Gemengd Nieuws ames 6. Kinderkleedin tweede blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANl MAANDAG 26 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Ernstige aanrijding Met het groote dok naar Singapore Ernstige val Dat mocht niet Valsche bewijzen Tragisch De zigeuners aan de Belgische grens Een onaangename verrassing Erger voorkomen Een vischstrooper gewond Al het vee kwam in de vlammen om Een laffe daad De licliten waren uitgewaaid Alcohol aan de Noordpool Steeds geraffineerder Een gevaarlijke omgeving Brand te Oegstgeest Door den trein overreden en ernstig gewond Aan een groot gevaar ontsnapt LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het mond- en klauwzeer Waar wordt veel karwij- zaad geteeld? LUCHTVERKEER Het nieuwste De aanstaande postvlucht naar Ned. Indië Een record-reis Lindberg zoek Passagierslijst Nieuwe wereldzender in Azië Kruisgesprekken New-York —Sydney Het aantal luisteraars in het buitenland RADIO-NIEUWS Radio-echo om de aarde Geen kortegolf-ontvangst in het bezette gebied Radio-tentoonstellingen in Duitschland De Duitsche taal in Tsecho- Slowakije Te Apeldoorn is zekere J. Voet, verpleeg de van de Stichting „Het Hoogeland" te Beekbergen, door een auto overreden. Per Politieauto werd hij naar het ziekenhuis getransporteerd, waar bleek, dat hem de borstkas was ingedrukt en verscheidene rib ben waren gebroken. De toestand van den taan is hopeloos. Den chauffeur treft geen schuld. Aneta seint uit Sabang: De gezagvoerders Person en Verschoor *an de sleepbooten „Witte Zee" en „Roode See", die het groote dok der Britsche ad miraliteit naar Singapore hebben gesleept, öjn aan boord van Hr. Ms. torpedojager ■►De Ruyter", door den divisie-commandant 'Uit. ter zee eerste klasse Ferwerda, gehul digd en gelukgewenscht met hun kranige Prestatie. Te Groningen is de 44-jarige G. W. in een perceel aan den Carolieweg door een vallicht gevallen en met zware verwondin gen naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. De verbalen-woede in Kralingen heeft reeds langen tijd beroering gewekt onder het Publiek. Hoezeer argelooze burgers hier door gehinderd worden, blijke nog uit het geen de Msb. verhaalt. Een meneer, die een aardigen hond had 6n een kiektoestel, wilde het dier onlangs up een zonnigen morgen in de Plantage gaan fotografeeren. Hij zocht een goed Plekje uit en stelde zijn kiektoestel zoo op, dat één poot van het statief op het gras stond. Om de foto te kunnen nemen, moest hij toen ook met één voet op het gras gaan staan. De foto mislukte, want juist toen hij wilde Hemen, kwam een charmante dienaar der Wet, die hem verbaliseerde, omdat hij niet op het gras mocht staan. Het verbaal bleek in orde, ging vroolijk door naar den kantonrechter en de arme amateur kreeg drie gulden boete. Leve de rechtvaardigheid en de letter der wet! Te Rotterdam zijn den laatsten tijd in de haven veel valsche bewijzen van aanmon stering in omloop en dit vooral bij de Est- laixHsche zeelieden, die gewoonlijk zonder papieren komen en dus geen boot kunnen krijgen. Dezer dagen is een 19-jarige Estlander aangehouden, die er van verdacht wordt deze valsche bewijzen van aanmonstering te hebben vervaardigd, terwijl tevens een tweede Estlander is gearresteerd, die in het bezit is gevonden van dergelijke pa pieren. Bij den eersten Estlander zijn ver schillende ingrediënten voor het vervaardi gen van vervalschte papieren in beslag ge nomen. Tengevolge van een ongeval zijn nabij Nieuweschans twee vrouwen en een man, die Per wagen reden, te water geraakt en ver dronken. Men meldt uit Roosendaal aan de „Msb.": Na verscheidene dagen nu weer onder Strübeek, Baarle Nassau, Zundert en Acht maal voor de grens te hebben gebivakkeerd, Waarbij herhaalde pogingen om over de grens te komen op de politiebezetting aan deze zijde afgestuit waren zijn de zigeuner troepen weer aan het trekken gegaan in meer westelijke richting, vermoedelijk om het nu weer óp een ander punt te probee ren. Reeds zou een afdeeling in de richting van Esschen, n.l. in de boschrijke streek van Nieuwmoer gesignaleerd zijn waarop onmid dellijk van de Brigades marechaussees in