Op Java sv-i>wni?!«?r!\vvsi:- rmrpms-I UERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE C0URAN1 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 98P s"*y^ SOCIAAL LEVEN Ned. Vereeniging voor armenzorg en weldadigheid 'iaW-MDr.OVK! JllQY\MWlC)NOÖ&i .s 5.WMS-0 ^sotvrr KERKNIEUWS Permanent comité voor de Intern. Eucharistische Congressen Het grafmonument voor Paus Benedictus XV wiimpnmwuhiMnmi i XXVIII Kijkje op het meer van Leles Op den achtergrond (te Goenocng Garoeman. Bandoeng, 22 October 1928. In ruim één etmaal bracht de „Nieuw Zee land" mij van Makassar naar Soerabaja, waar ik voorloopig weer afscheid nam van de zee, om over land Java door te trekken. Al lereerst zou ik naar Bandoeng gaan, wat in één dag van Soerabaja te bereiken is, maar die weet wat een spoorreis om Java betee- kent, zal het me vergeven, dat ik er langer over gedaan heb. Als je in een halven dag het altijd heete, maar in October het allerheetste Soerabaja hebt bekeken, gezien hebt, dat het een groote en een echt Indische stad is, waar de huizen niet Europeesch, maar Indisch zijn, met open voorgalerijen, een stad met Chineezen- en Inlanderswijken en met Bombay-toko's en Chineesche goudsmeden, dan val je kletsnat neer in een luien stoel in het Oranje Hotel, om wat te bekomen, en het duurt minstens een uur, eer er weer beweging in je komt. Want warm dat het was! Nou moet ik daar echter dadelijk, om geen verkeerden indruk te wekken en al de Soerabajanen niet tot vijand te krijgen, aan toevoegen, dat ik in October aankwam en October juist de heet ste maand op Java is, zoodat ik, verwend door het schitterende Australische klimaat dadelijk de volle laag kreeg. Als je echter de warmte maar de warmte laat zijn, is Soerabaja wel een der belang wekkendste steden van Java, al was het al leen maar, omdat het de voornaamste han dels- en industriestad van ons Indië is. Het heeft een bevolking van ongeveer 250.000 zielen, van wie er 25.000 Europeanen zijn. De haven Tandjong Perak de modernste en best toegeruste van den heelen archipel ligt een kilometer of zeven van de boven- of nieuwe stad. die er door een prachtigen asfaltweg mee verbonden is, zoodat men ge makkelijk per auto de stad bereikt. Ook een moderne electrische tram onderhoudt de verbinding tusschen stad en haven. Ik ben maar één avond in de stad geweest en heb dus niet veel gelegenheid en ook geen zin gehad, om er de vermakelijkheden te be zoeken, maar dit kan ik toch zeggen, dat Soerabaja in heel onze Oost den naam heeft de vroolijkste stad van Indië te zijn. Nacht clubs, cabarets, ijs-paleis, alles vindt men er Ik heb, zooals gezegd, daar echter niet veel van gezien; in zoo'n warmte naar een dans- oaleis of een cabaret te gaan, lijkt mij nog £ltiid een poging tot zelfmoord toe ik heb maar een beetje rondgewandeld en ben vroeg achter den klamboe gegaan, want den volgenden morgen om kwart voor zessen zou de trein vertrekken, die me naar Djocjakarta ^in^Djocja zelf, een stad van bijna 100.000 inwoners, waarvan 5000 Europeanen zijn, is nu niet zoo bijzonder veel te zien, of het zouden de Kraton, het paleis van den Sultan en het in 1758 door de Portugeezen gebouw de water-kasteel moeten zijn, die binnen het ommuurde jurisdictie-gebied van den Sultan liggen, waartoe men slechts des Vrij dags toegang verkrijgt. En het was geen Vrijdag, toen ik er was. Ik had Djocya niet als een eindpunt van mijn reis voor dien dag genomen om de stad zelf, maar om