Stadsnieuws llOOt=liano'ö CHEQUE-KOERSEN Instrumenten 7f\ LEVERTRAAN Met welk een genoegen be kijkt U het schoone bedde- goed. En toch hebt U er niet zoo veel moeite aan besteed om het te wasschen als vroe ger. Doch thans gebruikt U 'ATJ.wl DER PIGGE GIERSTRAAT 3. EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 iIERTNGA WUTHRICH Philip s KadiO lu«sieuen Agenda 22 November Voor Eer en Deugd Een zeer belangrijke cultuur Herfsttentoonstelling BURGERLIJKE STAND Makelaars-vereeniging De Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging ZEEPPOEDER 1E SOORT Paard en wagen onder den electrischen trein School en Archief Gemengd en Kinderkoor „Polyhymnia" Een Zomerzotheid Zijltueg 57 Haarlem Groote sorteering MUZIEK Tentoonstelling Aziatische Kunst Gemeentezaken Onder een auto BLANKE,NOORSCHL U MEDICINALE U Stofzuigerhisis MAERTENS Barteljorissir 16 Tel. No. If 75^ Het raadsel der tram- leidingen Aangehouden MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 45 cem per iicicen Sociëteit „Sint Havo" 8 uur Esperanto 8 uur Proza en Poëzie 8 uur Patro- naatsuitvoering St. Elisabeth en Barbara. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Schouwburg Jansweg kwart over 8 uur Marionetten Theater „De Olijftack." Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt - 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Groote kerk Van 3—4 uur Orgelbespeling door den heet George Robert. Gemeentelijke Concertzaal om kwart over 8 uur Concert H. O. V. Firma A. J. Boskamp Bloemendaalscheweg Van 96 uur Tentoonstelling. Heemstede Raadhuis - 8 uur vergade ring van den gemeenteraad. In Hobaho vinnen wy een berekening van de leverbare bloembollen en de waarde ervan. Hieruit blijkt, dat de teelt 1928, volgens de geschatte opbrengst, bestond uit: 179 383.400 leveroare bollen narcissen met een waarde van 5.189.429. 538.250.uuli xeverbare ooiien tulpen met een waarde van 13.481.250. 63.500.000 leverbare bollen van hyacin ten met een waarde van 12.700.000.— 85.000.000 bollen van gladiolussen met een waarae van 850.000. 60.900.000 leverbare bollen van crocussen met een waarde van 913.000. 52.000.000 iris en diversen met een waarde van 416.000. Alzoo een totaal van 980.033.400 stuks met een waarde van 33.549.679. Stelt men de exportwaarde 20 pet. nooger dan hier ais norm gerekend wordt (dat is een veilige maatstaf) dan wordt net totaal exportcijfer 40.259.614. Dat zijn Klinkende getallen, die wel bewij zen, dat de Dioemüoilencultuur een voorna me Dron van inkomsten voor Nederland is. maar van zeker zooveel gewicht is de recla me, die deze cultuur voor ons land betee- kent. De bollen mengen den naam van ons land op veler lippen in net buitenland, de reclame ten toonstellingen niet minder en last not least doorkruisen \allooze Holiandscne reizigers de wereld om de bollen aan den man te brengen. Kunsthandel J. H. de Bois Bekende Haarlemsche kunstenaars ook twee dames hebben op deze herf6texpositie ingezonden. Bij den ngang zien we een mooie collec tie van Vefinga, zeer subtiel in de stofuit drukking. Van J. C. Ritsema zijn twee fraaie doeken aanwezig; een zeegezicht en een landschap Heeft het laatste iets liefelijks, het zeege zicht daarentegen is stoer en krachtig neer gezet. In de aanliggende zaal hangt o m een groot doek Van H. F. Boot, dat mooi van kwaliteit is en dat aan waarde zou gewon nen hebben, wanneer de schilder een te veel van allerlei waardelooze dingen had weggelaten. Daa'door heeft hij ongetwijfeld voor zichzelf de opgave verzwaard; ander zijds krijgt het geheel nu een rommelig aai.zien. Wat zeer jammer is. Coba R'tsema heeft een stilleven en êeh bloemenstuk ingezonden, beide van een vlotte techniek. Het stilleven van vruchten zagen wij reeds vroeger. Het bloemenstuk Is vlot en raak geschil derd. de roode bloemen krijgen een bijzon der frisch effect tegenover de lichtblauwe vaas, terwijl het