Stadsnieuws KENNEMERLAND CHEQUE-KOERSEN UIT OEI OMTREK ALLES VOOR MOEDER TOONEEL MUZIEK biljarten W. B.-T H E A T E R I DE DRIE MUSKETIERS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Personalia Cinetna-Palace De rijwieienjacht Verkeersongevallen Nog eens „Lompie" Gemeentezaken II. O. V. Ontheffing winkelsluiting Ontheffing winkelsluiting Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 Koninklijke Liedertaiel „Zang en Vriendschap" E.D.O.—'t Gooi uitgesteld HOCKEY Belangrijke wedstrijden voor Zondag a.s. MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANX Haarlem - Amsterdam BEVERWIJK IJMUIDEN-OOST VOGELENZANG BEVERWIJK LISSÈ VIJFHUIZEN NIEUW-VENNEP Een autobus omgeslagen j MARKTN1EUWS 2. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van de R. K. Schoolvereeniging te Haarlem, den Hoogeerwaarden Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. Chinema-Palace brengt deze week een hoofdnummer, waarvan we gerust kunnen zeggen, dat we zelden zoo'n mooie film gezien hebben. De film heeft niet, zooals 'men allicht zal hieenen, een anti-militaristische strekking, doch is wel zeer anti-oorlog. Vanaf het begin tot het einde laat ze ons theeleven in dien vreeselijken strijd die v&ders, moeders, echtgenooten enz. te strijden hadden, een strijd tusschen menschenliefde en vaderlandsliefde. Meer nog dan de „Groote Parade", is deze film: „De Grootste Vijand" een monumentaal kunstwerk, dat het sterkste pleidooi bevat voor de afschaffing van den oorlog, terwijl het, zonder de gruwelen van den oorlog te velde uitvoerig in beeld te brengen, een beroep doet op de fijnste ge voelens van iederen mensch. Het mooie ervan is, dat nagenoeg elke ruw heid in deze film ontbreekt. Slechts even zien we een oorlogstooneel. De handeling heeft in hoofdzaak plaats buiten de gevechts zone, in de woningen van hen, die achter bleven alleen zien en hooren we de oneindige regimenten nieuw kanonnenvleesch Voorbij trekken. Maar wat in die woningen geleden wordt - voornamelijk wordt 't acht- terblijvend. gezin van een jong gehuwd offi cier ten tooneele gevoerd, waar een pasge boren kindje aan ondervoeding ten gronde gaat, even vóór dat de jonge moeder haar man voor eenige dagen hoopt bij zich te zien, doch inplaats daarvan de tijding moet aanhooren, dat deze op weg naar huis door 'n bom doodelijk getroffen is wat in die woningen geleden wordt, dat is voorgesteld op een wijze, die beter nog dan het beeld van den oorlog zelf, de gedachte bij ons doet rijzen en doet vasthouden: „Dat nooit weer, dat mag niet!" Wanneer deze film vertoond werd tijdens de zittingen van conferenties te Génève, wij gelooven dan beslist, dat dit aan de vredes- actie niet zou ten kwade komen. Wij kunnen iedereen aanbevelen deze film te gaan zien. Haarlem heeft nog zelden zoo'n mooie en grootsche film vertoond. Het programma werd aangevuld met de gewone wekelijksche nieuwsfilm en een aar dige klucht. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond voor een wo ning aan den Schalkwijkerweg. TEGEN EEN BOOM Toen de autobusondernemer v. d. L. te Weesp naar Nederhorst'-den-Berg wilde rij den, moest hij op de hoogte van de boerderij van den heer Schippers uitwijken. Daar de weg ter plaatse zeer slecht is, kreeg de bestuurder slechts de kans óf in de Vecht te rijden, öf tegen, een boom te botsen. Hij verkoos .het laatste en.met een smak kwam de hus tot stilstand. Gelukkig is wonder boven donder niemand ernstig gewond. Door het gebroken glas ontstonden eenige snijwonden. De auto was er erger aan toe; de motor was in elkaar gedrukt, een voorrad afgeslagen en de carrosserie zwaar beschadigd. De chauf feur moest in overspannen toestand ngar huis worden gebracht. AANRIJDING te halfweg Gisterenmiddag heeft bij de Suikerfabriek .Holland" te Halfweg wederom een aanrij ding plaats gehad. Een pulpauto van de» heer C. uit Am stelveen, kwam met een lading pulp uit de poort van de suikerfabrfek en werd' aan gereden door een passeerende vrachtauto., die met groote snelheid van Haarlem kwam. De pulpauto bekwam groote schade, d'e vooras werd verbogen en het linker-spat- bord geheel vernield. De vrachtauto, die de aanrijding veroorzaakte reed echter cfoor naar Amsterdam, waar