Sport en Wedstrijden I wê 1 Êi WÊumm OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN OP VEENENBURG BIJ HILLEGOM Zuidwester storm in het land mmÈ, SHr^ sa VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 DE VERZAMELING VAN MEVROUW BARONNESSE VAN HARDENBROEK VAN AMMERSTOL roni«n Klikbek £S> 13 e««eu Uaa r vj I Lu' -b li g vt i 13 D. H. V. B. R.K.V.V. „Zwaluwen" R.K.S.V. „D.E.M." R.K.S. „G.V.O." Haarl. Voetbalbond Ernstige stagnatie in het electrisch treinverkeer Schepen losgerukt, boomen ontworteld, dakpannen en gevelstukken afgewaaid Tram- en Spoorweg competitie KYNOLOGIE wmmw* w* Hst WêÊmÈÈm Bij de duinafgraving, welke voorheen en ook thans nog op Veenenburg, onder Hilie- gom, heeft plaats gevonden, zijn herhaalde lijk oudheidkundige vondsten gedaan, die van groote cultuur-historische waarde zijn en ook voor sommige takken van wetenschap waardevol materiaal opleveren. Wij hebben ons ter plaatse vergewist, in hoeverre deze berichten juist zijn. Bij die gelegenheid vernamen wij, dat de heer van der Wal, hoofd der school te Hillegom, in 't bezit was van een bescheiden collectie, eveneens in de duinstreek uit de omgeving opgediept en tevens, dat de vond,ten op Veeienburg gedaan, waren verzameld door mevrouw baronesse van H ardenbroek van Ammerstol aan de Spanjaardslaan. Dezer dagen mochten wij, daartoe min zaam door baronesse van Hardenbroek in de gelegenheid gesteld, de collectie te haren huize bezichtigen. Na een adembenemende opstijging loodste een vriendelijke gedienstige ons binnen in een klein vertrek, waar mevrouw van Har denbroek ons wachtte in haar museum, juister gezegd in haar heiligdom. Wat bij ons bezoek zeer sterk uit uiting kwam was, dat hier niet van 't gewone lief hebberen sprake is. Dat merkt men aan stonds, zoodra mevrouw van Hardenbroek begint te spreken over hare schatten. Hier is een groote belangstelling aanwezig, we zou den bijna zeggen een zekere liefde voor de vondsten, door haar verzameld en geordend. Dat is merkbaar aan de wijze, waarop de voorwerpen worden betast, in de hand ge nomen, bekeken en besproken. Daarvan ge tuigt, hoe de baronesse met groote geestdrift verhaalt, wat zij door onderzoek of deskun dige voorlichting er van heeft kunnen ach terhalen. Hier is zonder overdrijving sprake van een geval, waarbij het particuliere initiatief de wetenschap een steun biedt. Steun, die welkom aanvaard wordt niet alleen, maar door de wetenschap wordt aan gemoedigd en op hoogen prijs wordt gesteld. Het is voorgekomen, zoo zegt baronesse van Hardenbroek, dat door onkunde van de arbeiders, met de afgraving belast, kostbare vondsten zijn verloren gegaan. Dat is thans uitgesloten. Alles wat gevonden worjit, ook het oogenschijnlyk waardelooze, wordt be waard en ingeleverd. Ogi tot de collectie zelve te komen: met trots toont baronesse van Hardenbroek ons allereerst de prachtige maalsteenen, geheel ongeschonden exemplaren. Het zijn rond- achtige, granieten steenen, die een holle en een bolle zijde hebben en zoo, in elkaar sluitend, tot maal- of wrijfdoeleinden kon den worden aangewend. Verder is in de verzameling aanwezig een groot aantal scherven, gedeeltelijk nog niet gesorteerd, afkomstig van een zeer oude ceramiek. Toch was bij dit primitieve volk reeds eenig spoor van versiering of ver fraaiing van zijn producten aanwezig, ge tuige de verschillende min of meer regelma tige, min of meer kunstzinnige indrukken, die met de vingertoppen werden aangebracht. Het daartoe gebruikte materiaal is een mengsel van klei en zand en is op de breuk zwart. Vermoedelijk zijn dit gebruiksvoor werpen, mogelijk ook urnen geweest en da teeren uit de eerste eeuwen der