DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON 10-Jarig jubileum van Letlands onafhankelijkheid DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 MARCIA DE LAUBLY Records in radiocom municatie Voor allen die Sukkelen IV!ijnhardt's Laxeertabletten de wederopbouw van frankrijk GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN XXXI God, Bestuurder van hemel en aarde Het mysterie van het kwaad De diepste oorzaak van alle' physiek en redelijk kwaad is het droevig Paradijs- drama, dat Laudy zoo fel geteekend heeft n z'n alombekende „Paradijs-vloek". Toen speelde Satan's treurspel in de wereld. Waar Jahwe enkel vreugde-spelen schiep; Gelijk aan Jahwe wilde 't kleibeeld worden, Maar, zie een barst de slang scheurde de schepping Sinds doolt op aard de koninklijke mensch, En roept zijn jammerkreten, wijl hij lijdt Sn sterft, een stuk-gebarsten eeuwigheid! Maar uit het vloekverzaamend Jahwe's De scheppingsplaats van hemel en van aarde Laaide de Geest van 't vlammend zwaard, de felste, Die ooit in smids van goddelijke wraak Uit vuur en siddervlam gestalte kreeg. Op 't aambeeld van Gods troon is 't zwaard gesmeed, Dien dag. toen alle hamers uit den hemel Den eersten donder langs de luchten sloegen, Bij ied're donder beeft die donder nóg; En Adam leed om Abel en hij stierf; En Eva leed om Abel en om Kaïn, En leed om al haar kinderen en stierf, En ook haar kinderen leden en zij stierven, En allen, allen lijden wij en sterven, Het is de vloek, het is de Paradijs-vloek! Nu, luistert naar het treurspel van de menschheid; Want altijd nog slaat Kaïn Abel dood, En broeders slaan hun schoonen broeder dood, En weten niet waarom! op Kaïns lijkveld; Er. rusteloos gaan langs de wereldstraten, Waar ied're tijd zijn riffen bleeken laat, De karavanen van het eeuwig heimwee, Zij gaan den grooten weg der eindeloosheid. En met hen gaat de stille wandelaar; Dood! Ziedaar de eerste en diepste oorzaak van alle kwaad! De eerste zonde! Een andere oorzaak ligt in de onvolmaakt heid der wereld zelve. De mensch leeft op aarde als onderdeel der wereld, onder de heerschappij van onveranderlijke natuur wetten en wereldkrachten, door wier wer king het behoud der wereld verzekerd is. Die werking kan echter schadelijk zijn voor sommige onderdeden der wereld, ook voor den mensch; de elementen, b.v. water en vuur. kunnen, al zijn ze noodig voor het be houd der gelieele wereldorde, sommigen enT ke'ir.gen veel kwaad berokkenen. Zoo zal dikwijls een onderdeel voor 't behoud van het geheel en een lagere soort voor een hoogere moeten worden opgeofferd. De derde oorzaak van het physiek kwaad ligt in den vrijen wil des menschen, waar door de mensch zich blootstelt aan vele gevaren; hij daalt neer in de diepste lagen der aarde; doorklieft zeeën en luchten. Ook de zonde is oorzaak van ontelbare ellende. Hcovaardy en heerschzucht stellen ïxsit te bevredigen eischen; haat en nijd zaaien twist en tweedracht; hebzucht oogst bange zorgen; ontucht en dronkenschap verwoes ten. tallocze jeugdige levens! Ook de Biênsch zelf kan vóór zijn medemensehen c& oorzaak zijn van onnoembaar veel kwaad. Ziehier dus de drie voornaamste oorzaken van het physiek kwaad: Paradijs-drama, hetwelk lijden en dood jracht; De onvolmaaktheid der dingen zelf, waar uit veel kwaad noodzakelijk voortvloeit; de vrije wil des menschen, wardoor veel, wat op zichzelf goed Is, tot kwaad gemaakt wordt Maar als God oneindig wijs, machtig en goed is, kan Hy üa^o niet zooveel kwaad leed en smart voorkomen; waarom laat Hij dat dan alles toe? kan men zich afvragen. Het antwoord luidt; God laat het kwaad toe en wil het ook. niet ais „doel", maar als middel om een hooger doel te bereiken, want dit ls een van de groote wetten van Zijn wonderbaar wereldbestuur, dat Hij uit alle kwaad goed weet te weekken, zoodat aan de scherpe doornen van alle menschelijk leed nog schoone rozen van zegen knoppen. De vrees voor het lijden wapent den mensch tot zelfbehoud, het ls de groote drijfveer van zijn stoffelijken en geestelij den arbeid, wordt oorzaak van ontwikkeling en beschaving. Leed en smart breken den trots op inge beelde krachten; louteren het hart van zelf ingenomenheid: weedom In eigen ziel !r-err dat van anderen beter begrijpen; het geeft vleugels aan de ziel om over den horizont van het gewone stoffelijke heen te vliegen naar de lichtende toppen van het oneindige er. eeuwige; aardsche tegenspoeden alleen vermogen uit het harde marmer der men- schenziel het edele beeld te houwen, dat waardig is in Gods galerijen te