Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON De nieuwe economische onderhan delingen tusschen Duitschland en Rusland Storm en hoog water in het buitenland RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 ANTWERPEN ZONDER DRINKWATER OVERSTROOMING VAN DE RUPEL BREUKEN VAN DEN SCHELDEDIJK GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN LEGER EN VLOOT De Marineraad MARCIA DE LAUBLY Gisteren zijn in Moskou de nieuwe Duitsch-j Russische besprekingen begonnen; vooral! met het oog op zekere politieke momenten is' de beteekenis ervan niet te miskennen. De f Moskousche besprekingen zijn het vervolg van de Berlijnsche onderhandelingen, die in Maart zijn afgebroken wegens de arrestatie van de Duitschers in het Donetz-bekken. In Moskousche politieke kringen legt men een sterk optimisme aan den dag in ver band met de kansen van de nieuwe econo mische onderhandelingen met Duitschland, en men rekent op een glad en vlug verloop ervan. Naar het heet, zal de crediet-kwestie, die tot nu toe altijd een belastings-moment heeft gevormd dezen keer door de Russi sche onderhandlaars niet worden aangesne den. Overigens wijst men er van Russischet» kant. in verband met de eventueele Duitsch- Russische credieten, op, dat de Sowjet-eco- nomie steeds meer onafhankelijk wordt van Duitschland door de uitbreiding van de Rus- sisch-Amerikaansche zaken. Van Duitschen kant wordt reeds nu verklaard, dat men in Berlijn de ware beteekenis van de Russisch- Amerikaansche zaken duidelijk inziet; het gaat hier voor de Sowjet-Unie om kwesties van zuiver politieken aard. Dit blijkt daaruit, dat de omvang van den Ru^sischen buiten- landschen handel niet toeneemt. Het is ze ker niet overdreven, aan te nemen, dat de Russisch-Amerikaansche zaken ten koste van den handel met andere landen verloopen en dikwijls ten nadeele van de Sowjet-eco- nomie. „Ministerialdirektor" Pose, de leider der Duitsche delegatie bij de heropende Duitsch- Russische economische onderhandelingen Opmerkelijk zijn de Duitsche bezwaren, die tegelijkertijd worden geopperd tegen de po litieke momenten, in de Russische politiek van den buitenlandschen handel. Er wordt op gewezen, dat men er steeds op kan re kenen, dat de Sowjet-handel plotseling op een ander land overgaat, als de Russische politiek voor den buitenlandschen handel niet wordt geleid door economische overwe gingen. Daardoor verliest het handelsver keer met Rusland niet alleen voor Duitsch land, maar ook voor eiken anderen handels partner aanmerkelijk aan beteekenis. Er wordt ook op gewezen, dat in Sowjet-Rus- land onder de uitbreiding der zaken met Amerika, de economische situatie sterk is achteruitgegaan. De Russische koopkracht in het buitenland wordt benadeeld door de sterk passieve handelsbalans en de hierdoor veroorzaakte valutarische aanspanning. Deze verklarisgen durkken het stempel op de aanstaande Duitsch-Russische economi sche onderhandelingen. Het middelpunt van de Moskousche onderhandelingen vormt de kwestie van de werkzaamheid der Duitsche firma's in Rusland, en in-verband hiermee de kwestie, om deze werkzaamheid uit te breiden boven de enge grenzen uit, die de tegenwoordige Sowjet-wetgeving heeft ge steld. In ieder geval zullen de komende Duitsch-Russische onderhandelingen meer dan zuiver economische beteekenis hebben. DE TOESTAND VAN DEN ENGELSCHEN KONING Men verneemt, dat de medische advi seurs van den koning voorbereid zijn op een verhooging van de koorts, hetgeen men niet als een slecht teeken behoeft te be schouwen. De congestie en de pleuris, die factoren van belang zijn, zijn minder dan zij zijn geweest. Men beschouwt de toegenomen koorts als een normaal schommelingsverschijnsel bij een dergelijke ziekte. Gevaar voor uitbreiding der pleuris Het bulletin van gistermorgen tien uur, omtrent den toestand des konings, maakt bekend, dat de koning een onrustigen nacht heeft gehad. Men moet rekening houden met schomme lingen in de temperatuur van den patient en met uitbreiding van de ontsteking van het borstvlies in deze phase van de ziekte. De dag van gisteren minder gunstig De koning heeft geen goeden dag gehad. De temperatuur was 38.6, maar de pleuris heeft zich niet verder uitgebreid en de krachten nemen niet af. De beide doctoren, die den koning behan delen, bleven gisterenavond ongeveer een uur in zijn kamer. Daarna hadden zij, naar men meent te weten, een onderhoud met de koningin. ADMIRAAL SCHEER f BERLIJN, 26 Nov Admiraal Scheer, die zich op een reis van Dresden naar Mannheim bevond, is plotseling overleden. Reinhard Scheer, in 1863 geboren, trad in 1879 