Stadsnieuws Langs de Straat UIT DEN OMTREK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 De Gemeente-reke- 1 ning over 1927 "fotig slot gewonen dienst: f 14.877.75 Nadeelig slotkapitaaldienst: f 7.433.883.16 R. K. Bond van Waschindustrieelen De gramofoon vroeger en nu KANTONGERECHT. Herman Moerkerk bij de Typografen Personalia Onbestelbare brieven Gevonden dieren en voorwerpen Een ü'-jarige aangereden Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging Verkeersongevallen BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HALFWEG B. en W. schrijven aan den Raad: Ter voldoening aan het voorschrift, ver. vat in art. 219 der Gemeentewet, hebben wij de eer u hierbij ter vaststelling aan te bieden de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over het dienstjaar 1927. Het batig slot van den gewonen dienst bedraagt 14.877,75, welk bedrag geheel wordt overgebracht naar den dienst van 1929. Na het sluiten van den gewonen dienst. 1927 was nog te ontvangen aan gewone middelen 248.505,83, en nog verschuldigd 87.365,49, blijft 161.140,34. Tevens worden u hierbij aangeboden: le. ter vaststelling: de balansen en de rekeningen van baten en lasten met bijbe- hoorende stukken over het jaar 1927 van het gemeente-electriciteitsbedrijf, grondbe drijf, gasbedrijf, duinwaterleiding, open baar slachthuis, woningbedrijf en stortings, en ophaaldienst; 2e. ter goedkeuring: de rekening en ver. antwoordig over 1927 van het Burgerlijk Armbetuur, het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, de Stads-Apotheek en den Ar menraad. B. en W. stellen den raad voor: le. Vast te stellen de balans per 31 De cember 1927 en de rekening van baten en lasten over 1927 van: a. het gemeente electriciteitsbedrijf; b. het gemeentelijk grondbedrijf; c. het gemeente-gasbedrijf d. de gemeentelijke duinwaterleiding; e. het openbaar slachthuis; f. het gemeentelijk woningbedrijf; g. den stortings- en ophaaldienst. 2e. Goed te keuren de rekening en ver antwoording over 1927 van het Burgerlijk Armbestuur het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, de Stads-Apotheek en den Ar menraad. B. en W. stellen tevens voor: Het bedrag der ontvangsten en uitgaven van de gemeenterekening over 1927 voor- loopig vast te stellen als volgt: De ontvangsten van den gewonen dienst op 14.554.468,48; de uitgaven van den gewonen dienst op 14.539.590,83; en alzoo het batig slot van den gewonen dienst op 14 877 75 De ontvangsten van den kapitaaidienst OP f 27 628.030.66 'A de uitgaven van den kapitaaidienst op 35.061.913.821.;; en alzoo het nadeelig slot van den kapitaaidienst op 7.433.883,16. nationale volksvertegenwoordiger, die het kleedingvraagstuk voor het geheele gezin tot oplossing tracht te brengen. Voor C. A. bestaat de oplossing van het sociale vraag stuk eenvoudig door het publiek goed en goedkoop te kleeden. Het geheim van C A? Dat moet spreker gissen. C A bewandelt den korten weg naar het succes. „Wat ver langt het publiek het meest", is de vraag waarop C A tot heden nog een afdoend antwoord heeft weten te geven. Je pakt de massa of je pakt de massa niet. Een mid denweg is er niet. De C A-propaganda in eiken vorm en op elke afdeeling van haar terrein, is zoo zuiver op het menschelijke in den mensch ingesteld, dat (Je idee „grijpen naar geld" er absoluut vreemd aan is. C A dient zich altijd aan als de royale firma die het koopend publiek ook geld laat verdienen. Aldus vervolgt spreker met de analyse van het systeem van C A, dat voor hem als het successysteem geldt, waar van handel en industrie, ook de waschindu strie zeer veel kan leeren De meest gepro nonceerde slotconclusie van spreker was, dat er veel te weinig wordt geadverteerd in de dagbladen èn door het particulier bedrijf èn door vereenigde indust-rieelen en vakgenoo- ten. Dat er veel te weinig zorg wordt be steed aan de ontwerpen en de verzorging van den tekst. Dat veel te veel geld wordt stuk geslagen aan circulaires enz., waarvan een gedeelte met oneindig meer succes aan reclame in de bladen had kunnen worden besteed. De dagbladen zijn de vrienden van het publiek. Wie zich het publiek tot vriend wil maken, moet zich laten introduceerèi: door de bladen en steeds opnieuw, in gezel schap der bladen, de relaties levendig houden in de huisgezinnen. De recla me der dagbladpers, indien keurig en origineel verzorgd, treft altijd doel en wanneer de reclame geen doel treft, dan zoeke men de oorzaak in het feit, dat een elk voor reclamespecialiteit wil doorgaan. Goede reclame komt van goede vaklui op het gebied der reclame. Liefhebberen op het ter rein der reclame, levert als regel nadeel op. De voorzitter, de heer Hoes, dankt spreker voor zijn interessante, leerzame en zeer be studeerde rede en eindigt met den heer Kamerbeek de verzekering