KENNEMERLAND AMSTERDAMSCHE BEURS Plaatselijk nieuws Heringa 4 WuHirleh, Haarlem CHEQUE-KOERSEN EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANl DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 DE AALMOEZENIER V AN HET HOSPITAAL Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 MEDEGEDEELD DOUR DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam 16634 VELSEN VELSEN-DRIEHUIS IJMUIDEN IJMUIDEN.ÖOST. CASTRICUM HEEMSKERK BEVERWIJK Staat van Besommingen Stofzaigerlmis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. flo. 10756 Hobby Vloerwrijvers f 125.— HAARLEM. Agenda 23 November Burgerlijke Stand Tegen een paal gereden VIJFHUIZEN VOGELENZANG Marktbericht R i j s v i s c h a f s 1 ag SANTPOORT MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam l'fs 23ft ï'lfs !s$ DOOR M. BUOL. „Op nummer 16 Pater, er is haast bij," bad de bediende van het hospitaal gezegd, en nu vloog Pater Friedler zoo geruischloos mogelijk de breede trappen op naar de chi- rurgischex afdeeling. Hij was jong en was pas korten tijd belast met de zielzorg in het groote stedelijke zieken huis. Het nieuwe ambt, dat hij in zwijgende gehoorzaamheid aanvaard had, bAorgde zijn teergevoelig hart veel pijnlijke uren. Van 's-morgens vroeg tot des avonds laat altijd ziekte en pijn te moeten zien en daarbij vaak nog zooveel peilloos zieleleeddat maak te hem haast ziek van zorg en verdriet. Dan was het altijd Zuster Venantia, die j „steenen Zuster", die hem opmonterde. Zij was een oud gediende van het hospitaalzij had reeds in den oorlog armen en beenen zien amputeeren en sprak van de verschrikkelijkste i operaties als van tets heel eenvoudigs. Haar stem was grof en zwaar; zij had man- nenkracht in haar arm en in haar hart. En voor den aalmoezenier, wiens oogen vochtig werden, zoo vaak hij iemand zag lijden, had zij altijd slechts die eene ver mannin» „Eerwaarde, U moet zich een beetje harden". Zij was het ook, die Pater Fiedler in zaai No. 16 aan het bed van de zwaargewonde aantrof. Hij wist reeds waar het om ging. In een der meestberuchte huizen van een arbeiderswijk was een grootevechtpartij ge weest, daarbij had de eigenares van het huis een geweldigen slag op het hoofd ge kregen. Halfdood had men haar naar het ziekenhuis gebracht. „Is het erg." vroeg Pater Friedler zacht, nadat hij zich overtuigd had. dat de patiën- rte heelemaal bewusteloos was. De zuster kuchte. Tegelijkertijd ont blootte zij het hoofd der gewonde om de compressen te vernieuwen. Zij lette hierbij heelemaal niet op de aanwezigheid van Pater Friedler, die moest zich er maar tegen inzetten Wat hij nu zag was er ook wel voor geschikt. Een oud, misschien te vroeg verouderd ge zicht, bruin, doodsbleek, de tandelooze mond wijd geopend, de holle wangen overaekt met bloed, dat nog steeds neerstroomde. 't grijze haar aaneengekleefd door het bl-ed.. Een vreeselijke wonde, wier omtrekken op het oogenblik dat de compressen verwijderd werden, duidelijk te zien waren. En als voelde de jonge geestelijke bij zich zelf de pijn de zer wonde, hief hij onwillekeurig de hand op en greep naar zijn eigen hoofd. De Zuster, die opkeek, meende deze be weging te begrijpen. Zij wist, dat Pater Friedler in zijn jeugd een dergelijke mis handeling doorstaan had er niet alleen het leven bij behouden, maar hij was desondanks een groote forsche man geworden, met een kale streep midden door het donker hoofd haar. Maar och. een kind kan meer lijden dan een oude grijze vrouw Diep ontroerd be schouwde Pater Friedler de ongelukkige die aan den drempel der eeuwigheid stond. Onbeweeglijk lag ze daar; de sluimerende ziel scheen niet meer te ontwaken. Hft keerde een oogenblik in zich zelf omzijn vertrouwen weer op te wekken. Dan opende bij het het beursje, waarin het doosje met den H. Olie bewaard werd, die hij bij zich had. En wat hij, en zoo vele andere priesters zoo herhaaldelijk ondervonden, de genezen de uitwerking van het H. Sacrament onder vond hij ook thans weer, want nauwelijks had hij de zieke gezalfd, of daar voer een rilling door de magere leden, de oogleden trilden, zü deed de ocgen open. De zieke klaagde over hoofdpijn. Toen de Zuster vroeg of de wonde