christelijke jaartelling. Verder getuigt daarvan een, zij 't dan niet symmetrische golf- en kartellijn. Het meerendeej dezer stukken is afkomstig uit een z.g. depot-vondst op Veenenburg. Daartoe behoort o.a. ook de rand van een grooteren pot, waarvan evenwel de tot den bodem behodrende gedeelten niet zijn ge vonden. Uit de laatste periode van het steenen tijdperk is aanwezig een beker, behoorend tot de zgn. kiokbeker-ceramiek, verder een gepolijste bijl, een grauw-gebakken napje. Tot de bronsperiode behooren o.a.een handring met kleine ringen, die vermoede lijk als geld hebben dienst gedaan, een bron zen bijltje en sikkeltje, twee lange bronzen spelden met ringvormige indrukken onder den kop, vermoedelijk van Romeinschen oor sprong. Nog treffen we in deze verzameling aan: een silex-pijlpunt, een gepolijste beenen haarspeld, waarschijnlijk voor het hechten van dierenvellen, verschillende botten, som mige met een afgeslepen, gladden kant, en een walvisch-wervel. Met bovenstaande opsomming zijn wij geenzins volledig; alleen de belangrijkste vondsten zijn genoemd. Het groote waardeering voor het prijzens waardige werk, door baronesse van Harden broek verricht, moge anderzijds er op ge wezen worden, dat door onkunde of door gebrek aan belangstelling voorwerpen ver- i loren gaan, die voor de wetenschap van het grootste belang kunnen zijn. Wij leven in een streek, die zoo rijk is aan historie bovengrondsche zoowel als ondergrondsche waar menigmaal vondsten worden gedaan, die voor de cultuurgeschiedenis, voor geologie en archaeologie van groote beteekenis kun nen zijn en uit dien hoofde meer belang stelling verdienen, dan er in sommige ge vallen aan wordt gegeven. de B. m'ti De brand te Wormerveer. Een foto van het uitgebrande fabriekspand der fa. Boon en Co. wij voorop zetten ongeslagen te blijven, niet waar G. V. O.? Komt er evenveel publiek ais Zondag, dan zijn wij best tevreden. Ons 2de speelt zijn eersten thuiswedstrijd. Het verloor verleden Zondag op het kantje met invallers, maar nu hebben jullie ook een compleet elftal, dus mogen wij op de eerste punten rekenen. Ons dappere 3de trekt naar Zaandam om V. V. Z. III te bekampen. Jongens, dit is een mooie ploeg voor jullie, maar denk er om, V. V. Z. Ill is ook een pittig elftal. Voor' spellen kan ik hier moeilijk, maar ik reken vast op 1 punt. Contributie betalen van 7—8 uur in R. k. Gebouw. ■*- I'm <"t j|>eld Seer. :J. C. Kruijver Jr., Tweede Zuid polderstraat 16 Programma voor Zondag 18 Nov. a.s. Santpoort 4R.K.V.Z. z z uur Onze GezellenR.K.V.Z. 3 2 uur T.Z.B. I—R.K.V.Z. 4 1 uur Alzoo is het eerste vrij, en als ik het wel heb, zal ik dit ook de volgende week kunnen releveeren. De reserve's wien nog onafge broken eiken Zondag een wedstrijd is toege dacht, trekken thans naar Driehuis, om bij Santpoort de nederlaag van de vorige week aan ons eerste toegebracht te wreken. De reserve's hebben zich nog steeds ongeslagen weten te houden, en ook morgen reken ik op een mooie overwinning. De achterhoede is weer compleet. Veel succes Het derde dat de vorige week, tegen zijn zwaarsten concurrent H.B.C. n gelijk spel bewerkstelligde, trekt nu naar het noorden om O.G. te kloppen. Doch jongens niet te licht opvatten, want de Gezellen-hienschen Zijn op eigen terrein een kwade tegenstander. Goed aanpakken en vasthouden. Ten slotte de jongste telgen, die de vorige week een elk verrasten door de Bennebroekers in eigen hol te slaan. Door dit succes aange moedigd durf ik haast een overwinning op de Zandvoort Boys te voorspellen. Als allen goed aanpakken geef ik jullie een mooie kans. Veel succes I JCOP Onderaf deeling St. Jozef gezellen, Beverwijk Contributie betalen a.s. Zaterdagavond na 8 uur en Zondag na de Hoogmis. Programma 18 November Vitesse 2—D. E. M. 3 2 uur. D. E. M.