Stadsnieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 4 Herdenkingsfeest" 10-jarig bestaan der Haarlemsche Burgerwacht GEMEENTERAAD H. O. V. Luxor-Theater Cinema-Palace Gemeentezaken De Fonteinlaan Voor de Roorasche Bedienden Tentoonstelling Haarlemsche Postduivenbond Gen. Cronjéstraat-Comité Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem Gevonden dieren en voorwerpen „Mercurlus" R. K. Woningbouwvereeniging „De Kathedraal" De Coalitie in Haarlem Lezing Regeling van het Godsdienstonderricht iSlfti Zaterdag had een plechtige herdenking slaat' in den Schouwburg aan den Jansweg, welke zeer druk bezocht was. De heer Reitsma hield de openings- en welkomstredè, waarin spr. er op wees, dat Holland niet illeen in Europa, doch ook daarbuiten de tandacht trok door aroore ondernemingen *ïn werken, als droogmaking Zuiderzee, post- viuchten naar Indië enz- de burgerwachters nu moeten zoraen dat die werken rustig uit gevoerd kunnen worden door de handhaving van hef wettig eezag. Na deze openingsrede werd door alle aanwezigen het „Wien Neerlandsch bloed" gezongen. De commandant der Burgerwacht, Jhr. O. van Lennep, hield hierna een korte toe spraak. Spi. ging m het kort het ontstaan en de oprichting, meer speciaal van de Haar lemsche Burgerwacht op 16 en 17 November 1918 na, hoe gebrekkig toen de organisatie was vergeleken bij thans, memoreerde de geringe medewerking der gemeente en ook de uitstekende medewerking van de burgerij, en dit laatste ook thans nog. „Wij timmeren wel niet aan den weg," aldus spr., „maar we kruipen ook niet weg we houden geen optochten met vaandels, maar door steeds oefenen staan we ten allen tijde klaar het wertig gezag te steunen." Na deze rede zon gen de aanwezigen het Wilhelmus. Generaal-Majoor J. C. G. Tonnet hield nu de herdenkingsrede, waarin hij meer in her bijzonder de feiten van medio November 1918 naar voren bracht. Troelstra wilde toen een manifestatie van het volk, om aan de over heid te demonstreeren wat het volk eigenlijk wilde, maar Troelstra was geen man van bloedigheid. De regeering was toen niet bang, maar had ook geen middelen om die mani festatie te onderdrukken, daar de militairen reeds gemobiliseerd waren. De burgerij kwam er zelf tegen in verzet. Als het volk burgerwachten wil oprichten, heeft de regee ring daar rekening mee te houden evenals met zoovele andere wenschen van 't volk rekening gehouden wordt. Deze manifestatie is slechts een voorlooper geweest, zooals Rusland en andere landen, waar de tronen wel veroverd zijn, er zoovele gekend hebben. Komt er weer een opstootje dan is er geen tijd burgerwichten op te richten, dan moeten wij klaar staan. Wij moe ten revolutie, dat ts terreur, bloedstorting, een naamlooze ellende voorkomen: Daarvoor hebben wij twee organisaties naast elkaar, n.l. de Bijzonder Vrijwillige Landstorm en de Burgerwacht. De B.V.L. is één organisatie over 't geheele land, de B.W. daarentegen plaatselijk en dient om de verschillende besturen te be schermen o.a. van gas-, waterleiding-, elec- triciteit- en verkeersmiddelen. Is de B.W. goed georganiseerd dan behoeft er nooit met geweren geschoten te worden; zn oefent reeds een preventieve werking uit. Het gewapende deel kan klein zijn. doch hier moet geheel Haarlem er achter staan, steunen. Het gevaar is nog steeds- aanwezig. De andere partij wil een parlementaire evolutie, maar dat bereiken ze-nooit zonder revolutie van de B.W. moet dus een opvoedende werking uitgaan, aldus spr. Na deze rede dankt Jhr. van Lennep den spreker van dezen avond en spreekt de verwachting uit, dat vele Haarlemmers zich alsnog zullen aansluiten. Hierna werd door de Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" opgevoerd „Zenuw patiënten" van Gerard Nielen, welk stuk de lachspieren nogal eens in beweging bracht. Over het geheel werd het vlot gespeeld en dat het in den smaak viel bewees het hartelijk applaus, dar de spelers verschillende malen in ontvangst hadden te nemen. Er heerschte eenige ontevredenheid om dat blijkbaar te veel invitaties waren afge geven. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 28 November 1928 des namiddags ten 1 \A, ure, in de Oude Raad zaal ten Stadhuize, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure. Aan de orde zal worden gesteld Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift Mevr. J. van Breemen-van Eek om eervol ontslag onderwijzeres school No. 9. Alsvoren W. L. Pilaar om eervol ontslag als leeraar H.B. S.A. met 5-j. c. Balans, enz. 1927 Woningbouwverëeni- ging „Zorgvliet". Rekening, enz. bewaarschool voorm. Bar- bara-Gasthuis. Rekening 1927 a. Burgerlijk Armbestuur. b. St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Rekening der gemeente over 1927. 