staan! Het leed is de roep Gods, die spreekt: „Mensch, gij gaat langs verkeerde wegen, keer terug." óf het is een groet van God. die ons toeroept: „Ik wil van U een kunst stuk maken, mijn hemelschen hallen tot sie raad, en mijn hamer- en mokerslag is het leed, dat de menschen kwaad noemen." Het kwaad en het lijden zijn oorzaak, dat het goede en de vreugde voller genoten worden! Als de aarde niet gewoon was doornen en distels te dragen, dan zou de mensch van akkerbouw niets geweten hebben. Als de mensch niet zwak van lichaam was geweest, zou de zegen van de heelkunst met haar helpende liefde nooit over de we reld zijn gegaan Was de materie niet zoo weerspannig ge weest, dan waren nooit dc wonderen der techniek ontstaan. Als niet woestijn naast vruchtbaar land over de aarde verdeeld ware geweest, dan had men nooit dien cnormen wereldhandel gekend met de reuzenso n van verstand 1.11 energie. Zoo heeft de mensen de slagen van at natuur noodig om zijn geest de vonken te laten spatten, waaraan de fakkels der beschaving ontstoken worden. Zonder kwaad en lijden ook geen deugd! Wie kan geduld oefenen zonder smart of beproeving? Wie zijn naaste vergeven zonder gehaat I te worden? Wie de zachtmoedigheid beoefenen zonder steen des aanstoots? Wie kan charitas beoefenen zonder bitte ren nood der armen? Wie de barmhartigheid zonder lichamelijk leed? Wie als martelaar sterven zonder wreed heid en vervolging van den tyran? Zoo zien we dat het physiek kwaad geen schaduw werpt op Gods alwijze voorzienig heid, ja, met het oog op de zedelijke groot heid van den mensch is de vraag niet onge wettigd, of 'n wereld zonder physiek kwaad in werkelijkheid wel beter zou zijn dan deze wereld. Het physiek kwaad, met al z'n leed en smart, past dus geheel en al in het be staande wereldplan; het wereldplan van den Almachtige evenwel wordt niet omgrensd door deze korte spanne tijds van een men- schenleven op deze donkere aarde, maar omvat ook de eindelooze eeuwigheid. Tot hiertoe beschouwden wij het physiek kwaad bij het licht der „natuurlijk rede" Maar altijd nog hangen vaej, duiste'-nisser om het groote probleem des lijdens, die het natuurlijk verstand nooit ten volle zal kun nen verdrijven; alleen het geloof kan di* donkere raadsel ontsluieren. Daarom wilier wij een volgenden keer het mysterie van 't leed bezien bij het licht der „goddelijk openbaring". C. VIS, Goes. Rector De republiek Letland herdenkt den 18den dezer den dag, waarop zij tien jaar geleden haar onafhankelijkheid verkreeg. Tegelijk met tal van andeïe volken hebben de Le-.- ten, na beëindiging van den wereldoorlog, hun vrijheid' herkregen, een vrijheid, waarna zij eeuwen lang hadden gesmacht. Ook de geschiedenis der Letten levert het bewijs, dat het voer een klein volk niet altijd van voordeel is met een grooter volk te zijn ver bonden, aangezien met zijn kultureeie en andere belangen niet In die mate rekening wordt gehouden, als voor de volkswelvaart noodzakelijk is. Het voorbeeld der Letten toont, wat een klein volk (Letland heeft' uu een opsjCTdake van 65.584 vlerkante kilometers ongeveer 2 millioen inwoners], wanneer het zijn krach ten vrij kan ontplooien, in de korte spanne tijds van 10 jaren, zelfs onder de moeilijk ste omstandigheden, voor zich en zijn land tot stand kan brengen. Reeds enkele maanden nadat het onaf hankelijk werd verklaard, werd de vrijheid van Letland ernstig bedreigd en het heeft zware kampen ea groote offers gekost de verkregen vrijheid en onafhankelijkheid te handhaven. Letlands onafhankelijkheid werd door de groote mogèndheden erkend, en wel het eerst in 1920 door Sovjet-Rusland, door de overigen in het begin van 1921. Thans wordt Letland door alle staten der wereld erkena en heeft het in alle werelddeelen diploma tieke en consulaire vertegenwoordigers. Het heeft tot dusver meer dan 200 handels-, verkeers- en verdere verdragen en conven ties met andere landen gesloten. Met Neder land werd den 2den Juli 1924 een handels verdrag. gesloten, hetwelk den 2den Octo ber 1925 in werking trad. De handel tus schen beide landen ontwikkelt zich alles zins gunstig en neemt nog van jaar tot jaar aan beteekenis toe. De voltooiing van den Inwendigen staat ging hand in hand met het bepalen van de gedragslijn in de buiten)andsche politiek. In het jaar 1923 schiep Letland zyn- republi- keinsche constitutie met algemeen kiesrecht, een volksvertegenwoordiging met 100 leden, een voor drie jaren verkiesbaren president en een voor het parlement verantwoorde lijke regeering. Voor de volksontwikkeling