-jun.A. D. O.-jun. 1 uur. Het eerste elftal Is vrij, dit in verband dat 3 spelers zijn gekozen voor het Noordhol- landsche elftal, dat a.s. Zondag te Volen- dam speelt. Mogen zij ook daar de D. E. M.- kleuren hoog houd'en. Het tweede elftal is vrij, maar gezien dat het nog maar twee wedstrijden heeft gespeeld voor de competitie, heeft het be stuur verzocht alsnog een wedstrijd in te lassen. Het is toch zeker wel- een treurig feit dat van de vier wedstrijden nog geen enkele maal d» aangewezen scheidsrechter aanwezig was. Tweemaal werd gespeeld on der leiding van een bestuurslid, terwijl D. E. M. een tevergeefsche reis maakte naar Castricum en Zaandam. Het was ons, trotsch het tekort aan scheidsrechters een genoegen, dat in de S. I. van Dinsdag j.l. vermeld stond, dat twee scheidsrechters, die steeds schitterden door afwezigheid, van de 17—7 lijst waren afgevoerd. De scheidsrechters krijgen toch hun reis en verblijfkosten nog vergoed, terwijl de spelers er hun reisgeld moeten bijleggen. Laten wij hopen dat dit niet meer voorvalt. Het derde elftal gaat op bezoek bij Vites se 2. Zij zuilen goed doen, van meet af aan goed aan te pakken, want het liefst zagen wij twee puntjes. Het kan dus, het moet. Eindelijk zijn dan ook de junioren inge deeld, zij zullen een dubbele competitie spe len, tegen de junioren van A.D.O. en Vites se. Reeds a.s. Zondag kunnen zij hun krach ten beproeven tegen A.D.O. jun. Bedriegen wij ons niet, dan wordt deze eerste wedstrijd' al een overwinning. Voor de wedstrijden van de volgende week is uitstel gevraagd, wegens het 40-urengebed. Het wedstrijd-program voor 18 November is als volgt: G. V. O. I—Zwaluwen II, 2 uur. G. V. O. II—A. R. C. II, 12 uur. V. V. Z. Ill—G. V. O. III, 2 uur. Ons eerste krijgt de reserves van Zwa luwen op bezoek en wederom is het oppassen G. V. O., want Zwaluwen is niet voor de poes. Ik verwacht een mooien strijd en gaan l R.C.H. 3 veer op de eerste plaats D. I. o.'s eerste nederlaag Aurora en I. V. O. gaan door met hun overwinningreeks Het was Zondag een uitgezochte dag voor de voetballiefhebbers. Alle wedstrijden kon den dan ook doorgang vinden. Er kwam door diverse verrassende uitslagen weer flinke verandering in de verschillende ranglijstjes. Het meest verbaasde mij de eerste ne derlaag van D. I. O. Reeds Vrijdag schreef ik in mijn overzicht, dat Aurora op het goede pad was en D. I. O. zich op een hevi- gen tegenstand kon voorbereiden. De uitslag 21 bewijst wel, dat het danig gespannen heeft in deze ontmoeting. Dat deze 21 ech ter in het voordeel van Aurora zou zijn, zal wel niemand verwacht hebben. Het bewijst intussehen, dat ook deze oud-N. V. B.'ers de malaise te boven zijn en hoogstwaar schijnlijk een nieuw leven in den H. V. B. tegemoet gaan, vooral Ripperda en Benne broek zullen met genoegen van dezen uitslag kennis hebben genomen. Ripperda was zoo verstandig zich te herstellen van de laatst geleden nederlaag en stuurde Haarlem 4 met een 4O-nederlaag naar huis toe. Ongetwij feld zou de overwinning beduidend grooter geweest zijn, als de doelverdediger van het Haarlem-elftal niet zulk prachtig werk had verricht. Bennebroek kan niet zoo tevreden zijn, waht de Zuidelijken moesten een puntje in IJmuiden laten, daar tegen Stormvogels 2—2 werd. De grootste verrassing in deze afdeeling bracht de wedstrijd H. F. C. 3_ R. H. C. 4. Met 7—1 wisten de Spanjaards- laanbewoners de R. C. H.'ers „af" te maken. Het is nu definitief gedaan met eventueéle kansen van dit R. C. H.