Uit den Omtrek. m De installatie van den Burgemeester van Hillegom mwmmm iir ■m WÊmm msÊÊÈ DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 DE INSTALLATIE VAN MR. D. F. PONT ALS BURGEMEESTER VAN HILLEGOM Een geslaagd feest ^lèns en met accompagnement van °t> IIP»! r!#!iilsglil HEEMSTEDE Het drogen van bietenloof RECHTSZAKEN Onbarmhartig In ons nummer van gisteren konden wij 'de respectievelijke scholen, waar zij ter eere nog net begin der feestelijkheden vermei- van den burgemeester werden onthaald, den. Wij laten hieronder echter volledigheids halve het relaas der feestelijkheden nog eens De eerste raadszitting Precies 3 uur, nadat de raadsleden per- in zyn geheel volgen, alhoewel wy, wat soolliijiï met den burgemeester hadden ken het begin betreft, even in herhalingen zul- |njs gemaakt, begon de buitengewone raads- len moeten treden van wat wij gisteren reeds publiceerden. De voorbereiding Alle weerprofeten ten spijt, die van regen en wat dies meer zij gewaagden, heeft een prachtige Herfstdag deze vreugdevolle ge beurtenis willen bekronen. Veel voorbereiding heeft deze dag ge vraagd, die gegeven is met liefde en enthousiasme en die gebleken is in alle finesses te zyn verzorgd. Smaakvol en sym- boiiscn was de eerepoort aan de Weere- steinstraat, waar hyacinth, tulp, narcis en °rocus den burgemeester kond deden, dat hy was gekomen in het lusthof der bloem bollenstreek, in het centrum der mooie cultuur. Smaakvol was ook de trofe, op gericht aan de Noordgrens der gemeente, schitterend de poort, die prijkte voor den Hoftuin, welke laatste in den avond baadde in een zee van licht. Goed verzorgd was het gazon voor het Raadhuis, opdat de straks zingende jeugd niet onopzetteiyk de gewassen zou schaden. En ter bekroning, die vrooiyke vlaggentooi, dat wapperen huis aan huis als vreugde teeken aan den nieuwen eersten burger var^ Hillegom. Zoo wachtte dan alles op de verbeide komst van mr. Pont, en van mevrouw, zijn echtgenoote! Naar de grens! In een zevental open landauwers, door lWee paarden getrokken, gingen B. en W., de gemeente-secretaris en de feestcommis- E'e naar de Noordgrens. Dadelijk zoudt ge het rytuig herkend hebben, dat bestemd was voor den nieuwen magistraat: de mooie vossen met pluimen vertelden het u, indien ge onbekend waart! De begroeting Alles liep zoo mooi, zoo vlot van stapel 1 Alles was stipt op tijd! En zoo kon de voorzitter van het feestcomité, even vóór 1 uur zyn begroeting namens de burgerij aan den burgemeester en mevrouw Pont brengen, nadat de muziek het „Wilhelmus" had gespeeld. De heer Mathot sprak dan als volgt: „De klanken, door de muziek gehoord, geven ons te kennen dat er iets bijzonders gaat gebeuren. Bü aankomst van dezen burge meester komt tot uiting het opperste gezag, dat wü gaarne willen eerbiedigen. Wij zijn hier gekomen, samengesteld tot een comité uit alle rangen en standen der burgéry. Dit comité stelt voor vertegenwoordigers van de bloembollencultuur, het hoofdbedryf dezer gemeente, waaraan u wel byzonder uw krachten zult willen besteden: vervolgens vertegenwoordigers der arbeiders, die mede steeds hun krachten gaven aan het bedrijf- zy worden genoemd „de hitte van den dag". Ook vindt u in dit comité vertegenwoordl- gers van den middenstand; ook zij dragen bü tot de welvaart der gemeente en niet het minst aan haar schoonheid. Ik kan u ver zekeren, dat van u als burgemeester veel gevraagd zal worden en hoop, dat gij nog vele jaren aan den groei en bloei van Hil legom zult wijden. Ook u, mevrouw Pont, roep ik het wel kom toe in deze gemeente en ik vertrouw, dat u den burgemeester in zyn moeilijke taak zult schragen. Hierna stelt de ceremoniemeester den voorzitter en de overige leden van het comité voor. Vervolgens had de begroeting plaats door de leden van het college van B. en W., terwyl het dochtertje van den heer Adr. Goemans aan mevrouw Pont een bouquet aanbood van theerozen met groene aspa- rages, de kleuren der gemeente Hillegom. terwijl ook de linten dezelfde kleuren ver toonden. ^ie.