grijze fond het totaalbeeld tot een stemmingvol geheel maakt. Van Mevr. Dingemarts Numans vinden we een veldbouquet en gladiolen. Van de Jubileerende drecteuren der Haar lemsche Hypotheekbank, de heeren Miede- ma en Craandijk. zijn de conterfeitsels ge ëxposeerd, vervaardigd door H. Buisman waarvan de heer Miedema het best geslaagd Is. Verder is er een dorpsgezicht van van Egmond, een stilleven in levendige kleuren van Herman Vreedenburgh en een bloeiende cactus van Grootens, uitnemend van kwa liteit. Geboren 17 Nov.: z van G. W. Soellaart Wiitkamp; d. van J M. Oliedani—West broek; z. van J. Koster—Evers. 19 Nov-: z van C. M Poppink—Karreman; z. van E. I Kruijer—Taekema, z. van J. Dietz—V. Bie zen. Overleden'. 19 Nov.: B. ten KateOlijnsma, 77 j., Popeüngstraat; A. Barmentlo, 59 j., Drossestraat; C. Prins, 52 j., Kamperlaan; G. Piet'rs GraaflandVeehstra, 66 j-, M. v. Heenlskarkstraa t. In „Lion d Or' hield de Haarlemsche Ma kelaarsvereniging Dinsdagmiddag een alge- meene ledenvergadering. De neet L. Th. Swaaif, die volgens roos ter moest aftreden, werd als voorzitter herkozen. In plaats van den heer D. Koel, werd tot bestuurslid gekozen de heer A. J. Stoel te Bloemenaaai, die daarmede wederom zijn intrede in het bestuur doet, welk re sultaat der stemming door de vergadering met applaus werd oegroet. Aan den Scheldenden heer Koel werd eveneens onder appiauB, dank gebracht voor de door hem bewezen diensten. Als leden van den Raad van beroep wer den vervolgens de heeren J. C. Cramer J. J. Haye Jr en J. W. van Santé Jr. bij acclamatie nerkozen, terwijl als plaatsver vangende leden werden herkozen de aeeren H. Groenewegen. A. Th. Joosten en gekozen in plaats van den heer A. J. Stoel Jr., de heer E. E. Stoel. Verder werd het bestuur gemachtigd stappen te doen om in samenwerking met da Makelaars-vereeniging te Amsterdam, te komen tot oprichting van een Landeljjken Bond van Makelaars. Ten slotte hield de heer J. W. van Santé Jr. een luid toegejuichte rede over de eerste alinea van art. 2 der statuten, handelende over de instandhouding en de bevordering der belangen van de make laardij. Hierop vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijk diner, hetwelk een zeer ;eanimeerd verloop had. Propaganda-vergadering In het gebouw der St. Josephsgezellen- vereeniging aan de Jansstraat werd giste renavond de jaarvergadering gehouden van „Voor Eer en Deugd". De voorzitter opende de goed bezochte vergadering met den Chr. groet en gebed. In zijn openingswoord ver geleek spr. de Haarlemsche afdeeling van Voor Eer en Deugd met een scheepje, dat 1 thans onder leiding van den nieuwen direc- teur de zee der wereld zal bevaren De pro- paganda-reüe van den nieuwen directeur zal. aldus de voorzitter, deze jaarvergadering tevens tot een propaganda-avond maken, terwijl het tevens een kunstavond wordt door het optreden van mej. Annie Bonarius en haar meisjeskoortje. De voorzitter neette dan allen hartelijk welkom, waarna geza menlijk het Bondslied werd gezongen met begeleiding van mej. Bonarius. De voorzitter huldigde vervolgens den vroegen directeur, den Zeereerw. heer pas toor Boks, die lange jaren de vereenlging heeft geleld vol eer en vol deugd. Spr. heette dan den nieuwen directeur, den Wel- eerw. heer kap. Th. W. Loomans welkom in de vereenlging, en uitte namens de leden de hoop, dat de vereenlging in hem een krach- tigen steun zal vinden. Spr. overhandigde den voorzittershamer dan aan kap. Loomans en verzocht hem het woord te nemen. De nieuwe directeur dankte den voorzitter voor de wijze waarop deze hem had ge ïnstalleerd. Spr hoopte dat hij met de leden veel mocht doen voor de verbreiding van eer en deugd In Haarlem. Met dezen wensch wilde spr. zijn taak als directeur aanvaarden. Het koortje van mej. Bonarius begon daarna aan de uitvoering van het zang programma, dat gedeeltelijk in de lijn bleef van de