Koopt geen Droste!!! Chocoladeletters Behandeling van de gemeente- begrooting van Bloemendaal VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 8 De uitbreiding van het politiecorpsReddingsmiddelen voor de Bloemendaalsche Reddingsbrigade Geen heffing van precariorechten meer voor uithangborden en dergelijke Het onderhoud van wegen en voetpaden De kosten van een gebouw voor de mengmachine Auto's voor de diensten verlichting en openbare werken Over een subsidie ZANDVOORT dan alleen bij PHILIP DE VRIES BENNEBROEK Gistermiddag kwam de gemeenteraad van Bloemendaal bijeen ter behandeling van de gemeen tebegrooting voor 1929. Afwezig de heer De Clereq. Allereerst werd behandeld het volgende roorstel van B. en W.: Geen vergunning tot bouwen B. en W. stellen voor, te verwerpen het beroep van Klarenaar, Braun en Co's Han- delmy. ingestelde beroep tegen de afwijzen de beschikking van B. en W. op haar bouw- aanvrage tot het stichten van een gebouw op een terrein aan den Midden Duin en Daalsche weg. De heer SCHULZ vraagt, of de gemeente betrokken is bij een privaatrechtelijke over eenkomst inzake de „Karmel". Wethouder LAAN antwoordt ontkennend en geeft eenige nadere inlichtingen. Hij wijst op de niet-goede verkaveling van „Karmel" en gaat na, dat iedere villa in „Duin en Daal" 2000 M2 grond moet heb ben, volgens een daarop liggend servituut. Volgens het plan van Klarenaar is slechts ongeveer 1000 M2 grond bij elke villa. Het beroep van Klarenaar wordt ver worpen. DE BEGROOTING De algcmeene beschouwingen worden geopend door den heer SCHULZ, die allereeerst zijn waardeering uit over de vroe gere behandeling der begrooting dan andere jaren. Andere waardeering voor deze begroo ting heeft hij echter niet. Het gewone dage- lijksche onderhoud gaat op behoorlijke ma nier zijn gang; de parken en wegen worden goed onderhouden. In zake de groote lijnen der gemeente politiek acht spr. de leiding van B. en W. traag. De verschillende vraagstukken, als raadhuis-, woning- en scholenbouw, verkee- ren alle nog in hetzelfde voorbereidend sta dium als het vorige jaar. Verleden jaar is er een motie van spr. aangenomen, om de onderhandelingen in zake de gronden van den Zeeweg met de Erven van der Vliet te heropenen. Doch er zijn nog geen onder handelingen geopend; B. en W. hebben het raadsbesluit aan hun laars gelapt. Daarover wil spr. een ernstig woord van critiek uiten. Sprekers motie gaf z.i. duidelijk ge noeg de bedoeling van den raad weer. Hij hoopt, dat een dergelijke gang van zaken als bij dit besluit niet meer zich zal voor doen. De heei ENDEN: „Maak je maar geen illusie!" De heer SCHULZ gelooft in dat geval, dat de raad zelf de teugels in handen zou moe ten nemen en er mogelijk een ander colle ge van B. en W. zou moeten komen. Spr. bespreekt dan de uitbreiding van de politie, welke niet in een openbare vergade ring is behandeld. Hij betreurt deze z.i. niet juiste wijze van doen en vindt het frappant, dat de Vrijheidsbond, die altijd tegen uit breiding der politie was en die altijd „hakte" op de groote politie-uitgaven, juist medege werkt heeft tot uitbreiding der politie. Spr. k-- "t altijd willen bezuinigen op de politie i) r.centratie der politie. De Vrijheidsbond verdedigt nu weer decentralisatie der po litie, juist nu de gemeente kleiner geworden is, hoewel spr. weet, dat de oppervlakte der surveillance niet kleiner geworden is. De uitbreiding der politie vraagt 16.000, voor welke uitgave de raad niet eens behoorlijk geconvoceerd is. Z.i. had men in de ge heime vergadering slechts de verschillende meeningen moeten toetsen. Spr. komt nu tot den arbeiderswoning bouw, welke niet geschiedt. Daartegen zal aangevoerd worden, dat er geen grond is. Maar voor het Brouwerskolkje zijn nog geen behoorlijke uitbreidingsplannen ingediend. Daarvoor stelt spr. B. en W. in verzuim. Bij den scholenbouw is eenzelfde gang van zaken te constateeren: er zijn nog geen plannen ingediend. Dat wijst niet op acti viteit van de zijde van B. en W. Spr. betreurt de verdeeldheid in den raad in zake den raadhuisbouw en poli tieposthuis. Uitvoering van het besluit zal nu niet niet groote liefde geschieden, vooral niet, omdat de beide wethouders tegen het genomen raadsbesluit zijn. Spr. vraagt, of 't daarom niet beter is, dat een raadscommis sie het besluit uitvoert in plaats van B. en W. Spr wijst op de