ROLLUIKEN Stadsnieuws derof blad MUZIEK ASTHMA ABDIJSIROOP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 voor afsluiting tegen Inbraak, Storm HAARL. JALOUZïEËNFABRfEK Overreden en ernstig gewond Een laffe daad Overreden en gedood Door een paard getrapt Tusschen de buffers bekneld RECHTSZAKEN De oud-gouverneur van Suriname De verduisteringen ten nadeel van de „Robaver" Het opium-drama te Leiden Ondermijning derkri jgstucht De bietencampagne in de Haarlemmermeer Verkeersongevallen Auto over den kop geslagen Bij storting op aandeelen Begrafenis P. Westerop Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". Kapelaan J. H. D. Hofstede Haarlemsche Orkest vereniging De coilectedag Weldadigheid naar Vermogen Tram vertraging Statuten 25-jarig jubileum Vereeniging „Gruno" Personeel Prov. Ziekenhuis Het gouden echtpaar v. d. Boogaard—v. d. Werff o'N-, ZelFs AKKER'S Voord* Borst Het jubileum bij de Haarlemsche Hypotheekbank Jubileum C. J. Crombouw Personalia Het conflict in de Duitsche ijzer-industrie Bijgelegd Feestavond Overijselsche Ver. „De Oosthoek" LAATSTE NIEUWS Oud-minister Wouter Cool t De Getemde Feeks Autobotsing nabij Beran 12 millioen inwoners van Midden- en Noord-China met den hongersnood bedreigd De rede van Stresemann De Fransche Ministerraad Britsche immigratie in Canada De zaak-Horan Het Congres der Action Francaise Diamant-smokkel naar Amerika Het conflict in de West- Duitsche ijzerindustrie Stresemann's rede in de Italiaansche pers H. Springer t Nieuwe overstroomingen van de Mississippi i in beroep en thans werd de zaak voor het Hof behandeld. Voor aandeelhouders trad op mr. Raymakers, voor de N. V. Holland- Amerika-Verzekeringmaatschappij in li quidatie jhr. mr. van Doome. De conclusie van den procureur.gene-- raal werd bepaald op 6 December. inlichtingen en prijsopgaaf gratis. NAisaAjULAAN 76 TELEFOON 10743 Comb.: J. P. SENFT. ERDTSIECK Zn Op den Rijnsburgerweg is de 10-jarige Van S., toen hij achter de tram omliep, door den auto van den heer W. overreden. Het knaapje kwam tusschen de as van den auto terecht. Met een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen is hy naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Te Amsterdam is Zondagavond een 27- jarige man op den Admiraal de Ruyterweg bü het oversteken van den rijweg door een met grote snelheid rijdenden auto aange reden, zoodat hij bloedend aan hoofd en handen werd verwond. De auto is na het ongeval met groote snelheid en met gedoof de lichten doorgereden. Gistermiddag is te IJzendijke het 6-jarig dochtertje van den heer B. ald'aar, door een passeerende stoomtram gegrepen. Z!j werd een eind meegesleept en zwaar gewond van onder de machine vandaan gehaald. Het kind overleed eenige oogenblikken later. De arbeider V. te Haarlemmermeer, had het ongeluk, terwijl hij aan 't bieten rijden was, bü den heer B., een klap van een paard te krygen tegen zyn pols, waardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig werd gekwetst. Te Amsterdam is gisteren op het rangeer terrein bij de Conradstraat een arbeider tus schen buffers van twee wagons bekneld ge raakt. Hij bekwam een schedelbreuk. Een civiele kwestie. Voor de Vierde Kamer der Haagsche recht bank, president mr. Cost Budde, rechters mrs. Calkoen en Scholten, zijn gisteren de pleidooien gehouden in de zaak van den heer D. Simons tegen baron van Heemstra, oud- gouverneur van de kolonie Suriname. Deze zaak houdt verband met het geruchtmaken de ontslag, dat in het najaar van 1926 werd verleend aan den Surinaamschen predikant dr. Onnekes. In <Je door den heer van Heem stra als gouverneur genomen ontslagresolutie komen eenige overwegingen voor, waardoor de heer Simons zich in eer en goeden naam aangetast acht, op grond waarvan hij den heer van Heemstra in rechten heeft doen aanspreken. Daartoe had hy zijn vordering