Buitenlandsch Nieuws m jr. FEUILLETON RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Ontwapening en de taak van de kerk MARCIA DE LAUBLY DE ONTPLOFFING TE VINCENNES GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN UITLOTINGEN Hoezeer de gedachte van de ontwapening leeft onder de menschen, blijkt opnieuw uit een ingezonden stuk in de „Manch. Guard" in antwoord op een hoofdartikel dezer da gen in dat blad verschenen. In dat artikel was betoogd, dat nimmer de ge legenheid zoo gunstig was als thans voor een doortastende beweging tot universeele ver-, mindering van de bewapening. Immers, in 1914 stonden in Europa twee groote coali ties tegenover elkaar, die zo goed tegen el kaar opwogen, dat elk vreesde vernietigd te zullen worden, indien de ander, door het eerst toe te slaan, enkele dagen voorsprong kon behalen. Deze toestand is, al bestaat nog steeds ge vaar voor een nieuwen oorlog, geheel ver anderd: conventies, waarvan men toen nau welijks durfde droomen, zijn thans in wer king. Frankrijk zoekt veiligheid in een gewapen- den vrede. De leiding van een algemeene ontwapeningbeweging, waarop eigenlijk ïeaereen wacht, kan en moet genomen wor den door het Britsche Rijk en het Britsehe Rijk alleen. De inzender nu onderstreept met warmte deze gedachte: het wachten is slechts op een beslist en moedig voorbeeld, daaromheen zullen de verlangens en beloften van alle volken zich kristalliseeren in daden en fei ten. De regeeringen wachten zenuwachtig en voorzichtig af en kijken naar elkaar, wan trouwend geworden door vroegere ervarin gen. Regeeringen toch zijn verantwoordelijk voor de veiligheid van haar volken kan een harer tot zulk een besliste en moedige daad overgaan? Dit kan een regeering alléén, indien zij een duidelijk en machtig mandaat heeft van het volk zelf, dat de verantwoordelijkheid moet dragen. Aan de haar onderlinge twisten terzijde zettende kerk de taak, meent de inzender, om de leiding te nefh'en het volk op te wek ken de regeering zulk een mandaat te geven, dat zij alsdan zal moeten opvolgen. Een soortgelijk geluid is niet nieuw inder daad het werd reeds meer vernomen, en ip verschillende landen. Maar tot dusver bleef het helaas zonder noemenswaardigen weerklank. Uit een uiting als van dezen geestdriftigen Engelschman blijkt intusschen opnieuw, hoezeer de mensch snakt naar het bevrijdende woord. CHAMBERLAIN De „Times" meldt, dat Sir Austen Cham berlain, de minister van Buitenlandsche Za ken, eind dezer week te Londen zal aan komen en zijn ambtsbezigheden aan het Fo reign Office Maandag a.s. hervatten. Men neemt aan, dat hij zal deelnemen aan de zitting van den Volkenbond, die 10 Dec. a.s. begint. DE COMMISSIE VAN DESKUNDIGEN De vermoedelijke werkzaamheden LONDEN, 21 Nov. De „Times" ver neemt, dat een Duitsch memorandum, waar. in de ideeën der Duitsche regeering, inzake de verdere behandeling van de herstel kwestie vervat zijn, thans gereedgekomen is en spoedig aan de Geallieerde regeeringen zal worden toegezonden. Naar het blad ver der mededeelt, zullen de afzonderlijke ge allieerde antwoorden op de Duitsche démar- ehe van 30 October in groote trekken over eenstemmen. De uitnoodiging van Ameri- kaansche deskundigen wordt algemeen toe gejuicht; zij zal waarschijnlijk van de Com missie van Deskundigen uitgaan. Ieder land zal vermoedelijk slechts door twee deskundi gen in de commissie vertegenwoordigd wor den. Naar verluidt zullen tegen de onafhan kelijkheid van de experts geen bedenkingen geopperd worden. Practisch kan dit slechts beteekenen, dat de deskundigen aan hun regeeringen verantwoording schuldig zijn, doch niet onder permanente controle komen te staan. Beslissingen zijn van de Commissie van Deskundigen niet te verwachten; haar adviezen dragen slechts een aanbevelend karakter zonder meer. De plaats van bij eenkomst zal Brussel of Parijs zijn, doch Parijs heeft op practische gronden de voor keur. De taak der commissie vat de „Times" als volgt samen: Vaststelling van aantal en totaalbedrag van de jaarlijksche betalingen, welke Duitschland in de toekomst ter volledige del ging van zijn schuld aan de onderscheidene regeeringen voor de uit den wereldoorlog Mussolini: „1/Aetna c'est mol!" ueemt, aui» vaixwsj» luumayn, (Zinspeling op het gezegde van Lodewyk i werd van de komltadsji's na den moord op XIV: „L'état c'est moi!" (De staat ben ik!) [generaal Protogerow zijn politiek van uit- voortvloeiende kosten moet verrichten; een nieuwe regeling van den vorm en de voor waarden van de Duitsche schuld, alsmede de wijze van kapitalisatie en commercialisatie daarvan; aanpassing van het Dawes-plan aan de voorwaarden van een definitief ver drag. De idee van samenwerking tusschen de Commissie van Deskundigen en de Com missie van Herstel vindt blijkbaar instem ming. STUDENTENRELLETJES TE OXFORD LONDEN, 21 Nov. (V.D.