werd reeds zeer veel gedaan. De nationale minderheden in Letland hebben kultuur-autonomie. De uni versiteit te Riga telt mer dan 7000 studen ten. Voor de artistieke ontwikkeling zorgen het Rijks-Conservaiorium en de Rijkskunst- academie. Daar Letland hoofdzakelijk een land van landbouw is, wordt aan het onder wijs in alle daarmee In verband staande vakken bijzondere zorg besteed, op een af zonderlijke hoogeschool alsmede In tal van speciale scholen. In den landbouw is overi gens een algeheele hervorming tot stand gebracht en werden niet minder dan 123374 nieuwe bedrijven geschapen. De veestapel heeft het cijfer van vóór den oorlog reeds overschreden, daar men van den graanbouw maar en meer tot de veeteelt is overgegaan. Van groote economische be teekenis is de vlasbouw met een jaar'ijk- schen uitvoer van jca. 20.000 ton. Naast vlas zijn de voornaamste uitvoerartikelen hout (240.000 standards) boter (10.761 ton) en lijnzaad. met Verstopping ot moeilijken» tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijr. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 6D ct. De industrie werkt in hoofdzaak voor dp blnnenlandsche markt. (Ongeveer 22 pet. is voor export bestemd). Zij verschaft aan ca 50.000 arbeiders werk. Handel. De uitvoer neemt van jaar tot jaar toe. In de laatste 3 jaren werden de volgende cijfers bereikt (in millioenen Latsj: 179.6, 188.4, 217.5. De invoer bedroeg in dien zelfden tijd (in millioenen Lats): 280.6, 230.3, 240.0. Er valt dus een voortdurende afnams in den invoer te constateeren, terwijl de uitvoer toeneemt. Financiën. In berekkelijk korten tijd heeft Letland zijn financiën op orde gebracht. Zijr. valuta is sedert 1921 gestabiliseerd en van 1922 af is volledige dekking in goud voor zijn banken ingevoerd (1 Lat 1 gouden Franc») Het staatsbudget is met ca. 160 mil lioen Lats in evenwicht. Letlands economische positie is verzekerd. Het heeft in de eerste 10 jaren van zijn vrijheid veel gedaan en veel bereikt. Me, goede vooruitzichten begint het het tweede decennium van zijn onafhankelijkheid. Let land ziet zijn taak daarin, naast de zorg voor eigen maatschappelijke en kultureeie ontwikkeling, in nauwe samenwerking mei zijn noordelijke en zuidelijke buren, de scha kel tusschen het oosten en het westen te zijn Zijn havens, alsmede zijn spoor- en waterwegen, stelt het ter beschikking var. het verdeer en door vereenvoudiging dei douane-formaliteiten en afschaffing der vis tracht liet alle hinderpalen, die persons t- en goederen, ervoer zouden kunnen belem meren, uit den weg te ruimen. Als lid van den Volkenbond wil Letland er naar vermogen toe bijd'ragen den vrede te bestendigen, de1 verwezenlijking van een Bal-, tischen Statenbond te bevorderen en goede betrekkingen te onderhouden tot alle mo gendheden. DE DtlITSCHE PANTSERKRUISER Het soc. democratisch voorstel verworpen BERLIJN, 16 Nov. Hedenavond werd in den Rijksdag 't sociaal-democratische vooi- stel tot het stilleggen van d'en bouw van pantserkruiser A. met 255 tegen 203 stemmen en 8 onthoudingen verworpen. De Rijkskan selier en de ministers stemden elk met hun eigen partij mee. Alleen de sociaal-democra ten en communisten stemden vooor het voor stel. Voor de stemming verklaarde de Cen trum-afgevaardigde Joost, dat de leden van de Centrum-fractie niet eenstemmig over de doelmatigheid van den pantserkruiser dach ten, maar tengevolge van de veranderde si tuatie zou de minderheid in de fractie mei de meerderheid meestemmen. EEN VLOOTBOUW-PROGRAM INGEDIEND BERLIJN, 16 Nov. De Rijksdag verwees heden <ie voorstellen van de Economische Party, der Democraten en der Duitsch-na- lionalen inzake het ontwerpen van een vloo Lbouw-program naar de begrootings- commissie. Een communistische motie van wantrouwen in de regeering werd verwor pen met alleen de stemmen der voorstellers en der nationaal-socialisten vóór. Een com munistische motie van wantrouwen tegen cïen Rijksweer-minister werd verworpen met 392 stemmen tegen 62 stemmen, van de com munisten en de nationaal-socialisten, en a onthoudingen. HET CONFLICT IN DE DUITS CIIE METAAL-INDUSTRIE DüSSELDORF, 16 Nov. V.D. Van ver schillende zijden verneemt men hier, dat (Naar het Fransch) Het ontbijt ging zoo gezellig mogelijk voorbij; onder vroolyk praten en plagen en lachen werd alle eer gedaan aan de mede genomen proviand. Daarna amuseerden de kinderen zich in het op- en afklauteren van den berg. Luc ging den omtrek eens opne men. terwijl Marcia een plaatsje had gezocht in de schaduw van een forschen elk. ..Vertel mij