gecedeerd aan iemand in den Haag. teneinde de zaak aan bet oordeel van de Nederlandsche rech ters te onderwerpen. Voor de party Simons trad op mr. P. J. Oud, terwyl voor baron van Heemstra werd gepleit door mr. Haersolte uit Amsterdam De uitspraak der rechtbank werd op 20 December bepaald. In raadkamer van het Haagsche Ge rechtshof is behandeld een verzoek van mr. Duys als raadsman van den vroegeren secretaris der directie van de Rotterdam- sche Bankvereeniging, v. d. E. Br., om de zen uit de preventieve hechtenis te ont slaan. Zooals men weet, is de heer v. d. E. Br. door de Rotterdamsche Rechtbank, ln verband met gepleegde malversaties, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar, van welk vonnis hij bij het Hof in beroep is gekomen. Mr Duys legde thans een geneeskundige verklaring over, waaruit blijkt, dat de ge zondheidstoestand van den heer v. d. E. Br. een langer verblijf in de cel niet toestaat. Op grond hiervan vroeg mr. Duys dan ook ontslag jiit de preventieve hechtenis. Het Hof heeft evenwel geweigerd het ver zoek in te willigen. Het hooger beroep in de strafzaak zal 28 dezer in behandeling komen. De Hooge Raad behandelde opnieuw de zaak van twee personen, die door het ge rechtshof te Amsterdam waren veroordeeld ieder tot 2 maanden hechtenis wegens 't ter aflevering voorhanden hebben van een hoe veelheid opium zonder licentie. Het betreft hier het afleveren van opium aan een inspec teur van politie, die zich, om de opiumsmok kelaars op heeterdaad te betrappen, had be geven per auto naar het Stationsplein te Leiden. Men zal zich herinneren, dat by de arrestatie van beide personen een schietparty is ontstaan, waarbij een rechercheur van po litie uit Amsterdam werd doodgeschoten. Op 15 April jJ. had de Hooge Raad we gens vormfouten het arrest van het Haagsche Hof vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. Tegen het arrest van laatstgenoemd Hof ontvouwde namens requiranten mr. S. van Oven eenige cassatie-middelen. Hy conclu deerde, dat- ook dit arrest zal worden ver nietigd. De conclusie van het O. M. zal op 3 Dec. worden genomen. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de dienstpl. soldaat J. J W., van cfe 2e schoolcompagnie 13e reg inf., beklaagd dat hij op 12 September 1928 te Maastricht in de kazerne en in het ge deelte van de provincie Limburg, waar toen door militairen oefeningen werden gehouden heeft getracht door geschriften (overdruk ken uit het communistisch orgaan „De Tri bune") de tucht onder den daar aanwezigen troep te ondermynen. Verd. beweerde de geschriften zonder eeni ge bedoeling te hebben doorgegeven. De aud.-mil. eischte 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger mr. de Leeuw achtte den opzet niet bewezen en pleitte vrijspraak subs lichtere straf. De uitspraak luidde 4 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Het rooien en vervoeren der bieten heeft in de Haarlemmermeer nagenoeg zijn be slag gekregen, zoodat het wel te verwachten is, dat in den loop van de volgende week de campagne ten einde zal loopen Het bestuur van den Haariemmermeer- polder, dat als datum, waarop de waterstand op winterpeil zou worden gebracht, 15 Nov. had vastgesteld, heeft daarvan, blykbaar in het belang van de vele schippers, nog eenig uitstel verleend, want de stand van het water in dezen polder is nog steeds nor maal, hetgeen voor de scheepvaart nu met vervoer van de laatste bieten veel spoed moet worden betracht als een ware uitkomst is te beschouwen Hedenmorgen kwart over 5 is onder Sant poort, juist waar de asphaltweg een einde neemt, de luxe-auto, toebehoorende aan den heer v. d. S. uit Bennebroek en bestuurd door diens chauffeur, over den kop geslagen. De heer v. d. S. zat naast zijn chauffeur en was op weg naar Den Helder. De heer v. d. S. waarschuwde zijn chauffeur, dat zij aan het