Binnenlandsch Nieuws 1 hii I SLOOT GIJ REEDS DE AMSTERDAMSCHE ,enu wstiH®"d P een Levensverzekering RAD! O-OMROEP ELCK WAT WILS VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Staten Generaal Tweede Kamer De ramp in de mijn „Hendrik" De rapporten zijn verschenen Oorzaak was de benzinelamp van den schietmeester Het fabrieksartsen-wetje i Speel niet met lucifers De R.K. Bond voor Groote Gezinnen en het nieuwe Bezoldigingsbesluit De Koninklijke Familie De opstallen der Nenijto GEMENGD NIEUWS - Het premietarief der Rijks verzekeringsbank Minister Kan te Amsterdam De gezochte tabl<SS2 Een niet-alledaagsche redding Een plaat ijzer op het lichaam Een tweemasterklipper aangevaren en gezonken y'T&or/c/n. RADIO M O O R S SOCIAAL LEVEN Door autolichten verblind Uit de mijnindustrie Trekjes No. 576 DE STAATSBEGROOTING 1929 Ia de vergadering der Tweede Kamer zijn {isteren de algemeene beschouwingen over le Staatsbegrooting 1929 voortgezet. De heer v. GIJN (lib.) maakt enkele op merkingen over de inrichting der begrooting. De heer L. DE VISSER (C.P.) repliceert en bespreekt o.m. de herziening der ambte naarssalarissen. Het beroep van den minister op het eenstemmig advies acht spr. zeer zwak. De Minister heeft immers den verte genwoordigers der ambtenaren het pistool op de borst gezet. De hoogere ambtenarer. krijgen het leeuwenaandeel van hetgeen hier gegeven wordt, terwijl voor de allerhoegsten een aparte regeling is getroffen. Deze regee ring heeft aan het georganiseerd overleg een knauw toegebracht. Het onrecht dient her steld te worden door een uitkeenng ineens aan de lagere ambtenaren. Spreker zal een motie indienen In dien geest, ook betreffende een algeheele salaris herziening op den grondslag van 1920. Wil de regeering die motie niet uitvoeren, dan dient een motie van wantrouwen aan de orde te worden gesteld. De heer KRIJGER (C.H.) critiseert de wüze, waarop het eenstemmig advies van de commisie voor georganiseerd overleg is tot stand gekomen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer L. de Visser twee moties heeft ingediend, de eene vragende een uitkeering ineens aan mindere ambtenaren, de tweede vra gende een algemeene herziening van de ambtenaarssalarissen. De moties worden ondersteund door de vrijz.-democraten en worden behandeid te gelijk met deze beschouwingen. De heer MARCHANT <V.D.) repliceert. Hij zegt geen aanleiding te hebben te ant woorden op de vraag van den neer dr. De Visser, hoe de Vrijz. Democraten denken ever j de norm van het Christendom. Van welke zijde denkt dr. De Visser steun 1 te krijgen voer een nationaal minderheids- kabinet? Hoe kan dr. De Visser anderen 'n geloofsbelijdenis afnemen als hij in zulk een groote verlegenheid zit? Wat de partij van spreker betreft, deze zal aan de eischen van de katholieke partij tegemoet komen a's die gegrond zijn op aanspraken, die naar billijk heid kunnen worden gedae.n en worden gel- j dend gemaakt met een rechtmatig beroep op vrijheid van beweging. Geen enkele andere Roomsche eisch zal ooit door de Vrijzinnig- democraten worden gesteund. Zy gaan dus verder dan de andere partijen ter rechter j zijde. Den heer Nolens zegt spreker, dat de katholieken zelf hadden kunnen voorkomen, dat het gezantschap bij den Paus werd af geschaft. In het publiek heeft de heer Nolens zijn dreigement uitgesproken, hetgeen hij zoo vaak deed, dat de meening post vatte dat de heer Nolens een andere meerderheids formatie zag. De heeren Schouten (A.R.) en Kersten (S G. P.) repliceeren. De heer KORTENHORST (R.K.) repli ceert. Spr. constateert dat de heer van Gijn op vrijhandelspolitiek minder star is geweest in zijn rede dan hij voeger was. Dit is van be- teekenis omdat de heer van Gijn éen der richtinggevende figuren is in een beweging ten aanzien van de handelspolitiek. Hij heeft zich gesteld op het nationale standpunt, terwijl de Vrijheidsbond steeds gestaan heeft op een internationaal standpunt. De heer ARTS (RK.V.P.) repliceert. Hij betreurt het antwoord van den minister in zake de salarissen dar ambtenaren. Hij zou een uitkeering ineens willen geven, b.v. van een maand salaris. Hij bestrijdt voorts den heer Veraart, die een ongeoorloofden aanval deed cp de kleine partijen en op spreker's persoon. Spr. wijst erop, dat de missie- en processievrijheid en het gezantschap bij den Paus wel degelijk prineipieele