DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD FEUILLETON Buitenlandsch Nieuws ■en-vefiftauiè c/e -fuuxl VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 MARCIA DE LAUBLY GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN VERKEER EN POSTERIJEN Het gesprekken-tarief voor de telefoon De terugbetaling van Indisch luchtrecht XXXII God, bestuurder van hemel en aarde. Het Mysterie van het leed. Chateaubriand heeft eens dit droeve von nis over den mensch geveld: O, homme, tu n'es qu'un songe rapide, un reve doulou reux; O, mensch, ge zijt slechts een vluch tige leugen en een pijnlijke droom! Er wordt veel, ontzettend veel geleden op de wereld! Er wordt geleden in de harten en in de huizen der menschen! Haast ach ter iedere deur, waar menschen wonen, wordt geleden en gestreden. Haast in ieder huis waar menschen in- en uitgaan, ont moeten wij het leed! Het leed volgt den mensch op z'n weg van wieg tot graf! Geregeld als ons dagelijksch brood, zegt Job, is ons leed! Sinds de gulden poort van het Paradijs is dichtgevallen achter den opstandigen, eersten mensch, sindsdien gaat z'n weg door een donker dal van tranen, en wondt hij maar al te dikwijls z'n moede voeten aan de scherpe doornen langs den stoffi- gen weg van 't dagelijksch leven. Ja, sinds dien gaat het leed voor hem uit, en zet zich neer met den arme aan den leegen haard, met den hongerige aan den schamelen disch, met den zieke aan 't ziekbed. Het leed! O, ge kunt 't hooren in 't hul peloos schreien van het pasgeboren kind, en in de verzuchtingen van den eenzamen grijsaard, die alleen op de wereld staat! Ge kunt 't hooren in de wanhoopskreten van arme weezen, op 't pas gedolven graf van va der of moeder, ge kunt 't hooren in 't zacht gekreun van zieken of gewonden, die naar den dood verlangen en maar niet sterven kunnen en in de laatste afscheidswoor den van den stervende, die, o, zoo graag zou blijven leven, maar weet, dat hij sterven moet! 't Leed! O, ge kunt 't lezen op de bleeke uitgeteerde gezichten van zooveel arme kin deren, in de achterbuurten onzer grootste den, maar ook op 't vale, gerimpelde gezicht van de oude, arme weduwvrouw, die ergens, eenzaam en verlaten, haar laatste zon-looze dagen slijt, op 'n donkere zolderkamer, en wat droog brood kruimelt om haar honger te stillen! Ge kunt 't lezen in zooveel moe de, vochtige oogen van voorbijgangers, op hoeken van pleinen en straten! 't Staat overal met vlammende, letters geschreven! Op de kale wanden van de arbeiderswoning, waar moeder en kinderen stil gebrek lijden, omdat vader zoo weinig verdient; op de kil le, bleeke wanden van iedere zieken-kamer, waar alle hoop op herstel voorgoed ge weken is! Op de grauwe, donkere muren van iedere sterfkamer, waar de dood zoo even 'n dierbaar leven heeft gedoofd! Ja, het leed staat geschreven op het voor hoofd, haast van iederen mensch; boven de deur van haast iedere woning! Het stapelt zich op tot aan Gods stralende sterren! De tranen, die de kinderen der menschen schrei en in dit droevig dal der ballingschap, zou den de wateren van al de zeeën wel buiten haar oevers kunnen doen treden! Hun smart-kreten zouden de blauwe luchten wel kunnen doen scheuren! O, mensch, gij zfjt slechts een pijnlijke droom. Vanwaar, waartoe, waarom al dat leed? Zooals het kwaad en de zonde blijft ook onheil en lijden een geheim, dat enkel in 't licht van een andere wereld geheel en al opgeklaard kan worden. Wetenschap en wijsbegeerte schieten hier te kort! Toen de vrienden van Job zagen, hoe die groote, geduldige lijder door God met ram pen werd geslagen, bleven zij, staat er, ze ven dagen sprakeloos naast hem neerzitten, en durfden den mond niet openen, niet we tend hoe hem te troosten. (Job. 1-13) Bij den ondergang van Troje schildert de heidensche dichter Virgilius ons de vrouwen, gezeten aan het strand der zee, droevig zwijgend, de oogen vol tranen, met strakken blik gevestigd op de donkere gol ven in het verschiet. Ziedaar de mensch onder de slagen van de smart! Er is er slechts één hier beneden, die ant woord kan geven op al de bittere „waar- oms" waarop de mensch z'n rood-be- schreide oogen blind staart; die troostend z'n hand kan leggen op 't moede hoofd van hem, die lijdt, en zoete woorden van hoop kan fluisteren in de bange ziel van den