Nog steeds niet onwettig DE TORENSDER KATHEDRAAL VOLTOOID ♦•DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 VAN onze rechtbank BUREAUXNASSAULAAN49j DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17017 AANGIFTE /MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRÏEMAAI VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Voor het dr. Schaepman- fonds Een kwestie in den raad van Nieuw Vossemeer Het afscheid van den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam Steiger ingestort te Arnhem Een laffe berooving De laatste steen gelegd Een Japansch vliegtuig in zee gestort Arme kleine Luchtschepen voor de Amerikaansche Marine Poging tot inbraak Noodlottige val Met het hoofd tusschen twee wagens bekneld Zijn vrijheid was toch van korten duur Moordaanslag Verkeersongevallen Katholieke arbeidersbewe ging in Ned. Oost-Indië Inbraak te Halfweg Loonactie bij G. J. van Gelder te Wormerveer Van een autobus gevallen Auto verbrand Voornaamste Nieuws Beplanting Rijksstraatweg Suikerfabriek „Holland' J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Uit het mijnbedrijf Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE 6, ADVERTENT IE N 35 ct. p. regef„ VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, rr Alle abonné's op dit blad zyn' Ingevolge de verzekermgsvoorwaaraen fonnn Levenslange geneeie ongescniktneid tot werken door f VCfl D1J een ongeval met Q<1 bt) verlies van een band, fjOC bij verlies van een fSQ by 'n breuk van/p ft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 uUUU.^ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i 3U." doodeljjken afloop1Z cl U."een voet of een oog; I Vut}," duim of wijsvinger; od. been of arm; I bi) verlies van een band, een voet of een bij verlies v. een 'anderm vin geit „Het communisme moet strijden voor een radikaal program van arbeidersei- schen, zoowel op economisch als op po litiek gebied'. In overeenstemming daar mede bestrijdt de Communistische Partij de politiek van samenwerking met de bourgeoisie en daarmee het reformisme in al zijn schakeeringen." Met een dergelijke uitspraak, als slót van een "reeks in ö'ienzelfden trant, meent de Communistische Partij Holland haar ver kiezingsprogram 1929 in te moeten leiden. Die inleiding zelf reeds teekent haar ka rakter en verderfelijke programéischen in scherpe contouren. Aan alle afdeelingen, secties en districten der Comm. Partij Holland is een schrijven gericht inzake de aanstaande verkiezingen, welk schrijven onderteekend was door den leider der communistische propaganda-actie K. Beuzemaker. Leerrijk is het hier eens te laten volgen enkele regels van het schrij ven, dat bedoeld is als toelichting op het verkiezingsprogram 1929 „De Communistische Partij Holland, Sec tie der ine Internationale, roept de Nea'er- landsche arbeiders op, om bij de verkie zingen voor de 2e Kamer in 1929, te strij den voor het program van de internationale revolutie." „De tegenstellingen, die het ondergaande kapitalisme verscheuren, dwingen het pro letariaat, op straffe van ondergang, tot de socialistische revolutie. Deze tegenstellingen verscherpen het oorlogsgevaar tot het uiter ste en leiden tot een hernieuwden bewape- ningswedstrijd op groote schaal." „De voorstellen van de Sovjet-Unie tot algeheele ontwapening, en zelfs die om da delijk tot gedeeltelijke 'ontwapening over te gaan, zijn door alle burgerlijke'staten van de hand gewezen; de Volkenbond heeft hier zijn totale machteloosheid bewezen." „Daarom is de revolutionnaire strijd tegen het oorlogsgevaar de eerste arbeidersplicht." „De uitbuiting en onderdrukking van In donesië door het Nederlandsche imperialis me neemt ongekende afmetingen aan. De opstandige beweging in