PUROL di™tZwr»a^ssrsf -r* k» Te 4.25 uur op Nederlandschen bodem SSSÏÏSJa K°»< A E M £T«X' SS'» vlERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 De H.-WAEN heeft den been- en terugtocht naar Indïë glansrijk volbracht Smirnoff, Aler en Veenendaal enthousiast gehuldigd 3- !*-' cr r on- qerc/c lippen Een vliegtuig stort op straat Een luchtvaarttentoon stelling te Londen Toen de luchtvaart nog in de kinderschoenen stond RADIO-NIEUWS Radio-rapport „Graf Zeppelin" Ammunitie gevraagd per radio Polen vraagt rapporten Een nieuw station in Zuid-Afrika Amateur-ontvangst van het Zeppelin-radiostation Byrd's Zuidpool-expeditie De avondprogramma s van den Duitschlandzender Noordwijk-radio Vrijdagmiddag De windvlagen gieren over het uitgestrekte Weiland; de boomen zwiepen onder den stórm; Schiphol druipt van den regen; het is een echte sombere najaarsdag Toch, opmerkenswaardig by zulk intens siecht weer, is er op en om Amsterdams Wieghaven betrekkelijk veel belangstelling. De H-NAEN wordt verwacht. Donderdagmiddag nog hadden Smirnoff., en Aler verzekerd alles in 't werk te zullen stellen om Vrijdagmiddag op Schiphol te zijn. En wat ze beloven, doen ze ook. Als we in den middag het vliegveld be treden is het, behalve de eenige honderden die voor het stationsgebouw beschutting tegen wind en regen zoeken, verlaten. In he. restaurant en in de groote vlieghal is het druk. leder is voor het slechte weer gevlucht. Geen vliegtuig in de lucht te zien. Toch! Daar komt een Farman uit Parijs. Hoog gt»c de machine over het veld, keert en komt, moeizaam tegen den storm op tomend, omlaag, om vlot te landen. De bedienende manschappen schieten toe, de passagiers stappen uit en verdwijnen haastig in het stationsgebouw. Langzaam rolt de wagen met. de bagage weg. Intusschen is hèt gesprek natuurlijk de H-N A E N. Verschillende autoriteiten zijn reecfe ver schenen, onder wie de minister van Water staat, de heer v. d. Vegte, en de directeur- generaal der Posterijen, ir. Damme. Naarmate het later wordt komen er meer belangstellenden. Auto's, die, bestookt dooi den storm, langs de polderwegen zeulen, brengen nog tal van nieuwsgierigen aan. Zij, die probeeren per fiets Schiphol te bereiken, hebben zwaar werk en hun moeite wordt aanvankelijk niet beloond. Geen feestelijk vertoon, geen vlaggen (de wind zou ze ln stukken slaan), geen mu ziek. Langs de gebouwen en onder de luifels staan de moedigen samengehoopt, de jassen en mantels stevig dichtgeknoopt, de kragen hoog opgetroken Schiphol wacht op het vijfde postvliegtuig. Want dat het dezen middag nog zal arri- veeren staat nu vrijwel vast. Om 12 uur was bericht binnengekomen uit Budapest, dat de H-N A E N om 9 uui gestart was en omstreeks 5 uur zou landen, indien niet onverhoopt een tusschenlanding ln Neurenberg gemaakt zou mo»ten worden Eenige uren later wordt geseind, dat het vliegtuig op enkele mijlen afstand van Neu renberg is gesignaleerd, vliegende in de richting van Nederland. Geen tusschenlanding dus. De H-N A E N is in aantocht. Nu komt er ook meer bedrijvigheid op T veld. Groote kransen worden aangedragen en verdwijnen in de groote vliegtuigenhal, die voor de feestelijke ontvangst gereed is ge maakt. Een gedeelte van de groote Inwendige vuimte is gereserveerd voor autoriteiten, daarachter zijn tafeltjes en stoelen klaar ge zet voor de genoodigden en ten slotte is een groot gedeelte opengehouden voor het pu bliek- dat straks zal worden toegelaten. Heel de huldiging zal hier geschieden. Intusschen worden de kansen vah het vliegtuig druk besproken. De moed van de vliegers wordt geprezen om ondanks regen, wind en mist het laatste groote traject Unea recta te ondernemen. Want het is uit de telegrammen gebleken, dat Smirnoff en Aler niet over Neurenberg zijn gegaan, maar den kortsten afstand heb ben genomen. Blijkbaar wordt alles op alles gezet, om nog vóór donker Schiphol te be reiken. Het wordt 4 uur.... Soesterberg gepasseerd! Die mededeeiing, door den stationschef Thompson luide rondgeroepen en door tien tallen monden herhaald, werkt als een elec- trische schok. De groote hal vult zich met honderden ge noodigden en autoriteiten; ook het publiek, dat nu wordt toegelaten, spoedt zich naar de hal. Slechts enkelen, onder wie mevr. Smirnoff, mevr. Aler en haar twee zoontjes en de verloofde van Veenendaal, die allen zichtbaar ontroerd