haar pijn deed, verstond zij haar eerst heelemaal niet. Slechts langzamerhand kwam de herinne ring aan het gebeurde terug. Dan. nadat zij met een zeker welbehagen een kop krachtigen bouillon zedronken had, werd zij spraakzamer en begon te vertellen. „'t Is niet de eerste maal, dat ze me zoo te pakken hebben," zeide ze met een tikje humor. Zij had tusschenbeide willen komen toen er twee aan 't vechten waren, en toen was zij, in plaats van den tegenstander ge troffen dat was alles. Hij heeft het zoo kwaad niet gemeend. De drank was hem naar den kop gestegen; als hij nuchter is, is hij de beste vent van de wereld. Hij is altijd graag bij me geweest en was altijd een goede betaler. Als de heeren van het gerecht mij uit willen vragen, laat ze dan maar aan het bed komen. Ik zal hun alles precies vertellen. De zuster meende, dat het geen haast had Dat vatte de zieke zóó op, als zou ze zelf in staat zijn voor het gerecht te verschijnen. „Mij ook goed," zei ze. „Laat me er dan maar gauw uit. Hoe eerder ik uit het hol wegkom, hoe liever." „Neen zoo gaat het niet, eerst moet ge biechten." De woorden waren half schertsend ge sproken, maar de zieke kromp ineen van schrik. „Dat is geen ernst, zuster. Ga weg, zwijg daarover Berouw heb ik niet, anders leven kan ik ook niet. Ga weg Laat me met rust 1" De zuster wilde haar niet opwinden over het biechten, er is immers niet eens een gees telijke in de nabijheid." zeide zij, Juliana moest alleen maar zeggen, of zij nog een zaak in orde te maken had, of ze nog ie mand spreken wilde, „Ik weet niets meer," bromde de zieke. Toch begreep ze dat de zuster haar toestand heel zwaar inzag. „Heb je werkelijk nie mand met wie je zou willen spreken drong zuster Verantia aan. „Niemand die hier in de stad is, of die men per brief hier heen roepen kan Geen broers of zusters Geen kinderen Nu kwam de zieke uit haar kussen over eind. „Kinderen Kinderen herhaalde zij, en haar trekken verhardden zich, en haar handen klemden zich krampachtig en gre pen naar de dekens. „Ja, één kind heb ik gehad, en hij is van alles de schuld, van alles zeg ik. Al het kwade, dat in mijn leven overkomen is, heb ik aan hem te danken. Nooit had hij op de wereld moeten komen.God straffe hem. God ver- vloeke hem Bloedig schuim vertoonde zich op de dunne lippen. Tevergeefs vermaande de; zuster tot kalmte, de vrouw tobde voort. „Laat me uitspreken," schreeuwde ze. „Ja, vervloeken zal ik hem, duizend maal vervloeken Of hij dood of levend is, ik weet het niet, alleen dat weet ik, dat ik hem vervloek, alle dagen van zijn leven 1" Zuster Venantia zag, dat tegenspraak hier slechts schaden kon. Zij gaf een jongere zuster, die juist binnenkwam, eenige aan wijzingen en verwijderde zich. Buiten in de gang trof zij Pater Friedler aan. Hij kwam uit de deur, die toegang gaf tot de kapel. Het viel de zuster op, hoe ellendig en ziek hij er uit zag. „U heb gelijk gehad, om terwijl naar O.L. Heer te gaan, Eerwaarde," zei ze. „Er is niets aan te doen nu Zij schreit en tobt als was ze bezeten. .Maar nu weet ik tenminste waar de schoen wringt. Ongeloovig is ze juist niet, datmerk ik dadelijk en haar zcndenschuld is het ook niet, die haar van biechten terughoudt, het is de haat." „Tegen haar moordenaar „Neen. tegen haar zoon." Een vale bleekheid kwam over het ge zicht van den priester. Onwillekeurig week hij een stap achteruit. „Verwondert u dat zoo. Eerwaarde vroeg zuster Venantia „Ja, ziet u, zulke moeders hebben soms ook eigenaardige kinderen. Wacht dus een beetje, tot zij rustig is. Over een uur kunt u misschien nog eens probeeren." Pater .Friedler hield de oogen neergeslagen; hij scheen na te denken. „Bent u overtuigd, dat het over een uur nog niet te laat is vroeg hij met bevende stem. „Zeker niet," verzekerde de zuster, wan neer zij kalmer wordt, kan zij nog wel den nacht balen." Terwijl zij sprak, zag zij telkens weer die bleekheid en zijn verslagen uiterlijk. „Ach, Pater, neem me niet kwalijk," zeide ze, „ook in dit punt moet men zich harden, wanneer men in een hospitaal is. Men kan niemand dwingen om naar den Hemel te gaan, O. L. Heer weet immers het beste hoe hij de zielen behandelen moet." Zij ging