hij echter door de politie, die inmiddels a'oor de fabriek met het geval in kennis was gesteld, werd aan gehouden. Proces-verbaal is opgemaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Meermalen wordt door d'e passeerende automobilisten de vrijheid en de veiligheid van het verkeer aldaar in gevaar gebracht Het ware dan ook te wenschen, d'at tij dens de campagne langzaam langs de sui kerfabriek gereden wordt, vooral met het oog op de vele in- en uitrijdende boerenwagens en de ter plaatse dikwijls glibberige gesteld heid van den weg, waardoor d'e kans op slippen tiidsns het uitwijken nog verhoogd wordt. De booze hond De veehouder D., wonende aan de Zomer- vaart, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag drie schapen, ioopende op zijn weiland aan den Zomerweg, door honden waren overval len. De schapen zijn aan de bekomen ver wondingen overleden. Nader bleek, dat de honu „Lompie" met zijn niet minder kwaad aardig broertje was bezig geweest! Tegen den eigenaar K. is dus weer proces-verbaal opgemaakt. Men moet toch maar aan zijn 'ieve hondje, gehecht zijn! B. en W. stellen voor, mej. A. H. de Zwart ds onderwijzeres over te plaatsen van school 25 naar school 22. B. en W. stellen voor, goed te keurer, de rekening en verantwoording van de be waarschool in het voormalige Barbara-Gast- huis, in ontvangst en uitgaaf sluitende met ien bedrag van 5.528.80 en het subsidie uit ie gemeentekas vast te stellen op 5.288.96. B. en W. stellen voor, goed te keuren ie rekening en verantwoording van het Bur gerlijk Armbestuur betreffende de huiszit tende armen, het Stads Armen- en Zieken- luis en het Kindertehuis over 1927. Onder ie inkomsten is een bedrag van 542.857.02 Us subsidie van de gemeente. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de 'taten van af- en overschrijving, suppletoir? >egrooting en rekening en verantwoording >ver 1927 van het St. Elizabeth's of Groote. Gasthuis en de Stads-Apotheek. B. en \V. bieden ter goedkeuring aan de flansen met verlies- en winstrekeningen 31 December 1927 betreffende arbeiders kringen van de Woningbouwvereeniging •^evliet". }r~T" 15en W. vragen machtiging, met de Ie b S' P' H- Adema een overeenkomst aan n °aah in zake het onderhoud van het orgel e Groote Kerk na 1 Januari 1929. Programma van het concert op Zondagmid dag ,half drie in de Concertzaal: 1. Symphonie (d kl. terts) César Pranck "l. Lento - Allegro II. Allegretto III. Allegro non troppo 2. Pianoconcert No. 1 (Es gr. terts) Pr. Liszt Allegro maestoso - Quasi adagio Allegretto vivace - Allegro animato 3 Les Préludes (Symphonisch gedicht) Pi'. Liszt Burgemeester en wethouders van Haar lem maken bekend dat zij ten aanzien van de winkels op den door de Vereenigmg van Vrijzinnige Protestanten Haarlem-Noord te houden bazar in het kerkgebouw aan de Abeelstraat, hoek Berkenstraat, ingevolge de verordening op de winkelsluiting nog onthef fing hébben verleend van de verbodsbepa lingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 17 November 1928 na des namiddags 10 uur tot des namiddags 12 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen. Burgemeester en wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door 't Comité ten bate van het werk in Wijk II der Ned. Herv. Gemeente te houden bazar, in het pérceel aan de Leidsehestraat 20, ingevolge de verordening op cte winkelsluiting onuieffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 20, 21 en 22 November 1928 na des namiddags 8 uur tot des namidags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen. 'n zwier en een gemak waar men ver steld van staat, het grootste aandeel in de prestaties van den avond. De lyrische tenor, die in ons land zeker voor 'n heldentenor zou kunnen doorgaan, zoo omvangrijk en zoo sterk is bijwijlen zijn volume, zong eveneens zeer verdienstelijk, ofschoon hij 'door overmaat van gevoel nog al eens een enkelen keer oversloeg. Van de dames mag Francesca Balboni, ds lyrische sopraan en Margherita Cisbani, de mezzo-sopraan wel in één adem worden genoemd met Emilia Valeggi. Alle drie zon gen deze dames een schitterende partij, de beide sopranen met een sterk, maar in de piano's fijn beheerscht geluid, de mooie, donkere mezzo-sopraan met een toch nog zeer omvangrijk orgaan en een warm j timbre. Doordat, wegens het overlijden van een I der bestuursleden, den heer B. Langeveld, het koor geen koornummers uitvoerde, moest er nog al eens een wijziging in .iet, programma worden aangebracht. Maar geen nood! De zangers en zangeressen wisten daar wel raad op; ze gaven stus voor stuk eenvoudig een toegift, zongen I duo's uit Carmen of XI Barbiere of uit But- I terfly en vulden zoo den ganschen avond I met die vrendeliike goedgeefschheid, welke I den waren Italiaan kenmerkt. Ha.