verdeeldheid in het col lege van B. en W„ welke niet in het belang der gemeente is. Hij haalt als voorbeeld aan den aanleg van een rijwielpad aan de Zand- voortschelaan. De eene wethouder voelt voor parken en wandelplaatsen, de andere voor mooie wegen; dat is een principieel verschil, hetwelk spr.'niet in 't belang der gemeente acht. De financieele positie van het gemeente- personeel acht spr., over het geheel geno men, niet ongunstig. Een andere kwestie is echter de rechtspositie. Daaraan hapert iets, wat de voorbeelden mevr. Klinkenberg- Meeter en mej. Paësi z.i. aangetoond heb ben. Niet voor alle leden van het gemeente- personeel staat echter beroep op de Kroon open en spr. vraagt, of niet een objectief college ingesteld kan worden, waarop beroep door het gemeentepersoneel open staat en of het niet op den weg van het gemeentebe stuur ligt, een wijziging der rechtspositie te bevorderen. Spr. komt nu tot de financieele positie aer gemeente. Hij heeft den indruk, dat de uit gaven op de begrooting opgevoerd zijn, om dat de inkomsten grooter zijn. Spr. meent dat dit bedrag van 60.000 a 70.000 aan gewend moet worden voor belastingpolitiek. De uitgaven, welke op den kapitaaldienst thuis hooren moeten daarop ook gebracht worden. De groote post is altijd de inkom stenbelasting. Die belasting acht spr. in Bloemendaal niet te hoog, maar dit houdt niet in, dat de belasting niet verlaagd mag worden en dat het groote publiek geen ver laging wenscht. De begrooting moet niet meer opgevoerd worden dan voor drin gende uitgaven noodig is. Spr. vraagt, of B. en W. al die gevolgen voor de gemeente angegaan hebben van de wet tot financieele gelijkstelling. De heer NuIJENS acht een kem van waarheid gelezen in wat de heer Schulz ge zegd heeft over niet-uitvoering van raads besluiten. Maar daarom zal spr. nog geen veroordeeling uitspreken over het college van B. en W., dat hij allereerst een woord van hulde brengt voor de goede verzorging der wegen. Een nieuw bedrag van 125.000 wordt door B. en W. aangevraagd voor ver dere verbetering der wegen; de financieele commissie wil 100.000 toestaan. Spr. is voor het bedrag, door B. en W. aangevraagd. Toch is spr. ook niet geheel voldaan en hij klaagt over de slechte verlichting in de gemeente. De Elswoutslaan, de eenige ver bindingsweg van Noord met Zuid, is bijv. veel te slecht verlicht en spr. vraagt ver betering daarvan. De positie van het gemeentepersoneel acht spr. goed, maar het spijt hem, dat de in voering van den vacantietoeslag zoo kren terig is geweest. Waarom wordt die toe slag nu ook niet verleend aan hen, die meer dan 2000 verdienen? Dan zou ook het lagere politiepersoneel er voordeel van ge had hebben. Ook het los-vaste personeel is van vacantietoeslag verstoken en hij bepleit alsnog verleening er van aan hen. Spr. komt tot de uitbesteding van de rei niging. Hij vreest, dat de aannemingssom er toe zal leiden, dat de loonen verminderd worden. Kan geen minimumloon vastgesteld worden voor de werklieden, in dienst van den aannemer? In de geheime raadsvergadering is wel degelijk besloten tot uitbreiding van het politiecorps met 6 agenten. Toen de raadhuisbouw in den raad werd gebracht, was dit als bij verrassing. De heer Schulz, die altijd voor openbaarheid was, wilde toen van geen uitstel weten. bpr. heeft den indruk, dat de heer Schulz toen de kans schoon zag, het voorstel „er door te jagen Dit vindt spr. te meer vreemd van den heer Schulz, omdat deze altijd is voor de meeste publiciteit. De heer KREMER meent, dat de heer Schulz gewoonlijk den spijker op den kop slaat. Er heerscht dikwijls een geïrriteerde stemming tusschen B. en W. en den raad. Dat komt, omdat B. en'w. den raad niet geven, wat des raads is. Raadsbesluïtefi wor den niet uitgevoerd; B. en W. beschouwen den raad meer als dwarskijker. Ook de ver houding in het college van B. en W. is niet geheel goed. De raadsleden moeten meer gekend worden in de te nemen raadsbeslui ten, wil men een waardige stemming in den raad behouden. Ook de leiding van den raad moet spr. becritiseeren. Die verhoogt niet de waarde van den raad en spr. verzoekt den voor zitter voortaan betere leiding in den raad te geven. Wat de houding van den Vrijheidsbond betreft ten aanzien van de uitbreiding der politie, wat de heer Otto indertijd heeft gedecreteerd, behoeft niet als axioma van wijsheid te