punten zijn, die vele Roomsche kiezers noode zullen missen op het program der Staatspartij. De heer SCHOKKING (C.H.) spreekt den heer Alberda tegen, waar deze betoogde, dat niets zou zyn gedaan voor de arbeiders, in dien de sociaal-democraten er niet waren geweest. De heer NOLENS (R. K.) repliceert. De heer Marchant wil het doen voorkomen, alsof hij door spr. in den waan gebracht zou zijn, dat na verwerping van het gezant schap spr. de uiterste noodzaak reeds aan- v.ezig zou hebben geacht. De heer Mar chant heeft zich daarin vergist. Het had voor een scherpzinnigen politicus duidelijk moeten zijn, dat die uiterste noodzaak zoo maar niet te voorschijn kwam als som mige groepen een einde maakten aan een parlementaire regeering. Spr. haalt daarbij aan hetgeen hij in den nacht van de ver werping gezegd heeft. De onderstelling van de iinksche groepen is al te lichtvaardig ge weest. De heer VERAART (R. K.) repliceert. Hij betoogt, dat de R. K. Staatspartij van meening is, dat het gezantschap bij den Paus geen principieel punt voor haar is. Doch zij gevoelde het als een grief, toen het gezantschap werd opgeheven. De heer Veraart bespreekt de rede van den heer Albarda, die zeide, dat de coali tie nooit iets gedaan heert voor de sociale wetgeving. it is geheel onjuist. Alle par tijen, die va-n goeden wil waren, hebben aan de siciale verzekering medegewerkt. Het gaat niet aan, dat de S. D. A. P. daar van het monopolie opeischt. De heer BULTEN (R. K.) replieceert. Hij vraagt of de regeering alsnog iets wil doen voor de groote gezinnen der ambtenaren. Hij zou advies te dezer zake kunnen vragen aan de Centrale Commissie. Daarna wordt de vergadering tot Dins dag verdaagd; dan zal de minister van fi nanciën aan het woord komen voor du pliek. Verschenen zijn thans de verslagen be treffende de ramp, die op 13 Juli j.l. in de Staatsmijn „Hendrik"' plaats vond en waarbij dertien menschen het leven ver loren. Het zijn de rapporten van den hoofd ingenieur der mijnen, van de directie van de Staatsmijnen en den arbeider-controleur' W. Stoffer, benevens een beschouwing van den Mijnraad aan de hand van deze rap porten. De rapporteurs zijn eenstemmig in hun oordeel, dat de ramp een gevolg is van een ontploffing, veroorzaakt door de ben zinelamp van een schietmeester. Deze lamp, die na de ramp teruggevonden werd, vertoende in de buitengaaskap een groot gat, terwijl de 'oinnengaaskap bijna geheel verdwenen was. Over de wijze, waarop de lamp de ont ploffing zou hebben veroorzaakt, zijn de directie van de Staatsmijnen en de hoofd ingenieur der mijnen van méening, dat de brandende lamp moet hebben gehangen in of nabij de monding van een luchtko ker. Deze meening wordt gedeeld door den directeur van het proefstation te Derne, die een onderzoek instelde naar den aard vau de bschadiging van de lamp. De gaaskap- pen van de lamp zouden door een sterken luchtstroom voor de monding van den luchtkoker zijn gaan gloeien, waardoor het aanwezige ontplofbare mijngasmengsel tot ontploffing kwam. De arbeider-controleur Is van een andere zienswijze. Hij meent, dat de benzinelamp vermoedelijk door het aanwezige mijngas is uitgegaan, waarna de schietmeester ge tracht heeft deze weer te doen ontbranden door haar, zooals de gewoonte der mijn. werkers is, heen en weer te zwaaien. Hoe het zij, de Mijnraad is van oordeel, dat in elk der beide gevallen van een onvoorzichtigheid van den schietmeester kan worden gesproken, welke tengevolge heeft gehad, dat het mijngasmengsel tot ontploffing is gekomen. Ook ten opzichte van de vraag, hoe zich op de plaats van de ramp een ont plofbaar mengsel mijngas kon vormen, nemen de hoofdingenieur der mijnen en de directie van de Staatsmijnen eenerzyds een ander standpunt in dan de controleur anderzijds. De hoofdingenieur en de directie zijn van oordeel, dat het ontplofbare mengsel een gevolg was van een steenstorting, welke het mijngas in abnormale hoeveelheid deed toevloeien. De controleur daarentegen, wijzend op de verklaringen van een kleine minderheid der getuigen, meent, dat op den dag van het ongeval een ontplofbaar mengsel mijn- ras ter plaatse heeft bestaan, als gevolg van een onvoldoende ventilatie. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp had de hoofdingenieur der mijnen zich naar de Staatsmijn „Hendrik" begeven, terwijl hij aan een ingenieur en drie op zichters last gaf eveneens naar de mijn te gaan. De opruimingswerkzaamheden werden on middellijk aangevangen en gingen onafge broken door, bijna voortdurend in tegen woordigheid van een ambtenaar van het Staats loszicht en van een controleur. De dienst van de opzichters en arbeiders controleurs was zoodan'g geregeld, dat steeds een opzichte en een controleur ter plaatse aanwezig waren, voor zoover dit noodlg bleek en de uitoefening van het toezicht elders dit toeliet. De bewoordingen, waarin de controleur Stoffer opmerkt, dat de hoofdingenieur der mijnen het niet noodig heeft geacht om toezicht te doen plaats hebben, zijn hier mede in strijd. De controleur vestigt nog de aandacht op drie overtredingen van de bepalingen van het mijnreglement door de directie van de Staatsmijnen, en wel: ten eerste het dalend afvoeren van lucht zonder ver gunning; ten tweede een niet te contro leeren luchttoevoerweg; ten derde het niet in denzelfden toestand laten van de plaats des onheils door het wegnemen der ben zinelamp. Deze overtredingen worden door de di rectie der Staatsmijnen erkend. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat een hoofdopzichter er niet aan gedacht had, dat voor het dalend afvoeren van lucht vergunning van het Staatstoezicht noodig was, zoodat de aandacht van de mijndirectie hierop niet gevestigd is en waardoor het verzoek om vergunning ach terwege is gebleven. Het Staatstoezicht was, voordat de ramp plaats had met de onder een en twee be doelde overtredingen niet bekend, omdat de werkplaats, die nog slechts korten tijd in bedrijf was, nog door geen der ambte naren van dien dienst was geïnspecteerd. Ook de controleur Stoffer blijkt van deze overtredingen niet op de hoogte te zij a geweest, hoewel hy enkele dagen voor de ramp nog de afdeel'ng, waarin de werk plaats is gelegen, had geïnspecteerd. Het doet dan ook eigenaardig aan, dat de con- troleu'r meent het Staatstoezicht van deze overtredingen een verwijt te moeten maken. De derde overtreding wordt geweten aan voortvarendheid van de mijndirectie, die, zonder de komst van het Staatstoe zicht af te wachten, de lamp heeft doen wegnemen. Deze overtreding wordt echter gebillijkt door het streven van de directie, om de oorzaak van de ramp zoo spoedig mogelijk vast te stellen en de laatste slachtoffers te .bergen. De Mijnraad maakt in verband hiermede de opmerking, dat, toen te voorzien was, dat de plaats des onheils werd genaderd, het Staatstoezlht aanwezig had moeten zijn voor het doen van de officieele con stateering en het eventueel geven van ver gunning tot verdere opruimingswerkzaam heden. Blijkbaar naar aanleiding van deze op merking wordt door den hoofdingenieur der mijnen een beschrijving gegeven van het gebeurde op den dag, waarop de lamp werd gevonden. Hieruit blijkt, dat 2G Juli, toen een op zichter van het Staatstoezicht de werk plaats bezocht, zelfs nog niet bij benadering was vast te stellen, wanneer de plaats des onheils, waar zich nog twee lijken bevon den, bereikt zou worden. Enkele uren ia- ter gelukte het echter, buiten aller ver wachting aan twee meester-opzlchters na verwijdering van een hoop steenen uit den luchtafvoerweg, tot de plaats de§ onheils door te dringen. Beide beambten keerden daarna onmiddellijk terug, met medene ming van de daar ter plaatse gevonden benzinelamp van den schietmeester, alles verder onaangetast latende. Onderwijl werd daarna het Staatstoezicht met een en ander ln kennis gesteld, waar na een opzichter van dien dienst en een arbeider-controleur zich ondergronds bega ven. Nadat de toestand ter plaatse was opgenomen, wesrd vergunning gegeven de beide lijken te vervoeren en de noodige opruimingswerkzaamheden te verrichten. Door den hoofdingenieur der mijnen per soonlijk werd vervolgens met den directeur der Staatsmijnen de werkplaats, nadat deze hersteld was, op mijngasgevaar onder zocht, welk onderzoek gunstige resultaten opleverde. Tot slot kan hieraan nog worden toege voegd, dat het verhoor van den opzichter en de arbeiders, hetwelk in bijzijn van een arbeider-controleur werd afgenomen door het Staatstoezicht en de mijndirectie ge zamenlijk, omtrent de oorzaak van de ramp geen licht heeft gebracht, omdat bij dat verhoor blijkbaar werd uitgegaan van de veronderstelling, dat enkele boorgaten met ontplofbare stof waren geladen en ont steken. Deze