2e gedeelte Kohier Straatbelasting, enz. dienst 1928. Vergunning waterleidingsbuis in jaagpad langs Amsterd. Vaart. Verordening regelende pensionneering Wethouders. Wijziging verordening heffing havengeld met amendementVan LiemtDe Braai. Bijbouw lokalen school 39. Bijbouw tentoonstellingszaal Frans Hals museum. Verhuring perceelen Groote Markt 29 en 33. Verkoop grond a. Kempstraat (C. J. A. Molenaars), b. Eikenstraat (Bouw- en Aannemersbedrijf v/h. Gebr. Molenaar en Neuteboom). Voorstel Loosjes extra subsidie H. O. V. Aankoop grond nabij Zomer vaart. Overneming in beheer en onderhoud gedeelte weg langs N. Spaarne. Onderhoud orgel Groote- of St. Bavo's Kerk. Herstelling walmuren Nieuwe Gracht. Beroepschrift tegen weigering vergunning verbouw Boekenrodestr. 2. Overeenkomst met de gemeente Heem stede inzake toelating leerlingen op de scholen voor Openbaar Lager Onderwijs. Aanleg trottoir, enz. Ter Spijtstraat. yerbetering Fonteinlaan. Bouw gemakhuisje Kennemerplein. Instelling rechtsverordening. Overplaatsing onderwijzeres van school 25 naar school No. 22. Benoeming a. lid Commissie inzake lichamelijke op voeding (vac. Mr. Bruch). b. lid Comm. van bijstand i/h. beheer der gem. bedrijven (vac. W. Roodenburg). c. idem, idem, gem. financiën (vac. idem). d. twee gedelegeerden (raadsleden) in de Commissie voor de Volksdouchebadhuizen van „Het Witte Kruis" (aftr. raadsleden Joh. Visser en H. de Vos herkiesbaar) e. tijd. leeraar lich. oefening gymnasium. f. Hoofd school voorbereidend lager on derwijs No. 5. g. Onderwijzer school No. 12. h. Onderwijzeres school No. 13. GEEN VERDERE SUBSIDIE- VERHOOGING Bij de behandeling van den betrokken post op de begrooting voor 1923 in vergade ring van 25 Januari j.l. waarbij een voorstel van den heer Loosjes, aan de H.O.V. voor het jaar 1928 een extra-subéidie te geven van f 5.000. in handen van B. en W werd gesteld om prae-advies, geschiedde zulks, omdat de fmancieele toestand der H.O.V. zooals deze zich in 1928zou ontwikkelen, niet kon worden beoordeeld en omdat op dat tijdstip nog geen zekerheid was verkregen ten aanzien van het al dan niet toekennen van een provinciaal subsidie. Nu deze punten bekend zijn meenen B. en W. den Raad in overweging te moeten geven op het denkbeeld van den heer Loosjes niet in te gaan. Het tekort over het boekjaar 1927/1928 bedraagt weliswaar f 3.972.05, doch tevens is zekerheid verkregen, dat te beginnen met het thans aangevangen vereenigingsjaar 1928/ 1929 op een vaste meerdere ontvangst van f 5.000.- per jaar kan worden gerekend. Indien met den huidigen financieelen op zet het voortbestaan der H.O.V. in de toe komst is gewaarborgd, moet het mogelijk zijn hei thans bestaande tekort, zij het gelei delijk. in te halen Is zulks niet het geval, dan kan het verleenen van een extra-subidie niet beschouwd worden als eene oplossing van de moeilijkheden, waarin de H.O.V. verkeert, tenzij er in het verleenen van extra subsidie een zekere continuïteit komt (ook het vorig iaar werd een extra-subsidie ver teend) en zoodoende het jaarlijksch subsidie practisch wordt verhoogd. In dit opzicht is ons standpunt bekend, schrijven B. en W. Wij blijven van meening, dat in verband met den financieelen toestand der gemeente, deze met het verleenen van een jaarlijksche subsidie van f 30.000.- en door de faciliteiten toege staan bij de laatste wijziging der overeen komst, voldoenden steun geeft. Indien in de toekomst de vereeniging onverhoopt zou moeten overgaan tot liquida tie en het thans bestaande tekort op dat tijdstip nog niet of niet geheel zou zijn in gehaald, ware te overwegen om dat bedrag tit de gemeentekas te betalen. BESMETTELIJKE ZIEKTE In de week van li—17 November hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van rood vonk en 2 gevallen van diphtheritis voor gedaan. Het Luxor-Theater heeft deze week een mooi programma met niet minder dan twee hoofdnummers Na de gebruikelijke film van de Duitsche reisjes, die ons deze week het Spreewoud laat zien met zijn schitteren de natuur en de typische kleederdrachten zijner bevolking en nog een film die het nieuws der laatste dagen laat zien, begint men met het eerste hoofdnummer „Een dief in den nacht." een filmwerk in 6 acten met in de hoofdrollen Grace Darmond en Her- bert Rawlinson. Een