als adelborst in dienst bij de ma rine. Drie Jaar later werd hij zeeofficier. In 1884 nam hij deel aan de expeditie in Kameroen. Ook later was hij ingedeeld bij koloniale ondernemingen. Geleidelijk klom hij op de hiërarchische ladder omhoog en diende in verschillende functies te land en ter zee. Na den dood van admiraal Pohl, kreeg Scheer, in Februari 1916 het opperbevel over de geheele Duitsche slagvloot. Op 31 Mei en 1 Juni 1916 leverde hij slag bij het Skagerrak tegen de Engelsche vloot, welke slag door beide partijen als een over winning werd geboekt. Het resultaat ervan, na de geleden verliezen, was echter, dat beide kostbare vloten zich niet meer binnen het bereik van het vijandelijk geschut en de vijandelijke duikbooten waagden. Tot Juli bleef admiraal Scheer aan het hoofd van de vloot, waarna hij chef van den marinestaf werd. Na den oorlog is de admiraal in de poli tiek een enkele maal naar voren getreden als lid van de Duitsche Volkspartij. Van zijn hand verscheen een studie over „Duitschlands slagvloot in den wereld oorlog". TVPHUSEPIDEMIE TE LYON Eenige duizenden patiënten Een typhusepidemie heeft hier groote ontroering gewekt. Het parket stelt een on derzoek in. De besmetting van het water zou uit de riolen voortkomen. De „Matin" zegt, dat er thans in de banlleue van Lyon 3000 perso nen en te Lyon zelf een honderdtal zijn aan getast. In de gemeentelijke hospitalen bevinden zich ongeveer 600 zieken. Er deden zich zeven sterfgevallen voor. DE ARBEIDSCONFLICTEN BERLIJN, 20 November V. D. Gemeld wordt, dat de behandeling in hooger beroep in het conflict in de ijzerindustrie niet voor 15 December verwacht wordt. EEN TYPHOON IN CHINA De typhoon, die de Philippijnen teisterde, is thans naar China overgestoken. Honderden huizen werden daar verwoest en talrijke schepen hebben schipbreuk ge leden. Het Japansche stoomschip „Sake Maroe" is gezonken. Er zijn geen slachtoffers. EEN AANGRIJPEND FAMILIEDRAMA In de reeks van sensationeele moord- en echtscheidingsprocessen, welke elkaar In Frankrijk met zulk een verbluffende snelheid opvolgen, treft zoo nu en dan een bepaald geval door het bijzonder navrante er van, doordat er menschen terechtstaan, die de gruwelijkste misdaad op hun geweten hebben zonder nochtans als misdadig te worden gebrandmerkt. Voor het Assisenhof van de Seine-Infé- rieure heeft zoo juist een veertigjarige vrouw terecht gestaan, Alfredine Blot, die haar dochter Yvonne doodschoot, omdat deze naar Parijs wilde gaan, teneinde zich daar „uit te leven". Men weet wat dit vaak zeggen wil: een leven van pleizler en avontuur, met in den regel noodlottig einde. Mme Blot hield zielsveel van haar 21-jarige dochter, het kind uit haar eerste huwelijk met een echtgenoot, die in den oorlog sneu velde. Zij deed alles om het meisje een be hoorlijke opvoeding te geven, het tot een goede en beschaafde vrouw te maken. Doch Yvonne's aErd was avontuurlijk, zij wilde iets anders dan het ingetogen leven in het rustig gezin, en reeds op zeer jeugdigen leef tijd toonde zij een onrustbarende lichtzin nigheid. De trouwe moeder merkte 't wel zoo'n beetje, maar deed of ze 't niet hoorde als haar verteld wc-rd dat haar dochter soms een heelen nacht uitbleef, en wilde niet gelooven dat haar kind een zeer slechten naam had in de stad. Ze werkte hard, zorgde goed voor het gezin, stopte het meisje, dat er zoo bleek uitzag, vol met versterkende middelen. Tot Yvonne op een kwaden dag mede deelde, dat ze naar Parijs wilde, het groote leven in. Haar moeder smeekte haar 't niet te doen. Het leven in de hoofdstad was zoo gevaarlijk voor jonge meisjes; haar kind, toch al wat zwak van wil, zou vast geheel ten onder gaan. Zij beschuldigde Gilberte, Yvonne's vriendin, van slechten invloed, ,,'t Kan me niet schelen, moeder".— antwoordde het meisje brutaal „of u GÜberte goed of slecht vindt. Ze blijft mijn vriendin en we gaan samen naar Parijs een nieuw leven beginnen." Wanhopig had de moeder fondgeloopen. Haar kind zou ze missen met het vooruit zicht het voor altijd te verliezen. Het mocht niet gebeuren, ze zou het tot eiken prijs voorkomen.Toen Yvonne onvermurwbaar bleef, nam ze een revolver en loste vijf scho ten op haar. Liever haar kind dood dan het in schande te verliezen. Zielig stond het vrouwtje, voor de rechters. Ja, ze begreep zelf niet hoe ze er toe was gekomen, haar Yvonne, dat mooie, lieve kind. dood te schieten. „Ziet u," verklaarde ze ,,'t ook zoo gek, dat je je kind eerst met zorg opvoedt, en dat 't dan ineens van je weg wil, zoo maar het ongeluk in"Ze verdedigde zich niet, alle getuigenissen te