Gemengd Nieuws St. Nicolaas-Reclame KAN, Barteljorisstraat Sport en Wedstrijden ABoumm MAAR dan GOEO Groot Nationaal Zwemfeest van H. V. G. B. Speel niet 1 mei Uw KEEL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Vrijwel hersteld Door een omvallende muur gedood Bü haar reddingspogingen zelf verdronken Stroopers mei ZIE DE ETALAGES VAN hoek Krocht - Haarlem EEN ENKELE MAAL Onder een bietenkar verpletterd Paard op hol geslagen De erfenis van 22 millioen Geklutste eieren De Lloyd-Rapide Al te goed, is Drie personen aangereden en te water geraakt Visch per vliegtuig De 5000ste, die geen 5000ste "was Vechtende aansprekers Doodelijk ongeval Brand te Delft Waar is de Burgemeester? SOCIAAL LEVEN Invaliditeits- en ouderdoms wet Ned. Ver. voor armenzorg en weldadigheid Amersfoort en omstreken in donker UIT ONZE OOST Mr. Joekes voorzitter van den Indischen Volksraad ONDERWIJS Vergoeding aan onderwij zers-volontairs De staking in de Goudsche Aardewerk-industrie KERKNIEUWS Kardinaal Van Rossum De eerbiedwaardige Petrus Donders Mevr. Braun, „Zus" Braun Spannende races - en Marie Baron gehuldigd - Mooie prestaties N.-H. HOCKEYBOND AKKER'5 Voorde Borst. Men zal zich het drama herinneren, dat och voor enkele weken op een Zaterdag- ivond aan den Zuid-Oost Buitensingel te s-Gravenhage heeft afgespeeld en waarbij sen achttienjarige schoorsteenveger tijdens een vechtpartij door een politie-agent werd doodgeschoten. De agent kreeg bij de vecht partij van den jongen een zoodanigen klap in het gezicht, dat hij geruimen tijd thuis ziek heeft gelegen. Thans is hij, naar het Corr. Bur. meldt, in zooverre hersteld dat hij sinds enkele dagen dienst kan doen. Echter laat zijn toestand nog niet toe, dat hij weer bij den straatdienst te werk wordt ge steld. Voorloopig is hij met andere werk zaamheden, voornamelijk op het politie bureau, belast. Te Uden (N. Br.) is de arbeider Van Lies hout bij het afbreken van een oud gebouw onder een omvallenden muur gekomen en gedood. Door de duisternis misleid, liep te Min- nertsga de 76-jarige S. M. in een vaart De dochter, die het ongeval bemerkte, sprong liem na; haar mari trachtte beiden te red den, hetgeen mislukte. Met behulp van een bootje werden de drenkelingen gered; vader en dochter werden met behulp van een zuur stofapparaat bijgebracht. De vrouw is later overleden, de toestand van den ouden heer is niet zonder gevaar. groote tevredenheid van de ontvangers in de beste conditie aan. Reeds voor de onmid dellijke toekomst. Dezer dagen hoorde de brigadier der rijksveldwacht te Baarn des nachts ge weerschoten in het bosch Van den Huize Groeneveld. Bij nader onderzoek bleek hem dat drie personen bezig waren door middel van kunstlicht wild of konijnen op te sporen en te schieten Twee personen uit Hilversum en een uit Kortenhoef wer den gearresteerd, een geladen geweer, 19 natronen een hoeveelheid carbid, een car- bfdlamp en 15 konijnen werden in beslag genomen. Een dezer nachten ontmoetten de jacht opzieners A. Kramers en A. Hoebergen uit ^"rv'het jachtveld Rouwenhorst on- I Gisteren is te Made het 12-jarig zoontje ripr gemeente Gemert een drietal licht- i van M. S. met zijn fiets geslipt en onaer bakstrooors Bij de achtervolging loste een een bietenkar terecht gekomen. Een der r'pr strooners een schot, waardoor Hoeber- wielen ging den ongelukkigen knaap m de gen ernstig in den arm werd gewond. In lengte over het lichaam. Hij werd op slag verband hiermede heeft de politie aange. gedood, houden den arbeider R. uit Baeken en den metselaar A. E. uit Gemert. De laatste bleek de dader te zijn. Zij zijn naar het j Huis van Bewaring te Roermond overge bracht. De hoofdpersoon waarom het hier gaat en die de gelukkige erfgenaam