KENNEMERLAND U!T OEI OMTREK Electriciteit RIJKENBERG'S MELKBROOD H. H. RIJKENBERG PIELAGE'S-FIJNE-MELANGE EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - B EVERWIJK - Tel. 2213 Staat van Besommingen VELSEN 1JMUIDEN Marktbericht Rijks vischaf slag BEVERWIJK N. H. V. B. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Heringa Wathrich, Haarlen (Adv. lng. MeUJ R. K. V. A. D. O. De blijde Incomste van Kïllegom's nieuwen Burgemeester Een historisch kerkgebouw in Hillegom VOGELENZANG ZANDVOORT NIEUW-VFNNEP MARKTNIEUWS DOUSÏ'S ZAKENBEURS Broodbakker - Emmaplein 34 - Telef. 10238 PIELAGE-MELANGE - ZIJLSTRAAT 18 A Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 16 Nov. 1928. 6 Timmerlieden, 9 opperlieden, 4 metselaars, 6 schilders, 2 ijzervlechters, 1 straatmaker, 1 mach. bankwerker, 1 bank werker, 2 stokers, 2 bakkers, 2 schippers, 1 reiziger, 1 kantoorbedienden, 69 los arb. Totaal 107. BurgerL stand. Geboren: P. J. H. van den Bronk-Lobrij, z. J. Wielinga-Griek- spoor, d. M. de Boer-Visser z. M. J. Braam-Maas, n H Dekker-Selderbeek, z A. C Visser-Beers, d. H. T. J. Mol- Klein, d. F. Hoogzand-Wichert, d. M. A. Versteeg-van Egmond, d. A. Venhuis- Schanssema d. H. Bakker-Sloot, z. B. Buur-Klaver, d. A. M. Sanders-de Groot, z. C. J. M. Steevens-Verlóop, d. H. Stam-Visser, d. J. A. Engel-Brugmans. d. A van Oevelen-de Vries, d. W. van Vlissingen-Kampkes, d. L. Kamman-v. Lieve, z. L. Nassette-van Hattum, z. W. v. Langen-Eenkhoom, z. Z. Klap- Visser, d. D. v. d. Wint-Kruiswijk, z. Overleden; H. Medik 48 jaar, eciugen. v A. v. d. Schinkel. G. Kikkert, 63 jaar, echtgenoote van Y. Jonkman. J. P- v. Deudekom 42 jaar, echtgen, v. J. de Lange Getrouwd: F. A. Kuypers en C. A. M. van 't Hoff G. Daalhuizen en G. C. Jak. A. W Wooning en H. Boon. A. J. Tollenaar en E. M. D. Stegemeijer, C. Bakker en C. J. Mensel. G. v. d. Werff en J. J. Boerlage. Ondertrouwd. J. Krab en J. E. Visser. Th P Kuyl en C. P. Nieuwenhuizen L Visser en A. Oldenburg T. Drijver en G. Kuyer B. G Langeveld en B. J. Barn- hoorn A. H. P. v. d. Put en A. V/. A. Kramer G. J. Jansen en J. G. de Vries- Verbouwing school B. en W. stellen voor aan het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid ïager onder wijs te Velsen, om de benoodigde gelden uit te gemeentekas re verstrekken voor den verbouw van de bijzondere lagere school aan de Noorderlaan te Velsen. Verhooging van den verlofstoeslag voor werklieden Van de commissie van overleg voor de werklieden in dienst van de gemeente Velsen is bij B. en W. ingekomen het hieronder vermelde voorstel. „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat in onze op 19 dezer gehouden vergadering is behandeld een van de vertegenwoordigers van den Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst, den R. K. Bond van Overheids- personee „St. Paulus" 11 den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst, ingekomen voorstel inzake verhooging van den vacantietoeslag voor de werklieden in dienst dezer gemeente van f 10.op f 25. Bij de besprekingen hieromtrent werd naar voren gebracht, dat de arbeiders meer en meer een nuttig gebruik van hun vacantie maken door haar bij voorkeur buiten de plaats van nwoning door te brengen. In 't algemeen wordt de toeslag aangewend tot bestrijding van de reiskosten van hef gezin. De huidige toeslag van t 10.is daarvoor evenwei niet voldoende. Een behoorlijke tege moetkoming za voor de arbeiders die cul tureel op hooger peil zijn gekomen, een prik kel zijn om zelf wekelijks iets weg te leggen Het gespaarde geld met de aanvulling zal hen dan in staat stellen van hun vacantie, althans eenige dagen werkelijk te genieten. Daarbij zai met een behoorlijken toeslag worden bereikt, dat zij wordt gebruikt voor het doe! waarvoor zij wordt gegeven. De commissie stelt dan ook voor, den ver lofstoeslag voor de werklieden in dienst van de gemeente Velsen te verhoogen en te bren gen van 10.op f 25, De meerderheid van B. en W. kan zich met dit voorstel niet vereenigen de minder lheid is wei voor het verhoogen van den ver- ofstoeslag. Onbestelbare stukken Terugontvangen in de 1ste helft der maand November 1928 Brieven