vergelijking door den voorzitter toe gepast op den nieuwen directeur als schip per van het scheepje van Voor Eer en Deugd. Na de liederen, waarmede het koortje veel succes en applaus oogstte, bracht de secre taris het jaarverslag uit. De financieele jaarverslagen van Vrouweneer en Mannen- adel welden eveneens voorgelezen. De directeur sprak woorden van dank cót deze bestuursleden voor net uitbrengen der verslagen en het beheer der gelden. Rede kap. Loomans De Weleerw. heer kap. Loomans hield vervolgens een propaganda-rede. De tegenwoordige tijd, aldus deze, is een slechte tijd ten opzichte van de publieke ze den. d. w. z. de publieke waardeering van behoorlijkheid en betamelijkheid. Wanneer men het kwade met meer kwaad noemt en het goede bespottelijk voorstelt, zal men ge makkelijker tot het kwaad overgaan en het algemeene moreele peil dalen. Is het zoo ver. dat zelfs het begrip van het kwade verloren gaat. dan is alles verloren. Wanneer men zegt dat de wereld dit ot dat licht opneemt, beteekent dit slechts dat men dit of dat niet meer als verkeerd in ziet. Men keert de zaak om en men noetnt het tegenwoordig een schandaal als ouders dé heilige wetten van het huwelijk onder- houden. Om het .gendeél goed te keuren vindv, men allerlei drogredenen en veront schuldigingen. De Kerk heeft altijd helder en onver schrokken den menschen de juiste begrippen omtrent goed en kwaad voorgehouden en zal dit steeds blijven doen. De Kerk geeft ook de middelen om het goede te doen en de deugd te beoefenen. Ook ons land vertoont een moreele inzin king, getuige de ernstige én waarschuwende woe Jen van het Doorluchtig Episcopaat, waaruit spr. uitvoerig citeerde, In de oogen der wereld getuigt niets zoo sterk voor het tegen of vóór Christus, als het levensgedrag der Katholieken Wanneer men ziet, dat de Katholieken de goede waardebepaling van goed en kwaad nog handhaven, dan zal dit zeer veel doen voor de uitbreiding van Gods Rijk op aarde Daartoe moeten wij ons echter steeds laten doordringen van de waarheid, dat de wereld het kwaad leert en aanprijst, dat het noodlg is,' bijv. de goede geschriften te blijven lezen, dat het noodig is ons zelf te heiligen en te vereenigen, om sterken invloed naar bulten te laten gelden. De vereemgmg „Voor Eer en Deugd" heeft reeds veel ge daan en heeft ten volle bewezen recht van bestaan te hebben. Er is veel goeds tot stand gebracht en veel kwaad beperkt. Zoo kan ook de plaatselijke afdeeling veel be reiken door een weldadigen invloed op de leden uit te oefenen, door actie naar bui ten en invloed bijv. op de bepalingen door de overheid gegeven. De invloed hangt echter af van het aantal leden. Hoe meer leden, hoe meer kans op succesvol optre den naar buiten. Wanneer er dan een trouwe kern is van ijverige propagandisten, dan zal de vereenlging een krachtig tegenga zijn tegen den geest der wereld en er den Geest brengen van God en Zijn H. Kerk (applaus). Voor de rede van kap. Loomans zong het koortje van mej. Bonarius nog eenige lie deren, waarvan vooral hét ..Kwezelke" en het eenvoudige „Gloria in excelsis Deo" bij het aandachtige publiek insloegen. Na het „Strijdlied" werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten, nadat van de gelegenheid om zich op te geven als lid was gebruik gemaakt. Over de uitvoering in Amsterdam schrijft De Standaard om. het volgende: De groote concertgebouwzaal was geheel bezet met een enthousiast publiek. Sem Dresdens koor hooren is meer en meer onder de bekoring komen van den voortreffe- lijken zang dezer zeer goed geschoolden en steeds meer eerbied krijgen voor het geha'te van dit stemmateriaal Maar nog meer groeit ons respect voor den dirigent, den uitnemen- den kenner der menschelljke stem. Het !s als trekt de dirigent steeds nieuwe registers van i het orgel open. Soms fluisteren de stemmen 1 als het ruischend riet om dan weer aan te zwellen tot