mooie en spannende film met het gebruikelijke slot dat de ge liefde en verliefde zich na veel tegenspoed toch weer „krijgen" Daarna komt de tweede hoofdfilm, een sensationeel dramatisch filmwerk in 7 acten met in de hoofdrol Virginia Bradford. Een prachtige film met mooie opnamen. Wij hebben in deze dagen veel gelezen over stor men en wat ze voor onheilen hebben ver richt. Hier kunt u 'op het doek zien. wat een storm op zee eigenlijk is. Wij aanschou wen de verschillende gebeurtenissen als 't ware van rrabij. Het geheel 'n mooi program ma. Beau Sabreu: Een bijzonder fraai programma is het, dat Cinema-palace deze week zijn bezoekers voorfilmt. Beginnend met het gewone Wereldnieuws, dat uiterst actueele opnamen brengt o. a. van den Etna en op enkele meters afstand den gloeienden, alles vernielenden lavastroom in beeld geeft. In een angstwekkende realiteit, krijgen we voor de pauze een 6 acten-lange klucht ..Circusdilettanten", welke met recht op dien naam aanspraak maken mag. Wat we door het beste komische duo van het witte doek Karl Dane en Georg K. Arthur gespeeld zien is inderdaad kluchtig in den vollen zin des woords, en vaak zeer gunstig van vondst. De lach is dan ook niet van de lucht af Na de pauze gaat „Beau Sabreur" een pendant-film, wil men, een antwoord op „Beau Geste", waarin de Paramount-regis- seur John Waters werkelijk uitstekend regie staaltjes ten beste geelt b(j een scenario, dat er wezen mag. Het geval speelt in het Vreem delingenlegioen van Algier. 't Is het gewone recept van vaderlandsliefde en verraad, waarbij een paar vrouwen en een liefdes avontuur het cement vormen, dat alles te zamen bindt. Maar het geheel wordt gespeeld in de prachtige Oostersche omgeving van het land der Touaregs. De hoofdpersonen Cary Cooper en Evelyn Brent gaven schitterend spel te genieten, en wat de regisseur van de entourage heeft weten te maken met eeVi uitnemende massa-regie der vechtende troe pen, is' een bezoek aan deze film zeker dubbel waard. De muzikale illustratie is als altijd keurig verzorgd, en we twijfelen dan ook niet, of het zal deze week weer storm loopen in Cine ma. al was dit gisteren, misschien juist ten gevolge van den storm, nog niet het geval. Maar als 't dan toch stormt zit men in Cinema veilig en prettig geborgen. B. en W. stellen voor den heer B. ten Have Jr. te benoemen tot leeraar in de Lichamelijke Opvoeding aan het Gemeente lijk Gymnasium, overeenkomstig het voor stel van curatoren. B. en W. steilen voor, onder intrekking van het raadsbesluit van 3 Aug. 1927, de oorspronkelijke bestemming terug te geven aan het gymnastieklokaal van school no. 391, boven dit lokaal twee gewone leslokalen te bouwen. en voor deze werkzaamheden 18.900 beschikbaar te steller B. en W. stellen voor aan L. J. A. Mole naars alhier te verkoopen een gedeelte bouw terrein, groot ongeveer 647 M2., aan de Westzijde van de Kempstraat, tegen 15. per M2. B. en W. stellen voor te verwerpen het beroepschrift van R. A. M. de Heer Kloots, directeur der N.V. N.-Hollandsche Exploita tie-Mij. tegen het besluit van B. en W. d.d. 20 October 1927. waarbij vergunning tot verbouwing van perceel Boekenrodestraat 2 is geweigerd. B. en W. stellen voor aan het Prov. Wa terleidingbedrijf vergunning te verleenen voor het hebben en onderhouden van de bestaande waterleidingbuis nabij de Liede- brug. B. en W. stellen voor te verkoopen aan J. Volker Tzn. een gedeelte bouwterrein aan het Emmaplein, groot 1.50 A., tegen 19.50 per M2. B. en W. hebben voor de benoeming van een hoofd der school voor Voorber. Lager Onderwijs aan het Leidscheplein, de volgende voordracht opgemaakt: No. 1 mej. N. C. de Boer, no. 2 mej. E. v. d. Net, no. 3 mej. T. Boulonois, allen te Utrecht. Een crediet van f 80.000 voor verbetering aangevraagd B. en W. schrijven den raad De Fonteinlaan dient naar onze meening zoo spoedig mogelijk te worden verbeterd. De bestaande toestand is in verband met het steeds toenemend verkeer zeer onvoldoende. Het verdient o.i, geen aanbeveling ter plaatse één breeden modernen weg te doen aanleg gen Immers door een dergelijken weg waarvoor het noodig zou zijn vele boomen te rooien zou De Hout in twee deelen worden gesplitst waardoor de geslotenheid van het bosch zou verdwijnen. Uit een tee kening blijkt dat het de be doeling is om op de Fonteinlaan en op het Schelpenpad (tusschen de paaltjes) een rijwegverharding van pl.m. 6 Meter te doen aanleggen, bestaande uit een asphalt-beton- dek. Aangezien het voornemen bestaat om