te geven, dat van het gesprokene enorm veel te leeren valt voor zakenman en industrieel, doch in het bijzonder voor waschindustrieel. Uit de leerschool der .liilpsfabrieken, E. N. K. A-, Jurgens en van den Berg en C. en A. Brenninkmeyer Maandagavond sprak de heer Kamerbeek voor de afd. Haarlem van den R. K. Bond van Waschindustrieelen. Spreker constateert in het algemeen een zeker soort van moedeloosheid en neer slachtigheid, inzake het voortbestaan onder de huidige moeilijke zakelijke en indus- trieele omstandigheden. Voor groot-, klein-, middenindustrieel stelt hij de vragen: hoe kom ik aan den laagsten kostprijs, welke verkoopsprijzen bieden het meest kans op succes, hoe verzeker ik mij de vereischte bedrijfswinsten? Voor groot-, midden- en kleinhandelaar geldt de vraag: hoe bereik ik het grootste afzetgebied, hoe zet ik met de minst mogelijke kosten, de voor mijn bedrijf bereikbare hoeveelheid werk om? In handels kringen is meer dan ooit de vraag op aller lippen: hoe krijg ik werk en hoe verdien ik geld? De oorzaken dezer vragen worden in den breede behandeld, In onderdeelen wor den de consequenties behandeld van het loonvraagstuk, de bedrijfslasten, den verkor ten arbeidsduur, de onmogelijkheid van een behoorlijk crediet, de geringe koopkracht ev. kooplust van het publiek, de concurrentie, de mechaniseering en economiseerlng van het bedrijf, de reorganisatie van het commer cieel beheer, het inslaan van nieuwe wegen, concentratie en decentralisatie, wetenschap pelijke bedrijfsleiding, efficiency. De heden- daagsche machine om werk te krijgen en geld te verdienen wordt gedemonteerd. Spreker wijst met feiten op de gevolgen der nationale en internationale stroomingen in handel en Industrie, welke stroomingen tot begin- en eindpunt hebben: grooter afzet gebied, minder bedrijfskosten, meer winst, grooter bedrijfszekerheid. Nadat spreker bet succesproces der Philipsfabrieken via de verschillende depar tementen heeft beproken, concludeert hij: „Het systeem-Philips dat o.m. bestaat in een veroveringspolitiek met alle middelen van het moderne zaken-oorlogsapparaat, ver dient verre voorkeur boven een veel te con- stateeren politiek van behoud en verdedigen." Na een klein historisch overzicht van het eertijds zelfstandig opereeren der Jurgens- en van den Bergs Fabrieken, constateert spreker de fusie der beide ondernemingen. Voortaan zwaait slechts één directie den staf met het doel om door centralisatie de pro ductiekosten te verminderen, het totaal aan salarissen te besnoeien, kortom met behulp der efficiency, de industrieele welvaartspoli- tiek der Margarine Unie tot het grootste succes op te voeren. Van deze Unie valt te leeren, dat eendracht maakt macht. Dat het gezamenlijk streven van een groep van vak- genooten, ter bevordering eener algemeene welvaartspolitiek, zeer bevorderlijk is aan den bloei van elk bedrijf afzonderlijk. Dat een Belangengemeenschap via de organisatie, toch nog altijd vóór heeft op den ongebrei- delden strijd va?, eenling tegen eenling. De E. N. K. A.-politiek concludeert spreker, dat een 100 Mr. Olympiade-stijl, haar machtige fabrieken als een getuigenis van wat modem koopmanschap vermag, uitgebreid en op de beurs zich een machtige positie verovert, pndanks de jarenlang bestaande kunstzijde- bidustrieën in het buitenland. Uit de S- N. A. A.-politiek concludeert spreker, dat fabrleksruimte welke nog slechts ten deele 18 benut, er is om ten spoedigste koste wat koste, rendabel te worden gemaakt. Elke M2. fabrleksruimte moet worden benut In het kader der efficiency. c A. Brenninkmeyer is de tooverfor- mule in de advertentiekolommen der dag bladen. c. A. verfilmt duizenden meters bi de dagbladpers en Is steeds even vlot als prettig causeur. C. A. is een populaire Een combinatie van gramofoon met radio Wij leven in een eeuw van techniek, in een eeuw van uitvindingen. Vandaag wordt een belangrijke verbetering van een of ander technisch gebruiksartikel uitgevonden en morgen wordt diezelfde uitvinding weer door een betere tenietgedaan. Steeds verder gaat de wetenschap op Radio-gebieden menigeen was van meening, dat de gramo- foon-industrie tot het verleden zou gaan be hooren. Het tegendeel is bewaarheid, door de radio ging het groote publiek de gramofoon waar- deeren. De radio-omroepen werden overladen met verzoekjes, ieder had zijn llevelings- muziekstukje, zijn lieveltngs-zanger, humo risttotdat de gramofoon-fabrikanten met nieuwe vindingen voor den dag kwamen en tot de menschen zeiden: Uw lievelings muziekstukjes kunt u elk oogenblik van den dag en zoo dikwijls u maar wilt door uw vertrek laten klinken, wij lieten de muziek en de gramofoon-plaat vereeuwigen. Laat ons eens even de geschiedenis van de gramofoon in 't kort nagaan. Edison vond dit