Binnenlanclsch Nieuws Gemengd Nieuws HET CENTRAAL COLLEGE DER R. K. STAATSPARTIJ WEDEROM STORMVLAGEN OVER HET LAND RADIO-OMROEP (tabletten bij Verkoudheden en Koorts MIJNHARDT'S DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De aanwijzing en verdeeling der kwaliteitszetels |fl% MIJNHARDT'S Staten Generaal Eerste Kamer Tweede Kamer De Provinciale begrooting van Zuid-Holland Ernstige stagnatie in het electrisch treinverkeer Schépen in nood UIT ONZE OOST De Indische Volksraad Een mentaliteit van bedenkelijk gehalte Van 6 meter hoogte gevallen Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Uaxeer-Tabletten 60 c» Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 c' Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten De uitlevering van Salomon Liebermann Een seance met 'n rumoerig einde .99 RADIO MOORS Sanapinn- Lst vooral op den oaam Sanaplrio daar deit tabletten tvrttia beschermd rijn legen namaak en vervalselling. Prijs 25. 40 en 75 cl. BEREDENEERD VERSLAG over de werkzaamheden van het Centraal College bedoeld in Hoofdstuk III van het Kiesreglement 1927 der R.K. Staatspartij 'Uitgebracht aan de Kringbesturen en aan de Katholieke Pers ingevolge het bepaalde in art. 9 van het Kiesreglement.) De vergadering van het Centraal College is gehouden op Zaterdag 10 Nov. j.l. in 't Jaar beursgebouw te Utrecht, onder de leiding van den Voorzitter van het Partijbestuur, Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Aanwezig waren 20 leden van het Partij bestuur. (Alleen prof. dr. Veraart, die geen zitting in het C. C. heeft ingevolge art. 8 lid 6 Kiesreglement, was niet vervangen.) En voorts 33 van de 40 gekwalificeerde advi- seerende leden. De heer Serrarens zond be richt van verhindering. Na een kort openingswoord van den Voor zitter werden de beraadslagingen door deze ingeleid met de mededeeling zijnerzijds van een dertiental korte kwaliteitsaanduidingen, aan de hand waarvan nader van gedachten zou kunnen worden gewisseld. In den loop dier gedachtenwisseling wer den nog een tweetal kwaliteiten aan de voor- loopige lijst toegevoegd. Alsdan werd de verdere wijze van behan deling door het C. C. vastgesteld. Eerst zou men spreken over de kwaliteitsaanduidingen, welke zouden worden gehandhaafd, en over de nadere omschrijving van dezelve voor zoo ver dit wenschelijk mocht blijken. Daarna zou worden vastgesteld het aantal zetels, dat voor ieder dier kwaliteiten zou worden aangegeven. En ten slotte zou men dan tot de verdeeling ervan over de kies kringen of samengevoegde kieskringen over gaan. Bij de behandeling van het eerste punt baseerde de vergadering zich in eerste in stantie op de Hoofdstukken van het Ont- werp-partijprogram, zoomede op de verdee ling der Staatstaak over de diverse departe menten. Op deze wijze kwam men tot de volgende kwaliteitsaanduidingen 1. Deskundige op het gebied: van het On derwijs 2. de Staatsfinanciën, 3. de Defensie, 4 de Internationale Vraagstukken, 5. de vraagstukken betreffende de Overzeesche Gewesten. 6. Handel, Nijverheid en Ver keer, 7. Middenstandszaken en het Middèn- standsvraagstuk, 8. Landbouwzaken en het Landbouwvraagstuk, 9. Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk, 10. het Binnenlandsch be stuur, 11. de technisch-juridische vraag stukken in de wetgeving, 12, de Sociaal-eco nomische Vraagstukken, 13. de Volksgezond heid en de Volkshuisvesting. 14. Eeh persoon, die geschikt is te beoordeelen de speciale po sitie der vrouwen in het maatschappelijk en staalkundig leven- Bij de opstelling van bovenstaande aandui dingen werd overwogen, dat de vraagstukken verband houdende met hst Departement van Waterstaat, waaronder verscheiden belang rijke staatsbedrijven ressorteeren, gröoten- deeïs vallen onder de omschrijving van „Han del, Nijverheid en Verkeer.", Voorts dat naast de verschillende, vraag stukken als Middenstands-, Landbouw-, Ar beidsvraagstuk enz., welke ieder voor hun deel tot het geheel van sociaal-economische vraagstukken behooren 'tten zeerste wen schelijk is een kwaliteit aan te duiden op 't gebied der meer universeele en wetenschap pelijke behandeling der sociaal-economische vraagstukken in het algemeen. Na uitvoerige- gedachten-wisseling werd uitgesproken, dat de afzonderlijke vaststel ling eener kwaliteit voor volksgezondheid en volkshuisvesting, zoo mogelijk uitgedrukt in een sociaal-medische kwaliteit, gewenscht ware. Eveneens werd uitvoerig beraadslaagd over de sub. 14 omschreven kwaliteit. Bezwaar werd geopperd, dat eene aanduiding zou