DE WAERELD ROND DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Burgemeester mr. D. F. Pont heeft in de laatste gemeenteraadsvergadering afscheid genomen van Uithoorn. Op 20 November wordt mr. Pont geïnstalleerd als burgemeester van Hillegom De R.-K. Propagandaclub St. Antonius van Padua te VelsenW'ijkeroog heeft haar 12 - jarig bestaansfeest herdacht HOE BARNUM BAIïA" VOND Barnum was reeds directeur van een der grootste circussen, die de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bereisde, toen Baily, zijn latere compagtion, met wien te zamen hij voor zijn onderneming een wereldreputatie ver wierf, nog een klein spullebaasje was. Hu bezocht de Kermissen met een of ander kijk- werk: nu eens een dikke dame, dan weer een dwerg, een vrouw met een baard, of een andere speling der natuur. Het toeval wilde, dat het tentje van Baily op dezelfde kermis stond als de circus Barnum. Toen vertoonde Baily 'n kalf met twee koppen. Barnum was bezig, aan zijn circus een ga lerij van rariteiten te verbinden. Hij liep eens het tentje van Baily binnen, zag diens kalt en besloot het voor zijn verzameling aan te koopen. Zonder iets te zeggen, ging hij heen en stuurde den volgenden dag een van zijn bedienden uit met de opdracht, het kalf te koopen. De bediende mocht niet zeggen, dat hij van Barnum kwam en tot 250 dollar bieden, maar de man keerde terug met de boodschap, dat het kalf niet te koop was. Daardoor liet Barnum zich niet uit het veld slaan. Hij vermoedde, dat de spullebaas hem had herkend, en nu begreep, dat het bod van hem wam. Hij zond zijn secretaris, die, thans na mens Barnum, moest voorstellen, het kalf voor 1000 dollar te verkoopen, maar ook de «ecretaris keerde onverrichterzake terug. i Baily had gezegd, dat, als Barnum met hem wilde onderhandelen, hij zelf maar komen moest. In de meening, dat hij nu toch veld won, begaf Barnum zich weer naar het tentje. Ziezoo, Baily, sprak hij den baas ge meenzaam aan, nu kom ik zelf, om j^ kalf te koopen. Alloh, zeg maar, hoeveel je er voor moet hebben. Heel vriendelijk van u, mr. Barnum, antwoordde Baily, maar dat kalf is mijn broodwinning, dus zult u wel begrijpen, dat ik het niet kan verkoopen. Dwaasheid. Ik heb mij nu eenmaal in het hoofd gezet, dat kalf te bezitten, en nu je zelf geen prijs wilt noemen, zal ik er een bieden, groot genoeg, dat je er een paar jaar van leven kunt en dus op je gemak naar een andere broodwinning kunt omzien. Hoeveel dan wel, mr. Barnum. Tien duizend dollar. Baily krabde zich achter het oor. Dat is inderdaad een reusachtig aan bod, mr. Barnum. En je neemt 't aan? Ik weet het nog niet, maar, weet u wat, geeft mij dat aanbod op papier, met uw handteekening er onder, dan zal ik er van nacht eens over slapen en u morgen mijn antwoord brengen. En hij gaf Barnum papier, pen en inkt, waarna de circus-man het aanbod schrifte lijk g:.f en onderteekende. Zeker, dat hij het kalf morgen zou hebben, keerde Barnum naar zijn circus terug. Dien avond liep het storm in het tentje van Baily, het leek alsof iedere kermisbe zoeker het wonderkalf wilde zien. Een groote menigte verdrong zich ervoor. Barnum zag dien toeloop van verre en hij zond zijn secretaris om eens te zien, wat er aan de hand was. Toen de secretaris terugkeerde, vroeg hij aan zijn directeur: Hebt u aan Baily een schriftelijk aan bod van 10.000 dollar voor zijn kalf gedaan? Ja. Baily heeft uw brief aan den ingang van zijn tent opgehangen en nu stroomt alles toe om dat kalf te zien. Verduiveld, riep Barnum. nu wil ik dat kalf niet meer, maar hem, Baily moet ik hEn0denzelfden avond was het compagnon schap een feit. DE KATHOLIEKE KERK IN ESTLAND Het is zeer moeilijk om een juist inzicht te krijgen in de verschillende toestanden die er in Estland op godsdienstig gebied heer- schen.. We moeten daarbij op de eerste plaats in aanmerking nemen dat het land een zeer gemengde bevolking heeft. Onder óeN 1.106 830 inwoners vinden we Russen, Duitschers, Zweden, Joden, Litauers, Polen. De katholieken zijn zeer gering in aantal. Zij vormen slechts 0,2 pCt. der bevolking. Op het Congres van Tallin in het jaar 1919 werd de Luthersche kerk tot Staatskerk verheven Sindsdien is deze kerk volkomen zelfstan dig. Haar heerschappij is verzekerd door een jaarlijksche algemeene vergadering van de geestelijke en afgevaardigden der verschil lende parochies, welke over de verordeningen die voor de kerk geldend zijn beslissen. De katholieke kerk omvat, zooals wij boven reeds zeiden, slechts 0.2 pCt der totale be volking. In het jaar 1922 waren er 2636 ka tholieken, maar sindsdien zijn er vele Polen naar hun vaderland teruggekeerd zoodat er thans in Estland maar 2000 katholieken zijn. De grootste parochie is Tallin, waar bijna 1000 katholieken wonen. De tegenwoordige kerk is de oude eetzaal van het vroegere Dominicanerklooster van de H. Catharina. Dit klooster werd ten tijde van de Hervorming bijna heelemaal ver woest. Maar in het jaar 