™f 40.- S Telegraphisch Weerbericht [BUREAUX: 1MASSAULAAN 49] DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 20 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17016 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De wereld rondom ons Een vyf en zeventig jarige pionier De Noordzeevïsschery in October Ernstig ongeluk aan het Hoogovenbedryf De Muider tol De ramp van de „Noordster' De Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 De nieuwe Staatsleening De rozencultuur te Hoofddorp Aartsbroederschap der H. Familie te Amsterdam De Schubertfeesten te Weenen Voornaamste Nieuws Militairen op internationale bijeenkomsten J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De overweg was niet gesloten De Chineesche martelaren Ernstig auto-ongeluk Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE' HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEIVTIEIM 35 ct. p. regels tJIoAG' en aanbod-adverten- rt 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. "ntract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGËN tusscben den tekst 60 ct. per regel, a Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fJCf) Dij een ongeval met bij verlies van een hand, flOE bij verlies van een fCft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU."' verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; 1 OU." doodelijken afloop; 1LuU."een voet of een oog; UZu."duim of wijsvinger; iüU."been of bij 'n breuk van tam. bij verlies v. eei anderen vinger. Dr. Josef Eberle schrijft in een der laat ste nummers van het Oostenrijksche tijd schrift „Schonere Zukunft" een artikel, daarin een werkelijk gevoerd of gefingeerd gesprek wordt weergegeven tusschen een anoniem professor en iemand, dien wij Waarschijnlijk wel met den schrijver zelf mogen identificeeren. Het gesprek beweegt zich op verschillend terrein, doch eindelijk komen beide vrien den op een thema, dat ook gerust hier te lande wel eens mag worden behandeld, nJ. op het eenzijdig prediken en leeraren van moraal en beginselen, zonder vooraf daad werkelijk te streven naar en te arbeiden aan het nieuwe gebouw van het openbaar 'ev'en, dat gedaante, vorm en inhoud moet Seven, aan datgene wat in de pers en van de katheders als de eenig ware grondslagen der hieuwe maatschappij wordt aangeprezen. Het scheppen van een nieuwen geest, zoo leidt de professor dit thema in, is niet de hoofdzaak. Voornamer is het scheppen van hieuwe vormen op maatschappelijk en po litiek gebied. Men mag zich niet diets ma ken, dat alles afhangt van het wekken van nieuwe gedachten, van het scheppen eener nieuwe ideeënsfeer, dat het Katholicisme aan den geest genoeg heeft en dien als 't ware kan enten op de oude vormen, welke het allerwege omgeven. Het Katholicisme hecht immers ten zeerste aan den vorm. bouwt er zijn hiërarchie en zijn organisatie op geheel anders dan het Protestantisme, dat meent het wel met den geest alleen te kunnen klaar spelen. Er zijn echter vor men, welke leven en vormen, welke dood brengen; er zijn vormen, welke opwekken en voorgeleiden tot het goede en er zijn an dere vormen, welke verderf brengen en op dwaalwegen geleiden. Tegenover deze laat ste vormen nu, zooals we er immers zoovele rondom ons kennen, is het niet voldoende den geest te verheffen, de moraal en de be ginselen te verkondigen, maar deze vormen zelf moeten met den moker worden ver brijzeld, tot puin geslagen en daarnaast die nen nieuwe uiterlijke levensvormen te ver rijzen, welke een nieuw leven scheppen. Eerst moet met de natuurlijke middelen en geleidelijk de nieuwe maatschappij worden geschapen en dan kan aan die maatschappij den adem van den christelijken geest wor den ingeblazen! t>e schrijver van het artikel valt zün Vrtend in deze beschouwingswijze, welke wij vrijwel met onze eigen woorden weer eeven, volkomen bij. Hij herinnert aan de boorden