Stadsnieuws DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 4 Een zeer belangrijke cultuur Herfsttentoonstelling BURGERLIJKE STAND Makelaars- vereeniging Een Zomerzotheid Voor Eer en Deugd De Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging School en Archief Gemengd en Kinderkoor „Polyhymnia" MUZIEK Tentoonstelling Aziatische Kunst Gemeentezaken Onder een auto Aangehouden Personalia Ontheffing winkelsluiting Programma van „Der Blaue Vogel" De gevolgen van dronkenschap Tentoonstelling „De Vijfhoek" Tolie Lege Verkeersongevallen Aanrijding te Overveen Auto tegen een boom gereden BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Een fruitoorlog Het raadsel der tram- leidingen Een benijdenswaardige betrekking De ontploffing te Vincennes Door Koelies aangevallen en ernstig mishandeld INGEZONDEN. In Hcbaho vinden wij een berekening van de leverbare bloembollen en de waarde ervan. Hieruit blijkt, dat de teelt 1928, volgens de geschatte opbrengst, bestond uit: 179.383.400 leverbare bollen narcissen met een waarde van 5.189.429. 539.250.000 leverbare bollen tulpen met een waarde van 13.481.250. 63.500.000 leverbare bollen van hyacin ten met een waarde van 12.700.000.—; 85.000.000 bollen van gladiolussen met een waarde van 850.000. 60.900.000 leverbare bollen van crocussen met een waarde van 913.000. 52.000.000 iris en diversen met een waarde van 416.000. Alzoo een totaal van 980.033.400 stuks met een waarde van 33.549.679. Stelt men de exportwaarde 20 pet. hooger dan hier als norm gerekend wordt (dat is een veilige maatstafdan wordt het totaal exportcijfer 40.259.614. Dat zijn klinkende getallen, die wel bewij zen, dat de bloembollencultuur een voorna me bron van inkomsten voor Nederland is, maar van zeker zooveel gewicht is de recla me, die deze cultuur voor ons land betee- kent. De bollen brengen den naam van ons land op veler lippen in het buitenland, de reclametencoonstellingen niet minder en last not least doorkruisen tallooze Hollandsche reizigers de wereld om de bollen aan den man te brengen. Kunsthandel J. H. de Bois Bekende Haarlemsche kunstenaars ook twee dames hebben op deze herfstexpositie ingezonden. Bij den ingang zien we een mooie collec tie van Veringa, zeer subtiel in de stofuit drukking. Van J. C. Ritsema zijn twee fraaie doeken aanwezig: een zeegezicht en een landschap. Heeft het laatste iets liefelijks, het zeege zicht daarentegen is stoer en krachtig neer gezet. In de aanliggende zaal hangt o.m. een groot doek van H. F. Boot, dat mooi van kwaliteit is en dat aan waarde zou gewon nen hebben, wanneer de schilder een te veel van allerlei waardelooze dingen had weggelaten. Daardoor heeft hij ongetwijfeld voor zichzelf de opgave verzwaard; ander zijds krijgt het geheel nu een rommelig aai-zien. Wat zeer jammer is. Coba Ritsema heeft een stilleven en een bloemenstuk ingezonden, beide van een vlotte techniek. Het stilleven van vruchten zagen wij reeds vroeger. Het bloemenstuk is vlot en raak geschil derd. de roode bloemen krijgen een bijzon der frisch effect tegenover de lichtblauwe vaas, terwijl het grijze fond het totaalbeeld tot een stemmingvol geheel maakt. Van Mevr. Dingemans Numans vinden we een veldbouquet en gladiolen. Van de jubileerende d recteuren der Haar lemsche Hypotheekbank, de heeren Miede- ma en Craandijk. zijn de conterfeitsels ge- exposeerd, vervaardigd door H. Buisman, waarvan de heer Miedema het best geslaagd is. Verder is er een dorpsgezicht van van Egmond, een stilleven in levendige kleuren van Herman Vreedenburgh en een bloeiende cactus van Grootens, uitnemend van kwa- 'iteit. Geboren 17 Nov.: z. van G. W. Soellaart Wijtkamp; d. van J M. OliedamWest- broes; z. van J. KosterEvers. 19 Nov.: z. van G. M Poppink—Karremanz. van E. I. Kruijerïaekema, z. van J. Dietzv. Bie zen. Overleden: 19 Nov.: B. ten Kate—Olijnsma 77 j., Popelingstraat; A. Barmentlo, 59 j., Drossestraat; C. Prins, 52 j.. Kamperlaan; G. Pieters GraaflandVeenstra, 66 j., M. v. Heemskerkstraat. In „Lion d'Or" hield de Haariemsche Ma kelaarsvereniging Dinsdagmiddag een alge- meene ledenvergadering. De heer L. Th. Swaalf, die volgens roos ter moest aftreden, werd als voorzitter herkozen. In plaats van den heer D. Koel, werd tot bestuurslid gekozen de heer A. J. Steel te Bloemendaal, die daarmede wederom ziin intrede in het bestuur doet, welk re sultaat der stemming door de vergadering met applaus werd begroet. Aan den scheidenden heer Koel werd eveneens onder applaus, dank gebracht voor de door hem bewezen diensten. Als leden van