Stadsnieuws CHEQUE-KOERSEN TOONEEL Stofziiigerhms MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 16756 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 4 Successen van Mia Peltenburg in V, eenen Middenstandsjubileum firma J. Smit en Zonen Geen rijbewijscontróle op Zondag Veertigjarig professiefeest van Zuster Waifridus Verkeersongevallen Uitvoering Maar!. Politie- muziekvereeniging Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond SCHIETEN Generaal Van Merlen Met het hoofd tusschen twee wagens bekneld Postduiven Bioscoopvoorstelling Tweede concert Haarlemsche Bachvereeniging VAN ONZE RECHTBANK Beplanting Rijksstraatweg Suikerfabriek „Holland' Poging tot inbraak Noodlottige val Parijs Salarisactie van Ons Belang N. V. Industriebank Hobby Vloes-wrijvcus i 125.— In kokend water gevallen Electrisch? draad van de tram gebroken Personalia Jubileum J. Th. Kloosterman Zonnestraal-collecten Alliance Francaise R.K. Kring BLOEMENDAAL MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De winkelsluiting gedurende den St. Nicolaastijd De Schubertfeesten van de Oostenrijksche Regeering zijn 1.1. Zaterdag ifigezet met een schitterend concert in de „Musik. Vereins- saal", waarop de Missa in Es-dur van den grooten meester is uitgevoerd. Behalve het zangkoor van de Gesell schaft der Musikfreunae en het Weensche Sym- phonie-orkest, schrijft men uit Weenen aan De Electrische Luxe broodfabrieken der firma J. Smit en Zonen bestaan Wcensdag j het Hbid., werkte daaraan o.a. a!s sol ste 28 November a.s. 25 aar. Een kwarteeuw i mede onze Nederlandsche zangeres Mia geleden opende de firma na een algeheeie Peitenburg te Haarlem, die door haar fraai verbouwing van het perceel op 28 November §eIuid. voortreffelijke toonvorming en in- 1903 in perceel Smedestraat 45 een Luxe- 1 ^kwekkende voordacht een zeer groot TJ -• I succes behaalde. In nog hoogere mate kwam Brood- en bankc.oakr.enj. men onder de bekoring van haar talent op In den aanvang oleef er veel brood over, .jen liederavond dien zij den volgenden dag, maar het denkbeeld dit brood gratis aan gezamenlijk met Alfred Jerger in de kleine liefdadige instellingen te schenken, bleek ..Konzerthaussaal" heeft gegeven. Zeer succesvol te zijn geweest. j Daar vend, zij gelegenheid Schubert's De firma kreeg hierdoor n.l. bekendheid intieme kunst óp aangrijpende wijze aan en mede door de goede kwaliteit, waren de haar gehoor te openbaren. Een zeer groot resultaten spoedig van dien aard, dat het aantal liederen werd door de begaafde j.j kunstenares, wier rustige houding en ïnne- bestaan van de zaak dra verzekerd was. j mencje verschijning zulk een aangenamen Toen de firma daarna in igo5 op de intern. jnciruk maakten, op uiterst gevoelvolle wijze Bakkerijtentoonstelling te A'dam de in- 1 voorgedragen. Schitterend wist zij door haar Zending met eereprijs en gouden medaille zeer gevarieerde voordracht elk lied tot zijn bekroond zag, bemerkte zij ook den invloed j recht te doen konten. van dit feit op den omzet en werd in 1908 Zocals zij haar fijn gevoel en beheerschte de eerste kneedmachine geoiaatst Pass e „Gretchen am Spinnrad „Im Aangemoedigd door dit succes zond men 1 Fr™g" en „di.5 Forelle" wist te toonen, 7 1 a zoo kon zij al haar kracht en gloed leggen ook m op de tentoonstel!, te Antwerpen m in }e J Ueb8t mich nicht" en „Rastlose 1908 en verwierf hier eereprijs, gouden Liebe" medaille, en felicitatie van de jury in het- j Het was voor ons Nederlanders een wel- J Zelfde 'aar boekte de firma wederom succes j da dig gevoel te bespeuren hoezeer het zoo en wel op de tentoonstelling te Enschedé, veeleischende, ja verwende Weensche publiek waar zij zich een gouden medaille en een zich gewonnen gaf; stormachtig applaus verguld zilveren medaille zag toegewezen noopte de zangeres tot twee malen uoe een - —4 Cr i. 4- i v-\ r, rrm v rT Unnw Het Tweede Kamerlid de heer Leenstra, heeft aan den minister van Waterstaat ge vraagd 1. Wil de minister mededeelen, welke de redenen waren, dat de controle op auto's en motorrijwielen tot onderzoek van de rijbewij zen en van de wegenbelastingkaarten hier en daar, althans in Friesland, op Zondag 18 November j.l. werd gehouden? 