heen, doch haar gezegde scheen weinig indruk gemaakt te hebben op Pater Friedler, want met rassche schreden ging hij de gang door, naar de deur van no. 16. Daar stond hij stil, de hand aan de deurknop als wilde hij binnentreden. Maar hij ging niet binnen; hij legde alleen het hoofd tegen de deur, als een kind dat op straf staat, en luisterde.... luisterde.... Daarbinnen zweefde een ziel boven den afgrond. Zou hij haar kunnen helpen O, niet hijGod alleen 1 Hij hield zijn handen voor zijn gezicht, en bad langzaam en innig een Onze Vader. Toen ging hij heen.... Hij had nog andere plichten te vervullen in dit huis, nog andere zieken dan deze ongelukkige, die met eert haat tegen haar eigen vleesch en bloed de eeuwigheid inging Een uur later kwam hij terug, juist toen de dokter van no. 16 kwam. Het was dezelfde dokter, die het eerste verband gelegd had bij de wonde. Pater Friedler vroeg hem hoe het met de zieke ging. Maar de dokter sprak kwaad „Laat dat oud wijf 1 Dat is geen mensch voor u Boverdien is zij nu beter gestemd en zij heeft ook geen pijn. Waarom haar nog lastig te vallen Gun haar toch die paar uur rust Hij ging heen, maar de pater had het be grepen. Een paar uur rust en dan Neen, dat kon niet zijn Met enkele passen was hij bij de deur., ieder oogenblik tijdverlies scheen hem gevaarlijk, hij deed de deur open, hij stond naast haar. De gewonde schoof het verband een weiri terug, dat op haar oogleden gezakt was en keek den priester aan. Zij was on getwijfeld goed bij kennis geweest, toen hij den eersten keer van haar was weggegaan, want zij herkende hem. „Ha, bent u daar weer, Pater?.... Ik heb u niet noodig J" zoo verwelkomde zij hem. Toen bemerkte zij hoe treurig hij haar aanzag en even glimlachte „Wees maar niet bang; ik zal u niet op eten. Gij hebt tenminste een vriendelijk ge zicht, en ik zie u in alle geval liever danjdie oude mopperige zuster, die maar het liefst zou hebben dat ik gauw stierf,". „O, neen, dat wil de zuster zeker niet," antwoordde Pater Friedler zacht. „De zuster en ik wenschen beiden dat u weer beter wordt en dat u heel lang moogt leven." „Nou, dat plezier wil ik je wel doen," lachte de oude. „U zult eens zien, morgen of overmorgen sta ik al op En dan wil ik zoo gauw mogelijk dat hol uit. Nou, nou, Pater, sta daar maar niet als ei doodbidder te kijken. Sterven doe ik ne dat voel ik wel. Ik heb alleen wat hoofdpijn dat s alles, en daar is nog geen mertsch aan gestorven En ik ben ook al goed op krachten 'k Ben nog niet Zoo oud, als ik er uitzie.,.." Deze woorden waren op bitteren toon gesprokenPater Friedler legde zijn hand.op de hare en zei zachtjes: „Zeker, zeker arme Julia Gij hebt in uw leven Zooveel verschrikkelijks doorgemaakt." „Gelooft u dat Kunt u dat aan mij zien Hare stem klonk wat gejaagd. „Men kan het aan u zien en ik weet het." „O?.,.. Hare kleine grijze ooge ke ken verwonderd naar het ernstige, lieve ge laat, dat over haar heenboog. „Zeker," zei de Pater Friedler; „van al de genen, die in dit huis gebracht worden, is geen één mij onverschillig; daarom tracht ik alles omtrent hen te weten te komen. Maar geloof me Julia, van geen enkele zieke heb ik Zooveel gehouden als van U." De oude sprak geen woord, zij bleef den priester onvermoeid aanstaren. „Ik ken uw geheelegeschiedenis; u was immers ook eenmaal jong," zeide hij met weeke, zachte stem," u was in dien tijd braaf en werkzaam, u was in dienst bij een rijke familie en verdiende een hoog loon. Maar iedere steun en leiding ontbrak u, en toch uwe jeugd had die zoo noodig. Toen kwam een oogenblik van zwakte en dit eene oogenblik heeft schande en onge luk over uw leven gebracht. Geen wonder dat u het kind als het ongeluk van uw leven be schouwde, dat de haat in U opwelde zoo dik wijls gij het zaagt. En in zulke oogenblikken van onberedeneerende drift verhief* gij de hand tegen het kind, dat u in armoede en schande gebracht had. De slag kwam har der aan dan gij het bedoelde enge moest in de gevangenis." Pater Friedler wachte even. Geen spier bewoog zich in het gezicht der vrouw, geen seconde wendde zij haar blik af. „Toen gij weer vrij werd," ging de priester voort, was de k eine weg. Men had hem