FEUILLETON Buitenlandsch Nieuws RADIO-OMROER Fien jaar Poolsche buitenlandsche politiek TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De zitting van den Rijksdag MARCIA DE LAUBLY Door August Zaleski, Minister van Buitenlandsche Zaken in Polen GEMENGDE BUÏTENL. BERICHTEN UITLOTINGEN De verklaring van Dr. Stresemann, BERLIJN, 19 Nov. (V. D.) Te drie uur he denmiddag werd de zitting van den Rijks dag geopend. Aan de regeeringstafel hebben Dr. Stresemann en de overige leden van het Kabinet plaats genomen en in de diploma tenloges bemerkt men tal van vertegenwoor digers van buitenlandsche mogendheden. Op de agenda komt voor de regeerings- verklaring inzake de buitenlandsche politie^ in verband met de bespreking van de voor stellen en interpellaties betreffende het be zette gebied. De voorzitter geeft onmiddellijk het woord aan den Minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Stresemann, evenwel niet zonder hem geluk gewenscht te hebben met zijn herstel en terugkeer in den Rijksdag. Dr. Strese mann. daarna aan het woord komende, be gon zijn rede met dank te brengen aan den Rijkskanselier, die zonder aarzelen het pre sidium van de Duitsche delegatie naar Ge- nève op zich heeft genomen. Alle stappen, die de laatste maanden door Duitschland op het gebied der buitenlandsche politiek zyn genomen, kunnen volkomen sprekers goed keuring wegdragen en hij zal ze gaarne met zijn verantwoording dekken. Spr. behandelt dan de drie groote kwes ties, die op het oogenblik het zwaartepunt van de Duitsche buitenlandsche politiek vor men, n.l. de kwestie van de ontruiming der bezette gebieden, die der ontwapening en het herstelvraagstuk. De Duitsche regeering heeft voor de Vol kenbondsvergadering van dit jaar aan de be trokken regeeringen medegedeeld, dat zij voornemens was te Genève de kwestie van de ontruiming officieel op te werpen. De cri- tiek op deze démarche, kan spr. niet onder schrijven. De tijd was gekomen aldus spr. om de kwestie van de ontruiming in onze aanspra ken te belichamen. Niet slechts Duitschland, doch ook vele kringen in het buitenland ge voelen de thans nog voortdurende aanwezig heid van vreemde troepen op Duitsch gebied als een niet toelaatbare tegenstelling tot de ontwikkeling van de politiek der laatste iaren (büval).Wij behoeven dan ook niet te weezen, dat een eventueele negatieve oplos sing ten deze de internationale positie van Duitschland zou kunnen schaden. Over het verloop der Geneefsche onderhandelingen In dit verband is alles genoegzaam bekend, zoodat spr. niet in herhaling zal treden Het Is echter voor het Duitsche volk een diepe teleurstelling geweest, dat het niet met zijn aanspraken te Genève succes heeft kunnen bereiken (instemming). Duitschland echter zal onverzwakt persisteeren bij zijn aan spraken op een spoedige ontruiming van h°t bezette trebied en er met kracht op wijzen, dat deze aanspraken noch van de oplossing van andere problemen afhangen, noch van andere voorwaarden, van welken aard ook, afhankelijk gesteld mogen wor den. Voorts hield spr. zich bezig met de critiek op zijn buitenlandsch-politiek beleid, waar bij hij tenslotte verklaarde: lk stel mij niet slechts op het standpunt, dat alleen een politiek van vreedzame harmonie met onze voormalige tegenstanders absoluut noodza kelijk is, voor Duitschland, doch ik ben er van overtuigd, dat iedere andere Minister van Buitenlandsche Zaken of regeerings- coahtie ond»r den wrang der reëele overwe gingen gedwongen kou zijn dezelfde maat regelen te nemen, indien zij althans niet de bestaansmogelijkheden des Rijks zouden willen ondermijnen. STRESEMANN (Naar het Fransch) 11 .Moet de beste, de edelmoedigste der twee, den ander niet opwekken tot deugd en godsvrucht? Ik heb altijd gemeend,, dat ook dit streven een voornaam doei is van het christelijk huwelijk en olzoo worden dan de woorden van 8e H. Schrift bewaarheid: „Bemin uwe vrouw, zooals Christus Zijne Kerk bemind heeft." Jan glimlachte, terwfjl zijne vrouw hem veelbeteekenend aanzag. Ook Luc zag op naar Marcia en eed nieuw ongekend gevoel van teederheid en aandoe ning welde op In zijn hart. Hoe eenvoudig en kinderlijk uitte zij hare gevoelens, hoe wei nig dacht zij eraan groot te gaan op hare kennis. Men gevoelde, dat hare vroolljk- heid, haar jeugd, haar levenslust voortspro ten uit eene edele ziel, zij was vrij en open hartig voor hare