binnenland: Bentinck, den Haag; Guyt Jansje, Katwijk aan Zee; Havermout- fabriek, Amsterdam; Hoenderop, den Haag; Nieuwe Boerhave, den Haag; Zwertbroek, Haarlem. Briefkaarten binnenland: Bochove van C., IJmuiden-Oost; Boer A., Haarlem; Boer de N„ Alkmaar; Dekker F. C, IJmuiden; Es van Joh., IJmuiden; Kuiper Nici, Amsterdam; Lafeber, Leiden; Lenten Fr, Zaandam; Rott Z., Amsterdam; Timmerman N., Amsterdam; Vos de J., Utrecht; zonder adres. Briefkaarten buitenland: Appen, Ham burg; Ferrari Rossina, Genua; Ferrari Nelli, Genua; Schild Maria, Biankenese; Timm Hilde, Hamm Westf. R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" Gisteravond werd in het Patronaatsge bouw te Umulden-Oost een vergadering ge houden door de R.K. Middenstandsvereeni- ging. De voorzitter, de heer Stevens, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, in 't bijzonder aan den heer Mr. Bach, de nieuwe directeur van het Centraal Hanze bureau te Amsterdam. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van de besprekingen, welke in opdracht van de vergadering met de Middenstands Cen trale gehouden zijn over de hooge stroom- tarieven van het P. E. N. en om de kwestie van de meterhuur. Een verzoekschrift, waar in de wenschen zullen worden neergelegd, zal aan de directie van het P. E. N. worden verzonden. Hierna deelde de voorzitter mede welke pogingen gedaan zijn om samenwerking te verkrijgen met de winkeliers vereeniging Wij- keroog en de winkeliersvereniging „Groot IJmuiden". Evengoed zooals het in andere plaatsen geschiedt, zou ook hier in deze ge meente een vruchtbare samenwerking tus- schen de 3 verschillende middenstands-ver - eenlgingen kunnen bestaan. De winkeliersvereniging Wijkeroog stond gunstig tegenover deze samenwerking. Met de winkeliersvereniging „Groot IJmuiden" werd op 4 October een conferentie gehou den, waarbij de toezegging werd ontvangen, dat de zaak in het bestuur ter sprake zou worden gebracht. Sedert werd van het be stuur van „Groot IJmuiden" niets meer ver nomen en nam intuschen maatregelen voor Sen nieuwe campagne, waarbij men cadeau tjes zuiien worden gegeven, welke de winke liers moeten betalen. Nadat de voorzitter bij het bestuur van „Groot Jinuiden" had geinformeerd, ontving het een merkwaardig schrijven, waarin o.m. medegedeeld werd, dat de leden van de Hanze deel kunnen nemen aan de door „Groot IJmuiden' georganiseerde winkel week, mits zij lid worden van deze laatste vereeniging. De brief besloot met het ver trouwen uit te spreken, dat de voorzitter van de Hanze zijn leden wel zou willen aansporen om lid te worden van de neutrale winkel'iersvsreeniging. De voorzitter sloeg deze dwaze verwach ting onmiddellijk d enbodem in. Hetgeen natuurlijk van den heer Stevens wel was te verwachten. In korten en bondigen stijl, welke deze Hanze-voorzitter typeert, ver klaarde hij, dat de R.K. Middenstands-ver eeniging zich niet 'n een hoek zal laten duwen. De neutrale vereeniging beschouwt de Roomsche organisatie ais een aanhang wagen en welk een voorstelling zij zich maakt 'van samenwerking, blijkt voldoende uit bovengenoemden brief. De voorzitter wenschte thans een uitspraak van de vergadering over het zelfaandig organiseeren van een reclame-campagne. Wanneer de leden dit wenschte zou het be stuur een dergelijke campagne onmiddellijk op touw zetten, waaraan allen ook niet- leden aan mede kunnen werken. Persoonlijk was spr. er niet voor, omdat hij deze soort reelame Siet in 't belang van den middenstand achtte. Trouwens, verschil lende voorname deelnemers van de reclame campagne van „Groot IJmuiden" doen liever niet mee als wel. En wanneer enkele grooten het voorbeeld gaven, dan zou deze soort actie spoedig verdwenen zijn. Na eenige discussie werd besloten om geen zelfstandige campagne te organiseeren. De vergadering betreurde echter de hou ding van de neutrale winkeliersvereeniging, die de belangen van den middenstand niet dient en protesteerde tegen de houing van het bestuur. Besloten werd om krachtig de propaganda-actie voort te zetten. De geestelijk adviseur, Pater Alexander, weer er nog op, dat, zoo ooit, het dan nu tijd is om als katholiek