een machtig volume om van het kleurrijke mezza voce niet eens te spreken. De inzet van het Agnus Dei uit Pftlestrina's Missa brevis was van een prachtige lamen tatie en in „Ie sommeil de l'enfant Jésus" I waarin de sopranen zulke een prachtige partij hebben, bloeide een zang open zoo blank en I zoo schoon als een lotosbloem. Lotti's Cruci- 1 fixus was een machtige tragiek Elk lied geeft Dresden zijn eigen charme, strak is zijn lijn. Dit koor eigenlijk de voorzetting van de opgeheven Madrigaalvereeniging kan een smeltende lyriek brengen, maar ook de ma jestueuze bogen van het Palestronsche melos j volkomen tot haar recht doen komen, i „De Tijd" van 16 Nov. schrijft: l Na de pauze kwamen o.a. eenige fragmen ten van de Mis voor vrouwenstemmen van Caplet. Er zullen ln Frankrijk weinig kerk koren ziin. die de uitvoering van deze mls- door de grillige, moderne harmonie zeer moeilijk uit te voeren, durven ondernemen. De uitvoering hiervan was van superieur ge- halte. Op artistieke wijze en met groote toewij- ding hebben de dames en heeren van Motet en Madrigaal hun heerlijke taak opgevat en i ter uitvoering gebracht. Zou het wel anders kunnen, wanneer een kunstenaar als 6em Dresden hier den weg wijst en ter overwin ning voert? R410- Si Geen persoonlijke ongelukken Gisterenavond is op de spoorlijn Haarlem felsen nabij Jan Gijzen Vaart een ongeval jebeurd, dat gelukkig geen persoonlijke .lachtoffers heeft geëlscht. Omstreeks kwaï" ■oor negen reed een met een paard bespan- len vuilniswagen der gemeente Bloemendaa wer den landweg naar de vuilnisbelt bij Jar Jljzen Vaart. Waar deze landweg de spoor- >aan HaarlemVelsen kruist, raakten de vielen van den wagen beklemd tusschen de ails De voerlieden, v. d. L. ert de Vr. tracht ten den wagen tijdig vrij te maken, doch dit gelukte niet. Intusschen naderde een treir ut de richting Haarlem De voerlieden trach- en door met een lamp te zwaaien den trein ,6 laten stoppen, doch de afstand was te lein. zoodat de Voerlieden paard en wager van hun lot moesten overlaten. Het gelukte 'iet het paard tijdig te ontspannen. De wager, *erd totaal versnUntcd terwö] het paard ten gevolge van inwendige verwondingen on- liddelliik was overleden. Het treinverkeer ondervond ongeveer tien ninuten vertraging. 2bais men weet, stelt de vereenlging „Haerlem" zich ten doel bevordering dei- kennis van het heden en verleden van dé gemeente Haarlem en haar omstreken Die kennis wil ze ook tot dé jeugd brengen Daartoe heeft Professor Van Walsem vorie jaar de leerlingen der kweekscholen bijeen gehad in „de oude Hoofdwacht" en hun daar een 200 tal lantaarnsplaatjes van bud- Haarlein vertoond. Het bestuur heeft een der leden (den heer H. E. Knappert, gemeente archivaris) bereid gevonden om deze serie lantaarn plaatjes op het doek te vertoonen in de groote zaal Van het verenigingsgebouw op de Groote Markt. Daarbij zal hij een uitleg ging geven van het doel en de beteekems en wijzen op vele aantrekkelijke bijzonderheden van een en ander. Nu zal Woensdag 28 November onze ge meente-archivaris in genoemd gebouw ver gaderen met schoolhoofden en klassenonder- wijzers. Het ligt voorts ln de bedoeling van B en W. op nader te bepalen data, binnen de gewöne lesuren (bij voorkeur in aansluiting aan 't speelkwartier het laatste uur van den morgenschooltijd) de projecties tc doen her halen voor de leerlingen v&n de hoogste klassen der lagere scholen (telkens in groe pen van 60 kinderen) waarbij dan, omdat zulks voor den heer Knappert te tijdroo- vend zou worden, één of meer leerkrachten zich met de toelichting en verklaring dienen te belasten. Te voren zou in de school b.v. bij het geschiedenisonderwijs eenige voor bereiding gewehscht zijn. De uitvoering Van „Polyhymnia" is alleen reeds aantrekkelijk door het optreden van het kinderkoor. Koorleider Hespe neeft wederom uewezen, dat een groot aantal so listen als aantrekkingskracht voor eén concert, onnoodig is, wanneer het koor zen maar goede prestaties ievert. Dit mag op de eerste plaats van het kinderkoor worden gezegd. In .Polyhymnia" worden de kinderstem men, ook die der jongens, goed geschooid Hespe leert den kinderen duidelijk articuiee- ren. 