in spe is. van ruim een ton der 22 millioen, woont in Swalmen en heet Ferdinand Grosveld Hij is ongeveer 71 jaar oud en geboren te Horst. Hij is geen onbekende in Roermond, want menigeen zal van hem wel eens petroleum en houtskool langs de deur gekocht hebben. Aan de „N. K." vertelde G. een en ander over het geval, waaraan we het volgende ontleenen: In de maand Maart van het vorig jaar kwam in een van de Limburgsche bladen drie keer een oproep voor waarin de families Qr0f:v°M en afknmeiineen gezocht werden voor een belangrijke erfenis. Zich te wenden tot bureau F. Bohmé, Luik. Op zekeren dag vervoegde zich bu den zoon van Grosveld.. die te Bom woonde, en werkzaam was in de staatsmijn Hendrik, een aannemer uit Luik. d*'e in Born een complex huizen bouwde. Deze toonde hem de oproe ping voor de erfgenamen. De zoon kwam daarop direct naar Swalmen om er zijn vader over te praten. Besloten werd op be doelde advertentie te schrijven en nu zit de fp.Tuiup Grosveld te wachten on de heugliike tijding van de toekenning van 't haar toe komende gedeelte de* millioenen. Op de vraag of hij zich niets herinnerde over een riiken oom of familielid, antwoordde G.. dat zijn vader hem vroeger wel eens gs- -zeed b**fV dat hu notr wel eens veel zou erven vader bedoelde daarmee de nalatenschap van T>onles"rheenshanttein. overleden in h°t laar 1692. Jaren geleden, aldus ver- te'de~Grosveld verder, voorspelden ons rond trekkende zigeiAers. dat ons nog eens een groote erf en's ten deel zou vallen. J®"- der altied ins mit gelache". verklaarde de vrouw, totdat verleden jaar bedoelde onroen verscheen. 'Wiertz "'as echter volgens den vader maar f soon ruk en in den loop van de ruim twee eeuwen zou d,t Kapitaal ente op rente tot 22 000 000 aangegroeid zijn. Ér moeten 200 erfgenamen zijn. waarvan echter tot nu toe slechts 60 iets van zich hebben laten hooren. Als het grootste ge deelte der 900 erfgenamen gevonden zal zijn. zal het bedrag verdeeld worden. Toen hem ten slotte werd gevraagd wat hij en rite vrouw dachten te doen wanneer de 110 000 wordt uitgekeerd, antwoordde de man heel laconiek: „Neet völ, ver hubbe altie door wair en windi irotfo goor» en zoiie dan blie zeen as ver rustig achter de schtoof kinne blieve zitte." In de Anna Paulownastraat te 's-Graven hage is een melkwagen tegen een auto ge botst. De chauffeur kreeg door de glas. scherven een wond onder het oog. De melk bussen vielen op straat, zoodat de melk over de straat vloeide. Een groote partij eieren viel eveneens van den wagen. Het s.s. „Tjerimai" zou hedenmorgen om 6 uur in Marseille aankomen. In aanslui ting hierop zou de Lloyd-Rapied te 10.05 uit Marseille vertrekken. Aankomst in Roosen daal Zaterdagmorgen om 7,16, Rotterdam D. P. te 8.51 en Den Haag H. S. M. 9,19. Het was een lieve man. Eigenlijk was het een bovenste beste man. Het was in elk geval een man met een goed hart, zoo schrijft de J. in det „Maandblad voor Be rechting en reclasseering. Ik heb het over den voorlaatsten patroon van Henri Smit,' die in dienst was geweest van den slager H. om den hoek van de ..straat; Henri was een half jaar in dienst ge weest bij dien patroon en had kans ge zien den man in dien tijd voor 280 te be- r.adeelen. Dit geld was naar de bioscoop gegaan en vervlogen in sigarettenrook. Eindelijk had de patroon hem gesnapt en toen was het spelletje natuurlijk uit. Zou de patroon den jongen bij de politie aangeven? Neen, daarvoor klopte onder zijn slagers jasje een te warm hart. Daar dacht hij niet aan. Maar Henri kon hij niet verder in zijn zaak gebruiken. Stel je voor! Daarom werd Henri de dienst opgezegd en op staanden voet weggezonden met een getuigschrift, waarin vermeld stond, dat H. S. zijn betrekking