leed-drager! De Godsdienst! Alleen de god delijke openbaring vermag het donkere raadsel der smart te ontsluieren, en in de 17—4 diepe wonde, die ze slaat, den balsem van den troost te storten. Zij alleen vermag van den ongehouwen steen des lijdens, van een steen des aanstoots, 'n bruikbaren bouwsteen, ja, een hoeksteen te maken, dien men in het gebouw des levens metselen kan! Als God zoo eindeloos goed is, waarom dan al dat leed onder de kinderen der men schen? Ik vroeg het eens aan een grijsaard, die veel leed had gedragen, zeg Bougaud, en hij antwoordde mij o, nooit zal ik den klank in die stem vergeten: „Wel, mijn zoon, juist omdat Hij zoo goed is!" Uit goedheidMaar dat klinkt als een godslastering zult ge zeggen! Ja, uit goed heid! Of kan men niet met opzet en be wust iemand doen lijden, dien men innig lief heeft? Ja, kan men hem zelfs in som mige omstandigheden niet des te meer doen lijden, naarmate men hem meer bemint? Ziet dat kind, dat daar speelt aan den rand van den afgrond! Het wil een veel kleurige bloem plukken, een vlinder na zetten en juicht van pret! Maar zie, plot seling grijpen twee bezorgde moederhanden net vast en rukken het met geweld terug. Het kind schreit en heeft smart. Waarom? Omdat de moeder het zoo lief heeft? In den beginne, onder de boomen van het Eden, was er slechts liefde en dat was voldoende, want de liefde is de kortste weg naar het hart van God. Ware de liefde niet verflauwd in de schaduw van het Paradijs, de smart zou nooit bestaan hebben. Maar wie weet niet, dat de liefde, na den zondi gen afval van den eersten mensch, niet krachtig genoeg is, om door den sluier der schepselen heen op te klimmen tot den Schepper en Heer van alle dingen? Die laaiende liefde-vlam is in zoo menig broos n.enschenhart geheel gedoofd, en Jezus de goddelijke Liefde-koning wil .ze weer doen opvlammen: „Ik ben een vuur komen bren gen uit den hemel naar de aarde, en Ik wil dat 't ontstoken worde! „Nu is er op de door God vervloekte aarde nog slechts de smart om dat verflauwde, gedoofde liefde-vuur weer te doen oplaaien. Want de smart lau- tert, verlicht, reinigt, verheft en veredelt 'n menschenhart! De smart is de hemel- sche vleugel, waarop de mensch zich ver heft uit het slijk der aarde naar de hemel- sche paleizen! De smart voert naar God! Zelfs een Nietzsche kon schrijven: „Weet gij dan niet, dat de tucht van het leed en alleen deze tucht de menschheid omhoog heeft gestuwd?" (Jenseits von Gut und Böse, blz. 180) Tegenspoed is het zielevoedsel voor edele ziele, zegt Seneca terecht. Hoe dikwijls werd alles gewonnen, als alles verloren scheen? Zonder leed wordt niemand geadeld! De Fransche dichter Musset zegt zoo raak: L'homme est un apprenti, la douleur est son maitre: de mensch is een leerling en de smart is z'n meester. Iemand, die inderdaad groot wil zijn, schrijft Dr. van Ginneken, moet het lijden aandurven, moet zich met z'n lippen wagen aan den wrangen lijdenskelk. Je mehr der Stahl geglutet Je besser ist das Schwert; Je mehr das Herz geblutet Je grosser ist sein Wert. zong Rossiger, de Oostenrijksche dichter en menschenkenner, voor een vriend van hem, in den wereld-oorlog gewond. Hoe meer 't staal gloeit Des te beter zwaard; Hoe meer 't harte bloedt Des te grooter zijn waarde. „Sahst du nie die Schönheid im Augenblicke des Leidens Niemals hast du die Schönheid gesehn, meende Schiller. „Zaagt ge de schoonheid niet in oogenbiik- ken van leed, Dan hebt ge haar nimmer aan schouwd." En Guido Gezelle? Het leven isgeen vrede alhier, Geen wapenstilstand vragen Het leven isde kruisbanier Tot in Gods handen dragen! Welnu dan kan dit onze conclusie zijn: De lijdensnacht kan geen schaduw werpen op Gods wijze voorzenigheid. Leed en smart zijn gevolgen der zonde; God heeft ze niet geschapen; in het oorspronkelijk scheppings plan vinden we ze niet terug; de vrije wil van het schepsel heeft ze opgeroepen en God laat ze toe zooals het kwaad. Hij heeft ze niet gemaakt maar maakt ze dienstbaar voor Zijn doeleinden en 's menschen eeuwige be stemming. als boete voor den zondaar en redding der menschen, want 't leed is Gods Heraut, die den gevallen mensch naar boven wijst. Het leed is als een diep, donker, roer loos water, onder welks zwarten, schijnbaar dooden spiegel een klare frissche levens stroom