worden bepaald ten aanzien van eene des kundigheid omtrent het vrouwenvraagstuk, ei; ar dit vraagstuk, op zooveel verschillende wijzen en ln zoo verscheidene onderwerpen r.aar voren treedt, dat behandeling daarvan bezwaarlijk in handen van één persoon kan worden gelegd. Het Centraal College sprak zich echter er voor uit eene zóódanige aan duiding te geven, dat verzekerd zou zijn, dat de speciale visie der katholieke vrouwen op de verschillende vraagstukken tot haar recht zou kunnen komen Daarom werd de sub. 14 omschreven aanduiding vastgesteld. Bij de besprekingen over de formuleering der kwaliteit sub 9 kwam vast te staan het eenstemmig oordeel van het Centraal Col lege. dat de aanduiding van „deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Ar beidsvraagstuk" niet doelt op het ruime be grip „Arbeid in het algemeenwaaronder evenzeer een deskundige op het gebied van Niiverheid. Middenstand of anderszins zou kunnen worden gerangschikt. De aanduiding doelt op deskundigen, die uit de nractljk der Arbeidersbeweging hunne deskundigheid voor c!e beoordeeling van bedoelde vraagstukken en aangelegenheden zich hebben verworven. Deze bedoeling vaststaande meende het Cen- iraal College met de gegeven aanduiding te kunnen volstaan. Hierna werd overgegaan tot de bepaling van het aantal zetels, a'at voor iedere kwa liteit zou worden vastgesteld. In verband met de bepalingen van het Kiesreglement 1927 en de door het Partij bestuur vastgestelde samenvoeging van lijs ten, was het maximum-getal kwaliteitsze tels achttien. De verdere beslissingen omtrent de ver deeling daarvan werden sterk beheerscht door deze reglementair gestelde grens. Eeh voorstel om ten aanzien der Defensie het aantal kwaliteitszetels op twee te stellen, werd mede daarom ten slotte afgewezen. Voor de Onderwijsvraagstukken zag het Centraal College zich eveneens genoodzaakt het aantal kwaliteitszetels tot twee te be perken. Terwijl ook aan den sterk uitge sproken wensch om voor de vraagstukken betreffende de Overzeesche Gewesten méér dan e' n kwaliteitszetel te bepalen, op ge lijke renveging geen gevolg kon worden ge- geven. Te .inzien van de aanduiding omschre ven als deskundige op het gebied van de Arbeidszaken en he: Arbeidsvraagstuk, werd overwogen, dat het hier geldt een zéér uit gebreid complex van gewichtige aangelegen heden, welke een zéér groot en belang rijk deel der bevolking raken. Bovendien dat dit bevolkingsdeel, wegens de erkend'?, bezwaren verbonden aan een intensieve mas- sa-o--a«isa'.ie in 1« steden en sterk be- ▼olk.c industrie-ecua a, in de kansen voor vrije plaatsen wellicht niet cfien weerslag- zou kunnen vinden, welke voldoende de be langrijkheid dier aangelegenheden tot uit drukking zou brengen. Op cJcze gronden besloot het Centraal College het aantal ze tels voor deze kwaliteit te bepalen op vier. Overwegende, dat. de behartiging van de belangen der volksgezondheid ongetwijfeld door de vier deskundigen op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk reeds eenigermate gewaarborgd kan worden ge acht, meende het Centraal College zijn eerst genomen besluit ten aanzien eener af zonderlijke kwaliteitsaanduiding voor de Volksgezondheid en Volkshuisvesting in dien zin te moeten herzien, dat dit onder werp aan de omschrijving der kwaliteit voor sociaal-democratische vraagstukken zou kunnen worden toegevoegd. Echter niet dan nadat de wenschelijkheid met nadruk werd uitgesproken, dat de bezetting der vrije plaatsen ook een sociaal-medische kwaliteit zou kunnen opleveren. Voor de kwaliteitsaanwijzing op het ge bied van Landbouwzaken en het Landbouw vraagstuk werd overwogen, dat al zou de belangrijkheid daarvan eene toewijzing van méér kwaliteitszetels wettigen, ten deze met twee zoude kunnen worden volstaan. Alge meen toch werd erkend, dat in de moge lijkheid van bezetting van vrije plaatsen voor deze kwaliteitsaanduiding een zeer waar schijnlijke aanvulling te verwachten is. In verband met bovenstaande beslissingen en de daaromtrent gehouden overwegingen, waarbij de wenschelijkheid, om voor de kwaliteitsaanduiding „Handel, Nijverheid en Verkeer" twee kwaliteitszetels vast te stel len, evenzeer sterk tot uiting kwam en werd erkend, zag het Centraal College zich even- we! genoodzaakt dit getal op één te bepalen. Hierna werd overgegaan tot de verdeeling der achttien kwaliteitszetels over de lijsten. Deze werd als volgt vastgesteld: Groep den Bosch-Zeeland: 3 kwaliteits zetels. Deskundige op het gebied van Land bouwzaken en het Landbouwvraagstuk. Des kundige op het gebied der Defensie. Des kundige op het gebied van Middenstandsza ken en het Middenstandsvraagstuk. (Deze kwaliteitszetel is bedoeld als de zetel voor Zeeland). Lijst-Tilburg: 2 kwaliteitszetels. Deskundige op het gebied dér vraagstuk ken de Overzeesche Gewesten betreffende. Deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk. Groep Arnhem-Nijmegen: 2 kwaliteitsze tels. Deskundige op het gebied van de Al- gemeene Onderwijswetgeving. Deskundige op het gebied der technisch-juridische vraag stukken in de wetgeving. Groep Amsterdam-Den Haag-Rotterdam: 2 kwaliteitszetels. Deskundige op het gebied van het Binnen landsch Bestuur. 