gedurende zooveel maanden met ijver en tot algeheele tevre. denheid van zijn patroon had vervuld. Ja, dat stond er „tot algeheele tevreden heid", want de slager was, gelijk gezegd, een goedhartig man, waarop Henri den vol genden dag reeds in betrekking trad bij een vischhandelaar, die smachtend uitzag naar zoo'n eerlijken loopjongen. Zoodat Hendrik nog die zelfde week gele genheid had zijn nieuwen baas voor een kleine 25 op te lichten. De vischhandelaar vernam daarop wat er bij zijn voorganger had plaats gehad en hij belde den goedhartigen slager op. Hij verweet hem, dat deze de oorzaak was, dat hij door den, jongen opgelicht i(was geworden, en hi; eischtfi.van hem de 25 terug, waar voor hij benadeeld was. Doch de goedhartige slager had hier geen ooren naar en hij hing den telephoon- hóom zonder te antwoorden verontwaar digd op den haak. Aan ieders goedhartigheid zijn grenzen. Te 's-Gravenhage is op den Loosduin. scheweg bij de trapjesbrug een auto in botsing gekomen met een dame, die op een fiets reed en met een motorrijwiel. De dame. de motorwielrijder en nog een dome, die op de duo-?itting van het motorrijwiel gezeten had. geraakten te water, maar konden door eenige omstanders spoedig gered worden. Het bleek, dat geen van allen letsel beko men hadden; de wielriidster is echter naar het ziekenhuis gebracht, daar zij zeer van streek was. Later is zij weer naai- huis te rug gekeerd. De autobestuurder, die het ongeluk ver oorzaakt zou hebben, is doorgereden Men heeft hem nog niet kunnen opsporen. Vanwege de K. L. M. wordt gemeld: Steeds grooter wordt de verscheidenheid van artikelen, welke voor het luchtvervoer in aanmerking komen. Thans worden bij de K. L. M. op groote schaal proeven geno men met het vervoer van voor consumptie bestemde levende visch in verschillende richtingen. Dezer dagen ging een groote proefzen- iing naar Engeland en de visch kwam tot Het grensdorp Goirle (N. B.) heeft zijn 5Q00en inwoner geboekt. Het was er wat trotsch op. Dat bleek vol doende uit het feit, dat het gemeentebe stuur een. spaarbankboekje van f 50 dis ponibel stelde en van particuliere zijden do eadeaux in grooten getale binnenkwamen. Maar nu heeft zich een merkwaardig geval voorgedaan. De gelukkige vader van het kind, dat de 5000e bleek te zijn is een kantoorbediende. Dezen zijn dan ook de eadeaux overhandigd. Maar, nauwelijks had hij het gemeentehuis verlaten of er vervoegde zich een andere vader die een kind kwam aangeven, dat eerder geboren was dan de spruit van den kantoorbediende. Helaas, hij zag het fortuin langs zijn neus imnrbii gaan. Immers, men telt eerst dan tot de bevolking, wanneer men officieel op den Burg Stand is ingeschreven. Sn zoo kon het dan ook gebeuren, dat de feitelijke 5000e, officieel de 5000e met is. Bij begrafenissen, welke naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats te de vö)g- het gebruik, dat op den iMddenweg dejolg^ koetsen vooruit rijden, ten f vertoeft dat de familie in de wach"^™®„kker op- wanneer de lijkkoets den dood rijdt. Dat geschiedde gistermiddag twee ook met een stoet, die over d'enweg reed, aldus vertelt de ,Te Blijkbaar was deze gelegenheid afgew door twee leden van het peloton aansp- - kers of lijkbezorgers zooals ze officieel nee- ten, met de bedoeling een kwestie uit te vechten. Want toen zij eenigen tijd kijvende en scheldende achter de lijkkoets hadden ge- loopen, gaf de een den ander een klap. In een oogwenk lag het tweetal in de mod der te rollen en klonk luid gekrakeel. De begrafenisondernemer, die lijkbleek van schrik was, trachtte tusschen beide te ko men, doch dit lukte niet. Een voorbijrijden de automobilist, die zich, zooals te begrijpen valt zeer aan dit onverkwikkelijke