Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VwOJR DE HUISKAMER DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Nederlandsch fabrikaat voor! 'M Zeeroovers Koninklijke bezoek aan Leerdam De drinkwatervoorziening in Overijssel De verbinding Amsterdam— Boven-Rijn Begrafenis Luitenant- Generaal De Block Bond van R.K. Kiesvereen. in Gelderland Een strenge winter De verhouding tusschen Engeland en Nederland ten opzichte der Koloniën LUCHTVERKEER Internationale Luchtvaart conferentie De gemeentesecretaris van Halsteren vraagt ontslag De beschuldigingen tegen de directie en het beleid der G.E.W. te Amsterdam De slechte toestand der Indische vliegvelden Erger voorkomen Een tweede, Internationaal Concours voor Sport- vliegtuigen De noodlanding van het militair vliegtuig te Amsterdam (F Wie O dol gebruikt, verzorgt zijn tanden het best! Aan een cycloon ontsnapt Een tram tegen een vracht-1 auto gebotst Schuttevaer De brief M\ De adresscerplaatjes voor de Raden van Arbeid Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Loerakker Op de vragen van den heer Loerakker be treffende de levering door een in Neder land gevestigde fabriek van de adresseer- plaatjes, benoodigd voor aan Raden van Ar beid door een buitenlandsche firma gele verde adresseermachines antwoordde de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende: Door een aantal Raden van Arbeid is bij den Verzekeringsraad een suppletoire be grooting ter goedkeuring ingezonden, waar in bedragen zijn geraamd, verband houden de met de aanschaffing eener adresseer- tnachine van buitenlandsch fabrikaat te le veren door een hier te lande gevestigden Nederlandschen leverancier. De door dien leverancier voor het gebruik dier machines te leveren adresplaatjes zijn eveneens van buitenlandsch fabrikaat. Nadat op grond van onder toezicht van ambtenaren der Rijks Machine-Centrale en van den Verze keringsraad genomen proeven naar het oor deel van dien Raad was gebleken, dat de voor bedoelde machines benoodigde adres plaatjes konden worden geleverd door een in Nederland gevestigde fabriek tegen den prijs, die belangrijk lager was dan door den leverancier der machines berekende prijs, terwijl voorts aannemelijke zekerheid was verkregen, dat de te leveren plaatjes van goede kwaliteit zijn en in de machines goed te gebruiken zijn. is door den Verzekerings raad aanvankelijk aan de Raden van Arbeid die een suppletoire begrooting, strekkende tot aanschaffing van een adresseermachine, hadden ingezonden, dan wel het voornemen daartoe hadden te kennen gegeven, tot die aanschaffing machtiging verleend, op voor waarde, dat bij de aan te koopen machines de door de Nederlandsche fabriek te leveren goedkoopere plaatjes zouden worden ge bruikt. Door den in het buitenland gevestigden le verancier zijn in verband met de door den Verzekeringsraad gestelde voorwaarde, aan enkele van de bedoelde Raden mededeelin- gen gedaan, waaruit volgens den minister genoegzaam blijkt, dat het door den Neder landschen leverancier der machines tegen over bedoelde Raden van Arbeid ingenomen standpunt niet zonder meer berust op een weigering tot levering van adresseermachi nes, indien de plaatjes van een Nederland sche firma worden betrokken, maar ten doel heeft, bij de door hem te leveren machines zich de levering der daarvoor benoodigde adresplaatjes zelf voor te behouden, waarvan inderdaad het gevolg zou zijn, dat levering dier plaatjes door een anderen leverancier in dit geval een Nederlandsche onderne ming zou zijn uitgesloten. De derde vraag: of de Minister bereid is maatregelen te treffen om het besluit van den Verzekeringsraad gehandhaafd te hou den, kan eerst practisch aan de orde komen, wanneer een Raad van Arbeid weigert, aan de aanvankelijk door den Verzekeringsraad gestelde voorwaarde te voldoen en de Verze keringsraad in verband daarmede zijn krach tens de Radenwet gevorderde goedkeuring wenscht te onthouden aan een suppletoire begrooting waarop gelden voor -een aan te schaffen adresseerinrichting ziin geraamd, zonder dat daarbij werd rekening gehouden met bedoelde voorwaarde- De minister zal zich verder hebben te be raden, in hoeverre er voor hem termen