worden beschouwd. Daarenboven is dat al weer eenige jaren geleden. De heer DE WAAL MALEFIJT merkt op, dat de commissie voor Publieke Werken niet gekend is in de samenstelling van de be grooting. De VOORZITTER antwoordt aan de spre kers, dat het besluit tot uitbreiding van de politie werkelijk een formeel besluit ge weest is. Wethouder LAAN voelt zich in niets schul dig. De raadhuisbouw is in een vergevorderd stadium. Grond voor arbeiderswoningbouw is er niet. Spr. heeft er dikwijls over gesproken met de heeren Noorman en Schulz en hun alle medewerking toegezegd, als zij maar met grond kwamen. De scholenbouw zal ook wel doorgevoerd worden, maar er zijn veel leerlingen uit Haarlem op die school; er zijn slechts 88 leerlingen uit Bloemendaal op die school en daarenboven is de school nog goed. Er is zooveel werk, dat er nog niet van ge komen is, met de Erven van der Vliet te onderhandelen over de gronden aan den Zeeweg. Van die onderhandelingen verwacht spr. echter weinig succes. Spr. merkt op, dat de heer Schulz wel aan merkingen gemaakt heeft over het raadsbe sluit tot uitbreiding der politie, in welke ver gadering hij niet aanwezig kon zijn, maar niet geklaagd heeft over het nemen van het raadsbesluit in zake den raadhuisbouw, waarbij de heer De Waal Malefijt en spr. niet aanwezig konden zijn. Spr. verdedigt het betalen van werken uit de begrooting zelf, hetgeen hij beter acht dan daarvoor te gaan leenen. De hoogere in komsten moeten z.i. niet aangewend worden tot verlaging der belasting. Spr. gelooft niet, dat de menschen met lagere inkomens nog minder willen betalen. Een arbeider met een jaar-inkomen van 1600 betaalt 9 belas ting. Het behoeft toch niet zoo te zijn, dat de menschen niets betalen. Volgens spr. moet het hoogere inkomen voor de gemeente aan gewend worden voor verbeteringen in de ge meente. Er moeten komen goede wegtn, mooie plantsoenen, goede verlichting, goede politie. Het wetsontwerp in zake de financieele gelijkstelling zullen B. en W. weieens bestu- deeren en daarover nadere mededeelingen aan den raad doen. Spr. vindt het verheugend, dat de heer Nuijens veel waardeert in den arbeid van B. en W. Dat is beter, dan dat men alles maar afkeurt, want dat komt in de courant en de menschen denken maar, dat het waar is. De aanbestedingskwestie bij de reiniging zal onderzocht worden en dat komt wel in orde. Het voorschrijven van minimumloonen voor de arbeiders van den aannemer is een moeilijk ding. De heer PRINSENBERG interrumpeert, dat de gemeente ook voor het personeel, in direct in dienst der gemeente, goede loonen moet waarborgen, zeker voor dat personeel, dat niet onder collectieve arbeidsovereen komsten valt. Dit geeft heelemaal geen moeilijkheden ten opzichte van andere aan bestedingen. Het verheugt wethouder LAAN, dit te hoo ren en de zaak zal dan wel aldus geregeld kunnen worden. Spr. wijst er op, dat de raad zich niet on gerust behoeft te maken over de verhouding in het college van B. en W. Dat zijn over dreven beweringen, welke men niet waar kan maken. Ook de verhouding tusschen B. en W. en den raad is goed. Na het vertrek van den heer Otto heeft men goed met elkaar overweg gekund. Spr. is blij met dezen raad. Echter mag niet vergeten worden, dat de uitvoering van raadsbesluiten van verschil- 'ende omstandigheden afhangt. Spr. betreurt het, dat de commissie voor Publieke Werken de begrooting niet onder de oogen heeft gehad, maar dat is zijn schuld niet. De commissieleden hadden toch de begroo ting zelf kunnen bezien, al kon spr., die voorzitter is, er niet bij zijn. De begrooting laat dit jaar ruimte, om meer te doen dan andere jaren het geval was. Wethouder VAN NEDERHASSELT beant woordt enkele opmerkingen, o.m. over den scholèWouw. Onderhandelingen zijn gevoerd met Haarlem over het bezoek van veel Haar- lemsche kinderen op de Bloemendaalsche school. Wethouder Brueh was zeer welwil lend, doch ten slotte werd het een op de lange baan schuiven. De heer LUDEN: „Echt Haarlemsch!" Wethouder VAN NEDERHASSELT heeft den indruk, dat Haarlem ook deze aangele genheid als troef in handen wil houden bij de vaststelling der schadeloosstelling. Nu is toegezegd, dat deze week het antwoord van Haarlem zou komen. Bij de nieuwe inschrij ving zullen geen Haarlemsche kinderen meer toegelaten worden. De heer BORNWATER merkt op, dat ge vraagd zou worden of op het