hef verkeer over deze wegen te leiden on derscheidenlijk in de richting noordzuid en zuidnoord, kan worden volstaan met den aanleg van een fietspad en verhoogd voetpad aan de rechterzijde van die wegen. De aan deze verbetering verbonden kosten zijn geraamd op f 80.000, Aanvankelijk meenden wij, dat het hier voor bedoeld plan te groot was opgezet. Wij waten van oordeel, dat verbetering van den bestaanden toestand een dergelijke uitgave met noodig maakte. Aan den Directeur van Openbare Werken is dan ook verzocht na te gaan of niet met een vereenvoudigd plan zou kunnen worden volstaan. Naar aanleiding daarvan deelt de Directeur van Openbare Werken mede, dat indien op grond van onoverkomelijke financieele bezwaren een eenvoudiger uitvoering wordt gewenscht, de navolgende oplossingen mo gelijk zijn A Aanleg van den westelijken weg volgens het ingediende plan aanleg van den ooste lijken weg volgens het ingediende plan, met dien verstande, dat de aan te leggen asphalt- rijweg (tusschen de paaltjes) zou worden uitgevoerd met klinkermateriaal, afkomend van den ouden weg hierdoor blijft hei rij- verkeer gesplitst, in tegenstelling met de oplossing B. De kosten zouden alsdan terug gebracht worden tot een geraamd bedrag van f61.300,en met eene puinlevering door de Gemeente en dunnere asphaltlaag tot f 55.400,—. B. Nog eenvoudiger en derhalve om bovenvermelde redenen nog minder aanbe velenswaard zou zijn het achterwege laten van den oosrelijken rijweg (tusschen de paaltjes;, maar dan toch aanleg van rijwiel pad en voetpad. Hiervoor wordt geraamd 58.600en met een puinlevering door de Gemeente en dunnere asphaltlaag tot 52.700 Het komt ons vopr dat de onder A ën B genoemde oplossingen in verband met het drukke verkeer en de te verwachten toe neming ervan in de eerst komende jaren, weinig aanbevelenswaard zijn. Bovendien geven deze oplossingen in verband met de te verkrijgen resultaten naar onze meening geen belangrijke besparing van kosten. Wij zijn dan ook met de Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken van oordeel, dat het oorspronkelijk door den Directeur van Openbare Werken inge diend plan tot uitvoering dient te komen. In verband daarmede stellen wij U voor, om voor de verbetering van de Fonteinlaan c.a. een bedrag van f 80.000,te onzer beschikking te stellen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de minder heid in ons College van oordeel is, dat het belang van bovenbedoeld werk niet in ver houding is tot het kapitale bedrag ervoor benoodigd. De stand van de gemeentekas maantnog immer tot voorzichtig beheer. Die minderheid acht zich derhalve niet verantwoord mede te werken aan een uitgave tot een bedrag, waaromtrent de vraag ge wettigd is, of het mag worden besteed voor een wegverharding die wellicht wenschelijk is, maar waarvan de noodzakelijkheid h.i. nog niet is gebleken. Zij zou zich dan ook willen beperken tot eenige voorziening voor voetgangers en wielrijders, waarmede slechts een beperkt bedrag gemoeid zou zijn. Morgenavond zal in het gebouw St. Bavo een groote propaganda-avond voor de Room- sche bedienden plaats vinden. Talrijke on georganiseerde bedienden zijn tot bijwoning van deze vergadering uitgenoodigd. Het spreekt vanzelf, dat de leden met hun dames ook toegang hebben tot dezen grooten propa ganda-avond, welke niet alleen een propa gandistisch karakter zal dragen, maar ook in het teeken van feeststemming zal staan. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat alle Roomsche bedienden met een goeden wil dezen belangrijken propaganda-avond zullen bijwonen. De groote voorbereiding voor het doen slagen van dezen avond heeft enorm veel tijd gekost. Het bestuur verwacht dan ook een flinke opkomst van alle R.K. dames en heeren, die thuis behooren in den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", afd Haarlem. De Haarlemsche Postduivenbond hield Zaterdag en Zondag in het gebouw „Cae- cilia" aan de Jansstraat zijn jaarlijksche tentoonstelling van postduiven, welke zeker iets bijzonders mag genoemd worden, omdat het grootste aantal dieren was ingezonden, dat ooit op een tentoonstelling van post duiven te zien is geweest. Het aantal bedroeg 550 st. Die waren in verschillende klassen verdeeld. Er was een schoonheids klasse van 104 exemplaren; in de vliegklasse van 100- 300 K.M, 39; i 1 de vliegklasse van 300600 K.M. 70; in de vliegklasse van 600900 K.M. 36. Ook was er een flink aantal jonge duiven aanwezig, die in het voorjaar ge kweekt zijn. In de vliegklasse