-elijic volk, gulle zangers met een gevoelig oor 1 voor het vaak oorverdoovende applaus, dat de dank was voor de heerlijke prestaties. De dames kregen natuurlijk bloemen en toonden zich ook daarvoor goedgeefsch en dankbaar. 't Was een mooie avond. J- s- Stadsschouwburg Hjj, zij en de Pekingees „De Speeldoos" 't Was prettig, ook dit gezelschap weer eens op onze planken te zien, en te beseffen, hoe goede krachten het bezit; al vielen ze ook nu slechts te waardeeren in de stemming van een luchtig speeldoos-wijsje. Het gegeven van 't pekingeezenstuk bevat wel een stukje ernst, maar gekleed in mallig heid. Als een man probeert, 't hondje van zijn vrouw kwijt te raken, wijl 't hondje de heer des huizes, en de'heer des huizes 't hondie werd als dan 'n meisje 't diertje koopt, en er zóó gek op is, dat ze liever haar verloofde prijs geeft dan 't beest; en als vervolgens de twee vrouwen vechten om 't hondje te krijgen, en de mannen om 't kwijt te raken,... dan stapelen zich de malle toestanden opeen. Dan ligt 't voor de hand, klucht te gaan spelen. Wat dan ook gedaan wordt rijkelijk. Zóó, dat het gegier in de zaal menigmaa! wedijverde met den storm buiten. Dan geniet men 't sappig- malle van zoo'n onnoozel type, als Louis de Bree creëerde een type, zoo uit Wode- house weggeloopen. Dan krijgt Van Kerck- hoven volop gelegenheid, zijn hautain- ronde leutigheid te promeneeren, en kan Emil Timrott het er naar-hartelust dik op leggen, Maar danvvoélt men óplc dikwijls het gewilde effect: de overheersch'ihg der regie over het spel; en ontstaat een zekere mat heid, als een dolle scène zóó wordt uitgebuit :1> die met den politic-agent in de foeiteelijke huiskamer van den zwaarbeproefden Hurley. Opmerkelijk is, dat de kluchtigheid overr weegt in 't spel der mannen, terwijl de dames (Mien van Kerckhoven, Dogi Rugani, Bets van Berkel) wezenlijk karakterspel blijven leveren tenzij de auteur chargeert. Ver klaring is wel,' dat de vrouwen echt vrouwelijk doen, terwijl juist daardoor de mannen in de komieke radeloosheid van dolle verwikke lingen geraken. En hier komen we aan de ernstige zijde van het geval, in 't begin de achtergrond-les: o vrouw, stel geen troetel dier boven uw man, later een compleet college in de kunst, onredelijke vrouwen te verwinnen. Van Wartnelo, die er 27 huwe lijksjaren op heeft zitten, leert 't de jongeren, hoe de zege te behalen is .door den „truc met den hoed": zwijg, zet je hoed op en.... foetsjie. Een moderne variatie op de grovere methode, die we straks bij Shakespeare te zien krijgen uithongeren en afmatten. Maar 't succes is ook hier volkomen: aan 't eind wil geen der drie dames nog iets van 'n hondje weten. En dat bewijst (gelukkig!) dat ze eigenlijk toch géén dier boven hun man stelden, maar dat al 't gehaspel maar neerkwam op de eeuwige vraag: wie krijgt z'n zin. Zoo ernstig als wij nu doen, zullen echter de meeste bezoekers 't stuk niet bekeken hebben. Ze profiteerden van de gelegenheid om te lachen. Voor ons hief die achtergrond beschouwing mèt het spel, vooral dat der dames de vertooning boven het peil der dilettanten-klucht. E. U. Solistenconcert Voor het Kunstenaarsconcert, Vrijdag in de Gemeentelijke Concertzaal, bestond meer aan gewone belangstelling. De zaal was dicht bezet en ook op het balcon had 'n stevige schare luisteraars plaats geno men, want l'taliaansche operazangers, dat trekt altijd. Immers slechts 'n paar maal in 't tooneeljsar bezoekt het ensemble van wijlen Chevalier M. de Hondt den Haar- lemschen schouwburg en dan is er meestal voor de groote massa geen inkomen aan. Welnu, terwijl gisterenavond de Novem berstorm raasde over stad en land. en