Belasting van nalatenschappen van Nederlanders in het buitenland WAAROM GEEN HOOGE SPITSEN OP DE ST. BAVO Waarom zoudt U geen N. S. F. toestel koopen? Telegraphisch Weerbericht ZATERDAG 24 NOVEMBER 1928 v/H van hulst PUREAUX: NASSAULAAN 49, A DIT NUMMER BESTAAT UITVIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17011 0P STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Onze VALUTA-AFDEELING koopt en verkoopt vreemd bank papier enbuitentandsche cheques tegen de scherpste noteeringen Het wetsontwerp door de Eerste Kamer met 2116 stemmen verworpen Audiëntie De inbraak te Halfweg Een diefstal op groote schaal ontdekt Wat de architect er zelf van zegt iiiuiniiiuuniiHRiiiinffifBifntiBiiiiiniiinflflniiniffliniiminti ■Hmimim oumn De „Albion Star" in nood T rein vertraging De conferentie betreffende economische statistiek Arbeiders aan boord bedwelmd Voornaamste Nieuws Twee locomotieven tegen elkaar gebotst Schepen in nood Tengevolge van den storm van gisteravond De corruptie in het gasbedrijf Steun voor emigratie naar Canada 9> J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlen, T eraardebestelling Luit.-Generaal W. Cool N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. Alexanderpt. 1-25 Maerten v. Hesmskerkstr. 25a Een auto te water gereden Door den trein gegrepen en gedood •Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE E COURANT ADVERTEIMTlÉlV 35 ct. p. regel^ VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. .»?5-S«nlrac' belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÉN lusscben den tekst 60 ct. per regel, p tegen ongevaüen0 ver^ker^voor0 e'en6 der V^eendeËSiVitkrWa:araen t LevenSiail8e geneeie ongeschiktheid tot werken en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I «iöUU.~ veriies van beide armen, beide beenen of beide o door oogen _bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een iAVfllPTV? uncr .-.r. novucnjE.cn uiiuuii; 'een voet of een oog;ll&9." r f 7Cfl oiJ een obgeval met f <j„ f| l dU.~ doodelijken afloop; 1 ZüU.' duim of wijsvinger; f50.- bij 'n breuk van j i f r n bij verlies v. een been of arm; 1 vJ."anderen vinger. 262 CHRISTELIJKE KLASSENSTRIJD? Wie in onze vorige beschouwing de citaten uit de arbeidersjeugdlectuur met aandacht gelezen heeft, zal zich allicht de vraag heb ben gesteld: maar groeien wij dan naar een klassenstrijd onder christelijk vaandel toe? Hoe is dat te rijmen met de wetten van christelijke naastenliefde, met de encyclie ken der laatste pausen? Anderzijds zal men in die citaten toch ook nog wel vage en onduidelijke beelden ontdekt hebben, die de vraag wettigen: weten die jonge mensehen wel precies, wat zij willen? Menigeen zal misschien ook aan een voorbijgaande gril van een kleine groep gedacht hebben, waarop de maatschappij in haar geheel en speciaal de katholieke samenleving goed zal doen geen acht te slaan. 't Is noodig, deze opwerpingen eerst onder het oog te zien, alvorens wij tot een conclu sie komen. Inderdaad zijn de ideeën, waarop wij doel den, niet heel scherp omlijnd, in zóóverre althans, dat niet precies wordt aangegeven hoe de tegenwoordige maatschappij met haar. voornamelijk naar de voornaamste beroepen onderscheiden, verschillende klassen, is om te vormen in een andere, waarin slechts één stand, n.l. de arbeidende, die van de werknemers, de overheerschende en toon aangevende klasse is. Zijn de ideeën nog vaag over de wijze, waarop de nieuwe maatschappij-orde is te bereiken, welke die nieuwe vorm zal zijn en hoe hij er zal uit zien, daaromtrent weten schijnbaar velen precies wat zij willen. Daar staat weer te genover, dat in dezelfde kringen ook beza digde elementen worden aangetroffen. Te genover de Dusseldorfsche uitingen, welke