schouw spel ergerde en die twee personen in zijn auto had, haalde een politie-agent, die, of schoon in vrijen tijd zijnde, zich dadelijk met de zaak bemoeide. De politieman maak te proces-verbaal tegen de vechtjassen op. Deze verkeerden, door de boks- en worstel partij in gehavenden toestand. Platgeslagen hóeden, gescheurde en bemodderde zwarte kleeding en een blauw oog, waren de resul taten van dit verschil van meening achter de lijkbaar. Om niet te spreken van de ver rassing, welke de politie nog voor de aan sprekers heeft. i Gisterenmorgen is de 38-jarige P. Vugt uit de St. Laureptstraat te Rotterdam, op het Engelsche s.S. „Arawa", dat bij de werf van Wilton ligt, in het ruim gevallen, door dat hij een stoot van een hijschijzer kreeg. De man was op slag dood. Be voerman gedood. Op den Utrechtschen weg te De Bilt is de 21-jarige v. d. G., door het op hol slaan van het paard van zijn kar gevallen. Ern stig verwond is hij naar de Emma-kliniek te Utrecht vervoerd, waar hij, naar het U. D. meldt, aan de gevolgen Is overleden. Te Delft is gisterenmiddag een vrij ern stige brand ontstaan in het pakhuis van den koopman Schenkeveld aan het Noord einde. De politie-brandweer was spoedig ter pjaatse en doofde hot vuur met 2 stralen op de motorspuit. Twee paarden konden met moeite worden gered. De schade wordt niet door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbe kend. De burgemeester van Nlstelroy, de heer v. d. V., nam in 1927 ontslag om, naar hij in zijn laatste openbare raadsvergadering me dedeelde, theologie te gaan studeeren. Hij kwam echter een week latef in het dorp terug en men wendde alle middelen aan om hem weder benoemd te krijgen. Dit ge schiedde en 1 Oct. 1927 werd de heer v. d. V. opnieuw geïnstalleerd. Thans echter werd hem eenige maanden geleden op zijn verzoek ziekteverlof verleend wij den schoolbesturen beleefd verzoeken, met ons in onderhandeling te willen treden over het uitkeeren van een bescheiden vergoeding aan de bevoegde leeken-leerkrachten, die nuttig werkzaam zijn aan de school en van alle salaris verstoken zijn. Het zal wel overbodig zijn hieraan toe te voegen, dat om voor vergoeding in aanmer king te kunnen komen, vereischt wordt, dat de onderwijzer of onderwijzeres aspirant-lid zij van den katholieken onderwijzersbond, zooals voor elke benoeming aan een katho lieke school gevorderd wordt. Het zou ons werkrfUc aangenaam zijn, als de schoolbesturei^Bfas nu hun aanvrage betreffende vergoedH^zouden willen inzen den. Ter geruststelling van de schoolbesturen moeten we ten slotte nog opmerken, dat de maatregel van tijdelijken aard zal zijn, wijl een wetsontwerp in vooruitzicht is gesteld, dat vermeerdering van leerkrachten beoogt en waardoor onze maatregel kan vervallen. Op 1 November 1928 werden 11.000 wedu- wenrenten en 10.466 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 68.248 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 22.281 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 122.719 personen in het genot van een als vracht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. tot 1 November. De heer v. d. V. is noch- Verschenen zijn de prae-adviezen voor de teL on dien datum niet in Nistelroy we- algemeene vergadering van de Ned. Vereent ta-iq on dien datum niet m Nistelroy we- - dergekeerd en zijn verblijfplaats is onbe- ging voor Armenzorg en weldadigheid, kend. Onregelmatigheden e.d. zijn niet voor gekomen, doch verschillende raadsleden hebben in de laatst gehouden vergadering hun misnoegen geuit over dezen onzekeren toestand. Gisteravond tegen half tien raakte Amersfoort, dat ai zijn electrischen stroom betrekt van de Utrechtsche Prov. Centrale de P. U. E. M., in donker. Dit