den Raad van beroep wer den vervolgens de heeren J. C. Cramer, J. J. Haye Jr. en J. W. van Santé Jr. bij acclamatie herkozen, terwijl als plaatsver vangende leden werden herkozen de heeren H. Groenewegen. A. Th. Joosten en gekozen in plaats van den heer A. J. Stoel Jr., de heer E. E. Stoel. Verder werd het bestuur gemachtigd stapoen te doen om in samenwerking met de Makelaars-vereeniging te Amsterdam, te komen tot oprichting van een Landelijken Bond van Makelaars. Ten slotte hield de beer J. W. van Santé Jr. een luid toegejuichte rede over de eerste alinea van art. 2 der statuten, handelende over de instandhouding en de bevordering der belangen van de make laardij. Hierop vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijk diner, hetwelk een zeer geanimeerd verloop had. Men schrijft ons: Wegens het uitbun dige succes en om te voldoen aan de vele aanvragen heeft het bestuur der Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer" besloten een reprise te geven van „Een Zomerzotheid", het naar het veel gelezen boek van Cissy van Marxveldt door Dom. de Gruyter be werkte blijspel in 8 tafereelen. Deze voor stelling zal plaats vinden op Vrijdag 30 No vember a s. des avonds 8 uur in den Stads schouwburg en zal voor het publiek toe gankelijk worden gesteld tegen populaire prijzen. De première, welke werd bijgewoond door de schrijfster. Cissy van Marxveld* en den bewerker, Dom. de Gruyter, we i voor Cremer er voor de auteurs ee groot succes en beiden spraken hun groote erkentelijkheid uit over deze c; ring. De mededeeling van deze tweede opvoe ring zal dan eok door velen, die er naar haken de helden uit deze Zomerzotheid te aanschouwen met vreugde worden begroet. De plaatsbespreking zal waarschijnlijk a.s. Zaterdagmorgen een aanvang nemen. Propaganda-vergadering In het gebouw der St. Josephsgezellen- vereeniging aan de Jansstraat werd Dins dagavond de jaarvergadering gehouden van „Voor Eer en Deugd". De voorzitter opende de goed bezochte vergadering met den Chr. groet en gebed. In zijn openingswoord ver geleek spr. de Haarlemsche afdeeling van Voor Eer en Deugd met een scheepje, dat thans onder leiding van den nieuwen direc teur de zee der wereld zal bevaren. De pro- paganda-rede van den nieuwen directeur zal, aldus de voorzitter, deze jaarvergadering tevens tot een propaganda-avond maken, terwijl het tevens een kunstavond wordt door het optreden van mej. Annie Bonarius en haar meisjeskoortje. De voorzitter heette dan allen hartelijk welkom, waarna geza menlijk het Bondslied werd gezongen met begeleiding van mej. Bonarius. De voorzitter huldigde vervolgens den vroegen directeur, den Zeereerw. heer pas toor Boks, die lange jaren de vereeniging heeft geleid vol eer en vol deugd. Spr. heette dan den nieuwen directeur, den Wel- eerw. heer kap. Tii. W. Loomans welkom in de vereeniging, en uitte namens 1e leden de hoop, dat de vereeniging in hem een krach- tigen steun zal vinden. Spr. overhandigde den voorzittershamer dan aan kap. Loomans en verzocht hem het woord te nemen. De nieuwe directeur dankte den voorzitter voor de wijze waarop deze hem had ge ïnstalleerd. Spr. hoopte dat hij met de leden veel mocht doen voor de verbreiding van eer en deugd in Haarlem. Met dezen wensch wilde spr. zijn taak als directeur aanvaarden. Het koortje van mej. Bonarius begon daarna aan de uitvoering van het zang programma, dat gedeeltelijk in de lijn bleef van de vergelijking door den voorzitter toe gepast op den nieuwen directeur als schip per van het scheepje van Voor Eer en Deugd. Na de liederen, waarmede het koortje veel succes en applaus oogstte, bracht de secre taris het jaarverslag uit. De financieele jaarverslagen van Vrouweneer en Mannen- adel werden eveneens voorgelezen. De directeur sprak woorden van dank tot deze bestuursleden voor het uitbrengen der verslagen en Jhet beheer der gelden. Rede kap. Loomans De Weleerw. heer kap. Loomans hield vervolgens een propaganda-rede. De tegenwoordige tijd, aldus deze, is een slechte tijd ten opzichte van de publieke ze den, d. w. z. de publieke waardeering van behoorlijkheid en betamelijkheid. Wanneer men het kwade niet meer kwaad noemt en het goede bespottelijk voorstelt, zal men ge makkelijker tot het kwaad overgaan en het algemeene moreele peil dalen. Is het zoo ver. dat zelfs het begrip van het kwade verloren gaat, dan is alles verloren. Wanneer men zegt dat de wereld dit of dat licht opneemt, beteekent dit slechts dat men dit of dat niet meer als verkeerd in ziet. Men keert de zaak om en men noemt het