West Brabant eenige manschappen ter ver sterking van de grensbezetting daarheen zijn geconsigneerd. Van een andere groep zigeuners kwam tnen hier te hooren, dat zij een omtrekkende beweging maken over Calmpthout, vermoe- hik om op Putte, ofwel naar de Zeeuwsch- Belgische grens op te trekken, en daar te Wachten de grens te forceeren. Dok in de buurt van Turnhout moet weer een heel leger zigeuners zijn samengekomen. Intusschen blijft een strenge bewaking onzer grenzen dringend noodzakelijk wijl hen zigeuners geen kans wordt gelaten om terug België in te trekken en zij dus van die zijde ergerlijk worden opgestuwd om over he grens te komen. Een Rotterdamsche journalist is dezer ®8en het slachtoffer van een, vergising j^orden. Na des nachts werkzaamheden op fcehv, fehactlebureau te 's-Gravenhage te per en verricht begaf de verslaggever zich auto naar zijn woning te Rotterdam, ■j.Qar hij te oi-.geveer half vier aankwam. Wepn, hiJ zich ter ruste had begeven en nau- heu'r sliep' werh er plotseling hard op zijn eetl Gebonsd en bleek het, dat de politie bedo-, ,Vel tot Inhechtenisneming van den -«cht n persman had. In het holst van den ep kon de journalist zich weer aankleeden de hanc*er te weten wat er nu eigenlijk aan rean was' den politieman naar het bu- een dfVolgen- °P zijn vragen, waarom hem Werd reel«ka behandeling moest geschieden, beste ®eantwoord, dat hij dat zelf wel het bet nnrf- we**en- Na den geheelen nacht op hebbr-n dj'ebureau op een houten bank te itorsenJdoorgebracht, werd de arrestant des Waar hr naar. het gerechtsgebouw geleid, ^achtenJ J?enige uren °P zijn beurt moest restatie vc bleek ten slotte, dat de ar- berustte den j°urnahst op een vergissing kleine Van den arrestant had een poutie-verordening overtreden, in wel ke zaak de arrestant als getuige moest op treden. Door een niet opgehelderde verwar ring heeft men gedacht met een zedenmis drijf te doen te hebben en den niets ver moedenden journalist een heelen nacht plus een morgen van zijn vrijheid beroofd. (Tijd.) Te Goes geraakte tijdens de festiviteiten van de najaarskermis de motor in de cake walk-tent van J. W. In brand. Er ontstond onder de bezoekers eenige consternatie, doch voor er ernstige dingen konden gebeuren, slaagden enkele personen er in, den motor buiten de tent op straat te brengen, waar hij geheel uitbrandde. Niemand liep verwon dingen op. Dezer dagen bemerkte de pachter van het visehwater v. D. te Vlaardingen, dat twee personen in één der Maassluissche vlieten on der Maasland bezig waren paling te ont vreemden uit de aldaar staande fuiken. Van D. riep hun toe, dat ze er af moesten blij ven, waarop beide personen, de gebroeders van G. uit 's-Gravenzande, naar hem toe kwamen. Van D. trok zijn revolver en loste een schot, hetwelk een der gebroeders in den buik trof. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Delft gebracht. Zijn toestand is niet onbevredigend. Men heeft hem ech ter nog geen verhoor kunnen afnemen. Onder de gemeente Hontenisse is door onbekende oorzaak de schuur van den land bouwer P. Verdummen geheel afgebrand. De koewachter, die in de schuur sliep, kon met moeite worden gered. Alle aanwezige dieren, n.l. 14 melkkoeien, 3 paarden en 5 varkens, kwamen in de vlammen om, terwijl ook de landbouwwerktuigen en de geheele oogst verloren gingen. Een tot nu toe onbekend gebleven per soon heeft te Spekholzerheide in den win kel van den heer H. S. een meisje, dat daar bediende, aangerand en getracht te bedwel men. Hij bood aanvankelijk iets te koop aan, maar het meisje, voorgevend dat niemand thuis was, weigerde iets te koopen. Daarop vroeg de man of het wel zeker was, dat er niemand thuis was, waarop het meisje bevestigend antwoordde. Dadelijk daarop greep de man het meisje beet en hield haar een bedwelmende vloeistof onder den neus. Nog had het meisje de kracht om hulp te roepen, waarop haar vader uit een achter den winkel gelegen vertrek te hulp schoot en den aanrander een pak slaag gaf. Toch wist deze ten slotte de vlucht te nemen, meldt de „Tel." De politie onderzoekt of het hier mis schien den zelfden persoon betreft die voor veertien dagen te