kun nen bestaan om het besluit tot onthouding der goedkeuring van den Verzekeringsraad al dan niet te bekrachtigen, of om het besluit tot het verleenen der gevraagde goedkeuring al dan niet krachtens art. 86 der Radenwet ter vernietiging voor te dragen aan de Kroon. Dat bij de verschillende factoren, welke ondergeteekende daarbij dan in over weging zai moeten nemen, naast het belang van een ongestoord en doelmatig verloop van de door de Raden van Arbeid in te voeren mechanisatie, ook andere daarbij be trokken belangen en wel niet in de laatste plaats die van het Nederlandsche fa brikaat, in aanmerking zullen worden geno men, behoeft wel nauwelijks in het licht ge- steia. deze bijeenkomst geuite wenschen zullen re kening houden. Hierna werden de bij den Partijraad in gediende amendementen en de praeadviezen daarop doof het Partijbestuur uitgebracht, behandeld. De behandeling der amendementen werd onderbroken, om het Tweede Kamerlid de heer J. C. Suring, gelegenheid te geven tot het houden van zijn aangekondigde rede over het onderwerp: „Ten strijde gereed". Bij de behandeling van de overige agenda punten dezer vergadering, werd het bestuur machtiging verleend uit de bondskas f 100 beschikbaar te stellen voor het Dr. Schaep- manfonds. De heer J. W. H. H. Meijer deelde mede, dat tot dusverre in Gelderland door collec tes, enz. voor het Dr. Schaepmanfons is bij eengebracht ruim f 30.000. Van 63 parochies in Gelderland is evenwel tot heden nog niets binnengekomen. Met de nog te verwachten binnenkomende gelden en de opbrengst van een in de geheele provincie eerstdaags te houden medailledag. rekent spr. op een be- drag van f 50.000, dat Gelderland bijeen zal brengen voor het Dr. Schaepmanfonds. gen door den chef der afd. Technische Con trole. llo. Onregelmatigheden bij de P.E. G.EM.-meting. Het resultaat van het onderzoek is geweest dat de gegrondheid der beschuldigingen niet is gebleken en deze dus onhoudbaar zijn Het verdient, naar de meening der com missie aanbeveling om het daarheen te lei den, dat de tarieven in een vorm gebracht worden, die publicatie mogelijk maakt, en daarna volledig worden gepubliceerd. De commissie zou B. en W. willen voor stellen, een controle van buitenaf te doen invoeren op de wijze, waarop voor een juiste aanwijzing van de meters gewaakt wordt. Verder dringt de commissie aan op een nauw contact tusschen het personeel en den directeur. De commissie zou B. en W. in overweging willen geven, om voorschriften vast te stel len, waarin wordt bepaald, dat uitvindingen die door ambtenaren en werklieden in het bedrijf mochten worden gedaan, los van de vraag of artikel 10 der Octrooiwet al dan niet toepasselijk is, ter beschikking van de gemeente moeten worden gesteld. Zij zou het College in overweging willen geven, het daarheen te leiden, dat onder zoekingen en beproevingen in het bedrijf zelf zooveel als met het belang van het be drijf overeen te brengen is, worden beperkt en dat alle onderzoekingen en beproevingen, die daarvoor in aanmerking komen, worden opgedragen aan de N.V. tot Keuring van Electrot. Materialen. Men meldt uit Leerdam: Gisterenmiddag, ongeveer half drie, arri veerden per auto van Gorcum alhier H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voor een bezoek aan de N.V. Glasfabriek Leerdam. Op het terrein der fabriek werd Hare Ma jesteit ontvangen door den burgemeester gemeente Leerdam, den heer J. de heeren K. Huisinga, gedel. comm^saris^ H L Copijn, directeur der fabriek en heer Wasch, aan de hooge bezoekers voor- Stlnehet kantoor der directie zette de heer CoDiin den technischen gang van zaken uit een wat door H. M. de Koningin en de Prin sesmet de grootste belangstelling werd gevolgd- Daarna had een rondgang door de fabriek plaats. De Koningin, die door den heer Colijn werd voorgelicht en de Prinses, welke 'door den heer Huisinga werd begeleid, toonden voor alles de grootste interesse. Nadat de thee was geserveerd, vertrokken de hooge Bezoeksters weer per auto in de richting Kuilenburg, hartelijk toegejuicht door vele honderden personen, die zich voor het fabrieksgebouw hadden verzameld. Door Ged. Staten van Overijssel wordt overwogen om in