zelfs de nooddeuren aan den linkerkant onzer stedelijke gehoorzaal niet met rust kon laten (wanneer wordt in de primitieve sluiting eens goed voorzien?) mochten de leden van Zang en Vriendschap met hunne dames, benevens een groot aantal anderen genieten van den warmen zang en de ge weldige stemkraebt der Zuiderlingen. Wij zullen niet tot een afzonderlijke be spreking overgaan van elk der vijf solisten, drie dames en twee heeren, die ons dien avond vergastten op zulken schitterenden zang en - enkele der meest bekende opera- fragmenten uitvoerden met hun gewone brio. met hun sterk dyamatiseerend ver mogen, hun echt Italia ansche levendige voordracht, hun gulle hartelijkheid, hun vrijheid van aeteeren, ook al sttan ze in rok of smoking voor u. Deze muziek, dit spel maken zit dien mensehen in het bloed. Waren er beteren en besten? Ongetwijfeld; maar toch genoten allen op hun beurt even groot succes, even hartelijk applaus. Leo Piccioli, de helden-bariton nam met Men bericht ons, dat de wedstrijd E. D. O.'t Gooi is afgelascht door den N. V. B. De hockeyclubs in den lande zullen Zon dag a.s. bange uurtjes doorleven! Want het is typisch, welken belangrijken invloed de te spelen wedstrijden van Zondag a.s. op de ranglijst kunnen hebben. Gegadigden voor kop en staart der ranglijst komen tegen elkaar. In Amsterdam valt de groote slag tusschen Amsterdam en H.D.M. Dat de Haagsche heeren het wel kunnen, bleek laatstleden Zondag in Hilversum. Amsterdam is echter een moeilijke tegenstander thuis en dat kan als excuus gelden, als H.D.M. eventueel opnieuw mocht verliezen. Maar ook in Haarlem worden harde noten gekraakt. M.H.C., dat ondanks het gelijke spel tegen Bloemendaal, nog wel een kansje op het kampioenschap heeft, krijgt Hilver sum op bezoek. Nu staan de menschen uit het Gooi bekend als fanatieke strijders en die fanatici konden wel eens het somtijds lauw spelende Musschen-team opnieuw een puntje ontfutselen. Het terrein-voordeel en de wetenschap, dat de tegenstander gevaarlijke dingen kan doen, zal M.H.C. de overwin ning kunnen geven, die het qua sterkte ook toekomt. Een andere bijzondere wedstrijd is die tusschen Bloemendaal en Victoria, die achter Zomerzorg wordt gespeeld. Ook Victoria kon hard van zich afbijten, al zijn de Vic- torianen in uit-wedstrijden nimmer zoo fel als in eigen home. Als de Bloemendaalsche verdediging zich weer weet te handhaven en de Bloemendaalsche aanval eens uit de slof schoot, zou Bloemendaal zijn eerste overwinning kunnen behalen. Maar het blijft bij „als In de tweede klasse krijgt Bloemendaal II een schoone kans zijn positie te verbete ren. De T.H.C. 1925 kan voor de jonge Bloemendalers toch niet te sterk zijn. In de derde klasse „the big match" H.B.S. ontvangt op eigen terrein Leiden. Dat is voor beide teams er op of er onder. Het elftal dat verliest, kan zich ook als uit geschakeld rekenen voor een eventueel afdeelingskampioenschap. Het wordt een felle, spannende kamp. Een uitslag voor spellen durven wij nieteen gelijk spel ware misschien het aardigst, ook in verband met het verdere competitie-verloop. Bloemendaal II gaat naar te Werve en komt ongetwijfeld wel met het volle pond thuis. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN De eerste helft van de competitie van den Haarl. Biljart.bond nadert reeds het einde en voor de 2 hoogste klassen resten nog slechts een tweetal matches. Olympia speelt in zijn clublokaal van denzelfden naam op Donderdag 22 Nov. a s. tegen HBC. II. De bezoekers hebben een zeer sterk team en zullen waarschijnlijk wel met de eer gaan strijken In de B -klasse vindt de wedstrijd Vrien denkring—Excelsior plaats en wel op Maan dag 19 dezer in café „De Doelen" a-d. Doel- straat. De Wijkerocgers hebben bewezen goed partij te kunnen geven en we verwach ten dan ook een spannende match. De beide Vriendenkring-drietallen in de klasse Czullen verder ongetwijfeld een ge animeerde match spelen. Tenslotte worden de jubileumwedstrijden van DES. weclerom voortgezet in Hotel „Hof van Holland" a d. Groote Markt. De B.-ploeg van genoemde club krijgt Dinsdag a.s. Haarlem-Noord op bezoek, .ter wijl de C.