2. Zou de minister maatregelen willen ne men, dat deze controle op Zondag (tenzij be paald dringende redenen dit eischen) ach terwege blijve? De Eerw. us ter Waifridus in het St. Veronicagesticlit aan het Spaarne van de congregatie der Zustere van Liefde van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid, heeft gisteren haar 40-jarig professiefeest gevierd. Des morgens te kwart over acht werd in de parochiekerk aan het Spaarne een H. Mia opgedragen ter intentie van de Eerwaarde jubilaresse, waaronder de schoolkinderen gezangen uitvoerden. Ofschoon aan het jubileum geen nicht- baarheid was gegeven en de jubilaresse geen feestelijke herdenking wenschte, wer den zeer veel blijken van belangstelling ontvangen. Vooral werden veel bloemstuk ken voor de jubilaresse aangebracht. 1919 is hij ook wegens diefstal veroordeeld. De verdediger Mr. S Nieuwenhuys schetste den toestand van verd., toen hij in Holland aankwam zonder een rooien cent. Niet eens zijn koffers kon hij krijgen, daar hij het staangeld niet kon betalen. Hij ging naar de politie daar merkte men op, dat de politie er niet is voor de liefdadigheid. Wanneer bekl. niet te weinig reisgeld had meegekre gen, was er waarschijnlijk niets voorgevallen Uit geldgebrek kwam het idee bij hem op te gaan stelen. Uitspraak over 8 dagen. BOTSING De bestuurder van een auto kon 's nachts op den Ringdijk bij Aalsmeer het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, da? het motorrijtuig tegen de leuning van de draaibrug botste en zoodanig gehavend werd. dat het naar een garage moest worden ge sleept. De chauffeur kwam er vrijwel on gedeerd af. voor de mooiste inzending luxe-brood. toegift te geven en op 't eind werd haar r, een ovatie gebracht uit dankbaarheid voor Ook op andere tentoonstellingen won de naar ZQO re4 kunst. firma bekroningen en prijzen. Dat a) deze successen niet zonder uitwer king bleven op den omzet bewees het feit, dat men in 1915 genoodzaakt was de bakkerij belangrijk uit te breiden. Er werden 2 ovens bijgeplaatst en eenige kneedmachines, het broodmagazija werd vergroot, een flinke wagenremise verrees, benevens een kantoor, Maandag 26 Nov. a.s. zal in ds Gem. Concertzaal aan de Lange Begijnestraat, des avonds om 8'/. uur door de Haarl. Po- dat spoedig geen overbodige luxe bleek te litiemuziekvereeniging een instrumentaal 2j:n j en vocaal concert gegeven worden met 'in 1918 moest weer een oven geolaatstmeewerking van het Vocaal Mannen- I kwartet ..Euphoma onder leiding van den worden en in 1919 opende men het eerste heer Ylco H00gerwerff. filiaal u perceel Botermarkt 19. j Het programma vermeldt: Reeds in 1921 moest men wederom aan- Camarades, marehe de belle flamme. zienlijk uitbreiden, waartoe men naast eenige pête provengale, ouverture de F. Popy. andere perceelen ook het perceel Smede- Fantaisie facile. P. A. S.enz. straat 43 aankocht, waarvan men een groot 1 T'neresen, grande valse de concert de gedeelte aan de bakkerij trok. Hierdoor i G. Faust. kreeg men gelegenheid nog een oven te 1 Quartet uit ..Die Fee mit den blauen A ugen", plaatsen en een geheel naar de eischen des van A- Govaert, Ar. Reynier van t Hoff. tijds ingerichte banketbakkerij te bouwen, j Hymne aan den nacht (zang), Beethoven. Om aan alle eischen te kunnen blijven Bede (zanSk G. Boedijn. voldoen, moest men in verband met de meer j S;wt^h Z FnCkC' A - r iDas Lied (zang), Campf. dan gestadige toename van het aan-al tAIt Niederlandisches Lied (zang), nemers er toe overgaan een tweede bakkerij q. Kremser. te openen, waartoe men in 1926 perceel zu ihren Fiiesen (ring), A. v. Athegraven. Wagenweg 108 inwendig geheel liet ver- Gitana Potpourri sur l'opéra de balfe, bouwen. quartet, Morning prayer, van Nu was men in staat ook de afnemers D. Tschaikowsky. in Bosch en Vaart, Heemstede en Aerdenhout Ls sans nom, marche finale naar wensch te bedienen. De omzet was sedert de vestiging in 1926 spoedig meer dan verdubbeld. De laatste verbouwing dateert van dit jaar. Nogmaals werd een oven bijgeplaatst en om aan de bijzondere vraag naar de pain de luxe volkomen te kunnen beantwoorden, werd een aparte afdeeling voor de vervaar diging van deze broodjes gebouwd. Momenteel wordt met een 60-tal wagens, 2 bestelauto's en een 5-tal bakfietsen in Haar lem en Omstreken brood bezorgd door de jubileerende firma. Bakkerijen en winkels voldoen aan alle Een vroolijken aanblik bood Dinsdagavond de met planten versierde tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaars- bond in feestelijke stemming met leden, hunne dames en genoodigden bijeen gekomen was ter viering van het koperen vereenigings- jubileum. Tot feestvieren, zoo bleek uit het openings woord van den voorzitter, den heer G. H. 