a Verzoek aan onze Adverteerders m De economische toestand der Sovjet-unie in schijn en wezen De torens van de Kathedraal Telegraphisch Weerbericht V «- -r-? y -TffSSS f3000.- ffiT«SSf758. i BUREAUX: NASSAULAAN49; mm ADVERTENT!El\i 35 ct. JL regale dit nummer bestaat uit vier bladen VRIJDAG 16 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17013 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De heffing der precarlo-belasting In Bloemendaal geen heffing meer van uithangborden e.d. De laatste stéen wordt op St. Cecilia's feest door Mgr. Aengenent gelegd N.V. Margarine-Unie Tuberculose-bestrijding Verkeersongevallen De ongeregeldheden op Banka VAN ONZE RECHTBANK Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag- en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN te willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoering en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertentiën worden aangenomen. DE DIRECTIE. I Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Brand te Hoofddorp Louis de Vries naar Engeland Groote fabrieksbrand in Worm er veer Een pand van de firma Boon Co. uitgebrand Onveilig Haarlem Onze goede stad een cen trum voor inbraken Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal S 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den teksl 60 ct. per regel, (t tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen on een ongeval met vO D bu vernes van een nana, f jOC do verlies van een f Cfl bi) 'n breuk van doodely keu afloop2 3 een voet of een oog; 11 ZO.'duim of wijsvinger; I 30. been of arm; VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK "een voet of een DRIEMAAL ViER EN ffOC 1 l&ü.' duim of wijsvinger; of bij verlies v. eer 'anderen vinger. V. (Slot) Het jaar 1927 bracht de totale mislukking van het tweede middel waardoor de Sovjet- regeering hoopte, vreemd kapitaal in Rus land te brengen. Ook de concessiepolitiek Is een fiasco geworden. De „Ekonomitcheskaia Jizn" schrijft zeer openhartig: „Wij hebben nooit ontkend wij hebben integendeel toegegeven, dat de resultaten der concessies niet aan onze verwachtingen hebben beant woord." In de zoete hoop, dat er geld te halen was, hebben genoeg buitenlandsche ondernemingen zich bereid verklaard tot onderhandelingen en hun schepen naar de hel gezonden, maar toen het op 't teekenen der contracten aankwam, werd het gevaar om de zeilen te verbranden al te dreigend en wendden zij den steven. Nog minder waren er, die onmiddellijk geld in de Sovjet-concessies durfden steken. Ja, om den opzet niet al te gauw te doen spaak- loopen en tenminste toch al wankel prestige te redden, moest de communistische regee ring een démarche doen, waarvan het resul taat diametraal tegenover het beoogde doel stond; zij moest namelijk ter aanmoediging zèif geld in de concessie-ondernemingen steken. De uitslag was, om bij te huilen; bijna het driedubbele van de winst werd opgeslokt door de kosten van deze reclame en Joffé, vice president van het Concessie- Comité huilde dan ook, toen hij in de Izvestia klaagde: „In 1926 gaf de regeering 24.5 millioen voorschot aan de concessio narissen en ontving daarvoor maar 9.5 mil lioen aan baten terug." Ziehier, in een treurige bekentenis, de mislukking van het plan, om in de socia listische woestijn kunstmatig kapitalisti- j sche oasen aan te leggen. Maar het kon ook niet anders dan mislukken, want ook hier weer waren de bolsjevistische grootsprekers ten eenen male blind voor de werkelijkheid en heelemaal bezeten door de obsessie van het réclame-maken. Joffé, de oorzaken van het échec bespre kende, klaagt verder: „Er moeten in de toekomst ook geen concessies meer uitgege ven worden, die als eenig doel de propa ganda hebben." Inderdaad, te veel van het goede kan ook schaden, heer Joffé, en in een geval, waarin de steun der kapitalistische concessionarissen gezocht wordt voor een politiek, die geen ander doel kent dan de uitroeiing van het kapitalistische stelsel te vuur en te zwaard. De industrié lijdt dus gebrek