Indonesië groeit, ondanks de onderdrukking van de heldhaf tige opstanden op Java en Sumatra. De Communistische Partij roept op tot de vor ming van een hecht bondgenootschap tus schen de Hollandsche arbeiders en de on derdrukte Indonesische volksmassa's." „De rationalisatie en de daaraan verbon den groote economische druk en uitbuiting bedreigt het Nederlandsche proletariaat in <p"- zijn levensvoorwaarden." En dan volgt de clausule, die wij in den aanhef reeds vermeldden. Het eigenlijk verkiezingsprogram 1929 waarmede de C. H. P. succes meent te kun nen behalen, spreekt voor zichzelf. Wij willen het onzen lezers niet onthouden. Zij leeren er weer eens uit, welke geest uit het communisme ademt; commentaar is hier overbodig. Het luidt o.m. aldus: „Invrijheidstelling van allen, die wegens politieke vergrijpen1, (o.a. ook dienstweige ring) worden gevangen gehouden." „Afschaffing van de celstraf, opvoeding door gemeenschappelijken arbeid. Behoorlijk gewaarborgde rechtsbijstand." „Afschaffing van alle financieele onder steuning van kerkgenootschappen en kerke lijke instellingen. Afschaffingvan alle wet telijke voorrechten voor geestelijken." „Ontbinding van burgerwachten en ande re fascistische militaire organisaties. Volle dige vrijheid van organisatie voor alle mili tairen en matrozen en verbetering der eco nomische positie en der pensioenen van la gere militairen en marine-mannen. Controle der arbeiders over fabricatie, opslag en ver voer van wapens en munitie. Verhindering van wapen- en munitietransporten naar ka pitalistische landen, in het bijzonder bij de, voorbereiding der contra-revolutionnaire aanvallen op de Sovjet-Unie. Afschaffing van het bestaande militaire stelsel, bewape ning van de arbeidende klasse, onder lei ding van revolutionnaire arbeidersorganisa ties." .Afscheiding van den Volkenbond. Erken ning van de Sovjet-U#ie en bevordering van de Hollandsch-Russische betrekkingen." „Verplicht, kosteloos, openbaar onderwijs, geen enkele financieele of andere steun aan het bijzonder onderwijs. Verschaffing van de gelegenheid tot openbaar voorbereidend onderwijs." „Zuivering van het onderwijs en de leer middelen van alle chauvinistische en cle- ricale invloeden." Het program, wat betreft de koloniën, is ook vermeldenswaard „Indonesië los van Holland. Nu!" „Volledige en onmiddellijke onafhankelijk heid voor Indonesië en andere overzeesche gewesten." „Onmiddellijke invoering van het volledig recht van vereeniging en vergadering, de monstratie en staking, vrijheid van druk pers, opheffing van alle uitzonderingsbepa lingen tegen de revolutionnaire en nationale volksbeweging en alle bijzondere wetgeving tegen de Indonesische arbeiders." (poenale sanctie.) ..Algeheele onmiddellijke politieke amnes ie. opheffing van alle interneerings- en ex- terneeringsbesluiten ..Afschaffing van alle lichamelijke straf fen." „Verbod van iederenhetzij rechtstreek- s°hen dan wel zijdelingschen dwang tot Verhuur van gronden door de inheemsche pevolking aan ondernemingen van het Wes- tsrsche kapitaal." ..Onmiddellijke afschaffing van het in stituut der particuliere landerijen, zonder schadeloosstelling van de landheeren, en beschikbaarstelling .van den bodem aan de thheemsche bevolking." „Invoering van algemeen, kosteloos, open met drie candidatenlijsten uit te komen en op ieder van die lijsten zullen als eerste acht candidate» vermeld staan: 1. L. de Visser, 2. Darsono, 3. Seegers, 4. Moeso, 5. H. van der Glas, 6. Alimin, 7. van Wijngaarden, 8. H. van Zelm van den Berg. Onder de overige candid aten vinden we nog vele bekenden* o.a. J. Bergsma, lid van het Partijbestuur; Bertha de Vries; W. Reuderink, electro-technisch ambtenaar bij de Rotterdamsche