'n mooien toon vormen, den tekst uit beelden en kweekt bij hen een correct rythmisch gevoel aan. Het Kinderkoor zingt goede volksliederen, eén- en twee-stemmig, ja zelfs een koornummer; met minder dan „Ons Hollandsch' van Zweers. En dit koornummer was waarlijk hiet de minste praestatie. Er werd goede samen zang verkregen en alle partijen waren even redig bezet, i'och hooren we liever de een voudige liederen, waarin de kinderen zich Uiten. De aardige liedjes van H. van Oort blijkbaar natuurlijker en ongédwongenef en die uit „Valerius Gedenk klanken' sloegen geweldig in, bijzonder door de treffende, pakkende voordracht. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat het klanktimbre der hooge sopraanpartij op vallend fraai en frisch was en het geluid der jongens goed m het geheel oploste. Bij de eenstemmige liederen kon men geen verschil tusschen de meisjes- en jongens-stemmen bespeuren. Het gemengd koor gaf o.a. de eerste uit voering van Sweellnck's „Cantio Sacra". Dit prachtige, döch tevens veélelschende werk voldeed nog niet geheel. Het rythme kan elastischer en het aanbrengen van meer dy namische kleurschakeeringen, vooral bij de herhalihgën der thema's, Is zeer geWenscht. Een volgende maal zal dit echter wel zijn aangebracht. Gelukkiger was dit koor in „Prés du fleu- ve étranger" van Gounod en „De winter" van Loots Al kon de klank der hooge stemmen soms nobeler, die der bassen voller en vas- i ter zijn, over het algemeen voldeden ze. Ter afwisseling van den koorzang droeg I mej. Jeanne Bacilek „Thema und Variatio- nen" van Proch, de Wals uit Gounod's .Ro meo et Juliette" en „De vogel" van Taubert voor. Wij genoten het meest van het een voudige doch volkomen beheerschte en uiterst fraai gezongen „toegiftje". Ook het lied van Taubert werd verdienstelijk weer gegeven. Met dié coloratuur-variaties kun nen we niet dweepen. Het is veel uiterlijks, dat een oogenblik verbluft, meer niet. Het zelfde kan eenigermate ook van genoemde wals worden gezegd. Bovendien spraken de hooge tonen niet allen even glansrijk aan. De begeleiding van den heer Joh. de Jong verdient met lof te worden vermeld. De zaal was geheel bezet. Er werd Volle aandacht voor den zang betoond. O. K. Stadsschouwburg De Getemde feeks Het Nwe. Ned. Tooneel „Daar de brandweer het gebruik van echte kaarsen op het tooneel nie„ toelaat, worden geëleetrlficeerde kaarsen aangewend'." Deze zin staat na de gebruikelijke opgaven in het programma. En het typeert deze voorstel ling, dat force majeure wordt bewezen voor .oowa» uet eenige w aai van men zou kun nen zeggen: niet ln de puntjes. De voorstelling was wél in de puntjes. Mind'er huiselijk gezegd: 't was prachtig, vaak grandioos, het raakte aan de tooneel- volmaak.heid! Wie 't zou wagen iets af te dingen op Sha kespeare's roem, die moest naar zoo'n op voering gestuurd worden. Dan zou hij on dervinden, hoe bij een zuivere belichaming van den tekst ieder bezwaar wegvalt, en men alleen maar geniet, van ieder détail. En wie twijfelt aan het vermogen der Ne* derlandsche tooneelkunst, hij zie naar Louis Saalborn (bij andere gelegenheid mo gen we anderen nooemen) en doe boete! Want aan Saalborn danken wij de weelde van zoon' avond. Hij heeft met zorgach, wat is zorg als 't vermogen ontbreekt... met meesterlijke zekerheid den tekst uit 'n boek tot tintelend' leven gemaakt. Hij heeft met treffenden architectonischeh smaak en vol tooid kleurgevoel, en tevens zoo practsch als we ln ons Inleide'nd feuilleton aanduidden, voor ieder lafreêl de decors geoouwd. Hij heeft stellig een groot aandeel gehad in de