wonder-instrument in 1896 uit. Phonograaf noemde men de machine, die nog op cylin ders liep. Ingenieur Berliner, in dienst van Edison verbeterde de phonograaf tot gramophone, door platte- platen te gebruiken. De geweldige hocrh boven de plaat, het symbool van de gramophone, is in de nieuwe machines geheel onder ingebouwd en onzichtbaar. In 1898 bracht de heer S. W. Wortman de eerste gramofoon op het continent, vanuit Londen. Dat het instrument niet, direct op nam, behoeft geen mensch te verbazen. Behoudens de zeer schrandere uitvinding van de wasplaat en het daaraan volgend pio- sédé, dat tot op heden in hoofdprincipen ge bleven is, zij het ook onder een geheel andere manier van vervaardiging, had men zich ver der nog geen hoofdbrekens gemaakt over een ingewikkeld uurwerk, daar het geheele aan- drijfvermogen toevertrouwd was aan den persoon, die dit bediende. Deze kon door vlugger of langzamer draalen een geluid ont wikkelen, dat voor iedere denkbare variatie vatbaar was. Nadat de heer Wortman .de verkoopbaar heid eerst beproefd had op zijn vrienden in Indië, waar hy gedurende 18 jaar In de cul tures was geweest, bleek dit instrument zoo op te nemen, dat hem steeds verzocht wérd demonstraties te houden voor verschillende belangstellenden. De gevolgen bleven niet uit en hfj begon zich te verheugen in een zich steeds uitbreidende cliënteele. Toen het ver loop der zaak zich in die richting begon te ontwikkelen, zal hij zich nog wel eens twee maal bedacht hebben alvorens op den raad van zijn Engelsche vrienden te zijn Inge gaan om, wat eerst een aardigheid van hem was als een serleuzen handel op te nemen. Wel vond iedereen het in die dagen inte ressant te kunnen zeggen het „spreekmachi- netje" ook eens te hebben gehoord, maar van een geregelden verkoop kon nog geen sprake zijn door het gebrekkige van dit in strument. Merkwaardig hoe in den beginne de ar- tisten het als iets minderwaardigs beschouw den voor de gramophone op te treden. Waar later de beroemdste kunstenaars als Caruso. Melba, ja wie al niet het als 'n eer en onder scheiding beschouwden op de gramophone- plaat te worden vereeuwigd, kon men vroe ger er bijna niemand voor vinden. Het was zoo sterk, dat voor de eerste gra- mophone-opname in ons lRnd uit een café- chantant aan het Achterom een derde rangs- artist moest gezocht worden. Orelia, Zalsman en van Kempen zijn de eerste bekende Nederlandsche artisten, die er voor gezongen hebben. Nu hebben de beste Nederlandsche kunste naars als een Thom Denys, Louis Bouw meester, Sam Swaap, van Isterdael, Antoi nette van Dijk, Willy Derby, etc. voor de gramophone gewerkt. Caruso heeft zyn op komst aan de gramophone te danken gehad Op zekeren dag hoorde de directeur van het Metropolitan-theater te New-York zijn stem op de gramophone. Hij informeerde onmiddellijk waar Caruso woonde en liet hem dadelijk overkomen. De meer dan dertig jaren die zich tusschen het jaar van uitvinding en dit oogenblik bevinden, hebben zich gekenmerkt door een stijgende belangstelling in de gramofoon. Tallooze maatschappijen werden opgericht de eene leverde nog volmaakter toestellen dan de andere. Het succes werd overweldi gend, overal schafte men zich een gramo foon aan, totdatde radio kwam en bijna hetzelfde succes beleefde. Zijn wij thans op den terugweg naar de gramofoon? Als u de jongste groote Radiotentoonstelling in Lon den heeft gezien, dan zult u met verwonde ring hebben bemerkt, dat op eiken „stand" van beteekenis vanaf het goedkoopste tot duurste toestel een gramofoon is ingebouwd, hetgeen een maar al te duidelijk antwoord geeft op de vraag: zullen Radio en Gramo foon In de toekomst niet samengaan? De redenen dan van het toenemende aan tal gramophone-bezitters zal in de eerste nlaats wel gezocht moeten worden in de vol making der geluidreproductie door 't in den handel brengen van het electrische procédé. Hierdoor wordt onder het spelen geen af breuk gedaan door het hinderlijk ruischen der plaat. Voorts heeft de gramophone als weergave-instrument eene dergelijke perfec tie verkregen, dat dit als aan de spits is komen te staan van de hedendaagsche weer- gave-techniek. Een van de bekendste merken is wel „Hls Master's Voice," afkomstig van de Gramo foon Cy. Ltd. te Hayes. De foxterrier, aan dachtig luisterende naar het geluld, dat uit den hoorn komt! Aan dit origineel en zoo sprekende han delsmerk is een eigenaardige historie ver honden. Het werd namelijk ontworpen door ?en armen kunstschilder genaamd: Barraud, die getroffen werd door het feit, dat een kleine foxterrier, die had toebehoord aan zijn -iverleden broeder, ln het geluid van een kleine phonografische plaat, dat van zijn meester herkende. De hond plaatste zich voor het instrumentje en luisterde aandach tig naar de hem zoo welbekende