partijen als bij de ■egeeringspartyen groot opzien gebaard Volgens betrouwbare mededeelingen heef! het kabinet na afloop van het Rijksdag debat een korte vergadering gehouden, waar in de rede van Wels besproken werd. Een der sociaal-democratische ministers legde echter geruststellende verklaringen af. Naa: '.anleidlng van deze verklaring gelooft mer .n politieke kringen thans niet, dat on danks de scherpe rede van Wels de pant serkruiser-affaire het voortbestaan der hui dige regeering in gevaar zal brengen. HET BOUVET-EILAND LONDEN, 15 Nov. (V. D.) Den Noorweeg- schen minister in Londen is medegedeeld lat de Britsche regeering bereid is af te zie van haar rechten op het Bouvet-eiland en zich niet zal verzetten tegen deszelfs an nexatie door Noorwegen. Het Bouvet-eiland is een klein eiland van een oppervlakte van 4 bij 5 mijlen in d<" Zuidpoolzee. Het behoort tot een der afge- legenste eilandengroepen der wereld. Binnen 1000 zeemijlen in den omtrek is geen ander 'and. Het eiland is nooit bewoond gewee' en slechts zelden door schenen Een Noordsch stoomschip landde er ongeveer ven jaar geleden. Naar verluidt willen zij er sen depot voor de walvischvangst inrichten. Bemanning van een reddingboot omgekomen LONDEN, 15 Nov. De geheele, uit 17 ■ersonen bestaande bemanning van de red dingboot uit Rye (graafschap Kent) is van daag omgekomen, doordat de boot kapseisde tengevolge van de hooge zeeën in het Ka naal, toen zy terugkeerde van een poging om de opvarenden van het stoomschip .Alice" uit Riga, van welk schin noodsig nalen. waren ontvangen, te redden. Dit schip was in botsing gekomen met het stoomschip „Smyrna" van de „Norddeutscher Lloyd", waardoor de „Alice" in zinkenden toestand geraakte. Toen de Engelsche red dingboot het schip naderde, waren de op varenden reeds door de bemanning van de „Smyrna" gered. Bij den terugkeer had de ramp plaats. LONDEN, 15 Nov.. Door de ramp van de Engelsche reddingboot, die bij haar poging om de opvarenden van het in nood verkee- •,-ende Lettische schip „Alice" te redden, om sloeg, wordt het gehucht Rye zwaar getrof fen. Bijna de geheele mannelijke visschersbe- volking is bij de ramp omgekómen. Sedert 12 jaar is een dergelijke ramp met een red dingboot niet voorgekomen. Tot nog toe zijn 10 lijken van slachtoffers aangespoeld Het tragische van het geval is, dat 5 mi nuten, nadat de reddingboot zee had ge kozen, het bericht werd ontvangen, dat de bemanning van de „Alice" door het Duitsche stoomschip „Smyrna" aan boord was geno men en men geen verdere hulp meer noo- dig had. Menschen, die van de rotsen het schouwspel hadden gadegeslagen en de kleine reddingboot zagen omslaan, ijlden naar het dorpje met het vreeselijke nieuws Doctoren en verpleegsters spoedden zich naar de kust. Een keten van menschen werd gevormd en vrijwilligers waagden zich to* aan den hals in de kokende branding, ten einde zooveel mogelijk van de ronddrijvende lijken te bergen. Later in den avond dreef de reddingboot zelf aan; de lijken van 2 leden der bemanning dreven er onder. CHAMBERLAIN ZATERDAG TERUG NAAR ENGELAND De Britsche minister van buitenlandsche zaken Sir Austen Chamberlain is Woensdag uit Quebec te Montreal aangekomen. Zater dag zal hü met.het stoomschip „Regina" naar Engeland terugkeeren. In een redevoering over den huidigen poli- tieken toestand verklaarde Sir Austen dat de verkiezingen, die het volgend jaar zullen plaats hebben, zullen eindigen met den terugkeer van Baldwin. De bevoorrechting van de Dominions bij den handel binnen het Britsche Rijk heeft tot grooten bloei, vooral in Canada, geleid. Wanneer zijn partij na de verkiezingen weer aan het bewind komt, houdt hij een uitbrei ding van de „safeguarding"-rechten voor de Britsche industrie voor waarschijnlijk, daar deze safeguarding een goed middel is geble ken voor de versterking van de binnenland- sche industrie. MORROW DE OPVOLGER VAN KELLOGG Volgens te