veronderstelling bleek later niet juist te zijn geweest. Naar wij vernemen bestaat de verwach ting, dat het fabrieksartsenwetje 19 dezer in werking zal treden. Door den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, werd een schrijven gericht aan de Tweede Kamer, waaraan het volgende is ontleend; Nu de voorstellen van het nieuwe Bezol digingsbesluit gepubliceerd zijn en groote groepen van gehuwde ambtenaren weinig of niets van de voorgestelde verbeteringen profiteeren, meenen de Bestuurderen van den Ned R. K. Bond voor Groote Gezin nen eenberoep te moeten doen op uwe medewerking om alsnog enkele verbeuerin- gen in het B. B. aangebracht te krijgen. We richten ons met dit schrijven tot de vertegenwoordigers van alle partijen en verzoeken u dringend deze zaak van de ver hooging der kindertoeslagen te beschouwen buiten alle politiek, maar alleen uit het oogpunt van de verdeelende rechtvaardig heid. Het nieuwe B. B. zal aan groote groepen van gehuwde ambtenaren niet de minste verbetering van levenspositie brengen, maar bo\indien nog vbrdt deze tegen slag niet eenigszins verzacht door eea verhoogde kinderbijslag. De vaders der groote gezinnen hebben ditmaal wel aan het kortste eind getrok ken. Het z.g. „matig bedrag", dat uitge trokken wordt kan slechts verbeteringen brengen voor de ongehuwden verbeterin gen, die we te gunnen hebben de groote gezinnen zijn ditmaal geheel aan hun lot overgelaten, hetgeen te betreuren valt. Het is de plicht der Overheid om de voortplanting van het leven in en door het gezin te erkennen en te bevorderen. Is het nu billijk, dat de Staat het groote gezin niet vcVoende steunt? Daarom dringen wij met overtuiging en met 'klem zelfs bij U, Heeren Volksver tegenwoordigers aan, met onze Regeering te overleggen of het z.g. „matig bedrag" i nog niet iets zou kunnen worden verhoogd ten gunste van het kinderrijk gezin, door verhooging van den kindertoeslag. We vleien ons dan ook met de hoop, dat aan ons billijk verlangen zal wor den voldaan. H. M. de Koningin is gisteren ongeveer twaalf uur per auto van Het Loo te 's-Gra- venhage teruggekeerd, om daar haar winter verblijf te vestigen. De koningin reed met prinses Juliana, die zich te Leiden bij haar moeder had ge voegd, naar de koningin-moeder, bij wie de koningin en de prinses het noenmaal bleven gebruiken. B. en W. van Rotterdam hebben den Raad mededeeling gedaan van een bij hen op 13 dezer ingekomen schrijven van den heer D. G. van Beuningen, waarbij deze aan de gemeente aanbiedt de te zijner be schikking staande gebouwen, opstallen, enz., welke zich bevinden op het voorma lige terrein van de Nederlandsche Nijver, heistentoonstelling aan. den Stationssingel B. en W. zijn tot dê conclusie gekomen, dat de aanbieding, waarvan door hen met groote waardeering is kennis genomen, dcor de gemeente behoort te worden aan vaard. Indien de Raad zich met deze opvatting vereenigt, zal het echter gewenscht zijn om onder de aandacht van den schenker te brengen, dat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat binnen betrekkelijk korten tijd over het terrein voor uitvoering van gemeentewerken zal moeten worden be- I schikt, in verband waarmede de opstallen slechts voor doeleinden van tijdelijken aard zullen kunnen worden gebruikt. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal met ingang van 1 Januari a.s. in verband met de uitbreiding van het terrein der ongeval lenverzekering (beroepsziekten) het preie tarief der R.V.B. voor ongevallenverzekering met 5 pet. worden verhoogd. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer J. B. Kan, woont heden te Amsterdam de herdenking van het 10- jarig bestaan der Burgerwachten bij. Gisternacht vervoegde zich op het politie bureau te Nijmegen zekere W. uit Amster dam en vroeg om onderdak. By onderzoek bleek W. door de politie te Amsterdam ge zocht te worden wegens verduistering van rijwielen. Hy is naar Amsterdam overge bracht. Doordat kinderen met lucifers hadden ge speeld, brak gistermiddag te half drie brand uit op de derde étage van het perceel Java- straat 211 te A'dam,, bewoond door de familie Van der Plaat, De vrouw en twee kinderen waren op dat oogenblik thuis. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig stond de geheele étage in lichtelaaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin onder leiding van hoofdbrand meester Kartdorff het vuur spoedig te be dwingen. De derde étage brandde vrijwel geheel af. De inboedel ging zoo goed als geheel verloren. De tweede étage, bewoond door de familie Van Wijk, kreeg aanmer kelijke waterschade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de Amsterdamsche Trekvaart bij Naar- den heeft, naar de „Telegraaf" verneeint. een niet alledaagsehe redding plaats gehad. Schipper G. uit Klundert tornde met zijn motorboot tegen den sterken zijwind op. Hoog was het schip beladen met pulp en de deklast verhinderde den schipper te zien wat zich voor op zijn vaartuig afspeelde. Een veertienjarige jongen stond op de plecht op den uitkijk. Plotselingeen rukwind, en de jongen sloeg overboord. De boot voer over den drenkeling heen. Veertig meter was de boot al van den jongen verwijderd, toen schipper G. bemerkte wat er gebeurd was en zonder zich een oogenblik te beden ken zich in het woelige water stortte. Kra nig zwemmer als hij was, wist hij den jon gen op den vasten wal te krijgen. Boor de rukwinden was het schip intusschen naar den kant gedreven. De équipage van het puipbootje zette hierna, koud en nat, de reis voort! Door het uitschieten van een strop heeft een werkman op de Eilanden te Amsterdam een plaat ijzer op het lichaam gekregen. Zwaar gewond is hij naar het Binnengast huis vervoerd. Be bemanning ternauwernood gered Gisteren is te Bergen op Zoom in de vaai- geul even voorbij het havenhoofd de twee- rnastorklippér „De ïlagëraat! van H. Scfibt; van hier, die geladen met suikerbieten ten anker lag in afwachting van den vloed, mid den in de flank aangevaren door d'en twee masterklipper „Scheldestroom" van H. Maas eveneens van hier. De boot zonk onmiddel lijk, zoodat de opvarenden, schipper Scho" met vrouw en twee zoons zich ternauwernood konden redden door op de boot van Maas over te springen, waarbij zij er niet aan be hoefden te denken iets van hun have er« goed te redden. Binnen enkele minuten was „de Dageraad" gezonken en slechts de -.oppen van de masten bleven zichtbaar. Ook de „Schelaestrcom" had eenige averij op- geloopen. Schipper Schot met vrouw en zoons wer den na korten tijd door het stoomschip „He vea" op weg naar hier opgenomen, doch daar dit schip wegens den lagen waterstand de haven niet kon bereiken, roeiden zij van het midden van de vaargeul per roeiboot naar den wal. De schade wordt, naar de Msb. verneemt, door assurantie gedekt. Daar de gezonken klipper midden in de vaargeul zit cn zoo doende gevaar voor de scheepvaart oplevert heeft de havenmeester aanstonds de noodi ge maatregelen getroffen om de scheepvaart geregeld te kunnen doen geschieden en ver dere ongevallen te voorkomen. ZONDAG 18 NOVEAIBEIL HILVERSUM, io' i IV. T.00--1.30 Con.ert door ?.et Boris L 1 .iky-Tr.o ^.30— *.oj Graraófoomniliriek 4.00— 5-oo Hawaiian muziek door het Hawaï v.n-vijftal 6.00— 7-30 Concert door het versterkte Cinema Royal Orkest o. i. v. H. de Groot 8.00 Pers- en so-rtber. 8.15 „Das Dreimr.dlerhaus," ,:an Schuber*-Berte. Nederiand- s he vertaling van Fe!. Hageman, met medew. van Chr. de Vos, Jul. Moes, Wilh. v. d. Hceck, Bettv v. d. Bosch- Schmidt, Jeanne öacilek, Annie v. Beek Ristjouw e.a. Or kest o. v. J. J. v. Ameron. HUIZEN 340.0 M. Na uur i3*o M. 8.30— .30 Morgenwijding door I. de Wit, lid v. h. Gilde,, D Klare WaarheicMuziek en zang 10.20 N.C.R.V. 12.30— 1,30 K.R.O. Concert door het K. R. O.-Trio 1.30— 2.00 K.R.O. Godsdienstonderricht door Prof. D. Bont 2.002.ao Litterair (K.R.O.) halfuurtje door Marie '''.oe nen. Lezing over eigen werk 2.30—4.3 K.R.O. Con cert. Met Nijmeegsche mannenkoor „Keizer Karei," Dir. B. de Bruyn. Puk Jakma-piano. H. H. C. Wijgers, -L v. d. Waarden en Mr. R. Hoffmans-teaoren. J. Hendriks bariton. J. Bar!e!s-bas 4.30—5.o0 K.R.O. Ziekenhalf- uurtje door Pistoor L. J. Willcnborg 5.20 N.C.R.V. 7.308.00 K.R.O. Spr. Aug. Co nmisscris Van o tot 1/3» of de ontwikkeling der Kathol, in Nederland i. d. 9 le Eeuw 3,00 K.R.O. Cancert. De Amsterdamsche Orkestver. o. 1. v. F. v. Diepenbeek. Ari Vadesta-zanger— 10.00 Persber. 