Eygelshoven een aan randing deed en daarbij 2000 wist te stelen. Nabij Monster is Zaterdagavond door de Westlandsche stoomtram van den Haag naar Hoek van Holland op een overweg een daar passeerende autobus van de onderne ming Vios te Wateringen aangereden. Twee inzittenden bekwamen dcor de glasscherven verwondingen, terwijl de achterkant van de bus werd vernield. De lichten van de loco motief waren uitgewaaid. Sjef van Dongen vertelt In het jongste nummer van „Sobriëtas' geeft Sjef van Dongen enkele bijzonderheden over het alcoholgebruik op Spitsbergen. Men heeft mij gevraagd iets te schrijven over het gebruik van spiritualiën in de Noord poolgebieden. Naar men weet bestond er vroeger een alkoholverbod in Noorwegen, terwijl het op Spitsbergen niet was. Spitsbergen was toen een veel gebruikt hulpmiddel om den drank Noorwegen binnen te smokkelen. De kisten wisky werden dan voorzien van een adreskaart met een of ander Spifsbergsch adres, doch in werkelijkheid bleef de wisky in de Noorsche doorzendhavens hangen en slechts in naam naar Spitsbergen doorge zonden. Later werd het alkoholverbod in Noorwegen opgeheven en kwam er daaren tegen op verzoek van de maatschappijen een alkoholverbod op Spitsbergen. Daar was de zaak nu zoo geregeld dat alleen deze maatschappijen drank mochten invoeren, om die onder de menschen te rantsoeneeren. Natuurlijk wordt deze wet wel eens een enkelen keer overtreden en wordt er wel eens een extra-glaasje gedronken, doch wer kelijk heel zelden., b.l. bij gelegenheden, die werkelijk zelden voorkomen. En dit wordt mogelijk, omdat in deze uiterst spaar zaam bewoonde, beter was het te zeggen onbewoonde, uitgestrekte gebieden, alle con trole op de naleving van verbodswetten niet alleen uiterst moeilijk maar zoo goed als onmogelijk is. Wordt iemand eens be trapt, dan wordt hem een geldboete opgelegd, die echter niet ten bate van de maatschappij, maar van ziekenkassen en dergelijke komt. Het rantsoen, dat de maatschappij toekent, is werkelijk miniem, maar uiterst goedkoop, daar de maatschappij er niets aan wil ver dienen. Een flesch Bols kost er 78 cent. De hoeveelheid die verstrekt wordt, mag niet worden meegenomen, maar moet ter plaatse worden gebruikt. Een enkelen keer wordt er toch wel ge smokkeld, zooals ik zeg politie en douanen kent men er niet, wel is op Spitsbergen een Sysseiman, d.i. een gouverneur, maar deze zetelt te Kingsbay, 70 K.M. van het naaste dorp verwijderd, en zoo onbereikbaar, dat men 4 dagen loopen moet om er te komen. Een tweedie oorzaak, die het drinken van een extra-glaasje mogelijk maakt, is het feit, dat hier 's zomers vele toeristenschepen komen, Italiaansche, Fransche, Hollandsche, Amërikaansche enz., met een zeer interna tionale bevolking van soms 1500 man. Deze trakteeren natuurlijk wel eens, hoewel er dan zoo goed als nooit iets mee aan land gegeven wordt, doch men heeft toch, zoo lang het schip er ligt, nog wel eensgde gelegen heid een glaasje champagne te drinken. Op de derde plaats is er alkohol in den vorm van medicijn aanwezig, doch ook dit geeft geen aanleiding tot ruim gebruik, want men moet het krijgen op voorschrift van den dokter. Besluit er wordt wel een zeldzaam glaasje bij enkele gelegenheden gedronken, maar nooit of nimmer tot onbekwaamheid toe. Aldus ten minste op de nederzettingen. Geheel anders is het soms lang niet altijd met de vlottende bevolking, n.l. de jagers en vangstlui, die vanuit Tromsö de zee inzwalken en daar lange maanden op jacht blijven. Hoewel er van deze lui veel omkomen, is het mij altijd een levendig raadsel geweest, hoe er nog onder zijn die de ontzaglijke moeilijkheden van het vangst leven te boven komen. Om maar eens iets te noemen, als zij na hun vangst in dit poolgebied in Tromsö terugkeeren en daar hun waren aan den man hebben gebracht en zij flink dik in de duiten zitten, geeft het gros hunner zich aan ware bacchanaliën over. Dan drinken zij niet omdat het „lekker" is, maar slechts met het doel zich te bedwelmen. Totdat hun geld op is. Dan moeten zij vaak geld leenen, natuurlijk onder belofte van teruggave, om een volgende uitvaart ter vangst mogelijk te