en geliefde stem. De schilder, tot in het diepst van zyn ziel geroerd door de aanhankelijkheid van het trouwe dier, heeft dit treffend oogenblik met zijn palet vereeuwigd. He t oorspronkelijke schilderstukje werd loor de Gramophone Compagny aangekocht voor 500 p.st. Toen de jonge Maatschappij door de zeldzaam gelukkige plaat wereldbe roemd was geworden, heeft ze de koopsom 'n een jaargeld voor den ouden schilder ver- inderd Op uitnooöiging van de fa. G. M. Oord woonden wij gisteren een demonstratie bij mét de nieuwe His Master's Voice „Full Automatic." Met deze zeer ingenieus gebouwde machine heeft de His Master's Voice als eerste hier hi Holland een technisch wonder geconstru eerd, dat het eenigste vooroordeel, dat men nog tegen de gramophone mocht hebben, door haar technische volmaaktheid weg neemt, aangezien deze machine geheel auto matisch en electrisch werkt door het spelen van 20 platen hetzij groot of/en klem, onver schillig hoe de volgorde. Dus zonder eenige bediening! Bovendien is men in staat door op een knop te drukken de plaat die men gehoord heeft naar verkiezing net zoo lang over te 'aten spelen tot men de volgende wenscht te hooren. Midden onder het spelen kan men naar verkiezing het spel door op n anderen knop te drukken, afbreken en wordt auto matisch de volgende plaat voorgebracht enz. Inderdaad ,.A Dream That Came True welke dan ook niet zal nalaten een machine blijken te zijn waarvan de firma groote ver wachtingen koestert op het gebied van bege leiding van films en nog vele andere moge lijkheden. De demonstraties vinden nog plaats tot en met Zaterdag 27 November, telkens vanaf 2 u. n.m. in de gehoorzaal van de firma G. M. Oord, Groote Houtstraat 208. Ook de Gramofoon- en Muziekhandel Travlata." eigenaar de heer S. P. J. Spee, Nagtzaamstraat 57, noodigde ons uit om een ni°uw apparaat te komen beluisteren. In café „Dreefzicht" werd gisterenmiddag de „Columbia-Kolster" Viva-Tonal Grafonola gedemonstreerd. Met dit instrument kunnen alle standaardmerken gespeeld worden. De fijnste toonschakeeringen, die in de plaat aanwezig zijn, doch door een gewone gratno- phoon niet kunnen worden weergegeven, worden in al haar schoonheid door dit in strument gereproduceerd. Het geluidsvolume kan naar believen verkleind of vergroot wor den, van nauw waarneembare fluistering tot enorm fortissimo, terwijl de kwaliteit van de reproductie niet in het minst beïnvloed wordt door eventueele veranderingen in de geluid sterkte. Het klankeffect en de onderlinge verhouding van de origineele muziek blijft absoluut onaangetast. Het oor onderscheidt geen verschil in klank en de menschelijke stem of een instrument meer te benaderen, is ondenkbaar. De reproductie geschiedt door den eoni- schen luidspreker door middel van de Colum bia-Kolster electric „Pick-up", welk nieuw ontworpen type ongekende verschieten opent. Een 'radio-stopcontact aan de achterzijde van de kast dient voor aansluiting op elk gewoon radiotoestel, dat voorzien is van snoer en stekker, zoodat de gramofoon-versterker en de luidspreker eveneens dienst kunnen doen voor radio-luidspreker. Het instrument wordt door de Columbia Graphophone Co. Ltd. in den handel ge bracht en mag er in alle opzichten zijn. Sint Maarten Sint Maarten 1 Een echt Noordhollandsch feest, speciaal voor de jeugd. Dagen te voren wordt er al over gepraat en in menig huis houden knipt en plakt men transparante, veelkleurige vliegerpapieren tot kostbare lampions, waarmede de kinderen door de straten moeten trekken. Reeds in het sche merdonker gaan de kinderen de straat op, gewapend met hun lampionnetje en met een stem, die in staat is een paar uur achter elkaar te zingen. Maandagavond werd in vele dorpen Sint Maarten gevierd. Doch ook in Haarlem was het merkbaar. Om zeven uur werd er bij ons thuis gebeld, ik trok open. Sinter Maarten wat is het koud, geef me,..." Even stond ik beduusd te kijken, dan schoot het mij te binnen, feest van Sint Maarten De kinderen kregen allemaal een „taaitje" maar met de mededeeling, dat ze niets aan vriendjes en vriendinnetjes mochten ver tellen. Nee mijnheerWeg waren ze en belden het volgende huis aan. Drie frissche kinderstemmen zongen in den schijn van een lampion hun lied. „Sintere Maarten had een koe, die moest naar den slager toe I" „Wil je maken, dat je wegkomt." Met een plof schoot de deur dicht en de kinderen holden zoo hard ze konden weg. „Hij heet zeker ruzie met z'n vrouw 1" merkte een bijdehande bengel op. Een kwartier later werd er weer gebeld, door de ruitjes in de deur zag ik drie kinder gezichtjes. En tot mijn groot vermaak was er een zwarte bii 1 Ik vroeg den jongen, of hij zich niet vergiste met Driekoningen Het repertoir mocht echter niet gestoord worden en ze begonnen weer „Sintere Maarten, wat