einde van den asphaltweg gekomen waren, doch door de min of meer onverwacht» waar schuwing schrok de chauffeur. Hij trapte op de remmen, waardoor de auto slipte, een halven slag om haar as draaide en over den kop sloeg. De heer v. d. S. brak daarby zyn linkerarm, doch verdere persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor. De auto werd later door de fa. Ed. Kim man Co. uit Haarlem, weggesleept. Aanrijding te Heemstede Op den Heerenweg had gisterenmorgen een aanrijding plaats. Een van Haarlem komende bestelauto wilde den ingang van Groenen- daal inrijden en gaf daartoe met den rich- fineaanwijzer een teeken. Een achteroprij- dende luxe-auto wilde den bestelauto pas- seeren en de bestuurder daarvan zag te laat, dat die auto Groenendaal wilde inrüden. De bestuurder van den luxe-auto kon nog juist voor dien bestelauto langs passeeren, doch kwam daarbij op het voor hem links liggend rijwielpad te ryden. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de tegenovergestelde richting de 15-jarige L., wonende te Heemstede per rij wiel op het -klinkerpad aanrijden, die door den luxe-auto werd gegrepen en opzy werd geworpen. Na in het café van den heer K. te zijn binnengedragen is hij per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Hij had een wond aan het hoofd bekomen en klaagde over pijn in de heup. De politie onderzoekt deze zaak. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage is gepleit in de zaak tusschen de N. V. Holland—Amerika.Verzekering Mij. in li quidatie en een groep aandeelhouders. Het geschil liep over den eisch door de N. V. in liquidatie aan aandeelhouders gesteld, tot bystorting op aandeelen. Dit geschil is onderworpen aan arbiters, voor wie door de aandeelhouders werd be toogd, dat de actie, waarin de overeen komst was vastgelegd, valsch was. Arbi ters hebben daarna de zaak verwezen naar den burgerlijken rechter. De recht bank te Rotterdam maaktp uit, dat van valschheid geen sprake was. Aandeelhouders gingen van dit vonnis Op het R. K. kerkhof „St. Barbara" is hedenmorgen in alleen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen P. Westerop, die te Hillegom Vrydagavond door een auto is overreden en gedood. Door den Weleerw. Heer G. Keizer ras van morgen om 8 uur in de kathedrale kerk de plechtige Requiemmis opgedragen. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot", zal V/oensdag 28 November, 's avonds 8 uur, in den schouwburg aan den Jansweg, een bij eenkomst houden, waarby als spr. zal optre den J. W. J. Baron van Haersolte, met 't on derwerp: 1. „Onze koopvaardijvloot. 2. zyn de Nederlanders een zeevarend vo'k?" Deze voordracht zal met lichtbeelden wor den toegelicht. onderwerp: „Poëzie en Lied in Groninger land." Een andere attractie was het opti eden van de zangvereeniging Gruno, die onder leiding van den heer Bulthuis een uitvoering gaf van „Erlkönigstochter", van Niels W. Gade. Men was er in geslaagd een drietal solisten tot meewerl^pn bereid te vinden, die de uit voering veel luister bijzetten. De lezing van den heer Groen, welke ge tuigde van liefde voor alles, wat Groningsch is, vond veel byval. Verschillende volkskran- gen werden uitgevoerd. Er heerschte den geheelen avond een zeer gezellige stemming bij alle aanwezigen. Schubert-herdenking door den Kunstkring Heemstede Overal Schubert-feesten, Schubert-her- denkingen, Schubert-plechagheden. Waarom zou ook de Kunstkring Heemstede Zich met voegen in de rij dei genen, die den grooten musicus, die voor honderd jaar van 't aard- sche tranendal naar beteie gewesten overging, eeren met een bijzondere uitvoering, waarin de onsterfelijke muziek van dezen groote nog weer eens bijzonder onder de aandacht werd gebrach van het kunstzinnig pubnek De Heemsteedsche Kunstkring heeft het gedaan en mag met de executanten van dezen avond terugzien op een