-elftal. Hillegom zal hoogstwaarschijnlijk in deze afdeeling ook nog een woordje mee gaan spreken. Zondag werd met 42 van het op bezoek zijnde E. D. O. gewonnen. In afdeeling B is het R. c. H. 3 gelukt de hoogste plaats weder te bezetten V. S. V. 2 was aan den Middenweg op bezoek en moest door een 6—3-nederlaag de beide punten aan hun gasten laten. Met rust had R. C. H. 3 met 2—1 de lei ding. Op gelukkige wijze werd na de rust de voorsprong vergroot, waardoor meteen vast kwam te staan, dat R. C. H. 3 de overwin ning niet meer zou ontgaan. Vooral Kenne- mers 2, dat een vrijen Zondag had, profi teert mede van de V. S. V.-nederlaag. I. V. O. blijft het voorbeeld van Aurora volgen. Wederom wonnen de geblokten, nu met 53 van E. D. O. 3. Dit is dus al de derde achtereenvolgende keer. Bloemendaal 2 won met 42 van de Haar lem-veteranen. Zoo langzamerhand begin ik de overtuiging te krijgen, dat de Haarlem- Vet. geen enkelen wedstrijd mogen winnen. Een der Haarlembacks trapte op zeer onge lukkige manier in eigen doel, terwijl Daan Houtkooper één strafschop tweemaal mocht nemen, waarvan eenmaal de bal aan den binnenkant van den paal verdween, de andere maal aan den buitenkant. De laat ste trap was de geldige. Voor den Stads-Editie-Beker ontving D. S. K. bezoek van V. V. H. De gasten wonnen met 2—0. Het programma voor Zondag Het belangrijkste, dat de competitieschotel ons biedt, zijn de wedstrijden om den beker. Er zijn nog 15 elftallen aangebleven, waar van Zandvoort 2 de gelukkige is, die vrij- lootte. Hillegom ontvangt EI. F. C. 3, twee elftal len dus, die elkaar in de eerste-kJas com petitie reeds eenmaal hebben ontmoet. Toen won Hillegom met 3—2. Ook nu zullen de gastheeren de overwinning wel aan zich houden. Schoten 2 krijgt bezoek van V. V. H.; hier dus ook 2 eerste klassers, die elkaar dit seizoen reeds binnen de krijtlijnen hebben gezien. Schoten 2 zal de 3O-overwinning van de competitie wel bevestigen. V. S. V. 2Stormvogels 3, een belang rijke en interessante ontmoeting. Deze elftal len spelen niet in dezelfde afdeeling. V. S. V. 2 behoort bij het hoofdpeleton van I B. Stormvogels 3 bij de onderaan-bengelende elftallen van I A. Toch zal het in deze match niet aan spanning ontbreken, vooral daar het hier een plaatselijke ontmoeting geldt. V. S. V. 2 heeft m.i. de beste kans. Haarlem 3 ontvangt I. V. O., dus weer 2 elftallen uit dezelfde afdeeling. Zij hebben elkaar echter nog niet ontmoet. Ook hier is voorspellen zeer lastig. Beide elftallen zijn er in den laatsten tijd goed in. Het terrein voordeel zou de schaal wel eens naar de roocibroeken kunnen doen overslaan. R. C. H. 3 speelt thuis tegen de 2de klas- ser Spaarnevogels. Laatstgenoemd elftal is een der sterkste 2de klassers, zoodat R. C. H. 3 voor een moeilijke taak staat en de tegenstanders maar niet te licht moet schatten. Een over winning voor de le klasser lijkt mij toch hoogstwaarschijnlijk. Zeemeeuwen 2 ontvangst E. D. O. 3 en hier durf ik zonder eenig voorbehoud een rood zwarte overwinning te voorspellen. Ook D. Z. O. heeft het makkelijk tegen de 3de klasser Spaarndam. De 7 wedstrijden resumeerende, geloof ik, dat de volgende ronde alleen eerste klassers zal bevatten met uitzondering van Zandvoort 2, dat zon der spelen in de 3de ronde is geplaatst. In afdeeling I A zijn 2 wedstrijden en in I B één wedstrijd vastgesteld. Aurora ont vangt Bennebroek. Lang niet onmogelijk is het, dat ook nu Aurora zal winnen, dan is het 4 gespeeld, 4 verloren, verandert in. 8 gespeeld, 4 gewonnen, 4 verloren. E. D. O.R. C. H. 4 zal v/el in het voor deel van E. D. O. 4 eindigen. Kennemers ontvangt Bloemendaal 2 en krijgt daardoor een mooie kans den kop van de ranglijst te