zijn, blijven op het vliegveld. Ook directeur Plesman blijft op den uitkijk. De spanning stijgt met de mi nuut. Voor de toegangen der hal verdringen zij, die nog iets van het gebeuren op net vliegveld willen zien. zich zenuwachtig. Plotseling: Daar zyn ze! Het geoefende oog van een der mecaniciens on het veld heeft een zwarte stip aan den Oostelijker, grijzen hemel ontdekt. Met ra- over de wachtenden, zenuwachtig enthousiast toegewuifd. Smirnofmaakt eererondjes. Hoeden en MDfeerL8groetdophvaderlandschen bodem. Weg scheert de vogel weer naarhet Noord- Oosten, om dan terugkeerend tegen den wind in te landen. Geland, Precies om 4.25 raken de wielen den grond. Reeds begint net te schemeren, de groote toren is geheel verlicht. De roode semen op gebouwen en hangars zijn onistoKen. Smirnoff is dus in zijn opzet Nog juist voor donker is de H-N a l n benouden teruggekeerd. Statig taxiet het gevaarte naar ae nai. Enthousiast wuiven vrouwen, kinderen, vrienden en kennissen; Smirno.f, Aler en Veenendaal beantwoorden dien groet. Nog eenige heftige slagen van de pro pellers en de machine staat stil. De reis is volbracht. Het is een ren naar de cabine. Als de vliegers uitstappen is het een weer zien en omhelzen, dat zich hier niet beschrij ven laat. Dan komt de ernst der dingen weer boven. De postauto staat al naast het vliegtuig. De mail wordt overgeladen en in vliegende vaart gaat l'^t naar de hoofdstad. Duizenden brieven zullen nog dezen zelfden avond hun v*a 30-60 co 90 O. Tob» 89 a. Bi) Aj»th. DrogUKo bestemming bereiken, na 10 dagen geleden in Batavia afgegeven te zijn. Dc huldiging Aan den arm van vrouw en kinderen komen de vliegers de hal binnen, die rond om met kleurige vlaggen versierd is. Een minutenlange ovatie stijgt op uit honderden kelen. Overal gewuif, enthousiaste kreten. Ieder wil de flinke kerels de hand drukken. Het duurt nog eenigen tijd voordat Smir noff, Aler en Veenendaal met hun familie leden en de autoriteiten hun plaatsen heb ben ingenomen. De eerewijn wordt rondgediend en als de eerste teug Is gedronken, vraagt directeur Plesman stilte. Minister van der Vegte plaatst zich voor de microfoon, die het gesprokene over heel het land hoorbaar zal maken. De minister spreekt de dappere beman ning toe. Namens de Nederlandsche regeering, aldus spr., waarvan ik alleen hier helaas de ver tolker kan zyn, namens allen, die hier te genwoordig zijn en namens alle goede va derlanders heet ik u hartelijk welkom en wensch u geluk met de goede reis, die yol- bracht is. Spr. herinnert aan den dag van 12 Sep tember, den dag vóór het vertrek van het eerste vliegtuig. Toen waren we vervuld van de beste wenschen, nu is de tocht ten einde. Toen zelden we: waren ze maar eerst in Indië en was het 5de vliegtuig maar eerst terug. Nu i s het vijfde 'vliegtuig terug. In de eerste plaats mag men dankbaar zijn, aldus spr., dat de bemanning van alle vijf vliegtuigen behouden is. Daarnevens wenscht spr. de bemanning en zich zelf geluk, dat de piloten en meca niciens hebben medegewerkt, om voor de Nederlandsche luchtvaart zulk een schoone periode te openen. De geschiedenis der Nederlandsche lucht vaart en van de luchtvaart Nederland Indië zal niet geschreven worden, zonder dat ook voor Smirnoff, Aler en Veenendaal er een plaats zal zijn ingeruimd. Wij zijn van dank vervuld en voelen met het geluk der K. L. M. mede. Spr. uit zijn vreugde over de behouden landing na deze laatste etappe, die niet de gemakkelijkste zal zijn geweest. Spr. besluit met een dronk te wijden op het welzijn der K. L. M. en de bemanning van het 5de vliegtuig (luide toejuichingen). Ir. Damme spreekt De volgende spreker is ir. Damme, direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie Spr. acht het een voorrecht, hier een kort woord aan de gelukwenschen van den mi nister te mogen toevoegen. De Posterijen zien met groote belangstel ling en ongeduld de pogingen aan, die de K. L. M. in het werk stelt voor een Vlugge postverbinding tuschen Nederland en Indië WiJ verheugen er ons over, aldus spr. dat de voorbereiding voor die snelle verbinding in zulke goede handen is, overtuigd als wij zijn, dat daarmede aan de Nederlandsche posterijen groote diensten bewezen worden. Dat reeds zulk een goed resultaat is be reikt, is te danken aan de bemanning. Spr. heeft groote bewondering voor degenen die deze