zal ook het geval geweest zijn met verschillende an dere plaatsen ten Noord-Oosten van Utrecht. De vermoedelijke oorzaak is kort sluiting van de draden van den hoogspan ningskabel in de nabijheid van De Bildt, Door inschakeling van het gedeelte Utrecht-Soesterberg van den reserve-kabel kon tegen kwart over tien weer stroom ge leverd worden. Aneta seint uit Batavia: Naar het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, verwachten kringen van den Volksraad, dat de naam van het Lid der Tweede Kamer, mr. Joekes, zal voorkomen op de niet- officieele aanbeveling voor het binnenkort vaceerende voorzitterschap van den Volks raad. Prof. Logeman, die ter zake gepolst was, verklaarde de functie niet te ambiee- ren. Verder hebben nog eenige leiders van fracties besprekingen gevoerd met den burgemeester van Batavia, mr. Meyroos, doch deze candidatuur is definitief van de baan. op 22 en 23 dezer te Utrecht te houden. Mr. H. M. L. H. Sark, assistent-secretaris van den Armenraad te Amsterdam en mr. j. Overwater, secretaris van den Voogdijraad te Amsterdam, prae-advieseeren over „de passing van den onderhoudsplicht in ver met het maatschappelijk steunwezen". Mr. J. Everts, secretaris van dén Armen raad te Amsterdam, de Zeereerw. pater mr. E. v. d. Helm O.F.M., leeraar aan de R K. H. B. S. te Leiden, mr. J. P. M. Kroon, refe rendaris ter gemeente-secretarie te Amster dam en de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Rot terdam pras-adviseeren over „Grondslagen en uitoefening van weldadigheid en van sociale zorg.' Een schrijven van Z. D. H. den bisschop van Breda. Z D H Mgr. P- Hopmans, bisschop van Breda,'schrijft in „Sancta Maria" het vol- S<Aan onze katholieke scholen zijn veel on- derwüzers en onderwijzeressen werkzaam, die «fel hun akte hebben behaald, maar volgens de wet overtallig zijn en daarom geen R«ks- salaris genieten, t Is waar, dat de meesten en eisen aanzoeken aan de school werkzaan riin gesteld, dat het wenschelijk is, dat zij Zijn g - - „orhnnrien viin nm tot hun en ei een aanzoeken aan de school werkzaam besteld dat het wenschelijk is, dat zij aan een school verbonden zijn, om tot hun hoofdakte te geraken en in praktijk moeten biilven om alle kans op benoeming met te verliezen Daartegenover zal echter toegege ven moeten worden, dat sommige overtollige onderwijzers voor een behoorlijke verdeelmg der klassen niet gaarne gemist zouden wor- d£Wij twijfelen er niet aan, of al onze school besturen zullen met ons van meening zijn, dat het voor de onderwijzers en onderwijze ressen, die nu van alle salaris zijn verstoken, een groote voldoening zou zijn, als zij voor hun arbeid een kleine waardeering mochten ontvangen. Verschillende schoolbesturen zouden be reidwillig een bescheiden vergoeding geven, als zij wisten de bisschoppelijke machtiging te zullen ontvangen. Ten einde nu èn schoolbesturen èn de over- talüge leerkrachten ter wille te zijn, durven Incidenten. Eergisteravond hebben zich weer eenige incidenten voorgedaan, waarbij de politie daadwerkelijk moest optreden. De stakers en hun volgelingen trachten nu door baldadigheden terrein te winnen, aldus meldt het politie-rapport. O.a. werd een staker naar het politie bureau gebracht, omdat hij „belledeurtje speelde aan de woning van een werkwillige. Verder werd in de 4de Kade naar de wo ning van een werkwillige met slijk gegooid. Des middags vertoonden de stakers zich met stroohoeden terwijl zij op de raggen van hunne jassen met krijt geschreven hadden. „leve de staking". Gistermorgen werd geconstateerd, dat men voor de aardewerk-fabrieken en voor wonin gen van werkwilligen z.g. kopspijkers had gestrooid, blijkbaar met de bedoeling de ban den van de auto's waarmede de