en niet haar niet alleen het betrek kelijk geringe aantal industriearbeiders, maar ook de enorme massa's der boeren bevolking. „De Tribune" van 20 September 1928 merkte op: „De naar verhouding hooge loo- nen en de uitbreiding der industrie lokken maandelijks 25.000 man naar Moscou." Deze opmerking kunnen wij, na al hetgeen we over de communistische industrie schre ven, gevoeglijk als volgt lezen: „De armoede op het platteland en de hoop, dat er in de industrie werk te vinden zal zijn, drijven maandelijks 25.000 man naar Moscou. Hun hoop wordt echter niet verwezenlijkt." (hier treedt weer even het verschil tuschen de twee soorten pers aan het licht, waarover wij in het begin spraken). Geheel Rusland verkeert in een noodtoestand, een kliek ty- ranniseerende en terroriseerende commu nisten uitgezonderd. Wij hopen, er in ge slaagd te zijn dit aan te toonen. Mocht iemand nog wijfelen, dan zal de in ons eerste artikel genoemde reeks van verschijnselen, een ei van Columbus. Als dit parasitaire communistische systeem uitluitend op zich zelf was aangewezen en geen andere voe dingsbronnen had, dan zou de contra-revo lutie reeds lang victorie zingen op zijn puinen. In het Sovyet-Rusland van vandaag echter omvat het systeem der communis tische economie geenszins het geheele leven van het land, maar het communisme is te beschouwen als een soort kunstmatige bovenbouw op het kapitalistische funda ment van 22 millioen boerenhuishoudingen, die door het officieele staatscommunisme geëxploiteerd en uitgebuit worden. Dit funda ment bestaat en produceert, volgens econo mische beginselen, die niets met de socia listische gemeen hebben, maar die dezeifde zijn, als de principes der kapitalistische economieDus het geheim van het voort Zooals men weet, wordt te Haarlem, in verband met een arrest van den Hoogen Raad, actie gevoerd, om te verkrijgen, dat geen precariorechten meer betaald behoeven te worden van uithangborden e.d., omdat deze geen gemeentegrond in_ beslag zouden nemen. Een voorstel-Van Liemt tot afschaf fing dier belasting is nog steeds bij B. en W. om prae-advies, terwijl een tweetal Haarlemsche vennootschappen in beroep zijn gegaan bij den raad tegen die belasting. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting voor 1929 van Bloemendaal giste ren, werd zonder bespreking aangenomen een voorstel van B. en W., om geen precario rechten meer te heffen van aanplak- en uithangborden e.d. B. en W. grondden dij voorstel op het arrest van den Hoogen Raad, hierboven genoemd. Naar wij vernemen, houdt deze niet- heffing echter niet in, dat een dergelijke belasting niet meer geheven zal worden. Dit zal dan echter in anderen vorm geschieden bestaan van communistisch regime is alleen en wel op den grondslag der belasting van «O» meentebestuur besproken, doch men heeft gemeend, nu nog niet tot die wijziging over te gaan. Vooreerst betreft het hier voor Bloemendaal slechts een zeer luttel bedrag, n.l. 200, dat hoegenaamd geen invloed heeft op de samenstelling der begrooting, terwijl men voorts wil afwachten, hoe de heffing in de grootere gemeenten zal ver- loopen. Is eenmaal uitgemaakt, dat de hef fing op grond van openbare aankondigingen geoorloofd is, dan is het niet onmogelijk, dat ook Bloemendaal in dien vorm de pre cariorechten op uithangborden en dergelijke weer gaat heffen. op heden heeft weten klaar te spelen, op groote schaal, een ongehoorde uitbuiting van de breede lagen van het volk te orga- niseeren en in stand te houden. Dit kan natuurlijk niet anders, dan langs den weg van het geweld. Sommige voormannen der bolsjewiki heb ben het economische Sovjet-systeem cynisch maar duidelijk gekarakteriseerd als een transfusie van de levende krachten uit den gezonden sector van het socialistisch staats- huishouden. Deze verklaring stelt het wezen van het economisch systeem der Sovjets in een scherp licht, maar toont terzelfder- tijd, dat het Sovjet-organisme in zichzelf een tegenspraak draagt, die vroeg of laat noodlottig moet worden. „De waarde der