postvluchten volbrengen. Moge deze tocht van het 5e vliegtuig een lichtpunt in de geschiedenis der K. L. M. zijn. (Geestdriftige instemming). Vervolgens voert de heer J. ter Haar, wet houder van Amsterdam het woord. Spr. prijst de bemanning als kranige Ne derlanders en spreekt er zijn blijdschap over uit, dat er nog zulke menschen te vinden zijn. Want al zijn er machines en al is het geld er wel, noodig zijn zulke menschen als Namens het gemeentebestuur brengt spr. hen hulde! (Applaus). De dames Smirnoff, Aler en Veenendaal worden gehuldigd met een bouquet thee- r0zen. Niet de eerste en ook niet de laatste tocht Namens de Ned. vliegtuigenfabriek en namens den heer Fokker spreekt dan Stephan, directeur der Fokkerfabrieken -1 wijst er op, dat deze tocht van de H-N.A. niet de eerste is en ook niet de laatste zijn. maar dat dit het begin van een nieuwe periode zal beteekenen. Het zal niet bij deze enkele daad blyven, maar zij zal de aanvang van een roemrijke periode zijn. Wij danken u en de K. L. M., aldus spr. voor uw prestaties. Onder spontane toejuichingen en bravo geroep worden dan Smirnoff, Aler en Vee nendaal ieder met een krans omhangen. Namens het personeel der K. L. M. heette de heer Manasse de bemanning welkom en biedt Smirnoff een krans aan. Llnea recta! Dan komt de directeur der K. L. M-, de heer Plesman, aan het woord. Mede namens den Raad van bestuur der K. L. M. brengt spr. aan de talrijke aanwe zigen dank voor hun tegenwoordigheid en de groote belangstelling ook bij deze hu'di- ging weer betoond. Het is een bewijs hoe het luchtverkeer het publiek ter harte gaat. Uit de aanwezigheid van minister v. d. Vegte blijkt de aandacht, die de regeering voor het streven der K. L. M. aan den dag 'egt. Daarvoor aldus spr. zijn wij zeer erkente lijk. Het feit, dat de H-N. A. E. N. vandaag ondanks storm, regen en mist linea recta naar Schiphol is gekomen en op tijd is ge land, spreekt boekdeelen. Want goede organisatie alleen zou niet baten, aldus spr., als er geen mannen waren, zooals gij! Dat zij leven!II Driewerf hoera schalde door het gebouw Ten slotte bood een vertegenwoordiger van de Gnome et Rhone motorenfabriek te Pa- riis, die de motoren van de H.-N. A. E. N. levérde, een krans aan. Daarmee was de officieele huldiging ten ^indc. Van de bemanning en autoriteiten werd nog een foto gemaakt. Langzaam stromden de hal en het veld Buiiarf' was het reeds donker. De lichten van den grooten toren waren gedoofd. In een der hangars stond de H.-N. A. E. N van den 15000 K M. langen tocht reeds te droomen En toen er op de Molenhei op een mooien gisteren even naar mijnheerin Rotter- Intusschen heeft dit veranderen van hen i IJ Th - J i sn toen ei op ae jvioiennei op een mooien j gisteren even nam nnjnnccim nu.wr- W1T1 een VH.0gVCj.Cl lil 1 wente zomerdag een groote Sommer-tweedekker ar- d'am geweest om hem te bedanken enne... Ten stadliuize te Enschedé vergaderde de vliegveldcommissie-Twente. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, dat thans reeds in het kapitaal der te stichten .,N. V. Luchtvaartterrein Twente" zijn geplaatst 327 aandeelen a 1000. Verder, dat van het Luchtvaartterrein, groot 62.78.20 H. A. reeds 49 52 20 H.A. is aangekocht voor totaal 158 047-67. Van de rest der gronden groot 13 26 00 HA. Is ont eigening aangevraagd, omdat deze niet bij minnelijke schikking konden worden ver- xregen. Deze eigenaren vragen 5000 en meer per II. A„ terwijl tot nog toe gemid deld ruim 3000 en minder is betaald. De ontwerp-statuten der N.V., voor de be handeling waarvan de vergadering hcofd- :akelijk was belegd, werden voorloopig vast gesteld. Nadat de betrokken gemeenteraden ;r hun goedkeuring aan hebben gehecht en Dok het Departement van Justitie zich er mede heeft veréenigd, kan dus de stich tingsakte der N. V. voor den Notaris worden verleden. Ten slotte werd een commissie benoemd om met spoed de ontginning van het ter rein voor te bereiden. N.T.A. meldt uit Parijs: Bij de landing op 't eiland Mallorca vloog jen Fransch postvliegtuig van het traject ParijsAlgiers tegen een torenspits en stortte op straat. Het toestel werd zoo goed als geheel vernield. De piloot en twee pas- seerende voetgangers werden zwaar gewond. Van den 16en tot dan 27sten Juli van het volgende jaar zal in de Olympia Hall te Londen een Internationale luchtvaartten- oonstelling