Het geweld van den Noordwester storm I m 3 Pllll m jWiiii m MUI TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Wat de wilde golven vernielden De overstroomingen der polders Marken onder water Dijkdoorbraken in Noord-Brabant Schade aan de duinen en aan de Zuiderzeewerken (Vervolg van pagina 1, Eerste Blad) Le vliegmachines en de „Salento m. •s 'r. - Maandagavond aan het Bloe- mendaalsche strand Men houdt goeden moed Inmiddels komt ook uit Rotterdam bericht, dat de „Noordzee" met 13 koppen, kapitein C. J. Kalkman, is uitgevaren. Beide schepen kunnen ongeveer gelijktijdig op de plaats des onheils zijn. Intusschen zijn van het wrak steeds nog geen teekenen ontvangen. De toestand wordt echter nog niet hope loos geacht. Nadere inlichtingen hebben uitgewezen, dat het wrak de vroegere „Tjilatjap" van de Java, China Japanlijn moet zijn en 6000 ton meet. Maar als dat waar is, moet de bemanning grooter zijn dan 25 koppen. Vandaar de mededeeling van Jan van Kan, dat er nog wel 30 mannen aan boord moeten zijn. Even spreken we nog met korporaal Schamp en vragen hem, wat hij van het schip denkt. Hij trekt een bedenkelijk gezicht. „Mis schien doormidden gebroken. De masten staan scheef. Maar de boot is zwaiar geladen en zit muurvast. Het is te hopen dat ze 't uithoudt." Nieuw geroep buiten! De genie is gearriveerd met een der zoek lichten. Boven aan de trap wordt de schijnwerper opgesteld en reeds na eenige minuten boort het felle licht door den nacht. Nauwelijks bereikt de vurstraal het wrak. Maar geen nood. Om half twaalf arriveeren twee reuzen- schijnwerpers. Zij worden aan weerskanten in positie gesteld. Plotseling ploft de lichtstraal door het duister en zet de Salento in het licht. Een kreet! Het schip ligt nog onwrikbaar. De hoop is nu op de reddingsbooten. Hoe laat zullen ze komen? Een nacht van afwachten Met een poover resultaat Tegen middernacht. Een groote menigte wandelt, druk pra- end, langs het breede strand, staat in oreede rijen geschaard langs den boulevard. De maan staat zilveren in den hemel en spreidt een mat, crème licht over land en zee. Er waait een flinke bries, maar van een storm, zooals den ganschen dag onafge. broken heeft gewoed, is geen sprake meer. Intusschen, de zee werkt nog geweldig. Volgens deskundigen is ze gevaarlijk. Het eindpunt van den Zeeweg is her schapen in een parkeerterrein en ondanks 't middernachtelijk uur zijn de boulevard en de Zeeweg aan beide zijden bezet met auto's, hier en daar in dubbele rij. om niet te spreken van de tallooze rijwielen en vele motoren, die onbewaakt overal langs den weg te vinden zijn. De genie arriveert Even na middernacht wordt de geduldig wachtende menigte plotseling mobiel. Men hoort roepen: de genie, de genie! Inder daad blijkt een auto van de genie uit Utrecht te zijn gearriveerd. De mannen springen van den wagen en aan alle zijden wordt gewerkt, om zoo gauw mogelijk ge reed te zijn met het in werking stellen der zoeklichten. Ongeduldig wordt gewacht op het oogen blik, dat het zoeklicht de „Salento", die bij scherp kijken met het bloote oog vaag zichtbaar is, in het volle licht zal zetten. Als dan, na ruim een kwartier wachten, de lichtbundel over de witgekuifde golven glijdt, is er ontspanning in de menigte merk baar. Niet alleen, omdat er nu, na vele uren wachten, eindelijk eens wat gebeurt, maar meer nog, doordat men meent de drenkelingen met dezen lichtstraal nieuwe hoop en nieuwen moed te hebben gegeven. Men weet eigenlijk nog zoo weinig posi tiefs omtrent het gestrande schip. Daarbij loepen de berichten, die men te hooren krijgt, erg uiteen, zijn soms geheel tegen, strijdig. Het schijnt evenwel met vrij groote ze kerheid vast te staan, dat de boot door midden gebroken is en dat de opvarenden zich in het