welt, die ontspringt aan de eeuwige bronnen van het leven zonder end! Het leed is 'n lichtende fakkel, in onze bloedende handen, voor ons zeiven en voor anderen op den bangen, engen weg naar den hemel; zoodat iedere kruisweg, waarlangs een menschenleven heentrekt, de kortste en veiligste weg is, die op den blinkenden he- mel-poort uitkomt, en aan de scherpste door nen, in dit droevig ballingsoord, de schoon ste hemel-rozen bloeien. Dat wist de zwaar beproefde Vondel al toen hij dichtte: De schoonste roode rozen bloeien op geen Griekschen berg, o, neen, Maar'op den kruisberg, hard van steen! En welken weg de mensch, op zoek naar God, ook insla, steeds zal hij uitkomen op Golgotha, van welks bovenmenschelijke hoogte dat heilig teeken de volheid der eeu wen en der volkeren beheerscht, en den ho rizon verspert. En van welk punt in de ruimte de mensch zich ook keert, naar dien geheim- zinnigen heuvel, met zijn bloedige balken, al tijd zal hij dat kruis omhoog zien rijzen en in het hart van dat kruis, 'n bloedroode vlek van een doodgemarteld Lichaam, het Li chaam van dien eeuwig stervenden Gekruiste, die ons met Zijn uitgebreide doorspijkerde armen beschermt en verlost. In Cruce Sal us! In ons kruis, ons heil! Per aspera ad astra: door 't leed naar de glorie boven de sterren! Goes C. VIS, Rector. HET CONFLICT IN DE IJZERINDUSTRIE De houding der werkgevers BERLIJN, 23 Nov. Het bestuur van de Vereeniging van Duitsche Werkgeversorgani saties en het presidium van het Rijks- verbond der Duitsche industrie, hebben heden een gemeenschappelijke vergadering gehouden ter bespreking van den toestand, ontstaan in de ijzer- en scheepsbouwindusirie ten gevolge van de hangende conflicten. De in de arbitrale uitspraak voor de ijzer industrie vastgestelde loonsverhouding be- teekent een belangrijke stijging van de pro ductiekosten en dientengevolge een verhoo ging der ijzerprijzen, welke een ernstig ge vaar voor het geheele prijsniveau in Duitsch- land met zich mee brengt. Een verdere stij ging van het prijsniveau moet onder alle omstandigheden verhinderd worden. De ont wikkeling van de prijzen is niet alleen van belang voor de onmiddellijk daarbij betrok ken industrie, doch voor de positie van Duitschland op de wereldmarkt en daar door voor het geheele volk van be slissende beteekenis. Een ontwikkeling, die geen rekening houdt met den algemeenen economischen toestand en met de concur- rentie-mogelijkheid van de toch reeds door gebrek aan kapitaal, hooge rentevoet en an dere verplichtingen zwaar belaste industrie, benadeelt ten slotte evenzeer de arbeiders als de ondernemingen. De houding van de onder nemers in het huidige conflict dient ter ver mijding van dit gevaar. Daarom moet htet geheele Duitsche volk van de verantwoorde lijkheid voor de ontwikkeling van den toe stand bewust zijn. De Vereeniging van Duitsche Werkgevers organisaties en het Rijksverbond der Duit sche industrie stellen zich, in het volle be wustzijn van de beteekenis van het conflict voor de geheele Duitsche welvaart, achter de Noordwestelijke groep van de Vereeniging van Duitsche ijzer- en staalindustrieelen. Beide organisaties hebben besloten de werkgevers der Noordwestelijke groep met alle daartoe geschikte middelen te steunen. Dezelfde houding nemen de Vereeniging van Duitsche werkgevers-organisaties en het Rijksverbond der Duitsche industrie aan ten opzichte van den strijd in de scheepsbouw- industrie. Beide organisaties sluiten zich na mens de geheele Duitsche industrie aan bij de verklaring van het Verbond van Duitsche metaalindustrieelen voor de werkgevers in de scheepsbouwindustrie. DE ZIEKTE VAN DEN ENGELSCHEN KONING. LONDEN, 23 Nov. (V. D.) Hedenavond is het volgende bulletin met betrekking tot de ziekte van den koning gepubliceerd: „De ko ning heeft den dag kalmer doorgebracht, de temperatuur is lager, de congestie van de long is hetzelfde." Toestand iets verergerd. LONDEN, 23 Nov. (V. D.) Blijkens het uit gegeven ziektebulletin heeft de Koning een onrustigen nacht doorgebracht. De longaan doening heeft zich iets uitgebreid. Eenigszins verergerd Het laatste bulletin bericht dat de toe stand van 's konings longen eenigszins ver slechterd is. De temperatuur is 101. Verder zegt het bulletin dat de koning een onrustigen nacht heeft