Electrische Tram, die reeds meerdere malen misbruik maakte van zijn positie door onder het personeel op ruiende geschriften te verspreiden. Met dergelijke candidaten vangt de C. P. H. den strijd voor 1929 aan en met zulk een program begint de C. P. H. haar nieu we actie. Niet sterk genoeg kan de nadruk erop gelegd worden, dat het Communisme niet enkel een politieke partij is, die poogt de te regeeren. Neen, het communisme is een zeer gevaarlijke geestesstrooming, die als hoogste ideaal nastreeft de omverwerping van de geheele bestaande orde, zoowel op religieus als maatschappelijk terrein. En daarvoor grijpt zij elk middel, wettig of on wettig aan, om haar doel te bereiken. baar onderwijs." ligt in de bedoeling van de C. P. H., Door den Rijkskieskring Tilburg is reeds een bedrag van ruim 50.000 bijeengebracht voor het Dr. Schaepmanfonds, terwijl nog eenige groote bedragen zijn te wachten. De stad Tilburg bracht tot nu toe een som van 14.516 bijeen, zoodat hier ook de bijdrage van 1 per lid, waarop gerekend werd, is bereikt. De gemeenteraad van Nieuw Vossemeer heeft behandeld het verzoek van burge meester van der Wielen om eervol ontslag als gemeente-secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 December a.s. Op voorstel van den heer M. de Wit werd met 4 tegen 2 stemmen besloten den heer van der Wielen ontslag te verleenen met voorbehoud, dat een eventueel eervol ontslag zal worden afhankelijk gesteld van het re sultaat, dat het onderzoek der raadscom missie belast met het nazien der gemeente- rekeningen over 19161926 zal opleveren. Aan een sommatie van den burgemeester om buiten de raadsvergadering de gronden aan te géven, waarop dit voorstel- berustte, gaf, naar de „Msb." verneemt, de hèer de Wit geen gevolg. Hedenmiddag werd in de Koningszaal van „Artis" te Amsterdam de heer A. J. Marcusse bjj diens afscheid als hoofdcommissaris van Politie van Amsterdam gehuldigd. Het programma vermeldde verschillende muzieknummers, die uitgevoerd werden door het Amsterdamsche Politie Muziekgezelschap onder directie van Hub. RijgeFsberg en eenige zangnummers, wélke het politie-man- nenkoor „Euterpe" onder leiding van Jacob Hamel ten beste heeft gegeven. Door den politiecommissaris, den heer H. J. Versteeg, voorzitter der huldigingscommissie, werd een toespraak tot den scheidenden hoofdcommissaris Marcusse gericht. Commissaris Versteeg bood den heer Mar cusse namens 't pgrsoneel een oud-Holland- r,che staande klok van Wolf Burgui, uit Mid delburg, aan, benevens een serre-ameuble ment. De geschenken gingen vergezeld van een album, bevattende de namen der schenkers. De heer Marcusse dankte voor deze hulde. Drie personen gewond Te Arnhem is de steiger van een bouw werk aan de Frans Halsstraat plotseling naar beneden gestort. Op dat moment wa ren vier metselaars bezig twee ijzeren bal ken te bevestigen. De" volle zwaarte der vier personen, met het gewicht der ma terialen is op één plaats gekomen, waar door het steigerwerk dit gewicht niet meer kon houden, met het gevolg, dat de steiger naar beneden stortte. De arbeiders werden vrij ernstig ge kwetst. Drie hunner moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Twee metselaars moesten ter verpleging worden opgenomen. De derde kon, na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. De vier de arbeider bleek na onderzoek er wonder boven wonder goed te zijn afgekomen. De politie en de inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht stellen een onderzoek in. De rechtbank te Utrecht heeft behandeld de zaak tegen den 19-jarigen chauffeur P. J. v. L. te Utrecht, die in den nacht van 10 op 11 October een beschonken man ver voerde, die naar den Kromme Rijn moest wordeh