gehouden worden, georganiseerd door de Maatschappij van Britsche Vliegtuig- constructeurs. Balile en Busch. Annie Pascal wilde naar Elba. In de „Sport Echo" schrijft de heer G. Bosch van Drakestein over de luchtvaart, toen ze nog in de kinderschoenen stond; ).m. het volgende is er aan ontleend: Bahle en Busch en Annie Pascal waren de zonderlinge figuren, die hun leven in de waagschaal stelden, enkel en alleen om te vliegen. Bahle ligeft zóó gevlogen: Hij bouwde voor de eerste Nederlandsche riiegvereeniging een geheel nieilwe machine, sen, die als twee druppels water op het leer- Blé'riotje leek en dan ook niet van dit toe stel te ondrscheid'en zou zijn geweest wan neer Bahle niet de vleugels 'n tikje langer en de kleur anders gemaakt had. De vleugels had hij langer gemaakt, om dat, nou ja, omdat het iets voor en... iets tegen had en in hoofdzaak, omdat het weer eens wat anders was. En wat de kleur be trefthij had het toestel van top tot 3enverzilverd, omdat hij het zoo graag de „zllvervogel" wilde noemen. Welnu, het nieuwe product werd als „Zil vervogel" gedooptmet een flesch cham pagne. De flesch werd niet tegen het toestel stut geslagen, terwijl zy nog vol was, zooals men gewoonlijk doet, wanneer een schip of een vliegmachine gedoopt wordt. Bahle was wel wijzer! Eerst weid de inhoud eerlijk onder de aanwezigen verdeeld en daarna werd dé leege flesch tegen een d'er wielnaven stuk geslagen. Dat was even goed, zei Bahle en hij had gelijk. In elk geval is het niet slecht geweest, want Bahle had geluk met zijn „Zilvervo- gel". Hij viel er nooit mee en kon er al heel gauw mee vliegen en goed ook en nog denzelfden zomer legde hij zijn examen af. Hy voldeed schitterend aan de verzwaarde sischen. HU maakte de voorgeschreven acht- jes op keurige wijze en op 21 October 1911 werd hem door de Ned. Ver. voor Lucht vaart zijn brevet uitgereikt. Hij was de vijf de, die na Mulde, Bakker, van Bussel en Hilgers zijn brevet verdiende boven Neder- landschen bodem. Ongeveer 2 maanden voor hem had Hilgers het zijne gehaald te Scea- terberg. Nog geruimen tijd bleef Bahle, steeds bedrevener wordend in het bouwen en herstellen van vliegmachines, op de Mo lenhei, maar ook voor hem was het slot, cïat de maatschappij hem weer opslokte. De vliegerij was een desillusie voor hem geworden. Geheel onbemiddeld, doch vol il lusies, was hij op de Molenhei gekomen en, na een paar jaar van arbeid, sensatie, vrij heid, frissche heidelucht en betrekkelijke welvaart, ging hij er terneer geslagen en al even onbemiddeld, ja arm, vandaan. Ik had met hem te doen, toen ik aan het sation te Breda afscheid van hem nam. Hij was een vogel die, na een tijdelijke vrijheid, weer zijn kooi in moest! En nu Busch. Busch trad op, toen het bo vengenoemd viertal het vliegbrevet al te pakken had. Waarom hij wilde leeren vliegen, heb ik nooit begrepen; maar hij had het zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat hij zou leeren vliegen. Van sport had hij hoege naamd geen verstand en van motoren al evenmin. Maar hij moest en zou leeren vlie gen en legde het leergeld meteen maar op tafel, toen hij zich kwam aanmelden. Bang was hij niet. Reeds in Januari 1925 schreef ik over Busch, naar aanleiding van het vinden van zijn lijk onder den vloer van een garage in Amsterdam, waar hij wel 10 jaar begraven moet zijn geweest. Maar dat is alweer zoo lang geleden, dat ik het erop waag in her haling te vallen. Busch kwam op dn Molenhei, zag en reeds na een paar lessen in 't rollen trok hij flink hard aan 't hoogtestuur. Nooit zal ik dat oogenblik vergeten 1 Loodrecht ging het d'e lucht ln! Maar toen schrok hij toch, en even brusque als hij aan het hoog testuur getrokken had, duwde hij het weel terug en dook loodrecht naar de aarde. Nog juist even voordat hij te pletter viel, trok Busch weer, alweer veel te hard, aan het hoogtestuur, klom opnieuw loodrecht, hooger, hooger, maar toen had het Bleno J er genoeg van! De rechter vleugel zakte, zakte, de linker ging omhoog en daar luiKei- de het toestel, over z'n zy! Een kortmaa intens gekraak, een plotseling verstommen van het motorgeronk, en het was gebeura. Mies, maar dan ook alles, was kapot fehalve Busch. Hij mankeerde niets...... Dat was nies voor hem zoon klem Bie- riotje zei Busch. HU moest iets beters, iets grooters hebben, iets dat vastei in de lucht lag! riveerde