1884 werd deze kerk, dank zij de tusscherikomst van den Czaar en de vrijgevigheid van het diploma tieke korps vaik St. Peterburg, weer onder gebracht in de gerestaureerde eetzaal van het oude klooster. De meeste parochianen zijn Polen of ze behooren tot de Duitsche kolonisten uit de Baltische provincies. In de parochie Narva. waar slechts 3Ö0 katholie ken zijn, treft men geen enkelen Duitscher aan, maar uitsluitend Poolsche en Russische fabrieksarbeiders. De kerk van Narva werd gebouwd in het jaar 1907 De parochie Tartu die 600 zielen heeft werd in het jaar 1850 ten behoeve van de Poolsche studenten en boeren opgericht. Zij kreeg echter eerst tegen het einde der vorige eeuw een eigen kerk. Het benoodigde kanitaal voor den bouw van deze kerk werd uit alle landen der wereld saamgebracht. De parochianen van Tartu zijn Polen. Russen en Duitschers uit de Bal tische provincies doch die in den loop der jaren hun eigen taal en landaard verloren hebben en een soort nieuw-Russen gewor den zijn In al deze drie parochies zijn slechts heel weinig oorspronkelijke bewoners van het land. Sedert het jaar 1925 staan de katholieken van Estland rechtstreeks onder Rome. De internuntius te Riga, Mgr. Dr Anton Zicchini is tevens Apostolisch Vicaris van Estland i De vijfde kolom HET KLOOSTERLEVEN IN CHINA Wanneer men hoort, hoe in de Missie gebieden buiten Europa, waar onze Euro- peesche Missionarissen werkzaam zijn, het getal inlandsche zusters voortdurend grooter wordt, vraagt men zich onwille keurig verbaasd af, hoe het toch mogelijk is, dat zulke natuurkinderen, die toch voor het grootste gedeelte in een onbeperkte vrij heid opgegroeid zijn, zich een zoo'n streng geregeld kloosterleven in een leven, dat hoofdzakelijk gewijd is aan stille beschou wing, kunnen schikken. De overste van het Carmelitessenklooster uit Haé meldt ons in verband hiermee, het volgende: De Carmelitessen bezitten 13 kloosters in 't verre Oosten en alle 13 zonder uitzondering hebben inlandsche Zustere aangenomen. „Onze inlandsche Zusters," zoo schrijft de Overste, „zijn goede Carmelites sen. Wanneer het waar is. dat het een es- sentiëel kenmerk en eigenschap van het beschouwend leven is, zich aan de wereld te onthechten om in de innigste' gemeenschap met God te leven, dan schijnen in 't alge meen besproken, onze Anamltische zusters van nature veel meer geschikt daarvoor te zijn, dan de Europeesche. Zij weten niets van de wereld en willen er ook niets van weten. Haar eenig geluk is aan de voeten van den Goddelijken Meester te zitten en gaarne zouden zij haar geheele leven daar doorbrengen. Wat zij Hem te zeggen hebbenOn getwijfeld hetzelfde wat wij Hem zeggen, maar in veel eenvoudiger woorden, doch niet met minder liefde. Onze Heer zegt hun het zelfde wat Hij ons zegt. En wanneer het Hem eens behagen mocht een van deze zielen de, gave te verleenen, hare gedachten uit te drukken, dan zouden wij Anamitische Mys tieken en Heiligen hebben, die dezelfde taal zouden spreken als onze Heilige Moeder Theresia. Een Carmelitessenklooster, dat door een Anamitische Heilige bestuurd werd, zou een armoedig klooster zijn, heel wat armer, dan alle kloosters in Europa. Maar de boeteoefeningen zouden zeer zeker veel strenger zijn. Het voedsel zou zelfs een Heiligen Benedictus afschrikken. Het getal uren, aan het gebed gewijd, zou vermeerderd worden, de uren van recreatie echter verminderd. De zusters zouden zeer liefdevol met elkander omgaan onze Za ligmaker zou zeer bemind worden. Onze Lieve Heer schenke ons spoedig inlandsche Karthuizers, Trappisten, Benedictijnen en Carmelieten! Niets kan van meer nut zijn voor de uit breiding van het geloof in de Missielanden!' DE LAFAARD Een dierentemmer twist met zijn vrouw, een katje, dat niet zonder handschoenen is aan te pakken en die hem om de tent na loopt. Ten einde raad neemt de man de wijk in hetleeuwenhok, waarop zij hem toeroept: „Lafaard, kom er eens uit als Je durft!" UIT DEN KINDERMOND. Zoonlief; „Schubben zijn op dezelfde ma nier op een visch bevestigd als dakpannen op een huis, is 't niet, moeder Moeder; „Ja vent." Zoonlief; „Dat is zeker om te maken dat 't niet lekt, hè moeder Kunst en waterbouwkunde. Een foto van het ontwerp van den Coolidge-dam, die te San Carlos (Amerika) gebouwd zal worden Een flatteerende voorstelling van den Amerlkaan- schen tennisspeler Tilden, zooals de karikaturist Hidalgo hem heeft uitgebeeld De primaat der Angiikaansche kerk, dr. Davidson, is na den strijd om de hervorming van het Prayer book afgetreden. Dezer dagen heeft hij zijn ambt overgegeven aan zijn opvolger, dr. Lang van York Het echtpaar van den Boogaerd—ran der Werff te Haarlem hoopt 20 November sa zijn gouden huwelijksfeest te vieren Zeer veel overeenkomst met de machtige Maasbrug te Rotterdam heeft de nieuwe brug over de James- rivier te New Port, welke binnenkort met een historischen optocht geopend zal worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9