'Deskundige op hét 'gebied van Arbeidsza ken en het Arbeidsvraagstuk. Groep Haarlem-Helder: 2 kwaliteitszetels. Deskundige op het gebied van Handel, Nijverheid en Verkeer. Een persoon, die geschikt is te beoordeelen de speciale positie der vrouwen in het maat schappelijke en staatkundige leven. Groep Leiden-Dordrecht-Friesland-Gro- ningen: 2 kwaliteitszetels. Deskndige op het gebied der Staatsfinan ciën. Deskundige op het gebied van Arbeids zaken en het Arbeidsvraagstuk. Lijst Utrecht: één kwaliteitszetel. Deskundige op het gebied van het Lager Onderwijs. Groep Zwolle-Assenéén kwaliteitszetel. Deskundige op het gebied van de sociaal- economische vraagstukken in het algemeen, bijzonder daarbij inbegrepen de Volksgezond- hied en Volkshuisvesting. Lijst Maastricht: 3 kwaliteitszetels. Deskundige cp het gebied van de Interna tionale vraagstukken. Deskundige op het gebied van Arbeids zaken en net Arbeidsvraagstuk. Deskundige op het gebied van Landbouw zaken en het Landbouwvraagstuk. Opgemaakt door het Partijsecretariaat, 17 November 1928. De Partijsecr., FRANS TEULINGS. (Door tot nog toe onbekende oorzaak, waarschijnlijk tengevolge van treinvertra- ging. kwam bovenstaand verslag eerst gis teravond in ons bezit.) Het wetsontwerp: belasting van nalaten schappen van Nederlanders in het bui tenland met 2116 stemmen verworpen In de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren voortgezet de behandeling van het wetsontwerp houdende bepalingen betreffende de belasting van de nalatenschappen én schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijles. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) repli ceert en zegt. dat de Minister geen van de door hem aangevoerde bezwaren heeft weer legd. Spreker houdt zich overtuigd, dat de voorstanders hun stem aan het wetsontwerp zullen geven om de belastingvluchtciingen te treffen en niet voor de 95 pCt. andere per sonen, die. Nederlanders zijnde, zich in het buitenland hebben gevestigd. De belasting- vlucht dekt dit. ontwerp echter geenszins. Aan den heer van der Lande zou spreker willen vragen of het billijk Is, dat erfgena men van andere nationaliteit in het buiten land bijdragen aan een Nederlandsche be lasting, hetgeen het geval zou zijn, indien de aansprakelijkheid voor de belasting van in Nederland wonende erfgenamen op de erfe nis kon worden verhaald. Dit is juist een ar gument tegen het ontwerp, meent spreker. De regeling te Genève is uitsluitend voor dit •ntwerp gedacht. Het zal bovendien in de meeste gevallen onuitvoerbaar blijken. Het gezag van den Nederlandschen belasting- wetgever zal daardoor ernstig worden onder lijnd. Wanneer spreker zal tegenstemmen, 1ah mag de Minister daarin echter geens- ins een gebrek aan. vertrouwen in zijn be- ëid zien Men heeft spreker wel verweten, dat hij al te ministerieel is. Intusschen aan dit ontwerp zal hij zijn stem niet geven. De heer SLINGERBERG (V.D.) herhaalt zijn bezwaar, dat het ontwerp allerlei Ne derlanders zal treffen, die om andere redenen dan belastingvrees naar het buitenland zijn verhuisd. Het ontwerp gaat rechtstreeks in tegen het standpunt van Genève. Spr.'s frac tie zal dan ook tegen het ontwerp stemmen- De heer DOBBELMANN (R.K.) is het niet met den heer v. d. Lande eens, dat Neder landers in het buitenland maar belast moe ten worden, omdat zij in ons eigen land ook zware belastingen moeten opbrengen. De minister zorge, dat de belastingen hier te lande worden verlaagd, de Nederlanders zul len dan wel hier blijven, althans diegenen die thans om belastingredenen het land zou den verlaten. De heer SINNEGHE DAMSTE, regeerings- commissaris, herhaalt zijn overtuiging, dat de meerderheid te Genève niet tegen zijn amendement was, doch zich blijkbaar om andere redenen van stemming onthield. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE GEER, wijst op het feit, dat reeds acht landen in Europa het nationaliteitsbeginsel in hun belastingwetgeving hebben erkend Het gaat ook niet aan, 't betalen van belas ting door hen, die om andere redenen dan belastingvrees haar 't buitenland gingen, als een straf te beschouwen. De bedoeling van Genève is, dubbele belas tingheffing te voorkomen. Het ontwerp is daarmee niet. in strijd, hetgeen spr. met en kele voorbeelden aantoont. Het vergemakke lijkt den weg naar Genève en stelt ons in staat, tractaten te sluiten op grond van het territorialiteitsbeginsel. Verwerping van het ontwerp zou een antinationale daad betee- kenen. Het wetsontwerp, in stemming gebracht, wordt met 21 tegen 16 stemmen verworpen. Vóór; de sociaal-democraten Polak, Lin- deyer, Moltmaker, Danz, Ossendorp, Pothuis- Smit, De Zeeuw, Wibaut en Hermans; de anti-revolutionnairen Briët en Polleman, de katholieken v. d. Lande, De Jong en de voor zitter en de chr.-historischen Verkouteren en De Vos van Steenwijk. Tegen stemden de liberalen Gelderman, Rink, De Muralt en v. d. Bergh; de vrijz.-de- mocraten van Embden, Slingenberg en Wes- terdijk; de katholieken Janssen, Blomjous, Michiels van Kessenich, Heerkens Thijssen, De Wit. Steger, Dobbelman, van Lanschot en Fransen; de chr.-historischen v. d. Hoe ven. De Gijselaar, van Wassenaer van Cat- wijk en De Savornin Lohman en de anti-rev. De Veer. Daarna werd de vergadering tot Dilisdag 4 December des avonds half negen verdaagd De Tweede Kamer vergaderde gistermid dag onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser. Bij den aanvang der vergadering deelde de voorzitter mede, dat Woensdag 28 Novem ber half 12 in de afdeelingen zal worden onderzocht een aantal wetsontwerpen waar onder .dat betreffende de tandtechnici. Aan dë agenda wordt toegevoegd de begrooting van Justitie ter behandeling in dagvergade ringen Daarna wordt voortgezet de behandeling der begrooting van Arbeid, Handel en Nijver heid. De heer v. d. TEMPEL (S.D.A.P.) betoogt 'oij afej. Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, dat de minister wel een commissie 'heeft ingesteld inzake de werk loosheidsverzekering, doch hij deed geen gelukkige keuze met de vragen, die hij aan de commissie voorlegde. De commissie was ook zeer eenzijdig samengesteld, er zat slechts één vertegenwoordiger in van een vakverbond. Nu heeft ook de Hooge Raad van Arbeid advies uitgebracht, maar heeft de minister aan dit advies eenig houvast? Het is een staalkaart van meeningen. DE MINISTER de heer SLOTEMAKER DE BRUïNE zegt, dat hij aan den Hoogen Raad va nArbeid alleen advies had gevraagd over een onderdeel. Wanneer de minister na den begrootingsarbeid zijn standpunt kan bepalen, is het wetsontwerp gereed. De samenstelling der commissie was al leen eenzijdig ten aanzien van de weten schappelijke leden. Toen de minister zijn fout inzag, heeft hij direct een sociaal-de mocraat gevraagd daarin zitting te nemen Bij de afd. Handel en Nijverheid betoogt de heer v. d. BILT, R. K. dat de IJkwet niet meer is op de hoogte van den tijd nu er steeds meer automatische weegwerktuigen komen. De eerlijkheid in den handel maakt het dringend noodig, dat de automatische meet- en weegwerktuigen onder contröle van overheidswege worden gesteld. Een onder zoek moet hebben uitgemaakt, dat 40 pet dier werktuigen niet het juiste gewicht aan wijst. Ook met benzinepompen schijnt veel bedrog gepleegd te worden. De heer KORTENHORST, R.K. vraagt hoe de minister staat tegenover de kalen derhervorming, die op dit oogenblik bij den Volkenbond aanhangig is. De kalenderher vorming acht hij noodig voor het economi sche leven in verband met renteberekening statistiek enz De heer v WIJNBERGEN, R.K. bepleit reorganisatie van den Middenstandsraad en instelling van een middenstandsdfenst op het departement. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUÏNE antwoordt den heer Van Wijnbergen, dat plannen in bespreking zijn. Hij gelooft niet, dat in de fondsvorming door Kamers van Koophandel verandering moet worden ge bracht. Ten aanzien van de IJkwet merkt de minister op, dat de Inspecteur van het ijk- wezen een regeling wil, als de heer v. d Bilt bedoelde, doch zoolang men niet zeker is, dat de middelen ter controle doeltreffend zijn, kan deze zaak niet aangevat worden. De kalenderhervorming heeft verschillen de kanten De nijverheid in Nederland ge voelt er weinig voor Spr. vindt de zaak niet erg gewichtig, maar Nederland is bereid me de te werken als de zaak internationaal wordt geregeld. Bij behandeling van de afdeeling: Volks gezondheid verlangt de heer v. d. BILT, R.