gebracht, waar deze woonde. Op het Ledig Erf had de beschonkene tot den chauffeur gezegd dat hij hem maar verder moest rijden, waarop de chauffeur een eind voorbij de Lunetten in de richting Houten reed en daar den beschonkene aan den kant van den weg legde. Hier vond hem later een voorbijganger, die hem op 't droge moest trekken, daar de man gedeeltelijk in een sloot was geraakt. Hij vermiste bovendien 165 aan bankpapier. De nasporingen wezen per slot van rekening op den chauffeur en diens vriend B., die meegereden had. Het O. M. eischte 9 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. Haarlem en het Haarlemsche diocees be leefden heden een schoon en historisch oogenblik. Op het hoogste punt en tevens het middelpunt van het Bisdom, werd de sluitsteen geplaatst van een machtig werk, dat een eer is voor den bouwheer, een roem voor den ontwerper, een vreugde en trots voor de katholieken van Haarlems diocees. Als in den schoonen tijd der middeleeuwen, schoon en krachtig door geloof en liefde, toen men den moed had te beginnen wat een volgend geslacht nijg niet zou vol tooien, hebben alle geloovigen hun mede werking en financieele hulp gegeven om den geheelen afbouw van de Haarlemsche Ka thedraal mogelijk te maken. Doch waren voor de oude Kathedralen, welke voor ons nog getuigenissen zijn van de kracht enden gemeenschapszin der Middeleeuwen, eeuwen noodig, de Kathedraal van St. Bavo is vol tooid in zoo kort tijdsbestek, dat één ge slacht het begin zag en de voltooiing. Op 4 October 1895 werd plechtig de eerste steen gelegd van den pijler Charitas (bij de Mariakapel) en heden, 22 November 1928, na 33 jaar, sloot Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent den bouw der beide torens af met de plechtige plaatsing van den laat- sten steen. Het geheele diocees gedenkt heden in dankbare en eerbiedige herinnering de kerk vorsten, wier naam in de geschiedenis steeds aan de St. Bavo-Kathedraal verbonden zul len blijven: Z. D. H. Mgr. Caspar Josephus Martinus Bottemanne z.g. nam het initiatief om aan het Bisdom van Haarlem een waar dige Kathedraal te schenken. Het was Hem gegeven den eersten steen te leggen, den bouw te zien vorderen en de consecratie te verrichten. Z. D. H. Mgr. Augustinus Jose phus Callier zal steeds bekend blijven als de eigenlijke bouwheer van de Kathedraal. Het is genoegzaam bekend en meer dan eens gememoreerd hoe deze Bisschop van Haar lem zijn geheele hart en hoofd, liefde en kennis, aan de Kathedraal heeft gegeven. Hij ontwierp dé geheele symboliek, hij gaf als Vicaris-Generaal van Mgr. Bottemanne al zijn zorg aan den bouw, hij was voort- J durend op de stïigers om de vorderingen in' oogenschouw te nemen, hij confereerde met architect en kunstenaars om tot in kleinig heden de plannen te kennen en na te gaan. Nu besteeg heden Z. D. H. Mgr. Joannes Dominicus Josephus Aengenent, de achtsie Bisschop van Haarlem, den Vrouwentoren onp. den sluitsteen te plaatsen en hiermede dén algheelen afbouw van de Kathedraal te voltooien. "Want wel zullen nog de portalen gebouwd worden, maar de plaatsing van den sluitsteen op den top der torens, kan toch beschouwd worden als de uiteindelijke voltooiing. Het hoogste punt van den afbouw is bereikt. De Katholieken van Haarlem hopen dat onder het wijs en zegenrijk be stuur van Z. D. H. Mgr. Aengenent ook de innerlijke afbouw van de Kathedraal, de versiering, voltooid moge worden symbool van den door God gezegenden en succesrij ken geestelijken bouw van het katholieke leven in Haarlems Diocees. Op den top van den toren, waar men rondoom het panorama genoot van het ge bied van het Bisdom steden en zee, duin en weiland en dichtbij men het verhef fend gezicht had op den