achterste gedeelte bevinden. Ook het aantal opvarenden is een cijfer, dat sterk aan schommelingen onderhevig is en dat varieert van 25—40. Verder is'om trent het lot der bemanning niets bekend. Men tast volmaakt in het duister omtrent samen om de auto's, waarop de zoeklichten zijn geplaatst. Na het lange wachten is de spanning weergekeerd. Het is vinnV koud. Er valt regen. Maar niemand denkt aan heengaan. Begaan met het lot van de stak kerds. die in nood en gebrek daar midden pp zee de ure van verlossing verbeiden aangenomen, dat ze nog in leven zijn maakt alle persoonlijke onbehaaglijkheden tot een onbeteekende bijkomstigheid. De Dorus Rijkers gesignaleerd Spoedig komt nu de Dorus Rijkers in zicht. Er wordt gewerkt met seinen. De redaingboot vaart vóór langs het wrak. Vervolgens er om heen. nogmaals er om heen. Men kan de bewegingen van de boot vanaf het strand nauwkeurig volgen. Tot heel spoedig de spanning wijkt. De Dorus Rijkers verwijdert zich van het schip in de richting van IJmuiden. Nog verwacht men, dat de boot zal terug- keeren. Er wordt verondersteld, dat de seinen verwarrend hebben gewerkt. Maar heel spoedig krijgen we zekerheid, dat de Dorus Rijkers in ^jle richting van IJmuiden gaat. Wederom gaan we naar den politiepost. Er heerscht teleurstelling. Wat heeft Koen Bot bewogen tot dezen aftocht? Vermoede lijk heeft hij geen kans gezien het reddings werk te beginnen. Besloten wordt, aan de Noordzee, die niet voldoende is uitgerust, een radiogram te zenden. Terwijl nog geen besluit gevallen is. wor den allen, die niet aanwezig behoeven te zijn, verzocht, zich te verwijderen. Ook de pers wordt onder die categorie gerang schikt. Deze maatregel wekte algemeen ont stemming en met reden! Op het strand werkt nog één zoeklicht. Het gezonken schip staat in fel licht. Van reddmg is voorloopig geen sprake. Het is inmiddels 5 uur geworden. Gaandeweg verdwijnen de auto's, motors knetteren Bo ven Zandvoort hangt een gitzwarte lucht een zware onweerswolk. Lichtflitsen en dondergerommel. Rechts, in de richting van IJmuiden lacht een helwitte maan in een blauwe lucht. Op den auto van het eene, in werking zijnde zoeklicht, zitten als donkere silhouetten de soldaten. Waar de velen, die gekomen waren, gerekend hadden, gebeurde niet. op Er tueele werd natuurlijk druk over een even redding door een vliegmachine ge praat, toen gisterenmiddag twee vliegtuigen uit Soesterberg kwamen. De toeschouwers waren>.van meening, dat er weinig heil te ver wachten' was in deze richting en achtten deze gedachte gegrond, toen de beide vlieg tuigen oogenschijnlijk onverrichter zake te ugkeerden. de positie der schipbreukelingen in het schip en weet evenmin of zij nog in leven zijn. Te ongeveer 1 uur arriveeren nog twee wagens van de genie met zoeklichten van veel grootere capaciteit. Maakte het eerste zoeklicht de boot goed zichtbaar, deze enorme stralenbundels plaatsten het wrak in vol daglicht. Men kon nu duidelijk zien, hoe de beide masten naar elkander overhelden. En ook, hoe onophoudelijk het zeewater over het nog boven het water uitstekende ge deelte heensloeg. Zooals wij vernamen was het maanlicht storend voor het lichteffect; bij donker weer zou nog veel meer bereikt kunnen worden met deze zoeklichten. Het wachten op de Noordzee en de Dorus Rijkers Aan het strand waren alle maatregelen getroffen. Het wachten was nu alleen op de sleepboot de Noordzee van de Interna tionale Sleepdienst Mij. L. Smit Co. te Maassluis en de reddingboot Dorus Rijkers, die van Den Helder onderweg was. De wakkere vertegenwoordiger der Sleepdienst Maatschappij stelde zich op den politiepost aan den Zeeweg in verbin ding met de Radio.IJmuiden, met verzoek de Noordzee een radiogram te zenden, waarin werd gemeld, dat op 't strand