Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKO 1ST I I f, Heringa Wuthrich, Haarlem De schoorsteenvegers kunnen het werk EO |Z Levensverzekerng Mij. JA* I\. Nassausingel 3 te Nijmegen EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Eiide batterijen - Ook reparaties bes™*611 op tien'twintig plaatsen Een der vermiste visschersvaartuigen terecht De opvarenden zijn gered Een schip in nood Agenda 18 November Agenda 19 November „Bethanië" en „Nazareth" HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER VRAAGT INLICHTINGEN. Concert door het Doopsgezind ^Zangkoor Makelaardij Vergadering L. T. B, .Jacob van Lennep' Gedenkwaardige dag voor de R. K. Propagandaclub Zij bestaat 25 jaar „VOOR EER EN DEUGD" Afd. Mannen en Vrouwen NED. R.K. VOLKSBOND Personalia Voor de stille armen De wegen langs den Ringdijk om den Haarlemmer meerpolder V erkeersverbetering R.K. Jeugdleiders(sters)-cursus R.K.A.C. „Excelsior" St. EHsabethsvereeniglng Geen spreekuur P. V. „Ooievaar" Kamer van Koophandel en Fabrieke voor Haarlem en Omstreken Si Izuigerhuis MAiïRTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Nc. 10756 4flex Klop-Veeg-Stofzia ier« f175.' Het aantal lekgeslagen daken is ontelbaar ning van de „Gesina" om de overgeschoten lijn aan boord te halen en vast te maken. Toen eenmaal de verbinding tusschen schip en strandt gemaakt was, werd de lijn gespannen, waarlangs de z.g. „brosk" voort bewogen wordt en zoo gelukte het om de bemanning één voor één, aan land te halen. In het geheel waren er 9 mannen aan boord. De schipper, de heer D. Zwart verliet als laatste -zijn schip. Na deze gelukkige redding werd <Je be manning eerst in het strandvonderijge bouwtje te Wijk aan Zee gebracht om ver volgens per autobus naar het Zeemanshuis' te IJmuiden te worden overgebracht, alwaar zij van droge kleeren werden voorzien en gelegenheid hadden om van de doorgestane angsten weer op verhaal te komen. De „Gesina" had voor een waarde van 4 a 5000 gulden visch in, voornamelijk ton gen. De oorzaak van de ramp is het breken van den roerketting en 't stukslaan van de schroef. Hierdoor was het schip volkomen aan de golven overgeleverd. Een kranige prestatie De redders uit Wijk aan Zee hebben een kranige prestatie geleverd. Toen de roerketting gebroken was op den stoomtrawler en't schip strandwaarts dreef, heeft de bemanning alle moeite gedaan om de stranding te voorkomen. Onder meer door de machine achteruit te laten werken. Toen echter ook de schroef brak, was alle hoop j verloren en liep het schip op strand. Men heeft de stoomfluit toen laten gillen en een stroomatras in brand gestoken om de aan dacht van de kustwacht te treffen. De be manning van de reddingsboot te Wijk aan Zee werd gewaarschuwd door de kustwacht van IJmuiden en direct trad de bemanning er op uit. Maar in den donkeren nacht was het onmogelijk een lijn over het schip te schieten ten einde verbinding te krijgen. Toen heeft de bemanning van de redding boot een kranig stukje werk gedaan. De bootsman Grapendaal heeft een lijn om het lijf gedaan en zich zoo in zee ge waagd, gevolgd door andere leden der bemanning. Zij lieten zich daartoe ten zuiden van het schip in zee en begaven zich half zwemmende, half drijvende naar het schip. Dit is een schitterende prestatie geweest van bootsman Grapendaal en zijn makkers. Toen zij dicht bij het gestrande schip waren, werd hun vanaf den trawler een lijn toegeworpen, welke door de redders gegrepen werd. De verbinding was tot stand gebracht. Grapen daal begaf zich aan boord van den trawler en bevestigde de lijn. De andere redders gin gen langs de lijn terug naar het strand, waarna de redding volgde. Een serie daken afgewaaid Tientallen boomen troosteloos neergeveld Tot nu toe geen ernstige ongelukken Het was gisterenavond al te voorzien, dat er vele ongelukken zouden gebeuren. De storm, die reeds om 5 uur begon hield aan tot middernacht en verloor geen oogenblik zijn kracht. Met vlagen beukte de allesver- nielende orkaan op huizen en boomen, zoo dat de. zwakke broeders het moesten afleg gen tegen het machtige element! Op zee was de