van Pater Albert Maria Weisz, die eenmaal heeft gezegd: Eerst mensch zijn, ban een christen en vervolgens een volko men mensch worden, en gaat dan voort als Volgt: Tegenwoordig moet men aan vele toestanden eerst opnieuw een menschelijken Vorm geven, om daarop in christelijken geest te kunnen voortwerken. Vele geleerden en publicisten verkondigen tegenwoordig het determinisme, volgens het welk de mensch slechts een product is van het maatschappelijk en economisch leven rondom hem. Die leer wordt van Katho lieke zijde terecht verworpen, maar men is daarin, in het verwerpen van den invloed Van het milieu, van de wereld rondom ons. Wel eens wat ver gegaan. Men onderschat dan de beteekenis van het maatschappelijk en economisch leven voor 't godsdienstig en cultureel leven, want zij oefenen toch inder daad een grooten invloed uit. Tegenwoordig is die invloed meestal van on- of anti-chris telijk karakter en daarom is het van zoo veel belang, dat die uiterlijke vormen, dat milieu, die wereld rondom ons, in christe- 1 ijken Zjn worden vernieuwd. Een hier te lande bekend schrijver heeft dan ook eens gezegd: De ware vroomheid is de strijd te gen misstanden. Vervolgens geeft Dr. Eber le een paar voorbeelden. Men predikt de verhevenheid van het ge zin en den kinderzegen, maar hoe moeten de christelijke gezinnen zich ontwikkelen, waar de bitterste woningnood heerscht en waar het inkomen nauwelijks voldoende is om man en vrouw te voeden? Men predikt de sociale verplichtingen van den werkgever, maar hoe kan iemand die sociale verplichtingen wezenlijk vervullen, wanneer hij weet als directeur van 'n bank, een fabriek of een vennootschap elk oogen- blik op straat te kunnen worden gezet, in dien de zorg voor het dividend voor hem niet het allervoornaamste is? De Bisschoppen verbieden tumuitvoerin- gen van vrouwen, eischen de scheiding der geslachten op de badplaatsen. Maar men maakt de nakoming der bisschoppelijke voorschriften haast onmogelijk, doordien de niet-Katholieke meerderheid in de ge meenteraden bijna overal aan alle zeeën en rivieren alleen gemengde baden inricht en turnuitvoeringen voor vrouwen met alle middelen der moderne gemeente-politiek be vordert. Er wordt een zedige kleeding voorgeschre ven, maar in hoeveel warenhuizen en win kels worden tegenwoordig zedige kleeding- stukken voor de vrouwen verkocht? Er wordt aangedrongen zoo zouden wij er aan willen toevoegen om den Zondag als wekelijkschen rustdag te vieren, maar er wordt niets gedaan of gelaten, om de na leving van dit bij uitstek christelijk gebod ook letterdaad te bevorderen. De kerk proclameert de onverbreekbaar heid van het huwelijk, maar in de wetge ving van de .onderscheiden landen wordt van alles ondernomen om de fundamenten onder het gebouw des huwelijks weg te gra ven, tot het neerstort! Ja waarlijk, ons openbaar leven, onze po litiek, ons economisch leven is vol van on en anti-christelijke toestanden. Tegenover zulk een wereld rondom ons, valt met het prediken van moraal en beginselen alleen, niets te beginnen. Hier heersche de leuze verbrijzel de afgoden! Hier moeten eerst vele uiterlijke vormen vernietigd of grondig gewijzigd worden, om daarna aan de chris telijke beginselen de gelegenheid te geven tot uiting te komen. Het heeft zijn nut hier te herinneren aan het woord van Mgr. von Ketteler, gespro ken in verband met het kapitalistisch be- drijfsstelsel: „dat een zekere mate van ont wikkeling van dit stelsel, waarmee in en kele landen een lichamelijk, geestelijk en moreel gebrekkige, voor de genade van het christendom volslagen ontoegankelijke fa brieksbevolking met hare behoeften is ge paard gegaan, in tegenspraak is met de menschelijke waardigheid, om van die van den christen nog te zwijgen, met de door God gewilde bestemming van de goederen dezer wereld tot onderhoud van het men- schelijk geslacht, met de