met 50 P.K. Gnome motor, een reuzemotor voor dien tijd, toen was BuschjcS hart (Busch was maar klein) spoedig ge stolen. Hij haalde uit zijn linker-bovenvesc- zakje een pakje biljetten van 1000 pop en kocht het vliegtuig a contant! Hij schafte zich een grooten pot roode verf en 'n groo ten kwast aan en schilderde het heele ge vaarte rood, fel rood, ja zelfs de spandra den, wielen, spaken en banden. Ged'uld tot dat alles droog zou zijn had hij niet! Hij moest en zou in Roosendaal, waar hij beweerde geboren te zijn, een vliegde- monstratie geven. Reeds den volgenden, dag werd de machine, druipende van de over tollige verf, uit de hangar gereden. Busch klom erin, de motor werd aangeslagen en de Sommer met Busch schoot het lucht ruim in en zij, die achterbleven, geloofden geen van allen Busch ooit levend' te zullen terug zien. Als een stip verdween hij in Noord-wes telijke richting, want de wind was N.-W. en Busch wist, dat men het best tegen den wind in kon opsijgen. MaarRoosendaal lag in het Westen! En hoe Busch ook met zijn roer manoeu vreerde, hij zag geen kans den koppigen Sommer-tweedtkker van richting te doen ver anderen. Zelfs toen de hooge schoorsteen van de suikerfabriek te Zevenbergen in het zicht kwam, wist het vliegtuig niet van wijken, zelfs niet van stijgen en dus Onderaan den schoorsteen, ln het land, lag even later een verwarde massa van lat ten, splinters, plankjes, draden en laocen Helpers schoten verschrikt toe, maar deins den gillend terugMidden in dien chaos zat Busch, bleek als 'n üoode, bloederig rood, met groote staaroogén! Maar Busch was niet dood, had zelfs niets gebroken, al dat roode goed ie was maarvsrf! Busch zat nog juist in z'n stoeltje, zooals hij vertrokken was; dat stoeltje zat nog vast aan het plankje en het plankje la? dwars over een sloot; Busch had niet eens natte voeten gekregen. Na dit voorval verdween Busch van 't Molenheitooneel. Later vonden wij hem, in gezelschap van den vlieger Lütge, ln Den Haag terug. Lütge zou demonstreeren, maar het woei en daar hield hy niet van! De motor wilde niet aanslaanüesüst nietwat wel meer gebeurt, Wanneer het contact niet wordt aangezet! Maar Busch wist raad! Hij zou dat kop pige motortje wel mores leeren! Hij klom op het stoeltje, gaf bevelen, liet de schroef ronddraaiencontact?japrr de motor sloeg aan, direct zelfs en daar men verzuimde den luchtvogel bij den staart vast te houden, schoot Busch wederom de lucht in. „Houdt hem! Houdt hem," brulde hij, rechtop staande met de armen in de lucht. Maar lang duurd'e de vertooning niet, want de machine verpletterde zichzelf tegen een hek en...... Busch mankeerde niets Maar 'eens dan toch schijnt het geluk Busch in den steek te hebben gelaten, want ware dat niet het geval geweest, dan had men hem niet kunnen vinden, vermoord, ver teerd, in een kistje, zonder geld. maar nog met een miniatuur vliegtuig-schroefje als speld in zijn das gestoken. Busch is dood, hij rust reeds lang en ruste verder in vrede! Hij heeft ons vaak, zeer vaak laten lachen, deze luchthartige man. Maar ook. zoo in stille avonduren, heb ben wij Buseh toch ook anders gekend. Dan in eens kon hij peinzend spreken over vrouw en kinderen, Ja ever zijn kinderen vooral, die voor hemzijn engeltjes wa ren. Annie Pascal was een klein mager vrouw tje. Ik leerde haar kennen natuurlijk op de Molenheide tijdens de Europeesche rondvlucht van, ik meen 1912. Beroemde mannen als Beaumont, Vidart. Védrines, Train streken daar neer, teeken den en vlogen haastig weer weg. Met een van de volgauto's kwam Annie Pascal mee. Hoe ze meegekomen was, wist niemand, maar zij was er en deed alsof zij bij die helden van de Europeesche rond vlucht hoorde. Ik was haar reeds weer vergeten, toen 't hij vond goed, dat ik dat geld zelf maar be heerde:: en nou kom ik les nemen." Waarom de Eerste Nederl. Vliegvereeni- ging haar 'n eerste les gaf, voordat zij, over eenkomstig de voorschriften, een deel van het- lesgeld plus het „brokken"geld had vol daan, is mij altijd 'n raadsel gebleven. Den kelijk was de E.N.V. zóó blij, dat een vrouw kwam lessen, dat men haar maar het liefst spoedig in het toestel zag. En of ze er spoedig in zat! Dienzelfden midd'ag nog! De eerste les was altijd: 'n half uurtje over de hei rondhobbelen. Alleen maar met het roer werken en van 't hoogtestuur af blijven. En daar ging