buiten op een dorpje uitbesteed en hem een anderen naam gegeven. Maar de scha de, die gij door het kind geleden had was niet meer te herstellen. Men wees u met den vinger na; gij kon nergens meer fat soenlijk werk vinden. Toen in dien uiter sten nood hebt gij ook het vertrouwen op God verloren, die u toch zoo bemint, die uw vader is Was het werkelijkheid of verbeelding De oogen der vrouw, die tot nog toe, droog en on bewogen waren geweest, werden vochtig. Mis schien was het slechts uit medelijden met haar Zelf, maar dat doet er niet toe. De priester nam de ruwe hand, die op de dekens lag en hield ze tegen zijn borst en sprak tee- dere zachte woorden, evenals een vader, die zijn schreiend kind wil troosten. „Houd moed arme Juliana, alles zal goed komen. Gij hebt den goeden Heiland be- leedigd zeker 1 Maar hij heeft zijn leven voor U gegeven, Hij zal u dus gaarne ver- geven.En wanneer gij misschien nu ster ven moet, schrik niet, het is immers mogelijk, en we móeten toch allen eenmaal sterven wanneer gij sterft, zal de goede God de hemeldeur ver vóór u open zetten en de en- j gelen zullen u juichend tegemoet treden en de koningin des Heme.ls zal de armen I naar u uitstrekken. Eén ding verlangt slechts God van u, één offer, dat moet gij I brengen.Juliana, kost wat kost, anders is I er geen redding voor u. dan gaat ge naar de j verdoemenis 1 Hoort ge wat ik zeg, Juliana I Verstaat ge me Een offer verlangt God Vergeef uw kind Neen, dat was geen verbeelding; zij schrei- 1 de. Hare hand sidderde in de zijne. „Wilt gij moeder smeekte hij zachtjes. Hoe heerlijk klonk dat woord Moeder I Zij had het zeker meer gehoord, sedert het den laatsten keer van de lippen van haar ge- I marteld kind kwam. Nu klonk het zoo lief, zoo bemoedigend, Moeder Maar had zij dan nog recht op dezen naam O mijn God 1 mijn God 1 zuchtte zij. En nu wist hij, dar hare trrnen voortkwamen uit 'berouw. Hij nam het kruis, dat hij tus schen zijn ringel droeg en dat hij gewoonlijk aan de zieken toereikte- Gretig greep zij er naar en kuste het hart stochtelijk. „Wilt gij bichten V' vroeg hij en zij knik te stom. Toen stelde hij vraas op vraag.Ernstige, harde vragen waren het, die in de diepste geheimen van haar binnenste doordrongen. Zij weende niet meer; hare antwoorden waren duidelijk en beslist luiden stem.Met bad zij met hem het akte van berouw en luisterde stil toe, terwijl de verheven woorden der absolutie op haar nederdaalde. Hij echter verzonk, overweldigd door de emotie, op de knieën en verborg zijn ge zicht in de dekens van het armoedige hos- pitaalbed. Wat de anderen wel denken zouden, die in lange rijen bedden lagen, daarover dacht hij niet. Hij wist misschien niet eens, dat er nog anderen hier waren hij voelde zich alleen met haar 1 Plotseling raakte een hand zijn gebogen hoofd. Langzaam schoof zij zijn haar terug en zocht naar de plaats, waar hem vele jaren geleden de wonde geslagen was. En hij hield zich rustig onder deze aanraking en dat deed hem goed, want nooit had hij in zijne jeugd een liefkoozing gekend. Maar het duur de slechts een oogenblik, toen trok de hand terug, schuw verschrikt over haar eigen durf. Het was, als had zij iets heiligs aange raakt, dat zij zonder heiligschennis niet aan raken kon. Toen Pater Friedler het hoofd verhief, lagen de beide handen der zieke rustig op het dek... Haar blik ontweek de zijnen. „Ik heb hem willen vermoorden,"'mom pelde zij, „en een werkelijken haat heb ik eigenlijk ook niet gehad, alleen een vreese- lijken toorn. O, ik hoop, dat hij mij vergeven heeft De priester sprong op; onwillekeurig breidde hij de armen uit. „Zoudt gij hem niet willen zien, uw armen zoon, Moeder Zoudt ge het nier willen Nu zag zij hem weer aan, maar niet zoo vast en strak als eerst, maar met een schur' wen nederigen blik. „Mijn zoon Neen, neen," fluisterende zij met stillen eerbied; dan voor zich uitziend, zeide zij zachtjes, maar beslist „Gij zijt mijn biechtvader." Nooit had hij moederliefde gekend en hij zou ze ook nooit kennen. Hij stond, hier voor haar met het gezag en waardigheid, die de priester bij zijn wijding ontvangt. Hij mocht niet aan zich zeiven denken.,., niet genieten van de