uitnemend geslaagd concert Medewerkenden waren Jo Meeuwse (viool) en Be'sy Koopman (piano) en Anny Lam- brachts (zang) en Hans de Bock (piano). De uitvoering vond plaats in he' vriende lijke gebouwtje van den Ned. Protestanten bond Als eerste nummer van het programma stond vermeld een Sonata van Bach voor viooi en piano, door de dames Jo Meeuwse en Betsy Koopman, die ook het Duo tn a. gr. van Schuber' en een paar zeer kleine maar prachtige composities van Jozef luk hadden gekozen. Wanneei we het geheel overzien moeten we zeggen, dat we inderdaad hebben genoten van het samenspe' dezer beide jonge musi ciennes, wien men geen van beiden tempeia- ment en gevoel ontzeggen kan. Van het eerste gaf de pianiste zelfs vaak wel eens te veel en zoo kwam het, dat de Bach-vertolking ietwat te abrupt van toongeving was, Schu bert iets te sterk werd belicht en wel wat verloor van zijn romantische sfeer, terwijl daarentegen de composities van Josef luk in het juiste begrip werden weergegeven. Vooral de violiste, van wie hier veei gevergd op een vioo die inderdaad een fraaien, no- belen klank had en waarvan alleen de d-snaar maar iets naar het nasale afweek. De be de executrices werden met bloemen overladen, den welverdienden tolk van den dank der aan wezigen, die telkens en herhaaldelijk met applaus dankten voor het gebodene. Een Debussy-nummer, doo de pianiste, mei. Koopman alleen voorgedragen, „Hommage a Rameau". had o.i. nog wat doorzichtiger gekund, wat rijper van inzicht en hier en daar, vooral in de forti, wat doordachter maar de verstilde passages daarentegen waren van groote innigheid, wa' bewijst dat deze pianiste bij steeds dieper-peilende studie haar weg wel v.nden zal. Mei. Anny Lambiechts (mezzo-sopraan) zong een aantal Schubertliederen, vooraf gegaan door eenige oud-Hollandsche, onder begeleiding van den heer Kans de Bock. Na de pauze vergastte deze uitstekende zangeies, die vaak mei groot begrip van den tekst en goede muzikale voordracht zong, ons op een paar volksliederen resp. uit Italië en Spanje, en op een schitterend Jiddisch tied, die het uitstekend deden, en op enkele liederen van moderne Fransche factuur, n.l. van Rhené Baton, in omge keerde volgorde van hei programma, met de klaarblijkelijke intentie om met het meest sprekende lied, net Hebiaïsche, den avond schitterend te besluiten, wat dan ook uit stekend gelukte. Jammer da deze mooie, sterke, weeke stem 'n weinig te schematisch zingt, en dat de klinkervorming, door het vertrekken van den mond niet altijd even onberispelijk blijft. Zoo kregen althans enkele der voorgedragen liederen een eenigszins monotoon karakter. Doch dit zijn slechts kleine vlekjes, welke aan het knappe geheel geen schade kunnen doen, en we zijn de zangeres dan ook zeer dankbaar voor hare vertolking. Haar begeleider, de heer Hans de Bock, kweel zich uitnemend van zijn niet gemakke lijke taak. Hij deed het volgzaam en met poëtisch gevoel, met uitnemend rythmisch beg. ip. Wij voor ons kregen den indruk dat de heer de Bock op een anderen vleugel speelde dan me). Koopman, wat natuurlijk slechts zijn oorzaak vindt in het verschil van aanslag, dat bij den heer de Bock elastischer is. Een drietal Rythmische Dansen, eigen, aan La Argentina opgedragen composities, speelde de heei de Bock met levendig tempa- rament. Hier was het 'est best. De laatste toch der drie Leek ons het origineelste èn van vinding èn van rythme. Bloemen, bloemen en nog eens bloemen benevens telkens luid applaus, gaven aan dezen uitnemend geslaagden avond een fees telijk en blij karakter, geheel in overeen stemming met het gebodene en het genotene. J. S. Naar wij vernemen, blijft de toestand van den Weleerw. Heer J. H. D. Hofstede, kape laan te Halfweg, onveranderd dezelfde. Er valt helaas nog geen verbetering in zijn toè- stand waar te nemen. kostrecht geen gebruik