tegenwoordig een schandaal als ouders de heilige wetten van het huwelijk onder houden. Om het „gendeel goed te keuren vindt men allerlei drogred men en veront schuldigingen. De Kerk heeft altijd helder en onver schrokken den menschen de juiste begrippen omtrent goed en kwaad voorgehouden en zal dit steeds blijven doen. De Kerk geeft ook de middelen om het goede te doen en de deugd te beoefenen. Ook ons !and vertoont een moreele inzin king, getuige de ernstige en waarschuwende woe Jen van het Doorluchtig Episcopaat, waaruit spr. uitvoerig citeerde. In de oogen der wereld getuigt niets zoo sterk voor het tegen of vóór Christus, als het levensgedrag der Katholieken. Wanneer men ziet, dat de Katholieken de goede waardebepaling van goed en kwaad nog handhaven, dan zal dit zeer veel doen voor de uitbreiding van Gods Rijk op aarde Daartoe moeten wij ons echter steeds laten doordringen van de waarheid, dat de wereld het kwaad leert en aanprijst, dat het noodig is, bijv. de goede geschriften te blijven lezen, dat het noodig is ons zelf te heiligen en te vereenigen, om sterken invloed naar buiten te laten gelden. De vereeniging „Voor Eer en Deugd" heeft reeds veel ge daan en heeft ten volle bewezen recht van bestaan te hebben. Er is veel goeds tot stand gebracht en veel kwaad beperkt. Zoo kan ook de plaatseWke afdeeling veel be reiken door een weldadigen invloed op de leden uit te oefenen, door actie naar bui ten en invloed bijv. op de bepalingen door de overheid gegeven. De invloed hangt echter af van het aantal leden. Hoe meer leden, hoe meer kans op succesvol optre den naar buiten. Wanneer er dan een trouwe kern is van ijverige propagandisten, dan zal de vereeniging een krachtig tegengif zijn tegen den geest der wereld en er den Geest brengen van God en Zijn H. Kerk (applaus). Voor de rede van kap. Loomans zong het koortje van mej. Bonarius nog eenige lie deren, waarvan vooral het „Kwezelke" en het eenvoudige „Gloria in excelsis Deo" bü het aandachtige publiek insloegen. Na het „Strijdlied" werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten, nadat van de gelegenheid om zich op te geven als lid was gebruik gemaakt. Over de uitvoering in Amsterdam schrijft De Standaard o.m. het volgende: De groote concertgebouwzaal was geheel bezet met een enthousiast publiek. Sem Dresdens koor hooren is meer en meer onder de bekoring komen van den voortreffe- lijken zang dezer zeer goed geschoolden en steeds meer eerlied krijgen voor het gehalte van dit stemmateriaal. Maar nog mfeer groeit ons respect voor den dirigent, den uitnemen- den kenner der menschelijke stem. Het is als trekt de dirigent steeds nieuwe registers va l het orgel open. Soms fluisteren de stemme als het ruischend riet om dan weer aan te zwellen tot een machtig volume om van het kleurrijke mezza voce niet eens te spreken. De inzet van het Agnus Dei uit Palestrina's Missa brevis was van een prachtige lamen tatie en in Je sommeil de l'enfant Jésus" waarin de sopranen zulke een prachtige partij hebben, bloeide een zang open zoo blank en zoo schoon als een lotosbloem. Lotti's Cruci- fixus was een machtige tragiek. Elk lied geeft Dresden zijn eigen charme, strak is zijn lijn. Dit koor eigenlijk de voorzetting van de opgeheven Madrigaalvereeniging kan een smeltende lyriek brengen, maar ook de ma jestueuze bogen van het Palestrijnsche melos volkomen tot haar recht doen komen. „De Tijd" van 16 Nov. schrijft: Na de pauze kwamen o.a. eenige fragmen ten van de Mis voor vrouwenstemmen van Caplet. Er zullen in Frankrijk weinig kerk koren zijn, die de uitvoering van deze mis- door de grillige, moderne harmonie zeer moeilijk uit te voeren, durven ondernemen. De uitvoering hiervan was van superieur ge halte. Op artistieke wijze en met groote toewij ding hebben de dames en heeren van Motet en Madrigaal hun heerlijke taak opgevat en ter uitvoering gebracht. Zou het wel anders kunnen, wanneer een kunstenaar als Sem Dresden hier den weg wijst en ter overwin ning voertT Zoals men weet, stelt de vereeniging „Haerlem" zich ten doel bevordering der kennis van het heden en verleden van de gemeente Haarlem en haar omstreken. Die kennis wil ze ook tot de jeugd brengen. Daartoe heeft Professor Van Walsem vorig jaar de leerlingen der kweekscholen bijeen gehad in „de oude Hoofdwacht" en hun daar een 200 tal lantaarnsplaatjes van oud- Haarlem vertoond. Het bestuur heeft een der leden .