wij den vorigen keer aangaven, zün uit dezelfde kringen, maar dan uit Keulen, andere te stellen, die spreken van „een nieuwe cultuur, die gevormd moet worden, niet een prole tarische, maar een echt menschelijke. Ge zonde krachten van andere sociale lagen zul- jen zich mede in deze nieuwe orde voegen. Voor hen staan de deuren wijd open." Zullen wij dan b(j zooveel verwarring en vaagheid, zooveel halfheid en onzekerheid niet het beste doen om aan die enkele uitingen van onevenwichtige, jeugdige perso nen maar liever geen aandacht te schenken? Niets ware onjuister dan dat! Immers, niet van de domme en onverschillige massa moe ten wij tal de toekomst verhopen, dat onze westersche maatschappij christelijk blijft, maar van de ernstig-willende en denkende elementen, die met overtuiging vast blijven houden aan de christelijke moraal. Tusschen hen en de revolutionnaire leiders ter andere Zijde gaat de eindstrijd; wie de grootste zuigkracht op de massa heeft, zal winnen. Hoe moeten wij ons éan «tellen tegenover <de nieuwe eischen tot hervorming der maat schappij en overheersching van één klasse, n.l. die der arbeiders, in de toekomst, eischen, welke al duidelijker ook in het fcsthaiiete kamp naar voren komen en steeds .scherper geformuleerd zullen worden? Moe ten wil 4fc»e als KödJdig met het katholiek beginsel, als socialisUschen klassenstrijd, af wijzen, of moeten wij daaraan toegeven om erger te voorkomen, om althans de zielen van honderdduizenden voor de Kerk te be houden? Gean van beideul Wij staan hier niet voor een dilemma, maar voor een reeks vooroor- deelen, welke overwonnen en misverstanden, welke moeten worden weggenomen. Daar is allereerst de misvatting, alsof de bestaande maatschappij-orde met de thans daarin waargenomen verschillende standen en klassen de eenig juiste is en dat daarin niet dan door een misdadige omwenteling verandering ware te brengen. Wij kunnen eenerzijds den klassenstrijd en den klassen haat als onchristelijk veroordeelen en toch anderzijds geiooven, dat een andere orde langs historischen groei mogelijk is. Dat ge loof staat vrij; een ieder heeft het recht voor deze meening de schouders op te halen, er sceptisch tegenover te staan, of wel er vurig in te geiooven en de vervulling te ver hopen. Laten wij elkaar dat meeningsver- schil gunnen! Wij kunnen verder gaan en onderzoeken, in hoeverre zij, die een opheffing van het Proletariaat en een zóó groote zelfstandig heid van de thans bezitlooze klasse vóór- staan, dat de werkende stand de toonaange vende, de cultuurdragende zal worden, hun ideeën kunnen verwezenlijken, zonder met de christelijke moraal in botsing te komen. Allereerst moeten dan als misdadig van de hand worden gewezen alle pogingen, welke het proletariaat langs den weg van geweld aar> de „overheersching" willen helpen; niet a'leen, omdat dit strijdig is met de naasten- lefde en de rechtvaardigheid, maar ook, om- middelen, die van de revolutionnaire niet veel meer verschillen, dan dat zij onbloedig zijn. In de parlementen zou men dien zoo- genaamden socialen strijd moeten voeren: daar worden de beslissingen met dikwijls een heel kleine meerderheid tegen een heel groote minderheid genomen. Zoolang het gaat om zakelijke verordeningen, moeten wij dit als een eisch van „democratie" aanvaar den; de minderheid moet buigen voor de meerderheid. Maar het zou al heel verkeerd zijn om met een dusdanige stemming de bestaande levensvormen en -verhoudingen plotseling geheel om te keeren, zonder zelfs te weten, of de geringe en toevallige meerderheid in het parlement wel in het volk aanwezig was. Maar ook al ware dit het geval, dan nog is het hoogst onmensch- kundig van den Staat en de staatsorganen hier uitkomst