Washington gepubliceerde be richten komt als opvolger van den minister van buitenlandsche zaken, Kellogg, de tot nu toe steeds als opvolger genoemde senator Borah niet in aanmerking. Borah heeft een candidatuur voor het ambt van minister van buitenlandsche zaken van de hand gewezen met de verklaring, dat na de ambtsaanvaarding van den nieu wen Amerikaanschen president Hoover, de tegenwoordige gezant der Ver. Sfeten ln Mexico, Morrow, het ambt zal overnemen. ONTPLOFFING IN HOLLYWOOD Een doode Naar uit Hollywood gemeld wordt, heeft aldaar in de National Studio's een ontplof fing plaats gehad, waarbij een persoon ge dood en verscheidene anderen gewond wer den. Een groot aantal films ging verloren. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA Ook de Vesuvius begint te werken ROME, 15 Nov. V. D. De Vesuvius, die de geheele vorige week tijdens de felle uit barsting van den Etna teekenen van werk zaamheid vertoonde, is thans een heviger phase ingetreden. Door een wijde scheur in de basis van den eruptieven kegel in den hoofdkrater, is de lava overvloedig beginnen te stroomen, eerst den bodem van den krater bedekkende en vervolgens langs de helling van den Vesuvius, door den zoogenaamden „Valle dell Inferno" naar beneden vloeiende. Dit verschijnsel is niets buitengewoons, daar het werken van den Etna bijna altijd gepaard gaat met dat van den Vesuvius en omgekeerd. De Vesuvius werkt gewoonlijk ook na hevigen regenval, gelijk die aan het einde van de vorige en het begin van deze maand voorviel. Het werken van den Vesu vius is niet gevaarlijk en kan beschouwd worden als het gewone ontwaken van den vulcaan, iets, dat periodiek iedere paar maanden geschiedt. De Etna vertoont intuschen nog geen nei ging weer te gaan slapen. Een nieuwe krater is vandaag geopend op ongeveer 50 meter boven die, welke de vorige week zoo actief zijn geweest en zendt opnieuw groote hoe veelheden lava uit. Ofschoon geen bewoonde streken door deze nieuwe uitbarsting be dreigd worden, zijn toch weer groote uitge strektheden bouwland overstroomd. Terzelfder tijd is een zijstroompje uit den hoofdstroom van den lava opgekomen, dat zijn weg zoekt naar de enkele overgebleven huizen van Nunzlata. Hedenmiddag was 'de lava nog slechts 50 Meter daarvan verwij derd. Den* geheelen dag zijn rondom den voet van den Eina aardschokken gevoeld. De be teekenis hiervan wordt verschillend geïn terpreteerd. Sommigen zijn van meening, dat zij een nieuwe phase van hevigheid in de uitbarsting aankondigen, terwijl anderen ze beschouwen als de voorboden van het de finitieve einde van de eruptie. De hoofd stroom van de lava is thans bijna geheel tot stilstand gekomen. De beweging is nauwe lijks merkbaar; in de laatste 24 uur is slechts een afstand van honderd voet afgelegd, wat een snelheid beteekent van ongeveer een meter per uur. Hoe gering deze snelheid ook moge zijn, toch beteekent dit, dat, aangezien de stroom door Carrabba gaat dat voordat de lava voorgoed hard geworden is, nog ver scheidene huizen zullen worden vernield. Weer een aanslag op een trein Onbekenden hebben een telegraafpaal ge legd op den spoorweg tusschen Kupfermühle sn Bad' Oldeslö. De locomotief van den per sonentrein, die het eerst passeeerde, wierp den paal op jijde, zonder dat schade werd aangericht. Op het vatten der daders is een premie van 1500 mark gesteld. EEN WOESTELING Een kostbaar schilderij met een dolkmes vernield De voormalige wachtmeester bij de politie Hugo Schwarz, thans kapitein, wilde in het Mecklenburgsche dept. van binneni. zaken het hoofd der landspolïtie spreken, omdat zijn verzoekom een toelage van de hand was gewezen. Hij drong door in de kamer van het hoofd der politie, nam een degen van den wand en slingerde die door de ruiten op straat. De ninister-president trachtte vergeefs hem te -.almeeren. Hij begaf zich naar het landsmuseum en vernielde daar met een dolkmes een schil derij