politiek," schrijft Trotsky, „moet niet afgemeten worden naar de be doelingen, maar naar de resultaten." Naar aanleiding van de resultaten der tegenwoordige politiek vragen zeer verant woordelijke leiders zich af, of niet op deze wijze groote sommen gelds zinloos worden weggesmeten." Wij weten, dat wij van een bolsjewistische wereldrevolutie een bolsjewistisch systeem te wachten hebben, met al zijn ellende en fouten. Wij weten ook, dat deze revolutie over de geheele wereld met grooten ijver, stugge hardnekkigheid en bitteren ernst wordt voorbereid en dat deze voorbereiding onder den grond, ook in ons land, al zeer ver gevorderd is. Weten wij ook, wat ons te doen staat? In de gisteren gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Margarine-Unie te Rotterdam is besloten tot verhooging van het gewone aandeelen-kapi- taal van 75 millioen tot 90 millioen. Gelijk bekend, geschiedt de uitgifte der nieuwe aandeelen voor het grootste gedeelte ter uitvoering van bestaande overeenkom- sten, terwijl bovendien een aantal gewone aandeelen beschikbaar is in verband met de opengestelde gelegenheid tot inwisseling van drie gewone aandeelen van de N.V. Anton Jurgens Ver. Fabrieken tegen vier certifi caten van gewone aandeelen N. v. Marga rine-Unie. Uitgifte van aandeelen bij pu blieke emissie heeft niet plaats. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose bij gelegenheid van het 25- die Trotsky opsomde, als gevolgen van den jarig bestaan een belangrijke gift geschon- industrieelen toestand, de gewenschte op- ken. heldering brengen. Er bljjft ons nu slechts over, zeer m het kort een vraag te beant woorden, die na lezing dezer opstellen bij velen zal zijn opgekomen: Hoe is het tien jarig voortbestaan mogelijk van zoo'n ge brekkig economisch systeem, een systeem dat enorm hooge productiekosten meebrengt! welks industrie voortdurend financieele hulp noodig heeft, dat steeds te vechten heeft tegen een ongedekt export-dificit, dat geen productieven arbeid kan leveren en dat gebukt gaat onder een bureaucratie, die ter wereld haar weerga niet vindt? Het antwoord, dat zoo moeilijk lijkt, wordt Anto over den kop geslagen Gisteren, tegen den avond, reed een luxe-auto op den Rijksweg ev'en buiten Castricum in de richting van Beverwijk en sloeg, doordat de bestuurder het stuur niet meer meester was, over den kop. De inzit tenden kregen wonder boven vonder geen letsel, terwijl de wagen, na in zijn gebruike- lijken stand te zijn teruggebracht, op eigen kracht verder kon gaan. Het onge val is waarschijnlijk toe te schrijven aan te snel rijden. De bestuurder is niet oe- kend. Zooals wij gisteren reeds meldden zijn bij de viering van den geboortedag van Sun Yat Sen, ongeregeldheden tusschen koelies voorgekomen in mijn 19 op Banka. Van de koelies werd er één gedood en één zwaar gewond. De daders zijn gearresteerd. Alles is thans rustig. Naar Aneta nader verneemt, zijn in den nacht van 12 op 13 November in de mijn te Binjoe op Banka koelierelltjes uitgebroken, die aangestookt waren door Sam Tiam Foei. Bij den overval van de woningen op het kongsi-emplacement zijn twee leden van het.onijnbestnur vermoord en een zwaar ge„ wond. Van de aanvallende koelies zijn er twaalf gewond. Alle leiders van de relletjes zijn gearresteerd. De politie beheerscht den toestand volkomen. DE ZAAK „JUSTUS VAN MAURIK" iiinnimirtmiiinnirmMiimmmimifimiiHiimiiii '''HmunuinitiiiiiiiiiMiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimitmi Fabrikant versus marktkoopman Drie weken geleden vertelden wij het kleurige verhaal van den marktkoopman Salomon N., die „Justus van Maurik"- ringen om zijn sigaren deed, terwijl alleen de fabriek van dien naarn dit merk mocht voeren. De knecht van verd., Mozes R„ was de onschuld van zijn baas komen bepleiten, doch een paar getuigen wenschte de ver dediger nog te dagvaarden n.l. M. G. M., procuratiehouder van de Justus van Maurik- fabrieken, thans te Kampen en fa. Stuiver in sigarenbandjes. Gistermiddag werd de zaak voortgezet voor de