's middags van 2 tot 4 uur. Smits, was alle reden. Met dank aan God, mocht op den afgelegden weg met vreugde eischen van hygiene. Moderne machines worden teruggezien. Spr. herinnerde aan het verrichten bijna aile werkzaamheden, ter- j veie werk, dat door de afd. was verricht wijl alle technische hulpmiddelen worden en spoorde ook voor de toekomst tot krach aangewend, welke een vlugge en hygiënische tig medewerken van ieder lid aan. werkwijze bevorderen. De bondsvoorzitter, de heer A. van Driel, Op 28 November, den feestdag, recipieert vond t een aangename taak de gelukwen- de firma in de bovenzalen van De Kroon,1 schen van het Bondsbestuur te mogen ver- 1 to; ken. De afd. is thans, aldus spr., door de moei lijke kinderjaren heen en gaat een nieuw tijdperk tegen. Hulde brengt spr. aan de mannen, die steeds voor dit sociale werk op Fe-n Ancrinc c'nl de tr3S °'estacn hebben. Mcedig voortgaan Lfcn AUgi-is-b-d. 0p den ingeslagen weg, zij verder de leuze Ingezonden der vereeniging. Gechte F'dactie Verder werden nog gelukwenschen over- Beleefd verzcek ik u voor onderstaande^braeht door de vertegenwoordigers der afd. een bescheiden plaats in uw tlad 'au heden, i Bloemendaal en van den Chr. Bestuurders- Haarlem staat over het algemeen bekend, j hond. Zoo niet als een hypermoderne, dan toch als t 173 hit officieele gedeelte werd begonnen een fatsoenlijke en beschaafde stad. - De j met he afwerking van een zeer afwisselend annexatie en uitbreiding eer gemeente waa programma, bestaande uit declamatie en de voor l aar bestuur eene aanleiding om deze opvoering van 'n vroolijk spel: „HetWceuw- plaats te noemen naar de vier windstreken, net als groote steden plegen te doen. Dat Ge medewerkenden, allen leden der ver staat ook wel - Zelfrespect is echter slechts j eeniging met hunne dames, boden den talrijk dan te billijken, indien het berust op waar- aanwezigen een zeer aangenamen avond en heid. Vergun mij slechts één geval. j gaven een loffelijke vertolkind van het too- Naast „Haarlem-Oost" is thans sedert ca. neelstukje te genieten. De djime, die een 11 - jaar in „Haarlem-West" een belt voor i groot aandeel in de declamatie op zich had afval gesticht. In de Burgemeester Sandberg- genomen, oogstte welverdienden bijval, straat'n. 1. floreert een zroenje boomen 2an Ge ambtenaren hebben getoond, naast het wier voeten een wildernis wcekert, waarin practische deel van het organisatiewerk, ook karren met visch-en greenteafval o. m. door in staat te zijn een gezellig feest te organi- 'Tsooplieden worden gedeponeerd. seeren. Is het niet treurig voor'een stad als Haarlem Ge feestcommissie, onder leiding van den dat een dergelijke teer:and traanden achter- heer J. W. A. Misset, had van hare voorbe- een blijft bestendigd? reidingen aile eer, hetgeen door den bonds- Onze voorvaderen vestigden zulke opslag- voorzitter, die het feestelijk samenzijn op plaatsen van ziekte en bederf buiten de be- i gebruikelijke wijze sloot, namens alle aanwe- bouwde hom der gemeente. Voornoemd feit zigen dankbaar werd gememoreerd, nu dagteekent uit het tweede kwartaal der moderne 20 ste eeuw en maakt derhalve een Zaterdag en Zondag 17 en 18 November heeft bovengenoemde vereeniging een wed strijd gehouden waaraan alle schutters uit Haarlem en Omstreken konden deelnemen. De deelname is wel niet bijzonder groot ge weest maar daarom was de gezelligheid vast niet minder. Door de vlotte afwerking der wedstrijdcommissie is de uitslag nu al groo- tendeels bekend n.l.: Korpswedstrijd. 1. Bloemendaalsche Bur gerwacht I, 463 punten: 2. Generaal Jou- bert, Overveen, 481 punten; 3. Haarlemsche Burgerwacht I, 456 punten; 4. Kennemer Landstorm I, 455 punten. Daarna volgen: Graaf Floris, Vogelenzang, 447 punten; Voor Vaderland en Koning, Haarlem, 446 punten; Generaal Cronjé, Schoten, 440 pun ten. Personeel 1ste klas. W. Faase, 100 pun ten; J Jacobs 9795 punten; J. Blauwhof, 97—93 punten; H. v. Tongeren, 9698; N. v. Keulen 9695; A. Hekker, 96 punten. Personeel 2de klas. N. Hoogland, 96 pun ten; E. Schaefer, 82 punten; W. Koelemij, 91 punten, D. W. Duiker, 90 punten; v. d- Weijaen, 89 punten. Vrije baan 1ste klas. J. Rompa, 180 pun ten; A. Hekker 180 punten; W. Faase, 180 punten; N. v. Keuïen, 178 punten; H. v. Tongeren 176 punten. Vrije