doorgebracht, doch zijn krachten heeft behouden. EEN SCHANDAAL AAN „FINANCIëN"? Honderd mïllioen aan den fiscus onthouden De „Volonté", het blad van Caillaux, dat niet bepaald reden heeft om de huidige Fransche regeering welgezind te zijn, komt met een verhaal aan, volgens hetwelk een bedrag van meer dan honderd millioen aan den fiscus zou zijn onthouden, waarbij een der directies van het ministerie van finan ciën zou betrokken zijn. Een maatschappij, welker aandeelen, hoe wel te Parijs uitgegeven, bijna alle in han den zijn van den stichter, iemand van Ne- derlandsche afkomst, stichtte in 1925 een fi liaal. Besloten werd aan de aandeelhouders gratis winstbewijzen te geven in het nieuwe BIJ VERSTOPPING, spijsverteringsstorin gen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Frans-Josef'-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „FRANZ-JOSEF"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. (Adv.) filiaal. Toen hiervoor registratiekosten moes ten worden betaald werden de bewijzen door de maatschappij op 10 francs getaxeerd en werd er volgens dit cijfer belasting voor betaald. Op vordering der administratie van de registratie en het zegel verhoogde de maatschappij de taxatie harer winstbewijzen, lie zij besloot op 25 francs te ramen en zij betaalde de aanvullende rechten. Dit geschiedde echter schier clandestien en met medeplichtigheid van eenige ambte naren, want er bestond in het dossier een formeel besluit van het ministerie van fi nanciën dat de winstbewijzen op 1500 francs moesten worden getaxeerd. Toen een en an der ontdekt werd, besloot de directie van de betrokken afdeeling het in werkelijkheid aan de schatkist verschuldigde bedrag, zonder er den minister in te kennen, in stilte binnen te krijgen. Een der schuldigen nam zonder meer ontslag en aan de maatschappij werd beduid dat de administratie alsnog het ver schuldigde zou innen. De rechten, de betaald moeten worden voor 240.000 winstbewijzen bedragen met de boe ten niet minder dan honderd millioen. De werkelijke schuldige is volgens de „Volonté" degeen die er voordeel van heeft gehad, daar hij meer dan driekwart der aandeelen bezit, en wiens vermogen op meer dan een milliard wordt geraamd. STORM BOVEN LONDEN LONDEN, 23 Nov. Evenals een week geleden woedde ook vandaag weer een hevige storm, gepaard' gaande met regenbuien, bo ven Engeland. Vooral boven Londen had de storm groote kracht en werd soms een snel heid gemeten van 80 mijl per uur. De luchtdiensten tusschen Engeland en het continent zijn gestaakt, hoewel vanmorgen vroeg o'e vliegtuigen nog volgens het dienst rooster vertrokken. Ook de zie is zeer ruw en de meeste vaartuigen op de kust trach ten een haven te bereiken. Verscheidene schepen hebben om assistentie verzocht. De reddingsboot en van Ramsgat; en een aan tal andere plaatsen zijn uitgevaren om in nood verkeerend'e vissclicrs te helpen. SCHIPBREUK VAN HET DUITSCHE S.S. „HEKitE4WIJK". LONDEN, 23 Nov. (V. D.) Het stoomschip „Transylvania" seinde hedenavond, dat het vrachtschip „Herrenwijk" uit Lubeck zich midden op den Atlantischen Oceaan in zin kenden toestand bevond. De „Transylvania" heeft zich naar de plaats van het zinkende schip begeven, maar kon tengevolge van de hooge zeeën geen booten uitzetten. Ook het stoomschip „Regina" van de White Star Line, waarop Chamberlain huiswaarts keert, had de noodsignalen opgevangen en zich naar de „Herrenwijk" begeven, waar zij d'e „Transylvania" aantrof, die seinde, dat men geen hulp noodig had waarop de „Regina" haar reis naar Engeland voortzette. Later op den avond werd een radiogram ontvan gen van 't Deensche schip „Estonia", waar in werd medegedeeld, dat zij 13 man van de „Herrenwijk" had gered en nog op zoek was naar het wrak van de Duitsche vrachtboot. HET DUITSCHE MEMORANDUM. BERLIJN. 