(den heer H. E. Knappert, gemeente archivaris) bereid gevonden om deze serie lantaarn plaatjes op het doek te vertoonen in de groote zaal van het vereenigingsgebouw op de Groote Markt. Daarbij zal hü een uitleg ging geven van het doel en de beteekenis en wijzen op vele aantrekkelijke bijzonderheden van een en ander. Nu zal Woensdag 28 November onze ge meente-archivaris in genoemd gebouw ver gaderen met schoolhoofden en klassenonder- wijzers. Het ligt voorts in de bedoeling van B. en W. op nader te bepalen data, binnen de gewone lesuren (bij voorkeur in aansluiting aan 't speelkwartier het laatste uur van den morgenschooltijd) de projecties te doen her halen voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen (telkens in groe pen van 60 kinderen) waarbij dan, omdat zulks voor den heer Knappert te tijdroo- vend zou worden, één of meer leerkrachten zich met de toelichting en verklaring dienen te belasten. Te voren zou in de school b.v. bij het geschiedenisonderwijs eenige voor bereiding gewenscht zijn. De uitvoering van „Polyhymnia" is alleen reeds aantrekkelijk door het optreden van het kinderkoor. Koorleider Hespe heeft wederom bewezen, dat een groot aantal so listen als aantrekkingskracht voor een concert, onnoodig is, wanneer het koor zelf maar goede prestaties levert. Dit mag op de eerste plaats van het kinderkoor worden gezegd. In „Polyhymnia" worden de kinderstem men, ook die der jongens, goed geschoold. Hespe leert den kinderen duidelijk articulee- ren, 'n mooien toon vormen, den tekst uit beelden en kweekt bij hen een correct rythmisch gevoel aan. Het kinderkoor zingt goede volksliederen, één- en twee-stemmig, ja zelfs een koornummer; niet minder dan „Ons Hollandsch" van Zweers. En dit koornummer was waarlijk niet de minste praestatie. Er werd goede samen zang verkregen en alle partijen waren even redig bezet. Toch hooren we liever de een voudige liederen, waarin de kinderen zich uiten. De aardige liedjes van H. van Oort blijkbaar natuurlijker en ongedwongener en die uit „Valerius Gedenkklanken" sloegen geweldig in, bijzonder door de treffende, pakkende voordracht. Volledigheidshalve zjj nog vermeld, dat het klanktimbre der hooge sopraanpartij op vallend fraai en frisch was en het geluid der jongens goed in het geheel oploste. Bij de eenstemmige liederen kon men geen verschil tusschen de meisjes- en jongens-stemmen bespeuren. Het gemengd koor gaf o.a. de eerste uit voering van Sweelinck's „Cantio Saera". Dit prachtige, doch tevens veeleischende werk voldeed nog niet geheel. Het rythme kan elastischer en het aanbrengen van meer dy namische kleurschakeeringen, vooral bij de herhalingen der thema's, is zeer gewenscht. Een volgende maal zal dit echter wel zijn aangebracht. Gelukkiger was dit koor in „Prés du fleu- ve étranger" van Gounod en „De winter" van Loots. Al kon de klank der hooge stemmen soms nobeler, die der bassen voller en vas ter zijn, over het algemeen voldeden ze. Ter afwisseling van den koorzang droeg mej. Jeanne Bacilek „Thema und Variatio- nen" van Proch, de Wals uit Gounod's .Ro meo et Juliette" en „De vogel" van Taubert voor. Wij genoten het meest van het een voudige doch volkomen beheerschte en uiterst fraai gezongen „toegiftje". Ook het lied van Taubert werd verdienstelijk weer gegeven. Met die coloratuur-variaties kun nen we niet dweepen. Het is veel uiterlijks, dat een oogenblik verbluft, meer niet. Het zelfde kan eenigermate ook van genoemde wals worden gezegd. Bovendien spraken de hooge tonen niet allen even glansrijk aan. De begeleiding van den heer Joh. de Jong verdient met lof te worden vermeld. De zaal was geheel bezet. Er werd volle aandacht voor den zang betoond. O. K. HET 4e GEMEENTELIJKE ORGEL CONCERT Op het 4e gem. orgelconcert op Vrijdag 23 November a.s. zal de sopraan-zangerqg Anna Stronck-Kappel hare medewerking verlee- nen. Wie Anna Stronck-Kappel is, behoeft wel niet nader aangeduid te werden. Misschien dat de oudere generatie van het concerten- bezoekende publiek nog meer vertrouwd is met den naam „Anna Kappel". Zij behoorde en behoort nog tot een hoogere orde van zangeressen, wier aantal zeer, zeer gering is. wier zingen absoluut boven de techniek staat, wier stem en dictie volmaakt zijn. Het zal dan ook een genot zijn deze kun stenares a.s. Vrijdag Bach, Mozart en Hugo Wolf te hooren vertolken. Het programma, dat uitgevoerd zal worden is als volgt: 1. Praeludium et Fuga, c kl. t. (orgel) J. S. Bach 2. a. Aria uit de Kantate No. 11, „Lobet Gott in seinen Reichen", J. S. Bach b. Aria uit de „Litanei" (zang) W. A. Mozart 3. Concert d kl. t. (orgel) W. F. Bach Pauze 4. Fuga As kl. t. (orgel) Joh. Brahms 5. a. Nun bin ich