toestand natuurlijk het meest zorgwekkend, daarover vindt u elders droevige berichten. Thans de gevolgen van den storm in on ze stad. Schuttingen Van de enveloppenfabriek aan den Spaarndammerweg is een schutting van 15 Meter omgewaaid. Een schutting voor perceel aan de Kruis straat 6, dreigde te vallen en moest gestut worden. Aan de Manegebrug, Korte Wolstraat en Jansstraat zijn schuttingen omgevallen. Daken Omstreeks 12 uur werden politie en brand weer opgeroepen in de Lekstraat, alwaar de perceelen 911—13 zonder dak in het nood weer stonden. Tevens perceel Scheldestraat 34. Bouw en Woningtoezicht waren ook spoe dig ter plaatse. De muren bleven staan, de daken werden geheel afgerukt. De bewo ners moesten de perceelen verlaten en wer den elders ondergebracht. Van verschillende huizen in dezelfde buurt zijn de daken in gedrukt en gedeeltelijk lek geslagen. Van Perceel Rozenstraat 17a, dreigde het dak en de schoorsteen af te waaien. Op last van Bouw- en Woningtoezicht werd de wo ning onuuimd. 2 zieke kinderen van 2 jaar werden per auto overgebracht naar het kin- derentehuis. Hedenmorgen zijn de bewoners weer in hun woning teruggekomen, het dak werd alleen ingedrukt en een deur finaal stuk geslagen. Een gedeelte van het dak van de oude zwemschool woei in de Houtvaart. Boomen In het Kenaupark en op den Kloppersingel werden twee boomen geveld, ln oen Horn lagen op verschillende plaatsen woudreuzen te zieltogen. In de Phoenixlaan kwam een boom bij zijden den spoorweg terecht. Op de Houtvaart waaiden zware takken van een boom op het electrische net. Hout en Plantsoenen, benevens de Lichtfabrieken waren spoedig ter plaatse. In Haarlem was de storing slechts even te merken door een dreining in 't electrische licht. In verschillende straten zijn boomen dwars over den weg gevallen. 0 Telefoonpaal Aan de Houtmarkt is een groote telefoon paal omgewaaid en op het pakhuis van den heer Stuit terecht gekomen. Spiegelruit Een groot spiegelruit van de fa. V. en D. werd gisteravond omstreeks half tien door den suorm kapot geslagen. Een agent van politie heeft de wacftt ge houden, totdat de etalage kon worden dicht gespijkerd. Reclameborden Gisterenavond omstreeks 6 uur viel een reclamebord in de Tempellerstraat van een j muur. Een dame, die juist per rijwiel passeerde, kreeg het bord op haar hoofd en kwam te vallen. Hoewel ze erg geschrokken was, bekwam ze geen letsel. Om half acht woei een groot reclamebord vóór het Rembrandt-theater naar beneden dwarrelde over de Groote Markt, doch richtte geen schade aan. Diversen Van het Waaggebouw liet een luik los, dat naar beneden plofte. Een agent van politie werd door den storm omver gewaaid. Een agent per rijwiel werd omver geworpen en bezeerde zich nog al ernstig. In de Gen. Cronj-éstraat kwam een dak goot van 15 meter naar beneden. Geen on gelukken viel té betreuren. Het aantal gebroken ruiten van parti culiere woningen is ontelbaar. Van een perceel aan de Bakenessergracht TE HEEMSTEDE Door den storm waaide gisterenavond een boom om, welke dwars over den Heerenweg kwam te liggen. Tijdens het opruimingswerk kwam de heer D; met zijn auto aanrijden, die het roepen en de teekens van de daarbij aanwezige personen niet opmerkte, met het gevolg, dat hij tegen dien boom reed, waar door zijn auto aan de voorzijde werd bescha digd. Persoonlijke ongevallen kwamen daarbij niet voor. Te Bloemendaal De storm richtte hier, behalve de gewone schade aan dakpannen en balcons, geen noemenswaardig nadeel aan. Enkele boomen werden ontveld. Te Santpoort Een kerk in elkaar gewaaid De Gereformeerde kerk, die alhier in aan bouw is aan de Burgemeester Enschedélaan, Is ln elkaar gestort. De geheele bekapping is weg. Vele boomen waaiden om en vele dak pannen werden een slachtoffer der storm. ZOUTKAMP, 17 November. Volgens hier ontvangen bericht is het visschersvaar- tuig van den visscher O. nabij Uithuizen op de kust geslagen. De opvarenden zijn ge red. TERSCHELLING, 17 November. Heden morgen omstreeks 9 uur werden hier nood seinen ontvangen van een houtboot, die dwars van Terschellingen benoorden de Brandaris is nood verkeerde. Het bergingsvaartuig „Oceaan" is ter as sistentie uitgevaren. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur uitvoering Al- berdingk Thfjm „Het Geheim". St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 122 uur en van half 6 uur1> uur geopend Van 8half 10 uur ver plichte opkomst 8 uur spaarkas. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur N.V. Het Schouwtooneel, „Adam en Eva". Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Gemeentelijke Concertzaal half 8 uur concert der H.O.V.. H.K.B. Tempelierstraat 45. Van 2half 7 uur en van 812 uur Kegelwedstrijd-m. De Vijfhoek van 104 uur Tentoonstel ling. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bestuur Bloe misten 8 uur „Nut en Sport" 8 uur St. Mattheus 8 uur Cursus Banketbak kers. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 8 uur repetitie Rederijkers „St. Gene- sius". Van 810 uur clubavond Dam club „T. en P." Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. De Vijfhoek Van 104 uur Tentoonstel ling. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C. G. Loomeyer, en Zn. Barteljoris- straat 11, tel. 10175 en de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. St. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 8 uurv Hagestraat 49: Woénsdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrjj- In Rotterdam, Den Haag en Leiden werkte reeds een „jonge garde", doch hier meen. de men, met het oog op de ondervinding in genoemde steden, een vereeniging te moeten oprichten, bestaande uit personen van rijperen leeftijd en van positie. Op bovengenoemde vergadering nu werd een commissie ingesteld tot ontwerping van een reglement en voor de verdere werk zaamheden. Deze commissie bestond uit de heeren J. C. Spiekermann, B. A. Smits, P. Preijde en A. Lohmann. Als voorzitter trad op de heer H. Kimman, daartoe aan gewezen door de R. K. Kiesvereeniging. 17 November d.a.v. werd de oprichtingsverga dering gehouden met aanvankelijk 37 leden. Deze vergadering vond plaats in de boven zaal van ,.De Korenbeurs". Tot leden van het eerste bestuur werden gekozen de hee. ren A. Lohmann, B. A. Smits, D. Janse en Henrl Smits. De heer Spiekermann, die ook gekozen was, nam zijn benoeming niet aan. De heer A. Kimman bleef voorzitter en trad 30 October 1911 als zoodanig af. In zijn plaats werd gekozen de heer J. H. Visser. In de vergadering van 27 Septem ber 1912 werd de heer J. J. Brinkman tot bestuurslid gekozen. Zooals men weet. be hoort hij nog steeds tot het dagelijksch Bestuur en heeft de algemeene leidng. Vol opgewektheid vervult hij nu reeds i6 jaren lang die moeilijke taak, waaraan hij zich steeds geheel gegeven heeft en nog immer geeft. Aan zijn ijveren voor de club is on. getwijfeld mede de bloei er van te danken. Met de komst van mr. Bomans in het bestuur, die in 1916 voorzitter werd, be gon men een andere richting te volgen bij de verkiezingen. Toen begon de principe strijd. Zooveel vacatures er in den ge. meenteraad waren, zooveel rechtsche candi- daten werden gesteld en met succes. Het uiteindelijk succes was, dat de raad rechtsch werd, zooals hierboven reeds is aangestipt Men bleef op den goeden weg en de club nam in bloei toe. Het tegen woordige tftstuur bestaat uit de heeren mr. J. B. Bomans, voorzitter, J. J. Brink man, F. Pielage en Telkamp en nog 10 leden, waarvoor iedere parochie in Haar lem er een mag aanwijzen. De eerste vier genoemden vormen het Dagelijksch Be stuur. De heer Brinkman vormt daaren boven het contact tusschen de R. K. Kies vereeniging en de R. K Propagandaclub. Op het kader, dat ongeveer 30 leden telt en bestaat uit de leden van het bestuur en de parochieele en bureauleiders, valt steeds te rekenen. Dat ln goede harmonie steeds gewerkt is geworden, moge blijken uit het feit. dat zich nog nimmer een conflict met de R. K. Kiesvereen;ging heeft voorgedaan en vóór de invoering der evenredige vertegenwoor diging ook altijd prettig samengewerkt is met de coalitiegenooten. Als aardige bijzonderheid valt nog te vermelden, dat pater Borromaeus de Greeve en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen eereleden der club zijn. Ziedaar een vluchtige schets vam de R. K. Proepagandaclub. Zij moest vluchtig zijn, want het beschrijven van haar velen arbeid gedurende de afgeloopen jaren zou te veel plaatsruimte vergen. En thans ju bileert zij, doch de met zilver omkransae gaat niet rusten. Dat kan zij niet. Zij be reidt zich voor op den grooten strijd van 1929: de Tweede-Kamerverkiezingen. Maar alvorens dien strijd te beginnen, zal eerst gejubileerd, worden. Dat kon nü niet ten gevolge van verschillende omstandigheden. De feestviering is nu uitgesteld tot het voorjaar. En met dat feest zal ingeluid worden een nieuw tijdperk, dat toch weer niet nieuw is, omdat het zal zijn een voort zetting van de thans verstreken 25 jaar. HET ONDERSCHEID TUSSCHEN BEIDE WERKEN „St. Bavo" bevat het volgend schrijven van Haarlems bisschop Meermalen is Ons gebleken, dat in ver schillende kringen nog niet bekend is het onderscheid, dat bestaat tusschen het werk der „Vrouwen van Bethanië" en dat der „Vrouwen van Nazareth". Daar Wij den arbeid van beide groepen van vrouwen hoogst verdienstelijk achten, komt het Ons gewenscht voor, aan beider taak meer be kendheid te geven. Het voornaamste onder scheid bestaat hierin, dat de-„Vrouwen van Bethanië wier Moederhuis is gevestigd te Bloemendaal, zich wijden aan het bekeerings- den geboden. De hoop der vereeniging is werk van niet-R.K. gedoopten in ons vader- land (en later eventueel ook in andere be- schaafde landen), terwijl de „Vrouwen van Nazareth", wier Moederhuis is gevestigd te Rijswijk (Z.H.) zich wijden aan de or ganisatie van R. K. gedoopte meisjes, vooral van haar, wier geloof in gevaar verkeert door moeilijke omstandigheden (b.v. fa brieksmeisjes). Wij laten hier volgen de omschrijving van nu gevestigd op de parochianen van St. Joannes den Dooper. Dat de verwachting niet beschaamd worde. Door het Doopsgezind Zangkoor, zal Woensdag 21 November a.s. des avonds om het doel en de taak der beide groepen van 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal een concert gegeven worden, waarbij „Samson' van G. F. Handel, uitgevoerd zal worden. Medewerking zal worden verleend door de H, O. V. Bjj de Kamer van Koophandel en Fabrie- vrouwen, zooals die onlangs door Ons is vastgesteld. t JOANNES Bisschop van Haarlem. Haarlem, 9 Nov. 1928. Doel en taakomschrijving van het Gezel- pscha der „Vrouwen van Bethanië" Het gezelschap der „Vrouwen van Be thanië" is de combinatie van a. een congregatie van comtemplatieve religieuzen met eeuwige geloften met b. daaraan innig verbonden R.K. on gehuwde in de wereld werkende vrouwen, ac^ f,^Un naam vermelde vakken: (catechisten genaamd). t),NmM°1®naar; Haarlem, Oosterstraat 53, Het doel dezer combinatie van werkende al T/™0? g0ed^ren', j j j j i Wildeboer, te Haarlem, Eschdoorn- en beschouwende leden is t de bekeering van straat 17_ ais makelaar ta onroerende goe. het moderne heidendom onder de cultuur- deren. volkeren. m. J. Koenderman, te Zandvoort, Kost- GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA" Op Maandag, 19 dezer zal door bovenge melde vereeniging ln de Gemeentelijke Con certzaal een concert worden gegevij met me dewerking van hare afdeeling Kinderkoor. Als soliste zal optreden mejuffrouw Jeanne Bacilek, coloratuurzangeres te Amsterdam, terwijl de begeleiding van het kinderkoor en de soliste in handen is van den heer Joh. df Jong te Amsterdam. De R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem, hield Zaterdag in. gebouw „St. Bavo" te Haarlem een buiten gewone algemeene vergadering onder voor zitterschap van mr. dr. L. N. Deckers. Deze bracht in zijn openingswoord hulde aan den vorigen voorzitter, den heer Dekker, dien hij prees om z(|n ijver en stoer werk- ken voor Haarlem en Omstreken Is inge- kracht^ waaraan het te danken Is, dat de komen een verzoek van de arrondissements- <■- rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen, als makelaar in de L. T. B. de moeilijkheden te boven is geko men. Spr. hoopte, dat de heer Dekker nog lange jaren eere-voorzitter van den Bond, waartoe hij benoemd