is 't koud Op het platteland is het trekken van de kinderen algemeen. In lange rijen gaan ze langs de huizen en overal klinkt bh) en vroolijk hun lied van Sint Maarten met koe en kalf en wat er nog meer bij hoort. Het succes is meestal overweldigend, geen huis blijft er gesloten en overal worden de kleu ters rijkelijk onthaald. De groote menschen rekenen er dien avond op en houden als het ware een staande re ceptie van 'n uur of half zes tot ruim 8 uur. Met groote, tot den rand gevulde zakken en andere voorwerpen komen ze doodmoe thuis. Opgewekt en vroolij k vertellen ze van een mijnheer, die appels gaf, of van een juffrouw, die 'n vijftigtal suikeren beesten had ingeslagen. Zijn ze een enkele maal met een snauw weggestuurd, dan is dat gauw ver geten, omdat een gul onthaal toch den boven toon voert. Dan moeten ze naar bed, spoedig slapen ze en droomen van Luilekkerland en van de koeien van St. Maarten.... Vooral in Castricum moet het feest dit maal buitengewoon gevierd zijn. Het moet een typisch gezicht geweest zijn, zooveel lichtjes langs den weg en het is nog altijd een bekoorlijk echt Noordhollandsch ge bruik. De oude volksfeesten komen in den mo dernen tijd zoozeer in gedrang, dat het plei- zierig is, dergelijke berichten te ontvangen. Sint Maarten is weer voorbij.al kwamen gisterenavond nog drie jongens aan de deur met het bekende liedje. Ze waren den datum kwijtgeraakt Een commissie samengesteld uit leden van de Ver voor Vakonderwijs in de Typografie, Ned Ver. van Chefs in het Graf. Bedr., Typ. en Drukkere Studiekring „Haarlem" organi seert jaarlijks lezingen. Bij de opening van het winterseizoen was de heer Herman Moerkerk uitgenoodigd een lezing te houden. In de ambachtsschool aan den Kleverpark weg kwamen de leden van bovengenoemde vereenigingen gisterenavond bijeen. Ruim 8 uur opende de voorzitter met een woord van welkom. Dan was het woord aan den heer Moerkerk, die een causerie met lichtbeelden hield over De Illustratie en gelezen proza". Spreker schetst het werk van den illustrator en laat vervolgens aan de hand van eentge lichtbeel den werk, genomen naar het leven, zien. De gelaatsexpressie is een van de voor naamste factoren: verschillende schetsjes toonden diepen ernst, lijdenden ernst en ten slotte de verbijstering. Louis de Vries kregen we in 12 rollen zuiver getypeerd en getee- kend te aanschouwen; een serie schetsen van de vluchtelingen in 1918 gaf een juist beeld van de „verbijstering" geteekend op het ge- laat. Na de pauze las de heer Moerkerk eemge schetsen voor, ditmaal in proza geteekend naar het leven. Wü hebben verschillende dergelijke levensgeschiedenisjes van Herman Moerkerk gelezen in de Prov. Noord- Brabantsche Courant, nu hij ze zelf voor droeg, voldeden ze wel eens zoo goed. Vooral het verhaaltje van Willy bij den dokter was raak getroffen en waar! Het tragische van de paarden-geschiedenis vol deed ook uitstekend. Eenige lichtbeelden besloten dezen leer- zamen avond, die vooral een kijk gaf op het groote talent van onzen grooten Nederland- schen teekenaar Moerkerk. Er zullen nog wel meer lezingen voor de typografen volgen, belangstelling is al bij voorbaat verzekerd. In de te Amsterdam gehouden twintigste algemeene vergadering van de Vereeniglng het Bilderdyk-Museum is als vice-president in de plaats van prof. dr. J. Prinsen J. Lzn., die bedankt had. gekozen dr. J. F. M. Sterck. de Het auto-ongeval op Amsterdamsehe Vaart Verkeerde de chauffeur in staat van dronkenschap of niet? In den nacht van 21 op 22 October, circa kwart over twaalf, had op de Amsterdamsehe Vaart een botsing plaats tusschen twee automobielen. Een der auto's werd zwaar be schadigd, terwijl de chauffeur van dien wagen in kennelyken staat van dronkenschap moest verkeeren. Een der inzittenden was tevens zwaar beschonken. De zaak werd hedenmorgen voor het kantongerecht be handeld, een leger getuigen, waaronder 4 a décharge was opgeroepen. Van der H. bestuurde van den wagen, ko mende van Amsterdam, was met zijn verloof de en zijn schoonouders naar Amsterdam ge weest. Zij hadden daar niet anders dan een bioscoop bezocht. Zij reden nabij Haarlem, toen van den kant van Haarlem een auto aankwam, recht op hen af. Beide bestuurders minderden het licht, doch de wagen, komende van Haarlem, botste tegen den anderen aan, zoodat één der inzittenden, de vrouw van den bestuurder H. bewuste loos was geraakt en een ander onder den wagen was terecht gekomen. Verschillende getuigen beweerden, dat H. naar sterken drank riekte en dus niet in staat was een auto te chauffeuren. Uit de ver klaringen van anderen bleek, dat II. dien dag slechts 1 glaasje klare moest hebben ge dronken in dé Warmoesstraat te Amster dam. Hij had met zijn vrouw en vrienden verschillende café's bezocht, maar steeds