het komend jaar met na dere voorstellen bij de Provinciale Staten te komen betreffende de oprichting van een N.V. inzake de drinkwatervoorziening in N. Overijssel. Plannen voor een groeps-waterleiding voor Centraal Overijssel worden thans op het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening uit gewerkt. Een vergadering te Utrecht Te Utrecht is onder voorzitterschap van burgemeester Fockema Andreae een vergade ring gehouden ten stadhuize aldaar ter be spreking van de verbinding Amsterdam— Boven-Rijn. Talrijke Tweede Kamerleden woonden deze bijeenkomst bij. Het woord werd gevoerd door burgemeester Fockema Andreae, waarna dr. Lely als technisch adviseur van de Betuwsche Kana- lenvereeniging een vergelijking maakte tus schen de drie projecten en wiens conclusie luidde, dat een plan Wijk bij Duurstede verre de voorkeur verdient boven een der andere. Hierop onderwierp jhr. O. C. A. van Lidt de Jeude de drie tracé's aan een beschou wing. Deze spreker kwam tot de conclusie, dat het tracé-Wijk bij Duurstede zeer bepaalde lijk de voorkeur verdient. De rivierovergang zal de minste bezwaren opleveren; de ge meente Amsterdam vereenigt zich zonder voorbehoud met dit kanaaltracé; de belan gen van de gemeente Utrecht en van de Betuwe worden niet geschaad, terwijl in de belangen van de Geldersche Vallei kan wor den voorzien, zoodat zoodoende alle bij den kanaalaanleg betrokken belangen gediend zijn. Onder buitengewoon betoon van deelne ming is gisteren op het R.K. Kerkhof te Den Haag begraven het stoffelijk overschot van den gepensionneerden luitenant-generaal H. C. A. de Block, inspecteur der Burgerwach ten. Vooraf had in de kerk aan de Park straat de plechtige uitvaartdienst plaats, welke bijgewoond werd door minister Kan, onder wiens departement de burgerwacht ressorteerde, oud-minister Alting van Geu- sou, staatsraad mr. Kooien, Mgr. Evers, hoofdaalmoezenier, deputaties van het Veld leger en regiment grenadiers en jagers, de Koninklijke Nederlandsche Brandweer Ver- eeniging. Den Haag en andere burgerwach ten. Op het kerkhof waren voorts nog aanwezig benevens de meeste van de genoemde per sonen, minister Lambooy, burgemeester Pa- t«n en talrijke oflicieele autoriteiten. Een,ge bloemstukken dekten de baar. De oudste soon van den overledene, mr. de B.ock, com mies-griffier bij de Eerste Kamer, dankte v°or de belangstelling. Te Nijmegen heeft een vergadering plaats gehad van den Bond van R.K. Kiesvereen - gingen in Gelderland, onder voorzitterschap van Mr. e. h. J. Baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Ubbergen, die in de vorige vergadering weer herkozen werd tot voozitter van den bond. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd om te voldoen aan den meermalen geuiten wensch, alle amendementen, welke eerst daags in den Partijraad aan de orde komen, behalve de Geldersche, aan een bespreking te onderwerpen. Bij de aan de ordestelling van dit agenda- hunt trok de heer v. d. steen (Nijmegen) bet nut van een bespreking der amende menten op deze vergadering, in twijfel, en Reende, dat men daarmede eerder de be- hgstelling voor de politiek doodt dan op dekt. Voorzitter was een andere meening rt^edaan en betoogde, dat de afgevaardig- jm Van Gelderland, naar den Partijraad op e vergadering aanwezig, zeker met de op Op de mijn Laura en Vereeniging te Ey- gelshoven wordt momenteel een onbeperkt aantal sleepers gevraagd. Bij de ondergrond- sche werken der Domaniale Mijnen te Kerk- rade werden de laatste dagen ruim 100 mijn werkers te werk gesteld. Reuter meldt uit Londen: In het Lagerhuis heeft de onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, in ant woord op een vraag tegengesproken, dat er een accoord zou zijn gesloten tusschen Groot-Brittannië en Nederland, strekkende tot het verleenen van wederzijdsche hulp in hun bezittingen in Oost-Indië. De directeur-generaal der Int. Air Traffic Association, Jhr. v. d. Berch van Heemstede, heeft zich per vliegtuig K. L. M. naar Parijs begeven om Woensdag met de „Paris" van de Compagnie Générale Transatlantique van uit Cherbourg naar New-York te vertrekken. Jhr. v. d. Berch v. Heemstede is door de Amerikaansche Regeering