bepaalde ter rein gebouwd mocht worden. De heer LUDEN vind dat men niet af moet gaan op het antwoord van den advo caat der tegenpartij. Wethouder VAN NEDERHASSELT geeft aan, dat afgegaan is op het advies van den advocaat van Bloemendaal. De heer BORNWATER is van meening, dat de advocaat van Bloemendaal zelf zijn advies moet geven en niet moet wachten op dat van den advocaat der gemeente. Alles wordt maar ad calendas graecas ver schoven; daarin heeft de heer Schulz vol maakt géüjk. Wethouder VAN NEDERHASSELT gelooft, dat het meer ging om juridische besprekin gen. Spr. gaat verder de verhouding in het col lege van B. en W. na. De opmerking van den heer Schulz is wat opgeblazen: De verhou ding in het college is zeer aangenaam. De heer NOORMAN betreurt het, dat in zake de vuilophaling niet gehoor is gegeven aan het advies der commissie voor Sociale Zaken. De heer LUDEN kon zich wel de verzuch tingen van den heer Schulz eenigszins be grijpen, maar begrijpt toch niet, dat hij die verzuchtingen hier geuit heeft. De raadhuisbouw moet nu wachten op de beslissing van Ged. Staten. Arbeidswoning- bouw hangt nauw samen met den aanleg van een weg aan het Brouwerskolkje. In te genstelling met den heer Springer gelooft spr. dat daar wel woningen gebouwd kunnen worden. Andere machten dan de Bloemen daalsche raad moeten hierin eerst een be slissing nemen. Spr. is echter van oordeel, dTat het Dagelijksch Bestuur der gemeente hierover geen verwijt gemaakt mag worden. Bij de replieken handhaaft de heer SCHULZ- zijn klachten over de z. i. te wei nige activiteit van het Dagelijksch Bestuur der gemeente. De heer PRINSENBERG gelooft, dat B. en W. meer voortvarendheid hadden kun nen betrachten ten aanzien van de gron den nabij Belvédère. Hij had indertijd af geraden, de teekening naar de Geweste- telijke Commissie te zenden en dit is, naar spr. gehoord heeft, toch gebeurd. Op die manier geraakt de gemeente er onder en gaat de Gewestelijke Commissie zich men gen in de vaststelling van details. Spr. gelooft, dat in zake den scholenbouw de gemeente een anderen advocaat moet ne men. Z.i. bewandelt de tegenwoordige ad vocaat een niet-goeden weg. Hij beant woordt niet de vraag, of gebouwd mag wor den op het terrein nabij den watertoren. Ook deze zaak zou spr. nu willen overdra- gjr» aan den nieuwen advocaat der ge meente. De VOORZITTER acht het 't beste deze aangelegenheid in de volgende vergadering te behandelen. De algemeene beschouwingen worden ge sloten en overgegaan wordt tot artikelsgewijze behandeling der begrooting. Bij art. 13 dringt de heer LUDEN aan op een behoorlijke salarieering van den ontvanger. Spr. gelooft, dat voor het uitge trokken salaris van f 3700 geen nieuwe ont vanger verkregen kan worden en daarom is hij voor verhooging van het salaris. De heer HOGENBIRK merkt op, dat cfe ontvanger voor het water- en gasbedrijf extra uitgekeerd krijgt bedragen van resp. f 1500 en f ,750. Wethouder LAAN acht ook om die reden het salaris niet te laag en gelooft, dat Ged. Staten verhooging niet zullen goedkeuren. De post wordt vastgesteld. Bij post 15 (jaarwedden der ambtenaren) merkt de heer SCHULZ op, dat een bedrag van f 750 geen voldoend salaris is voor een volwassen klerk bij den ontvanger. De heer CASSEé verdedigt verhooging van het salaris van een schrijver. Wethouder VAN NEDERHASSELT is van oordeel, dat dergelijke betrekkingen meer een „doorgangshuis" zijn. Het werk, door dergelijke ambtenaren verricht, wettigt geen salarisverhooging. Na bespreking wordt met 104 stemmen verworpen een voorstel-Schulz, om een be paalden typist in een hoogere loonklasse te brengen. Na goedkeuring van den p06t wordt ge pauzeerd. Na heropening der openbare vergadering wordt de behandeling der begrooting voor 1929 voortgezet. De heer SCHULZ maakt bezwaren tegen de uitbreiding van het politiecorps met 6 agenten. De heer KREMER wijst op de noodza kelijkheid dier uitbreiding. Er is hier een drieploegenstelsel, welke bijzonderheid niet vergeten mag worden. Wordt nu betoogd van bevoegde zijde, dat uitbreiding noodig is, dan moet men dit ook gelooven. Wethouder LAAN is blij, dat deze be grooting de extra uitgave toeliet. Volgens hem zou een uitbreiding van 9 agenten zelfs noodig geweest zijn. Zoo is o.m. noodig ge bleken de bezetting van den post Aerden- hout. De heer SCHULZ wijst er op, dat inder daad