stille zaligheid van. dit uur, En dan sprak hij over Gods oneindige Barmhartigheid. Eer het middernacht sloeg was de doo- delijk gewonde vrouw overleden.... En toen de morgen grauwde, betrad Pater Friedler de kapel van het ziekenhuis en ver langde van den misdienaar het zwarte ka- suifel. „U hebt vandaag zeker de H. Mis voor Juliana gelezen," giste Zuster Venantia, toen hij uit de kapel kwam. Toen viel haar oog meer dan gisteren op zijn ver anderd uiterlijk. Hij scheen wel tien jaar ouder zijne trekken wat en harder geworden, om zijne mond lag een uitdrukking van ern stige vastberadenheid. „Eerwaarde, u .neemt alles veel te zwaar op zei zij, „Wahneer het zoo VQort gaat wordt u ziek." Hij schudde het hoofd en wilde zwijgend voorbij gaan. Maar toen hield hij stil en keerde zich tot haar met een weemoedig lachje „Zuster. U kunt tevi eden zijn, dezen nacht heb ik mij verhard." DONDERDAG 22 NOVEMBER. bkOersen t-ieurL V, Staatsleeningen. 100%, 5% Nederland lölfc 5% Nederland 1918 10.1'% 4)4 Nederi 1917 100% 6% N.-lndie 1923 C lOO'/s 414 N.Ind. 1928 E 99% Banken. Koloniale Bank 243 Indische Bank Cert. Handel Mi). 172 k 172% Industrieën. Marg. Unie 251% Nederi. Kunstzyde 426% Maecubee 473% Holl. Kunstzyde 208 Oude Philips 696% Nieuwe Philips 700 Industr. Buitenland 223 U S Steel 1673% Snia Vlscosa 96 Oew. Peruvian 21% Ilandclsondern. Comp.comm du 215 Mijnbouw. 216% Boeton Münbouw.. Redjang Lebong 160 Petroleum. Dortsche Petr 379% Geconsolideerde 215' 4C8. 149% Subber. 237 A'dam Rubber Dell Batavia Rub 1647/8 Java Ruöber 65 Serbadjadl 191 97 V I. C. C '131% 70% Intercortin Rubber 10% Scheepvaart. 843% Holl. Amerika Lyr> dito Gem Eig ld 83 Kon Ned Stoomb 94% Kon Paketvaart 234 My Nederland 1993% Rotterd Lloyd 184 Scheepvaart-Unie 205 Marine comm 6% 6 Marine pret 38% Suiker. H V A 671 Java Cultuur 377% Poerworedlo 963% Vorstenlanden 156% Actions Idem 1351% Tabak. Del) Batavia v £21 426 183% Senembah 5163% Spoorwegen. Southern Rails 151 1 Union Pacific 219% Wabash 89 Chic Milw. St Paul 36% Kansas City South 78 63% 4% Biljart-propaganda Vrijdagavond wordt in café Lamers 'een propaganda-wedstrijd gespeeld tusschen de 1ste klas-spelers Kobus, Vcrhijde en Boerwinkel Van Vriendenkring en de Jager, Metz en Houtkooper van allen uit Haarlem. Drie partijen van 200 carb. cadré zullen gespeeld worden. Voor biljartliefhebbers die in onze gemeente hoog stens een tweede klas partij te zien krijgen, staat dus een mooie en leerzame avond te wachten. CompetitieDe uitgespeelde wedstrijd tusschen. de Velsensche club Excelsior en Vriendenkring die den vorigen avond uit gesteld was, heeft tot resultaat gehad uit- Nan (Ex.) van Coppini verloor met 100 om 64 caramboles waardoor de nederlaag van Excelsior nog grooter is geworden en ge ëindigd is met Vriendenkring 385 en Excelsior 312 caroboles. Tooneel Door de R.K. Damestooneel- vereen'igfng zullen met Kerstmis weer eeni ge uitvoeringen gegeven worden in het iokaal 'a&n de R.K. school te Driehuis. Op gevoerd zal worden „Columba, 't blinde bruidje van het H. Sacrament". Dit is een oorspronkelijk Sacramentspel met zang en muziek in drie bedrijven door den Zeereerw.Pater Servatius. Het zal velen verheugen dat deze ver- eeniging weer optreedt, want al haar uit voeringen waren steeds een groot succes. Men heeft haar dan ook slechts noode ge mist, toen zij het vorig seizoen 'door om standigheden niet optrad. Thans is men weer verzekerd, onder regie van mej. Bekendam, eenige mooie avonden te krijgen. Dammen De zesde ronde van en voor de onderlinge competitie van „IJmuiden's Damclub" is gisteravond gespeeld. Hoofdklasse; Koelemey—Basstra uitge steld. PostDe Boer 02. Mullerv. d. Kuil uitgesteld. Smit—Dukel 0—2. Kramer—Ott afgebroken. Eerste klas: Visserv. Zanten 20. Engel hartMeyer Jr. 20. BooyVersteeg afge broken. KraalCo xuitgesteld. Graaf—Koet sier uitgesteld. Tweede klas: Schlager—Ketting 02. Ve- nis Jr.