is, moge zijn. Spr .dankte ook den geestelijken adviseur, den Zeereerw. Heer rector J. P. J. Kok, voor zijn ijver voör den bloei van den Bond Dien dank bracht hij ook aan zijn medebestuurs leden en de ambtenaren van den L. T. B. In de moeilijke tijden hebben velen den Bond den rug toegekeerd. Uit alle kracht en met alle geoorloofde middelen moet er naar Het is de speciale taak der actieve, ledenverlorenstraat 67, als makelaar in roerende ^treefd worden het le™ uit te breidt (catechisten) in en buiten hare z.g. Reinilda- huizen te werken voor en onder de niet R.K. gedoopten. Het is de speciale taak der beschouwende leden 1. de catechisten tot de juist vermelde taak op te voeden gedurende het tweejarig noviciaat, dat deze catechisten in Bethanië doorbrengen, 2. door boetvaardigheid, 3. door gebed (o.a. door het koorgebed, dat zij volgens den Romeinschen ritus verrich ten) Gods zegen over het bekeeringswerk af te roepen. N.B. Het Moederhuis is gevestigd, „Huize en onroerende goederen en assurantiën. en. indien mogelijk, npg grooter te maken Kerkhof, te Beverwijk, Akerendamlaan (jan vóór de groote uitbre'ding. Men kan 12, als makelaar in onroerende goederen, slechts een goed lid van den L. T. B. zijn, D. M. Mello, te Beverwijk, Zeestraat 54, indien men ook de economische instellingen als makelaar ln roerende en onroerende van den L. T. B. steunt, hetgeen spr. krach goederen, metalen en machinerieën. tig aanbeval. A. L. Beugelsdijk, te Lisse, Stationsweg Land- en tuinbouw zien zich nog voor 152, als makelaar ln roerende en onroeren- moeilijkheden geplaatst, we'ke in verschil de goederen. lende omstandigheden haar oorzaak vinden, D. Wildeboer, te Aerdenhout, Zandvoorter- weg 88, als makelaar in onroerende goede ren en assurantiën. Bethanië, Bloemendaal. Reinilda-huizen be- T vinden zich tot nu toe Elandstraat 126, T ff mgm^JaC? V3n n<>„ vtiia AccpnHpiffctrsat ao vjo™ Lennep biedt haar leden a.s. Maandag iq Het is vandaag voor de R.-K. Propa gandaclub een gedenkwaardige dag. Zij herdenkt n.l. heden haar 25-jarig bestaan. En als ooit een vereeniging met trots mag neerzien op de afgelegde loopbaan, dan is het zeker wel de R.-K. Propagandaclub. Vol vurigen ijver heeft zij steeds haar taak vervuld en haar leden waren steeds met groot enthousiasme voor de goede zaak bezield. Veel goeds heeft zij tijdens haar bestaan dan ook gewrocht en op veel roemrijks kan zü terugzien. Het glorie- punt is wel geweest het jaar, toen de Haarlemsche raad óm ging en van, ais wij ons goed herinneren, 20 linies en 13 rechts, kwam op 20 rechts en 13 links. Eerst bij de evenredige vertegenwoordiging werd de Haarlemsche raad weer links. Een ander succes was het jaar 1915, toen mr. Bomans gekozen werd tot lid der Tweede Kamer en mr. Hagemeijer met groote meerderheid in district II tot lid van den Haarlemschen raad gekozen. Zoo zijn natuurlijk meer heerlijke pun ten in het bestaan der club aan te wijzen, doch ook minder aangename oogenblikken heeft zij beleefd. Op een feestdag als van daag, mogen echter geen droeve herinne ringen opgehaald worden en te meer be hoeft dit niet, omdat de' onaangename tij den glansrijk overwonnen zijn en de club in den loop der jaren tn groei en bloei is toe genomen en nog immer vól leven is. Oorspronkelijk tegonnen met 37 leden, telt zij er nu ongeveer 200, die allen goede propagandisten voor de mooie Roomsche zaak zijn.. 23 October 1903 vond onder leiding van mr. J .N. J E. Heerkens Thijssen bij „Brinkmann" een bijeenkomst plaats, waar- bij tegenwoordig waren, behalve het be stuur der R. K. Kiesvereeniging, 15 per sonen. Reeds lang was de behoefte gevoeld, iets te moeten doen tot verhooging der po litieke actie onder de Haarlemsche katho lieken, tot bijstand van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging en tot vermeerde ring van het aantal leden dier vereeniging. Aan leden en belangstellenden Er Is wel geen vereeniging, welke zoozeer de sympathie der goede Katholieken ver dient, als de vereeniging „Voor Eer en Deugd". Haar doel Is de bevordering van deugd en goede zeden in het particuliere en in het