Het Fascisme en de Katholieke Actie STROOMVOORZIENING VAN NOORD-HOLLAND Teiegraphiscfi Weerbericht BUREAUX: IM ASS A U LA AN 4$j~l VRIJDAG 23 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17013 DIT NUMMER BESTAAT UITVIER BLADEN Voornaamste Nieuws Mussolini binnenkort Calles gaan navolgen? Bouw eener centrale te IJmuiden De berooving van den ouden bankïooper op den Singel te Amsterdam J. j. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een nieuw succes voor het ZIeken-apostoiaat Oprichting van een secre tariaat in Canada Zal Salomon Liebermann worden uitgeleverd? Geen animo Teleloon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. j ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal I i 3.58 bij vooruitbetaling. I ADVERTENTI EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, t— A regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruifbeL Bij conlrac! belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, (t bij verlies v. een anderen vinger. is men algemeen tevreden. Het vervoer heeft nagenoeg geen vertraging ondervonden en ook de suikerfabriek „Holland" te Halfweg heeft prachtig gedraaid, zoodat het verwer ken van de opbrengst van meer dan 4300 H.A., die in dezen polder met bieten werden beteeld, wel zeer voorspoedig is geweest. De eerste Kamer heeft behandeld het wets ontwerp inzake belasting van nalatenschap en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. De Tweede Kamer heeft de behandeling der begroeting van Arbeid, Handel en Nij verheid voortgezet. In de avondvergadering werd behandeld de begrooting van Binnen- landsehe zaken en Landbouw. Tot burgemeester van Borcnlo is benoemd de heer Mfvan Welie, uit Oosterbeek. Salomon Liebermann zal waarschijnlijk uitgeleverd worden. Mededeelingen omtrent de Kerstmis- en Nieuwjaarcorrespondentie per luchtpost naar Ned.-Indië. Vergadering van den bond van Katholieke Meisjesvereenigingen in het bisdom Haarlem. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft de strafzaak betreffende de berooving van den ouden bankïooper op den Singel te Amster dam teruggewezen voor nadere instructie naar den rechtercommissaris. De ongesteldheid van koning George van Engeland. Gisterenavond was de toestand minder gunstig. Het moet vaststaan, dat Moreau, directeur van de Fransche Bank en prof. Allix, in de commissie van deskundigen zullen worden benoemd. De Popoio d'Italia, Mussolini's eigen blad, in beslag genomen. Een oorlogs-monument voor Paus Bcncdic- tus XV gisteren te Rome in den St. Pieter onthuld. Ged. Staten schrijven aan de Prov. Staten: jaar, daarvoor een beara Betreffende de stroomvoorziening van Noord- maand betalen Die verg Holland komt de regeling, waaromtrent met omdat met het oog op de Hoogovens overeenstemming is bereikt, serve, de capaciteit der t( hierop neer, dat door de Provincie op een <j.w.z! het aantal te inst in de nabijheid van de Hoogovens gelegen naar verhouding geringer terrein eene centrale zal worden gebouwd, Wordt van die reserve-ca waarin als brandstof in de eerste plaats zul- gebruik gemaakt, dan zi len worden gebezigd de door de Hoogovens gepaard gaande kosten, beschikbaar gestelde hoogoven- of andere vanzelf spreekt, komen t gassen. Deze centrale zal gebouwd worden provinciaal bedrijf, op een van Hoogovens aan te koopen terrein, De prijsregeling van de omtrent welker aankoop bereids met Hoog- de Provincie aan de Hoog ovens overeenstemming is bereikt. Dit ter- zoowel voor hun eigen ge rein is gunstig gelegen aan grootscheep- van hun aanverwante ine vaartwater en spoorwegverbinding, terwijl van het beginsel, dat dez voor het voor eene centrale zoo belangrijke schieden tegen kostprijs, vraagstuk der koelwatervoorziening eene za^ voor zoover het aanta gunstige oplossing kan worden- verkregen, bedraagt dan het vern De bodemgesteldheid is van dien aard, dat staande centrale der Hoe verwacht mag worden, dat de bouw te kunnen leveren een prij: IJmuiden belangrijk goedkooper zal kunnen