—Gravenmaker uitgesteld. De Weert —v. d. Velde 11. tVarnesNieuwenhuizen 0—2. Schaapde Jong uitgesteld. Derde klas: Zeegers—de Vlucht 02. Kra mer—Vis uitgesteld. EffernKaan 02. Bais—Struis 2—0. Tol—Dekker 0—2. Uitgestelde wedstrijden van de vijfde ronde: de Weertde Jong 02. Zeegers Kaan. 02. De volgende week wordt de zevende ronde gespeeld. Gegund Na gehouden aanbesteding door den architect A. ten Broeke, is de verbouwing van het perceel Kennemeriaan 36 tot winkel huls vöcir rekening van den heer Joh. Meijer, opgedragen aan de fa. Jansen en v. d. Plas, alhier. Poolsche emigranten Gisterenmorgen is het Engelsen stoomschip ..Smolinsk" binnen gekomen met 300 Poolsche emigranten. De 'emigranten werden per Alefcmaar—Paket naar Amsterdam Ói^rgèbracht, vanwaar ze met den meesten spoed naar Zuid-Amerika zullen vertrekken. De Pluimvee-tentoonstelling De inschry- vong voor de Pluimvee-tentoonstelling in 't Patronaatsgebouw is thans gesloten. In totaal zijn «=- °""1 inschrijvingen! Verkocht. - Naar ons wordt medegedeeld is het café Duinzicht aan den Rijksweg al hier, eigenaar de heer P, Lasage, onderhands verkocht aar den heef P. Sneeboer te Haar lem, die de zaak met ingang van 1 Januari a s. zal aanvaarden en op gelijke wijze zal exploiteeren Intussche-n hééft 'de heer Lassage afstand gedaan van de te zijnen name staande ver gunning volgens de Drankwet en is door den nieuwen eigenaar een vergunning aange vraagd. Fanfare D.I.U. Tot directeur van de fan fare D1U. in plaats van den heer Slop i( benoemd ae heer Kuijs alhier, die reeds meer korpsen onder zich heeft. De heer Kuijs heeft zich bereid verklaard tijdelijk deze functie waar te nemen, totdat men geslaagd is in het vinden van een *",tiona- ris. Provinciaal landgoed. Door Gedeputeer de Staten van Noord-Holland is de rent meester van het provinciaal landgoed alhier gemachtigd tot bestendiging van de huur van het paviljoen Ameria en de rijwielstalling staande beide aan het einde van den Zee weg alhier en wel aan de huurders die de laatste jaren deze Inrichtingen exploiteeren n 1. M. Olgers en Ant. Gorter en wel voor den tijd van een jaar. Radiodistributie. Naar wij vernemen, is door de directie van de posterijen aan den exploitant van de radiocentrale Oost alhier, toegestaan tot het inschakelen van een mi crofoon of ander apparaat voor directe op name iri de geleidingen, en lijnen /an zijn net, doch alleen voor zakelijke mededeelin- gen, terwijl ook alleen mededeelingen van door te geven programma's en omtrent uit oefening van het bedrijf mogen werden ge daan. Tevens zullen doorgegeven mogen wor den eigen programma's en gramofoonmuziek. doch alleen in tijden, dat de stations Huizen en Hilversum of een van beide zijn gescoord of geen uitzending geven. Aan deze vergun ning zijn voorts eenige beperkende voor waarden verbonden, waaraan moet worden voldaan. Burgerlijke Stand. Geboren: A. G„ d. van G. Welboren en C. Meijer. C. N., z. van Th. Huipen en M. J. Kuiper. Overleden: M. Veldhuis, 51 jaar. A. de Ble, 82 jaar. Jac. Swart, 79 jaar. Getrouwd: B. H. Vink en G. J. Roon. Th. Pilanen en M. Hilbers. Ondertrouwd: E. J. de Ltjser en M. van Lieshout. Onderscheiding Aan den heer W. M. Ragut, Inspecteur van politie, alhier is j.l. Zaterdag toegekend de onderscheiding der Burgerwacht, n.l. de medaille voor bijzon dere toewijding. HET JUBILEUM VAN DEN VRIJ WILLI GEN LANDSTORM EN BURGERWACHT Dinsdag had in het K.S.A.-gebouw een feestvergadering plaats ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de plaatselijke af- deelingen van den Vrijwilligen Landstorm en de Burgerwacht. De groote zaal was zeer goed bezet, toen de heer W. M. Ragut de aanwezigen ver welkomde, in 't bijzonder den Commandant van het Landstormverband „Kennemer land", den heer P. S. Hartogh Heijs van Zouteveen, den heer de Boer van de Burger wacht te 's Gravenhage, de heeren verte genwoordigers van de Landstormafdeelingen Heemskerk, Velsen en Wijk aan Zee en Duin. Spr. bracht dank aan B. en W. en den gemeenteraad voor hun medewerking. Ook aan de medewerkenden aan dezen feest avond bracht spr. dank. Vervolgens schetste de Voorzitter de be- teekenis van Burgerwacht en Vrijwilligen Landstorm, er met nadruk op wijzend, dat het revolutiegevaar nog lang niet geweken is en dat belde corpsen nog zeker paraat moeten zijn en niet mogen dommelen. Spr. herdacht voorts de verdiensten van den overleden Inspecteur der Burgerwacht, door wiens heengaan de Burgerwacht een gevoelig verlies lijdt. De heer Ragut besloot met den wensch uit te spreken, dat beide corpsen mogen voortgaan onder leiding hun besturen op den thans ingeslagen weg, en dat vooral het ledental zal stijgen. Hierna was het woord aan den heer P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, die in een beknopt relaas het doel uiteenzette, voor welke uiteenzetting groote belangstelling be stond. De heer P. A. Schaafsma, voorzitter van de Burgerwacht, huldigde den heer Ragut, wien Zaterdag j.l. 