door God gewilde voortplanting, instandhouding en opvoe ding door het gezin en vooral met de ge boden der christelijke naastenliefde, welke niet alleen voor het optreden van ieder mensch afzonderlijk, maar ook voor de or ganisatie van het sociale leven in het alge meen tot richtsnoer moeten dienen en dat dit stelsel op dogmatische gronden moet worden verworpen." Wat echter dogmatisch te verwerpen is, moet ook in de levenspractijk worden ver worpen, d.w.z. vernietigd of grondig veran derd. En wat voor het economisch en voor het zakenleven geldt, dat geldt evenzeer voor de politiek. Daarom kunnen wij :r ook hier niet mee volstaan, leuzen te verheffen, stellingen op congressen aan te nemen, theorieën te ver dedigen, programma's vast te stellen, 'n geest te scheppen, maar daarbij moet komen de strijd voor de juiste uiterlijke vormen, waarin dan de ware christelijke geest kan worden ingestort. Hieraan nu ontbreekt helaas allerwegen en ook hier te lande nog wel een en ander! Wanneer wij echter de wereld rondom ons zien, dan kunnen wij, lettende op onze taak als Katholieken, wel eens kleinmoedig wor den. Immers, Europa heeft in het geheele we reldbestek niet meer den invloed welken het vroeger bezat. Nederland beschikt in het Europeesche concert of ware het mis schien beter te spreken van de Europeesche disharmonie? slechts over een zwak ge luid en in Nederland zijn de katholieken slechts in minderheid, om er nog van te zwijgen, dat er onder die minderheid ook nog een gedeelte is, dat de uiterlijke vor men van „de gouden internationale" met welgevallen helpt schragen, terwijl daartoe mede behoort een weinig belovende jeugd, welke meer voor sportvergoding en weel- degenot voelt, dan voor den moeizamen ar beid aan een nieuwe wereld in en rondom ons. Wel beschouwd, is echter voor kleinmoe digheid geen reden, wij leven immers in een tjjd van internationale samenwerking en in ternationaal zouden de Katholieken der ge heele wereld toch nog wel een machtigen in vloed kunnen uitoefenen! Ook Dr. Eberle voelt de moeilijkheid, maar ten slotte noemt hij zichzelf toch een optimist. Zeker zoo zegt hij wij vormen tegen over alle anderen tezamen een minderheid, maar zijn wij verhoudingsgewijze niet veruit de sterkste en meest aaneengesloten gods dienst, terwijl de meerderheid slechts een chaos is van de meest uiteenloopende en elkaar tegensprekende secten? Is de waar-j heid niet veel sterker dan de dwaling? Heb ben de dragers der waarheid niet den zegen des Hemels en de ondersteuning der Heili gen, terwijl de tegenstanders alle hinder palen en vernielingen der dwaling in zich dragen? Wij moeten echter als Katholieken alleen ernstige en volkomen Katholieken zijn, wij moeten alleen het echte besef van onze Katholieke meerwaarde bezitten, wij moeten ons slechts laten aanmoedigen door de herinnering aan de Kerkvaders en de Scholastieken, aan de martelaars en de kruisridders, aan de overwinnaars over het oude Rome en Griekenland, over Voltaire en Rousseau, over Napoleon en Bismarck, wij moeten slechts gelooven aan de hulp van den schutspatroon van dit lage land aan de zee, St. WUlibrord, wij moeten slechts het oprechte geloof hebben in de Voorzie nigheid en in Hare medewerking. Wanneer wij hieraan beantwoorden, dan zullen wij ook als een pusillus grex, als een kleine kudde, in staat zijn om het aanschijn der aarde te vernieuwen! (Ingezonden) Zoo zou men kunnen en mogen zeggen van den hier in den lande vertoevenden Patriarch van het vernielde Cilicië. De pers heeft ons reeds ingelicht over de treurige verwoestingen en de zware vervol gingen, waaronder het Armeensche christen volk van de zijde der Turken heeft moeten zuchten. Zijne Gelukzaligheid Mgr. Terzian is nu op reis om met door den Paus zelf ondertee- kende machtiging een beroep te doen in Holland en België op den offerzin en het medelijden van ons