meening uitgekomen, om dat zij zulks in hare omgeving gewend was te doen. Misschien had Luc, terwijl hij zich geheel aan het ontwakende gevoel van liefde over- BERLIJN, 19 Nov. Minister Strese mann, zijn rede voortzettend, verklaarde, dat men de vloot-overeenkomat, waarover zoo veel gesproken is als afgedaan kon beschou wen. Het is vanzelfsprekend, dat onderlinge afspraken op het gebied van bewapening onderworpen moeten blijven aan het alge- gaf, dat hem voorspiegelde, hoe zy voor hem eene zekere gids naar 't hoogere leven zou wezen, terwijl zij haar toekomst, haar geluk aan hem zou toevertrouwen misschien had Luc te weinig ondervinding, om eenige ongerustheid te gevoelen omtrent haar ka rakter, de oprechtheid harer gevoelens. Im mers zou zij, die daar zoo vrij, zoo eenvoudig weg, hare meening gezegd had, zou zij ook zoo oprecht en vertrouwelijk hebben gespro ken, indien zij vermoedde, dat zij een gevoel van liefde hielp opwekken,, indien zij hem Iets meer dan warme vriendschap toedroeg? Toen zij terugkeerden naar Chêne-Vert, schitterden de sterren reeds aan den hemel en straalden hun helder toe. Zijn hart klopte van zoete vreugde; hij wist, dat het leven een pelgrimstocht is naar een beter vaderland, maar hi) wist nu ook, met welke tochtgenoote hil de reize zou on dernemen en hoe hij zijn levensgeluk zou uitmaken. VI Het korte verblijf van Luc liep ten einde; deze avond was de laatste, dien hij hier doorbracht en hij deed dan ook zijn uiterste best zoo opgewekt, zoo vroolijk mogelijk te zijn en het verdriet, dat hem het schelden kosten zou voor eenige oogenblikken op zijde te zetten. Allen hebben hunne toevlucht in het salon gezocht, een regenbui heeft hen uit den tuin verjaagd. Marcia heeft nog eens haar ESSEN, 19 Nov. Het bericht van de over heid te Dusseldorf, dat nog steeds geen schadeloosstelling in het conflict in de ijzerindustrie bracht, heeft in wijde krin gen in het Rührgebied ten zeerste teleur gesteld. Algemeen was aangenomen, dat Maandag zekerheid zou verkregen worden dVntrent het bijleggen der uitsluiting'. Men heeft er op gerekend, dat reeds dezer dagen de ondernemingen hunne poorten weer zouden openen voor de uitgeslotenen. Wanneer de vakvereenigingen eerst Dins dag met hunne leden in contact treden om de nadere gegevens voor de verdere onder handelingen te Verkrijgen, dan kan men aannemen, dat de partijen eerst Donderdag tot onderhandelingen zullen komen. Zoodoende kan op een wederopnemen van het werk niet gerekend worden voor het begin van de volgende week. EEN BLOEDIG INCIDENT WIPPORFUERTH 19 Nov. Alhier heeft een betreurenswaardig incident plaats ge vonden. Verscheidene jongelui, die door den veldwachter Pflug wegens het over treden van d| verordening op het slultlngs. uur uit een nerberg gezet waren, wierpen den veldwachter met steenen. Na herhaald aanmanen, om met het steenen werpen op te houden waar geen gevolg aan /erd gegeven loste de veldwachter een schot en trof daarbij een der jongelui zoo onge lukkig, dat deze op slag dood was. AUTO IN EEN AFGROND GESTORT PARIJS, 19 Nov. In de nabijheid van Grenoble stortte een auto in een acht me ter diepen afgrond, waardoor een berg- beekje vloeit. In den aüto zaten vijf perso nen. Twee hunner verdronken, terwijl de andere drie gered konden worden. ZES PERSONEN VERDRONKEN BAZEL, 19 Nov. Zondagmiddag is op het meer van Zurich ten gevolge van den storm een motorboot omgeslagen, waardoor 6 per sonen verdronken. Alleen de bestu'/rder kon zich redden. De lijken zijn tot nog toe niet gevon den. HET BRITSCHE MEMORANDUM BETREFFENDE HET HERSTEL- VRAAGSTUK LONDEN, 19 Nov. Door bemiddeling van den Duitschen gezant te Londen heeft heldere stem doen hooren en thans bewon deren zij den prachtigen sterrenhemel en ademen met volle teugen de frissche avond lucht in. Het vertrek van Luc smart hen allen pijn lijk. Soms ontmoet men menschen, die de kunst bezitten stormenderhand aller harten te veroveren en die ons kennen en begrijpen van 't eerste oogenblik af, dat zij ons zien. „En keert gij nu terug naar uw regiment?" zei Marcia, de plechtige stilte, die in 't ver trek heerschte, cmderbrekende. „Ja, na een dag of acht. Ik ga eerst naar Versailles mijn vader afhalen, om met hem een zijner vrienden een bezoek te brengen..." Hij zweeg een oogenblik en vervolgde: „Wanneer ik van vriend spreek, heb ik mij minder juist uitgedrukt. Immers