zij! Eerst recht vooruit de kabelnet zeer groote vorderingen gemaakt en is alleen nog het inbouwen van bijzondere tusschenversterkers op de verschillende lij nen noodzakelijk. Ten einde een vlot verloop dezer werk zaamheden te garandeeren, moet van de uit zending van programma's van andere zen ders dan Berlijn, voorloopig worden afge zien. De montage dezer tusschenversterkers zal in de komende maanden gereed komen. Ten einde desniettegenstaande de luiste- laars in Berlijn in de gelegenheid te stel len, om toch uit twee programma's keus te doen, zal de Berliner Funk-Stunde er toe overgaan, om een of twee dagen per week t we e programma's uit te zenden, nJ. een voor den zender Berlijn-Witzleben en hei over, dan naar recti's, d'an naar links,I Stettin en een ander voor den Duitschland- nog eens naar links en zij kwam weer recht op de hangar aanrollenwaaruit juist 'n pas gebouwd nieuw toestel het terrein op geduwd was geworden. Zij zou nu dadelijk wel weer naar links gaan, dacht ieder, maar het leer-Blérictje dacht er heel anders over en hield nu hals starrig de rechte lijn en. voor men goed wist wat er gebeurde, klonk 't: rang, boem! Twee toestellen lagen in elkaar! het le:r- toestel en het nieuwe, dat juist naar buiten was gebracht. „Waarom ging u niet opzij?" vroeg de in structeur vertwijfeld uit. „Zag u dat toe stel dan niet staan?" „Och jawel" luidde 't lakonieke antwoord, „maar ik wilde erover heen vliegen, ik trok goed aan liet hoogtestuur, maar het toestel luisterde niet." Twee machines stuk en nog geen cent betaald. En er werd ook nimmer een cent voor betaald, want Annie kwam nooit meer terug en de 500 pop en de mooie kleeren ook niet. Eenige jaren later werd zij hier of daar in ons land opgepakt, vermomd als ver pleegster, en, wegens oplichterij, achter slot en grendel gezet. Ontoerekenbaar verklaard, schijnt zij eenigen tijd later haar vrijheid herkregen te hebben; want opnieuw wisten de dagbladen te vertellen van Annle Pascal en haar trucjes. Toen zweeg de pen... De een zegt, „zij is overleden", de ander: „zij wordt in een gesticht verpleegd". Hoe het ook zij, het einde van de eerste leerling-vliegster was treurig, al bijna eVen treurig als dat van Busch. Omtrent den radio-dienst aan boord van het luchtschip „Graf Zeppelin" (LZ 127), gedurende de vlucht naar Amerika en terug is een beknopt, voorloopig rapport versche nen, waaruit wij het volgende overnemen: Nadat de „Graf Zeppelin" van haar reis r.aar de Vereenigde Staten ls teruggekeerd, is het mogelijk een overzicht te geven hoe de radiodienst aan boord van dit groote luchtschip gefunctionneerd heeft, en net moet gezegd worden, dat de installatie heeft voldaan aan de strengste eischcn, welk daaraan gesteld kunnen worden. De commandant, de navigatie-offlcieren en de radio-officieren zijn vol lof over de zend-, ontvang- en peil-apparaten. De rad odienst nam deel aan het alge meen openbaar verkeer, door de telegram men van passagiers en bemanning uit te zenden, die alle goed overgekomen zijn. Ge durende een gedeelte van de vlucht kon niet worden deelgenomen aan het algemeen openbaar verkeer, doordat de weersom standigheden (storm, duisternis, mist), het gebiedend noodzakelijk maakten de rad.o uitsluitend in dienst te stellen van peilin gen, weerberichten, enz. Vooral de Telefunken-peiltoestellen, welke met wonderlijke nauwkeurigheid wprken, hebben uitstekende diensten be wezen en in hooge mate bijgedragen tot het slagen van de vlucht en tot de veilig- sitekaartje ln de hand gaf. Annie Pascal zender. Dergelijke speciale uitzendingen zullen vooral op die dagen plaats vinden, waarop het Berlynsch programma 'n geprononceerd plaatselijk karakter draagt. Hoewel in de dagbladen vermeld Is, dat het station Königswusterhausen den 15den dezer met beelduitzendingen zou aanvangen, berust dit op een onjuistheid. De werkelijke aanvangsdatum is 20 No vember. De openingsuitzending zal plaats vinden 's avonds om 22.05 Amsterd. tijd. De eerst volgende proefnemingen hebben plaats: 's Zondags van 13.0513.50; 's Maandags van 13.0513.35; Dinsdags van 22.0522.35; 's Woensdags van 13.05—13.35; Donderdags van 13.05—13.35; Vrijdags van 22.05—22.35; 's Zaterdags van 13.0513.35. stond erop. De kamer binnenkomend, waar zij was binnengelaten, zag ik haar staan voor een schilderij van Napoleon. Met glinsteren de oogjes keek zü