goede katholieke volk, opdat de restauratie van den patriarchalen zetel een feit moge worden. Waar deze vijf en zeventigjarige man nog met jongen ijver opnieuw aan een reuzen taak begint, mocht Roomsch Holland toch niet achterblijven en de Bisschop van Haar lem gaf aanstonds bij al de reeds bestaande instituten van dien aard nog grootmoedig toestemming tot oprichten van een Arme- nisch steuncomité, om de deugd, het leven en den opbouw der arme gemartelde christen heid aldaar te beschermen. Ondergeteekenden zijn dan ook ten allen tijde bereid om naar het voorbeeld van de hoogste kerkelijke autoriteiten en van vele katholieken mede te helpen tot het bereiken van dit doel van echt christelijke barmhar tigheid. Naast uw voortdurend gebed vragen wij geld om de weeshuizen weder op te bouwen, om de kathedraal te herstellen, om den hon gerdood af te weren van duizenden opge jaagde katholieken. Het Armenisch Comité TH. BEKKERS, Voorz. F. v. d. VLIET, secr. W. DE RUITER. Giro 67690.. Noordwijk. In de maand October kwamen te IJmuiden binnen 473 (414) stoomtrawlers met een besomming van 1.468.252 1.219.178) ver der o.a. 426 (511) motorkustvisscners md 26.561 49.052), 10 (8) Duitsme stoom trawlers met 63.428 56.233), 1 (2) Deen- sche motorkotter met 1152 3564) be somming. Van de haringvisscherjj kwamen binnen 11 (10) stoomloggers met 72.546 51.687) 24 (5) motorloggers met 55.564 33.523), 9 (7) zeilliggers met 43.401 36.575), en 85 (288) Engelsche stoomloggers (drifters) met 225.645 512.295) besomming. De totale opbrengst van de in de rijks- vischhallen verkochte visch bedroeg 1.982.137 1.978.386) In de eerste 10 maanden kwamen te IJmuiden o.a. binnen 3807 (3493) stoom trawlers met 9.740.719 8.448.335), 5058 (3646) motorkustvisschers met 392.358 250.595), 97 (156) Duitsche stoomtrawlers met 376.934 516.822) besomming en van de haringvisscherjj 29 (26) stoomloggers met 186.882 140.555), 39 (24) motorloggers met 106.368 104.951), 24 (42) zeilloggers met 90.940 163.108) en 119 (323) Engel sche stoomloggers met 296.591 586.136) besomming. De totale omzet bedroeg in de eerste 10 maanden ƒ12147.196 (ƒ10.903.832) Tuschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige perioden in 1927. In den afgeloopen nacht, om 12 uur, heeft bij het afsteken van hoogoven II de arbeider C. Koning, wonende te Wijk aan Zee en Duin, zeer ernstige brandwonden over het geheele lichaam bekomen. Het slachtoffer is direct naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Bij informatie hedenmorgen vernamen wjj, dat de toestand nog zeer ernstig is. Met ingang van Zondag j.l. is de Muider tol opgeheven. Niet als gevolg natuurlijk van de gevoerde actie. Dit was ongepast, revolutionnair, bui tenwettelijk en wat al niet. Ook de regeering heeft uitdrukkelijk me degedeeld, dat zij niet wenschte te wijken voor zoo iets als terroristische dreigemen ten. Het schip gelicht; slechts een lijkje gevonden Men meldt ons uit Terschelling: Visschers hebben gistermorgen in het vaarwater tusschen Terschelling en Harlin- gen de in den nacht van Vrijdag op Zater dag gezonken tjalk „Noordster" gelicht. In de kajuit vond men alleen het lijkje van het jongste kind van 6 a 7 weken. De lijken van schipper J. Verstegen en zijn vrouw en negen andere kinderen werden niet gevonden. Deze drijven waarschijnlijk in zee. reth, 'n keurbende, om 't puik der Roomsche mannen dat ze in zich vereenigt, 'n voort durende preek om de hooge beginselen die ze het moderne huwelijksleven steeds voor houdt, aan de hand van het evangelie den groei der H. Familie, vergelijkend met het mosterdzaadje, besloot de doorluchtige spre ker zijn heerlijke toespraak met den wensch, dat de H. Familie even als tevoren mag blij ven groeien in kracht en in aantal. Hierna werd deze grootsche vergadering op waardige wijze gesloten met 'n pontificaal lof. In de Memorie van