te Bloemendaal drie zoeklichten aanwezig waren en dat afspraken bevatte omtrent de werking dezer zoeklichten en het geven van seinen. Meteen werd verzocht een eventueel antwoord van de Noordzee onmiddellijk aan den politiepost te Bloemendaal door te geven. (De Noordzee heeft twee marconis ten aan boord). Volledigheidshalve dient vermeld te wor den, dat zoowel het uitzenden van het radio gram, alsmede het doorgeven van een even tueel antwoord te IJmuiden op allerlei niet ter zake dienende bezwaren stuitte, wat bewijst, dat er ambtenaren zijn, die amb tenaar blijven, ook wanneer er schipbreu kelingen zijn te redden. De leiding van het reddingswerk. Nu alles tot zoo ver geregeld was, op perde de heer Hidde, van de Sleepdienst Maatschappij, het denkbeeld, of er nu eigen lijk wel een centrale leiding bestond voor het werk, dat over enkele uren zou gaan gebeuren. Na een korte beraadslaging werd besloten de leiding in handen te stellen van dr. Wil- lemse van Zandvoort, welke deze op zich wilde nemen, mits hij op de noodige assis- tentie mocht rekenen. Waar dit voorstel geenerlei bezwaar ontmoette, verklaarde Dr. Willemse zich bereid de leiding op zich te nemefa. Het eerste bericht van de Noordzee Te twee uur kwam op den politiepost bericht binnen doorgegeven van IJmui den, dat de Noordzee zich voor Scheve- ningen bevond, dat de sleepboot tijdens de reis haar vlet had verloren en zou trachten met eigen sloep het reddingswerk te be ginnen Geruimen tijd blijven we nu zonder be richten. De zoeklichten werken. De maan gaat herhaaldelijk schuil achter zwarte wolken, waaruit nu en dan een fiksche bui neervalt. Het wordt kouder. De belangstelling blijft groot De menschen .taan te kleumen ach ter auto's, achter het gebouwtje van den nolitiepost. De politiepost is het centrale punt. van waaruit alles wat hier gebeurt, pple;d en geregeld wordt. Onder het sche merige licht van een olielamp zitten of -„----- staan de aanwezigen. Een provisorisch bul- verbinding kunnen brengen^tusschenlandjn fet verschaft koffie, chocolade en broodjes. De overstrooming te Barendrecht heeft ook de lijnen der Rott. Tramweg-Maatschappij onder water gezet koker veel te ver van het strand af in zee viel. Dit is in zooverre tragisch, omdat, naar men ons uit Soesterberg mededeelde, de po ging gelukt was. daar de lijn inderdaad over het schip is heengevallen. Op het strand wist men over 't algemeen niet, welke de beteekenis van die „lijn" was. Op verzoek van den burgemeester van Bloe mendaal waren de vliegtuigen in Soesterberg opgestegen. Niemand wist er onder de toe schouwers iets van en al was de koker dichter bij het strand gekomen, dan zou men er nog niet aan gedacht hebben, hem te grijpen. Het komt ons voor. dat er wel degelijk mooi reddingswerk met dit hulpmiddel is te ver krijgen. Doch dan dienen de menschen toch eerst te weten, wat hun te doen staat. Het vliegtuig moest een noodlanding maken Maandagmiddag omstreeks 3 uur maakte het vliegtuig een noodlanding op een stuk weiland van den landbouwer P. W. Blom aan den Hoofdvaart te Sloten. Het vliegtuig werd bestuurd door luit. v. d.Weerden Poelman. Een defect aan de motor maakte deze noodlanding noodzakelijk. De machine had van de landing niets geleden, evenmin de inzittenden. Na schiphol opgebeld te hebben wa.s spoedig per soneel aanwezig om de machine te herstellen. Niet lang heeft men daarvoor noodig gehad, maar het was toch te laat geworden om naar Soesterberg terug te vliegen. De ma chine is onder bewaking gesteld van militaire politie. iï Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de positie der „Christian Michelsen het stoomschip, dat voor den Nieuwen Waterweg vastgeloopen is. Zooals men weet, zijn bij het reddingswerk drie per sonen om het leven