een bezoek te brengen aan het allermerkwaardigste Hindoe bouwwerk, dat nog op Java bestaat, den Boeroeboedoer. De Boeroeboedoer is, zooals u zult weten, geen tempel in den eigenlijken zin van het woord er is n.l. geen inwendige ruimte binnen wat men van buiten ziet. Het ge- heele bouwwerk, bestaande uit negen ter rassen, waarvan de onderste zes vierkant, de bovenste drie rond zijn, is gebouwd om een heuvel heen In het geheel bevat de Boeroeboedoer 432 nissen, die alle een Boeddha-beeld bevatten, terwijl op vier rondom het geheel loopende galerijen niet minder dan 1300 beeldhouwwerken zij a te zien, v/aarop het leven van Boeddha is weergegeven. Het reusachtig bouwwerk dateert vermoe delijk van ongeveer 750 na Christus. Toen het Mohammedanisme op Midden- Java het Hindoeïsme verdreef, werden vele Hindoesche heiligdommen vernield. De priesters van den Boeroeboedoer, vreezende, dat ook hun tempel dit lot zou ondergaan, bedekten het geheele bouwwerk met aarde, zoodat het weer. als van ouds, een heuvel geleek, die in de weelderige tropische na tuur al heel spoedig weer met planten was bedekt. Eerst in 1814 werd de Boeroeboe- leggen. Het duurde echter nog tot in 1907 eer het Ned.-Indische Gouvernement begon met de restauratie, wélke in 1911 gereed kwam. Een kilometer of drie van den Boeroe boedoer staat nog een kleinere tempel uit dezelfde periode, de Mendoet, die drie beelden bevat, waarvan het grootste, dat van Boeddha, ongeveer zes meter hoog en geheel uit graniet gehouwen is. De Mendoet werd in 1835 teruggevonden en in 1897 gerestaureerd. Daar, tegenover de Mendoet, in de on- Onder het beheer der Paters staan: le Een kweekschool, waar Inlanders him opleiding kunnen krijgen voor onderwijzer aan de Hol- landsch-Indische school; 2e. Een normaal school, die opleidt voor onderwijzer aan de 2e-klassescholen en 3e een cursus voor Dessa-onderwijzers, die, zooals de naam reeds zegt, opleidt voor onderwijzer aan de dorpsscholen. Een inlandsch ziekenhuis voor 46 zieken, onder leiding der zusters Franciscanessen van Heythuizen en een internaat voor 200 jon gens behooren mede tot dezen missiepost, van welken een uiterst zegenrijke invloed uitgaat en die dan ook bij de Iniandsche bevoiKing in hoog aanzien staat. Den volgenden dag werd de reis voortge zet naar Garoet, op welk traject de trein een der mooiste gedeelten van Java door stoomt. Hoe meer men naar het Westen komt, hoe mooier de natuur wordt. Het was hier de tijd van het uitplanten der rijst op de sawahs. Hier zag men de rijstvelden, droog nog, pas omgespit, of onder water gezet, daar reeds beplant met de jonge bibit (in zaad- bedden tot ontkieming gebracht zaad, dat vervolgens in ae sawahs wordt uitgeplant). En tusschen die plekken glinsterend water of teer-groene jonge plantjes, die terrasge- wijze boven elkaar aangelegde onder water staande rijstvelden, de roodachtig bruine plekken onbebouwde grond, die afwisseling geven aan het landschap, evenals de, eerst schaarsche, later veelvuldiger kokospalmen en de fraaie pisangstruiken met hun reus achtige bladeren. Langzaam kruipt de trein voort tegen de hoogten op en vooral na Tasikmalaja kan de reiziger herhaaldelijk van schitterende vergezichten genieten tot Garoet is bereikt. Een spoorreis op Java! Er ligt een groote bekoring in, om het vele schoone, dat men er te zien krijgt. Maar maak ze niet te lang, want dan kon het wel eens wezen, dat u het plezier leelijk werd vergald. Eerstens