Antwoord inzake de wijziging van de Ongevallenwet 1921 en van de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 zegt de minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, dat bij de unificatie der sociale verzekering zal moeten worden onderzocht 'Ji er aanleiding bestaat de Ongevallenver zekering uit te strekken tot alle personen, in loondienst van anderen, onverschillig den aard. van hun werk. De minister deelt niet de door sommige De Muider tol is dus geheel uit vrije be-leden uitgesproken meening omtrent de wen- weging en zonder invloed van buitenaf door de regeering opgeheven. Het zou echter wel goed zijn als bij dergelijke regeerings- maatregelen ook den schijn vermeden werd en de indruk niet gewekt, dat de uitbun dige protesten van automobilisten toch wel schelijkheid, dat niet-volwaardige arbeids krachten, te werk gesteld in werkplaatsen van vereenigingen, tegen ongevallen verze kerd zouden zijn. Aan de betrekkingen zoude naar zijn gevoelen met deze uitbreiding van bet begrip „werkman" geen dienst worden eenigen invloed op den ijver van de regee- i bewezen, daar allicht meerdere vereenigin- ring hebben gehad. Nu is het opgevallen, gen> welke thans uit liefdadigheidsoverwe- dat binnen enkele maanden bereikt is waar jaren lang in bezadigde termen om ge vraagd is. Zoo gaat het meer: de brutalen hebben de halve wereld, de kalmen worden met 'n kluitje in het riet gestuurd. Nog eens, als het niet waar is, dat de gevoerde actie in vloed op den gang der onderhandelingen heeft gehad dan moge hét voor onze bureaucratie toch eens een les zijn om ook aan in vriendelijker termen geuitte wen- schen meer aandacht te schenken. Waarom moeten de officieele molens toch altijd zoo langzaam malen? gingen aan hierbedoelde arbeidskrachten gelegenheid geven tot het verrichten van ar beid, zich van het terrein zouden terugtrek ken, indien zij werden belast met niet onbe langrijke verzekeringspremiën. Bij nota van wijziging heeft de minister gemeend te moeten voldoen aan den op hem uitgeoefenden aandrang om den verjarings termijn van vorderingen op de Rijksverzeke ringsbank te verlengen tot twee jaar. Naar ons wordt gemeld, is ook In en bij Hoofddorp de bloementeelt met succes be proefd en de grond aldaar, vooral voor rozencultuur, bijzonder geschikt bevonden. Met den bouw van rozenkassen is reeds een begin gemaakt, hetgeen wél beschouwd kan worden als een goed begin van de te ver wachten uitbreiding van het bedrijf. Waarschijnlijk door de Rijksfondsen over te nemen In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsontwerp tot het aangaan van een leening ten laste van het Rijk groot 42 millioen, wordt opgemerkt, dat bij dergelijke ontwer pen sedert geruimen tijd over het rentetype wordt gezwegen, opdat de Minister van Financiën, bij gebruikmaking van de hem verleende machtiging, de onderhandelingen tot plaatsing der leening in volle vrijheid zal kunnen voeren, die in vele gevallen onont beerlijk is gebleken om het meest gunstige resultaat voor het Rijk te kunnen bereiken. Niettemin heeft de regeering omtrent het rentetype der onderwerpeljjke leening wel de verwachting, dat deze niet zal behoeven te worden gesloten tegen een hoogeren rente voet dan 4% pet. Tot dit percentage is de voor het volgend dienstjaar geraamde rente uitgetrokken. Op dezen voet beloopt de te betalen rente der nieuwe leening over een vol jaar 1.890.000. Van de af te lossen leening 1923 C ad 40 millioen dollar is rond 15 millioen practisch als reeds geamortiseerd te beschou wen, zoodat de zuiver op het budget druk kende rentèlast dier leening is te stellen op 6 pet. van 25 millioen dollar op 3.750.000 per jaar. De te verkrijgen rentebesparing is diens volgens te stellen op het verschil tuschen deze rentebedragen, zijnde 1.360.000. De conversiekosten worden gevormd door uit gaven te doen bij aflossing der leening 