Brieven uit Canada Uit den Omtrek, DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE Van steden en dorpen GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. nrfsendtenst ^Het^erste nadeelïe" sh>t «evolg van de annexaue S,0t van de semeenterekening, als hebbenV?P°A2ITTER 2£gt' ter plaatse te Kerst? 2 ummer Katholieke Illustratie 1928 SPORT EN WEDSTRIJDEN N.-H. HOCKEYBOND Overzicht HIL.LEGOM HOCKEY H.A.-team—Holland in voorbereiding BILJARTEN OlympiaH.B.C. II RECHTSZAKEN. Zijn echtgenoote met een mes aangevallen DAMMEN 7. North-Battleford, 12 October '28. Al die steden en stadjes der drie groote provincies Manitoba, Saskatchewan en Mberta te zamen tientallen malen zoo groot als Nederland in totaal-oppervlakte al zijn zij in type nog zoo hetzelfde, blijven toch van eigenaardige bekoring. Het meest houd ik van de knusse gemoe- lelijkheid der stadjes, zooals er zoo talrijke aan de spoorlijnen liggen, centra van weer kleinere dorpen, dorpjes en gehuchten in den verren omtrek. Behalve het station, een waar centrum van het communale leven, door heel deze Nieuwe Wereld, welke haar openlegging immers aan de ijzere baan dankt, is er het noodzakelijke hotel, in den regel naar Koning George genoemd, de filialen van verschillende banken (want het banksysteem zit er bij den Canadeeschen boer gelukkig heel wat fermer in, dan er bij ons nog maar al te dikwijls het geval is), de bioscoop, de Chineesche eethuizen, de winkel, waar letterlijk van alles te koop is. onder één dak, en zoo vormt de levendige hoofdstraat met de omliggende gronden van kerken en scholen een aardigen aanblik en wie uit het station komt, na mijlen van een zaamheid in den coupé, moet direct wel op monteren bij dit levendig beweeg. De verlichting in de Canadeesche dorpen en steden is bepaald excessief. Hier in North-Battleford, zag ik de hoofdstraat van het begin tot het eind volgehangen met slierten gekleurde electrische lampen, niet als een bijzondere decoratie voor den een ot anderen feestdag, doch alleen maar als geregelde attentie voor al de buitenlui, die immers 's Zaterdagsmiddags en 's avonds naar de stad komen voor hun inkoopen en voor hun jolijt. Electrische verlichting is in den regel goedkoop in dit land met zijn millioenenvoorraad „witte steenkool", de kracht aan de watervallen ontleend en hon derden mijlen over hooge masten naar alle plekken geleid. Op verschillende punten is ook het brongas in zulk een groote mate aanwezig, dat er zelfs een stad is, Medicine Hat genaamd, waar alle straatlantaarns dag en nacht doorbranden. Men heeft namelijk uitgerekend, dat de salarissen van lantaarn opstekers veel hooger zouden komen, dan wan neer men den boel maar laat doorbranden, sinds het brongas er zoo radicaal goedkoop is, dat het practisch opgehouden heeft waarde te hebben. Dit moge als een grap klinken, doch niettemin is het een werkelijk heid, waarvan ik mij kon overtuigen, toen ik er op een mooien middag langs spoorde en alle lichten volop zag branden, in komi sche concurrentie met de zon. Ik was zoo getroffen door de gasrijke overdadigheid van de plaats, dat ik mijn hart vasthield, toen een medereiziger achteloos zijn peukje sigaar uit net raam mikte en ik toen dacht elk oogenblik met heel onzen trein in de lucht te zullen vliegen. Een van de meest gezellige functies in de kleine Canadeesche stad oefent de barbier uit. De jonge borst uit den omtrek, die immers heel de lange week tusschen den heuvel en de velden gezeten heeft en zoo op het week-end wel eens de aardige deerns wil ontmoeten, laat zich altijd het eerst in den schoonheidswinkel van den barbier op kalefateren. Hij wordt geschoren, zoodat zijn gezicht strak staat als een spiegel en zijn haar zoo gewasschen, dat zijn hoofd een wandelende odeurstruik gelijkt. Die functies gebeuren vlak voor de groote winkelramen, waarvoor de kappersstoelen gearrangeerd staan als de tafeltjes voor onze café-ruiten. Niets van de pantoffelparade daarbuiten behoeft hem dus te ontgaan. Daar achter is de biljartzaal, waar ongeveer een tiental bil jarts staan, met de banken voor den lan- terfanderenden toeschouwer er omheen ge plaatst. Ziedaar de voornaamste attractie van de plaats, druk bezocht, want het staat er altijd zoo vol met Wild-West- behoede en in bonte ruiten kielen uitge doste mannen, dat het scheren me er even gevaarlijk lijkt als het biljarten. De rook is er om te snijden. De Canadeesche sigaar heeft een overdadige stoom-productie, doch woeste