die overeenkomt met de zijn, dan indien elders zou moeten worden Hoogovens voor het gebouwd; het feit, dat de Hoogovens reeds centrale van de Provincie op de bestaande 50.000 volt verbindingen zijn <je meerdere K. W. word< aangesloten, is bovendien een voordeel van rekend de kapitaalslasten, groote beteekenis. k. W. op de P. E. N:- De bestaande centrale der Hoogovens zal vermeerderd met de nood worden stopgezet. Zij zal echter steeds be- per k. W. zullen de hoorlijk in stand moeten worden gehouden, WOrden vergoed, die de ni en ten allen tijde voor onmiddellijke produc. k. W. U. zullen belasten tie gereed moeten zijn, ten einde voor het stande, dat tot 1 Januar P.E.N. eene volkomen bedrijfsvaardige re- van onderhoud gelimiteeri serve te vormen cent per K. W. U. De door de Hoogovens voor hun eigen Mochten Hoogovens bedrijf benoodigde energie zal van de Pro- electrische energie wed vincie worden betrokken Datzelfde geldt wfl]en nemen, dan zullen voor de energie, welke benoodigd is voor de i januari 1936, daartoe aanverwante industrieën der Hoogovens. hebben. Zij zullen dan e Aldus wordt een regeling verkregen, welke mogen voorzien in haar voor de Provincie in de gegeven omstandig- jn dje der bovengenoei heden alleszins aannemelijk is. Nu de ge- industrieën, dachte, welke bij de oprichting van de Ten einde te voorkome P. E. G. E. M. heeft voorgezeten, niet Hoogovens weder tot verwezenlijkt zal kunnen worden, is het bezit mochten besluiten, daarui van een eigen centrale voor de Provincie een provinciaal bedrijf zoude gebiedende eisch. Door de regeling met de bepaald, dat de Hoogove Hoogovens, wordt voorts een economisch ingebruiknemen hunner e: emplooi verkregen voor de door dat bedrijf meer dan 16000 K.W. geproduceerde gassen, welke tot dusver te overeenkomend met één ir loor gingen. aan de belasting der De prijs, dien de Provincie voor de gassen mogen onttrekken, der Hoogovens zal hebben te betalen, be- Volgens een globale scl draagt gedurende de eerste vijf jaren der kosten van het werk voor levering 85 pet. en daarna 90 pet. van den zal worden uitgevoerd, gemiddelden prijs onder den ketel per bedragen Een definities calorie stookwaarde van de vaste en vloei- uiteraard eerst kunnen v, bare brandstof in een overeenkomstig tijd- nadat de plannen volledig vak voor de centrale van het P. E. N. ver- gewerkt. In afwachting stookt. Bovendien zal de Provincie, zoolang thans op de suppletoire b de hoogovencentrale als reserve-capaciteit bedrijf een eerste termijl voor de P. E. N.-centrale beschikbaar is, uitgetrokken, doch slechts gedurende ten hoogste 12 De zevende bomaanslag heeft te Melbourne plaats gehad. Ernstig spoorwegongeluk nabij Praag; 3 dooden, 10 gewonden. Bar. stand 9 uur v. m. 7.52, achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten mor ~"€n worden opleste'.ten om: 4.26 uur. De straf zaak verwezen naar den rechter commissaris Het Amsterdamsch gerechtshof heeft giste ren voortgezet de behandeling tegen den thans 27-jarigen Hendrik Nan Kikkert en den 30- jarigen Pieter Veldhuyzen, die op 5 Juni 1.1. door de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank schuldig verklaard werden aan de bekende berooving van den 78-jarigen bank ïooper der firma J. A. Matthes Co. De oude bankïooper werd op 15 Februari 1.1., 's voorin, tien uur, op den Singel bij de Treefsteeg van een tasch beroofd, welke f 15.000 aan bank papier en ongeveer 20.000 aan effecten be vatte. Het O. M. had tegen ieder drie jaren gevan genisstraf gevorderd. De Rechtbank, op 5 Juni 1.1. uitspraak doende, overwoog, dat men hier te doen had met een ernstig feit, op brutale wijze uitgevoerd, terwijl de verdachten een dergelijk feit reeds eenige maanden te voren hadden beraamd. Daarom legde sii aan Kikkert een gevangenisstraf op voor den tijd van drie jaren en negen maanden en aan Veidhuyzen van vier jaren Zoowel de verdachten als het O. M. waren van het vonnis in hooger oevoep gekomen. In de zitting van 12 