1923 C te weten provisie 1/8 pet. van 40 millioen dollar, 125.000 en kosten van aankondigin gen, remises en transport, te stellen op 20.000 of totaal 145.000, terwijl daarne vens staan de kosten van uitgifte der nieuwe leening. Het beloop dezer kosten is afhan kelijk van de wijze van plaatsing. Indien de leening, zooals de minister verwacht, in haar geheel door de Rijksfondsen wordt overgeno men, zullen deze uitgaven beperkt blijven tot de kosten van aanmaak en verzending der benoodigde schuldbekentenissen, waarvoor een bedrag van 4 a 5000 gulden is te ramen, waardoor het totaal der conversiekosten tot 150.000 zou stijgen. Hoeveel aan kosten bij uitgifte langs ande ren weg zou verschuldigd zijn, laat zich be zwaarlijk zonder meer vooraf begrooten Het diamanten jubileum Te Amsterdam is Zondag het diamanten feest van de Aartsbroederschap van de H. Familie afd. mannen gevierd met een alge- meene H. Communie en een plechtige bij eenkomst in de St. Willibrorduskerk, die werd- opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Haar lems Bisschop, die ook bij dit jubileum in zijn diocees van zijn belangstelling had wil len doen blijken. Bij het binnentreden van Mgr. in de kerk, zong het koor „Ecce Sacerdos Magnus." Daarna sprak de Zeereerw. heer pastoor F- W. de Rooy een welkomstwoord. Hartelijk heette de Eerw. spreker den Bisschop welkom en dan herinnerde hij er aan hoe de mannenafdeelingen van Amster dam viermaal een wapenschouw hielden in den Sint Willibrord. Den eersten keer op 22 Januari 1911 kwamen vijf afdeelingen bij een; in 1913 waren er onder voorzitterschap van Z.Em. Kardinaal van Rossum zes afdee lingen en nu op 18 Nov. 1928 zijn er twaalf afdeelingen samengekomen, om door dezen manifestatie voor het oog van den Bisschop den bloei van de H. Familie in Amsterdam te doen blijken. Daarna werd een vaandeld'4 ilé gehouden; waaronder het vaandellied werd gezongen. Vervolgens hield de Weleerw. Pater Loos C.ss.R. een predikatie, waarin hij de bijzon dere kenmerken der Aartsbroederschap en de verplichtingen van haar leden schetste. Dan werd voorlezing gedaan van een tele gram, dat ter gelegenheid van dit jubileum is gezonden aan Z. H. den Paus, wien daarin aanhankelijkheid en kinderlijke onderdanig heid wordt betuigd. Deze voorlezing werd gevolgd door die van een schrijven van kardinaal van Rossum. Nadat de vernieuwing der opdracht had plaats gehad, besteeg Mgr. Aengenent den kansel. In een zeer schoone toespraak wenschte Monseigneur de aanwezigen geluk met het diamanten feest hunner vereeniging en toonde aan dat de H. Familie, ondanks de vele Roomsche sociale organisaties noodza kelijk was, daar ze 't zuurdeesem is, dat onze Roomsche familiedeesemt, de geestelijke zuurdeesem, die tevens de innerlijke kracht vormt voor 't goede naar buiten onzer Room sche sociale vereenigingen. Vervolgens noemde Monseigneur de H. Familie een ideaal, om 't hooge ideaal dat ze zich cesteld heeft, 't H. Huisgezin van Naza- Een herdenking. Te Weenen vond Maandagmiddag te 3 uur, het uur, waarop 100 jaar geleden Schubert stierf, in. de sterfkamer van Schubert een door den Schubertbond gezamenlijk met de Mannenzangvereeniging georg. plechtigheid plaats. De aan het Burg-Theater verbonden acteur Reimers sprak de herdenkingsrede uit, die indertijd Schubert's vriend Franz Schobert den grooten doode gewijd had. Daarna werden twee kwartetten uitgevoerd. Deze ceremonie werd gevolgd door een plech tigheid voor het voormalige woonhuis van Schubert, waaraan een groote menschenme- nigte deelnam. De beide bovengenoemde ver eenigingen brachten eenige koorwerken van Schubert ten gehoore. In de Lichtentaler Kirche, waar Schubert koorleider was, werd een Mis van Schubert uitgevoerd. Verschenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet. De noodlanding van het militair vliegtuig nabij het Oosterpark te