haren gunste lieten haar koud, ze had im mers niet anders kunnen handelen! Onder doodsche stilte van het gehoor werd Alfredine Blot vrijgesproken. NIET GENèVE MAAR LUGANO De Fransche regeering heeft voorgesteld, om de aanstaande vergadering van den Vol kenbondsraad met het oog op den gezond heidstoestand van dr. Stresemann niet in het dezen tijd zeer barre Genève, maar in Lugano te doen plaats hebben. De Duitsche regeering heeft per omgaande haar instem ming met dit voorstel betuigd,. GENERAAL DESTICKER OVERLEDEN De Fransche generaal Desticker, de oud medewerker van maarschalk Foch, is overleden AANSLAG OP EEN ITALIAAN Vermoedelijk door een anti-fascist PARIJS, 26 Nov. Gisteravond werd een Italiaan, Quaglia geheeten, door drie revol verschoten gewond door een persoon die de vlucht nam. De toestand van den gewonde ls zeer ernstig. Blijkens het aanvankelijk on derzoek zou Quaglia een fascist zijn, naar Frankrijk gekomen om een wakend oog te houden over de gedragingen der anti-fas cistische elementen in de Fransche hoofd stad gevestigd. ANTWERPEN, 26 Nov. Tengevolge van den hevigen storm is de Schelde hedennacht bij hoogtij buiten haar oevers getreden. Het' water verspreidde zich onder de loodden, zoodat een groote hoeveelheid goederen be dorven werd. Op den linkeroever der Schelde tegenover Antwerpen heeft de wijk St. Anna erg van het water geleden. Deze wijk ligt lager dan de rivier en het water stond er op sommige plaatsen tot de eerste verdie ping. Het geheele verkeer per as staat stil. De stad Antwerpen is van drinkwater ver stoken, daar door het buiten haar oevers treden van de rivier de Nethe de drink water-Installaties te Waelhern onder water staan. Er zijn maatregelen genomen. Men is beducht voor het hoogwater van heden nacht. Tot dusver hebben er geen persoon lijke ongevallen plaats gehad. GENT, 26 Nov. Hedenmorgen omstreeks vier uur is de Scheldedijk op drie plaatsen beneden en boven Dendermonde doorgebro ken. De dorpen Grembergen en Moerseke staan gedeeltelijk onder water. In het station van Grembergen staat het water pl.m. 2 M. hoog. Op sommige wegen staat het 1.50 M. hoog. Vele bewoners moesten in allerijl hun woningen ontruimen. De gouverneur der provincie heeft mili tairen gerequireerd om te trachten de dijken te versterken, waarvan er verscheidene ernstig bedreigd worden. Op verscheiden plaatsen staat de spoorbaan onder water. Men vreest, dat de overstrooming zich hedenmiddag bij het hoogtij nog zal uitbrei den. ANTWERPEN, 26 Nov. Door het bezwijken van den dijk van de Rupel staan te Ter- haegen tal van fabrieken en steenbakke rijen onder water. Te Hoboken is de Scheldedijk doorgebro ken, zoodat de laaggelegen weilanden onder water staan. Een zestigtal arbeiderswonin gen worden ernstig bedreigd. Te Calloo is de Scheldedijk eveneens be zweken. Een honderdtal soldaten zijn met vrachtauto's naar het overstroomde gebied vertrokken. HEVIGE STORM AAN DE IIEELE KUST BRUSSEL, 26 Nov. Bij Ostende woedt een hevige storm. Langs de heele kust is het water bij vloed over de dijken gestroomd. Met name te Ostende en Blankenberghe slaat de zee door de aan zee grenzende straten tegen de dijken in de stad gelegen aan. De schade is aanzienlijk. Op den dijk te Blan kenberghe zijn huizen ingestort. IN DUITSCHLAND De schipbreuk van de „Pommcrn" Een telegram uit Hamburg meldt over de schipbreuk van het sohoolschip „Pommern", dat het schip door een orkaan, welke in deze kracht in de laatste tientallen jaren op onze breedte niet is voorgekomen, alle masten heeft verloren. De draadlooze installatie bleef echter intact, zoodat het gelukte de beide Duitsche bergingsvaartuigen „Seefalke" en „Heros", die nabij de Seilly-eilanden ge- stationneerd zijn, te hulp te roepen. Heden nacht heeft de „Heros" onder groote moei lijkheden de uit 80 koppen bestaande be manning aan boord genomen. De „Seefalke" trachtte, tot dusver echter zonder gevolg, het nog drijvende schip in een haven te brengen. De mogelijkheid bestaat, dat de ronddrijvende masten nog een gat hebben gestooten in de kiel van het schip. Nader wordt gemeld, dat \de geheele equipage van de Pommern te Plymouth aan land is gezet. Een sleepboot uit Londen ls er In geslaagd het sehlp op sleeptouw te nemen. De Hindenburgdijk De Hindenburgdijk, welke het eiland Sylt met het vasteland verbindt is op eenige plaatsen beschadigd. Op de helft van den dijk heeft het water ter breedte van onge veer 35 M. groote zandmassa's weggespoeld. Elders ontstonden gaten van eenige meters lengte en diepte. De steenen bedekking heeft echter slechts weinig geleden. Het