eens, lifste Cia," kwam René haar vragen, „waarom men dit de Feeën- fontein noemt. „Zijn hier dan feeën?" vroeg de kleine Georges, terwyi hij met nieuwsgierigen, iet wat a- jstigen blik rondkeek. „Nee i. zeker niet, lieveling." „Marv." hernam René, „je vertelt ons toch we! eens aardige sprookjes, waarin feeën voorkomen! Herinner je je nog, Cia, het verhaal, dat je ons verleden jaar gedaan hebt van dien wagen, die door zwaluwen voortgetrokken werd?" „Ja. .dat zilrr vertelseltjes, om de kleine kinderen plsizier. te doen." Ik 'bei.' een ieln kindje, vertél liet m.j eejtsi" - cp Georges uit. „Toe Cia- „N. i ,Ik herinner net mij riet meer, misschien kent uw neef Luc er wel eenige," antwoordde Marcia ondeugend, toen zij den jongen offi cier zag naderen. „Neef Luc, vertel ons eens een sprookje, eene feeëngeschledenis Luc zag Marcia even aan, die glimlachte, daarna de opgetogen ventjes, die hem aan de panden van zijn jas stevig vasthielden. „Zullen wy samen de geschiedenis der Feèënfontein verhalen?" „Onze geschiedenis zal wel niet geheel en al overeenkomen," antwoordde zij vroolijk. „Wilt gij t probeeren?" „Ja als u begint." „Goed," zei Luc, zich nedervleiend op het gras en zich tot de kinderen wendende, die- met hart en ziel aan zyne lippen hingen. „Vroeger was hier alles kaal en woest, er groeide niets, geen enkele boom, geen struik, geen donzig mos, geen bloemenDe hooge bergen hielden het plekje geheel omsloten en scheidden het zoo van de bewoonde we reld af. Er was hier ook geen fontein, men moest erg ver loopen, om water te gaan putten." „Maar wie moesten wa'ter gaan putten?" viel René in. „De bewoners van het dal." De kleine werd nadenkend. „Maar," vervolgde hij wijselijk, „waarom woonden hier dan menschen, daar er geen boomen, geen water, ja niets te vinden was?" Marcia lachte hartelijk. „Help mij!nu is 't uw beurt", ant woordde Luc. die in 't nauw zat. er eenige teekening schynt te komen in den stand van zaken ten aanzien van de bemiddelingspogingen. De werkgevers zou den geneigd zijn, om een aantal der be staande moeilykheden uit den weg te ruimen en bereid zyn, de eischen tot loons- verhooging voor sommige groepen in te willigen. Deze loons verhooging en komen echter piet overeen met de eischen, die in de scheidsrechterlijke uitspraak zijn neer gelegd, want de werkgevers houden nog steeds vol, dat de huidige toestand van de industrie verwezenlijking dezer eischen niet toelaat. Ook de arbeiders-organisaties hebben zich in principe tot onderhandelen bereid verklaard. Zy houden echter vast aan de scheidsrechterlijke uitspraak en eischen, dat het proces voor het arbeids gerecht geheel ten einde gevoerd zal worden. Tevens zijn zij bereid, de bestaande overeen komst inzake den arbeidstijd op te geven, hoewel deze overeenkomst pas per 31 De cember afloopt. De werkgevers wenschen echter de uitsluiting niet eerder op te heffen dan wanneer overeenstemming is bereikt in zake loonen en arbeidstijd. De sociaal-politieke commissie van den Rijksdag hield zich heden onder voorzitter schap van den afgevaardigde Esser (Cen trum) bezig met de voorstellen inzake het conflict in de ijzerindustrie. De Rijksminister van Arbeid Wissell ver klaarde op grond van zijn persoonlijke erva ringen in het industriegebied, dat naar zijn meening de verhouding tusschen de beide partijen nog steeds zeer gespannen is. Hy ziet voor net oogenblik geen oplossing voor de geschillen, doch alle hoop ls nog niet opgegeven. De regeeringspresident Bergemann zal hedenmiddag of morgen vroeg nog eens de partijen bij zich. uitnoodigen. Een gemeen schappelijke bijeenkomst met de werkgevers en de arbeiders is tot nu toe niet mogelijk geweest. De voornaamste moeilijkheden lig- en in de kwestie of een oplossing mogelijk is, waardoor de arbeid kan worden hervat, zonder dat daardoor de juridische kwesties reeds definitief zijn beslist. Het schijnt, dat men aan werkgeverszijde geneigd is hierom trent een definitieve beslissing uit te lokken. De arbeiders daartegenover schijnen hiertoe niet geneigd te zijn. De mogelijkheid blyft evenwei bestaan, dat een basis wordt gevon den voor de hervatting van den arbeid. Een nachtelijke overval met schietpartij MüNCHEN, 16 Nov. Woensdagavond werden een heer en dame door 3 onbekende mannen aangevallen. De aangevallen heer, die een vuistslag in het gezicht kreeg, trok zyn revolver en riep: „Terug of ik schiet!" Toen dit niets hielp, loste hij twee schoten, waarvan één een der aanvallers in het on derlijf trof. De zwaargewonde werd in be- denkelyken toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De heer, die het schot loste, is door de politie gearresteerd. PAUL BONCOUR AFGETREDEN PARIJS, 16 Nov. (V. D.) Paul Boncour heeft, in verband met de samenstelling van het nieuwe ministerie Poincaré, zijn ontslag ingediend als,Fransch gedelegeerde bij den Volkenbond. DE FABRIEKSBRAND TE MANNHEIM Een brandweerman omgekomen Omtrent den brand bij de „Verein deut- scher Oelfabriken" meldt het W.B. nog, dat een groot pakhuis van vier verdiepingen, met eopi'aolie gevuld, in vlammen is opgegaan. De brand is vermoedelijk door zelfontbran ding van copra ontstaan. De schade bedraagt ca. 2 a 3 millioen mark, doch ls door ver zekering gedekt. Om 11 uur 's avonds was de brand feite lijk gebluscht. Er bleven alleen een brand wacht en een motorspuit achter met het oog op een eventueel weder oplaaien der vlam men. Onder de puinhoopen heeft men een brand weerman gevonden, die tijdens de blussching werd vermist. Hij overleed kort na zyn aan komst in het ziekenhuis. De beide andere door rook vergiftigde brandweerlieden hoopt men in het leven te houden. De „Verein deutscher Olfabriken" behoort tot het Jurgensconcern. In 1930 voltooid Gemeld wordt uit Parijs, dat het rapport der Fransche parlementaire commissie voor den wederopbouw der verwoeste gebieden mededeelt, dat van de 85 milliard der opge geven schade thans nog 10 milliard over is. De wederopbouw zal in 1930 voltooid zyn. Bloedig einde van een huwe lijksplechtigheid KATTOWITZ, 16 Nov. (V.D.) In 'n klein plaatsje in da nabijheid van Czenstochau kwam het bij een bruiloft tot een wilde kloppartij; hierbij werden 3 mannen door messteken gedood. Een jong meisje bekwam eveneens zulke zware verwondingen, dat het spoedig overleed. De politie arresteerde het geheels feestvierend gezelschap. „René," hervatte Marcia op vroolijken toon. „je weet heel goed, dat men niet altyd zijn eigen huis kan uitkiezen. De ar men wonen waar het hun is toegestaan. Manon, die in zoo'n armoedig hutje leeft, zou ook liever op ChÊne-Vert wonen, als zy het voor t zeggen had „Zeer goed, ga door als 't u belieft „Deze arme, ongelukkige menschen waren zeer goed. Eens op een dag ontmoetten zij een arme vrouw, die erg ziek was, ze namen haar mede naar hun huis cn gaven haar alles, wat zij bezaten: gepofte aardappelen en nog veel.meer!" „Die eet ik graag, als ze goed gaar zyn!" viel Georges in. „En daar zij hun koud water vroeg, moesten zij gaan putten, maar toen zij terugkwamen, was de oude vrouw, tot hun grooie verbazing, nergens meer te vinden." Mynheer Luc, nu heb ik u op streek gebracht; aan u om. te vervolgen!" „Dat is zonde, u was zoo goed aan den gang!" „O, vertel ons gauw het einde, neef Luc! Wat zagen zij hier?" „Een kring van jonge, aardige schepsel tjes, die zij nog nooit gezien hadden, dansten vroolijk hier in 't rond. ZU waren klein en slank en zoo licht, dat het gras niet eens door hen vertreden werd." „Maar er groeide geen gras!' onderbrak René. Alweer lachte Marcia ondeugend. „Het gras groeide onder hun voeten en dat is juist het wonderlijke!" antwoordde Luc Stormen aan de Fransche kust PAP-IJS, 16 Nov. (V. D.) Aan de Fransche kusten heerschen hevige stormen, vooral in het Kanaal. Donderdag woedde^ tevens een cycloon in de huurt van St. no, die ver scheidene huizen beschadigde. In Domjean triomfantelijk. „Kleine groene sprietjes kwa men overal te voorschijn en bedekten lang zamerhand den grond met een zacht tapijt. Zij droegen kieeren van schitterend gaas, juist als de vleugels van den vlinder of van zijde, zooals de gele hartjes der margrieten. Toen zy moede waren, gingen zij zitten en rondom begon het mos te groeien. De zon straalde op hare hoofden, één harer nam een ivoren staf en zie, plotseling kwam de schaduw haar voor de warmte behoeden." „Als zij glimlachten," vervolgde Marcia, „staken primavera's en viooltjes hare kelk jes op, als wilden zij daardoor bewyzen, dat ook zij met haar vroolijkheid instemden." „De blauwe klokjes en lelietjes der dalen zongen zoo liefelyk en zoo zacht, dat slechts de feeën hunne wonderlijke liedjes konden verstaan en in de hagen bloeiden de mei doorns in al hun pracht. Bij ongeluk wondde een der feeën zich aan zyne doornen, een traan ontrolde haar oogen en juist op dat oogenblik borrelde de fontein voor 't eerst omhoog en na dien tijd heeft Zij tot nu toe onverpoosd water gegeven." „Bravo!" riep Luc uit, „onze gemeenschap- pelyke krachten hebben tot iets goeds ge leid!" „En wat gebeurde er met de arme menschen?" vroeg Georges. „Zie, de