Amsterdam De gezonken tjalk „Noordster" Slechts een lijkje is gevonden. is gelicht. Op de vragen van den heer Albarda be treffende een verbod van den garnizoens commandant te Maastricht tot deelneming door militairen aan de 27 Ocober j.l. aldaar gehouden VlaamschWaalsch Nederland, sche Verbroederingsconferentie, heeft de heer Lambooy, Minister van Defensie het volgende antwoord: De eerste vraag of het waar is, dat de garnizoenscommandant te Maastricht aan militairen heeft verboden, de Vlaamsch— WaalschNederlandsche Verbroederingscon ferentie bij te wonen, die op Zaterdag 27 October 1.1. aldaar door de Nooit-meer- oorlog-federatie was belegd, wordt bevesti gend beantwoord, met dien verstande, dat niet alleen het bijwonen van de conferentie op 27 October doch ook van die op 28 Oc tober is verboden. De desbetreffende garnizoensorder berustte op de overweging, dat het bijwonen van de conferentie eventueel aanwezige militairen in conflict zou kunnen brengen met het verbod opgenomen in artikel 17, sub a, van het reglement betreffende de krijgstucht. De garnizoenscommandant baseert zijn meening, dat een dergelijk conflict zou kun nen ontstaan, op de omschrijving van het doel van de conferentie, opgenomen in een te Maastricht verspreide „uitnoodiging", waarin o.m. het versterken van de anti militaristische gedachte op den voorgrond wordt gesteld. Ondergeteekende stemt met het verbod in. Dr ervaring leert, hoe internationaal en neutraal de oproepingen voor dergelijke conferenties mogen zijn gesteld, deze zich steeds van het internationale naar het na tionale terrein bewegen en daarbij recht streeks of zijdelings tot dienstweigering aan sporen. Bovenstaande meening is door de feiten bevestigd. Op de najaarsverbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland zal o.m. een voorstel worden behandeld om te komen tot oprichting van een bank, ge naamd „De Nederlandsche Arbeldersbank". De zitting van den Duitschen Rijksdag. Dr. Stresemann weer aanwezig. Zijn rede over ontwapening, ontruiming en herstel. Bij Grenoble stort een auto in een diepte. Twee der inzittenden verdronken. Een motorboot door den stroom op het meer van Zürich omgeslagen; zes personen zijn verdronken. Het Britsche memorandum aan de Duit sche regeering inzake herstelbetalingen. Een brief van den aartsbisschop van Pa rijs, kardinaal Dubois, betreffende de Action Francaise. De storm in Engeland heeft, voor zoover bekend, twintig slachtoffers geëischt. ..Overstroomingen in het Mississipplgebied 10 personen om het leven gekomen. Een Chineesche vlootbasis bjj Ningpo. Barometerstand 9 uur van.: 765. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.28. Voor den kantonrechter te 's-Graven- hage heeft terecht gestaan zekere G. L., overwegwachter der Ned. Spoorwegen, die op 24 Sept. jl dienstdoende aan den bewaak ten overweg aan den Kleijweg te Rijswijk, verzuimd had de boomen te sluiten voor een naderenden trein. Verdachte, die reeds door de directie der Ned. Spoorwegen disciplinair gestraft was, werd, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot f 8 boete of 4 dagen hechtenis. Opgraving hunner lijken Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. te Clermont. Laagste Barometerstand 726.6 mJd. te Seydisfjord. Verwachting: Matige Z. W. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder. jaar, die vol vrees en angst vlak naast haar stonden. Zelfs werd ,een oogenblik Lucie door een soldaat medegenomen, maar door de kracht der wanhoop gelukte het de moeder haar te redden voor haar iets overkwam. Lucie is nog bij haar moeder en Elizabeth woont in dezelfde stad als Zuster Franciscanes. De opgravingen van de lijken der marte laren had plaats onder leiding van pater J. Ricci, O.F.M. en pater Michel Chiapetta, 0,F.M. Door de stoomtram gegrepen Voor hen, die met de situatie ter plaatse niet volkomen op de hoogte