October 1.1. had de ad- caat-generaal mr. baron Van Harinxma thoe Slooten bevestiging van het vonnis gevorderd. Mr. Benno J. Stokvis, verdediger van Kik kert, en mr. J. de Vrieze, verdediger van Veld huyzen, hadden vrijspraak gepleit en de on middellijke invrijheidstelling der verdachten verzocht. Het Hof had dit verzoek afgewezen, doch gemeend te moeten ingaan op een ver zoek van mr. Stokvis om de verklaring van den getuige, die Kikkert herkende, te toet sen aan de verklaringen van twee andere ge tuigen. Gisteren nu had dit getuigenverhoor plaats. Naar aanleiding daarvan deelde president mr. Jolles mede, dat de rechercheur Pruisen een lange verklaring van Veldhuyzen heelt opgenomen, waarin hij zegt zich evenmin ais zijn mede-verdachte, aan de berooving le hebben schuldig gemaakt, maar wel aan he ling. Naar aanleiding van deze verklaring zal het Hof de schorsing der zaak voor onbepaal- den tijd moeten bevelen en haar moeten te rugwijzen naar den rechter-commissaris. De verdedigers verzochten de invrijheid stelling van de verdachten, maar de advo caat-generaal verzette zich daartegen ten sterkste. Kikkert wordt pertinent herkend en al zou ten aanzien van Veldhuyzen komen vaste te staan, dat hij niet aan de berooving schuldig is, dan blijft toch altijd nog de he ling over. Daarop ging het Hof in raadkamer en be sliste vervolgens dat er geen termen zijn om aan het verzoek tot invrijheidstelling der verdachten te voldoen; dat de zaak wordt teruggewezen naar de instructie en dat zij voor onbepaalden tijd wordt geschorst. De verdachten blijven dus in hechtenis, totdat het nader onderzoek heeft plaats ge had. Daarna zal wederom een beslissing moe ten vallen. Hoogste Barometerstand 772.7 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand 717.3 m.M. te Acurcyri. Verwachting: Stormachtige, tot krachtigen Z. W. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrok ken, met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk nog regenbuien, iets kouder. Het zieken-apostolaat, eenige jaren geleden te Bloemendaal door den Zeereerw. Heer pastoor L. J. Willenborg opgericht, mag zich, zoo men weet, in een ongekenden bloei ver heugen. Een nieuw bewijs nu voor die gestadige uitbreiding van het Apostolaat is wel een der laatste feiten, welke ons ter oore kwa men. Pastoor Willenborg heeft n.l. uit Canada, van een zekeren frère Ls. Gareau C. S. V. een schrijven ontvangen, waarin deze pries ter mededeelt, door middel van het secreta riaat van het ziekenapostolaat te Wisques in Frankrijk, in kennis te zijn gekomen met het werk van pastoor Willenborg. Naar aanleiding daarvan nu, vraagt frère Gareau toestemming om in Montreal (Ca nada) ook een secretariaat van het zieken apostolaat te mogen oprichten en tevens, om, behalve de jaarlijksche tridua een maande- lijksche bijeenkomst voor de zieken te mo gen houden in navolging van het ziekenlof dat iederen eersten Zondag van elke maand te Bloemendaal wordt gehouden en dat, vooral sinds de uitzending ervan per radio, veel bekendheid heeft verworven. Onnoodig te zeggen, dat de toestemming voor het werk van het ziekenapostolaat in Canada gaarne gegeven zal worden. In de laatst gehouden vergadering van den Zaandamschen gemeenteraad is besloten aan een straat in het complex der woning- bouwvereeniging Leo XIII, den naam te geven van Mgr. Callierstraat. Naar de „Msb." uit goede bron verneemt, is het zeer waarschijnlijk, dat Salomon Lie bermann, wiens uitlevering was verzocht, wegens verschillende malversaties, welke door hem in Nederland zijn gepleegd, bin nenkort aan de Nederlandsche justitie zal worden uitgeleverd. Hij zal dan, naar ons ter oore kwam, voor de Amsterdamsche rechtbank terechtstaan. Aneta seint uit Batavia: Voor de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van 't Nederlandsche onderdaan schap van niet-Nederlanders waren geen sprekers ingeschreven. Het werd zonder hoof delijke stemming aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1