DE WAERELD ROND iiiiiiiiililii TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 In Londen bestaat een club, waarvan de leden minstens 65 jaar moeten zijn. Zij doen alles zonder vrouwelijke huip en maken zelf de pudding voor hun Kerstfeestviering. Hierboven een foto van de grootvadersclub tijdens een zangrepetitie voor het Kerstfeest Nieuwe uitrusting bij de Fransche marine. In de haven van New-York houdt men oefeningen met een ni»<» w vliegtuig-afweergeschut aan boord van den kruiser Duqucsne, die de snelste boot van dit type moet zyn W'oroschilow, de commandant van het Russische roode l -er. is uit zijn functie gezet, omdat hij hoogc posten in bét leger zou hebben laten beklecden door tegenstanders van Stalin, den Russischen dictator Op 13 December is de heer W. Bouwes 40 jaar in dienst van de N.HolIandsche Tramweg-Mij. waarvan 23 jaar als chef van het station te Volendam Foto rechts hierboven: De heer L. Verver te Llmmen herdenkt 28 Nov. a.s. den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam van de firma J. Schermer en Zoon, aldaar Foto rechts: Aartshertog Otto, oudste zoon van den Iaatstcn Oostenrykschen keizer, is deze week 16 jaar en daarmede vol gens den regel van 't Habsbnrg- schc Huis meerderjarig gewor den. De legitimisten in Honga rije verklaarden, dat zy nu weder de kwestie van de troonopvolging aan de orde zullen stellen De Amerikaan Shoudy liet zich in dit toestel, als in een vlieger, door een auto in de lucht trekken. Hij wil nu een schroef aan het toestel construeeren welke door de voeten wordt bewogen. Ons lijkt deze teruggang tot het beginstadium van het vlicgwezen tamelijk nutteloos De rookers hebben hun belangen en wenschen besproken op een rookers-congres. Er werden verschillende wedstrijden gehouden om het kampioenschap; hierboven de langzame pijp-rookwedstrijd DE LIJFWACHT VAN DEN PAUS 1 Uit het verleden van de Zwitsersche lijf-I wacht van den Paus, die ongeveer 120 man| sterk is (allen geboren Zwitsers) en in 1505" onder de regeering en op initiatief van paus Julius II ontstond, verhaalt dr. G. J. Hooge- werff in zijn merkwaardig boek: „Felix Roma" o.m. de volgende bijzonderheden: „Bij haar intocht te Rome, den 22 Jan 1506, was de fijfwacht 150 man sterk. Zij werd toen geheel gekleed en bewapend, waartoe reeds bij voorbaat alle voorbereiden de maatregelen waren getroffen. Reeds den volgenden dag werd het vendel in zijn nieuwe plunje door den Heiligen Vader geïnspec teerd en gezegend. Dat het toen in „uni form" zou zijn gestoken, kon men eigenlijk niet zeggen, want hetgeen wij daaronder verstaan kwam eerst in de 17e eeuw, onder Lodewijk XIV, in gebruik. Wel zal in dit geval, waar het geheele vendel tegelijk van nieuwe plunje werd voorzien, de kleeding voor al de manschappen wel ongeveer de zelfde zijn geweest; doch het fresco van ftafaël schijnt erop te wyzen, dat de Paus voor het costuum geen vaste kleuren, in geen geval zijn eigen blazoenkleuren voor schreef. De Zwitsers waren dan ook geer, lakeien of palfreniers van den H. Stoel, maar vormden een vrij keurkorps. Van een bepaalden feestdos is evenwel reeds sprake bij den intocht van den Neder- landschen Paus Adriaan VI in 1523. Een der aanwezige Venetiaansche gezanten beschrijft dan, hoe de Zwitsersche garde buiten de stadpoort Zijne Heiligheid te gemoet kwam; „gekleed in wit, groen en geel, in bewonde renswaardige orde, kranige kerels en prach tig om te zien." In 1526 vertelt de schrijver verder kwam de garde in een eigenaardige po sitie. „Haar eere-hopman was toen Maximili- aan Röust. burgemeester van Zurich, de werkelijke aanvoerder diens zoon Kasper Röust. De vader werd echter aanhanger en vriend van den hervormer Zwingli; de ge heele familie en zoo goed als de Fransche stad ging tot het protestantisme over. Op hare vergadering van 15 December nam de vroedschap het besluit de Ztirichers, die on der het pauselük vaandel dienden, „in he: vaderland" terug te roepen; dat waren be halve kapitein en luitenant niet minder dan 43 manschappen. Het naar Rome ge zonden bevel was mede onderteekend door Diethelm Röust. Kasper's broeder, die zyn vader als protestantsch burgemeester was opgevolgd. Den 19en Februari 1527 kwam het de creet te Rome aan. Den volgenden dag riep de hopman zijn stadgenooten samen, om met hen overleg te plegen, en eensgezind waren zij met hem van meening „dat«het onze eer te na komt, om als trouwe krijgs lieden en dienaren van Zijne Heiligheid, Die ons in tijd van vrede in dienst heeft ge houden, thans, nu Hij in nood verkeert te verlaten." Dus ging het antwoord naar Zürich terug, dat officieren en soldaten den Raad om vergiffenis vroegen, doch dat het hun een al te ernstig plichtsverzuim toescheen den Heiligen Vader „des gross Not litt" te verlaten. Den krijgsmanseed had men ge- zworen. Inderdaad was in dit voorjaar de Paus Clemens VII de Medici, ernstig in het nauw gedreven. De keizerlijke legers rukten op de Eeuwige Stad aan en den 6en Mei volgde de inname en de beruchte plundering, die als de „Sacco di Roma" bekend staat. Haar eed