persoonlijk uitge- noodigd om deel te nemen aan de in Decem ber te Washington te houden internationale burgerluchtvaart-conferentie en aanwezig te willen zijn bij de opening der internationale luchtvaarttentoonstelling te Chicago. Jhr. v. d. Bergh v. Heemstede, die met de „Nieuw Amsterdam" van de Holland Ame rika Lijn den 29en December uit New-York naa Nederland terugkeert, zal zich in ver binding stellen met de Amerikaansche lticht- verkeersmaatschappijen en gedurende zijn verblijf in de Vereenigde Staten zijn aan dacht in het bijzonder wijden aan het postvervoer, de luchtvaart-assurantie en het nachtvliegen. Naar gemeld wordt, heeft de heer A. v. Hoek tegen 1 Januari 1929 eervol ontslag aangevraagd als secretaris en als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente jioi Qipppn De raad zal nog deze week bijeen komen om op dit verzoek een beslissing te nemen. Het rapport der commissie van onderzoek Het rapport is verschenen van de door B. en W. van Amsterdam benoemde commissie voor het instellen van een onderzoek naar de beschuldigingen van den ambtenaar De Vos tegen de directie van en het ge voerde beleid bij de gemeentelijke electnci- teitswerken De commissie bestond uit de heeren ir. J. G. Bellaar Spruyt te Maas tricht, voorzitter van de Vereeniging van Di recteuren van Electriciteitsbedrijven, ir. R- Borger, bezuinigingsinspecteur van Amster dam en J. Walch, administrateur der ge- meentefinanciën van Amsterdam; op ver zoek der commissie is aan haar toegevoegd mr P C E. Vollgraff, secretaris der directie van de N.V. Mij. tot verkoop van den elec- trischen stroom der Staatsmijnen in Lim burg. Deze beschuldigingen betreffen de vol gende aangelegenheden: lo. Vervalsching van electriciteitsmeters bij het Restaurant van de N.V. Handelsvereniging v.h. J. van der Tas (Tasco). 2o. Omkooping van een ge tuige bü gelegenheid van een kolenverkoop door de Gem. Electr. Werken; 3o. Bijzondere Dromotie van ambtenaren in verband met de klachten van den heer De Vos en het naar aanleiding daarvan ingestelde onderzoek. 4o. Onrechtmatige toeëigening door den direc teur van een recht op een uitvinding. 5o De we" werking door de boekhouding der G.E.W. van een tekort van 25.000. 6o Benadeeling der gemeente door gebruikmaking van de diensten der Coopra bij inkoopen voor de G.E.W 7o. Het bedingen van provisie dooi den directeur bij een levering van de G.EW. 8o. Vervalsching van een kromme van het rendement van een warmwaterreservoir door den chef der afd. Technische Controle 9o. Omkooping var» een getuige door liet doen van een bestelling op Premier-stofzuigers. 10o. Vervalsching van ijkbriefjes, opgedra- Aneta seint uit Batavia; Bij de behandeling van de begrootini voor cfe Gouvemementsbedrijven in den Volks raad, is, bij behandeling van de verteers- "nidöeien, geklaagd over den slechten toe stand van landingsterreinen voor vliegtui gen. De hoop werd uitgesproken, dat hierin spoedig verbetering zal worden gebracht Ge vraagd werd welke hoeveelheid mail een vliegtuig mee zal kunnen nemen en gewezen op de noodzakelijkheid om op den duin een departement voor luchtvaart in te stellen. Gevraagd werd naar de inpassing van de vliegdiensten in de militaire luchtvaar:. Het leek niet gewenscht dat beide diensten op zichzelf werken. Aangedrongen werd op het ickend maken van de bezwaren. d:e tegen de samenwerking van beide diensten bestaan. De regeering merkte hiertegen op, dat de samenwerking reeds bestaat. Bewaking van de tusschen Ned-Indië en China varende Nederlandsche schepen In verband met de berichten omtrent de bewaking van de tusschen Nederlandsch- Indië en China varende schepen wordt nog het volgende gemeld: Het „Soer. Hbl." vroeg nadere informaties bij kapitein Schattenburg van de „Tjikem- bang", welk schip ook op China-lijn West vaart en juist van de China-kust te Soera- ba.ia was gearriveerd. „De overval aan boord van de „Anking", zeide kapitein Schattenburg, „behoort tot de meest dramatische gevallen van zeeroof In de Chineesche wateren, welke de laatste jaren bekend zijn, doordat twee Europeesche scheepsofficieren daarbij werden gedood. Bovendien heeft deze affaire tamelijk veel ongerustheid