- K., steun voor het streven van arbeiders om zich een eigen woning te verschaffen. Over een motie van mevr. de Vries-Bruins, waarin gevraagd wordt de organisatie van het geneeskundig schooltoezicht ter hand te nemen, zal Dinsdag gestemd worden Daarna werd de begrooting aangenomen en de vergadering tot Dinsdag verdaagd. Memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag inzake de begroo ting van Zuid-Holland voor 1929. In verband met de vraag tot welke opmer kingen het wetsontwerp tot regeling der fi- nancieele verhouding van het Rijk en de ge meenten Ged. Staten aanleiding geeft, dee- len Gedep. Staten mede, dat de Regeering hun college over dit ontwerp heeft gehoord. Gedep. Staten houden zich thans met dit ad vies bezig. Volgens het aanhangige wetsontwerp wor den de provinciën voor het verlies der per- soneele beiasting-opcenten schadeloos ge steld door een verhooging van het maximum aantal opcenten op de vermogensbelasting en de inkomstenbelasting van 25 tot 40- Aangezien Zuid-Holland 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de onge bouwde eigendommen heft, kan deze provin cie volgens het tegenwoordige art. 126 quater der Provinciale wet ook niet meer dan 20 opcenten op de personeele belasting heffen. Het verlies van deze laatste opcenten zal haar. gelet op de raming in de ontwerp-pro- vinciale begrooting 1929, op een bedrag van 1.728,000 komen te staan. Dit verlies wordt echter ruimschoots goedgemaakt door de verhooging van het maximum-aantal opcen ten op de vermogensbelasting en de inkom stenbelasting met 15. In de ontwerp-begroo- ting voor 1929 wordt de opbrengst van één opcent op de vermogensbelasting op 42 500 en van één opcent op de inkomstenbelasting op 285.000 geraamd. Met de heffing van 5 tot 6 opcenten meer op deze belastingen zal dus het verlies van de 20 opcenten op de personeele belastingen ziin goedeemaakt Het ontwerp beteekent derhalve voor de provincie Zuid-Holland een aanzienlijke ver ruiming van het provinciaal belastinggebied. De weg langs de Leidschevaart van de Postbmq naar Voorhout en Noordwijk wordt inderdaad door de onderhoudsplichtigen, de meente Leiden, niet voldoende onderhouden, Gedep. Staten zullen die gemeente nog eens op haar verplichtingen wijzen. De weg komt voor op het provinciaal wegenplan. Omtrent de overneming van dezen dag door de pro vincie is echter nog geen overeenstemming met het gemeentebestuur van Leiden verkre gen. Ten aanzien van de brug over de Gouwe te Waddingsveen zijn Gedep. Staten er van overtuigd geworden, dat het in het belang van het scheepvaartverkeer aan die brug een doorvaarthoogte van 2.50 M. behoort te worden gegeven. Gedep. Staten hebben den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat opdracht gegeven, de plannen voor den bouw van deze brug dienovereenkomstig te ont werpen. Inzake den stand van de plannen tot vaartverbetering in het Westland kunnen Gedep. Staten mededeelen, dat de minister van Waterstaat zich bereid heeft verklaard, de toekenning van een subsidie van vermoe delijk 25 pCt. tot ten hoogste van 500.000 uit de Rijksmiddelen te bevorderen voor den aanleg der beide hoofdkanalen. Gedep. Sta ten overwegen thans den financiëelen kant van dit vraagstuk, o.m. op welke wijze de door de betreffende commissie geraamde kosten van uitvoering van het kanalenplan naar billijkheid over de belanghebbenden verdeeld zouden kunnen worden. Het bestek voor het maken van de grond en kunstwerken van de spoorbaan Gouda— Alplleh is verschenen eh de aanbesteding is bepaald op 8 Januari 1929. Aneta seint uit Batavia; De Volksraad behandelde het wetsontwerp bevattend de regelingen der pensioenen. De regeeringsgemachtigde, de heer Van cTen Bussche, directeur van Financiën, beval de in het ontwerp vervatte oplossing aan als de meest practische. Het wetsontwerp werd daarop aangeno men met 25 tegen 16 stemmen. De Volksraad nam den begrootingspost voor een adjunct-regeeringscommissaris voor de bestuurshervorming zonder hoofdelijke stem ming aan. Een door het lid van den Volksraad Soangkoepon (P. e. B.) ingediende motie tot het instellen van een onderzoek naar de bevolkingsrechten in verband met de erf pachtsuitgiften verwekte een zeer scherp debat. De heer Schmutzer (X. K. P.) dient een amendement in, strekkende tot het doen houden van een onderzoek terzake door de overheid. Een amendement wordt aangenomen met 24 tegen 19 stemmen. De motie wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Volksraad nam zonder debat of hoof delijke stemming het besluit tot toelating van dr. Tjipto als lid van den Volksraad aan. Aneta seint uit Semarang: De correspondent van de „Locomotief" op Banka meldt omtrent de jongste relletjes in mijn no. negentien nabij Belinjoe, dat de oorzaak van de moord'beweging nog in het duister ligt. Wel is uit het ingestelde onderzoek afdoende gebleken, dat de oor zaak in geen geval is te zoeken in onte vredenheid over de heerschende arbeids toestanden bij de mijnen. De reden aldus betoogt de correspon dent moet buiten de mijn gezocht worden. Het doel was kennelijk het grootste deel van het mijnbedrijf uit te moorden. Voor zoover zulks was na te gaan wijzen verschillende stukken, die men in beslag heeft genomen, in de richting van een verboden geheime Chmeesche vereeniging. Hoewel niets met zekerheid kan worden medegedeeld, is het een feit, dat de mentaliteit van de gedu rende het laatste jaar uit China aangebrach te koelies van een bedenkelijk gehalte is. Hoewel niet in zulke hevige mate als de vorige week, hebben toch ook gisterenavond geduchte windvlagen op verschillende plaatsen in het land stagnatie en ongeval len veroorzaakt. Het electrisch treinverkeer ondervond veel vertraging. Om kwart voor zes is de bovenleiding van den electrischen spoorweg Den Haag Rotterdam, tusschen Berkel en Rodenrijs defect geraakt, waardoor op dat traject op enkel spoor gereden moest werden. Daar men voor ernstige stagnatie vreesde, is besloten alle sneltreinen te laten verval len en de reizigers te verwijzen naar de lijn via Delft. Deze regeling zou ingaan met den stoptrein, die om 6.25 uur van het Hof plein moest vertrekken. Deze trein was ech ter nauwelijks het station uit of de beugel sloeg tegen den draad, zoodat ook deze bovenleiding defect geraakte. Daarna heb ben alle stoptieinen uit Den Haag tusschen Berkel en Rodenrijs over enkel spoor gere den tot de halte Beigweg, vanwaar de trei nen over het verkeerde spoor moesten ver. trekken naar Den Haag. Het Gooi in donker Ten gevolge van den storm trad om streeks 5 uur een groote storing in op het electrisch net in het Gooi. Als indirect gevolg geraakte een kabel defect in een deel van Amsterdam-Zuid, begrensd door de Corn. Krusemanstraat, Valeriusplein, Koninginneweg en Vaart straat. Het binnen dit kwartier liggende gedeelte was gedurende 50 minuten van electriciteit verstoken. Omstreeks 7 uur was de storing, zoowel in het Gooi als in Amsterdam weer ver holpen. In Rotterdam Van 5 tot 8 uur hedenavond hebben hevige stormvlagen boven Rotterdam ge woed. De rivierpolitie werd gealarmeerd voor een boot, die in de Waalhaven op drift was geraakt. Herhaaldelijk klonken alarmsignalen in de haven. Verder zijn in de Waalhaven twee schepen losgeslagen en op drift geraakt. Het waren het 2472 ton groote Italiaansche stoomschip ..Lina Perrone" cn het 3529 ton metende Spaansche stoomschip „Agire Mendi". Beide schepen zijn door slëepbooten weer op hun plaate gebracht. Voorts is op de lijn AmsterdamRotter dam nog eenige vertraging ontstaan, door dat onder Voorhout de dom van een stoom locomotief afwoei en op de spoorbaan te recht kwam. De electrische trein 1080 is er opgeloopen en kreeg een defect aan de remmen, zoodat de trein met groote vertra ging in Noordwijkerhout is binneiigelóopen. De passagiers zijn. uitgestapt en meegeno men door den volgenden trein 1084, die ook vertraging kreeg. tn Amsterdam Hoewel de storm niet zoo hevig was, moest de brandweer toch nog tienmaal uitrukken voor herstel van stormschade. Schepen in nood Het visschersvaartuig „Ierseke 35" schipper Jesperse, met nog aan boord vier andere per sonen heeft tijdens den storm op de Ooster- schelde zijn zeilen verloren. Het schip ver keerde daardoor in nood. De bemanning van het motorVisschersvaartuig „Philippine 37" verleende terstond hulp, doch kon wegens den zwaren storm het schip niet bereiken. Het visschersvaartuig „Ierseke 30" dat inmiddels passeerde, weigerde hulp te verleenen. Het is ten slotte aan de bemanning van de „Philip pine 37" mogen gelukken het schip te We- meldinge binnen te brengen. Het sleepersschip „Friesland", schipper Dirk Schot, geladen met suikerbieten en gesleept door de motorsleepboot „Ideaal" is bij Din- tel door stormweer overvallen en gezonken. De bemanning is door de motorsleepboot „Ideaal" aan boord genomen en te Dintelsas binnengebracht. Het Zweedsche stoomschip Eugenia heeft om 10 uur 30 min. s.o.s.