™a zette de stoet zich in geweging, het P falt geh°uden werd op den hoek van Pont blóplm°niuincomplex' waar aan mevr- dochter*^men Werden aangeboden door het en da?i= Van dr- J- B. R. van der Schoot van den heer A. C. van der Schoot. zitting, waarbij alle leden van den raad tegenwoordig waren, benevens de ambte naren, werklieden, familie van den burge meester. enkelen uit Uithoorn e a tegen woordig waren, ook natuurlijk het feest comité. De heer J H M. Balvers, loco-burge meester zegt' ik open deze buitengewone vergadering, met als eenig punt „Installatie 'an den nieuwen burgemeester" met het uitspreken van het gebed Hiem° verzool-' de - voorzitter den heer Vooren, oudsten raads lid'en der- secretaris, mevrouw Pont en Mr D. F. Pont binnen te leiden. Dit geschiedt. Nadat beide op de voor hen bestemde zetels hebben plaats genomen, spreekt de heer Bal- /ers hen ongeveer aldus toe: „Mevrouw en Mr Pont, Voor mij is het een hooge eer, u beidén namens den raad, het dageli.jk.sch bestuur 1er gemeente en de burgery harteiyk wel kom te heeten Deze eerste samenkomst za' 'n nauweren band leggen tusschen u en de burgerij. Maar deze dag is ook een hoogst ernstige dag: nog slechts enkeie oogenblik- ken en ik zal het genoegen hebben u tot burgemeester uit te roepen. De burgerij toont, de grootheid van dezen dag te begrij pen. de vlaggentooi roent u als toe: „kom binnen!" Het comité toont dit,doorutege moet tp gaan, u te verwelkomen en u mede toe te roepen: welkom! Ook zelfs hier, voor dit officieel gebouw werd u verwelkomd door de groote schare kinderen der burgery, door uw kinderen, als ik zoo zeggen mag. Dat alles burgemeester, moet u goed gedaan hebben De kinderlijke stemmen willen u zeggen: ook over ons, kinderen zult u waken Op dit oogenblik ziin we hier in deze offici- eele zaal in het milieu van uw werkkring als het ware. op de plaats, waar u, uwe kracht zult ontplooien. Dra volgt de installatie. Als ik denk over eenige seconden zult u, uw burgemeestersplaats innemen, dan denk ik toch onwillekeurig terug aan eenige weken geleden, toen niet voor 'n blijde mare zoo als nu, doch voor een droevige, het over lijden van onzen burgemeester Wentholt. Ik zeg dit niet om de vreugde te temperen, maar bij de verwisseling van magistraat, denk ik nog een oogenblik aan wat deze ge durende 33 jaren voor Hillegom is geweest. Wij weten hem ook nog te waardeeren na zijn dood En wanneer ik dan dit „In memo- nam" eindig, dan vertrouw ik, dat Burge meester zal gegaan zijn naar beter oord, terwyi zyn nagedachtenis in zegening zal blijven. Ik verzoek nu den secretaris voor lezing te doen van het Koninklyk Besluit uwer benoeming. Dit geschiedt. De heer Balvers voortgaande: Na dit offi- cieele en Koninklijke bericht zou ik u reeds gelk kunnen wensohen met uwe benoeming door de officieele zaken aan u over te dra den Ik overnandig u den ambtsketen en vertrouw, dat deze uw borst zal sieren, zoo als een goed magistraat past. Ik geef u mede iet Reglement van Orde dezer gemeente, en kan er terstond tot miin vreugde aan toe voegen, dat de artikelen die er minder be koorlijk uitzien, hier nog nimmer behoefden te worden toegepast in de 27 jaren, dat ik zelf raadslid was, hetgeen een eer beteekent -•r>~ H o-n v*nac5. Ten slotte overhandig ik u den voorzitters hamer: ik feliciteer er u mede en hiermede gaf ik u, hetgeen in uw waardighe'd u toe komt. Wat de gemeente betreft hoop ik, dat het u gegeven zij, onder Gods zegen de lei ding dezer gemeente zoo te geven, dat zij mag strekken tot heil en bloei daarvan. Ook u, mevrouw Pont, feliciteer ik en ai mag ik geen beroep doen ook op uwe mede werking, toch vertrouw ik ten volle dat u zijdelings de belangen van Hillegom mede wilt behartigen, dat uw gezin en allen, die u dierbaar zyn met u een gelukkig leven mogen hebben en dat het besluit van u en den burgemeester worde: ik ga nooit van Hillegom!" (Daverend applaus). Hierna sprak wethouder De Vreugd: Hooggeachte Burgemeester! Ik sluit my met voldoening aan. bü de woorden, door mijn collega tot u gericht: ik feliciteer u met de benoeming van burgemeester dezer mooie en groote gemeente en ik hoop van ganscher harte, dat het u gegeven worde, de belan gen van Hillegom in ryke mate te beharti gen (applaus). Vervolgens ze'de de heer J. H. A. Vooren oudste raadslid het volgende: Namens den raad sluiten we ons volgaarne aan bij de woorden, door den loco-burgemeester ge sproken en by ons bestaat het ernstig voor nemen, u als een man ter zijde te staan. Wij bidden u toe, dat Gods zegen in rijke mate op u ruste. Ten slotte sprak mr. J. B. Sens, gemeen tesecretaris als volgt: Ik heet u welkom namens allen, die in publiek rechtelijken zin als anderszins onder u gesteld zijn en als hun tolk wensch ik u toe. dat uw magistratuur veel voor hen zal beteekenen; ik geef o namens allen de toezegging, dat zij allen ten volle bereid zijn, u bij te staan. Maar twee- dens heet ik u welkom als gemeentesecreta ris. Zonder te overdrijven mag ik zeggen dat niemand met meer spanning de beslissing van Hare Majesteit heeft tegemoet gezien dan ik. Zeker is er voeling tusschen den raad en u, maar dit geschiedt 12 of 13 maal per jaar in de raadsvergaderingen: meer contact heeft u met uw wethouders, met welke u tweemaal per week samenkomt, maar het contact tusschen u en den secretaris bestaat dagelijks. Volgens wet en instructie ben ik aangewezen u by te staan en werkt u met my en ik met u voortdurend samen Let dan niet op wat men van u zegt, maar doe wat billyk is en recht, hetgeen mannen taal is voor een Magistraat. Ik wil ttfdan ook niet alleen geven, wat de wet in sobere woor den van my vraagt, maar 100 van myn arbeidskracht en het is myn hartewensch. dat ik het geluk zal smaken met u samen te werken in het belang der gemeente. De nieuwe burgemeester spreekt De Burgemeester neemt nu zelf het woord, De heer en mevrouw Pont luisteren naar de zanghulde der kinderen bij het stadhuis nadat hy allen verzocht heeft, plaats te nemen. De Burgemeester houdt dan de vol gende rede: Mijne heeren! Het eerste woord in het openbaar van iederen burgemeester behoort uit den aard der zaak te zijn, een woord van eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin en hare verantwoordelyke raadslieden, voor •het vertrouwen, in hem gesteld. Zijn eerste gedachte, de overweging, of hij de kracht en de volharding en niet het minst de capaciteiten meent te bezitten, welke voor de behoorlyke vervulling" van de taak, welke hem wacht, worden vereischt. Het eerste woord is snel gesproken en stel lig ook oprecht gemeend. Gij allen, inwoners van Hillegom, trotsch op uwe bloeiende gemeente, zult u daarover niet verwonderen De eerste gedachte zal langer tijd vergen om tot een conclusie te rijpen, naarmate het arbeidsveld, dat men gaat betreden, onbe kender is. De kennismaking met den raad van Uit hoorn, ruim 