treinverkeer over den dijk ondervindt geen belemmering. Uit Trier komen berichten over snellen was van de Moezel. Eenige kelders staan reeds onder water. Ook de Saar wast. Uit het geheele Rijngebied wordt trou wens sterke was gemeld. In Keulen en omgeving is het telefoon verkeer in groote mate verbroken. Het observatorium te Potsdam heeft heden den laagsten barometerstand opgeteekend sinds 20 jaar. Overstrooming in het Ruhrdal De Ruhr is sterk gestegen en gelijkt tus schen Hattingen en Mühlheim een groot meer. De restaurants enz. aan den oever zijn overstroomd, alleen de boomtoppen steken boven water uit. Het wegverkeer in het Ruhrdal is gestremd. Te Mühlheim moesten vele huizen ontruimd worden. Bij Herdeckt is de Ruhr sedert gisteravond 65 c.m. geste gen. Sneeuwstormen In den Boven-Harz heerscht sedert gis termorgen een onafgebroken sneeuwstorm. Er is een laag van 40 a 50 c.m. dikte ge vallen. In het Reuzengebergte heerscht een hevige sneeuwstorm. Op de kam ligt de sneeuw een halven meter dik. Het aangerichte onheil in Z.W, en Z. Duitschland. KEULEN, 26 Nov. Door den buitenge woon hevigen storm, die Zaterdag boven Keulen heeft gewoed, is groote schade aan gericht. Tal van boomen werden ontworteld, sehoorsteenen afgerukt en daken" weggeslin gerd. De brandweer was onafgebroken in touw om den boel op te ruimen. Het tele foonverkeer werd herhaaldelijk gestoord. Het telegrafisch verkeer daarentegen ondervindt geen stagnatie. Door den zwaren regenval is het water in Wupper en zijrivieren geste gen. Vooral de stad Burg, welker hoofdstra ten overstroomd werden, is zwaar geteis terd.. HEILBRONN, 2 Nov, In den afgeloopen nacht heeft de storm het groote dak van een koperasbestfabriek opgenomen en een eind verder neergeworpen op zes huizen, die zwaar beschadigd werden. Personen werden niet gewond. Helgoland geteisterd BERLIJN, 26 Nov. Het eiland Helgoland is zwaar door den storm geteisterd. De dui nen hebben ernstig geleden, het laaggelegen deel van het eilajad is overstroomd. Het verkeer met het eilsmci kon tot dusver gere geld geschieden. IN DENEMARKEN KOPENHAGEN, 26 Nov. Door den orkaan, welke gedurende de laatste dagen Denemarken teistert, hebben vooral de dijken ten Zuiden van Esbjerg zwaar ge leden. Groote stukken er van zijn door het water weggerukt. De Duitsche treiler „Syrene" is met de bemanning, ter sterkte van vier koppen, voor de kust 'gezonken. Er wordt veel wrakhout door de zee aan gespoeld. IN ENGELAND t Kustdienst gestaakt. Groote schade De dienst DoverFolkestoneNewhaven is gistermorgen gestaakt, wegens dep storm. In het land is groote schade aangericht. AAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE-KUST Het vergaan van de „Césarée" Uit Algiers wordt geseind: Slechts vier van de 18 koppen tellende bemanning van het kustvaartuig „Césarée" hebben zich kunnen redden. deel van de straf hun zou worden kwijt gescholden. Voor zijn hulp vroeg hij een honorarium van 50 tot 2Q0 fr. Menig veroordeelde ging op zijn voorstel in. Een paar weken later bracht de „ad vocaat" een bezoek aan zijn cliënten, deed opgewekte en rooskleurige verhalen over zijn aanvankelijk succes; met het betalen van de helft der boete zouden zij van alle ellende af zijn. Dit bedrag moest echter on middellijk door den „advocaat" persoonlijk gestort worden. Zonder uitzondering geloof den de cliënten hem; zij gaven hem gewil lig het bedrag en hoorden nooit meer iets van hem. Wel echter van de justitie, die hen na eenigen tijd sommeerde de boete te betalen of hun straf uit te zitten. De kruik gaat echter te water totdat hy breekt. Een dezer dagen werd Libois in een café te Brussel aangehouden, waar hij bezig was weer een slachtoffer te maken. Vijfhonderd millioen gulden Honderd twaalf en half mil- lioen aan legaten De bekendmaking van de nalatenschap van Payne Whitney, een bekend Amerikaansch financier en sportsman, die dezer dagen overleed, moet zelfs financiers van Wall Street, die gewend zyn in millioenen te den' ken. met verbijstering hebben geslagen. Payne Whitney heeft niet minder dan ongeveer tweehonderd millioen dollar, of vijfhonderd millioen gulden nagelaten. Van Whitney's nalatenschap valt den staat New-York on geveer vqftien millioen dollar toe, aan de Bondskas ongeveer twintig millioen. Whitney heeft 45 millioen dollar of 112% millioen gulden aan instellingen van liefdadigheid, bibliotheken en onderwijsinstellingen ver maakt. Aan zijn echtgenoote heeft hy ver scheidene schenkingen gedaan en haar voor het leven een inkomen verzekerd uit een bedrag van 54 millioen dollar. Zijn twee kin deren, mrs. Joan