afstemming van ieders optreden, en daar door bereikt, dat iedere sUuatie ook die, welke bij lezing vrees wekten te aanvaar den, ja wezenlijk schijnt. Én... hjj heeft ge speeld. gespééld! Een vólkomen overtuigen den Petruccio krachtig en tóch vól gui tige hartelijkheid ook in stil spel, zóoa's ln 't laatste tafreel tijdens de preek van Kaatje; tyran om bestwil! Zoo imponeerde zijn spel, dat zelfs hei. tegenwerk van Magja Janssens, vooral in de kattige periode en in den hongertijd toch zeer sterk, er aandacht bij inboekte. Ongetwijfeld mag ook aan de vervulling der andere rollen een deel van het groote j succes worden toegeschreven. Géén figuur van eenige beteekenis gaf minder dan hij moest. Al aanstonds na de inleidende mu ziek leverde Floor la Roche een juweel van een dronken ke.ellapper. Nemen we aan da. die na zijn slaapje nog even dronken most wezen, dan hadden we hier een van begin tot eind kostelijke en tintelende creatie. Vei volgens kregen we John Gobau als Lucentio, Elias van Praag als Tranio. Hélène Treep- /ink als Bianca, Johan te Wechel als Bat- tista. Oscar Tourniaire als Gremio, Bart Kreeft' als Grumio, ieder zijn plaats geheel waard. Rien van Noppen had als Hor'ensio ver assend goede momenten, Frans Nienhuijs naakte den nar Biondello menigmaal aan nemelijk. Zoo werd het door samenwerking .'an alle factoren eén heerlijke avond van /rooljjkheid en schoonheid, door Haarlem net een volleh schouwburg ontvangen met warm applaus gewaardeerd, applaus menig- naal onder 't spel. klaarblijkelijke dank aan Shakespeare voor een raken zet. aan eer pe'.er voor een pakkend moment. Zoo'n ivond wekt wenschen. Allereerst, dat nog neer Haarlemmers gelegenheid zullen krij gen. de feeks te zien temmen. Maar vervol gens, dat onze ernstige en knappe tooneel- lirecteuren vaker zoo mooi werk moeren le veren daartoe in Staat gesteld door ruime «langstelling van het publiek Ofschoon sis 't echt goed en mooi ls komen dè men schen wel. Dat zagen we gisteravond. E. U Men schrijft ons: Wegens het uitbun dige succes en om te voldoen dan de vele aanvragen heeft het bestuur der Kon Letterl. Vef. „J. J Cremer" besloten een reprise te geven van „Een Zomerzotheid", het naar het veel gelezen boek van Clssy van Marxveldt door Dom. de Gruyter be werkte blijspel in 8 tafereelen Deze voor stelling zal plaats vinden op Vrijdag 30 No vember as des avonds 8 uur in den Stads schouwburg en zal voor het publiek toe gankelijk worden gesteld tegen populaire prijzen. De première, welke werd bijgewoond door de schrijfster Cissy van Marxveldt en den bewerker, Dom de GrUyter, werd en vóór Cremer er voor de auteurs een zeer groot succes en belden spraken hun zeer groote erkentelijkheid uit over deze opvoe ring. De mededeeling van deze tweede opvoe ring zal dan cok door velen, die er naar haken de helden uit deze Zomerzotheid te aanschouwen met vreugde worden begroet De plaatebespreking zal waarschijnlijk as. Zaterdagmorgen een aanvang nemen HET 4e GEMEENTELIJKE ORGEL CONCERT Op het 4e gem. orgelconcert op Vrijdag 23 November a.s. zal de sopraan-zangeres Anna Stronck-Kappel hare medewerking verlee- hen. Wie Anna Stronck-Kappel ls, behoeft wel niet nader aangeduid te worden. Misschien dat de oudere generatie van het concertèn- bezoekende publiek nog meer vertrouwd is mét den naam „Anna Kappel". Zij behoorde en behoort nog - tot een hoogere orde van zangeressen, wier aantal zeer, zeer gering is, wier zingen absoluut boven de techniek staat, wier stem en dictie volmaakt zijn. Het zal dan ook een genot zijn deze kun stenares as. Vrijdag Bach, Mozart en Hugo Wolf te hooren vertolken Het programma, dat uitgevoerd zal wofden ls als volgt: 1. Praeludiüm et Fuga, c kl. t. (orgel) J. S. Bach 2. a. Aria uit de Kantate No. 11 Lobet Gott in seinen Reichen", J. 8 Bach b. Aria uit de „Litanei" (zang) W. A. Mozart 3. Concert d kl. t. (orgel) W. F. Bach