maakt, voor niet meer dan 14 dagen een kostvergoeding wordt gegeven; dat naar hun oordeel de opvatting van de commissie niet juist is en dat, indien zulks wel het geval ware, toch billijk zou mogen worden geacht, dat by een afwezig heid van 7 of meer aangesloten vrije dagen aan het inwonend personeel een kostver- goedng zou worden uitgekeerd; I redenen waarom zij het college verzoeken, te willen beslissen, dat alsnog behoort te worden overgegaan tot uitkeering van de ingehouden bedragen bovenbedoeld." HERDENKING FRANZ SCHUBERT Donderdag a.s., des avonds kwart over 8, geeft d'e H. O. V. een ledenconcert in het gemeentelyk Concertgebouw. Dit concert is gewijd aan de herdenking van Pranz Peter Schubert, die 19 November 1828 te Weenen overleed. Het slagen van een sa-aa „collecte is, be halve van de toewijding van de vele mede werkers, voor een groot deel afhankelijk van d'e weersgesteldheid. Geen wonder dus, dat met vreeze Vrijdagavond aan den dag van morgen gedacht werd. Gelukkig is echter het weer op 21aterdag 17 Nov. te Haarlem vooi den tija' van het jaar bepaald goed geweest 's Morgens om 7 uur hadden de forensen reeds gelegenheid voor het station en bij de tramhaltes van de Amstera'amsche tram ziel van een vlaggetje te voorzien. Om 9 uur be trokken de dames en heeren wykpresidenten hunne posten, negen in getal, en van daai uit verspreidden zich de verschillende col lectanten door de stad voor de collecte langs de huizen. Het waren toen hoofdzakelijk ou deren, die met de bus rondgingen, terwijl het aantal collectanten 's middags werd uit gebreid met ouderen en jongeren, die 's mor gens bezigheden of school gehad hadden Ook meldden zich 's middags verscheidene padvinders aan op het bureau voor het ver richten van estafette-diensten. Om twee uur vertrokken eenige leden van de Haarlemsche Politie-muziekvereeniging in een auto, door de firma Beynes beschikbaar gesteld, een gedeelte van het fanfarekorps Excelsior van Gemeentelijk Overheidspersoneel te Heem stele en da Harmoniekapel onder leiding van den heer G. Quax in esn auto, welwillend afgestaan door de „Sierkan", met de noo- dige collectanten door de verschillende stads gedeelten. Toen het donker werd had de telling der verschillende bussen plaats en het bestuur was zeer dankbaar en voldaan over een totale bruto-opbrengst van bijna f 2400. EIGENAARDIGE OORZAAK Gisterenavond 11.20 uur is door kortslui ting op het Kerkplein te Halfweg tramver traging ontstaan in den dienst der E. S. M. Deze kortsluiting werd veroorzaakt door het doorbranden der isolatoren. De passagiers van den laatsten tramdienst uit Haarlem zyn per auto verder vervoerd naar Amsterdam terwijl de reizigers van den tramdienst uit Amsterdam per electrische trein naar Haar- 'em doorgereisd zijn. Eigenaardig is het, dat eenzelfde tram- dienststoring Zondagavond en gisterenmor gen te Zandvoort heeft plaats gehad en gis terenmiddag naby de Amsterdamsche poort terwijl een dergelijke storing zich ook meer malen voorgedaan heeft aan de remise aan de Le'.dschevaart. Ook heeft men van derge lijke storing last bij de N. Z. H. T. M. te Leiden en bij de H. T. M. te. 's-Gravenhage. De oorzaak is, ondanks de herhaalde on derzoekingen, tot nu toe niet ontdekt kunnen worden. Wel is gebleken, dat aan de boven- 'eidingen een substantie van rood-groenige kleur is, doch wat deze substantie is, weet men niet. Verondersteld wordt dat iets in de atmospheer een nadeeligen invloed heeft op het tramnet, waardoor de draden breken. De „Staatscourant" bevat de statuten van <Se N. V. „Multifilm", gevestigd alhier. Op den 16den December 1928 herdenkt de afdeeling Haarlem van den Bond van Motor- en Rijwielhandelaren haar 25-jar:g bestaan. l De voorzitter dezer afdeeling, de heer I A. F. Lohmann, Anthoniestraat te Haarlem. zal tevens d.ien dag herdenken, dat hy 20 I jaar geleden tot voorzitter werd benoemd. 