partijen heb ik er niet gezien. Dit is natuurlijk het gevolg van de eigen aardige drankwet in dit land, want Canada fs, fn tegenstelling met de droge Vereenigde Staten, nog steeds nat, doch de nattigheid banketzalen in de paleiselijke hotels der hoofdsteden, kan in geen publiek lokaal alcohol geschonken worden, noch bier, noch wijn, of gedistilleerd. Er zijn overal gouver- nementswinkels; daar uitsluitend kan men, wat men wenscht, bekomen en men moet het thuis opdrinken. Zelfs het medenemen op een restauranttafel of naar een biljartkamer is verboden en hier worden in dit jonge land, met heel wat jonge en ruwe gasten, heel veel ongewenschte troebelen voorko men, hetgeen altijd nog beter is, dan ze met vertegenwoordigd is in het Georganiseerd Overleg. Mevrouw BIGOT zou gaarne de opinie van den Raad willen weten. De ar beiders hebben niets aan hun vacantie, wan neer zij die niet buiten hun woonplaats kunnen doorbrengen. De heeren v. d. ERF en v. d. LINDEN zijn van meening, dat hier niet de juiste weg wordt behandeld en dat het beter ware eerst een voorstel van de Commissie van Georga niseerd Overleg af te wachten. De heer VRING toont zich een warm voorstander van vacantietoeslag. Het zou de gemeente hier slechts een bedrag van f 1920.- kosten om 98 werklieden een aangename vacantie te bezorgen. De heer DE BOER verklaart zich tegen vacantietoeslag. Het zou onredelijk zijn, dat b.v. 598 menschen, die zelf om financieele redenen met de vacantie niet naar buiten de sterke hand te moeten genezen. Het is merkwaardig zooveel auto's als men I konden gaan hun belastingpenningen zagen hier telt. De meeste zijn rammelende Fords J gebruiken om 98 werklieden in de gelegen- van het oude model, doch, zij het ook met eenige verbeelding, het zijn dan toch altijd nog auto's. Maar zelden heb ik den boer of zijn kinderen te paard gezien. Het afbeta lingssysteem bloeit hier welig en is zelfs in menig opzicht meer een financieringssysteem. Vandaar dan ook, dat bijna iedereen hier de bezitter van een auto is. Een mijner nieuwe vrienden merkte mij dezer dagen droogjes op, dat de beste wijze om een stad te zien, is, een open plekje voor de stalling van je auto te zoeken. Ze staan op de drukke uren in rijen tegen de trottoirbanden op. Ofchoon het nu reeds half October is, heeft het land toch nog niets van de winter- verschikkelijkheden, waarmede men Canada zoo gaarne in discrediet tracht te brengen. October en een gedeelte van November zijn de maanden van nazomer, hier Indiaansche zomer genoemd. De zon broeit warm en er is weinig wind en geen wolk aan de lucht, maar toch koeler dan de heete blakering van den midzomerschen middag. Hoe langer ik in Canada ben, hoe meer ik overtuigd raak, dat het klimaat een van de voornaam ste voordeelen in plaats van de nadeelen van het land is. Deze „Indian Summer" ten minste is heerlijk. Van den winter heb ik geen ondervinding, de sneeuw begint in den regel pas te vallen, om voor goed te blijven liggen, na Kerstmis en dan zal Canada voor mij alweer een herinnering aan het verleden zün. Aan velen onzer Hollanders heb ik over die koude gevraagd en overal hoorde ik, dat zij beter te dragen is dan de winter in Holland. Wel daalt de thermometer tot tientallen graden onder nul, doch dit is een droge koude en niet de vochtige, gevaarlijke koude van Holland. Van meer dan één oud landgenoot hoorde ik, dat hij tijdens een Hollandsche vacantie het daar kouder had, dan op de Canadeesche prairie, want de vocht van ons polderland trok hem door I heid te stellen in hun vacantie naar buiten te gaan. Bovendien moet men een werkman niet dwingen tot iets. Er valt te praten over loonsverhooging, wanneer het loon niet hoog genoeg is. Spreker brengt de noodzake lijkheid van de geestelijke ontwikkeling van den arbeider naar voren, zooals b.v. het vol gen van een cursus in talen. De heeren RIJKES en van UNEN noe men vacantietoeslag een verkapte loonsver hooging, terwijl laatstgenoemde spreker uit drukkelijk zegt, dat dit in Heemstede over bodig is, waar aldaar de loonen hoog zijn te noemen. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens aangenomen met 94 stemmen. Adres dd. 1 October j.l. van eenige bewo ners van de Koediefslaan, houdende verzoek de in deze laan staande boomen te doen rooien. Bij dit adres zijn gevoegd eenige andere adressen van bewoners der Koediefslaan en andere ingezetenen der gemeente, waarvan sommige het verzoek van rooiing steunen, terwijl anderen met klem betoogen, hierop afwijzend te beschikken. B. en W. stellen conform het advies van de Plantsoenen-Commissie voor, om den anderen boom te doen rooien. Mevr. DE VOOGT DE VOGEL wijst op de onregelmatièe beplanting van de Koe diefslaan. Spr. is van meening, dat volgens het advies van de plantsoenencommissie, het laantje verminkt zal worden en zou daarom voor willen stellen alle boomen te rooien en tegelegenertijd b.v. een beplanting met lijsterbessen aan te brengen, hoewel dit natuurlijk veel geld zal kosten. De heei-ANDRETSCH noemt de oplos- merg en been. Als de sneeuw komt in De- I Te Zeer De Koedief.slaan is een van cember, blijft zij liggen tot Maart als een de weimge Tanen ,n HeenlS dl nog een compacte bevroren krans en de heerlijke i karakter bezit. Spr. stelt voor om wintersporten beginnen een ongestoorden i de boomen- die te dicht °P elkaa[ staan te triomf. Geen betere reclame kan ik mij voordoen rooien, zoodat bij lederen boom een het Canadeesche klimaat indenken, dan deruimte komt van 10 M. Dan krijgen de prachtige physiek van het volk en vooral j boomen zelf en de bewoners meer lucht. De van het jongere geslacht. i verkeersmotieven acht spr. niet sterk. Men Het zijn de best gebouwde, gezondst uit- I heeft op korten afstand immers de Adriaan ziende menschen ter wereld en dit is wel Pauwlaan, terwijl mettertijd toch ook nog zulk een voordeel, dat het eenigste nadeel, - - de keerzijde der medaille, de ontzaglijke modderpoel als onder de eerste voorjaars zon de bovenste lagen beginnen te smelten de Lanckhorstlaan zal worden doorgetrokken. De heer DE BOER brengt het spreekwoord in herinnering „in dubio absrine". Er be en de ondergrond nog hard bevroren blijft, faat, groote twijfel omtrent de noodza- .„i 1. t L't>liilrn£>in r»*v» nio Knrvmon to rA/Moti nnrnm wel op den koop toe te nemen is. Over de grootsteden wil ik hier niet in kelijkheid om die boomen te rooien, daarom zou spr. willen voorstellen, de laan te laten détail uitwijden, daarvoor komt in de lijn j zooals zij thans is. Er wordt gezegd, dat de der volgende artikelen nog wel gelegenheid gezondheid der menschen door die boomen te over. Doch die grootsteden in hun opzet j geschaad wordt. Een wethouder die tevens en I medicus is, acht het „chter niet noodzakelijk verbazingwekkende verschijnselen van Cana da. Een plaats als Edmonton b.v., met nog geen 70.000 inwoners, iets als Leiden dus om die boomen te rooien. Bovendren is de Koediefslaan uit aesthetisch oogpunt zeer heeft reeds geheel en al de allure van een ffaa' noemen e" zijn smalle wegen de vei- moderne. wereldstad. De boulevards zijn ge- i te achten' daar ls iedereen op 'n qui- weldig breed, de modernste verkeersregelin- 1 vlve- ben nieuwe beplanting zou 5 a 6000 gen, niet door een agent, doch door een gulden kosten en dit acht spr. niet verant- automatische bel overdag en door lichtsiga- w°ord, nu de afloop der schadeloosstelling len des avonds, zijn voortreffelijk. De hotels zijn er als paleizen, zooals Hol land er geen kent. Scholen en kerken zijn er in overvloed. Een provinciaal parlements gebouw, van zulk een majestueuze grootte, nog niet bekend is, De heer KWAK zou het bejammeren, wanneer ook maar één boom gerooid werd. Deze laan doet nog herinneren aan het oude Heemstede. Wat betreft de klachten van elke verhouding lijkt; doch alles is hier be rekend op de toekomst en dan zal elke af zonderlijke Canadeesche provincie voorna mer zijn, dan menig groot Europeesch land Daarheen werkt het Canada van vandaag en zoo is elke stad, elk stadje zelfs, waar nu nog de buitenman geschoren wordt voor ui de biljartzaal, de kern van een expansie. is^isr erg gebonden."Van deTenwul^sTe zeSV"*Wt8te verwacb'ingen laT va"daaS aan den dag nog buiten degenen, die om en in de Koediefslaan wonen, biljartkamer in het afgelegen dorpje tot de moeten overtreffen. Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder Voor zitterschap van den Burgemeester, den heer Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig waren met kennisgeving de heer Jhr. A. van de Poll, Wethouder en de heer Schelvis. I Vaststelling notulen 1 noo notulen der vergadering van 25 October 1928 worden 'zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd vastgesteld. II Ingekomen stukken Adres dd. 5 November 1928 van den heer P. Elffers en andere bewoners van Land en Spaarnzicht (Noord) houdende verzoek tot plaatsing van een lantaarn in de bocht van de Lanckhorstlaan nabij het perceel bewoond door den heer A. Vester. B. en W. stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken doch in dien zin, aan het verzoek van adressant tegemoet te komen, dat een lantaarn op den hoek van den Bronstee- weg naar den kant van het laantje zal worden Verplaatst. De heer RIJKES is van meening, dat vè™" l i ïf de noodige aandacht aan dit d H-! J bben geschonken en betreurt het, voL o Ü'et m handen van tie Commissie SnrL r!,V6r ls gesteld om advies. Preker zegt, dat het inderdaad zeer donker vertok nt,e en Zou den Raad willen ïoek t0£ 16 beslmten< dat op het ver men. gunstige beschikking wordt geno- 'oegeven k en en inderdaad te moeten verlicht is n„ hft,)aantie met rijkelijk hoogst verlichting is daar echter met Waar in ,k te achten vooral niet verlegd ?,i naaate toekomst die laan toch 8 *al worden. B. en W. zijn echter bereid bij|den ingang van het laantje aan den Binnenweg een lantaarn te doen plaatsen. Bovendien heeft de Directeur der Lichtbe- drijven sterk ontraden om in de bocht van het laantje een lantaarn te plaatsen, omdat dit zeer hooge kosten met zich medebrengt. Na eenige discussie wordt tenslotte op voorstel van den heer Kwak met 94 stem men besloten om dit adres nog nader onder het oog te zien. Adres dd. 1 November 1928 van het Be stuur van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst met memorie van toelichting, houdende verzoek te willen besluiten, dat aan de in dezen Bond georga niseerde werklieden, in dienst dezer gemeente jaarlijks een vacantietoeslag wordt toegekend van f 25.-. B, en W. vestigen de aandacht er op, dat laatstelijk in de raadsvergadering van 27 October 1927 met groote meerderheid van stemmen overeenkomstig hun advies is besloten afwijzend te beschikken op een verzoek om toekenning van vacantietoeslag aan het politiepersoneel. Ook thans is het standpunt ten opzichte van het verleenen van vacantietoeslag met gewijzigd, zoodat voorgesteld wordt op het verzoek afwijzend te beschikken. Mevr. BIGOT zegt, dat het advies van B. en W. haar heeft teleurgesteld, vooral omdat het College zich beroept op een uit spraak van den Raad in 1927 genomen. De tijden veranderen snel en de opinies kunnen zich wijzigen. Spreekster vindt het onjuist, dat hier niet het advies van de Commissie voor georganiseerd Overleg is gevraagd. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat dit laatste organisatorisch onjuist zou zijn, omdat de Bond die het adres inzond, niet zegt spr., dat men dit tevoren wist, toen men daar ging wonen. De heer VAN UNEN acht het verstandig voor elk bezwaar uit den weg te gaan. Straks komt iemand die aan den Bronstee- weg woont en last heeft van hoofdpijn, op het idee om B.enW. te verzoeken, den Bronstee- weg voor her doorgaand verkeer te doen sluiten. De heer Dr. DROOG, weth., verdedigt het voorstel van B. en W. en wijst o.m. op de hooge kosten, aan een nieuwe beplanting verbonden. Bovendien zou het aanzien van de Koediefslaan bij rooiing der boomen er niet op vooruit gaan en zouden vele leelijke villa's in het daglicht komen te staan. De heer VAN DER ERF zegt, dat de tuinarchitect Bleeker het geheel met het voorstel van B. en W. eens is en dit is ook wat waard. Het voorstel van den heer VAN UNEN om geen enkele boom te rooien en de laan te laten zooals zij is, wordt vervolgens ver worpen met 3 tegen 10 stemmen, terwijl het voorstel van B. en W. om eenige boomen te doen rooien, wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Ila. Benoeming onder wijzend personeel. Alvorens tot deze benoeming over te gaan, gaat de Raad op voorstel van den Voorzitter over in geheime vergadering Hierna wordt aan de orde gesteld de be noeming van een onderwijzer aan de Open bare Lagere School aan den Bronsteeweg. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer H. J. Brandt, onderwijzer op wacht geld. Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School aan den Voorweg, wordt met 9 stem men benoemd, mejuffrouw M. C. Drijkonin gen, onderwijzeres op wachtgeld, tijdelijk te Sittard. Uitgebracht werden 4 blanco stemmen. lib. Benoeming lid der Werkloosheidscommissie Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer D. F. de Wilde. IIc. Benoeming lid der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs Met algemeene stemmen wordt benoemd Mevr. B. L. RoelvinkRijnveld. III. Voorstel tot vaststel ling van een legesveror dening De heer Rijkes acht het van belang, dat de ingezetenen zooveel mogelijk kennis kunnen nemen van hetgeen in den Raad wordt be handeld. Spreker zegt dat tot op heden het gemeenteverslag, het raadsverslag en de ontwerp-begrootingen met memorie van toe lichting kon worden verkregen voor >10. Thans zal dit 35.