met dien naam bestempelt men slechts dezulken, die door dierbare banden aan eikander gehecht zijnzoo oordeelt mijn vader er tenminste overWanneer het echter mijnheer Belde geldt „Mijnheer Belde! bedoelt gij het Kamer lid?" riep Jan belangstellend uit. „Ja, kent ge hem? Zoo ja, dan begrijpt gij wel, hoe ik over hem denk!Ik geloof niet, dat iemand ter wereld zoo weinig vriend schap en liefde Inboezemt als hij." „Hij is de oom van Marcia „Aan hem heb ik mijn zonderlingen naam te danken," zeide Marcia. „Hoe toevallig! Mijn vader zegt altijd, dat alle menschen elkander kennen, omdat de wereld zoo klein is, en inderdaad dit is zoo. de Britsche regeering heden de Duitsche regeering een memorandum doen toekomen inzake haar standpunt ten opzichte van de kwestie der herstel-betalingen, in ant woord op het Duitsche memorandum van 30 October j.l. Is u wel eens bij hem geweest?" „Ik heb hem nooit gezien. Hij heeft mijne moeder, die zlijne nicht was, opgevoed en toen zij mijn vader, die zich zijn ongenoegen op den hals gehaald had, niet wilde verlaten, heeft hij haar verstooten." „O, dat is juist iets voor hem! Hil is zoo stijfhoofdig, zoo vasthoudend! En weigert hij met u kennis te maken?" riep Lite uit, ver wonderd hoe iemand zich zulk een genoegen kon ontzeggen. „Mijn broeder," vervolgde Jan, „had met groote moeite de hand van mijnheer Belde's nicht verkregen, want mijnheer Belde had gehoopt haar rijk uit te huwelijken; mijn broeder echter voerde een hoogen militairen titel, een schoone toekomst lachte hem tege moet en zoodoende gelukte het hem het ge moed van mijnheer Belde te vermurwen. Het ongeluk wilde echter, dat door onvoorziene omstandigheden de fortuin zijner vrouw geheel verloren ging." „Mijn schoonzuster was edelmoedig genoeg haren man in niets het gebeurde te verwij ten, maar haar oom dacht hier anders over en toonde zich too hardvochtig en veront waardigd, dat het hun onmogelijk werd lan ger eenzelfde huis te bewonenEn het kwam zelfs zoo ver, dat mijnheer Belde mijn broeder dwong zijn vrouw en kind te verlaten en zijne nicht de keuze liet tus- schen de verplichtingen van dankbaarheid die zij hem schuldig was, en de geheiligde wettige trouw, aan het altaar bezworen Niettegenstaande zij veel van haren oom Japan gerichte demonstratie. De demon stranten drongen het Japansche consulaat binnen en gooiden de vensterruiten in. De politie maakte daarop gebruik van haar vuurwapenen, waardoor 19 Chineezen ge wond en 6 Chineezen gedood werden. hield, toonde zij in deze zaak hare wilskracht en geen oogenblik weifelde zij in haar besluit. Zoo vertrokken zij dus en na vier jaar stier ven beiden, aangetast door eene besmette lijke ziekte, die overal hare offers vroeg Kort daarna trad ik in 't huwelijk en we na men Marcia als onze dochter aan Marcia boog zich over den schouder van haar oom, om hare aandoening te verbergen „En heeft mijnheer Belde nooit pogingen gedaan zijn achternicht te leeren kennen?" „Neen, hij beantwoordde 't doodsbericht zij ner familieleden met eenige koude woorden, waarin hij al het voorgevallene aan de on dankbaarheid zijner nicht weet. Natuurlijk heb ik sinds dien tijd geen betrekkingen meer met hem aangeknoopt!" „Ik ontmoet hem nogal dikwijls, niet om dat lk hem genegen ben, maar omdat 1 hij een oude schoolvriend mijns vaders is, die gaarne met hem oude herinneringen opra kelt en ook omdat zijne omgeving aantrek kelijk en zeer aangenaam is." „Bezit hij dus toch nog vrienden, in weer wil van zijne onvriendelijke inborst?" „Ja, men gaat er echter niet zoozeer naai toe, om hem te bezoeken, als wel voor de personen, die men by hem aan treft. Hij be woont in de nabyheid van Parys een kasteel, waar men de grootste gastvryheid geniet en waar men bovendien zeer aangenaam gezel schap vindt." „En hoe neemt hy de honneurs waar?" „Hy, hy is een ongelikte beer, die zich slechts aan de maaltyden vertoont, waar hy WOENSDAG 21 NOVEMBER. op iedereen wat te vitten en aan te merken heeft. Bovendien is hy lijdend; uit een be roerte heeft hy een gedeeltelijke verlamming overgehouden, die niet gunstig op zijn hu meur gewerkt heeft." „Maar waarom ziet hy dan zooveel men schen?" vroeg Maricia verwonderd. „Dat is nog een oude liefhebbery; hy staat er op veel menschen te zien: ik heb hem eens hooren zeggen, dat hy stilte en eenzaamheid haat. Bovendien verschaft dit hem 't genoegen