1 Ter gelegenheid van dit jubileum heeft het bestuur besloten, dit feit feestelyk te herdenken Dag en datum zullen nog nader bekend, worden gemaakt. Zaterdag had de vereeniging „Gruno" een feestavond georganiseerd, waarop de heer P. Groen, schoolopziener te Delft, die zich hoogst verdienstelijk maakt voor de Groning- sche folklore en het volkslied, en die de sa mensteller is van het Grunneger Laidebouk. kwam spreken en zingen over zijn geliefd Door het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond is een adres van Ged. Staten van Noord-Holland gezonden, waarin gezegd wordt, „dat door mededeel ngen van leden hun ner organisatie te hunner kennis is geko men een besluit van de Commissie van Bestuur der Provinciale Ziekenhuizen, waarbij is bepaald, dat voortaan aan liet inwonend verplegend personeel, hetwelk, gedurende zyn jaarlyksch verlof van. zyn Vandaag is het de dag, dat het echtpaar van den Boogaardvan der Werff, wonende Generaal de la Reijstraat 79, zijn gouden huwelijksfeest herdenkt. Zaterdag j.i. is het feest in huiselijken kring gevierd. De kinderen, 5 zoons en 5 dochters, met pl.m. 26 kleinkinderen, waren bij elkaar gekomen, om ouders en groot ouders te huldigen. Des morgens werd be gonnen met de kerkelyke viering. In de H. Elisabeth en Barbarakerk werden twee H. Missen opgedragen voor het gouden bruidspaar. Vele bloemstukken kwamen in den loop van den dag binnen, van kennissen en vrienden. Ook de buren hadden zich niet onbetuigd gelaten. Des avonds werd in een intiem zaaltje een feest gegeven voor familie en kennissen. Vanmiddag zijn we ook even op bezoek geweest bij het gouden bruidspaar. De guir landes en de bloemen waren nog niet weg gehaald en in alle stilte herdachten de oud jes den gedenkwaardigen dag van hun hu welijk. Eenige byzonderheden kunnen we nog mededeelen: De bruidegom is 73 jaar, de bruid 70. Ze willen er gerust nog tien jaartjes by hebben, als alles zoo goed blijft gaan. In 1878 kwam v. d. Boogaard in Haarlem. Als timmerman werkte hij by de firma's Zuidhof, v. Ommeren en Rinkema, in het bijzonder verleende hij zyn diensten by bruggenwerk. De tegenwoordige jongelui mo gen aan hem nog wel eens een voorbeeld nemen. Toen hij in Halfweg werkte, liep hij 's morgens voor dag en dauw naar zyn werk. Was de dagtaak verricht, dan zette hy en zyn collega Zijlstra er een flinken stap in en dan gingen ze weer opgewekt terug naar Haarlem. Vijf en zestig jaar is een mooie leeftijd om te gaan rusten. De kinderen wilden dan ook niet langer, dat vader aan 't werken bleef en besloten hem gezamen lijk in staat te stellen van een rustigen ouden dag te kunnen genieten. De familie v. d. Boogaardv. d. Werff heeft een ouden stamboom Zaterdag waren er van de bruid nog 2 zusters en 1 broer; van den bruide gom 2 zusters op het feest! De leeftijden varieeren zoo van 70 tot in de 80! Voorwaar een krasse familie. Als het zoo doorgaat, voorzien we in dit huisgezin een diamanten bruiloft! AU andere middelen gefaald hebben Uw Asthma-aan- vallen minder benauwd en minder veelvuldig te maken, wend U dan in vertrouwen tot het middel, waarop nog zelden te vergeefs een beroep is gedaan bl| ziekten der luchtwegen In het onderschrift bij de portretten der heeren mr. A. S. Miedema en P. H. Craan- dijk, is een fout gesloopen. Het jubileum is Zaterdag j.l. gevierd; het linksche portret was van den heer P. H. Craandyk, het rechtsche van den heer mr. A. S. Miedema. De heer C. J Crombouw hoopt op Woens dag 19 December a s. den dag te herdenken lat hij voor 25 jaar zijn ailettanten-tconeel- loopbaan begon by de indertyd alhier be staande tooneelvereeniging „Joost van den vondel', teiwiji hy ïm-o unniier aan itfuiug jaar zyn krachten en talenten aan de Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer" gegeven heeft. Op verzoek