gewekt in scheepvaart- kringen, doordat de zeeroovers thans blijk baar een geheel nieuwe methode van aan val toepassen, welke indien er geen ge wapende wacht aan boord is met vrij groote zekerheid slachtoffers eischt, zoowel onder de Europeesche scheepsofficieren, als onder de leden van de Chineesche beman ning. Immers tot nu toe werd door de roo- vers alleen geweld toegepast, Indien men zich verzette. Op de Anking stormde op een gegeven moment een bende van ongeveer 25 man, de meesten gewapend met revolvers en automatische pistolen, de brug op en schoot zonder eenig pardon, of zonder waarschu wing, een ieder der opvarenden neer, dien zij tegenkwamen. Vroeger verschenen de piraten plotseling met geladen revolvers voor den gezagvoer der, den marconist en den wachthebbenden officier op de brug. Wie dan gehoorzaamde aan het bevel Hands up! en later ook geen verzet pleegde, bleef ongedeerd. Thans bestormen zij eensklaps de brug en beginnen direct met ieder, die zich op hun weg vertoont, neer te schieten. Deze veranderde zeerooverstactiek heeft het veiligheidsgevoel van op China varende zeelieden ernstig geschokt. Meende men vroe ger in navolging van de Britsche schepen in de Chinavaart dat een goed gecontro leerde afsluiting van het middenschip door middel van ijzeren hekken en prikkeldraad, voldoende bescherming bood voor het met de navigatie belaste scheepspersoneel en het schip, thans is dit anders, en velen gelooven dat indien de hekken ook niet door een gewapende wacht worden bewaakt, een overval thans in ieder geval slachtoffers moet kosten. Nu is het een feit, dat de Chineesche pas sagiers die met de J. C. J. L.-schepen reizen steeds uit een betere volksklasse afkorasti; waren dan op cj,e (meest Britsche) schepen welke ten prooi vielen aan de piraten. Men heeft er nog nooit last gehad van ongun stige elementen. Dit is den laatsten tijd ver anderd. Nu het vechten op groote schaal in China is afgeloopen en veel geboefte het welk voorheen emplooi vond als soldateske zonder baantje rondloopt, komen er onder de koelies, die voor Indische ondernemingen worden aangeworven, vele zeer ongunstige typen voor. Hun stemming aan boord wordt er dan niet beter op, wanneer zij merken te zijn bestemd voor landbouw of mijnonderne mingen, terwijl de ronselaars in China hun voorspiegelen een vet baantje als soldaat in het Nederl. Indische leger. Dit is geen praatje, doch een feit. mijzelf medegedeeld door bevoegde personen, die belast waren met de ontvangst van voor Bangka bestemde koelies. De jongste reis van de Tjikembang is ook zeer rumoerig geweest door het ongebonden gedrag van circa 250 koelies voor Bangka. die volgens zeggen wederom meeren- deels soldaat in het leger van een of ander „generaal" waren geweest. Herhaaldelijk had den vechtpartijen plaats met de bemanning Om de geringste kleinigheden ontstonden scheldpartijen; er werd met kopjes, schotels, of andere voorwerpen bij de hand gegooid en de houding tegenover de officieren was ook zeldzaam brutaal. Waarschijnlijk hebben deze omstandig heden aldus besloot kapitein Schatten burg het gesprek aanleiding gegeven o het overwegen van veiligheidsmaatregelen, welke men vroeger niet noodig ach e. Het terreintje, waar het vliegtuig is ge land, is een klein stukje grond tusschen de Mauritskade en het speelterrein achter een reeks arbeidershuisjes. Het terreintje is door een moddersloot van 't speelveld gescheiden. Aan de zijde van dat veld staan struiken. Dat de heer Postma er in geslaagd is het vliegtuig op dat terreintje „neer" te zetten is wel zeer knap. Hij had, toen hij het speel terrein met de kinderen zoo dicht voor zich zag, de snelheid zooveel mogelijk uit de ma chine gehaald. Onder een vrij grooten hoek scheerde de machine, toen zij eenmaal de stallen was gepasseerd, naar omlaag en maakte nog een zwenking naar links om loodrecht op het slootje te komen. De wielen raakten vlak bij het slootje den grond. Een laatste manoeuvre om het toestel horizon taal te krijgen, gelukte keurig, de machine schoot nog iets door, de wielen rolden de sloot in en bleven daar in de modder steken. De vleugels lagen boven de sloot, netjes hori zontaal. Aan de