-seinen gesignaleerd, dat het 6 mijlen buiten de kust ter hoogte van Kijkduin in nood verkeert en zonder stuur ronddrijft. Het radiostation in Scheve- ningen heeft gevraagd welke assistentie zij verlangden, waarop de Eugenia heeft geant woord: „Wij moeten een sleepboot hebben". Assistentie wordt inmiddels verleend. Behouden binnengebracht Men meldt ons uit Enkhuizen: Gistermid dag omstreeks 4 uur verkeerde een Ransdor- per botter, die in het Krabbersgat voer, in nood. De Delfzijlsche sleepboot „Anna Fra ter" voer den botter ter hulp en bracht hem behouden in de haven van Enkhuizen binnen. Voorts bracht de Urkerboot „Insula" om streeks 5 uur den Ransdorperbotter 68 binnen, waarvan de giek stuk was. De R. 68 had in het Hop in'nood verkeerd. Het Betonningsvaartuig, thans gestation- neerd te Enkhuizen, heeft een jol veilig bin nengebracht, die op de Zuiderzee hulpeloos had rondgedreven. wiebelende tafel overleden, en het duurde niet lang, of door middel van een medium, een goede bekende van de overledene, maakte laatstgenoemde haar intrede in den kring en wel op dusdanige spontane wijze, dat de tafel niet de gewone bewegingen maakte, doch finaal eharlestonde. Onmid dellijk werd door de aanwezigen een on derzoek ingesteld naar deze ongewone drukte. Via het medium kwam de oplossing, n.l. dat eenige kostbare sieraden, welke de treurende echtgenoot nog in zijn bezit had aan het medium moesten worden present gedaan. Toen de echtgenoot zich hiertoe genegen verklaarde, was echter onmiddellijk de trance verbroken bij een tweetal der an dere aanzittenden, n.l. de zoons van laatst genoemde, die met een forschen klap op ta fel een einde aan den cherleston maakten en verklaarden, dat vader zich niet moest laten voor den gek houden. Dit had een magische uitwerking op de overigen en men trachtte de beide ruzie makers van de tafel te verwijderen. Het gevolg was, dat niet alleen de tafel in be weging kwam, doch het heele meubilair, want het werd een algemeene vechtpartij. Toen echter de heer des huizes, ten ge volge van de aanraking met een pook mid den tusschen zijn oogen in een meer nor male gemoedsstemming raakte, namen beide jongemannen de beenen. Pa had zich reeds eerder verwijderd en zal wel niet zoo spoedig terugkeeren, daar zijn scheen been in de hitte van den strijd een weinig gekraakt werd. Door de gedupeerde familie zal een klacht tegen de protesteerende zoo'n wegens huis vredebreuk worden ingediend. Een werkman, afkomstig uit Den Helder, en werkzaam aan de sluiswerken te Den Oever op Wieringen is van een 6 M. hoogen muur gevallen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht. De „Tel." meldt, dat de vraag, of Lieber mann door Finland aan Nederland zal wor den uitgeleverd, daar de rechtbank te Hel- singfors niet tot een beslissing ter zake ver mocht te komen, naar het Finsche Hoog gerechtshof verwezen is. Verscheidene juridische deskundigen, o.m. de bekende jurist profesor Erich, verklaarden, dat voor Finland géén verplichting tot uit levering van Liebermann bestaat, daar de feiten, die hem door de Nederlandsche ju stitie ten laste worden gelegd, volgens de Finsche wet niet strafbaar zijn. Dezer dagen had bij een inwoner van Nieuwer-Amstel een séance plaats, welke voor verscheidene deelnemers een minder prettig gevolg had. Eenigen tijd geleden was de echtge- noote van een der aanzittenden aan de ZONDAG 25 NOVEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 1.002.30 Concert door het Boris Lensky Trio 2.304.00 Aansl. v. h. Concertge bouw te A'dam Orkest o. 1. v. Pierre Monteux 4.00 5.00 Concert door het Omroep-Orkest 6.30 V.P.R.O. 8.00 Persber. en sportber. 8.15 „Laagland" muziek drama in een voorspel en 2 bedr. van d' Albert. R. v. Helvoist-Pel, Liesbeth Poolman Meisner, Jacques Urlus, E. v. d. Ploeg, Elize de Ha2s e. a. Het Utrechtsch Stede lijk Orkest o» l. v; A. v. Raalte. HUIZEN, 34CH9 M. Na 6 uur. en. tü,dens R. K. Kerk dienst 1852 M.'8.^—9.50 n:C.R.V. TO.15 K.fc.O. Hoogmis ïi d. St. Döüiifiicüskerk te Amsterdam. E. Haak-organist. Kpor o. I. v. G. Kiramyzer. Predikatie door één ZeerEerw. Pater Redemtorist._ Gezongen wordt de 4st. Missa In honorem S. S. Trinitatis van Hub. Cuypers, Na de H. Mis „Jubilate" van Alblinger 12.3 I.30 K.R.O. Concert door het K. R. O.-Trio 1.30 2.00 Litterair halfuurtje door H.de Man. Boekbespreking. K.R.O. 2.00—2.30 K.R.O. Spr. C. M. v. Moorsel Pzn Architectuur 2.304-30 Concert K.R.O. Mej. G. Blommaert-Piano F. v. d. Laarschot-viool. A. Hamers- viool. A. v. d. Brekel-cello 4.305.