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag demonstreerde een duizendtal studenten van de Universiteit te Oxford voor het Clarendon Building, het ambtsverblijf van de proctoren, die met het toezicht belaste Universiteits-ambtenaren, als protest tegen de in den iaatsten tijd verscherpte toepassing der Universiteits reglementen. Een aantal gemaskerde studen ten arriveerde in auto's, vernielde bijna alle vensterruiten en richtte ook in het gebouw belangrijke schade aan. Van de auto's, waarin de studenten vluchtten, waren de herken- ningsteekens verwijderd. Later in den nacht verzamelde zich wdeerom een duizendtal studenten voor het gebouw, die toegang ver langden. Toen hun den toegang geweigerd werd, alarmeerden zij de brandweer, in de hoop, tijdens de daardoor ontstane verwar ring het gebouw te kunnen binnendringen. Het gelukte de politie echter, met behulp van het bewakingspersoneel, de studenten tegen te houden. In Universiteits-kringen zou men over het gebuerde ernstig ontstemd zijn en maatregelen treffen, om de aan stichters op te sporen en te straffen. PARIJS, 21 Nov. (V.D.) Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in het munitie-depot te Vincennes werd heden voortgezet. Aangezien de deskundigen van meening zijn, dat de projectielen zelfs bij een val niet tot ontploffing kunnen komen, acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hier van kwaadwillig opzet sprake is. BRUTALE OVERVAL PARIJS, 21 Nov. Naar verluidt, werden Woensdagmiddag in de nabijheid van de beurs van Marseille 3 bankbedienden door 5 bandieten overvallen, neergeslagen en van alles beroofd. Een der bedienden werd door een revolverschot gedood. De beide anderen bekwamen levensgevaarlijke verwondingen. Den roovers viel een buit van 358.000 fmacs in handen. Na den overval vluchtten zij in een gereedstaanden auto. DE KONING ZIEK LONDEN, 21 Nov. Hedenavond werd te 20 uur het volgend bullètin van het Bucking ham Palace uit bekend gemaakt: „Zijn Majesteit is lijdende aan een koude en heeft eenige koorts. Hij moet het bed houden." ONDERHOUD TUSSCHEN BRIAND EN DEN ENGELSCHEN GEZANT PARIJS, 21 Nov. De Minister van Bui tenlandsche Zaken, Briand, had heden een onderhoud met den Engelschen gezant, Sir William Tyrell, waarin onder meer gespro ken werd over de resultaten van de bespre kingen der geallieerden onderling en tus schen de geallieerden en Duitschland, over de samenstelling van de commissie van fi- nancieele deskundigen en over de vervroegde ontruiming van het Rijnland. DE MOORDENAAR VAN DEN ITALIAAN+ SCHEN PRIESTER GEVAT BRUSSEL, 21 Nov. De dader van den moord op den Italiaanschen priester Cara- vadossi, werd heden in de nabijheid van Luik gearresteerd. De dader is van Italiaan- sche nationaliteit, draagt den naam Narto- me en heeft de daad bekend. Hij beweerde geen helpers te hebben gehad. Op den dader die beweerde zijn daad als een politieke misdaad te beschouwen, werd een revolver met 6 personen en 34 reservepatronen ge vonden. DOODELIJK ONGEVAL BIJ HET VAN STAPEL LOOPEN VAN EEN BOOT KOWNO, 21 Nov. (V D.) Uit Moskou wordt gemeld, dat te Sormowo, in de nabijheid van Nisjnl-Novgorod, bij het van stapel loopen van een pos gebouwden lichter een doodelijk ongeval plaats vond. Doordat de kobels, waarmee het schip werd tegengehouden, braken, gleed het schip met groote snelheid van de helling en werden de arbeiders, die zich ter olaatse bevonden, meegesleurd. 3 Arbeiders werden gedood en 18 zwaar ge wond. MACEDONISCHE TERREUR Klopjachten op de volgelingen van Protogerow De correspondent van de „Manch. Guard." te Belgrado meldt, dat niettegenstaande de scherpe censuur de „Vreme" uit Sofia ver neemt, dat Vantsja Mihailow, die 't hoofd De socialist Paul Boncour, de Fransche gedelegeerde bij den Volkenbond, die als zoo danig is afgetreden roeiing van zijn tegenstanders voortzet. Hij zou zijn krachten thans concentreeren in de districten van Petritsj en Kustendil. De be volking hier heeft onlangs een memorandum aan de regeering gezonden, waarbij deze verzocht wordt tusschenbeide te komen. De volgelingen van Mihailow oefenen n.l. 