23 Nov. (V. D.) De Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers zullen zor gen in de hoofdsteden en de bij de herstel- kwestie betrokken regeeringen het memo randum overhandigen, waarin het herstel- vraagstuk, van Duitsch standpunt bezien, behandeld wordt. DE ONTWAPENING EN DE TAAK VAN DE KERK De gep. Britsche vice-admiraal Drury-Lo- we valt in de „Manch. Guard." den inzender bij, van wiens betoog over de taak van de kerk om de leiding te nemen voor een volks beweging tot het geven van een opdracht aan de regeering teneinde over te gaan tot een drastische beperking van de bewapening, wij melding maakten. Zonder zulk een man daat, verklaart de zee-officier, zal de zaak waarschijnlijk overgelaten blijven aan de deskundigen, en dezen zijn, trouwens in alle oprechtheid, overtuigd dat reeds ontwapend is tot het laagste punt, hetwelk vereenigba ar is met de nationale veiligheid in oorlogstijd. Deze vier woordjes, zoo gaat de heer Dru- ry-Lowe dan voort, vormen de geheele moei lijkheid. De deskundigen moeten denken in oorlogsverhoudingen. Nieuwe besprekingen zijn onmogelijk, indien de regeering er even zoo over blijft denken. Eindelooze formules zijn voorgesteld, maar zij zullen nooit succes hebben, omdat zij nooit den deskundigen kunnen voldoen, die in oorlogsverhoudingen denken. De tijd is echter aangebroken om in vre- desverhoudingen te denken, ons grondend op de gesloten verdragen. Indien de staatslie den van de groote maritieme mogendheden maar eens bij elkaar wilden komen om de ontwapening uit dat oogpunt onbelemmerd door deskundigen te bespreken, dan zou ver dere beperking gemakkelijk te bereiken zijn. De wereld zou heel wat veiliger zijn. in dien de bewapeningen verminderd waren tot de mate, waarbij elke plotselinge en succes volle aanval onmogelijk zou zijn. „De tijd is aangebroken voor een volks mandaat aan de regeering, vóórdat nieuwe vlootprogramma's ontworpen worden." „Wil de kerk de leiding nemen?" ZWEEDSCH SCHIP IN NOOD Het Zweedsche s.s. „Vlrgilia" verkeert in zinkenden toestand op 40 mijlen ten W. van Leixoes. Het heeft om hulp gevraagd, die onderweg is. De schepen, die uitgevaren waren om hulp te bieden aan het in nood verkeerende s.s. „Virgilia", zijn onverrichterzake terugge keerd. Zij hebben van het schip geen spoor ontdekt. De laatste, meededeelingen van het schip waren 's morgens om 11 te Lavadouros opgenomen. De campagne tegen de Londensche nachtclubs Verbanning op groote schaal? Scotland Yard voert een rustelooze cam pagne tegen de Londensche nachtclubs. Deze campagne heeft reeds tot gevolg gehad, dat eenige dezer clubs hun deuren gesloten heb ben. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft, in verband hiermede verklaard, dat het vermoeden bestaat, dat het vele geld. in het bezit van bepaalde politiebeambten aan getroffen, afkomstig is van buitenlandsche jigenaars van nachtclubs. De „Daily Chro nicle" verneemt thans, dat het waarschijn lijk is, dat niet minder dan tweehonderd van deze buitenlanders, van wie vele rijk aards zijn, die in het West End en in sport kringen bekende mannen zijn, over de grens zullen worden gezet. Een aantal hunner zal jen zachten wenk krijgen, dat op hun ver blijf in Engeland niet langer prijs wordt ge steld. Taxi op hoJ Woensdagavond is te Berlijn een station- neerende taxi op hol gegaan. De chauffeur wilde zijn wagen, met ingeschakelden motor, enkele meters vooruitduwen. Plotseling ont snapte te wagen hem en vloog in snel tempo vooruit, een trottoir op en een winkelkast in, na een heer en dame overreden te hebben. De brandweer moest den wagen, die zich geheel had vastgewerkt, uit zijn positie be vrijden Om wille van de, mode Een 13-jarig meisje uit Marcilly (in het departement Seine et Marne wilde kortge knipt haar hebben, maar vader wilde er niet van weten. Op een dag, dat haar ouders niet thuis waren, knipte zij zichzelf het haar af en deed een verhaal dat twee zigeuner- vrouwen, die in de buurt vertoefden, haar met geweld van haar vlechten hadden ont daan De gendarmerie werd in de zaak ge moeid, en spoorde de beide vrouwen op, tegenover wie het meisje haar verhaal vol hield. Ten slotte viel zij echter door de mand. Zij zal vervolgd worden wegens haar valsche aangifte. De trek naar de steden Groote belangstelling is in heel Italië ge wekt door een dagbladartikel, geschreven door Mussolini, handelende over den trek der plattelandsbevolking naar de steden. Dege land terug te keeren, tenzij zij in de steden trekken en waarvan lijsten zijn aangelegd, zullen worden uitgenoodigd naar het platte- lad terug te keeren, tenzij zij in de steden vast werk hebben gevonden. Rusland Er is in den laatsten tijd veel geschreven, dat het godsdienstig bewustzijn in Rusland ondanks de onderdrukking door de regeering overal weer