zedenles hebben we vergeten. Zy waren niet meer arm: voortaan bloeiden in 't dal bloemen en vruchten in overvloed, lommerrijke boomen beschaduwden nunne woning, waarlangs een helder beekje stroomde, de feeën zorgden altyd voor hen, stortte een huis in. De telefonische en tele grafische verbindingen zijn verbroken. In de haven van Brest werd het Peruaansche stoomschip „Huascaran" van zyn anker ge slagen en op de rotsen geworpen. Twee wa tervliegtuigen, die in de haven voor anker lagen, zijn eveneens op de kust vergaan. Storm boven Engeland LONDEN, 16 Nov. Hedenmiddag woedde boven Londen een hevige storm die een snel heid bereikte van 64 mijl per uur. Groote schade werd aangericht. Telefoon- en tele graaflijnen hadden ten zeerste te lijden. De kracht van den wind was dermate groot, dat op vele plaatsen menschen omver woeien. In het Engelsche Kanaal gingen de zeeën nog hooger dan gisteren, begeleid door een stroomenden regen. De schepen in het kanaal van Bristol zochten hun toevlucht in „Barry Roads" terwijl men onmogelijk de haven van Swansea kon uitvaren. Men was niet in staat het goud en de Westafri- kaansche mail te Plymouth aan land te brengen van den stoomer „Aba". De mail boot „Maid of Orleans", de middagboot van Boulogne naar Folkestone, had groote moeite haar ligplaats te Folkestone te bereiken. Zelfs in de haven waren wind en getij nog zoo sterk, dat het twintig minuten duurde voor het schip aan de kade gemeend lag. Het vliegtuig van de „Imperial Airways", van het vasteland komende, had een geweldigen strijd te voeren tegen den wind. Toen de machine boven de „Maid of Orleans" vloog, dook ook zy plotseling naar beneden, zoodat de antenne slechts op een afstand van tien voet werd gepasseerd. De „Vera" van de Southern Railway voer in het hevigst van den storm van Southampton naar Guernsey. De overtocht duurde vijftien uur. Er wa ren 70 passagiers aan boord. De „Vera" kwam heden te Saint Heiier, Jersey, onge veer 24 uur te laat aan. Een Messe-Hotel te Leipzig. De gemeenteraad' van Leipzig zal weldra de plannen bespreken, strekkend tot het bouwen van een Messe-hotel, dat acht en half millioen mark zal kosten. Dit bedrag zal worden opgebracht met hulp van .hypo theken, verstrekt door particulieren, door den Vrijstaat Saksen, door d'e stad Leipzig en door het Messe-Amt. Het hotel zal beschik ken over 746 bedden en alleen geopend zyn gedurende de beide jaarlijksche Messen. Priesternood in Frankrijk. Hoe groot de Priesternood in Frankrijk is moge blijken uit de volgende cijfers: In 47 Bisd'ommen zijn 4436 parochies absoluut zon der priester, en in 5963 parochies heeft men slechts één priester die alleen onmogelijk de zielzorg kan waarnemen. De veroordeeling van zuster Concepcion. In verband met de veroordeeling van Zus ter Concepcion, geven wij hier een belang- ryke mededeeling weer van eenige Mexi- caansche en buitenlanö'sche journalisten die haar vóór haar veroordeeling gesproken hebben. De persmenschen stonden verbaasd omdat zy zuster Concepcion aantroffen in een vol maakt kalme gemoedsgesteltenis. Zij was verheugd thans in de gelegenheid gesteld te word'en om ten aanlioore van de heele we reld te verklaren, dat zij onschuldig ls. „Ik ben in Gods hand," zoo had ze gezegd. „Hy beschermt me. en Hy zal me ook tydens den d'uur van het proces door Zyn troostvolle genaden den moed geven om staande te blijven. Het is voor mij precies hétzelfde ói ik tot gevangenisstraf veroordeeld wordt of dat ik word vrijgesproken. Mijn geloof in God stelt my gerust. Wanneer ik vrij ge sproken zou worden dan zal ik terugkeeren naar de stille eenzaamheid van mijn kloos tercel, waar ik mijn verder leven zal door brengen in overweging voor God en in den dienst des Heeren. En als ik veroordeeld zou worden, dan zal ik ook binnen de ge vangenismuren nog niet ophouden om myn leven te besteden aan het doen van goede werken." De missie in China. De Chineesche Regeering heeft aan den Italiaansclien consul te Shanghai een bedrag van 30.000 Dollar uitbetaald als schadever goeding voor den moord op Pater Vanara, die in Maart 1927 te Nanking vermoord werd"; dit bedrag zal voor liefdadige doel einden worden besteed. Nader wordt nog gemeld, dat de Missio narissen ten gevolge van een dezer dagen genomen besluit betreffende de teruggave van kerkelyke goederen, thans met heel veel moeite hun vroegere bezittingen, die tijdens den burgeroorlog in beslag genomen waren, gedeeltelijk weer hebben teruggekregen. Het huis der Salesianen in Shanghai is nog steeds ingericht als militair