— gaan kosten, hetgeen velen zal doen besluiten zich hierop niet meer te abonneeren. De heer van Unen acht het niet noodig om op deze stukken toe te moeten geven en vindt de voorgestelde prijsverhooging niet onbillijk. De Voorzitter zegt, dat slechts weinig ingezetenen zich op de stukken abonneeren. Bovendien wordt de prijs nu niet hooger dan in andere gemeenten. Vervolgens wordt het voorstel van den heer Rijkes om den prijs op ƒ10.te hand haven aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. IV. Voorstel tot instel ling van een Schooltand artsendienst De heer v. Unen juicht het voorstel toe, doch acht het niet noodig, dat de gemeente ook de kosten op zich neemt van de verzor ging der gebitten van kinderen, wier ouders voldoende middelen hebben om dit zelf te bekostigen. De heer dr. Droog, Wethcuder, zegt dat de bedoeling van de instelling der School tandartsendienst zuiver van prevenlieven aard is. In geen enkele gemeente van ons land wordt door de ouders hiervoor iets betaald. Spreker acht het van veel belang, dat de kinderen leeren zorg te hebben voor hun gebit, omdat uit tandziekten dikwijls veel andere kwalen te voorschijn komen. Na eenige discussie wordt dit voorstel vervolgens ongewijzigd vastgesteld. V. Overname grond ge legen achter de Eikenlaan Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming ongewijzigd vastgesteld. VI. Overname grond Kastanjelaan Als voren. VII Credietverleening Reinigingsd. Zonder hoofdelijke stemming wordt b. en W. het noodige crediet verleend voor de aanschaffing van een paard ten behoeve van den Reinigingsdienst. VIII Kasgeldleening Zonder hoofdelijke stemming worden B. en W. gemachtigd ter voorziening in de behoefte aan kasgeld in den loop van het jaar 1929 promessen of andere schuldbrieven uit te geven ten bate van den dienst 1929 tot een bedrag ten hoogste van twee millioen gulden. IX Overdracht grond voor ver breeding Molenwerfslaan Zonder hoofdelijke stemming wordt con form het voorstel van B. en W. besloten. X Vaststelling herziening van het Uitbreidingsplan. Dit ontwerp-beslujt wordt op voorstel van den Voorzitter van de agenda afgevoerd. XI Vergoeding aan het Grond bedrijf voor overdracht grond Orchideeënlaan Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. XII Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1927 met bijbehoorende bedrijfsreke- ningen De heer v. UNEN zegt, dat de financieele commissie inet leedwezen heeft moeten constateeren, dat de rekening der gemeente dit jaar voor het eerst met een nadeelig slot wordt gesloten, een feit, dat Heemstede nog niet heeft gekend. Spreker noemt dit het eerste tastbare gevolg van de noodlottige annexatie. De rekeningen van het gas- en waterleidingbedrijf sluiten met een nadeelig saldo. De financieele Commissie wil op grond van een en ander B. en W. uitnoodisen om Gedeputeerde Staten te verzoeken meer spoed te betrachten bij de vaststelling der schadeloosstelling. De rekening wordt vervolgens met alge meene stemmen voorloopig gesloten. Vroeger dan vorige jaren ontvingen wij ditmaal het Kerstnummer der Katholieke Illustratie. De uitgeefster, de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem, blijkt de bakens goeunig voor xiei uageuj^co - te hebben verzet. Althans deze uitgave ver- ïnzonderheid van den secretaris. Breedvoerig schm aanmerkelljk met de SCheppingen der laatste jaren. Blijkbaar heeft de directie zich op het standpunt gesteld, dat men in dezen tijd van overvloedige Kerstlectuur, zijn lezers iets heel bijzonders moet voorzetten, wil het succes volledig zijn. Wu kunnen niet anders zeggen, dan dat zij daarin volkomen is ge slaagd, waarbij nog de extra verdienste komt dat de prijs zoo is, dat geen Katholiek zich van neutraal werk op dit gebied behoeft te voorzien. Een volledig succes dus voor onze ge- illustreerde katholieke pers. Fraaie kunstplaten, geïllustreerde verhalen dit Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt zeer belangrijk was deze echter niet, op uitzondering echter van het volgende Op de agenda stond vermeld, dat de secretaris, de heer D. Möhlman per 1 Januari a.s. zou bedanken. Naar de oorzaak hiervan werd door verschillende leden ge- informeerd. Volgens den voorzittei bleek een van de oorzaken te zijn de te lage ver