'n vol ledige terreur uit. Het verhaal gaat, dat Mi hailow van leden van de regeering de namen van honderd onderteekenaars is te weten ge komen en dat hij hun onmiddellijke exe cutie heeft gelast. Over elf leden van het districtscomité van de komltadji-organisatie, die geen eed van trouw wilden afleggen aan het nieuwe hoofdbestuur werd dadelijk het doodvonnis uitgesproken. Zes werden ter plaatse gefusil leerd, terwijl vijf wisten te vluchten, maar later werden gegrepen en gedood. De voor naamste volgelingen van den vroegeren lei der Protogerow zijn in de bergen en de bos- schen gevlucht, waar zij thans door hun vijanden als wilde 'dieren worden opgejaagd, waarbij vooral gezorgd wordt, dat zij niet naar Griekenland of Zuidslavië kunnen ont komen. EEN BOM TE MELBOURNE Gistermorgen is een bom geworpen in de buurt van de woonplaats van den heer Swan- ton, den directeur van de scheepvaartlijn Crosby. Het huis werd zwaar beschadigd. De directeur zelf was afwezig. Zijn familie, die op de bovenverdiepingen sliep, bleef on gedeerd. Swanton is een bekend reeder en eigenaar van een overzeesche stoomvaart maatschappij. De politie is er van overtuigd, dat de aanslag het misdadig opzet is van zeer gevaarlijke havenarbeiders- Alle be schikbare detectiven en rechercheurs zijn opgetrommeld om de schuldigen te ontdek ken. BANKROOF Een buit van 10.000 dollar Twee voorname Chineesche banken, in het zakendistrict van Nanking gelegen, zijn het slachtoffer geworden van een buitengewoon brutalen diefstal op klaarlichten dag. Ban dieten, die met een automobiel voorkwamen, drongen de bankgebouwen binnen, en terwijl eenigen hunner het personeel onder bedrei ging met een revolver in bedwang hielden, plunderden anderen de kassa. Zij maakten ongeveer 10.000 dollars buit. Vervolgens na men zij de vlucht. HERMANN SUDERMANN OVERLEDEN BERLIJN, 21 Nov. De bekende Duitsche schrijver Hermann Sudermann is heden avond, kort voor 6 uur, aan de gevolgen van een beroerte, waardoor hij 7 weken geleden getroffen werd, overleden. Na den aanval werd hy op zijn wensch naar Berlijn overgebracht, waar hij in het Franciscaner Ziekenhuis door zijn huisdok ter werd verpleegd. Eenige dagen geleden deed zich bovendien longontsteking voor, waardoor zijn dood werd bespoedigd. Hermann Sudermann werd 30 September 1857 te Matziken bij Heidekrug (Oost- Pruissen) geboren. Na het lyceum te Elbing te hebben bezocht, studeerde hij aan de Universiteit te Koningsbergen. Zijn drama's waarin hy vooral in den beginne sociale onderwerpen behandelde of het moderne ge zelschapsleven beschreef, hadden altijd groot succes. Bekend zijn vooral zijn romans Katzensteg, Heimat, Gliick im Winkel, Jo- hannisfeuer, Frau Sorge en Die Ehre, waar van een aantal o.a. Katzensteg en Heimat verfilmd werden. In 1891 trad Sudermann in het huwelijk met de schrijfster Klara Lauckner. Duitschland verliest in den 71- jarigen schrijver een van zijn meest popu laire auteurs. 10 HUIZEN INGESTORT PARIJS, 21 Nov. In de Spaansche stad Coruna stortten 10 huizen, in één blok ge bouwd, van 4 verdiepingen, in elkaar. De be woners waren, doordat er groote scheuren in de muren ontstonden, bijtijds gewaarschuwd, zoodat er gelukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. De diamantsmokkelzaak Het stoomschip „Berengaria", aan boord waarvan bij aankomst te New-York een partij gesmokkelde diamant werd gevonden, is, zooals nader uit New-York werd geseind. Zaterdagmorgen' bij aankomst door niet minder dan zestig douane-ambtenaren door zocht, die alle hutten nauwkeurig visiteer den, ook die van den kapitein van het schip, sir Arthur Rostron. De ambtenaren bega ven zich direct naar de hut van Ballyn, den eersten hofmeester, die, zooals men weet, werd gearresteerd. De ambtenaren veront schuldigden de scherpe visitatie met de mededeeling, dat zij op de hoogte waren ge bracht van een samenzwering tot het bin nensmokkelen van sterken drank. Het onderzoek was zoo streng, dat geen lade ongeopend bleef en geen stuk kleeding in de garderobes ononderzocht. Allen Sylvester, de „assistant-district- attorney", zeide, dat men kon verwachten, dat nog vele personen zouden worden ge arresteerd en dat de samenzwering uitge breide vertakkingen had, niet slechts te New-York, doch ook in de hoofdsteden van Europa. Een R.-bericht noemde in verband met deze smokkelzaak ook Amsterdam, waarvandaan smokkeidiamant naar Sou thampton zou worden gezonden om verder zijn weg te vinden naar Amerika. Deze be schuldiging heeft in Amsterdamsche diamantkringen natuurlijk de aandacht ge trokken De Amsterdamsche diamanthandel mocht er immers altijd prat op gaan, dat hij zich met smokkelhandel niet inliet en tot nogtoe is tegen Amsterdam dan ook hooit iets van dien aard ingebracht. Men geeft ons ook thans in kringen, die op de hoogte geacht mogen worden, de stellige verzeke ring, dat voor bovengenoemde beschuldiging wat bona fide firma's betreft geen grond aanwezig is. Mr. Scapini terug van zijn rondreis door Amerika Mr. Georges Scapini, het bekende blinde Kamerlid voor Parijs en voorzitter van den bond van oorlogsblinden, is uit New-York in zijn vaderland teruggekeerd. Hij heeft het congres van het Amerikaansche Legion te San Antonio in Texas bijgewoond en een rondreis door de V. S. gemaakt, die voor hem een zegetocht geweest is. Hij vertelde bij zijn aankomst te Havre, dat hij in Amerika ongeveer vier redevoe ringen per dag had aangehoord. Op uitnoo diging van het Amerikaansche legioen was