Whitney Payson en John Hay Whitney, den financier, waarborgt hy een inkomen uit een som van 27 millioen dollar elk, totdat zij den leeftyd van veer tig jaar bereiken, als wanneer de hoofdsom op zyn kleinkind, miss Payne Whitney Pay son, overgaat. Bij den dood van haar groot moeder zal miss Whitney het netto-fonds ontvangen, waaruit eerstgenoemde 't vrucht gebruik krygt. Voorts vermaakt Whitney 500.000 dollar aan Finley Peter Dunne, den schrijver van „mr. Dooley", die by Whitney's leven reeds 900.000 dollar in schenkingen van hem ontving. Geëlectrócutcerd in het bad Te Croydon is een vijftienjarige jongen in de badkamer geëlectrocuteerd. Zijn vader hoorde een slag, die door gegil werd gevolgd. Toen hy naar boven snelde en de deur van de badkamer opende, vond hij den jongen staande in de met water gevulde badkuip met een electrischen verwarmer onder den arm. Direct daarop zakte de jongen dood in een. De oorzaak van de electrocutie lag in het feit, dat de isolatie van den electrischen draad was gesleten, met het gevolg, dat de onbeschermde draad met het metalen ge deelte van den verwarmer in aanraking kwam. Een medisch onderzoek stelde vast, dat de schok, dien de jongen ontving, hart verlamming had veroorzaakt. Een opzienbarende schorsing pmtrent de schorsing door den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken van den directeur van den bond van openbare brand- verzekeringsmaatschappijen wordt gemeld, dat de transacties van den directeur, regee- ringsraad Damm, in de millioenen loopen. By het onderzoek is gebleken, dat ook de voorzitter van het bondsbestuur, von der Marwitz, er mee op de hoogte is geweest en ze zelfs heeft goedgekeurd. Een dezer geval len betrof de overneming eener hypotheek garantie ter hoogte van 3.9 millioen, waar voor de bond 100.000 mark provisie kreeg. Verder wordt gemeld, dat de bond als zoo danig geen eigen vermogen bezat. In de boe ken staat omtrent de transacties, die in strijd waren met de statuten, niets vermeld. Zij beloopen in totaal een bedrag van negen mil lioen mark, het passief bedraagt de helft van die som. Er is thans twyfel gerezen aan de toere kenbaarheid van Damm en de minister moest voldoen aan een verzoek van den bond om naar zyn geesteiyke vermogens een onder zoek te doen instellen. Indien hy niet in het volle bezit daarvan is, zijn de door hem ge geven waarborgen van nul en geener waarde. De pseudo-advocaat Sedert eenigen tyd zocht de Brusselsche politie naar een man, die zich Libois noem de en voorgaf advocaat te zyn. Deze Libois wachtte iederen dag aan den uitgang van het Paleis van Justitie personen op die ver oordeeld waren tot boeten. Hy knoopte ge sprekken met hen aan en deed hen geloo ven, dat hy door zyn invloed en tusschen- komst gedaan kon krijgen, dat een groot HALCYON LIJN STAD HAARLEM 24/11 v. Antwerpen n. Hamb. HOLLAND—AMERIKA-LIJN BILDERDIJK 24/11 v. Norfolk n. Rotterdam. DINTELDIJK, Pacifickust n. Rott., 24in te Los An geles. DRECHTDIJK, Pacifickust n. Rott. 23/lt v. Cristobal MOERDIJK, Pacifickust n. Rott., 23/11 te San Fran cisco. NOORDERDIJK, Antwerpen n/d. Pacifickust, 25/11 te Cristobal. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN GEMMA (thuisr.) 25/11 van Vladiwostock. HOLLAND—BRITS CH-IN DIE-LIJN KIELDRECHT 25/11 v. Hamburg n. Antwerpen; te Cuxhaven geankerd wegens storm. HÓLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN ALK A ID (uitr.) pass. 25/11 Oucssant. ROTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR (thuisr.) 25/11 v. Singapore. DJAMBI (thuisr.) 25/11 v. Port Said. GORONTALO (thuisr.) pass. 25/11 Sagres. INDRAPOERA (uitr.) 25lil v. Colombo. INSULINDE (uitr.) pass. 25/11 Kaap del Armi. KERTOSONO (thuisr.) pass. 25/11 Point de Galle. KOTA INTEN (thuisr.) 25v. Kamaran. MENADO (uitr.) 26/11 te Belawan. PATRIA (thuisr.) 25/11 v. Port Said. SLAMAT (thuisr.) 26/11 v. Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALC.HIBA 24/11 v. Hamburg n. Rotterdam. ALCYONE (uitr.) 24/11 te Montevideo. ALGORAE (thuisr.) 24/it v. Las Palmas. WOENSDAG 28 NOVEMBER. HILVERSUM, „i071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.30—2.00 Concert door het Boris Lensky Trio 2.30— 3.00 Cursus ieerbewerking 3.004.00 Maak he? zelf Cursus 5.456.15 Landbou.whalfuurfje v. d. Ned. Tuinbouwraad 6.157.15 Concert door het Boris Lensky Trio 7.15y.45 Gezondheidshalfuurtte door Mevr. Dr. D. H. v. Dorp-Beucker Andrea Kindertuber- culose 8.058.35 Lezing door Dr. J. v. d. Kous Spor toefen ing 8.35 Italiaansch operaconcert 1.15 Persb Daarna tot ir.oo Gramofoonmuziek. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitz. 12.301.45 Concert. Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode-piano. H. v. d. Horst Jr. Cello. GH, Hermann-viool 5.006.00 Kinderuurtje, o. 1. v. H. v. d. Horst Berg. Mej. J. v. d. Spek-zang. J. P. v. Bortel- p.ianobegel. 6.307.00 Fransche les, beginnen 7007.30 Engelsche handelscorrespondentie 8.00 Concert i. d. Zuidersingelkerk te Assea. Sprs,Ds. T. Gerber. Ds.H. P. Stegenga en Ds. P.Pluvter,dicre&pectie« spreken over„Luisteren," „Wij wef.fi" en „Waarom een Asser Radio-avond." Chr. Gem. Koor „Looft den Heer," Dir, H. F. J. v. Nieuwenhot, Chr. Muziekver. „Oranje" Dir. K. H. Moed. Kapelkoor, Dir, vVr TSTSeln,r' *-hr. Mandolineclub „De Harpr Zions." Dir. K. H. Moed. Chr. Gem. Koor „God is on:; Led,"* SirTT t ?hr* Dameskoor „Ons Genoegen," Dir. K. H. Moed, L. J. Kramer-declamatie. DAV ENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramo foonmuziek - 12.20 Concert (alt-pia..o) 12.50 Gramofoonmuziek -— 1.20—-2.20 Orkestconcert 2.50 Le zing 3.155 Muziek 3.20 Lezing 3.50 Lezing 4.05 Licht klassiek concert. Stratton strijkkwartet en L. Marshall-alt 5-05 Concert orgelbespeling 5.3s Kinderuurtje 6.20 Gramofoonmuziek 6.35 Nieuwsb. 6.50 Tuinpraarje 7.00 Muziek 7.05 Schubert's piano- en vioolmuziek 7.20 Lezing 7.35 Muziek 7.45 Lezing —8.05 „Airy Nothings." Vroolijk programma 8.35 „Samson en Dalila, opera in 3 acten van St. Saëns 9.20 Nieuwsb. 9.35 Actuee'e causerie 9.50 Nieuwsb. 9.55 (Vervolg) Samson en Dalila. 11.20 12.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M). 12.502.10 Orkest-' concert 4. .055.50 Orkestconcert 8.20 Literaire causerie 8.5011.30 „Carmen," opera in 3 acten van Bizet. Mme. VaJIins-zang. LANGENBERG, 469 M. 10.3511.15 Muziek voor scho-* len 11.30 Mechanische muziek 3.454.20 Jeugdcon- cert 5.05—5-50 Orkestconcert 7.20 Concert. Werag- concert 8.20 „Der Rómische Brunnen," declamatie ea zang 9.05 (Vervolg) Concert Daarna tot 11.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Orkestconcert 5*20—7.05 Lezingen 7.20 „Die Perlenfischer," opera in 3 acten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 3.50 Orgelconcert 5.20 Orkestcon' eert 7.20 „Burschen heraus 8.30 „Flotte Bursche, kom. opera in 1 acte van Suppé 9.50 Dansmuziek BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trioconcert 8,35 Gramofoonmuziek 8.5010.35 Concert i. d Antwerpschen Dierentuin. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BARENDRECHT 26/21 v. Constanza te Antwerpen. BATAVIER III 25/11 nam. 1 u. v. Rott. te Gravesend, BATAVIER V 24/11 n.m. 6 u. 15 v. Rott. te Gravesend# BEURSPLEIN 26/11 Bowhalra gep., Lulea n. Rott. BUSSUM 23/n 200 m. W. Cape Wrath v. Montreal m Bremen. DUBHE 24/11 v. Quebec te Montreal. EMMAPLEIN 25/11 v. Montevideo n..... FLENSBURG 24/11 v. Balbao n. Vancouver. GIDEONA ms. 23/11 v. Aarhus te Hamburg. HARDERWIJK 25/11 Kaap St. Vincent gep., Melilla n. Rott. HILLEGOM 24/11 v. Charlottetown te Norfolk. JANETTE ms. 22/11 v. Nakskov te Hamburg. LARENBERG 25/11 v. Bremen te Hamburg. MARKAL ms. 23/11 v. Cuxhaven n. MIJDRECHT 25/11 v. Antwerpen te Rouaan. OOTMARSUM 25/11 350 m. W. v. Scilly v. Quebec. OCEAAN, ms.. De Winter, 24/11 v. Lond. n. Skutskor, PROCYON 24/11 Belle Ue gep., Montreal n. Antwerpen, PALMA ms. 23/11 v. Bandholm te hamburg. PRECIOSA, ms. 23/11 v. Kopenhagen te Hamburg. ROZENBURG 24/11 v. Amsterdam te Sunderland. SASSENHEIM 22/11 v. Mobile n. Kingston (Ja.) SLOTLAAN 25/11 Gibraltar gep., Montreal n. Barce^ lona. SOESTERBERG 25/11 v. Skogby te Trangsund. STAD ZAANDAM 23/11 v. Heisingfors te Raumö, STOLWIJK 24/11 v. Lissabon n. Bilbao. THEANO 24/11 v. Belfast n. Amsterdam. THEMISTO 24/xi v. Oran n. Noord-Amerika# WAAL 25/11 v. Gefle n. Rotterdam. WASSENAAR 20/11 v.. Cardenas n. Baltimore. WINSUM 24/n Finisterre gep. v. Archangel n. B. Aires WOLSUM 24/11 Belle Isle gep. v. Montreal n. Antwerpen* ZONNEWIJK 25/11 v. Quebec te Genua. STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND MADOERA (uitr.) 24/11 v. Newcastle n. Aalborg. RONDO (thuisr.) 25/1 x v. Port Said. KON. HOLL. LLOYD DELFLAND (uitr.) 25/11 te Pernambuco vertrekt 27/11*-' EEMLAND (uitr.) pass. 24/n Dungeness. GAASTERLAND 25/11 v. Buenos Ayres te Amst, KENNEMERLAND (thuisr.) 24/11 v, Bahia. MONTFERLAND 25/xi v. Hamburg te Amst. ORANIA (thuisr.) pass. 25/11 Fernando Noronha. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ALKMAAR 25/11 v. Antwerpen te Amsterdam. MIDDLEMOOR 25/11 v. Londen te Amsterd. NEREUS 25/11 v. Rott. te Gibraltar. PLUTO 25/ix v. Hamburg te Amsterdam. VULCANUS 25/xx v. Amsterdam n. Hamburg. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ GENERAAL VERSPIJCK 25/11 v. Amsterdam te Batavia. HOLLAND—AMERIKA-LIJN LOCHGOIL 25/11 Savannah te Rotterdam. NIEUW AMSTERDAM 24/11 v. New York n. Rott: HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OUDERKERK 25/xi v. Amsterdam n. O. Azië. SALABANGKA 25/11 v. Hamburg te Amst. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK 25/11 v. Rott. n. Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN BOVENKERK (uitr.) 25/xi te Genua. HOOGKERK (uitr.) 24/11 v. Suez. MEERKERK (uitr.) 26/11 te Rangoon. VEENDIJK (thuisreis) 25/11 v. Madras. JAVA—NEW YORK-LIJN BUITENZORG 24/11 v. Java te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (thuisr.) pass. 24/1 x Suez. GORONTALO (thuisr.) 24/11 v. Gibraltar. KEDOE 25/11 v. Rott. n. Batavia. KOTA RADJA 25/11 v. Hamburg te Rotterdam. MADIOEN 25/n v. Batavia te Rott. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCOR 25/11 v. Rott. n. Santa Fé. STOOMVAART MIJ. OCEAAN MACHAON 25/11 v. Amsterdam n. Hamburg. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY, Valencia n. Rotterdam, pass. 24/11 Finisterre. JONGE JACOBUS 25/1 x v. Rott. n. Oran. JONGE JOHANNA 24/11 v. Valencia n. Rotterd. JONGE MARIA 24/11 v. Algiers n. Genua. De minister van Defensie heeft in zijn Departement beëedigd den heer mr. G. Kir berger, raadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden, als voorzitter van den ingestel- den Marineraad. De overige leden van dien Raad leggen den eed af in handen van den voorzitter voor noemd. (Naar het Fransch) 17 Zijne stem klonk hard, het scheen alsof hij Marcia wilde wijzen op al de genoegens en vermaken, die zij miste. „Misschien zal ik later nog veel reizen," antwoordde zij vrooiyk. In alle geval gevoel ik mij zeer gelukkig op Chêne-Verc Mijnheer Beide hief zich op: „Juliane, geleid Marcia naar het salon en stel haar voor aan onze gasten. Over een minuut .of vqf kunt gy my Sylvain sturen." De audiëntie was opgeheven. Haastig borg Juliane haar werk op, lachte haar oom, die nog even stüursch keek, vriendeiyk toe en verzocht Marcia haar te volgen. By de deur gekomen, keerde Marcia zich nog even om en bemerkte, dat de blikken van haar oom onderzoekend op haar gericht waren. „Tot strakjes dus," zeide zy harteiyic. De deur sloot zich achter haar en beiden bevonden zich in 't kleine salon met de schilderijen. „Wat is het bier mooi!" riep Marcia uit. „Deze man, wel wat stijf, de type van een aristocraat met zyne donkere oogen „Dat ia Velasquez,Maar de tijd ont breekt ons hier langer op te houden Kom mede, als 't u blieft." Acht of tien genoodigd'en bevonden zich in de witte zaal. Bij toeval sloeg Marcia eqn blik in den spiegel en bemerkte, hoe nietig hare kleine,doch slanke gestalte afstak by de majestueuze van Juliane, die als een koningin de kamer doorschreed'. En terwql Marcia hare trotsche houding en de gemakkelijk heid, waarmede zy zich hier bewoog, gade sloeg, schoot haar onwillekeurig de verne dering, die Juliane zoo aanstonds he^l on dergaan, te binnen. „Juffrouw De Laubly, mijnheer en ma- vrouw Havard, baron De Saint Mare dokter Hugues, mevrouw en de dames Da s Sonneval, sir Rupert en lady Trafford mijnheer Nals." Geheel onthutst hoorde Marcia dfeze haas tige kennismaking aan. Onmiddellijk verliet Juliane haar en een weinig verlegen door al de blikken op Ir--:ir gevestigd, zocht Marcia eer.e schuilplaats by de twee jonge meisjes, zeer chic gekleed en gekapt naar dt laatste mode. TerwUl zy met haar enkele bijzon derheden van hare reis besprak, poogde zy al degenen, die haar zoo vluchtig waren voorgesteld, te herkennen. Maar behalve het Engelsche paar gelukte haar a'it niet. Toch zou men zonder het te weten, hen niet voor Engelschen hebben gehouden, daar niets in hun geheele wezen overeenkwam met het 3 eigenaardige, dat de meeste eilandbewoners 1 in Frankrijk kenmerkt, ls het bovendien niet i onjuist en onnauwkeurig <Je geheele Engel sche „haute volée" te beoordeelen naar de enkele exemplaren, die men hier of daar ontmoet, of naar de reizigers en reizenden, die men zoo talryk op bad- en zeeplaatsen aantreft? Sir Rupert Trafford! was grooter en wat stijver dan de meerderheid van 't gezel schap; zyne trekken en zijne geheele hou ding echter droegen iets zeer gedistin geerds. Ook zijne echtgenoote had'. Iets styfs over zich, doch haai' lang en mager gezicht boezemde sympathie en vertrouwen in, en van allen, door wie Marcia zich omringd zag', trok deze oude dame haar het meest aan. Na eenige minuten werd -de deur geopend en mynheer Belde kwam In zijn rolstoel bin nen, door een sterken neger, met grijs