nemen. Buiten deze 10 reeds opgenoemde wed strijden staan er nog een 40-tal competitie wedstrijden vastgesteld, zoodat a.s. Zondag het „half honderd" wordt bereikt. Even wil ik hier dè groote moeite aan vast- knoopen, die de scheidsrechters-commissie heeft om voor zoo'n groot aantal wedstrij den arbiters te krijgen. Vooral de vereeni- gingen moeten het belang van een goed en groot scheidsrechterscorps inzien. Het veranderde en aangevu 1de programma v n bovengenoemde Competitie, iiet er voer 1928 als volgt uit 19-11-1928 H.T.M. xH.T.M. 2 1-12-1928 N.Z.H.—H.T.M. 1. 1-12-1928 TramvogelsH.T.M. 2. 4-12-1928 R.E.T.A.G.T. 2. 7-12-1928 H.T.M. 2—H.T.M. 1. 12-12-1928 A.G.T. 2H.T.M. 1. 12-12-1928 H.T.M. 2—A.G.T. 1. 22-12-1928 N.Z.H.R.E.T. 5- 1-1929 TramvogelsA.G.T. 1. 3- 1-1929 A.G.T. 2—N.Z.H. Ter gelegenheid van het 12 K-jarig be staan der Ned. Fox Terries Club zal op Zon dag a.s. een match worden gehouden in gebouw Amicitia, Westeinö'e 15, Den Haag. Na afloop wordt gemeenschappelijk diner gehouden in „De Kroon". Een geweldige storm heeft gisteravond over het land gewoed. Nadat het in den middag reeds fel ge waaid had uit Zuid-Westelijke richting, be gon de windkracht tegen donker sterker te worden om tegen zeven uur 's avonds aan te groeien tot een hevigen storm met 80 K. M. windsnelheid, waarbij zich orkaanvlagen voordeden. Angstwekkend huilden de beukende vla gen, medenemend alles, wat niet veilig be vestigd was, overal stagnatie te weegbren gend. De antenne van radio-Hui zen omlaaggestort Tijdens den storm is de antenne van het radio-station Huizen naar beneden gestort De uitzendingen van genoemd radio-station moesten dientengevolge gestaakt worden Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Circus Strassburger verwoest Het circus Strassburger te Den Haag is grootendeels vermoest. De tentzeilen van de groote tent zijn aan flarden. Men vreesde dat de tent vannacht nog naar omlaag zou komen. De bijtenten zijn verwoest. De oli fanten en paarden en kameelen zijn onder gebracht in de Alexanderkazerne. De wa gens waarin de wilde dieren zich bevinden de leeuwen, tijgers en beeren staan onder de verwoeste tenten. Het circus zal geen voorstellingen meer geven. Het ver trekt Maandag naar Engeland. Een loopkraan omgeslagen Tijdens den hevigen storm is een loop kraan van de w.erf „De Schelde" te Vlissin- gen aan het rollen gegaan. De kraan sloeg door haar remmen en sloeg om. De kraan kwam op den openbaren weg terecht, maar gelukkig deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Door tijdig af te springen redde de kraandrijver zijn leven. Baggermolen in nood Tengevolge van den storm raakte gisteren avond een baggermolen op de Nieuwe Mer- wede ter hoogte van Hardinxveld in nood. Sr werd assistentie verzocht. In de hoofdstad De storm heeft ook in de hoofdstad nog al schade aangericht, al zijn tot nu toe geen ernstige ongelukken gebeurd. De brand weer heeft het buitengewoon druk gehad Wellicht is zij nog nimmer zoo vaak te hulp geroepen als hedenavond. Van alle kanten te gelijk werd haar hulp ingeroepen voor het opruimen van zinken schoorstëenen, die waren omgewaaid en gevaar opleverden voor de omgeving, van antenne-masten, die loor de kracht van den wind waren bezwe ken, voor stukken zink, die van de daken waren losgescheurd en ook in de oude stad voor het afbreken van geveltoppen, die dreigden of reeds gedeeltelijk naar beneden waren gekomen. Voorts zijn op verschillende plaatsen boomen ontworteld. Ook hebben eenige spie gelruiten de kracht van den wind niet kunnen weerstaan en werden ingedrukt en zijn een aantal uithangborden weggewaaid. Aan den Amsteldijk bezweek het huisje op den steiger