te verwachten. Immers die Staat en die organen moeten afspiegelingen zijn van de volksgemeenschap en niet om gekeerd moet van boven af het volk in be paalde vormen worden gekneed. In dit opzicht hapert er inderdaad hier en daar nog wel eens wat in de katholieke mentaliteit, waar sommigen schijnen te meenen, dat de Staat bij machte zou zijn om andere levens vormen te scheppen. Zeker kan hij dat, maar dan zijn het slechts kunstmatige en op den duur wreekt zich zulk geforceerd pogen al tijd. Ook hier is de geschiedenis onze leer meesteres. Veronderstel een parlementaire meerderheid in ons land zou besluiten om op een gegeven oogenblj,; allen eigendom van grond, fabrieken, werktuigen enz., in één woord van alle productiemiddelen verbeurd te verklaren, deze gedeeltelijk onder de massa te verdeelen, gedeeltelijk onder staats controle te plaatsen en de bedrijfsleiders tot staatsambtenaren te benoemen; in minder dan geen tijd was alle ondernemerslust ver dwenen, de groote prikkel tot den arbeid verzwakte, de welvaart schrompelde ineen. Rusland bewijst het in dezen tijd; andere pogingen in het verleden op kleiner schaal hebben altijd dezelfde uitkomst gegeven. Staatssocialisme, communisme en al derge lijke stelsels houden geen rekening met den onvolmaakten en zondigen mensch. Zij spie gelen vóór, door dwingende gelijkmaking van boven af een paradijstoestand te kunnen scheppen, waarin een ieder de volle bevre diging van zijn verlangens en behoeften kan vinden. Rechtstreeks komen zij aldus in bot sing met de christelijke leer, die geheel klopt met de menschelijke natuur, zooals wij haar waarnemen en die inhoudt, dat de arbeid en het verdienen van het levensonderhoud „in het zweet des aanschijns" een straf zijn voor de zonde van den eersten mensch op een aarde, die om die zonde gevloekt is. Een compromis tusschen deze twee levensbe schouwingen is nimmer mogelijk en de chris telijke heeft behalve de openbaring ook nog de waarneembare werkelijkheid en de erva ring en ondervinding van eeuwen op haar hand. Hoe het nu mogelijk is om met afwijzing van al dergelijke onchristelijke stelsels toch nog in de mogelijkheid van een vormveran dering der maatschappij te geiooven en daaraan mee te werken zonder met de christelijke leer in botsing te komen, zien wij in een slotbeschouwing. HOMO SAPIENS De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake de belasting van nala tenschappen en schenkingeii van Nederland ders niet-ingezetenen a'es Rijks met 2116 stemmen verworpen. In zijn dupliek had minister de G«er o.m. betoogd, dat, zou het ontweïj» niet worden aangenomen, men niet in Staat zal zijn goede territorialiteitstractaten te ma ken. Het zouden dan zeer ongelijke tracta- ten worden, bijv. met Engeland, waar de belasting geheel anders geregeld is dan hier. toch Desondahks werd het wetsontwerp verworpen. Vóór de heeren: Polak, Lindeyer, Moltma- ker, Danz, Ossendorp, mevr. Pothuis-Smit, De Zeeuw, Wibaut, Hermans (S. D.), Briët, (A. R.), v. df. Lande, De Jong (R.K.), De Vos van Steenwijk, Verkouteren, Pollema (C.H.) en de voorzitter. Tegen de heeren: Gelderrpan, Rink, De Muralt, v. d. Bergh (V. B.), Janssen, Blom- jous, Michiels van Kessenich, Heerkens Thijssen, De Wit, Steger, Dobbelmann, Van Het ontwerp zal ons, aldus spr., in staat Lanschot, Fransen (R.K.j, v. d. Hoeven, De Gijselaar, Van Wassenaer van Catwijck, De Savomin Lohman (C.H.), Slingenberg, Van Embden, Westerdijk (V. D.) en De Veer A.R stellen, met alle andere land'aa Iractaten te sluiten. Verwerping' zou zijn MB anti-in ternationale daad. dat zulk een omverwerping van bestaande estanden voor het proletariaat een nog Veel ellendiger positie schept, dan bij de s echtste toestanden onder de