maken. Op hun wrakke scheepje leeft in hen dan voort de herinnering aan den heerlijken jenever en teneinde raad drinken zij dan alle spiritus, die zij onder hun bereik hebben. Tenslotte drinken zij vaak den „sprit" (brandspiritus) van het kompas op, zoodat zij zonder kompas moeten varen. Is de roes dan voorbij, dan drinken zij de spiritus op van den spiritusbrander, die moet dienen om den motor te verwarmen. Zoo varen zij dan soms dagen lang in de onmete lijke ijszee met een wrak schip, een ontred derd roer, zonder kompas en met een dronken kapitein en een dito stuurman. En toch, o wonder indien ten minste geen storm of kruiend ijs hen verplettert zijn er die precies komen waar zij wezen willen. Ik heb zelf meegemaakt, dat zij eens in de kantine al het voorradige haarwater opkoch ten om er zich aan te kunnen bedrinken. Eens dat ik bij een troep jagers en visschers kwam kijken, omdat zij zoo'a oorverdoovend lawaai maakten, vond ik hen netjes in een kring geschaard, rondom een emmer benzine, ieder met een tinnen bekertje gewapend, waarmede zij naar hartelust uit de benzine bron hun hartje laafden. Zoo ziet men, dat de ijszee en het ruwe leven met het ruwe klimaat ook wel eens althans uiterlijk ruwe zielen en zeden schept. Buiten deze jagers heeft men ten slotte in het Noordpoolgebied de poolvorschers e.a., die niet om de vangst maar om andere redenen tochten door de „witte hel" maken. Deze zullen, ten einde hun sterfkans niet te vergrooten en ten einde gezond te kunnen blijven, zich steeds van twee zaken zorgvuldig onthouden zeewater en alkohol. De meneer, die zijn moeder wilde ver rassen Te Rotterdam vervoegde zich Donder dagmiddag omstreeks 4 uur bij een pension in de Diergaardelaan een meneer, die vroeg of hij daar een kamer kon huren. Mevrouw was niet thuis, doch het dienstmeisje wilde hem wel een kamer laten zien, die vrij was. De meneer, die ongeveer 26 jaar oud moest zijn, donkerblond haar had, een glad ge schoren gezicht, bruine oogen, een wratje boven zijn linkeroog en een bruinbeige over jas plus zwart bolhoedje droeg, bekeek de kamer, zei, dat hij haar terstond wilde huren en beloofde, om zeven uur 's avonds terug te zullen komen om met mevrouw een en ander te regelen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Omstreeks zeven uur verscheen de pen siongast in gezelschap van twee mannen en een handwagen, waarop een radio-toestel stond en zijn bagage lag. Hij legde mevrouw uit, dat hij aan zijn moeder, die in de buurt woonde, een radio toestel cadeau wilde doen, maar om zich nu te overtuigen of het toestel in de Dier gaardelaan goed werkte, wilde hij het zoo graag eerst op deze kamer een paar dagen probeeren, of mevrouw nu goed vond, dat de monteurs het maar direct in zijn kamer opstelden. Mevrouw had daar als geroutineerde pensionhoudster, die weer dat men het zijn huurders niet al te moeilijk moet maken, geen bezwaar tegen; trouwens het was het werk van een oogenblik. Spoedig zat de meneer, die zijn moeder zoo lief wilde gaan verrassen, aandachtig te genereeren en ving uit den aether de meest kostelijke golfjes op. Toen hij zoo eenigen tijd zijn a.s. geschenk beproefde had, wilde hij alvorens de nacht rust te beginnen, toch eerst nog even naar zijn lieve moeder gaan, trouwens hij zou daar nog een en ander moeten halen voor zijn kamer en vroeg daarom aan mevrouw of zij niet even een koffer te leen had. De gewillige hospita gaf hem een koffer, waarop meneer spoedig verdween, met de belofte over ëen uurtje te zullen terugkomen. Hij keerde echter niet weer.... De hospita achtte zich toen het midder nachtelijk uur aansloop, gerechtigd even op de kamer van haar nieuwen huisgenoot te gaan kijken en schrok hevig. Het radiotoestel was er niet meer, ook de bagage was verdwenen. Mevrouw belde de politie op. Het politioneel onderzoek bracht, zoo meldt de „Msb", meer licht in deze zaak. De meneer met het bolhoedje en de kleine wrat boven zijn linkeroog bleek namelijk des middags na vier uur een bezoek te heb ben gebracht bij een radio-handelaar, waar hij vertelde aan de Diergaardelaan te wonen en voor zijn moeder een radio-toestel te willen