sodawater of een kogelfleschje gedronken. Daartegen waren verschillende getuigen van meening, dat verd. niet wist wat hij deed. Na de botsing had hij wel driemaal het num mer van den wagen uit Amsterdam geno teerd, terwijl hij niet erg vast ter been was. Toen zijn vrouw allang met den zieken-auto weg was, riep hij nog: waar is m'n vrouw? Verd. had den bestuurder van den anderen auto uitgescholden en uitgevloekt en was zeer onbehoorlijk opgetreden. In zijn auto bevond zich nog een vriend, die zijn vrouw niet eens kende, doch totaal dronken was. Een der inzittenden, de Duitscher v. d. P. beweerde, dat verd. 3 glazen bier of 2 glazen bier en 1 klare gedronken moest hebben. Het getuigenverhoor is nogal tegenstrijdig en het vraagstuk van beschonken zijn of niet zal nader worden opgelost, door 2 café houders, die door den kantonrechter worden opgeroepen. Vrij spoedig daarna verschijnen de beide heeren. Uit de verklaringen blijkt, dat verd. alleen Victoriawater in de beide café's gedronken heeft. Het laatste café is door het gezelschap even voor twaalven be zocht en de kastelein getuigde niet den indruk gekregen te hebben, dat verd. dron ken was. Een andere getuige had voor den rechter commissaris verklaard niet te weten, waar of hij eigenlijk bij verd. in den auto was gestapt. In Santpoort, Haarlem of Amsterdam? Thans beweerde hij alles precies te weten o.a. dat de koplichten gedimd waren en wat er gedronken was. Get. S., die met haar man later in een auto voorbijkwam, bemerkte, dat verd. naar sterken drank riekte. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Verd. reed rechts van den weg, zwenkte dan plotseling naar links, doordat hi) niet in staat was zijn wagen behoorlijk te chauffeeren. Door alcohol is al zulk een eindelooze reeks ongelukken voorgevallen. De veldwachters verklaren, dat verd. sterken drank gedronken moest hebben, daarnaast de getuigen. De officier eischt, dan 100 of 20 dagen en het ontnemen van de bevoegd heid tot rijden van een motorrijtuig voor den tijd van 6 maanden. De verdediger, een rechtskundig adviseur uit Amsterdam vroeg ontslag van rechts vervolging of vrijspraak. Uitspraak 20 of 20 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maan den. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft van de maand November. Binnenlandsche brieven. Algemeen Handelsblad, Amsterdam; brie ven D 37158 Stads-Editie, Haarlem; Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant, Haarlem; brieven no. 1761 Haarlem's Dagblad, Haar lem; brieven D 37062,- Stads-Editie, Haar lem; Bureau Haarlem's Dagblad, Haarlem; Bureau O. H. Courant, Haarlem; Hubert Borskes, Haarlem; W. W. Bal, Haarlem; C. F. D. Cramer, Haarlem: Firma de Ternia Centr. Verwarming, Amsterdam; de fa. Dorsman Ode, Vlaardingen; jonge- juffM. Emmerink, BellenC. Haan, 's Hage J. Henneman, Amsterdam;; Haarlem's Dag- biad, Haarlem; Hendriks, Amsterdam; Hui man, Halfweg; Handelsregister v, d. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Fries land, te Leeuwarden; Mej. van den Haak, Haarlem; Mej. M. van Kempen, Haarlem N.: C. Lamp, Alkmaar; Mej. Numans, Schoten Mej. Paula, Priets, Den Haag; fam. G. L. v. 3. Reijden, Haarlem; Bestuur der Rijksver zekeringsbank, Amsterdam; J. Venema, Poste Restante. Franeker; K. Vachmeyer, Reedijk; M. de Wit, Wassenaar. Binnenlandsche briefkaarten. Duif man. Delft; Mej. R. van Essen, Den Haag; M. van Heemskerk, Utrecht; Mej. A. Jansen, Bussum; H. de Jong, Amsterdam; Heèr en mevr. van Kamp,, Amsterdam; G. Karssen, L. C. Hutsch Loyenga, Amster dam; M. J. Kaspel, Venlo; Noord-Holl. Boterhandel, Amsterdam; Mevr. Russing Sa- blairolles Amsterdam: Stlen Riezenbeek, Amsterdam; J. Schudel Jr., Haarlem; Jhr. H. G. Siz, Heemstede; D. van der Sluys, Haarlem; Mevr. W. Woest, Heemstede. Buitenlandsche brieven. D. Okkerman, België; J. N. Roosen. Nice; Willard Miss Margaret, Brooklyn N.Y. Buitenlandsche briefkaarten. J. J. Coenen, Lissabon; A. Greskowiak, Deutschland; A. Lebek, Deutschland: Anna Raus, Leipzig; J. de Vries, Marseille. 10 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Terug te bekomen bij Preedijk, Geweer straat. 35, auto-enderdeel; Homan, Leidsche- 'plein 51, band v. kinderwagen; Aukes, Bosch en Hovenstr. 30, bril; Bur. v. Politie Smede- straat, bal; Becker, Oranjestr. 42, broc'le met portet.; Kerkvliet Voorhelmstr.zw. 14; broche Visser, Gen. Jouberstr. 56, broche; Pel, Pres. Steijnstr. 117, kinderceintuur; Buisbroek, Bijzantiumstr. 47, damesceintuur; Egelie, Princessekade 19, etui met inhoud; v. d. Hot, Besoekistr. 14, foto's,; de Vries, Lindenstr. 17, heerenhoed; Zwart, Pres. Steynstr. 74, h. hoed Niekerk, Oranjeboomstr. 163, kin derhandschoen; Knook, Glasblazerstr. 20rd., grijze dameshoed; Smoor, Nieuwe Gracht 49, hoes v. autoband; Lijds, Godfried v. Bouillonstraot. 