van een schuitenverhuurder het verdween in den Amstel. Vervolgens woei een der groote brughaven: in de Rietlanden uit de rails. Een lichter- schip met bouwmaterialen werd lekgesla gen en was dientengevolge tegen midder nacht zinkende. De bewoners konden bij tijds het zinkende schip verlaten. Bij de Oranjesluizen zijn tv ee scheepjes tegen den z.g. groenen dijk geslagen. Een sleepboot deed pogingen om de beide vaartuigen weer van den dijk te sleepen. Ernstige persoonlijke ongelukken kwamen zoover we konden nagaan, niet voor. In Botterdam De storm heeft over geheel Rotterdam schade aangericht. Van alle kanten werd de politie en brandweer gealarmeerd in ver band met belendende schuttingen, gebroken ruiten enz. Het was niet mogelijk zond'er ge vaar te loopen. Vele boomen vielen om, vaak op de tramdraden, waardoor het tramver keer gestremd werd. In de Maashaven is het s.s. „Hoogland", dat aan paal 11 lag en omgeven was cfoor lichters en elevatoren, losgeslagen. Het schip bleef aan de ankers liggen en een naast het schip liggende elevator raakte op drift en kwam in een hoek van de haven terecht. De opvarenden zijn gered. Door tijdig ingrijpen wist men het op drift geraken van de „Hoog land" te voorkomen. Verder geraakten nog enkele kleine schepen op drift. Zij bekwa men echter geen schade. Groote schade te Goudai Van 13 woningen het dak gewaaid Men meldt ons uit Gouda: Zooals overal elders, heeft ook hier ter stede de storm van gisteravond danig huis gehouden. Een legio aantal dakpannen is afgewaaid, boomen zijn ontworteld, grootere er, kleinere ruiten zijn ingedrukt, enz. enz. Al deze materieele schade is evenwel niets bij hetgeen is geschied in de Vondelstraat, alwaar van een dertiental huizen het dak is afgerukt en in stukken neergesmakt in de achtex gelegen tuintjes. Terstond alarmeerde men de brandwetr, de reinigingsdienst en de politie, terwijl ook tal van autoriteiten zich naar de plaats des onheils spoedden. Vanaf den beganen grond keek men via de eerste verdieping ia a'e lucht. De storm had zijn werk dus wel afdoende verricht. Hoewel de bewoners van deze huizen nog groote schade bekwamen aan het meubilair in de woningen, mogen zy van geluk spre ken, dat geen persooniyke ongelukken bjj dit voorval zijn geschied, behoudens dan een lichte verwonding van een kind. Toen de daken waren afgerukt spoedde men zich overal naar boven, teneinde de daar slapende kinderen in veiligheid te bren gen, waarin men is mogen slagen. Op last van de politie zijn daarop de woningen ont ruimd, terwijl dé bewoners liefderyk onder dak ontvingen by menschen in de buurt. De huizen zyn gebouwd door den heer J. Schouten, bouwkundige, die in dezelfde buurt tal van huizen heeft staan. Sommige huizen werden door den heer Schouten verhuurd, andere waren door hem verkocbr. Reedis in 1927 heeft de heer van Staal ra den gemeenteraad oevr dezen bouw geïn terpelleerd. Volgens deskundigen zou de oor zaak van het afrukken der daken moeten worden toegeschreven aan een te groot verstek. Dat het gebeurde nog wel een staartje zal hebben, is te voorzien. Een schoolgebouw in Rotterdam-Zuid waf zoo geteisterd, dat heden geen lessen kur nen worden gegeven. Nader biykt, dat de storm geducht in Rot terdam heeft huisgehouden. Op het traject Schiedam-Delft is het afkomende spoor stroomloos geraakt, zoodat de treinenloop vastliep. De meeste treinen werden iri den Haag en Delft weer naar Amsterdam te ruggestuurd. De verbinding met Delft werd zoo goed en zoo kwaad als het ging met stoomtreinen onderhouden. De dienst onder vond echter belangryke vertraging. De rei zigers werden naar het station Hofplein ver wezen, doch daar was