Ó0 K.R.O. Zieken- halfuurtje door A. Scheermakers 5.00 N.C.R.V. 7.308.00 K.R.Q. Spr.Aug. Commissaris Van nul tot 1/3 (vervolg) 8.00 K.R.O. Concert. De Amsterd. orkestvereeniging o. 1. v. F. v. Diepenbeek. Mej. J. Bacilek-zangeres ipo.45 K. R. O. Epiloog door het Kléin-Koor o. 1. v. Jos H, Pickers. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Symphonieorkest. Het Sympho nie-orkest en M. Hayward-vioo! 5.20 Concert van de muziek van Nich. Medtner, met medew. van T. Makushi- na 5.50 Voorlezing uit „The Pilgrim's Progress," van John Bunyan 6.056.35 Bach's kerkcantatc no. 116, voor orkest, koor en soli 8.20 Studio-Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Nieuwsber. 9.2 Concert door Albert Sandler en het Park Lange Hotel- orkest. S. Sidele-bariton -1.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.20 Religieuze causerie, zang en muziek 1.052.10 Orkestconcert 4.4505.50 Gramofoonmuziek 8.05De Poppenkast van Radio-Paris." 8.5011.20 Symphonieconcert o, 1. v. E. Bigot. LANGEN3ERG, 469 M. 8.259.20 Morgenwijding II.2012.20 Orgelconcert 12.201.50 concert. Kleemann-kwartet 2.503.30 Liederen van Schubert voor sopraan en bas 3.505*20 Orkestconcert (4.1 Radio-tooneel) 7.20 Koorconcert. Schubert's kerkmu ziek Werag-orkest, Koor en solisten. KONIGSWÜSTERHAUSEN, (ZEESEN) 1250 en 1680 M. 8.20 Morgenwijdinbg 10.50 Symphonieconcert 3.504.20 Orgelconcert 4.505.20 Gramofoonmu ziek 7.20 Uitz. u. d. Oude Garnizoenskerk. HAMBURG, 395 M. 8.35 Morgenwijding 12.25 Orkest concert 2.20 Radio-tooneeel 3.20 Kerkconcert 4.20 Liederen met obligaat-instrumenten 5.50 Kamer muziek 7.20 „Ka in," mysteriespel van Lord Byron 10.10 Ouverture-concert. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trioconcert 8.35 Concert. Orkest en Mme. Piel-zangeres 10.35— 11.50 Dansmuziek. /i&t Stf/eiewsie InMactiO- G3&P* ¥afifoim/&e/ïer. MAANDAG 26 NOVEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding—e 12.30—2.00 Concert door het Boris Lensky-Trio 5.006.00 Kinderuurtje 6.007.15 Concert door h- Boris Lensky-Trio 7.157.45 Engelsche les, begint ners 8.058.45 Lezing door A. v. Santen Handels- wetenschappelijke lezing 8.3511.00 Concert door het Omroep-prkest o. v. Nico Treep. Vioolconcert door Louis Zimmerman. J. Walen-a. d. vleugel 10,15 Po pulair programma door het Omroep-orkest. HUIZEN, 340,9M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend N.C.R.V. uitz. 12.301.45 Orgelconcert door J. H. G. Bley 2.002.30 Schooluitzending. H. J. Harmsen Albert Schweitzer 4.005.00 Ziekenhalfuurtje o. 1. v. Ds. W J. v. Lokhorst. J. H. Smït-Duyzentkunst-bariton en oreel. H. Smit DuyzentkunstTorgelbegel. 7.007.30 Ste- nografieles 7.308.00 Zangles o.l.v. Jac. Ph. Caro 8.15 Concerti. d. Koepelkerk Leeuwarden. R. Beintema- orgcl. Chr. Oratoriumver. te Leéuwardèn o. t. v. R. Bcintema. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert (alt-bariton) 12.50 Dansmuziek 1.20 Orkestconcert 2.20 Causerie voor scholen 2.40 Muziek 2.50 Lezing 3.20 Muziek 3.25 Vertellingen 3.40 Muziek 3.45 Concert voor spraan 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Luisteraarspraatje 6.35 Nieuwsber 6.50 Voor padvinders 7.05 Schubert's viool- en pianomuziek 7.20 Dram. critiek 7.35 Muziek 7.45 Italiaansche causerie 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variétéartis- ten g.20 Nieuwsb. 935 Causerie 9.50 Nieuwsb. 9'55 „Caravan," comedie in 4 acten van Mohr 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50—2.10 Orkest- concert 4.50 Symphoniemuziek, zang en dans 9.0511.20 Kamermuziek. Met Belgische Trio. Mme. Sarbel en Hr. Juvenet-zang. LANGENBERG. 469 M. ir.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 5.055.50 Orkestconcert— 7.35 Mozart*concert. A. Ibald-sopraan. E. Kreiten-Bari- do-alt. B. Schneider-cembalo. J. Gumpert-viool Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWÜSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Concert' 5.20—7.20 Lezingen 7.20 Voorlezing door E. Glaeser- 7.50.Orkestconcert. M. Rostal-vioo! Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 5.25 Populair concert 6.20 Otkest- concert 7.20 „Ein Spiel von Tod und Liebe," van Rom. Rolland. 8.35 oemeenschapszang. Kerstliederen 10.0511.20 Cabaret-avond Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 5.50 Piano- en celloconcert 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Gramo foonmuziek 8.5011.20 Concert. Orkest en Hr Cassado-cello. SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Tclefunken en „Errem"-ToestcHen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10