Pauze 4. Fuga As kl. t. (orgel) Joh. Brahms 5. a. Nuh bin ich Dein b. Ach des Knaben Auge c. Führ mich Kind H. Wolf d. Es ist ein Ros' entsprungen (zang) J. Pembaur 6. Eerste ged. uit de Vie Symphonic (orgel) Ch. M. Widor Door den heer W. J. van Gogh wordt ten huize van Mevrouw van Meurs, Zijlweg 122. een tentoonstelling gehouden van Aziatische kunstvoorwerpen en borduurwerken. De meeste def tentoongestelde kunstvoor werpen zjjn gebruiksvoorwerpen: colliers van half-ede!steenen (turquoise, lapuslazuli. amathist, agaat, bergkristal). Daarnaast noemen we de bronzen Voor werpen. w.o. een bronzen lantaarn mét cloisonné-rand. clo sonné bronzen gespen en bronzen koro's (reukbranders). Dan zijn ér verder Gachepots, omvlochten met riet. Er is een groote verscheidenheid ln bor duursels zooals schoorsteenkleeden met bor duursel, èen fraaie, zwarte, geborduurde sjaal, rijk versierd, z g.n. sleeve-stripes zeer apart, zeer rijk en zeer uiteen'oopend van patroon bewe-kt, uitstekend te benutten voor versiering van een dames-kleed ngstvk, voor een lampekap. tea-cosy en zoo menig ander artikel, waarvoor de vrouw, die smaak bezit, deze weet aan te wenden. Er zijn kleine, smaakvolle dingen tegen bescheiden prijs verkrijgbaar. Zoo Werd ons een fraaie bonbonnière in palmhout getoond, waarvan de prijs verre beneden ónze schat ting bleef. Men'gèén zal er. met het oog op den naderenden St. Nicolaas iéts vinden dat van zijn gading ls. B. en W. deelen den raad mede, dat het hun en het gemeentebestuur van Heemstede •"ewenscht voorkomt om praCtische rédenen de vastgestelde grens 1n de overeenkomst be treffende toelating van kinderen uit Noordel. 'heemstede op O L scholen te Haarlem te doen vervallen en dé regeling van kracht e doen verklaren voor kinderen Uit de ge- heele gemeente. B én W Stellen den raad voor, een besluit ln dezen geest te nemen. Gisterenmiuuag oms-ieens mUf zes liep de 59-jarige M. H„ alhier, op hét trottoir van de Jansstraat ln de richting van de Groote Markt. Zonder op het verkeer te letten, stak nij over. Er kwam een auto aan, die hem aanreed Hij bekwam een wond aan het 1 hoofd, werd door O. D. verbonden, doch moest per auto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis worden vervoerd. Zijn oestand is niet ernstig. Apex Electrische Waschn.'achines f 275 O ZEEWATER OF LAVA? Wij hebben gisteren uitvoerige, mededee- dingen gedaan over de storing, die de E. S. M. ondervond, doordat Isolatoren van de bovenleiding doorbraken. Sinds Zondagmorgen was de bovenleiding der E. s. M. bedekt met een groene sub stantie, waarvan de aard en de herkomst onbekend was. Zooals wjj gemeld hebben, is de stof op gezonden naar het chemisch laboratorium te Leiden ter onderzoek. Een resultaat van dit onderzoek is nog Biet bekend. De deskundigen van de tram zijn van oordeel, dat de oorzaak gezocht moet wor den in den hevigen storm, welke in het laatst der vorige week heeft gewoed. Men denkt, dat door den wind zoutdeelen uit zee over land zijn verspreid en zich op de draden van de bovenleiding hebben vast gezet. Later is daarop regen gevallen; door deze combinatie van pekel en regenwater, is een goede geleider van electriciteit ont staan; aldus werd kortsluiting bjj de Iso latoren veroorzaakt. Het is ook merkwaardig, dat het vreem de verschijnsel zich alleen op lijnen langs de kust heeft voorgedaan. Het is niet onmogelijk, dat de oorzaak verder moet worden gezocht en dat stof deeltjes van de Etna-uitbarsting hierheen zjjn gewaaid en op de draden zijn terecht gekomen Verwondering zou dit niet behoe ven te wekken, want het is wetenschappe lijk vastgesteld, dat bjj de uitbarsting van den Krakatau, lava-deeltjes eenige malen rond de aarde zijn gewaaid. Niettemin twijfelt men er aan of deze laatste oplossing de juiste is. Naar de „N. R. Ct." van bevoegde zjjde vernomen heeft, komt dit verschijnsel sporadisch voor bij electrische