Kathedraal-koepel symbool van de geestelijke eenheid van het Bisdom en van de geheele katholieke we reld verrichtte Z. D. H. de Bisschop een plechtigheid, welke een schoone en rijke bladzijde beteekent in de geschiedenis van Katholiek Haarlem. De bouw is voltooid! De Kathedraal is gereed, die eeuwen later nog zal staan aan den rand der duinen en spreken zal van de offergezindheid' van Haarlems Katholieken. Want een schoon beeld zal deze Kathedraal altijd zijn van de offervaardigheid', waarmede allen jarenlang hebben medegewerkt om den schoonen dag van 22 November tot werkelijkheid te ma ken. De voltooide Kathedraal zal ook steeds den tijd typeeren, waarin zjj werd gebouwd. Wel moet het voor architect Joseph Cuypers, nu hij op den Mannentoren den laatsten steen legde, een oogenblik van groote en weldadi ge voldoening geweest zijn, de voltooiing van het trotsche kunstwerk te zien. Door alle tijden zal dpor deze Kathedraal de naam van Cuypers blijven leven als van een machtig en groot scheppend kunstenaar. Gelijktijdig werd de sluitsteen geplaatst van den St. Caeciliatoren der vrouwen en den St. Josephtoren der mannen. Schooner resultaat van den nobelen wedjjver tusschen de vi ouwen en mannen, wie het eerst den afbouw van hun toren zou mogelijk maken, was niet mogelijk. In tegenwoordigheid van Mgr. M. P. J. Möllman, Vicaris-Generaal, de Leden van het Hoogwaardig Kapittel, van priesters die voor den afbouw der Kathedraal hebben ge ijverd, over haar schoonheid hebben gespro ken en geschreven, in tegenwoordigheid van wethouder mr. J. N. j. e. Heerkens Thijssen, van architect en bouwers, van vertegenwoordigers der mannen en vrou wen, die voor de torens hun gelden hebben geofferd, heeft Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen genent de vreugdevolle en schoone plech tigheid verricht. Het stoere steigerwerk, dat na den laat sten hevigert storm nog onverzwakt staat, kan nu eerlang verdwijnen. De sluitsteen is geplaatst. Haarlems Kathedraal is voltooid. Het Bisdom juicht, wij juichen allen! Ook een ander vliegtuig waarschijnlijk omgekomen Naar uit Tokio gemeld wordt is een vlieg tuig, dat foto's van den keizer moest over brengen, in zee gestort.De vlieger is om gekomen. Een tweede vliegtuig wordt sinds eenigen tijd vermist en men vreest, dat het in de bergen neergestort is. President P. W. Litchfield van de Good year Co. en de secretaris van de Ameri kaansche Marine, mr. D. Wilbur, teekenden op 6 October j.l. een contract, dat Goodyear opdracht gaf twee geweldig groote lucht schepen voor de Marine te bouwen. Om te beginnen zal, volgens het Hbld., een groote hangar gebouwd worden, waartoe ijverig gezocht wordt naar een geschikte plaats. Deze hangar zal de grootste zijn, die ooit is geconstrueerd en zal een lengte heb ben van 1200 voet, een breedte van 360 voet en een hoogte van 200 voet. De nieuwe luchtschepen zullen ook groo- ter zijn dan de tot nu toe gebouwde. Zij zul len een lengte hebben van 785 voet bij een breedte van 132.9 voet en een hoogte van 146.5 voet. De snelheid zal bedragen 72.8 knoopen of méér dan 130 k.m. per uur. Er zullen 8 machines in geplaatst worden met een gezamenlijke capaciteit van 4480 paarde- krachten, Zij zullen een gascapaciteit bezitten van 6.500.000 kubieke voet, dat is dus ruim twee maal zooveel als de Los Angeles, die een inhoud had van 2.470.000 kubieke voet, en bijna tweemaal zoo groot als het nieuwe Difctsche schip LZ-127, dat 3.710.000 kubieke voet kan bevatten en dat kort geleden in beide richtingen den Oceaan is overgestoken, terwijl ten slotte het nieuwe luchtschip, waaraan in Engeland wordt begonnen, de R-100, slechts 5.000.000 kubieke voet groot zal zijn. De hiermede aan de Goodyear