ge kroesd haar voortgeduwd. Zonder een woord te spreken, groette de heer des huizes even met de hand. Op 't zelfd'e oogenbllk werd de deur der eetzaal geopend en zag men de smaakvol gedekte tafel. Een huisknecht zonder livrei, doch geheel in 't zwart, dezelfde die Marcia by hare aankomst ontvangen ha<J, kondigde op solemneele wyze aan: „Alles is klaar, mijn heer," hetgeen Marcia wel eenigszins ver wonderde, daar Juliane als vrouw des huizes toch de honneurs waarnam. Er was niemand, die haar ter tafel be geleidde, daar het aantal dames dat der heeren overtrof. Men had haar geplaatst tusschen de twee dames De Sonneval, waar, van de eene het zeer druk scheen te hebben met den nog jongen dokter, d'ie door me vrouw Havard van haar gescheiden was, ter- wyi de andere slechts oog en oor had voor haar buurman, den jongen man, die Marcia ontmoet had, voor zy zich naar haar oom begaf. Ofschoon zy alle moeite deed 't een en ander omtrent de aanwezige personen te vernemen, gelukte haar dit niet en besloot zy ten laatste maar rustig te blijven zitten en voor zichzeive de noodige opmerkingen te maken. Door de richting, die de conversa tie nam, bemerkte zy al dadeiyk, dat al dé aanwezige heeren mannen van groote ont wikkeling waren en dat tenminste twee of drie hunner leden van de Akademie moes ten zyn. Luisterde mynheer Belde naar hen? Niemand zou dit kunnen zeggen. Men behoefde hem slechts aan te zien om te weten, dat de verlamming slechts op zyne ledematen had gewerkt, maar zyn verstand onaangetast had gelaten. Toch behield hy het stilzwijgen gedurende den geheelen maal tijd en stelde hy zich tevreden met een goed- of afkeurend hoofdknikje, zoo dikwyis men hem eene vraag stelde. Zijne gastèn schenen zich dus niet verder over hem te bekomme ren en de conversatie, die eene wysgeerige, zeer interessante richting had genomen, zette zich voort, slechts mevrouw Havard en me vrouw De Sonneval hielden zich met minder gewichtige zaken op. De jeugdige buurman van mejuffrouw De Sonneval oordeelde, dat hy de beleefdheid volkomen had in acht genomen, nadat hy zoo beleefd mogelijk hare min of meer onbe duidende opmerkingen had aangehoord en beantwoord. De algemeene conversatie scheen hem veel interessanter toe. Herhaaldeiyk voelde Marcia, hoe haar oom haar voortdurend gadesloeg; zijne spraak had zij echter nog niet vernomen; eerst aan het dessert hoorde zy hem met heldere, schrille stem den uitleg geven van een wetenschap pelijk onderwerp, waarover mynheer Havard het woord voerde. Deze weinige woorden, op gebiedenden toon gesproken, maakten een einde aan de discussie. Marcia stond verbluft over de onaangename en gevoelige wyze, waarop hy voor zyne opinie uitkwam. Het diner duurde slechts kort, dank zy de uitstekende bediening. De heeren geleidden hunne dames naar het terras en staken een sigaartje op; mijnheer Belde liet zyn leun stoel voor een open raam, dat op den tuin uitzag, plaatsen. Al spoedig werd Marcia's aandacht getrok ken door lady Trafford, die haar vriendelyk toeknikte. Het jonge meisie begreep dit stom verzoek en was innig dankbaar; met haar tuinstoel schoof zij zoo dicht mogelyk naar de oude dame toe. „Ik heb nog nooit het genoegen gehad u hier aan te treffen," begon deze in zeer zui ver, niet al te geaccentueerd Fransch. „Is ook pas de eerste keer, dat ik hier kom Marcia aarzelde en glimlachte. „Neem mij niet kwaiyk," vervolgde zij met al de vertrouweiykheid en bevalligheid, haar zoo eigen, „maar ik weet niet, hoe ik u noe men moetIk kom van buiten en ben nog niet op de hoogte van de gebruiken der we reld en nog minder van de Engelsche ge woonten. Lady Trafford glimlachte op haar beurt. „Ik heet lady Trafford en mijn man Sir Rupert," antwoordde zy hartelyk. „By u ge bruikt men nooit den familienaam, als men iemand aanspreekt, is 't niet?Zijt gij familie van mynheer Belde?" „Hy is myn oudoom „En zyt gij dan nog nooit hier geweest?" „Neen, nooit. Oom heeft onaangenaamhe den gehad met myne moeder; toch had deze gelyk!" voegde zy er snel bij. „Daar twyfel ik niet aan," antwoordde lady Trafford, terwyl zy goedkeurend hare lange fyne hand op Marcia's hoofd legde. „Woont gy buiten?" „Ja, op een oud Bretonsch kasteel „Vroeger was het hjer veel vroolyker dan nu; maar ik geloof, dat uw oom jongelui ver wachtwy komen hier gaarne, het is er zoo rustig en kalm en daarom gaan wy hier altijd uitrusten van onze reizen. „Reist u veel, lady Trafford?" „Sir Rupert houdt erg veel van reizen en Ik vergezel hem altyd," hernam zy glim lachend. (Wordt vervolgd.);

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10