verband gebracht is tusschen de uit breiding van het politiecorps en de bezetting der posten in Aerdenhout. Z.i. is vroeger slechts een principebesluit genomen en dat bij de begrooting eerst de gelden gevoteerd moesten worden. De heer PRINSENBERG merkt op, dat in de besloten vergadering niet besloten is tot opheffing der concentratie van de posten. Slechts is besloten tot uitbreiding van het politiecorps. Met 12—2 stemmen wordt de uitbreiding van het politiecorps met 6 agenten goedge keurd. Tegen de heeren Schulz en Noor man. De S.D.A.P. vraagt aanteekenmg, ge stemd te hebben tegen de subsidieverleening aan vereenigingen ter bevordering van de openbare veiligheid. Tegen de subsidie aan de Burgerwacht verklaren zich de heeren Cassée, Schulz en Noorman. De heer BORNWATER bepleit toeken ning van een bedrag van f 15C0 aan de Bloe mendaalsche Reddingsbrigade voor aan schaffing van reddingsmiddelen. B. en W. nemen dit voorstel over. Wethouder LAAN verdedigt den aankoop van een kleine vrachtauto ten behoeve van de openbare verlichting, hetgeen een uitgave van f 2.500 vordert. De post wordt goedgekeurd. De subsidie voor de afd. Eennebroek Vogelenzang van „Het Witte Kruis" wordt van f 200 tot f 300 verhoogd. In verband met een arrest van den Hoo- gen Raad wordt besloten, van de in art. I sub a der Recognitieverordening genoemde objecten (het boven den openbaren weg heb ben van aanplakborden, uithangborden, enz.) geen retributie meer in te vorderen en den post met f 200 te verlagen. Besloten wordt, den boekhouder van Openbare Werken in de salarisklasse van f 2.400f 3.C00 te brengen. Bij den post voor onderhoud van wegen en voetpaden klaagt de heer LUDEN er over, dat niets gedaan wordt aan den Bloe- mendaalscheweg. De heer DE WAAL MALEFIJT zou den post van f 125.000 tot f 75.000 willen verlagen en aan de secundaire wegen het volgend jaar niets willen doen. Die f 50.000, zou spr. wil len gebruiken voor verbreeding van den Korte Zijlweg en van den Bloemendaalsche- weg. De heer SCHULZ wil f 100.000 beschik baar stellen voor verbetering der wegen. Als jaarlijks 40.000 M2 verbeterd wordt, acht spr. dit voldoende. Gaat men steeds meer aan de wegen doen, dan zal daardoor ook de post voor los personeel stijgen en daar mede schroeft men de uitgaven op. Wethouder LAAN spijt het, dat hij niet f 150.000 aangevraagd heeft dan had hij misschien f 125.000 gekregen. Dit laatste bedrag is echter noodig, hetgeen spr. nader toelicht. Het voorstel-De Waal Malefijt acht spr. onaannemelijk. De Korte Zijlweg is wel smal, maai binnenkort komt de nieuwe ver binding met den Zeeweg tot stand dat zal het verkeer op den Korte Zijlweg vermin deren. Spr. gaat na, dat op den post niet beknib beld mag worden. Als eenmaal topeca op de wegen is aangebracht, dan kan spr. in de toe komst met minder dan f 100.000 toe en dat zal gauwer zijn dan men denkt. De heer PRINSENBERG acht een be drag van f 100.000 voor onderhoud der we gen voldoende. Het overschietende bedrag kan besteed worden voor noodzakelijke ver breeding van eenigen anderen weg. De heer KREMER zal voor den post van f 125.000 stemmen, omdat de heer Laan de sympathie van den raad heeft en omdat alles op aangename wijze gaat, maar de raad voelt toch, dat hij er op een leuke manier tusschen genomen wordt. De heer HOGENBIRK is van oordeel, dat men niet moet parasiteeren op derden, die gelden moeten storten voor wat de ge meente doet. Wethouder LAAN antwoordt hierop, dat derden nergens zoo goedkoop terecht kun nen als bij de gemeente. Over het voorstel der Financieele Com missie, om den post op f 100.000 te stellen, staken de stemmen. Voor de heeren Verde- gaal, Prinsenberg, De Waal Malefijt, Ho- genbirk, Cassée, Schulz en Noorman. In een volgende vergadering zal nu opnieuw over dit voorstel gestemd worden. Een voorstel-Nuijens, arbeiders bij Pu blieke Werken een vacantietoelage te geven, zal in de volgende vergadering behandeld worden. De heer SCHULZ bepleit het brengen van het bedrag van f 10.000 voor de kosten van het in orde brengen van het terrein bij de Haarlemsche waterleiding ten behoeve van openbare werken op den kapitaaldienst. Daarop komt z.i. ook het bedrag van f 10.000 van de kosten van een gebouw ten behoeve eener mengmachine. Weth. VAN NEDERHASSELT acht het een solieder financiering, dergelijke posten op de gewone begrooting te brengen, zoo