hij derwaarts gegaan alleenlijk om uiting te geven aan de vriendschap der Fransche kameraden voor de Amerikaansche en de banden op de slagvelden aangeknoopt, nauwer aan te halen De hoop van allen is. aldus mr. Scapini, dat wy aan degenen, die na ons komen de verschrikkingen zullen besparen die wy ge kend hebben. De heele wereld wil het gebouw van den vrede optrekken. De beste kans dat dit gebouw hecht zal zijn is, er als grondslag de oudstrijders aan te geven die, daar zij den- oorlog gekend hebben, in staat zijn er een herhaling van te voorkomen door een wederzijdsche vriendschap onder hand having eener passende waardigheid voor het eigen land. De veroordeeling van Doriot Het communistische Kamerlid Doriot was in verzet gekomen tegen twee bij verstek tegen hem door de Parysche rechtbank ge wezen vonnissen: in November 1927 was hij tot een jaar gevangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld als beheerder van een arbeidsblad en in Februari van dit jaar tot 3 jaar en 5000 francs boete wegens zijn op treden in China. In beide gevallen was hem aansporing van soldaten tot ongehoorzaam heid met het doel van anarchistische propa ganda ten laste gelegd. De eerste straf is bevestigd, de tweede is verminderd tot 2 jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete,- Deze straffen zullen samenvallen met een straf van 13 maanden en 3000 francs boete, in Mei 1927 tegen hem uitgesproken. Daarentegen zullen de boeten bij elkaar worden geteld. De zaak-Mestorino Charles Mestorino, de juwelier die den makelaar Truphème vermoorde, wacht nog steeds op zijn overbrenging naar het bagno. Dat zal nog wel een poosje duren, want eerst over ëen maand of vijf, zes zal het eerstvol gende convooi van dwangarbeiders samenge steld worden, waarvan hij deel zal uitmaken. Het transportschip, waarmee zij zullen ver trekken, kan n.l. 563 passagiers vervoeren. En nu verwacht men, dat de gevangenissen van Frankrijk en Algiers niet vóór April 1929 dit contingent kunnen leveren. Mevrouw Mestorino heeft het voornemen te kennen gegeven naar Guyana te gaan zoodra beslist zal zijn over het vertrek van haar man. Ze mag wel niet bij hem zijn in St. Laurent a.d. Marowyne (het verban ningsoord) maar zij zal dan toch in de buurt zijn in afwachting van de dingen die komen zullen Een vrouwelijke Harry Domela „Pilnzessin Margarethe voji Preuszen" In het begin van de volgende week zal te Erfurt het proces beginnen tegen de boeren- arbeidster Martha Barth, die vervolgd wordt wegens talrijke oplichterijen. Drie jaar lang is het haar gelukt in Erfurt, Eisenach, Gera en andere plaatsen in Thuringen zich te laten doorgaan voor prinses Margarethe van Pruisen. Door een toeval is men achter haar be driegerijen gekomen. Twee dames uit Erfurt, die aan de „prinses" groote bedragen geleend hadden, zochten haar op in het paleis van prins August Wilhelm te Potsdam, waar zy volgens haar beweren zou logeeren. De „prinses" bleek er wel te zijn, doch als Martha Barth in den koestal te vertoeven. Een jaar lang heeft zij preventief gezeten. Ook „prins Wilhelm", alias Harry Domela, zal weder moeten terechtstaan, dit keer wegens oplichting van pensionhouders Het heet dat hij juist bezig was zijn memoires te schrijven. Het gouden Priesterfeest van Z.H. Paus Pius XI Thans is definitief besloten dat de offici- eele Jubileumfeesten ter gelegenheid van het gouden Priesterfeest van Zijn Heiligheid Paus Pius XI, op 20 December aanstaande zullen beginnen. Een groote groep Katholie ken uit Milaan zal dien dag naar Rome ko men om tegenwoordig te zijn bij de inwijding van het nieuwe Lombardijnsche seminarie op den Esquilijnschen Heuvel, tegenover Santa Maria Maggiori. Binnen enkele dagen zullen de theologanten uit het bisdom Mi laan het groote gebouw, dat thans reeds zoo goed als voltooid is, in gebruik nemen, doch de officieele inwijding zal eerst enkele weken later op den negen en veertigsten verjaardag van 's Pausen Priesterwijding geschieden. De Jubileumfeesten zullen een heel jaar duren n.l. tot 20 December 1929. Het Romeinsche Comité om het programma definitief vast te stellen is reeds samenge komen. De onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Republiek Guatemala Na een kerkvervolging van meer dan 50 jaar genieten de Katholieken van Guate mala thans weer vrijheid van godsdienst. Sedert 1871 was de regeeringsmacht in han den van verwoede tegenstanders der Kerk; zij hebben gedurende al die jaren een hef tige campagne gevoerd tegen de katholieken. In-1926 was deze vervolging zoo verschrik kelijk, dat men dacht, dat het Katholicisme in Guatémala geheel en al uitgeroeid zou worden. Toen echter President Orellana plotseling gestorven was en President Chacon, die in zijn plaats gekozen werd meer op Christelijk standpunt bleek te staan, kwam er