mij aan en begon direct: „Bent u ook zoo'n vurige bewonderaar van Napoleon? Ja, ik ook en het is juist daar voor, dat ik bij u kom. U moet weten: ik wil de eerste Nederlandsche vrouw zijn, die vliegt, ik kom op de Molenhei les nemen en dan vlieg ik, uit respect voor Napoleon, naar Bint Helena!" Ik had moeite om van mijn verbazing tc bekomen en op te merken: „Maar juffrouw Pascal, u weet toch, dat Sint Helena erg ver weg is, ver over zee, dat de beste ^vlie ger, die er bestaat, zoo'n tocht nog niet zou aandurven, dat u daar onmogelijk landen kunt." „Och ja, natuurlijk," antwoordde zij. „hóe kan ik zóó dom zijn! Ik bedoel Eltju' „O zoo!" Had ik toen maar direct begrepen, dat het kleine vrouwspersoontje, dat wilde leeren vliegen, „ze zag vliegen", dan was alles nog goed afgeloopen. Maar er liepen er in dien tijd zooveel rond. Ergens in de buurt van de Aleoeten- eilanden by Japan bevindt zich de beroem de schoener „Morrissey", waarmede admi raal Peary de reis naar de Noordpool maak te. Aan boord van dit schip zijn de leden van de Mc Crakken-Expeditie, welke er op uit is, opgravingen te doen naar prae- historische schedels voor Amerikaansche musea. Hoewel het werk aardig vorderde, bestond de mogelijkheid, dat er mee opge houden moest worden, omdat de ammunitie- voorraad opraakte en het werken zonder wapenen in die streken onmogelijk is. De marconist aan boord van het schip wist echter raad. Hij zocht verbinding met een auteursstation inNeubraska en gaf dit een telegram over, bestemd voor een ammu nitiefabriek 4n Chicago. Twee uur na ver zending van het bericht was het reeds op de plaats van bestemming aangekomen, dank zij de solidariteit van de Amerikaansche amateurs, die het telegram telkens aan el kander overgaven en den volgenden morgen vroeg werden de gevraagde patronen reeds naar Alaska verzonden. De omroepmaatschappij Posen (Poznan), Plac Wolonosci II., verzoekt ontvangstrap porten omtrent haren zender die op een golflengte van 348.8 meter uitzendt. Het station te Wilna deelt mede, dat het evenals de zender te Laibach, den koe- koeksroep als pauzeteeken reeds sedert Mei van dit jaar gebruikt. In Zuid-Afrika is kortgeleden een nieuw station in bedrijf genomen, op den Wltwa- tersrand, Rhodesia, dat het sterkste Brit sche omroepstation is en onder gunstige om standigheden verbinding kan krijgen met Engeland. hulp van deze apparaten dan ook moge- lijk op elk gewenscht oogenblik een juiste i nieuwe Station te Oslo geografische positie-bepaling uit te voeren. Het nieuwe station te Oslo, waarvan wij onlangs melding maakten, zal zeer waar schijnlijk met Maart a.s. gereed zijn. De zen der zal op een golflengte van 461.5 M. wer ken en met een energie van 60 K.W. In verschillende buitenlandsche bladen lezen wij, hoe de „Graf Zeppelin" door radio-amateurs, met behulp van hun ont vangtoestellen, over een groot gedeelte van haar vlucht „draadloos" gevolgd is. Het waren dus niet alleen de Duitsche omroepzenders, die in rado-verbinding met het luchtschip stonden (ook in ons land hebben velen de her-uitzending door ver schillende Duitsche zenders kunnen be luisteren), maar velen hebben het hicht- schip d'rect ontvangen op golflengte 10-.0 M. Zoo bijv. publiceerde een amateur te Keulen, hoe hij woord voor woord nee" kunnen volgen, toen de Zeppelin op 2 Oc tober j.l. om 22,30 uur de omroepstations Königswüsterhausen en Hamburg aanr.ep. Ook met Frankfurt a/Main had een ge. Commander Byrd, die naar men weet po gingen zal aanwenden, om de Zuidpoolge bieden door middel van vliegtuigen te ver kennen, heeft uitgebreide maatregelen ge troffen om de veiligheid van zichzelf en zijn mannen te verzekeren. Zoo zullen beide schepen, die het uit gangspunt van de expeditie vormen, regel matig met de bewoonde wereld in contact blijven en daarbij golflengten van 600 en 800 meter gebruiken. De expeditie zelf, die in verschillende on- derafdeellngen is gesplitst, is eveneens met radio uitgerust en voert niet minder dan die door^de vliegbacil waren aangetast, dat i regelde radio-telefonische communicatie twaaIf zenders met zich mede. Deze zullen het al te gewaagd was, die allen voor on toerekenbaar te verklaren. Over dat vliegen naar Elba dacht ik maar niet verder na. maar dat leeren vlie gen vond ik een prachtidee. Zij, de eerste vrouw, die hier leerde vliegen! Ja, dat was aardig; dat