Dein b. Ach des Knaben Auge c. Fiihr mich Kind H. Wolf d. Es ist ein Ros' entsprungen (zang) J. Pembaur 6. Eerste ged. uit de Vie Symphonie (orgel) Ch. M. Widor Stadsschouwburg De Getemde feeks Het Nwe. Ned. Tooneel „Daar de brandweer het gebruik van echte kaarsen op het tooneel niet toelaat, worden geëlectrificeerde kaarsen aangewend'." Deze zin staat na de gebruikelijke opgaven in het programma. En het typeert deze voorstel ling, dat force majeure wordt bewezen voor oowat het eenige waarvan men zou kun nen zeggen: niet in de puntjes. De voorstelling was wél in de puntjes. Minder huiselijk gezegd: 't was prachtig, vaak grandioos, het raakte aan de tooneei- volmaaktheid! Wie 't zou wagen iets af te dingen op Sha kespeare's roem, die moest naar zoo'n op* voering gestuurd worden. Dan zou hij on dervinden, hoe bij een zuivere belichaming van den tekst ieder bezwaar Wegvalt, en men alleen maar geniet, van ieder détail. En wie twijfelt aan het vermogen der Ne- derlandsche tooneelkunst, hij zie naar Louis Saalborn (bij andere gelegenheid mo gen we anderen nooemen) en doe boete! Want aan Saalborn danken wij de weelde van zoon' avond. Hij heeft met zorgach, wat is zorg als 't vermogen ontbreekt... met meesterlijke zekerheid den tekst uit 'n boek tot tintelend leven gemaakt. Hij heeft met treffenden architectonischen smaak en vol tooid kleurgevoel, en tevens zoo practisch als we in ons inleidend feuilleton aanduidden, voor ieder tafreel de décors gebouwd. Hij heeft stellig een groot aandeel gehad in de afstemming van ieders optreden, en daar door bereikt, dat iedere situatie ook die, welke bij lezing vrees wekten te aanvaar den, ja wezenlijk schijnt. En... hij heeft ge speeld, gespééld! Een volkomen overtuigen den Petruccio krachtig en toch vol gui tige hartelijkheid ook in stil spel, zooals in 't laatste tafreel tijdens de preek van Kaatje; tyran om bestwil! Zoo imponeerde zijn spel, dat zelfs het tegenwerk van Magda Janssens, vooral in de kattige periode en in den hongertijd toch zeer sterk, er aandacht bij inboette. Ongetwijfeld mag ook aan de vervulling der andere rollen een deel van het groote succes worden toegeschreven. Géén figuur van eenige beteekenis gaf minder dan hij moest. Al aanstonds na de inleidende mu ziek leverde Floor la Roche een juweel van een dronken ketellapper. Nemen we aan, dat die na zijn slaapje nog even dronken moet wezen, dan hadden we hier een van begin tot eind kostelijke en tintelende creatie. Vei- volgens kregen we John Gobau ais Lucentlo, Elias van Praag als Tranio. Hélène Treep- Vink als Bianca, Johan te Wechel ais Bat- tista, Oscar Toumiaire als Gremio, Bart Kreeft als Grumio, ieder zijn plaats geheel v/aard. Rien van Noppen had als Hortensio ver rassend goede momenten, Frans Nienhuijs maakte den nar Biondello menigmaal aan nemelijk. Zoo werd het door samenwerking van alle factoren een heerlijke avend van vroolijkheid en schoonheid, door Haarlem met een vollen schouwburg ontvangen, met warm applaus gewaardeerd, applaus menig maal onder 't spel, klaarblijkelijke dank aan Shakespeare voor een raken zet, aan een speler voor een pakkend moment. Zoo'n avond wekt wenschen. Allereerst, dat nog meer Haarlemmers gelegenheid zullen krij gen, de feeks te zien temmen. Maar vervol gens, dat onze ernstige en knappe tooneel- directeuren vaker zoo mooi werk mogen le verendaartoe in staat gesteld door ruime belangstelling van het publiek. Ofschoon als 't echt goed en mooi is komen dé men schen wel. Dat zagen we gisteravond. E. U. Door den heer W. J. van Gogh wordt ten huize van Mevrouw van Meurs, Zijlweg 122, een tentoonstelling gehouden van Aziatische .kunstvoorwerpen en borduurwerken. De meeste der tentoongestelde kunstvoor werpen zijn gebruiksvoorwerpen: colliers van half-edelsteenen (turquoise, lapuslazuli, amathist, agaat, bergkristal). Daarnaast noemen we de bronzen voor werpen, w.o. een bronzen lantaarn met cloisonné-rand, cloisonné bronzen gespen en bronzen koro's (reukbranders). Dan zijn er verder Cachepots, omvlochten met riet. Er is een groote verscheidenheid in bor duursels, zooals schoorsteenkleeden met bor duursel, een fraaie, zwarte, geborduurde sjaal, rijk versierd, z g.n. sleeve-stripes, zeer apart, zeer rijk en zeer ulteenloopend van patroon bewerkt, uitstekend te benutten voor versiering van een cïames-kleedingstuk, voor een lampekap, tea-cosy en zoo menig ander artikel, waarvoor de vrouw, die smaak bezit, deze weet aan te wenden. Er «zijn kleine, smaakvolle dingen tegen bescheiden prijs verkrijgbaar. Zoo werd