koopen. Omdat nu deze mama ook op den Dier- gaardesingel woonde, wilde hij het toestel zoo graag eerst een paar dagen op zijn kamer probeeren. De rest begrijpt men. De politie verzoekt thans inlichtingen over dezen handigen oplichter, did1 er vandoor is met een toestel ter waarde van 275 gulden en een koffer. De nummerk van het toestel en het gelijk stroomapparaat zijn 14733 en 14440, be nevens 47.19. De luidspreker, welke er bij hoort, is van het model no. 2007. feur en zijn helper waren er wonder boven wonder met eenige schrammen afgekomen. De auto werd zwaar beschadigd. Te Heesch, bij Oss, is Ingebroken bij den heer Pijnappel. De brandkast is uit het huis gehaald en op eenigen afstand van de wo ning geopend teruggevonden; de inhoud was verdwenen. De heer Pijnappel, die penning meester is van den Boerenbond, had de gel den daarin geborgen. Deze inbraak is reeds de vierde, die binnen enkele weken in deze omgeving heeft plaats gehad. Zondag brak brand uit in een teekenloods in gebruik van een architect, onder wiens leiding een bouwwerk wordt uitgevoerd, op het terrein van de inrichtingen voor zwak zinnigen en jeugdige idoten, Vorgeest en Endegeest te Oestgeest. De loods, die spoe dig geheel in brand stond, had een opper vlakte van ongeveer 10 b ijl5 M. Met twee stralen van het gesticht Endegeest werd de brand geblscht. De motorspuiten uit Leiden en Oegstgeest, die op het eerste alarm met groot materiaal waren uitgerukt, behoefden bij aankomst geen dienst meer te doen. De orzaak vo.7 den brand is tot dusver onbekend. Men vermoedt echter dat een der verpleegden in de nabijheid van de loods, vuur heeft gebruikt. Zaterdagnacht omstreeks drie uur is de 34-jarige stationsambtenaar W. J. de Vries op het station D.P. te Rotterdam onder een binnenkomenden goederentrein geraakt, doordat hij zonder uit te kijken de rails overstak. Beide voeten werden hem afge reden, beide beenen werden verbrijzeld. In ernstlgen toestand werd hij naar het zieken huis overgebracht. Nabij het klooster „Abshoven" te Geleen is een auto-ongeluk gebeurd, dat nog een goed verloop had. De vrachtauto van de Kiezelexploitatie van Daal uit Leyenbroek- Sittard wilde alhier voor een tweetal fietsers uitwijken, met het gevolg dat de auto tegen een electrischen paal terechtkwam, welke doormidden brak, zoodat de draden op den grond vielen. Inmiddels kwamen menschen toeloopen. Door onvoorzichtigheid kwam het kind van den heer Keulers aan een der dra den, en werd tegen den grond geslingerd zonder verwondingen op te loopen. De cftauf- Uit het overzicht van de besmettelijke vee ziekten gedurende October (Staatscourant) blijkt, dat onder 4150 veebeslagen in die maand mond- en klauwzeer werd geconsta teerd, vorige maand reeds was geconstateerd, op 1 October nog niet vrij van de ziekte waren. De helft der gevallen komt voor rekening van de provincie Friesland met 2209 be smette bedrijven. Drente, Overijsel, Gelderland en Zeeland blijven bensden de 50; in N. Holland bedroeg het aantal 586. In Z. Holland 410, in Utrecht 364, in Groningen 306, in Gelderland 72, in N. Brabant 80. Limburg bleef geheel vrij. Het aantal beslagen, waarbij reeds in Sep tember mond- en klauwzeer werd geconsta teerd erA'e op 1 October nog niet vrij waren, bedroeg 4614, waarvan Friesland 2204. Op verzoek van de Directie van den Land bouw werd evenals vorige jaren door de bur gemeesters der gemeenten, waar de teelt van beteekenis is, een onderzoek ingesteld naar de met karwijzaad bezette oppervlakte, bij welk onderzoek de gem. commissies voor de iandbouwstatistiek bijstand verleenden. Een zoodanig onderzoek is thans geschied in 60 gemeenten, in welke in het oogstjaar 19271928 88 pet. van de in Nederland met karwijzaad bezette oppervlakte was gelegen. In deze 60 gemeenten blijken thans 3532 H.A. karwijzaad voor den oogst 1929 te velde te staan, tegen 2979 H.A. in 19271928, hetgeen dus een vermeerdering van ongeveer 19 pet. beteekent. Op grond daarvan kan de totale in Nederland met karwijzaad bezette opper vlakte thans geschat worden op 3989 H.A. tegen 3352 H.A. in 1927—1928. In Groningen en Noord-Holland is de ver bouw van