van 100200 K.M. waren er 83; en in die van 200K.M. en hooger 121. Tevens waren er 25 duiven, die uitsluitend op lichaamsbouw gekeurd zijn tentoongesteld, en jonge duiven in deze klasse 26. Er waren zelfs 27 duiven van de Bordeaux klasse bij, dat wil zeggen, die een afstand van meer dan 900 K.M. gevlogen hebben. Een uitgezonderd exemplaar vloog een afstand van 1056 K.M., en kon toch zijn huis nog terugvinden. Tenslotte vroegen zeven koppels de aandacht. De firma Wijnands en van Rense te Am sterdam, zond ter opluistering een medaille huis in. De tentoonstellingscommissie had zich voor deze gelegenheid de medewerking van de beste keurmeesters verzekerd, n.l. de heeren C. G. v. Wolferen, K. v. Riet, R. Slot en C. Goedsee. Van Dijk, Kanariestraat 66, motorhand schoenen; Kennel Fauna, Herderhond, ge bracht door: v. d, Lugt, Jansweg 25rd.; kat, grijs-wit, Karrenbelt, Kolkstraat 28rd.; kat, grijs, Heemskerk, Turfmarkt 28; katje, rood- achtig-wit, Veenendaal, Sophiastraat 20; Frohlich, Teylerstraat 50, kaart; Kok, Elsen- plein 11, muts; Blankert, Kennemerstr. 50rd„ idem; Bureau v. Politie, Smedestraat, idem; Van Essen, O. de Bruynstraat 206. pet; Vroom en Dreesman, Korte Veerstraat, por- teminnaie met inh.; Zandstra, v. d. Werfstr. 12, Heemstede, pakje rookvleesch; Christi- aans, Spaarnwoudestraat 91, rozenkrans; Ruizenaars, Binnenweg 67, Heemstede, da- mestasch met inhoud; Cremers Amsterdam- sche Vaart 58rd„ wantje (wol); Verdoom, Hofdijkplein 13, zakdoeken. Op initiatief van de Winkeliersvereen. „Eendracht Maakt Macht" te Haarlem- Noord. vergaderden Donderdag 22 Nov. j.l. in café „Flora", Preioriaplein, de winke liers uit de Gen. Cronjéstraat, teneinde te komen tot het samenstellen van een com missie uit winkeliers dier straat. De bedoe ling is, om deze commissie geheel afzonder lijk in het belang speciaal voor de Gen. Oonjéstraat- te laten werken en hiervoor eigen middelen bijeen te brengen, in het bijzonder met het oog op de asphalteering van deze straat, om tijdens de werkzaam heden in het belang der bewoners op te treden en om na de voltooiing dit feit op passende wijze te gedenken. Tot leden van de commissie zijn door de vergadering gekozen de navolgende hee ren: H. v. Rig teren, voorzitter; 1 '4. Tim- nierman, secr., M. Douwma, penningm., Joh. Kroskinski, Hofstede. F. Fluitsma, Aantsen, A. J. Kaan, B. Prijs en J. H. Korstjens. Een vergadering van bovengenoemde Commissie wordt gehouden op Woensdag 28 November 1928, 's avonds 8 uur ten Stadhuize. De agenda vermeldt 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Bespreking van gegevens voor het jaarver- slag. 4. Reorganisatie Handelsavondschool. 5. Aanbeveling in de vacaturen der periodiek aftredende leden. Groep A. Ouders van leerlingen eener openbare school, de heer P de Vries. Groep B. Ouders van leerlingen eener bijzondere school, de heer M. L. A. Klem. Groep C. Onderwijzeres eener open bare school, de heer G. Max. Groep D. On derwijzers eener bijzondere school, de heer G. J. Kappers. Groep E. Overige inwoners der gemeente, de heer Vincent Loosjes. Alle leden zijn herkiesbaar. Vacature Mej. J. Tibben, die wegens gezondheidsredenen ontslag nam (onderwij zeres eener bijzondere lagere school). Vaca ture Dr. C. L. de Liefde, die niet meer behoort tot de ouders van leerlingen eener openbare school. 9. Rondvraag Terug te bekomen bij Bur. v. Politie Smedestr. autodop; Zwarter, Graaf v Wiedstr. 24, dynamo; Balk, Genestetstr. 12, katje(grijs-wit); v. Beek, Wouwermanstr. 56, lorgnet: Bur.v.Politie, Smedestr., kindermuts; de Wit, Gen. de la Reystr. 39, manden;de Goede, Kloosterstr. 7 zw. muts Nouwland, Paul Krugerstr. 74. nijptang; Peetoom, As- sendelverstr. 27, kinderparapluie; Nieuwen- hoven. Parklaan 76 rd., portemonnaie met inhoud; Kruipwijk, Bakkerstr. 22, idem; Spronk, Julianapark 50 rd.. rijwielbelasting- merk; Fransen, Biezenweg 96, Santpoo t ldem; Zurendonck, Gasthuissingel 40. schoen tje; Klabouw, Saenredamstr. 