3 jaar geleden, was daarom betrekkelijk moeilijker dan nu. Voor Uit hoorn was de nieuwe burgemeester een onbeschreven blad. Het eenige plaatselijk» orgaan kon niet op zulk een voortreffelyke reportage bogen als, naar mij nu reeds bleek, de Hillegomsche couranten en dus wist men hoogstens, dat 'hij eenigen tijd in het benkvak was werkzaam geweest. Het mocht voor buitenstaanders evenwel aan geréeden twyfel onderhevig heeten, of het vaarwel zeggen van die loopbaan nu wei als aanbeveling voor het burgemeestersambt kon gelden. Men is mij evenwel met groot vertrouwen tegemoet getreden en ik geloof, dit vertrou wen niet te hebben beschaamd. Dat de be trokken autoriteiten mij, na betrekkelijk kor ten tijd, het bekleeden van een zooveel be langrijker post waardig hebben geoordeeld duidt in gelijke richting Het stemt mij tot groote erkentelijkheid en is tot op zekere hoogte eén waarborg voor u. De inwoners van Hillegom mogen dus aan nemen, dat er voldoende aanleg voor het ambt bij mij aanwezig is, en dat ik den op rechten wil bezit, iets goeds tot stand te brengen, mede te leven met het wel en wee der gemeente, de ingezetenen met raad en daad ter zijde te staan, zullen zy, naar ik hoop, spoedig ervaren. Het burgemeestersambt heeft mij steeds aangetrokken, en toch schonk de uitoefening daarvan mij tot dusver grooter voldoening dan ik had durven verwachten. Indien de traditie van het ambt in onze familie mij den weg gemakkelijk heeft ge maakt en zal blijven effenen, zooveel te be ter voor u en voor mij. Dat de taak, welke mij hier wacht, geens zins eene gemakkelijke is, daarvan ben ik overtuigd. De buitengewoon waardeerende woorden by het overlijden van myn hooggeschatten ambtsvoorganger geschreven en gesproken (hij werd genoemd een aristocraat naar den geest, ernstig, bedaard en onpartydig) hebben mij wel moeten overtuigen, dat het drukken zijner voetstappen op vele punten door de bevolking wordt verwacht. Ik ben een liefhebber van historie, heb der halve eerbied voor het oude en wil dus trachten, mij een goed leerling te toonen. Wanneer my evenwel mocht blijken, dat gemeentebelang zulks eischt zal ik echter stellig niet schroomen, ook nieuwe wegen te bewandelen. Zou men mij nu reeds naar een programma en gedragslijn vragen, dan zou ik daarop het antwoord schuldig blijven. Moeilijkheden moeten worden overwonnen, naarmate zy zich voordoen. Over hetgeen gii van mii op politiek ter rein hebt te verwachten, myne heeren, kan ik duidelijker spreken. Ik geloof daarbij niet beter te kunnen doen, dan ongeveer de woor den te herhalen, welke ik bij mijn installatie te Uithoorn heb gebruikt, woorden, die nog steeds miine onrechte overtuiging weergeven en die een beginsel kenbaar maken, waarvan ik tot dusverre niet ben afgeweken en ook niet denk te zullen afwijken. Zij luidden ongeveer als volgt: „Mocht gü van mij een feilen partijganger verwachten, dan zal ik u stellig teleurstellen Myne opvatting van het burgemeestersambt is te zeer geïnspireerd op het regentendom wel te verstaan uit den goeden tyd dan dét ik, in welke plaats dan ook, het princi pieel party kiezen van den eersten magistraat nuttig of noodig acht. Hetgeen ik met alle kracht zal trachten na te streven, is de be oefening der billijkheid en rechtvaardigheid. Vermoedelyk zal het niet steeds een ieder daarvan overtuigd zijn, doch ik zal mij ge sterkt voelen door het oudhollandsche ge zegde: „Acht niet wat iedereen van u zegt, doch doe wat billijk is en recht." Gij zult mij wel willen gelooven, mijne hee ren, wanneer ik u verzeker, dat wellicht de prettigste herinnering, welke ik uit Uithoorn kon