ons een fraaie bonbonnière in palmhout getoond, waarvan de prijs verre beneden onze schat ting bleef. Memgeen zal er, met het oog op den naderenden St. Nicolaas iets vinden, dat van zijn gading is. B. en W. deeien den raad mede, dat het hun en het gemeentebestuur van Heemstede gewenscht voorkomt om practische redenen de vastgestelde grens in de overeenkomst be treffende toelating van kinderen uit Noordel. Heemstede op O. L. scholen te Haarlem, te doen vervallen en de* regeling van kracht te doen verklaren voor kinderen uit de ge- heele gemeente. B. en W. stellen den raad voor, een besluit in dezen geest te nemen. Dinsdagmiddag omstreeks half zes liep de 59-jarige M. H„ alhier, op het trottoir van de Jansstraat in de richting van de Groote Markt. Zonder op het verkeer te letten, stak hij over. Er kwam een auto aan, die hem aanreed. Hij bekwam een wond aan het hoofd, werd door O. D. verbonden, doch moest per auto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis worden vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Door de politie te Utrecht is op verzoek van de Haarlemsche politie aangehouden O. G„ 26 jaar, wonende te Utrecht, verdacht van overtreding van artikel 251 te Haarlem. De Eerste Ned. R. K. Vereen, van Mode vakscholen, kon. goedgek. bij K. B. van 29 Augustus 1924, reikte het diploma van costumière én dat van lingerie uit aan mej. Emma P. Jansen, mej. Marie A. Luyt en mej. Cath. v d. Aardweg, leerlingen der modevakschool der Zusters van Liefde, St. Veronicagesticht, Spaame 89. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerklngs- bedrijf in het gebouw „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt te houden bazar, ingevolge de verordening op de winkelslui ting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat de winkels op 22 en 23 November 1928, na des namiddags 8 uur ot des namiddags 11 uur en op 24 November 1928, na des namiddags 10 uur tót des na middags 12 uur voor het publiek mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Men schrijft ons' Zoo is hij dan nu weer voor de vijfde maal in ons land. de leider van het Russische kleinkunst-theater „Der Blaue Vogel", dat in gansch Europa zijn weerga niet heeft. Het is merkwaardig, hoe groot de rol van het toeval is, in den levensloop van vele kunstenaars. Daar staat In Rusland in 1920 een acteur op de planken, een karakter- speler, die zich in de meest verschillende rollen thuis voelt en af en toe wel eens proeven neemt met kleintooneel. De storm der revolutie komt en onze acteur wordt plotseling vrij onzacht op Duit- schen bodem geworpen, maar, wat hij dacht, dat het einde van zijn loopbaan zou zijn, was het begin. Er ontstond een klein theater in een der voorsteden van Berlijn en daar kwam de blauwe wondervogel uit het ei. In een stem mingsvol gedecoreerd zaaltje werden de eerste theaternrniaturen voor het voetlicht gebracht, combinaties van woorden, kleuren en klanken, van vormen en rhythmen tot. een geheel van fijnzinnige schoonheid De Blauwe Vogel had succes, het reper toire groeide tot 82 nummers; er werden tour- née's gemaakt door Duitschland. Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Holland, de Balkan en de Vereenigde Staten en, als de vogel zoo straks hier neer zal strijken zal hij 3200 voorstellingen achter zich hebben. Directeur Jushny heeft kans gez en een troepje getrouwen om zich te verzamelen dat bewees geknipt te zijn voor de verwezen lijking van zijn ideeën. Hij zelf was steeds de leidende geest, bewerker van de stof, die hij nu eens aan een oude legende ontleenen, dan greep hij 't leven of een historisch gebeuren, dat hem inspireerde, soms ook een land of volk, een vers of 'n voorwerp, soms een paro die op een opera of revue. Regisseur en con férencier is Jushny, maar ook theaterdirec teur duszakenman met al de zorgen en be slommeringen aan dit riskante beroep ver bonden. Hij heeft ons de Russische theaterkunst leeren kennen in den geest en in zijn eigen- aard'gheden, spelenderwijze hebben wij ge leerd en velen van ons hebben door de Blauwe Vogel liefde opgevat voor de Russi sche volksmuziek, het Russische lied, het Russische spel en de Russische theateraan- kleeding. De meest nationale uitingen heeft hij internationaal gemaakt en zij, die mee- rjen, dat zijn gansche werk bestaat in een beetje conférence en een babbeltje met het publiek, zfjn er wel ver naast. Op het nieuwe programma, dat „Der B'aue Vogel" ons dit jaar brengt, komen o a voor een oud soldatenlied naar een gedicht van Ljermontoff, een volksliedje uit