baan 2de klas. W. Waalewijn, 173 punten; E. Schaefer, 172 punten; H. Hoog land, 172 punten; D. W. Duiker, 169 pun ten. Geluksbaan. H. van Tongeren, 467 pun ten; G. Mooiekind, 466 punten; A. Adri- aanse, 446 punten; W. Waalewijn, 443 pun ten; P. A. Deken, 441 punten; Kluft 437 punten. Dagprijzen. Zaterdag: N. van Keulen en W. Waalwijn. Zondag; J. Rompa en E. Schaefer. Prijsuitreiking zal plaats hebben op Maandag 26 November a.s. des avonds te 8 uur in het schietgebouw aan de Schouw tjeslaan. Naar gemeld wordt, is de zestienjarige jongen H. Duckers uit Urmond, die op den losvloer van de staatsmijn „Maurits" bezig was met het bijduwen van stilstaande wagens tusschen twee wagens met hoofd bekneld ge- H-faakt en enkele oogenblikken later overleden Op de 17 en 18 dezer gehouden tentoonstel ling van „De Ooievaar", werden de volgende prijzen behaald. H. M. Willemse z.e.v.; B. J. Nieuwenburg, z.e.v.; J. v. d. Wereld, een 1ste en een 2de pr.; L. v. Meurs, e.v.; N. v. d. Bosch een 1ste een 2de en een 3e prijs; J. Keijsper, drie 1ste, een 2de en twee 3de prijs; J. C. Klees, twee 3de pr.; J. Petter, drie 2de, twee 3de een een ze.v.; H. v. d. Eijkhof, een 2de en twee 3de pr.; H. v. d. Poll, zes 1ste, een 2de en drie 3de pr.; C. v. Meurs, een 1ste, een 2de en een 1 z.e.v.; A. Selhorst, twee 1ste, twee 2de en een 3de pr.; J. F. Krijgsman, twee 1ste, een 2de en een ze.v.; P. de Jong, een 1ste, een 2de een een ze.v.; Schoonste duif H. P v. d. Poll, schoonste doffer, de zelfde; schoonste van allen, dezelfde. vóórhisto: :sch figuur. Een voorbijganger legt er een stapje op van- de omgeving van den poel (vooral bij'regen- af- J» seven in de ge- achuA-epr) hPz,,-,nc,Vf - W.-V nm H,> tal- meentelijke concertzaal (zie de advertentie m dit nummer), afgewisseld worden door IJmuidens a Capellakoor; Velsens a Capella- koor en de „Zaankanters", alle prijswin naars op het j.l. gehouden concours van het dubbel mannenkwartet Inter Nos, welk kws tet zelve eveneens zich zal laten hooren. wege de onverkwikkelijke atmospheer,'welke I "ZIZ? d6 bioscoop' de omgeving van den poel (vooral bij regen- ZondaS ach tig weer) bezwangert. - Mede om de tal- looze vliegen en andere ziek te verspreiders, welke hier volop aas hebben gevonden, hou den de naaste bewenas derhalve lijdelijk de ra men gesloten, om beide elementen uit hun wo- ul_ T ning te weren. Moet deze verwaa-loozing van aubbe mannenkwartet Inter Nos, welk kwar w M f.»T volt'O pvonoonc vtnVi vol lafom bnnron hygiene nog langer worden getollereerd - Vfri'len Burgemeester Sandberg strekt het al lerminst tot eere, dat aan een dergelijk straat- gedezlte zijn naam iis verbonden i Ncch daar, noch langs het hek der Socië- teitvereeniging is voor eene behoorlijke voet- gangerspassage gezorgd,zoodat deze menschen worden genoodzaakt van den rijweg gebruik te maken, willen zij niet in gras, molshoo- pen, brandnetels, terecht komen. V. aar in mindere stadswijken onder gelijke omstandigheden dergelijke travallen met zorg Dinsdag 27 November a.s. zal in de Ge meentelijke Concertzaal een concert gegeven worden door het orkest van het concertge bouw te Amsterdam, onder leiding van den heer Pierre Monteux. Het programma ver worden vermeden, dringt zich de vraag naar j meldt: vor-. n, of wellicht zij, die progressief het j Symphonic D gr.t. (de klok) Joseph Haydn, min t aan den fiscus offeren, het meest de j Adagio-presto, Andante, Menuetto, Allegret- te duchten zijaen daarom stelselmatig worden to, Finale, Vivace, La rner trots esquisse, ontzien. Op zichzelf niets bijzonderj, maar symphoniques-Claude Debussy, De l'aube a dan voor de geheele bevü. iüg eene gelijk waar- midi sur Ia mar, Jeux da vagues. Dialoque dige behandeling. du vent et de la mer. Symphonie Concertan- De Directeur van Openbare Verken ont- <e, voor orkest en orgel, Joseph Jongen, poppe zich als een nieuwe Kerakles en leide Preludio, Divertimento, Molto Lento, Toccata de bedding van Delft of Spaarne door dezen (moto perpetuo) AugiasstalDan is het leed in één dag geleden. Een weinig meer energie en voortvarend Op verzoek van den heer Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, die gedurende meer dan 25 jaren heid in het algemeen belang zou Haarlems I zich met het penningmeesterschap belastte, Openbare Werken een heel wat beteren naam geven in de rij onzer Nederlandsche steden. Aan-raard, geachte Redactie, mijn