medenemen, is geweest de spontane ver klaring van het sociaal-democratisch raads lid aldaar bij mijn afscheid, dat ik trouw ben nagekomen hetgeen ik met deze woorden had beloofd. houd ik my overtuigd. Stellig zou ik in Uithoorn nooit bereikt hebben, waarnaar ik streefde, 'zonder den voortdurenden bü- stand van een volyverig, intelligent secre taris en van een volkomen toegewijd amb tenarenkorps en verder personeel. Al weet ik nog niet veel van Hillegom, zooveel is my dan toch wel ter oore geko men, dat mr. Sens deze eigenschappen in zich vereenigt. Zonder samenwerking is <nu eenmaal in de tegenwoordige maatschappij weinig te bereiken. Laten wü allen, myne heeren daaraan indachtig zijn. Met den oprechten wensch, dat de bloei van Hillegom moge bestendigd blijven, en met den vasten wil, om door bezadigd be leid en zuinig beheer daar het mijne toe by te dragen, verklaar ik, onder dankzeg ging aan allen, die door hun aanwezigheid deze plechtigheid hebben willen opluis teren, de vergadering voor gesloten. (Warm applaus). Receptie Hierna ving de receptie aan. Het zou on doenlijk zyn, te trachten op te geven, wie daarvan gebruik maakten. We noemen slechts alle vooraanstaande personen van Hillegom, de Geestelijkheid, de verschillen de doktoren, Jhr. Teding van Berkhout, de heer E. H. de Clercq, anz. enz. Na de receptie werd gemiddagmaald, waarna de zanghulde te 7 uur aanving, die tot rond 10 uur duurde. Ook hierbij was enorme belangstelling en het schitterend verlichte Hof straalde in superben gians. Zoo heeft Hillegom op waardige wyze zyn nieuwen burgemeester ontvangen. Ruste op hem en zyn gezin Gods onmisbaren zegen! Rest ons nog te vermelden, dat de Hille. gomsche Radio-Centrale er voor gezorgd had. dat de plechtigheden per radio onder de abonné's gedistribueerd werd. Voorwaar een aardige, vooruitstrevende gedachte. Aankomst van den stoet bij het stadhuis By tje eereDoort tegenover villa Weere- rijn en vlUa Transforma werd even halt ?Wien 611 geelde de Harmonie het Neeriands bloed". Bij het Hof Waüteven Voor 2 kwam men aan bij het Hof, rir.. de schitterende eerepoort was opge- «m Daar st°nden de kinderen van alle scholen, terwijl zonder overdryving duizen den volwassenen als belangstellenden, mede aank zy het heerlijke weer stonden opeen gepakt. Het verkeer aan dat drukke gedeelte van de Hoofdstraat werd voor enkele minu- en gestremd doch dank zij de uitnemende egeling der politie slechts heel even. Uit al die kindermonden weerklonk een lang- m»ig hoera, totdat de Burgemeester en Me vrouw haden plaats genomen op hunne ze- s onder het baldakijn, waarna onder geproefde leiding van den heer P J. de arhionie een welkomstlied werd gezongen de wyze „Limburg is mijn Vaderland", qu'r'ede het „Wilhelmus" tweestemmig. Ook «c{, schitterend. Onder de vroolijke mar- Skanrt der muziek defileerden alle school- tWp e kinderen voor den burgemeester en daarna in de volmaakste orde naar Overzicht van den stoet, waarmede de nieuwe burgemeester in de gemeente werd ingehaald De plaatsvervangende burgemeester de heer Balvers, heeft hartelyke woorden van wel kom tot mü gesproken en er zyn meerdere redenen, waarom ik die op hoogen prijs weet tp f!