bestaande crde denkbaar is. De geschiedenis heeft hier 0 °P den dag van heden voorbeelden in overvloed van geleverd. ver*Venmin kan worden goedgekeurd een doo °rming öer maatschappij, uitsluitend tleV.r middel van de staatsmacht en de poll- en orSar>en: zij het ook langs geleidelijken zulk 16t langs revoluti°nnairen weg. Immers jjet 6en °mzetting levert op de eerste plaats cvaai op, dat men zijn doel bereikt met Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, is Donderdag en Zaterdag van de volgende week verhinderd zijn gewone audiëntie te verleenen. Nader vernemen wij, dat de 31-jarige A. A., de dader van de inbraak bij den heer van den Burg op het Emmaplein, alhier, een oude bekende van de politie is. Hij heeft zich ver moedelijk aan meer inbraken, in Amsterdam en andere plaatsen, schuldig gemaakt. Vrijdagochtend' is hij naar het huis van be waring te Haarlem overgebracht. Gedurende den laatsten tijd is er in de loodsen op de teneimn van de firma Wm. Müller Co. te Rotterdam door bazen verschillende malen gestolen Het schijnt, dat deze diefstallen reeds geruimen tijd hebben plaats gevonden en dat zij zoo uitgebreid waren, dat de dieven zich daarvoor aan den linker Maasoever een pakhuis hadden ingericht, waar zij de ge stolen waren konden onderbrengen. De vorige week is de oolitic, naar het „Hbld." verneemt, het complot op het spoor gekomen en er zijn eenige bazen gearres teerd, waarvan er in het Huis van Bewaring zijn ingesloten en waarvan er ook wederom op vrije voeten zijn gesteld De politie heeft de zaak in onderzoek. De heer Cuijpers, architect van onze nieuwe Kathedraal, schrijft het volgende in het parochieblad van de St, Bavo-parochie: Wannéér komen die hooge spitsen op de St. Bavo? Welke hooge spitsen bedoelt u? Die spitsen op de Westtorens, die zijn voorgesteld op de oorspronkelijke per- spectiefteekening, waarop ook de middento ren aanmerkelijk spitser en hooger was aangegeven. Wel, naar mijn oordeel zullen deze spit sen nimmer worden gebouwd, daar zij niet meer passen in het samenstel van vormen, zooals de St. Bavo werd opgebouwd. Waren de spitsen van dat eerste ontwerp dan niet mooi? Mij dunkt van niet. Wij moeten niet vergeten, dat in Haarlem op de Markt een reusachtige Kathedraal staat (had Karei de Vijfde niet in de zes tiende eeuw medegewerkt aan de stichting- van een Bisdom Haarlem?) die wel niet de slankheid heeft van den Dom van Utrecht, maar toch een groote hoogte.ont wikkeling heeft, zóó groot, dat ze voor een parochiekerk zeer bezwaarlijk wordt. Ware het bouwprogramma van de nieuwe St. Bavo opgezet met hetzelfde streven in de hoogte, die ons duizelingwekkend en on meetbaar voorkwam, dan had daardoor zeer bezwaarlijk een eigen karakter aan den bouw kunnen worden gegeven. En de vergelijking met middeleeuwsche bouwwer ken, ware zonder twijfel zeer ten nadeele van ons bouwwerk uitgevallen. Nu is gestreefd naar een inwendig ruimte- en, breedtegevoel. Dat streven is naar buiten doorgevoerd, immers de vorm van den middentoren als koepel omsluit werkelijk den inwendigen koepel, die het pa rochiaal altaar overhuift, en in 't hart van t kruis staat. Die koepel symboliseert ons den hemel, het heilig Jerusalem, zooals St. Jan het beschrijft. De koepel, die nu vijf en twintig jaar het uiterlijke hoofdmonument van de Ka thedraal is geweest, mag ook in de toe komst blijven overheerschen over den ge- bleien bouw, als zijnde van grooter sym bolische waarde dan alle andere verheven deelen. De Kathedraal vroeg voor de voltooiing van het uitwendige, zoowel als voor het goede gebruik van het inwendige n.l. van schip en zijbeuken, aan de Westzijde ruime overdekte portalen voor de drie hoofdin gangen, en klokkentorens die als