-ploeg Vrijdag 23 Nov. a.s. ds nieuw-opgerichte Amsterdamsehe biljart club „Ceintuurbaan en Omstreken" zal be kampen. Alle wedstrijden beginnen om 8 uur ZATERDAG 17 NOVEMBER Berlijn Parijs B.usseJ Londen i Ziirich Home Madrid j V.'eenen i New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Olso Stockholm 59.30 9.70 34.55 12.07 L, 47.09 13.— 40.10 35.— 2.49 7.35 27.— 66.35 66.35 66.55 59.40 9.80 34.65 12.081/2 48.— 13.10 40.40 35.10 2.50 7.45 27.10 66.45 66.45 66.60 14 op 12 op 10/12 330 130 120 210 140 85 280 210 110 150 75 160 80 170 85 180 85 340 160 310 270 210 150 130 85 200 120 170 130 100 100 75 150 100 110 80 140 95 250 120 510 480 260 260 170 290 240 370 130 310 280 120 200 90 190 180 100 120 85 170 90 250 210 90 100 90 230 110 170 80 310 170 250 130 210 140 85 300 280 150 160 120 80 310 270 180 210 170 100 150 120 85 260 150 130 15 170 110 220 120 170 120 130 80 130 95 150 95 150 90 220 180 120 400 300 250 520 270 110 80 230 170 100 week zal in het BOLLENVEILÏNG Prüsnoteering Gladiolen Donderdag 15 Nov. Aanvoer 1500 manden. Handel stug met zakkende prijzen voor de meeste artikelen 12 op. Sorteering 1012 vrijwel constant. Besteed werd voor goede kwaliteit: j Alkemade Mr. C. P. j America Brenchleyensis Bleriöt Catharina Chris Citronella Corry Czar Peter Duke of York Early Sunrise Empress of India Euridyse Flaming Sword Pooh (Marechal) Francis King Halley Hermione Hulót (Baron Jos.) 1'Immaculé l'lnnocence Jacoba v. Beyeren Liebesfeuer Lilly Lehman Loveliness Marianne Princess Maidenblush Master Wietse Niagara Odin Orange Brilliant Orange Queen Panama Peace Pink Beauty Pink Perfection Prince of Wales Red Emperor Red Canna Roem v. Kennem. Rose Précose Rubini Seharletta Schariet Cardinal Schwaben Souvenir Venus Vesuvius Vinula War White City White Giant Wilbrink Yellow Hammer W.B.-theater (Witte Bioscoop) wederom een bijzonder filmwerk worden vertoond, n.l. „Alles voor Moeder", voor de film bewerkt door B. E. Lüthge, naar het drama van Karin Michaelis; regie Holger-Madsen. Deze film, die vervaardigd is in de ateliers van de Na^tionalfilm te Berlijn, is van een geheel bijzonder genre en mpnt uit door prachtig, diep ontroerend spel der hoofd personen. Het geheele programma, dat m het W. B- theater wordt gegeven, munt uit, maar in hoofdzaak is het toch wel de film „Alles voor Moeder", die de groote belangstelling zal trekken. Het is de ontroerende geschiedenis van een blinde moeder, die door haar in Amerika wonende kinderen in den waan wordt ge laten, dat het hen daar buitengewoon goed gaat, alleen om moeder een gelukkigen ouden dag te bezorgen. In werkelijkheid echter leven de kinderen in <je grootste ontberingen en slechts met de grootste opofferingen slagen zij er in het geld bijeen te brengen, dat zij moeder geregeld oversturen. Dan krijgt moeder na een operatie haar gezicht terug en gaat naar Amerika om haar kinderen te verrassen. En als ze aan komt en inplaats van alle rijkdom de ont zettende armoede van haar kinderen ziet, dan begrijpt ze plotseling alles en heeft niet den moed haar kinderen, die alles in het werk stellen om de werkelijkheid voor haar verborgen te houden, te zeggen, dat ze weer zien kan. Tot ten slotte door een toeval aan den dag komt, dat moeder niet blind is! Maar dan komt ook spoedig de redding. Het leed is geleden, de toekomst lacht! Dit is met alle recht een prachtfilm, beter dan de beste. De trouwe bezoekers van de middagvoor stelling, wacht as. Zondag een groote ver rassing. Dan wordt n.l. vertoond de groote film „De Drie Muskettiers" met onzen eininenten Douglas Fairbanks in de hoofd rol. Deze schitterende film werd de vorige maal niet in de middagvoorstelling vertoond, zoodat de directie op herhaald aandringen besloot dit alsnog te doen geschieden. Daar evenwel voor deze meesterlijke Douglas Fairbanksfüm enorme belangstel ling zal bestaan, zullen a. s. Zondag van de „Drie Muskettiers" twee midagvoors tellingen worden gegeven, n.l. te 2 uv.r en 4.15 uur „Alles voor Moeder" wordt vertoond Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond 8 uur R.K. Gymn.-club S.S.S. Zondag 18 Nov. bestaat de vereeniging 3 jaar in steeds tocnemenden bloei. Al is het ditmaal onmo gelijk, om dit heug'lijk feit geestelijk en tijdelijk gelijktijdig te herdenken, toch zal het niet onopgemerkt voorbijgaan. A.s. Zondag 18 Nov. zullen alle S.S.S.