+ollpn Voorloopig kan ik echter slechts wen- schen, dat wat thans niet veel meer dan een beleefdheid kan zyn, later, wanneer ik ooit afscheid van u zou moeten nemen, uit het hart zal. worden gesproken. Myne Heeren. Wethouders en verdere leden van den Raad, ik vertrouw, dat onze gemeenschappelijke beraadslagingen steeds op de meest aangename wijze zullen wor den gevoerd. Met groote waardeeling voor elkanders meening, ook wanneer deze yog 'zoo ver uiteen mocht loopen. Van een zakelijken en vruchtbaren arbeid in het belang der gemeente hoop ik, dat twee spreuken ons steeds voor den geest mogen zweven, en wel „in aer Beschran- kung zeigt zich der Meister" en „le mieux est l'ennemi du bien". m. a. w. „in de be perking openbaart zich het meesterschap" en „het voortdurend streven naar het beste is het zekerste middel om nooit het goede te bereiken." Van de medewerking van u, mijnheer den secretaris, en van de overige ambtenaren De menigte kinderen die deelnamen aan het défilé en de zanghulde Feestvergadering Bouwvakarbeiders Zaterdagavond had de afd. Heemstede der R.K. bouwvakarbeiders St. Joseph, een feest avond georganiseerd voor hare leden en hunne dames- Hiervan had het bestuur zich de mede werking verzekerd van de bekehde Rotter- damsche humoristen Kees Klare en Bram Flora en het Haarlemsche Jaszband „War mers Jaszband". De groote zaal van het R. K. Vereenigings- gebouw was bijna geheel gevuld. Voor het tooneel stond het fraaie vaandel «■schen groen en bloemen. Om kwart voor 8 uur opende de Voorz., de heer N. J. v.d. Linden, deze feestverga dering met den chr. groet, en een kort pro pagandistisch woord, vooral voor de jeugd- afdeelmg die hier een reden van bestaan blijkt te hebben. Hierna kregen de heeren Klaare en Flora de gelegenheid om er de goede stemming in te brengen met hun geheel nieuw repertoire, dat leuk en ernstig, kortom afwisselend was en de aanwezigen meermalen tot een spontaan applaus aanleiding gaf. Vooral levensliedjes als „het Schofje" en „Oude liedjes" van Flora sloegen in. Het was dan ook begrijpelijk dat het lid van het hoofdbestuur ,de heer Gommers, die een propagandarede zou houden, begon met te zeggen, dat er moed toe behoorde om na zulk een humoristisch gedeelte een ernstig woord te zeggen, om de aanwezigen aan te sporen mede te werken voor den groei van het R. K, Werkliedenverbond in het alge meen en van de bouwvakarbeiders in het bijzonder. Waar die propaganda te maketf en waarvoor Voor de kerk en voor de jeugd, in de Vereeniging en in de patronaten. Wij kunnen als vakarbeiders niet met allen samenwerken, omdat wij de plicht hebben op te komen voor ons beginsel. Wij zouden ziende blind en hoorende doof zijn als wij niet het verderf zien van het werk van Sovjet Rusland, het werk der laatste 30 jaar in Frankrijk en wat nu in Mexico geschiedt. Daartegen moeten wij stelling nemen. Spr. schetst de ziekte onzer tegenwoordige maatschappij.Hoe een groot deel der arbeiders, hun godsdienst ontnomen, nu enkel maar loonslaven zijn, waar tegenover staat een ander deel dat het stoffelijke najagend, alleen nog maar werkt om tn den kortst mogelijken tijd kapitalist te worden. De hoofdpijlen der maatschappij, de naas tenliefde, wordt ondermijnd, en de maat schappij moet ineenstorten als niet spoedig hulp komt. Spr. schetst het liberalisme, dat nu nog bestaat, en waartegen Leo XIII z.g„ in zijn Zendbrief Rerum Novarum reeds stelling nam. Ook vele arbeiders zegt spr. zien in dit stelsel geen gevaar en meenen het wel zonder organisatie af te kunnen. Er heerscht een zekere matheid, maar tot ben vooral wil spr. zeggen, dat wat verkregen of behouden is, dit te danken is vooral aan onze R.K. Orga nisatie. Wij hebben op verlangen van Z. H. den Paus een leeken-apostolaat te vervullen, en niet alles aan de geestelijken over te laten als het betreft het geestelijk belang van den arbeider, omdat de geestelijken met kunnen komen op werken en fabrieken. Daar ook vooral moeten wij de ieugd beschermen. Zij leven in de branding des levens, het schuim spat evenals dat der zee over