karwijzaad sterk uitgebreid, in Zeeland en westelijk Noord-Brabant daaren-. tegen ingekrompen, 28 gemeenten In de eerst genoemde provincie toonen een vooruitgang van 1621 H.A. in 1927—1928 tot 2014 H.A. in 19281929, dus van omstreeks 24 pet. In Noord-Holland wordt in 11 gemeenten een vermeerdering waargenomen van 33 pet., namelijk van 658 H.A. in 19271928 tot 872 H.A. voor den oogst 1929. In westelijk Noord-Brabant verminderde de met het betrokken gewas bezette oppervlakte in 8 gemeenten van 309 H.A. tot 300 H.A., dus slechts met 3 pet., en in Zeeland in 11 ge meenten van 361 H.A. in 19271928 tot 315 H.A. in 1928—1929, dus omstreeks 12 pet. vermindering. De oogst van karwijzaad heeft in 1927 4556 ton bedragen, terwijl In de periode 1 Juli 192730 Juni 1928 6665 ton werd uitgevoerd en 111 ton ingevoerd, waardoor dus de aan wezige voorraad een vermindering onderging van 1998 ton, ongeacht het biir miandsch verbruik en de hoeveelheid, die door schoo ning vóór den export nog uitviel. Hoe groot de aanwezige voorraad op 1 Juli j.l. nog was, valt niet te zeggen, aangezien omtrent het binenlandsch verbruik geen vol doend nauwkeurige cijfers bekend zijn. Uit Berlijn meldt men aan het Hbld.: Volgens berichten uit New-York heeft de Fairshild Aviation Corp. patent aange vraagd op een uitvinding, waardoor aan het gedruisch der vliegmotoren een einde wordt gemaakt. Het vertrek op 11 December bepaald In overleg met het hoofdbestuur van Posterijen en Telegrafie heeft de K. L. M. besloten, dat de P.H.A.E.N., hetzelfde vliegtuig, waarmede Smirnoff en Aler de reis maakten, doch thans voorzien van de nieuwe registratieteekens, van Schipnol naar Indië zal vertrekken in den morgen van Dinsdag U December 7,30 uur. Bestuurders zjjn de K.L.M.-vliegers Dut meiaar, in dienst bij de K.L.M. sedert April 1923 en Frijns, in dienst bij de K.L.M. sedert Mei 1927 en de werktuigkundige Bruynensteyn. Frijns heeft in 1927 met Koppen in „De Postduif" reeds het traject Amsterdam Batavia en terug gevlogen. In het vliegtuig zal zoowel op heen- als op de terugreis 350 K.G. post worden meegenomen. Vanwege de K. L. M. wordt gemeld: Een der meest geregelde passagiers van de K. L. M. vertrok Zondagnacht met de boot via Hoek van Holland naar Engeland, trof te Harwich op de kade een zijner za kenrelaties, behandelde met dien in den trein naar Londen alle loopende zaken, teekende contracten en vertrok nog den zelfden ochtend om 10 uur met het K.L.M.. vliegtuig naar Nederland. Na dus Zondagavond vertrokken te zijn, kon deze zakenman Maandagmiddag weder op zijn kantoor in Nederland werkzaam zijn. Naar verluidt is Lindberg op zijn vlucht van de Mexicaansche stad Tampico naar de V. V. verdwenen. Verscheidene vliegers zijn naar de grens plaatsen van Texas vertrokken, om te zoe ken naar het vliegtuig van iLndberg, dat, naar men gelooft, in de nabijheid van de grens een noodlanding heeft moeten doen. Passagierslijst van het m. s. Christiaan Huygens, dd. 31 Oct. van Batavia vertrok ken en 28 Nov. a. s. te Amsterdam verwacht. Te Genua zijn gedebarkeerd A. P. Aga- noor, mej. R, Agenget, fam. V. v. Alphen, fam. A. Andreas, W, P. Ark, fam. van Baa ien, mej. Y. v. d. Baaren, fam. C. Baas, fam. C. Baas, fam. S. J. Baukema, fam. J. W. van Beem, fam. E. J. C. Benthiem, W. Berendt, J. v. d. Bergh, J. J. Beun. Mr. K. Blom, mevr. E. A. de Boer, S. de Boer. W. J. de Boer, mevr. E. O. de Bordes, mevr. J. A. Bragger, fam. A. J. Brassem, fam. J. ten Brink, mevr. J. F. Böchler, fam. A. A. M. Bullinga, fam. Mr. Burness mevr. C. C. Bylard, Hr. Buchra Ghali, J. Campbell, Hr. Callmander, W. Coelyn, mej. R. B. Cohen. H. F. Creutzfeld, fam. H. W. Dalmeyer, fam. A. van Dam, fam. Th. J. van Dam, mevr. Dorrestein, D. C. v. Eibergen Santhagens, mevr. M. Eichel, Ir. P. Emma, mevr. M. Freemantle, fam. Dr. G. J. Folpmers, W. en A. Fritz, mej. J. Y. van Geelsen, H. Gelderman, fam. J. F. Gregorius. Freule de Graeff, Eerw. Zr. L. v. Haaren, Ir. J. W. Hanrath, Ir. Th. Hartelust, C. F. A. Harting, fam. G. E. van Heemskerk, fam. F. E. Held, mevr. A. Hemmer, fam. J. Th. Heymans, E. D. Hibbeler, Ch. L. G. Hilgers, L. W. Hoekstra, fam. K. J. Hofland, fam. Hollmann, fam. H. J. v. Holst