opnieuw frisch leven begint te vertoonen. Zelfs het officieele Sovjetorgaan kan zulks niet meer ontkennen. Volgens een opgave van de Izwestia zijn er op het oogen- blik in Rusland weer 50.000 kerken waarin geregeld godsdienstige bijeenkomsten plaat hebben en waar door meer dan 300.000 be dienaren van verschillende godsdienstige belijdenissen geestelijke oefeningen verrient worden, terwijl er bovendien nog ongeveer 100.000 kloosterlingen in Rusland verblijf houden. Het zijn officieele cijfers van het Russische regeeringsorgaan, die wij niet kon den controleeren. doch die wij toch sterk overdreven achten. Buitendien bevat de Izwestia 'n bericht waaruit blijkt dat de christelijke jeugdorganisaties zeer sterk in aantal toenemen en dat zij bij het volk in hoog aanzien staan, terwijl de vereeniging van Godloochenaars langzamerhand in le dental achteruit gaat. Deze vereeniging van Godloochenaars heeft ook op de Pressa te Keulen in het paviljoen der Sovjets een geweldige anti-godsdienstige propaganda ge maakt; nu komt het officieele regeerings orgaan verklaren, dat het Russische Sovjet- bestuur part noch deel heeft aan de anti godsdienstige propaganda die daar gevoerd is De regeering zal ook a&n den geregeiden vertrouwelijken omgang tusschen de platte landsbevolking en de geestelijkheid die men overal druk kan waarnemen geen moeilijk heden in den weg leggen. De Russische bladen bevatten tegenwoor dig geregeld enkele berichten over 't ont staan van nieuwe godsdienstige genootschap pen. In sommige kranten wordt er zelfs een afzonderlijke rubriek aan gewijd. De Baptisten werken er met veel succes: in de laatste weken werden zij door de regeering zeer welwillend behandeld. In Si berië geven zij een dagblad uit, dat 60.000 abonné's heeft. In verschillende plaatsen hebben zij aan de arbeiders de noodige mid delen verschaft om kerken te bouwen. In Nowosibirsk is een sekte ontstaan, die de leer van Marx wil aanpassen bij het christendom. Alles wijst er intusschen op dat het Sov- jetbestuur zelf begint in te zien, dat zijn poging opi den godsdienst te vernietigen en uit te rc een groote mislukking is ge worden. Spanje Van oudsher hebben de Maria-congrega- ties in Spanje een belangrijke plaats inge nomen in het openbare leven der katholie ken. Het schijnt dat deze invloed gedurende de laatste jaren nog aanmerkelijk gestegen is. De „Estrella del Mar", het hoofdorgaan der „Confederacion nacional de las Congre- gationes Marianas" geeft een overzicht van den groei der laatste jaren. In 1921 werd de „Confederacion Nacional gesticht en op 1 Januari 1928 telde zij 201 afdeelingen met 34.261 leden, en thans, 10 maanden later, reeds 503 congregaties met 79.839 ledén. Bij een vluchtig overzicht bleek, dat de provincie Vasco-Navara vooraan staat met 143 congregaties en 25.785 leden. Tripolls 24 November a.s. zal de plechtige inwijding plaats hebben van de prachtige nieuwe kathedraal van Tripolis. In het feestcomité he'oben de voornaamste autoriteiten zitting genomen o.a. Mgr. Tcnizza, Bisschop van Tripolitanië, Zijn Excellentie Federazoni, minister van Koloniën en de Gouverneur van Tripolis Graaf De Bono. De stoomvaartmaatschappijen hebben ex tra-booten ingelegd in hun dienst die van Napels uit de feestgangers naar Afrika zullen brengen. Een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden is aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een adres verzonden, waarin o.a. op princi- pieele wijze stelling wordt genomen tegen den theoretischen opzet van het door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie voorgestelde gesprekkentarief. De Kamer had gaarne gezien, dat in de voorstellen ook was opgenomen: a. het overschakelen van telefoonge sprekken b. de kostenberekening van een inter- locaal gesprek na de eerste drie minuten, en c. uitbreiding van het aantal streek- netten. Het gesprekkentarief heeft -echter de In stemming der Kamer niet kunnen verwer ven. De uitbreiding van het aantal abonné's zal op billijker wijze zijn te bereiken door verlaging van het vaste abonnements-tarief. Verder worden verschillende bezwaren tegen de thoretische motiveering van het gesprekkentarief ingebracht. De Kamer acht het voorgestelde gesprek kentarief onbillijk en onrechtvaardig. De zoo gewenschte verlaging van het