krachtige steunpunten den bouw Westelijk afsluiten. Deze torens als vierkante prisma's in strakke, rechte lijnen opgetrokken, zijn zoo hoog opgebouwd., dat klokken met uurwerk en later speelwerk goed tot hun recht komen; dat de koepel niet meer alleen staat met haar kroon en kruis, boven al het overige uit, maar dat die pylonen, die krachtige staande massa's aan het begin van het ruime schip, hunne taak naar buiten duidelijk vervullen om de be zoekers op te roepen naar het heiligdom. Hun wijzen naar den .hemel is niet zoo overweldigend, dat men bijna vergeten zoude binnen te gaan, zooals te Keulen. Maar door hun plaatsing op geringen af stand van den koepel, blijven zij daaraan ondergeschikt. Door hun mageren vorm, komt de rende koepel weer beter tot zijn recht. Deze vierkante klokkentorens blijven in zelfbe wuste beheerschlng lager dan de kruinen van den koepel, die in elk opzicht als symbool en als verfijnde vorm de meerdere blijft van deze westelijke voorposten- Als nu binnen de volgende twintig jaren het St. Bavo-plein aan noord- en westzijde ook door kerkelijke stichtingen zal zijn ombouwd, dan mogen wij verwachten, dat niet meer gevraagd zal worden, waar de spitsen van de torens blijven. Op het ombouwde plein zullen de torens met deze niet overmatige hoogte voldoende rijzig voorkomen. Tienduizenden enthousiaste bezitters zijn het sprekend g bewijs voor de kwaliteit van ons toestel. H Bovendien hebt U van ons de garantie dat U absoluut H tevreden zult zijn. Laat ons U dit pracht toestel demon- g streeren, wij zijn experts op het gebied van Radio. m Complete N. S. F. Installatie vanaf f 330.—. U Het nieuwe Philips toestel uit voorraad leverbaar. U N. S. F. Agentschap voor Haarlem en Omstreken 1 P. H. LEUENAAR, JAN VAN GOYENSTRAAT 16, TEL. 28517 Desgewenscht regelen wij de betaling met U. LONDEN, 24 Nov. Het vrachtschip „Al bion Star" van de Blue Star Line, 7920 ton groot, is in de nabijheid van Race Rocks aan tlw westkust van Canada in nood geraakt. Het schip zond s.o.s.-seinen. Assistentie is onderweg. De electrische trein 1080 uit Rotterdam, die te 17.19 gisteravond te Amsterdam moest aankomen, heeft een vrij groote vertraging gehad, daar bij Noordwijkerhout de trein in aanraking was gekomen met een locomotief. Alles liep zonder persoonlijke ongelukken af en de materieele schade was gering. De volgende treinen kwamen door het on geval ook nog met eenige vertraging aan; ongeveer acht uur echter was de dienst weer normaal. De Nederlandsche afgevaardigden Bij Kon. besluit zjjn benoemd tot afge vaardigden van de Nederlandsche Regee ring ter op 26 November 1928 te Genève te houden conferentie inzake economische statistiek, de heeren: prof. mr. H. W. Met horst, directeur-generaal van de Statistiek; prof. dr. L. Ph. de Cosquino de Bussy, di recteur der afdeeling Handelsmuseum van de Kon. Vereeniging „Koloniaal Instituut"; en zijn toegevoegd aan de afgevaardigden de heeren: mr. E. W. van Dam van' Isselt, chef van de afdeeling voor sociaal-econo mische statistiek; J. H. Caessens, chef der afdeeling Handelsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake de belasting van nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders in liet buitenland verworpen met ?116 stemmen. Verschenen is het verslag der centrale commissie uit de R.K. Staatspartij omtrent de aanwijzing en verdeeling der kwaliteits zetels. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid aange nomen. Tengevolge van de strom is gisteravond weder stagnatie in het electrisch treinver keer ontstaan. Verschillende schepen ver keerden in nood. Uit vele plaatsen worden ongevallen gemeld. Te Utrecht is aangevangen de 5e ver gadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij Benoemd zijn de afgevaardigden ter op 26 November a. s. te Genève te houden conferentie inzake economische statistiek. Het Zweedsche s.s. „Virgilia" bij de Por- tugeesche kust in nood. Uitgezonden sche pen konden geen spoor van het schip ont dekken. De Bond van Duitsche werkgeversverec- nigingen en het rijksverbond van de Duit sche industrie verklaren zich solitair net de werkgevers in de Noord-westgroep der metaal - industrie. Het Duitsche s.s. „Herrenwijk" vergaan. Van de 26 opvarenden vermoedelijk 13 per sonen omgekomen. dat zijn Op het Duitsche stoomschip „Egeria* in de Rijnhaven te Rotterdam ligt, eenige arbeiders onwel geworden door dam pen, die opstegen uit met trinitrolbenzol ge vulde ruimen. De rivierpolitie en de haven arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. Ten gevolge van verkeerden wisselstand is een locomotief der Ned. Spoorwegen op den overweg bij Else op een fmdere loco motief geloopen. De materieele "schade was groot. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Schiermonnikoog meldt men ons he denmorgen in aansluiting op hetgeen elders in dit blad wordt gemeld: De reddingsboot „Insulinde" van Oostma- horn is uitgevaren, om hulp te verleenen aan een Estlandsch schip, beladen met hout, dat nabij Borkum aan den grond zit. Van dit schip werden gisteren door de reddingsboot van Borkum reeds 20 opvarenden wegge haald. De overigen zullen nu door de Insu linde in veiligheid gebracht worden. Het Zweedsche schip „Malmö", dat door de firma Doeksen gesleept werd, begon tijdens het stormweer zoo hevig te werken, dat men het schip niet meer kon houden. Daar er echter niemand meer aan boord is, bestaat er geen gevaar. Uit Terschelling wordt geseind: In den afgeloopen nacht zjjn in de Oost- meek noodseinen gezien. De reddingsboot Albare" is hedenochtend uitgevaren, om een onderzoek in te stellen, doch zij is tot nu toe toe nog niet teruggekeerd. Een nader telegram uit Terschelling meldt: De polderdijk aan de zuidzijde van het eiland Terschelling is den geheelen nacht met het oog op een eventueele doorbraak be waakt. Tot nu toe zijn er nog geen ongeval len voorgekomen, hoewel het water tot aan de kruin van den dijk staat. V.D. seint uit Terschelling: De sleepboot „Oceaan" van de firma Doek sen, die het gestrande Zweedsche schip Malmö" zal sleepen, heeft gisteravond laat, daartoe gedwongen door het noodweer, een Gisteren heeft voor de Zwolsche rechtbank terecht gestaan de vorige directeur der ge meentelijke gasfabriek te Nijkerk. Hij zoti in de jaren 1923, 1924, 1925 en 1926 giften aan genomen hebben van Carel Engel, dir. der firma Gautscn te Haarlem en William Wil son, dir. der N. V. Nederl. Gasmeterfabriek G. Wilson, te Den Haag. Verd, begreep, dat de giften hem gedaan werden ten einde zonder daardoor in strijd met zijn plicht te handelen bestel lingen te doen bij de twee maatschappijen. Verd. moet in die jaren ongeveer 7000 van deze twee firma's ontvangen hebben. Het- O.M eischte 3 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Stading, pleitte ont slag van rechtsvervolging. De uitspraak werd op 6 December bepaald. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, is aan de Gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin, onder ver wijzing naar het schrijven van den Minister van 9 Dec. 1927 inzake landverhuizing naar Canada wordt medegedeeld, dat de daarbij UlfUfMlf Barometerstand 9 uur v.m.: 7.37 vooruit OPTICIENS FABRIKANTE? LICHT OP De lantaarns moeten mor. gen worden opgestoken om 4.24; overmor gen om 4.23. Hoogste barometerstand 774.5 te La Co- runa. Laagste barometerstand 713 te Hanstholm. Vetwachting: Nog stormachtige tot krach- tigen later afnemende W. tot N.