voor de neutrale vereeniging, waar zoo met hun belangen gesold wordt, te bedanken. Mr Bach hield hierna een interessante en leerzame rede over Roomsche organisatie, waarin hij de diepen motieven ontwaarde, welke aan de Roomsche Middenstands-ver- eeniging ter grondslag liggen, terwijl ver volgens in een belangwekkend betook ook d'è economische motieven voor organisatie van den middenstand aangaf. De spreker verwierf een dankbaar applaus. Op deze rede volgde eenige gedachten, wisseling, waarbij de voorzitten, naar aan leiding van een vraag van een der leden mededeelde, dat het bestuur gaarne bereid is om speciale winkeliersbelangen te be spreken in een bijeenkomst van uitsluitend leden-winkeliers. Na een dankwoord aan den spreker, deelde de voorzitter mede, dat op 6 Januari a.s. de feestavond zal gehouden worden, waar twee Rotterdamsche artisten: Kees Blara en Bram Flora zullen optreden, ter wijl een verloting de attractie zal vormen. Het bekende strijkje .Utile Dulci" is om medewerking verzocht, terwijl door Pater Alexander, den geestelijken adviseur, een korte rede zal worden gehouden. Des morgens om 8 uur word teen H. Mis opgedragen tot intentie van den overleden directeur van het Hanze-bureau, wijlen den heer Chris. Jansen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende aangelegeheden behnadeld, waarna de voorzitter een kort slotwoord sprak. Spr. spoorde krachtig aan, om, voor zoover dat nog niet gebeurd is, te bedanken voor de neutrale vereeniging, desnoods na de campagne, en tot emsti gmedeleven met de Roomsche organisatie, Daar er geen samenwerking is verkregen, is niet te wijtx aan de R. K. Middenstands- vereeniging. Zij "zal echter voortgaan met werken Voortdurend gaat de Roomsche middenstandsorganisatie hier vooruit, wel iswaar langzaam, maar toch zeker. Spr.s loot hierna de vergadering met den Christelijken groet. (Gedeeltelijk gecorigeerd.) Gewetensgeld Bü den ontvanger der directe belastingen te IJmuidenis aan gewetensgeld ingekomen 30. van Dinsdag 20 November. Stoomtrawlers S. D. 141 S. D. 56 Derika 12 Derika 2 Nellie Gesina Perseus Bergen Flandria Poolzee Liesbeth Betty Raaf Haringdrifters (Versche haring) L. T. 451 L. T. 403 L T. 307 L. T. 399 L. T. 55 L.T. 271 i Y. H. 866 Victor Gorredijk (Pekelharing) 2854.— 4999 2485 3493 2669.— 1775.— 3872.— 2332.— 2S83. 3424. 807. 2472.- 1914.- 1432.— 2024.— 1108.— 1400.— 2399.— 4334 5462. Nagekomen besommingen van Maandag 19 November Amsteldijk 3625— Nellie 708 Plutos 1929. Patria 1350.— Inie 2024 Dorothea 7475 Walvisch 1980. Maria Elisabeth 506O. Cornells 4644.— Gesina 1,839. Holland 7 2448 Emma 2447 IJMUIDEN, 20 Nov. 1928. Tarbot per k.g. Griet per 50 k.g. Tong per k.g. Middel schol per 50 k.g. Zet schol per 50 k.g. Kleine schol per 50 k.g. Schar per 50 k.g. Rog per 20 stuks Vleet per stuk Pieterman en poon per 50 k.g. Groote schelvisch per 50 k.g. Middel ^chelvisch per 50 k.g. KI. midd. schelvisch per 50 k.g. Kleine schelvisch per 50 k.g. Kabeljauw per 125 k.g. Gullen per 50 k.g. Leng per stuk Heilbot per k.g. Wijting per 50 k.g. Koolvisch per stuk Burgcrl. stand. Getrouwd: E. J. de Lij- zer en M. van Lieshout J. W. Veerbeek A. Overdrop. Geboren: A. Scholts-Borman, z. J. Smit Jonker, z. Q. C. Seignette-Tuijn, d, C. J. E. Lubbers-Haarmans, z. E. van dei Pias-Hoek, z. R.-K. Coöperatieve Tuindersv, „Kennemer land". Prijsnoteering van 19 Nov. Spruiten 1020 p. K.G.; Tomaten 824 p. pond; Spinazie 60—1.40 p. kist; Prei 7—12 Radijs 6; Selderie 25; Pieterselie 5; Wor telen 15—19 per bos; Bloemkool le soort 20; idem 2e soort 10—12; Roode kool 5—li; Groene kool 3—6; Gele kool 3—10; Boer kool 2—5; Knolselderie 3—7 per 100. BEVERWIJK-NIEUWS 1.35 0.50 45.— 28 2.55 1.65 47. 49.— 47.— 30.— 8.- 17.— 14.— 25.— 16.— 7.— 1.13 10.— 9.51 47.— 35.— 36.— 25.— 24.— 16.— 14.50 6 2C 57.— 29.— 22.— 5.20 2.33 0.57 1.30 8.