zijn, is de krui sing van de stoomtrambaan met den Dordt- schen straatweg, even voorbij de grens van Rotterdam, dus op het grondgebied van de gemeente IJsselmonde een uiterst gevaarlijk I verkeerspunt, vooral voo hen, die uit de (Shansi, China), wordt' richting Rotterdam komen. Men krijgt dan f gemeld: eerst den bewaakten overweg van de verbin- onlangs verrichtte opgraving van 4 dingsbaan: RangeerterreinWest-IJsselmon- Ujken van Chineesche martelaren uit den Boxeropstand van 1900, was Christine Wu echtgenoote van een van hen en moeder van de drie anderen, tegenwoordig. Het proces van zaligverklaring van de 4 martelaren is in Op 14 Juli 1900 werden 42 katholieken, mannen en jongens, ter dood gebracht op oevel van den vice-koning Ju Sien, omdat Z1J geweigerd hadden van hun geloof af te vallen, gelijk hun de gouverneur van Tal Juen Fu bevolen had. Een nog wreeder marteling was het deel der vrouwen, die men awong tegenwoordig te zijn bü het ter dood brengen van hun echtgenooten, kin deren en broers. Eén van haar, Christine Wu, had een baby van twee maanden in haar armen. De sol daten, niet tevreden met haar man en twee zoons van 10 en 5 jaar ter dood gebracht te hebben, vroegen haar of het een jongen of een meisje was. Ofschoon zij in bekoring kwam, onwaar heid te spreken, sprak zij de waarheid en veroordeelde hierdoor haar kleinen zoon Michel tot hetzelfde lot. Op bevel van de soldaten zette zij het kind op den grond, kruiste het de armen, opdat het deze niet zou bewegen, terwijl een soldaat met een zwaardslag het kind doodde De marteldood van haar echtgenoot en twee andere zoons was even ontroerend. Op het oogenblik, dat men den vader ging doo- den, vroeg de jongste, Antoon: „Wat beeft vader gedaan?" en de moeder antwoordde: „Wees stil, want vader gaat naar den hemel." Zij zeide haar kinderen de handen voor de oogen te houden en nauwelijks had zy dit gezégd op zij zag de jongens voor haar oogen onthoofd. Tijdens dit moordtooneel moest de moeder nog zorgen voor twee meisjes, Lucie van 12 en Elizabeth van 16 deWaalhaven en dadelijk daarna, de af stand bedraagt slechts enkele meters, den onbewaakten overweg van de Rotter- damsche tram. Weliswaar zijn voor bei de overwegen de gebruikelijke kenteeke- nen aangebracht, maar het is te be- prijpen, dat menigeen, die hier vreemd is, als hij de hekken van den bewaakten over weg gepasseerd is, meent, dat hij verder vei lig door kan rijden, hoewel dan nog juist de tramweg-overgang volgt. Het tramverkeer over den onbewaakten overweg is heel wat drukker, dan het treinverkeer over den be waakten overweg en het is jammer, dat men, toen de verbindingsbaan dwars over den Dordtsehen straatweg werd gelegd, niet te vens van de gelegenheid gebruik heeft ge maakt, de tramrails zóó te verleggen, dat zij binnen de hekken van de spoorlijn kwamen te liggen, zoodat men hier een bewaakte tramkruising had gekregen. Gisteravond is een automobilist het slacht offer van de eigenaardige situatie geworden. Omstreeks halfacht kwam de heer N. B. v. K. uit Heemstede met zijn vrouw per auto uit Dordrecht. Hij was den bewaakten over weg al gepasseerd en wilde weer doorrijden, toen uit de richting Barendrecht een stoorp- tram aankwam. De heer v. K. heeft het na derende gevaar te laat opgemerkt. De loco motief van de tram heeft den auto een gesloten 8-cylinder-Delage, G 45695 aan de linkervoorzijde gegrepen, en opzij gewor pen. De heer en mevrouw v. K. zijn met den schrik vrij gekomen. De auto is zwaar be schadigd. De voorwielen zijn vernield, het linker spatbord is afgerukt, de linker chassis- balk is verbogen, het motorblok is gescheurd en carrosserie en chassis zijn verwrongen en verbogen. De auto is met een kraanwagen weggesleept. De locomotief van de tram is aan de achterzijde de machine reed ach teruit licht beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1