ter waarde van ruim 15.000 mark. Schwarz werd gearresteerd en opgesloten. Oud kasteel verbrand Het uit de 15e eeuw dateerende Fransche kasteel Varvasse bij Chanonat is door brand vernield. Antieke meubelen, oude tapijten en kunstvoorwerpen werden een prooi der vlam men. De schade bedraagt meer dan een millioen frs. De kroningsplechtigheid in Japan Heel Japan heeft in den geest de groote dankzegging aan de goden te Kioto gevolgd, He het hoogtepunt vormde van de kronings plechtigheid en met het invallen van de luisternis begon in een speciaal daarvoor opgericht gebouw en tot het aanbreken van den dag voortduurde. Nadruk verboden (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder) (2e helft November) Wie onzen raad opgevolgd heeft, kan nu aok, zoo goed als in 't voorjaar, geregeld van het spinaziegerecht profiteeren. Maar is het niet beter, zoo is ons wel gevraagd, om nu niet te plukken of te snijden, maar alles er aan te laten, opdat de pluk ln 't voorjaar pooveel te grooter zij. Ons antwoord hierop 's: ge kunt er èn nu èn straks, in 't voorjaar, van plukken en eten. Indien ge slechts voor zichtig te werk gaat, zoodat de plantjes niet worden losgetrokken. In 't vroege voorjaar kunt ge den groei aanwakkeren door één- of sen paar maal wat chilisalpeter te geven Df een flinke beerbemesting, zooals velen doen, maar waarvan wij niet houden. Zulk 3en bemesting, als de groente spoedig zal worden genuttigd, vinden we vies en onhy giënisch. We zullen het daarover wel eens apart hebben. Wie zijn tuin heeft op het pand en daar spinazie heeft gezaaid op den kouden grond, doet zeker verstandig om er thans zooveel mogelijk van te plukken, want by strenge vorst kan menig plantje sneuve- 'en. En dan nog eens: voorzichtig. Ook met het loopen op of kruipen over de bedden '*an men veel bederven, vooral on kleigrond die dan te vast aan wordt gedrukt. We pagen laatst, toen het ietwat vroor, iemand al zeer zorgzaam zijn worteldek dekken. On- tioodig! Men moet er niet gauw met matten hij zijn. Wortel- en slabeddcn kunnen een natig vorstje goed verdragen, de plantjes worden er sterker door. Ook het dekken der hakken doe men niet te gauw, en niet te peer. Dreigt er nachtvorst, dan legge men pen rietmat op, dat is voldoende. Eerst als het sterker gaat vriezen, brenge men een dubbele rietmat aan, of soms een stroomat. Blijft de lucht 's morgens betrokken, wordt het niet helder, dan is het niet noodzakelijk de matten af te nemen. We zijn nu op eenmaal midden in het plantseisoen gekomen. Misschien hebt ge al bloemen of heesters besteld, dat is goed, al thans op vrij hoogen grond, want daar is het beter te planten in 't na- dan in 't voor jaar. Is bij aankomst van het plaatmate riaal wellicht vorst ingetreden, of hebt ge het direct er niet naar om te planten, dan moet ge het inkuilen, in een hoekje, dicht opeen, ter beschutting tegen de vorst, 't Ge beurt, dat door het lange vervoer de wortels ingedroogd zijn, in dat geval worden de hoo rnen en struiken een nacht met de wortels in het water gelegd. Waar ge ook op letten moet? Of er aan het ontvangen plantsoen nog blad zit. Zoo ja, dan rribet dat er af ge daan worden. Want de bladeren zouden doorgaan met vocht te verdampen, de plan den zouden daardoor uitdrogen, want de af gestoken wortels zouden dat verlies niet kunnen herstellen, Zyn de planten voorloo- pig ingekuild, dan stelle men het planten toch niet langer uit dan noodzakelijk is we gens vorst. Hoe eerder, hoe beter: zoolang sterke vorst niet allen groei doet ophouder, 'lebben er in den oogenschyniyk slapenden boom toch nog omzettingen plaats, terwijl de boom of heester ook direct jonge wortels gaat vormen. Het planten van een vrucht boom dient zorgvuldig te geschieden. Hij moet komen niet alleen in vruchtbaren grond, maar ook in een voldoend lossen bodem, waarin de wortels zich onbelemmerd naar alle kanten kunnen ontwikkelen, t Is dus