beleef den dank voor verleende plaatsruimte. De tolk van eenige bewoners der Burg. Sandbergstraat. is in de onderlinge verdeeling der bestuurs functies wijziging gebracht. In de plaats van Mr. Visser 't Hooft, die Directeur der Vereeniging blijft, is thans als penningmeester opgetreden de heer J. J. Thöne, wonende Orayenestersingel No. 33, alhier, (kantooradres: Guépin v. d. Vlugt). UITSPRAKEN De zaak „Justus van Maurik" De marktkoopman S. N-, die „Justus van Maurik"-nngen om zijn sigaren deed, terwijl alleen de fabriek van dien naam dit werk mocht voeren, werd hedenmorgen vrijge sproken. De officier had ook vrijspraak gevraagd. De inbraak aan den Heerenweg De Duitscher G. A. M„ die in vereeniging met H. H. op 30 Augustus in een huis aan den Heerenweg was binnengedrongen, terwijl de bewoners afwezig waren en de noodige waardevolle voorwerpen had medegenomen, na zich eerst te goed aan eten en drinken gedaan te hebben, werd hedenmorgen tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde twee jaar met aftrek van pre ventief. Rjjwieldief Tgen J. G. F. D. was wegens het ont vreemden van 4 rijwielen zes maanden ge- elscht. De uitspraak luidde 4 maanden ge vangenisstraf. De inbraak te Beverwijk De uitspraak van de twee Zaandammers J. J. S. en N. M., verdacht van inbraak in het stationsgebouw der Nederlandsche Spoorwegen te Beverwijk werd uitgesteld, daar nog één getuige gehoord moet worden. Mishandeling door een agent van politie De agent J. W. J. stond verleden weeek te recht als verdacht van mishandeling van 'n man, die niet aan zijn bevelen wilde gehoor zamen. Het Openbaar Ministerie concludeer de tot vrijspraak, de verdediger, Mrj de Vrieze vroeg ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De uitspraak luidde 25 boete of 1 dagen hechtenis Inbraak door inklimming In den nacht van 11 op 12 October was 3. G. v. E. uit geldgebrek naar de bloembol- .enhandel der fa. van Til gegaan, met het doel daar in te breken. Door inklimmin; door een raam kwam hij binnen en eigende zich 40 kistjes sigaren, wat kaarten en een waterpas wederrechtelijk toe. Toen de heer v. Ti! den volgenden morgen op zijn kantoor kwam, ontdekte hij al dade lijk, dat er iets niet in orde was. De gordij nen waren opengeschoven, de deur was los. Verd. bekende alles. Hij is metselaar van beroep en is uit Duitschland gekomen. In Holland kon h(j geen werk vinden, omdat hij daar „als de bonte hond" bekend is. In Woensdag J.l. is men vanaf de Suikerfa briek „Holland" begonnen met d'e beplan ting met jonge boomen van den Rijks straatweg Halfweg—Haarlem. Evenals op het gedeelte Amsterdam Halfweg worden ook hier de boomen tus schen den rijweg en het rijwielpad geplant. Einde campagne. Naar wij vernemen, zal de campagne van de suikerfabriek „Holland" alhier, vermoe delijk de volgend'e week afgeloopen zijn. Bij den heer O., wonende aan den Ring-; dijk b(j Vijfhuizen, hebben ohgenoode gas' ten 's nachts een bezoek op het erf ge bracht. Men kwam 's morgens tot de ont dekking dat ze zich door inklimming toe gang tot het pakhuis hadden verschaft. Ver mist werd een zak haver. De politie stelt een onderzoek in. Het tweejarig kind van den heer K. te Vijfhuizen had' het ongeluk van een trap te vallen en met het hoofd op den grond terecht te komen. Vrij ernstig aan het hoofd verwond werd de kleine opgenomen en on der geneeskundige behandeling gesteld. In het Kennemer Lyceum houdt de heer H. C. Verkruysen Maandagavond a.s. om 8 uur een voordracht met onderwijsfilm over De Wereldstad Parijs. De afdeeling Haarlem van de Onder-offi ciers Vereeniging „Ons Belang" heeft de volgende motie aangenomen: gehoord de besprekingen over de nu reeds een jaar geleden in uitzicht gestelde Salaris herziening der ambtenaren; dringt er bij de Regeering op aan om bij de herziening van de bezoldiging van het militair personeel, rekening te doen houden met de in 1922 opgelegde extra-korting van 5 pet., en voorts om de gewijzigde regeling te doen ingaan op 1 Januari 1928; besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Financiën, den Minis ter van Defensie, de leden der Tweede Kamer en de pers en gaat over tot de orde van den dag. In de heden te Haarlem gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeel houders in de N.V. Industrie-Bank aldaar (kantoor houdende Iepenlaan 2, Bloemen daal) werd besloten niet in de vacature van