af en toe eens wysgeerige discussie met één zijner gasten te houden, maar ik vooi mij geloof, dat zyne ydelheid voldaan wordt, wanneer hij ziet, welke on telbare en afwisselende genoegens zyn huis aanbiedt." „Maar wie neemt dan 't huishouden waar, wie zorgt voor alles, indien hij slechts heeren ontvangt?" „HU is reeds op leeftyd en eerbiedwaardig genoeg om dames te zien; daarenboven woont een verre bloedverwante, een knap jong meisje,, by hem in en deze zal vermoe delijk zyr. erfgename zyn, tenminste daar schynt zy op te rekénen, maar ik denk dat aa zyn dood menigeen groote reden tot ver bazing zal hebben!" „Zoo, Is hii dus ziekelijk?" „Ja, hij ïydt vreeseiyk en niemand be grijpt, hoé dubbel hard deze beproeving den liooghartigen man trof!" „En wordt hy goed verpleegd?" Luc glimlachte. (Wordt vervolgd.). De Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken, August Zaleski, publiceert hier een verklaring over de buiteniandsche politiek van Polen sedert het bestaan van den staat en zegt op de belangrykste plaatsen: De grondslag vaiy de Poolsche buienland- sche politiek is zóó eng omgrensd, haar doel einden zyn door He geografische ligging, door de materieele en geestelijke noodzakelijkhe den der republiek, evenals door de geschie denis en het karakter van het Poolsche volk, zoo duideiyk, dat er wel verschil van mee ning kan bestaan over de methode, maar nooit over het wezen van deze politiek zelf. Dientengevolge mag de algemeene richting van ae Poolsche buiteniandsche politiek in geen geval worden beschouwd als het resul taat van deze laatste tien jaar. De bouw van onzen staat is wei nieuw, maar deze bouw rust, evenals gedurende de verloopen eeu wen op de basis van zijn onverbroken recht van bestaan. Hieruit volgt, dat van het eer ste oogenblik af, toen de republiek haar on afhankelijkheid heeft herkregen, de draden van haar eigen staatsleven daar weer wer den aangeknoopt, waar ze door vreemde overmacht waren afgebroken. Den vrede te behouden en te bevestigen dat is het hoogste belang voor de Poolsche natie. Po- lens buitenlandsche politiek is inderdaad de actieve arbeid voor de stabilisatie en de be vestiging van den vrede; ze is een pacifisme, dat de waarschuwingen der geschiedenis steeds voor oogen houdt; ze is de positieve medewerking met alle naties, die het "hoog ste goed zien in een duurzamen vrede. In dit kader beweegt zich het geheel" wezen der Poolsche buitenlandsche politiek. Voor Pplen heeft de oorlog bijna twee jaar langer geduurd, voor de vrede werd bereikt. Polens grenzen waren in de vredesverdra gen op verschillende punten van het Wes ten niet definitief vastgesteld, en in het Oosten nog geheel en al open; het moest dus in de eerste twee, drie jaar het pro bleem van de vaststelling zijner grenzen nog oplossen. Reeds in het vredesverdrag met de Sovjet-Russische Unie, kwam duidelijk naar voren, dat er naar gestreefd wrt'd, een grondslag te scheppen voor een vreedzame ontwikkeling der betrekkingen tot de nabu rige staten, evenals in een reeks andere ver dragen, conventies en overeenkomsten, die in den loop van de eerste tien jaar zijn ge sloten. In geen van deze verdragen heeft Polen zich gekant tegen rechtvaardige eischen van de andere volkeren, terwijl het zelf dikwijls tot tegemoetkoming is bereid geweest. Het verbond, dat sedert Februari 1921 tus- schen Frankrijk en Polen bestaat, bewijst, dat de Republiek Polen, trouw blijvend aan het streven naar vrede, de kunst heeft ver staan, uit de afzondering weg te komen, d'ie in de 18e eeuw tot haar ongeluk is gewor den. Dit verbond, evenals dat, welk later met Roemenië werd gesloten, verbindt de Poolsche buitenlandsche politiek met die van die landen, waarvan 'het nationale hoofdbe lang, evenals dat van Polen, kan word'en samengevat in de volgende twee woorden: vrede en veiligheid. De aanpassing van de Poolsche politiek aan de nieuw ontstane Bal- tische staten is in de laatste tien jaar zóó ver gevorderd, dat er geen twijfel meer kan bestaan omtrent het doel. In den Volken bond werkt Polen mee voor dezelfde doel einden. Polen heeft in den loop van tien jaar be reikt, dat de Poolsche republiek in het Eu ropeesche vredes- en veiligheidssysteem de plaats inneemt, die het toekomt als wachter in het Oosten. Onze buitenlandsche politiek is gericht op de vervulling van deze taak. Daarom werken .we bestendig aan