de revolutie jaren met decors van prof. E. Stern, een Zwitsersch tafereeltje met „beweegbare houten poppetjes" een oud verhaal van Iwan den Verschrlkkelijken, naar een tekst van A. Tolstoi, vo'kstypen in „Kaukasisehe Vruch- tenventers", terwijl 't niet uitgesloten is, dat enkele der oude succesnummers nogmaals zullen worden opgevoerd. Een wielrijder door een dronken automobilist aangereden Omstreeks 8 uur reed H. Z., Kleverlaan 7, op een rijwiel op den Schoterweg. Achter hem kwam een auto aangereden, bestuurd door J. H. te IJmuiden. Beiden reden rechts van den weg, de auto achter den wielrijder. Plotseling botste de auto tegen het achter wiel van rtet rijwiel, de wielrijder viel ach terover op de straat en bekwam een gapende wonde aan het hoofd en eenige verwondin gen aan de handen. Een dokter was spoedig tor plaatse en achtte overbrenging per zie kenauto naar de Mariastichting noodzake lijk. Intusschen bleek, dat J. II. in staat van dronkenschap verkeerde De politie stelde den dronkaard in verzekerde bewaring en waarschijnlijk zal de zaak hiermede nog niet voor hem zijn afgeloopen. Hoewel Z. vandaag nog in het gasthuis moet blijven is zijn toestand niet ernstig. De tentoonstelling door het teekengenoot schap „De Vijfhoek" georganiseerd (Gr. Houtstraat 9B) bij gelegenheid van zijn 25- jarig bestaan, mag zich dermate in de be langstelling verheugen, dat het bestuur be sloten heeft, deze tot en met Zondag 25 November a.s. te verlengen. Het Novembernummer van het school blad der R.K. Lyeeïsten te Oven-een is rij ker aan inhoud en meer lezenswaard dan het sinds lang geweest is. Een verhande ling over Middeleeuwsche Kerstliederen be gint met een kleine algemeene beschouwing over den geest der Middeleeuwen. Er is een artikel over de Liturgie, eenige verslagen en stukjes van lichter gehalte. Een leerling le vert een humoristisch bedoelde bijdrage over huiswerk, waarover ons blad een en quête heeft gehouden, gezien van leerlingen standpunt. B. E behandelt het moeilijke onderwerp „Over de grenzen tusschen poë zie en schilderkunst." Dinsdagmiddag half twee had op de Els- woutslaan een aanrijding plaats. Mejuffrouw D. uit Aerdenhout kwam met een luxe-auto in de richting Overveen. Juist in de bocht kwam van tegenovergestelde richting een wielrijder en een voetganger. Om deze te ontwijken, haalde mej. D. den auto te veel naar rechts uit, met het gevolg, dat de auto tegen een boom terecht kwam, waar door deze ernstig werd beschadigd, even eens werd de boom ontveld. De auto werd door een kraanwagen van de firma Kim man naar de garage gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De leiding in Haarlem Hedenmorgen is te Deventer plotseling een groote fruitoorlog uitgebroken door een algemeene staking der kooplieden op de Deventer fruit- en groenteveiling. De kooplieden willen n.l. niet meer betalen voor kisten en manden. De actie is een inzet van een sooj-cgeliik optreden in het geheele land, waarin ook de bend van grossiers stelling neemt tegen de veilingen, welke actie geleid wordt door den heer J. Noverraz uit Haarlem, lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen. Groenten en Fruit. De veiling had een merkwaardig verloop. Er waren maar twee koopers. De groote massa van de goederen werd gekocht dooi de veiling. De kooplieden spraken boycot uit over deze goederen en zorgen, dat deze goederen elders in het la-P niet kunnen worden ver kocht als zijnde „besmet". Ook het goed van de veiling te Twello dreigde dit lot. De veiling meent, dat zij de aangevoerde goederen rechtstreeks aan het publiek zal kunnen verkoopen. Het veilingbestuur zegt, niet in de gele genheid te zijn geweest, zich tijdig te ver weren. De politie zorgt voor een regelmatig verkeer in de omgeving van het gebouw. c? ZEEWATER OF LAVA? Wij hebben gisteren uitvoerige mededee- dingen gedaan over de storing, die de E. S. M. ondervond, doordat isolatoren van de bovenleiding doorbraken. Sinds Zondagmorgen was de bovenleiding der, E. 3. M. bedekt met een groene sub stantie, waarvan deaard en de herkomst onbekend was. Zooals wij gemeld hebben, is de stof op gezonden naar het chemisch laboratorium te Leiden ter onderzoek. Een resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. De deskundigen van de tram zijn van oordeel, dat de oorzaak gezocht most wor den in den hevigen storm, welke in het laatst der vorige week heeft gewoed. Men denkt, dat door den wind zoutdeelen uit zee over land zijn verspreid en zich op de draden van de bovenleiding hebben vast gezet. Later is daarop