openbare leven; haar doel is ook de bestrijding van ondeugd en slechte zeden in het particuliere en openbare leven. Tegen allerlei opvattingen, mode's en ge woonten van den tegenwoordigen tijd, moeten gesteid worden de heilige wetten Gods, de rechten en de plichten van den mensch. Tegenover allerlei propaganda voor het kwaad, moet geplaatst worden de pro paganda voor het goede en de waarschu wing tegen het verkeerde. Gevaren moeten worden gesignaleerd. Tegen allerlei misstan den moet worden geprotesteerd. En boven al, tegenover dat alies moest worden ge plaatst de -tracht van het voorbeeld der groote massa, welke de wétten Gods wil eerbiedigen. Onze vereeniging heeft dus noodig een groot aantal leden, die sympathiseeren met ons doel, die ons in den rug steunen, als wij actie voeren als wij protesteeren, als wij waarschuwen. Onze vereeniging heeft dus noodig een groot aantal vurige propagandisten, krach tig door hun vooroeeld, krachtig door hun ijver. Zij helpen ons de Ideeën versprei den, zij brengen goede lectuur, zü zorgen met ons voor de actie. Dinsdag a.s. des avonds om 8 uur, in het gebouw van St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59, heeft de jaarvergadering van onze vereeniging plaats. Alsdan zal de nieuwe directeur worden ge ïnstalleerd. Deze zal daarna een propagandarede houden over het onderwerp „Voor eer en deugd." Mej. Annie Bonarius zal met haar koortjg door het uitvoeren van verschillende liede ren, aan de vergadering een feestelijk ka rakter geven. Zondag 9 Dec. des avonds om 7 uur, zal in de bt. Josephkerk (Jansstraat) onder een plechtig Lof, met feestpredikatie de plechtige opdracht der nieuwe leden plaats hebben. Leden en belangstellenden, komt dus op, en brengt vrienden en kennissen mee naar de vergadering en naar het Lof. Ge zult er door medewerken aan de be strijding der zedeloosheid en aan de be vordering van „eer en deugd" in onze stad. Het Bestuur van „Voor Eer en Deugd" Afd. Mannen en Vrouwen. Wij herinneren de leden van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, er aan dat Zondagmorgen om kwart vóór zeven in de parochiekerk van den H. Jozef aan de Jansstraat, een H. Mis wordt opgedragen voor de overleden leden van deze organisa tie en vertrouwen, dat z(j in groot aantal voor de zielerust van hun overleden vrien den komen bidden. Den Haag, Assendelftstraat 42, Den Kaag. Van Vollenhovenstraat 10, Rotterdam, Mar- nixstraat 285, Amsterdam. Doel en taakomschrijving van het Gezel schap der „Vrouwen van Nazareth". Het gezelschap der „Vrouwen van Naza reth" is een godsdienstige vereeniging van R. K. ongehuwde in de wereld werkende vrouwen, die tot doel heeft 1. het oprichten en instandhouden van Retraite-Huizen voor andersdenkenden, die in deze huizen een gesloten retraite kunnen doen, en door de leden van het Gezelschap worden in kennis gebracht met katholieke gebruiken. Ook na hunnen eventueelen Overgang tot het katholicisme kunnen de bekeerlingen met de leden van het Gezel schap in contact blijven, om dieper door te dringen in de R. K. waarheden. 2. het bekeeringswerk der vrouw in de Missies, door onderricht, wijkverpleging, ziekenverzorging en verder alles, waarvoor vrouwelijke talenten worden gevraagd en vrouwelijke opoffering wordt verlangd. 3. Organisatie van R. K. Gedooptevrou welijke schoolvrije jeugd met de bedoeling deze te vormen tot élite-katholieke. Bijzon Maandag 19 November weder een tooneelavond aan. Op bedoelden avond zal voor haar optre den de bekende tooneelvereeniging „Pieter Nieuwland" te Amsterdam. „Pieter Nieuwland" is de vereeniging, die het vorig seizoen in den tooneelwedstrijd door „Jacob van Lennep" uitgeschreven ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, den eersten prijs behaalde met 2.B.B.H.H. Opgevoerd zal worden„Het verloren Tooverland", tooneelspel in drie bedrijven, bewerkt naar den gelijknamigen Deenschen roman, door Hans van Hees. De hoofdrollen zullen worden vervuld door Mevrouw Freddy Leverington en den talentvollen tooneelspeler Coen Hessink. De volgende gediplomeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem zijn benoemd in de navolgende betrekkingen De heer H. L. A. Gimberg, gediplomeerde van de afdeeling Werktuigbouwkunde tot werktuigbouwkundige bij de N. V. v/h. André de la Porte Co. te Haarlem. De heer J. A. C. Leyerzapf, gediplomeerde .1 van de afdeeling Electro-techniek, tot tee- dere zorg zal daarbij ten koste worden gelegd kenaar bij de N. V. Electrostroom te Hille- f u Ff ^en' daaraan groótere gersberg de heer C. J. Prins, gediplomeerde behoefte hebben, b.v. aan meisjes die pas gedoopt zijn of aan meisjes, wier geloof in gevaar verkeert door moeilijke omstandig heden. N.B. Het Moederhuis is gevestigd te Rijs wijk (Z.H.) „Huize de Voorde". Zij bezitten een huis te 's-Gravenhage, terwijl zij zich binnenkort zullen vestigen in Rotterdam, en bovendien besprekingen gaande zijn over haar vestiging te Amsterdam. Ingekomen N. N. (postcheque)f 3.50 N. N. 5. Na zacht gevlei van goede dagen Is 't juk van rampspoed zwaar te dragen. Gewis dit dichterwoord blijft waar, dat ondervinden wij wel, maar daarbij ook, dat I het „reuze moeilijk is dit zware juk, dat toch zoo licht, helaas, menig onzer op de schouders valt, weer op te heffen. Toch zijn wij onverpoosd, dus doende en Goddank ook met succes, maar onverpoosd i blijft dit veel geduld en groote offers vragen, j Daarom roepen wij altijd weer om Uw hulp en steun, want zonder die beide zou menig juk den drager wel hebben doen bezwijken en menig nu nog stille arme zou tot de algemeene en blijvende Armen behooren. Helpt mede dit te voorkomen 1 Uwe bijdragen, groot en klein, worden van de afdeeling Electro-techniek tot teeke naar bij de Hoogovens te IJmuiden. Men schr(jft uit Haarlemmermeer: Op verschillende plaatsen, vooral nabij Aalsmeer, verkeeren de wegen om den Ring dijk van den Haarlemmermeerpolder ln een zeer slechten toestand, zoodat in het belang van de veiligheid van het verkeer verbete ring wel zeer noodzakelijk wordt geacht. Het bestuur van den Haarlemmermeer polder heeft voor ophooging van den Ring- d(jk en het onderhoud van den daarlangs liggen den ruim 59 K.M. langen weg reeds belangrijke bedragen gevoteerd en het is wel te verwachten, dat ook voor 1929 weder flinke o m. m de verhouding tusschen productie kosten en opbrengst dier producten. Het oordeel der Staatscommissie, die d,ie ver houding onderzocht, moet afgewerkt wor den. Internationaal overleg draagt er toe bü', de moeilijkheden te overwinnen. Er moet ge streefd worden naar vermeerdering van den invloed van den L. T. B., maar daartoe is allereerst, noodig innerlüke versterking van den Bond. Een sterk boeren- en tuindersbond ls ook noodig voor een goed geestelijk en godsdien stig leven o^dat den slechten invloeden weer stand geboden kan worden. Hij beval ten slotte allen aan, goede propagandisten voor den L. T. B. te zijn. Het winkelhuis van den heer Staal, ho Kerkplein en Bloemendaalscheweg te Bkx mendaal, dat door zijn vooraanstaande posi tie" den Bloemendaalscheweg tot een waren flesschenhals versmalde en dat indertijd door de gemeente werd aangekocht, Is than» gesloopt. Hierdoor is een zeer groote verbe tering tot stand gekomen. Bovengenoemde, vanwege de R.K. Jeugd* centrale georganiseerde, cursus is Dinsdag avond aangevangen. Voor een aandachtig auditorium reeds hebben zich 64 per sonen als cursisten opgegeven trad de heer J. Th. van Lent met het onderwerp „karaktervorming in het alge neen" op. Met deze causerie legde de docent een grondslag voor zijn, op de vier volgende avonden nog te behandelen stof a. eer lijkheid en orde b. naastenliefde c. gods dienstzin en d. leerzaamheid, bedachtzaam heid, onthechting en zelfbeheersching. Na de vijf avonden van den heer van Lent, zal de heer Troges het vraagstuk der padvinderij behandelen, terwijl aan het werk van den Venerabilen Don Bosco en van de Reinilda- huizen aparta cursusavonden zullen gewijd worden. In de cursusdata zijn inmiddels wijzi gingen aangebrachtde negen, nu nog te houden causerieën zullen plaats hebben op de Dinsdagavonden (aanvang half negen van 20 en 27 November 11 en 18 Novem ber 15 en 29 Januari en 5, 19 en 26 Februari. Zooals bekend is, worden alle cursus avonden belegd in het gebouw van de R.K. IV ilitaii en vereeniging, Zoetestraat 14. Personen, die alsnog aan dezen cursus wenschen deel te nemen, gelieven zich te bedragen voor het onderhoud van de wegen wenden cot het secretariaat der R.K. Jeugd- in Haarlemmermeer zullen worden geraamd, f rpntrai„ ipTPr. o„Ho zoodat de verbetering, die hier en daar ver- "n.traie ,(Gad" °ude Grazht 76) of me!de« eischt wordt, wel niet op zich zal laten Zlch als zoodamg aan< °P dea eerstvolgenden wachten. 