rechterzijde van het terreintje (rechts van den bestuurder af gerekend) staat een schutting. De machine was er netjes langs gegleden, maar vlak bij de sloot steekt een stuk uit. Tegen dat stuk botste de rechtervleugel, welke dientengevolge bij de ailleron vrij zwaar werd beschadigd. De schroef raakte in de takken van de over de sloot staande struiken verward en had daardoor een lichte schade. De motor had. behalve een ongewenscht modderbad, niet geleden. Het toestel is niet vernield; het zal her steld kunnen worden, maar toch niet daar tér plaatse een opstijging bij dat modder- slootje zou ook niet mogelijk zijn het zal dus worden gedemonteerd en in stukken naar Soesterberg worden getransporteerd. Nadat de machine was gedaald, snelden natuurlijk tal van nieuwsgierigen toe. De politie, onder leiding van den inspecteur, den heer L. J. Ponne, hield de nieuwsgieri gen op een afstand. Ook de militaire politie verleende assistentie. De plaatselijke com mandant, overste Rouffaer, heeft ter plaatse van het ongeval dadelijk het rapport van de vliegers in ontvangst genomen. De kinderen in den speeltuin, die eerst wel wat waren geschrokken, toen zij het vliegtuig op hen zagen toeschieten en het daarna met doffen slag als viel er een groote zak zand op den modder hoorden ploffen, behoorden weldra tot de meest be langstellende kijkers. Verder blijkt, dat velen de manoeuvres van de 526. welke in de kra nig uitgevoerde noodlanding eindigden, had den waargenomen. Het terreintje waar de machine is geland is een opslagplaats voor allerlei rommel. Daar lagen een defecte carosserie van een bestelauto, een lekke schuit, een half gebro ken vuurwapen. En meer van dien aard. „Wij zijn in goed gezelschap," zeiden de vliegers doelende op hun beschadigde machine. Te Rotterdam is brand uitgebroken in de distilleerderij van Van der Valk, aan de Spangenschekade 169. De brand was ont staan, doordat de distilleerketel was overge- loopen, waardoor de spiritus in contact kwam met het vuur. De brand liet zich in Hoewel het steeds de bedoeling van de Rotterdamsche Aero-Club is geweest om jaarlijks internationale wedstrijden voor sport-vliegtuigen te organiseeren, mocht tot Op heden niet vast worden gerekend op een herhaling van de in den afgeloopen zomer gehouden meeting. In een kortelings gehou den bestuursvergadering der R. A. C. is ech ter besloten om, indien wederom toestem ming van de betrokken autoriteiten kan worden verkregen, in de laaste helft van Juni 1929 een tweede concours te organi seeren. De data voor dit concours zullen in over leg met de buitenlandsche vliegclubs op een, in het begin van Januari a.s. te Parijs onder auspiciën der Fédération Aéronautique te houden congres, definitief worden vastge steld. Hierdoor hoopt men te voorkomen dat dit Hollandsche vliegfeest zou samenvallen met eenigen anderen buitenlandschen wed strijd, gelijk zulks dit jaar helaas het geval was. Het onthaal, dat het eerste concours in het buitenland vond cn de goede plannen, welke men thans reeds heeft, schenken de overtuiging, dat. indien de R. A. C. op deze wijze eenige jaren kan voortwerken, deze club haar doel zal bereiken en Waalhaven zal maken tot een internationaal sport-vlleg- centrum. Een kranige manoeuvre boven de stad Zooals gisteren reeds in 't kort gemeld, is nabij het Oosterpark te Amsterdam een militair vliegtuig moeten dalen, dat tenge volge van een motordefect een noodlanding moest maken, welke noodlanding zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Het vliegtuig was,zooals men weet, bemana met den sergeant-vlieger Postma. bestuur der, en den sergeant-vlieger Roest cromus. Wil waren," zoo vertelde de heer Post ma nog aan 't „Hbld.", „te Soesterberg op gestegen, om een verkenningsoefening te houden tusschen Weesp en Amsterdam. H[e weer was zeer ongunstig; de wolken tog laag en wij zaten in een dichte banJVz°°^ van de aarde niets te zien was. He1 bleek •ons, dat de hoogtemeter niet werkte, zoodat wij niet konden constateeren op welke hoog te wij ons bevonden. W« daalden daarom beneden de wolken en zagen, dat wij op on- geveer 30 M. vlogen boven Amsterdam en wel boven den Dam. Dat zou geen veront- rustende