regen gevallen; door deze combinatie van pekel en regenwater, is een goede geleider van electriciteit ont staan; aldus werd kortsluiting bij de iso latoren veroorzaakt. Het is ook merkwaardig, dat het vreem de verschijnsel zich alleen op lijnen langs de kust heeft voorgedaan. Het is niet onmogelijk, dat de oorzaak verder moet worden gezocht en dat stof deeltjes van de Etna-uitbarsting hierheen zijn gewaaid en op de draden zijn terecht gekomen. Verwondering zou dit niet behoe ven te wekken, want het is wetenschappe lijk vastgesteld, dat bij de uitbarsting van den Krakatau, lava-deeltjes eenige malen rond de aarde zijn gewaaid. Niettemin twijfelt men er aan of deze laatste oplossing de juiste is. Naar de „N. R. ct." van bevoegde zijde vernomen heeft, komt dit verschijnsel sporadisch voor bij electrische tractie langs de zee. In Frankrijk worden tegen dit euvel speciale isolatoren gebruikt die den typischen naam dragen: „bord de mer". Ook in ons land op het traject Den Haag— F,otterdam, toen met wisselstroom gereden werd, heeft men het in 15 jaren tijds drie tot vier keer waargenomen. Een afdoende verklaring is nog niet gevonden. Men be st: eed toen de kwaal door de spanning van 10.000 vol't op 8000 volt te verlagen. Een loon van 2.83 per week. Per advertentie hebben B. en W. van Gouda bekend gemaakt, dat d'e betrekking van brugwachter aan de P. C. Bothstraat aldaar vaceert. De advertentie bericht solli citaties naar de vacante betrekking op on gezegelde adressen, heel gewichtig en' offi cieel, moeten worden ingezonden. Als ver lokkende mededeeling is a'an verder te le zen dat het loon per week2.83 be draagt. Wij zijn nieuwsgierig naar het aantal sollicitanten. Nadere bijzonderheden PARIJS, 21 November. Betreffende de ontploffing te Vincennes wordt nog gemeld, dat drie arbeiders bezig waren met het laden van kisten met slag hoedjes op een met twee paarden bespannen wagen. Waarschijnlijk doordat zij een kist.. lieten vallen ontstond de ontploffing, waar door de aangrenzende gebouwen, een ijzer- opslagplaats, totaal verwoest werden, terwijl van vele gebouwen in de omgeving de ven sterruiten sprongen. De drie arbeiders, een koetsier en de beide paarden werden in stukken gereten. In he» magazijn werden 5 arbeiders ernstig gewond. Door toeval bleven 5 kisten munitie gespaard. Door de ontploffing werd de electrische ge leiding op verschillende plaatsen vernield. Er ontstond kortsluiting, welke echter door het snel ingrijpen der beambten, die den stroom uitschakelden, niet tot verdere ontploffingen leidde. MALANG. 20 Nov. Aneta Op de onder neming Soembergesing in het Dampitsche werd een nieuwe employé, de heer Winckel, door koelies ernstig mishandeld, zoodat hij in het ziekenhuis moest worcfen opgenomen. De heer Winckel had een mandoer, die zich over hem vroolijk maakte, bij den nek ge grepen, waarop de koelies hem aanvielen met stukken brandhout. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 21 November 1928 VERGETEN? Geachte Redactie. Mag Ik s.v.p. een weinig plaatsruimte. Bij voorbaat mijn dank. Toen in Juni van dit jaar Koninginnedag met zijn repertoire voor 31 Aug. voor den dag kwam, was daarbij een lied met het volgende slot: „En komen er wel eens kapers ter kust, Dan moedig en hoopvol ten strijd ons [gerust." Deze regels gaven aanstoot aan velen. Ik wil aannemen, dat die ergernis goede gron den had en de protesten dus gerechtvaardigd waren: Maar wat doet nu een feestcommissie van den Bond van Ned. Ond.? Die heeren noo- digen alle kinderen der 5e, 6e en 7e klassen der openbare scholen naar 't Gem. Concert gebouw om daar die kinderen tc onthalen op een toonselstuk „Inneming van Den Bric!." In dat stuk worcit de oorlog ten too- r.eele gevoerd, daar komt in van schieten, ophangen, vechten. Op 't tooneel worden door schoolkinderen versjes gezongen zoo als: „We hebben gauw c'e vuisten klaar Wie vechten wil, die zegt 't maar." En verder: „De gluipers geven ze 'n schop, Verklikkers slaan ze op hun kop," gezegden, die veel erger aanzetten tot vech ten en slaan, als ooit in de versjes van Koninginnedag gestaan hebben. Is de B. v. N. O. zijn protest van dezen zomer vergeten? Eer die heeren nog eens zoo hoog van den toren blazen en hun vlammende protesten uitzenden, eer die hee ren 't nog ocit durven bestaande daden van and'eren te beoordeelen, dat zij dan eerst de hand in eigen boezem steken. Eerst jullie eigen tuintje wieden en dan buurman lastig vallen. H. M. V. d. HART. Hoofd School 1»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12