directeur, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. H. Tuymelaar, te voor zien, doch over te gaan tot ontbinding, c.q. likwidatie, der vennootschap, terwijl tot li- kwidateuren werden benoemd mevrouw de Wed. Mr. H. Tuymelaar-Blom en de com missarissen de heeren G. P. J. Beccari, A. Bertling en Mr. Dr. B. Baron Mackay. Mrs. Warren's Profession, van Shaw, door „The English Players" Weinig publiek. Groepjes Engelschen, die praten van „how nice" of het weer „nasty" vinden. Een Hollander, die met een Engelsche vrouw getrouwd is en probeert vlotte antwoorden te geven op vlot ge stelde vragen. Weinig stemming, weinig contact van de etteurs met de zaal. In deze sfeer werd Woensdagavond door „The English Players" het v.erbedrijvig stuk (voor volwassenen) van G. Bernard Shaw opgevoerd, dat wij in de Hollandsche vertaling kennen als Mevr. Warren's be drijf". Daarom was het interessant nu eens een opvoering in de oorspronkelijke taal door acteurs van het land zelf te kunnen bijwonen. Wat spelkwaliteit betreft, stak deze niet uit boven een opvoering van Ne derlandsche acteurs. Wel weet een En- gelsch gezelschap in zoo'n opvoering dat bijzondare, dat typische te leggen, zijn landaard eigen, dat we in een Hollandsche opvoering vanzelfsprekend zouden we zeggen missen. Onder de medespelenden was er eigen lek geen, die uitstak, om wie zich het spel concentreerde. Na het eerste bedrijf, dat vrjj vlot verloop, mist men voldoende gege vens, om de onderlinge kracht te kunnen beooicleelen. In de drie volgende bedrijven, vooral drie en vier, als het spel tot volle ontplooiing komt door de spanning in het conflict Rev. Gardner en Mrs. Warren eeneraijds, Frank en Vivie anderzijds wordt de spel-analyse gemakkelijker. En dan merken we, dat Frank over de heele linie te kort schiet, wat zijn creatie be treft, nu en dan belachelijk wordt, als b.v. bij de scène met het geweer, gericht op Crofts. Rev. Gardner had zijn jeugd tegen en hoezeer hij trachtte leven en gestalte t<^ geven aan zijn rol, lukte hem dit niet. H bleef zoo koel en nuchter. Crofts in zijn zomersohe uitrusting was prachtig in zijn samenspel met Vivie, die ons over het ge heel meer voldeed dan haar moeder, die aan het slot op volle kracht was en toen ook aannemelijk spel gaf. Pread toonde zich in alles den gemoedelijk-nuchteren Engelseh- man. Een opvoering, die geen diepen indruk heeft nagelaten. De 4-jarige v. d. Kuil is gisteren in een waschketel met kokend water gevallen. De waschketel was door de moeder op den grond gezet daar er plotseling geen gastoevoer was. j Het jongetje ging eerst op het deksel staan I om ook naar het gas te kijken. Toen ging I het op het deksel zitten, dat kantelde, zoo- I dat de jongen achterover in het kokende I water terecht kwam. Da Onvevallendienst was spoedig ter plaatse. Daarna werd het desrlijk verbrande kind per auto naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Zijn toe stand was hedenmorgen naar omstandighe den redelijk wel. Vannacht, omstreeks 12 uur, is een voe dingsdraad van de tram doorgebrand op den Verspronckweg bij het viaduct. Het verkeer werd stopgezet, daar er gevaar dreigde, dat de draad zou vallen. Sr werd kennis van het geval gegeven aan de remise. Na 50 minuten vertraging was het net weer in orde. De waarnemend secretaris-boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, de heer Weyland, heeft deze functie neergelegd. Zij wordt thans waargenomen door den heer Tijsseling De heer J. Th. Kloosterman, onderwijzer i aan de St. Canisiusschool alhier, herdenkt j niet 7 Dec., doch Zaterdag 1 Dec. a.s. zijn zilveren onderwijzers jubileum. Bij K. B. zijn vernietigd de besluiten van de colleges van B. en W. der gemeenten Breda, Maastricht^ Princenhage, Haarlem en Den Haag, waarbij aan de Vereeniging „de Zonnestraal" te 's-Gravenhage vergun ning is geweigerd voor het houden van col lectes in die plaatsen. In een der bovenzalen van restaurant De Kroon had gisterenavond een bijeenkomst plaats van de Alliance Franqaise. De zaal was goed bezet, toen de voorzitter het woord nam en er zijn spijt over uitdrukte, dat de zaal niet propvol was. Spr. moest den laat- sten tijd constateeren, zoo zeide hij, dat de belangstelling voor de Alliance Frangaise zoo niet achteruit ging, dan toch in ieder geval niet vooruit ging. Spr. deed een beroep op alle leden om te zorgen dat meer land- genooten en ook Nederlanders lid werden van de Alliance. Iedereen kan dat, zoo ver volgde spr., omdat in de Alliance elke godsdienst en elke politieke richting welkom is, omdat wij niet aan politiek doen en om dat wij eiken godsdienst respecteeren. Na nogmaals verzocht te hebben medewerking te verleenen aan de pogingen om nieuw bloed te brengen in de A Fstelde de voor zitter den spreker van den avond, Mon sieur Frangois rorcl.