'n onderscheiding is ten deel gevallen, n.l. de medaille voor bijzon dere toewijding. De heer Ragut huldigde op zijn beurt de heeren Schaafsma en Hooge- veen, leider van de plaatselijke afdeeling van den Landstorm, hen schetsend 'als ijve rige en bekwame werkers voor de goede zaak. Hij bracht hun dank ook voor hun hulp en steun bij het organiseeren van de zen feestavond. Ook .Wethouder Pattes deelde in de hul diging. Deze is als bestuurslid voor de or ganisatie behouden gebleven en geeft daar aan thans nog' zijn beste krachten. De heer de Boer hield hierna een interes sante lezing, welke verduidelijkt werd door een collectie fraaie lichtbeelden. Het werd de vergadering zeer duidelijk voorgesteld hoezeer de revolutiebacil in ons land voortwoekert, wat in woord en ge schrift nog steeds tot uiting komt. Met het vreeselijke voorbeeld van Rusland voor oogen, wekte spr. op toch vooral paraat te zijn, trouw te blijven aan Nederland en Oranje en in dagen van gevaar pal te staan voor de handhaviing van het wettig gezag. Een daverend applaus beloonde den spre ker voor zijn rede, het orkestje zette het Wilhelmus in, allen verhieven zich van hun zetels en spontaan werd het Volkslied mede gezongen. De heer Ragut dankte den spreker voor zijn interessante rede. Met - een woord van gelukwensch werden de prijzen uitgereikt aan de daarvoor in aanmerking komende deelnemers aan de schietwedstrijden. Dezen waren naar de volgorde van het aantalbehaalde punten Bijzondere Landstorm: J. P. Put, Ph, Pattes; W. M. Ragut; J. Hoogeveen; W. de Graauw; S. G. C. Walter; M. Kuylman; J. Boots; P. Oorthuizen; L. Langendijk. Beverwijksche Burgerwacht: S. Zonne veld; C. Bleeker; J. Schram; P. Schaafsma; W. M. Ragut; L. Numan; C. de Weys, F. Numan. Vrije baan: J. P. Hoogeveen; C. Bleeker; J. P. Put; M. Kuylman; W. M. Ragut; S. G. C. Walter; A. Beekman; J. Bellen. Zij allen konden een keuze doen uit de fraaie prijzencollectie. Hierna volgde een gezellig samenzijn, waarbij de heer Leo Peelen met zijn liedjes en transformaties de vroolijkheid er uitste kend hield. Van Donderdag 22 November. STOOMTRAWLERS S. D. 104 Derlka 4 Holland 3 Holland 6 Akasia Avila Louise Protinus Peter D. Albatros Dolfijn Jullie Streiff H. K. 65 VI. 9 Nellie Maria ioc.^teit „St. Bavo" 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Woningbouwvereeniging „De Kathedraal" 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8uur Commissie voor Beroepskeuze 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Bevolkingsbureau half 7 uur Inter Nos. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 half 9 uur Vergadering senioren en commissarissen. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur Uit voering R. K. Kring „De Bibliothecaris." Schouwburg Jannsweg kwart over 8 uur Marionetten-Theater „De Olijftak." Restaurant Brinkman Groote Markt half 9 uur Middenstandscentrale Haarlem. Gemeentelijke Concertzaal Lange Begijne straat 8 uur Vierde gemeentelijk Orgel concert door Anna StronckKappel, zang, en George Robert, orgel. De Vijfhoek Groote Houtstraat 9b Van 104 uur Tentoonstelling. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en wart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Overveen Hoted „Van ouds 't Raadhuys" 8 uur Lezing door Ir. J. Gratama over „De uitbreiding van Bloemendaal in verbrand met den bouw van het nieuwe raadhuis. Firma J. A. Boskamp Bloemendaalschenwe? Van 96 uur Tentoonstelling. Ondertrouwd: 21 November: J. A. v. d. Kamp en J. Tjapkes. G. v. d. Most en M. Beukman. B. Hassink en J. M. Prent. Getrouwd: 21 November. H. Bakker en C. H. v. Rotterdam. J. A. Roelofs en P. A. v. Duffelen. J. Kloek en E. F. Klink. G. F. Klinkenberg en J. M. Nix. C. Hartman en V/. M. C. E.Heijnerman. J. P. v. Leeu warden en M. H. Smits. P. Rinkel en E. de Vos. G. A. de Roolj en A. Schaap. P. Koopman en B. Brouwer. Geboren: 18 November, d. van C. A. M. Siemersv. d. Brink. 