rechtbank. Allereerst werd get. M. gehoord. Deze verklaarde, dat de bandjes door de firma J. van M. bij een drukker in Duitschland besteld werden. De firma Stuiver grossiert alleen maar in sierringen, doch krijgt ze ook uit Duitschland. Get. meent, dat de banderolle om een sigaar ailes -doet; als het publiek sigaren ziet met een bandje, waarop staat „Justus van Maunk", dan meent het, dat de sigaren van de betrokken firma komen. Slechts een ingewijde, zooals get., ziet direct dat grootte en kwaliteit niet overeen komen. Ook al zit ten de sigaren in andere kistjes, dan kan de firma nog benadeeld worden. Get. B. S., koopman, heeft de bandjes aan verd. verkocht. Verdachte is bij hem gekomen, om wat sierringen. Hij zocht uit het monsterboek „Justus van Maurik"- bandjes, daar had get. een minderwaardigen, kleinen voorraad van. Hij had er echter bijgevoegd: „ze mogen niet om sigaren gedaan worden," waarop verd. had geant woord: „ze zijn om de kinderen cadeau te geven!" De president keurt de handelwijze van den fabrikant in Duitschland af. Deze leverde aan de firma J. van M. en mocht dus niet een restant partij naar een han delaar zenden, waardoor fraude zou kunnen ontstaan. Pres.: „Als iemand 10.000 sigarenbandjes J. van M. aan je zou vragen, zou je ze dan leveren, get. S.'?" Get.: „Ik zou ze niet afgeven, edelacht bare. Maar een kleine inferieure party, durfde ik wel aan Salomon verkoopen, te meer daar hij ze voor „weggeven" wilde gebruiken." Uit het verdere verhoor bleek dat S. wel had kunen denken, dat verd. de ringen voor zijn sigaren gebruikte. Verd. was de eenige afnemer van de J. van M.-bandjes. De procuratiehouder der firmia J. van M., zag direct, dat de ringen niet van de firma waren, omdat het goud, dof en slecht was. De compagnon van S. getuigde hetzelfde. Ook hy getuigde tegen verd. gezegd te heb ben: „denk er om, je mag de ringen alleen maar cadeau geven aan kinderen." Bekl. merkt op, dat hij bü den verkoop altüd gezegd heeft: „alles is eigen hand werk, gemaakt in Amsterdam." De Officier van Justitie beroept zich op art. 4."", Wat heeft deze verwachte gedaan? Het geheele relaas wordt dan nogmaals herhaald. Aan alle onderdeden van art. 428 is voldaan. Objectief beschouwd kan hu veroordeeld worden. Maar hy heeft gezegd: De Fransche Kamer neemt met groote meerderheid een motie van vertrouwen in de regeering van Poincaré aan. Het pantserkruiser-debat in den Duitschen Rijksdag. De ontstemming over de scherpe rede van den socialist Wels. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard af te zien van haar rechten op het Bouvet-eiland ten gunste van Noorwe gen. De bemanning van een reddingsboot uit Rye, graafschap Kent, bestaande uit 17 personen, omgekomen. Chamberlain terugkeeren. zal morgen in Engeland Z. D. H. mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, zal den 22sten November a.s., op den feestdag van de H. Cecilia, den laatsten steen leggen voor den afbouw der torens van de kathedrale kerk aan de Leidschevaart. Met alle kracht zal er naar gestreefd wor den om den geheelen bouw tegen 15 Juni Van het volgênd jaar voltooid te krügen. Dan herdenkt mgr. Aengenent den eersten ver jaardag van zyn keuze tot bisschop van Haarlem. Met de herdenking van dit feit zou dan de inwijding van het nieuwe bouwwerk kunnen samenvallen en tevens de consecratie van het nieuwe parochiealtaar in de kathe draal. Nu in November heeft dus alleen de plaat sing van den laatsten steen van den toren bouw plaats. Er zijn, zooals bekend is, twee torens. Een vrouwentoren en een mannentoren. De vrouwentoren zal gesteld worden onder d.e bescherming van de H. Cecilia; de man nentoren onder de bescherming van den H. Joseph, patroon van den architect der kathe draal, ir. Joseph Cuijpers, en tegeiykertyd van het eerzame handwerk. Monseigneur zal 22 November den laatsten steen oo den 'r t. -ciVatoven. Daar na wordt op dien toren de pauseiyke vlag geheschen. Op den anderen toren »al de heer Joseph Cuijpers den sluitsteen leggen, waarna op dezen toren de nationale