werkwilli- gen thuis worden gebracht, te vernielen. De politie stelt naar deze zaak een streng onderzoek in. Men schrijft uit Rome aan de Msb.: Z.Em. Kardinaal van Rossum, die, zooals bekend, sinds een dag of tien in Quisisana, het ziekenhuis der Zwitsersche Kruiszusters, verpleegd wordt, is nog niet hersteld. Het ongemak, waarmee Z.Em. geplaagd is, wordt veroorzaakt door zoogenaamde flebie in een been-ader. Ofschoon de ongesteldheid niet gevaarlijk is, is ze toch pijnlijk. De Kardinaal heeft dikwijls dientengevolge slapelooze nachten. Hoewel hij het bed moet houden, mag hij toch zijn werkzaamheden voortzetten Wijl Z.Em. niet tijdig rust genomen heeft, gaat de beterschap slechts langzaam vooruit, De laatste dagen is deze merkbaarder, zoodat de behandelende dokter hoop heeft, dat de Kardinaal a.s. Zaterdag het bed zal mogen verlaten. Naar gemeld wordt, hebben de kardinalen ln de vergadering van de Congregatie der Riten beraadslaagd over de heiligheid, het leven, de deugden en de wonderen van den eerbiedwaardigen Petrus Donders. Het was gisteravond in Stoop's Bad weer een geweldige drukte. Reeds om 7 uur ston den deelnemers en publiek voor de deuren te v/achten. Geleidelijk stroomde nu het Bad met publiek vol, zoodat, toen om even half acht de adspiranten te water werden gela ten, geen stoel meer onbezet was. Die adspiranten-wedstrijden, daar schijnt H. V. G. B. wel het alleen-recht van te heb ben, want welke vereeniging vertoont 60 deelnemers aan dergelijke nummers? De or ganisatie voor een dergelijk nummer berust bij den heer Bongertman c.s. dan ook wel in goede handen. Niet aileen komen 60 deel nemers aan de start, maar het zijn bijna zonder uitzondering kleine snelzwemmers, die bewijzen, dat de door H. V. a.B. georgani seerde oefenmiddagen op Zaterdag in Stoop's Bad veel nut afwerpen. Uitblinker bij de eerste groep jongens tot en met 10 jaar was Karei Bongertman, die denzelfden tijd maakte ajs de winnaars uit de volgende groep, J. Hollander en P. de Jong. In de nummers over 40 M. maakte de jongste v. d. Meer een schitterenden tijd, hij maakte zelfs een beteren tijd (fan de winnaar van het zelfde nummer voor jon gens van 15 en 16 jaar. Door de uitstekende regeling van dit num mer kon reeds om kwart over achten met de afwerking van het nationaal programma begonnen worden. De jury bestaande uit de heeren Dr. W. E. Merens, voorzitter-kamp rechter; L. K. Anthonie, starter; Mej. M. van Ommeren, tijdopneemster; Dr. M. J. Huizinga, J. Bongertman, J. Veldhoff, tijdop nemers en E. W. Venema, secretaris, had geen gemakkelijke taak. Onder de leiding van haar voorzitter werd echter met een dergelijke snelheid gewerkt, dat het pro gramma om elf uur geheel klaar was. Er is uitstekend gezwommen in alle num mers; nemen wij direct maar het eerste nummer bij den kop: Henk van Essen (Het Y) en S. v. d. Meer (H.V.GèB.). Het leverde een geweldigen strijd, die met slechts wei nig verschil in het voordeel van eerstge noemde eindigde. Het was jammer voor Jan Schouw, dat deze door zijn verblijf in dienst zoo weinig meer kan oefenen, hetgeen na tuurlijk duidelijk in zijn tijd te merken is Het grootste attractie-nummer van de zen avond was wel het starten van onze beide succesvolle Olympische deelneemsters n.l. mej. Braun en mej. Baron. In belde num mers, waarin door haar gestart werd, be haalden ze natuurlijk de overwinning. Ma rie Baron had in het geheel geen zware con currentie, doch „Zus" Braun moest op de 100 M. vrije slag een zwaren strijd leveren met haar clublid mej. Baumeister. Met een formidabele spurt wist „zus" echter de race nog met eenige meters te winnen. Eveneens gebeurde dit bij de 100 M. ragslag, waarbij mej. J. Grendel het onze Olympische