Co. gegeven order loopt in de millioenen dollars en zal niet nalaten een gunstigen invloed te hebben op de stad Akron, in de nabijheid waarvan de schepen zullen worden geconstrueerd. Bij den heer O., wonende aan den Ring dijk bij Vijfhuizen, hebben ongenoodë gas ten 's nachts een bezoek op het erf ge bracht. Men kwam 's morgens tot de ont dekking dat ze zich door inklimming toe gang tot het pakhuis hadden verschaft. Ver mist werd een zak haver. De politie stelt een onderzoek in. Het tweejarig kind van den heer K. te Vijfhuizen had' het ongeluk van een trap te vallen en met het hoofd op den grond terecht te komen. Vrij ernstig aan het hoofd verwond vwerd d'e kleine opgenomen en on der geneeskundige behandeling gesteld. Naar gemeld wordt, is de zestienjarige jongen H. Duckers uit Urmond, die op den losvloer van de staatsmijn „Maurits" bezig was met het bijduwen van stilstaande wagens tusschen twee wagens met hoofd bekneld ge raakt en enkele oogenblikken later overleden. De 24-jarige F. B. te Weesp, was wegens mishandeling van zijn schoonvader veroor deeld'' tot 10 dagen hechtenis of 20 boete. Toen het vonnis ten uitvoer gelegd moest worden, verklaarde hij de voorkeur te geven aan de boet", welke hij bij den rijksveldwach ter zou betalen. Aangezien hij hieraan niet voldeed, werd hij dezer dagen nabij het station door een veldwachter aangehouden en bij den rijksveldwachter gebracht, waarna beiden hem wilden overbrengen naar de politiecel. Toen men v,óór de cel was geko men, zette B. het op een lopoen. De politie achtervolgde hem en toen hjj aan de som matie van den rijksveldwachter niet voldeed, loste deze een revolverschot in de richting van den vluchteling. Deze vond het toen maar veiliger, om te blijven staan en in ge zelschap van Be politie terug te keepen naai de cel, waarin hij werd ingesloten. Kort daarna evenwel hoorden de omwo nenden zulk een spektakel in de cel, dat zij den chef-veldwachter er mede in kennis stelden, die met den majoor der rjjksveld- wacht, naar de cel ging. Daar bleekdat de vogel gevlogen was. Een onderzoek bracht aan h»t licht, dat B. klaarblijkelijk eerst het luikje geforceerd had, waardoor den awestanten voedsel verstrekt wordt. Toen was de brits totaal vernield en met behulp van een in tweeën geslagen ftnge plank had B. kans gezien een der grendels van de deur te schuiven; den anderen kon hij, door zjjn arm door het luikje te steken, met de hand wegschuiven. De weg naar de vrijheid lag toen open, daar hij alleen nog maar de gren dels aan den binftenkant der voordeur be hoefde weg te schuiven, om naar buiten te kunnen komen. In het eerste het beste café waar de politie ging kijken, vond ze B. echter, zegt de G. en Eemlander. Niet zoodra ontwaarde de vluchteling den majoor der rijksveldwacht, of hjj was met één sprong in het achter vertrek en snelde naar den achteruitgang, waar hij buiten den rijksveldwachter in de armen' liep. Onder stevig geleide werd hij naar het politiebureau geleid, alwaar hij onder voldoende bewaking achterbleef, tot dat een andere cel behoorlijk geïnspecteerd was, die geen kans op ontvluchting bood. Ter zake van poging tot doodslag is te Assen gearresteerd W. P., arbeider te Nieu- weroord. Deze werd bij een strooptocht met een lichtbak door de marechaussees gesnapt, en achtervolgd en heeft, toen hij niet meer kon ontkomen, op den marechaussee van Djjk uit zijn jachtgeweer een schot gelost. BOTSING. De bestuurder van een auto kon 's nachts op den Ringdijk bij Aalsmeer het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, dat het motorrijtuig tegen de leuning van de draaibrug botste en zoodanig gehavend werd, dat het naar een garage moest worden ge sleept. De chauffeur kwam