absoluut onvoldoende, dat zooals nog vaak geschiedt een flink gat wordt ge maakt, waarin de boom maar even of ter nauwernood past. Dat zou zich wreken door slechten groei. Een flink, ruim plantgat dus, vaarin de boom spoedig kan aanworteien en doorgroeien. Bepaalde regels zijn verder niet ie geven, er moet gehandeld worden naar omstandigheden. Heeft men vele boomen ie planten, dan worden van te voren het geheele terrein, na behoorlijke bemesting, flink diep. omgespit; 't spreekt vanzelf, dat bet dan niet noodig is bij het planten groote builen te maken. De diepte van het planten •orde geregeld naar den waterstand, 't Is onnoodig dieper uit te graven, of den onder grond dieper los te maken, dan het peil, waarop in den zomer het water staat. Waar bet water hoog staat, is het nuttig en noo- Sig wat aarde in de gaten te brengen, zoo- lat de boomen op een verhevenheid of heu veltje komen te staan. Met het planten kan nen doorgaan, zoolang de winter niet in valt. Men neme nog het volgende daarbij in acht: de wortels, die by het opsteken be schadigd zijn, worden met een scherp mes glad gesneden, de snijvlakte naar beneden gericht, om het inwateren, en daardoor rot en, te voorkomen; by eenigszins groote boomen kunnen we de kroon wat insnóeien »n uitdunnen, om hem in evenwicht te brengen met het verminderde aantal wor tels; deze moeten bü het planten goed naar alle kanten worden uitgespreid. Is dit met :org geschied,* dan worden alle tusschen- -uimten met fijne aarde aangevuld. De aarde mag bü het planten niet te nat en klonterig gijn, doch ook niet te droog. Rondom den vortelvcet moet een hoeveelheid aarde, ver mengd met compost of mest, worden aange bracht, welke echter niet in onmiddellijke aanraking met de wortels mag komen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KAR IM ATA (uitr.) pass. 13/n Perim. RIOUW 15/11 v. Amsterdam n. Hamburg. SOEMBA (uitr.) 13/ix v. Sabang. KON. NEP. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ADOLF KIRSTEN 14/11 v. Amst. n. Barcelona. ARIADNE 14/11 v. Melilla n. Alicante. BEN NE KOM (thuisr.) 14/ li te Duink. BOSKOOP (thuisr.) 13/11 v. Valdivia. BREDA 15/11 v. Chili, l. v. Duinkerken, te Rott. CLIO 14/11 v. Cephaionia n. Caiamata» EOS 14/11 v. Santander n. Musel. EUTERPE 14/n v. Amst. n. Hamburg. HEBE 14/11 v. Tarragona n. Castellon. MARIE HORN 14/11 v. Constantinopel te Bourgas. ORESTES 14/11 v. Amst. n. Curacao. ORLANDA 14/11 v. Amst. n. Rott. PERSEUS 14/11 v. Kopenhagen te Stettin. PETWORTH 14/n v. Alicante n. N alaga. POSEIDON 14/11 v. Genua n. Livorno. SATURNUS 14/11 Lissabon n. Cadix. STELLA 15/11 v. Amst. n. West-Indië. ULYSSES 14/11 v. Bremen te Amst. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND 15/xi v. Amst. te Hamburg. DELFLAND (uitr.) pass. 14/11 Las Palmas. EEMLAND 14/n v. Hamburg te Amst. FLANDRIA (uitr.) pass. 14/11 Fernando Noronha. ZEELANDIA (thuisr.) 14/11 te en v. Vigo. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON (thuisr.) 14/11 te Zanzibar. HOLLAND—AMERIKA LIJN ARENDSKERK (thuisr.) 14/11 v. Alexandrië. DINTELDITK 13/11 v. Seattle te Portland (O.). EDONI 15/11 v. New Orleans te Rott. MOERDIJK ii/ii v. Antw. te Seattle. NIEUW AMSTERDAM Rott. n. N-w York pass. 14/11 Cape Race. SPAARNDAM gesign. 13/11 op 180 mijl Z.W. v. Valentia, Rott. n. New-Orleans. VOLENDAM Rott. n. Havana, 14/1» v. Santander. WESTERDTJK v. Rott. n. N*w York, pas'.74/11 Dover. HOLLAND—BRITSCH-INDÏE LIJN ALK AID 15/11 v. Rott. te Hamburg. ANDIJK (thuisr.) 14/11 v. Colombo. BOVENKERK 15/11 Ro"- Br- lndië- SLIEDPECHT i-t/n v. Br. Indië te Rott. KIELDRECHT 14/11 v. Antw. n. Rott. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OOSTKERK (uitr.) 14/xi te P. Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN GPOTIUS (uitr.) 14/n te Freetown verw. REGGESTROOM 15/11 v. Amsterdam n. W. Afrika. RIJNLAND 15/11 v. W. Afrika te Amsterdam. TEXEL 13/11 v. Aarhus n. Amst. JAVA—BENGALEN LIJN BATOE Java n. Calcutta 14/11 v. Rangoon. BONDOWOSO Calcutta n. Java, n irw Rangoon. JAVANEV-YOFK LIJN BREEDIJK 14'11 v. New York n. Java. SALEIER New York n. Batavia, 14/J» te Sabang. SIMALOER New York n. Java, 14/11 v. Algiers. ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG 14/11 v. Batavia te Soerabaja. DELI (uitr.) pass. 14/11 Kaap Bon. GORONTALO (thuisr.) 14/1 te Suez. INDRAPOERA (uitr.) 14/11 v. Suez. ZATERDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek doof het Boris Lensky Trio 2.004.00 Herdenkingsplech tigheid van het 10-j. bestaan der Vrijw. burgerwachten u h. Kol. Instituut 4.004.30 en 4.305.00 Italiaansche les5.005.25 en 5.255.50 Fransche les 5.50— 6,50 Concert door het Ómroep-orkest 6.507.15 en 7.157.45 Duitsche les. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend K.R.O.- uitz. 12.301.30 Lunchmuziek door liet K R.O.- Trio 3.004.00 Kinderuurtje 5.306.30 Gramofoonmu- ziek 6.30—6.50 Spr. J. v. Roosmalen Teelt van kruisbesser en roode bessen 6.507.00 Katholieke berichten 7.007.30 Engelsche les 7.308.00 Knipcursus 8.008.20 Spr. Prof. Dr. H. A. Kaag Economie 8.20 Schubert-Herdenking. Het Amster- damsche Salon-orkest o. 1. v. F. R. Bos hart, J. v. Bugge nera-zang. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 1.202.30 Het Carlton Octet. 3.49 Orkestconcert. D, Lerrish-alt* I. Short-piano 5.35 Kinderuurtje 6.20 Muziek 6.35 Nieuws'oer. 7.00 Muziek 7.05 Liederen van Scho'oert v -or sopraan 7.30 Omroeppraatje 7.35 Muzie!- 7.45 Sportcausene 8.05 Concert door de militaire kapel. H. Blaka sopraan. G. Eastraan-bariton 9.20 Nieuwsber. g.35„ Lezing The Schubert cente nary 9-50 Nieuwsber 9.55 „Djinn and Bitters, radiorevue. Muziek en zang10.5512.20 Dansmuziek PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50—2.10 Gramo- foonmuziek 4.055.05 Dansmuziek 8.35—«11.20 Symphonieconcert. Mile, d' Ambrosio-ceilo. MU. Brachomond piano Daarna opvoering van een zangspel en_ dansmuziek. LANGENBERG, 469 M. n.30 Mechanische muziek 12.25—1.50 Crkestconcert 5.05—5.50 Orkst concert— 7.20 vroolijke avond. Allerlei vogels uit mije tuin, Inter mezzo „Dr Papagei van Hans Pulier Snhlocsser Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEÉSEN) 1250 ML of 1700 M. c. a. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Orkest- concert 5.207.05 Lezingen 7.aoOrkestccncert o. 1. v. Bruno Sedler Winkler Daarna dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.50 Orkestconcert 7.20 Concert* E. Pos-Carloforti (ta jaar) H. Herbert Winkel (13 jaar), H. Thiem (9 jaar) 8.50 Volksconcert c.50xi.xo Cababret. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert 7.25 Gramofcou» muziek 8.35 Galaconcert. Orkest en solisten 10.35— xx.20 Dansmuziek. INSULINDE 14/11 v. Rott. bn. Batavia, was 5 u. ro n.m» in zee. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 15/11 Dov r. KOT A IN TEN (thuis* 24/11 v. Belawan. MADIOEN (thuisr.) 15/11 te Marseille. MODJOKERTO (uitr.) pass. 14/11 Finisterre. MODJOKERTO (uitrd pass. 15/11 Sagres. PATRIA (thisr.) 16/11 van Colombo. SITOEBONDO (uitr.) 14/11 van Suez. TAMBORA (uitr.) 15/11 te Belawan. TJERIMAI (t. uisr.) pass. 14/n Kaap del Armi. TOSARI 14/11 van Rotterdam naar Hamburg. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN ALCHIBA 14/11 van Rotterdam naar Hamburg. ALPHARD (uitr.) 14/11 te Rosario. ALWAKI 14/10 van Harburg te Rotterdam. MIRACH (uitr.) 14/11 van Oporto. STOOMVAART MIJ OCEAAN AUTOMEDON van Japan naar Rotterdam, 14/xx te Lond» ADRASTUS, Japan naar Amsterdam 14/11 te Balawan. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 13/11 van Savona naar Barcelona. JONGE ANTHONY 15/11 van Savona te Barcelona. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM ia/u van Montreal naar Antwerpen. BATAVIER V 15/n v.m. 9 uur 20 van Rotterdam te Gra* vesend. BEVERWIJK 14/n van Bilbao naar Swansea. CORMORAN its. 14/11 te Londen uitgekl. n. Rudkjubmg EEM 14/n van Kopenhagen te Scotka. ELLEWOUTSDIJK 13/11 van Hamburg te Pernambuco. EMMAPLEIN 14/u te Quebec Rotterdam n. Montreal, EMMAPLEIN 14/11 Quebec gep. Rotterdam n. Montreal. FENNA ms. 14/11 te Londen uitgekl. naar Brussel. EIBERGEN 15/11 van Sydney (N.S.) naar Antwerpen* FPIESLANf sleepb., 14/ xi Ouessaut gep. Abadan naai Rotterdam. C ROENLO 15/11 Holtenau gep. Kotka naar Zaandam* HOOGLAND 14/11 van Newcastle naar Rotterdam. JOBSHAVEN 14/n van Antwerpen te Newport. LINQUENDA ms. 14/n.te Londen uitgekl, naar Nieuw* poort. MARNE ms., 15/11 van Frederica te Holtenau. NIEUWLAND 14/11 van Rotterdam t. Newcastle. NOORD WIJK 14/11 van Newcastle te Boucan. JEANNETTE 14/11 van Amsterdam te Bremen. OLGA ms. 14/u te Londen uitgekl. naar Duinkerken. OOTMARSUM 14/11 van Quebec naar Rotterdam* PARKHAVEN 14/1 lv. Tampa naar Brunswick. PQOKZEE, sleepb., met baggermolen op sleeptouw, xa/u op 38 gr. 1 m. N.B. om 9 gr. 40 m. W.-I. gesign., Rot terdam naar Kenitga. REGINA 14/11 van Stralsund naar Yarmouth: SCHOKLAND 14/11 van Antwerpen te Newcastle. ST. JANSLAND 13/u van Newcastle naar Sluiskil. STAD ZALTBOMMEL 15/11 van Bilbao naar Rott. ENKHUIZEN, 14 Nov. Heden avond kwamen hier 14 vaartugen binnen met 440 pond garnalen 1400 stuks reep- harin", 285 pond hoekbot en 1600 pond hoekschar. De garnalen golden 5-55—5»7<> Per 55 pond. De haring gold 7.40 per tal, de bot ai.70— 22.35» de schar 11.6514-45 per 50 kg. AMSTERDAM, 15 Nov. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bchten f 3-2 3.50, id blauwen 3.253*50» bi. eigenheimers 33-}o, alles per hl. Juin 4—4 50 per 50 kg. Zeeuwsche eigenjheimeri 2.602.80, id. blauwe poters 2.402-5o^d. bonte poter» 2.4po2.50; Ncord-Holl. eigenheimers 2.60a.8c; Amn na PauloWna zand 33.50, Hillegommer zand 53.50 Flakkeesche eigenheimers 2.702.80:, alles per lil. Flak- keesche juin 4—4-50 per 50 kg. id. cigh. poters 2.25—2.40 Spuische eigenheimers ƒ2.802.90, id. eigenh. poter» 2.252.40, Friesche Bergers 22.50, alles per hl. GOUDA, 15 Nov. Kaas. Ter markt waren 215 martijen. Prijzen 5256, rijksir.erk ie s. 5759- 2e sport 53 56, zware 59. Handel flauw. BARNEVELD, 15 Nov. Eieren. Ter markt waren aan gevoerd Z30.QOO st. Prijs 11.50—13-50 per 100 stuk» Heandel kalm. HOORN, 15 Nov. Kaas. Aangevoerd 9 stapels fabrieka- kaas ƒ48.50; 8 st. boerenkaas 50; 5 st. boerencommissi» 52; 7 st. fabriekscommissie 55, totaal 25-675 kg. Handel goed. ENKHUIZEN, 14 Nov. Aardappelen* Eigenheimers 1.60 —1.70 per baal (50 kg.) Spruitjes 2.60—2.80 per zak 1 AMSTERDAM, 15 Nov. (Bericht van het Veilinggebouw De Jong A -Koene). Fruit. Alicanten 0.70—1.10 per stuk. Appelen Goudreinetten extra 3642» idem I 2433, bellefleurs extra 32—38, idem I 24-—30, dubbele belle fleurs 2838, sterappelen, extra 3238, idem I 24— 30 Groninger Kroon 2432» Bramlij Seedling 18— 28, Present van Engeland ƒ2640. Bismarck 16—26, trinsparan' de Cronsel 345o, zoete appelen 1622, K'hemans 18—22,benderzoet 16—13, dubbel benderzoet f 18— 22, nota nsappei f at34» alles per 100 k«. Peren Doyenne du Commice f 5270, Comtesse de Parts 16— 20, Calebas de Tirleraont 18—28 Beurré Clairgeau f 22— 32, Conseil.er de la rpu f 2028, vijgenperen 1-524. Margaretja Marülat 24—34, Soldat l aboureur 24—36, Nouveau Poiteau 2"32, Bergamot f 10—12 Beurré Dicj 2236, winterhjannen 914» Giesen Wildeman 1—i 00 pondsper-m 1215 Brede-ode f 1418 a*»cs per 100 kg. PURMENEND, 14 Nov. (Afslagver. Peemster Purmerend en Omstr.) Aapdaoo *»-n f 0 47T 10 Pe *23 kg) To maten A 6q p 6—ii C - o 4- or-» kg W t8—32 bloem koot 2—17.40 r00e koot 3—8, sayoye kool f '—6.