kam pioene lastig genoeg maakte, doch in de laatste banen won zij toch op overtuigende wijze. Dat de dames Braun en Baron niet alleen op snelzwemgebied thuis zijn, bewezen ze eenige oogenblikken later, door een schit terend nummer kunstzwemmen uit te voe ren. Het was buitengewoon fraai; met welk een soeplesse en regelmaat werden de ver schillende nummers te zien gegeven. Het pu- •bliek was opgetogen en bracht de dames een ovatie. Toen de dames het nummer beëindigd hadden, werden ze gelauwerd en maakten een eererondje Op den kant weer gearri veerd hield Dr. Merens een toespraak en zwaaide de dames nogmaals lof toe, waarna spr. namens H.V.GB. beide dames een pla quette overhandigde. Ook mevr. Braun moest in de hulde van haar dochters deelen en ontving een schitterend bouquet bloe men in de H.V.GB.-kleuren. We willen nu verder met een enkel woord het programma bespreken. De 100 M. school slagen heeren, gaf zooals ook algemeen ver wacht werd een buitengewoon fraaien strijd tusschen Korperhoek, Vrugt en Koov. De eerstgenoemde wist zich los te maken en een voorsprong te verkrijgen. Kooy en Vrugt gaven elkaar geen centimeter toe, in de eindspurt schoven ze naast elkaar voort, de voorzitter-kamprechter besliste dan ook „dead-heat." Op het nummer 40 M. vrije slag nieuwe lingen hebben we nog nooit zooveel deelne mers gezien, ongeveer vijftig verscheren aan de start. Spannende series werden verzwom- men, de deelnemers gaven elkaar weinig toe. Hier zit weer materiaal voor de toekomst. Een ander record-nummer was 4 x 40 M. estafette om den Dr. Merensbeker voor M.O.- soholen waaraan niet minder dan 10 ploegen deelnamen. Na een opwindenden strijd wist de eerste ploeg van het Gemeentelijk Ly ceum den schitterenden beker te veroveren. Om den 2en en 3en prijs leverden de ploegen van het Kennemer Lyceum en H.B S.B. een verwoeden strijd, die in het voordeel van laatstgenoemde school werd beslist. Wat een enthousiasme heerschte er tijdsn deze esta fettes zoowel onder deelnemers als publiek. We zagen tenminste een der leéraren der winnende ploeg, zoowat staan dansen van pleizier. Estafettewedstrijden zijn toch altijd de nummers die het meest boeien „teamwork" is feitelijk ook het mooiste. We hebben er gisteravond ook wel van kunnen genieten, 4 x 100 M. en 4 x 40 M estafettes met bui tengewoon spannend verloop. In den 4 x 100 M. vrijen slag estafette hadden k. Z. en P. C. (Den Haag) een zeer sterke ploeg afgevaardigd, die eenvoudig de ploegen van Het Y en A.Z. klopten. De H.V G B.'ers waren niet zoo gelukkig, daar hun ploeg een invaller had voor van Ommeren, doch op de vierde plaats werd toch beslag gelegd- In de 40 M. nieuwelingen, dames, was de strijd ook weer zeer groot. De eerste plaats was direct, bezet door mej. Ketelaar. Om den tweeden en derden prijs werd echter door de dames Otto en Sutherland Bogaards een ge weldige strijd geleverd. Htt was hier met recht driemaal is scheepsrecht,, na driemaal zwemmen kXvarn eindelijk de beslissing mej. Otto tikte '■iets eerder aan. Hierna werd een schoonspringdemonstra- tie gegeven dcor de dames Braun en Baron en den zwemluchtman Kuhr. Deze demon- I stratie viel zeer in den smaak van het pu- i bliek, dat den deelnemers dan ook hartelijk toejuichte. Als laatste zwemnummer van den avond werd de 4 x 40 M. wisselslag-estafette ver- zwommen. Ook hier waren de races span nend. Jan Schouw zorgde voor den klap op de vuurpijl om een achterstand van pl.m. 5 M., in een baan van 40 M. te verkleinen tot een vijfde seconde verschil. Bravo zoo'n race is een waardig slot van het geweldige zwem- programma. Tot besluit van dit zeer goed geslaagde zwemfeest speelde een HV.GB.