é, aan de vergadering voor en verklapte daarbij een klein geheim pje, n.m. dat de heer Poiché toevallig jarig was, wat een applaus door de zaal deed klinken Frangois Porché, een bekend Fransch dichter, hield daarna zijn lezing over de Légèreté Francaise, welke lezing door het publiek «iet zeer veel aandacht werd gevolgd. Morgen zal dan de najaarsuitvoering van onze Haarlemsche Vereeniging voor R. K. Jonge Middenstanders een feit worden! De Rederijkers van den R. K. Kring zullen vanavond de laatste hand aan den „Bibliothe caris" leggen en dan moet 't boekenmanne tje maar officieel op de planken verschij nen. Het is natuurlijk altijd moeilijk, om voor heerentooneel geschikt werk te vinden, maar het is toch nog moeilijker alle men schen te bevredigen. Doch daarover denken de Kringvrienden niet. De Haarlemsche Middenstand komt een avondje gezelig bij elkaar, oude bekenden ontmoeten eikaar weer eens, oude vriendschap wordt her nieuwd, nieuwe aangeknoopt. Er hangt op zoo'n Kring-feestavond als het ware een opgewekte familie-stemming in de zaal; alle gezichten glunderen, alle menschen zijn blij en opgewekt. Reeds dagen te voren is er over het gebeuren gepraat, de kapper is door de dames weken te voren „besproken", mooie japonnetjes, gloednieuw en glinsterend van klinkklare zijde hangen reeds verlan gend in de kleerenkasten te wachten. De pantalons van de officieel-zwarte-feest- costuums worden keurig opgestreken door dienstvaardige vrouwenhanden, een onbe vlekt puntjesboord wacht op de dingen die komen gaan. Zóó wordt de Kring-uitvoering voorbereid. Angstige menschen telefoneeren nog vlug om kaarten en of 't niet te laat is velen vragen om een vrijkaart en vergeten dat er nog een donateurs-instituut be staaten als het plaatsbespreken Vrijdag morgen om 10 uur begint, verdringen zich heele „volksdrommen" om een plaatsje te veroveren op de eerste rijen of in de iOges. Het is een verblijdend teeken! Wij over drijven niet, wij publiceeren dit niet om nu eens echt op te scheppen, maar zuiver om de Jonge Middenstanders, die nog niet bij ons zijn aangesloten, wakker te schudden. Wij herhalen het: ge beseft maar half wat ge mist, wanneer ge buiten den Kring blijft. Geen enkel excuus kan meer gelden! Onze studieclub geeft eiken Woensdag een ont wikkelingsavond. Eens in de 14 dagen beant woordt onze adviseur, kapelaan Timp, de ingekomen vragen op godsdienstig gebied. Verstaat ge dat? Wij, jongelui, die leven in de branding van de gevaarlijke jaren, zien en hooren zoo dikwijls niet andere dan het verkeerde, terwijl daar geen ver dediging tegenover staat. Zoo dikwijls werpt een andersdenkende u vragen voor de voe ten, die ge niet kunt beantwoorden. Dan zijt ge ontmoedigd en zoekt niet verder naar het ware. Wij behandelen in onze Kring zalen, zoo echt intiem, onder ons, al die oogenschijnlijk onoverkomelijke bezwaren. Deze vraag- en antwoordavonden zijn voor al onze Katholieke Jonge Middenstanders heilzaam, doch nog meer; interessant. Laten de ouders toch niet zoo dom zijn, door met dat oer-ouderwetsche stokpaardje voor den dag te komen: „mijn zoon moet in z'n vrijen tijd studeeren". De week heeft toch 7 dagen en kunnen er nu niet twee avonden voor den Kring af? Eén voor zijn algemeene en godsdienstige ontwikkeling en één voor zijn vermaak en ontspanning. Twee keurige biljarten sieren onze Kringzalen; onze reciteerafdeeling geeft jongen rederijkers gelegenheid tooneel te spelen. Meerdere feestavonden geven wij per jaar, nu is weer een Sint Nicoiaasfeest in voor bereiding. Onze kienavonden zijn van ouds beroemd! Driemaal per jaar gaan wij gezamenlijk ter H. Tafel, dan ontbijten we d-ariia in onze eigen zalen. Dat zijn ook zulke pret tige, traditioneele momenten. Och, jongelui, we zouden het u willen toeschreeuwen: Kom toch! Kom... Kom.. Ook onze tijd is eenmaal voorbij, dan zul len er anderen onze plaatsen innemen. Maar zoolang er nog pit en enthousiasme in een jongen kerel zit, strijdt hij voor idealen en één van de grootste