1 cursusavond van Dingdag 20 November, Voor 1928 werd voor wegenonderhoud in 'n het gebouw der R.K. Militairenvereeni- Haarlemmermeer geraamd 180.000 bij een ging, eenigen tijd vóór den aanvang onderhoudsplichtig» oppervlakte voor den polder van 17500 H.A. Secr.: Kleine Houtstraat I17rood Op de laatste ledenvergadering werd be sloten pogingen ln het werk te stellen, ons vroeger clubgebouw wederom te onzer be gaarne in ontvangst genomen aan het Burëau schikking te krijgen. Dat hier het een en dezer Courant en bij onzen Penningmeester Gasthuissingel 64, Postgiro Nr. 13543. De Weleerw. Pater A. de Hart O.F.M. zal ander aan vooraf moest gaan, behoeft geen betoog, waardoor de zaak dan ook wat lang op zich heeft laten wachten. Doch „lang ge wacht, maar toch....!" Wij kunnen dan tot ons genoegen mededeelen hierin geslaagd te zijn. Dit zal velen onzer tot tevredenheid stemmen. In dit gebouw n.l. patronaat tevens zoM„ 18 November da kerk van den H. Joannes de Dooper, plaats gevönden Amsterdamsa-aat, onder alle1 H.H. Missen een Nu den ieden dit bekend is, rekent het be- hefdadigheidspredlkatle houden voor de St. stuur a.s. Dinsdag om 8 uur op aller opkomst, Elisabethsvereemging, waarna collecte met daar dan me(; de jndoortraining een begin I open schaal wordt gehouden ten behoeve zaj worden gemaakt. Wat de zaal betreft, der talrüke arme zieken van deze ver- deze beantwoordt nu geheel aan haar doel eeniging. en is geheel als gymnastiekzaal ingericht. Het bestuur hoopt, dat de opbrengst zeer Ook voor een trainer is zorg gedragen, groot zal zijn. Het is dringend noodig. De Deze functie zal worden waargenomen door aanvragen om steun blijven, maar het geld den heer H. Goris, leeraar M. O., die ons in de kas wordt minder. Als allen wisten, dan ook het beste doet verwachten. Dus allen wat de leden der St. EHsabethsvereeniglng a s. Dinsdag op tijd en in „goede" kleeding hooien en zien van langdurige ziekte en present, bittere armoede, van eliende, waarvoor geen uitkomst meer schünt te bestaan. De wethouder voor de Bedrijven, jnr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, is yerhinderd Maandag a.s. zijn gewone spreekuur ts hou den. zouden allen graag geven, zooveel zij kun nen, Er wordt zeer veel geleden. En men kar, niet altijd helpen zoo veel en zoo goed men wil, omdat de middelen niet toereikend zijn. De collecte moet de kas versterken; de winter is aanstaande er moet hulp wor- Bovengenoemde vereeniging houdt haar jaarlyksche onderlinge tentoonstelling in het gebouw „Centrale", Spaarne 94 op 17—18 November a.s. Keurmeester is de heer L. Gimbrêve. De 65ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken wordt gehouden Dinsdag 20 November 1928, des namiddags te half 8 in het gebouw der Kamer, Nassauplem 6. De agenda vermeldt 1. Notulen; 2. In gekomen stukken 3. Mededeelingen 4. Subsidies voor het jaar 1929 5. Concept- schrijven Commissie voor Verkeer en Ver voer van Hoofdbestuur der Posterijen, Tele grafie en Telefonie inzake wijziging telefoon tarieven 6 Concept-schrijven Commissie voor Verkeer en Vervoer aan Mir, s er van Waterstaat inzake tracé rijksweg Amster damDen Haag 7. Concept-schrijven Com missie voor Verkeer en Veivoer aan Burge meester en Wethouders te Haarlem inzake toestand Polderweg 8. Concept-schrijven Bureau aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie inzake kostenver goeding bij openstelling telefoondienst ge durende dag en nacht9. Rondvraag 10. Besloten veigadering. De vc'gende vergadering wordt gehoude' Woensdag 2 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2