spoedig een gunstige wending in de regeeringspoli- tiek. Deze president gaf aan den gezant van Guatémala te Parijs en te Londen, Dr. Mat- tos, opdracht om met het Vaticaan onder handelingen aan te knoopen over het sluiten van een „modus vivendi". Dr. Mattos heeft zijn taak zeer goed vol bracht: binnenkort zal Guatémala een ge zant naar het Vaticaan zenden, waardoor het aantal vertegenwoordigers van vreemde mogendheden bij den H. Stoel tot 29 zal stijgen. Wat de anti-godsdienstige wetten betreft, enkele bepalingen zijn reeds ingetrokken, terwijl de overige met de meest mogelijke toegevendheid zullen worden toegepast. PURMEREND, 21 Nov. Paarden. Aan de laatste paar denmarkt waren aangevoerd 116 paarden. Men besteedde voor rijpaarden f 250—450, werkpaarden f 200- 350, slachtpaarden f680—150, hitten f75—160. De handel was matig met goede prijzen. WOERDEN, 21 Nov. Kaas. Ter markt waren 417 partijen Prijzen Goudsche f 51—56, rijksmerk ie s. f 5659, 2e s. f 52—55» zware tot f Handel matig. MAASTRICHT, 21 Nov.Botermijn. Aanvoer 131,025 kg. Hoogste prijs f 2.40, middenprijs f 2.33» laagste prijs f2.25. IJMUIDEN, 20 Nov. Van de Katwijksche haringvloot kwamen heden hier binnen de loggers K. W. 31 (Eendracht) met 200 kantjes pekel en 225 kantjes steurharing K.W. 34 (Zeezwaluw) met 175 kantjes pekel en 151 kantjes steur haring K. W. 131 (Johanna Maria) net 129 kantjes pekel en 28 kantjes steurharing K. W. 159 (Java) met. 230 kantjes pekel en 302 kantjes steurharing K. W. 116 (Johan Rein- dert) met 95 kantjes pekelharing. Ofschoon het in de laatste dagen zwaar stormweer is ge weest kwamen Maandag tooh nog 30 plaatse!, stoomtreilers alsmede 1 Katwijksche logger van de Noordzeevisscherij met hunne vangsten alhier aan den afslag. Het mecrendeel dezer schepen maakte vrij goede besommingen, zoodat de totaal- opbrengst dezer ladingen f 88.460 bedroeg. Van de beugvis- scherij kwamen schepen aan den afslag. Geveild werden de vangsten van twee IJmuidcr stoomharingloggers met een opbrengst van f 7360. Nog arriveerden 8 Britsche stoomdrif- ters met een aanvoer van 2250 manden versche haring en verkocht werden de vangsten van 5 dezer schepen met een besomming van f 5105. De totaalomzet bedroeg dien dag aldus f 101.925. ENKHUIZEN, 20 Nov. De garnalenaanvoer bedroeg hier gisteravond totaal 2400 pond. Laatste markt f 6.05 per kist van 55 pond. Krabben, 60 manden, golden 27 ct. per mand. De haringvisscherij is hier bijna geheel gestaakt, doordat de netten door den storm ernstig zijn beschadigd. Gelukkig stonden er nog maar weinig in zee. ENKHUIZEN, 30 Nov. Hedenavond hebben 31 vaartui gen hier aangevoerd 1415 pond hoekschar, 350 pond hoek- bot, 1176 stuks reephanng. 2355 pond gar 11aien en 107 man den nest. De schar gold f 12—10.35» de bot ƒ20.1521.10 per 50 kg. Garnalenprijs f 5.70—5-9° P« kist van 55 pond. Nest gold 50 ct. pet mand. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND BALI (thuisr.) 30/1 r v. Port Said. CHRISTIAAN HUYGENS (thuisr.) 31/ti T.m. 6 u. te Genua. JOHAN DE WITT (thuisr.) 19/11 v. Sabang. KANGEAN (thuisr.) 19/11 v. Beiawan. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 30/11 te Port Said. MANOERAN 31/11 van Batavia te Amsterdam. P. C. HOOFT (uitr.) 30/11 v. Sabang. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND 30/11 nam. 6 u. v. Hamburg n. Amsterd. FLANDRIA (uitr.) 30/11 v. Santos. GELRIA (uitr.) 30/11 v. Las Palmas. ORANIA (thuisr.) 30/11 v. Rio de Janeiro. ZAANLAND (thuisr.) pass. ao/11 Fernando Noronha. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPÏJ ADONIS 30/11 v. Oran te Venetië. ARES (uitr.) ao/it te Guyara. ARAIDNE 30/11 v. Barcelona n. Tarragona. BAARN (uitr.) 19/11 v. Curacao n. Cristobal. BENNEKOM (thuist.) Chili, I. v. Duink. n. Antw., pass. 30/11 Vlissingen. CRYNMSEN 2t/ir van West-Indië te Amsterdam CRYNSSEN (thuisr.) 30/11 v. Havre n. Amst. EOS 20/n v. Vigo n. Bordeaux. EUTERPE 31/11 v. Harburg te Amst. IL.OS 21/11 v. Rott. n. Passages. IRIS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 20/iï Holtenau. JUNO 19/11 v. Lissabon n. Tanger. MARS 21/11 v. Breinen te Amst. PERSEUS 21/11 van Stettin te Amsterdam. ODYSSEUS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 30/11 Holtenau. PETWORTH 30/11 v. Lissabon n. Amst. RHEA (thuisr.) 33/11 te Havre. VENUS (uitr.) 19/11 v. S. Domingo City n. P. Cortes. HALCYON LIJN STAD HAARLEM 21/11 v. Rott. te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN WAALDIJK (uitr.) pass. 20/11 Ouessant. HOLLAND—AMERIKA-LIJN ELOMMBRSDIJK 21/11 van Rotterdam naar New York EEMDIJK, Londen n/d. Pacifickust, 19/11 te Los-Angeles. GAASTERDIJK, Baltimore n. Rott. pass. 21/11 Lizard. KINDERDIJK, Pacifickust n. Rott., 20/n te Londen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN HOOGKERK (uitr.)" 19/11 Malta. SCHIEKERK (thuisr.) pass. 20/11 Ouessant. VRIJDAG 23 NOVEMBER, HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding - 12.302.00 Concert door het Boris Lensky-Trio 6.007-15 Concert door het Boris Lensky-Trio 7.15— 7-45 Schippersles 8.058.50 Schubert-herdenking* Kerkconcert. Di Moorslag-sopraan. R. Broekmarm-ait* Jacques v. Kemen-tenor. H. Koning-bas. F. Hasselaar orgel 8.509.C35 Nutslezing door Mr. M. Levenbac 2 Productie en welvaart 9.3510.05 (Vervolg) Kerk concert 1&.15 Concert in Middelburg. A.V.R.O.