— 3.50 1.64 0.55 Uitslagen van Zondag 18 November Helder 2Beverwijk 1 33 Beverwijk 2—'Uitgeest 2 2—3 G. S. C. 4Beverwijk 3 03 Beverwijk 4W. F. C. 6 2—G Helder 2Beverwijk 1 Ongeveer 20 minuten na den aanvang doelpunt Helder door een misverstand van een der achterhoedespelers van Beverwijk Veel wordt er voor rust niet gepresteerd eri vangs.. van den gestranden stoomtrawler de stand blijft ongewijzigd (10). Ges-na" zijn 100 manden in den afslag Na de rust zet Beverwijk er alles op om gebracht. Vrij veel visch moet verdwenen te winnen, en ofschoon zij (zonder Kuier en De lading van de „Gesina" Van de zijn. De besomming bedroeg 1860. Opdracht Aan den heer D. Stadu, v. d. Zon zijn, wordt de druk op 't Helder doel zoo sterk, dat een der backs keihard in eigen doel trapt (11). Aangemoedigd door alhier is opgedragen het vemieuwe van dit succes komt Beverwijk steeds terug en een gedeelte kaaimuur, het verrichten van onderhoudswerken aan het dok,, de sluis en andere waterwerken behoorende tot de rijkswerf te Willemsoord, voor 39.980. Haring uit Engeland De motorvracht, logger Dirk Job bracht hier van Yarmouth 900 tonnen haring aan voor de fa. Job Het jublleu mder fa. Groen Ter gele genheid van het onlangs gevoerde jubileum der firma Groen biedt de firmant, de heer I. S. Groen, aan het personeel Vrijdag as. een feestavond aan in den schouwburg i Thalia. Dien avond zal ook de huldiging plaats hebben van den heer P. Prins, die heden 25 jaar als schipper bij de firma Groen in dienst is. Het einde van het haringseizoen nabij Gisteren waren, zooals wij vermeld heb ben eenige haringvisschers binnengekomen, die door dne storm veel schade aan hun netten hadden bekomen Onder hen waren drie zeilloggers van de Mij. V. E. M„ welke laatsten nu niet meer ter haringvisscherij zullen uitvaren; het waren de loggers „Vesta" IJm, 286, „Elza", IJm. 85 en de „Hugo", IJm. 247. Men is reeds begonnen met het afsnijden der schepen, d. w. z. het schip reinigen en ontdoen van alles wat maar noodig is voor de haringvisscherij. De stoomdrifter Gor redijk Dm. 490 van de Mij. V. E. M. 'zal nog eenmaal ter haringvisscherij in het Eng. Kanaal uitvaren. spoedig is de stand 1—2. Daarna een totale inzinking bij de bezoekers, waarvan Helder handig profiteert en den stand op 32 brengt. Dat wordt de Wijkers te machtig, de tanden worden op elkaar gezet en onder gejuich der 4, zegge vier, supporters, we ten zij den stand gelijk te maken. Beverwijk IIUitgeest II 23 Dl een slecht gespeelden wedstrijd heeft het tweede elftal van Beverwijk moeten ver liezen. Beverwijk 2 wint den toss en ver kiest het windvoordeel, wat ten slotte geen voordeel blijkt, want Uitgeest maakt tegen wind in den eersten goal. Na de rust heeft Uitgeest het windvoor deel en is dan ook voorloopig in den aan. val. Een strafschop op het Beverwijk-doel wordt benut en de stand is 02. Eenigen tijd later een ver hard schot en het is 0—3. Daarna begint de thuisclub pas te spelen voor wat zij waard Is en wanneer gedurende den ganschen wedstrijd zoo gespeeld was als de laatste twintig minuten, zou de over winning zeker bevochten zijn. In dezen tijd maakte de thuisclub van de 03 achterstand er een eindstand van 23 van. Burgerlijke Stand. Geboren: J. D., d. van B. Metselaar en D. N. Wijker. E. L., z. van P. A. Eart en A. M. Nijman. C. B., z. van G. B. Hilbers en G. M. de Boer E. E., d. van J. S. Schram en C G. Nies ten. J. II., d. van G. Paap en J. W. Aver- dijk. Arie, z. van A. Muilwijk en C. van Pelt. J., z. van C. Duivenvoorde en C. A. Ursem. Getrouwd: A. J. Bodewes en M. Duin. P. C. Stappers en J. Lafeber. W. Zuider duin en J. A. Koehorst. Het derde won zoowaar met acht man van G. S. C 4, terwijl het vierde tegen W. F. C. het onderspit moest delven. Een stralende dag Sit omen! Het zij een goed voorteeken, dat de dag van de blijde Incomste van onzen burgemeester een dag is vol zonneschijn. Een zeldzaam fijne Novemberdag, zooals er slechts iên in de tien jaar voorkomt, ontplooide zich /anmorgen boven de bloembollenstreek en leed bij een enkel commissielid spijt opko men. dat het programma nog maar niet vee! •itgebreider was gemaakt. Maar wie kon nu toch rekenen op zoo'n iraehtigen dag! Enfin, de Hillegommers heb ben er van genoten en reeds hedenmorgen vas het te zien, dat er in Hillegom iets bij- znders te doen was. Het aantal vlaggen, dat vandaag in Hille- Tom uithing was zeer groot en het aanta1 hooge hoeden, dat zich in