*0 per 100 kg.; spruitkool 0.55—3.60, boerekool 0.200.60 per 10 kg; spinazie 1.05 per mnd. (6 kg); andijvie 0.40W2.60 per 100 krop; rapen 23-4o per 100 bieten 510.50 per loopo; wortelen 4—xo.40 er 100 bos; uien 6.80—8, drielingen 7—10, nep ƒ8 10.40 oer 25 kg. Druiven 0.87 per 1 kg. Appels. Brabantschc bellefleur 18—23, bramley seedling i8—25» groningcr kroon 18—24, present van engeland f 16—37» reinette, gou !840, alles per 100 kg. beurré clairgeau 1826, beurré lebrun 1114, st. germainpeer f q14, nouveau poiteau f i2 18, winterjan f 819» winterlouwtje d 1.4018.10, alles per 100 kg. (Kaar het Fransch) 3 Onwillekeurig schoof zij een weinig ach teruit, keek goed toe, hoe Luc zich van zijne taak kweet en sprong volkomen gerustge steld uit het rijtuig. „Ja, men kan u deze zorg gerust toever trouwen. U heeft zeker al menig uitstapje medegemaakt." „Ja, al heel veel! Ik dweep er bepaald mede," antwoordde hij met ingehouden opgewondenheid. Het sloeg tien uur en Jan, die van den vroegen morgen reeds op 't veld gewerkt had, keerde terug, innerlijk voldaan, dat hy 1 een geheelen dag rust had. Ook zijne vrouw, die haar personeel thans de noodige orders gegeven had, was nu geheel reisvaardig en vleide zich met de gedachte, dat haar gast niets had bemerk van hetgeen zij hem ter '*eere in de keuken had toebereid. Nog eens beveelt sij de kleinen, die zij thuis achter laat, aan de bijzondere zorg der kindermeid aan, helpt daarna de anderen in het rijtuig ?n voort gaat het in gestrekten draf door de «schaduwde laan, hier en daar door gulden zonnestralen verlicht en nog geheel frisch door den morgendauw. wy allen, wy hebben in onze jeugd der- geiyke dagen beleefd, waarvan de herinne ring ons nog dierbaar is cn die ons het ge luk van vroeger jaren voor den geest roepen. Het was een buitengewoon prachtige dag, helder en klaar welfde de blauwe lucht zich hoog boven hunne hoofden, vriendelijk lachte het landschap in al zijn verruk kende schoonheid. Jan en Lucie beiden wa ren een en al vroolijkheid en levenslust; beiden gevoelden zich nog jong genoeg, om innig te genieten van een ontspanning, die hun ernstig bezig leven afwisselde en met open oog bewonderden zy de poëzie, die in al deze plekjes schuilde en namen harteiyk deel aan de afwisselende gemoedsstemming hunner medegezellen. Luc was reeds geheel en al door Mar- cia ingenomen; zy was voor hem het zon netje van den dag, de voornaamste aan- trekkeiykheld van al het schoone rondom hem. Ofschoon hy haar slechts sinds een dag kende, vond hy in baar een toon beeld van schoonheid en bevalligheid en geestigheid en van nog iets hoogers, iets verheveners en zoodoende beantwoordde zy volkomen aan het ideaal, dat hem ln zijne droomen voortdurend voor oogen zweefde waarnaar hij streefde met al de krachten zijner ziel, maar dat hem als iets onbereik baars voorkwam. Misschien houdt gU Luc voor overdreven dweper en wellicht hebt gU daartoe wel eenige reden. Maar toch zyn deze gevoe lens zeer natuurlijk in een jongen man, die hoopvol en blijde de toekomst inziet. Misschien is ook deze begeerte, dit stre ven naar alles, dat waariyk groot en edel is, het kenmerk van eene ziel, die de waar- beid vurig lief heeft, die met open oog en hart het goede "beoefent, die, geheel vry van baatzuchtige oogmerken, over alles met oprechtheid oordeelt en alzoo de somtijds valsche beschouwingen der wereld en het wantrouwen van zoo menig bedrogen hart weet te ontgaan. Inderdaad, gisterenavond heeft hij haar voor 't eerst" ontmoet, maar hij heeft haar gezien in haar huiselyk leven. Hij heeft bemerkt, welke innige liefde Jan en Lucie haar toedragen, hoe zeer de kinderen op haar gesteld zyn, hy heeft haar met de dienstboden hooren praten, hij heeft haar gadegeslagen, toen zij eene arme vrouw een aalmoes reikte en troostend en liefderijk een ziek kindje toesprak. Iedereen bemint haar, zelfs de honden springen vrooiyk om haar henen. Zij is ook zoo eenvoudig, zoo levenslustig, zoo ongekunsteld, zy neemt de zorg van 't huishouden op zich alsof zy dit sinds jaren gedaan heeft en daarbij verliest zij niets van hare lieftalligheid en vrien delijkheid. Ook de omgeving waarin zy is opgegroeid heeft Luc leeren kennen en achten. Zijn vader heeft hem zoo menigmaal verhaald van die aloude