Pelle- kaan, J. d' Hondt, fam. H. W. Horsting, fam. J. A. ten Houte de Lange fam. D. J. C. Jansen, fam, J. H. Japing, fam. C. Jeltes, J. de Jong, W. T. de Jong, fam. L. Ch. Kalden- bach, F. W. Kan, mevr. Kemeling, fam. Y. J. de Kempelnaer, L. Keus, fam. J. Kilian, fatn. H. J. M. Klaar, fam. Klefin, fam. G. Krabben bos, J. Kruisheer, fam. W. H. Kunkels, fam. C. H. Langenbergh, Th. J. Leesmans, mevr. E. dé Leeuw, fam. Ir. J. B. Leeuwenberg, fam Levy, fam. P. List, Eerw. zr. Loogman, mej. K. Lund, fam. C. J. v. d. Meulen, fam. C. S. Meyer, mevr. M. J. C. Meyer, fam. A. Mei- nesz, S. Mohr, A. Miooy, E. Mooyaart, J. Morks, H. M. Morra, fam. J. M. Morren, J. Mulder, L. Mulder, J. Naerebout, mej. Nang A. Po, fam. Nickel, mej. A. Njim, Mr. Nolan, Eerw. Pater van Nunen, H. Nydam mm. Ogilvie, A. Onderwater, fam. W. C. Ooster hout, fam. Parker, fam. Ch. M. de Pork, fam. H. C. L. Persyn, A. J. v. d. Pol, fam, J. J. Polis, fam. J. K. von Prehn. Y. Prosé, mevr. Reiss, fam. Ir. W. Reyinga, L. Riedborst, fam. E. C. de Riel, E. A. M. Rietschei, E. Riet- schel, mevr. J W. Roelofsz, J. G. Roggeveen, jongej. N. Rogiero, fam. Roozendaal, H. Rui ter, W. H. Rusholme, fam. O. Sachumsky, E. Saccal, Sayed Abdullah Salates, mevr. Schaafsma, W. Scabell, C. P. Schafer, J. Schellinger, fam. A. Schilling, fam. Ir. W. Schlingemann, C. Schmidt, mevr. Schoneveld L. C. Schweyer, Mr. Shister, fam. J. Sluy- ter, fam. L. L. Sluyter, fam. L. L. Sluyter, fam. P. M. Smits, fam. Dr. Smits, G. J. Soesman, J. Speelman, H. Spits, mej. A. Sprènger, fam. E. Straatemeyer, W. Teer, fam. A. J. Tolchuys, A. Tervooren, fam. G. H. Timmermans, fam. H. van Tinteren, A. H. van Tooren, fam. v. Tulleken, Comte dy' Ursei, fam. J. Veen, fam- W. Veraart, fam. N. J. Verhoeff, S. Versluys, Mr. N. C. Visser, G. H. Voorhoeve, C. F. H. de Vries, fam. J. H. de Vries, Leopold Vitta, W. J. Vrolijk, S. v. d. Waals, mej. A. Wardenaar, fam. M. J. Wasterval, E. Wennerb'erg, mevr. N. C. Wesser, V. S. Westh, fam. J. Wevas, J. de Wilde, mevr. wed. Willemse, fam. Q. Wo- wor, N. A. v. d. Woord, fam. B. Wyers, gfam. J. Boufrere. Te Southampton zullen debarkeeren mej. R. A. Boasly, fam. H. Dawspon Greve, H. W. Ward. Te Amsterdam zullen debarkeeren B. H. Aschof, J. J. Sasseleur, J. H. Bonten, H. M. Burgers, A. C. Buster. B. Bymolen, fam. P. Cats. Hr. Cordemans, fam. W. H. Draayer, mej. I. Engström, fa,. Dr. A. A. M. Groot, E. van Haassen, W. L. Haye, C. A. Herlaar, mej. M. Huey, mevr. O. M. Humme, C. e. Jansen, fam. Mr. P. H. C. Jongmans, fam. C. O. Jonkers, 'A. A. M. Koesen, fam. R. R. Ling, P. Mager J. F. A. Kossing Holsteyn, fam. L. Pabst, fam. H. J. Raad, fam. R. Röben H. v. d. Boer, mej. C. Rijnenburg, binding IndiëNederland circa 1/18 secunde zal bedragen. Men liet te Amsterdam, voor nader onderzoek, machinaal de letter v sei nen naar Indië met een snelheid van veertig' woorden per minuut. Een punt komt dan op circa 1/36ste secunde duur en iedere punt van het echo-teeken zou samenvallen met een vorig punt van het directe teeken, terwijl de streep van de v wat langer zou worden. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Bij twintig woorden per minuut ging het geheele teeken In een streep over. Dit klopte alles goed. De echoteekens konden in Indië zeer mooi op den band met de „recorder" opgeteekend worden. Hieruit werd uit een groot aantal waarnemingen het berekende gemiddelde van 1/8 of 0.0.56 secunde gevonden, schommelende tusschen 0.058 en 0.059 secunde, dus wat grooter, omdat bij de berekening van de 1/18 secunde, de voortplantingssnelheid op 300.000 km/sec. is gekomen, wat niet juist is in de geïoniseerde lagen en omdat bovendien de weg door de Heaviside-iaag langer is dan over het aardoppervlak. Door gebruik te maken van reflector-an tennes kan men de nadeelige werking van de echo opheffen. Het Gouvernement te Nanking heeft een overeenkomst aangegaan met de Radio Corporation of America, inzake den bouw van een telegrafie-zend-station van groot vermogen voor handels-doeleinden Het sta tion, dat geheel naar de eischen des tijds zal worden ingericht, moet in Novembet