de beves tiging van de solidariteit der Europeesche volkeren bij het herstel van normale politie ke en economische betrekkingen; dit toch kan alleen een waarborg zijn voor de eigen gunstige ontwikkeling van Polen. De onder handelingen, die Polen met Duitschland, de Sovjet-Russische Unie en Litauen heeft ge voefd, bekrachtigen dezen wil en het streven naar een internationale solidariteit. Ik herhaal, wat ik al eens heb gezegd: Het ls niet voldoende, zich door algemeene vre desstroomingen te laten dragen. Voor den vred'e moet er worden gewerkt. Een duur zame vrede is alleen mogelijk door de sa menwerking van alle volkeren. Polen is als eerste tot deze samenwerking bereid. Dat er voor den vrede moet worden ge werkt en dat onze eigen vredes-wil nog niet voldoende is, om den vrede te bewaren, heb ben onze voorouders niet op tijd bedacht. Maar het wedergeboren Polen zal dat nooit vergeten. meene streven naar ontwapening. Als twee mogendheden verstrekkende militaire af spraken maken, zou dat aan de grondge dachte van het Locamo-pact afbreuk kun nen doen. Inzake de commissie van deskun digen merkte de Minister op, dat de defini tieve oplossing van het herstel-vraagstuk vry moet zijn van politieke oogmerken en slechts gebaseerd dient te worden op eco nomische grondslagen. De regeering moet natuurlijk haar volle vrijheid behouden om te beslissen over de voorstellen der commissie. Maar men zal pas van een oplossing kunnen spreken, als de definitieve regeling van het vraagstuk, het betallngsvermogen van Duitschland niet te boven gaat en den le vensstandaard van het Duitsche volk niet in gevaar brengt. Ten slotte sprak Dr. Strese mann nog over de beteekenis van het op 27 Augustus j.l. te Parijs tot stand gekomen Kellogg-pact en verklaarde, dat Duitschland er het grootste belang bij had, het zijne er toe bij te dragen, dat de gedachte, die aan dit pact ten grondslag ligt, werkelijkheid wordt. Stresemann's rede werd luide toege juicht. DE OVERSTROOMINGEN BIJ DEN EIDER HAMBURG, 19 Nov. Naar tot op heden vastgesteld kon worden, hebben de dyken van den Eider bij den stormvloed van Za terdagavond den zwaren druk der golven niet kunnen weerstaan. Bijzonder groot is de schade in het Eidergebied tusschen Ser- genuendung en Rendsburg. Op ongeveer 14 plaatsen zijn hier de dijken doorgebroken soms op een afstand van 60 tot 70 M. Het is nog niet te overzien hoeveel H A. land onder water zijn gezet. BANKIERSDOCHTER LICHT HAAR EIGEN VADER OP VOOR M. 200.000 FREIBURG IN SCHLESIEN, 19 Nov. De dochter van den bankier Waldmann, Ma rianne, die in de bankonderneming van haar vader werkzaam was, heeft door ver keerde boekingen een bedrag van M. 200 000 weten te verduisteren. Dit heeft de kleine onderneming een dergelijken slag toege bracht, dat het failliet moest aanvragen en sluiten moest. De boeken werdén in beslag genomen. Marianne Waldmann, die ge vlucht was, kon te Zirlau gearresteerd wor den. Zij werd overgebracht naar de politie- gevangenis Freiburg. ZESTIEN UITBREKERS UIT EEN TUCHTHUIS WARSCHAU, 19 Nov. Naar uit Grau- denz gemeld wordt, zijn Zondag uit het tuchthuis aldaar zestien bandieten uitge broken. Eenigen van hen waren tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. De uitbrekers wisten zich door in een onderaardsche gang te komen, waarvoor zij achttien meter rpet de handen uitgegraven hebben, in vryheid te stellen. Tot nu toe zyn drie van hen weer gearresteerd. HET CONFLICT IN DE IJZER- INDUSTRIE DE KERK EN DE A. F. De aartsbisschop van Parys, kardinaal Dubois, heeft dezer dagen een brief gepu bliceerd, gericht tot de diocesanen, die onderworpen aanhangers blijven van de „Action Francaise"; het blad van dien naam is door Z. H. den Paus op den index geplaatst. In den blief wordt gezegd, dat het blad zyn campagne tegen de Kerk en den Hei ligen Stoel voortzet. Terecht is volgens kardinaal Dubois ge zegd, dat de „Action Frangaise" het anti- clericaalste blad van dezen tyd is. De aanhangers er van moeten beschouwd worden als openbare zondaren. Huwelijken, waarbij een der beide partyen of beide be kend staan als aanhangers van de A. F. mogen voortaan, om wanordelyke tooneelen of luidruchtige betoogingen, zooals die. in sommige Parijsche kerken hebben plaats gehad, te voorkomen, niet meer in de kerk of zelfs in de sacristie worden gecelebreerd, maar In de woning van de bruid, in te genwoordigheid