van trouw heeft toen de garde man- ha .ig gestand gedaan. De hopman Röust was een der eerste, die aan het hoofd van de zijnen sneuvelde bij de verdediging van het Vaticaan, en nog voordat de avond viel, had den meer dan honderd manschappen in den strijd tegen de vijandelijke overmacht het leven gelaten. De 42 overlevenden van de lijf wacht waren alleep zij, wien was opgedragen, den Paus binnen Castel Sant Angelo in veiligheid te brengen. Zij, die den aftocht dekten, vielen tot den laatsten man zonder te wijken, steeds bedenkenden „dasz er ihret Ehre nicht wohl anstünde Daarmede was de garde zoo goed als uit geroeid en werd dan ook tijdelijk vervangen door een vendel van Duitsche lansknechten. In 1542 lezen wij wel, dat er door den Paus weer 600 Zwitsers werden aangeworven, doch deze werden verdeeld over vier garnizoenen, dus schijnt er van een lijfwacht geen sprake te zijn. Eerst Paulus III stelde in 1548 de garde weer in, onder bevel van Jost von Meggen." DE DIENSTBODENPLAAG Jantje: „Vandaag moesten we op school zooveel meisjesnamen opschrijven als we wisten." Moeder: „En wie had het grootste «»an- tal?" Jantje: ,„Ik moeder. Ik heb al de meiden opgeschreven die we het afgeloopen jaai ge had hebben!" De WIJZE RECHTER In Amerika pleegt men snel recht. In Chicago werd eens een zakkenroller voor den rechter gebracht en, omdat het de eerste keer was, kreeg hij 50 dollar boete. De politieman, die hem had gebracht, ver- klaarde Ik heb zijn zakken onderzocht, maar hij had maar 25 dollar bij zich." „Dat geeft niets," antwoordde de wijze rechter. „Houd hem maar goed in het oog en breng hem over een uur weer hier. Dan zal hy wel 50 dollar bij zich hebben." NIEUW SPELLETJE Een grootmoeder vond haar Kleinzoontje aan het venster, met een greter, welks in houd hy kalm op de hooiden der voorbij gangers uitstortte. „Wat doet ge daar, ondeugende jongen?" riep zy. Het kind keerde zich om en antwoordde, zonder in het minste vervaard te zijn: „Ik speel slecht weer opoe De vijfde kolom UIT BRAZILIë Op het hoogste punt van het hooggeberg te van Goyaz in midden-Brazilië heeft men een reusachtig groot kruisbeeld opgericht, dat als beschermend de armen breed uit steekt over het maagdelijke land. Een ont zaglijke volksmenigte uit de nabijgelegen stad Pirennopolis was uitgestroomd om deze gewichtige gebeurtenis, die met zooveel plechtigheid in de vroege morgenuren vol trokken werd, bij te wonen. De bladen uit Brazilië bevatten uitvoerige beschrijvingen van deze plechtige toewijding van de bin nenlanden van Brazilië aan Koning Chris tus. Aan de „Uniéo", een te Rio de Janeiro verschijnend blad, ontleenen we het volgen de bericht van haar bijzonderen correspon dent uit Pirennopolis. Uit dit bericht spreekt de warme gloed en het vurig enthousiasme van de zuider lingen, waarvan die volgende beschrijving slechts een zwakke afstraling is. „Op het hoogste punt van het heele land troont het teeken des geloofs: de grootsche figuur' van den Christus in de Pyreneeën van Goyaz 't Was thans voor de tweed" naai dat op een dergelijke hoogte in d< bergen van Brazilië een H. Mis werd op gedragen. De aanwezigen waren diep onder den indruk van het verheven mysterie, dat zich hier voltrok, waar d'e Goddelijke Vriend van Nazareth zich verschool onder broods gedaante, terwijl de geweldig imposante na tuur van de oneindige grootheid en macht van denzelfden Christus getuigde. Del rotswanden schitterden en fonkelden, de bergkloven vlamden op in zonnebrand: er ligt een geheimzinnige wijding over het hoogste puntje Goyaz in het hartje van Brazilië! In verheven majesteit rust het hart van Brazilië! Daar verheft zich het teeken der waarheid, Jezus Christus! Daar staat de boom de kruises, om een geheiligd levenssap in breede stroomen neer te stuwen naar de vlakten van Brazilië. Daar staat het over- winningsteeken der christenen met het op schrift, dat wij er niet meer van gescheiden kunnen denken: „Christus heri, hodie et in saecula." Christus gisteren, heden en in eeuwigheid." Dan brak de verzamelde volksmenigte in een krachtig gejubel uit om Christus den koning, den overwinnaar te verheerlijken en hunne stemmen klonken wijd uit over de hooge bergen: de bewoners van Mexico heb ben zich gelukkig gevoeld dat het Brazi- 'iaansche volk zich met hen solidair toon de, in de erkenning van Christus' koning schap. voor welke waarheid zij hun leven wilden offeren De katholieken van Brazilië sorklaerden zich eensgezind met bet Mexi- -eansche volk en deze verklaring is als ge dragen on de vleugelen van den wind.door- -rdVongen tot 'n de uiterste boeken der wereld, ja. tot in het paleis van den Presi dent van Mexico, opdat hij zou weten dat "v in het hartje van Brazilië een dapper volk woont, dat aandurft te protesteeren tegen het schrikbewind in Mexico. De mode-journaliste Hamilton heeft gedecreteerd dat de beste en mooiste dracht voor luchtreizen een mantel van luipaardenhuid is. Waarom deze mantel alleen in een vliegtuig mooi is, heeft zy niet verteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7