-leden in de kerk v. O. L. Vr. v. Góeden Raad te zarnen komen, zoowel de vrouwelijke als de mannel. afdeeling. 's Morgens om 7 uur zijn alien present, liefst zooveel mogelijk bij elkander plaats nemen: de H. Mis' van 7 uur zal opgedragen worden voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der vereeniging en allen gaan gezamenlijk onder de H. Mis ter Communie. Helaas kan wegéns omstandigheden de vooruitgang der club dien dag niet door een uitvoering naar voren treden. Hebt echter geduld Ia Januari of Februari komt zij door flinke training met een rijk, varieerend programma te vooschijn. Alle leden zijn reeds in actie en u kunt er van verzekerd zijn, lezers, dat ge dezen keer iets buitengewoons zult te zien krijgen, zelfs zoo, dat zij, die menigmaal een onredelijke antipathie koesteren ten opzichte van de sport, dezen tegenzin zullen afleggen en van dat vooroordeel zullen bekeerd worden. Wilt echter'geduldig zijn, juist, om de uitvoering zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, is zij uitgesteld tot lateren datum. S.S.S.'ers, present a.s. Zondag om 7 uur! R.K. Kring Voor de leden van den R.K. Kring wordt een buitengewone voorstelling gehouden op Woensdag 21 November a.s., des avonds om 8 uur in het K. S. A.-gebouw. Dien avond zal voor den Kring optreden de bekende dichter-zanger Clinge Doorenbos. De Hanze Op Maandag 19 Nov.-a.s., des avonds te 8 uur, zal in het patronaats gebouw alhier een buitengewone buitenge wone propagandavergadering van den R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" wor den gehouden, waarop alle R.K. neringdoen den van Groot-IJmuiden vrijen toegang hebben en welkom zijn. Behalve het huis houdelijke gedeelte, vermeldt de agenda drie belangrijke punten, o.a. bespreking groote feestavond. Als spreker zal optreden de nieuwbenoemde directeur van het Cen traal Hanze-Bureau, mr. Bach. Ten slotte doordat de Neutrale Winkeliers- vereeniging „Groot IJmuiden" geweigerd heeft samen te werken wat betreft de reclame-campagne in den a.s. St. Nicolaas- tijd, hoopt het bestuur dat alle leden van de „Hanze" ter vergadering zullen komen om mede te beslissen over de maatregelen, welke hiertegen genomen moeten worden. Het be stuur is van meening, geen genoegen te moe ten nemen met een dergelijke behandeling en wil voorstellen eveneens een groote reclame campagne op touw te zetten, mits de leden vergadering zulks goed keurt. Hoe de storm huishield. Vele harten klopten sneller, toen gisteravond de storm steeds in hevigheid toenam het platteland is ook zoo ontvankelijk voor stormindrukken. Wat men vreesde, gebeurde. Achter el kander zegen twee reuzen, die reeds meer dan 60 jaar storm en regen getrotseerd had den, in de Graaf Florislaan juist tegen het R. K. Vereenigingsgebouw ineen. Een der boomen sloeg een ruit van het R. K. Vereenigingsgebouw, waar juist ver gaderd werd. in stukken en veroorzaakte in de zaal opschudding. De tweede b.oom sloeg een gat in het dak van de woning van den heer A. van der Mey en veroorzaakte begrijpelijkerwijze een paniek. Have en goed werden haastig in veiligheid gebracht, maar er waren daar geen boomen meer, die om konden waaien De door den storm neergevelde boomen lagen in de volle breedte in de Graaf-Floris- laan en stremden het verkeer. Eenige. lampen, die reeds na een half uur geen dienst meer deden, werden ter waar schuwing op de plaats des onheils geplaatst. Ook de fraaie Bekslaan is hevig door den storm geteisterd. Aan den ingang is een der eeuwenoude beukenboomen door den storm geveld. Reeds hedenmorgen zfin de opruimings werkzaamheden aangevangen. In#de geheele boschrijke streek zijn de gevolgen van den storm merkbaar. Het aantal omgewaaide boomen en daken, beroofd van haar pannen, is talrijk. Een boom neergeveld. Gisteravond bracht een boom in de Schoollaan een be zoek aan de woning van de heer W. van Dijk. Eenige ruiten werden vernield. Gok hier was de hevig woedende storm de oor zaak. NA VEERTIEN DAGEN REEDS EEN BEWAARSCHOOL? Ondanks het stormachtige weer gisteren avond v/as de zaal met vele belangstellen den gevuld. De Zeereerw. heer L. J. Schalke, pastoor der