hospitaal, uerwyl ook de missiepost der Lazaristen in Kiangso, hun Seminarie in Kinan en Kein- chan nog door cavalerie-troepen bezet zijn. De Iersche Jezuieten die kort geleden hun werkzaamheden in Hongkong hadden her vat, hebben thans van den Apostolischen "Vicaris van Canton, Mgr. Fourquet van de Vreemde Missie te Parys, opdracht gekre gen orn in het Seminarie van Canton de Engelsche taal te gaan doceeren. Voor een groot gezelschap, allen leden en genoodigden van de Foreign Commerce Club of New-York, vond een demonstratie plaats, waarop aangetoond werd, hoezeer te radio van nut kan zyn voor den handel. Alfred Morton, van de Radto-Corporation of America, zette uiteen, hoe snel de radio communicatie kan werken en gaf eenige aardige demonstraties. Door middel van een Morsesleutel, die verbonden was met den zender van de RCA te New-York en ook te Francisco, werd een telegram gezonden naar alle schepen binnen het bereik van dien zender, waarin verzocht werd onmiddellyk hun resp. posities op te geven aan Astorhotel, waar de bijeenkomst gehouden werd. Binnen een half uur tijds waren niet min der dan 81 rapporten binnen van schepen, die den oproep gehoord hadden. Een tweede proef bestond uit het zenden van telegrammen naar vijf groote wereld steden, met het verzoek om opgave van den weerstoestand aldaar. Binnen 1 minuut be richtte Londen, dat het droog was en helder; na ruim een halve minuut seinde Hono lulu, dat de lucht bewolkt was. Parys meld de na twee minuten, dat het weer er akelig was en dat het regende; ook Berlyn klaagde reeds na een enkele minuut over het drui lerige weer, terwyl Buenos Aires binnen denzelfden tydsduur een opgetogen telegram zond over het prachtige zomerweer aldaar! ALKMAAR, 16 Nov. Kaas. Aangevoerd 140 part»en wegende 130.000 Kg. Fabnekskaas k!e»ne i8, oijrondere 60, id. commissie 48, boerenkaas 50, idem commissie 52. Hanaei matig. UTRECHT, 16 Nov. Kaas. Aangevoerd 87 wagens met 26.970 kg.Priizen uesoort 5354>2Csoort 5152,-ijksmerk merk, 53— 57. zwaardere tot. 59. Handel matig. LEEUWARDEN, IS Nov. Boter. Aanvoer 10/3 en 29/6 v* M'in Hoogste priis r 2.20 middenprijs 2.18. laagste x.99. Veiling tioogste 2.12, taagste 1.95. Noteermg van de commissie 2.33, Commissie iBond van Coöp. Zuiveüabr.) 2.33* Kaas. Sleuteikaas 4264 c., nagelkaas 2345 c.. Goud- sche 5275 c., Edammci 4585 c. Aanvoer 32.438 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 16 Nov. Botermijn. Aanvoer 24.325 kg. Hoogste prijs f 2.40. middenprijs f 2.35, laagste t 2.20. AMSTERDAM, 16 Nov. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop). Zeeuwscne oonten 3.153»5<>. id. blauwen t 3.253.50 id t»i. eigenneimers r 3*103.20, aites per hl. Zeeuwsche Juin f 4.50 per 50 kg. Zeeuwsche eigenhei mers f2.602.90, id. blauwe poters 2.40a.50, id. bonte poters'f 2.302.40; Groninger bravo's 3.40—2.50 IJpoi- der eigenheimers /a.60- 2.80, id. blauwe eigenheimers ƒ3.10, id. eigenheimer poters f2.602.80. d. Bevelanders 22.50; Noordholi. eigenheimers 2.60 2.80- Anna Paulowna Zand 33.50Hillegommer tand 33.50; Flakkeesche eigenheimers 2.702.9c; aaes per hl. Flak- keesche uin r 44.50 per 50 kg. Flakkeesche eigenh. poters 22.25; Spuische eigenheimers 2.70 2.90, cd. eigenh. poters 22.25, alles per hl. AMSTERDAM, 16 Nov. Aangevoerd door 3 botters en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade. (Besomming der botters f 90.50207.75). XT. schol 6.50 12 per kist. Kabeljauw x1.60 per stuk. Schervisch 1.60- 2.90 per 5 stuks. Handschol 1 21 per lust. Bot 0.26—0.30 per pond. Mid. tong 4.40—6.50, ki. tong 1.102.60 per 10 stuks. Uit de hand verkocht op het terrein Bot 0.20 0.25, spier.ng J 0.070.12 per pond. Versche bokking 2 3, harde ookking 1.752.25 P« 100. IJMUIDEN, 15 Nov. Van de Katwijksche haringvloot kwamen heden hier binnen de motorloggers K. W. 14 (An na 4c Cornelia) inet 476 kantjes steurharing; K. W. 36 (Nederland V) met 87 kantjes peke< en 431 kantjes steurha ring; K. W. 47 (Noordzee) met 100 kantjes pekel en 382 kantjes steurharing er, K. W. 68 (Albatros) met 51 kantjes pekel en 400 kantjes steurharing. STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUYGENS (thuisr.) i6/n te Sue*. KAMBANGAN (uitr.) piss. 16 11 Gibraltar, ROTTI 16/11 v. Hamburg te Bremen. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 15/11 v. Alexandra te Carthagena. AJAX 16/it v. Amst. te Rotterdam. ARIATlbtH T.fTT -tf. Meliila te Alicante. BERENICE 15/11 v. Malta n. Cat nia. ELLENSBORG (charter) 15/11 v. Rotterdam te Antft. EOS 15/11 v- Musei n. Oporto. MEDEA 15/11 v. Genua te Savona. MEROPE 16/11 v. Amst. te Rotterdam. OBERON (thuisr.) 