41, dameshandschoen; Kip- haeen, Patrikmoniumstr. 27, id.; v. Veen. Pla- dellastr. 46, heerenhoed; Vrugt, Hoofmanstr. 52, dameshoed; Kamerbeek, Anslijnstraat. 2, id.; Dalhuizen, Emmastr. 32, heerenhoed; Wijtkamp, Karolingnstr. 47 kinderhand- schoenen; Kuijper, Oranjestr. 155, handschoe (wol); Balk, Klaverstr. 13, kisten; v. Geijn, woonschip „Nelly" kano; N. B. Spaarnebij pontje; Kennel Fauna zwartbruin hondje, gebracht door Brandse, Raamsteeg 25;gr. katje gebracht door Fehres, Lindenstr. 34;Kwantes, Adr. Loosjesstr. 9; stukje lood; v. Brussel,' Zijlvest 45, mutsje; Kwantes, Adr. Loosjes- straat 9, muts; Spook, Leidschestr. 112, nou gat; v. Oosterhout, Bosch en Hovenstr. 1, pet; Andrea, Kastanjeplein 19 portemonnaie (kinderport.),' Schoenmaker, Heemsteedsche Dreef 257, idem; Kamer, Arnulfstraat 2, rijwielb elastingmerk; Hees, Lange Laken straat 7 rd., idem; Warmer, Kruistochtstraat 30, idem; Swart, Bercheijdestr. 4 rd., idem; Politiebureau. Smedestraat, reclamebord; Amelung, Rollandstraat 3 c., rijwielsleutels- v. Schreijers, Leidschestr. 68, sleutels; Vier! sen, Papaverste, 9, schortje; politieb., Smede straat sigarettenkoker; v. Loevestijn, Spoor, wegstraat 8 rd., teekendoos; Politiebureau, Smedestr, voetbal; Derksen, Van 't Hoffst9- 90, stukje zink; Hersman, Raadhuisstr. 8e Heemstede, zakje met brood; De Graaf, Kortr Poellaan sg bzw., zink; Horn, Assendelver- straat 33; idem; Velo Mij, Riviervrichmarkt 3, idem. Terug te bekomen bij A. Schauten, Essen- str. 35rd. abonnement; Muller, Saeredamstr. 61, gebedenboek; A. Lichman, Hooimarkt, broche met portret; J. Prins, M. v. Heemskerk str. 50, bril; Grootes, Brouwerstr. 30 rd., idem Bureau v. Politie, Smedestraat, bal; J. Bom, Westerboogaardstr. 8, broek; Bureau v. Poli tie, Smedestraat, regenmantel; J. Meulen- broek, Pladellastr. 42, duif; Zemel, Heerensin gel 33, idem; Bureau v. Politie, Smedestraat, gewichtTh. Bergman, Paul Krugeretr. 31 rd, kinderhandschoen; J. Kuik, Schoutjes- laan 67, hoed (gemerkt) Muller, Saenredam- str. 61, heerenhandschoen; v. Roon Doclstr. 24 rd, hond; J. Graal, Schoutjeslaan 14, hee renhandschoen; H. Hertog, Aagje Dekenstr. 6, horloge; Kluiskens, v. 't Hofstr. 46, handschoen Kennel Fauna zwart-brum hondje gebracht door Weber, Vrouwehekstr. 115; herdershond, gebracht door Nijman Joh. de Witstr. 9; kat (zwart-wit),gebracht door v. Weeren Ursulastr. lOd. Hagenbout, Ban- kastr. 35, kerkboekje; Bierboom, Raamgracht 63, kip; Bijl, Leidschestr. 41, knippatioon; Wensven, Pepijnstr. 18, loterijbriefje; Koop man, Vrouwehekstr. 38, muts;Pull, Lootsstr. 13, stuk pijp; Keesmaat, Dr. Leijdsstr. 18 rozenkrans Hunting, Lange Poellaan 42, ring; v. Eden, Bakenessergracht 18 rd., ro zenkrans; Bar. v. Hardenbroek, Spanjaards laan 7, register van land- en tuinbouwver- eeniging; v. d. Voorst, Wilhelminastr. 47, sierspeld Zorn, Schoutjeslaan 65 rd., dames- taschje met inhoud; Oliedam, Schrevelius- str. 31, idem; Berkhout, Pinellaan 6 Bloem tasch met inhoud; v. Nimwegen, Papaver str. 7, teekening; Driessen, Felthstr. 2, vul penpotlood v. Gevel, le Hoogerwoerds- dwarsstr. 52, zak m. inh.; A. J. Torley Duwel Crayenesterlaan 18 hoed; J. Nachtegaal, Raadhuisstraat 6, leesboek; H. Blok, Arnulf- str. 28 kerkboek; Leeuwendal, Schotersingel 35 rd., beursje; M. Voorneveld, Brouwerska de 69, etui; E. Hermelin, Emmastr. 12, hand schoen; C. v. Langenaar, L. Molenstr. 2, her dershond, Kennel Fauna, herdershond ge bracht door v. d. Bur Spaanschevrtstr. 106; Herdershond gebracht door Grootes Ripper dastr. 26Slijboom, Berkheijdestr. 12, her dershond H. Roozeboom, Ravesteeg 26, hond; J. Hacker, M. v. Heemskerk 14, dames hoed; W, Janssens, v. Keulenstr. 21. jon gensjas; J. Dijkstra, Harmenjan weg 42, idem; C. v. Bergen, L. Wijngaardstr. 21 rd, bakkerssloof; Kennel Fanna zwarte kat; Bur. v. Politie, Smedestraat, muilkorfje; H. Hee- rens, K. Rozenstr. 1 zw., portemonnaie met inhoud; J. v. Kessel, Antoniestr. 67, kinder- portetnonnaie; J. Broekers, Bloemhofstr. 6, met inhoud; B. Mol, Hoofmanstr. 56, idem- J. de Vries, Minahassastr. 16, rijwielbelasting- merk; C. Deken, Vrouwenhekstr. 95, ring; Albert Hein, Gr. Houtstraat 59, rozenkrans; P. J. Eerhart, Kerkhofstr. la, sleutels; M. Delmare, Gen. Bothastr. 37, idem; Donkelaar Bilderdijkstr. 4, tasch je met inhoud; D. Damiaans, 2e Zuidpolderstr. 11, vulpotlood. Terug te bekomen bij: P. Herman, Leeuwerikstr. 73, twee auto sleutels (Ford); G. H. C. Budding, M. va:i Heemskerksti-aat 6, Fransch leesboek; M. van Wanrooi), Feitstraat 5, 2 gummi-broeks pijpen en een zak met vischtuig; C. van dei- Steeg, Gen. Joubertstraat 57, briefkaarten; T. Braaksma, Hoogewoerdstraat 25, bruine vilten hoed; J. Heythekker, Craijenesterlaan 2, wit-bruin hondje; F. P. Rystkamp, Vin- kenstraat 31, jonge dobberman (hond); G. Borg, Kastanjestraat 4, loterijbriefjes; J. Waayenburg, Wilhelminapark 12, zakmes aan ketting; G. J. G. Vos, Hofdijkstraat 48, blauwe pet; S. J. Warmerdam, Gen. Cronjéstr. 