10.4> K.R.O. Epiloog door het Klein- Koor o. 1. v. Jos H. Pickers. DAVENTRY, 1Q00 M. 3.50 Concert. M. Russell-alt. E. Marshall-bariton. De kapel van H. M. Air force 5.20 Kinder-kerkdienst 5.50 Voorlezing van „The Pilgrim's progress (Bunyan) 6.056.35 Bach's kerkcantate no. 60. T. Pickerings-tenor. C. Stewart-sopraar. R. Watson bariton 8.20 Kerkdienst 9.05 Liefdaiigheidsop- roep 9.10 Wecrber. nieuvtsbej. >.2' Scnubert-avond K. Winter-sopraan. Mannenkoor. Syu-ipnonieeriest 10 50 Eoiioog. PARIJS „RADIO PARIS," 1750 M. 1220 Re .g-uie ravser.e cn-muz ek --to Orkes'c mcert 4.50— 5 50 Gramofoonmuriek °.05 Circus Radio-Paris 8.3s11.10 Variété. Orkest en Mmes. L. Tycer, F. Izard en Clo. Christophe. LANGENBERG, 409 M. 5.259.20 Kath. Morgenwijding 10.20 Schubert-feest. Her-uitzending van Weenen »2 20-.50 Ccin-nu onmuzidt 2 4 3«20 Schubert- liederen voor sopraan en ait 3.50—5.20 Orkestconcert 7.30 „Die Freunde von Salamanca," kom. zangspel in a acten van Schubert. Daarna dansmuziek. KONIGWUSTERHAUSEN (ZLESEN-) 1250 en 1700 M. c. a. 8.20 Morgenwijding 10.50 Schubert-feest 3.50 Gramofoonplaten (Beroemde-violisten) 4-205.20 Orkestconcert 7-20 Symphoniecor.cert o. 1. v. A. Haels- sig Daarna tot 11.70 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 8.35 Morgenwijding 10.50 Schu bert-feest 2.20 Concert 3.50 Slavische kamermuziek 7.20 „Die schone vom Strande," klucht 9.50 Causerie. Daarna dansmuziek door het Scarpa-orkcst.. BRUSSEL, 509 M. 10.20 Schubert-feest 5.20 Orkest concert 6.50 Trioconcert 8.3510.35 Orkestcon- cert. Mile. Delglune-piano. ■Stec&s Sice JVieutvs/e in ftac/èo. (^^Wt£j?&Kcï/{rc/A?/£fe//7/-;r>es'<7e™ïzc<róa/&tii MAANDAG ïg NOVEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding 12.302.co Lunchmuziek door het Boris Lensky-Trio 5.co6.00 Kinderuurtje Goo7.15 Concert door het Omroep orkest 7.157.45 Engelsch, beginners 8.05 Schubert-herdenking. Lezing over Schubert door Wiiicm Landré 8.3511.00 Concert. Het Hollandsch strijkk;*artet. Willem Rav-Ui-ba iton-lfederzanger. Th. v. d. Pas-begcl. 4-handig pianospel door George v. Renesse en Kengeveld. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1^70 M. (Uitsluitend N.C.R.V -uitz.) 12. ;o1.45 Orgelconcert door S. P. Visser-Orga nist (12.501.00 Een causerie door D. Pereboom over de Racio-centrale's en de N.C.R.V.) 2.00a.30 Schooluitzending. Zangles door J. A. Steinz. 4.005.00 Ziekenuurtje o. 1. v. as. J. J. Buskes. H. J. Smit Duyzent kunst-orgelbegel. 7.007.30 Stenografieles 7.30 Schubert-herdenking. Spr. G. v. d. Ravenzwaay te Am sterdam Schubert als mensch en als kunstenaar. Het Chr. Radio-orkest o. 1. v. J. Pouwels. Werken van Schu bert in de bewerking v3n Bach. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramo- foonm iziek 12.20 Balladeconcert (alt-tenor) 12.50 Dansmuziek 1.20 Orgelconcert 2.20 *oor de scho len 2.'o Muziek 2.50 Lezing 3.20 Muziek 3.25 l ezing 3-40 M ziek 3.50 Schubert-concert voor d® scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor padvinders 7.05 Pianc-uuo's van Schubert 7.20 Liter, cr fielr. 7-35 Muziek 7.45 Fransche causerie 8.05 Concert door de militaire kapel. B. Hoopers-tenor 9.-0 Speech van 3'r Plu Cunliffe-Listcr 9.35 Lezing The stars 9.5b Nieuwsber. 9.55 Kamermuziek van Schubert. Sir. G. Henschel en het Kutchcr strijkkwartet 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.502.10 Orkest concert 4.055.05 Symphonieconcert 9.05n.10 Concert, en ndio-tooneel. Het Gezelschap Colin, Mme. Martmelii-zang. LANGENBERG,469 M. 11.20tt».20 Schubert-herden- kingsfeeat.^OrkcBt en koor 11.30 Median is: he muziek 12.25—1.50 Crkéstcoricert 5.05—5.50 Kbor-concerf 7.20 —8.15 Drkestcorcert 8.20 Schubert-feest Sympho nieconcert. Eaarra dansmuziek. KONIGV. USTEIvUAUSEN. ZEESEN., i2;o en 1700 M. c. a. 9.5011.20 Schubertfeesi—- 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Concert 5.207.05 Lezingen - 7*20 Schubertfeest. Koor en orkest. Daarna tot 11.50 dans muziek. HAMBURG, 395 M. 4*20 Schubertfeest 5.20 Vroolijk concert. 7 20 Schubcrt-avond Concert. Orkest, koor. en solisten. Rede van dr. F. Giinther 9.30 Nieuwsber BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Piano en vioolconcert 7.20 Gramofoonmuziek 8.5010.50 Concert. Orkest en koor. SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Tclcfunken cn „Errem"-ToesteUen Op den Rottordamschen weg te Delft is gisteravond omstreeks half zes nabij de Zweth een Z.H.A.M.