goeding voor het dagelij ksch bestuur en inzonderheid van den secretaris. Breedvoerig werd hierover gediscuseerd, verschillende voorstellen werden nu ter gemoetkoming gedaan. Het meest aannemelijke voorstel Heek wel dat van den heer Jansen om den secretaris voor dit jaar alsnog een vergoeding te geven van 200.teneinde het volgend jaar met verhoogde voorstellen te komen voor het Dagelijksch bestuur. Hierna bracht de heer J. H. A. Vooren woorden van dank aan het Bestuur en de Heeren Commissarissen en aan het personeel en met het minst aan den secretaris voor de in het afgeloopen jaar bereikte resultaten. Spr. bracht hulde aan de leiding van den en nog veel meer moois troffen we in voorzitter en hoopte dat deze met den secre taris nog zeer vele jaren hun krachten voor de Coöp. mogen geven, doch dan zóó, dat de werkzaamheden zoc worden geregeld, dat er ook nog tijd en gelegenheid overblijft voor hunne gezinnen. Luid applaus. Met woorden van dank voor opkomst en zakelijke besprekingen sluit de voorzitter deze zeer druk bezochte vergadering. Het dividend zal worden uitbetaald op 1 Dec. van 3.304.30 en van 68 uur. Geslaagd Onze plaatsgenoot Wim Out slaagde voor het examen machineschiijven systeem „Mercurius". Hij werd opgeleid door den heer F. C. van Lierop Jzn. alhier. Bloemend-al IV ontvangt Zaterdag a.s. Mi H. C. III te gast, dit kan een aardige wed strijd zijn, want de jongere elftallen spelen net zoo enthousiast (misschien nog enthou siaster) als de eerste elftallen en ze zijn in sterkte gelijk, een gelijk spel geeft de kracht verhouding het beste weer. H. B. S. II krijgt het zwakke Concordia III op bezoek en H. B. S. zal zich ongetwijfeld uit de gevaarhjke zone willen werken door Concordia met een nederlaag naar huis te sturen. Competitie-stand Concordia II Amstel I M. II. C. III Bloemendaal IV H. B. S. II Concordia III 13—4 6 18—7 6 10—7 4 12—12 4 7—19 2 3—14 0 Rondvraag De heer RIJKES vraagt wanneer de Raad hei advies kan verwachten van B. en W. op hei verzoek van eenige raadsleden tot instel ling van een nieuwe Raadscommissie voor Onderwijs en opvoeding. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat het College thans niet voltallig is en daarom met dit advies even gewacht wordt. De heei VAN DER ERF zag gaarne, dat meerdere naambordjes voor de straatnamen werden aangebracht. De VOORZITTER zegt toe, hieraan zijn aandacht te zullen schenken. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Onderling Belang Gisteravond hield de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „On derling Belang" de 20e jaarvergadering in café „Flcra" van den heer W. J. van Dril. Kerstnummer aan. Bovendien is bijgevoegd een driemaandelijksche kalender. De tech nische uitvoering is van dien aard, dat zij den toets der vergelijking met veel duurdere neutrale uitgaven op dit gebied, glansryk kan doorstaan. Het succes dat de uitgevers met dit Kerst nummer zullen boeken, is by voorbaat ver zekerd. Vermoedelijk zal het tweede tiental in de 2de Klas clubcompetitie deelnemen. Als voorloopig bestuur van de combinatie zijn gekozen de heeren W. Hopstaken en F.Knape, respectievelijk voorzitter en secretaris. Damclub D.J.D. Hoewel deze vereemging in een langen tijd met van zich deed spreken, zal ook zij binnenkort aan de clubcompetitie deelnemen. „De Spaarnestad"„St. Bavo" Gisterenavond had de eerste ontmoeting voor de ie Klas clubcompetitie plaats, en wel in hei clubgrbouw van eerstgenoemde vereemging aan de Zoetestraat. Zooals ver wacht werd. kreeg het zeer sterke „Spaarne- stadtiental" zijn eerste overwinning te boe ken. De gedetailleerde uitslag van den wed strijd is als volgt De SpaarnestadSt. Bavo P. H. MeureB. Steven (n.o 2o J. SmitJ. Veen 2o A. SchieringP. Veen2o C. StijnmanJ. Draayer11 R. KokJ. Stevens 2o J. VictoorJ. v. d. Zwano2 J. v. DijkJ. Warmerdam 2o L. v. KesselE. Stolvoort 11 C. PotF. Broekman J. OpzeelandH. v. d. Erf 2o -2O Uitslag 16 Na de Steden-wedstrijden te Hilversum zijn de proefelftallen gedistelleerd. Deze beide teams zullen Zaterdagmiddag een wedstrijd in het Stadion te Amsterdam, waarna de N.E.C.