71rd.. rozenkrans; G. Vis, Atjeh- straat 32, sttief in foedraal; T. Hofsté, Sillemstr. 23, damestasch met portemonnai - met inhoud; A. Sinnege, Scheeperstr. 47. zweep; Kennel „Fauna", Parkiaan, grijze kat, gebracht door Meegdes Hooimarkt 2; Kennel „Fauna", Parklaan, donkergrijze kat, gebracht door Bosman, Jansweg 42. Gistermorgen liep op den hoek van Groote Houtstraat en Verwulft een 93-jarig man, J. v. d. Pol, wonende in het Ripperdapark, Daar hij slecht van gezicht en ietwat hard- hoorend is, had hy er niet op gelet, dat juist een bespannen wagen van Van Gend en Loos naderde. Het paard liep hem omver, zoodat de man viel en een gapende wond boven het oog bekwam. De verkeersagent, die het on geval niet kon verhinderen, snelde nog ter rechter tijd toe om den gevallene weg te trekken, anders zou een wiel hem over een der beenen zijn gereden. Na bij den heer Prent te zijn binnenge bracht, verleende de E. H. B. O. goede diensten. Daarop is de aangeredene per autc naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. De heer J. Drijver zal Vrijdag 23 Novem ber a.s., 's avonds om 8 uur, in „Lion d'Or", een lezing met lichtbeelden houden over „Het Naardermeer" en wel voor de leden der Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging (afdeeling Haarlem). By voldoende deelname zal Zondag 25 November a.s. een excursie gemaakt worden naar IJmuiden, onder lei ding van den heer J. Drijver. Bij het opryden van een auto brak de op- ryklep van de pont te Vyfhuizen. De auto's die er voor stonden moesten over Halfweg, of wel over Vyfhuizen hun weg vervolgen. Niet al te zware voertuigen zullen nog wor den overgezet. Naar men zegt, zal in den loop van de volgende week de brug weer in ge bruik worden genomen. Dit zal weer een reuzen verbetering voor het verkeer brengen. Tuinbouw- en Plantkunde Onder voor zitterschap van Mr. J. v. d. Plaats (de heer Van Nederhasselt was wegens ongesteld heid verhinderd) hield de afdeeling Bloe- mendaal—Velsen van Tuinbouw- en Plant kunde Dinsdagavond een ledenvergadering in hotel Vreeburg. De hoofdschotel van de agenda was een lezing met lichtbeelden over de nieuwe erfeiykheidsleer en hare beteekenis voor de praktijk van den tuinbouw. De heer A. Meilink, die dit agendapunt voor zyn rekening had genomen, zal niet verlangen, dat, wat hy in enkele uren over dit hoogst interessante onderwerp vertelde, in een kort verslag wordt samengedrongen. Daarom vermelden wij alleen, dat de voor dracht met groote aandacht werd aange hoord, dat een aantal lantaarnplaatjes aan het eind van de lezing te hulp kwam om het gesprokene te verduidelijken, dat het gesprokene aanleiding gaf tot een uitge breide gedachtenwisseling en dat de spre ker, bij monde van den voorzitter, een hartelijk woord van dank kreeg voor zyn zeer interessante en leerzame voordracht. In de pauze werd de uitslag van de plantenkeuring bekend gemaakt. Deze was als volgt- 1. 20 takken chrysanten. J. Spaargaren, 10 puiVen. 2. 12 takken chrysanten, idem, 8 punten. 3. Vaas Chrysanten, idem, 9 punten. 4. Vaas chrysanten, idem, 8 punten. 5. Potchrysanten, inz. onbekend, 5 p. 6. Primula's obconica, inz. onbekend, 10 punten. 7. Cyclarr.es, J. Ende, 10 p. 8. Stam.chrysanten, J. Ende, 10 punten. 9. Cvclames, A. Jager, 10 punten. 10. Buiten mededinging: collectie bego nia's van v. Empelen en v. Dijk, lof der Jury. De extra-pryzen vielen ten deel aan de heeren Spaargaren en Ende. Rondvraag en vragenbus leverden niets byzonders op. Daarna sluiting. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Th. J. Weyers en A. Band. Getrouwd: H. Leuven en A. Redeleer J. H. v. d. Pols en G. Mostert. Geboren: d. van A. HuiskampBeyer z. van J. LeijenaarHuisman d. van J. Pollé—de Goijer z. van H. L. M. Jansen Peeters. Overleden: Jac. v. Steijn, 33 j., ongeh. Gemeenteraad De suppletoire agenda voor de vergadering van den raad der ge meente vermeldt: 2a. Benoeming onderwij zend personeel. 2b. Benoeming lid der Werkloosheidscommissie. De aanbeveling van burgemeester en wethouders luidt: 1. D. F. de Wilde; 2. D. H. Granneman Jr. 2c Be noeming lid der commissie van toezicht op het lager onderwys. De aanbeveling van bur gemeester en wethouders luidt: 1. Mevr. B. L. Roelvink-Rynveld; 2 mej. P. W. M. van der Schoot. idem; J. Paul, Julianalaan 290, portemonnaie I van een film. Demonstratie Op Woensdagavond 28 November a.s. zal in de zaal van café- Cornelissen door de motorenfabriek „Krom hout" te Amsterdam, een demonstratie wor den gehouden, door middel van het vertoonen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11