parochie, presideerde de vergadering. Verder waren aanwezig 2 leden der R.K. raadsfractie, de heeren Prinsenberg, wethou der. Nuijens en Verdegaal raadsleden, het kerk- en schoolbestuur en het bestuur van de R. IC. Kiesvereeniging „Recht en Plicht," afdeeling Vogelenzang. Met een hartelijk welkomstwoord en den christelljken groet opende de voorzitter om streeks kwart over acht uur deze bijeen komst. die ondanks het noodweer veler be langstelling tot zich getrokken had. Spr. verheugde zich er over, dat zoo velen met de plannen tot het oprichten eener R. K. be waarschool, waartoe deze vergadering belegd was, sympliatiseeren. Dat het verlangen tot de oprichting eener bewaarschool zich hier reeds langen tijd uit. dat het een noodzakelijke behoefte is gewor den, waarin moet voorzien worden, en het 't verlangen van vele ouders is, laat spr. on besproken, daar dit reeds twee jaar lang overduidelijk gebleken is, toen men reeds een dertigtal kinderen bijeen had voor een be waarschool. Spr. verheugt zich, dat men reeds zoo ver gekomen is, dat men de belanghebbende ouders heeft kunnen bijeenroepen tot een nadere bespreking en tot een gedachtenwis- seling. Hij dankte den heer Th. Remmers- waal, hoofd der St. Josephschool, die de promotor is geweest om te komen, tot het geen wij nu bereikt hebben. De heer Remmerswaal, het woord ontvan gende, deelt mede, dat bericht van verhin dering is ingekomen van wethouder Neder- hasselt. Allereerst stipt spr. even aan als hoofd der lagere school, buiten het voorbereidend on derwijs te staan en ook als zoodanig er bui en wil blijven staan voornamelijk in het be- 'ang van zijn eigen school. PEPERSTRAAT 15 ZATERDAG, ZONDAG en MAANDAG 8 UUR Het aangrijpendste filmwerk van het seizoen. Vervaardigd naar het drama van KARfN MICHAELIS (National- film, Berlijn) Plaatsbespreking wordt dringend aanbevolen Als particulier persoon heeft spr. tot nu toe zijne medewerking verleent. Reeds twee jaren houdt men zich met het vraagstuk, de oprichting eener RJC. bewaar school bezig. Spr. gaat in 't kort de geschiedenis dier twee jaren na. Het zou ons te ver voeren dit uitvoerig na te gaan, wij zullen slechts eenige der voor naamste punten aanstippen. De plaatselijke katholieke school zou met twee groote lokaliteiten uitgebreid worden, waardoor een klein lokaal ledig zou komen. Plannen zijn toen geopperd' het voorberei dend onderwijs daarin onder te brengen. Doch een ideale toestand is dit niet. Een leslokaal, een speellokaal zijn eischen, die tegenwoordig voor het bewaarschoolon- derwijs mogen gesteld worden. Het lokaal zou zich dan voorts bevinden tusschen de lokalen, waar het gewone lager onderwijs gegeven wordt, en zoodoende de leertoon e.a. in aanmerking genomen geen zegenriiken invloed cp de overige klassen uitoefenen. Het meest gewensebte is dan ook nel bcuwen van een bewaarschool. Spreker hoopt gelijkstelling met het be waarschool-onderwijs in de gemeente Bloe mendaal. Voorloopig zal men zich tevreden moeten stellen met de jaariijksche bijdrage der gemeente. Na uitveerigen uitleg begroot spr. de jaar iijksche begrooting op minstens 1500. Het aantal leerlingen op 25, die 2.50 aan les geld zouden opbrengen, rekenend, zou de parochie jaarlijks minstens een tekort van 500 moeten aanvullen, wat bezwaarlijk is. Spr. vertrouwt op de medewerking van het gemeentebestuur, die steeds meer dan zijn overgroote belangstelling en medewerking op het gebied van onderwijs heeft getoond. Spr. vertrouwt dan ook op de financieele tegemoetkoming van de gemeente in het stichten van een eigen gebouw. Even werd opgeworpen het voeren van een actie van de R. K. raadsfractie en de kies vereeniging, doch onnoodig geacht, daar men ter zake ten volle vertrouwt, dat ook hier het gemeentebestuur niet achter zal blijven en zijn medewerking ook zijn financieele zal blijven geven zoowel aan het O. L. onderwijs, waar het in steun en medewer king een voorbeeld voor andere gemeenten moge .zijn, zoowel ^!s in het bewaarschool- onderwijs. Wethouder Prinsenberg uitte zich tegen stander van de actie en voelde er meer voor door het overleggen van „rekening en verantwoording" de gemeente te overtuigen van de noodzakelijkheid om krachtiger te steunen. Daarna werd den ouders gelegenheid ge geven van gedachten te wisselen, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. Ten slotte werd den aanwezigen ouders ge legenheid gegeven hun kinderen voor het bewaarschoolonderwijs op te geven, opdat bij genoegzame deelname men zoo spoedig mo gelijk tot het nemen van maatregelen tot spoedige oprichting eener bewaarschool kan overgaan. 