ook sinds 7 uur da treinenloop vrijwel geheel stopgezet. Tus- schen Rodenrys en Veenweg is de boven leiding stukgewaaid. Bovendien woeien van de meeste tremen de beugels kapot. Prac- tisch gesproken was er dus met den Haag geen verbinding. Na 5 uur is er geen schip meer den Wa terweg in of uitgekomen. Het s.s. Poeloe Roebia dat by de Rotterdamsche Droogdok My. in aanbouw is, is losgeslagen en kwam aan den overkant by de werf „Wilton" te recht. Onderweg richtte het schip nog scha de aan by het s.s. Poeldiep. Het s/s. Alde- marin, dat bij de Droogdok My. ter repa ratie lag, sloeg ook los en kwam aan den overkant van de rivier te land. In de Waal haven sloegen 8 stoomschepen los en dre ven naar den kant. Gedeeltelyk wist men ze vast te maken en op een beschutte plaats weer te verankeren. In den Hoek is een binnenkomend schip buitengaats met avery vastgeloopen. Te 11 uur is het Spaansche stoomschip „Imanol", dat uitgaande was op de gevaarlyke Noor- derpier gestrand. Om 11 uur 30 zouden de reddingbooten benevens een sleepersboot uitvaren om zoo mogelyk assistentie te ver- leenen. In Dordrecht is een meisje door een val lenden boom ernstig gewond. De Rotterdamsche brandweer rydt den ge- heelen avond af en aan. Na de veilige landing op Schiphol is de be manning der H-N A E N gistermiddag enthousiast gehuldigd. Men ziet hierboven tusschen de bloemen. Links Aler, in 't midden Smirnoff, rechts de werktuigkundige VeenendaaL de vliegers De „Imanol" is thans behouden de ha ven binnengekomen. Er werden verschillen de s.o.s.-seinen opgevangen. Een Spaansch stoomschip ligt by het vuurschip de Maas met een gebroken roer. De sleepboot is der waarts vertrokken. Het licht op de Noor» derpier brandde niet. Stagnatie in het treinverkeer Op drie verschillende punten van het spoorwegnet is door den storm groote stag natie in het treinverkeer ontstaan. Omstreeks 8 uur in den avond brak een stroomdraad van het electrische spoornet in de nabyheid van Delft. Hierdoor was het, zoowel voor den om 19,15 uur uit Amster dam-vertrokken trein no. 1117, als voor den om 19.32 uur uit Rotterdam vertrokken trein no. 1112 het station Delft te passeeren. Laat in den avond wist men het treinverkeer voorby Delft langs één lyn te leiden. Intus sehen had de stationchef te Amsterdam trein No. 1127, die om 20.45 uur moest vertrek ken laten uitvallen. De passagiers van dezen trein vertrokken met den stoomtrein naar Hoek van Holland, die om 21 uur uit Am sterdam vertrok. De tweede draadbreuk, die de storm ver oorzaakte, op het station van Hillegom, had opnieuw een stagnatie in het verkeer tus schen Amsterdam en Rotterdam ten gevolge. De electrische trein 1120, die om 21.02 uit Rotterdam was vertrokken, kon Hillegom niet passeeren en werd per stoomlocomotief voortgetrokken naar Amsterdam. Verschil lende andere treinen o.a. de trein naar Am sterdam, bereikten via Gouda de plaats hun ner bestemming. Het derde ongeval, dat liet treinverkeer deed stagneeren, geschiedde by de Hembrug, waar een telegraafpaal was omgevallen, ten gevolge waarvan de trein uit Enkhuizen met aanzienlyke vertraging te Amsterdam aankwam. Ook de treinen uit het Oosten kwamer meerendeels te laat aan. In de Amsterdamsche haven Verschillende schepen in de Amsterdam sche haven zyn losgewaald. In de Coenhaven rukte de storm het sa Texel, dat lag te bunkeren, los. Het vaartuig kwam in het Noordzeekanaal terecht, waar het voor anker werd gelegd. Ook het Zweedüche s.s. Theodor, dat In de Oude Houthaven lag, woel van den ketting los, evenals het Ned. s.s. Cottica, waarvan de boeiketting brak in de Surinamekade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13