16/11 te Havre verwacht. ORPHEUS 15/11 v Kopenhagen n. Aarhus. PEURSUM, Algiers n. Amsterdam, pass. 15/11 OueSsan 1 POSEIDON 15/11 v. Livorno n. Civitavecchia. SCHELDESOP 15/u v. Hamburg n. Amsterdam. TELLUS 15/u v. Catania n. Messina. KON. PAKEéV. MAATSCHAPPIJ GENERAAL MICHIELS, Rotterdam n. Batavia, 15/11 Perim. KON. HOLL. LLOYD GELRIA (uitr.) 15/u v. Cherbourg. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN (uïrr.) 15/xr v. Antw. n. 4 Md. WAALDIJK 16/11 v. Amst. te Bott. HOLLAND—AMERTKA-LIJN LEERDAM, Rott. n. Ncw-Orleans, 15,11 te Vera Cruz. MAASDAM, New-Orleans b. Rott., 15/11 te Havana VOLENDAM, Rott. n. New-Orle.-ns, 15/11 v. CeronJ. WESTERDIJK, Rott. n. New York, pass. 15/11 Lizard. HOLLAND— BRITSCH-INDIE-LIJN BOVENKERK (uitr.) pass. 16/11 Bevezier. SCH1EKERK (uitr.) 15/u v. Algiers. STADSDIJK (uitr.) 15/u v. Rangoon. ROTTERDAMSCHE LLOVD GORONTALO (thuisr.) 15/,1 c. Port Said. MADIOEN (thuisr.) 15/ri v. Marseille. MODJOKORIO (uitr.) pass. 15/u Gibraltar. SCHOUWEN (thuisr.) pass. 15/u Perim. TJERIMAI (thuisr.) 16/11 v.m. 6 u. te Marseille. TOSARI 16/u v. Rott. te Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCHIBA 16/u v. Rott. te Hamburg. ALCYONE (uitr.) pass. 15/u Fernando Noronha. ALDABI (uitr.) 15/u te Montevideo. ALGORAB (thuisr.) pass. 15/u Fernando Noronha. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 15/u v. Barcelona n. Castellon. JONGE JACOBUS Gandia n. Rott., pass. 15/u Hibraltar. JONGE JOHANNA, Rott. 11. Oran, pass. 16/u Gibraltar. JONGE MARIA Rott. n. Algiers, pass. 15/n Finisterre. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 15/u v. Quebec, Montreal n. Antw. ANTJE ms. 1 a/u Itzehoe te Harburg. BATAVIER III, 16/u v.m 9 u. v. Rott. te Gravesend. BELLATRIX pass. 15/u Udsire, Archangel n. Rott. BOOMBERG t5/u v. Zaandam te Sundsvall. CITO, m.s.. t4/U v. Burgstaaken te Altona. COSMOPOLIET, m.s., 13/It Vaalborg te Hamburg..» DRIEBERGEN 15/n te Quebec. Rott. n. Montreal omdat zy zich zoo liefderyk en medelyaend betoond hadden!" De kinderen, zeer voldaan over het verhaal, gingen spelen, en Luc en Marcia bleven alleen „Bevatte onze geschiedenis geen dieperen zin?" vroeg Luc half ernstig. ,,'t Verdient eigenlyk niet eens eene ge schiedenis te heeten. 's Avonds by den maneschijn zouden wy ons kunnen voorstel len, hoe hier feeën ronddwalen, om de menschen met hare goede gaven te bedeelen!" „Wat ls eigenlyk een fee?" Marcia zag Luc verbaasd aan, zonder zijn vraag te begrijpen. „Ik meende," zeide hy zachtjes, „dat de jeugd, wier heldere lach in huis en overal vreugde toovert en wier droefheid toch nog aantrekkeiykheid bezit, als een fee be schouwd mag worden, die met liefelyke hand de eenzaamste en schraalste oorden weet te herscheppen in bekoorlyke plekjes." Marcia lachte hartelyk. „Dat is inderdaad een zeer poëtische opvatting. Ik dacht, dat zij, die wilskracht paren aan teederheid, hierin een tooverstaf vinden, waarmede zij de geheele wereld aan hunne voeten zien en overal nieuw leven wekken?" „Daarin hebt gy gelijk, dat geloof ik ook. Zy stond verbaasd over den toon, waarop hy deze woorden uitte. Maar begrypen deed zy hem niet, evenmin als zy eene diepere beteekenis hecfit.e aan hetgeen zij zoo luchtig gezegd had. „Als gij lust hebt de ruïne van Lehon en van La Garaye te bezichtigen, moet gi) u haasten," riep Jan hun beiden toe. De tocht per rytuig werd nervat. eerst ging het bergop naar de rume van Lehon. Op den top lag het kasteel, eertyds grootsch en prachtig, waarvan de torens schier ver borgen werden door de gedeelteiyk ingestorte muren en den weelderigen plantengroei In het dal lagen voor hen uitgestrekt langs den oever van een kronkelend beekje de over blijfselen van een Benedictijner klooster, waar men druk bezig was de kapel, waarvan 't inwendige koor door een grooten boom tegen regen en storm beschut werd, te restaureeren. Na Lehon werd La Garave bezocht, een overblijfsel van een schildrachtig kasteeltje uit den Renaissance-tyd, met fyn besneden beeldwerk, dat grootendeels onder klimop en slingerplanten verscholen was en dat on- getwyfeld binnen korten tyd door den tand des tyds gesloopt zal worden. Alles werd bewonderd en tevens betreurd, daar het zijn wissen dood naby was; slechts da ietwat scnuin gebouwde toren toren en de kapel schenen bestand tegen langen duur; daarna zetten zy zich nader op de plaats, waar vroeger een lommerryke, dicht- beplante laan u toelachte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10