hen heen, en als hen. evenals op zee, de helpende hand niet wordt aangeboden, moeten zij vergaan. Spr. xs verheugd te vernemen, dat hier reeds een jeugd-afdeeling werkt, help hen, en vooral gij moeders, hier in zoo grooten getale aanwezig. Gij zijt de beste propagan disten, zoowel voor de ouderen als voor de jeugd. Strijdt mee in eigen kring, in uw gezin, uw man en zonen aansporend actief deel te nemen aan de actie, dat ook uw belang is. Of de bond de laatste 10 jaar gewerkt heeft? Dit schetst spr. o.a. door de talrijke contrac ten die afgesloten zijn. De werkeloozen- uitkeering bedroeg in de laatste 10 iaar f 6.075.328 en bij staking f 882.972. In 1925 was het ledental slechts 73, nu is dit gestegen tot 122, maar in 1920 was dit 177. Deed de afd. hier goed werk Zij keerde in de laatste 10 jaar f 38.000 uit aan werkeloosheid. Dit ter propaganda. Uitvoerig schetst spr. de macht van het liberalisme, dat niet geduld mag worden, en langs wettigen weg moet worden bestreden, daar het anders tot revolutie zou voeren. Hiervoor is noodig een bedrijfsorganisatie, die men socialistisch noemt, maar waartegen wij aanvoeren dat het een eerlijk middel is. Dr. Poels heeft gezegd, dat over onze vaandels, waarachter wij den strijd voeren, vijf bisschoppen hun zegenende handen heb ben uitgestrekt. Wij zijn dus in goed gezel schap. Dat velen nog buiten onze gelederen staan, is onbekehdheid of lauwheid. Welnu, besluit spr. dan aan het werk, in ons aller belang. Spr. wil dan met den heer Meuleman zeggen „Nu ontwaken, tragen. loomen, Nu beginnen zonder schromen." Een welverdiend applaus volgde op deze rede. Nog een aardige verrassing volgde. Een van de leden der adspiranten afdeeling, zegde in dichtvorm dank aan het bestuur voor het moeizaam werk. Den voorzitter wordt etn foto der leden in lijst aangeboden, die dankbaar aanvaard wordt om een plaats in het R.K. Vereenigings- gebouw te krijgen. Nadat de humoristen nog verschillende nummers ten beste hadden gegeven, moes ten zij huiswaarts. De voorz. bracht hen dank voor den prettigen avond en riep hen een „tot weerziens" toe. Warmers Jaszband zorgde voor het mu zikale gedeelte, dat hen wel was toevertrouwd. Zoo om het middernachtelijk uur trokken de aanwezigen welvoldaan huiswaarts. Een vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden op Donderdag 22 Novem ber 1928 des avond-, om acht uur. De Agenda vermeldt 1 Vaststelling van de notulen der vergade ring van 25 October 1928; 2 ingekomen stuk ken; 3. voorstel tot vastsielitng van een leges verordening; 4. Voorstel tot instelling van een Schooltandartsdienst; 5. overname grond ge legen achter de Eikenlaan; 6 overname grond Kastanjelaan; 7 credietverleening voor den Reinigingsdienst; 8. Kasgeidleening 1929; 9. overdracht grond voor verbreeding Mo- lenwerfslaan; 10. Vaststelling herzien. XLIX van het Uitbreidingsplan; 11. vergoeding aan het Grondbedrijf voor overdracht grond Orchideeënlaan voorloopige vaststelling ge- meentereRenmg 1927 met bijbehoorende be- drijfsrekeningen13. comptabiliteitsbesluiten 14. vasts'elling kohieren plaatselijke inkom stenbelasting 15. Ontheffing plaatselijke inkomstenbelasting. VERBETERING VAN DE MOLEN- WERFSLAAN B. en W. schrijven den raad, dat het htm gewenscht voorkomt, in verband met den bouw van een bewaarschool naast de St. Augustinusschool, de Molenwerfslaan daar ter plaatse te verbreeden en te verharden. Hiertoe wordt om niet afgestaan door het Seminarie Hageveld, een strook grond van ongeveer 537 M2. en door het Kerkbestuur der parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart, een strook grond van ongeveer 420 M2. De