den loop van den morgen ging verfoonen was niet minder in drukwekkend. Hillegom v/as in feestdos en de geheele be- /olking en het geheele leven scheen vandaag ngesteld te zijn op een zoo vriendelijk moge- ïjke ontvangst van den nieuwen burger vader. Nabij de grens BennebroekHillegom wa- en twee groote feestzuilen geplaatst en bij le Weeresteinstraat hadden nijvere handen zen imposante eerepoort opgebouwd. „Wel kom" werd den nieuwen burgemeester toege- -oepen. En boven dat „Welkom" prijkten twee groote geschilderde tulpen en narcissen, ten teeken dat de bollenstreek verheugd is met den nieuwen burgervader. Het gemeentehuis, het middelpunt van de feestelijkheden, was natuurlijk ook in een teestkleed gestoken. Ook daar eerezuilen, electrisch verlicht! Tok daar een bordes met dat alles zeggende woord „Welkom," groen, bloemennatuur- 'k bloemen. Tegen twaalven kwam er een zenuwachtige /temming onder de Hillegommers. De rijtui gen v/aren gezien, de galakoets met de paar den met blauwe pluimen, de hooge hoeden! Ruim kwart over twaalf kwamen de leden •an het college van Burgemeester en Wet- ouders en van het ontvang-comité ten ge meentehuize. Op aller gezichten was een opgewekte stemming en een zekere voldoening te lezen. Hn vanzelfsprekend werd naar den onbe Tolkten blauwen hemel gewezen. Het zonne tje! De grootste factor voor het slagen van -r.fr>l^-TrV,r>f1(hV| Vanaf het Gemeentehuis werd nu naar de grens der gemeente Hillegom en Benne broek gereden. Het programma gaf de volgende volgorde der rijtuigen: 1. W. van Zanten Jr., ceremoniemeester; M. Koek, C. Seijsener. 2. Joh. de Vreugd, A. Goemans, doch tertje van den heer Adr. Goemans, W. 3. J. C. Kat, H. Kijne, A. Leliveld, A: C: van der Schoot: 4. B. van El, J. C. Groot, W. H. Ruigrok, F. C. van Lierop Jzn. 5. L. Schoonderbeek, K. H. van Bour- gondiën, K. Veldhuijs, W. van Zanten Sr. 6. De loco-burgemeester voorzitter van het ontvangcomité. 7. Wethouder P. de Vreugd, gemeente secretaris, peningmeester van hot comité, secretaris van idem. Bij huize „Nooit Gedacht" werd even ge stopt. Het dochtertje van het comité-lid A. Goemans stapte in een rijtuig. Voort ging het naar de grens der ge meente. Zoo goed als bijna huis aan huis wordt nu gevlagd! Dat doet goed, rood-wit- blauw! Dat geeft hoop voor de toekomst. Daar nadert de auto de grens. Hoera, de bur gemeester. Dan stelt de ceremoniemeester den voor zitter en de overige leden van het comité voor. De Harmonie speelde het „Wilhelmus", een indrukwekkend moment. Ook de leden van het college van B. en W. begroetten den nieuwen gezagvoerder bij zijn intrede in de gemeente! Jongejuffrouw Goemans bood aan mevrouw Pont een bouquet aan. De voorzitter van het feestcomité de heer Mathot heette mr. Pont hartelijk welkom in zijn gemeente. Het zijn welgekozen woorden bleek, welke gevoelens het feestcomité en de Hillegom mers dezen a'ag bezielen! Het was een aar dig moment. Daarna begeleidde de ceremoniemeester den heer en mevrouw Pont naar het, voor on bestemde, rijtuig. De pyuimen van de paarden wuifden zachtkensdan kón de enthousiaste menigte zich niet meer goed noudentot ver in Hillegom klonk de spontane begroeting van ieder rechtgeaard Hillegommer. Dan zette de Harmonie een marsch in en de Zegetocht door Hil legom begon. In de winkels was geen mensch te zien, de huizen liepen leeg, alle inwoners stonden in dichte rijen op de stoepen Hoeraaa Naast het rijtuig, waarin de Burgemeester ,v as gezeten, gingen twee - -veld- wachers. Voort ging hettot bij het Raadhuis, waar de raadsleden waren samen gekomen, om den nieuwen burgemeester plechtig te ontvangen. Wordt vervolgd. Uitslagen 18 November: T. Y. B. B. II—A. D. O. I 1—5 A. D. O. IIVoorwaats I 15 D. E. M. junioren—A. D. O. jun. 3—1 De vorige week werd door ons gepubli ceerd dat de wedstrijd A.D.O. IT.Y.B.B. II ter elfder ure werd uitgesteld, omdat T.Y. B.B. II geen elftal in het veld kon brengen Deze mededeeling berustte echter op een misverstand. Bij nader onderzoek is name lijk gebleken dat de schuld niet ligt bij T. Y. B. B. R. K. S. V. D. E. M. Onderafdeeling „St. Jozefgezellen" Beverwijk Uitslagen 18 November D.E.M. jun.