gekomen. Wij wendden ons hedenmorgen tot de af- deeling Luchtvaart te Soesterberg. Op een onlangs gehouden congres, aldus deelde men ons mede, werd het reddingswe zen gedemonstreerd. Een vliegtuig zou door middel van een lijn, waaraan een koker zit, Het doet goed er even te vertoeven, na de lange perioden van wachten op den boule. vard of op 't strand. Er is een onophoude lijk af- en aanloopen. Tweede bericht van de Noordzee Te 3 uur 35 gaat w tsle^n. Algemcene stilte. De heer Hidde neemt den hoorn. De Nooardzee is Noordwijk gepasseerd en vraagt de zoeklichten aan te steken, ne Dorus Rijkers is IJmuiden ëePa®®er„' In een ommezien was het .kleine ge bouwtje ontvolkt. En toen we bmten kwa men, waren er drie zoeklichten in werking. Het wrak werd nu zóó belicht, positie nauwkeurig was op "TT^nenen De menschen drongen in groote gr een schip in nood. Het vliegtuig 't schip heen, de aviateur laat de lijn vallen, de koker valt mee en spoelt naar het land. De koker dient om de lijn tijdens de vlucht strak te houden en tevens om het einde van de lijn goed zichtbaar te maken voor de men schen aan het strand, die ze pakken moeten. De bedoeling is dus, dat de koker aan het einde van de lijn gepakt wordt, door de men schen aan het strand. De vliegmachine gaat verder, vliegt over het schip en laat op het schip de lijn, waarvan de koker op het strand wordt vastgehouden, vallen. Dan is de ver houding tot stand gebracht. Mocht de koker niet op het strand doch in zee vallen, dan dienen de menschen op het strand te trach ten de koker uit zee op te visschen. Dit laatste was gisteren niet mogelijk, omdat de In het land van Monnikendam veroorza akte het hooge water veel overstroomung De snelheid van den wind Het filiaal van het K. N. M. I. te Amster dam deelt het volgende mede over den storm van 25 op 26 November 1928: Zondag naderde uit het Westen een zeer diep gebied van lagen druk, dat den barome ter zeer snel tot 727.6 deed dalen, welke stand te ongeveer 19 uur werd bereikt. Daarna ging de barometer vrij snel stijgen Lagere barometerstanden zijn herhaaldelijk voorgekomen o.a. 724.3 op 20 December 1925 en 725.6 op 27 Augustus 1912. De richting van den wind was eerst Zuid zuidwest tot Zuid, ten 12 uur W.Z.W. en daarna W.N.W. tot Noordwest; de windsnel heid was tot 13 uur onder de stormgrens, daarna vrijwel onafgebroken er boven en 15 uur werd een gemiddelde snelheid over 5 mi nuten van 24 m. p. s. waargenomen (orkaan), te 22 en 22.30 uur en te 1 uur van 26 Nov. liep de snelheid op tot 23 m. p. s. De druk in K.G. per M2. was 98 K.G. ten 15 uur en over 22 tot 24 uur herhaaldelijk 85 a 86 K.G. De dijkdoorbraken nabij Baren drecht en in Noord-Brabant Omtrent de doorbraak van den dijk van de Oude Maas tusschen Ridderkerk en Roon wordt nog gemeld: Eerst is de dijk doorgebroken bij den Koe- dood, waardoor net water van de Oude Maas met een ontzettende kracht den Jan Gerrit- sepolder binnenstroomde. Terstond werden de alarmklokken geluid, opdat ieder op zijn post zou wezen. Een goed half uur later, het zal om en de bij half vier in den morgen zijn geweest, werden de bewoners van den Zuid- polder gewaarschuwd hun woningen te ver laten, daar de Achterzeedijk werd bedreigd. Het duurde niet lang of de mare deed de ronde, dat de Achterzeedijk over een lengte van 60 a 70 meter door de kracht van het water was weggeslagen. Met een geweldige kracht stroomde het water den Zuidpolder binnen De bewoners waren gewaarschuwd en hadden nog bijtijds hun lijf in veiligheid kunnen brengen, maar van het vee kon niet veel gered worden, zoodat heel wat paarden, koeien, varkens etc. zijn verdronken. Vele woningen staan tot aan het dak in het water. Met bootjes tracht men op het oogenblik nog eenig huisraad in veiligheid te