lang zij uit de gewone begrooting betaald kunnen worden. De heer PRINSENBERG betreurt het, dat in de duinstreek een fabriek zal komen met een 26 M. hoogen schoorsteen. Er is echter niets aan te doen. Verder vraagt spr., of het wel noodig is, een duur gebouw neer te zetten voor de mengmachine. Het voteeren van de beide bedragen van f 10.000 zegt voorts nog niets omtrent de in deeling van het terrein. Spr. acht het daarom beter, deze posten voorloopig van de begroo ting af te nemen en een bij „onvoorzien" on der te brengen, opdat in den loop van het jaar nader kan beslist worden, wat gedaan zal worden. Wethouder LAAN verdedigt de stichting van het gebouw, omdat dit een bewijs van goede koopmanschap is. Het bedrag moet toch uitgegeven worden. De stichting waar borgt het goedkoop en goed maken der we gen. Door de stichting wordt de aanvoer van materialen goedkooper. Besloten wordt, de bespreking over deze posten in de volgende vergadering voort te Zetten. Goedgekeurd wordt de post van f 2.500 voor aanschaffing van een auto ten behoeve van openbare werken. B. en W. zullen nader onderzoeken, hoe voorzien moet worden in de restauratie van perceel Schulpweg 6. Bij den post „subsidiën aan vereenigin gen" bepleit de heer SCHULZ de toeken ning van subsidie aan het Instituut voor Ar beidersontwikkeling. Weth. VAN NEDERHASSELT merkt op, dat dit particuliere liefhebberij is, welke slechts een bepaald politiek gezind deel der bevolking ten goede komt. Als de menschen hiervan willen profiteeren, moeten zij de liefhebberij zelf bekostigen. De heer HOGENBIRK zou aan deze ont wikkeling van arbeiderskinderen wel een ge meentelijke bijdrage willen geven. De heer NUIJENS zou wel gaarne steun verleenen voor het doord en heer Schulz ge vraagde doel, maar kan dit niet doen. Het doel der vereeniging is nl. „bewuste omvor ming der maatschappij tot een beter geor dende samenleving." Spr. denkt, dat dit be doelt te zijn een omvorming in den zin der S.D.A.P. Zou dit niet zoo zijn, dan is hij voor verleening der subsidie De heer SCKULZ is van oordeel, dat wei gering der subsidie niet mogelijk is op grond der politieke richting van den aanvrager, omdat ook vereenigingen van andere poli tieke richtingen subsidie verleend wordt. Het program der vereeniging omvat niet een een zijdige ontwikkeling. Spr. kan niet de ver zekering geven, dat niets gedaan zal worden tot bijbrenging van de politieke richting, waartoe de aanvrager behoort. De heer HOGENBIRK verdedigt het in nemen van een ruim standpunt ten aanzien van dit punt. De heer PRINSENBERG merkt op, dat ontwikkeling, door den aanvrager voorge staan, slechts in een bepaald politieke rich ting geschiedt en vraagt zich af, of dit ge steund moet worden van wege de gemeente. Er zijn ook andere vereenigingen, zooals de R.K. Volksbond, die eenzelfden weg bewan delen, lezingen en excursies houden, enz., maar ook principiee' katholieke vraagstukken behandelen.Zij vragen toch ook geen geld aan de gemeente. Spr. twijfelt er aan, of aan die vereenigingen door den raad subsidie zou verleend worden, als zij er om vroegen. De heer NUIJENS kan het principe van den aanvrager niet onderschrijven en daar om het verzoek niet steunen. Spr. wil een beetje overdrijven, maar zou subsidie ver leend worden, dan zou de gemeente mede werken aan ondermijning der maatschappij. De heer KREMER ziet in de vereeniging slechts een instelling, welke een goed doel nastreeft en slechts voorstaat, haar leden ont wikkeling te brengen. Over het voorstel, f 150 subsidie te geven aan het instituut, staken met 77 de stem men. Tegen de heeren Nuijens, Verdegaal, Prinsenberg, De Waal, Malefijt, Dorhout Mees, Van Nederhasselt en Laan. De vergadering wordt dan verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Verbandcursus De Zandvoortsche red dingbrigade zal evenals vorige jaren weer onder leiding van Dr. Willems een verband- cursus houden, die zal aanvangen 23 Novem ber a.s., des n.m. 8 uur en gehouden zal wor den in hotel „Zomerlust". Gemeenteraad De burgemeester heeft een openbare vergadering van den raad der gemeente Zandvoort belegd op Dinsdag 20 November 1928, des namiddags te half 8 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om vergunning voor het bezoe ken der vakteekenavondschool te Haarlem. 3. Voorstel tot wijziging der tarieven voor de Straatbelasting. 