—A.D.O. jun. 3—1 Vitesse 2D.E.M. 3 scheidsr. n. 0 De junioren zetten hun competitie goed in en wisten met 3—1 van de A.D.O. jun. te winnen. Goed zoo, jongens. Bij het 3de elftal bleef de scheidsrechter weg en konden zij onverrichter zake naar huis toe keeren. Bij den bouw van de nieuwe Ned.. Her vormde kerk te Hillegom, blijven van het oude gedeelte de toren, die eigendom van de gemeente is, en het vroegere koor, behouden. Het oude kerkgebouw was voor de Hervor ming een R.-K. Kerk, toegewijd aan den H. Martinus; de kerk is dan ook in de Heilige Linie geplaatst (d.i. gebouwd in de richting West-Oost). In „Beschrijvng en kleine kroniek van de gemeente Hillegom," door J. B. v. Loenen, vindt men over de kerk de volgende bijzon derheden: f „Op 29 October 1575 werd dat kerkgebouw „door de Spanjaarden" (of door het grauw tiet wdi'rae.t van ..beetdenstomiers"?! vernield, doch de hooge toren, die niet branden wilde, bleef staan. Een afbeelding van 1607 vertoont de gedeeltelijke ruïne va*** veel dan de woordige, met ingebouwden toren, wat bü den oorsnronkelifken bouw van een kerk uit den ouden tijd zelden, in den romaansehen stijl bijna nooit voorkomt. Het oude koor wa- in 1606 weer knar» ongebouwd, om al thans eenige localiteit voor godsdienstige samenkomsten te hebben. Ook elders wordt vermeld: „Daar de kerk van 1575 tot 1606 verwoest heeft gelegen, is het alleszins denkelijk, dat Ds. E. J. Ver- hoeveïï, in 1607 hier gekomen, de eerste predikant, is geweest Waarschijn'ijk is de kerk in het jaar 1620 in den vrijwel tegen- woordigen vorm verbouwd, want het groote bord van dat jaar, dat in de kerk hangt, zou moeilijk in het nood-kerkje een plaats hebben kunnen vinden. Van het uiterlijke der kerk, in een som ber-grauwen mantel gehuld, is niet veel belangriiks te zeggen, dan misschien dit. dat dg toren een bisouder rü^iffé snit,a m°t buitengewone peer draagt, en dat het de herkomst uit versch'Pende tijden verraadt: het oostelijke deel, het oude koor met een !,,lria th^rbouw 16061 hoeft flé al- oude spitsboog-amen en inwendig denzelf den vorm in de houten overhuiving van het scb'u behouden: en de latere aanbouw tot aan den toren, lagere ramen met. half eir- ke'vormige overtogingen en ook het inwen- r^rty Vfv*"V T-iof t(yf Tuoo-ff, dien laatsten halven cirkelvorm en geringere hoogte verkregen. Misschien heeft niet zucht tot bezuiniging of om eens wat anders, iets nieuws te ma- l'nn moóv rlo pnoionicffTionfQh'-looovV* der kerk den doorslag gegeven bii het be palen van dié mindere hoogte van het ..ver hemelte", die aan de schoonheid van b"t kerkgebouw, vooral 'nwend'g. niet ten go"de is gekomen; in het bijzonder gezien van het Jjrexrv" ig. Tlo+, ;qj1c;r»f *1-0 rr*n?*nj-p'n VPTl f""T«o kerkgebouwen tegen elkaar geschoven zijn. Bii het binnentreden maakt het ruim on danks het ontb#kPn van zuPen. die er we! nooit aanwezig zullgn zijn geweest al be- fiooren zij als het ware tot den gothlschen V-'W'-Urt,,,., -ir-, min of meer ern-tigen voornamen indruk, met zijn zeven luifelban- ken p,1 nTa-hnivmo-en on kolom metjes dragen, en één bank het wapentre ken der familie Van Loon draagt, een naam. die in de annalen van Hi'legom tevergeefs gezocht wordt. Het orgel van geringe afme- UrNT-o-n prj tv 10 ow qnifin'o vorHörciplprj 70.1 wel dit zijn, dat in 1793 werd geschonken door den Ambachtsheer Jan Six." Retraite-vereeniging „Sint Paulus" Deze vereeniging hield gisteravond een ledenver gadering in de tooneelzaal van café Flora. De belangstelling was matig. De voorzitter, de heer Bakker, opent met den Chr. groet en heet allen hartelijk wel kom, in het bijzonder den Zeereerw. heer Pastoor Van Leeuwen, geestelijk adviseur. Kort memoreert spr. het zilveren priester feest van Zijn Eerw. en spreekt den wensch uit, dat deze nog vele jaren als geestelijk adviseur der organisatie moge behouden worden. De secretaris leest nu de notulen, die on veranderd, onder dankzegging worden vast gesteld. Hierna volgde de bespreking der retraiten. Voor die van 23 tot 26 Deo. hebben zich acht leden opgegeven. Voor die van 12 tot 15 Januari zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Op