vaste abon nementstarief is daarentegen noodzakelijk en rationeel. Daardoor zal tevens een der belangrijkste doeleinden van het Hoofdbestuur kunnen worden bereikt, n.l„ dat velen, die slechts een beperkt gebruik van de telefoon zullen maken, door de te hooge tarieven nie meer zullen v orden weerhouden om zich te doen aansluiten. De Indische postadministratie is bereid het luchtrecht van de correspondentie, wel ke wegens plaatsgebrek niet met het vlieg tuig, dat 7 November van Batavia vertrok en 16 dezer te Amst nrcïam aankwam, kon worden medegegeven, doch met het, ss. ,Ra- tria" verzonden moest worden, aan dé af zenders terug te betalen. Voor <Je geadresseerden, die zich daartoe niet rechtstreeks met de afzenders Willen verstaan, zal de Nederlandsche postdienst daarbij decverlangd zijn tusschenkomst ver- leenen. Het publiek kan daartoe zijn aan vragen richten tot het kantoor der posterijen in de woonplaats onder overlegging van den briefomslag of de briefkaart, welke alscfan door de Nederlandsche aan de Indische ad.- ministratie zullen worden doorgezonden. De aandacht wordt er op gevestigd, dal uiteraard naam en adres van den af zend ef op de bewijsstukken vermeld moet zijn. (Naar het Fransch) 15 Marcia wist niets anders te zeggen Zij gevoelde, hoe zij van 't hoofd tot de voeten werd opgenomen en hoe er nauwkeurig acht werd geslagen ook op de geringste bijzonderheden van haar toilet. En daar de eerste indruk, die Marcia van iemand ont ving, voldoende was om zich al of niet tot dien persoon aangetrokken te voelen, be merkte zij met leedwezen, dat zij niet al te best met Juliane zou sympathiseeren. Toch was deze zeer welwillend jegens haar ge stemd en deed zij haar best Marcia op haar gemak te stellen. „Als juffrouw De Laubly een kopje thee verlangt, moogt gij wel zorgen, dat zij er hlet al te lang op behoeft te wachten," sprak Juliane tot de kamenierster. Marcia stond verbluft over die plotselinge verandering van stem en over den gestren- Sen en barschen toon, waarop Juliane de oude vrouw aansprak. „Ik ga dadelijk, juffrouw, „antwoordde y Tnaai" ook zij was veranderd, zij betoonde -ïch zeer eerbiedig, maar haar glimlach es verdwenen en had plaats gemaakt voor iets gedwongens. Om zich uit deze pijnlijke omstandigheid te redden, ging Marcia zich haastig van haar hoed en mantel ontdoen, terwijl juf frouw Juliane ondertusschen, als vrouw des huizes, alles met de grootste nauwgezetheid naging. Daarna wendde zij zich tot Marcia, die machinaal haar coiffure in orde bracht. „Misschien vindt u het prettiger voorloo- pig alleen te zijn? Men zal u aanstonds uwen koffer brengenEn Guillemette zal zorgen, dat er iemand is, om u te helpen..." „Zal ik mijn oom dan niet spreken voor vanavond?" Marcia meende op te merken, hoe Julia- ne's lippen zich zenuwachtig samentrokken en hoe de zachte uitdrukking harer oogen bij deze vraag geheel verdween. „Oom wordt niet gaarne gestoord op dit uur," antwoordde zij koeltjes. „Even voor het diner verlaat hij zijne kamer en dan kunt gij hem vinden in de bibliotheek, zoo gij wilt „Hoe laat gaat men aan tafel?" „Om half achtAls gij naar beneden wilt gaan, kunt gij mij buiten vindenIk wilde u nog even zeggen, dat het hier de gewoonte is een weinig toilet te maken voor het diner. Oom verlangt geen al te gekleede toiletten, maar toch moet men, hem en zijne gasten ter eere, er netjes uitzien." Ware Juliane een ander meisje geweest, ongetwijfeld zou Marcia haar verzocht heb ben een gepaste japon uit te kiezen, maar iets in hare persoonlijkheid weerhield haar om vertrouwelijk en intiem haar deze vraag te stellen.. „Ik dank u zeerIk ben een beetje vermoeid en zal tot aan het diner op mijne kamer blijven." „Neemt gij 't mij niet kwalijk, dat ik nu naar de gasten terugkeer?" „Neen, volstrekt niet! Juliane lachte haar vriendin toe en ver liet het vertrek tot Marcia's groote verlich ting. Weldra kwam Guillemette terug, ge volgd door twee bedienden, die den koffer droegen. In haar hand hield zij een presen teerblaadje, waarop een ouderwetsche zil veren trekpot, een melkkannetje van Sak sisch porcelein, een soortgelijk kopje eri schoteltje en een schaaltje met smakelijke koekjes haar toelachten. „Mag ik uw koffer openmaken, juffrouw Marcia?" „Neen, dank u, ik zou mij schamen, u die moeite aan