-bus, komende van Rot terdam. door een langs den weg staande schutting gereden en over den kou geslagen doordat de chauffeur verblind werd door het licht van een tegemoetkomenden auto, De talrijke inzittenden van de bus bleven onge deerd, de chauffeur werd licht gewond. Een verzoek om loonsverhooging De R. K, Mijnwerkersbond heeft een adres gezonden aan de contact-commissie in het mijnbedrijf, waarin uiteengezet wordt, dat de loonen voor spitters, hulp-houwers en sleepers op posten lager zijn dan in de Duitsche mijncentra. Gevraagd wordt, om naast de toekenning van het reeds gevraagde minimum-loon voor de ondergronders, eveneens de ge- /raagde gewijzigde grensindeeling voor ons Sfederlandsch mijnbedrijf door te voeren. De minimum-loonen der bovengronders dienen ook te worden verhoogd. Een verhoo- ~!ng der minimumloonen met 10 pCt. wordt door den R K, Mijnwerkersbond wensche- ,ijk geacht Verder vraagt het adres een nieuwe loonregeling voor de jeugdige arbei ders beneden 23 jaar. Reuze-knul. Nog nooit heb *k iemand gesproken, die van Eddy v. Dun het tegenovergestelde zei En ik ken 'm toch al vanaf de school banken. Of laten we zeggen: Tc héb 'm gekend want sinds 'n jaar of zes zit ie al in 'n andere stad, dié niet bepaald „naast de deur" ligt. "n Prettige Jongen was Eddy Je ken gewoon geen ruzie met 'm krij gen...... Als w y zin hadden, om te knikkeren dan knikkerde hy mee...... als wij zin hadden, om roovertje of Indiaantje te spe len, dan speelde Eddy óók roovertje of Indiaantje Als anderen roet in 't eten wilden gooien dan was Eddy er by, om 't met 'n lach en 'n leuk woord op te vangenen 't werd niet opnieuw geprobeerd Als er ruzie dreigde, dan was Eddy de vrooiyke vrederechter, die de verhitte jon- jongensgemoederen tot bedaren bracht. *n Sympathieke jongen was Eddy v. Dun die altyd iets voor z'n kameraadies over haddie nooit zichzelf op de voorgrond plaatste en toch overal werd bijgehaald. 'n Enkele maal brachten we 'm wel es thuis. En als we dan aan Eddy's moeder iets over hem verteldenvan 'n mooie daad weer van goedhartigheid of zoo iets, daii kwam er soms 'n eigenaardig glimlachje over het gelaat der vrouwen d'an zei ze: „Was ie thuis óók maar altyd zoo hier is Eddy zoo'n lieverdje niet." Maar daar geloofden we natuuriyk geer, steek van. Na de schooljaren verloor "k Eddy *n poos uit 't oog. Maar toen we beiden zoo tegen de twin tig liepen, werd de vriendschap opnieuw aangeknoopt, doordat we lid werden van dezelfde vereeniging. Ook in dit milieu was Eddy de steeds graag geziene figuur. Z'n leuke kop met de altijd glinsterende oogen, z'n prettig geluid, z'n nette, rustige manieren zonder 'n zweem naar pedante rie, z'n algemeene ontwikkeling, dit alles droeg er toe by, om Eddy sympathiek te maken. Vaak hield hy 'n lezing of 'n causerietje over een of ander interessant onderwérp... nu eens was 't apologie, dan weer natuur kunde, wetenschap of 'n Actueel onder werpen altijd was 't 'n genoegen naar hem te luisteren en met hem van gedach ten te wisselen, alleen reeds om z'n per soon. 'n Paar keer was er 'n conflict in die vereeniging en c. ,'iga'e het tot 'n breuk te komen tusschen eenige heterogene elemen ten En beide keeren was 't Eddy van Dun. die 't zaakje in 't reine brachtHij boefde 't woord maar te vragen en er kwam rustdie gevolgd werd door toenadering en eindigde met algeheele verzoening. Van woorden van dank of waardeering wilde Eddy niets weten, ook nimmer van 't vervullen eener bestuursfunctiehy bleef maar liever z'n eigenen ze kon den toch altyd op z'n hulp rekenen. Als Eddy van Dun 'n enkele keer niet op 'n clubavond wasdan kon Je da echt merkend'an was er 'n leegte er ontbrak ietsde prettige stemming was niet zoo algemeenwe hoorden z'n lach nietwe misten z'n aangename stem, z'n geestige opmerkingen en anec- dotende piano werd niet aangeraakt, want niemand kon spelen ais Eddy, nie mand kon uit 'n marsch, 'n opera-pot pourri of 'n karakteristiek nummer halen, wat Ed'dy er uit haaldez'n vingers wa ren als fladderende vlerkjes als ze over de toetsen gingenelk muziekstuk kreeg z'n waarde en nooit schenen die vlugge vingers moe te wordenAls ie er tien gespeeld had, en we vroegen om 'n elfde, geen oogenblik aarzelde hy, en we genoten opnieuw van z'n merkwaardig muzikaal ta lent Was het wonder, dat de vroolijke vrien den-stemming er niet heelemaal was als Edd'y 'n keer niet verscheen? En was 't wonder, dat het "n klap in ons gezicht leek, toen we hoorden, dat Eddy van Dun zou bedanken? Hy ging trouwen. Eens zou 't er van komen, dat wisten we, want hy was al 'n goecf jaar verloofd maar zóó gauwdaar had niemand op gerkend. 