«het officieele Nederland- sche elftal zal samenstellen. De proefelf tallen A en B zijn aldus A-team Katte, De Waal en Tresling Ankerman, C. v. d. Hagen en v. Lierop Kop, v. Voorst van Beest, v. d. Rovaert, Kist en Visser 't Hooft. B-team Hardebeck, Leembruggen en Meertens Eilers, Treslmg Jr. en Bosch Tinbergen, v. Tienhoven, Du Pon, Leegstra en Maas. Onder deze 22 candidaten zijn diverse new-comers. En een tweede punt, dat dade lijk de aandacht trekt, is de opkomst van de jeugd De meesten kennen nog van dagelijk- sche ondervinding de schoolbanken Het groote verschil, dat inderdaad bestaat tusschen de oudere garde en het jonge op komende. betreft het spelpeil. Terwijl de eersten het Hollandsche spel gespeeld hebben, vervolgens den overgang hebben mee ;emaakt en thans ook uitsluitend beoefenen het Engelsche spel, hebben de jongeren alleen en uitsluitehd de internationale regels geleerd. In het gebouw Olympia aan den Kinder huissingel werd gisterenavond bovenge noemde wedstrijd gespeeld. Niettegenstaan de van de uitslag nog niets is te zeggen de partij Houtkooper (H. B. C.)Muller (Olympia) werd vegens het late uur ge staakt tot Maandagavond a s. staan de kansen voor de bezoekers zeer goed. G. Metz (H. B. C.) speelde uitstekend, maakte enkele series boven 30 car. en beëin digde de match reeds in de 19e beurt; alzoo spelende met een gemiddelde van ruim 10; Dcnselaar (Olympia) bracht het tot 120; Timmtr (Olympia) en D. Metz (H. B. C.) speelden een spannenden match. De Olym- piaan won tenslotte met 200 tegen 184. De voorloopige uitslag is: 1. G. Metz 200 Donselaar 120; 3. D. Metz 184 Timmer 200. H. B C. totaal: 384; Olympia totaal 320. De voorzitter, de heer N. C. Velthuijs, ^e' groote voordeel voor hen is thans, da' ooende de vergadering en feliciteerde deze b'Jn sPe' n'-t aankleven H llandsche eigei - Tegen den dader vijf jaren gevangenis straf geëischt met de in het afgeloopen jaar bereikte resul taten. Spr. bracht dank aan de leden die nun Coöperatie getrouw gebleven zijn aoor al het benoodigde van onze eigen zaken te betrekken. Hierna werden de notulen gelezen en na een kleine opmerking onder dank zegging vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen betreurde de neer Velenturf bet feit, dat aan het bestuur een vorige vergade ring machtiging is verleend tot koop en ver koop van onroerende goederen. Spr. zou in verband met omstandigheden, welke zich kunnen voordoen, slechts tot een zeker bedrag willen machtigen. Bij de bespreking over het jaarverslag wenschten enkele leden het woord te voeren over de statuten van het Onderling Pensioenfonds, hetgeen door den voorzitter met kan worden toegestaan. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden per 1 September 1928, 847 bedroeg, hetgeen een vooruitgang in het afgeloopen boekjaar van 147 leden is. Vervolgens wordt in het verslag gewag gentaakt van de successen waarmede ae verschillende afdeelingen hebben gewerkt. Het omzet cijfer van de bakkerij is in het afgeloopen jaar met 7 pet. toegenomen. De Cooperatorsdag is voor Hillegom, zoowei als oaaibuiten vruchtbaar geweest. In overleg met het personeel is pensioenfonds voor het personeel opgericht. Een bestelauto is aan gekocht en zal binnenkort in gebruik geno men worden. Per 31 Augustus telde het be drijf 28 personeelleden, waarvan 11 werkzaam in de afd. Bakkerij, 10 in den kruideniers winkel, 4 in den manufacturenwinkel en 3 op het kantoor. Aon het financieel verslag kunneen wij het volgende ontleenen Het "oraal overschot bedraagt ƒ45771.72 tegen ƒ34794.47 in het vorig boekjaar of een vermeerdering van 10977.25 Ue omzei van den winkel bedraagt 248739.61 en geeft een verhooging va"27943.67'o; de bakkerij geeft een omzet van 108867.93 of een ver meerdering van 7183.94 over de 2e helft van het boek- jaar heeft de aid. Manufacturen een omzet gehad van f 3774-8.75, terwijl hiervan een overschot is van ƒ3275.48. De totale om et- verhooging bedraagt in her afgeloopen boek jaar /Zo 10.37. Omtrent het financieel verslag worden enkele vragen gesteid die door den voorzitter worden beantwoord. Vervolgens wordt on der luid applaus het dividend als volgt vast gesteld bakkerij 12 winkel 6 manu ren 5 Bij punt 5 van de agenda wordt met alge meene stemmen goedgekeurd een voorstel van het bestuur om het pensioenfonds te steunen door het risico van eventueele uit- keeringen door de Coöperatie over te nemen gedurende 10 jaar. opdat het fonds zich vol doende kan ontwikkelen. Vervolgens werden 1 500 Obligaties uitgeloot. Goedgekeurd werd een voorstel van het bestuur voor vervroegde aflossing der 7 Obligatieleening. schappen aan het Engelsche spel. want slechts weinige oud-Hollandsche-ret els- spelers hebben thans een werkelijk zuiver Engelsch spel Ir. Ankerman van H.D.M. is een dier uitverkorenen. Het is alleszins begrijpelijk, dat de jongere