Zondag 16 Dec. bestaat bij den heer Smit aan de Meerstraat gelegenheid inlich tingen te verkrijgen en een kaart te nemen. De gelegenheid daartoe is opengesteld van na de Hoogmis tot 1 uur. Besloten werd een dankschrijven te richten aan Professor Laurier, voor diens geleide bij het bezoek aan Hageveld. De fietstocht naar Heilo moest worden uitgesteld, daar op den vastgestelden Zondag deze niet kon doorgaan. Getracht zal worden, deze bede vaart volgend jaar vroeger te ondernemen. Bij de rondvraag wordt verzocht, niet meer op Donderdag te vergaderen, daar op dezen avond de wekelijksche vergadering der Sint Josephgezellen gehouden wordt. Het bestuur belooft dit. Een der leden vraagt inlichtin gen aangaande de spaarkas, welke worden verstrekt. De geestelijke adviseur gaf den wensch te kennen, den avond voor de retraite een kort Lof te willen houden, waarop eenige wenken ter voorbereiding gegewen zuilen worden. Deze wensch werd gaarne aanvaard. De voorzitter spreekt nu een kort slot woord Hij bedankt allen voor de betoonde belangstelling en sluit met den chr. gr. „Spoorwegstaking" drama Soms moeten wij wel eens bij zijden de waarheid schrijven, als wij spreken van „mooi, schitte rend" en het hoogstens „draaglijk" was. Doch als wij nu van „mooi, schitterend" spreken, dan doen wij dit met een gerust geweten. De zaal was gisteravond goed bezet, al hadden wij ook gaarne de hoeken gevuld gezien, wat o.i. voor de spelers prettiger spelen is. „Spoorwegstaking", het 4 bedrijvige drama van A. Suijs met muziek en zang, is een sociaal stuk, leerzaam en mooi. Het spel der spelers was te waardeeren. En alhoewel wij den spelers, die allen voor hun taak berekend waren, niets te kort willen doen, kunnen wij een woord van lof aan den heer S. Langeveld niet nalaten, die de zeer moeilijke hoofdrol van een degelijk katholiek huisvader, die een leider der socia listen wordt, en ten slotte in zij n gevangenis cel door het gebed van zijn zoon, die zich voor hem opgeofferd heeft, tot den waren gods dienst terugkeert, op de meest pakkende en ontroerende wijze in beeld weet te brengen. Kortom het geheel is een stuk, wat 't warme welgemeende applaus waard was. De muziek en zang was uitstekend, hoewel de zangers allen tenoren bleken te zijn. „De twee Vroolijke Ambachtslui" na de pauze was een inslaande klucht, die èn om het goede spel der spelers èn om haar humo- ristischen inhoud onze volle waardeering kon wegdragen. De lichtregeling kon iets beter zijn, opdat geen duistere oogenblikken meer ontstaan. Resumeerend, heeft „Door Vriendschap Bloeiend" onderafdeeling van den R. K. Volksbond, gisteravond haar kunnen ge toond en kan zij a.s. Donderdagavond, de tweede en laatste uitvoering voor de leden, donateurs en genoodigden, weder van succes verzekerd zijn. Zij heeft een goeden indruk gemaakt met deze uitvoering en haar reputa tie hoog gehouden. Een oponthoud en een vechtpartij Zon dagavond bij het binnenkomen van de tram van elf uur ontstond kortsluiting, toen de tram de laatste bocht nam voor het eind station. De reeds wachtende passagiers genoten van 't schouwspel, dat de vonkenregen over den teheelen draad bracht, al was de aanblik angstaanjagend. Dadelijk daarop was alles in 't duister, daar -le draad zonder stroom gezet werd; maar de ram kon ook niet heen of terug. Spoedig arriveerde een montagewagen uit Haarlem en in enkele minuten was toen het ontstane gebrek hersteld. Intusschen zorgden een paar opgewonden "srsonen, dat de wachtenden den tijd niet al te lang vonden, door het organiseeren van sen vechtpartij. 