van den jubilaris zal in den stadsschouwburg „In 't Gouden Haantje" met den jubilaris in de rol van Hans de Koek „orden opgevoerd waarna de huldiging plaats zal hebben. Verder zal in den loop van den dag ge legenheid bestaan hem gelukwenschen aan re bieden. Voor het examen geschiedenis M. O. slaagde te Amsterdam de heer H. Marwitz, alhier. DUSSELDORF, 20 Nov. Beide partijen in het conflict in de Ijzerindustrie zyn van meening, dat de verdere onderhandelingen over de oplossing van het conflict moeten worden uitgesteld tot na de behandeling voor het Lands-arbeid'srecht. Deze zal op 24 Nevember plaats vinden. In verband hiermede zijn de onderhandelin gen tot na dien datum uitgesteld. SOERABAJA, 19 Nov. Het arbeidscon flict by de Bataafsche Petroleum Mij. is bij gelegd. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Overijselsche Vereeniging „De Oost hoek", herdenkt Zaterdag 24 November a.s haar 1-jarig bestaan. De herdenking zal gevierd worden met een byeenkomst in het Gemeentelyk Concertgebouw des avonds om 8 uur. Medewerking zal worden verleend door het Gezelschap „Haarlems Klein Cabaret" en het muziekgezelschap „The Silver Moon Dance Orchestra." STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt, heden te 9 uur 30 min., aan alle posten: Attentie-sein neer. 's-GRAVENHAGE, 20 November. Heden morgen is plotseling op 80-jarigen leeftyd en juist, toen hij zich naar de zitting van den Raad van State wilde begeven, over leden, gepensionneerd luitenant-generaal Wouter Cool, oud-minister van oorlog, thans lid van den Raad van State. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de voorstelling van „De Getemde Feeks" hedenavond in den Stadsschouwburg, begint om half acht. Een doode, drie gewonden DJÖCJAKARTA, 19 Nov. Een Chevro- let-auto, die onderweg was van Djocja naar Pekalongan, botste nabij Beran tegen een autobus. De autobus reed aan den rechter kant van den weg en stormde recht op de Chevrolet in. De bestuurder van de Chevro let ging op het laatste oogenblik rechts rij den, terwijl de autobus eveneens den weg overstak, daarby d'e Chevrolet aan de rech terzijde rammend. De heer en mevrouw Schoenmaker uit Wongpringo, die in de Chevrolet zaten, werden ernstig gewond. De iliauffeur werd gedood. De luitenant tvr zee Kroese, die eveneens ln den auto zat, werd licht gewond. De chauffeur van de autobus bleek in het bezit van een bewijs van een dokter, waarin hy physiek ongeschikt werd verklaard voor het besturen van auto's. LONDEN, 20 Nov. Uit Peking wordt ge meld, dat volgens het zoo juist verschenen rapport van het Int. Comité voor bestrijding van den hongersnood in China 12 millioen inwoners van Midden- en Noord-China door den hongersnood worden bedreigd. Men vreest, dat het aantal personen, hetwelk door den hongersnood wordt bedreigd, tot 20 millioen zal stijgen. Het Intern. Comité voor hulpverleening verklaart, minstens 40 mil lioen dollars noodig te hebben, om steun te kunnen verleenen. Gunstige indruk in de Vereenigde Staten NEW-YORK, 20 November. De rede van Stresemann heeft te New-York veel be langstelling ontmoet. De bladen publicee. ren haar in vetgedrukte regels en wijden er lange kolommen commentaar aan. De commissie van deskundigen PARIJS, 20 November. In de heden te houden zitting van den Franschen mi nisterraad, zal Poincaré den president der republiek en de leden van het kabinet op de hoogte brengen van zyn laatste besprekin gen met den Duitschen ambassadeur Von Hoesch en den Britschen ambassadeur Tyr rell.