brengen. Daar het geheele station Middelwijk onder water staat is het verkeer van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij gestremd. Niet alleen is veel vee verdronken maar minstens negen duizend mud aardappelen zijn verlo ren gegaan. Ook vele broeikassen zijn ver nield. Dat het water van de Oude Maas bij een dergelijke vliegenden Westerstorm als Zondag ons land heeft geteisterd, over den dijk bij de Koedood, den Jan Gerritsepolder in stroomt, dat kunnen de polderbewoners be grijpen. Maar dat de Achterzeedijk is bezwe ken, moet volgens hen te wijten zijn aan technische fouten. Volgens de mededeelingen die men uitte, moet de duiker, die van den Jan Gerritsepolder onder den Achterzeedijk doorloopt naar den Zuidpolder, niet van de allerbeste kwaliteit zijn geweest. De ijzeren koker was veel te teer. Troosteloos is de aanblik van het 700 a 800 bunder overstroomde land. Ofschoon de stoim veel minder is dan gisteren, is het water woelig en is het dikwijls een toer voor de bootjes om van de eene boerderij naar de andere te komen. Op den dijk treft men tel kens groepjes aan, die met weemoéd staan te staren naar hun have en goed. Een polder- bewoner vertelde ons, dat hij voor het eerst na jaren weer eens een vruchtbaar jaar had. En nu is alles door het water weer vernie- tigd. Het polderbestuur heeft vergaderd en aan de bewoners van Barendrecht order gegeven zich gereed te houden, voor eventueele ver dere overstroomingen. Men vreest evenals in 1916 een doorbraak. Telkens komen nieuwe oioegen gemeente-werklieden aan, om met man en macht den dijk door middel van randzakken te versterken. Verder heeft de storm zich ook doen gel den te Bergen op Zoom, alwaar het water bij den laatsten vloed een hoogte bereikte van 4.50 M. boven A.P. Ten gevolge daarvan werd de haven geheel blank gezet en liepen verschillende kelders van huizen onder. Bijna was er een slachtoffer te betreuren geweest. Het raadslid, de heer Scheffelaars. werd n.l. door het aanspoelende water in den kelder gedrongen en slechts met moeite kon hij worden gered. Om 1 uur gisternacht bezweek de dijk bij Contr'escarp, waardoor een breuk „ontstond van ruim 40 M. In een oogwenk stonden alle daarachter gelegen polders onder water. Ook de polderdijk bezweek even daarna, waardoor het onder water gezette landge bied nog grooter werd. Te Geertruidenberg is de spoordijk bij de Vest over een lengte van zeven meter weg geslagen. Te Drimmelen liep de zeedijk groot gevaar. Het water sloeg reeds over den dijk. Te Raamsdonkveer moesten de bewoners van een aantal arbeiderswoningen aan den zoogenaamden Zwartendijk hun heil zoeken op zolder. Een huis met kantoor van den heer Verschure is ingestort. De geheele om geving rondom Geertruidenberg en de pol ders rondom Waalwijk staan onder water. Te Waalwijk kwam het water over de kade van de haven. Te Oosthuizen (N.-H.) is het water van de Beemsterringvaart op verschillende plaatsen over den dorpsweg gestroomd. In sommige huizen staat het water eenige centimeters hoog in de kamers. Een schip op drift Het sleepschip DiaZ, schipper C. Pottelier. geladen met grint van Duitschland met be stemming Wieringen, is Zondag voor Enk huizen van zijn ankers weggeslagen en ge strand op een der leidammen van het Krab bersgat. De sleepbooten „Argus", „Sloe" en „Afina Frater" zijn van Enkhuizen ter as sistentie uitgevaren. Tijdens het reddingswerk strandde ook de sleepboot „Argus". Later is deze met behulp der andere booten weer vlot gekomen en gezamenlijk heeft men toen het sleepschip, dat intusschen veel averij had gekregen, de Rijkshaven te Enkhuizen binnengebracht. DE STRANDING VAN DE „CHRISTIAN MICHELSEN" VOOR DEN NIEUWEN WATERWEG P.C.H. A.T.W. S.O.S. Captain, Engineer and marconyman A.T.W. S.O.S. Daarna is niets meer gehoord van de Christian Michelsen. Wel heeft de heer Van Hees nog enkele S.O.S.