't Ging er nog al warm naar toe, want een Ier vechters werd leelijk in den vinger ge heten. Hier bracht de politie juist scheiding, in ilaats van contact. Opgepast Zaterdagmiddag vervoegden zich twee als heeren gekleede personen op motor met duo bij den heer P. Slot, café houder, HoofdwegBennebroekerweg, waar bij een der heeren 100 wilde wisselen. De heer Slot liet zich ontvallen, dit biljet te kunnen wisselen, hoewel hij toch de zaak niet vertrouwde, waarom hij het geld twee maal telde, alvorens het voor den wisselaar uit te tellen. Hijtelde 7 biljetten van 10 neer en 12 rijksdaalders. Onderwijl vroeg de eene persoon een doos cigaretten, waarvoor de heer Slot zich even moest omdraaien. Toen hij het. doosje ovehgaf, maakte de geldwisselaar de opmerking, dat er een biljet van 10 te kort was, en inderdaad lagen er toen maar 6 van 10. De heer Slot zeker van zijn zaak zijnde, deelde hem mede, dat er 7 biljetten ge legen hadden. Terwijl de heer Slot achter de toonbank keek, om darana voor de toonbank te zoe ken, raapte de wisselaar het briefje voor de toonbank op. het was toen geheel verwron gen. De andere heer trachtte nog 10 te wis- sslen, hetwelk gedaan werd, zonder kans te geven in de war te raken. Ook bij den heer J- de Groot, hotelhouder alhier, hebben de heeren geprobeerd hun slag te slaan. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Jubileum-M. Eilander Op 1 December pontveer bij de Nieuwe Meer, in dienst trad heer M. Eilander als pontwachter aan het van den Haarlemmermeerpolder. Duizenden en duizenden heeft hfj in al Menigen stormwind heeft hij daarvoor moe- wordt van dit veer druk gebruik gemaakt, die jaren overgezet. Vooral in den zomer ten troseeren. Daar den heer Eilander om zijn bereid willigheid een algemeene achting geniet, zal het hem zeker aan blijken van belangstel ling bij zijn jubileum niet ontbreden, PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken" van Maandag 19 Nov. Aardappelen 37 et. per 25 K.G. Kleine aardappelen 62 ct. oer 25 K.G. Tomaten A 5—8; id. B 11; d. C 3—6. Id. Bonken 2—7, per 100 K.G. Vitlof 5—24 ct. per K.G. Bloemkool 3— 14.20 per 100. Roodekool 0.90—7.50 per 100. Vitte kooi 1.404.20 per 100. Savoye kool f 2—8.10 per 100. Spruitkool 1.10—3.35 per 15 K.G. Boerekool 0.20—0 80 per 10 K.G. éndijvle f 1.20—3.40 per 100 struik. Bleten f 410.50 per 1000. Wortelen 38.30 per •00 bos. Uien 5.80—7.60 per 25 K.G. Uien Drielingen 6—8.20 per 25 K.G. Uien Nep f 9.50 per 25 K.G. Prei 27.20 per 100 bos. t.ppels. Brabantsche Bellefleur 1824 per 00 K.G. Present van Engeland 2047. 3oud Reinette 2146, alles per 100 K.G. Teren. Besy von Schonauwen 11—26. 3eurré Clairgeau 1934. St. Germain peer f 14—23. Kamperveen 1317. St. Nicolaas- iesr f 1120—23 50. alles per 100 K.G PURMEREND. Marber. van Dinsdag 20 November 1923. 20 kl. fabriekskaas 20 per 50 k.g. 23 kleine boerenkaas 50 per 50 k.g. J128 Boter 1.902.20 per k.g. 420 runderen 701, vlug, waaronder 187 vette en meik en gelde 120230, 185320 per stuk 75 stie ren 7585 per k.g. vlug. 12 vette kalveren 140160 per k.g., matig, 192 nuchtere kal veren 10—42 per stuk, 108 vette varkens 28 74 per k.g., vlug. 28 magere varkens 20 38 per stuk, vlug. 159 biggen 6572 per stuk Vlug. 758 schapen 1420 per stuk, vlug, zou ters 2036 per stuk, vlug. 140 ganzen 5— 5.90 per stuk, 36 zwanen 7.509 per stuk, kipeieren 1011.75 per 100 stuks, Eendeieren 3.75. per -100 stuks. Piepkuikens 0.403.50. Coöp. eierenveiiing 11878 eendeieren 6 3.88, 35283 kipeieren 6—11.20. ANEGANG 38-40 Ter overname KRUIDENIERSZAAK voor 4000.Goederen tegen fac- tuursprijs; ontvangst 450 p. w. PENSION, gestoffeerd, voor 1000.geheel bezet, huur 1000.— p. j. KWEEKERIJ voor 1500.—, met volledigen inventaris. Verder nog aan te bieden ver schillende ZAKEN. Gratis inlichtingen VOOR GROOTE GEZINNEN is de kwaliteit van het dagelijksch brood aller belangrijkst. Daar voert het voedzame melkbrood naar eene gestadige besparing staat in voedzaamheid bovenaan, omdat het van het beste meel wordt bereid en uitsluitend met roomzware melk, zonder water. Het is blank en geurig, smeuig en lekker. U bestelt het gemakkelijk per briefkaart of per telefoon. De bereiding van berust op een recept van de stamfirma: en is het resultaat van vele proeven, veel ervaring en veel fijne Roomboter. U koopt dezelfde uitstekende kwaliteiten in alle drie de PIELAGE-ZAKEN en U betaalt voor PIELAGE-MELANGE No. 1 0.80 PER POND - No. 2 0.70 PER POND - No. 3 0.60 PER POND De PIELAGE-ZAKEN zijn gevestigd ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11978 LEIDSCHEVAARX 169 - TEL. 14803 SCHOTESWEG 27 - TELEFOON 14952 Te HILLEGOM bjj W. WARMERDAM, Weeresteynstraat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2