idealen moet zijn: een ongekende bloei van den R, K. Kring, de Vereeniging voor R. K. Jonge Middenstan ders. Morgenavond i3 heb dus feest in den Stadsschouwburg. Wilt ge nog mee doen, mee genieten? Het is nu nog niet te laat. Een klein berichtje aan ondergeteekende gezonden zal u een voldoening geven, waar van ge later nog plezier zult hebben, later, als ge een oude man zijt en aan niets meer hebt te denken, dan aan mooie jeugdher inneringen. H. V. WILLIGE, Kleverpark 61 secretaris Burgerwacht Woensdagavond had in Hot el Roozendaal te Overveen een algemee rs ledenvergadering plaats, welke bij afwe zigheid van den heer E. van. Nederhasselt, door den commandant den heer C. Elder- mans, werd gepresideerd, tot het bespreken van de in dit seizoen te houden schietoefe- ningen en een voorstel tot het houden van een feestavond ter herdenking van het 10- jarig bestaan der Burgerwacht. Besloten werd om na 8 December tot 15 Januari de schietoefeningen te Bloemendaal op Vrijdag avond en te Vogelenzang en Haarlem op de gewone avonden te houden. Van de op komst der leden zal controle gehouden •,/orden om daarna de schietoefeningen de- linitief vast te stellen De feestavond zal ge houden worden in Hotel Vreeburg te Bloe mendaal op 8 Decmber a s., waar de heer H. de Boer uit 's-Gravenhage is uitgenoodigd een spreekbeurt te houden. De jazzband „Ever fun" zal dien avond opluisteren. Tot het welslagen van dien avond is een feestcommissie benoemd, bestaande uit de hfeeren C. Eldermans, H. van Tongeren en P. Langendonk. Voor de leden en hunne dames zullen er bijzondere attracties zijn. Vanuit Vogelenzang zal er per autobus gele genheid zijn om de leden met hunne dames naar Bloemendaal en na afloop huiswaarts te vervoeren. HAARLEM, 2t November 1928 Groente markt. Appelen ƒ0.240.56; peren ƒ0.2) 120 per K.G.; bloemkool 0 50.25 per stuk roode kool ƒ0 08—0.14e; gele kool ƒ0.08— 0.12; groene kool 0.03—0.10 per stuk; boe renkool 0.250.60 per kist; andijvie 0.80 5.— peer 100 struik; spruiten ƒ1.80—3.— per zak; sla 2 405.20 per 100 krop; Brus sels lof ƒ0 260 36 per K-G-; wortelen ƒ0.08 0.18 per bos; selderij ƒ0.030-08 per bos; knolselderij 0.040 15 per stuk; pieterselie C 03—0.12 per bos; prei ƒ0.050.15 per bos. GOUDA. 22 Nov. 1928. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 6114 stuks, waarvan; 215 slacht varkens: vette, van 3638 cent per pond, levend, met 2 pet. korting; Londen- sche. van 2830 cent per pond, levend, met 2 pet. korting. Zouters, van 33 34 ct. per pond, lévend, met 2 pet. korting. 563 magere Varkens, 2050 per stuk. 862 Biggen 8 17 per stuk, 2" Runderen 25C325 per st. 30 nuchtere Kalveren 1217 per stuk. 276 Schapen 1728 per stuk. 19 Bokken en Geiten 36 per stuk. Handel; vette Varkens vlug, Londensche vlug, Zoutere vlug, magere Varkens matig, Biggen matig, Runderen matig, nucntere Kalveren viug, Schapen vlug, Bokken en Geiten vlug. Algemeene markt: 249 partijen kaas. Ie kw. met R.M. 56—59, idem 2e met R.M. 52—55, idem zonder R.M. 52—55, Zware 60. Handel flauw. 719 ponden Boter. Goeboter 1-fO1.25, Weiboter 1.0-51.20, per pond. Handel vlug. 170 partren eieren. Kipeieren 9—12, Eend eieren 68 per 100 stuks. Handel matig. DONDERDAG 22 NOVEMBER. Gedurende de 5 werkdagen, voorafgaande aan 5 December, mogen de winkels to 5 's avonds 12 uur geopend zijn. Op 5 Decem ber zelf mogen de winkels geopend zijn tot 10 uur 's avonds. 59.30 59.40 9.70 9.80 34.60 34.70 12.08 12.09 47.90 48.— i3. 13.10 Maand 40.10 40.20 V. eenen 35.- 35.10 New-Vork (cable 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 Kcpennagen 66.35 66.45 Oiso 66.35 66.45 dtocKiioim 06.55 66.65 (N iet-Officieel)- 4!9e STAATS' OTERIJ. Treldiliig van Dcndeflsg 22 November 192S. Ie Klasse 4e Lijst. Hooro prijzen: 3715 1500.—. 14S05 400.— 3101 4230 4403 100— Prijzen van J 20. 259 295 372 542 559 789 1030 1103 1106 129!) 1577 1578 1606 1666 1729 23S8 2389 2975 3889 3930 4453 4652 4712 4851 4979 5045 5068 5341 5363 5425 5S19 5935 63/5 6714 7441 7968 S223 8227 8519 8802 890!) 8984 9897 10006 10069 10313 10432 10611 10678 10936 11054 11120 11220 11331 11595 11769 11810 12081 12344 12561 12687 12724 12781 13835 13855 14364 1460! 14620 14S98 15381 15752 15765 15975 15999 16271 16652 16798 16851 17269 17325 17423 17497 17548 18136 18238 19019 19061 19102 19290 19557 19035 19791 115917 20341 208S3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8