27 kinderen werden reeds staande de ver gadering opgegeven! Het resultaat was, dat de voorz. toezegde, zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen te nemen, opdat reeds over 2 weken van de bewaarschool, de zoo vurig en langgewenschte bewaarschool, in gebruik kan genomen worden. Voorloopig zal de bewaarschool in 't R.K. Vereenigings gebouw ondergebracht worden. Na een donkwoord en den christelijken groet sloot de voorziter deze vergadering welke een geanimeerd verloop had. ZONDAG, 18 Nov. 25ste Zondag na Pink steren, half 7, kwart voor 8, kwart over 9 de gelezen H. Missen, half II de Hoogmis, 2 uur congregatie der meisjes. 3 uur lof met rozenhoedje tevens 3 uur katechismus, 6 uur congregatie der jongens. MAANDAGmorgen van 79 uur biecht- hooren voor de jongens, die Dinsdag onder de H. Mis van half 8 zullen communieeeren. DONDERDAG- en ZATERDAGavond 7 uur lof met rozenhoedje. Zaterdagmiddag van 3 uur tot half f gelegenheid om te biechten. Inbraak Toen Donderdagmorgen d pakhuisknecht W. O. in het pakhuis kwam van zijn werkgever, den heer Th. Z„ kwam hij tot de ontdekking, dat er's nachts onge- wenseht bezoek was geweest. Er waren dui delijke sporen, dat de dader(s) door het raam naar binnen was (waren) gekomen. Het bleek, dat er een zak haver was ont vreemd. Er is aangifte bij de politie gedaan. Gevallen Spelenderwijze kwam de ruim 2-jarige Ch. de K. te vallen van een trap in het pakhuis. De kleine liep hierdoor een vrij ernstige hoofdwonde op, zoodat het noodig bleek "geneeskundige hulp in te roepen. Dubbel jubileum De heer M. C. v. Sta veren, alhier, herdacht gisteren den dag, dat hij 12 \<s jaar directeur van het R.K. zang koor was; tevens was hij 12 U jaar in den echt verbonden. Al vroeg beierden de klok» ken der R.K. Kerk. Onder een gezongen H. Mis werd door den Zeereerw. Heer Pastoor de .jubilaris geiuk gewenscht en herdacht wat hij voor het zangkoor is, met den wensch, dat hij ook het dubbele zilveren jubileum mocht vieren. Het was voor den jubilaris en zijn familie een groot feest. Ook voor de parochie is het een waar feest, daar de jubilaris in deae 12 y, jaar getoond heeft, een directeur te zijn, waarop de parochie trotsch kan zijn. Landbouwongeval Bij het rijden van bieten van het Kabel alhier, kwam een paard 4por de glibberige klei op een brug aldaar te vallen. De leuning brak af en het paard viel in de Vennepertocht. Het kostte heel veel moeite om het paard op den wal te krijgen. Het was een paard van den landbouwer B. R. de B alhier. Diefstal? De landbouwer O. kwam tot de onaangename ontdekking, dat een bijna nieuwe pantalon, die. hij buiten had gehan- gen, was verdwenen. Door hem is aangifte 1 gedaan bij de politie te Hoofddorp, die den dader, een inwoner van Hoofddorp, aanhield, terwijl deze het vermiste kleedingstuk aan had. ZONDAG A.S. TWEE MIDDAGVOORSTELLINGEN TE 2 UUR EN 4.15' UUR waarin wij op dringend verzoek terug brengen dc beste film van DOUGLAS FAIRBANKS Drie jongens gewond LEEUWARDEN, 17 November. Zaterdag morgen te half 7 is de autobus van den heer de Vries uit Kollumerzwaag, die een aantal jongens (werklieden) naar de Blikfabrieken te Leeuwarden vervoerde, op een tak van een omgewaaiden boom gereden en over den I kop geslagen. Drie jongens werden gewond van wie twee ernstig. Deze beiden D. Hein- istra uit Twijzelheide en Foppe Zuidema ■- Zwaag-Westeinde zijn naar het diaconessen j huis te Leeuwarden vervoerd- BEVERWIJK, 16 Nov. R.K. Coöp. Tuin- dersver. „Kennemerland" Spruiten 8—18, per K G. Tomaten 1020 per K.G. Spinazie 701.20, Andijvie 5575, per kist. Raapste- len 510, Selderie 35, Pieterselie 35, j Wortelen 1018, per bos. Bloemkool» le soort 2026, idem 2e soort 814, Roode kool 511, Groenekool 2—5, Gelekool 510, Boerekool 25, per 100. Knolselderie 38 per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7