-seinen opgevangen van andere sche nen, o a. van de Salento, welke bij IJmuiden in nood verkeerde en een schip, dat bij de i Hinderribben zat. De reddingsboot van Stel- 'enclam was daarheen ter assistentie uitge varen. Een loods op Schiphol ingewaaid Tijdens den hevigen storm op 16 Nov. werd een groote houten loods op het vliegveld Schiphol in vrij ernstige mate gekraakt. In verband daarmede werd besloten de loods af te breken Hiermede was onlangs begonnen. Zondagmiddag echter tijdens een krachtigen windstoot woei. zoo meldt de „Tel.", de ge heele loods in, zoodat den aannemer van da afbraak werk bespaard werd. De loods was ledig en er was niemand in de buurt. j De hooge waterstand Het is vermeldenswaardig, aldus de Msb., dat het wate, in den afgeloopen nacht te Rotterdam een hoogte heeft bereikt, welke slechts 1 c. M beneden de waterhoogte van j 1894 is gebleven De peilschaal in het sluishuisje aan de Vlasmarkt geeft o a. de volgende buitenspo- rige waterhoogten aan: Anno Domini 1775: 3.25 Meter boven Rotte Peil. 1825: M. 3 52. 1889: M 3 57. 1894: M 375 1916: M. 3.94 en 1928 (gisteren): M. 374- Het water is dus nog 20 centimeter bene-| den het peil van 1916 gebleven, doch toen! was het dan ook zoo hoog, als sedert men-i 'J schenheugenis nimmer geschiedde. Inmiddels heeft in dezen nacht de opge stuwde rivier op de laag gelegen straten, ten Zuiden van de Hoogstraat, een watervlakte van 20—70 centimeter diepte gebracht. Op hoeveel plaatsen de overstrooming na deel en ellende heeft gebracht, wordt nog duidelijker, wanneer men weet, dat 15 hand spuiten voortdurend hebben gewerkt om vol-, geloopen kelders leeg te pompen. Het perso neel van de brandweer verrichtte hierbij vrij willig hulp. Stoomer III van de Brandweer heeft eerst den kelder van het Beursgebouw leegge pompt, daarna die van een school in de Prins Hendriklaan om vervolgens het Oude Post kantoor leeg te pompen. De hulp der brandweer uitsluitend om kel ders leeg te pompen, werd gevraagd in ver schillende huizen aan de Groote Markt, aan de Boompjes, waar oa. de kelders van de Robover waren volgeloopen. den Haringvliet, de Molsteeg, de Nieuwstraat, de Noord-Blaak, den Middensteiger, de Vischmarkt, de Wijn haven, de Prins-Hendrikkade, de Nassaukade, de Oranjeboomstraat, de Admiraliteitskade. j Bovendien kon men overal in deze buurten menschen bezig zien met pompen, om het kwade water zoo mogelijk weg te krijgen. Belangstelling van Prins Hendrik. Gistermiddag bracht prins Hendrik, ver gezeld door den heer C. Fr. Jas, commis saris van Rotterdam te Hoek-van-Holland, een bezoek aan boord van het gestrande s.s. „Christian Michelsen". Daarna werdi Hotel Amerika bezocht, waar de schipbreu kelingen zijn ondergebracht. De prins druk te allen de hand, waarna de heer Dirk zwager, Noorsch consul, namens de be manning dank betuigde voor de behande ling, te Hoek-van-Holland ondervonden en inzonderheid voor het moedige werk, door de mannen van de reddingboot verricht. Per auto vertrok de prins weer naar Den Haag. Baggermolens gezonken. Gistermorgen is een baggermolen van de fa. van Paes te Nijmegen, op de Nieuwe Merwecïe ter hoogte van Werkendam, ge zonken. De baggermolen „De Glip" van de firma] den Breejen van den Bout te Nijmegen, ge huurd door de firma Kraajeveld te Slie- drecht, is op de Zuiderzee gezonken. Eeni ge leden van de bemanning zijn gered. Om trent het lot van de overige opvarenden is nog niets bekend. De dijkdoorbraak bij Barendrecht, In verband met de berichten over de ern stige dijkdoorbraak van den Achterzeedijk,j onder Barendrecht, wordt van meer offi- cieele zijde mededeeling gedaan, dat de dui ker voor de Zuiderbegraafplaats, die