families, die, trots alle we derwaardigheden, fier hunnen naam dra gen, hunnen stand hoog houden, al moeten zij hierdoor ook met eigen hand arbeiden voor hun levensonderhoud en toch valt deze plicht hun niet te hard, want in dien arbeid juist vinden zij hun geluk, daaruit putten zy de kracht, die hen in staat stelt de deugd te beoefenen en vele groote daden te verrichten, die hunnen naam in eere hou den by het geheele volk. Verdient eene vrouw in zulk eene omgeving opgevoed niet veel meer onze achting dan eene van die modepopjes, die men in de steden zoo tal loos aantreft, die de mannen door hunne fijne manieren zand in de oogen strooien en die in de zorg voor hun toilet hun voor naamste levensgeluk vinden?" En Marcia? Oprecht gesproken, had zy niets gemerkt van de belangstelling, die zy den jongen man inboezemde. De toekomst was voor haar nog een geheim en nooit was het in haar opgekomen er ernstig over na te denken. Zij was gelukkig en voelde zich tevreden met het leven, dat haar zoo rein. zoo zonnig toelachte, zij gevoelde nog niet die behoefte aan liefde, haar hart was vol daan met de warme genegenheid, die men haar alom toe droeg. Luc had haar aan getrokken door zyne vroolijke scherts en le venslust, zij gevoelde eene oprechte sym pathie voor de hoogere gedachten, die hem bezielden en die in zijn spreken af en toe op den voorgrond traden; maar dat zy het hart van een man kon veroveren, was nog nooit in hare onschuldige ziel opgekomen. V In onzen tijd, nu het reizen zoo gemak kelijk gemaakt is, zullen velen myner le zers ongetwijfeld Bretagne bezocht hebben, zij zuulen daar den berg la Rance hebben beklommen en de prachigste vergezichten bewonderd hebben, die men van daaruit kan waarnemen en die nu eens een verhe ven schouwspel, dan weer geheimzinnige en bevallige tafereelen te genieten geven, zy zullen voorzeker het bezienswaardige stadje Dinan bezichtigd hebben met zijn steile rot sen, zyne sterke vestingwerken, zijn be roemde wandelingen, zijn historisch ver maard kasteel, zijne oude kerken, zijn mid- deleeuwsche kloosters en gebouwen, zijn sierlyk gebeeldhouwde huizen met hunne eigenaardige gevels. Luc was in 't geheel geen dweper, inte gendeel; hij was niet overdreven in zijne bewondering, de uiting zyner gevoelens was poëtisch en oprecht. Zyn enthousiasme werkte weldadig op Lucie en Jan, en Mar cia bemerkte met vreugde, dat het geheel overbodig was hem op al de schopne, ver borgen plekjes te wijzen. Zy be6stegen nu de Jerzual, eene hoog opgaande straat, die nog uitr vroege eeuwen dagteekende. zooals bleek uit de twee rijen oude, verbrokkelde huizen, die door geen enkel meer modern gebouwd huis onderbroken werden, en uit een overbiyfsel, van de vroegere wallen, een poort, die de straat afsloot en waarvan de met vierkante torens bezette muren geheel met paars vingerheedkruid begroeid waren. Ieder huisje trok de aandacht van onze wandelaars, hier zag men eene uitgebouwde deur, daar een venster met een half cirkelvormig versiersel, nu weer een gevel, waarin de balken elkan der ruitvormig kruisten, dan was het een dak, dat door de eigenaardige kleur der leien de belangstelling wekte. Hier en daar ver scheen eene oude vrouw of het blonde kopje van een kind aan een der ramen of aan de deur, bijna overal zag men bloeiende gera niums, die eigenaardig afstaken by de pui- nen, die in alles aan een beter verleden herinnerden. In de kerk spraken zy samen een kort gebed; daarna werd het oude kasteel bezocht, rijk aan overblijfselen uit den tyd van her togin Anna; men bewonderde het panorama, dat zich vanuit den tuin van Saint-Sauveur voor hun oog ontrolde, en daarna werd de tocht hervat en ging het in volle vaart naar de „Feeënfontein", een verrukkeiyk plekje, gelegen in een dal tusschen twee met bosch bedekte bergen en dat iedereen aantrok door zijn ligging en zyn schoonheid. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10