door de warmte, want het is heusch geen pretje op het heetst van den dag in een spoorcoupé te zitten, ook al is die dan vrij ruim en staan de raampjes open. Dit laatste is wel noodzakelijk, om niet heele- maal te smelten en toch zou je ze graag dichtdoen, om al het vuil, dat er naar bin- DE VOLTOOIING DER TORENS VAN DE HAARLEMSCHE KATHEDRAAL Enkele der 1300 beeldhouwwerken op den Boeroeboedoer. middellijke nabijheid dus der twee voor-J nen komt. Geen stof alleen, zooals je dat in daarnaast een gebouw, waarop te lezen stond: „Internaat voor Iniandsche Meisjes". Ik er heen, daar wilde ik meer van weten, en ook Pater Van Dijk, die tot Bandoeng mijn reisgezel zou blijven, was nieuwsgierig, wat we daar te zien zouden krijgen. Het bleek, dat hier de Zusters Franciscanessen van Heythuijzen een inrichting hebben, waarin zij iniandsche meisjes opnemen en opvoeden. Er woonden er op het oogenblik 340, die bijna allen Katholiek waren. Het Katholiek zijn is echter geen voorwaarde voor de opneming zelfs worden de meisjes, ook al vragen zij er om, niet ge doopt, dan met toestemming harer ouders. Naast dit internaat staat het kerkje, waarover ik u reeds sprak en daar, in de pastorie, heb ik pastoor Satiman ontmoet, den eersten Javaan, die tot priester is gewijd. In Amsterdam, waar hij verleden jaar in De Zaaier en in De Krijtberg heeft ge preekt, zal menigeen zich pastoor Satiman nog wel herinneren. Met hem werd de pas torie bewoond door Pater Brennthaler uit Innsbruck en samen doen deze beide geeste lijken in deze streek schitterend werk onder de buitengewoon arme bevolking van het nabij gelegen gebergte, waar zij geregeld de ongeveer 1000 gedoopten en 900 cathechu- menen bezoeken. In het afgelegen Kaliba- wang in den noordhoek van Djocja hebben zij een school gesticht, die sedert eenigen tijd ook als kerk gebruikt wordt, wat een groote verbetering is. Immers, vroeger moes ten die mensehen in Mendoet ter kerk gaan, wat voor velen een wandeling van 9 a 12 K.M., voor enkelen zelfs van 30 K.M. be- teekende. En toch kwam er geregeld een 300-tal Kalibawangers naar Mendoet ter kerk. Het godsdienstig leven onder de In landers bloeit in Mendoet; behalve de zus ters en de internen zijn er ongeveer zeventig Iniandsche Katholieken, die dagelijks ter H. Tafel naderen, en in het verwijderde Kali- bawang, waar iederen Donderdag de H. Mis wordt gelezen, worden per jaar minstens 100.000 H. Communies uitgereikt. Van Mendoet zijn we gegaan naar Moen- tilan, den grootsten Katholieken missiepost in Indië, waar we den rector Pater van Baal S.J. en eenige zijner medewerkers ontmoet ten, Zes Paters, vijf Broeders en 4 Scho- doer weer teruggevonden door Raffles, die lastieken verrichten hier hun zegenrijken het initiatief nam om hem weer bloot te arbeid. naamste heidensche tempels op Java, zagl Holland ook kent, maar roet uit de locomo- ik, mij omkeerend om verder te gaan.l tief, vuil roet, veel vuiler roet dan een Hol- plotseling een klein Katholiek kerkje, met landsche locomotief kan produceeren, omdat ze die dingen hier niet stoken met kolen, maar met hout of briketten. En als je daar in Soerabaja bijvoorbeeld met een wit pak in den trein stapt, dan kan je er in Garoet of in Bandoeng met een ongeveer zwart uit komen. De architect Jos. Cuypers metselt den sluitsteen op den Mannentoren. Op de foto ziet men 1. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, 2.de Hoogeerw Heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, 3. architect Jos. Cuypers, en 4. de heer W. G. H. Jacobs, kerkmeester der kathedraal Algemeene vergadering te Utrecht. Te Utrecht houdt de Ned. vereeniging voor armenzorg en weldadigheid haar jaarverga ring, welke gistermorgen een aanvang nam. Begonnen werd met een huishoudelijke vergadering, onder voorzitterschap van mr. dr. A. F. baron van Lijnden. De secretaris, jhr. C. G. C. Quarles van Ufford las het jaarverslag 1927 voor. Daarin wordt o.m. geconstateerd, dat het ledental terugliep van 1007 tot 982. Vermeld werd, dat op het einde des jaars aan mr. H. W. W. Andreae op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als adjunct-se cretaris, en dat het bestuur als zoodanig heeft benoemd mr. H. J. J. Scholtens te Houten (U.) De penningmeester, mr. C. P. M. Romme (Amsterdam) moest er, gezien den ongunsti- gen toestand van de financiën, op wijzen, dat uitbreiding van het ledental en ver hooging der contributie noodzakelijk is ge worden. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van van Onderwijs, Den Haag; J. H. Donner, diaken der Gereformeerde Kerk te Rotter dam; prof. dr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar in het strafrecht te Utrecht; dr. J. Everts, secretaris van den armenraad te Amster dam; jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, lid van de Alg. Armencommissie, diaken der Ned, Herv. Gemeente te Utrecht, en mej. N. Crielars, presidente van de afd. Amster dam der R.K. Internationale Vereeniging to1 Bescherming van Meisjes. uitgeplante jonge rijstplantjes in een sawah. Kiek uit den trein bij Garoet ge nomen. iAC CO LXPiD- 'ÜV5 P! C 'Aii 1NOKWIT VIJOMVMvWMMVM Z. D, H. Mgr. J. D. J. Aengenent plaatst den sluitsteen op den Vrouwentoren Te Parijs heeft het permanent comité voor de Internationale Eucharistische congressen een vergadering gehouden onder leiding van den president van het comité, Mgr. Heylen, bischop van Namen. In deze vergadering zijn negen nieuwe leden in het permanent comité opgenomen, n.l. prins Lanceloti uit Rome, prins A. von Loewenstein en graaf Droste zu Vischering voor Duitschland, Mgr. Quille en de heer Martin Conboy voor de Vereenigde Staten, Mgr. O'Gorman en Pater Meany voor Australië en pater Martindale S. J. voor En geland. Verder zijn een aantal eereleden benoemd, o.w. Em. kardinaal Cerettl, de kardinalen Ascalesi, Hlond, Serédi. de bisschoppen van Australië en Mgr. Audolent. voorzitter van het Fransche nationale comité. Te Rome heeft gisteren, naar men aan de „Msb." meldt, de onthulling plaats gehad van het grafmonument voor Paus Benedictus XV. Z. H. Paus Pius XI kwam met zijn hofstaat en een klein gevolg door de Sacramentskapel van het Vaticaan naar de St. Pieter. Het zangkoor der Capplla Giulia begroette hem met de hymne „Tu es Petrus" van Pale- strina. waarop de president der kardinaals commissie voor de oprichting van het monu ment, de aartsbisschop van Florence, kardi naal Mistrangelo, de onthullingsrede hield. De Paus zegende dan het grafmonument en hield hierop een korte toespraak. Met het „Exultate Deo adjutori nostro" van Palestrina werden de plechtigheden beëin digd, welke door de zusters en neven van Paus Benedictus, alle Curie-kardinalen en de kardinalen van Bologna, Florence en Turijn, alsmede talrijke pelgrims uit Florence, Bolog na en Genua, alsook een antal Romeinen en buitenlanders werden bijgewoond. De oorkonde, welke in den sluitsteen van den Vrouwentoren is