tractie langs de zee. In Frankrijk worden tegen dit euvel speciale Isolatoren gebruikt die den typisch en naam dragen: ..bord de mer". Ook in ons land op het traycct Den Haag- Rotterdam, toen met wisselstroom gereden werd. heeft men het in 15 jaren tijds drie tot vier keer waargenomen Een afdoende verklaring is nog niét gevonden. Men be streed toen de kwaal door de spanning var 10.000 volt op 8000 volt te verlagen. Door de politie te Utrecht is op verzoek van de Haarlemsche politie aangehouden O. G26 jaar. wonende te Utrecht, verdacht van overtreding van artikel 251 te Haarlem. WOENSDAG 21 NOVEMBER. Berlijn Farys Bi ussei Lcnaen Zuncn Rome Madrid V.'eenen New-York (cable' Praag Warschau K-.pennagen Olsc Stockholm 59.30 9.70 34.60 12.07 y2 47.95 13.— 40.10 35.— 2.49 7.35 27.— 66.35 66.35 66.55 59.40 9.80 34.70 2.0834 48.10 13.10 40.20 35.10 2 50 7.45 27.10 66.45 66.45 66.65 (NI e 1 - O f f I c I e e I). 44'Je STAATS! OTiiRIJ. Trekking van V oensdag 21 November 192S. Ie Klasse 3e lijst. Hooge prijzen: 6987 /20000.-. 15171 ƒ2000.—. 4304 8232 1000.—. 16942 f 400.-. 627 8529 13184 ƒ100.—. Prijzen van f20 9 19 58 63 64 107 157 161 168 284 312 393 409 446 636 667 676 684 685 794 826 886 916 961 972 1007 1021 1065 1068 1154 1172 1194 1240 1364 1409 1473 1485 1492 1501 1565 1721 1777 1958 1945 1978 2052 2068 2080 2oS7 2125 2152 2256 2303 2339 2369 2374 2376 2495 2522 2599 2645 2677 2691 2720 2732 2765 2788 2793 2827 2900 2978 2988 2989 3013 3018 3039 3102 3194 3218 3267 3305 3341 3370 3386 3429 3481 3569 3590 3627 3638 3691 3698 3716 3817 3866 3894 3916 3955 3999 "007 4015 4142 4180 4223 4317 4365 4367 4398 4544 4594 4595 4610 4685 4709 4730 4756 4768 4894 4933 4995 5010 5022 503? 5078 5352 5353 5415 5424 3426 5428 5439 5442 5486 5599 5609 5550 5733 5818 5822 5832 5841 5846 5888 5900 5940 595' 5963 5971 6057 6149 6161 6273 6285 6295 63= 1 6404 6426 6471 6496 6500 6519 6530 6577 6597 6743 6779 6794 6840 6889 6977 6985 7092 7097 7121 7155 7302 7284 7293 7349 74'3 7471 74g& 7586 7565 7710 7734 7774 7778 7781 7835 7841 7854 7912 7926 7955 8070 8103 8143 8238 8253 8293 8351 8357 8394 8432 8442 8484 8342 8626 8774 8864 «879 8890 8909 8917 8985 8993 9021 9033 9095 9148 9159 9178 9267 9328 9432 9440 946& 9504 9606 9746 974S 9857 9895 9906 ">014 10122 10148 10153 10165 10187 10248 10259 10369 10381 10453 10494 10521 10545 106") 10704 10705 10708 10788 10808 10872 10825 I0S65 10866 10898 11153 11154 11164 11186 11191 l'232 "282 11336 11371 11372 11543 11548 11564 1">49 U706 11765 11782 11804 11845 11817 11853 l'lSSS 1)873 U902 11920 U926 11446 11962 11992 '2067 12087 12119 12121 12202 12213 12234 12408 12414 12307 12.519 12530 12545 12605 12611 12660 12838 12863 12911 12918 130Ö6 13025 13037 13163 I3251 '3273 13336 13368 13385 13424 13458 13492 13"'11 13522 13607 13624 13688 13805 13813 13890 ,138?7 13904 13913 14,06 14151 14157 14,67 14434 14445 14525 14540 [4606 14638 14676 14680 14707 14745 14754 14770 '4824 14829 14844 14350 14952 14957 14974 15058 15089 15129 15155 15161 151 S3 152;» 15205 15208 15323 15379 15428 15646 16671 15783 15804 16041 16042 16196 16197 16241 16412 16512 16553 16602 16666 16614 16710 167U 16716 16752 16841 16935 16975 16995 17007 17177 17193 17202 17295 17JS2 17413 17485 17593 17723 17748 17750 17755 17761 17842 17873 17877 17902 17909 17922 17931 17996 18(112 18067 18068 18074 ^lll 18137 18198 18241 18260 18269 18306 18332 18334 18366 18371 18405 18409 18468 18488 18490 18565 18581 18590 18615 18632 18668 18684 18738 18761 18788 1882 18840 '8899 18921 19158 19261 19279 19293 19320 19334 19354 19,375 19385 19432 19465 19465 19481 19504 19556 J9690 19701 19792 19856 19911 20045 20370 20128 20168 20212 20257 20398 20300 20337 20342 20352 20378 20.396 20524 20558 20569 20575 2O604 20685 20728 20813 20847 20897 20915 20933 20980

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2