van een priester in het zwart als bevoegd getuige. Deze priester mag alleen" zyn de pastoor der parochie of de kapelaan, met de huwelijken belast. Verboden wordt verder het bywonen der leergangen van de Action Francaise en van het .vyftiende congres dat van 21 tot 24 No vember te Parijs zal worden gehouden. Eveneens wordt het koopen van het blad, dat vaak by de deuren der kerken wordt gevent, verboden. In de kerken, waarvoor dit gebeurt, moet aan het verbod der A. F. herinnerd werden. SPOORWEGONGELUK Een tiental gewonden In het.station Boën.sur-Lignon is Zater dag, naar uit St. Etienne gemeld wordt, een uit Clermont-Ferrand komende ex press-trein in botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn een tiental gewon den. DRIE MAN BEDOLVEN i Zaterdag stortte bij het werk van den aanleg van een kraehtlnstallatie in de Shannoon in Limerick, een wagen aarde omver. Drie arbeiders werden daarby ge dood. DE STORM IN ENGELAND Twintig slachtoffers Tengevolge van den storm zijn in Enge land, voor zoover tot dusver bekend is, in totaal omstreeks twintig personen omge komen. DE MISSISSIPPI BUITEN ZIJN OEVERS Tien dooden In het bassin van den Mississippi hebben in het Oosteiyk deel van Kansas en het Oostelijk en Westeiyk deel van Missouri overstroomingen plaats gehad. Tien personen kwamen om het leven. Er werd groote schade aangericht aan boer derijen en den veestapel. Honderden uit gewekenen worden van voorraden voor zien op hooggelegen punten langs den zoom van het overstroomde gebied. SCHIETPARTIJEN IN MANDSJOffRIJE In Nanking heerscht groote opwinding tengevolge van een semi.officieele mede- deeling, dat het aantal dooden en ge wonden bij de onderdrukking van volksbe- toogingen te Harbin, Tsjang Tsjoen en Tsjitsihar ter verkryging van een nationale vlag in Mandsjoerije, meer dan honderd be draagt. Het schynt, dat de plaatselyke gen darmerie op de menigte heeft geschoten en de vlaggen heeft afgerukt. Byzonderheden over deze onlusten zijn zeer sCJiaarsch, daar de autoriteiten, naar men zegt," alle berichten over deze scher mutselingen achterhouden. Volgens een be richt uit Japansche bron, was het doel der betoogers, te protesteeren tegen de financieele hulp van Japan by het aan leggen van spoorwegen In de provincie Kirin. In hetzelfde bericht wordt nog ge zegd, dat het aantal dooden en gewonden te Harbin alleen 150 bedraagt. COMPLOT AAN DE KRIJGSSCHOOL TE KANTON? SJANGHAI, 19 Nov. (V.D.) Volgens bericht uit Sjantoeng, zou aan de hoogere Krijgs school te Kanton een communistische samenzwering ontdekt zijn. Een groot aantal personen werd gearresteerd en 5 der ge arresteerden onmiddellijk terechtgesteld. In verband met deze ontdekking weiden onge veer 100 politie-beambten gearresteerd, die ervan beschuldigd werden, aan de commu nistische beweging te hebben deelgenomen. Het garnizoen te Kanton is belangryk ver sterkt, ten einde eventueele onlusten tegen te gaan. ZES CHINEEZEN GEDOOD BIJ EEN ANTI-JAPANSCHE DEMONSTRATIE PEKING, 19 Nov. (V.D.) Uit Carbin wordt gemeld, dat het Zondag tot een botsing kwam tusschen politie en deelnemers aan een tegen TSJANG HSU LIANG VERMOORD? TOKIO, 19 Nov. (V.D.) Naar de Japansche pers uit Moekden verneemt, moet maarschalk Tsjang Hsu Liang Zondag te Moekden ver moord zijn. Een bevestiging van dit bericht van officieel Chineésche zijde is tot nog toe niet gegeven. Op alle vragen aan de Japan- |sche vertegenwoordiging te Moekden kon men geen bevestiging van dit bericht ver krijgen. DE MARITIEME PLANNEN VAN T^JANG-KAI-CHEK SHANGHAI, 19 November Tsjang Kal Chek, het hoofd der Nationalistische regee ring en Admiraal Lyang Sjoe Tswang, op perbevelhebber van de Chineesche vloot, hebben beslist, dat China een moderne vloot en krachtige kustverdedigingsmiddelen be hoort te hebben. Zij hebben besprekingen ge kust van China en hebben besloten, dat de voerd over de marine-bases langs de Zuid- Hsiangdam naby Ningpo aan de kust der provincie Toe-Kien de geschikte plaats is voor een marinebasis en zij hebben de re geering te Nanking geadviseerd een com missie te benoemen ter bestudeering van deze kwestie. De dood van Loewenstein De schoonbroeder van Loewenstein heeft aan de zeven leden van de bemanning van de Salnte-Thérèse-de-1'Enfant-Jésus, welke on 19 Juli op 8 mUIen van Kaap Gris-Nez het lijk van den Belgischen financier ophaalden en naar Calais brachten, de