'n Onverwachte, belangrijke verbetering van positie had de doorslag gegeven. Eddy ging trouwen en de vereeniging vaarwel zeggen. Z'n afscheidsavondje was 'n feest en te- geiyk 'n haast treurige boel. De voorzitter spietste 't eersten wist geen raad met z'n houdingomdat 't byna 'n grafrede ging lijkenen 'n an der bestuurslid kon zelfs niet verhinderen d'at T 'n paar tranen tusschen z'n vest er z'n overhemd sprongenen allemaal za ten we te kijken als patronaatsjongens, die voor de laatste maal hun beminde directeur in hun midden zien. Eddy kreeg 'n pracht van 'n cadeau, waaraan we allemaal spontaan hadden bij gedragen'n pendule-stel van tegen de honderd gulden aan. Eddy dankte op z'n eigen, joviale wijze en zei niet te kunnen begrijpen, dat er om hem zoo doodbiddersachtig werd gekeken. Hy beloofde de vereeniging niet te zullen vergeten en nog wel es 'n keertje te komen buren. Toen ging ie heen met z'n aanstaande vrouw, die ook op 't afscheidsfuifje was genoodigd. En de leegte w a s er weer. „Jammer" zei de een. „Niks an te doen" zei de ander. „Zóó'n reuze-knul krygen we hier nooit meer terug" zei 'n derde, en stak met 'n moedeloos gebaartje 'n versche sigaar op. En *t werd 'm nagezegd door allen. 't Duurde lang eer 't weg-zyn van Eddy v. Dun wat sleet. En de echte, ouwerwetsche stemming leefde weer op als hy by gelegenheid van 'n extra feestje zich weer es vertoonde en nog heelemaal de Eddy van vroeger was. *n Jaar of acht later werd Tc benoemd in 'n feestcommissie of zooiets, waarin ook Eddy van Dun zitting had. 't Was weer 'n prettige hernieuwing van de oude kameraacTschap, op die eerste, in tieme vergadering. Hoe 't bij 'm thuis ging? O, best vroolijkte Eddy best, best flinke, gezonde jongens, goeie zaken, 'n leuk, geriefelijk huisalleen de vrouw 'n beetje an de sukkelmaar dat zou met Gods hulp óók wel weer in orde ko mendat waren nou eenmaal de kruis jes, die we moesten meedragen zonder te morren Even was ie ernstiger dan ik 'm kende maar gauw werd Edd'y weer de ouwe z'n moppen en kwinkslagen rolden over mekaar, hy gaf 'n rondje, haalde al lerlei herinneringen op'n echt leuk na praatje werd 'ten we schrokken van 't late uurzóó gezellig had Eddy ons bezig gehouden. ,,'t Biyft toch maar 'n reuze-knul, niet?" In Paar dagen later had 'k 'n bood schap voor 'm, en ging naar z'n huls. 'n Klein meisje deed openze zou pa zeggen, dat 'k er was. 'k Stond in de gang en hoorde de stem van Eddy. Maar 't was niet de stem, die 'k van 'm gewend was. Ze klonk hard en hoog in felle ruzie-toon. Ik schrok van de stem, die niet en toch weer wél hèm toebehoorde. Ik kreeg 'n ge voel of 'k tegen 'n deur op liep. Ik hoorde 't meisje in scherp haast-ge- fluister iets zeggen en 't werd stil. ■Eddy kwam de gang in, deed joviaal als altyd, maar de mislukking lag er dik bo venop. M'n geluid moet vreemd geklonken heb ben toen, als van iemand, die 'n ontnuch terende ontdekking doet...... dat zag 'k aan Eddy's gezicht. 't Gesprekje vlotte maar zoo half en t blééf bij de boodschap. Weer 'n week verder moest 'k nóg es bij Eddy zijn. Hij was er niet, maar kon elk oogenblik thuis komenof 'k maar even in de voor kamer wou wachten. 't Duurde maar 'n paar minuten, of 't slot van de voordeur ging. Een van z'n jongens, die 'm vermoedelijk tegemoet kwam in de gang, om te zeg gen, dat ik er zat, kreeg, vóór ie twee woorden kon uitbrengen, 'n trap of 'n stomp, die 'm tegen 'n deur deed kwakken. „Duvel op, jog!" hoorde ik tegelijk Eddy snauwen „Vort, naar binnen, 'k heb geen tijd om naar jullie gezanik te luisteren; 'k mot direct weer weg!" Snel kwam z'n vrouw er tusschen. Maar ook zij kreeg 'n paar grauwen, met 'n stel bastaard-vloeken er bovenop Er volgde wat zacht heen en weer ge praatToen beet Eddy z'n wouw toe. ",Zeg dat dan eerder', sufferd!" En hy kwam in de voorkamer, met 'n tamelyk ongelukkig smoesje. Ik sprak hem niet aan by z'n vóórnaam, zooals gewoonlijk, en zei vormelyk wat 'k te vertellen had. Hij voelde 'ten kreeg 'n kleur. Toen 'k buiten kwam dacht 'k aan z'n moeder's woorden van 'n gceie twintig jaar geledenen heel m'n sympathie voor de „reuze-knul" was kapot. Nooit geweten, dat iemand thuis zóó'n mispunt en buiten de deur precies anders om kon zijn. Maar nou zeggen ze me weer, dat 't geen zeldzaamheid is. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14