te doen, ik ben gewend geheel voor mij zelve te zorgen." „Neen, gij zult hier net zoo goed bediend worden als de andere dames: juffrouw Ju liane zou zelve ook niet voor hare kleeren zorgen, ofschoon zij hoogstwaarschijnlijk vroeger nooit zooveel dienstboden zal gehad hebben als zij nu te harer beschikking heeftGeef mij uw sleutel en gebruik op uw gemak de theeik zal voor alles zor- gen Gaarne had Marcia willen weten, hoe Guillemette over Juliane dacht. Maar be halve dat zij te bescheiden en te welopge voed was, om een dienstbode, al had deze dan ook haar geheele leven bij haar oom gediend, uit te hooren, bemerkte zij maar a te goed, dat de oude vrouw Juliana niet zeer genegen was en voor geen geld ter wereld had Marcia haar in dit gevoel willen ver sterken. Alles wel beschouwd, was het zeer natuurlijk, dat een oude vrouw in t huis waar zij zoo lang gediend had, met goed schiks de bevelen aannam van een jong meisje dat hier pas sinds kort was, maar niettemin mocht deze gezindheid van Guil lemette geenszins invloed uitoefenen op het oordeel van Maricia over Juliane. Hoe gaar ne zou zij veel van 't jonge meisje hebben gehouden en hoe zou dan haar verblijf al hier veraangenaamd zijn! Een uur later was alles reeds in de kast opgeborgen en ging zij zich kleeden. Zij bleef volhouden en weigerde Guillemette haar hierbij behulpzaam te zijn, zij kapte zich eenvoudig, doch smaakvol, en besloot haar mousselinen kleedje, dat Lucie met rood lint gegarneerd had aan te doen. Een blik in den spiegel verzekerde haar, dat er niets aan haar tollet ontbrak en gerust gesteld en tevreden sprak zij tot zichzelve: „Ik draag weliswaar geen zijde of fluweel, maar ik ben nog jong genoeg, om dat niet noodig te hebben!" Zij was zeer voldaan met zichzelve, niet uit zelfbehagen of pure ijdelheid, maar om dat zij in het bewustzijn harer schoonheid en bevalligheid de kracht putte die zij he denavond noodig zou hebben. Daarna volgde zij met een lichte huivering den wijzer der penduleEén oogenblik kwam het in haar op Juliane te verzoeken, of zij haar wilde komen halen, ten einde zich niet geheel alleen in een wildvreemde omgeving te begeven. Maar dan zou Juliane bemerken, dat zij daartegen opzag, en dat wilde zij niet, neen! Niemand zou behoeven te weten welke angstige oogenblikken zij hier doorbracht, niemand zou zij hare ge voelens openbaren! Zij probeerde te lezen, maar het wilde niet, zij trachtte een hand werkje te doen om den tijd te korten, die haar hoe langer hoe zwaarder begon te val len... De wijzer had de 7 reeds gepasseerd. Zou zij nu aanstonds naar beneden gaan en moedig haar oom onder de oogen treden, of zou zij wachten tot het laatste oogenblik. om zoodoende slechts zeer kort mpt hem alleen te zijn? Eindelijk kwam Guillemette haar uit de besluiteloosheid redden met de boodschap dat mijnheer haar in de biblio theek wachtte. „Ik zal u derwaarts geleiden." sprak zij bemoedigend, „u moet niet bang ziin, juf frouw Marcia. ik geloof vast, dat mijnheel nog steeds veel van uw moeder houdt en gij gelijkt zoo sprekend op haar!" Marcia haastte zich de knoopjes harer handschoenen dicht te doen en vastberaden volgde zij Guillemette, de lippen vast tegen elkander geklemd en haar uiterste best i doende hare kalmte te bewaren, opdat nie mand zoude bemerken, hoe vreeselijk zij tegen deze ontmoeting opzag. VIII Guillemette hield stil voor een der deu ren, die op de vestibule uitkwamen. „Nu moet u deze twee kamers doorloopen. Juffrouw, en dan staat u voor de deur der bibliotheek." Even hield zij hare hand op den knop der deur gedrukt. Zou er iemand in de zaal zijn en zou zij geheel alleen de nieuwsgierige blikken dier vreemden moeten doorstaan? Doch dadelijk hernam zij hare ferme hou ding en het hoofd recht op trad zij binnen. Welk een verlichting! Niemand bevond zich in de groote leunstoelen uit den tijd van Lode-vijk XVI, geen sterveling zat aan de vlerkante tafel, met kranten en illustra ties bezaaid, geen mensch voor de vensters, waar canapé's en lichte leunstoeltjes tot een tête-a-téte uitnoodlgden. Marcia haalde vrijer adem en een oogenblik bleef zij staan, vol bewondering voor de prachtige wit houten meubels, de kostbare wandtapijten, de groote spiegels, met bloemen omkranst. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13