38. idem. Terug te bekomen bij Booms, L:eve de Keiilaan 20, een lorgnet in étui J. de Groot, Billitonstraat 3, een vermoedelijk zilveren broche: P. Hageman, Meerweg 7, een regen jas J. J. de Leeuw, Lindenlaan 20. een paar bruine damesschoenen B. Kooijtnan, Raad huisstraat 32, een rozenkrans J. B. Spee kenbrink, Hoofdmanstraar 40 Haarlem, een rijwielbelastingmerk en een sleutel T. Schab- bing, Balistraat 31, een schooltasch met boeken L. J. Lammerse, Molenwerfslaan 126, een kindermuts C. van Steijn, Wieken- plein 8, een schrift met rekeningen C. Molenaar, Cloosterweg 9, een kinderhand schoen Van Asdonk, Havenstraat 28, een portemonnaie met inhoud Van de Pols, Lindenlaan 12, een koperen gewicht J. Neeskens, Molenwerfslaan 116, een porte monnaie met inhoud Wed. Walet, Heeren- weg 22. een hondenhalsband tnet penning. Van Hees, Schouwbroekerstraat 1, een wol len handschoen Boelhouwer, Zandvaart- kade, een portemonnaie met inhoud Van Veldhuijsen, Kadijk, een insigne Van der Weiden, Oude Posthuisstraat 14, een zil veren rozenkrans H. B. Hospes, Amaryl lislaan 8, een Duitsche herdershond A. Verdonkschot, Glipperweg 37, een heeren handschoen Besancon, Landzichtlaan ia, een sigarenpijpje in étui Van der Erf, Iepenlaan 13, een jonge herdershond Bu- I reau van politie, Raadhuisstraat, een R. K kerkboekje en een parapluie. 1 Terug te bekomen bij: J. Nibbering, Z. B. Spaarne 10, blouse; Kennel Haerlem, hond (geel), gebracht door Henneman, Hooge Duin en Daalscheweg; herderhond (geel), door Weber, Gr. Houtstraat 166; hazewind, door politie Overveen; Kennel Fauna, hond (zwart bruin), gebracht door Eijkhout, Colterman- straat 80; id. door Marseille, Bronsteeweg 80; N. v. d. Drift, Spaarnwoudprstraat 100, hee renhandschoenen; A. Eenhorst, Koninginne weg 8, dameshandsehoenenSpanjaard, Gast huislaan 150. handschoenen; C. v. Schoten, Rijksstraatweg 330, hoed: J. v. d. Heide, Spionkopstraat 73, lantaarn; A. v. Norden, Olycanstraat 11. medaillon; Lodde, Zwaluw straat 11. plaat; J. W. Cote, Kloppersingel 165, portemonnaie met inhoud; G. A. Ver boom, Middenweg 56, idem: Slagboom, Regu lierstraat 6, kinderschoentje; Schouten. Spaarnwouderstraat 101. schort; Verdoom, Hofdijkplein 13, zakdoeken; Reith, Vrouwe- steeg 15, zakje (rood) P. Heiman, v. Marum- straat 72, zeildoek; Bur. van politie, Smede straat, stuk zink. Hermers, Oranjeboomstraat 136, leerboek; Vroom en Dreesman, Korte Veerstraat, broche; Bakker, Korte Hopstraat 15zw, cape; Presburg, Schoterweg 48rd, idem; Dekkers, Duvenvoordestraat 35, doos met choc.; Kleve, van 't Hopstraat 11. gewicht; Hendriks, Oost- Indiëstraat 126, kinderhandschoenen; Vroom en Dreesman, Korte Veerstraat, handschoe nen; Dreijer, Breestraat 8, handschoenen; Donderdag 22 dezer was dé Afdeeling Haarlem van bovengenoemden Bond in de tuinzaal van Restaurant „Brinkmann" in algemeene vergadering bijeen. Let voornaam ste punt dat op de te behandelen Agenda voorkwam, was een causerie, te houden door 1 den heer Jhr. J. C. Mollerus, secretaris van j de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor i Haarlem en Omstreken. Na behandeling van enkele huishoudelijke aangelegendheden en mededeeling van den voorzitter, dat wefler zes nieuwe leden tot de Afdeeling waren toegetreden, kreeg de inmid dels ter vergadering gekomen Jhr. Mollerus gelegenheid tot het houden van de aangekon digde causerie. In zijn betoog schetste spr. het ontstaan en zette hij den ontwikkelingsgang van de Ka mers van Koophnadel uiteen en gaf, als onaf scheidelijk aan de K. van K. verbonden, een zeer uitvoerige beschrijving van het ontstaan, inrichting en de werking van het „Handels register." Na de causerie, die bijna twee uren had geduurd, viel spr. een hartelijk applaus ten deel. Te Iaat geworden om de overige punten van de agenda nog af te werken, sloot de voorzit ter de vergadering. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdag eene vergadering met de gegadigden voor de 30 woningen aan de Weltevredenstraat c.a. te Haarlem Noord. Door het bestuur werden de voorwaarden voor het in huurkoop verkrijgen van een woning nauwkeurig medegedeeld en aan de hand van de aanwezige teekeningen de noodige toelichting omtrent de woningen gegeven. De kostprijs der woningen is t 4750.voor de woningen met vóórtuin of groote tuinen iets hooger, naar gelang de meerdere grond. De huizen komen op een paalfundeering. De huurprijs (huurkoop) is f 6.80 per week, vastgesteld voor de eerste 10 jaren, waarbij is inbegrepen een aflossing van f 135. per jaar. Na tien jaar rest dan nog een rente opbrengst voor f 3000.le hypotheek of pl.m. f 150.per jaar of ongeveer drie gulden per week. Behoudens het bovenvastgestelde blijven de leden geheel vrij 0111 extra af lossingen te doen. De plannen zijn geheel goedgekeurd. Daarna werden de woningen door loting toegewezen. Het bestuur wenschte voor de afwezigen niet te loten, doch stelde daarvoor gelegenheid open. Voor de huizen met groote en voortuinen, bleek veel animo te bestaan. Eenige leden spraken na afloop woorden van dank aan her adres