ontdekking zijn geweest, maar op datzelfde oogenblik weigerde de motor. Er was geen beweging in te krijgen en het eenige wat er op zat was te dalen. Ik ken Amsterdam en rekende vlug uit, dat de beste plaats om te landen in verband met de hoogte en de plaats waar wij ons bevon den, was het Oosterpark of het water. Ik koos het Oosterpark, omdat ik wist dat daar een groot veld was, dat wij nog wel konden bereiken in zweefvlucht. Wij zweefden over de Muiderpoort (de poort zelf) en vandaar, over de stallen van de Amstelbrouwerij, in de richting van het speelterrein. Toen wij boven de stallen waren, was de hoogte nog zeer gering. Wij raakten een antennepaal welke op het gebouw stond. De paal knapte af. Misschien hadden wij het speelterrein nog kunnen bereiken, maar daar het vol spelenden kinderen was, was het on mogelijk daar een landing te doen. want dan zou zij kinderlevens hebben geëlscht. Over het speelterrein te zweven, was ook niet meer mogelijk daar wij te laag zaten om nog over de boomen te kunnen komen De eenige mogelijkheid was dus vóór het speelterrein het toestel neer te zetten. Dat Is gelukt en wij zijn er ten slotte goed afge komen." den beginne ernstig aanzien, daar de bran- dende spiritus wegvloeide en het geheele gebouw in vlam dreigde te zetten. De brandweer heeft spoedig weten in grijpen. Met twee stralen werd het blus- schingswerk ondernomen en men slaagde erl vrij spoedig in den brandenden spiritus tel verdrinken. De vloer van de 1ste etage wasl echter reeds bijna doorgebrand. Het blus-J schingswerk was niet gemakkelijk, temeer! daar de slangen vanwege den brandenden spiritus ook reeds begonnen te branden. Bij het Departement van Defensie is be-| richt ontvangen, dat Hr. Ms. torpedobootja- gers „de Ruyter" en „Evertsen", na hunl vertrek uit Calcutta, in de Golf van Benga-I len een aldaar heerschenden cycloon heb-| ben weten te ontloopen. Alles is wel aan| boord. Te Amersfoort had gistermiddag op dei hoek Daan Fokkemalaan en Barchman Wuytierlaan een ernstige aanrijding plaats. Van de Daan Fokkemalaan naderde de tram] uit de richting Amersfoort. Door een troep I militairen, welke van de Vlasakkers kwam, j bemerkte de bestuurder van een vrachtauto] van de fa. Schaap uit Bunschoten niet tijdig de naderende tram. Op het laatste oogenblik probeerde hij nog I uit te wijken, doch de auto werd door de tram gegrepen. De tram werd van voren ernstig beschadigd, terwijl de vrachtauto, welke was volgeladen met bussen melk, kan telde en totaal vernield werd. Wonder boven wonder kwamen de trambestuurder en de chauffeur er zonder ongelukken af. Een jongen, die naast den chauffeur zat, werd door glasscherven aan het gelaat ge wond. Naar thans gemeld wordt, zal de heer j Schuttevaer Zaterdag a.s. uit Amsterdam per j stoomschip „Gouwestroom" vertrekken, ten einde de boot nog eerst te reinigen en geheel gereed te maken voor het vertrek naar Amerika, dat dan na enkele dagen zou plaats hebben. Intusschen heeft men nog steeds geen stuurman gevonden, die samen met den ouden heer Schuttevaer het scheepje ovei den Oceaan zal sturen. „Kees, ga je mee vanavond." „Waarheen?" ,,'n Schitterende lezing vanavond in de stad." „Geen tijd." „Nonsens, je hebt niets te doen. Of cor respondentie?" Kees dacht na. Hij zou stellig den laatsten trein naa1r het dorp kunnen nemen en vroeg genoeg thuis zijn, om den brief te kunnen schrijven en posten. Hij was niet bestand tb- gen plagerij en duchtte de minste toespe ling op zijn drukke correspondentie. Dus vroeg Kees; ,,'n Interessante lezing?" „Geweldig!" „Ik ga mee. Ik zie jullie aan den trein?" Na de lezing was hij een kwartier vóór het vertrek van den laatsten trein op het per ron. Maar het treintje vertrok om een of andere duistere reden een half uur te laat, moest d'aarom onderweg lang wachten op een tusschenstation op een sneltrein en had ten slotte meer dan een uur vertraging door het breken van een koppeling. Ver over middernacht kwam Kees thuis. Schrijven was nu nutteloos, want door de gebrekkige verbinding zou de brief zelfs niet den vol genden avond op zijn bestemming zijn. Het meisje sloop heimelijk naar de brie venbus. Ei- was wel post, ook voor