er vrijwel on gedeerd af. Dezer dagen geraakte op het emplacement van de stoomtram Oost-Groningen te Veele een kind van J.D. onder een goederenwagen Beide beenen werden afgereden. De kleine is gebracht naar het katholieke ziekenhuis te Winschoten, waar hij is overleden. De R. K. vereeniging van Marinepersoneel verzoekt de Najaars-Verbondsvergadering bij voorstel het Verbondsbestuur op te dragen een onderzoek in te stellen: in hoe verre het R. K. Werkliedenverbond kan neewerken of maatregelen kan ondersteunen tot bevordering of oprichting van een katho lieke arbeidersbeweging in Nederl. Oost- Indië. Het Verbondsbestuur gaat, naar de „Volks krant" verneemt, met dit voorstel bij prae- advies accoord. De vermoedelijke dader gepakt In den afgeloopen nacht waren de ge meente-veldwachters v ,d. V. en de G. op surveiddance. Zij zagen omstreeks 2 uur iemand het Emmaplein afkomen en zich in de richting Amsterdam yerdwijnen. De veldwachters volgden hem op eenigen af stand en zagen hem, na eerst eenige hui zen goed te hebben opgenomen, de Minis ter Cort v. d. Lindenstraat ingaan, waarna de politie hem plotseling uit het oog ver loor. Na verloop van eenigen tijd zagen zij hem den Centraleweg afkomen; daar werd hij aangehouden. Bij fouilleering bleek, dat hij in het bezit was van 56 stuks tafelzilver, gemerkt B, M H, G. M. Dade lijk had de politie vermoeden van een in braak in de woning van den heer v. d. Burgt op het Emmaplein. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat aan de achterzijde een ruit van de keuken was ingedrukt. Daar na is de inbreker gestuit op de gesloten binnengegaan. Het bleek te zijn de 31- de voorzijde een ruit ingedrukt en is zoo binnengegaan. Het belek te zijn de 31- jarige R. A. van Amsterdam. Hij is te Half weg ingesloten. Het personeel werkzaam bij de firma G- J. van Gelder, fabriek van bewerking van peulvruchten en zaden, heeft bij de directie een verzoek tot loonsverhooging ingediend. Naar aan de Tel. wordt medegedeeld, heeft de firma gedeeltelijk aan dat verzoek vol daan. Het voornemen tot staking zal nog nader worden besproken. Het personeel be staat uit zestien man. De heer v. G. te Nieuw-Vennep wildé in derhaast op een in beweging zijnden auto bus springen, doch kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij in bewusteloozen toestand' geraakte en naar zijn woning moest worden vervoerd, alwaar de hulp van Dr. S. werd ingeroepen. Tot bewustzijn gekomen, liet zijn toestand zich nogal bevred'igend aanzien. Gisteravond omstreeks 7.uur ontstond op den Sloterweg nabij de geniesluis in Haar lemmermeer brand in een luxe-auto van d'e firma Salland te Amsterdam, bestuurd door den heer S. Het vuur greep zoo snel om zich heen, d'at de chauffeur geen kans zag om Tiet te blusschen en de hulp van de Hoofddorpsche brandweer inriep. Deze ver scheen spoedig met d'e autospuit ter plaatse en ving direct het blusschingswerk aan, doch er viel weinig meer te redden. De banden kond'en nog behouden worden. De oorzaak moet vermoedelijk hieraan wor den toegeschreven, dat de i auto moest wor den gerepareerd en d'e afgenomen pijpen der benzineleiding met de magneet in aanraking kwamen. Verzekering dekt de schade. De Tweede Kamer heeft de behandeling der begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid voortgezet. Ingediend is een wetsontwerp tot herzie ning der gemeentewet. Verschenen is een statistiek over den om vang van de vakbeweging in Nederland op 1 Januari 1928. In de maand Mei van het volgend jaar zal de herdenking van het 5e eeuwfeest van het Mirakel van het H. Bloed te Alkmaar plaats hebben. Ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum heeft de Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose te Den Haag een congres gehouden. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk: Justitie der Staatsbegrooting 1929. Sir Austen Chamberlain zal a.s. Maandag zijn bezigheden hervatten. Demonstratie van studenten te Oxford. De ontploffing te Vincennes. Kwaadwillig heid in het spel? De Britsche Koning ongesteld. De moordenaar van den Italiaanschen priester, Caravadossi, gearresteerd. Woensdag j.l. is men vanaf de Suikerfa briek „Holland" begonnen met d'e beplan ting met jonge boomenvan den Rijks straatweg HalfwegHaarlem. Evenals op het gedeelte Amsterdam— Halfweg worden ook hier de boomen tus schen den rijweg en het rijwielpad geplant. Einde campagne. Naar wij vernemen, zal de campagne van de suikerfabriek .Holland" alhier, vermoe delijk de volgende week afgeloopen zijn- Barometerstand 9 uur v.m.: 7.60. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen morgen worden opgestoken om: 4.26. UITSPRAKEN De zaak „Justus van Maurik" De marktkoopman S. N-, die „Justus van Maurik"-ringen om zijn sigaren deed, terwijl alleen de fabriek van dien naam dit werk mocht voeren, werd hedenmorgen vrijge sproken. De officier had ook vrijspraak gevraagd. De inbraak aan den Heerenweg De Duitscher G. A. M., die in vereeniging met H. H. op 30 Augustus in een huis aan den Heerenweg was binnengedrongen, terwijl de bewoners afwezig waren en de noodige waardevolle voorwerpen had medegenomen, na zich eerst te goed aan eten en drinken gedaan te hebben, werd hedenmorgen tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde twee jaar met aftrek van pre ventief. Rijwieldief Tgen J. G. F. D. was wegens het <jnt- vreemden van 4 rijwielen zes maanden ge- eischt De uitspraak luidde 4 maanden ge vangenisstraf. De inbraak te Beverwijk De uitspraak van de twee Zaandammers J- J. S. en N. M., verdacht van inbraak in het stationsgebouw der Nederlandsche Spoorwegen te Beverwijk werd uitgesteld, daar nog één getuige gehoord moet worden. Mishandeling door een agent van politie De agent J. W. J. stond verleden weeek te recht als verdacht van mishandeling van 'n man, die niet aan zijn bevelen wilde gehoor zamen. Het Openbaar Ministerie concludeer de tot vrijspraak, de verdediger, Mr. de Vrieze vroeg ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De uitspraak luidde 25 boete of 10 dagen hechtenis. Inbraak door inklimming' In den nacht van 11 op 12 October was C. G. v. E. uit geldgebrek naar de bloembol- lenhandel der fa. van Til gegaan, met het doel daar in te breken. Door inklimming door een raam kwam hij binnen en eigende zich 40 kistjes sigaren, wat kaarten en een waterpas wederrechtelijk toe. Toen de heer v. Til den volgenden morgen op zjjn kantoor kwam, ontdekte hij al dade lijk, dat er iets niet in orde was. De gordij nen waren opengeschoven, de deur was los. Verd. bekende alles. Hij is metselaar van beroep en is uit Duitschland gekomen. In Holland kon hij geen werk vinden, omdat hij daar „als de bonte hond" bekend is. In 1919 is hij ook wegens diefstal veroordeeld. De verdediger Mr. S. Nieuwenhuys schetste den toestand van verd., toen hij in Holland aankwam zonder een rooien cent. Niet eens zijn koffers kon hjj krijgen, daar hij het staangeld niet kon betalen. Hij ging naar de politie, daar merkte men op, dat de politie er niet is voor de liefdadigheid. Wanneer bekl. niet te weinig reisgeld had meegekre gen, was er waarschijnlijk niets voorgevallen Uit geldgebrek kwam het idee bij hem op t gaan stelen. Uitspraak over 8 dagen. Op staatsmijn „Maurits" heeft de verkie zing plaats gehad van drie leden der arbei ders-commissie. Gekozen werden de candi daten der Ned. R. K. Mjjnwerkersbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1