vlag geheschen wordt. De plechtigheid zal tusschen 12 en 1 uur 's middags plaats hebben, zoodat velen in de gelegenheid kunnen zun de niet alledaagsche gebeurtenis te volgen. Het aantal genoodig- den op den toren zal uit den aard der zaak gering zyn, omdat de ruimte zeer beperkt is. Op den vrouwentoren zullen eenige vertegen woordigsters (jong en oud) van de vrouwen van het bisdom Haarlem aanwezig zyn; op den mannentoren eenige mannen en jonge lieden als vertegenwoordigers van de man nen in het bisdom. Daarna zal de kerk voor iedereen toegankelük zun en een korte dank- plechtigheid gehouden worden, onder leiding van den bisschop, voor den zoo gelukkig vol tooiden torenbouw. Daar is alle reden toe, want niet alleen zijn er by den bouw geen noemenswaardige ongelukken voorgekomen, maar de bouw is bijna voortdurend begun stigd geweest door mooi weder. in het geheele bisdom I-Iaarlem staan nog steeds vele torenbussen uit, die vermoedelijk geheel of gedeeltelijk gevuld zun. Het zou ten hoogste worden gewaardeerd, wanneer de bezitters van die bussen deze (na verbre king van het zegel) zouden willen ledigen en den inhoud voor 22 November zouden wil len opzenden naar den Hoogeerw. Heer ple baan der kathedrale kerk te Haarlem, Giro 32593, opdat de gelden op dien dag als een geschenk aan Z.D H. Mgr. Aengenent kun nen worden aangeboden. De bussen kunnen verder door de bezitters worden bewaard als aandenken. Morrow, de tegenwoordige gezant der Ver. Staten in Mexico, zal Kellogg opvolgen. De Tweede Kamer heeft gisteren de algemeene beschouwingen over de staats- begrooting 1929 voortgezet. Het 5e postvliegtuig, de H-NAEN, wottft hedenmiddag omstreeks 3 uur op Schiphol terugverwacht. In een persconferentie heeft gisteren de directeur der K. L. M., de heer Piesman, mededeeling gedaan over grootsche plannen, welke de K. L. M. koestert ten opzichte van de luchtverbinding met Indië. In de avondvergadering der Tweede Kamer is de begrooting van Binnenland- sche Zaken en Landbouw in behandeling genomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.42. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morger worden opgestoken om: 4.33. .Hier heb je deze sigaar, maar ik heb m zelf gemaakt.'" Niet is bewezen, dat hij dit niet heeft gedaan. Spr. moet dus vryspraak vragen maar hoopt, dat verdachte begrepen heeft, dat het aanbevelenswaardig is, dergelijke band jes niet meer te gebruiken en de in voor raad zijnde te vernietigen. De verdediger, mr. M. A. van Eek, be tuigt zun ingenomenheid met het requisitoir. Het is geen kwestie: U hebt het gedaan, maar we kunnen het niet bewyzen. Nee, verd. heeft werkelijk geen misdaad begaan. In een tweeledig pleidooi concludeert pleiter vryspraak op andere gronden. De uitspraak van deze aardige zaak is Donderdag a.s. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 15 NOVEMBER B. A., timmerman, zonder vaste woon- of verbiyfplaats, thans gedetineerd. Vryge- sproken. H. V/. D„ opkooper, wonende te Haarlem, thans gedetineerd.' Diefstal. Drie maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hech tenis, o. v. Donderdag tegen den middag werd de brandweer te Hoofddorp gealarmeerd voor een bn.nd, die was uitgebroken in een Ge bouwtje, grenzende aan de werkplaats van den smid Spaans aan den Hoofdweg aldaar. Met de autospuit, die in minder dan geeii tijd ter plaatse arriveerde, was men het vuur spoedig meester, zoodat het gevaar voor uitbreiding van den brand weldra ge weken was en het gebouwencomplex geheel gespaard bleef. De oorzaak moet worden toegeschreven aan het in brand geraken van den in het aparte gebouwtje aanwezigen carbidpot van het laschapparaat waardoor ook het tusschen de houten schotten zich bevin dende turfstrooisel vlam had gevat. Uit alle hoeken van het dorp kwamen de nieuwsgierigen toesnellen, zoodat heï aan groote belangstelling niet ontbrak. Naar gemeld wordt, zal Louis de Vries waarschijniyk binnenkort met zun gezelschap eenige gastvoorstellingen te Londen geven. dat er factoren waren, welke het