19 November, d. van M. J. Koddev. Amerongen. 20 November, d. van M, KortekaasHoreman. 21 No vember. d. van M. G. HoedtEsselman. Overleden: 20 November. A. de Pagter— Kolle, 49 j., Gasthuisvest. M. Bakker, 48 J„ Voorzorgstraat. Woensdagmorgen haalde bij Velsen Driehuls een Vischauto te veel naar rechts uit bij het passeeren van een anderen auto en kwaih daarbij in botsing met een paal. Het onderstel van den auto werd ernstig beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niét voor. Dekkleed ontvreemd Het dekkleed, dat ge vonden was aan den Spaamwouderweg, bleek inderdaad van diefstal,; afkomstig te zijn. Het was deë nachts ontvreemd van af een koren- schelf van den landbouwer A. aan den IJweg. St Nicolaas Aan den «ver der hier voor belangloos beschikbaar gestelde jonge-, dames is het te danken, dat ruim 130, (vorig jaar 116) voor een St. Nicolaas- feestje op de plaatselijke St. Jozefschool bij een gezameld werd. 5397— 3267.— 2642— 2285.— 3931— 2708— 2446— 2826— 3829— 3340— 2517— 2030— 5500.— 2900— 5000— IJmuiden, 22 November 1928. Tarbot per k.g. 1.40 0.52 Griet per 50 k.g. 49— 26 Tong per k.g. 2.65 1.70 Groote schol per 50 k.g. 39— Middel schol per 50 k.g. 51— Zet schol per 50 k.g. 57— 47— Kleine schol per 50 k.g. 35— 6.50 Schar per 50 k.g. 30— 5— Tongschar per 50 k.g. 53— 47— Rog per 20 stuks 28— 20— Vleet per stuk 7— 1.50 Pieterman en Poon per 50 k.g. 20— 6.— Groote schelvisch per 50 k.g. 60— 58— Middel schelvisch per 50 k.g. 55— 44.- KI. midd. schelvisch per 50 k.g. 36— 23— Kleine schelvisch per 50 k.g. 25— 6.90 Kabeljauw per 125 k.g. 69— 47— Gullen per 50 k.g. 28— 9.50 Leng per stuk 3.91 1,85 Heilbot per k.g. 1.30 Wijting per 50 k.g. 10— 4.40 Koolvisch per stuk 1.45 0.30 Veiling Ten overstaan van notaris Donker werd in café Zomerlust geveild het perceel 61 te Driehuis, groot 2.26 A. Kooper was W. Joosten, te Santpoort voor 5400. Veiling In café „Zomerlust" werd gister geveild het woon- en winkelhuis, groot 221 C.A., van wijlen den heer C. Amse. Kooper werd de heer W. Joosten, voor de som van 5500. GOUDA. 22 Nov. 1928. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 6114 stuks, waarvan: 215 slachtvarkensvette, van 36—38 cent per pond, levend, met 2 pet. korting; Londen- sche, van 28—30 cent per pond, levend, met 2 pet. korting. Zouters, van 33 34 ct. per pond, levend, met 2 pet. korting. 563 magere Varkens, 2050 per stuk. 862 Biggen 8— 17 per stuk, 22 Runderen 250325 per st. 30 nuchtere Kalveren 1217 per stuk. 276 Schapen 1728 per stuk. 19 Bokken en Geiten 36 per stuk. Handel: vette Varkens vlug, Londensche vlug, Zouters vlug, magere Varkens matig, Biggen matig, Runderen matig, nuchtere Kalveren vlug, Schapen vlug, Bokken en Geiten vlug. Algemeene markt: 249 partyen kaas. Ie kw. met R.M. 5659, idem 2e met R.M. 5255, idem zonder R.M. 5255, Zware 60. Handel flauw. 719 ponden Boter. Goeboter 1.101.25, Weiboter 1.051.20, per pond. Handel vlug. 170 partijen eieren. Kipeieren 912, Eend eieren 68 per 100 stuks. Handel matig. DONDERDAG 22 NOVEMBER. 59.30 59.40 9,70 9.80 Brussel 34.60 34.70 12.08 12.09 47.90 48.- 13.- 13.10 40.10 40.20 35.- 35.10 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 Kopenhagen 66.35 66.45 Olso 66.35 66.45 66.55 66.65 (N i e t - O f f i c i e e 1). 449e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 22 November 1928. Ie Klasse 4e Lijst. Hooge prllzeu: 3715 1500.—. 14805 ƒ400.— 3101 4230 4403 100.—. Prijzen van 20 1030 1729 4712 5819 8519 i 259 295 372 542 569 789 1106 129") 1577 1578 1606 1666 2389 29-75 3889 3930 4453 4652 4979 5045 5068 5341 5363 5425 6375 6714 7441 7968 8223 8227 8900 8984 9897 10006 10069 10313 10878 10936 11054 11120 11220 11331 11810 12081 12344 12561 12687 12724 13855 14364 14601 14620 14898 15381 15975 15999 16271 16652 16798 16851 17423 17497 17548 18136 18238 19019 19290 19557 19635 19791 19917 20341 4S5' 880? 19102

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2