4. Voorstel om subsidie voor werkverschaf fing en opheffing der steunverieening. 5. Voorstel tot oninbaarverklaring van huren. 6. Voorstel tot aanstelling van een tijdelijk klerk der Bedrijven en aanstelling van per soneel voor het schoonhouden van het gebouw der bedrijven, voor het bedienen der centrale verwarming en voor de douchebad inrichting. 7. Weddebepaling van den badman bij' de douchebadinrichting, van den stoker der centrale verwarming en voor het schoonhou den van het gebouw der bedrijven. 8. Vaststelling van het suppletoir kohier der Hondenbelasting. 9. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet van 300 voor het registratuurstelsel. 10. Voorstel tot wijziging der verordening tot heffing van belastingen voor tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden. 11. Voorstel tot het verleenen van resti tutie van belastingen. 12. Voorstel tot wijziging van artikel 6 der verordening, regelende het beheer van het Gemeentelijk Gas- en Waterleidingbderijf. 13. Voorstel om aan C. de Wid, pachter van den Watertoren, uitstel van betaling te verleenen. 14. Voorstel tot het in gebruik geven van gemeentegrond aan de voetbalvereeniging „De Zeemeeuwen". 15. Voorstel tot wijziging der Instructie van de beambten der bedrijven. 16. Behandeling van belastingreclames. Werkloosheid Het bestuur van den Zand- voortschen Bestuurdersbond heeft zich tot den raad gericht over het voorstel van de meer derheid van Burg. en Weth. over de ophef fing van de steunverieening. Verwacht wordt, dezen winter nog eenzelfde regeling te treffen als het vorig jaar en te willen zorgen, dat georganiseerde werkloozen niet naar het Burgerlijk Armbestuur worden verwezen. Gas- en Waterleidingbedrijf. De meer derheid van B. en W. stelt den raad voor de verordening, regelende het beheer van het Gemeentelijk Gas-»en Waterleidingbe drijf te wijzigen. Deze Wijziging houdt in, dat de reserve van het gasbedrijf zal bedra gen 50.000 en die van het waterleidingbedrijf met 25.000. Wanneer de reserves deze bedra gen hebben, zal de winst van de bedrijven in de gemeentekas komen. Deze reserves worden voldoende geacht voor de bedrijven. De minderheid van B. en W., die gevormd wordt door den heer Zwaan, is tegen de wijziging der verordening. Uitzichttoren De pachter van de exploi tatie van den uitzichttoren van den water toren heeft aan den raad gevraagd om uit stel van betaling van een gedeelte van de pacht over 1928. B. en W. stellen, in over leg met de Commissie van Bijstand de Bedrijven voor, uitstel te verleenen tot 1 Mei 1929. Voetbalveld De voetbalvereeniging „de Zeemeeuwen" heeft van de gemeente een terrein op Plan Noord in gebruik gekregen, om er een voetbalveld van te maken. Nu is echter gebleken, dat het terrein te klein is en niet aan de gestelde eischen voldoet. B. en W. stellen nu aan den raad voor aan die vereeniging, tot wederopzegging toe, een strook grond langs de beide speelvelden, in bruikleen af te staan en goed te vinden, dat dat de trottoirs daar tot 75 c.M. breedte wor den teruggebracht. Instructie beambten der bedrijven Daar er een verschil van meening is ontstaan tus schen den directeur der bedrijven en den fit ter over de wijze, waarop de nachtdiensten moeten worden uitgevoerd, stellen B. en W. den raad voor de instructie der beambten zoodanig te wijzigen, dat daaruit duideifjk blijkt, wat tijdens de nachtdiensten gebeuren moet. GIERSTRAAT 43. Ik geef zooals ieder Jaar ÏO pCl. korting. Hondenbelasting B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan het suppletoir cohier van de Hondenbelasting 1928 tot een bedrag van 900.50. Raadsvergadering. Gisterenavond kwam de Raad in voltallige zitting bijeen, onder voor zitterschap van a'en Burgemeester Baron van Hardenbroek. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen op het Raadsbe sluit betreffende de ruil van grond, voor de nieuwe huizen, alsmede de goedkeuring op de aanvullingsbegrooting 1927. Verder de me- dedeeling van het verificatie-bureau van Ned. Gemeenten dat de kas van den ge meenteontvanger in orde is bevonden. De voorzitter deelde mede dat de verbouw van het postkantoor was gegund aan den laag- sten inschrijver, van der Klugt, voor 2800. Vervolgens was aan den gemeentesecretaris verlenging van ziekteverlof verleend tot 1 December. Aankoop terrein vuilnisbelt In de plaats van dit terrein wordt door de eigena resse een ander stuk grond voor dat doel ter beschikking gesteld aan het Rottegat. B. en W. stellen voor dit terrein te koopen. De heer Dubbis wilde wel van den prijs iets weten en in besloten vergadering dit punt verder bespreken. De vergadering werd ge schorst en na heropening deelde de voor zitter mede dat aan B. en W. machtiging was verleend den grond tegen den laagst mogelijken prijs te koopen. Verzoek van den Gemeentearchitect om voor particulieren te bouwen. De voorzitter zeide dat door B. en W. tegen dit verzoek geen bezwaar was gemaakt, om het inko men van den architect, die geen groot sala ris geniet te kunnen vergrooten, terwijl het geen invloed zal hebben op zijn werk voor de gemeente. De heer Dubbis merkt op dat dit 2e verzoek al spoedig het le is gevolgd, en dat men voor het feit komt dat de ge meentearchitect zichzelf zal controleeren. Daarbij is het voor particuliere architecten zeer aanstootelijk. De voorzitter antwoordde dat deze functionaris ook in de gemeente woont en geen vol traktement geniet. De heer Dublis bleef bij zijn opmerking, terwijl de heer Huisman aan den voorzitter de ver zekering gaf, om voortaan zijn stem niet meer aan een dergelijk verzoek te geven. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Geldleening arbeiderswoningen. Voor den bouw van de nieuwe arbeiderswoningen wordt door B. en W. voorgesteld een geld- leening aan te gaan van 105.000. Een aan bod van deze som is ingekomen ten 4.75 pet. over 50 jaar. terwijl de gemeente het recht heeft na 5 jaar zonder bijbetaling te con- verteeren. Door den Raad wordt de leening goedgekeurd. Nooduitgang: R* K* Volksbond» Bij bios- coopvoorstellingen is de nooduitgang in den Bond niet voldoende, waarom het bestuur een verzoek tot den Raad heeft gericht, om aan den slootkant een hekje te mogen plaatsen nabij de kinderspeelplaats. Het ver zoek wordt toegestaan mits dat het hekje, behalve bij voorstellingen, afgesloten zal zijn. Voorstel bestrating Schoollaan en ingang Kleine Sparrelaan. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld om de Schoollaan gedeeltelijk te bestraten, waarvan de kosten worden geraamd op 6000, te bekostigen uit de einduitkeering der belasting a 9000. De bestrating ingang Kleine Sparrelaan wordt geraamd op 900, te voldoen uit dezelfde kas. De raad gaat hiermede accoord. Huur en verhuur van huizen. De huur der gemeentewoningen wordt bebepaald als volgt Hulppostkantoor 450, De onderwijzerswo ning 330, de veldwachterswoning f 175 en de noodwoning op f 4 per week. Kasgeldleening. Door B. en W. wordt voor gesteld om een kasgeldleening aan te gaan van 80.00, waarvoor thans de gelegenheid bestaat. De som moet o.m. aangewend wor den voor den bouw van de nieuwe R. K. school, waarvan do kosten nog niet bekend zijn. Aldus wordt besloten. Begrooting wegenfonds. De begrooting van dit fonds bedraagt slechzs 27.75, gestort voo: he„ onderhoud van vegen. Gemeente bcgrooting 1929. De voorzitter geeft omtrent de begrooting nog eenige toe lichting, over de subsidie aanvragen, o.a. af- deeling W. K. f 300, hoofdbestuur W. K. 15 a 16 gulden, de malaria commissie 1 cent per inwoner, reparatie gemeente-woningen f 350. verder is de meubileering van 't raad huis verhoogd, ook de straatverlichting door liet plaatsen van meer lantaarns. De be grooting sluit met een voordeelig saldo van f 3351.28, en wordt aangenomen. Hierna volgde de mededeeling dat de nieuwe hui zen over 14 dagen waterdicht zullen zijn en op tijd klaar. Verder zegt de voorzitter dat de gemeente secretaris, de heer Joh, E. Tielema voor den verderen dienst is afge keurd en op 1 Februari as. op pensioen zal worden gesteld. Het speet spreker zeer dat de heer Tielema om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft moeten verzoeken, doch dat men eerbied moet hebben voor hetgeen deze functionaris voor de gemeente deed en er in moet bewilligen. Bü de rondvraag niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter de openbare vergadering. Burgerlijke Stand v. Kesteren, d. Geboren: M. Prins— Waar Holland's beste zwemsteds huizen: Mevrouw Braun met enkele van haar diet pelen op het zwemfeest van H. V. G. B. Van I. n. r. mevr. Braun, Marie Le jeune, Del- wek, Oversloot, Truus Baumeester en Marie Braun. Vooraan de dames Grendel (link^ en Baron.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13