kosten van het dempen van de sloot en de verharding der genoemde strooken grond worden geraamd op 6000. B. en W. stellen den Raad voor dit crediet te verleenen. Pluimveetentoonstelling De nationale pluimvee- en konünententoonstelling, welke Zaterdag en Zondag a-s. alhier in de groote zaal van het R. K. Verenigingsgebouw ge organiseerd wordt door de pluimvee- en konynenvereeniging „De Eendracht", belooft dit jaar een groot succes te worden. Uit verschillende provincies van ons land zyn reeds inzendingen toegezegd In totaal zullen er 425 nummers zyn, waaronder een groote collectie Orphingtons. Een byzondere attractie zal wel zyn een schitterende collectie Angorakonünen uit het hoenderpark van den heer Sibeyn te Amstel veen, iets wat op een tentoonstelling maar zelden voorkomt. Tydens de tentoonstelling zal mevr. Sibeyn een demonstratie geven van de ver zorging der dieren, vooral wat betreft het schoonhouden. In een aparte afdeeling komen de kony- nen, die dit jaar weer opgefokt zijn door de schoolkinderen. Deze dieren zyn door de leden der vereeniging aan de kinderen ver strekt. Verder zal er zijn een fraaie collectie post en sierduiven, o.a. een groote collectie postduiven van de postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden". Vervolgens een 8-tal nummers kalkoenen, verschillende soorten eenden enz. Een 12-tal bekers en vele luxe-voorwerpen en medailles zyn tot Vrijdagavond ter be zichtiging gesteld in de étalage van den hee* Happezak. Binnenweg 139. Proeven in de Haarlemmermeer? In bepaalde streken van Duitschland, waar de suikerindustrie, resp. bietencultuur, ondanks beschermende tariefwetgeving, een zeer moeilyken tyd doormaakt, schynt men met succes de gewasschen bietenbla deren en koppen tot meer waarde te bren gen door droging, waardoor een waardevol veevoeder wordt verkregen. Het „Alg. Hbld." verneemt, dat de Cen trale Suikermaatschappy ook voor ons land in het drogen van loof en koppen der bieten een middel ziet de rentabiliteit van de bietencultunr niet onbelangrijk te ver- hoogen, welk inzicht gedeeld wordt door de daartoe door de directie van den Land bouw aangewezen Rykslandbouwconsulen- ten, die met de Centrale Suikermaatschap py enkele drogerijen in Duitschland hebben bezichtigd, op grond waarvan het voorne men by de Centrale Suikermaatschappy zou bestaan het initiatief te nemen tot op richting van drogerijen als boven bedoeld en het volgend jaar een paar proefinstallaties te bouwen, om deze in samenwerking met en ten voordeele van de bietenverbouwers te exploiteeren. De eerste installatie zou vermoedelyk in Ide Haarlemmermeer worden gebouwd. W. O., 40 jaar, chauffeur by burgemeester H. te Sch. (N.-B.) stond op 13 November j.l. voor de Arnhemsche Rechtbank terecht ter zake van het feit, dat hy op 6 November 1927 's avonds laat op den Ryksweg Nijmegen Neerasselt zekeren K. heeft aangereden met een auto, waarin gezeten waren de burge meester, diens echtgenoote en dochter. K. reed op een motor. Verd. reeds links van den weg en was schuld van de aanryding. Na de aanrijding zijn de inzittenden uit den auto gestapt en hebben naar het slachtoffer niet omgezien, terwijl K. met gebroken been en ernstige hoofdwonden langs den weg lag. Een jaar later was het slachtoffer nog niet hersteld. Het O. M. eischte tegen den chauffeur, die wettelijk alleen aansprakelijk was voor de aanryding zoowel als voor het ln onbezorg- den toestand achterlaten van het slachtoffer, drie maanden gevangenisstraf. De Rechtbank, in deze zaak uitspraak doende, veroordeelde gisteren verd. tot 1000 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9