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen, aanvankelijk regen- of hagel buien, iets kouder. daartoe gedwongen door net noodweer, etui Canada WOrdt medegedeeld, dat de daarbij veilige zee opgezocht in het Amelandsche I gegeven regeling, ook zal gelden voor het gat. iaar 1929, met dien verstande, dat de gelde- De stranding van de „Eugenia" Uit Helder wordt geseind: Het Grieksche s.s. „Eugenia" is hedennacht nabjj Helder op den steenen dijk achter het postkantoor geslagen. Toen het schip gis terenavond ter hoogte van Kamperduin in nood verkeerde, vertrok de sleepboot .Drente" en de reddingsboot „Dorus Rijkers" werd in gereedheid gebracht. De „Eugenia" geraakte later op de Zuiderkaak, doch sloeg later ten gevolge van de ruwe zee hier over heen en kwam door het Molengat in de rich ting van Helder, waar het ten slotte hoog op den dijk is geslagen. Hedennacht omstreeks 2 uur kon de eerste der opvaren den zich aan een lijn aan wal begeven. Voor de opvarenden van het schip bestaat geen gevaar meer, daar het water is gezakt en het schip geheel droog staat. De „Dorus Rijkers", die getracht had het schip van uit Zee te be reiken, doch hierin niet slaagde, is later vei lig in de haven teruggekeerd. De „Eugenia" thuis behoorende te Londen; was gisteren 'eer van Rotterdam naar Amsterdam vertrok ken, doch kon ten gevolge van den storm de haven van IJmuiden niet binnenkomen. Negentien opvarenden van het s.s. „Her renwijk" gered. LONDEN, 24 Nov. Volgens een nader be richt van het Deensche s.s. „Estonia" heeft het schip 19 opvarenden van het in den Atlantischen Oceaan gezonken Duitsche s.s. „Herrenwjjk" aan boord. Van het wrak van het schip is tot nu toe niets gevonden. jaar 1929, met dien verstande, dat de gelde lijke hulp aan de emigranten alleen zal wor den verstrekt als renteloos voorschot. De Emigratie Centrale-Holland te Den Haag blijft met de uitvoering belast en is bereid zich met de invordering van de voor schotten in Canada te belasten. De organen der arbeidsbemiddeling zul len ter zake door den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddelinfa worden ingelicht. De Minister verzoekt den gemeentebestu ren aan hem voor 1 December e. k. te be richten, of zij bereid zijn hun medewerking in voorkomende gevallen te verleenen. Is op dien datum aldus de circulaire geen bericht ontvangen, dan neemt de Mi nister aan, dat het gemeentebestuur instemt, in deze aangelegenheid medewerking niet te moeten verleenen. Onder talrijke blijken van deelneming is gistermiddag te 's-Gravenhage ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den gep. luit.-generaal W. Cool, oud-minister van Oorlog, lid van den Raad van State. De rouwstoet, waarin medereed een ver tegenwoordiger der Koningin, werd ter be graafplaats opgewacht door Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, de ministers Kan, Lambooy en Van der Vegte, onder scheidene oud-ministers, tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, deputaties uit het Den Haag Haarlem Tel. 13025 Tel. 15166 Verhuizingen per auto- en volg- tapissières worden geheel met eigen personeel uitgevoerd. leger, de Krijgsschool en van militaire ver- eenigingen. Door onderscheidene woordvoerders werd aan de groeve hulde gebracht aan de groo te gaven van den ontslapene. Een der inzittenden verdronken Te 's-Hertogenbosch is gisteren bij het uitwijken voor een passeerenden auto de auto van den heer J. Hoeben uit Meijel, tegen een boom en daarna in de Zuid-Willemsvaart gereden. De medepassagier, de heer De Vis ser, uit Helmond, kon zich redden, doch de heer Hoeben verdronk. Te Dubbeldam is de 53-jarige bietenweger A. Schenk door den trein- gegrepen en ge dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1