hun beloofde belooning overhandigd. Een congres van rookers De Nationale Bond ter Bescherming der Rookers, die zijn zetel te Parijs heeft en maar even 18.000 leden telt, zal zijn eerste congres houden. Het voornaamste punt der agenda vormt de quaestie: Rooken of niet rooken in de schouwburgen. De rookers willen het daarheen leiden, dat voortaan in alle gebouwen zal mogen worden gerookt, waar geen gevaar'voor brand of ontploffing bestaat, dus zoowel in schouw burgen als post- en belastingkantoren. Zij zijn van oordeel, dat het bedrag aan geld. dat de rookers jaarlyks den Staat inbren gen, wel eenige concessies te hunnen opzichte wenscheiyk maakt. Wanneer deze vreeselijke en ingrijpende problemen zullen' zijn behandeld, zal het congres zich aan genoeglijker arbeid wijden: het organiseeren van drie wedstrijden voor pijp-, sigaren- en sigarettenrookers. Zoowel in het snel als het langzaam rooken. Gruwelijke kindermishandeling Voor de rechtbank te Berlijn is dezer dagen een geval van schandelijke kindermishande ling behandeld. Terecht stonden een slager en diens vrouw; het slachtoffer was hun 12-jarige zoon. Bij het verhooren van het kind, dat thans in een gesticht is opgenomen en door een pleegzuster vergezeld, op de zit- 'ting aanwezig was, en van Wrschillehde 'ge tuigen werden verhalen van ongelooflijke en cnmenschelijke wreedheid gedaan. Zoo placht de vader den jongen dagelijks met de vuisten en met een hondenzweep te bewerken; ter afwisseling greep hij zijn slachtoffer by de beenen en wierp het met alle kracht op een canapé neer. De moeder, zoo werd verteld, sloeg haar spruit wel met een lat met een spyker erin. De slager, die den Jongen voor de recht bank als een lummel schetste, beweerde het hem toekomende tuchtiglngsrecht niet te hebben overschreden. Op de vraag of het juist was, dat hij den jongen wel vastbond, antwoordde beklaagde, dat dit overdreven was; slechts een enkelen keer had hij hem gedurende een uur aan een booth vastgebonden, maar dat was geen straf geweest. De moeder moest toegeven, dat vaderlief eens een stok op den jongen had stukgeslagen, maardat was maar een dun stokje geweest, enz. De officier noemde den vader een wezen zonder menscheiyke gevoelens. Hy vroeg een jaar gevangenisstraf. De man kreeg zes maanden met aftrek van drie maanden preventief. De vrouw, wie niets bewezen kon worden, werd vrygesproken. De geheimen van een „honger kunstenaar" Het is alweer lang geleden, dat de „hon gerkunstenaars" de groote attractie waren voor het op sensatie belust publiek. Zaterdag werd te Berlijn een proces ge voerd, waarbij op wreede wijze de geheimen van dit schoone vak werden blootgelegd. De „artist" Siegfried Herz, die indertijd als „Jolly" met hongeren furore heeft ge maakt, benevens veel geld, heeft eenigen tyd geleden ruzie gekregen met zyn manager. Thans stond hij terecht wegens bedrog Indertyd liet hy zich in een lokaal in de Friedrichstrasse in een glazen kist sluiten, met de aankondiging, dat hij 44 dagen zou vasten en het wereldrecord zou slaan. Maar spoedig ging de mare, dat Jolly het niet al te ernstig nam met hongeren en dat hy in het geheim chocolade kreeg. Zijn manager heeft nu verteld, dat hij dageiyks twee tabletten chocolade smolt, er kleine rolletjes van maakte en Jolly dezen proviand heimelyk door reten in de glaskast toediende. HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.30—3.00 Concert door het Boris Lensky-Trio 3.303.00 Cursus leerbewerking 3.004.00 Maak het Zelf 6.007.15 Concert door het Omroep-orkesf. Wiener Volksmuziek 7.15—7.45 Gezondheidshalf- uurtje Gezondheid en verwarming 8.059.00 Een uurtje Volkszang, uit Haarlem, door de Ned. Ver. v. d. Volkszang g.oo9.30 Lezing door P. W. Scharroo i Organiseeren 9.30 Uitz. v. d. ae en 4p acte van „Car men," i. d. Stadsschouwburg te A'dam. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1S70 M. (Uitsluitend N.CRV. uitz). 13.301.45 Concert. Mevr. R. A. v. d. Horst- Bleekrode-piano. H. v. d. Horst Jr. -cello. H. Hermann- viool 5.006.00 Kinderuurtje o. 1. v. W. 't Hooft 6.307.00 Fransche les beginners 7.007.30 Engel- sche handelscorrespondentie 8.00 Concert, de dames J. Kuipers, zang L. Edersheim, viool L. Kehlen- brink, piano. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst n.ao Gramofoonmuziek 13.30 Concert (sopraan-bas) 13.50 Gramofoonmuziek 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Voor de scholen 3.15 Muziek 3.30 Gedichten voorlezing 3.50 Lezing 4.05 Licbt klassiekponeert S. Austin, bariton L. Gergly, piano 5.05 Concert orgel bespeling 5.35 Kinderuurtie 6.20 Gramo foonmuziek 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Tuin- praatje 7.00 Muziek 7.05 Pianoduetten van Scnubert 7.30 Landbouwpraatje 7.35 Muziek 7.45 Le zing 8.05 Orkesteoncert, Walseft van Ziehrer, Kont zak 8.50 Werken van Suppé, door orkest g.35 Lezing 9.50 Nieuwsber. 9.55 Zang-cydus, Schu bert's „Schwanengesange" 10.55 Rhymes en Rhythm, Harry Graham en Zaidee Jackson. Daarna dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 13.502.10 Orkestconcert 4.055.05 Orkestconcert 3.20— Litteraire causerie 8.5011.30 Concert, orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 8.259.20 Morgenwijding 10.5011.50 Kamermuziek, Wiener strijkkwartet 12.20—50 Orgelconcert 3.505.20 Schubert- concert „Schwanengesang" 7.20 Gewijde muziek orkest en koor v.d. Eachver. H. HedterKritzler en I. Kiihl, sopraan E. Heymans, altH. Booth, tenor Dr. ESkan, bas. KONINGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 12.50 en 1700 M. c.a. 8.15 Carillonbespeling 8.20 Morgen wijding 3.50 Vocaal concert, D. Buscn, sopraan. Daarna crkestconcert 7.20 „Der Mann, den Gott Schlug", radio-tooneei van Rottienfelder 10.50 Sluiten. HAMBURG, 395 M. 8.35 Morgenwijding 12.20 Concert, orkest en solisten 3.20 „Die Buss-fertigen", radio-tooneel 5.05 Schubert-feest 7.20 Bach- concert 8.20 Busstag-concert 10.0511.20 Kamer muziek. 1 BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trio- conert, Schubert-muziek 8.35 Marehe funèbre, Wag ner 8.5010.35 Orkestconcert. Herz noemde deze bewering een leugen. De waarheid was volgens hem, dat hy door zijn manager was opgelicht: hy had maar 20.000 M. voor zijn vasten gekregen, terwijl er min stens 300.000 menschen tegen een entree van 50 pf. geweest waren. Hy heeft daarom den man vervolgd en uit wraak vertelt deze thans zulke verhalen. Een arts uit de Charité, waar Jolly inder tijd is opgenomen, dee!de mede hoe deze hem toen had bekend, dat hem chocolade was verstrekt. De officier elschte een boete van 2000 M„ terwyl Jolly's verdediger vryspraak vroeg, daar het hier een artistentruc gold. Maar de rechtbank bleek van oordeel, dat het publiek er recht op had gehad, een heuschen honger kunstenaar te zien. Jolly moet een boete van 100 M. betalen. Cursussen voor katholieke actie aan de katholieke universiteit te Milaan. Volgens een uitdrukkelijken wensch van den H. Vader zal aan de katholieke univer siteit te Milaan een 3-jarigen cursus gege ven worden om toekomstige leiders en pro pagandisten voor de katholieke actie te vor men. Deze cursus zal door professoren en personen uit het practisch leven gegeven worden. De lessen zullen voornamelijk han delen over de grondbeginselen der philoso- phie, de apologetica, de ethica, het publiek kerkelijk recht, de politieke economie en het burgerlijk recht, de kérkeïWkt» geschiedenis en de geschiedenis der katholieke actie. Deze 3-jarige cursus omvat niet minder dan tweehonderd voordrachaen. Hea schooljaar zal in December beginnen en eindigen ApriL Toegelaten worden zij, die een middelbare school afgeloopen hebben met een middel baren cursus voor gódsdienst. De cursus kan besloten worden met een proefschrift en mondeiyke examens. De bezitter van een di ploma is gerechtigd godsdienstonderwys te geven aan lagere eri middelbare scholen— De feestdag van den H. Joseph in Italië. De Italiaansche ministerraad heeft op ver langen der katholieken den fatstdag van den H.Joseph weer tot algemeen geldigen staats- feestdag verklaard. Deze feestdag was in 1913 door minlser Finocchiaro Aprille afge schaft. Dezelfde ministerraad heeft in zyn zitting van 30 Oct. bepaald, dat voor onroe rende goederen behoorende bij kerkeiyke be neficiën de belasting zal verlaagd worden. HOLLANDSCHE GRONDCRED*ETBANK Serie-trekking van 15 November 1928 1.486, 5.702, 5.986, 6.788, 7-500, 8.473, 10.760, 3.119, I3.SO0, 15.968, 17-817, 18.647, 19.415, 22.166, 3.949, 25.505, 28.205, 29.791, 32.143. 35-009, 39-021» 0.933, 41.427, 41-700, 42.354, 43-778, 43-872, 45.3S9. 1.215, 54.740, 55.062, 57-i6i, 60.409, 61.559, 70.312, 0.533, 7I.408, 71.774, 71-787, 7I-825- De nummertrekking vindt 15 December a.s. plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6