opleggen van een voorwaardelijke straf wettigen, zy het ook onder straffe voorwaarden, en ondanks het feit, dat het over pl.'s cliënt uitgebracht rapport zich tegen een zoodanige straf verzet. Uitspraak 29 Nov. a. 3. Tc Wormerveer heeft gisteren, Donder dagavond een groote uitslaande brand ge woed, waarbij het kapitale fabriekspand „Venezuela" in gebruik van en toebehooren- de aan de firma W. J. Boon Co. een prooi der vlammen is geworden. Te 9 uur werd de Wormerveersche brandweer gealarmeerd. Het pand „Venezuela" staat te midden van een complex fabrieksgebouwen aan den Zaanweg. Onder leiding van haar com mandant, den heer P. Klinkenburg, bestreed de Wormerveersche brandweer, geassisteerd door die der gemeente Wormer, met al het beschikbare materiaal den vuurhaard. Door dat het gebouw geheel afgescheMen stond van de overige fabrieken, bood de brand voor de brandweer geen moeilijkheden Het pand „Venezuela", dat geheel verlo ren ging, was in gebruik voor de fabricage van zoog. zoete chocolade, terwijl zich op de bovenverdieping de pakkery en berg plaats voor emballage bevond'. Bestond er voor de omliggende fabrieks gebouwen geen onmiddellijk gevaar, dit zelfde kon niet gezegd worö'en van de brand weerlieden, toen bleek, dat zich in het bran dende gebouw een met ammoniak gevulde labrieksketel bevond. Gelukkig is d'eze door gebrand, waardoor de inhoud in brand ge raakte. De brandweeren van de gemeenten Koog aan de Zaan, Zaandük en Westzaan waren met materiaal naar de plaats des onheils gekomen, doch behoefden geen assis tentie meer te verleenen. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. Nadat het personeel om half 6 de fabriek had verla ten, is nadien niemand meer in het pand geweest. De schade wordt door verzekering eedekt. Hoogste barometerstand 761.3 mJd. te La Coruna. Laagste barometerstand 724.4 m-M. te Valencia. Verwachting: Krachtige, tydelijk storm achtige Z. tot Z.-W. wind, betrokken mei regen, tijdelijk opklarend, aanvankeiyk leti zachter. Vannacht weer ingebroken b(j de Armenraad De brutale inbraak aan de Amst«tlam- sche Vaart behoort nauweiyks tot het ver leden, de recherche is nog yverig met het onderzoek bezig, of we hooren alweer van nieuwe inbraken. Men verschafte zich toe gang tot het Brongebouw, sneed een ruitje uit in een perceel aan de Hulststraat en was nog niet tevreden. Op klaarlichten dag po gen de inbrekers hun slag te slaan. Giste renmorgen omstreeks half 11 waarschuwden eenige bewoners van de Oranjekade de po litie, dat twee verdachte personen in het perceel Oranjekade 5 waren binnengegaan. De politie begaf zich snel naar het genoem de huis, drong er binnen en overviel den -jarigen betonwerker en een 21-jarigen scheepsbouwer, beiden alhier verblijvende. Vermoedelijk was het hun plan lood t* stelen. In den afgeloopen nacht heeft men zich vermoedelijk door gebruikmaking van een valschen sleutel toegang verschaft tot het perceel van den Armenraad aan den Jans- weg. Uit het kantoor is uit een kistje een be drag van ongeveer ƒ335 aan bankpapier ontvreemd. Hedenmorgen was het onderzoek ta vollen gang, nadere bijzonderheden konden ons nrw niet worden gegeven. Haarlem is den laatsten tijd wel een vruchtbaar terrein voor heeren inbrekers- Het aantal gestolen rijwielen bedraagt de ze maand ook alweer 10, terwyi we juist op de helft zijn. Het is in het belang van de stads-veiligheid te hopen, dat er nu eens spoedig licht komt in al deze duistere zaken. Vermoedelük zullen er hier geen vreemdelingen, doch Haarlemmers aan het werk zijn. Een buitenman gaat niet zoeken in een winkeltje aan de Amsterdamsche Vaart en in het kantoor van den Armen raad. Nader wordt ons medegedeeld, dat de in brekers door middel van een valschen sleu tel zijn binnengekomen. Zu hebben daarna den sleutel gevonden van de kast, waarin het geld lag. Toen de kast eenmaal open was, zagen zij het geldkistje, dat zy forceerden en waar uit zy een bedrag van drie honderd vüf en dertig gulden namen. BL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1