-zevental, zonder v. d. Meer, Schouw! v. Ommeren en Lugt; die te vermoeid, rasp. verhinderd wa ren. tegen een vrij sterk A.Z.-zevental. Het was een aardige wedstrijd, doch het zwakke team van H.V G.B. moest natuur lijk het onderspit delven. Het was echter 'n faire aantrekkelijke partij. Na afloop van dezen wedstrijd reikte Dr. Merens op de hem eigen wijze de prijzen uit, waarna dit zwemfeest weer tot het ver leden behoorde. H.V.G.B. kan trotsch zijn op de organi satie van een dergelijk zwemfeest, de rege ling was keurig; ondanks de geweldige in schrijvingen werden de nummers vlot afge werkt. De gedetailleerde uitslag was als volgt: la. 20 M. vrije slag jongens tot en met 10 jaar; I. K. Bongertman 14.6 sec. 2. F. Beun 16.8 sec. 3. H. Mulock Houwer 18,4 sec. 4. G. de Graaff 19.4 sec. 5. A. Hilarius 19 4 sec. 6- B. Vos 19.6 sec. 7. J. v. Hemsbergen 19.6 sec. 8. B. JCal 21 sec. lb. 20 M. vrije slag jongens 11 en 12 jaar: 1. J. Hollander 14.6 sec. 2. P de Jong 14 6 sec. 3. H. de Jong 15.4 sec. 4. J. Kan 16 sec. 5. A. Mulock Houwer 16 sec. 6. K. Moll 16.8 sec. 7. L. Hartz 17 sec. 8. W. Wiesman 17.2 sec. 9 .E. Badenhuizen 19 sec. lc. 40 M. vrije slag longens 13 en 14 jaar 1. A. v. d. Meer 25.8 secs 2. Fr. Asjes 30.8 sec. 8. P. de Graaf 31.2 sec. 4 P Rol 31.4 sec. ld. 40 M. vrije slag jongens 15 en 16 jaar: 1. W. Hilarius 26.4 sec. 2. M. Sandroek 27 sec. 3. J. Kerkhof 27.4 sec. 2. 100 M. vrije slag heeren: 1. H. v. Essen, Het IJ, 1 min. 6,2 sec. 2. S. v. d. Meer, H. V. G. B., 1 m. 7,6 s. 3. J. H. de Haas, Zian, 1 m. 8 sec. 3. 100 M. schoolslag dames: 1. M. Baron, O. D. Z., 1 m. 29.4 sec. 2. K. Huijbers, Het IJ, 1 m. 37.4 sec. 3. L. G. Kollerie D. W. R„ 1 m. 38.4 sec. 4. 100 M. schoolslag heeren: 1. L Korpershoek, R. Z. C., 1 m. 22.4 sec. 2 C H. Vrugt, D. W. R„ 1 m. 25.4 sec. 3. H. Kooy, H. V. G. B„ X m. 25.4 sec. 6. 40 M. vrije slag heeren (nieuwelingen) 1. J. v. Ostrom Soude, Het IJ, 23.4 sec. 2. M. Schot, U. Z. C„ 24 sec. 3. E. G. J. v. d. Stadt, Neptunus, 24,2 s. 4. C. J. Rijnbeek, U. Z. C., 24.6 sec. 7. 4 x 40 M. estafette voor M. O.-scho- len om den Dr. Merens Beker. X. Gem. Lyceum I: S. Buiskool, W. v. d. Weiiden, P. Smit en D. Asjes, 1 m. 47 s. 2. H. B. S. B.: C. Zeeman, J. Wolterson, P. C. de Graaf en P. Rol, 1 m. 51.2 sec. 3 Kennemer Lyceum I: R. Beukenkamp. E. de Graaf, G. Buhrmann en C. Eenden burg, 1 m. 52 sec. 8. 100 M. vrije slag dames: 1. M. Braun, O. D. Z„ 1 m. 15 sec. 2. T. Baumeister, O. D. Z., 1 m. 17.2 sec. 3. J. Grendel, O. D. Z, 1 m 20 sec. 9. 4 x 100 M. vrije slag estafette heeren: 1. H. Z .en P. C.: 4 m. 47.2 sec. 2. Het IJ: 4 m. 50 sec. 3. A. Z.: 4 m. 51 sec. 10. 100 M. rugslag dames: 1. M. Braun, O. D. Z„ 1 m. 26 sec. 2. M. Orendel, O. D. Z., 1 m. 26.2 sec. 3. T. Baumeister, O. D. Z., 1 m. 29.4 sec. 11. 40 M. vrije slag dames (nieuwelingen): 1. D. Ketelaar, H. D. Z., 27.8 sec. 2. J. Otto, Het IJ, 28.6 sec. 3. G. Sutherland, Royaards, 28.6 sec. 13. 4 x 40 M. wisselslag estafette heeren: (Rugslag, schoolslag, zijslag en vrije slag): 1. A. Z. I: lm. 49.8 sec. 2. Zian: 1 m. 54.8 sec. 3. H. V. G. B.: 1 m. 55 sec. Zaterdag a.s. gaat Bloemendaal IV naar Concordia II op bezoek en keert met een overwinning naar Bloemendaal terug. Amstel ontvangt H. B. S. II en H. B. S. gaat zijn vijfde nederlaag in successie tege moet. De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate ln het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met -ie juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alieen een ziektekiem-doodecde. maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginner:de keeljyindoening.heesch- held, keelpijn, prikkeli,oe3t verdwijnen door het gebruik van de krachtige Per koker: ft,50,12.75,14.50 j I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7