was een mooie reclame voor de vliegerij en vooral voor de Eerste Nederland sche Vliegvereeniging. Ik vertelde Anle Pascal welk leergeld cue vereeniging vroeg en hoeveel gestort moest worden, om eventueele reparaties te kunnen doen verrichten. „maar ik heb plaats Ook heeft die Keulsche amateur geen woord gemist van de beschrijving zij ner indrukken, die een der passagiers radio-telefon'sch gaf van de vaart langs den Rijn en over deu Keulschen Dom. Ook in Holland rapporteerde een luis teraar, hoe hij met behulp van het uiterst- gevoelige 5-lamps ontvangtoestel „Telefun. ken 9" op kamerantenne de Zeppelin over een groot, gedeelte van haar vlucht heeft kunnen volgen, en maakt in zijn rapport o.a. melding van een peil-opgave tusschen de Engelsche kust en het eiland Borkum. Uit Milaan meldde een amateur, hoe hfi en gS.»T4dZe ^daaraaf toe !.en ik met een geheel metJ«re°™ geen geld," voegde zij ook niet," voegde ik erbij. Maar zij wist raad. Er zoud'en zonder eeni gen twijfel wel rijke vliegsportvrienden in ons land te vinden zijn, die haar zouden willen helpen. Als ik nu eens aan diverse lieeren brieven schreef en de zaak uitlegde Enfin denzelfden avond gingen er tien brie ven in zee, Zes bleven onbeantwoord; op drie werd teruggeschreven: „tot mijn groot leed wezen en enz.", maar één van de aange schreven personen, een rijk en welbekend sportvriend te Rotterdam antwoordde, dat hij het plan heel aardig vond en voorloopig 500 pop wilde beschikbaar stellen, mits ik zelf die in beheer nam, het nood'lge ervan be taalde en hem rekening en verantwoording deed toekomen. En als die 500 pop op waren, kon weer weieens verder gezien worden. Ik hoef niet te zeggen, hoe verheugd Pascal was, toen zij dit antwoord las en een uur later ging' de brief in de bus, waarin stond dat geld plus gestelde voorwaarden gaarne geaccepteerd werden. Den volgenden dag verscheen Pascal nieA op de Molenhei! Den daarop volgenden d'ag wèlmet een keurig nieuw japonnetje aan, met een nieuwen hoed, nieuwe schoe nen. De vragende blikken van alle Molenheibe woners beantwoordde zy met: „Ja, ik ben ontvangtoestel, de „Telefunken 9 W" op golflengte 900 Ï4. uitstekende ontvangst had van het luchtschip-station. De Duitschlandzender „Königswusterhau sen" is hoofdzakelijk bestemd, om gedurende de middaguren do programma's en de leer stof der „Deutsche Welle" uit te zenden. In de avonduren zou de zender oorspron kelijk uit de programma's van de andere Duitsche zenders de meest belangwekkende uitzenden, ten einde ook buiten de grenzen een bijzonder goed Duitsch programma ten beste te kunnen geven. Dit plan is tot nu toe jammerlijk genoeg nog niet geheel en al doorgevoerd, omdat de pupiniseering van het Duitsche Omroep- kabelnet slechts langzaam vordert. Aan de uitzending van een met-Berlynsch programma is tot nu toe steeds een zeker risico verbonden, daar in het laatste geval ook bovengrondsche lijnen te hulp geroe pen worden en deze zeer veel van storin gen te lijden hebben op korte golven uitzendingen geven, zoodat de verschillende onderafdeelingen regelma tig met elkander in verbinding staan. De roepteekens van Byrd zijn: WEBT, WFA, KFK, WFD, WFE, terwijl op de volgende golflengten geseind wordt; 13.76, 17.86, 17.95, 22.75, 26.55, 26.78, 34.05 45.6 53.1, 53.6, 68.1 en 91.2 M. Voor bezitters van kortegolfontvangers zal het een interessante bezigheid zijn om op de uitzendingen van Byrd af te stemmen. Waarnemingen op radiogebied De Zuidpool-expeditie van Byrd zal ver der verschillende waarnemingen doen op ra diogebied, zoodat men enkele tot nog toe duistere problemen in de radio-techniek tot een oplossing hoopt te kunnen brengen. De heer van Berkner, van het U. S. Bureau of Standards b.v. zal speciale onderzoekingen verrichten in verband met de fadingver- schijnselen, en wel in het bijzonder van die in het kortegolfverkeer. Voorts hoopt men belangrijke gegevens te kunnen Verzamelen met betrekking tot de juiste hoogte van de Heaviside-laag. Gisteren brachten de minister van Wa. terstaat en de leden van den Postraad met den directeur-generaal der P. en T. een be zoek aan het nieuwe radio-ontvangstation te Noordwyk. Met belangstelling werden de verschillende in bedrijf zijnde inst llaties bezichtigd, waarbij de noodige technische voorlichting werd verstrekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 15