van den voorzitter, die dien dank gaarne deelde met. zijn medebestuurders en sprak de hoop uit, dat deze tevredenheid over het werk van het bestuur, blijvend zou zijn. Daarna volgde sluiting met Christelijken groet. (Ingezonden). Nu de wethoudersverkiezingen achter den rug zijn, meent ondergetee kende er goed aan te doen een en ander van de Haar lemsche coalitie te vercellen, opdat de le zers van onze „Nieuwe Haarl. Courant" het wave van de zaak weten. Gelijk bij de laudsregeering waren in Haarlem de rechtsche partijen in eene coa litie verbonden. Dank zij het gezamenlijke optrekken en de bekende driehoekverkie zingen bij de stembus werd Haarlem rechts. Kregen wij in 1915 den eersten rechtschen wethouder', het was nog bij de gratie van links, want al klom het aantal rechtsche raadsleden, de meerderheid bezaten wij nog niet. In 1917 mochten wij victorie kraaien. De raad ging om. Was het in September 1915 nog 16 rechtschen tegen 17 niet-recht- schen. in 1917 telden wij 20 rechtschen. De twee niet-herkozen wethouders werden ver vangen door de heeren mrs. Bomans en Bruch. De Christelijk Historischen, de Anti- Revolutionnairen en de Roomsch-Katho- lieken vormden te samen de Rechtsche Raadsfractie. De oorsprong hiervan was al van ouderen datum, van dat tijdstip namelijk, dat men raadsfracties vormde. Vóór iedere raadszitting komen alle rechtsche raadsleden bij elkaar om de agenda te behandelen. Mogen wij over het algemeen genomen een gunstig oordeel vormen over onze Haar lemsche coalitie, nu en dan kwam de hete rogeniteit om het hoekje gluren. Anti papisme in den zin, dat men zijn bloed al voelde vloeien in het bijzijn van katholieken, omdat het in zijn aderen kookte, was het nog niet, maar toch was er soms wel iets, alsof er een brok in het keelgat verstopt zat. Het zien van een non deed de heeren nog niet van kleur verschieten, doch ook in hun oogen was het groeien der katholieke partij om van te huiveren. Anti-papisme, op e vatten als het doodgewone tegen-roomsch, constateerden wij wel. Deze opzet vordert eeu nader bewijs. Wij zijn bereid het te leveren. Gelijk later de evenredige vertegenwoor diging bewees, was de roomsch katholieke staatspartij verrreweg de grootste der drie gecoaliseerde partijen. De tien roomsch- katholieken bleven gehandhaafd bij het evenredig stemrechtdoch de tien protes- tantsche raadsleden werden teruggebracht tot zes. Bij de stembus waren de katholieken altijd trouw opgekomen om volgens het gegeven woord te stemmen, bij de protestanten liet het soms wel wat te wenschen over, blijkens de resultaten. Naar buiten openbaarde de mentaliteit der C.H. Kiesvereeniging zich als volgt. Wanneer er tusschentijds een roomsch-katholieke candidaat te verdedigen viel, dan had men onderling ongenoegen en een deel van het bestuur trad tijdelijk als zoodanig af. De roomsch-katholieken bleven toch steeds trouw den vriiwillie 00- j genomen plicht nakomen, zoowel bij de I stembus als bij het vergeven van commissie- I baantjes. Trouw ook zelfs bij droeve achter- j stellingen. I Directeuren van bedrijven en hoofden van takken van dienst door den linkschen raad benoemd, waren zonder uitzondering niet-roomsch. De graag-op-baantjes-rubriek werd ook met treurige. Haarlemsche cijfers gevuld. Ook in de lagere regionen werden wij schromelijk achtergesteld. Daar kwam eindelijk eens eens mooie gelegenheid cm dat kwaad althans eenigszins te herstellen. Er moest een directeur worden benoemd. De voordracht was voor den eersten keer be wust opgemaakt met een nummer 1. R.K. De vereischte geschiktheid, daarop men cns steeds laat struikelen, was er volgens den niet-roomschen wethouder ruimschoots aan wezig. De meerderheid in den raad was rechtsch twintig tegen dertien links. Niettegenstaande was de uitslag, dat de nie;-kathclieke, nummer twee, gekozen werd, met stemmen dus van rechtsche raadsleden. Kort daarop was er een burgemeesters vacature. De roomschen waren er waarachtig ook eens tuk op en verzochten de beide protestantsche raadsfracties om mee te ijveren voor een burgemeester van roomschen huize. Daar kunnen wij tot onze spijt niet aan meedoen, zeide de vertegenwoordiger van de Anti-revoluticnnairen, doch de C.H.'s zeiden ons in het gezicht zooiets van „ben je gek, wij werken voor de benoeming van een van onze eigen partij." Toch bleven de roomsch-katholieken de coalilie getrouw. Aan wegloopen werd niet gedacht, al konden een paar van ons het moeilijk verkroppen. Het jaar 1919 bracht weder de omzetting en