-* Tocht. Het Omroep-orkest o. I, v. Nico Treep en Lotti Muskens Sleurs. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.30 Lunch- muziek door het K. R. O.-Trio 3.004.00 Vrouwen uurtje door Mevr. KMler-Wigman. K. R. O. 4.00— 5.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek 5.006.45 N.C.R.V, Concert. Mej. Sandow-piano. J. Richter-viool. P. de Vries-fluit 8.15 V.P.R.O. F. Zepparoni-viool H Schouwman-piano. Th. Hannema-tenor 8.55 V.P.R.O, Spr.Prof. Dr. H. T. de Graaf De dwaas tn de litera tuur 9.55 F. Zepparoni, H. Schouwman en Th. Hanne- ma. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Sonatenconcert (viool-piano) 12.50 Orgelconcert 1.20—2.20 Orkestconcert a.50 Lezing 3.15 Muziek 3.20 Lezing 3.40 Muziek 3.45 Lezing 4.00 Muziek 4.05 Tooneel voor scholen 4-50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing; Hockey 6.35 Nieuwsber. 7.05 Pianoduetten van Schubert 7.20 Muzik. critiek 7.35 Muziek 7.45 Lezing 8.05 Pianoconcert door Adoph. Hallis 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. GranvilJ e Banock, i. d. Queen* Hall, „The Pilgrim's Progress" (dee! i), van Bantock en Bunyam. Koor en orkest 10.05 Vervolg Symphonie concert (deel 2 Werken van Schub3ert 10.50 Lezing- 11.05 Een verrassing 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 13.503.10 Orkest- concert 4.055.05 Concert 8.5011.20 „Le Delu ge." van St. Saëns, voor soli, koor en orkest. „Les petits Pantins de Bois." van M. Levy. LANGENBERG. 469 M. 11.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 5.055.50 Orkestconcert.^- 7.208.15 Concert. Klein-Werag'-orkeat 8.20 Concert. H. Mtihlhofcr en F. Ettel, Dr. Krug-declamatie. K4 Schnutt-Walter-bariton. Tot slot „Erster Klasse,'* klucht in 1 acte Daarna dansmuziek tot 11.20. KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN) 1250 M. en 1700 M. c. a. 11.204.20 Lezingen 4.20 Orkestconcer 5.207.05 Lezingen 7.20 „Oedipus Rex," opera in acten v. Strawinsky 8.20 Lezing 8.50 Uit oudt zangspelen. C.Jöken-tenor. R.Fambngk-sopraan. Orkest HAMBURG, 395 M. 3.35 Orkestconcert 5.20 Orkest concert 6.20 Concert 9.50 Actueele causerie cn daar na her-uitzending van buitenlndsche stations. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Vlaamsched L literatuur 6.50 Vioolconcert 7.20 Gramofoonm-n ziek 8.3510.35 Galaconcert. Orkest en solisten. HOLLAND—WEST-AFRI KA-LIJN AURORA (uitr.) 19/11 te Freetown. FAUNA 20/xx v. Arasterdam n. Hamburg. JAVA—NEW-YORK-LIJN SIMALOER, New York, n. Java, ao/xi v. Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD BATAVIA (thuisr.) pass. 21/11 Perim. DJA.MBI (thuisr.) pass. 30/11 Perim. GORONTALO (thuisr.) pass. 20/11 Panteftaria. INSULINDE (uitr.) 20/11 v, Tanger. KERTOSONO (thuisr.) 21/11 v. Padang. MED AN 21 /ii v. Rott. n. Batavia, via Antw, MENADO (uitr.) pass. 20/zi Point de Galle. SCHOUWEN (thuisr.) pass. 20/11 Suez. TJERIMAI (thuisr.) pass. 21/xi v.m. 5 u. Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCOR ai/xx v. Antw. te Rott. ALPHERAT (thuisr.) 20/11 v. Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ANTOMEDON 21 xx v. Rott. n. Hamburg. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 20/1 x v. Valencia n. Rott. JONGE JOHANNA 20/11 v. Barcelona n. Castellon» NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER I 20/11 van Hamburg naar Rotterdam, BATAVIER III ai/xi V.m. 8 uur 15 van Rotterdam tft Gravesend, BATAVIER VII 20/1 x van Middlesbro na ar Rotterdam» BEURSPLEIN 20/11 van Rotterdam te Lulea. BEVERWIJK sleebboot 14/11 van Cadix te Corutma, ELLF.WOUTSDIJK 19/11 van Hamburg te Bahia. HELENA 18/11 van Barry te Villa Constitution. GRONINGEN, sleepb. met 2 lichters, 39/1 x Las Palm* gep. IJmuiden naar Buenos Ayres. HELENA ms., 17/xx van Hamburg naar Odense, IJLDUM 29/11 van Rotterdam te Tarapa. IJSSEL, 21/11 Holtenau gep. Sundsvall naar Rotterdam» INDUS sleebboot 20/11 te Suez Singapore naar R'dam. J. S. AUG. KESSLER 20/11 te Antwerpen, Curacao naar Vlaardingen. JEANNETTE 19/xi Hoheweg gep.» Bremen naar Ply mouth. KATHARINA m.s. 17/n van Aalborg te Hamburg. MAGDALEN A ix/11 St. Lucia gep. Port Arthur naaf Buenos Ayres. MIDSLAND 20/11 van Rotterdam te Leith. NOORD-HOLLAND 19/n van Harlingen te Goole. NQORDWIJK 19/11 van Boucau te Bilbao. PROCYON 20/xi van Montreal naar Antwerpen* 'RIJSWIJK 20/n van Leith naar