- Men verwacht, dat de regeering in aansluiting daaraan heden de Fransche leden van de Commissie van deskundigen zal benoemen. PARIJS, 20 Nov. Tegenover de berichten uit Londen, dat de te benoemen commissie van deskundigen te Beriyn zal byeenko- men, meent de Matin te kunnen mededee len, dat de geallieerden h eromtrent nog geen beslissing hebben genomen. Volgens het blad zal de keuze der geallieerde re geer ingen ln elk geval op Brussel of Parys vallen. Het is natuurlyk mogelyk, dat de des kundigen genoodzaakt zullen zyn, zich naar Berlijn te begeven om ter plaatse hun onderzoek te voltoo en. Er is echter nim mer sprake van geweest, dat de commissie definitief te Beriyn zal vertoeven. Regeeringsvoorstel verworp e LONDEN, 20 Nov. De Canadeesche regee ring heeft na ampele bestudeering het plan mzake de immigratie van Britsche ondc-- danen ln Canada, welks uitvoering 10 n'l- lioen dollar aan kosten met zich zal mee. brengen, verworpen. De Noblet ter beschikking gesteld PARIJS, 20 November. Nog vóór het Justitieel onderzoek naar den diefstal der geheime documenten met betrekking tot de EngelschFransche vloot-overeenkomst ge ëindigd is, is de pers-attaché van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, de Noblet ter beschikking gesteld. Felle critiek op 't regeerixtgsb.Kid PARIJS, 20 November Het 15de Congres van de Action Francaise is gisteravond te Parys geopend. In dit druk bezochte congres werd het woord gevoerd door de leiders van de monarchistische beweging, die zich ten doel stelt de republiek ten val te brengen en het koningschap te herstellen. Een der voornaamste sprekers, admiraal Schwerer, oefende in 't bijzonder felle critiek op man nen als Caillaux, Briand en Herriot, die naar zijn meening Frankrijk verraden hebben door het voeren van koffiehuis-politiek. Een an dere spreker, Mary de Roux, besprak uit voerig de kwestie van de Rijnlandbezetting en de „Anschluss". Om aan den Rijn een nationale politiek te kunnen voeren, zei de spreker, is, daar de veiligheid van Frankrijk dit eischt, een monarchistische regeering noodzakelyk. LONDEN, 20 November Uit New-York wordt gemeld, dat de kok van het s.s. „Be- rengaria" by aankomst in Amerika is ge arresteerd wegens het smokkelen van dia mant van Europa naar de Vereenigde Staten. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en het is komen vast te staan, dat er een uitgebreide smokkelaarshandel plaats heeft, waarbij vele personen zyn betrokken. De diamant wordt van het vasteland naar Europa, voornamelijk via Amsterdam, via Engeland naar de Vereenigde Staten ge smokkeld. De douane-beambten hebben opdracht ge kregen by de aankomst van schepen nauw lettend toe te zien. Voortzetting der onderhandelingen' BERLIJN, 20 Nov. Naar de „Vorwarts" uit Düsseldorf meldt, zijn de onderhandelin gen tot byiegging van het Conflict in de Westduitsche yzerindustrie Maandagavond op verzoek van de arbeidersorganisaties ver daagd. De gedelegeerden der vakverenigin gen brachten Maandagavond rapport uit aan de groote commissie voor de onderhandelin gen. In vakvereenigingskringen wordt de toestand vrij pessimistisch beoordeeld. Over de kwestie van den arbeidstijd is tot nu toe nog niet gesproken. De onderhandelingen worden heden voortgezet. ROME, 20 November De ochtendbladen publiceer'en °P ta 't oog vallende wijze het verslag van de rede van den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, Dr. Strese mann, doch onthouden zich in 't algemeen van commentaar. MAKASSAR, 19 Nov. De heer H. Sprin ger, gezagvoerder van het s.s. „Rochussen" der Koninklijke Paketvaart Mij., is te Am- boina overleden. I Zeven steden overstroomd; duizenden families dakloos NEW-YORK, 20 Nov. De hevige regens van de beide laatste dagen in het stroom gebied van den Mississippi, hebben opnieuw overstroomingen veroorzaakt, die groote schade hebben aangericht. Reeds Maandag werd de schade op 10 millioen dollar ge raamd. Zeven steden, voornamelijk in Missouri, staan onder water. Duizenden families zyn dakloos. Op vele plaat-ren zijn dijken door gebroken en is het 1 f. over groote uitge strektheden overstroomd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10