haar een circulaire van den Missienaaikring maar niets van hem. Het kon ook niet, dacht ze; nu was het geen brievenavond. Morgen was er stellig iets. Een jongere broer had de escapade naar de voordeur toch gezien en vroeg plagend; „Weer niets?" „Kees?" „Ja?" „Zeg, je kunt me prachtig helpen. Ik ga vanavond uit met mijn verloofde, en nu moet ik overwerken. Zou jijOm ne gen uur ben ik weer op kantoor om je af te lossen." „Goed, dan kan het wel. Maar niet later dan negen uur, hoor! Ik moet vanavond be slist „Ik ben er zeker." Maar hij was er niet om negen uur. Kees trachtte edelmoedig te zijn en zichzelf te overtuigen, dat zijn vriend buiten zijn schulu verhinderd was zich aan de aispraak te hou den, maar dacht intusschen met wroeging aan haar. Nu zou zij tevergeefs de brieven bus inspecteeren. Wat een teleurstelling. De chef was niet te verschalken; Kees zag geen kans heimelijk een briefje te schrijven op een blocnote. En het zou met overwerken wel te laat worden voor de laatste buslich ting. Kees zuchtte en verwenschte alle vrienden en slechte pstverbindingen. Mor gen zou hij een extra dikken brief sturen. 's Avonds heel laat kwam hü thuis en vond een brief. Met spijt las hij: „Morgen is er weer een brief van je? Fijn! Weer zoo dik als den vorigen keer?" „Nog dikker," nam Kees zich voor. Hij ging naar bed, anders zou hij zich versla pen. Dat gaf altijd ellende met den stren gen chef. Met hoed en mantel kwam het meisje in de huiskamer. „Post?" „Ja, veel, maar niets voor jou. „Plaag niet. Er is toch een brief van „Nee, heusch niet." Hoe was dat nu mogelijk, dacht het meis je teleurgesteld, 't Was toch brievendag? Zou hij ziek zijn? Zij trachtte zich dien avond schadeloos te stellen met een serie oude brieven en stuurde een flink epistel aan hem. „Meneer v. d. Riet!" Kees schrok: de directeur zelf. „Meneer v. d. Riet, u moet onmiddellijk naar Rotterdam. Komt u even, op mijn bureau; 't gaat over een gewichtige zaak. Kees keek, terwijl hij naar het privé- kantoor van den directeur liep, op zijn hor loge Vijf uur al! Dat werd natuurlijk weer afschuwelijk laat! Maar als hij nu geen tijd voor een brief vond, kwam hij morgen niet op kantoor. Zij kon nu onmogelijk nog lan ger wachten. Het was een gewichtige conferentie, maar ook een zeer lange met de firma in Rotter dam. Kees voeldle zich trotsch dat aan hem de zaak was opgedragen en vloog naar een café, zoodra het onderhoud was geëindigd. Daar krabbeld'e hij vlug enkele blaadjes van een blocnote vol en vroeg den kellner een enveloppe. „Hebben we niet, meneer." „Wat? En het is al over achten, alle win kels zijn dicht. Waar krijg ik nu een enve loppe." Dat was nu de derde pech. Kees wan hoopte dat hü nog ooit een brief zou kun nen schrijven. Wat zou zij wel denken? Hij dacht weer aan haar teleurstelling als de post niets bracht. Misschien huilde zij wel. Hij zou de blocnote-velletjes morgen posten, maar dan kwam de brief toch weer veel later dan hij gewild had. Kees verwenschta de eervolle opdracht en gewichtige conferen tie en spoorde naar huis ln een afschuwe lijk humeur. Het meisje tuurde door het raam naar den naderenden postbode. Zij was bij de bus toen de besteller nog een krant door de opening werkte. Weer geen brief. De broers hadden een serie plagerijen ge reed, maar zeiden niets toen het verdacht trilde om de lippen van het meisje. Natuur lijk moest Kees overwerken of had hij an dere onoverkomelijke bezwaren, maar de te leurstelling was zoo groot, 's Avonds vond moeder een huilend meisje in bed. De vierde dag. „Meneer v. d. Riet," zei d<f chef, „er i een fout in het kasboek. Al wordt 't twaat uur, de fout moet gevonden worden, 't Is toevertrouwd. Wilt u blijven vanavond. Kees had reeu's op pech gerekend. Zondag. Half twee. „Waar is Kees? „Boven." Half drie. „Waar is Kees?" „Boven." Half vier. „Waar is Kees?" „Boven." Om half vijf komt Kees beneden. „Wat heb je uitgevoerd?" „Een briefje geschreven." Zeven uur, volgende dag. „Waar is Jo?" „Boven." Acht uur. „Waar is Jo?" „Boven." Even later komt het meisje in de huis kamer. „Wat heb jij uitgevoerd?" ,,'n Brief gekregen. Even gelezen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9