Bordeaux. ROSSUM 21/9 van Helsingfors naar Amsterdam, SCHIELAND 20/n van Rotterdam te Londen. SCHWALBE Pilow, 19/11 van Rudsjöbing te Holtenau ST. ANNALAND 20/11 van Blyth naar Rouaan. STAD ZAANDAM ax/xi van Helsingfors naar Raumft, STAD ZWOLLE 20/11 van Rotterdam te Dunston. TWEED ig/n van Rotterdam te Sunderland. VECHT 21/ix van Henosand te Ornskjolvik- VECHTDIJK 19/11 op 70 mijl Z. van Land's End gesiga» Rosario naar Barry. WALSUM 20/11 van Montreal naar Antwerpen. WEAR 20/11 van Aberdeen naar Rotterdam. WOENSDRECHT 16/xx Bermuda gep. Los Angelos naaf Rouaan. VILDUM 20/11 V3n Rotterdam te Tampa. ZEEHOND ms Nooitgedacht ao/ix van Niel te Londen* ZONNEWIJK 20/n Gibraltar gep. Montreal naar Gent» ANNA ELISABETH ms., 20/xi te Londen uitgekl. na» Antwerpen. ANTJE ms.. Hartman, 20/1 f te Londen uitgekl. na» Brussel. CITO m.s. 20/xï van Nieuwpoort tc Londen. HARMINA ms. 20/11 van Room te Londen. LUTGERDINA ms., 20/xï van Gravesend naar Gent. NOORD FRIESLAND m.s. 20/11 te Londen uitgett» naar Antwerpen. REINA II m.s. 20/11 van Antwerpen tc Londen. SCHIELAND 20 11 van Rotterdam te Londen. SURODAN ms., 20/xï van Treport te Londen. VECHTDIJK 20/11 van Rosario te Barry Doche. IJSSELDIJK 16/11 van Las Palmas van San Nicoles mat Dieppe* ZEEHOND ms., Nooitgedacht, 20/ix te Londen uitgekl* naar Antwerpen. PANAMALOTEN. Trekking van 15 November. No. 1728220 is betaalbaar met frs. 2*0,000; no. 39*66* met frs. too.000; No. 1374553 met frs. 10.000; no, 93?.113 met frs. 5.000: No. 152494. 186032, 454"», 902852 en *97939 tijn elk betaalbaar met frs. 2.000. De vijfitg l»cnde nummers zijn elk betaalbaar met frs. 1.000 163583 183855 282708 286148 287681 322069 407214 413067 425582 43x646 438845 557979 573794 583420 592068 683374 686403 700024 734396 779026 837767 S38697 884709 x002445 1121835 x157x51 1256x69 128x407 13229899 1348935 1384935 1412166 1440105 153019* 1550018 1054700 1713232 1741814 1752479 1778x42 l8oaa4<> 18838414 1836715 1839141 1880880 1923953 1949686 1970001 1083495 1993420. Verder zijn nog 875 nummers betaalbaar elk met frs40®* PARIJS 1876 4 net. 208e trekking 10 November. No. 83783 is betaalbaar met frs. 100.000 N0.86284 niet frs. 10.000 No. 132240 met frs. 5.000 no. 4546, 57207» 2x1x2, 17x932, 185189, 188069 192783 234469 239986 en 951156 elk met frs. 1.000. (Naar het Fransch) 13 Eertijds Immers is hij goed en liefderijk voor uwe moeder geweest en dezë zou hem voor zeker niet hebben geweigerd, indien hij tot haar was gekomenEn wie weet, kind, of hy te midden van de vleierij en den onge- meenden lof, dien hij van iedereen hoort, niet smacht naar een weinig liefde, of hij niet de behoefte gevoelt, om te sterven in de armen van iemand, die het eerlijk en oprecht met hem meent. Gij moet er heengaan, Marcia." Zij was ernstig geworden. „Ik zal het erg naar vinden, Lucie", zeide zij tot mevrouw De Laubly. „Maak je maar niet ongerust, hij zal van 't veerste oogenblik dat hij je ziet, veel van je houden", antwoordde 't jonge vrouwtje teede». „En ziehier reeds de beloofde vergoeding," zei Jan, terwijl hij een papiertje uit de en veloppe nam. „Vijfhonderd francsEr is ook nog een post-scriptum bij: „Gaarne zag ik u den lsten September hier, dan is er een feestje. Indien ra ver kiest, gebruik dan het geld, dat gij over houdt, om uw toilet in orde te brengen; ik weet, dat de jonge meisjes hier er erg op staan en ik verlang, dat mijn achternichtje er netjes en keurig uitziet." „Dat nooit!" riep Mama vastbesloten uit. „Indien ik het geld van de onkosten voor de reis, die ik alleen om zijnentwille onderneem, ook aanneem, zal ik hem toch toonen, dat ik volkomen op de hoogte ben, hoe een jong meisje zich in alles behoort te gedragen." „Neen, neen, zeg maar niets meer, mijn besluit staat vastIk zal hem het teveel teruggevenVindt gij dat niet goed, oom Jan?" „Ja", antwoordde hij lachend, „en ik twij fel er ook niet aan, of gij beiden zult wel zorgen, dat er niets aan u ontbreekt, zoodat gij uwe eer kunt ophouden Den volgenden morgen, na elk woord van haar brief gewikt en gewogen te hebben, ver stuurde zij het volgende aan mijnheer Belde: „Daar u mij te kennen hebt gegeven, dat u mij verlangt te zien, zoo zal ik van uwe uitnoodiging voor den lsten Septem ber gebruik maken, ook omdat oom De Laubly mij sterk aangeraden heeft ze aan te nemen, ofschoon ik er wel een weinig tegen op zie zooveel menschen bij u aan te treffen. Ik hoop echter, dat uw nicht zich over mij en mijne onervarenheid zal ontfermen Het deed mij leed te vernemen, dat uw gezondheid veel te wenschen over laat. Ook dat heeft er toe bijgedragen, om mij dit besluit te doen nemen, temeer daar mijn oom mij verhaald heeft, hoe mijn arme, dierbare moeder tot haar iaatsten snik met liefde en dankbaarheid aan u gedacht heeft en hoe zij gelukkig zoude zijn, indien