Haarlem werd opnieuw linksch. De wet houdersverkiezing bracht de verrassing, dat de gekozen sociaal-democraat het wethouder- Schap niet aanvaardde en daar de socialisten ook niet in de diverse raadscommissiën wilden zitting nemen, kregen de rechtsche raadsleden een massa baantjes. Teen de S.D.A.P. haar standpunt ecltfer herzien had en wel commissiebaantjes ambieerde, waar zij volkomen recht op kan doen gelden, werd de meerderheid ten deze weder links ge oriënteerd. Wij bedoelen hiermede, dat de samenstelling der raadscommissiën niet meer afhankelijk was van rechts, doch nu de min derheid vormend, zelfstandig het niet meer kon klaar spelen en op anderen was aan gewezen. Dit laatste had dan ook wel eens tot resultaat, dat niet al de door de rechtsche raadsfractie gestelde candidaten in de com missie werden gekozen. Meer toeval dan opzet was het, dat daardoor wel eens een of meer candidaten der C.H.'s niet gekozen werden, doch dan waren deze 'heeren lang niet gemakkelijk. Verleden jaar gebeurde dit ook, doch veiligheidshalve dient hierbij opgemerkt, dat het onderhandelen met andere groepen veel te wenschen liet. De heeren liepen de fractie uit en vormden verder een kleine fractie op zichzelf. Nu en dan kon men het in de raadszittingen mer ken, doch op principieel gebied mocht men toch eenstemmigheid constateeren. Bijvoorbeeld bij het toekennen van sub sidies kwam het tot scheelkiiken, maar bij het dans vraagstuk en het onderwijs konden wij op elkaar rekenen. Waren wij, roomsch-katholieken, in vele opzichten verdraagzaam geweest, wij zouden ons nog beter laten kennen. In de vacature Bruch, die werd beschouwd als een protes- tantsch-Christelijke vacature, werd gesteld de Heer G. Wöl?aK van ae 'arifPrWolutformaire partij, omdat hij tot dezelfde partij behoort als Mr. Bruchen niet minder omdat de andere protestanische groep zich van ons afgescheiden had. Het ligt immers v:or de hand, dat men eers t in eigen kring gaat zoeken en onze candidaat werd geschikt geacht, had bovendien de oudste brieven. Spoedig kwamen wij te weten, dat de andere rechtsche partij den heer Roodenburg zou candideeren. Recht hiertoe heeft iedere partij, zelfs ieder lid mag candidaten stellen, zeker stemmen. Met het terugtrekken van den C. H.-candidaat voor het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten hadden wij absoluut niets te maken, omdat wij er eerstens heel niet in gekend waren, maar ook omdat bij die verkiezing door of namens ons geen toe zeggingen waren gedaan, gezwegen van het feit, dat de heer Ter Haar geen kans maakte, zelfs al zouden de roomsch-katholieken hem wel gestemd hebben. Men koos den oud wethouder Mr. Bruch, meer als persoon dan als partijman. De R.K. Partij stond voor een betrekkelijk moeilijk vraagstuk. Wat te doen Hand haafden wij den heer Wolzak, dan was de rechtsche zetel zeer waarschijnlijk verloren, namen wij den heer Roodenburg als candi daat over, dan waarvoor het te verbloemen werd ons een pil te slikken gegeven. Het laatste werd gekozen, waardoor de plaatse lijke coalitie weder hersteld werd. Volledige eenstemmigheid is nog niet bereikt, doch wanneer straks zal blijken, dat men van christelijk historische zijde wat meer.... wij zullen Jhr. Mr. Frank van Lennep citeeren, deze zeide tot cns „door de roomsch-katholieken beter te leeren kennen, ben ik ze hooger gaan waardeeren." Ook ten opzichte der sociale vraagstukken tot zich zelf te keeren, verdient eenige aan beveling. Wanneer bij het vaststellen der salarissen, van de rechtspositie der amb tenaren en van de geldelijke bijdragen voor sociale doeleinde.i wat meer het democra tisch terrein wordt betreden, dan is de ver langde eenstemmigheid in het naaste ver schiet. Moge dit spoedig bereikt worden, dat wenscht M. L. A. KLEIN. De heer A. L. Vollaerts, vrijgesteld be stuurder van den R. K. Bouwvakarbeiders- bond, zal 30 November een lezing met licht, beelden houden in gebouw „St. Bavo" over de Zuiderzee.werken. Voor de a.s. Synode heeft Z. D. H. de Bis schop van Haarlem naar „St. Bavo" meldt, in gesteld eene subcommissie, met het doel na te gaan in hoeverre dient geregeld te worden het Godsdienst-onderricht voor hen die de lagere, middelbare en hoogere scholen bezoe ken. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd: Deken P. van Cammen en tot leden: pastoor Th. M. Beukers te Leiden, pastoor D. J. J. de Kok te Amsterdam, kapelaan A. van Eeden, te den Haag en pater G. Vrijmoed O.F.M. te Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8