spelers van louter-Engelsch-spel hun oudere sport-vrienden de loef af gaan steken even zeer begrijpelijk is het, dat het den ouderen spijt, dat het aldus moet gaan. Gelukkig is de hockeyer sportief genoeg 0111 de gewijzigde omstandigheden, niet met hartzeer, doch met open oog eerlijk aan te zien. Ook in de hockey-wereld geldt het oude het kan ver- keeren Wij zullen ons oordeel over de keuze nog eVen opschorten tot na de definitieve vast stelling van het Nederlandsch elftal. Dit laat ste moei dan toch nog eens proefstoomen aleer het het Kanaal over steekt, ont haar Engelsche hockeybroeders te Nottingham te ontmoeten. Over dien wedstrijd in Engeland is heel wat te doen geweest. Toen Holland, in 1927 Engeland naar t dacht met 31 had geslagen, bleek dat „slechts" een H.A.-team te zijn I Reden waarom Holland verzocht thans tegen een officieel vertegenwoordigend Engelsch elttal te kunnen spelen. Maar aan de andere zijde van het Kanaal vindt men het voor loopig nog veiliger „slechts" een H.A.-team Het was op 12 Juni 1.1., dat zich in de por tiek van een perceel aan de Noorder Amstel- laan een dram I ;eft afgespeeld. In een woning van dat perceei was een jonge vrouw, Chris tine M., als dienstbode werkzaam. Haar echtgenoot, de 29-jarige, in Duitschland ge boren, J. G. J. J„ die geen vast beroep heelt en den laatsten tijd zwervende was, had zijn vrouw met wie hij in onmin leefde, op den bewusten dag opgezocht, om te trachten aan de slechte verstandhouding een eind te maken. Na eenigen tijd met elkaar gesproken te hebben gingen man en vrouw gezamenlijk de trap af. In de portiek gekomen, vroeg J. zijn vrouw of zij weer bij hein wilde terug komen. In heftige bewoordingen wees de vrouw dit verzoek af, waarop de man een mes te voorschijn haalde, op zijn echtgenoote toe sprong en haar niet minder dan 49 steken en snijwonden toebracht. Eerst toen de vrouw, op haar hart wijzende, riep „Steek hier I" kwam J. tot bezinning en "wierp het mes weg. Hij liep de portiek uit, kwam een oogenblik later weer te u en liet zich tenslotte gewillig door toegeschoten voorbijgangers wegleiden. Hoewel de vrouw op tal van plaatsen van het lichaam verwond was, genas zij af te vaardigen als dat geklopt wordt, never 'volkomen. Alleen haar linker pink zalaltijd mind, het was „slechts" enz. I Maar stel u sijf blijven. voor Engeland, de Sportnatie bij uit nemendheid, geklopt I That's impossible Daar die onmogelijkheid echter wel eens mogelijk zou blijken, laat men Engeland niet spelen. Een listige oplossing, eenter sportief Op grond van beleefdheidsoverwegingen, nuttige training en dergelijke heeft de Ne- derlandsche Bond toch besloten haar officiee elftal te zenden naar een H.A.-team, met de plechtige belofte over een officieel Engeland- Holland-wedstrijd te onderhandelen. Wij vinden de geheele situatie ietwat eigenaardig District H. en O. van den Ned. R. k' Dambond Een T.E.P.S.D.O.-combinatie De damclubs T.E.P. en S.D.O. zullen dit seizoen gecombineerd in de clubcom petitie uitkomen. Deze combinatie heeft het mogelijk gemaakt, om met 2 tientallen dee, te nemen, waarvan het eerste thans vrij sterk bezet is, en als volgt ts samengesteld 1. G. Rump, 2. J. Handgraaf, 3. H. Rump, 4. W. Hopstaken 5. F. Knape, 6. N. v. d. Berg, 7. P. Mul, 8. D. Rump, 9. H. v. Gastel, 10. C. Hoogland. De dader van deze steekpartij had zich gisteren te verantwoorden voor de Vierde Kamer der Amsterdatnsche Rechtbank. Hij is in het Huis van Bewaring gedetineerd. Hem was ten laste gelegd, poging tot moord en subsidiair doodslag, zware mis handeling en mishandeling. Volgens de dagvaarding heeft hij opzettelijk en met voorberachten rade gehandeld. Op vragen van president mr. Huysinga, deelde J. o.m. mede, dat hij in dolle drift I heeft gestoken. j Het bleek voorts dat over den persoon van verdachte een psychiatrisch rapport is uitge bracht, waarvan de conclusie luidt dat verd. verminderd toerekeningsvatbaar is. Hef O. M., mr. Overbosch, achtte van het tenlaste gelegde, de zware mishandeling, be wezen. Den ernst van het feit in aanmerking nemend, eischte de officier vijf jaren ge vangenisstraf. De verdediger, mr. H. H. Steneker, drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling, zij het met den grootst mogelijken proeftijd, eri met de bijzondere voorwaarden dat zijn cliënt onder toezicht wordt gesteld van een inrichting, die hem aan 't werk kan zetten. Uitspraak 6 December a."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5