gemetseld. De tekst werd in ons nummer van gisteren opgenomen Maar enfin, daar zijn mandiën baden) en een schoon pakean de geneesmiddelen voor. In Garoet aangekomen, hebben we ons dus eerst eens lekker verfrischt en na het diner zijn wé er op uit getrokken voor een tocht naar de meren: het meer van Leles en het meer van Bagendit. We troffen het, dat de lucht nogal bewolkt was en de zon dus niet al te fel brandde. Beide meren, vooral het eerstgenoemde, zijn buitengewoon schilder-' achtig gelegen. Aan alle kanten rijzen in de verte hooge bergen op, welker toppen op de zen dag geheel schuil gingen in de wolken waar de gouden zonnestralen door filterden. Hier waren de bergen, in een dunnen ne vel gehuld, licht-grijs van kleur, daar weer diep blauw-zwart en daartegen staken de statige, mooi groene klappers met hun veder kruinen prachtig af. Aardig was ook het angkloeng-concert, dat op een fooitje grage iniandsche vrouwen ons aan den oever van het meer van Ba gendit aanboden de muziek op de instru menten van bamboe heeft, hoezeer ook een tonig, voor den Westerling een eigenaardige bekoring. Op den terugweg ging de tocht over Tjipa. nas. waar het van den Goenoeng Goentoer komende water heet uit den grond opbor relt en langs verschillende beekjes wegvloeit. Natuurlijk is ook hier de natuur geweld aan gedaan en wordt het warme water opge vangen in een groot betonnen reservoir, een zwembassin, waarin verschillende menschen aan het zwemmen waren, rheumatieklfjders, naar mij verteld werd, die hier in het warme bronwater genezing voor hun kwaal kwamen zoeken. Tegen den avond waren we weer in Ga roet, vanwaar den volgenden ochtend vroeg de reis werd voortgezet. 'RTHUR TERVOOREN Bij acclamatie zag zich dr. J. Th. de Vis ser in de plaats van dr. A. F. baron van Lynden tot voorzitter der vereeniging be noemd. Het voorstel van het bestuur om de vol gende vergadering te Heerlen te houden, \yerd aangenomen. De middagvergadering werd o.m. bijge woond door de vertegenwoordigers van de ministers van Binnenlandsche Zaken, Jus titie, Arbeid, Handel en Nijverheid, Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, den mi nisterraad der Ned. Hervormde Gemeente en de Oud Katholieke Kerk. Bericht van verhindering zonden de Com missaris der Koningin in de provincie en de burgemeester van Utrecht. Na een rede van den voorzitter mr. dr. baron van Lynden kwamen in behandeling praeadvlezen der heeren mr. J. Overwater, secretaris van den Voogdijraad II te Am sterdam en mr. H. Sark, secretaris van de Commissie inzake onderhoudsplicht te Am sterdam over het onderwerp „De toepassing van den onderhoudsplicht in verband met het maatschappelijk steunwezen." Verschillende sprekers voerden naar aan leiding van deze prae-adviezen het woord, waarna de prae-adviseurs antwoordden. Vervolgens werd de vergadering tot heden verdaagd. Daarna bracht het gezelschap in verschil lende groepen een bezoek aan de Vereenig de Gods- en Gasthuizen, het Stads-Am bachtskinderhuis en de Stichting „De kleine woningen". Tot besluit van den dag werd het door burgemeester Dr. J. P. Fockema Andreae ten stadhuize officieel ontvangen. Foto genomen nadat de sluitsteenen zijn geplaatst. Van beide torens wappert de vlag. Men lette op de vliegmachine, die een luchtfoto maakte DE SCHIPBREUK VAN DE „VESTRIS" Twee leden de* bemanning van de „Berlin" die 'n drenkeling reddingsgordels toewerpen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11