van den Jan Gerritsepolder onder den Achterzee- dijk doorloopt naar den Zuidpolder, niets met de doorbraak bij Barendrecht te ma ken heeft. De persleiding is voor drie maan-j den onder goedkeuring van Ged. Staten de ingenieurs van den Waterstaat gel« Doordat het water heel wat is gez en de storm weer tt>t bedaren is gekomen, was de toestand voor Barendrecht gisteren avond niet direct kritiek meer. Het water stond wel tot aan den dijk. maar het hpd. veel van zijn kracht verloren. Om beter weer af te wachten. Een vrachtboot van onbekende nationali teit is gisteren recht voor de Schevening- sche haven ten anker gaan liggen, waar- ij schijnHjk om betere gelegenheid af te wach ten om verder te varen. Van het schip is, niet om assistentie gevraagd. De Lemmer nachtboot De Lemmer nachtboot is circa 8 uur, getrokken door drie botters, veilig in de haven van Urk binnenge-' bracht. De boot had, haar schroefas ge broken en had gedurende een nacht en^ een dag in de omgeving van Urk vertoefd Door de woeste zee werd het schip heen en weer geslingerd, dat enkele op varenden gewond werden. Een passagier uit Lemmer had een ge kneusde rib. Zijn toestand is niet van ero- De draadlooze bede om hulp De heer G. van Hees, directeur van het Harwich-hotel te Hoek van Holland, tevens senior operateur (all-round telegrafist) bij de Commercial Cable Company te Rotter dam, was de eerste die te Hoek van Hol land de noodseinen van de „Christian Michelsen" heeft opgevangen. Hij heeft de radio-telegrammen welke tusschen het in nood verkeerende schip en het radio-station Scheveningen-Haven zijn gewisseld, opge- teekend. Zij leveren een duidelijk beeld van de benarde positie, waarin de opvarenden zich bevonden. Vertaald luidden zij als volgt: P. C. H. (de oproepletters van Schevenin gen-Haven) A. T. W. (de seinletters van het schip) S.O.S. (Safe our Souls) het bekende noodsein. Geef order voor een reddingboot. Kunnen wij een sleepboot krijgen? Wij zit ten voor den Waterweg, Hoek van Holland. Wij drijven naar de kust, S. O. S. Dit telegram is om half vijf uitgezonden. Even later seinde Scheveningen-Haven terug: Reddingboot is ter assistentie naar u uit gevaren. Dank u. Heeft de reddingboot radio? Neen. Zij zal vuurpijlen afschieten. Een tijdje bleef het stil. Toen opeens: A. T. W. S. O. S. 3 mijl buiten den Wa terweg. S. <9. S„ S. O. S. Wij drijven snel naar de kust. Hebben dringend hulp noodig S. O. S. Eenigszins driftig viel Scheveningen in de rede: Please, luister naar ons. De redding boot is uitgevaren om u te helpen, zij moet nu dicht bij u zijn. Maai hoe lang duurt het, denkt u, voordat zij bij ons is? Kan u dat niet zeggen, maar zij moet dicht bij u zijn. Geef vuurpijl-signalen. Allright. Inderdaad werd even later op de kust waargenomen, dat er aan boord van het in nood verkeerende schip werd gestakeld (lichtsignalen werden gegeven) en dadelijk daarna seinde het schip- Wij zonden vuurpijlen af. S.OS. fc>e reddingboot is dicht bij u. Heeft men onze vuurpijlen gezien? Wij zitten vlak op de kust. S.O.S., S.OS., S.O.S. C. Q. (oyroepsein voor alle schepen) S.O S. Let op de vuurpijlen S.O.S. Scheveningen-haven seinde, als om wat ge rust te stellen. Ze zijn te Hoek van Holland gezien De reddingboot moet nu vlak bij u zijn. Kunt u mij uw juiste positie opgeven. Ne»n Ik zit alleen in de radio-hut. Ik kan niet" op de brug komen. S.O.S Eeniee ninuten later seinde het schip. Nu zie ik een boot, dicht bij ons. Zij heeft een groot koplicht Dat moet, de President van Heel zijn. Dat is uw reddingsboot. Het is de reddingsboot. Dank u. - Toen is het stil gebleven tot 11 uur. Toenjstigen aard. Voorte werden twee leden der werd geseind. bemanning gewond. Een van hen brak zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5