hare dochter u kende. De som, die u mij in uwe welwillendheid heeft geschonken, is veel te aanzienlijk, nog nooit heb ik zooveel geld in mijn be zit gehad. Ik zal echter zoo vrij zijn u terug te geven, hetgeen ilc overhoud, nadat de reiskosten voldaan zijn, daar mijn lieve tante de zorg voor mijn toilet op zich ge nomen heeft, en ik hoop, alhoewel ik een voudig gekleed zal zijn, uw huis niet tot eer te strekken. Gaarne hoop ik, dat, nadat ik kennis met u gemaakt heb, ik mij mag mogen noemen: Uw oprecht liefhebbend nichtje, MARCIA." Natuurlijk maakte Jan en Lucie de noodige aanmerkingen op enkele zinnen van dezen brief. Maar Marcia verzekerde hun, dat het niet slechts buiten hare waardigheid was er één woord aan te veranderen, maar ook om er een of andere ongemeende vriendschaps betuiging bij te voegen, zoodat er eindelijk besloten werd den brief te verzenden, zooals hij was. Den volgenden morgen ontving Jan een schrijven van Luc, doch hij oordeelde het beter Marcia een zeker gedeelte niet te laten lezen, daar het betrekking op haar oom had. Hierin schreef hij het volgende: „Ik heb mijnheer Belde bezocht, en zijn gezondheid slechter bevonden dan zij voor eenige weken geleden was. Mijn vader die het steeds goed en eerlijk met hem meent, heeft hem over uw nichtje gespro ken en hem medegedeeld, welke aange name herinnèringen mijn verblijf ten uwent bij mij heeft achtergelaten. Hem aansporen, om de oude grieven te ver geten en de hand der verzoening te rijken, zou niets uithalen bij dezen eigenzinnigen grijsaard, integendeel hierdoor juist zou hij in zijn onverbiddelijkheid versterkt worden. Toch heeft mijn vader zijn be langstelling weten op te wekken, door hem enkele bijzonderheden van Marcia te ver halen en tot mijn groote verwondering vroeg mijnheer Belde op den man af, of juffrouw De Laubly blond of bruin was. Het portret, dat ik van haar heb opgehan gen, beviel hem oogenschijnlijk en met 'n zekere vreugde zeide hij als tot zichzelve: „Zij gelijkt dus op hare moeder"; daarna is hij stiller geworden dan ooit alsof hij het betreurde dien naam te hebben genoemd." Luc had dus niets anders dan de nieuws gierigheid van mijnheer Belde opgewekt! Jan achtte het om deze reden beter, dat Marcia in den waan bleef verkeeren. dat haar oom uit zuiver berouw haar tot zich liet komen: immers zoodoende behield zij de achting, die zij voor hem koesterde en ook kostte het haar dan minder moeite de on willekeurige antipathie, die zij hem toedroeg, te ovenvinnen. De volgende dagen gingen voorbij en wer den deels besteed aan de toebereidselen voor de reis, deels aan het maken van allerlei gis singen en onderstellingen omtrent het vreemde en onbekende, dat zij tegemoet ging en dat voor de jeugd zoo iets onbeschrijfe lijk prikkelends heeft. Eindelijk was de bepaalde dag daar en Marcia, die met een oude dame de reis zou medemaken, kwam tegen drie uren 's mid dags aan het station aan. Ofschoon zij met een vollen moed het on bekende tegemoet ging, werd het haar niet temin zonderling te moede, toen zij hare reisgezellin vaarwel moest zeggen, en aan het kleine station afstapte, waar zij nieuws gierig rondzag, wie haar af kwam halen. Een knecht in bruin livrei naderde haar en vroeg beleefd: „U is zeker juffrouw De Laubly? Het rijtuig staat voor u klaar Aan den uitgang wachtte haar een licht mandenwagentje, met een vurig, zwart paardje bespannen en de knecht verzocht haar in te stappen en was haar hierbij be hulpzaam. - „Wilt u mij uw recu toevertrouwen...? Uw koffer zal binnen een uurtje bezorgd wor den De koetsier gaf het paard de zweep en 1 in volle vaart vloog het lichte wagentje over den zandigen straatweg. De omgeving was schoon en bekoorlijk; hier en daar lagen fraaie villa's in het groen verscholen of werd de eentonigheid van het landschap afgebroken door een boschje van struikgewas. Ver op den achtergrond ont waarde Marcia een deftig kasteel, in den trant der vorige eeuw gebouwd en dat door zijn trapsgewijze afhellende daken en zijn groote zijvleugels een kleine nabootsing scheen van het slot te Versailles. Marcia gevoelde onwillekeurig, dat dit het landgoed van haar oom moest zijn en hare bevinding scheen juist, daar weldra de paar den den rijweg, die naar het kasteel voerde, insloegen. Het was waarlijk een merkwaardig oud gebouw dat, niettegenstaande het hier en daar vervallen was, toch zijn vroegere groot heid behouden had. De fraaie lanen met hare statige boomen, de goed onderhouden vijver aan wier oevers zoo menig plekje tot rusten uitnoodigde, de lachende, groene weiden, die het huis aan weerszijden omslo ten, boden menig tafereel vol natuurschoon aan en vormden zoo een eigenaardig contrast met de Ietwat stijf aangelegde bloemperken en wandelpaden van den tuin. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10