van het volgend jaar gereed zijn. Het station zal bestaan uit twee trans- oceanische zenders, welke den dienst zullen onderhouden met Europa en Amerika. De kosten van de geheele installatie zullen 170.000 dollar bedragen. Wanneer de nieuwe zender in werking treedt, zullen de telegramtarieven aan merkelijk verlaagd worden. De proefnemingen van den General Elec tric Company-zender te Schenectady met het station van de Amalgamated Wireless Australasia Ltd. te Sydney gaan nog steeds door. Verschillende belangrijke resultaten heeft men reeds kunnen boeken. Verleden week vond wederom een pers- gesprek plaats tusschen vertegenwoordigers van de Amerikaansche en Australische kranten, dat uitnemend geslaagd mag heeten. Aan beide zijden kon men elkander goec verstaan en de verschillende vragen werdén vlot beantwoord. Het aantal luisteraars in het buitenlan0 bedraagt thans in Oostenrijk 306.320, ir Denemarken 230.460, in Engeland 2.528.919, in Hongarije 117.933, in Noorwegen 62.870 in Zweden 370.991, in Zwitserland 65.727,, in Tsjecho-Slowakije 22.269, in Litauen 15.000, in Roemenië 7000 en in Duitsch- land 2,334.253. mevr. mevr. E. M. Schilling, W. Schulz, fam. Ch. Schulz. fam. Schweitzer fam. G. van Soelen, J. Ch. Spaan, fam. W. H. Strubbe, fam. V. H. Veringa, J. A. H. Vesters, fam. Vixeboxse, fam. I. D. de Vries. Reeds eerder is melding gemaakt van het echo-verschijnsel by de zeer-korte-golfseinen, welke ontstaan door het rondom de aafde loopen van het teeken. Interessante mededeellngen hierover wor den door den bekenden korte-golf-specialist van den Indischen P. T. T.-dienst, A. de Haas, in „Radio Nieuws" gedaan. Het is n.l. dikwijls gebleken, dat de seinen van 'n korte-golf-zender, alhoewel zeer sterk, onleesbaar zijn, tenzij het station langzaam gaat seinen. Dit is een gevolg van de rond- loopende echo-teekens, welke de Morse-sei nen storen en bijv. van een d (een streep met twee punten) een b maken (streep met drie j punten) enz. Het optreden hangt af van den weg, welken de transmissie volgt, golflengte, richtwerking van den ontvanger enz. De echo ontstaat niet alleen door geheel rond de aarde loopende teekens, maar ook door langs ver schillende wegen loopende teekens. Men kan uitrekenen, dat het tijdverschil voor echo-tee kens uit verschillende richting voor de ver- De intergeallieerde Legerleiding in het beZfctt- gebied deelt ons mede, dat het in het bezit hebben van toestellen, bestemd voor de ontvangst van golven beneden 200 meter, nog steeds verboden is en opheffing van het luisterverbod voor deze golflengten in de naaste toekomst niet zal geschieden. De bemoeiingen vah de Duitsche Rijks- post inzake de opheffing van het verbod zijn dus vruchteloos geweest. Ter gelegenheid van de van 24 November tot 2 December in Keulen te houden Tweede Westduitsche Radiotentoonstelling, organi seert het Centraal Instituut voor Opvoeding en Onderricht in samenwerking met de Westdeutsche Rundfunk een congres, ter bestudeering van het school-radio-vraagstuk. De Directie van de Tsjecho-Slowaaksche Omroepmaatschappij „Radio-Journal" heeft in haar laatste vergadering besloten, om vanaf 1 December e.k. de navolgende ver anderingen in de programma-samenstelling in te voeren. 1. Het Duitsche Theater te Praag zal in 1929 met den zender te Praag worden ver bonden, zoodat ook opera-uitvoeringen van dit theater gebroadcast kunnen worden. Als proef wal in de volgende maand één na middag-uitzending en één avonduitvoering vanuit het Duitsche Theater geschieden. 2. De zendtijd in de Duitsche taal zal in het vervolg 30 minuten per dag bedragen. 3. Bij groote opera- en concertuitzendingen zal, behalve in de Fransche, Engelsche en Tsjechische taal, ook in de Duitsche worden aangekondigd. 4. In de avondprogramma's zullen voor taan ook Duitsche kunstenaars mogen op treden. 5. De gramofoonplaten-concerten zullen in het vervolg ook liederen in de Duitsche taal mogen bevatten. Deze maatregelen zijn door de Directie aangenomen, om aan de wenschen der Duitsch-sprekende luister aars in de Tsjecho-Slowaaksche Repu bliek tegemoet te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7